2024-11-23, Šeštadienis

Karas Ukrainoje. Devyniasdešimt penktoji (gegužės 29) diena

Sugriautas tiltas, jungiantis Lisičansko miestą su Severodonecko miestu rytinėje Ukrainos Donbaso srityje (dailymai.co.uk).


Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paskambino Putinui ir paragino išvesti Rusijos karius iš Ukrainos, taip pat tartis dėl paliaubų ir paleisti apie 2 500 „Azovstal” gynėjų, kuriuos rusai anksčiau paėmė į nelaisvę. Kremlius teigia, kad V. Putinas pasiūlė apsvarstyti įvairias derybų galimybes, taip pat spręsti pasaulinę maisto krizę, tačiau su sąlyga, kad Vakarai atšauktų sankcijas. Putinas perspėjo Prancūziją ir Vokietiją nedidinti ginklų tiekimo Ukrainai, sakydamas, kad tai gali dar labiau padidinti nestabilumą.

Naivūs Vakarų politikos „romantikai“ nenustoja stebinti. Melas, šantažas, teroras – šiandieninis Kremliaus politikos veidas. Vokietijos ir Prancūzijos vadovai visiškai nesuvokia Rusijos ir tokiais skambučiais, deja, daro tik eilinę viešųjų ryšių akciją. Gerai, kad bent abu paskambino, nes Makrono įkyrumas Putinui jau darėsi įtartinas.

Reaguodamas į Vakarų “iniciatyvas” Putinas pasirašė įstatymą, kuriuo panaikinama viršutinė stojimo į Rusijos kariuomenę amžiaus riba. Anksčiau stoti tarnauti joje galėjo 18-40 metų amžiaus piliečiai ir 18-30 metų amžiaus užsieniečiai, o dabar rašistinės armados zombiu (Z) galės tapti kiekvienas kalašą rankose nulaikantis pirdžius.

Jungtinės Valstijos pritarė MLRS sistemų perdavimui Ukrainai. Oficialus sprendimas – kitą savaitę. Pastarosiomis dienomis Ukrainos politikai ir diplomatai itin aktyviai prašė ir reikalavo salvinio paleidimo raketų sistemų iš Vakarų. NATO ir ES netgi buvo kaltinamos neskelbtu susitarimu neremti tokiais ginklais Ukrainos.

Ukrainos pusė teigia, jog gautų raketų Harpun pakanka, kad būtų nuskandintas visas Rusijos Juodosios jūros laivynas.

Zelenskis pareiškė, kad Putinas Ukrainoje patyrė nesėkmę, nes neįvertino dviejų dalykų: pervertino savo kariuomenę ir nesuprato, kad Ukrainos žmonės nenori būti Rusijos pasaulio dalimi.


Ukrainos kariuomenės generalinis štabas nutarė nesitraukti iš Severodonecko – Lysičiansko ”kišenės”. Lymane ir Severodonecko prieigose tęsiasi mūšiai. Rusų vadai nusprendė trūks plyš užimti Severodonecką, naudodami seną griovimo ir naikinimo – Grozno, Alepo, Mariupolio – taktiką. Abiejų pusių nuostoliai didžiuliai.

Chersono srityje, matydama, kad negalima delsti ir leisti orkams įsitvirtinti, Ukrainos armija perėjo į kontrpuolimą.


Slobožansko kryptimi okupantai vykdo sistemingą apšaudymą, kad užkirstų kelią ukrainiečių dalinių judėjimui valstybinės sienos link.
Charkivo kryptimi priešas deda pastangas išlaikyti užimtas pozicijas ir kontroliuoja Iziumo prieigas.

Slovjansko kryptimi rusai rengiasi puolimui.

Rusai tęsia puolamąsias operacijas Donecko kryptimi; bandoma įsitvirtinti Lymano gyvenvietės rajone. Severodonecko kryptimi, remiant artilerijai, tęsiamas puolimas.

Bachmuto kryptimi rusai ir vėl patyrė nuostolių bei pasitraukė.

Avdijivkos kryptimi priešas, remiamas artilerijos, bandė veržtis Kamiankos ir Veselos gyvenviečių link, tačiau nesėkmingai.

Kurakovo, Novopavlovsko ir Zaporižės rajonuose rusai nevykdė aktyvių puolimo veiksmų ir apšaudė civilinę infrastruktūrą palei sąlyčio liniją.
Pasiekia informacija apie Rusijos pusės problemas dėl gyvosios jėgos nuostolių.

Ukrainos kariuomenė teigia, jog kare žuvo virš 30 000 Rusijos karių. Net jei šis skaičius mažesnis, iš rikiuotės išvesta iki 90 000 driskių; trūksta medikamentų, pirmosios medicinos pagalbos teikimo punktų. Okupuoto Krymo administracija įsakė nutraukti civilių priėmimą į gydymo įstaigas, kad būtų atlaisvintos lovos sužeistiesiems. Gyventojai intensyviai spaudžiami duoti kraujo.

Per pastarąją parą Donecke ir Luhanske atremtos septynios okupantų atakos, sunaikintas vienas tankas ir šešios priešo transporto priemonės. Priešlėktuvinės gynybos daliniai sunaikino kelis bepiločius orlaivius „Orlan-10”.

Aurimas Navys, Mindaugas Sėjūnas


Foto: šviežutėliai zombių armijos rekrūtai

******

Donbaso kryptis.
• Šiaurinis flangas

1) Charkiv. Sektoriuje šioks toks suaktyvėjimas. Šiaurinio ruožo no-mans-land aplink Tsupivka vyksta lokalūs, tačiau intensyvūs susidūrimai. Kieno iniciatyva kilo šis mūšis sunku pasakyti, bet turbūt sutapimas, kad šiauriau esančiame Kozacha Lopan orkai ėmė karštligiškai stiprinti savo gynybą.

2) Izyum. Susidaro įspūdis, kad agresorius galimai jau praradęs viltį prasiveržti Slaviansk link, todėl bando ugnimi ir manevru pulti į rytus link Donec upės bei paremti savo Lyman grupuotę. Vėl šturmuotas Pasika kaimelis, ukrainiečiai apsigynė, orkai atsitraukė.

3) Lyman. Vakar paskubėjome pranešdami apie mūšio pabaigą šiame sektoriuje. Nors miestas agresoriaus rankose, tačiau, panašu, kovos dar tęsiasi miesto apylinkėse. Tiesa, susidaro įspūdis, kad tai daugiausia artilerijos dvikovos ir minosvaidžių darbas, tačiau neatmestina, kad sektoriuje dar liko ukrainiečių manevrinių vienetų, kurie galimai taktiškai traukiasi remdami savo manevrą netiesiogine ugnimi. Agresorius savo ruoštu taip pat su artilerija bei aviacija atakavo Ozerne ir Dibrova gyvenvietes. Išvada, sunku pasakyti ar šie ukrainiečių veiksmai pagal planą, ar čia kaunasi atsitraukti nesugebėję gynėjų vienetai. Visgi pagrindinė kontaktinė linija šioje vietoje jau eina palei Donec upę, orkai siekia persikelti į kitą pusę, su artilerija apšaudo Slaviansk miestą.

4) Severodonetsk. Susidūrimai vyksta visame miesto perimetre šiaurės – rytų – pietų ruože. Šiandien pagrindinės orkų pastangos nukreiptos į Severodonetsk puolimą iš pietų ir pietryčių. Tuo pačiu agresorius vėl stengėsi priartėti prie Lysychansk nuo Nyzhnie. Kol kas čia jam nepavyko nieko pasiekti. Sunkūs mūšiai tęsiasi.

5) Bakhmut. Agresoriui ir šiandien nepavyko perkirsti Bakhmut – Lysychiansk kelio bei įsitvirtinti. Nedrąsiai susidaro įspūdis, kad orkų puolimo sparta ir agresyvumas ima bliūkšti. Tikėtina, kontaktinėje linijoje puolimą vykdę vienetai (daugiausia 90-osios tankų divizijos ir desantininkų padaliniai) patyrė ženklių nuostolių ir yra išsekę. Todėl neatmestina, kad artimiausiu metu gali įvykti reorganizacija, pajėgų rotacija ir puolimas vėl suintensyvės. Gynyboje esantys ukrainiečiai taip pat patyrė nuostolių ir yra išsekę, tačiau sugeba priešą atakuoti ugnimi prišaudytoje vietovėje iš įrengtų pozicijų. Klausimas, ar jie turi potencialo vykdyti didesnes kontratakas ir į rytus atstumti orkus bent 5-10 km. Stebėsime situaciją.

• Centras. Agresoriaus puolimas išsikvėpė, abi pusės daužo vieną kitą su artilerija ir toliau veikia orkų aviacija.

• Zaporizhia. Smulkmena, bet malonu – išnaudodami susikurtą taktinį pranašumą netiesiogine ugnimi (artilerija), ukrainiečiai sugebėjo keletą kilometrų nustumti orkus į pietus Velyka Novosylka ruože. Kituose ruožuose vyksta grumtynės parteryje (žvalgyba, artilerija, lokalios atakos manevriniais vienetais).

Pietų kryptis.
• Dar vakar pasirodė pranešimų apie ukrainiečių kontrataką prie Davydiv Brid. Ukrainiečiai sugebėjo forsuoti Inhulec upę ir manevrinių vienetų pagalba išmušė agresorių iš palei upę einančių, gynybai patogių pozicijų. Orkai atsitraukė keletą kilometrų. Šis atvejis įdomus ne tik dėl ukrainiečių sėkmės, bet ir dėl fakto, kad net ir patogioje gynybai linijoje (upė) jie rado priešo silpnai arba išvis nepridengtą (stebėjimo priemonėmis, ugnies sistemomis, pėstininkų vienetais) upės vietą.

Matomas galimas resursų (pvz.: gyvosios jėgos) trūkumas orkų tarpe, kuris didžiąja dalimi yra sąlygotas ankstesnių idiotiškų atakų bet kur ir bet kada. Jei ukrainiečiams pavyks įsitvirtinti naujame placdarme, tikėtina matysime panašią „kandžiojamąją“ taktiką kaip prie Charkiv, kai ukrainiečiai vykdo sąlyginai nedideles kontratakas, pasiekia taktinių laimėjimų, tačiau šios kontratakos yra pasikartojančios, sistemingos, remiančios operacinį tikslą ir galų gale ima kurti operacinę sėkmę. Operacinė sėkmė, šiuo atveju būtų Chersono ir link Kryvij Rih nukreiptos orkų grupuotės perskėlimas. To ir palinkėsime.

******

Foto: JAV paladinai jau Ukrainoje, teigia šaltiniai.

B. Johnsonas siūlo Ukrainai naują aljansą kaip alternatyvą narystei ES. Didžioji Britanija į šį aljansą nori įtraukti Ukrainą, Lenkiją, Estiją, Latviją ir Lietuvą, o vėliau galbūt ir Turkiją (LDK plius Turkija). Ši nauja politinio, ekonominio ir karinio aljanso idėja būtų atsvara ES šalims ir partnerėms, kurios nepasitiki Briuseliu. Žiniasklaidos teigimu, Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas „audžia savo tinklą” jau daugiau nei mėnesį. Ukrainos valdžia dar nepateikė konkrečios pozicijos dėl Londono iniciatyvos, tačiau ir neatmetė jos. Lietuva taip pat nepareiškė savo pozicijos, mat abejojama, ar Lenkija ir Baltijos šalys norėtų prisijungti, nes tai gali pakenkti šalių santykiams su Briuseliu.

Be to, Borisas Johnsonas paragino teikti didesnę karinę paramą Ukrainai, įskaitant salvines raketų paleidimo sistemas, kuriomis galima smogti į taikinius iš didelio atstumo. Mes, šiuo atveju, drįsime suabejoti Boriso nuoširdumu, jam norint įgyti daugiau svorio ir gauti politinių dividendų, nes niekas netrukdė JK tiekti Ukrainai reikalingų ginklų jau vakar.

V. Zelenskis pareiškė, kad jei Rusija sugrįš į tas ribas, kurios buvo iki vasario 24 d., bus galima sėsti prie derybų stalo ir kalbėti apie Krymo ir Donbaso išlaisvinimą.

Tariamai nepriklausoma Rusijos žiniasklaida skelbia, kad Kremlius Donbaso okupaciją vadina „minimalia pergalės paskelbimo programa”, o Kyjivo užėmimą – „maksimalia programa”. Žurnalistai teigia, jog „patikimi“ šaltiniai Kremliuje žino, kad Rusijos vadovybė neatsisakė idėjos užimti Ukrainos sostinę. ” – Mes vis tiek juos (ukrainiečius) pribaigsime. Greičiausiai viskas baigsis iki rudens”, – sakė vienas iš šaltinių.

Tokios nuotaikos, neva ne tik Kremliuje, bet ir „Vieningosios Rusijos” vadovybėje. Grasinama (?), kad Kremlius masiškai siųs šauktinius, kad įgyvendintų tikslą užimti Kijevą. Na, na. „Nepriklausomos rusų žiniasklaidos“ informaciją apie tariamą Kyjivo šturmą, taip pat propagandos burnų iš Kremliaus eskaluojamą neva Lenkijos interesą į Vakarų Ukrainą bei pastovias užuominas apie branduolinio ginklo panaudojimą vertinam kaip nevykusį Kremliaus mėginimą demoralizuoti Kyjivą, toliau gąsdinti Vakarus ir trikdyti ginklų tiekimą Ukrainai.

https://www.facebook.com/kurdistan24.radio/videos/421266499815537/

Be pakitimų. Rusai, užėmę Lymaną, bando judėti link Siversko tam, kad apsunkintų ukrainiečių pajėgoms Severodonecko gynybą. Pagrindiniais operaciniais tikslais okupantams išlieka Ukrainos pajėgų tiekimo keliai rytuose bei Vakarų parama, gabenama Ukrainos vakaruose. Pietuose rusai vykdė įprasto intensyvumo veiksmus, greičiausiai tęsdami pasirengimą vasaros pradžios puolimui.

Dėl Ukrainos gynybos pajėgų veiksmų netoli Huliaipole priešas patyrė didelių nuostolių ir atsitraukė Novopilo ir Novodarivkos kryptimis. Šioje linijoje pastarąsias valandas vyko aršūs mūšiai, rusams siekiant perimti kuo daugiau N-15 greitkelio kontrolės.

Orkai apšaudė civilinę infrastruktūrą netoli Osokorivkos, Novovoroncovkos, Blagodatnės, Zorijos ir Tavriškių gyvenviečių. Stiprinama priešlėktuvinės gynybos sistema Krivorizkos linijoje.

Charkivo srityje, greičiausiai mums gerai pažįstamos 95-osios oro desanto brigados kariai numušė rusų atakos sraigtasparnį Ka-52.

Donecko ir Luhansko regionuose buvo atremti aštuoni priešo puolimai, sunaikinti devyni tankai, dešimt šarvuotos kovinės technikos vienetų ir keturios priešo transporto priemonės. Priešlėktuvinės gynybos padaliniai numušė bepilotį orlaivį „Orlan-10”.

Rusija į fronto liniją permeta pasenusius, eksploatacijos resursus pabaigusius tankus T-62. Be to, toliau vykdoma slapta mobilizacija, patrankų mėsa ir rezervas apmokymus praeina Voronežo srityje. Galėtų ten kas nors neatsargiai parūkyti.

Melitopolyje, atsižvelgus į užsienio rezervo karių patarimus, pradėjo veikti partizanų grupės. Ivanai, eik namo, nes tavęs laukia garantuota mirtis.

NATO ir ES susikoncentravus į karą Ukrainoje, atrodo, kad iš regėjimo lauko pamestas Sirijos „bermudų trikampis”.

Rusija galutinai atitraukė savo pajėgas iš šios karo krečiamos šalies ir paliko Sirijos diktatorių ant ledo. Iš viso Rusija Sirijoje buvo dislokavusi iki 60 000 savo karių, per paskutinį mėnesį jų čia neliko nė kvapo.

Dar daugiau, išvedus Rusijai pajėgas, suaktyvėjo kurdų remiama YPG, kuri nors ir nepripažįstama kaip teroristinė organizacija, tačiau turi tiesioginių ryšių su PKK. Beje, YPG karinio sparno atstovus anksčiau aktyviai rėmė JAV. Per pastarąsias paras YPG/PKK suorganizavo keletą išpuolių, per kuriuos žuvo bent 5 Turkijos kariai. Kaip atsaką, Turkija pradėjo, o tiksliau, atnaujino karinę operaciją, siekdama kontroliuoti maždaug 30 km vadinamąją buferinę zoną Turkijos – Sirijos pasienyje.

Šioje buferinėje zonoje yra didžiulės kuro ir gėlo vandens atsargos, kurios, be abejonės, rūpi Turkijai. Įdomiausia yra tai, kad JAV taip pat atitraukė savo pajėgas, ir ilgą laiką priekaištavusi Ankarai, šiuo metu „nepastebi” vykdomos operacijos.

„Nepastebi” jos ne tik Vašingtonas, bet taip pat ir Kremlius. Keistai sutapo, kad beveik tuo pačiu metu Erdogano veto dėl Švedijos ir Suomijos aptirpo, Rusija sušvelnino toną dėl abiejų Skandinavijos šalių stojimo į NATO, o Turkija susitarė su Baltijos šalimis – Lenkija, Lietuva, Latvija ir Estija dėl Bairaktarų tiekimo.

Ir dar vienas įdomus „sutapimas” – Turkijos URM Mevlut Cavusoglu, po ilgų metų pertraukos, išvyko oficialaus vizito į Izraelį. Šis vizitas ir vėlgi „sutapo” su tuo, kad Izraelis aptiko didelį dujų telkinį Viduržemio jūroje priešais Turkijos kontroliuojamą Kipro dalį. Prieš tai Turkija skelbė, kad liepos mėnesį ruošiasi dujų iš telkinių Juodojoje jūroje išgavimui ir gabenimui į krantą keturiais dujų išgavimo laivais (greičiausiai per Mersiną, kuriame prisišvartavo naujas ketvirtasis laivas). Turkija sako, kad iki 2023 metų galėtų išgauti vidutiniškai apie 3 mln. kubinių metrų dujų per dieną.

Sutapimai sutapimais, bet mes jais netikime. Ar gali kas nors paneigti, kad JAV ir Turkija bei, galbūt, Rusija, dėl kažko susitarė? Tikimės, kad ne.

P.S. Po vakarykščio mūsų komentaro apie Bairaktaro pirkimo iniciatyvą, sulaukiau daugybės klausimų, ar pervesti pinigus, ar ne. Mielieji, jei turite galimybę ir norite, būtinai tą padarykite. Tik vienas mūsų nuoširdus prašymas, kurį kartojame nuolat: jei galite, kelis kartus lėtai perskaitykite tai, ką mes rašome. Nes ką jūs pagalvojate, ir tai, ką norime pasakyti, tikrai negali jūsų pasiekti, jei skubiai skrolinate ir skipinate.

Aurimas Navys, Mindaugas Sėjūnas

*****

JAV pritarė MLRS ilgojo nuotolio raketų sistemų perdavimui Ukrainai.

Locked N’ Loaded

1. Šiaurinis Donbaso flangas.
• Charkiv. Sektoriuje operacinė pauzė, vyksta abipusiai apšaudymai artilerija, lokalūs susidūrimai. Pasirodė informacija, kad Belgorod srityje orkai vėl kaupia pajėgas būsimoms operacijoms Charkiv link. Sunku būtų kalbėti apie miesto šturmą, labiausiai tikėtina užduotis maksimum – stumtelėti kontaktinę liniją į pietus, kad orkų artilerija galėtų apšaudyti Charkivo miestą. Užduotis minimum – sutvirtinti Vovchansk-Kupiansk liniją, kad ukrainiečiai negalėtų perimti šio svarbaus tiekimo kelio kontrolę. Kaip bus – matysime.

• Izyum. Agresorius bando atnaujinti puolimą Slaviansk link, tačiau mūšių intensyvumas sumenko.

• Lyman. Panašu, agresorius užėmė visą Lyman miestą. Gynėjams praradus pozicijas ir iniciatyvą, tęsti miesto prieigų gynybos nėra perspektyvu dėl apeitų flangų ir užnugaryje manevrą ribojančios Donec upės (trūksta gynybos gylio). Todėl ukrainiečiai atsitraukė į naują gynybos ruožą už upės. Svarbu pasakyti, kad taktinis atsitraukimas – itin sudėtinga operacija. Chaotiško bėgimo ar prastai vykdomo suplanuoto atsitraukimo rezultatas – apsupimas, nelaisvė ir priešo prasiveržimas į gynybos gilumą (tai savo kailiu patyrė orkai, bėgę nuo Kyivo). Kol kas orkų propagandistų kanaluose nematyti prie Lyman į nelaisvę paimtų ukrainiečių, telegram kanalai kol kas nežviegia iš pasitenkinimo. Tad panašu, kad ukrainiečių taktinis atsitraukimas iš spąstais galėjusio virsti Lyman sektoriaus pavyko. Tai patvirtina šiuo metu vykstantis mūšis Rayhorodok apylinkėse prie tilto per Donec. Tiesa, reikia prisiminti kelias dienas vykusius orkų bandymus nuo Izyum pulti Pasyka ir Bohorodychne. Tokie agresoriaus veiksmai grasina naujame gynybos ruože išsidėsčiusių ukrainiečių pajėgų vakariniam flangui. Prasideda mūšis dėl Slaviansk.

• Severodonetsk. Žvalgybos diversinė grupė įsiveržė į Severodonetsk miesto prieigose esantį viešbutį Mir. Tikėtina, tai aukštas pastatas, iš kurio patogu koreguoti artilerijos ir aviacijos ugnį, todėl ir bandyta jame įsitvirtinti. Ukrainiečiai aptiko diversantus ir bando juos iš ten iškrapštyti. Miestas ir toliau intensyviai šturmuojamas, agresorius bando pulti nuo Nyzhne Lysychiansk link. Visos orkų atakos atmušamos. Jie patys savo Telegram kanaluose skėsčioja rankomis, kad ukrainiečiai labai užsivedę, skundžiasi, kad gynėjai juos lupa iš visų vamzdžių. Susidaro įspūdis, kad didelę dalį manevrinių vienetų čia sudaro DNR ir LNR dalininiai.

• Bakhmut.
a) Toliau tęsiasi sunkus mūšis dėl kelio Bakhmut – Lysychinaks Nahirne – Bilohorivka ruože.Orkai pabandė laimę pulti kiek šiauriau, Berestove link. Kol kas ukrainiečiams pavyksta laikyti orkus rytinėje kelio pusėje, tačiau agresorius čia plečia savo placdarmą (įsitvirtinta Nahirne nei rytinėje Bilohorivka dalyje, pasiektos Berestove prieigos). Tai nėra gera tendencija, kadangi plėsdamas placdarmą, agresorius kontaktinėje linijoje kaupia pajėgas ir platesniame ruože gali ieškoti galimybių kirsti kelią.

b) Panašu, skirtingai nuo Severodonetsk, čia dominuoja RF reguliarūs vienetai. Orkų atakų smaigalyje veikia mums jau iš veiksmų Chernihiv, Sumy, Izyum pažįstamos 90 -oji tankų divizijos vienetai, remiami desantininkų. Tad galime susidaryti įspūdį, kad Severodonetsk šturmas šiame etape yra antraeilis uždavinys, o prioritetas teikiamas visos grupuotės apsupimui ( pradedant nuo Bakhmut sektoriaus)

2. Dabar apie vis didėjantį mūsų skaitytojų nusivylimą. Chebra, tenka kartoti tą patį, ką sakėme prasidedant mūšiui dėl Donbaso. Rusija, pralaimėjusi mūšį dėl Kyivo buvo priversta pabandyti pasiekti operacinę sėkmę bent jau Donbase. Pradėjo mūšį ir ką jie pasiekė:

• Neįvykdė operacinio sumanymo apsupti Donbaso grupuotę, palei Dnieprą susijungti su Zaporizhia veikiančiomis pajėgomis.
• Nesugebėjo užimti Slaviansk – Avdiivka linijos ir taip apsupti Donbaso grupuotės kontaktinę liniją.
• Buvo atblokšti nuo Charkiv, kyla reali grėsmė Izyum grupuotės užnugariui.
• Liko tik bandyti apsupti Severodonetsk grupuotę.

Taip, agresorius pasiekė taktinę sėkmę prie Popasna, Severodonetsk ir Lyman, kas gali turėti operacinių pasekmių. Negalima sakyti, kad orkai nieko neišmoko, tačiau ši sėkmė – tai pirmiausia orkų resursų (manevrinių vienetų, artilerijos, aviacijos, šaudmenų) persvara prieš ukrainiečius minėtuose ruožuose. Kaip jie tai susikūrė?

1) koncentruodami nuo Kyiv atitrauktus apdaužytus, bet „laisvus“ vienetus ir resursus;
2) Nuiminėdami pajėgas nuo kitų ruožų (pvz. Mariupol, Charkiv, Zaporizhia, iš dalies Izyum)
3) Naujai ateinančius rezervus (rezervistai, samdiniai, DNR/LNR mobilizuotieji) koncentruoja būtent minėtuose sektoriuose.
4) Kituose kryptyse ir sektoriuose orkai palaiko intensyvumą ir taip neleidžia į pavojingiausius ruožus permesti papildomų ukrainiečių pajėgų (Charkiv, Izyum, Zaporizhia, Cherson).

Jeigu ir nutiktų blogiausias šiai dienai scenarijus – orkai apsuptų ir užimtų Severodonetsk, tai būtų ukrainiečių pralaimėjimas. Tačiau jis nesugriautų Donbaso šiaurinio flango gynybos, ką jau kalbėti apie visą operacinę erdvę nuo Charkiv iki Cherson. Neatmestina, kad tokia orkų skuba susijusi su siekiu nuskinti bent jau mažą pergalę, pristatyti tai kaip strateginę sėkmę ir tada įvelti Ukrainą ir Vakarus į derybas sau palankesnėmis sąlygomis.

Ne veltui turbūt šiame kontekste pasigirdo „taikdarių choro“ Vakaruose dainelės. Tačiau tai tik būdas parduoti Vakarams „deesakalciją“, o saviems buduliams „pergalę“, su tikslu vėl sukaupti resursus ir visa jėga atnaujinti puolimą. Siekio ir pastangų sunaikinti Ukrainą Kremliaus režimas neatsisakys, tol kol nenudvės.

Ukrainiečių ryžtas neišblės, o su keliaujančia Vakarų pagalba (turime vilties, kad vokiečiai pasitemps) ryžtas virs pergale.
Nuotraukoje ukrainiečių artilerija duoda užrukyt orkų tankams ir BMPT mūšyje dėl Bakhmut-Lysychiansk kelio (šaltinis Cenzor)

 

*******

Ukrainos sausumos pajėgos apskaičiavo, kad nuo invazijos pradžios vasario 24 d. buvo sunaikinta arba smarkiai apgadinta daugiau nei 1 300 Rusijos tankų (dailymail.co.uk)

Neįmanoma „išjungti” Rusijos prezidento Vladimiro Putino imperialistinių tikslų, pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, taip pat teigdamas, kad negalima ignoruoti siaubo Ukrainoje. „- Tai neleidžia mums miegoti naktimis… Ar tai išsiplės už Ukrainos sienų?” Kancleris teigia, kad Putinas dėl taikos derėsis tik tuo atveju, jei jo kariuomenė negalės palaužti Ukrainos gynybos, o Ukraina ir Europos Sąjunga nesutiks su Putino sąlygomis. Praregėjimas ar gudravimas? Ir kas iš tiesų labiau neramina: ar ukrainiečių aukos, ar siaubo plėtra už Ukrainos sienų?

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad kai kurios Vakarų šalys toleruoja Rusijos agresiją dėl iš jos gaunamos naudos. „- Šiandien girdime, kad neva Rusijai reikia duoti tai, ko ji nori, neva reikia sutikti, kad iš kai kurių tautų gali būti atimtos kai kurios jų užsienio politikos teisės”, – sakė Zelenskis vaizdo kalbos metu Latvijos parlamente.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministrė Liz Truss pareiškė, kad Putinas šantažuoja pasaulį dėl maisto: „- Siaubinga, kad Putinas verčia pasaulį išsipirkti maistą, o badą bei maisto trūkumą naudoja kaip ginklą, nepaisydamas skurdžiausių žmonių visame pasaulyje”, – sakė L. Truss vakar lankydamasi Bosnijoje. Sveika atvykusi į “russkij mir”, Liz. Putinas ne tik kuria dirbtinį badą, sukūrė energetinę krizę, bet jau nužudė šimtus Ukrainos vaikų, o 238 329 nelegaliai išgabeno į Rusiją. Pagal Ženevos konvenciją priverstinis civilių asmenų perkėlimas ar deportacija yra draudžiama, bet Rusijai nusispjaut į bet kokias konvencijas ir susitarimus. Galime dar pridurti, kad patys esa-t/m-e kalti – kaip galima iš viso apie kažką tartis su teroristais ir karo nusikaltėliais?

Vokietija vis dėlto nutarė perduoti Ukrainai praeito amžiaus septintojo dešimtmečio savaeigius priešlėktuvinius pabūklus „Gepard”. Pažadėta vasaros viduryje. Įdomu, kas muziejuose pakeis buvusius eksponatus?

Putino burna Dmitrij Peskov sako, jog Maskva laukia, kol Kyjivas priims Rusijos iškeltus reikalavimus ir supras tikrąją padėtį. ” – Tai nėra teritorinės nuolaidos. Kyjivas turi, kartoju, pripažinti faktinę padėtį ir blaiviai ją įvertinti”, – patikslino D. Peskov. Blaivaus žmogaus akimis – tai visiški kliedesiai, tačiau tarp eilučių aišku viena – reikalaujama Kyjivo kapituliacijos.

Stringa sunkiųjų ginklų tiekimas Ukrainai. Zalužnyj kreipėsi į partnerius Vakaruose: „- Mums labai sunku, bet mes vis dar laikomės. Kovojame už kiekvieną fronto ruožą, už kiekvieną gyvenvietę. Vakarų ginklai ir technika padeda mums išstumti priešą iš mūsų krašto. Esame dėkingi už suteiktą tarptautinę techninę pagalbą. Kartu mums labai reikia ginklų, galinčių smogti priešui iš didelio atstumo. Ginklų pristatymas negali būti atidėliojamas, nes bet kokio delsimo kaina matuojama gyvybėmis žmonių, kurie saugo pasaulį nuo rašizmo”.

Rusijos okupacinės pajėgos po truputį stumiasi pirmyn. Tai vyksta, nes priešas, patyręs milžiniškų nuostolių per pirmąją karo fazę, ne tik ėmė mąstyti, bet ir pakeitė taktiką. Ji buka, brutali, tačiau garantuota. Rusai nebepuola beatodairiškai kolonomis, kurias ukrainiečiai naikino kaip degtukų dėžutes. Dabar ukrainiečių pozicijos ilgai ir be atvangos daužomos artilerija, aviacijos ugnimi ir tik sunaikinus įtvirtinimus, sugriovus miestus bei gyvenvietes, judama pirmyn.

Juodojoje ir Azovo jūrose rusų okupantai toliau blokuoja civilinę laivybą.

Rusijos kariuomenė nesėkmingai puolė Komyšuvachos, Nirkovės, Berestovės ir Bilohorivkos apylinkėse, tačiau sugebėjo užimti Midna Rude kaimas.

Gegužės 26 d. Charkive per apšaudymą žuvo 5 mėnesių kūdikis ir jo tėvas.

Donecko srityje iš fronto zonos evakuojami civiliai gyventojai.

Chersono regione orkai toliau apšaudo laikinai okupuotas gyvenvietes ir vietos gyventojams sako, kad tai daro Ukrainos ginkluotosios pajėgos. Padėtis bendruomenėse, kurios ribojasi su kaimyniniais regionais, yra sunki, o kai kuriose iš jų gresia humanitarinė katastrofa. Praktiškai visų sričių ūkininkai priversti atiduoti žemės ūkio produktus į Krymą ir Rusiją.

Dniepropetrovsko srityje priešas sudavė tris raketų smūgius.

Sumų srityje nuo 5 val. ryto rusai pradėjo šaudyti iš minosvaidžių ir artilerijos į Bilopilsko, Novoslobidsko ir Seredyno-Budsko bendruomenes. Šiuo metu aukų nėra.

Naktį Charkive vyko pavieniai apšaudymai, aukų nebuvo. Netoli 1 val. nakties nuo priešiškos ugnies nukentėjo internatinė mokykla Liubotine, Charkivo srityje. Aukų nebuvo. Rusijos kariai taip pat apšaudė Čugujivą, aukų nebuvo.

Ukrainos žiniasklaida skelbia, jog NATO neoficialiai susitarė netiekti Ukrainai tam tikrų ginklų, kad neprovokuotų Rusijos. Esą NATO laikosi nuomonės, kad Aljanso ir Rusijos tiesioginio karinio susidūrimo rizika turėtų būti kuo mažesnė. Bijoma, kad toliašaudžių sistemų, tankų ar vakarietiškų lėktuvų tiekimas Ukrainai gali išprovokuoti Rusiją. Iki šiol Ukrainai tokie ginklai nebuvo tiekiami, išskyrus nedidelį kiekį sovietinio modelio tankų ir kovinių sraigtasparnių.

Vokietijos socialdemokratų partija pažymėjo, kad žino apie tokį neoficialų susitarimą.

Vakar NATO atstovas spaudai pažymėjo, kad visi sprendimai dėl ginklų tiekimo – pačių valstybių narių reikalas. Iki šiol buvo laikomasi neformalių susitarimų, jog Rusijos puolimo atveju, ginklus tiekusios šalys neturėtų visiškos Aljanso partnerių paramos. Dėl šios priežasties Lenkija daugiau nei prieš du mėnesius susilaikė nuo sovietų gamybos naikintuvų MiG-29 pristatymo Ukrainai.

Čekija Ukrainai yra davusi keletą atakos sraigtasparnių ir kartu su Slovakija šiuo metu remontuoja dešimtis šarvuočių, kurie bus grąžinti į frontą. Patikslinta, jog Ukraina gavo sovietų gamybos atakos sraigtasparnius Mi-24, kurie jau buvo išsiųsti į Ukrainą dedant pastangas susigrąžinti oro erdvės kontrolę.

Be to, ukrainiečiai sako, kad Vakarai (JAV) iki šiol neperdavė Ukrainai salvinių raketų paleidimo sistemų M270 arba M142 HIMARS. Manoma, jog baiminamasi, kad gavę toliašaudes sistemas, ukrainiečiai smogs ginklų sandėliams ir bazėms Rusijos Federacijos teritorijoje.

Tuo tarpu ukrainiečiai kelia vaizdo įrašus, kaip rusai naudoja sunkiąsias liepsnosvaidžių sistemas, siekiant pralaužti gynybą Lymane. Rusai Buratiną (TOS-1), kuris naudoja ir termobarinius užtaisus, vadina galingiausiu nebranduoliniu ginklu.

Šiandieninė realybė tokia, jog okupantai naikina Ukrainos miestus, sandėlius, kuro ir maisto atsargas Lvive, esančiame už 1000 km nuo fronto linijos, o ukrainiečiai tokios galimybės neturi. Ir visiškai suprantamos nevilties žinutės iš ukrainiečių oficialių pareigūnų, kuriomis raginama kuo greičiau tiekti techniškai pažangesnius nei orkų ginklus. ” – Karinėse bazėse saugote 2000 SRS. Niekas jūsų nepuola. Duokite mums 100 000 šaudmenų, ir mes su rusais susidorosime daug greičiau”, – sako kai kurie iš jų.

Ir nors V. Zelenskis teigia, jog Vakarų partneriai palaipsniui didina ginklų tiekimą, tačiau to vis dar nepakanka. Gegužės 23 d. jis sakė, kad Rusijos kariuomenė Donbase turi 20 kartų daugiau kovinės įrangos nei Ukraina. Dėl tokio ginklų santykio žūva šimtai ir tūkstančių žmonių. Todėl mums keistokai atrodo, kad A. Tapinas, neturintis supratimo apie karybą, tačiau vedantis paskui save minią tikrai geraširdžių žmonių, sulaukia ir Krašto apsaugos ministerijos palaikymo.

Bairachtarus, HIMARSus, tankus ir naikintuvus, mūsų giliu įsitikinimu, privaloma tiekti valstybių lygiu ir šimtais, o ne po vieną ir ne iš patiklių, nedidelį supratimą apie karo mechaniką turinčių, patriotiškai ir pilietiškai nusiteikiusių fizinių asmenų kišenių.

Už 5 mln. eurų būtų galima organizuoti tokią informacinę kampaniją Vakaruose, kad įplaukų į Rusijos biudžetą uždarymo ar tarptautinių pajėgų, saugančių humanitarinius koridorius, klausimas atsirastų sprendimų priėmėjų dienotvarkėse rytoj. Visiškai taktiniu lygiu, už tokią suaukotą sumą būtų galima pilnai aprūpinti naujausia ginkluote ir ekipuote šimtą specialiųjų operacijų pajėgų karių, ir dar paorganizuoti jiems specialiųjų operacijų planavimo mokymus, kad jų poveikis būtų ir daugkartinis, ir darantis bent jau operacinę įtaką.

Aurimas Navys, Mindaugas Sėjūnas

Foto: palinkėjimas orkams Lymane; patvirtinta okupantų pulkininko žūtis.

*****


Locked N’ Loaded

Donbaso kryptis:

Šiaurinis flangas

Charkiv. Toliau vyksta vangus pasistumdymas Ternovo – Rubizhne (orkų iniciatyva) ir Zarichne (ukrainiečių iniciatyva). Ukrainiečių placdarmas prie Zarichne ir toliau lieka trapus, tad perspektyva smūgiui link Vovchansk, kuris galėtu išspręsti orkų Izyum grupuotės klausimą atrodo vis labiau miglota.

Izyum. Agresorius atnaujino puolimą Slaviansk link, tačiau ir vėl rezultatų nepasiekė. Tuo pačiu toliau tęsia smūgius palei Donec upę su tikslu paremti orkų grupuotę prie Lyman.

Lyman. Padėtis sudėtinga, orkai įžengė į miestą. Atrodo, kad jie įsitvirtina dalyje miesto, ukrainiečių pajėgos su mūšiais traukiasi. Neatmestina, kad gynėjai paliks miestą ir bandys persikelti į naują gynybos ruožą. Pasirodė vaizdai, kaip ukrainiečiai kasa apkasus pušyne, tokie vaizdai būdingi miškams į pietus nuo Lyman. Tačiau ar tai pastarųjų dienų vaizdelis, ar ne – sunku pasakyti.

Severodonetsk. Miestas toliau atakuojamas iš šiaurės, rytų ir pietryčių. Tuo pačiu orkai vėl pabandė pulti nuo Nyzhnie į šiaurę. Atakuota Ustynivka gyvenvietė, mūšis tęsiasi. Kol kas bandymai priartėti prie Lysychansk orkams yra nesėkmingi.

Bakhmut. Tęsiasi sunkūs mūšiai linijoje Nahirne – Lypove – Komyshuvakha:

Nahirne. Agresorius stengiasi susigrąžinti vakar turėtą kelio Bakhmut – Lysychansk kontrolę. Jei jiems tai pavyktų, tikėtina jie dar pabandytų kuo skubiau užimti šiek tiek į šiaurę esančią Berestove gyvenvietę ir taip įsitvirtinti kelio Bakhmut – Lysychansk ir geležinkelio Siversk – Popasna sankryžoje. Kelias yra pastoviai apšaudomas, į vakarinę pusę juda orkų žvalgybinės – diversinės grupės, bet agresoriui savo tikslų pasiekti kol kas nepavyksta. Situacija labai trapi.

Lypove. Tikslas yra ne tik užimti patį miestelį, bet ir perimti čia pat esančios Nyrkove gyvenvietės kontrolę. Joje yra geležinkelio stotis kelyje Siversk – Popasna, o tai logistine prasme būtų svarbu orkams vystant puolimą toliau į šiaurę.

Komyshuvakha. Tęsiasi sunkūs mūšiai, ukrainiečiai stengiasi gintis, tačiau padėtis šiame ruože labai sudėtinga. Pirmiausia todėl, kad Komyshuvakha – Zolote ginantys ukrainiečiai dabar yra pusiau apsupime iš pietų pusės, keliai į šiaurę link Hirske ir Vrubivka kol kas neužimti. Tačiau žvelgiant iš šono ukrainiečių pajėgų atitraukimas nuo Komyshuvakha – Zolote į patogią gynybai liniją Vrubivka – Hirske liniją (vandens kliūtys, didesnės gyvenvietės, priešo nėra flanguose) būtų logiškas. Tuo labiau, kad iš šių gyvenviečių eina automobilių ir geležinkelių keliai į Lysychansk. Taip, Komyshuvakha – Zolote ruožas taip pat patogus gintis (vandens kliūtys, gyvenvietės), tačiau priešas gali jį tiesiog apeiti ir atkirsti smūgiu iš Komyshuvakha link Hirske. Ukrainiečiai tai tikrai žino, geriau viską mato vietoje ir vertina įvairius sprendimo variantus. Matysime kaip bus.

Centras. Agresorius toliau bando apeiti Avdiivka įvirtintą gynybos rajoną iš šiaurės ir pietų, tačiau rezultatų nepasiekė.

Zaporizhia. Kol kas nematyti prieš kelias dienas prie Vasylivka atvykusiu trijų orkų BTG veiklos rezultatų, galimai šios pajėgos panaudotos stiprinant gynybą. Tuo pačiu prie Zolota Niva (tarp Velyka Novosoylka ir Vuhledar) agresorius pabandė vykdyti puolamuosius veiksmus, tačiau gerai gavo į straublį ir grįžo iš kur atėjęs. Tęsiasi abipusiai netiesioginės ugnies apšaudymai, dirba orkų aviacija.

Pietų kryptis

Orkai pabandė pulti Mykolaiv (Tavrijs´ke) ir Kryvyi Rih (Mykolayivka) link. Kaip ir galima spėti, tokie veiksmai nebuvo sėkmingi. Panašūs bandymai tėra siekis palaikyti įtampą fronte ir neleisti ukrainiečiams šioje kryptyje pasijusti per daug laisvai. Dabartinėmis sąlygomis agresoriaus padėtis aplink Chersoną yra sudėtinga (pirmiausia dėl logistinių klausimų) ir artimiausiu metu orkams nėra galimybių čia pasiekti operacinių tikslų. Pavyzdžiui, grįžti į Mykolaiv apylinkes su tikslu iš ten artilerijos ugnimi pasiekti Odesą arba pratęsti platesnio mąsto puolimo operaciją link Kryvyi Rih.

P.S. Prie Popasna lietuvių pirktas Bayraktar sunaikino orkų T90 ar kokį Pantsir’ą? Norite tai perskaityti L’N’L apžvalgoje? Jei taip – jūs žinote ką daryti

*****

Ukrainos URM Dmytro Kuleba Davose apkaltino NATO, kad Aljansas „tiesiogine prasme nieko nedaro” Rusijos invazijos akivaizdoje. A. Kuleba teigia, kad Ukrainos priešinimasis Rusijos (ir Baltarusijos) invazijai yra „atgimusių” Vakarų nuopelnas pasaulinėje arenoje, todėl Vakarai privalo paremti Ukrainos ir tuo pačiu savo siekį pasiekti pergalę. Deja, šis Ukrainos vyriausiojo diplomato pareiškimas nerado atgarsio didžiausiuose naujienų portaluose.

Nors Vakarai nerimauja dėl maisto trūkumo ir kylančių kainų, tačiau, atrodo, linkę tikėti Rusijos teigimu, esą ji atblokavo jūrų uostus maisto gabenimui. „ – Ukraina viena nepajėgi organizuoti tiekimo, tuo labiau, kai prieigos prie uostų užminuotos. <…> Bet kuris užsienio politikas ar pareigūnas, galvojantis sutikti su šiuo žaidimu, pirmiausia, turėtų aplankyti nužudytų Ukrainos vaikų kapus ir pasikalbėti su jų tėvais”, – tviteryje rašė tas pats A. Kuleba. Mums gi įdomu, kiek būtų linkę tikėti Maskvos ašaromis Roma ir Berlynas, jei kalbėtis tektų išprievartautų savo vaikų akivaizdoje? Klausimas, žinoma, retorinis.

ES teigia, kad 27 bloko valstybės narės pranešė apie maždaug 23 mlrd. eurų vertės Rusijos centrinio banko turto įšaldymą. Rusija yra viešai pareiškusi, kad dėl Vakarų sankcijų visame pasaulyje įšaldyta apie 300 mlrd. dolerių jos centrinio banko turto. Be to, ES šalys taip pat įšaldė apie 10 mlrd. eurų fizinių asmenų turto, pavyzdžiui, jachtų ir vilų, susijusių su oligarchais ir pareigūnais, palaikančiais ryšius su Kremliumi. Palyginimui, primename, kad Rusija kasdien iš naftos ir dujų eksporto uždirba apie 700 mln. $ ir apie 20 mlrd. $ per mėnesį.

Rusija pareiškė, kad palaiko tribunolo idėją, kuris teistų Ukrainos gynėjus, pasidavusius plieno gamykloje „Azovstal”. „- Palankiai vertiname šio proceso pradžią”, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova. Rusija skelbia, kad praėjusią savaitę Mariupolio uostamiestyje pasidavė 2 439 ukrainiečių kovotojai. Maskva yra sakiusi, kad yra pasirengusi svarstyti galimybę sulaikytuosius iškeisti į suimtus rusus tik po to, kai jie bus nuteisti. Taigi, kaip ir sakėme, jokių džiugių naujienų nei po trijų dienų, nei po savaitės nėra. Ir, deja, greičiausiai, nebus. Rašistais tikėti nevalia.

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant kelionę po Aziją, Kinija ir Rusija surengė karines pratybas, per kurias bombonešiai ir kiti orlaiviai buvo pasiųsti virš vandenų tarp Japonijos ir Pietų Korėjos. Čia, mums regis, yra atsakas į Bideno žinutę apie Taivano gynimą ginklu.

Rytuose rusai tęsė puolimą į rytus ir vakarus nuo Popasnos, greičiausiai siekdami nutraukti Ukrainos sausumos tiekimo grandinę į pietvakarius nuo Severodonecko. Panašu, kad orkai ruošiasi Severodonecko šturmui, ir jei jiems pavyks visiškai užimti Lymaną per dvi ar tris dienas (kol kas jo pilnai nekontroliuoja), ukrainiečių pajėgos bus atkirstos ir apsuptos su vieninteliu galimu išėjimu į vakarus. Suprantame, kad Ukrainos genštabas tą irgi aiškiai mato.

Kitas, mažiau akivaizdus, bet ne ką svarbesnis operacinis rusų tikslas yra Kryvij Rihas. Pietuose okupantas ir toliau kaupiasi galimam puolimui artimiausiomis dienomis / savaitėmis bei tęsia gynybinių įtvirtinimų stiprinimą.

Rusijai intensyvinant puolimą netoli Zaporižės, raketomis smogta pramoniniams miestams Ukrainos rytuose. Per smūgius žuvo 4 žmonės, sugriauta daugiau kaip 60 namų.

Bachmuto kryptimi, po masinių artilerijos ir aviacijos smūgių, priešakiniai priešo daliniai bandė prasiveržti tarp Viktorovkos ir Vasiljevkos Lipovojės – Nyrkų kryptimi. Po kelias valandas trukusio įnirtingo mūšio priešo priešakiniai daliniai, patyrę nuostolių, buvo priversti pasitraukti į pradinę liniją. Tos pačios grupės rusų daliniai, veikiantys Vladimirovkos-Trypilės rajone, bandė pulti ukrainiečių pozicijas į pietryčius nuo Jakovlevkos kaimo, tačiau iš dalies buvo atremti. Šiek tiek pasistūmėję į šiaurės vakarus, rusai sumažino atstumą tarp savo priešakinių pozicijų ir kelio, kas leidžia nuolat bombarduoti kelio Bachmutas-Lysičianskas atkarpą, ypač tarp Soledaro ir Bilohrovkos.

Slovjansko kryptimi Rusijos artilerija ir tankai apšaudė Šepilį, Dovhenkę, Kurulką, Bohorodičnę ir Studenoką.

Rusijos artilerija apšaudė Bachivską, Krasnopilį Sumų srityje ir Zaričiją Černigovo srityje.

Slobožansko kryptimi Rusijos kariuomenė apšaudė Ukrainos pajėgas, aviacija griovė civilinę infrastruktūrą ties Ternova ir Čerkaski Tišky.

Raketomis ginkluoti Rusijos laivai tebėra Juodosios jūros šiaurės vakaruose, o Kryme dislokuojami nauji priešlėktuvinės gynybos daliniai.

Priešas į Iziumą atgabeno 45-osios artilerijos brigados (Tambovas) taktinę grupę: 2 vienetus 203 mm didelės galios patrankų 2S7 „Pion” ir 2 vienetus 240 mm minosvaidžių 2S4 „Tulpan”, pastebėta raketų „Točka-U” paleidimo įrenginių baterija.

Rusijos šarvuota technika atvyko į Melitopolį. Tarp jų – tankai T-62 bei BMP-1, kurie pagaminti dar 1966 m. Kita, sovietinė technika, gaminta 1962-1975 m. Tai teikia optimizmo.

Klampi situacija Ukrainos kare ir pasaulyje dar sykį demonstruoja lyderystės ir ryžto stoką. Galingiausių pasaulio lyderių vadovai – ką mes nuolat akcentuojame – stengiasi aštriai pasisakyti, gražiai pasirodyti, pasikelti reitingus.

Ukrainai nereikia pareiškimų apie palaikymą ir paramą. Ukrainai reikia ginklų ir mokymo. Ukrainai nereikia svečių, vykstančių į Irpenę ir Bučą nusifotografuoti ir papozuoti, pasipuošus šalmais ir neperšaunamomis liemenėmis prie masinių kapų ir griuvėsių (pašokti ant kaulų). Ukrainai reikia ryšių, elektroninės kovos priemonių, instruktorių ir Vakarų šalių karių, tegu ir užtikrinančių tik humanitarinių koridorių apsaugą. Kiekviena šiandiena, kai Prancietijos Šaronai pažada rytojaus paramą ginkluote, paskatina Kremlių žudyti, grobti, deginti, bombarduoti, griauti, prievartauti. Moteris, vaikus, vyrus, šunis ir visa, kas juda.

Vakarai, deja, neranda valios pripažinti, kad Rusijos karas vyksta ne prieš Ukrainą, o būtent prieš juos pačius, prieš Vakarus. Rusijos ekonomika laikosi, o Europos – braška. Neryžtingumas, trypčiojimas, krūpčiojimas stumia Europą psichologinio išsekimo slenksčio link. Rusija vykdo jau ne „denacifikacijos” operaciją, o realią Ukrainos okupaciją.

Mes ir jūs puikiai žinome, kad Rusija (su Putinu ar be jo) nesustos. Rusai, prisidengdami valdančiu režimu ir savo neįgalumu, ką nors pakeisti Maskvoje, grobs ir žudys tiek, kiek pajėgs. Jei Vakarai užsimerks ir bus nugalėti galvose, orda judės pirmyn. Į Vakarus. Pirmi driskių antplūdį turėsime atlaikyti mes, lenkai, čekai ir kitos Rytų Europos šalys, todėl negalime, neturime teisės leisti Vakarams snūduriuot. Nes išlepusi Vakarų Europa ateityje, galbūt, vardan orbaniškojo finansinio jų šeimų saugumo sutiks su „nedideliu” rytų žemių praradimu.

Jei NATO būtų užpultas šiandien, neabejotinai smogtų į dantis atgal. Bet pagalvokime, ar sugniaužtas kumštis išlaikomas ne Varšuvos, Vilniaus, Vašingtono ir Londono dėka? Kas bus, jei pavargę nuo karo ir siaubo bei nuolat mūsų šokiruojančių priminimų apie karo nusikaltimus, biurgeriai ir mesjė, senjorai ir donai išėję vasaros atostogų iš jų, psichologiškai, nebegrįš?

Aurimas Navys, Mindaugas Sėjūnas

******

Per Rusijos gaisro nukentėjusio gyvenamojo pastato nuolaužas Ukrainos Severodonecko mieste Luhansko srityje [Failas: Serhii Nuzhnenko / Reuters]

1 KOMENTARAS

  1. Stebina Makrono ir Šolcio naivumas ar kvailumas dėl požiūrio į Putleri.Kaip jais pasitikėti?)

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trečioji (lapkričio 22) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresoriaus pajėgos atakavo Ukrainos teritoriją 114 dronų Shahed, 64 Shahedai numušti, 41 neteko valdymo. Vėl...

Kodėl Vidurio Europa turi susivienyti

Charles A. Coulombe Ten, Kakanijoje, toje išnykusioje valstybėje, kurios niekas nesuprato, daugeliu atžvilgių pavyzdinėje, nors ir neįvertintoje valstybėje, taip...

Žalimo pasisakymai socialiniame tinkle sulaukė teisėsaugos dėmesio

Europarlamentaro Dainiaus Žalimo pasisakymai apie kontroversiškai vertinamą naujai sudarytą valdančiąją koaliciją socialiniame tinkle „Facebook“ sulaukė  teisėsaugos dėmesio. Kaip...

Restauruoti Lietuvos partizanų dokumentai, daugiau kaip 70 metų išbuvę po žeme

Po metus trukusių darbų restauruoti Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentai. 2022 m. balandžio mėn....