2025-02-23, Sekmadienis
Naujienlaiškis

Kaltinimai kultūros ministerijai: ji neatstovauja viešajam interesui.

Kovo 14 d. Seime įvyko pasitarimas dėl Vilniaus senamiesčio apsaugos.

Jį inicijavo Seimo parlamentinė grupė „Už istorinę atmintį ir teisingumą“. Pasitarimo esmė – šiuo metu yra baigtas viešinti Vilniaus senamiesčio tvarkymo planas (specialiojo teritorijų planavimo dokumentas), kuris numato pakeisti dabartinį senamiesčio nekilnojamo kultūros paveldo apsaugos teisinį reguliavimą.

Pasitarimo dalyviai Seime Signataro Kazimiero Antanavičiaus salėje
Pasitarimo dalyviai Seime Signataro Kazimiero Antanavičiaus salėje

Vilniaus miesto bendruomeninės ir kitos nevyriausybinės organizacijos nuolat  kėlė klausimus dėl specialiojo planavimo proceso ir dokumento turinio. Jų nuomone, dokumente neatsispindi tarptautiniai Lietuvos įsipareigojimai saugoti istorinį sostinės centrą, įtrauktą į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Neperkėlus reikšmingos dalies dabar galiojančio paveldosauginio reguliavimo normų, būtų sudaromos didesnės galimybės senamiesčio kaitai, pvz., viešųjų erdvių užstatymui.

Minėtas dokumentas buvo rengiamas pažeidžiant būtinas procedūras, kurias reglamentuoja Orhuso konvencija ir kiti teisės aktai.

Pasitarime dalyvavo Vilniaus vietos bendruomenių nariai, miesto savivaldybės, Kultūros ministerijos, Kultūros paveldo departamento, Tarptautinės paminklų ir istorinių vietovių tarybos (ICOMOS) Lietuvos nacionalinio komiteto, Valstybinės kultūros paveldo, Lietuvos nacionalinės UNESCO ir Vilniaus istorinio centro išskirtinės visuotinės vertės priežiūros komisijų, Lietuvos restauratorių, architektų ir kraštovaizdžio architektų sąjungų, Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros, Statybos ir projektavimo sisteminimo centro, nevyriausybinių bei kitų orga- nizacijų atstovai ir ekspertai.

Pasitarimą moderavo Seimo TS-LKD fakcijos narys Arvydas Anušauskas
Pasitarimą moderavo Seimo TS-LKD fakcijos narys Arvydas Anušauskas

Vilniaus senamiestis yra pasaulio kultūros paveldo dalis. Šį paveldą būtina išsaugoti ateinančioms kartoms. Todėl komercinių organizacijų (statytojų) interesai negali užgožti būtinybės išsaugoti Vilniaus miesto istorinį kultūros paveldą. Vilniaus senamiesčio tvarkymo plano projektas kelia pavojų kultūros paveldui, jo išlikimui, nes jis parengtas su daugybe pažeidimų ir galimų „landų“ korupcijai arba piktnaudžiavimui. Diskusijoje išryškėjo esminiai prieštaravimai tarp Kultūros ministerijos ir visuomenės, kuriai atstovauja bendruomenės ir visuomeninės organizacijos. Pastarųjų atstovai nuogąstavo, kad jiems leidžiama tik susipažinti su minėtu plano projektu, bet neleidžiama dėl jo išsakyti savo pastabų.

Daugelio jų nuomone, negali būti net kalbos, kad visuomenės atstovams būtų draudžiama pareikšti savo nuomonę dėl tokio objekto. Tai ryškiausias valdininkų įstatymų nepaisymo ir nekompetencijos pavyzdys.

Bendruomenių atstovai ir ekspertai
Bendruomenių atstovai ir ekspertai

Lietuvos žmogaus teisių asociacijos (LŽTA) atstovas Vytautas Budnikas pabrėžė, kad Kultūros ministerija pagal įstatymą privalo atstovauti ir ginti viešąjį interesą. Bet matant ministerijos valdininkų ir visuomenės atstovų priešpriešą bei ministerijos pateiktus biurokratinio atsirašinėjimo pavyzdžius, susidaro įspūdis, jog ministerija neatstovauja ir deramai negina viešojo intereso. Tikėtina, kad jos atstovai nesuvokia esminių savo funkcijų – atstovauti valstybei, kurioje viešasis interesas yra prioritetinis.

LŽTA atstovas pasiūlė visa tai pažymėti ir surengto pasitarimo išvadose. Pasitarimo rengėjai pažadėjo leisti visuomenės atstovams naudotis šio susitikimo garso įrašu tolimesniame plano rengimo darbe.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Romualdas Povilaitis. VDU studentų „peštynės“ su politologijos profesoriumi

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Studentų atstovybė (SA), persakydama Jaunųjų konservatorių pareiškimą, užsipuolė VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto...

Vytautas Sinica įregistravo siūlymą leisti VSAT naikinti laikinus leidimus gyventi Lietuvoje

Siekiant efektyviau kontroliuoti migraciją, siūloma Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT) suteikti įgaliojimus naikinti laikinus leidimus gyventi Lietuvoje. Mišrioje Seimo...

Stambulo konvencijos nuostatos sugrįžta Tarptautinėje darbo organizacijos konvencijoje Nr. 190

Šiandien 8 organizacijos: Lietuvos krikščionių darbuotojų profesinė sąjunga, Kauno transporto įmonių darbuotojų profesinės sąjunga, Lietuvos žmogaus teisių asociacija,...

Jonas Ivoška. Ar parlamentaro mandatas paverčia vidutinybę išminčiumi?

Parlamentaras Ignas Vėgėlė, matydamas, kad viena iš kertinių tiesioginės demokratijos priemonių – referendumas mūsų valstybingumo praktikoje per tris...