Pasirodo, 2017 m. Lietuvos universitetai paruošė tik 7 vaikų ir paauglių gydytojus psichiatrus, galinčius ateityje tapti teismo ekspertais, 2018 m. – tik 4. Du iš jų jau paliko Lietuvą ir išvažiavo dirbti į kitas šalis. Šiais metais numatyta paruošti 5 specialistus. Konferencijoje dalyvavusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovė Giedrė Pačėsienė neslėpė – ministerija įpareigoja universitetus paruošti tiek specialistų, kiek šių prašo Sveikatos apsaugos ministerija.
Ieškodama sprendimo būdų, Sveikatos apsaugos ministerija prieš kelias savaites paskelbė kviečianti vaikų psichiatrus bei psichologus tapti teismo ekspertais pagal supaprastintas tapimo teismo vaikų ir paauglių psichiatro procedūras. Tokie siūlymai sulaukė griežtos praktikų kritikos.
Į viešumą viena po kitos kyla šeimų istorijos, kai esant įtarimui, jog tėvai smurtavo prieš vaiką, prasideda ilgas teisminis procesas, galintis trukti metus ir ilgiau. Tik todėl, kad Lietuvoje ekspertizes atliekančių valstybinių ekspertų yra vos trys. Ieškant problemų sprendimo Seime buvo surengta konferencija.
Vyriausybės pozicija
Algirdas ŠEŠELGIS
Sveikatos apsaugos viceministras
– Lyginant gautų bylų ir atliktų ekspertizių dinamiką matome, kad 2018 m., lyginant su 2014 m., gautų nutarčių skaičius išaugo beveik dvigubai. Tačiau Valstybinėje teismo psichiatrijos tarnyboje prie SAM darbuotojų teismo vaikų ir paauglių ekspertų padaugėjo tik vienu etatu. Tai yra neadekvatu.
Išskyrėme penkias pagrindines priežastis, kodėl tarnyba negali atlikti visų jai pavestų užduočių: didėjantis nepilnamečiams paskirtų ekspertizių skaičius, žmogiškųjų resursų trūkumas, ekspertų darbo laiko praradimas vykstant į teismo posėdžius, tiriamųjų neatvykimas į ekspertizę, itin didelis klausimų skaičius, teikiamas nutartyse.
Siekiant užtikrinti patrauklų uždarbį vaikų ir paauglių teismo psichologams ir psichiatrams, Vyriausybė patvirtino sąrašą specialybių, kurioms galima mokėti 100 proc. didesnį atlyginimą nei iki šiol. Gaila, kad biudžetas jau buvo suformuotas, teko kreiptis į Finansų ministeriją dėl minėtų specialistų atlyginimų pakėlimo. Kol kas atsakymo neturime, bet neabejoju, kad kitų metų biudžete darbo užmokesčio eilutėje lėšų atsiras.
Nuo 2019 m. yra pakeista teismo psichologo ir teismo psichiatro pažymėjimo išdavimo ir atnaujinimo tvarka bei nustatyta, kad egzaminus galima laikyti atlikus specializacijos stažuotę, kuri gali tęstis iki 12 mėnesių. Asmuo, siekiantis tapti teismo psichiatru ekspertu ar teismo psichologo ekspertu ir norintis dirbti privačiai, egzaminus gali laikyti ir neatlikęs specializuotos stažuotės. Turime ir daugiau siūlymų ateičiai, bet šiandien, manau, dar anksti apie juos kalbėti. Priėmus sprendimus, juos vykdysime nedelsiant.
Praktikų kritika
Jelena DAŠKEVIČIENĖ
Lietuvos teismo psichiatrijos asociacijos prezidentė
– Deja, nei savalaikis asmenų atvykimas ekspertizei, nei eksperto dalyvavimas teismo posėdžiuose nuotoliniu būdu neturės reikšmingos įtakos ekspertizės atlikimo trukmei. Noras išspręsti problemą tuojau pat, ženkliai trumpinant ekspertų paruošimo terminus yra labai netoleriagiškas.
Vaikų teismo psichiatrijos ekspertu gali tapti tik asmuo, turintis vaikų ir paauglių gydytojo psichiatro licenciją, tai yra baigęs dešimties metų medicinos studijas. Patikėkite, pasirinkus dešimtiems metų vaikų ir paauglių psichiatro studijas tikrai nesvajojama tapti teismo psichiatru ekspertu. Kai vaikų psichiatras apsisprendžia tapti teismo ekspertu ir pradeda stažuotis, tik tuomet jis supranta, koks svarbus ir atsakingas yra šis darbas. Nei nuo ekspertizės užsakovo pageidavimo, nei nuo eksperto administracinės atsakomybės, nei nuo didelių darbų krūvių ar baimės tapti žiniasklaidos, politikų ar kolegų puolimo taikiniu, jo darbas neturi priklausyti. Tik tuomet suvokiama, kad eksperto darbas gali tapti emociškai per sunkus, be to, neteiks nei moralinio, nei materialinio pasitenkinimo.
Europoje teismo psichiatrijos ekspertų paruošimo terminas vyruoja nuo 2 iki 6 metų. Šiuo metu Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje skelbiama, kad Lietuvoje šių ekspertų tapimo tvarka supaprastinta ir teigiama, kad asmenys, norintys tapti teismo vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos ekspertais, nuo šiol patys gali atsakingai nuspręsti, kiek laiko turėtų trukti jų stažuotė. Nes nebelieka būtinybės stažuotis ne mažiau kaip pusę metų. Taip pat skelbiama, kad specialistai, kurie ruošiasi šias paslaugas teikti privačiai, egzaminus gali laikyti ir neatlikus stažuotės. Ar suprantame, kokių tai turės neigiamų pasekmių? Siekiant užtikrinti ekspertizės kokybę, jokiais būdais negalima mažinti teismo psichiatro eksperto paruošimo terminų. Priešingu atveju, paskatinsime kitų, rimtas pasekmes turinčių, problemų atsiradimą. Be to, eksperto suteikimo apraše nurodyta, kad asmuo, siekiantis tapti ekspertu, turi pateikti praktinio ekspertinio darbo aprašą su ekspertinio darbo pavyzdžiai. Savaime suprantama, neatlikus praktinės stažuotės, pateikti šių dokumentų nebus galimybės.
Susidaro įspūdis, kad šiuo metu ekspertizių kokybė yra visiškai nesvarbi. Norima tik žūtbūt surasti specialistus ir žaibiškai paversti juos ekspertais. Kad jie galėtų, kaip skelbiama SAM svetainėje, rašyti kažkokias pažymas ar nuomones teismams ir problema bus išspręsta. Tokiame sūkuryje vaiko likimas tampa antraeilis. Ar toks problemos sprendimas turi prasmę?