Kalifornija (JAV) tapo pirmąja valstija, paskelbusia „Translyčių istorijos mėnesį“, po to, kai šią savaitę valstijos asamblėja balsavo už tai, kad rugpjūčio mėnuo būtų skirtas šiam tikslui, rašo CNA.
Translyčių istorijos mėnesio pripažinimo tikslas – „sukurti kultūrą, kurioje vyktų tyrimai, švietimas ir mokslinis kaliforniečių translyčių indėlio pripažinimas“, teigiama rezoliucijos, kurią parėmė asamblėjos narys Mattas Haney (Mattas Hanis), (D-San Francisco), tekste.
Rezoliucijoje teigiama, kad translytiškumas Kalifornijoje egzistavo dar prieš europinę kolonizaciją. Rezoliucijoje valstija įvardijama kaip istorinis „translyčių išsilaisvinimo judėjimo epicentras“ ir teigiama, kad translyčių istorija ištrinama per „pastaruosius kultūrinius karus“, kuriuose jie „dehumanizuojami ir politizuojami“.
Rugpjūčio mėnuo pasirinktas siekiant paminėti 1966 m. Komptono kavinės riaušes, teigiama rezoliucijoje. 1966 m. įvykių kulminacija tapo smurtinės translyčių sukeltos riaušės prieš valgyklos darbuotojus ir policiją, grindžiamos tariamu priekabiavimu ir netinkamu elgesiu. Mieste iki 1974 m. buvo uždraustas persirenginėjimas, tačiau Tenderloin rajonas, kuriame įvyko riaušės, vėliau teisiškai buvo paskelbtas pirmuoju pasaulyje translyčių kultūriniu rajonu.
„Kol egzistuoja Kalifornija, translyčiai čia prisideda prie savo bendruomenių, kuria istoriją plečiant pilietines teises ir padeda kurti Kaliforniją, kuri yra labiau įtraukianti ir klestinti visiems“, – spaudos konferencijoje sakė M. Haney.
„Tai istorija, kurią šiandien labai didžiuojamės švęsdami, ir kurią Kalifornija švęs bei iškels šiais ir kiekvienais metais, kai skelbsime pirmąją valstiją, mininčią oficialų transslyčių istorijos mėnesį čia, mūsų valstijoje“, – pridūrė jis.
Honey Mahogany (Hani Mahogani), pirmininkaujanti San Francisko demokratų apygardos centriniam komitetui, per spaudos konferenciją sakė, kad šis pripažinimas skirtas „pasakyti tiesą ir šviesti žmones apie tai, kas mes esame ir ko mums reikia“.
„Visoje šalyje matome išpuolius prieš translyčių bendruomenę, tačiau tai vyksta ne tik kitose valstijose, – sakė H. Mahogany. „Net čia, Kalifornijoje, kur turime prieglobsčio valstiją, kur mums sostinėje didžiąja dalimi atstovauja demokratai, vis dar matome smurto aktus, vis dar matome bandymus priimti įstatymus, nukreiptus prieš mūsų bendruomenę.“
Daugelyje teisėkūros kovų, susijusių su translyčių klausimais, daugiausia dėmesio skiriama tėvų teisėms, religijos laisvei ir nepilnamečių apsaugai. Kaip tik šią savaitę Kalifornijos teisėjas laikinai užblokavo Čino slėnio mokyklos apygardos (Chino Valley Unified School District) politiką, pagal kurią darbuotojai privalėjo informuoti tėvus apie tai, ar jų vaikai identifikuojami kaip translyčiai.
Kalifornijos įstatymų leidėjai taip pat svarsto naujus įstatymus, kuriais siekiama apriboti tėvų teises, susijusias su translytiškumo klausimais.
Viename įstatymo projekte numatoma pakeisti globos įstatymus ir priversti teismus, nustatant vaiko sveikatą, gerovę ir saugumą, atsižvelgti į tai, ar vienas iš tėvų pripažįsta vaiko lytinę tapatybę arba jos išraišką. Abeji rūmai priėmė skirtingas šio įstatymo projekto versijas ir dar nesusitarė dėl galutinės formuluotės.
Kitas pasiūlymas leistų 12 metų ar vyresniems nepilnamečiams gauti translyčių medicinines paslaugas, jei psichikos sveikatos specialistas nuspręstų, kad tėvų dalyvavimas yra netinkamas. Šis įstatymo projektas taip pat leistų psichikos sveikatos specialistui apgyvendinti nepilnametį prieglaudoje, jei jis yra „pakankamai subrendęs, kad galėtų protingai dalyvauti teikiant ambulatorines paslaugas arba prieglaudos paslaugas“.
Neseniai daugiau nei 20 valstijų priėmė įstatymus, draudžiančius gydytojams atlikti translytiškumo operacijas nepilnamečiams. Daugelyje šių valstijų taip pat uždrausta gydytojams skirti vaistus, palengvinančius lyties keitimą nepilnamečiams.
Marsizmo klasika pasitelkiant Overtono langą.