2024-12-27, Penktadienis
naujienlaiškis

Kačynskis kritikuoja siūlomus ES sutarties pakeitimus kaip grėsmę nacionaliniam suverenitetui

tiesos.lt

Lenkijos partijos Įstatymas ir teisingumas vadovas Jaroslavas Kačynskis (Jaroslaw Kaczyńsk) paragino sustabdyti siūlomų sutarties pakeitimų „beprotybę“

Lenkijos partijos Įstatymas ir teisingumas (PiS) lyderis Jaroslavas Kačynskis išreiškė nepritarimą siūlomiems Europos Sąjungos sutarčių pakeitimams, traktuodamas juos kaip „egzistencinę grėsmę Lenkijos valstybei“.

Siekiama panaikinti Lenkijos suverenitetą ir paversti ją tik lenkais apgyvendinta, bet iš išorės valdoma teritorija.

Interviu Lenkijos spaudos agentūrai (PAP) J. Kačynskis šiuos pakeitimus apibūdino kaip „išorės jėgų, konkrečiai Berlyno ir Briuselio, parengtą strategiją“, kuria siekiama panaikinti Lenkijos suverenitetą ir paversti ją tik lenkais apgyvendinta, bet iš išorės valdoma teritorija.

Trečiadienį Europos Parlamentas rezoliuciją priėmė nedideliu balsų skirtumu: 291 EP narys balsavo už, 274 – prieš, o 44 susilaikė. Pažymėtina, kad už rezoliuciją balsavo devyni Lenkijos europarlamentarai (daugiausia atstovaujantys Lenkijos kairiesiems); jei jie būtų balsavę kitaip, šie balsai būtų galėję sužlugdyti siekį pakeisti Sutartį. Kačynskis peikė visus EP narius, balsavusius prieš šio mechanizmo sustabdymą, įskaitant ir Lenkijos atstovus, ypač jų veiksmus pavadindamas Lenkijos interesų išdavyste.

Konservatyvių pažiūrų politikas išreiškė įtarimą, kad Pilietinės platformos (PO) partijos nepritarimas ES sutarčių pakeitimams (dauguma PO EP narių balsavo prieš šiuos pakeitimus) buvo tik „taktinis manevravimas, o ne principinė pozicija“. Jis užsiminė, kad jų nepritarimas gali būti laikinas ir nulemtas politinio spaudimo bei dabartinės politinės dinamikos.

„Tik naivuoliai gali tikėti, kad PO iš esmės vėliau nepritars pakeitimams. Verta tęsti nesutinkančių su ES struktūrų kompetencijos išplėtimu valstybių narių sąskaita, kuris iš tikrųjų prilygsta Europos Sąjungos, kokią ją pažįstame, iširimui, jėgų puolimą. Ši beprotybė turi būti sustabdyta“, – pareiškė PiS lyderis.

J. Kačynskis teigė, kad siūlomi sutarties pakeitimai gali sukurti netolygią Sąjungą, kurioje vienoms valstybėms, pavyzdžiui, Vokietijai, bus suteikta savarankiška sprendimų priėmimo teisė svarbiausiose srityse, o kitoms, įskaitant Lenkiją, ji bus atimta. Jis įspėjo, kad tai gali sukelti susiskaldymą Sąjungos viduje ir sukurti valstybių, turinčių nevienodas teises ir galias, hierarchiją.

Nepaisant Lenkijos parlamento neveiklumo priimant rezoliuciją, prieštaraujančią sutarties pakeitimams (PiS idėją blokavo naujoji parlamentinė koalicija), J. Kačynskis patikino, kad jo partija ir toliau priešinsis bet kokioms pataisoms, keliančioms pavojų Lenkijos suverenitetui.

Jis įsipareigojo didinti Lenkijos piliečių informuotumą apie galimus pavojus, keliamus siūlomų pakeitimų, dėl kurių svarbiausi sprendimai saugumo, mokesčių, užsienio politikos ir migracijos klausimais gali būti sutelkti Briuselyje, nors faktiškai Berlyne.

J. Kačynskis taip pat kalbėjo apie „Europos strateginę autonomiją“ – Europos Parlamente svarstytą koncepciją, siūlančią mažinti Amerikos karinį buvimą Europoje, kurią jis laikė nepraktiška ir rodančia strateginį bejėgiškumą. Jis teigė, kad dėl tokio žingsnio Europa taptų pažeidžiama, ypač atsižvelgiant į nuolatines Rusijos keliamas grėsmes.

„Norint sukurti pajėgas, kurios padėtų apsisaugoti nuo Rusijos agresijos, reikėtų dėti pastangas, kurių Europos Sąjunga, kurios iždas šiuo metu tuščias, nepajėgia. Strateginės autonomijos koncepcija iš esmės yra strateginio bejėgiškumo koncepcija“, – sakė J. Kačynskis.

„Tokia Europa atsidurtų Rusijos malonėje su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis. Didelė dalis Europos elito nenori to suprasti“, – pridūrė jis.

Šaltinis: Remix News

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Jonas Grigas. Neįtikėtina telefonų evoliucija

Šventinėmis dienomis ypač padaugėja bendravimo telefonu. Kaip technologijos keičia mūsų gyvenimą, puikiai rodo telefonų evoliucija. Pirmasis pokalbis telefonu...

Vladimiras Laučius. Kas laukia Tėvynės sąjungos

Prieš tris mėnesius parašiau straipsnį apie artėjusius Seimo rinkimus: „Paskutiniai rinkimai Landsbergio partijai” (jį galima rasti 15min.lt). Jame...

Už valdžios satyrą teisiamas Vokietijos žurnalistas: „Šis procesas vieną dieną baigsis kairiųjų-žaliųjų diktatūra“

Davidas Bendelsas yra žurnalistas, nuo 2017 m. dirbantis alternatyvaus ir patriotinio internetinio žurnalo „Deutschland-Kurier“ vyriausiuoju redaktoriumi. Su juo...

Edvardas Čiuldė. Kur gali nuvesti Konstitucinio teismo neklaidingumo dogma?

Lietuvoje Konstitucinis Teismas (KT) jau yra tapęs ideologinės programos įgyvendinimo ir politinės kovos įrankiu – tai akivaizdus faktas. O...