Karas Ukrainoje. Devyniasdešimt septintoji (birželio 1) diena

Čekų Mi-24 jau naikina rusų karius Ukrainos žemėje (šaltinis: jetphotos.com)

Cirkas nemokamai: J. Bideno administracija teigia, kad ukrainiečiams vis dėlto bus tiekiama toliašaudė artilerija HIMARS, tik šaudmenys bus tokie, kad nepasiektų taikinių Rusijos teritorijoje. Matyt, kalbama apie M30 (ir M31?) valdomas raketas, kurių kovinis atstumas yra iki 70 km. Beje, nešaudyti į taikinius Rusijoje įsipareigojo ir Ukrainos pusė. Bet juk kertant mišką, skiedros lekia, ne? Juolab, kad kalbama, Odesos turguje galima nusipirkti ir HIMARS tinkamų raketų, galinčių smogti kelių metrų tikslumu taikiniams, esantiems už 300 km.

Rusijos ekonomika nenukentės nuo Europos Sąjungos embargo jos naftai dėl naujų rinkų ir kylančių degalų kainų, pareiškė Rusijos Federacijos tarybos pirmininkė. ” – Pasaulinėje rinkoje yra tik tam tikras <…> parduodamos naftos kiekis, bet kokio didesnio kiekio niekas negalės gauti iš Mėnulio”, – sakė V. Matvijenko ir pridūrė, kad sankcijos skatina Rusiją statyti daugiau naftos perdirbimo gamyklų, o ne pasikliauti naftos eksportu. Na na, šalis, nesugebanti pagaminti dulkių siurblio, bandys pati perdirbti žalią naftą. Įdomu, kas pavyks greičiau: ES išgauti naftą Mėnulyje, ar rusams pradėti gaminti dulkių surblius. Ehm, t.y. padidinti kuro iš naftos perdirbimo apimtis.

Rusijos branduolinės pajėgos rengia pratybas Ivanovo srityje, į šiaurės rytus nuo Maskvos, pranešė Rusijos gynybos ministerija. Apie tūkstantis karių treniruojasi intensyviuose manevruose naudodami daugiau kaip 100 transporto priemonių, įskaitant tarpžemyninių balistinių raketų “Yars” paleidimo įrenginius, teigė ministerija. Kaži, klausiame mes, ką jie ten ir su kuo treniruojasi, nes visas rusiškas metalo laužas, taip vadinamos transporto priemonės, jau guli sudaužytos Ukrainos žemėje. O grasinimų branduoliniu ginklu jau seniai niekas nebijo, bunkerini.
Doneckas, Luhanskas, Zaporižė ir Chersonas taps Rusijos Federacijos dalimi, vakar sakė partijos “Vieningoji Rusija” gensekas A. Turčakas. ” – Žmonės nori apsaugos, stabilumo, kad po aštuonerių metų Vakarų įteisinto banderovcų teroro ateitų ilgai laukta ir ilgalaikė taika”, – kliedėjo ligonis. Vakarų tiekimas sunkiąja ginkluote įgauna apsukas ir, tikime, iki žiemos, rusofašizmo liga bus įveikta.

Partizanai plečia savo veiklos zoną Melitopolyje ir aplink jį, o jų pastangos įgauna operacinę reikšmę. Vis daugiau pranešimų apie kolaborantus, kurie atsisako tęsti savo veiklą bei ivanus, po nakties stiklinėmis akimis žvelgiančius, bet nebematančius tekančios saulės. Okupantas nebesusitvarko su pasipriešinimu, kuris plinta ir, atrodo, yra koordinuojamas specialiųjų operacijų pajėgų štabe. Kaži kas juos tokių bjaurių dalykų primokė (šypt, šypt)?

Ukrainiečių pajėgos šiaurėje, pasinaudodamos priešo pajėgų koncentravimu ties Severodonecku ir Lysičiansku, suaktyvino puolimą į šiaurės vakarus ir į pietryčius nuo Charkivo. Tai reiškia, kad generolai ant žemės pasidavė Kremliaus spaudimui būtinai iki šios dienos užimti Severodonecką. O tai, savo ruožtu, gali reikšti štai ką: jei rusai nespės arba nesugebės permesti pajėgų rezervo iš Belgorodo, Žuravliovo, kuris atsakingas už šiaurėje ir rytuose vykstančią invaziją, mums regis, gali laukti liūdna pabaiga.

Ukrainos Generalinis štabas pranešė, kad Baltarusijos pajėgos gabena tankus ir pėstininkų kovos mašinas iš saugyklų Baltarusijoje į Rusiją tam, kad atstatytų kovinius nuostolius. Atrodo, kad neišsenkamos gelžgalių atsargos Rusijoje vis gi artėja prie pabaigos, o Kremlius naudojasi savo įtaka Baltarusijai, kad ją demilitarizuotų. Ė, o tai kuo gi Batka ginsis nuo sužvėrėjusių lietuvių?

Rusijos pajėgos šturmuoja Severodonecką ir stiprina pozicijas miesto centre, kartu toliau naikindamos regiono infrastruktūrą.

Jungtinių Tautų žmogaus teisių institucija (OHCHR) patvirtino, kad nuo vasario 24 d. iki gegužės 30 d. vidurnakčio vietos laiku Ukrainoje nukentėjo mažiausiai 9029 civiliai gyventojai. Naujausia OHCHR ataskaita apie civilių aukas patvirtino, kad 4 113 žmonių žuvo ir 4 916 buvo sužeisti. Tikrieji skaičiai yra gerokai didesni, nes vien Mariupolyje, nepatvirtintais duomenimis, žuvo apie 22 tūkstančius civilių.

Rusų melo ir propagandos sklaidos priemonės praneša, kad už lietuvių pinigus nupirktas bairaktaras jau numuštas. Gandai apie mano mirtį gerokai perdėti, anuomet sakė vienas rašytojas, seras Tvenas. Ne, už lietuvių pinigus nupirktas bairaktaras nenumuštas, nes jis dar nenupirktas. Ir Lietuvos žmonių valios paremti visais prieinamais būdais ukrainiečių karius kovoje su rašistais nepaveiks jokie Kremliaus ruporai.

Prezidentas V. Zelenskis teigia, kad per vieną invazijos dieną žūsta 60 – 90 Ukrainos karių ir dar apie 500 yra sužeidžiami. Nuo invazijos pradžios tai reikštų iki 9000 karių žuvusiais ir apie 45 000 karių sužeistais. Skaudu ir žiauru, bet karo klasiko Klauzevico formulė nepaneigiama: 1 gynėjas ir 3 puolantieji. Orkų nuostoliai tris kartus didesni ir, mūsų nuomone, toliau tik didės.

Kodėl Vakarai tiesiogiai nepadeda Ukrainai? Kodėl nepadeda tiek, kiek reikia? Kodėl nesustabdo vykstančios beprotybės? Ko laukia? Kodėl ekonominė gerovė tapo svarbesnė už ramybę? Už sugriautus miestus ir tūkstančius gyvybių?

Dėl vertybių. Europos Sąjunga ir senosios Europos šalys vertybėmis pasirinko materialinę gerovę. Karta iš kartos, po paskutinio pasaulinio, siekė gyventi geriau, labiau pasiturinčiai. Prabangesni laikrodžiai ir auto, didesni namai, tarnaitė vaikams ir tarnaitė baldams. Atostogos su vaizdu į jūrą, pirmame aukšte nesiūlyti.

Kitos, gerokai vėliau iš soclagerio ir bolševizmo-komunizmo minčių kalėjimo išsiveržusios šalys, suskubo bėgti joms iš paskos.

Daiktų gerovės vertybių visuomenės atsisakė dvasinių lyderių. Dėsninga, kad joms tarnauja, o kai kur ir vadovauja, politikai – vadybininkai. Jie beveidžiai ir išsibezdėję kaip vakarykštis alus, kaip tipiškas (toks, aišku, būna tik karikatūrose ir propagandinėse knygose) klerkas biurokratijos mašinoje. Jie tiksliai atlieka savo darbus ir rūpinasi pardavimais: tik BVP augimas, tik partijos populiarumas, tik asmeniniai reitingai.

Ekonomikos augimas bet kokia kaina, nes masės nori uždirbti daugiau. Daugiau uždirbti, daugiau išleisti, o tam – auganti gamyba ir, žinoma, auganti neišvengiamai kaip rusofašisto siekis žudyti, infliacija. Tobulas vartojimo ir daiktų pasaulis. Stabilus ir lengvai prognozuojamas.
Teoriškai.

Bet koks didesnis sukrėtimas jame tuoj virsta krize. Mūsų ir mums kitų sukurtas idilės paveiksliukas, pakištas kaip norma, yra melo sau patiems pasekmė. Pasaulis yra nestabilus, gyvenimas yra nuolatinė kaita, potvynis ir atoslūgis yra natūralus ir žavingas, bet tik tol, kol nesurašytas į kalendorius, neišmatuotas ir nesuprognozuotas. Mes tapome vaistininkais, sausais ekonomistais, skaičiuojančiais ir sveriančiais stabilumą.

Dieve, mes visai pamišom. Saugumas ir stabilumas čia, mainomas į žudomus žmones, kariamus šunis, sprogdinamus ir deginamus namus kažkur, mums tapo norma. Mes svetimą kraują pavertėme mainu į savo suprognozuotą saugumą.

Mums atrodo, kad kylančiam vidiniam nerimui dėl karo vaizdų būtina kažką daryti, ir tada organizuojame arba tampame dalyviais vienadienių akcijų, piketų, dainų, klipų, lozungų, kuriais patenkinam savo solidarumą su kenčiančiais, tikėdami, kad tai, ką nors pakeis. Taip, tai sumažins nejaukią dvasinę tylą vakare prieš miegą, bet ar mes neklimpstame giliau į savo pačių susikurtą apgaulės pasaulį?

Orbanas blogai, bet ką mes galime padaryti, viešai sako pirštu prikišamai baksnojami vengrai ir tuoj pat kitų rinkimų metu vėl Kremliaus draugas surenka daugumą. Jiems patogu turėti atpirkimo ožį ir toliau gyventi gerai.

Bet ar mes patys kartais nesame vengrai? Susimokėti už ten kažkur vykstantį karo siaubą, permesti atsakomybę išrinktiems, kitiems, mikronams ir štolcams? Juk jie, pripažinkime, iš esmės daro tai, ko mes iš jų prašom. Ar mes tikrai norime ir turime jėgos pakeisti politikus – vadybininkus į dvasinių vertybių lyderius?

Būkite atsargūs su norais, leiskite niūriai pajuokauti mums. Norėdami juos pakeisti, turime pasikeisti patys. Turime išmokti mąstyti, suprasti, suvokti ir žinoti ištakas ne tik tos siaubingos invazijos, tuoj truksiančios jau šimtą dienų ir to, kas vyksta Rusijoje bei Baltarusijoje. Turime išmokti mąstyti, suprasti, suvokti ir žinoti ištakas taip pat ir to, kas šiuo metu vyksta su mumis. Mes patys virtome orbanų mase, kurią lengvai masažuoja jau ne Kremliaus ranka, kurią mes vis dar visur – ir tikrai ne be reikalo – linkę matyti.

Ar galime vardan kitų žmonių gyvybių ir gerovės sustoti ir pasižiūrėti į veidrodį? Ar gebame jame išvysti nervingą, emocijų priepuolio ištiktą trimetį vaiką, besispardantį ant grindų ir rėkiantį: ” – Noliu!”

Ar pajėgiame suprasti, kad nėra mano tiesos?

Ar be reikalavimų kitiems, išdrįsime bent vieną išsakyti ir sau?

Mums nereikia atsakymų. Mes prašome jūsų stabtelti.

Priešingu atveju taip ir liksime vadybininkų lentelėse sužymėtų skaičių matrica. Ekonominiu augimu. Mase, besišlaistančia po turgų, kuriame prekiaujama vaikų mirtimi.

Aurimas Navys, Mindaugas Sėjūnas

*****

Ukrainiečiai apšaudo rusų pozicijas

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pranešė, kad telefonu kalbėjosi ir su Zelenskiu, ir su Putinu bei siūlė surengti Rusijos, Ukrainos ir Jungtinių Tautų derybas Stambule. Be to, jis akcentavo ir būtinybę atblokuoti Odesos jūrų uostą, iš kurio pasauliui galėtų būti tiekiami grūdai.

Kremlius susilaikė nuo komentarų apie taikos derybas, tačiau patvirtino Turkijos pastangas atverti jūrų kelią grūdų eksportui. Mes jau rašėme apie keistus sutapimus ir ryškėjantį Turkijos vaidmenį pasaulio galingųjų žaidime. Ar tai tik dar viena beviltiška pastanga, kitų beviltiškų pastangų serijoje, ar Erdoganui duota valia veikti, prieš tai Vašingtonui, Kremliui ir Kyjivui susitarus, anksčiau ar vėliau sužinosime.

Šiame telefoninių pokalbių fone sutampa (?) Joe Bideno įjungtas atbulinis dėl HIMARS tiekimo Ukrainai. Ši moderni toliašaudė salvinės ugnies raketų paleidimo sistema neva suteiktų ukrainiečiams galimybę smogti priešo taikiniams Rusijoje. Nežiūrint to, kalbama, kad ukrainiečiams bus tiekiama kiek senesnė MLRS M270. Visa tai atrodo keistokai, nes abi sistemos, priklausomai nuo užtaisų (raketų), gali pasiekti taikinius iki 300 km atstumu. Kažkas vyksta už uždarų durų, o vaizdas per rakto skylutę kol kas labai ir labai miglotas.

Vakar vakare Arestovičius teigė, kad Rusijai sustabdyti pakaks ir turimos ginkluotės, o be to, šiomis dienomis fronto liniją pasieks dar 12 savaeigių lenkiškų, 8 slovakiškos ir keliolika prancūziškų artilerijos sistemų.

Mes suvokiam, kad to nepakanka perlaužti karo eigai ir minčių bei sąmokslo teorijų gali kilti visokių. Faktas tas, jog Vakarai vis dar krūpčioja prieš Maskvos treptelėjimus ir rimtai užvožti žarstekliu banditui per kaktą, be pačių ukrainiečių, kol kas nėra kam.

Taip pat aišku, jog Vakarai neturi jokio plano, kaip demontuoti šiandieninę Rusijos imperiją ir linkę toliau, nors ir ribotai, bendrauti su Putinu. Tai vienadienės politikos pasekmė, ilgalaikės strategijos nebuvimas.

ES vadovai pagaliau pasiekė kompromisinį susitarimą dėl Rusijos naftos importo draudimo. Naftos tiekimas bus nestabdomas tik naftotiekiais (jais importuojama apie trečdalį visos Rusijos naftos).

Be to, naujas Europos sankcijų paketas apims Rusijos banko “Sberbank” atjungimą nuo tarptautinės tarpbankinės sistemos SWIFT, dar trijų Rusijos valstybinių transliuotojų transliacijų ES blokavimą ir sankcijų taikymą asmenims, atsakingiems už karo nusikaltimus Ukrainoje. Puiku.

Naftos ir dujų bei kitų žaliavų embargas Rusijai yra būtinas vertybiškai. Bet kaip uždaryti išaugusį pinigų srautą į Rusijos biudžetą, štai kur klausimas.

Daugiau kaip 200 įstatymų leidėjų iš maždaug 30 NATO šalių vienbalsiai pritarė deklaracijai “Stand with Ukraine / Palaikyti Ukrainą”, kurioje “griežtai smerkiamas Rusijos pradėtas karas”.

Oho! Rimtai čia. Vis gi, du dalykai labai svarbūs. Pirma, NATO Parlamentinė Asamblėja reikalauja, kad priešišką veiklą vykdantys Rusijos diplomatai būtų išsiųsti iš NATO šalių. Kalbama apie jų “darbą” – neapykantos, dezinformacijos skleidimą ir konfliktų kurstymą.

Antra, pabrėžiama, kad reikia įsteigti specialų tarptautinį tribunolą, kuris ištirtų, persekiotų ir patrauktų atsakomybėn asmenis, atsakingus už agresiją prieš Ukrainą.

Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad okupantai nesubombarduotame Mariupolio uoste pradėjo vykdyti krovimo darbus. Nedidelėmis partijomis gabenami metalo kroviniai. Teigiama, kad Mariupolio uoste yra šeši civiliniai transporto laivai, priklausantys užsienio įmonėms, kuriais okupantai gali eksportuoti grūdus ir metalą.

Orkai toliau siekia iškelto operacinio tikslo – visiškos Luhanso ir Donecko rajonų kontrolės. Severodonecko, Bachmuto ir Limano kryptimis priešas toliau koncentravo savo pajėgas ir tęsė puolimą, griaudamas ir niokodamas civilinę infrastruktūrą, inžinerinius įtvirtinimus ir ukrainiečių karių pozicijas. Tolesnis okupanto tikslas – Slovianskas ir Kramatorskas.

Ukrainiečių jungtinės pajėgos pietuose neleidžia rusams persigrupuoti ir pasirengti puolimui Kryvyj Riho ir Mykolaivo kryptimi. Linkime jiems sėkmės ir sumanumo ne tik tiesiogiai lupant priešą, bet ir išnaudojant partizaninę / psyops taktiką okupuotose teritorijose tam, kad palengvintų reguliarioms pajėgoms kelią į pergalę.

Chersono ir Zaporižės kryptimis Ukrainos jungtinių pajėgų “Pietūs” kariams pavyko kontr-atakuoti ir prasiskverbti į rusų kontroliuojamas teritorijas 8-10 kilometrų. Šiose kryptyse rusų karių moralė itin žema dėl vėl sutrikdyto tiekimo – orkams tenka šaudyti ir ėsti šunis. O dar du mėnesius atgal prie Kyjivo ir Charkivo išsigimėliai smaginosi juos tiesiog kardami ar gyviems lupdami odą.

Ukrainiečių žvalgyba praneša apie rusų ketinimus pulti Slobožansko kryptimi. Matyt, Žuravliov turi užduotį, susijusią su Charkivu ir tiekimo keliais iš Rusijos į Iziumą.

Orkai naktį raketomis apšaudė Sloviansko gyvenamuosius kvartalus. Mažiausiai trys žmonės žuvo, šeši sužeisti.

Gegužės 30 d. rytą galingas sprogimas nugriaudėjo okupuoto Melitopolio centre, netoli Zaporižės srities prorusiško gauleiterio, Rusijos statytinio, buvusio Ukrainos parlamento nario Jevheno Balickio namų. Du kolaborantus išvežė į ligoninę, kur jiems buvo suteikta skubi medicininė pagalba. Partizanai ateina ne tik pas Ivaną į namus, jie siunčia žinią ir kolaborantams, kaip ir mūsų žaliukai karo po karo metu, 1944-1965 m.

Praktikuojantis psichiatras Romanas Dolinskis teigia, kad atlikus išsamią Putkos veiksmų analizę, galima daryti išvadą, kad jam pastebimai trūksta empatijos, jis yra žiaurus savo artimiausios aplinkos atžvilgiu, nepasitiki savimi ir mano, kad teisus tas, kuris fiziškai stipresnis ir agresyvesnis.

Psichitaras daro išvadą, kad Putlerio elgesys yra artimas priešmirtinei Stalino būsenai. Štai kaip. Mes tokias išvadas padarėme prieš 22 metus, nors nesame praktikuojantys. Ehm, psichiatrai.

Mindaugas Sėjūnas, Aurimas Navys
*****

https://www.facebook.com/Parakomanai/videos/1058595868358141/

Dar vienas įrodymas, kad taktinė medicina (na bent jau elgesys su sužeistuoju, turniketo naudojimas) gyvybiškai svarbu ne tik kariui.

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas:

Charkiv. Be didelių pakitimų. Ukrainiečiai toliau lokaliomis atakomis kramto orkų gynybą, šie bando gintis ir taip pat kontratakuoti, abi pusės aktyviai naudoja artileriją. Agresorius ir toliau atakuoja civilinę infrastruktūrą aplink Charkiv.

Izyum. Agresorius ir vėl nenuilstamai verčia savo pajėgas atakuoti. Šį kartą ir vėl bandyta pagerinti savo taktinę padėti prie Dovhenke, bet pagerino tik ir taip derlingos Ukrainos žemės derlingumą.

Lyman. Orkai toliau kaupia pajėgas Lyman mieste ir apylinkėse, vykdo žvalgybą, dirba abiejų pusių artilerija. Visgi panašu, kad ukrainiečių pajėgų yra likę į pietryčius nuo miesto (Dibrove – Ozerne) ir galimai pietvakariuose esančioje miškingoje vietovėje. Tiesa, jų dydis, galimybės ir tikslai nėra aiškūs. Atrodo, kad orkai geba pasiekti upės ruožą prie Rayhorodok. Sunku tai pavadinti placdarmu, galimai tai tik vietovė, kurioje veikia orkų žvalgybos vienetai ir atskiri manevriniai vienetai. Apie tai signalizuoja gana vangus mūšis su kitame krante Rayhorodok esančiomis ukrainiečių pajėgomis. Tačiau jei nebus aktyvių ukrainiečių veiksmų, šis placdarmas netrukus bus sukurtas. Tuo pačiu didėja grėsmė, kad orkai forsuos Donec upę aplink Yampil ir atakuos Siversk.

Severodonetsk. Pasirodė oficialūs ukrainiečių pranešimai, kad orkai užėmė didelę dalį Severodonetsk miesto. Kuri konkrečiai miesto dalis užimta – sunkus spręsti. Tuo pačiu orkai suintensyvino puolimą iš pietryčių – pietų. Didėja miesto apėjimo iš pietų palei Donec upę ir atkirtimo nuo Lysychiansk galimybė. Sėdint ant sofos atrodo, kad gynėjams kritiškai svarbu išlaikyti šių objektų ir jų apylinkių kontrolę:

  • Promyslova g. ir kelio R66 sankirta bei Synetskyi gyvenvietė miesto šiaurės vakaruose, kuri svarbi išlaikant susisiekimą su Lysychiansk (sunku pasakyti, ar čia stovintis tiltas dar sveikas) bei siekiant neleisti apsupti miesto iš šiaurės vakarų palei Donec upę.
  • Bohdana Lishchyniy gatvę, kuri kerta miestą eina iš šiaurės į pietus ir dalina miestą į dvi dalis. Gatvė beveik visu perimetru yra tiesi ir leidžia ugnimi nesunkiai kontroliuoti judėjimą tiek ja, tiek judėjimą iš rytinės miesto dalies į vakarinę.
  • ”Metelobaza“ ir geležinkelio linijų mazgo apylinkės šiaurinėje miesto dalyje. Šis ruožas pridengtų miestą nuo galimų atakų iš šiaurės (Rubizhne), saugotų ukrainiečių kairį flangą orkams puolant iš rytų.
  • Gvardiiskyi prospketas, einantis pietine miesto dalimi ir ypač jo sankirta su aukščiau paminėta Bohdana Lishchyniy gatve. Šis ruožas svarbus ginantis nuo orkų puolimo iš pietryčių ir pietų.
  • priemiestis Pavlohrad pietvakariuose, kurio kontrolė neleidžia orkams priartėti prie dviejų tiltų per Donec (bent vienas jų jau yra sunaikintas) ir neleisti palei Donec upę apsupti miestą iš pietvakarių.

Netekus bent vieno šių objektų kontrolės miesto gynyba taptų itin sudėtinga.

Bakhmut
Ukrainiečiai ir toliau gina Zolote „kišenę“. Orkams nepavyksta užimti Komyshuvakha ir pradėti čia esančios gynėjų grupuotės apsupimo.
Toliau tęsiasi sunkūs mūšiai prie kelio Bakhmut – Lysychiansk. Perskirsti kelio orkams nepavyksta, tačiau ir ukrainiečiai nepajėgia išmušti agresoriaus iš rytinėje kelio pusėje esančių aukštumų.

Centras. Be didelių pakitimų. Pastebėti orkų sunkieji minosvaidžiai „Tulpan“, kurie iš Mariupol juda į šiaurę. Soc.tinkluose pateikiama nuomonė, kad jie juda Avdiivka link. Tiesa, jokių argumentų nėra, lygiai taip pat šie minosvaidžiai gali keliauti Lysychiansk link (čia prieš kelias dienas ukrainiečiai sunaikino tokį minosvaidį, tad galima būtų laukti papildymo). Tačiau jei soc.tinklų OSINT‘ininkai teisūs dėl Avdiivka, tuomet neatmestina, kad po „darbo“ šiais minosvaidžiais atsinaujins įtvirtino Avdiivkos ruožo puolimas.

Zaporizhia. Be pakitimų.

Pietų kryptis. Ukrainiečių puolimas prie Davidiv Brid išsikvėpė, jie gina užimtas pozicijas. Tuo tarpu orkai bando komplikuoti ukrainiečių padėtį – susprogdino tiltą per Inhulec upę, kuriuo vyko gynėjų aprūpinimas, minuoja upės krantą. Tuo pačiu ukrainiečiai aktyvina savo veikimą šiaurėje ir atakuoja Arkhangelske – Vysokopilia ruože. Čia orkai turi didelių bėdų, yra galimybė, kad čia esanti orkų grupuotė gali atsidurti apsupime.

*****

Haubica M777 kažkur prie Bachmuto.

Šiandien ES dar sykį mėgins sutarti dėl 6-ojo sankcijų Rusijai paketo. ES svarsto, ar sušvelninti Rusijos naftos importo draudimą, kad patenkintų Vengrijos vadovą Viktorą Orbaną, blokuojantį energetines sankcijas Maskvai. Po to, kai Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pasiūlė iki metų pabaigos visiškai uždrausti rusiškos naftos importą, ES planai įstrigo. Vengrija, kuri yra labai priklausoma nuo rusiškos naftos, pareiškė, kad jai reikia penkerių metų ir milijardų eurų savo naftos perdirbimo gamykloms modernizuoti. Makronas savaitgalį siūlė atsižvelgti į Vengrijos situaciją ir kol kas uždrausti tik laivais plukdomos iš Rusijos naftos importą, kuris sudaro apie du trečdalius viso rusiškos naftos importo. ES kasdien Rusijai už energiją sumoka beveik 1 mlrd. eurų. Volodymyras Zelenskis kritikuoja tokį bloko negebėjimą susitarti dėl embargo: “- Pažiūrėkite, kiek savaičių Europos Sąjunga bando susitarti dėl šešto sankcijų Rusijai paketo. <…> Iš kur tie, kurie blokuoja šeštąjį paketą, gavo tiek galios ?”

Mes žinome iš kur: Budapešte ir kitose ES sostinėse sankcijas Rusijai blokuojantys „lyderiai“ ar jų patarėjai sėdi Maskvos kišenėje ir yra jai įsipareigoję. Kol ES nesukurs įrankių (o nepanašu, kad greitu laiku sukurs) Kremliaus rezidentus nušalinti nuo strateginių sprendimų, deja, progreso neverta tikėtis.

Putinas pareiškė, kad Rusijos sankcijos sudavė rimtą smūgį visai pasaulio ekonomikai (tik ne Rusijai). Putinas įsitikinęs, kad Maskvos izoliuoti neįmanoma. Kremliaus teigimu, Europa yra labai priklausoma nuo Rusijos dujų ir naftos. Jei ES suras tiekėjų kituose pasaulio regionuose ir pereis prie atsinaujinančių energijos šaltinių, “idealiausiu atveju” galės pakeisti tik 80 proc. energijos išteklių. Kliedesiai. Kremliaus bunkerinis, kaip kiekvienas šuo, loja, nes bijo. Bijo, kad ES išmoks energetinę Lietuvos pamoką.

Zelenskis vakar aplankė Charkivo miestą. ” – Rusija jau pralaimėjo ne tik mūšį dėl Charkivo, ne tik mūšį dėl Kyjivo ir mūsų šalies šiaurės”, – sakė jis. ” – Ji prarado savo ateitį ir bet kokius kultūrinius ryšius su laisvuoju pasauliu” – pareiškė Zelenskis. Vos tik informacija apie Zelenskio vizitą šiauriniame Charkive atsidūrė viešojoje erdvėje, į miesto prieigas pasipylė rusų raketos.

Lavrovas, duodamas interviu Prancūzijos kanalui TF1 pareiškė, kad Rusija neturėjo kito kelio apsaugoti savo kalbai ir kultūrai, tik pradėdama karinius veiksmus. Supratom. Nuo šiandien žmonių lavonai, rašistų sumesti ant Mariupolio supermarketo grindų mums bus rusiškosios kultūros ir jos nešėjų simbolis.

Okupantai nesugeba atkirsti Severodonecko ir Lysičiansko vienu metu, todėl koncentruojamasi į pirmojo niokojimą. Miesto šiaurinėje dalyje vyksta nuožmūs mūšiai. Taip pat ruošiamasi Sloviansko atakai. Maskva, nors ir smarkiai kraujuodama, skuba. Sirijos skerdikas generolas Dvornikov supranta, jog puolimas įmanomas tik dabar, kol Ukrainos nepasiekė reikiamas kiekis sunkiosios ginkluotės iš Vakarų.

Tačiau rusiškųjų fašistų planus pradėti puolimą pietų ašyje sužlugdė sėkminga Ukrainos kariuomenės ataka tarp Mykolaivo ir Zaporižės Chersono srityje. Okupantas yra priverstas trauktis ir gintis.

Okupantai apšaudė objektus Sumų srityje, taip pat ukrainiečių pajėgų atsakomybės ruožus į šiaurę ir šiaurės rytus nuo Charkivo miesto.

Sloviansko kryptimi rusai pergrupuoja karius, kad atnaujintų puolimą kryptimis Iziumas – Barvinkovė, Iziumas – Slovianskas.

Donecko srityje okupantai bando apsupti Ukrainos karius Lysičiansko ir Severodonecko rajonuose bei blokuoti pagrindinius logistikos kelius.
Kryvyj Riho kryptimi rusų artilerija toliau apšaudo ukrainiečių pozicijas.

Per pastarąją parą Donecko ir Luhansko kryptimis atremta keturiolika priešo atakų, sunaikintos dvi artilerijos sistemos, vienuolika šarvuotų kovos mašinų, dešimt transporto priemonių. Priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė dvi sparnuotąsias raketas ir tris bepiločius orlaivius.

Ukrainos generalinis štabas teigia, jog Donecko srityje Rusijos kariai ketino nužudyti generolą Valerij Solodčiuk, atsiųstą pažaboti kareivių sukeltų riaušių ir priversti juos tęsti kovą. Kariai atsisakė paklusti generolui ir buvo pasirengę susprogdinti “aukštuosius svečius”. Generolui teko sprukti. Apie incidentą neva liudija SBU perimtas telefoninis pokalbis. Nežinia, ar tai tiesa, ar ukrainiečių psyops, bet gražu.

Mindaugas Sėjūnas, Aurimas Navys

******

 

Mūšis apkasuose.

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas:
Charkiv. Atrodo, ukrainiečiai perėmė iniciatyvą kovose no-mans-land aplink Tsupivka ir nedideliais žingsneliais juda link Kozacha Lopan.

Izyum. Agresorius linkęs patvirtinti vakarykštį mūsų spėjimą, ir vis daugiau jėgų metė į savo rytinį flangą Donec upės link. Vėl atakuotas Pasika – Bohorodychne ruožas, puolimą ukrainiečiai atmušė. Bent laikinai Izyum sektorius tampa dukterine Lyman sektoriaus įmone. Ar tokiu būdu orkų pajėgos šiame sektoriuje palaipsniui pereis į gynybą, o vienetai iš Izyum bus permetami į kitus sektorius (pvz. Lyman, Severodonetsk)? Ar tai tik laikinas vaidmens pakeitimas siekiant išnaudoti atsiveriančias galimybes Lyman ir vėliau bus grįžta prie bandymo priartėti prie Slaviansk? Pamatysime. Dabartinė situacija orkų propagandistams būtų gražus ekskiuzas apsimesti, kad prie Slaviansk jie nieko ir neplanavo, o tik laukė patogios progos paremti Lyman kryptį (toks sumažintas pralaimėjimo prie Kyiv dangstymo variantas).

Lyman. Puolusios orkų pajėgos išsikvėpė. Pasirodė pranešimų, kad agresorius palieka miestą. Šią informaciją reikia tikslinti – 1) išvedami kovingumą praradę vienetai ar 2) orkai atsisako planų įsitvirtinti mieste? Pasirodžius informacijai, kad link kontaktinės linijos atvyko agresoriaus pastiprinimas, linktume prie pirmo varianto, bet gal ryt bus aiškiau. Tuo tarpu ukrainiečių manevrinių vienetų statusas šiauriniame Donec upės krante prie Lyman nėra aiškus. Savo ruožtu, nesimatė pranešimų, kad agresorius būtų įžengęs į Dibrova ir Ozerne. Tačiau ar tai reiškia, jog ten vis dar veikia ukrainiečių pajėgos, sunku pasakyti. Jei Lyman vis dar orkų rankose, žvelgiant teoriškai būtų racionalu atitraukti gynėjų pajėgas, tačiau viskas priklauso nuo realios padėties sektoriuje.

Severodonetsk:
Toliau tęsiasi sunkūs mūšiai miesto prieigose. Agresorius laikosi viešbutyje „Myr“, tačiau jo vadovavimo grandinė sutrūkinėjusi (žuvę keli kuopų vadai), ukrainiečiai juos daužo iš visų vamzdžių. Kituose ruožuose orkams pavyksta prasimušti kelis šimtus metrų į miesto gilumą, tačiau ukrainiečiai netiesioginės ugnies (pagrinde minosvaidžių) ir kontratakų pagalba juos sukausto ir naikina. Padėtis stabiliai sunki.

Ukrainiečiai kontratakavo link Toshkivka ir išmušė orkus iš gyvenvietės. Tokiu būdu agresoriaus placdarmas pulti link Lysychansk sutrumpėjo beveik per pusę. Jų kontroliuojama Nyzhnie yra nedidelė gyvenvietė, kurios rytinis flangas remiasi į Donec upę. Turime vilties, kad ukrainiečiai ne tik įsitvirtins atsikovotose pozicijose, bet ir išvaduos Nyzhnie. Lysychansk grėsmė iš pietų kiek sumažėjo.

Bakhmut. Geros naujienos:

ukrainiečiai kontratakavo ir atskiruose ruožuose, išmušė orkus iš patogių pozicijų prie Bakhmut – Lysychansk kelio. Kritiškai svarbu ne tik neleisti orkams grįžti, bet ir pabandyti išvalyti visą kelio ruožą nuo agresoriaus vienetų.

Komyshuvakha ne tik apginta, bet gynėjai kontratakomis kelis kilometrus nustūmė orkus nuo pačio miestelio. Tokiu būdu ukrainiečių „kišenė“ į šiaurę nuo Popasna gali lengviau atsikvėpti – apsupimas bent kuriam laikui negresia.

Centras. Ukrainiečiai toliau neleidžia orkams apeiti Avdiivkos įtvirtinto rajono iš šiaurės ir pietų. Orkų propagandistai skelbiasi, kad jų padaliniai įžengė į Avdiivkos priemiesčius. Ukrainiečių ir nepriklausomi šaltiniai to nepatvirtina.

Zaporizhia. Šiame sektoriuje be didelių pakitimų. Daug darbo artilerijai, vyksta lokalūs susidūrimai. Atrodo, kad abi pusės naudojasi proga atkurti kovingumą.

Pietų kryptis. Po sėkmingos kontratakos prie Davydiv Brid ukrainiečiai įsitvirtino naujose pozicijose. Maža to, jie vystė sėkmę ir puolė kiek piečiau link Kostromka. Nustumti į gynybai nepatogias pozicijas, orkai visgi bando stabdyti ukrainiečių ataką. Laikom kumščius.

*****

Sugriautas tiltas, jungiantis Lisičansko miestą su Severodonecko miestu rytinėje Ukrainos Donbaso srityje (dailymai.co.uk).

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paskambino Putinui ir paragino išvesti Rusijos karius iš Ukrainos, taip pat tartis dėl paliaubų ir paleisti apie 2 500 “Azovstal” gynėjų, kuriuos rusai anksčiau paėmė į nelaisvę. Kremlius teigia, kad V. Putinas pasiūlė apsvarstyti įvairias derybų galimybes, taip pat spręsti pasaulinę maisto krizę, tačiau su sąlyga, kad Vakarai atšauktų sankcijas. Putinas perspėjo Prancūziją ir Vokietiją nedidinti ginklų tiekimo Ukrainai, sakydamas, kad tai gali dar labiau padidinti nestabilumą.

Naivūs Vakarų politikos „romantikai“ nenustoja stebinti. Melas, šantažas, teroras – šiandieninis Kremliaus politikos veidas. Vokietijos ir Prancūzijos vadovai visiškai nesuvokia Rusijos ir tokiais skambučiais, deja, daro tik eilinę viešųjų ryšių akciją. Gerai, kad bent abu paskambino, nes Makrono įkyrumas Putinui jau darėsi įtartinas.

Reaguodamas į Vakarų “iniciatyvas” Putinas pasirašė įstatymą, kuriuo panaikinama viršutinė stojimo į Rusijos kariuomenę amžiaus riba. Anksčiau stoti tarnauti joje galėjo 18-40 metų amžiaus piliečiai ir 18-30 metų amžiaus užsieniečiai, o dabar rašistinės armados zombiu (Z) galės tapti kiekvienas kalašą rankose nulaikantis pirdžius.

Jungtinės Valstijos pritarė MLRS sistemų perdavimui Ukrainai. Oficialus sprendimas – kitą savaitę. Pastarosiomis dienomis Ukrainos politikai ir diplomatai itin aktyviai prašė ir reikalavo salvinio paleidimo raketų sistemų iš Vakarų. NATO ir ES netgi buvo kaltinamos neskelbtu susitarimu neremti tokiais ginklais Ukrainos.

Ukrainos pusė teigia, jog gautų raketų Harpun pakanka, kad būtų nuskandintas visas Rusijos Juodosios jūros laivynas.

Zelenskis pareiškė, kad Putinas Ukrainoje patyrė nesėkmę, nes neįvertino dviejų dalykų: pervertino savo kariuomenę ir nesuprato, kad Ukrainos žmonės nenori būti Rusijos pasaulio dalimi.

Ukrainos kariuomenės generalinis štabas nutarė nesitraukti iš Severodonecko – Lysičiansko ”kišenės”. Lymane ir Severodonecko prieigose tęsiasi mūšiai. Rusų vadai nusprendė trūks plyš užimti Severodonecką, naudodami seną griovimo ir naikinimo – Grozno, Alepo, Mariupolio – taktiką. Abiejų pusių nuostoliai didžiuliai.

Chersono srityje, matydama, kad negalima delsti ir leisti orkams įsitvirtinti, Ukrainos armija perėjo į kontrpuolimą.

Slobožansko kryptimi okupantai vykdo sistemingą apšaudymą, kad užkirstų kelią ukrainiečių dalinių judėjimui valstybinės sienos link.
Charkivo kryptimi priešas deda pastangas išlaikyti užimtas pozicijas ir kontroliuoja Iziumo prieigas.

Slovjansko kryptimi rusai rengiasi puolimui.

Rusai tęsia puolamąsias operacijas Donecko kryptimi; bandoma įsitvirtinti Lymano gyvenvietės rajone. Severodonecko kryptimi, remiant artilerijai, tęsiamas puolimas.

Bachmuto kryptimi rusai ir vėl patyrė nuostolių bei pasitraukė.

Avdijivkos kryptimi priešas, remiamas artilerijos, bandė veržtis Kamiankos ir Veselos gyvenviečių link, tačiau nesėkmingai.

Kurakovo, Novopavlovsko ir Zaporižės rajonuose rusai nevykdė aktyvių puolimo veiksmų ir apšaudė civilinę infrastruktūrą palei sąlyčio liniją.
Pasiekia informacija apie Rusijos pusės problemas dėl gyvosios jėgos nuostolių.

Ukrainos kariuomenė teigia, jog kare žuvo virš 30 000 Rusijos karių. Net jei šis skaičius mažesnis, iš rikiuotės išvesta iki 90 000 driskių; trūksta medikamentų, pirmosios medicinos pagalbos teikimo punktų. Okupuoto Krymo administracija įsakė nutraukti civilių priėmimą į gydymo įstaigas, kad būtų atlaisvintos lovos sužeistiesiems. Gyventojai intensyviai spaudžiami duoti kraujo.

Per pastarąją parą Donecke ir Luhanske atremtos septynios okupantų atakos, sunaikintas vienas tankas ir šešios priešo transporto priemonės. Priešlėktuvinės gynybos daliniai sunaikino kelis bepiločius orlaivius “Orlan-10”.

Aurimas Navys, Mindaugas Sėjūnas


Foto: šviežutėliai zombių armijos rekrūtai

******

Donbaso kryptis.
• Šiaurinis flangas

1) Charkiv. Sektoriuje šioks toks suaktyvėjimas. Šiaurinio ruožo no-mans-land aplink Tsupivka vyksta lokalūs, tačiau intensyvūs susidūrimai. Kieno iniciatyva kilo šis mūšis sunku pasakyti, bet turbūt sutapimas, kad šiauriau esančiame Kozacha Lopan orkai ėmė karštligiškai stiprinti savo gynybą.

2) Izyum. Susidaro įspūdis, kad agresorius galimai jau praradęs viltį prasiveržti Slaviansk link, todėl bando ugnimi ir manevru pulti į rytus link Donec upės bei paremti savo Lyman grupuotę. Vėl šturmuotas Pasika kaimelis, ukrainiečiai apsigynė, orkai atsitraukė.

3) Lyman. Vakar paskubėjome pranešdami apie mūšio pabaigą šiame sektoriuje. Nors miestas agresoriaus rankose, tačiau, panašu, kovos dar tęsiasi miesto apylinkėse. Tiesa, susidaro įspūdis, kad tai daugiausia artilerijos dvikovos ir minosvaidžių darbas, tačiau neatmestina, kad sektoriuje dar liko ukrainiečių manevrinių vienetų, kurie galimai taktiškai traukiasi remdami savo manevrą netiesiogine ugnimi. Agresorius savo ruoštu taip pat su artilerija bei aviacija atakavo Ozerne ir Dibrova gyvenvietes. Išvada, sunku pasakyti ar šie ukrainiečių veiksmai pagal planą, ar čia kaunasi atsitraukti nesugebėję gynėjų vienetai. Visgi pagrindinė kontaktinė linija šioje vietoje jau eina palei Donec upę, orkai siekia persikelti į kitą pusę, su artilerija apšaudo Slaviansk miestą.

4) Severodonetsk. Susidūrimai vyksta visame miesto perimetre šiaurės – rytų – pietų ruože. Šiandien pagrindinės orkų pastangos nukreiptos į Severodonetsk puolimą iš pietų ir pietryčių. Tuo pačiu agresorius vėl stengėsi priartėti prie Lysychansk nuo Nyzhnie. Kol kas čia jam nepavyko nieko pasiekti. Sunkūs mūšiai tęsiasi.

5) Bakhmut. Agresoriui ir šiandien nepavyko perkirsti Bakhmut – Lysychiansk kelio bei įsitvirtinti. Nedrąsiai susidaro įspūdis, kad orkų puolimo sparta ir agresyvumas ima bliūkšti. Tikėtina, kontaktinėje linijoje puolimą vykdę vienetai (daugiausia 90-osios tankų divizijos ir desantininkų padaliniai) patyrė ženklių nuostolių ir yra išsekę. Todėl neatmestina, kad artimiausiu metu gali įvykti reorganizacija, pajėgų rotacija ir puolimas vėl suintensyvės. Gynyboje esantys ukrainiečiai taip pat patyrė nuostolių ir yra išsekę, tačiau sugeba priešą atakuoti ugnimi prišaudytoje vietovėje iš įrengtų pozicijų. Klausimas, ar jie turi potencialo vykdyti didesnes kontratakas ir į rytus atstumti orkus bent 5-10 km. Stebėsime situaciją.

• Centras. Agresoriaus puolimas išsikvėpė, abi pusės daužo vieną kitą su artilerija ir toliau veikia orkų aviacija.

• Zaporizhia. Smulkmena, bet malonu – išnaudodami susikurtą taktinį pranašumą netiesiogine ugnimi (artilerija), ukrainiečiai sugebėjo keletą kilometrų nustumti orkus į pietus Velyka Novosylka ruože. Kituose ruožuose vyksta grumtynės parteryje (žvalgyba, artilerija, lokalios atakos manevriniais vienetais).

Pietų kryptis.
• Dar vakar pasirodė pranešimų apie ukrainiečių kontrataką prie Davydiv Brid. Ukrainiečiai sugebėjo forsuoti Inhulec upę ir manevrinių vienetų pagalba išmušė agresorių iš palei upę einančių, gynybai patogių pozicijų. Orkai atsitraukė keletą kilometrų. Šis atvejis įdomus ne tik dėl ukrainiečių sėkmės, bet ir dėl fakto, kad net ir patogioje gynybai linijoje (upė) jie rado priešo silpnai arba išvis nepridengtą (stebėjimo priemonėmis, ugnies sistemomis, pėstininkų vienetais) upės vietą.

Matomas galimas resursų (pvz.: gyvosios jėgos) trūkumas orkų tarpe, kuris didžiąja dalimi yra sąlygotas ankstesnių idiotiškų atakų bet kur ir bet kada. Jei ukrainiečiams pavyks įsitvirtinti naujame placdarme, tikėtina matysime panašią „kandžiojamąją“ taktiką kaip prie Charkiv, kai ukrainiečiai vykdo sąlyginai nedideles kontratakas, pasiekia taktinių laimėjimų, tačiau šios kontratakos yra pasikartojančios, sistemingos, remiančios operacinį tikslą ir galų gale ima kurti operacinę sėkmę. Operacinė sėkmė, šiuo atveju būtų Chersono ir link Kryvij Rih nukreiptos orkų grupuotės perskėlimas. To ir palinkėsime.

******

Foto: JAV paladinai jau Ukrainoje, teigia šaltiniai.

 

1 KOMENTARAS

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Devyni šimtai penkiasdešimtoji (rugsėjo 30) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius surengė didelio masto smūgį Ukrainos teritorijai. Smūgiavo raketa Iskander M, raketa Kh59 bei...

Rusifikuota Lietuva?

https://www.youtube.com/watch?v=8Z3PIhlgOs8

Kai mažas tvartelis išauga į didelį tvartą

Edvardas Čiuldė Kas yra tie 150, kaip skelbiama, „iškilūs kultūros, meno ir mokslo veikėjai“, pasirašę po laišku LR prezidentui...

Visapusiško prisitaikymo gidas atsilikusiai Lietuvos visuomenei

Vytautas Sinica | Veidaknygė Masinė imigracija, įgavusi sovietinės kolonizacijos mastą, yra visa apimantis procesas. Jums gali atrodyti, kad čia...