2024-12-17, Antradienis
naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Aštuoni šimtai antroji (gegužės 5) diena

Locked N’ Loaded 

Pateikiame svarbiausius balandžio 28 – gegužės 4 d. akcentus

Vakarai ir toliau tiekia Ukrainai ginkluotę ir šaudmenis tokiu tempu, kad ši nepralaimėtų, bet pergalei to neužtenka. Optimistiškai nuteikia Jungtinės Karalystės parodyta lyderystė, kur už planuojamus skirti pinigus net svarbesnė deklaracija, jog Ukrainos pajėgos JK perduotais ginklais gali smogti agresoriaus teritorijai.

Labai tikėtina, kad abi pusės sieks kitą savaitę intensyviai ir efektyviai atakuoti oponento užnugarį. Tam yra dvi „progos“ – v.putino „inauguracija“ (gegužės 7 d.) ir gegužės 9 d. („pergalės“ diena).

Agresoriui pradėjus puolimo operaciją Kupjansk sektoriuje jo bendri nuostoliai išaugo ženkliai. Šios rusų operacijos smaigalyje esantys gausiai šarvuota technika užpildyti 1 – os tankų armijos vienetai sumažino gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykio atotrūkį. Tačiau tai kol kas nerodo pagerėjusių rusų galimybių visoje kontaktinėje linijoje vykdyti operacijas pilnaverčiais mechanizuotais vienetais, kadangi tai yra Kupjansk sektoriuje pradėtos rusų operacijos efektas. Tikėtina, kad dėl negebėjimo išvystyti sėkmės ir patirtų nuostolių, ši dinamika vėl gali imti keistis rusų nenaudai.

Ukrainos pajėgų situacija kontaktinėje linijoje išliko sudėtinga. Pasirodžiusios žinios, kad agresorius iš Zaporizhia ir Pietų krypčių rengiasi, o gal ir permetinėja į Doneck kryptį dviejų oro desanto divizijų vienetus indikuoja, kad mūšiai Chasiv Yar ir/ar Pokrovks – Vuhledar sektoriuose tik intensyvės.

Siūlome skaityti detaliau

Mūšių ir nuostolių dinamika

Ukrainos pajėgos tęsė operacijas agresoriaus užnugaryje. Abi pusės skelbė apie ATACMS panaudojimą prieš taikinius Kryme, tačiau nedviprasmiškų to įrodymų trūksta. Tačiau šiomis raketomis fiksuoti smūgiai agresoriaus gynybos gilumoje Kupjansk sektoriuje. Taip pat ukrainiečiai tęsė sėkmingus smūgius prieš agresoriaus degalų gamybos infrastruktūrą.

Nors agresoriaus raketų nuostoliai toliau mažėja (9 vs 4), tačiau tai gali būti ne sumažėjusio rusų smūgių intensyvumo, bet dėl oro gynybos sistemų ir raketų trūkumo atsiveriančių ukrainiečių oro gynybos spragų rezultatas. Rusų dronų nuostoliai išliko panašiame lygmenyje, (128 vs 129). Pažymėtina, kad pirmoje savaitės pusėje nemažą dalį numuštų agresoriaus dronų sudarė operacinio-taktinio lygmens žvalgybiniai dronai (pvz. Orlan), o Shahed dronų aktyvumas padidėjo nuo antros savaitės pusės. Jeigu lygintume agresoriaus nuostolius su balandžio mėnesio vienos savaitės netektimis, tai tiek raketų (19vs 4), tiek dronų (194 vs 129) šios savaitės nuostoliai mažesni.

Aptarkime agresoriaus nuostolių dinamiką kituose parametruose:

Žvelgiant į visus savaitės parametrus galima teikti, kad gegužės 2 d. kontaktinėje linijoje buvo karščiausia. Tuo metu fiksuojami didžiausi rusų gyvosios jėgos, šarvuotos technikos ir artilerijos nuostoliai.

Lyginant su praėjusia savaite, rusų gyvosios jėgos nuostoliai toliau ženkliai augo (6620 vs 8110), atitinkamai išaugo ir vienos dienos nuostolių vidurkis ( 945 vs 1158,5). Vertinant savaitės dinamiką nuostoliai šioje grafoje kiek bangavo, tačiau išliko aukšti arba labai aukšti. Šią savaitę agresoriaus nuostoliai šioje grafoje gerokai viršijo balandžio mėnesio vidutinį savaitės vidurkį (5990 vs 8110).

rusų šarvuotos technikos netektys išaugo beveik dvigubai. (145 vs 281), atitinkamai lyginant su praėjusia savaite išaugo ir vidutiniai vienos dienos nuostoliai (20,7 vs 40,1). Nuostoliai ne tik pasiekė, bet ir viršijo balandžio mėnesio savaitės nuostolių vidurkį (250 vs 281).

rusų gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis sumažėjo. Praeitą savaitę jis buvo 45,6:1, o šią savaitę 28,8:1, kas priartėjo prie balandžio mėnesio vidurkio. Tačiau tai kol kas nerodo pagerėjusių rusų galimybių visoje kontaktinėje linijoje vykdyti operacijas pilnaverčiais mechanizuotais vienetais, kadangi tai yra Kupjansk sektoriuje pradėtos rusų operacijos efektas.

Lyginant su praėjusia savaite, rusų artilerijos nuostoliai išliko panašiame lygmenyje ( 233 vs 227), atitinkamai tai atsispindėjo vienos dienos nuostolių vidurkyje (33,2 vs 32,4). Žvelgiant į savaitės dinamiką, rusų netiesioginės ugnies sistemų nuostoliai nuo savaitės pradžios krito, kol trečiadienį pasiekė žemumas, o tada ėmė sparčiai augti. Lyginant su balandžio mėnesiu, artilerijos sistemų vidutinės savaitės netektys buvo panašiame lygmenyje (231 vs 227).

Logistinio transporto srityje agresoriaus netektys nežymiai išaugo (280 vs 309), atitinkamai išaugo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (40 vs 44,1) . Agresoriaus nuostoliai šioje grafoje nesiekė balandžio mėnesio savaitės vidurkio. (337 vs 309).

Agresoriaus oro gynybos sistemų netektys išaugo (9 vs 14), atitinkamai išaugo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (1,2 vs 2) Rusų nuostoliai šioje grafoje viršijo balandžio mėn. vidurkį (8,25vs 14).

Agresoriaus nuostolių dinamikos skaičiavimai paremti Ukrainos Generalinio štabo duomenimis.

Vertinimas

Labai tikėtina, kad abi pusės sieks kitą savaitę intensyviai ir efektyviai atakuoti oponento užnugarį. Tam yra dvi „progos“ – v.putino „inauguracija“ (gegužės 7 d.) ir gegužės 9 d. („pergalės“ diena). Tikėtina, kad iki tol laiko Ukraina nesuspės išspręsti oro gynybos problemų, o rusai bandys jas pagilinti atakuodami civilius taikinius, kurių sunaikinimas duotų didelį vizualinį efektą (pvz. sukeltų didelius gaisrus), t.y. juos galima būtų viešoje erdvėje „parduoti“, kaip sunaikintus vakarietiškos technikos sandėlius. Neatmestina, kad gali būti smūgiuojama stambiems geležinkelio mazgams Vakarų ir Centrinėje Ukrainoje.

Ukrainos pajėgų situacija kontaktinėje linijoje išliko sudėtinga:

Pokrovsk – Vuhledar sektoriuje bėdų tik daugėja. Agresorius įsitvirtina operacine prasme svarbiose aukštumose Arhangelske- Keramik, bei savaitės pabaigoje pasistūmėjo į vakarus link Sokil – Novopokrovsk – Umanske ruožo. Taip pat agresoriaus sėkmė Centriniame ruože (pasistūmėjimus į pietus nuo Pervomaiske) sukelia grėsmę, jog rusai sieks sustiprinti Pietinio flango puolimą atveriant naują pavojingą ruožą iš šiaurės (Nevelske).

Prie Chasiv Yra situacija išliko stabiliai įtempta. Ukrainiečiai sugebėjo sulaikyti pagrindines rusų pastangas pietiniam flange. Tačiau neaišku, kiek ilgai Ukrainos pajėgos gebės laikyti rezervų ir resursų srityse pranašesnį priešą.

Po pirmų sėkmių Kupjansk sektoriuje, agresoriaus puolimas įstrigo. Savaitės pabaigoje jiems tik pavyko užimti nedidelę no man land prie Kyslivka. Tačiau atsinaujinusios rusų operacijos šiauriniame flange bei intensyvėjantis agresoriaus aviacijos darbas ukrainiečių užnugaryje signalizuoja, jog ši savaitė gali būti tik įžanginė į sunkių kovų periodą šiame sektoriuje. Paraleliai rusai kiek sustiprino savo pajėgų grupės „Šiaurė“ pajėgas (Kursk, Belhorod, Bryannsk sritys), tad vertinimas išlieka nepakitęs – rusai gali ribotomis operacijomis Sumy ir/ar Kharkiv srityse siekti kaustyti Ukrainos pajėgų vienetus, trikdyti Kuojansk sektoriaus logistiką ir pajėgų rotacijas.

Pasirodžiusios žinios, kad agresorius iš Zaporizhia ir Pietų krypčių rengiasi, o gal ir permetinėja į Doneck kryptį dviejų oro desanto divizijų vienetus indikuoja, kad mūšiai Chasiv Yar ir/ar Pokrovks – Vuhledar sektoriuose tik intensyvės.

Kaip ir spėjome, agresoriui pradėjus puolimo operaciją Kupjansk sektoriuje jos smaigalyje esančios gausiai šarvuota technika užpildytos 1 – os tankų armijos vienetai sumažino gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykį. Tikėtina, kad dėl negebėjimo išvystyti sėkmės ir patirtų nuostolių, ši dinamika vėl gali imti keistis rusų nenaudai.

Geopolitinis kontekstas:

Pirmiems JAV paramos paketams atsidūrus Ukrainoje, vis dar kyla daug diskusijų dėl likusios paramos pristatymo dinamikos. Anoniminiai JAV pareigai „The New York Times“, teigė kad skubiausias ginkluotes dalis (oro gynybos raketas, ATACMS raketas, artilerijos sviedinius) Ukrainai suteikusi JAV, kitą reikšmingą paramos paketą galėtų suteikti tik vasarą ar vėliau. Tai argumentuojama nenoru išsekinti JAV arsenalų Europoje. Žinoma, tokie anoniminiai pranešimai gali būti priešrinkiminės kovos JAV dalis.

Vizito Kyjive metu JK užsienio sekretorius David‘as Cameron‘as padarė vieną reikšmingiausių pareiškimų – Ukraina turi teisę JK teikiama ginkluote smogti rusijos teritorijai. Taip pat jis Ukrainai pažadėjo kasmet skirti 3 mlrd. svarų sterlingų „tiek ilgai, kiek reikės“, kas yra rimtesnė suma palyginus su prieš tai įsipareigotais 2,5 mlrd. svarų sterlingų tik 2024-2025 metams. Taip pat, prie praeitą savaitę minėto JK paramos paketo prisidės ir valdomos aviacinės bombos, priešlėktuvinės raketos bei kita įranga oro gynybininkams. Kadangi po JK vietos rinkimų daugelį pozicijų po truputį užiminėja nebe toriai, o leiboristai (kurių pozicija dėl NATO ir paramos Ukrainai yra stipresnė), panašu, kad JK parama artėjant visuotiniams rinkimams bus dar stipresnė.

Gal būt paraginta JK veiksmų, Vokietija taip pat paskelbė apie naują paramos Ukrainai paketą. Ukrainai bus perduota 10 vnt. PKM „Marder“, oro gynybos sistemą „Skynex“, 6 tolimojo nuotolio radarus TRML-4D, tinklų tiesimo sistemą „AVLB-Biber“, 6 vnt. sunkiosios technikos transporterių „Oshkosh M1070“, amunicijos tankams Leopard 2 ir raketų oro gynybos sistemoms IRIS-T SLM ir įvairios lengvesnės amunicijos, ginklų ir kitos paramos. Taip pat pranešama, kad jau derinamas ir dar vienos oro gynybos sistemos

„Patriot“ perdavimas. Nesiliauja JAV ir kitų NATO valstybių spaudimas dėl „Taurus“ raketų, tačiau rezultato nematyti.

*******************************

Čia praėjo rusų orda – Očeretynė (apnews.com)

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas 

KREMLIAUS KLOUNŲ CIRKAS SAVAITGALIUI (2024 05 05)

↞ Strateginės aplinkybės ↠

Kremliaus karo nusikaltėliai savaitgalį desperatiškais pranešimais linksmino pasaulį. Tarptautiniu mastu paieškomo teroristo V. Putino valdomas režimas iškėlė baudžiamąją bylą Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui ir tokiu būdu jį įrašė į garbingą sąrašą šalia Estijos premjerės Kaja Kallas bei kitų Latvijos ir Lietuvos politikų ir vyriausybės narių.

Be to, Maskva apkaltino JAV ir kitus Ukrainos sąjungininkus rengiantis smūgiams Kryme ir perspėjo, kad tokiu atveju būtinai imsis „atsakomųjų veiksmų“. Rusijos užsienio teroro reikalų ministerijos pašluostė spaudai Marija Zacharova sakė, kad pasirengimas „vykdomas atvirai, su demonstratyvia bravūra ir su absoliučia bei tiesiogine kolektyvine Vakarų parama“.

Vapaliodama iš FSB paruoštuko, ji pabrėžė Rusijos karo ministerijos išgalvotą žinutę, kad esą praėjusią savaitę virš pusiasalio buvo numuštos šešios JAV Ukrainai perduotos ATACMS raketos ir atkreipė dėmesį į pranešimus, kad Kijevas jau turėjo gauti pirmąją F-16 lėktuvų siuntą, „kurie, pasak britų, taip pat gali būti panaudoti Krymo tilto sunaikinimo operacijoje“.

„Norėtume dar kartą perspėti Vašingtoną, Londoną ir Briuselį, kad bet kokie agresyvūs veiksmai prieš Krymą ne tik pasmerkti žlugti, bet ir sulauks nesunaikinamo atsakomojo smūgio“, – sakė ji.

Mums vis labiau Kremliaus komunikacija tampa panaši į Riebulio Kimo iš šalies-kalėjimo transliuojamus idiotiškus teiginius apie Šė Korėjos pasaulinę hegemoniją ir tuoj-tuoj įvyksiantį JAV užkariavimą. Tuo tarpu realybėje – „nesunaikinamas atsakomasis smūgis“ tėra drėgnas pirstelėjimas į metų metus neskalbtus apatinius.

Po Zacharovos komentarų, Rusijos karo ministerija vakar suskubo pranešti, kad jos oro gynybos pajėgos virš Krymo pusiasalio esą numušė dar keturias ATACMS raketas, o iš viso pastarosiomis savaitėmis neva sėkmingai numušė jau 15 tokių raketų.

Keista, kodėl gi ne 150?

↞ Reikšmingi postūmiai ↠

Vokietijos bendrovė HENSOLDT iki metų pabaigos Ukrainai atsiųs dar šešis TRML-4D radarus, kad sustiprintų šalies priešlėktuvinę gynybą. Tai Berlyno pagalbos paketo, kurio vertė viršija 100 mln. eurų, dalis.

Mes tikimės, kad Vakarai jau išmoko pamokas ir nurodydami terminus paprasčiausiai klaidina priešą. Visgi, mūsų manymu, geriausia būtų iš viso nenurodyti jokių datų, arba pranešti apie paramos perdavimą jam jau įvykus.

Išilgai Rusijos – Ukrainos sienos driskiai dislokavo maždaug dviejų korpusų dydžio pajėgas ir suintensyvino informacinę operaciją skleisdami gandus apie ketinimą įsiveržti į Sumų ir Charkovo regionus.

Tačiau šaltiniai ant žemės praneša, kad šie daliniai suformuoti iš paprastų pėstininkų ir neturi pakankamai šarvuotų transporto priemonių bei sunkiosios technikos, kad galėtų organizuoti gilesnį manevrą. Stebimi atskiri vienetai, kurie ateityje potencialiai, galbūt, galėtų būti sujungti į smogiamąjį kumštį. Visgi, remiantis Ukrainos GUR vado pavaduotojo Skibitskiu teigimu, kad Rusijos šiaurinė grupė, esanti kitapus sienos su Charkovu, šiuo metu turi apie 35 000 taip vadinamų karių, manome, kad rusai artimiausiu metu nevykdys platesnių masyvių veiksmų, o šias pajėgas naudos taktiniams išpuoliams rengti bei kaip rezervą rytų frontui.

↞ Veiksmai ant žemės ↠

Rusų ortodoksų Velykų proga, Kremliaus driskiai naktį surengė bepiločių ataką į Charkovo, Dnipro ir Chersono srityse. Dėl krintančių nuolaužų ir smūgių Dnipro mieste buvo apgadinti infrastruktūros objektai ir kilo keli gaisrai. Nikopoliui rusai smogė bepiločiais lėktuvais ir artilerija. Mieste apgadintos dvi įmonės, poilsio įstaiga ir privatus namas. Charkove dėl ordos veiksmų kilo gaisras gyvenamajame kvartale.

Iš viso rusai paleido 24 „šachedus“ į Ukrainą, o gynėjų priešlėktuvinės pajėgos sunaikino 23 iš jų.

Ukrainiečių gynybos pajėgos, dengiamos artilerijos, kas rodo, kad šaudmenys iš ilgai lauktos paramos pasiekė fronto liniją, tvarkingai atsitraukė iš Očeretynės. Šioje vietoje rusai sukoncentravo pastangas perimti kelią, jungiantį Kostyantynivką ir Pokrovską. Orda veržiasi Tarasivkos ir Oleksandropilio kryptimi su tikslu užimti Novoolenivka. Jei jiems pavyktų įsitvirtinti maždaug 10 km pločio ruože, ukrainiečiai turėtų taktinių sunkumų atremiant tolesnį puolimą iš pietų ir šiaurės rytų (nuo Časiv Jaro) Kostyantynivkos link.

Gegužės 2 d. „Brookings Institution“ paskelbė ataskaitą, kurioje teigiama, kad su Kremliumi susiję veikėjai vis dažniau naudoja „TikTok“ propagandai ir dezinformacijai užsienio auditorijai skleisti. Valerie Wirtschafter, remdamasi surinktais duomenimis iš su Kremliumi susijusių socialinės žiniasklaidos paskyrų, nustatė, kad su Kremliumi susijusios paskyros 2024 m. dažniau naudojosi TikTok, o šiose paskyrose esantys TikTok vaizdo įrašai pasiekė gerokai didesnį vartotojų skaičių, palyginti su įrašais kitose socialinės žiniasklaidos platformose.

Wirtshafter teigimu, su Kremliumi susijusių „TikTok“ vaizdo įrašų pasiekiamumas yra 3,5 karto didesnis nei su Kremliumi susijusių „Telegram“ įrašų ir 20 kartų didesnis nei X platformoje.

Tai štai iš kur Žemataitis, Vaitkus ir Vėgėlė semiasi išminties! Mes jau seniai prašėme Lietuvoje uždrausti „TikTok“, ir jei tai būtų buvę padaryta prieš du metus, šie trys kandidatai į prezidentus nežinotų, ką kalbėti savo rinkėjams.

⥁ Lietuvoje ⥀

Lietuva ir feisbuko paskyros skęsta obelų, kriaušių, slyvų ir kitų vaismedžių žieduose.

Gražu ir miela, tik nepamirškit, kad gyvename ne telefono aparate ir ne soctinklo paskyroje, o realybėje.

Pabūkite gyvai su žiedais, kvapais, dūzgiančiomis bitėmis, gaiviu oru ir grynu dangumi. Padėkite į šalį viską, kas jums trukdo tai padaryti.

Švęskite gyvenimą dabar, ne kažkada ateityje!

Reklama

Susiję straipsniai

E. Dykyj: Ko Ukrainai tikėtis po Trampo išrinkimo JAV prezidentu (2)

Ar Donaldas Trumpas  sugebės sustabdyti karą? Su kokiu scenarijumi galėtų sutikti rusija? Kas šioje situacijoje tiesiogiai priklauso nuo...

Linas Karpavičius. Konservatorių torpeda?

Kai jau atrodo visos koalicijos formavimo batalijos baigėsi, jas iš naujo „užkuria“ ne kas kitas, o Remigijus Žemaitaitis....

Prof. Jonas Grigas. Keisčiausios pasitvirtinusios idėjos

Mokslas kupinas netikėtumų. Mokslininkai atrado pasaulį valdančius dėsnius (žiūr. Omo dėsnį paveiksliuke), iškėlė daugelį idėjų, kažkada laikytų juokingomis,...

Ar tikrai suprantama, kas yra atgrasymas?

Gal bus piktai, bet ką jau darysi. Buvo gerų, net labai gerų įžvalgų. Bet kai rimti žmonės ima...