2024-11-25, Pirmadienis

Kamilė Vitkutė. Gamtinio paveldo takais

Numiręs pelkės medis

Ne vienam iš mūsų pelkės yra „terra incognita“ – nežinoma žemė, kupina mįslių ir gaubiama mistikos. Pagalvojus apie jas, vaizduotė tuoj pat ima piešti liūlančius samanų kupstus ir klastingas „akis“, taip ir tykančias neatsargų įsibrovėlį įtraukti į savo gelmes; čia gyvenančias laumes, kipšiukus, pelkių senius ir kitas mitologines būtybes, neretai paklaidinančias užsukusįjį ir priverčiančias jį ilgai klajoti aplinkui, ieškant išėjimo… Daugumai šios klampios vietos asocijuojasi vien su spanguolynų raudoniu, ir tik nedaugeliui – su teritorija, kurią be galo įdomu tyrinėti ir pažinti.

Norėdami, kad pastarųjų gretos pagausėtų, regionų, kuriuose plyti šie neįkainojami gamtos dariniai, turizmo organizatoriai jau kuris laikas mėgina įtraukti į savo siūlomų kelionių maršrutus ir pažintinius žygius po pelkes. Juolab, kad šias saugomas vietas prižiūrintys rezervatų darbuotojai tokį smalsumą tik skatina: kuo daugiau naudingų žinių apie pelkes bus suteikiama, tuo labiau augs jas gerbiančių ir globojančių žmonių gretos.

Pelkė atsiskleidžia visu gražumu

Taigi, šįkart imkime ir paklajokime po pilnus paslapčių kemsynus.

Kokia pelkė dieną, o kokia – naktį

Viena įspūdingiausių Lietuvoje – Kamanų pelkė – plyti šalies šiaurinėje dalyje, tuo pačiu vardu pavadintame valstybiniame rezervate. Sumanius ją aplankyti ir kreipusis šiuo klausimu į rezervato direkciją, pirmiausia bus pasiūlyta užsukti į Lankytojų centrą – naują ir modernų, įrengtą už Europos Sąjungos lėšas. Eksponatus jam rinko paties rezervato darbuotojai, ir šis procesas užtruko net kelerius metus. Nekeista – juk reikėjo parengti medžiagą, kuri labiausiai atspindėtų unikalų gamtos darinį – pelkę, jos išskirtinę augaliją ir gyvūniją, supančius miškus ir ežerėlius, salas ir pusiasalius…

Dabar daugelyje pelkių nutiesti mediniai takai

Specialistai pasitelkė visą išmonę ir eksponatus išeksponavo taip, kad dauguma Kamanų pelkės turtų dabar – kaip ant delno: juos galima pačiupinėti, pauostyti, išgirsti. Štai įkiši ranką į specialų stalčiuką ir išsitrauki…svaiginančiai kvepiantį pelkinį gailį ( nuo kurio aromato, būnant pelkėje, gali apsisukti galva), gyvatės išnarą ar sudžiuvusių samanų kuokštą. Paprastai centro darbuotojai liepia lankytojams tik iš apčiupinėjimo atspėti, koks gamtinis eksponatas paslėptas paslaptingoje ertmėje. Jeigu kankorėžius palietus, mįslė lengvai atspėjama, tai užčiuopus kokią kiminų rūšį, tenka gerokai galvą pasukti…

Pelkinis natiurmortas

Specialus ekspozicijos apšvietimas leidžia išvysti pelkę ne tik dieną, bet ir naktį. Ir garsai atitinkami lydi skirtingus paros laikus: pavyzdžiui, sutemus suskamba vilko staugimas. Žaisti su garsais ypač mėgsta vaikai: juk užtenka tik paspausti atitinkamą mygtuką, kai pasigirsta pelkių gyventojų balsai: suūbauja pelėda, sumekena perkūno oželis, suklykia gervė… Ekspozicijoje išvysti bebro namus ir apgraužtus medžius, sužinai, kas yra akivaras ir ežerokšnis, kiek sveria sausos ir šlapios durpės, pamatai, kaip atrodo pelkės dugnas.

Čia surinktos pelkėje gyvenančių paukščių plunksnos ir kiaušiniai, eksponuojami briedžio ragai, kuriuos šis miško galiūnas nuolat keičia. Retai kas iš lankytojų žino, kad jis ne tik šią galvos puošmeną periodiškai atsiaugina, bet ir…savo barzdelę. Pražilusią briedžio barzdą užsukusieji į centrą gali išvysti viename iš paslaptingųjų stalčiukų. Rūpestingai įrengti informaciniai terminalai siūlo pakeliauti po Kamanas virtualiai: šioje pažintinėje kelionėje lankytoją lydi bebriukas Bugis, viską žinantis ir išmanantis…

Ko kitur beveik neišvysi…

Žodžiu, Lankytojų centre taip įdomu, kad nejučia užsižaidus net nepastebima, kaip greit prabėga kelios valandos, ir kad jau seniai laikas išsiruošti realion išvykon po rezervatą. Tiksliau – susipažinti su juo, einant per pelkę nutiestu pažintiniu taku. Jo ilgis – nemažas, visas jis driekiasi net 3,6 km., tačiau šios saugomos teritorijos direkcijos darbuotojo lydimi, turistai net nepastebi, kaip sukaria visą maršrutą. Juolab, kad pažinti menkai iki šiol dominusį pelkių pasaulį padeda vaizdingi gido pasakojimai ir rodymai.

Kkas čia žydi?

Mūsų, žurnalistų grupę, Kamanos pasitiko visu vasaros pradžios grožiu: žydėjo spanguolės, puošnius žiedelius kėlė retų ir saugomų uoginių augalų – tekšių žiedai, vėjas šiureno ilgastiebes baltųjų švylių galveles. Mėlynavo, raudonavo, geltonavo gausybė kitų augalų, daugelio jų net pavadinimo nežinojome. Pasak ekskursijos vadovo, 45 pelkėje augančių augalų rūšys yra itin retos, valstybės saugomos. Čia gali grožėtis retai sutinkamomis plačialapėmis klumpaitėmis, puošniais burbuliais, pievinėmis gencijonėlėmis…

Štai neseniai spaudoje buvo paskelbta, kad Kamanų pelkėje aptiktos trys naujos rūšys: reta visoje Europoje grybų rūšis – kimininis juodaausis; krantinis kiminas, mėgstantis mirkti vandenyje, pasipuošęs sodriai žalios spalvos, stambiais, per vidurį įskeltais stiebo lapais ir kerpsamanėms priskiriamas plūduriuojantysis sklenduonis. Rezervate besiveisiantys gyvūnai ir paukščiai unikalumu taip pat nuo augalų neatsilieka: net 102 rūšys yra įtrauktos į globojamųjų sąrašus. Saugojamoje teritorijoje ramiai jaučiasi Lietuvoje dar retai sutinkamos lūšys. Pelkės prieglobstyje niekas ramybės nedrumsčia žvirblinei pelėdai bei dirviniam sėjikui – itin retiems mūsų kraštuose sparnuočiams.

Išskirtinės teritorijos gyventojams – ir sąlygos išskirtinės

Kamanų pelkė – unikali. Pirmiausia tuo, kad ji – viena seniausių Europoje: joje telkšantys vandens telkiniai – dar ledynmečio palikimas. Štai Kamanų senežeris, specialistų manymu, gali kokį dvyliktą tūkstantmetį skaičiuoti. Ir išsidėstęs šis senolis šešių hektarų plote, dydžiu ir amžiumi gerokai lenkdamas Nimfėjų ir Salų ežerus. Užtat koks pastarųjų gražumas!

Taip ir traukia žingsniuoti..

Šios aukštapelkės reljefas yra išskirtinis, čia gausu klampynių, sunkiai perbrendamų vietų. Ir medžiai čia auga savitai, prisitaikydami prie esamų sąlygų. Pavyzdžiui, juodieji alksniai, esant didelei drėgmei, tiesiog iškelia medžio kamieną aukštyn. Žvilgtelėjus susidaro vaizdas, tarsi juodalksnis ant kojų stovėtų. Dauguma medelių – mažučiai, laibučiai, pelkių sąlygos neleidžia išaugti dideliems.

Pelkės savitumą žmonės pastebėjo jau seniai. Dar XIX a. jos unikalumą aprašė prof. P. Matulionis; šio mokslininko tyrinėjimai buvo pratęsti tarpukario laikotarpiu. Šį nepaliestą gamtos kampelį būtinai reikėjo išsaugoti ateities kartoms, tad ir buvo įsteigtas rezervatas, dabar atliekantis ne tik apsauginę, bet ir mokslinę-tiriamąją funkciją. Rezervate dirbantys mokslininkai stebi, kokie pokyčiai vyksta šioje teritorijoje, juos analizuoja. Aišku, bet kokie ūkiniai darbai čia draudžiami, o ir vaikščioti po pelkę savarankiškai niekas neleidžia. Lankytojai priimami organizuotai, apie būsimą norą čia apsilankyti iš anksto pranešus. Žinoma, į pelkę einama tik su palyda.

…Einame taku, o akys žvalgosi: bene išvysime kokį čia gyvenantį keturkojį… Štai – bebro buveinė, suręsta iš medžių šakų šalia kelio esančiame kanale. Pelkės vanduo padėjo jam pasistatydinti gražią užtvanką. Gidė įdomiai pasakoja apie šį darbštų žvėrelį – kiek daug, pasirodo, apie jį nežinojome!

Pelkinis žinginys

Žvėrių nepamatėme, tačiau lydėjo jausmas, kad iš miško tankmės visą laiką kažkas stebi. Esama šioje pelkėje vilkų, esama briedžių, elnių ir kitokių gyvūnų, gal ir ne visai patenkintų, kad į jų valdas užklysta žmonės, tačiau kantriai lūkuriuojančių, kol šie pasitrauks iš jų teritorijos… Šiaip pelkinė fauna per daug skųstis neturėtų: jų namai – saugoma zona, ne kiekvienas gentainis gali pasigirti tokias išskirtines sąlygas turįs…

Pažintiniai takai – platesniam lankytojų ratui

Kamanų rezervate periodiškai nuimamos senos, sulūžusios ir sutrūnijusios medinio kelio per pelkę lentos ir tiesiamos naujos. Vanduo juk greitai „patvarko“ lentas… Beje, kelias per pelkę yra gana platus ir patogus, pritaikytas žmonėms, turintiems ribotą judrumą ar negalią. O ir šeimos su mažais vaikais, vežamais vežimėliuose, gali čia lankytis.

Lentas dažnai tenka keisti, nes drėgmė medį pūdo

Pelkė graži visais metų laikais, netgi žiemą, kai jos baltumą papuošia vingriausi žvėrelių paliktų pėdsakų raštai. Beje, būtent žiemą yra švenčiama Pasaulinė pelkių diena, ir šia proga rezervato šeimininkai mėgsta pasikviesti svečių ir su jais po saugomą teritoriją pračiuožti slidėmis. Netrūksta ta proga ir visuomenei skaitomų įdomių paskaitų apie pelkių susidarymą, jų tipus, reikšmę supančiai aplinkai. Daroma viskas, kad žmonės žinotų, kokį išskirtinį gamtinį paveldą savo šalyje turi, jį saugotų ir brangintų.

Lliauni pelkės medeliai

 

Projektą „nacionalinės savimonės, etnokultūrinės tapatybės, istorinės atminties ir pilietiškumo stiprinimas“ remia SRTF

1 KOMENTARAS

  1. Ačiū už pasakojimą apie Kamanų draustinį. Taip, daugeliui mūsų pelkė tebėra menkai pažįstamas pasaulis. Iš vaikystės liko tik vaizdiniai, kai net sausą vasarą, norint arklio tempiamu vežimu pravažiuoti pelkės pakraščio keliuku, po ratais tekdavo kloti čia pat nukirstų karklų šakas. Kitaip ratai klimpdavo vos ne iki ašių. Bet šalia buvo kalniukai, kuriuose augo labai skanūs, niekur kitur nesutinkami baravykai ir raudonviršiai, žydėjo niekur daugiau nematyti vešlūs augalai, o kalniukuose išrausti urvai rodė, kad čia gyvena barsukai ir lapės. Vandens pilnose žvyrduobėse galėjai ir ūdrą pamatyti. Iškišdavo galvutę ir greitai vėl pasinerdavo. Karo metais bombos išmuštoje duobėje visai nemažos žuvys veisėsi. Žiemą jas tekdavo ir gelbėti: padaryti lede skyles, kad neužtrokštų. O jau vingiuotų takų paslaptingumas – neapsakomas. Ir kas galėtų pagalvoti, kad visa tai buvo čia, kur dabar vešliai auga rapsai, o apie buvusią pelkę liudija tik tamsaus durpžemio plotas.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Edvardas Čiuldė. Kas čia yra Vingių Jonas, o kas – sofistai?

Jeigu labai norisi, su pritemtos vaizduotės pagalba Remigijų Žemaitaitį galima pavadinti Vingių Jonu, tačiau net ir labai norint,...

Šiaurės Europos šalys atsisako kurti visuomenę be grynųjų pinigų

Dėl hibridinio karo ir kibernetinių atakų, kuriomis kaltinamos prorusiškos grupuotės, padažnėjimo Šiaurės Europos šalys imasi atsargumo priemonių –...

Nuo balso tausojimo iki suplanuotos dienotvarkės: kas svarbu dainininko kelyje

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre vyko didžiulio auditorijos dėmesio sulaukęs antrasis tarpdisciplininis simpoziumas „Žmogus kuria balsą“. Besidomintieji...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penktoji (lapkričio 24) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Niekada nebuvo ir vėl. Anksčiau minėjome, kad atakuodami Ukrainos teritoriją S300/400 raketomis rusai prisižais. Juk...