Kauno rajone gyvenanti Jolita (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) į „Vakaro žinias“ kreipėsi, kai atrodė, kad visos kitos priemonės jau išbandytos – raštai tarnyboms, kontrolės institucijoms, Seimo nariams ir net pačiai prezidentei. Tačiau iš visur tyla. Nuo spalio 15 d. iš šeimos paimti du vaikai iki šiol negrąžinti. O tarnybos, regis, ir pačios nesusitaria, kodėl.
Padalino po lygiai
Jolita yra dviejų vaikų mama. Vyresniam sūnui – 10, o jaunesniam – 4 metukai. Su vaikų tėvu Jolita susituokė beveik prieš 10 metų. Moteris pasakojo, jog gyvenimas nebuvo rožėmis klotas, namuose buvo ir smurtas, ir alkoholis. Todėl galiausiai moteris apsisprendė palikti vyrą, o pagelbėti nusprendusios tarnybos rekomendavo skyriumi ėmus gyventi ir vaikus po vieną „pasidalinti“. Kaip pasakojo mama, Vaiko teisių apsaugos skyrius pateikė teismui išvadą, kurioje nurodė, kad vaikų interesus geriausiai atitinka tvarka, kad jaunesnysis sūnus gyventų su mama, o vyresnysis – su tėvu. Kauno miesto apylinkės teismas taip ir nustatė vaikų gyvenimo vietas.
Istorija pakrypo nevaldoma trajektorija tuomet, kai 2018 m. spalio 15 d., pas tėvą pagyvenęs vos kelis mėnesius, vyresnysis sūnus paskambino iš mokyklos mamai ir verkdamas prašė nebevežti jo gyventi pas tėvą. Nuvykus į mokyklą, Jolitai buvo pasakyta, jog tarnybos savo globon paima abu sūnus. Nuvykusi į jaunėlio vaiko darželį, mama sužinojo, kad jį jau išvežė tarnybos. Kitą dieną mama buvo informuota, jog vaikams buvo nustatytas II grėsmės lygis. Tačiau su grėsmių lentele ji taip ir nebuvo supažindinta.
Po paėmimo broliai buvo išskirti – vyresnysis patalpintas į Vaikų gerovės centrą „Gynia“, o jaunesnysis perduotas globėjui. Mamai taip ir nebuvo paaiškinta, kodėl broliai buvo išskirti. Atvejo vadybos posėdyje tėvams buvo sudarytas pagalbos šeimai planas, kuriame nurodyta gerinti tarpusavio santykius, lankyti psichologo konsultacijas, palaikyti ryšius su vaikais ir, žinoma, bendradarbiauti su specialistais. Taip pat abiem tėvams paskirta gydytis nuo priklausomybės „Minesotos“ programoje. Mama nesuprato, kodėl šeimoje, kur alkoholiu piktnaudžiauja tik sutuoktinis, tokia programa priverstinai skiriama abiems. „Tuomet sužinojau, kad yra tyrimas, kurį galiu pasidaryti. Jis parodo, ar pastaraisiais keliais mėnesiais žmogus yra vartojęs alkoholio. Savo lėšomis tokį tyrimą atlikau, pateikiau specialistams ir iš „Minesotos“ programos buvau išbraukta“, – pasakoja mama.
Jau penki mėnesiai, kaip Jolita negyvena su savo vaikais, mato juos tik pasimatymuose. Mama tikina įgyvendinusi visus tarnybų reikalavimus ir nesuprantanti, kodėl vaikai iki šiol negrąžinami namo. Vis dar tęsiasi nuo pernai vasaros pradėtas skyrybų procesas, kurį inicijavo vyras. „Aš daug kartų kalbėjau su vyru, kad mums reikia kažkaip susitarti dėl vaikų gerovės ir baigti visus šiuos procesus. Tačiau nepavyksta jo įtikinti“, – pasakoja mama. Neseniai ji išgirdo ir dar vieną žinią – Kauno rajono policijos komisariate atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo mažamečiui. Kol kas įtarimai niekam nepareikšti, tačiau atvejo vadybos posėdžiuose tikinama, jog tai yra vienintelė priežastis, dėl kurios vaikai negyvena namuose.
Įžvelgia pažeidimus
„Vakaro žinių“ kalbinta Jolitos advokatė Rūta Visočnik tikina, jog tokie tarnybų veiksmai pažeidžia ne tik vaikų, bet ir mamos įstatymais numatytas teises. „Mes jau išsiuntėme daugybę raštų, kuriuose prašome nustatyti, ar nesuteikiant mamai ir jos vaikams apsaugos nuo smurtaujančio sutuoktinio ir pateikiant teismui rekomendaciją laikinai nustatyti vieno iš vaikų gyvenamąją vietą su tėvu nebuvo pažeista JT vaiko teisių konvencija, kurioje numatyta, kad valstybė įsipareigoja teikti vaikui tokią apsaugą, kurios reikia jo gerovei. Mums nesuprantama, kodėl tarnybos priėmė sprendimą atskirti brolius, nes taip pažeidžiama Konvencijoje įtvirtinta vaiko teisė į šeimos ryšius. Tikriausiai nekyla abejonių, kad brolių išskyrimas nėra geriausias vaiko interesas“, – sakė R.Visočnik.
Susisiekus su Jolitos sutuoktiniu, šis kaltinimus dėl smurto ir piktnaudžiavimo alkoholiu neigė. Nors būtent dėl vyro smurto prieš žmoną dar 2018 m. pradžioje šeimai atnaujintas socialinių paslaugų teikimas. „Mane kaltina, kad esu alkoholikas, tačiau kartą būtent ją tarnybos buvo aptikę išgėrusią. Vaikai negrąžinami, nes mes „draskomės“. Skyryboms padaviau – pats, bet ji vis mane skundžia, nenusileidžia, todėl procesas ir nesibaigia. Siūliau susitarti tarpusavyje ir viską baigti, bet nepavyksta“, – pasakojo vyras ir tikino neketinantis vyresnio sūnaus atiduoti mamai.
„Vakaro žinioms“ specialistų paprašius paaiškinti situaciją, Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vyresnioji patarėja Sigita Mockienė tikino, kad bendrą sprendimą, jog vaikai gyvens atskirai, iš pradžių priėmė tėvai. Vėliau, įvertinęs visas aplinkybes, tokią tvarką patvirtino Kauno apylinkės teismas ir Kauno apygardos teismas.
Mamos advokatė R.Visočnik teigia, jog tai yra melas. „Padavęs ieškinį dėl santuokos nutraukimo vyras taip pat paprašė teismui pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones ir nustatyti, kad iki bylos išnagrinėjimo pabaigos vyresnis sūnus gyventų su juo. Teismas, atsižvelgęs į vaiko teisių skyriaus nuomonę, patenkino vyro prašymą. Tarnybos rašte, skirtame teismui, buvo nurodyta, kad vaikų gyvenimas atskirai atitiktų vaikų interesus.
Mama padavė skundą, tačiau negavusi vaiko teisių palaikymo, liko su tokia vaikų gyvenimo tvarka, kokios prašė tėvas. Tai rodo, kad jokio sutarimo tarp tėvų nebuvo, buvo ginčas, kuriame vaiko teisių skyrius palaikė tėvo pusę. Be to, 2018 m. gruodžio mėn. mama padavė motyvuotą prašymą teismui pakeisti laikinąsias apsaugos priemones ir nustatyti, kad vyresnis sūnus gyventų su ja. Buvo remiamasi apklausos teismo metu išsakyta sūnaus nuomone. Jis tuomet kelis kartus pakartojo, kad nori gyventi su mama, kad tėvas geria, kad mušė. Tačiau vaiko teisų specialistai prieštaravo ir prašė teismo tokį mamos prašymą atmesti. Teismas vadovavosi vaiko teisių gynėjų rekomendacija“, – sakė R.Visočnik.
Tarnybos nesutaria
Paklausta, kodėl mama nebuvo supažindinta su grėsmių lygio nustatymo lentele, Vaiko teisių skyriaus vyresnioji patarėja S.Mockienė patvirtino, kad nustačius lygį, tėvams buvo paaiškintos to priežastys. Ji patvirtino, kad su lentelėmis tėvai ir jų atstovai susipažino tik nagrinėjant bylą dėl leidimo paimti vaikus iš jų atstovų. Specialistė nepaaiškino ir sprendimo paimti ne tik vyresnį vaiką, kuris skundėsi nenorintis gyventi su tėvu, bet ir mažesnįjį broliuką. Tik paaiškino, kad paimti vaikai gerovės centre iš pradžių buvo apgyvendinti abu. Vyresniojo vaiko prašymu, jis liko centre, o mažasis išvyko pas socialinę globėją.
Tarnybos paklausus, dėl kokių priežasčių vaikai iki šiol negrąžinami, S.Mockienė patikino, jog atsižvelgiant į pradėtą ikiteisminį tyrimą ir nežinomą jo eigą, nenorint pakenkti ikiteisminiam tyrimui ir norint išsiaiškinti tikrąją tiesą, nutarta sprendimą dėl vaikų grąžinimo į šeimą, atidėti. Pasiteiravus, kas tokį sprendimą priėmė ir kokiai teisės aktais vadovaujantis, atsakymas nebuvo aiškus. „Bendradarbiaujama su ikiteisminį tyrimą vykdančia institucija“, – trumpai rašoma specialistės laiške.
Kaip „Vakaro žinias“ informavo ikiteisminiam tyrimui vadovaujantis Andrius Brasas, ikiteisminis tyrimas pradėtas sausio 22 d., tačiau įtarimai kol kas niekam nėra pareikšti, nėra taikomos kardomosios priemonės. Jis patikino, kad vaiko teisių vykdoma atvejo vadyba ir ikiteisminis tyrimas – du skirtingi dalykai, todėl tai neturi būti priežastis negrąžinti vaikų į šeimą. Prokuroras patikino žurnalistus, kad artimiausiame posėdyje su vaiko teisių specialistais, iškels šį klausimą.
Be piketų čia tvarkos nepadarysim. Kiek rašoma, kalbama, rodoma per tv, niekas nesikeičia. Matyt vaikų teisių tarnybos supranta tik jėgos poziciją, nes įstatymus vykdyti neužtenka išsilavinimo.