Olava Strikulienė
„Respublikos” akiratyje – prieštaringų vertinimų sulaukusi Advokatų tarybos pirmininko, profesoriaus Igno Vėgėlės kalba, pasakyta rugpjūčio 20-ąją Birštone vykusiame visuotiniame advokatų susirinkime. Ką mums pasakė teisininkas I.Vėgėlė? Kaip buvo suprastas? Ne tik kolegų, bet ir skirtingų visuomenės grupių?
Kolegos, matyt, tikėjosi, kad septintąkart proginę, įžanginę kalbą visuotiniame Advokatų tarybos susirinkime sakantis I.Vėgėlė pateiks statistiką. Kiek šalyje yra advokatų, jų padėjėjų. Kiek triūsia civilinėje ir kiek baudžiamojoje teisėje. Kiek per metus vidutiniškai tenka dalyvauti bylose. Kaip kasmet didėja šalies advokatų profesionalumas ir kyla prestižas. Na, dar palinkės kolegoms gerai pailsėti prieš rudens sezoną ir artėjantį bylų piką. Na, dar pasveikins kolegą ar kolegę, jei visuotinio Advokatų tarybos susirinkimo data sutapo su jų gimtadieniu. Kolegos paklausytų, o gal ir pasnaustų. Bet proginei kalbai, būtinai – ne per ilgai pasibaigus – linksmai paplotų.
Bet I.Vėgėlė šįkart kalbėjo kitaip. Ne apie Lietuvą Birštone. Bet apie Lietuvą globaliame kontekste. Kaip atspirties tašką pasirinkęs pandemiją, Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) ir valstybės galias veikti ar neveikti savarankiškai.
Kiekvienas žmogus viešai pasakytas kalbas vertina vis kitaip. Tad ir Birštone, matyt, būta pačių įvairiausių vertinimų. Vieniems gal atrodė, kad kalba labiau tiktų ne advokatams, bet politikų tautininkų sąskrydžiui. Gal kas nors įtarė, kad kolega Ignas nusišnekėjo, pritaria „antivakseriams” ir šiaip išsišoko ne vietoje. Sugadino kai kuriems kolegoms nuotaiką. Atseit, kalbėk apie siaurus advokatų gildijos reikalus ir nesikišk ten, kur nedera. Būk neutralus. Būk ne pilietis.
Negi globalizacijos pavojaus nėra?
Tačiau nemaloniausia, jog išgirdome tiesą. Cituoju I.Vėgėlę:
„Akivaizdu viena, kad stebime globalizacijos procesus, kurių pasekmėje kuriasi tarptautinė vykdomoji valdžia. Ji yra kitokia nei nacionalinė, ji mažiau centralizuota, be demokratinių rinkimų elemento.”
Tokių pavyzdžių – kiek nori. Tai ir Tarptautinis valiutos fondas. Tai ir verslo korporacijos, peraugančios valstybių ribas. Betgi turime puikų tos tarptautinės vykdomosios valdžios diktatą per pandemiją. Jungtinių Tautų padalinį – Pasaulio sveikatos organizaciją. Turinčią milijardinį biudžetą ir tikrai Lietuvos piliečių demokratiškai neišrinktą. Nors atstovauja 194 šalims. Netgi Afganistanui. Todėl ir talibams. Kol nebuvo pandemijos, dauguma lietuvių net nežinojo, kur yra PSO būstinė. O dabar PSO veikia kaip Pasaulio sveikatos apsaugos ministerija. O mūsų Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tik baikščiai atkartoja – PSO pasakė, PSO to nesakė, PSO rekomendavo ir t.t. Šis lietuvių demokratiškai neišrinktas, bet ir mums atstovaujantis darinys, vardu PSO, veikia ir mūsų žmogiškąsias emocijas. Gąsdina, baugina, palaužia žmogaus valią priešintis. Kaip nebijosi, jei visas pasaulis pandemijos bijo? Kaip įjungsi šaltą protą, kaip Švedija, jei tavo vietos valdžia ne šalta, bet net perkaitusi. Draudimas ant draudimo. Vėl cituoju I.Vėgėlę:
„Liūdniausia tai, kad šioje valdymo struktūroje žmogaus teisės ir laisvės yra gerbiamos tiek, kiek jos nepažeidžia esminio utilitaristinio kaštų ir naudos principo. Įjungus stipriausią žmogiškąją emociją, tai yra, baimę, kaštų skaičiuoti kartais net nebereikia.”
Negi utilitarizmo apraiškų nėra?
Paprasčiau kalbant, kai globali, o su ja ir vietos valdžia valdo žmones per jų baimes, tai niekam nerūpi, kad baimės isterijos ištikta mustangų kaimenė sutryps pakeliui kitaminčius. Nes jų – mažuma. Valdžiai lengviau valdyti turint 90 proc. išgąsdintų žmonių nei 10 proc. neišgąsdintų. Todėl 10 proc. sutryptų individų, jų pažeistos teisės yra visiškai menki kaštai. Palyginus su išgąsdintų mustangų nauda.
Geriausias vietinis pavyzdys – Galimybių pasas. Žmonės kelias valandas stovi eilėse prie Registrų centro padalinių. Nes yra išgąsdinti valdžios pažadų neįleisti be Galimybių paso į keleivinį autobusą. Šis pažadas jau atšauktas, bet žmonės tiek įbauginti, jog nieko gero nebesitiki. Esą vieną dieną pažadą atšaukia, o kitą dieną vėl sugalvos žmogaus į autobusą ar į polikliniką neįleisti. Be to – kodėl Galimybių pasas galioja tik du mėnesius, nors žmogus pasiskiepijęs ir skiepas galioja mažiausiai pusmetį? Matome viešą ir cinišką valdžios tyčiojimąsi iš piliečių. Esą jie – ne liberalų rinkėjai. Galima ir pasityčioti. Apriboti jų pilietines teises bei laisves. Nors Seimo nariai duoda priesaiką ne savo rinkėjams, bet Lietuvos valstybei. Aišku, galima pasityčioti dar rafinuočiau. Pvz., kad Galimybių pasus išdavinėtų civilinės metrikacijos skyriai. Kaip mirties ar gimimo liudijimus. Interesantui prieš tai sugiedojus valstybės himną. Tačiau žmonės, atkentėję ilgą eilę ir gavę Galimybių pasą, išeina iš Registrų centro… laimingi! Tarsi į Everestą įkopę. Štai kaip galima rafinuotai pasityčioti iš žmonių ir patvirtinti utilitarizmo teiginį, jog „gėrio ir blogio matas yra didžiausia laimė didžiausiam žmonių skaičiui”. Būtent taip ir elgiamasi su mumis. Suvaro į karantinus, o kai išleidžia į laisvę, tampame masiškai laimingi.
Negi asmens privatumas saugomas?
Todėl Advokatų tarybos pirmininkas visiškai teisus, kai kalba, jog jau gerą dešimtmetį stebime asmens teisės į privatų gyvenimą eroziją. Koks gali būti asmens privatumas, jei turi skandinavų komerciniams bankams įrodyti, kad tau algą pervedė ne teroristinė organizacija, bet darbovietė. Kad pensininkė, gyvenanti Varėnos rajone, nėra susijusi su pinigų plovimu. Jos pensija ir taip tiek „nuplauta”, kad vos pragyventi išgali. Apie mus žino ir socialiniai tinklai, ir prekybos centrai, kai naudojamės jų nuolaidų kortelėmis. Mūsų asmeninė sveikata ar nesveikata taip pat jau elektroninė. Apie mus visi stebėtojai kartais žino daugiau nei mes patys. O žinojimas leidžia mumis manipuliuoti. Mūsų baimėmis, pomėgiais, netgi godumu. Tačiau, kai provincijoje beveik nelieka bankomatų, nyksta pašto skyriai, įsijungia utilitaristinis naudos ir kaštų apskaičiavimas. Jei bankams naudingiau nepalikti provincijoje bankomato, tai ir nepaliks. Dėl didesnio bankininkystės daugumos gėrio.
Humanizmas? O kam jis rūpi, kai senoliai ištinusiomis kojomis kantriai stovi eilėje prie Galimybių paso. Todėl teisus I.Vėgėlė, kai sako, jog prievartos mechanizmas pažeidžia ne tik Europos humanizmo pasiekimus, bet ir elementarų padorumą. Kad humanistinę Vakarų civilizacijos raidą keičia utilitaristinė pasaulėžiūra.
I.Vėgėlės kalbą jau sukritikavo buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, advokatas Algimantas Šindeikis, buvusi Konstitucinio Teismo teisėja Toma Birmontienė. Taip atsitinka po visų kalbų. Visi išgirsta tai, ką nori girdėti. Savaip interpretuoja. Juk ir teismuose vyksta teisiniai ginčai. Bet geriau ginčytis, nesutikti nei išlikti neutraliam. Nes neutralus žmogus yra nulis.
Padėka gerbiamai straipsnio autorei. Paskutinis sakinys ” Nes neutralus žmogus yra nulis” turėtų sudrebinti daugelio smegenis, kurie vartosi ant „sopkės”, kritikuoja drąsius dirbančius ir dar pamoko kaip ir ką reikėjo pasakyti ar padaryti. Šie sielos vergetos tempia Lietuvos likimą žemyn kosminiu greičiu. Begalinė pagarba gerbiamam I. Vėgelei, kad yra drąsus sakyti tiesą. Prisitaikėliai ir iš Lietuvos žmonių vargo gaunantys naudos nesuprato arba pasijuto nejaukiai, nes kažkas pradėjo kaitinti jų sąžinės trupinius. Todėl gindami savo šaliai labai pavojingą supratimą, drįsta kritikuoti gerbiamą I. Vėgėlę ir jam oponuoti. Daugiau tokių, tada Tauta sužinos, kas jie tokie.