Locked N’ Loaded
Ppateikiame svarbiausius gegužės 5–11 d. akcentus.
Vis intensyviau keliaujanti Vakarų karinė parama, netrukus ukrainiečius turinti pasiekti ilgai laukta, Čekijos iniciatyva surinkta, artilerijos amunicija bei F16 leidžia viltis, kad Ukraina išgyveno sudėtingiausią laikotarpį šiais metais. Tikėtina, antroje metų pusėje ukrainiečiai turės su kuo stabilizuoti padėtį Pokrovs – Vuhledar, Chasiv Yra ir Kupjansk sektoriuose bei išspręsti problemas Kharkiv kryptyje. Intensyvėjantys ukrainiečių smūgiai agresoriaus kariniams objektas okupuotoje teritorijoje gali būti pirmas to indikatorius.
„Den pobedy“ skirti agresoriaus smūgiai Ukrainos teritorijai buvo intensyvesni, tačiau apsiribojo iš esmės viena galinga kombinuota ataka. Tai rodo, kad okupantai net tokiomis progomis taupo savo raketas ir dronus.
Agresorius pradėjo riboto masto puolimo operaciją Kharkiv kryptyje ir sugebėjo pasiekti laimėjimų ruože Lyptsi – Vovchansk. Ukrainos pajėgos sugebėjo sustabdyti rusų puolimą, tačiau esminis klausimas – ar Ukrainos vienetų reakcija yra planuota, ar visgi stabilizuojant padėtį šiame ruože naudojamos pajėgos, skirtos Kupjansk sektoriui. Pagal tai galima būtų spręsti apie agresoriaus operacijų sėkmę ar nesėkmę. Labai tikėtina, kad ryšium su operacija Kharkiv kryptyje, rusų puolimas Kupjansk – Lyman sektoriuje link Oskil upės tik intensyvės.
Operacija Kharkiv kryptyje ženkliai neišaugino agresoriaus nuostolių bei reikšmingai nepakeitė rusų gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykio, kas rodo, kad okupantų veiksmai šiame ruože yra riboti ir skirti atitraukti Ukrainos pajėgas iš kitų operacijų rajonų (Kupjansk – Lyman), o ne vykdyti Kharkiv miesto puolimą.
Pokrovsk – Vuhledar sektoriuje ukrainiečiams pavyksta gesinti gaisrus Šiauriniame flange, tačiau sparčiai komplikavosi situacija Centre ir Pietiniame flange. Agresorius pasigerino savo situaciją linijoje Yasnobrodivka – Netailove – Nevelske – Krasnohorivka, vysto taktinę sėkmę ir taip kuria sau sąlygas ateities operacijoms Kurahove link.
Dabar apie viską truputi detaliau.
Mūšių ir nuostolių dinamika.
Ukrainos pajėgos tęsė sėkmingas atakas prieš agresoriaus degalų gamyklas giliame užnugaryje. Šią savaitę pasiektas smūgio rekordas – ukrainiečių dronai sėkmingai atakavo rusijos degalų gamyklą Salavat (Bashkirya), t.y. 1300 km nuo kontaktinės linijos. Taip pat Ukrainos pajėgos surengė sėkmingus smūgius prieš agresoriaus karinius objektus okupuotose teritorijose (Luhansk, Rovenky, Mariupol, Shkadovsk).
Agresorius suintensyvino smūgius Ukrainos užnugaryje. Kaip ir spėta to priežastis – siekis atšvęsti „den pobedy“. Būtent gegužės 8 d. okupantai intensyviausiai apšaudė Ukrainos teritoriją. Bendri rusų raketų nuostoliai gerokai išaugo (4 vs 47), taip pat ženkliai išaugo ir dronų netektys (129 vs 274). Šie nuostoliai gerokai viršijo agresoriaus vidutinius savaitės nuostolius šiose grafose balandžio mėnesį (raketos – 19, dronai – 194).
Aptarkime agresoriaus nuostolių dinamiką kituose parametruose:
Rusų gyvosios jėgos nuostoliai išliko panašiame lygmenyje (8110 vs 8030). Vertinant savaitės dinamiką, nuostoliai šioje grafoje kiek bangavo, tačiau išliko aukšti arba labai aukšti. Agresoriaus nuostoliai ir vėl gerokai viršijo balandžio mėnesio vidutinį savaitės vidurkį (5990 vs 8030).
Agresoriaus šarvuotos technikos netektys išliko panašiame lygmenyje (281 vs 275), jų savaitės dinamika iš esmės atitiko gyvosios jėgos nuostolių savaitės dinamiką. Beje, šarvuotos technikos nuostoliai kaip ir praėjusią savaitę viršijo balandžio mėnesio savaitės nuostolių vidurkį (250 vs 275).
Rusų gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis išliko panašiame lygmenyje, kaip ir praėjusią savaitę (28,8:1 vs 29,2:1).
Artilerijos nuostoliai ir toliau auga (227 vs 269), atitinkamai tai atsispindėjo vienos dienos nuostolių vidurkyje (32,4 vs 38,4). Nuostolių savaitės dinamika buvo panaši, kaip ir gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos netekčių kasdieninė dinamika. Lyginant su balandžio mėnesiu, artilerijos sistemų vidutinės savaitės netektys išaugo (231 vs 269).
Logistinio transporto srityje agresoriaus netektys išaugo (309 vs 401), atitinkamai išaugo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (44,1 vs 57,2). Agresoriaus nuostoliai šioje grafoje viršijo balandžio mėnesio savaitės vidurkį (337 vs 401).
Okupantų oro gynybos sistemų netektys sumenko dvigubai (14 vs 7), atitinkamai sumažėjo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (2 vs 1). Rusų nuostoliai šioje grafoje tapo mažesni nei balandžio mėn. savaitės vidurkis (8,25 vs 7).
Jau antra savaitė ukrainiečiai sugeba numušti bent po vieną rusų orlaivį. Ir šį kartą Donetsk kryptyje numuštas KAB‘ų mėtymo darbinis arkliukas – Su25.
Šie agresoriaus nuostolių dinamikos skaičiavimai paremti Ukrainos Generalinio štabo duomenimis.
Vertinimas.
Nors rusija suintensyvino smūgius prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą, o Ukrainos gynėjams oro gynybos sistemų ir šaudmenų vis dar labai trūksta, tačiau jie sugebėjo numušti didžiąją dalį raketų ir dronų. Taip pat, panašu net ir putino „inauguracija“ ir „den pobedy“ nebuvo pakankama proga rusams surengti bent keletą galingų kombinuotų smūgių. Galima daryti prielaidą, kad rusai net ir tokiomis progomis taupo raketas bei dronus.
Išplėtę savo arsenalus vakarietiškomis raketomis, ukrainiečiai vis intensyviau atakuoja agresoriaus karinius objektus okupuotose teritorijose, kas gali tapti svarbiu faktoriumi stabilizuojant situaciją fronte.
Operacija Kharkiv kryptyje ženkliai neišaugino agresoriaus nuostolių bei reikšmingai nepakeitė rusų gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos netekčių santykio. Tai parodo, kad agresoriaus veiksmai šiame ruože yra riboti ir skirti atitraukti Ukrainos pajėgas iš kitų operacijos rajonų (Kupjansk – Lyman), o ne vykdyti Kharkiv miesto puolimą.
Ukrainos pajėgų situacija kontaktinėje linijoje išliko sudėtinga:
Agresorius pradėjo riboto masto puolimo operaciją Kharkiv kryptyje ir sugebėjo pasiekti laimėjimų ruože Lyptsi – Vovchansk. Ukrainos vienetai reagavo į situaciją ir sugebėjo sustabdyti okupantų puolimą, tačiau dar anksti teigti, jog padėtis stabilizuota. Esminis klausimas – ar Ukrainos pajėgų reakcija yra planuota, ar stabilizuojant situaciją šiame ruože naudojamos pajėgos, skirtos Kupjansk sektoriui. Tai ir būtų agresoriaus operacijų sėkmės ar nesėkmės indikatorius.
Kupjansk – Lyman sektoriuose rusams ir toliau nepavyksta pasistūmėti, tačiau labai tikėtina, kad ryšium su operacija Kharkiv kryptyje, okupantų puolimas Kupjansk – Lyman sektoriuose link Oskil upės tik intensyvės.
Pokrovsk – Vuhledar sektoriuje ukrainiečiams pavyksta gesinti gaisrus Šiauriniame flange, tačiau sparčiai komplikavosi situacija Centre ir Pietiniame flange. Agresorius pasigerino savo situaciją linijoje Yasnobrodivka – Netailove – Nevelske – Krasnohorivka, vysto taktinę sėkmę, ir taip kuria sau sąlygas ateities operacijoms Kurahove link.
Prie Chasiv Yar situacija išliko stabiliai įtempta. Agresorius atnaujino operacijas šiauriniame flange, savaitės pabaigoje rusams pavyko pasigerinti savo padėtį prie Ivanivske, tačiau kol kas nematyti okupantų šviežių rezervo vienetų. Iš esmės situacija liko be pakitimų.
Geopolitinis kontekstas.
JAV Kongresas priėmė sprendimus perduoti įšaldytą su kremliumi siejamą turtą Ukrainai. Panašų susitarimą šią savaitę padarė ir Europos Sąjungos lyderiai. Vien G7 šalyse yra įšaldyta apie 300 mlrd. JAV dolerių rusiško turto, o tai būtų ženkli, gal net lemiama pagalba perkant ukrainiečiams ginkluotę, šaudmenis ir kitą įrangą.
Ukrainos karinių oro pajėgų atstovas spaudai pranešė, kad pirmieji F-16 naikintuvai Ukrainą pasieks birželio – liepos mėnesiais. Galimai tai bus danų orlaiviai. Labai tikėtina, kad jie pirma prisistatys mūšyje, o tik po to bus oficialiai paskelbta apie jų kovinį krikštą Ukrainoje.
Vakarai tęsia karinę paramą Ukrainai:
JAV Ukrainai suteikia dar vieną, 400 mln. JAV dolerių vertės paramos paketą, kurį sudaro HIMARS, Patriot ir NASAMS raketos, artilerijos ir tankų sviediniai, įvairi šarvuota technika bei kitokia mūšio lauke reikalinga parama. JAV Valstybės departamento teigimu, daugiau tokių paramos paketų bus suformuota per artimiausias savaites.
Pirmi 180 tūkst. artilerijos sviedinių, pagal Čekijos vadovaujamą artilerijos amunicijos iniciatyvą, Ukrainą pasieks jau birželį. Bendrai, šioje iniciatyvoje 800 tūkst. sviedinių atkeliaus ne iš Europos valstybių. Taigi, su jau dabar kai kurių Europos šalių parodyta iniciatyva prisidėti finansiškai arba pačia amunicija, į Ukrainą galimai iš viso bus nusiųsta apie 50 % daugiau sviedinių, nei buvo žadėta iniciatyvos pradžioje.
Ispanijos pažadėtos Patriot sistemos jau oficialiai pasiekė Ukrainą. Dabar Ukrainoje kalbama, kad idealiausiu atveju Ukrainai reikėtų apie 25 Patriot sistemų, kad pilnai padengti oro erdvę, tačiau dabar stengiamasi kuo skubiau gauti mažiausiai 7 sistemas bei raketų joms.
**********************
Vakarinis Tbilisis
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
SAKARTVELAS BANDO IŠSIVADUOTI IŠ KREMLIAUS INFORMACINĖS OPERACIJOS GNIAUŽTŲ (2024 05 12)
↞ Strateginės aplinkybės ↠
Sakartvele braška Rusijos informacinių operacijų dėka sukurta Kremliaus įtakos ir kontrolės mašina. Vienintelė valstybė, kurioje Kremliui pavyko įgyvendinti A. Selivanovo, rusų ideologo ir informacinio karo doktrinos kūrėjo mintį apie kitos šalies ar teritorijos okupaciją, neįvedant ginkluotos driskių ordos, bando išsivaduoti iš Mordoro košmaro gniaužtų.
Vakar apie 50 000 taip vadinamo „užsienio agentų“ įstatymo projekto priešininkų taikiai protestavo Tbilisyje parodydami, kad net ir okupavus valdančiosios daugumos bei jų rinkėjų širdis ir protus, sąmoningi, kritiški, pilietiški ir savo šalį bei laisvę mylintys žmonės nepasidavė Kremliaus agentūriniam tinklui, vis labiau smaugiančiam viltį išsivaduoti nuo rusiškojo pasaulio (russkij mir) priklausomybės.
„Esame labai sunerimę dėl demokratijos atsitraukimo Sakartvele“, – rašė Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Sullivanas savo soctinklo X paskyroje. „Sakarvelo parlamentarai susiduria su lemiamu pasirinkimu – ar palaikyti Sakartvelo žmonių euroatlantinius siekius, ar priimti Kremliaus stiliaus užsienio agentų įstatymą, prieštaraujantį demokratinėms vertybėms“, – sakė jis. „Mes palaikome Sakartvelo žmones.“
Įstatymo projektas, pagal kurį organizacijos, gaunančios daugiau kaip 20 proc. finansavimo iš užsienio, turėtų registruotis kaip „užsienio įtakos agentai“, sukėlė politinę krizę Sakartvele, kur tūkstančiai žmonių išėjo į gatves reikalaudami atšaukti įstatymo projektą.
Šeštadienį minia mojavo Sakartvelo, Europos Sąjungos ir Ukrainos vėliavomis, o tarp protestuotojų buvo daugiau vyresnio amžiaus žmonių, taip pat daug jaunimo, kuris per pastarąjį mėnesį buvo išėjęs į gatves.
Europos Sąjunga, gruodžio mėn. suteikusi šaliai kandidatės statusą, pareiškė, kad jei įstatymo projektas bus priimtas, jis taps rimta kliūtimi tolesnei integracijai. Tuo tarpu valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ teigia, kad įstatymo projektas skatins skaidrumą ir šalies nacionalinį suverenitetą, o jos įkūrėjas oligarchas Bidzina Ivanišvilis sako, kad įstatymas esą būtinas tam, kad Vakarai nebandytų panaudoti kartvelų kaip „patrankų mėsos“ konfrontacijoje su Rusija.
Šios žinutės yra aiškiai sukaltos GRU psichoperantų departamente, o apskritai padėtis iš dalies Rusijos okupuotame Sakartvele yra, deja, Maskvos eksperimentas, kurio sėkmingas įgyvendinimas, be jokios abejonės, suintensyvins panašaus pobūdžio veikimą NATO/ES šalyse.
Tiesą pasakius, informacinės operacijos, suplanuotos Kremliuje ir skirtos Baltijos šalims bei visam rytiniam Vakarų demokratijos flangui jau vykdomos, siekiant paveikti rinkimų rezultatus bei sukurti geopolitines aplinkybes, panašias į tas, kurias matome Sakartvele.
Jei Tbilisiui pavyks užgniaužti protestus ir galutinai atsiduoti Maskvos įtakai, tai patvirtins strateginę faktinę informacinio karo pergalę. Jos įgyvendinimo modelis bus taikomas Vakaruose su dviguba jėga ir entuziazmu. Jau dabar dalinę Rusijos įtakos ir informacinių operacijų sėkmę matome ne tik Vengrijoje ar Slovakijoje. Akivaizdžiai, ir mūsų šalyje, prisidengiant demokratijos laisve, kandidatai į prezidentus, europarlamentarus, o vėliau – ir Seimą – russkij mir nuodus išsijuosę spjaudo į išsižiojusių tautiečių burnas.
↞ Reikšmingi postūmiai ↠
Penktadienį JAV paskelbė apie naują 400 mln. dolerių karinės pagalbos Ukrainai paketą, Kijevui bandant sulaikyti Rusijos ordos puolimą šiaurės rytų Charkovo regione.
Tai trečioji pagalbos Ukrainai dalis nuo balandžio pabaigos, kai po kelis mėnesius trukusio sąstingio Kongresas patvirtino papildomą finansavimą. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį perspėjo, kad jo šalis rytuose susiduria su „tikrai sudėtinga padėtimi“, tačiau sakė, kad jau tiekiama nauja JAV ginkluotė ir „mes galėsime juos sustabdyti“.
Paketą sudaro didelio judrumo artilerijos raketų sistemos (HIMARS) ir joms skirtos raketos, taip pat amunicija „Patriot“ ir NASAMS, artilerijos, priešlėktuvinė ir prieštankinė amunicija bei įvairios šarvuotos transporto priemonės, pavyzdžiui, „Bradley“ ir nuo minų apsaugotos transporto priemonės. Ginkluotė siunčiama pagal prezidento įgaliojimus, kuriais remiantis sistemos ir amunicija perduodamos iš JAV turimų atsargų.
Tai labai laukiama ir labai reikalinga pagalba.
Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas vakar pareiškė, kad Lenkija pradeda toliau stiprinti visą rytinę sieną, nes šalis susiduria su, jo žodžiais tariant, didėjančiu „hibridiniu karu“ dėl nelegalios migracijos iš Baltarusijos.
„Lenkijos ir Baltarusijos siena yra unikali vieta dėl nelegalios imigracijos spaudimo. Iš tikrųjų susiduriame su progresuojančiu hibridiniu karu“, – sakė premjeras, apsilankęs pasienyje ir susitikęs su kariais bei pasieniečiais. „Noriu, kad čia nekiltų jokių abejonių – šalis, turinti vis agresyvesnių ketinimų Lenkijos atžvilgiu, tokia kaip Baltarusija, kartu organizuoja šią praktiką Lenkijos pasienyje.“
D. Tuskas tvirtino, kad nauji įtvirtinimai bus įrengti palei „visą rytinę sieną“, kuri taip pat gali apimti Ukrainą ir Rusiją. „Tai ne tik Lenkijos vidaus siena, bet ir ES siena. Todėl neabejoju, kad visa Europa turės… investuoti į savo saugumą, investuodama į Lenkijos rytinę sieną ir mūsų sienos saugumą“, – sakė D. Tuskas.
Mes, kaip ir Lenkijos premjeras, seniai sakėme, kad ES/NATO siena turi būti ne kontroliuojama, po fakto jos pažeidėjams išrašant administracinio pažeidimo kvitukus, bet įtvirtinta taip, kad jos fiziškai negalėtų kirsti įprastos transporto priemonės, o karinės invazijos atveju būtų galima greitai įrengti papildomas sunkiai įveikiamas inžinerines kliūtis, pavyzdžiui, minų laukus ar prieštankinius griovius.
↞ Veiksmai ant žemės ↠
Šiąnakt ukrainiečiai dronais eilinį kartą smogė eilinei Rusijos naftos perdirbimo gamyklai, šį kartą, Volgogrado regione. Kaip visada, rusų tarnybos dezinformavo apie numuštus dronus, o soctinklai lūžo nuo liepsnojančios naftos saugyklos vaizdų.
Dar viena vinis į Maskvos finansinį ir karinės logistikos karstą.
Ukrainos saugumo tarnyba SBU praneša, kad jos specialiųjų operacijų centras „A“ per pastarąsias dvi savaites FPV dronais sunaikino 18 driskių tankų, 25 šarvuotas transporto priemones, 36 artilerijos sistemas, 3 oro gynybos sistemas ir pas Kobzoną išsiuntė 430 ginkluotų valkatų.
Ties Charkovo padėtis stabiliai prasta. Orda palaipsniui į Ukrainos teritoriją permeta vis daugiau pajėgų, driskiai grupėmis juda prie gyvenviečių ir bando ten įsitvirtinti. Skarmaliams paramą teikia šarvuota technika, artilerija, aviacija, daugybė bepiločių orlaivių ir elektroninės kovos priemonės. Gynybos pajėgos stengiasi sustabdyti priešą ir padaryti jam kuo daugiau žalos.
Lipcų kryptimi, ginkluoti valkatos kontroliuoja Strilečos, Krasne, Pylna ir Borysivkos bei bando įsitvirtinti Morochoveco, Olinykovės, Lukjančio ir Želenės kaimuose. Tęsiasi kovos dėl Hlybokės, kuri yra paskutinė gyvenvietė prieš pagrindinę rusų užduotį toje vietovjė – užimti Lipcus.
Orda taip pat užėmė Pletenivkos kaimą ir juda Vovčansko link. Rusų pastangos sutelktos ties Ogircevo, Gatyšės, Staryčios ir Bugrivatkos kaimais. Prie pastarųjų dviejų šiandien pastebėta daug pėstininkų, vyksta aršios kovos. Šioje vietovėje rusai sutelkė pastangas į Vovčansko užėmimą. Tam pavykus, Vovčanskas taptų placdarmu tolimesniam puolimui pietvakarių ir vakarų kryptimis iki natūralios kliūties – Doneco upės.
Mums rašant šias eilutes visoje Ukrainoje paskelbtas oro pavojus.