2024-11-24, Sekmadienis

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pažadėjo, kad Ukrainos kariuomenė tęs užgrobtos šalies teritorijos išlaisvinimą, o fronte nebus jokio atokvėpio ar pauzės. Tokia principinė Kyjivo pozicija atsirado po to, kai Rusija suintesyvino smūgius civilinei Ukrainos infrastruktūrai. „Galbūt dabar kai kuriems iš jūsų atrodo, kad po virtinės pergalių, turime savotišką sąstingį. Tačiau tai nėra užmigimas. Tai pasiruošimas kitai serijai… Nes Ukraina turi būti laisva – visa”, – teigia Zelenskis.

Kremlius, manydamas, jog raketų smūgiais į miestus ir civilių žudynės privers ukrainiečius palūžti, labai klysta. Valia kautis, naikinti priešą ir išmušti jį lauk iš šalies tik didėja.

Kremlius neigia Kyjivo teiginius, kad Rusijos armija įvykdė karo nusikaltimus Ukrainos šiaurės rytų Charkivo regione. „Tai tas pats scenarijus, kaip ir Bučoje. Tai melas, ir, žinoma, mes ginsime tiesą šioje istorijoje”, – bandė meluodamas nemirksėti Putinui burna dirbantis Peskovas.

JAV Prezidentas Joe Bidenas perspėjo draugą Xi, kad jei Kinija pažeis Rusijai įvestas sankcijas, tai bus „milžiniška klaida“. Vašingtonas didina spaudimą Kinijai, o mieguistas Džo pakartojo, kad JAV pajėgos gins Taivaną, jei Kinija įsiveržtų į salą.

JAV prezidentas pakartojo, kad JAV laikosi „vienos Kinijos” politikos ir neremia Taivano nepriklausomybės, tačiau Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Mao Ning pareiškė, kad JAV neturėtų siųsti „neteisingų signalų”, susijusių su Taivano „nepriklausomybe”. Pekinas esą savivaldų Taivaną laiko Kinijos teritorija, kuri vieną dieną bus sujungta su žemynine dalimi.

Rugsėjo 2 d. JAV valstybės departamentas uždegė žalią šviesą 1,1 mlrd. dolerių vertės ginkluotės sandoriui su Taivanu, pagal kurį numatyta parduoti priešlaivines ir oras-oras raketas bei radiolokacinę stebėjimo sistemą.

Iš šalies keista ir dviprasmiška atrodo JAV pozicija Taivano atžvilgiu: Jungtinės Valstijos remia pačių suverenia nepripažįstamą Kinijos dalį, tiekia jai ginklų, o prezidentas žada salą ginti jėga.

Kodėl tuomet Vašingtonas neskelbė tokių ultimatyvių reikalavimų prieš Rusijos invaziją į Ukrainą? Klausimas, žinoma, retorinis.

Naujojoje Nacionalinėje JAV gynybos strategijoje Kinija yra prioritetas Nr. 1. Apie tai skelbia neįslaptintas Gynybos departamento informacinis biuletenis. Nors Rusija „kelia rimtą grėsmę”, kaip rodo Rusijos prezidento Vladimiro Putino invazija į Ukrainą, karo veiksmai su Maskva nėra Pentagono prioritetas, teigiama informaciniame biuletenyje. Pentagonas taip pat turi būti pasirengęs atremti kitas „nuolatines grėsmes”, pavyzdžiui, Šiaurės Korėjos, Irano ir smurtinių ekstremistinių grupuočių keliamas grėsmes.

Įsivėlus į karą su Rusija, JAV vargiai galėtų išlaikyti įtaką Azijoje ir spausti Kiniją. Tuo tarpu dabar, ginklais silpnindama Rusiją, JAV spaudžia ir Kiniją. Paprasta, optimali, racionali strategija. Šios strategijos logiką tam tikra smegenų dalimi suvokia ir draugas Xi Pekine. Maskvos begalviai – ne.

Putino kišenėje esančios Rusijos Saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas, kalbėdamas per susitikimą su Kinijos politbiuro pareigūnu Guo Shengkunu pareiškė: „Dabartinėmis sąlygomis mūsų šalys turi parodyti dar didesnį pasirengimą abipusei paramai ir bendradarbiavimo plėtrai.”

Po invazijos į Ukrainą Putinas labiau linksta prie Kinijos, o Kinija nori tęsti ekonominio bendradarbiavimo projektus su Vakarais ir priglausti (prijungti) Rusijos Sibirą. Rusija kaip Kinijos satelitė yra dar vienas, didelis galvosūkis Vakarams. Tiek Vašingtonas, tiek Briuselis norėtų matyti Rusiją Vakarų bendrijos dalimi. Šios problemos sprendimas – netolimos ateities rūpestis.

Keturios iš penkių Europos Sąjungos šalių, besiribojančių su Rusija, vakar užtrenkė duris Rusijos turistams, sakydamos, kad jie neturėtų keliauti, kol jų šalis kariauja su Ukraina. Lenkija, Estija, Latvija ir Lietuva įvedė naujus apribojimus, o Suomija nusprendė likti atvira, nors ir sumažino konsulinių paslaugų dėl vizų išdavimo apimtis. Draudimas įvažiuoti į šalis netaikomas Rusijos disidentams, ieškantiems prieglobsčio ES, taip pat sunkvežimių vairuotojams, pabėgėliams ir nuolatiniams ES šalių gyventojams bei šeimos narius lankantiems asmenims.

Maskvos remiami kažkokios ten LNR separatistai nuteisė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos darbuotoją 13 metų kalėti dėl kaltinimų išdavyste. „Teisėjų kolegija (vietos šarikovai) pripažino Dmitrijų Pavlovičių Šabanovą kaltu dėl slaptos informacijos perdavimo užsienio žvalgybos tarnyboms ir nuteisė jį 13 metų kalėjimo”.

Tai paprasčiausias Kremliaus surežisuotas triukas, skirtas išbaidyti tarptautines organizacijas, norinčias siųsti delegacijas į padidintos rizikos/karo zonas.

Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba nesutinka su JAV argumentais, kodėl Rusijos Federacijos negalima pripažinti terorizmo rėmėja. Paskelbus Rusija terorizmo rėmėja, JAV piliečiai ir juridiniai asmenys galėtų imtis teisinių veiksmų prieš JAV teritorijoje esantį Rusijos piliečių turtą ir panaudoti jį kaip kompensaciją ar lėšas Ukrainos atstatymui. Tačiau tam tikslui nėra sukurta mechanizmo. Kitas argumentas – JAV nenori, kad jos sąjungininkėms būtų taikomos antrinės JAV sankcijos, kai vykdomas verslas su terorizmą remiančia šalimi. Kulebos teigimu, tai per menki argumentai Rusijos nepripažinti valstybe – teroriste.

Tačiau Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Carine Jean-Pierre pabrėžė, kad dėl to gali sutrikti maisto produktų eksportas ir kilti pavojus prekių gabenimui per Juodąją jūrą.

Deja. Kol tiesiogiai negrasinama JAV saugumui, vadovaujamasi verslo logika ir matematika. Tačiau jei iškiltų bent menkiausia grėsmė valstijoms, teigiamas sprendimas būtų priimtas akimirksniu.

Operacinis lygmuo

Nepaisant grasinančios Putinos retorikos, Rusijos nusmuktkelnių ordos problemos Ukrainoje tik gilėja. Nors vis dar svarstoma visuotinės mobilizacijos idėja, panašu, jog Maskva šio žingsnio nežengs dėl pasekmių, kurios gali apsisukti bumerangu ir trinktelt atgal į Kremliaus langus.

Tuo tarpu LNR ir DNR vadukai vėl pratrydo apie referendumus dėl prisijungimo prie Rusijos teritorijos. Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Viktoras Vodolatskis pareiškė, kad „referendumas” dėl LNR pripažinimo Rusijos subjektu įvyks „rudenį, artimiausiu metu”. Po to esą bus galima skelbti visuotinę mobilizaciją Rusijos Federacijoje, kad naujos Rusijos teritorijos būtų apgintos nuo Ukrainos.

Tačiau aišku, kaip dieną, kad šiandien neturi prasmės jokie referendumai ir netikrų darinių – pūlinių prisijungimai ar pasiskelbimai. Ukrainos kariuomenė muša ir muš bolševikų atmatas tol, kol išvarys iš savo teritorijos bet kuriuo atveju, įskaitant ir Krymą.

Vakar ukrainiečių pajėgos susigražino Bilohorivką, kas reiškia, kad Luhansko sritis po truputį grįžta Ukrainai. Pavykus susigražinti Limaną, atsiveria kelias į Severodonecką ir Lysičianską, sužlugdant visus Kremliaus planus „operacija Donbasas“. Ukrainos sėkmės atveju, Putiną su visa jo nevykėlių gauja turėtų sudoroti nors kiek smegenų turintys, karo eiga nepatenkinti oligarchų mafijos dariniai ir jėgos struktūros.
Pasikeitimai gali įvykti greitai ir netikėtai, nes Zelenskis paskelbė, kad netrukus matysime ne vieno didelio miesto išvadavimo operaciją.

Ukrainos kariuomenei svarbu iki šalčių pasiekti kuo daugiau taktinių pergalių, kad rusams sviltų padai ir šiknos tiek Maskvoje, tiek Ukrainos žemėje.

Taktinis lygmuo

Dantimis įsikabinę rusai stengiasi išsilaikyti užgrobtose Ukrainos teritorijose, apšaudydami ukrainiečių pozicijas palei visa sąlyčio liniją, pergrupuodami savo apgailėtinas pajėgas.

Per pastarąją parą Rusijos okupantai sudavė 10 raketinių ir 15 aviacijos smūgių, atliko daugiau kaip 56 Ukrainos gynėjų pozicijų apšaudymus.

Dėl Rusijos apšaudymų per pastarąją parą nukentėjo daugiau kaip 33 gyvenviečių infrastruktūra.

Rusų teroristai visa naktį bombardavo ir apšaudė Nikopolio regioną. Į vietovę atskriejo daugiau kaip 100 sviedinių. Nukentėjo gyvenamieji pastatai, kiti infrastruktūros objektai.

Laikinai okupuotose teritorijose tęsiamos „mobilizacinės” priemonės. Naikinami dokumentai dėl atleidimo nuo mobilizacijos, įvestas draudimas vyrams išvykti iš laikinai okupuoto Krymo teritorijos be karinių komisariatų leidimo.

Ukrainos generalinis štabas patvirtino, jog rugsėjo 18 d. Luhansko srities Novoaidaro rajone likviduota apie 50 karinės technikos vienetų. Ukrainos artilerija smogė rusams, susitelkusiems Svatovės gyvenvietės rajone, sunaikinant apie 70 procentų gyvosios jėgos.

Rusų armijos vadovybė imasi priemonių nuostoliams kompensuoti, formuojami kariniai daliniai aukštųjų karinių mokyklų pagrindu. Tai, Ukrainos Generalinio štabo teigimu, primena Antrojo pasaulinio karo praktiką ir rodo, jog Rusija turi nemažai problemų.

Per praėjusią parą Ukrainos aviacija smogė 24 priešo gyvybinių pajėgų ir karinės technikos telkiniams, 4 priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms ir vienam šaudmenų sandėliui. Priešlėktuvinės gynybos daliniai sunaikino lėktuvą Su-25, valdomą oro raketą ir tris bepiločius orlaivius.

Raketinės pajėgos ir artilerija per pastarąją parą apšaudė 16 priešo objektų.

*******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas

Charkiv. Agresorius toliau intensyviai apšaudo ruožą į šiaurę nuo Charkiv ir patį miestą. Tikėtina, taip rusai stengiasi riboti ukrainiečių pajėgų judėjimą į naujai išlaisvintas teritorijas palei sieną. Lokalūs susidūrimai pasienyje tęsiasi, tačiau susidaro įspūdis, kad jų intensyvumas sumenkęs.

Kupjansk
Ukrainiečiai kaupia jėgas, agresorius įrenginėja gynybos liniją. Tiesa, pasirodęs video kaip ukrainiečiai šarvuota technika forsuoja Oskil upę (orkų soc.tinkluose teigiama, kad forsuota prie Kupjansk – Vuzlovyi) patvirtina vakarykštį mūsų vertinimą, jog 1) agresorius gynybinės linijos dar nėra suformavęs ir 2) ukrainiečiai į rytinį Oskil krantą pradeda permetinėti sunkesnius manevrinius vienetus.

Situacija prie Rubcy nėra aiški. Kol kas nepanašu, jog ukrainiečiams pavyko čia pralaužti agresoriaus gynybą.

Lyman. Sunkios kautynės Lyman ir Yampil tęsiasi. Galimai ukrainiečių pajėgos pasiekė Drobisheve vakarines prieigas. Jei ukrainiečiams pavyktų užimti šią gyvenvietę, jie galėtų išvengdami vandens kliūčių atakuoti šiaurėn link Shandriholove ir taip 1) blokuoti Lyman iš šiaurės vakarų, 2) užtikrinti iš šiaurės į Lyman einančių kelių kontrolę ugnimi, 3) sudaryti sąlygas vystyti puolimą tolyn į šiaurę (pvz. Izyumske) ir taip priversti agresorių savo formuojamą gynybos liniją stumti į rytus už Zherebec upės.

Syversk. Ukrainiečiai nežymiai, tačiau išplėtėte savo kontroliuojamą teritoriją (arba no mans land ) aplink Bilohorivka. Trūksta patikimos informacijos ar pati gyvenvietė jau pilnai kontroliuojama ukrainiečių. Kaip ten bebūtų, Sverskyi Donec upės vingyje esančios orkų pajėgos ( pvz. Privilya) gali pradėti jaustis nejaukiai. Perspektyva jiems būti įspraustiems tarp upės ir ukrainiečių pajėgų tampa vis realesnė. Tuo labiau, kad aktyvėja ukrainiečių žvalgybos ir SOP grupės veikiančios kitoje upės pusėje aplink Kremina. Agresorius skelbia, jog atmušė ukrainiečių atakas, tačiau labai tikėtina tai tik pradžia. Jei ateityje ukrainiečių operacijos Kremina – Privilya būtų sėkmingos ir jiems čia pavyktų įsitvirtinti, tuomet 1) tai stipriai komplikuotų orkų padėtį Lyman, nes tiekimą galima būtų užtikrinti tik apšaudomais keliais iš šiaurės, 2) būtų nutrauktas agresoriaus grupuotės Severodonetsk tiekimas iš Svatove, bei atsirastų galimybė jį trikdyti prie Rubizhne, 3) atsirastų galimybė atakuoti agresoriaus grupuotės Svatove – Krasnorichenske pietinį flangą ir užnugarį, t.y. kiltų grėsmė galimai antrajai agresoriaus gynybos linijai į rytus nuo Oskil upės. Fingers crossed.

Bakhmut. Intensyvūs mūšiai rytinėse Bakhmut prieigose ir Mykolaivka Druha pietuose. Agresorius bet kokia kaina bando blokuoti miestą iš kelių pusių. Savo ruožtu ukrainiečiai ne tik ginasi, tačiau ir smogė agresoriaus susitelkimo rajonui Kadiivka. Pasirodė informacija, jog sužeistų ir žuvusiųjų gali būti apie 200. Tai ne pirmas smūgis šioje gyvenvietėje besiglaudžiantiems orkams. Maža to, agresorius praneša apie sektoriuje suaktyvėjusią ukrainiečių aviaciją.

Centras. Agresorius aktyviausias Krasnohorivka – Nevelske ruože. Informacija prieštaringa, gali būti, jog orkai čia nežymiai pasistūmėjo į priekį.

Zaporizhia. Be didelių pakitimų.

Pietūs
Cherson. Tęsiasi sunkūs susidūrimai prie Pravdine, ukrainiečiams nepavyksta atstumti agresoriaus pajėgų į rytus. Pamanę, kad gali išnaudoti susidariusią situaciją, rusai perėjo į kontratakas, tačiau buvo utilizuoti. Tuo pačiu fiksuojamas suaktyvėjimas Ternovyi Pody ruože. Gali būti, jog ukrainiečiai bandys išplėsti aktyvių veiksmų ruožą ir taip užčiuopti silpną vietą orkų gynyboje.

Snihurivka. Be pakitimų. Tiesa, ukrainiečiai skelbia jog agresorius artilerija atakavo Snihurivka ir/ar jos prieigas. Miestas rusų rankose, tai verčia galvoti, jog sektoriuje kažkas vyksta. Gal lokalūs susidūrimai arčiau miesto, gal agresorius reaguoja į ukrainiečių žvalgybos grupių veiklą, o gal dar kažkas. Išvadas daryti anksti.

Andriivka. Ukrainiečiai toliau laiko placdarmą, kaupia resursus ir rengia lokalias atakas link Davidiv Brid.

Vysokopillya. Orkų soc.tinkluose tampa madinga skelbti apie netrukus prasidėsiantį ukrainiečių kontrpuolimą:  Ne išimtis ir šis ruožas. Ukrainiečiai iš tiesų permeta Kryvyi Rih apylinkėse apmokymus baigusius vienetus ir stiprina savo grupuotę. Tiesa, mūšiai prie Archangelse kiek aprimo. Tai gali būti abiejų pusių pajėgų rotacijos išdava. Abi pusės aktyviai naudoja žvalgybos grupes, kurios ne tik žvalgo priešo pozicijas, bet ir bando veikti oponento gynybos gilumoje. Ukrainiečiai tokią orkų grupę pastebėjo prie Archangelse. Dalis priešų sunaikinta, daliai pavyko pasprukti.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Pentagono teigimu, Putinas bus priverstas keisti karo Ukrainoje tikslus. „Dabar pasiekėme tašką, kai, manau, Putinui teks persvarstyti savo „operacijos” tikslus. Nes dabar labai aišku, kad jis yra… nesugeba padaryti to, ką buvo užsibrėžęs anksčiau”, – pareiškė Pentagono žvalgybos vadovas generolas leitenantas Scottas Berrieras.

Pentagonas teigia, kad Putinas įsiveržė į Ukrainą, siekdamas užimti Kyjivą ir nuversti provakarietišką vyriausybę. Tuo tarpu po šešis mėnesius trukusių kovų Ukrainos kariams pavyko okupantams suduoti stiprų smūgį ir priversti iš Charkivo apylinkių bėgti rusus į Rusijos teritoriją.

CIA direktoriaus pavaduotojo Davido Coheno teigimu, kol kas nereikia nuvertinti Putino noro okupuoti visą Ukrainą. „Nemanau, kad turime pagrindo manyti, jog jis nuo to atsisakė”, – teigia Cohenas. Jis pažymėjo, kad JAV taip pat neturėtų nuvertinti Putino „rizikos apetito”.

Rizikos apetitas – tai ėjimas iki kritinės branduolinės konfrontacijos ribos.

Putinas pareiškė, jog tęs karinę kampaniją prieš Ukrainą ir perspėjo, kad jei kontratakos tęsis, bus duotas „rimtesnis” karinis atsakas. Teroristo Nr. 1 pasaulyje teigimu, pagrindinis Rusijos kampanijos tikslas išlieka „visos Donbaso teritorijos”, įskaitant Donecką ir Luhanską, nes ten gyvena daugiausia rusakalbiai gyventojai.

Karo nusikaltėlis apkaltino Ukrainos pajėgas bandymais vykdyti „teroro aktus” ir žalos darymu Rusijos civilinei infrastruktūrai. „Jei situacija ir toliau taip klostysis, atsakas bus rimtesnis”.

Rusijos kaimų apšaudymas, kuris pastaruoju metu vyksta beveik kasdien, mes spėjame, greičiausiai vykdomas paties Putino nurodymu. Kremliui reikia preteksto kur kas rimtesniam smūgiui. Kremliaus “strategai” tokie gluši, o jų mąstymas nepasikeitė nuo 1939-ųjų, kuomet Suomija „užpuolė“ Sovietų Sąjungą. Dabar Ukraina „puola“ Rusiją. Visas pasaulis į Putiną žiūri kaip į menkystą, tačiau jam kažkodėl būtinai reikia žaisti preteksto sukūrimo žaidimus. Kam? Ogi tam, kad paskui apie tai, kaip didvyriškai dėdė Vova gynė savo šalį nuo „banderovcų“ rašytų Kremliaus istorijos vadovėliai.

Kur smogs Putinas? Nenorime pataikyti su prognozėmis, bet manome, jog gali taikytis į Kyjivo vyriausybinius objektus. Branduolinė kuoka greičiausiai bus mėginama mojuoti vėliau, kai Ukrainoje pilnu pajėgumu ims veikti land-lease programa.

Vakar vakare Kremliaus trubadūrai išplatino Bulbašenkos pareiškimą: „Ukrainos žlugimas jau prasidėjo. Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos politikai, matyt, naiviai tikisi (susi)tarti dėl savo ateities naujose geopolitinėse realijose”. Bulvių karaliaus įsitikinimu, Jungtinės Valstijos stumia Europą į ginkluotą konfrontaciją su Rusija Ukrainoje, siekdamos susilpninti Rusiją ir sunaikinti Baltarusiją. Diktatorius perspėjo, kad „Ukraina bus sulyginta su žeme”, be to priminė 40-uosius ir pagrasino Lenkijai, sakydamas, kad nacistinė Vokietija ją okupavo per dvi savaites. „Lenkija nustojo egzistuoti. Gaila, kad mūsų kaimynai neišmoko istorijos pamokų”, – pasaulio istorijos pamoką dėstė kolūkio predsedetelius.

Gerai čia kalba tas Minsko juokdarys. Kaip koks pranašas, kuris karo nusikaltėlių teisme Hagoje kartu su bendražygiais iš Maskvos rinks dvejetus. Ir Saša, ir Vova taip ir neišmoko istorijos pamokėlių.

Vakar pasirodė pranešimas, jog Vokietijos vyriausybė uždegė žalią šviesą RCH-155 pardavimui. RCH-155 – tai savaeigis artilerijos įrenginys su L52 patranka, kurios veikimo nuotolis iki 54 kilometrų. Įrenginys šaudo didelio tikslumo šoviniais, didžiausias nuvažiuojamas atstumas siekia 700 km. Ukraina galės gauti RCH-155 SAU ne anksčiau kaip po 30 mėnesių nuo sutarties pasirašymo. Taip, 2025 metais.

Yra, kaip yra. Geriau vėliau, nei niekada. Svarbu Vokietijos politikų sąmonėje vyksta tektoniniai lūžiai. Kyjivo vietoje Bundestago atstovus nemokamai nuskraidintume į Iziumo palaikų ekshumacijos vietas. Ten sutarčių protokolai būtų pasirašomi greičiau nei Berlyne.

ES pirmininkaujanti Čekija paragino įsteigti tarptautinį karo nusikaltimų tribunolą po to, kai Iziumo mieste buvo aptikta šimtai kūnų, o kai kurie – su kankinimų žymėmis. „XXI amžiuje tokie išpuoliai prieš civilius gyventojus yra neįsivaizduojami ir pasibjaurėtini”, – sakė Europos Sąjungai rotaciniu būdu pirmininkaujančios Čekijos užsienio reikalų ministras Janas Lipavskis.

Bjaurėtis ir šlykštėtis atmatų nusikaltimais teks dar ne kartą. Laukia Mariupolio išvadavimas.

Vakarų sankcijos stabdo Rusijos gebėjimą gaminti pažangius ginklus, teigia NATO karinio komiteto pirmininkas Rob Bauer, tačiau pridūrė, kad Rusijos pramonė vis dar gali pagaminti „daug amunicijos”. Kai kurie svarbūs komponentai, reikalingi Rusijos ginklų sistemoms, buvo gaminami Vakarų šalyse.

Okupantai didina spaudimą okupuotose teritorijose esantiems civiliams gyventojams. Chersone rusų kariai nieko neįleidžia į miestą. Norintys išvykti vietiniai gyventojai stabdomi prie sankryžų, juos grasinama sušaudyti.

Išvaduoto Kupjansko gyventojai pasakoja, jog FSB pareigūnai kankino gyventojus elektrošoku ir degtukais, grasino egzekucijomis, kad šie papasakotų apie Ukrainos gynėjus bei jų giminaičių buvimo vietas.

Išlaisvinus Bohorodičnės kaimą, Donecko srityje, kuriame gyveno 800 žmonių, ukrainiečių karius pasitiko du likę gyvi vietos gyventojai. Visi kiti kaimo gyventojai pabėgo arba buvo nužudyti. Rusų kariai pabėgo iš kaimo, palikdami nebaigtus virti makaronus ir kalnus šūdų. Vietoje išvietės jie naudojo bažnyčią, vietos vienuolyno ir mokyklos patalpas. Už bažnyčios altoriaus buvo įsirengę skalbyklą. Vietovėje rasta daug karių kūnų ir keli nužudyti civiliai – vieni be batų, kiti be galvų.

Primena mūsų senelių pasakojimus apie enkavedistų ir driskių siautėjimus pokario Lietuvos kaimuose. Bolšėvikų ordos nei kiek nepasikeitė.

Operacinis lygmuo

Rusijos kariuomenės veiksmai rodo, jog Kremlius greičiausiai koncentruosis į Donecko ir Luhansko sričių užgrobimą jų administracinėse ribose. Tai – Putino programa minimum. Iš paskutinių jėgų mordoras stengsis išlaikyti ir užgrobtas Chersono ir Zaporižės teritorijas, puolamąjį potencialą koncentruojant rytiniame fronte.

Pietuose abi pusės stengiasi išvesti viena kitą iš rikiuotės, smūgiuojant logistiniams taškams: Ukrainos kariuomenė atakuoja tiltus ir perėjas per Dnipro upę, o rusai bando nutraukti tiekimą į pagrindinį Ukrainos priešakinį placdarmą kairiajame Inhuleco upės krante. Iš čia ukrainiečiai veržiasi į Beryslavą, stengdamiesi atkirsti visas Rusijos pajėgas šiaurinėje Chersono srityje.

Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos žvalgybos pranešime teigiama, jog Rusijos armija Ukrainos šiaurės rytuose įrenginėja naujus gynybinius įtvirtinimus, kad sulaikytų tolesnį ukrainiečių puolimą. Rytiniame Oskilo upės krante rusai įrenginėja gynybos placdarmą. Maskva nori išlaikyti šios zonos kontrolę, nes čia yra išsidėstę vieni iš nedaugelio pagrindinių tiekimo kelių, eina geležinkelio linijos.

Tačiau maskolių laukia rimtos bėdos, nes ukrainiečių kariuomenė jau įsitvirtino miškuose ir kaimuose prie Limano. Labai sunku pasakyti, ar Kremliui užteks pajėgumų išlaikyti Limaną iki rugsėjo pabaigos.

Sėkmės atveju, ukrainiečiai galės judėti iki Severodonecko, kurį prarado birželio pabaigoje. O tai reikštų, kad spalio 7 dienai – Putlerio jubiliejui – Donbasas užimtas nebus.

Taktinis lygmuo

Rusiškieji okupantai tęsia karo veiksmus ir karo nusikaltimų vykdymą Ukrainos teritorijoje. Pastarąją parą okupantai sudavė 6 raketinius ir 28 aviacijos smūgius, įvykdė daugiau kaip 90 artilerijos apšaudymų prieš karinius ir civilinius objektus Ukrainoje.

Nukentėjo daugiau kaip 30 gyvenviečių infrastruktūra.

Pranešama, jog Rusijos okupantai traukdamiesi iš Chersono srities netoli Kachovkos hidroelektrinės paskandino devynis vagonus su įranga perkėloms.

Laikinai okupuotoje Chersono srityje, okupantai tęsia nusikalstamus veiksmus prieš civilius gyventojus. Pranešama, jog pradėtas gyventojų iškeldinimas iš privačių namų Priozernoje ir Trifonivkoje. Čongaro gyvenvietės teritorijoje okupantai grasindami sušaudymu, verčia vietos gyventojus dirbti įrengiant rusų gynybos įtvirtinimus.

Remiantis Ukrainos Gynybos štabo informacija, bėgdami iš Charkivo srities, Rusijos Baltijos laivyno 11-ojo armijos korpuso daliniai neteko daugiau kaip 50 proc. personalo ir daugiau kaip 200 vienetų karinės technikos.

Rytų karinės apygardos 64-oji atskiroji motorizuotųjų šaulių brigada neteko daugiau kaip 90 proc. karių, kurie žuvo, buvo sužeisti arba dezertyravo.

Ukrainos gynybos pajėgos atrėmė priešo atakas visuose fronto ruožuose.

Ukrainos karo aviacija smogė 13 priešo susitelkimo vietų ir 3 priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms. Ukrainiečių priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė penkis bepiločius ir vieną priešo sraigtasparnį Ka-52.

Raketinės ukrainiečių pajėgos ir artilerija smogė daugiau kaip dvidešimčiai priešo objektų.

Komentaras

Atrodo, Facebook Baltijos regioną administruojantys turinio prievaizdai palaiko Rusijos agresiją ir jokie argumentai nepadeda bandant paneigti mūsų su Mindaugu kasdienį darbą įvardijant kaip „hate speech“.

*******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, jog Ukrainos kariuomenės puolimas prieš Rusijos okupacines pajėgas buvo labai veiksmingas, tačiau tai nereiškia, kad prasideda karo pabaiga. NATO vadovas perspėja, kad šalys turi būti pasirengusios ilgalaikiams karo veiksmams. „Žinoma, labai džiugu, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos sugebėjo atkovoti teritoriją ir smogti į Rusijos linijas. Kartu turime suprasti, kad tai nėra karo pabaigos pradžia, turime būti pasirengę ilgam keliui”, – sakė Stoltenbergas.

Nors Maskva siunčia silpnus signalus apie norą derėtis, tačiau elgiasi taip, lyg stengtųsi užtrenkti visas deryboms įmanomas likusias duris. Kritinės infrastruktūros bombardavimas Kryvyj Rihe trečią parą iš eilės – akivaizdus karo nusikaltimas.

Jungtinės Tautos pareiškė norą atvykti į Iziumą apžiūrėti masinių kapaviečių. Nors anksčiau buvo teigiama, kad tai gali būti žuvusių kariškių palaikai, šiuo metu aiškėja, jog aukos – daugiausia civiliai gyventojai. Masinio laidojimo vietoje rasta daugiau kaip 400 kūnų, su akivaizdžiomis kankinimų žymėmis, nužudyti kariškiai ir vaikai.

Tokie Rusijos kariuomenės veiksmai tik skatina didesnį ir greitesnį, galingesnių ginklų Ukrainai tiekimą, dėl ko labai spardosi Kremlius. Rusijos vladykų veiksmai juos pačius stumia į kampą.

Kremliaus „opozicinė“ žiniasklaida turinti „šaltinių“ Putino aplinkoje teigia, jog Kremliuje vyksta nežymios permainos. Jei anksčiau Putinas net nesileido į kalbas apie derybas, dabar toks variantas neatmetamas. Teigiama, kad Rusijos prezidento administracija nebežino, ką daryti toliau. Pasimetę ir Kremliaus polit-technologai, šį rudenį planavę referendumus. Tačiau po sėkmingo Ukrainos kariuomenės puolimo, nebekalbama nei apie referendumus, nei apie okupuotų sričių prijungimą prie Rusijos. „Donbaso kuratorius” Sergejus Kirijenka esą visiškai „nusivylęs” šiuo reikalu.

Tuo tarpu Volodymyro Zelenskio komanda teigia, kad apie derybas negali būti jokios kalbos. „Derybų su Rusija klausimas šiandien nėra įtrauktas į darbotvarkę.” Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėjas M. Podoliakas sako, kad norint pradėti derybas, Rusija turi visiškai išvesti savo karius iš Ukrainos teritorijos, įskaitant LNR, DNR ir Krymą. Jei kovo mėnesį Ukraina sakė Rusijai, kad derybos įmanomos esant fiksuotai padėčiai, tai šiandien Kremlius peržengė „visus negrįžimo taškus“ ir ta galimybė nebeįmanoma.

Tačiau Putinui esą tokios sąlygos nepriimtinos, jis nori išlaikyti Donbaso kontrolę, o apie Krymo gražinimą nenori net diskutuoti.

Nenori diskutuoti – nereikia. Bus susigrąžinta raudant Rusijos “karių” motinoms. Grabe vartosi Petras I-asis, matydamas, kaip jo sosto paveldėtojas – menkysta, daužo, laužo, naikina tą vienintelį, sunkiai iškirstą langelį į Europą. Nors tiesą pasakius, klydo ir caras Petras: Kremliaus mužikas – su barzda, ar be jos – vis vien liks mužikas.

Putleris vakar pareiškė, kad įspėjamieji Rusijos smūgiai (smūgiai “kritinei civilinei infrastruktūrai”) – tai atsakas į Ukrainos kariuomenės veiksmus. Putinas patikslino, kad „operacijos Ukrainoje planas nėra koreguojamas, o pagrindinis tikslas – užimti visą Donbaso teritoriją“. Putinas pridūrė, kad Rusijos kariuomenė nekovoja visa jėga.

Mes žinom, kad Rusija nekovoja visa jėga. Pagrindinės pajėgos, nors aplaupytos (Vakarų karinė apygarda) bet budi pasirengusios “gintis nuo NATO”. Tačiau, jei Putinas mes į karą paskutinius rezervus, tai bus visiškas strateginis krachas, o Rusiją nesunkiai įveiks Sakartvelas. Žinoma, tik ten, kur yra nuo jo atplėštos ir laikinai okupuotos teritorijos.

Nors Samarkande Azijos, Vidurio Azijos ir Artimųjų Rytų valstybių vadovai gražiai stypsojo pozuodami fotografams, tarp jų toli gražu tikrai ne viskas sklandu. Jei 2022 m. vasario 4 d. po Kinijos vado Xi Jinpingo ir Putino susitikimo abu paskelbė apie glaudžią strateginę partnerystę, kuria siekiama kovoti su JAV įtaka pasaulyje, šiandien apie tai kalba tik Putinas. Kinijos investicijos į Rusiją pagal programą „Viena juosta, vienas kelias” pirmą kartą sumažėjo iki nulio, kas rodo, kad Pekinas žaidžia savo žaidimą, o Rusija yra tik žaliavų sandėlis.

ŠBO (Šanchajaus bendradarbiavimo organizacija) valstybės narės pažymėjo, kad priimtas sprendimas suteikti Bahreino Karalystei, Maldyvų Respublikai, Kuveito Valstybei, Jungtiniams Arabų Emyratams ir Mianmaro Sąjungos Respublikai ŠBO partnerių statusą. Buvo diskutuojama ir apie Baltarusijos prisijungimą. Atkreipiamas dėmesys dėl ŠBO dialogo partnerio statuso suteikimo Saudo Arabijos Karalystei ir Katarui.

Tai mums nepatinka. Turtingos ir įtakingos Artimųjų Rytų šalys krypsta į Pekiną ir Maskvą.

ŠBO susitikimo metu prasidėjo susišaudymai Tadžikistano ir Kirgizijos pasienyje, panaudojant sunkiąją artileriją ir tankus. Šalys iki šiol nesutaria dėl beveik 1000 kilometrų sienos. Abiejų valstybių teritorijos buvo okupuotos arba buvo Rusijos imperijos įtakoje nuo XIX a., o šuo metu šalyse yra Rusijos kariniai daliniai. Iškilmingos desertų vakarienės iš auksinių indų metu, kurioje dalyvavo Kirgizijos prezidentas Sadyras Džaparovas ir Tadžikistano prezidentas Emomali Rahmonas, Putinas paprašė suvaldyti padėtį pasienyje.

Į naują JAV pagalbos Ukrainai paketą, kurio vertė iki 600 mln. dolerių, įtraukta papildomų šaudmenų daugkartiniams raketų paleidimo įrenginiams HIMARS ir 36 000 šaudmenų 105 mm artilerijos pabūklams.

Ukraina reikalauja aiškių saugumo garantijų. Naujame pokario tvarkos projekte (Kyjivo saugumo susitarimas) kelios valstybės turi garantuoti Ukrainos saugumą kaip išankstinę narystės NATO sąlygą. Šalis nori realių garantijų, ne tokių, kokios buvo Budapešto memorandume ir kuris buvo skirtas nuvalyti vienai vietai. Ukrainos saugumą turėtų garantuoti šios šalys: JAV, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Kanada, Lenkija, Italija, Prancūzija, Australija, Turkija, Šiaurės Europos ir Baltijos šalys.

JAV nacionalinio saugumo tarybos strateginės komunikacijos koordinatorius John Kirby pastebėjo, kad Ukrainos pajėgoms pastarosiomis dienomis atgavus dideles teritorijas šiaurės rytuose aplink Charkivo miestą, įvyko poslinkis. Ilgalaikis Ukrainos tikslas ir perspektyva dabar yra NATO.

Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos atstovas saugumo politikos klausimais Roderichas Kiesewetteris pareiškė, kad Ukrainos saugumo garantais turi būti branduolinės valstybės, „kad jos taip pat laikytų branduolinį skėtį virš Ukrainos. Priešingu atveju kiltų pavojus, kad Rusija ir toliau veiks grasindama branduolinėmis priemonėmis arba šantažu”.

Tenka pripažinti, kad esame naujo pasaulio padalijimo ir naujos tvarkos liudininkais. Tik tame padalinime Rusija nedalyvauja, nors to nori, siekia ir vaidina. Pasaulio galios centrai lieka JAV ir Kinija, apie save telkiančios sąjungininkus. Silpstanti Rusija – gerai, stiprėjanti Kinija – nieko gera.

Nenorime būti blogais pranašais, tačiau trumpai apie perspektyvas: kai 1990-aisiais žlugo sovietai, o Rusija badavo, Maskvai pagalbos ranką ištiesė Vakarai. 30 metų su Rusija buvo vargstama ir terliojamasi, tikintis iš barbarų nulipdyti daugiau mažiau civilizuotus europiečius. Nepavyko. Dabar Rusija suka į rytus ir tampa lengvu grobiu Kinijai. Rusijos – Ukrainos karas Pekinui yra šansas, kad Rusija visai nusibaigs. Tada drakonas suleis nagus į neišsemiamus Sibiro resursus, kuriuos mokės tvarkyti kur kas sumaniau, nei dabartinio Kremliaus bambukai. Nereikia ir sakyti, kad tai – labai, labai pavojinga Vakarams.

Operacinis lygmuo
Mums net tarpusavyje diskuojant ir įvardijant, yra be galo keista girdėti save sakant tokius žodžius. O jie yra štai kokie: pirmą kartą istorijoje Rusijos imperija aklavietėje be regimos išeities.

Iki šiol Kremliaus strategai įvairiems atvejams turėdavo paruošę keletą scenarijų – einamųjų, trumpųjų, ilgalaikių; po keletą jų variantų. O dabar – padėtis be išeities. Beliko branduolinis smūgis, tačiau apie jį visi kalba drąsiai, niekas nebebijo, nes suvokia, kad tą pačią dieną Putinui ir visai jo šutvei ateis galas.

Vakar JAV prezidentas Joe Bidenas, kalbėdamas apie branduolinio ginklo panaudojimo prieš Ukrainą galimybę, dar kartą perspėjo Putiną: „Nedarykite to. Nedarykite to. Nedarykite to. Tai pakeis karo grimasas į tai, ko nebuvo nuo Antrojo pasaulinio karo laikų”. JAV prezidentas garantavo, kad atsakas bus, tačiau nepasakė koks.

Mes būtume kalę tiesiai šviesiai: Kremlius bus nušluotas nuo žemės paviršiaus.

Beviltiški Rusijos armijos smūgiai elektrinėms, pastotėms, vandens rezervuarams siekiant sunaikinti gyvybiškai ukrainiečiams svarbias infrastruktūras, panašiau ne į siekimą sugniuždyti, o į desperaciją. Desperaciją traukiantis iš šalies, kur patirta gėda ir pažeminimas. Ir istorinis susimovimas užpuolus slavų tautą, kuri jau niekada nebus Rusijai nei sesuo, nei brolis, nei pusbrolis. Mirtinas priešas. Po šimtų metų, galbūt, tik sunkiai toleruojamas kaimynas.

„Per tą laiką okupantai net nesistengė ko nors padaryti žmonėms gero, o tik naikino, atėmė, išvežė. Jie paliko nuniokotus kaimus, o kai kuriuose iš jų neliko nė vieno išlikusio namo. Rusija gali atnešti tik genocidą”. V. Zelenskis.

Vakar beveik visai išvaduota Charkivo sritis yra didžiulis džiaugsmas ukrainiečiams, tačiau tuo pačiu metu – ir skausmas, matant sugriautas bažnyčias, išniekintus lavonus, sudegintus namus, masines kapavietes.

Iziumas sugriautas apie 70 %.

Iziumas, miestas, kuriame pagamintos penkios raudonos penkiakampės žvaigždės, puošiančios Kremliaus bokštus. Raudona spalva išgauta į stiklo masę įmaišant kadmio ir seleno. O Kremlius Iziumą užliejo raudonu krauju.

Taktinis lygmuo

Vakar barbarai raketomis vėl ašaudė Kryvyj Riho kritinę sinfrastruktūrą. Apšaudytas ir Mykolaivas.

Per praėjusią parą okupantai į Ukrainos teritoriją paleido 4 raketas, surengė 24 aviacijos smūgius ir 72 apšaudymus iš reaktyvinės artilerijos sistemų.

Nuo aviacijos, raketų smūgių nukentėjo daugiau kaip 58 gyvenviečių infrastruktūra.

Rusijos armija toliau vykdo apšaudymą palei visa fronto liniją, aktyvinama oro žvalgyba, gabenami driskių likučiai į frontą.

Per pastarąją parą Ukrianos kariuomenės daliniai atrėmė priešo atakas Bachmuto, Zaicevės, Avdijivkos, Novomychajlovkos rajonuose.

Ukrainos karo aviacija sudavė 9 smūgius į priešo gyvosios jėgos ir karinės technikos susitelkimo vietas, 3 atramos punktus, užnugario kontrolės punktui ir 2 priešlėktuvinių raketų kompleksams.

Sunaikintas lėktuvas Su-24, trys sparnuotosios raketos ir vienas nepilotuojamas orlaivis. Sėkmingai smogta rusams, vykdantiems amunicijos iškrovimą rezervų telkimo vietovėse.

Okupuotame Berdianske savaiminė mirtis ištiko „karinės administracijos vadovo pavaduotoją būstui ir komunalinėms paslaugoms” Olehą Boiko ir jo žmoną Liudmilą, vadovavusią „miesto referendumo rinkimų komisijai”.

Vakar pas Kobzoną į dausas išlėkė Luhansko generalinis prokuroras Sergejus Gorenka ir jo pavaduotoja Jekaterina Steglenko. Sprogmuo pats pasidėjo ir savaime detonavo pačioje prokuratūroje. Dėl “išpuolio“ apkaltintas Kyjivas.

Laikinai okupuotose Zaporožės srities teritorijose vadinamasis civilinės-karinės administracijos vadovas neseniai paskelbė griežtinantis „sankcijas” pro-ukrainietiškiems piliečiams, grasinant už paramą pasipriešinimo dalyviams, išsiųsti į vadinamąją LNR. Ten už “tokią veiklą” numatyta mirties bausmė.

Ukrainos kariuomenė iškėlė vėliavą Dibrovos kaime, Donceko regione ir artėja prie Limano.

******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas:
Charkiv. Už smūgius Ukrainos energetinei sistemai ukrainiečiai rusams moka ta pačia moneta. Po neaiškios kilmės cigarečių parūkimo dingo elektra Valuiky. Šis beveik pasienyje esantis miestas yra svarbus komunikacinis mazgas, per kurį vis dar keliauja aprūpinimas į Donbasą. Orkams kuriant naują gynybos liniją Kupjansk sektoriuje jo svarba dar labiau išaugo, kadangi tai artimiausias taškas per kurį operatyviai galima iš rf teritorijos aprūpinti rytinėje Oskil upės pusėje esančias agresoriaus pajėgas. Panašu, kad ukrainiečiai nelinkę „užšaldyti“ Charkiv sektoriaus ir pagal galimybes kals kitoje sienos pusėje esantį priešą.

Kupjansk:
Ukrainiečių manevrinių vienetų aktyvumas sumenko. Tikėtina, kad jie per pastarąsias porą dienų susirinko žvalgybinius duomenis, dabar juos tikslina ir persigrupuoja.

Nebeaiški situacija dėl Borova. DeepState (kuriuo pasitikime) pastarąsias keletą dienų savo žemėlapiuose Borova placdarmą rytiniame Oskil upės krante žymėdavo kaip kontroliuojamą ukrainiečių. Kiti šaltiniai tai patvirtindavo. Tačiau šiandien DeepState Borova gyvenvietę ir didžiąją dalį placdarmo pažymi kaip orkų kontroliuojamą teritoriją. Nei vienas agresoriaus propagandinis kanalas nei šiandien, nei vakar neskalambijo apie kontrpuolimą šiame ruože ar tuo labiau apie kažkokias pergales. Tikėtina, kad įsivėlė kokia nors klaida, dėl kurios jus klaidinome ir mes. Atsiprašome. Kita vertus neatmestina, kad ukrainiečiai iš tiesų laikė/laiko placdarmą aplink Borova, tačiau tai darė menkomis pajėgomis. Gal orkai pritraukė rezervus ir ukrainiečiai, saugodami karius atsitraukė. Antai analitikas DefMon (kuriuo pasitikime) taip pat abejoja, jog ukrainiečiai turi tvarius placdarmus rytinėje Oskil pusėje, tačiau čia pat daro prielaidą, kad orkai užėmė gynybą palei Zhereberc upę (ką prognozavome anksčiau). Tokiu atveju ukrainiečiai turėtų galimybę įsitvirtinti rytiniame Oskil krante. Jei jūs turėsite kokios informacijos ar minčių šia tema – pasidalinkite.

Lyman. Mūšiai tęsiasi. Panašu, kad Lyman miestas blokuotas ne tik iš pietų, bet ir iš rytų. Intensyvūs mūšiai persikėlė į rytinius miesto pakraščius. Tikėtinas ukrainiečių pagrindinių pastangų tikslas – oro uostas, kurį užėmus būtų sutrikdyta orkų sąveika su Yampil grupuote ir atsirastų galimybė veržtis į agresoriaus gynybos gilumą. Šiuo metu agresorius toliau kontroliuoja kelią Lyman – Zarichne – Yampil. Tiesa, ukrainiečiai turi galimybę jį atakuoti visomis turimomis ugnies sistemomis (nuo minosvaidžių iki artilerijos sistemų).

Syversk. Nepatvirtintais duomenimis ukrainiečiai sugebėjo pralaužti orkų gynybą prie Bilohorivka (prie Severskyi Donec upės) ir įžengti į gyvenvietę. Trūksta informacijos, tad detalių pateikti sunku. Jei informacija tikra, mažai tikėtina, kad ukrainiečiai darys staigius judesius Lysychansk link. Labiau tikėtina, kad lygins kontaktinę liniją pvz. sieks užims pleištu į jų pozicijas įsirėžusį Zolotarivka – Verkhnokamianka ruožą ir taip bandys susijungti su Spirne veikiančiomis savo pajėgomis.

Bakhmut. Kaip minėjome anksčiau, agresoriui užėmus Kodema, ukrainiečiai atsitraukė į naują gynybos liniją. Rusai pasinaudojo situacija ir nepaisydami didelių nuostolių įsibrovė į tarpą tarp Mykolaivka Druha ir Bakhmutka. Tokiu atveju ukrainiečių Bakhmutka – Bondarivka – Zaitseve ruožas blokuotas iš trijų pusių. Tikėtina, atakuodami į vakarus link Mayorske jie bandys perimti viso čia esančio komunikacinio mazgo kontrolę ir susikurti tvarų placdarmą į pietus nuo Bakhmut.

Centras. Poziciniai mūšiai tęsiasi. Ukrainiečiams pavyko sunaikinti agresoriaus šaudmenų sandėlį prie Mospyne. Taip ir toliau.

Zaporizhia. Be didelių pakitimų. Okupuotame Melitopol oro uoste vėl didelis kabūm.

Pietūs:
Cherson. CIT, DeepState analitikai atkreipia dėmesį, kad gali būti anksti kalbėti apie Kysilivka išvadavimą. Esą ukrainiečių oficialūs pareigūnai galėjo suklysti, kadangi dešiniajame Dniepro krante yra bent dvi Kysilivkos. Esą gali būti, kad išvaduota Snihurivka tuože esanti Kysilivka, o ne prie Cherson esanti gyvenvietė tokiu pat pavadinimu. Tikėtina, reali situacija ilgai netrukus turėtų paaiškėti.

Snihurivka. Be pakitimų.

Andriivka. Ukrainiečiai toliau nedideliais žingsneliais plečia placdarmą. Jų žvalgybinės grupės toliau vykdo reidus priešo kontroliuojamoje teritorijoje. Pavyzdžiui, vakar vienas šalininis paskelbė informaciją, kad ukrainiečiai prasiveržė iki Charivne, ten atakavo priešą ir atsitraukė. Šiandien pasirodė šios info patvirtinimai. Charvine apie 20 km nuo kontaktinės linijos į pietus kelyje Davidiv Brid – Nova Kachovka nutolusi gyvenvietė. Galimai perkirstus šį kelią prie Bruskinske, ukrainiečiai taupo pajėgas ir vengia pulti atvira vietove, o didesnį vaidmenį teikia mobilioms žvalgybos ir SOP grupėms, kurios reidais trikdys agresoriaus tiekimą.

Soc. tinkluose orkai jau rimtai susirūpinę, kad tokie reidai gali pasiekti Beryslav. Tai ne tik tarpinis taškas kelyje Davidiv Brid – Nova Kachovka, o svarbus komunikacinis mazgas. Iš čia nuo Nova Kachovka išsišakoja keliai į Davidiv Brid, bet ir agresoriaus grupuotės Vysokopylia link. Kol kas nepanašu, jog orkams raketomis ir toliau griaunant Kryvyi Rih hidrotechninius objektus patvinstanti Inhulec upė būtų kaip nors įtakojusi ukrainiečių operacijas.

Vysokopillya. Be pakitimų.

********

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv. Apsikeitimas artilerijos smūgiais ir lokalūs susidūrimai tęsiasi. Fiksuojamas Belhorod srityje buvusių rusų pajėgų ir Vagner užverbuotų kalinių išvykimas Rostov prie Dono kryptimi.

Kupjansk. Agresoriaus propagandiniai kanalai pagaliau pripažįsta, kad „fašistų diversinėms grupėms pavyksta persikelti per Oskil upę ir rytiniame jos krante vykdyti operacijas“. Realybė tokia, kad ukrainiečių placdarmai rytiniame krante prie Kupjansk ir Borova toliau stiprinami, ruošiamasi tolimesniems veiksmams.

Lyman:
Sunkūs mūšiai Lyman tęsiasi. Ukrainiečiams prasiveržti tarp Lyman ir Yampil nepavyksta. Sėkmės atveju, būtų blokuoti ne tik šie du parengti gynybai rajonai, bet ir suardytas orkų naujos gynybos linijos įrengimas Zarichne ruože. Jis kritiškai svarbus, nes atvertų ukrainiečiams kelius ne tik iki Kremina (Severodonetsk – Svatove kelias), bet ir į besiformuojančios orkų gynybos linijos pietinį flangą bei užnugarį. Būtent todėl orkai taip aršiai gina Lyman.

Panašu, kad agresoriaus grupuotei pagaliau daėjo, kad iš Oskil ir Severskyi Donec upių santakos geriau tepti slides. Tą jie ir padarė, ukrainiečiai perima teritorijos kontrolę. Korovyi Yar ruožą panašu dar kontroliuoja rusai, tačiau šis ruožas ukrainiečių blokuotas ir apšaudomas iš trijų pusių (šiaurė, vakarai, pietūs). Tad arba orkai bėgs toliau, arba nebeturės kuo bėgti. Tokiu būdu tikėtina, kad ukrainiečių Borova ruožas Kupjansk sektoriuje ir susijungs Sviatohirsk – Oleksandrivka – Yarova ruožu. Jei ukrainiečiams pavyks nuo Lyman smūgiuoti į šiaurę, tikėtina, visas bandomas sudygsniuoti rusų frontas subyrės. Jie bus priversti kurti gynybos liniją pagal kelią Troicke – Svatove – Severodonetsk, o gal ir dar ryčiau.

Syversk. Mūšiai kontaktinėje linijoje tęsiasi be didelių pakitimų.
Bakhmut:
Ukrainiečiai atmušė agresoriaus atakas prie Soledar, Bakhmut, Zaitseve ir Mayorske. Tiesa, agresorius atskiruose ruožuose didžiulių aukų sąskaita sugeba nežymiai pasistūmėti į priekį, apie tai čia pat raportuoja propagandistai.

Ukrainiečiai lokaliomis atakomis aplink Bilohorivka plečia placdarmą, ir rengiasi tolimesniems veiksmams. Vis daugiau pranešimų, kad rusų artilerijos ugnis čia intensyvėja. Panašu, jog orkai nėra visiškai buki ir supranta, kuom jiems gręsia ukrainiečių sėkmės išvystymas nuo Bilohorivka į rytus.

Centras. Agresoriaus puolimo potencialas bent kuriam laikui išsikvėpė, o ukrainiečiai neskuba rimčiau smūgiuoti. Pozicinės kautynės tęsiasi.

Zaporizhia. Fiksuojamas ukrainiečių aktyvumas Orikhiv ruože, tačiau didelio masto puolimas nepradėtas. Bus jis ar ne bus, bet orkai labai rimtai prileidę į kelnes. Tai matosi ne tik iš trydos soc. tinkluose, bet ir į sektorių judančių rusų pajėgų.

Pietūs. Vakar agresorius raketomis atakavo hidrotechninius objektus Kryvyi Rih, taip patvindydamas Inhulec upę. Tai sukėlė nemalonumų ukrainiečių pajėgoms, kurios per upę persikėlinėja į rytinį krantą. Didžiausią poveikį tai gali turėti ukrainiečių operacijoms Andriivka sektoriuje, kur tiekimo per Inhulec upę efektyvumas vaidina kritiškai svarbų vaidmenį. Stebėsime situaciją.

Cherson. Oficialiai patvirtinta prieš porą dienų pasirodžiusi informacija, kad Kysilivka – ukrainiečių rankose. Abi šias dienas agresorius neigė šią informaciją, taip tikėdamasis apsaugoti savo atsitraukiančias pajėgas. Tikėtina, ukrainiečiams pavyks įsitvirtinti naujame ruože, ir jie ims rengtis kitoms operacijoms. Gal būt lygins kontaktinę liniją ir atakuos pleištu į jų pozicijas įsirėžusią Myroliubivka į vakarus nuo Kysilivka. Gal suaktyvins savo grupuotę Shmidtove – Ternovy Pody ir atakuos į pietryčius Chornobaivka link. Variantų daug, ukrainiečiai išsirinks geriausią.

Snihurivka. Be pakitimų, poziciniai mūšiai tęsiasi.

Andriivka:
Nepaisant agresoriaus pranešimų apie „kapinėmis virtusį fašistų placdarmą“, ukrainiečiai toliau mažais žingsneliais stumiasi į priekį. Yra duomenų, kad pasistūmėta nuo Bilohirka į rytus ir iki Davidiv Brid liko pora kilometrų, t.y. ukrainiečiai orkų pozicijas mieste gali atakuoti tankų, PKM, minosvaidžių, sunkiųjų kulkosvaidžių, PTRK ugnimi, ką jau kalbėti apie artileriją. Orkai su sunkiai slepiamu nerimu skelbia apie ukrainiečių žvalgybos grupes, kurios prasiveržia tolyn ir atakuoja miesto prieigas iš pietų ir rytų. Neatmestina, kad ukrainiečiai pabandys ne ntik kandžioti, bet ir rimčiau atakuoti miestą iš netikėtų krypčių, pvz. iš šiaurės ar šiaurės rytų slapta per Inhulec upę permetant lengvųjų pėstininkų ir SOP vienetus. Tiesa, čia tai padaryti bus sunkiau nei prie Balaklya, nes aplink Davidiv Brid vietovė labai atvira.

Ukrainiečiai įsitvirtina Bruskinske, nežymiai išplėtė placdarmą. Kelias Davidiv Brid – Nova Kachovka perkirstas. Tikėtina, kad toliau ukrainiečiai bandys supti Davidiv Brid, perkirsti kelią Davidiv Brid – Mala Oleksandrivka – Borezenske, kuris vėliau išsišakoja į kelius, vedančius į Nova Kachovka. Šią prielaidą patvirtina aukščiau minėtas ukrainiečių žvalgybos grupių aktyvumas aplink Davidiv Brid.

Vysokopillya. Ukrainiečiai toliau aktyvūs. Fiksuojama pajėgų koncentracija prie Archangelske ir Myroliubivka – Novoznesenske ruožuose. Nuojauta kužda, kad orkų grupuotei Archangelske artėja tas negražus žodis, kuris prasideda P ir baigiasi C Stebėsime situaciją.

******

 

Locked N’ Loaded

1. Šiaurinis Donbaso flangas
• Charkiv. Agresorius MLRS sistemomis toliau apšaudo miestą ir civilinę infrastruktūrą, o Belhorodo srityje vėl kažkas rūko. Tuo pačiu keliuose pasienio ruožuose įvyko agresoriaus ir ukrainiečių lokalūs susidūrimai. Naudoti šaulių ginklai, sunkiosios technikos naudojimas nefiksuotas. Tikėtina, kad abi pusės bando nustatyti „žaidimo taisykles“ naujoje situacijoje (kur jie susitaiko su priešo pozicijomis, stebėjimo postais, patruliavimo maršrutais, o kur ne).

• Kupjansk.
a) Ukrainiečiai toliau laiko placdarmus prie Kupjansk ir Borova, telkia resursus ir persigrupuoja. Panašu, kad lokaliomis atakomis nežymiai šie placdarmai yra išplėsti. Maža to, ukrainiečiai toliau aktyvūs judėdami link Svatove. Tiesa, šios operacijos labiau primena žvalgybą mūšiu.

b) Ukrainos prezidento V.Zelenskio ir komandos atvykimas į Izyum tapo dar vienu smūgiu orkų reputacijai. Jie jau kelinta diena savo oficialiuose pranešimuose skelbia, kaip artilerijos ir raketų smūgiais daužo be penkių minučių pasiduodančius fašistų vienetus linijoje nuo Charkiv iki Lyman. O čia Ukrainos prezidentas atvyko į Izyum ir išvyko be jokių kliūčių. Net orkų karo propagandistai kelia antakį ir gūžčioja pečiais, kaip čia taip.

• Lyman. Panašu, kad per pastarąją parą ukrainiečiams toliau pasistūmėti nepavyko, mūšiai tęsiasi. Tikėtina, ukrainiečiai per daug neforsuoja pulti gilyn, kadangi pagrindinis tikslas – sustiprinti pozicijas šiauriniame Severskyi Donec upės krante (pritraukti rezervus, įrengti kuo daugiau veikiančių perkėlų per upę). Panašu, orkų grupuotė Oskil ir Severskyi Donec santakoje dar neatsitraukė, arba tiesiog ukrainiečiai dar neturi laisvų pajėgų ten užeiti. Iš Syversk sektoriaus per upę persikėlę ukrainiečių vienetai (apie tai minėjome vakar) jau triukšmauja aplink Kremina. Virvė aplink Lyman grupuotės logistinę sistemą veržiasi.

• Syversk. Siekdamas atitraukti dalį ukrainiečių pajėgų nuo Lyman ir tikėdamasis apsisaugoti nuo kontratakų, agresorius atakuoja beveik visoje kontaktinėje linijoje. Karščiausi taškai Bilohorivka – Hrihorivka ir Spirne, kas tik patvirtina aukščiau išsakytą prielaidą. Savo ruožtu ukrainiečių aktyvumas kiek sumenko, tačiau jie ir toliau vykdo lokalias kontratakas Berestove ruože.

• Bakhmut. Tęsiasi bandymai blokuoti miestą iš pietų ir šiaurės. Vietomis agresorius pagerina savo pozicijas, tačiau kaštų ir naudos santykis neatlaiko jokios kritikos. Susidaro įspūdis, kad Vagner samdiniams (būtent jie veikia šiame sektoriuje) pažadėta padidinti algos koeficientą už pasistūmėjimą kontaktinėje linijoje. Aišku viena – agresorius bet kokia kaina siekia kuo greičiau pasiekti kad ir nedidelę pergalę mūšio lauke, kad galėtų pabandyti nusiplauti gėdą prie Izyum. Juk nepamirškime – Mordoro gynybos ministerija paskelbė, jog jie „pasitraukė“ iš Izyum ir pastangas koncentruos Donbase. Gal siekiama kuo skubiau pademonstruoti tokio „genialaus“ plano vaisius?

2. Centras. Be pakitimų. Tęsiasi aršios kautynės kontaktinėje linijoje.

3. Zaporizhia. Fiksuojamas ukrainiečių manevrinių vienetų aktyvumas Vuhledar, Velyka Novosylka ir Orihiv ruožuose, tačiau jis daugiausia apsiriboja lokaliomis atakomis. Orkų soc.tinkluose su panikos gaidele skelbia, jog ukrainiečiai puolimui dabar sutelkę apie brigados dydžio pajėgas Orihiv ruože, bei bent dar viena brigada atvyko vakar.

4. Pietūs
• Cherson. Aktyvūs susidūrimai ruože Ternovy Pody – Kysilivka – Soldatske tęsiasi. Ukrainiečiai turi taktinę sėkmę, nežymiai pastūmė orkų pozicijas į rytus. Savo ruožtu rusai ne tik ginasi, bet ir pagal žanro klasiką kontratakuoja.

• Snihurivka. Be didelių pakitimų.

• Andriivka. Panašu, kad ukrainiečiai plečia placdarmą nuo Bilohirka į pietryčius ir įsitvirtina Bruskinske apylinkėse. Kelias Davidiv Brid – Nova Kachovka arba perkirstas pajėgomis, arba tik kontroliuojamas ugnimi (tačiau nuo to orkams ne lengviau). Nors agresorius skelbia, jog viso to nėra, neva jo gynyba tvirta kaip plienas, o fašistus jie guldo šimtais, bet patys piešia žemėlapius, kur kontaktinė linija eina palei pat Bruskinske. Tuo pačiu fiksuojamos ukrainiečių lokalios atakos Davidiv Brid priegose, kuriomis, tikėtina, jie čiupinėja orkų gynybą.

• Vysokopillya. Susidaro įspūdis, kad ukrainiečiai persigrupavo ir suaktyvino savo veiksmus. Atakuojama Kostyrka, tikėtina su tikslu išeiti į Archangelske grupuotės užnugarį. Taip pat atsinaujino ukrainiečių atakos rytiniame flange nuo Petrivka į pietus. Jų tikėtinas tikslas – perkirsti kelią Nova Kochovka – Osokorivka ir taip apsunkinti visos čia veikiančios rusų grupuotės logistinę padėtį.

******

Locked N’ Loaded

Kaliningrade dislokuotas 11 -tas Baltijos jūros laivyno korpusas subaladotas prie Izyum ir netekęs kovingumo. Būtent šio vieneto papulkininkį šeštadienį matėme besivartantį su peršauta šikna ukrainiečių nelaisvėje. Be to, Jungtinės karalystės žvalgybos vertinimu, rusų 1-oji gvardijos tankų armija, nutaikyta prieš mus ir lenkus, mūšiuose prie Izyum galutinai neteko kovingumo. Tai nereiškia, kad sunaikintas kiekvienas čia tarnavęs karys, sudeginti visi tankai, tačiau šis junginys bent kuriam laikui nebėra kovingas. Ypač tai liečia technikos praradimus, kuriuos atkurti orkams prireiks ilgų metų.

1. Šiaurinis Donbaso flangas
• Charkiv. Sektorių toliau apšaudo agresoriaus artilerija, ukrainiečiai skolingi nelieka – intensyviai dirba rusų oro gynyba aplink Belhorod bei Urazovo (svarbus komunikacinis mazgas prie sienos su Ukraina). Šiame etape sunku pasakyti, kad po ukrainiečių kontrpuolimo sektorius taps panašiu kaip Chernihiv ar Sumy, kur didžiausia grėsmė – priešo artilerija, raketos ir aviacija, ar visgi orkai vėl bandys čia kišti nosį.

• Kupjansk. Agresorius giriasi, jog jiems pavyko stabilizuoti frontą palei Oskil upę. Na pažiūrėkime, kaip atrodo ta stabilizacija:

a) Iš įvairių šaltinių plaukia duomenys, jog ukrainiečiai ne tik tęsia lokalias atakas nuo Kupjansk (placdarmo plėtimas ir bandymas prasimušti link kelio Kupjansk – Svatove). Agresorius turi didelių problemų prie Borova. Tikėtina, kad dar antrą operacijos dieną ukrainiečiams pasiekus prie Oskil upė esančią Horokhovatka gyvenvietę, jie pasuko ne tik į pietus Izyum link, bet ir čia forsavo upę (yra tiltas, taip pat buvo informacija, kad čia upė išdžiūvusi) ir persikėlė į kitą krantą. Pasinaudodami sumaištimi susikūrė placdarmą, o kai orkai norėjo paskubomis užimti gynybą šiame ruože, ukrainiečiai juos pasitiko ugnimi.

b) Jei ukrainiečiai iš tiesų susikūrė placdarmą aplink Borova (Novoplatonivka-Borivska-Piski Radkivksi), tuomet orkų bandymai sukurpti gynybos liniją palei Oskil upę sugrius, ir jiems teks ginti kelią Kupjansk – Svatove. Vienintelis klausimas – kiek resursų ir jėgų dar turi ukrainiečiai spausti agresorių. Kaip rašėme vakar, persistengti labai pavojinga, bet kol kas viskas einasi puikiai.

• Lyman.
a) Ukrainiečiai iš rytų ir pietų spaudžia Lyman, mūšis tęsiasi. Tikėtina, kad kol kas miestas neužimtas ne dėl jį ginančių orkų narsos, bet pirmiausia todėl, kad Severskyi Donec upė ir (tikėtina) perkėlų per ją atakavimas orkų artilerija trukdo sparčiai čia permesti reikiamą pajėgų kiekį. Visgi ukrainiečiai stumiasi priekin – pavyko įkalti pleištą tarp Lyman ir Yampil, judama link šių įtvirtintų rajonų užnugario. Jei ukrainiečiai pasieks Zarichne, orkų grupuotė bus blokuota iš šiaurės rytų.

b) Pasinaudodami Izyum grupuotės sutriuškinimu, ukrainiečiai forsavo Severskyi Donec prie Studenok ir Sviatohirsk, užėmė šias gyvenvietes ir perkirto šiauriau esantį kelią Izyum – Lyman. Labai tikėtina, kad tokiu būdu Oskil-Sverskyi Donec upių santakoje esančios orkų pajėgos bus arba atkirstos, arba bus priverstos vėl trauktis į gynybos gilumą (jei spės). Maža to, jei ukrainiečiams pavyks pasiekti Shandriholove, orkų Lyman grupuotė bus blokuota iš šiaurės vakarų.

Įvertinus Kupjansk ir Lyman sektoriuje vykstančias tendencijas, tikėtina, kad rusai nepajėgs susikurti tvarkios gynybos linijos palei Oskil – Sverskyi Donets upes. Tokiu atveju labai tikėtina, kad jiems geriausiu atveju teks užimti gynybą palei liniją Zherebec upė – Novoselivske – Orotnivka – Nova Tarasivka – Agapivka – Ilinka – Urazovo. Šiuo atveju strateginės reikšmės kelias Kremina – Svatove – Urazovo taps ne tiekimo linija, o viena iš gynybos linijų, kadangi ši transporto arteriją pasiekia ne tik ukrainiečių MLRS, bet ir haubicos, o kai kuriuose ruožuose ir minosvaidžiai.

• Syversk.
a) Ukrainiečiai ne tik nežymiai stumia orkus į rytus nuo kontaktinės linijos, bet ir ėmė įrenginėt pontonines perkėlas per Severskyi Donec. Neatmestina, kad ukrainiečių lengvieji pėstininkai ir SOP vienetai atakuos orkų tiekimo kelius iš Kremina į Lyman.

b) Fiksuojamas padidėjęs ukrainiečių aktyvumas Spirne – Ivano Darivka ruože. Orkai turbūt paskaitė mūsų pastarųjų dienų apžvalgas (joke) , ir vengdami smūgio Popasna link, taip pat perėjo į kontratakas.

• Bakhmut. Tarsi problemų prie Spirne būtų maža, ukrainiečių grupuotė Berestove – Bilohorivka ruože taip pat ėmė labai intensyviai spausti agresorius. Dar vienas signalas – naujas smūgis orkų bazei Kadiivka. Atstumas iki kontaktinės linijos apie 40 km. Mes visi pamename, kas nutinka kai ukrainiečiai tokiais atstumais nuosekliai ima daužyti orkų karinę infrastruktūrą. Nepaisydami aiškių indikacijų, kad ukrainiečiai ruošią dirvą smūgiui į orkų grupuotės užnugarį (pvz. Popasana), rusai toliau nesėkmingai atakuoja tuose pačiuose Bakhmut sektoriaus ruožuose (Soledar – Bakhmutske, Vesela Dolyna – Bakhmut, Zaitseve, Mykolaivka Druha – Mayorske). Perfrazuojant kariuomenėje populiarų posakį – nedirba galva, neliks nei kojų, nei rankų, nei galvos. To orkams ir palinkėsime.

2. Centras. Tęsiasi sunkūs mūšiai Pervomaiske ir Krasnohorivka ruožuose. Ukrainiečių kontratakos šiame etape nebuvo sėkmingos ir atstumti agresoriaus nuo kontaktinės linijos kol kas nepavyko. Mūšiai tęsiasi.

3. Zaporizhia. Be didelių pakitimų – artilerija, lokalios atakos. Orkai vis dar laukia ukrainiečių kontrpuolimo, ukrainiečiai mėgaujasi orkų laukimu. O tuo tarpu trys smagūs kabūm Melitopol oro uoste.

4. Pietūs
• Cherson. Pasirodė informacija, kad rusų manevriniai vienetai paliko Kysilivka, dėl kurios pirmosiomis kontrpuolimo dienomis vyko intensyvūs mūšiai. Kol kas situacija labiau panaši į tai, kad ši gyvenvietė tapo no mans land. Kaip ten bebūtų, nedideliais žingsneliais artėjama Chornobaivka link (į kurią vėl smogė Ukrainos artilerija). Orkai reaguoja ir bandė kontratakuoti prie Liubomirivka, tačiau ataka atmušta.

• Snihurivka. Be pakitimų.

• Andriivka. Prieš dvi dienas atkreipėme jūsų dėmesį, kad rusų artilerija atakavo taikinius aplink Bruskinske, kurį tuo metu kontroliavo. Vis daugiau ženklų, kad šie smūgiai – tai ne girtų rusų artileristų darbas, o reakcija į ukrainiečių atakas. Šiandien pasirodo informacija, kad kelias David Brid – Nova Kachovka ties Bruskinske jau perkirstas. Jei yra taip, tai didžiulis smūgis ruože besiginančioms rusų pajėgoms. Tačiau informacija nėra iki galo patikima, ją reikia tikrinti.

• Vysokopillya. Be didelių pakitimų, kontaktinė linija nejuda.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos kariuomenės vado Valerijaus Zalužno teigimu, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų puolimas tęsiamas ne tik į pietus ir rytus, bet ir į šiaurę. „Didžiuojuosi ir esu dėkingas kiekvienam Ukrainos kariui. Man didelė garbė kovoti kartu su jumis. Amžina atmintis tiems, kurie žuvo kovose už Ukrainą!”

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas prisipažino klydęs, anksčiau netikėjęs, jog Rusijos kariuomenė vykdys negailestingą taikių miestų bombardavimą. Jis manė, kad rusai „nėra tokie jau baigti”, tačiau klydo. „Nesigėdiju pasakyti, kad dariau rimtą prielaidą, sakydamas, kad netikiu, kad Putinas bombarduos Ukrainos civilius miestus. Klydau, nes netikėjau, kad jie bus „končienyjie” (moraliai galutinai degradavę) tame „orkostane”, kad jie bus tokie nepatenkinti, kad ukrainiečiai, ypač rusakalbė gyventojų dalis Rytų Ukrainoje – Charkivo srityje, Volnovachoje, Mariupolyje – pasitiks juos ne su gėlėmis, o priešinsis”, – sakė ministras. Reznikovas įsitikinęs, kad Putinas keršydamas naikina taikius Ukrainos miestus salvinėmis raketinės artilerijos sistemomis „Grad” ir „Smerč”.

Putinui, deja ir beje, visiškai nesvarbus ne tik Ukrainos rusakalbių likimas, bet ir Rusijos piliečių mirtys. Jei žinotų, kad tikrai laimės, Putleris kare pražudytų milijonus rusų ir iškilmingai švęstų pergalę ant lavonų kalno.

Reznikovo teigimu, Rusija jau iššvaistė daugiau kaip 57 proc. savo raketinio potencialo. Okupantų raketų „sąnaudos“ padidėjo, nes ėmė sėkmingai veikti Ukrainos priešlėktuvinės ir oro gynybos sistemos.

Rusija neatsisako derybų su Ukraina, tačiau vėlavimas apsunkina procesą, pareiškė Rusijos užsienio teroro ministras Lavrovas. Pasak Lavrovo, Kyjivo valdžia teigia, kad derybos gali vykti tik po Ukrainos pergalės. „Ir tada, kai „Rusija paliks Ukrainos žemes”, jie (Ukraina) bus pasirengę kalbėtis, primesdami mums savo sąlygas. Juos aktyviai palaiko ir nuolaidžiauja Londonas, Vašingtonas, Briuselis. Jei toks yra jų pasirinkimas, tuomet žinome, kaip galime pasiekti Rusijos prezidento Vladimiro Putino iškeltus tikslus, vykdydami specialią karinę operaciją”, – sako karo nusikaltimų bendrininkas Lavrovas.

Maskva ragina Kyjivą derėtis esant šiandieninei padėčiai, o frazę „žinome, kaip galime pasiekti Rusijos prezidento Vladimiro Putino iškeltus tikslus“ mes vertiname, kaip grasinimą branduoliniu ginklu.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Berbock patikino, kad Vokietija visapusiškai remia Ukrainą ir tieks tiek ginklų, kiek reikės.

Žodis į žodį taip, kaip kalba JAV lyderiai. „Esame 150 proc. Ukrainos ir Ukrainos žmonių pusėje. Ir mes būsime su jais tol, kol Ukrainai ir Ukrainos žmonėms reikės mūsų paramos”, – teigia Berbock.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė paaiškino, kad iki vasario 24 d. Vokietija netiekė ginklų Ukrainai, nes tai galėjo tapti pretekstu Rusijai įsiveržti į šalį, tačiau dabar situacija pasikeitė 180 laipsnių kampu.

Ministrė kalba gerai, bet ne visiškai teisingai. Vokietija ginklų netiekė Ukrainai ir po vasario 24 d., maža to, Vokietija neleido naudoti savo oro erdvės kitoms šalims tiekti ginklus nuo Rusijos ir Baltarusijos invazijos besiginantiems ukrainiečiams. Dar priminsime, kad pačioje Vokietijoje ginklų tiekimas buvo vilkinamas, motyvuojant sudėtingomis procedūromis.

Ir tik dabar, kai visi pamatė, kad Ukraina ne tik gali, bet ir laimi karą, norintys visokeriopai remti žodžiais, ne darbais, dygsta, kaip grybai po lietaus. Politikai tuoj švaistysis skambiomis frazėmis, žinodami, kad masės gyvena šiandiena ir pamiršta, kas vyko vakar.

„Vokietija turi nedelsdama prisidėti prie Ukrainos sėkmės ir tiekti apsaugotas transporto priemones – pėstininkų kovos mašinas „Marder” ir pagrindinį kovos tanką „Leopard 2”, – pareiškė Bundestago gynybos komiteto pirmininkė Marie-Agnes Strack-Zimmermann. „Tikrai ne laikas delsti ir dvejoti”, – teigia politikė. „Dabartinė Ukrainos kariuomenės karinė pažanga ir pirmosios atkovotos teritorijos šalies rytuose byloja apie Ukrainos kovinę jėgą ir besąlygišką valią susigrąžinti užpultą šalį.”

O jei ne Ukrainos pažanga… Jei Rusijos pažanga? Ar tada leopardai irgi besąlygiškai važiuotų ginti nuo ordos Europą?

Nesusilaikysime nepriminę, kad pirmomis karo savaitėmis, mūsų raginimus Ukrainos kariuomenei suteikti priešlėktuvines bei oro gynybos sistemas, perduoti naikintuvus, kai kas vadino karo kurstymu. Lėktuvų perdavimas įstrigo ir parama apsiribojo lengvųjų prieštankinių ir priešlėktuvinių ginklų tiekimu. Prireikė tūkstančių aukų ir dešimčių sugriautų miestų, kol Vakarai suprato, kad su lengva ginkluote karas nelaimimas. Ir tik tuomet, kai Vakarų politikai, apsilankę Irpenėje, Bučoje, savo kailiu pajuto, kad taip gali atrodyti ir jų namai – įvyko lūžis. Galvose.

Ukrainos Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos duomenimis, okupantai ketina apšaudyti Zaporižės AE bei Enerhodarą ir dėl to apkaltinti Ukrainą.

Rusijos “opozicinės” žiniasklaidos teigimu, Kremlius atidėjo referendumus dėl LNR ir DNR bei okupuotų Zaporižės, Charkivo ir Chersono sričių prisijungimo prie Rusijos. Esą tokio sprendimo priežastis – sėkmingas Ukrainos kariuomenės kontrpuolimas Charkivo kryptimi. Teigiama, kad Kremliaus polit-technologai, dirbę Charkivo ir Zaporižės srityse, jau atšaukti į Rusiją.

Kremlius esą iš tiesų nežino, kada galės planuoti referendumus okupuotose teritorijose, taip pat nežino, kokiu būdu gali vėl pradėti puolimą Donbase iš šiaurės, nes nebeturi pajėgumų, o be to Charkivo srityje dešimtys ir šimtai vienetų nesugadintos technikos perėjo ukrainiečiams, taip pat ir dešimtys tonų šaudmenų.

Žodį opozicinė sąmoningai rašome kabutėse, nes stebime, kad dalis neva opozicinės Rusijos žiniasklaidos dirba po priedanga. Skelbiama, kad medija nepritaria karui, tačiau straipsnių arba reportažų turinys – atvirai prokremliškas. Sąvokos taip pat iš Olgino trolių fabriko, pvz: “Rusijos armija pasitraukė ir persigrupavo”. Kremliaus valdomų žiniasklaidos priemonių žinučių atkartojimas, gudriai paslėptas Ukrainos, NATO ir Vakarų žeminimas – primityvus priešo žiniasklaidos rūbas. Tačiau nuogais ir mažučiais GRU PSYOPS mokyklos absolventai šviečia iš tolo.

Macronas negali neskambinti. Kaip diena – taip skambutis. Šįkart Putinui. Žinoma, dėl Zaporižės AE. Kalbėdamiesi telefonu vyrai sutarė „nepolitizuotai sąveikai”.

Tuo Macronas baigė eilinį kasdienį sąveikavimą su Putinu. Iki rytojaus.

Kinijos komistų partijos vadas Xi Jinpingas šią savaitę pirmą kartą per daugiau nei dvejus metus išvyks į užsienį. Pas Putiną. Lankysis Kazachstane, o vėliau Uzbekistane. Xi pademonstruos savo įtaką regione, o Putinas savo polinkį Azijai.

Teisinga linkme krypsta tas Putinas. Tačiau, matyt, prastai mokėsi geografijos. Ukraina – vakarų pusė. Ne Azija. O Xi, senas gudrus partškolos mokinys, jau ruošiasi apdirbti Putiną nauja mintimi – kam Rusijai Sibiras?

Jungtinė Karalystė atmeta Putino teiginį, kad tik nedidelė dalis Ukrainos eksportuojamų grūdų atitenka neturtingoms šalims. Praėjusią savaitę pagrindinis Kremliaus melagis tvirtino, kad tik du iš 87 laivų, gabenusių 60 000 tonų produktų, pateko į neturtingas šalis. Teigiama, kad Rusija vykdo apgalvotą dezinformacijos strategiją, nes siekia “nukreipti kaltę dėl maisto trūkumo problemų, diskredituoti Ukrainą ir sumažinti pasipriešinimą invazijai”.

Dar daug vandens nutekės, kol visi patikės, kad viskas, kas išeina iš skeltanagių burnos – medum pateptas melas.

Operacinis lygmuo
Žlugo Kremliaus „specialioji operacija“. Ukrainiečiai per kelias dienas pasiekė tokių laimėjimų, kokių driskių armijai nepavyko pasiekti per pusę karo metų. Miestai ir vietovės, dėl kurių okupantai kovėsi keletą mėnesių, buvo atkovoti Ukrainos kariuomenės per tris dienas. Charkivo srityje rusų kariuomenės likučiai išstumti už valstybinės Rusijos-Ukrainos sienos ribų.

Visa okupantų orda Ukrainoje perėjo į gynybos režimą. Rusijos karo nusikaltimų ir terorizmo ministerija, panaudodama rezervus, mėgina sukurti gynybos liniją prie Oskolio ir Siverskio Doneco upių. Mordoras mėgina sustabdyti ukrainiečių puolimą Limano srityje, nors Zelenskis neabejoja, kad Limanas netrukus bus ukrainiečių rankose.

Putinas vakar pakeitė Vakarų grupuotės Ukrainoje vadą – juo tapo generolas leitenantas Aleksandras Lapinas. Lapinas – buvęs Centrinės karinės apygardos vadas. Nuo 2018 m. spalio mėn. iki 2019 m. sausio mėn. jis buvo Rusijos Federacijos kariuomenės grupuotės Sirijoje vadas, nuo 2022 m. vasario 24 d. vadovavo Centrinės karinės apygardos kariniams veiksmams Ukrainoje. Lapino vadovaujama karių grupė dalyvavo kovose dėl Lisičiansko.

Putinas tikisi, kad Sirijos ir sėkmingų atakų Severodonecke praktika bus aklai pritaikyta Ukrainos rytuose. Mes jau matome, kad visi Rusijos generalbalvonai įgalūs kariauti tik atsilikusiose pasaulio šalyse. Ukrainoje driskiai ne tik išsilaužė dantis, bet ir nusisuko sprandus.

Kremliaus propagandiniais kanalais Solovjovas, Skabejeva, Simonian be perstojo kartoja, kad padėtis fronte sunki, nes „rusų kariai kovoja su visais kolektyviniais Vakarais, kaip Antrojo pasaulinio karo metu.” Driskiai nebūtų driskiai, jei nepamirštų, kad nuo fašistinės Vokietijos apsigynė tik JAV lendlizo dėka, o sąjungininkai (JAV) anksčiau išsilaipino Trečiojo Reicho žemėje, nei čia įžengė ruso kareivio batas.

Taktinis lygmuo
Vakar vakare daugelyje Ukrainos miestų gaudė oro pavojaus sirenos. Rusijos teroristai smogė Charkivo infrastruktūros objektams. Daugelyje miesto rajonų dingo elektra ir vanduo.

Rusofašistai atakavo ir kitų miestų elektros pastotes, pranešta apie elektros energijos tiekimo sutrikimus Dnipro, Charkivo, Poltavos, Odesos ir Zaporižės sričių gyvenvietėse.

Tai rusų kerštas už pastarųjų dienų nesėkmes ir per 24 valandas atkovotas daugiau nei 20 gyvenviečių.

Ukrainos Gynybos štabas informuoja, kad orda mėgino veržtis Chersono srityje, tačiau gavo atkirtį. Mūšiai tęsiasi Mykolajivkos II ir Zaicevės rajonuose.

Turimais duomenimis, 810-oji jūrų pėstininkų brigada iš Sevastopolio neteko beveik 85 proc. gyvosios jėgos. Likusių karių moralė labai žema, jie masiškai sudeda ginklus.

Ukrainos kovos lėktuvai sudavė priešui aštuonis smūgius – naikinti atramos punktai, šešios priešo gyvosios jėgos ir karinės technikos koncentracijos vietos, priešlėktuvinės sistemos.

Ukrainos kariuomenė sunaikino nepilotuojamą orlaivį „Orlan-10”, numušė valdomą raketa X-59, keturias jūrines raketas „Kalibr” ir penkias raketas X-101.

Luhansko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Gaidajus praneša, kad tiek okupantai, tiek kolaborantai bėga iš Luhansko srities, susikrovę vogtus daiktus vogtose transporto priemonėse.

Ukrainos Generalinis štabas praneša, kad apie 150 Rusijos ginkluotųjų pajėgų karių dviem autobusais, vienu sunkvežimiu ir 19 vogtų automobilių konvojumi išvyko iš Borščevos ir Artemivkos Charkivo srityje.

Rusijos pusė pripažįsta nesėkmes fronte, teigdama, kad jos ginkluotos pajėgos kovoja taip, kaip moka ir taip, kaip gali.

O pasirodo, kad nei moka, nei gali. Nepatvirtintais duomenimis, dėl nesėkmių virtinės kare, Putinas apkaltino korupciją Rusijos armijoje ir davė nurodymą Rusijos oligarchams kurti privačias ginkluotas formuotes.

Visiška kvailystė visais požiūriais. Aišku viena – tarp kariuomenės ir saugumo struktūrų vadų prasidėjo rietenos.

******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv. Be didelių pakitimų. Joke!  Pasikeitimai strateginio masto:

Kaip ir prognozuota, ukrainiečiai išvystė operacinius pasiekimus prie Bakaklya – Shevchenkove ruožo ir puolė į šiaurę. Puolimas toks veržlus, kad ukrainiečiai ne tik užėmė Velykyi Burluk, bet ir Vovchansk. Tokiu būdu orkų grupuotė rytiniame Donec upės krante (arba Pechenegskij tvenkinio) iki Oskil upės nustojo egzistuoti. Orkai bando persigrupuoti rytiniame Oskil upės krante.

Tuo tarpu šiauriniame Charkiv ruože taip pat neliūdna. Ukrainiečiai įžengė į Kozacha Lopan (šiaurės vakarinis ruožas), Lyptsi (šiaurinis ruožas) ir šiaurės rytiniame ruože siekia susijungti su Vovchansk esančiomis ukrainiečių pajėgomis.

Izyum
Operacinė sėkmė nuo Bryhadyrivka – Shevchenkove pasiekiant Oskil upę įgalino perskelti rusų Izyum grupuotę pusiau. Manėme, kad tai privers atskirtus Izyum ir Kupjansk ruožus pereiti į gynybą, tačiau puolimas buvo toks netikėtas ir galingas, kad visa grupuotė subyrėjo it kortų namelis (Izyum ir Kupjansk užimti ukrainiečių). Kitoje Oskil upės pusėje agresorius bando persigrupuoti, tačiau vietoje profesionalaus perėjimo į gynybą ir rezervų formavimo gynybos gilumoje, rusų pajėgos puola į be atodairiškas ir nieko gero jiems neatnešančias atakas. Priešingai daro ukrainiečiai, pasinaudodami sumaištimi, jų manevriniai vienetai kirto Oskil upę į pietus nuo Kupjansk ir perskėlė orkų komunikacijas link Severodonetsk ir Lyman.

Lyman esanti ukrainiečių grupuotė puola nuo Ozerne link Yampil, o prie Staryi Karavan esanti grupuotė atakuoja orkus išsidėsčiusius Lyman mieste. Mūšiai tęsiasi.

Syversk. Pasinaudodami agresoriaus strategines pasekmes turėsiančiu sutriuškinimu Charkiv ir Izyum sektoriuose, ukrainiečiai pradėjo kontratakas nuo Syversk link Lysychansk. Mūšiai vyksta Hryhorivka – Verkhnokamyanske – Ivano-Darivka ruože, tačiau dabar jau ukrainiečiai eina pirmyn ir įgijo taktinę sėkmę.

Bakhmut. Agresorius nepaisydamas nieko toliau atakuoja Soledar – Bakhmutske, Vesela Dolyna – Bakhmut, Zaitseve, Mayorske ruožuose, t.y. vis dar puoselėja viltį blokuoti ir užimti Bakhmut. Kas bus, jei ukrainiečiai, kiek stumtelėję orkus į rytus nuo Syversk, kuriam laikui čia pereis į gynybą, o pagrindines pastangas nukreips į pietryčius, t.y. Popasna link? Rusijos pajėgų vienetams šioje vietoje gręsia dar vienas apsupimas ir „geros valios ženklo“ demonstracija.

Centras. Rusai toliau atakuoja Pervomaiske ruože, tačiau ukrainiečiai vis dažniau kontratakuoja. Ypač aktyvios kontratakos prie Krasnohorivka ir Donecko oro uosto prieigose. Orkų socialiniuose tinkluose kalbama apie galimą ukrainiečių smūgį nuo Avdiivka.

Zaporyzhia. Orkai socialinę mediją bombarduoja pranešimais, kad prie Vuhledar ukrainiečiai telkia pajėgas, panikoje rėkia jog būtina apsaugoti jiems kritiškai svarbią Volnovakha. Rusai bando gelbėtis ir kontratakuoja link Novomykhailivka.

Pietūs
Cherson. Didelių pasikeitimų nėra. Mūšiai Ternovi Pody – Blahodatne ruože tęsiasi.

Snihurivka. Agresorius pranešė, jog surengė puolimą į rytus nuo Snihurivka, tačiau rezultatai nežinomi. Labai tikėtina, kad tai bandymas bet kokia kaina pademonstruoti aktyvumą, be jokių aiškių sėkmės perspektyvų.

Andriivka. Situacija nėra iki galo aiški. Mažai informacijos ar ukrainiečiai atnaujino puolimą. Tačiau faktas, jog rusų artilerija ir raketos atakavo Bruskinske sufleruotų, kad čia orkai turi didelių problemų. Jei ukrainiečiai iš tiesų prasiveržė ir įsitvirtino Bruskinske, tokiu atveju Davydiv Brid esanti agresoriaus grupuotė būtų dalinai izoliuota (blokuota) iš trijų pusių (šiaurė, vakarai ir pietūs). Stebėsime situaciją.

Vysokopillya. Didelių pasikeitimų nėra. ****

 

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos karas su Rusija baigsis, kai bus išlaisvintos visos Ukrainos teritorijos, teigia Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas. „Jei Rusija liks tokia, kokia yra, tik laiko klausimas, kada ji pradės kitą karą. <…>, todėl mūsų užduotis yra padaryti taip, kad Rusijai net nekiltų noras galvoti, jog ji gali užpulti savo kaimynus, ypač tokiu būdu, kaip ji tai padarė prieš mūsų šalį”. NSGT sekretoriaus teigimu, Ukrainos kariuomenė sustos ten, kur baigsis valstybės interesai.

Visiškai taip. Net jei Rusija pralaimės karą, net jei bus nugalabytas Putinas, to nepakanka, kad mes ir mūsų kaimynai būtume saugūs. Būtina perdurti teroristinių išperų šerdį – sunaikinti specialiąsias ir saugumo tarnybas, kuriose kuriami visi Rusijos nusikalstami – grobikiški planai.

Rusijos atstovai okupuotame Charkivo regione pareiškė, kad civiliai gyventojai evakuojami iš trijų Rusijos kontroliuojamų regiono miestų, kuriems kilo grėsmė dėl Ukrainos puolimo. Pastaruoju metu nusmurgusio ir nusiminusio Solovojovo laidoje nuskambėjo teiginiai, jog rusakalbiai civiliai gyventojai evakuojami iš Iziumo, Kupjansko ir Velikij Burluko miestų.

Kelias namo žinomas: „Ivan idi domoj“. Geriau savom kojom, nei kroviniu “200”.

Kitą savaitę Volodymyras Zelenskis kreipsis į JAV Nacionalinės gynybos pramonės asociacijos organizuojamą konferenciją, prašydamas daugiau ginklų Ukrainos gynybai.

Ukraina siekia padidinti elektros energijos eksportą į ES, kuri nukentėjo dėl sumažėjusio elektros energijos vartojimo po Rusijos invazijos. Ukraina jau parduoda šiek tiek elektros energijos Vengrijai (be reikalo) ir Slovakijai, taip pat apie 200 megavatų elektros energijos per dieną Lenkijai.

Lenkija greičiausiai pirks elektros energiją iš Ukrainos Chmelnyckio atominės elektrinės, pareiškė Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis. Planuojama, kad ši jungtis, neveikianti nuo 1990-ųjų, bus atidaryta iki metų pabaigos, atlikus būtinus atnaujinimus.
Kartais tikrai neverta išmesti senų, patikimų daiktų.

Rusija remia TATENA raginimą nutraukti apšaudymą netoli Zaporižės, pareiškė Rusijos ambasadorius prie TATENA Michailas Uljanovas.

Įsiveržia ginkluota kiaulė į svetimus namus, nužudo tėvus, išprievartauja vaikus ir kriuksi, kad negalima atsiimti užgrobtų namų, nes gali sprogti dujų įranga. Kiaule, eik namo. Dar geriau – skandinkis kūdroje.

ES finansų ministrai pritarė dar vienai 5 mlrd. dolerių paskolai Ukrainai. Tai dalis viso 9 mlrd. eurų ES paketo, apie kurį buvo paskelbta gegužės mėnesį.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas paragino sąjungininkus aprūpinti ukrainiečių karius žiemos įranga: šiltais drabužiais, palapinėmis, generatoriais, kad Ukrainos kariai galėtų toliau kovoti su Rusijos okupantais.

Putinas pareiškė, kad 2022 m. Rusija eksportuos 30 mln. tonų grūdų, o iki šių metų pabaigos šį kiekį padidins iki 50 mln. tonų. Putinas – vienintelis pasaulyje vagis ir teroristas, kuris viešai ir nebaudžiamas didžiuojasi savo nusikalstama veika.

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas pareiškė, kad Ukrainos pajėgos pasiekė tam tikros sėkmės, vykdydamos operacijas Charkive ir Chersone. Vašingtonui smagu matyti, kaip amerikietiški ginklai pliekia rusus nepalikdami jiems jokių vilčių. Vakar Pentagonas, vertindamas Ukrainos sėkmę kare su Rusija, pirmą kartą panaudojo žodį „kontrpuolimas“.

Tamsos karalystėje, kur neprasiskverbia anei krislas teisybės ir realybės iš už anapus, tenai, kvailinamiems milijonams, toliau pilami melo nuodai. Kremliaus agentūros skelbia, jog Vladimiro Putino palankumo reitingas per pastarąją savaitę pakilo 0,8 procentinio punkto iki 80,3 %.
Kremlius pagaliau apsisprendė okupuotų Ukrainos Zaporižės ir Chersono sričių teritorijų prisijungimo referendumus surengti lapkričio 4 – „nacionalinės vienybės” dieną.

Nacionalinė vienybės diena – antroji pagal svarbą šventė Rusijoje po gegužės devintosios. Lapkričio 4-osios diena pradėta iškilmingai švęsti 2005-aisiais, minint išsivadavimą nuo lietuvių ir lenkų įgulos, kuri buvo įsitaisiusi Maskvoje nei daug nei mažai – apie pusantrų metų. Minino ir Požarskio vadovaujami sukilėliai iškrapštė iš Maskvos anuometės ATR kariuomenę, kuriai nesugebėjo padėti į pagalbą skubėjęs Karolis Katkevičius. Tai ilga ir įdomi tema, tačiau būtinai turime pastebėti, kad maskoliai vis dar jaučia nuoskaudą dėl jų miestą užgrobusių “lenkų ir litovcų”, ir siekia revanšo. Tai didelis atsilikimas, kuris murkdo Rusiją viduramžių reminesencijose.

Beje, Kremlius svarstė ir scenarijų, pagal kurį aneksija būtų pirmiausia įvykdyta Chersono ir Zaporižės srityse, tačiau šių planų atsisakyta dėl Ukrainos kariuomenės puolimo.

Tuo tarpu okupuoto Krymo administracijos vadovas Sergejus Aksionovas mano, jog esant dabartinei situacijai nereikia jokių referendumų. Reikia užgrobtas teritorijas tiesiog prijungti ir viskas.

Tai aišku! Kur tik įžirgliojo smirdantis ir kruvinas rusiško kareivio batas – viskas Rusijos!

Iki to laiko, kol Rusijos grobikų žarnos ima pūti ant medžių šakų.

Operacinis lygmuo
Rusijos generalbalvonų štabas mėgina skubos tvarka „remontuoti“ aižėjantį frontą šiaurėje ir šiaurės rytuose. Prie Kupjansko ir Iziumo buvo bandoma gesinti degančias vietas naujai gabenama technika ir rusų mėsa. Orda mėgina stabdyti ukrainiečių puolimą, skraidindama techniką ir karius tiesiai į mūšių zonas, tačiau nieko padaryti nepavyksta, nes sulaikyti suplanuotą, sklandžiai vykstantį puolimą – labai sudėtinga.

Kupjanskas – labai svarbus logistikos mazgas, per kurį buvo aprūpinama visa rusų armijos grupuotė rytų Ukrainoje – išlaisvintas.

Pietuose Mordoro gretas apėmusi klaiki panika. Bėgančius karius vaikosi sraigtasparniai, karininkai juos stabdo, atidengdami ugnį.

Rusijos informacinės agentūros gi apie karą nekalba iš viso. Bendras paveikslas, stebint Rusijos TV, analitikų ir karo apžvalgininkų veidus ir nuotaikas toks, jog visi arba gilioje neviltyje, arba apimti trydą leidžiančios panikos.

Rusijos gynybos ministerija dėl pratrūkusios pykčio bangos uždarė komentarus savo socialiniuose tinkluose.

Teigiama, jog vakar, skubos tvarka Putinas sušaukė Rusijos saugumo tarybos posėdį.

Mes turime duomenų, kad šiandien priešpiet Kremliuje ėmė dėtis labai keisti dalykai. Negalėdami daugiau komentuoti, tik retoriškai klausiame: ar pirmadienis Raudonojoje aikštėje nepatvirtins jos vardo ne tik spalva, bet ir pralietu krauju.

Taktinis lygmuo
Iziumo centras – ukrainiečių rankose, priemiesčiuose verda mūšiai. Rusų kariai ir kolaborantai bėga iš miesto.

Ukrainos Gynybos pajėgų aviacija sunaikino okupantų priešlėktuvinės gynybos sistemas, karinę techniką ir karius Donecko ir Pietų Buho kryptyse.

Smūgiai vykdomi rytuose ir pietuose prieš priešo gyvosios jėgos koncentracijos rajonus, priešlėktuvinės gynybos ir elektroninės kovos objektus.

Ukrainos kariuomenė triuškina priešą, išlaisvinats svarbus Balaklijos miestas, kurį okupantai buvo užėmę šešis mėnesius.

Rusijos kariuomenė naktį paleido 2 sparnuotąsias raketas į Dnipro, vieną raketą numušė priešlėktuvinė gynyba, kita pataikė į pramonės įmonę ir sukėlė gaisrą.

Rusijos armija intensyviai apšaudė Charkivą, sugriautas vaikų menų centras, mokykla, privatūs namai. Sužeista 10 žmonių.

Neįgalūs kariauti keršydami smogia silpniausiems. Nebe ilgai jau.

Aurimo FB paskyra buvo užblokuota 24 valandoms dėl „hate speech“. FB isšiųstas formalus užklausimas: ką jūs palaikote – agresorių, ar Ukrainą, besikaunančią už savo ir, pabrėžiame, jūsų saugumą ir galimybę rytais gerti kavą, užkandant kruasanais, ne driskių kalašnikovų kulkomis.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Anapilin iškeliavo Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II-oji, Europai, Vakarams ir mums buvusi stabilumo, aukštuomenės moralinio etalono simboliu. Prasidėjus plataus masto Rusijos (ir Baltarusijos) invazijai, karališkoji šeima parėmė Ukrainą ir smerkė Kremliaus agresiją.

Elžbieta II-oji buvo tiesiogiai susijusi su Rusija: jos senelės, Karalienės Aleksandros sesuo tapo Rusijos caro Aleksandro III žmona, o jų sūnus Nikolajus buvo paskutiniuoju caru, kurį 1918 m. nužudė bolševikai. Nikolajus II-asis buvo artimas karalienės Aleksandros sūnaus draugas. Bolševikų revoliucijos įkarštyje buvo parengtas planas, pagal kurį Nikolajus su šeima turėjo pabėgti į Angliją, kur prieglobstį jiems turėjo suteikti karališkoji šeima.

Šiandien Vakarai tęsia kovą su teroristinio bolševikų režimo paveldėtojais. JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas atvyko į Ukrainos sostinę iš anksto apie tai nepranešęs. Blinkeno teigimu, Joe Bideno administracija suteiks 2 mlrd. dolerių ilgalaikį karinį finansavimą Ukrainai ir 18-ai jos kaimynių, įskaitant NATO nares ir regioninio saugumo partneres, kurioms „kyla didžiausias pavojus galimos Rusijos agresijos atveju”.

Blinkenas lankėsi Kyjivo nacionalinėje specializuotoje vaikų ligoninėje, susitiko su gydomais vaikais, tarp jų ir su per karą sužeistais, bei susipažino su minų ieškančiu Džeko Raselo terjeru Patronu.

Valstybės sekretorius patvirtino, kad JAV rems Ukrainą tiek, kiek reikės iki pergalės. Šiuo metu, kai Ukrainos kariuomenė veja rusų okupacines pajėgas iš užgrobtų sričių, JAV vadovų moralinė ir finansinė parama Ukrainai yra kaip niekada svarbi. J. Bideno administracija tiekia nuolatinę paramą Ukrainai, kuri nuo konflikto pradžios sudaro daugiau kaip 13 mlrd. dolerių.

TATENA komanda baigė savo misiją Zaporižėje. Rezultatų ataskaitoje Rusijos „Rosatom” atstovai besitrinantys okupuotoje Zaporižės AE įvardinti kaip Ukrainos branduolinės energetikos darbuotojų patarėjai.

Jei okupantų atstovai – patarėjai, tuomet “kariai” – gailestingosios sesutės.

Kyjivas greičiausiai iš TATENA tikėjosi, kad okupacinės kariuomenės buvimas elektrinėje bus įvardintas kaip keliantis grėsmę AE saugumui. Ukrainos „Energoatom” atstovų teigimu, „Rosatom” darbuotojai branduolinėje jėgainėje paprasčiausiai vagia informaciją bei šnipinėja.

Aiškėja, kaip Rusija, apeidama sankcijas, tiekia naftą ES šalims. Rusijos naftos tanklaiviai atplaukia į Konstancos uostą Rumunijoje. Ten, neutraliuose Juodosios jūros vandenyse, jie perkrauna naftą ir naftos produktus į laivus, plaukiojančius su Europos šalių vėliavomis, kurie vėliau gabena juos į ES šalis, pavyzdžiui, į Graikiją. Esą dauguma tokių laivų priklauso Rusijos oligarcho Vladimiro Lisino kompanijai „Volga Shipping”.

Ukrainos šaltinių duomenimis, šis Rusijos oligarchas kažkodėl iki šiol nėra sulaukęs asmeninių sankcijų iš JAV, ES, Didžiosios Britanijos. Business as usual.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad nuo rugsėjo 1 d. išlaisvinta daugiau kaip tūkstantis kvadratinių kilometrų Ukrainos teritorijos. Ukrainos kariuomenė išlaisvino dešimtis gyvenviečių ir strateginių punktų. Prezidentas padėkojo Ukrainos kariams, kurie tai užtikrino, dėkojame ir mes. Jei ne ukrainiečių tautos valia mušti bolševikų atmatas – driskių legionai šlaistytųsi po mūsų laukus.

Pagaliau taip lauktos permainos operaciniame karo paveiksle. Įvyko ypač svarbus psichologinis lūžis Ukrainos gynėjų ir okupuotų teritorijų žmonių galvose – Ukraina ne tik ginasi, ji puola.

Puolimas yra vienintelis būdas laimėti karą, o su ryškesnėmis taktinėmis pergalėmis, ateina pasitikėjimas ir begalinis noras spausti okupantą tiek, kad jam iššoktų akys ir išvirstų žarnos. Daugelis ordos plėšikų, žinoma, to nelaukia ir traukiasi, kol dar gali.

Charkivo srities pietinėje dalyje Ukrainos kariuomenė atkovojo daugiau kaip 20 gyvenviečių. Vakar minėjome svarbų susisiekimo mazgą Ševčenkove, abejodami ukrainiečių veiksmo racionalumu ir sėkme. Kas išdrįsta – laimi (who dares wins), toks yra britų specialiųjų operacijų pajėgų šūkis. Sveikiname ukrainiečių sėkmę, tačiau vis tiek vertiname, kad toks ėjimas buvo rizikingas.

Ukrainos kariuomenės vadovybė ir toliau demonstruoja išmintį ir gabų vadovavimą – nesiveliama į mūšius dėl didelių miestų, koncentruojamasi į kelius, logistinius mazgus, tiekimo linijas.

Rusai smarkiai gauna į kaulus ne tik Charkivo srityje, bet ir pietuose – ukrainiečiai juos nustūmė nuo užimtų pozicijų apie 2 km. Kariai iš pietinių pozicijų praneša, kad okupanto gretose pastebimas chaosas ir visiškai nelogiški, savižudiški veiksmai, kokius stebėjome ir pirmosiomis invazijos dienomis. Atrodo, kad įsakyta ukrainiečių puolimą stabdyti puolimu, t.y. tikromis kontr-atakomis, tačiau rezultatai yra augančios ordos “karių” lavonų krūvos.

Mes, kaip visada tokiais atvejais, galvojame, kodėl tai vyksta ir kokios tokių fronto lūžių pasekmės.

Priežasčių gali būti keletas:
1. Iziumo grupuotės apsupimas, sunaikinimas ir miesto išlaisvinimas reikštų, kad žlugo Kremliaus planai ne tik užimti Donecko sritį, bet ir išlaikyti jau užgrobtas teritorijas. Tai gali virsti Putino pralaimėjimu, nes lūzeris prieš generolus nebeatsipirks fraze “Ukrainos kare mes nepraradom nieko”.

Tu, rusų vladyka, pralaimėjai karą, praradai Ukrainą ir įgijai priešą šimtmečiams. Rusija parklupdyta ant kelių.
Tokia buvusio KGB karininko ir jo bendro Patruševo karinė avantiūra Kremliuje gali būti įvertinta kaip visiškas fiasko ir tapti surežisuoto perversmo kibirkštimi.

Mūsų žiniomis, ne visi Kremliuje patenkinti šios “karinės operacijos” tikslingumu ir eiga, o tarp GRU ir FSB nuo pirmų karo dienų buvo nesutarimų. Todėl gali būti, kad prie prasidedančio okupantų triuškinimo, ranką pridėjo ir aukštų Rusijos struktūrų vadai ar kariuomenės generolai sabotuodami Kremliaus caro sprendimus.

2. Įklimpusi Ukrainoje, Rusijos karinė vadovybė suprato, kad su turimais “kariais” ir rezervais gresia gėdingas pralaimėjimas ir, tikėtina, generolų ir kitų vadų kritimas per ligoninių langus iš devinto aukšto.

Šauktinių ir kontraktinių rusų karių parengimo lygis labai žemas. Daugelis plėšti ir prievartauti į Ukrainą vykstančių Rusijos vyrų ir jaunuolių karą renkasi iš nevilties, kaip būdą užsidirbti, išlaikyti šeimą, tačiau tai neturi nieko bendra su kariniu parengimu.

Vienintelis racionalus kelias, norint tęsti grobikišką karą yra ženklus rusų skaičiaus didinimas. Šie Rusijos armijos pralaimėjimai gali būti preliudija visuotinei mobilizacijai.

3. Rusijos Vakarų karinė apygarda, kurioje tarnauja daugiau nei 400 000 karių (40 % Rusijos pajėgumų), į karo veiksmus Ukrainoje įtraukiama labai ribotai. Rusijos režimas, pripažindamas artėjantį neišvengiamą sutriuškinimą Ukrainoje, galėtų pateisinti visuotinę mobilizaciją ir Vakarų karinės apygardos, skirtos „atremti NATO puolimą”, metimą į karo veiksmų zoną bei pradėti „didįjį karą už išlikimą.”

Kremlius dar turi ėjimų, ir mus neramina tai, kad užspeistas žvėris darosi vis labiau pavojingas, vis mažiau racionalus ir vis labiau neprognozuojamas.

Naktį rusų teroristai apšaudė Charkivo Saltovsko rajoną. Nukentėjo aukštoji mokykla.

Ukrainos gynybos štabas praneša, kad okupantai toliau telkia pajėgas, kad galėtų perimti Donecko srities kontrolę, išlaikytų užgrobtas Charkivo, Zaporižės, Chersono, Mykolajivo sričių teritorijas.

Per pastarąją parą okupantai surengė 45 oro atakas ir 5 raketų smūgius Ukrainos gyvenvietėse.

Rusai ir toliau bando stabdyti ukrainiečių puolimą ir atakuoja jų pozicijas Kramatorsko, Slovjansko, Avdijivkos, Bachmuto kryptimis.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos tęsia sėkmingą puolimą Charkivo srityje ir per 3 dienas pasistūmėjo beveik 50 km. Okupantai traukiasi, stengdamiesi evakuoti sužeistuosius ir karinę techniką. Kiti, persirengę civiliais drabužiais, sprunka į Rusijos teritoriją.

Chersono srityje traukdamiesi rusų teroristai griebiasi prievartos prieš civilius gyventojus taktikos. Velyka Oleksandrivkoje okupantai vietos gyventojus naudoja kaip „gyvąjį skydą“.

Ukrainos oro pajėgos surengė daugiau kaip 20 smūgių okupantų atramos punktams, smogta į 15 gyvosios jėgos ir karinės technikos susitelkimo vietų, atakuotos 3 priešlėktuvinių raketų sistemos. Sunaikinti 4 bepiločiai orlaiviai ir sraigtasparnis Ka-52.

Suaktyvėjo partizanai okupuotose Luhansko ir Donecko srityse. Matydami veržlų ukrainiečių puolimą šiaurės rytuose, okupuotų teritorijų gyventojai tapo drąsesni ir vis dažniau imasi aktyvių veiksmų prieš kolaborantus ir okupantus.

Ukrainos pajėgos ruošiasi išlaisvinti Kupianską Charkivo srityje. Rusų karinė vadovybė įsakė mobilizuoti rezervus ir išlaikyti okupuotą gyvenvietę, kuri yra svarbus logistikos centras ir driskių atramos taškas. Įsakymą driskių generolai perdavė, tik klausimas, kas jį vykdys – unitazų vagys tepa slides savo matuškos Rasiejos link.

NATO oro pajėgų vadas Jamesas B. Heckeris ketvirtadienį lankosi Aviacijos bazėje Šiauliuose, kur su Lietuvos kariuomenės vadu Valdemaru Rupšiu aptars oro gynybos stiprinimą.

******

Locked N’ Loaded

1. Šiaurinis Donbaso flangas
• Charkiv. Agresorius toliau intensyviai apšaudo šiaurinį ruožą bei patį miestą. Lokalūs, tačiau įnirtingi susidūrimai šiaurės vakariniame ir šiauriniame sektoriuje tęsiasi. Agresorius ir toliau bando atitraukti ukrainiečių dėmesį ir pajėgas nuo Balaklya, tačiau ukrainiečiai ginasi.

• Izyum. Ukrainiečių kontrpuolimas tęsiasi. Ukrainos Generalinis štabas oficialiai pripažino kontrpuolimo faktą, ir paskelbė, kad jo metu išlaisvino 20 gyvenviečių ir vietomis kontaktinę liniją pasistūmėjo iki 50 km. Žvelgiant į žemėlapį, tai teoriškai būtų pasiekta Oskil upė, t.y. pavyzdžiui Kupjansk miestas. Mažai tikėtina, kad šiame etape ukrainiečiai pasiekė tokių laimėjimų, todėl neveltui pranešime pabrėžiama, kad pasistūmėta iki 50 km (gali būti ir 49 km, ir 35 km).

Dabar detaliau:
a) Mūšiai aplink Balaklya tęsiasi. Kadangi daugiausia taktinės informacijos galima susirinkti iš orkų šaltinių (ukrainiečiai gana drausmingai laikosi OPSEC), tai vaizdelis gana iškreiptas, pvz. skelbia, kad šaunieji SOBR‘o specnaziorai išsiveržė iš apsupties, o po to skelbia esą didvyriškai besiginantiems SOBR‘o specnaziorams į Balaklya atvyko pastiprinimas (nu tai apsispręskit, vatagalviai). Tačiau patys rusai pripažįsta, kad miestas yra apsuptas (ukrainiečių pajėgomis ir ugnies priemonėmis). Ukrainiečių duomenimis didžioji dalis arba visa Balaklya Ukrainos rankose (virš miesto tarybos pastato iškelta Ukrainos vėliava).

b) Ukrainiečiai išvystė sėkmę nuo Volokhiv Yar ir atakuoja šiaurėn, vyksta intensyvus mūšis dėl Shevchenkove. Tai reiškia du dalykus:

1) orkų grupuotė Chkalovkse gali būti atkirsta iš rytų, ilgai netrukus galime pamatyti ukrainiečių atakas nuo Korobochkine – Lebiazhne (to paties, kurį orkai taip intensyviai bandė minuoti) link Chkalovkse.
2) Blokavus ar užėmus Shevchenkove, labai tikėtina, kad ukrainiečiai pasuks į rytus link stambiausio komunikacinio mazgo – Kupjansk.

Šiame mieste ir apylinkėse esantys kariniai rusų taikiniai nuo vakar apšaudomi intensyvia ugnimi.

c) Kaip ir prognozavome vakar, įsitvirtinę Savyntsi ukrainiečiai turi dvi opcijas – pulti į šiaurę link Vyshneva ir/arba į rytus link Vesele. Pirmu atveju suskaldoma Balaklya ruožo gynyba, antru – atsiranda galimybė ne tik perkirsti orkams gyvybiškai svarbų kelią Kupjansk – Izyum, bet ir blokuoti visą Izyum grupuotę iš šiaurės. Atrodo, kad ukrainiečiai nesismulkina ir jama abu šiuos darbus. Jau fiksuojami manevrinių vienetų susidūrimai tiek prie Vyshneva, tiek prie Vesele.

d) Ukrainiečiai aktyviau ėmė judėti pietiniame Izyum ruože (Mala Komyshuvakha – Brazhkivka – Sulihivka). Orkų Telegram kanaluose pranešama apie suintensyvėjusias lokalias ukrainiečių atakas ir didelę koncentraciją jų manevrinių vienetų, pasiruošusių pereiti į galingesnį puolimą.

e) Ukrainiečių aktyvumas Lyman sektoriuje nemažėja. Jie šiauriniame Severskyi Donec krante nedideliais vienetais (pvz. būrys) išstuminėja rusus iš gyvenviečių ir jose įsitvirtina. Antai ukrainiečiai galutinai patvirtino, kad išlaisvinta Ozerne. Tai reiškia, kad ukrainiečiams atsiranda galimybė smigti į tarpą tarp Lyman ir Yampil, suardyti šių orkų pajėgų sąveiką.

Vertinant bendrai – agresoriaus Izyum grupuotės suskaldymas į atskirus ruožus ir logistikos atkirtimas yra labai tikėtinas.

• Syversk. Agresorius toliau bando būti aktyvus prie Hryhorivka, tačiau jam jokių rezultatų pasiekti nepavyko.

• Bakhmut. Skirtingai nuo Izyum sektoriuje, nesame patenkinti, kad ir Bakhmut sektoriuje mūsų prognozės pildosi. Fiksuojamos orkų atakos Mykolaivka Druha link (tikėtina nuo vakar užimtos Kodema). Tad labai tikėtina, kad orkai bandys 1) atakuoti Zaitseve ir taip pabandyti plėsti savo placdarmą Bakhmut pietuose ir 2) sieks perkirsti kelią Horlivka – Bakhmut (jis ukrainiečiams beveik nereikalingas) su tikslu per pietus pasiekti Bakhmut vakarines prieigas, t.y. perkirsti gyvybiškai svarbų kelią Bakhmut – Kostyantynivka – Pokrovsk. Tai patvirtina ir atsinaujinusios, tačiau orkams nesėkmingos atakos aplink Mayorsk (į šiaurę nuo Horlivka) ir jų žvalgyba mūšiu link aukščiau minėtos Kostyantynivka. Verta pasakyti, kad nepaisant taktinės sėkmės, tokie „rusų pasaulio“ apologetai kaip karo nusikaltėlis Igor Strelkov rusų operacijų perspektyvas šiame sektoriuje vertina skeptiškai.

2. Centras. Ir toliau karšta Pervomaiske ruože. Taip pat agresorius bandė atakuoti Kamyanka (į šiaurės rytus nuo Avdiivka). Visos agresoriaus atakos atmuštos.

3. Zaporyzhia. Be didelių pakitimų. Tiesa, galima pasidžiaugti, kad Velyka Novosylka ruožo orkų gynybos gilumoje (Solodkovodne) ukrainiečiai sunaikino agresoriaus pajėgų susitelkimo rajoną.

4. Pietūs. Kontaktinė linijoje toliau neliūdna:

• Cherson. Toliau tęsiasi nelengvos grumtynės ruože Liubomirivka – Ternovyi Pody – Zelenyi Hai. Agresoriaus kontratakos nieko nedavė. Tuo tarpu ukrainiečiai pasinaudojo orkų nusilpimu ir stumtelėjo kontaktinę liniją dar į rytus, t.y. tikėtina užėmė Shmidtove. Neatmestina, kad ukrainiečiai toliau sieks užimti Novokivka ir Bohordicke ir tada arba 1) judės į pietus link Kysilivka taip bandys apsupti kontaktinėje linijoje esančius rusų vienetus, arba 2) sieks prasimušti iki Zagarianivka ir taip atsiremti į Verrevchina upę, arba 3) judės į pietryčius Myzikivka link, o tada jau už trejeto kilometrų ir Chorno Chorno Chornobaivkaaaa. O gal viskas viename, kas tuos patrakėlius ukrainiečius supaisys.

• Snihurivka sektoriuje pakitimų nėra.

• Andriivka. Nepaisant agresoriaus nesibaigiančių atakų, artilerijos ir aviacijos smūgių, ukrainiečiai toliau tvirtina placdarmą kairiajame Inhulec upės krante. Kontaktinė linija nejuda, tačiau susidaro įspūdis (bent iš informacijos soc.tinkluose), kad agresoriaus manevrinių vienetų atakos ėmė silpti. Labai tikėtina, kad pajutę patogų momentą ukrainiečiai vėl pradės kontratakas (tikėtina – Bruskinske link)

• Vysokopillya. Kontaktinė linija nejuda, nors tęsiasi intensyvios pozicinės kautynės bei lokalios atakos. Pasiekę sėkmę, ukrainiečiai persigrupuoja, papildo atsargas ir ruošiasi tolimesnėms operacijoms.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) paragino sukurti saugumo zoną aplink Ukrainos Zaporižės atominę elektrinę, kurią okupavo Rusija ir kuri neseniai buvo apšaudyta. „Dabartinė padėtis yra netoleruotina”, – teigiama antradienį paskelbtoje Jungtinių Tautų atominės energetikos priežiūros institucijos ataskaitoje, po to, kai ji praėjusią savaitę į elektrinę nusiuntė savo komandą.

„Reikia skubiai imtis laikinų priemonių, kad būtų išvengta branduolinės avarijos dėl karinėmis priemonėmis padarytos fizinės žalos”, – teigė TATENA. „Tai galima pasiekti nedelsiant sukūrus branduolinės saugos ir saugumo apsaugos zoną”, – rašoma jos ataskaitoje.

Matot, kaip čia išeina. Apie saugumo zonos įkūrimo būtinumą, nebūdami atominės energetikos genijais, sakėme jau prieš mėnesį. Kadangi Aljansas to nedarys, tai geriausias ir teisingiausias kelias – kelių NATO šalių susitarimu pasiųsta taikdarių misija, užtikrinanti branduolinį saugumą.

Tą reikėjo padaryti jau vakar.

Rusijos energetikos šantažo įrankis „Gazprom” teigia pasirašęs susitarimą su Kinija, pagal kurį už dujų tiekimą Kinijai bus mokama ne JAV doleriais, o juaniais ir rubliais, o tai yra ženklas, kad Pekino ir Maskvos, kuriai taikomos Vakarų sankcijos, santykiai šiltėja. „Naujasis mokėjimo mechanizmas yra abipusiai naudingas, savalaikis, patikimas ir praktiškas sprendimas”, – po vaizdo konferencijos susitikimo su Kinijos naftos koncerno CNPC vadovu Dai Houliangu pareiškime cituojamas „Gazprom” generalinis direktorius Aleksejus Mileris.

Kitas praktiškas žingsnis būtų Rusijos prijungimas prie Kinijos. Patikimas ir naudingas abiems pusėms. Sindziango pavyzdžio koncentracijos stovyklos laukia jūsų, draugai iš Rusijos.

Mianmaro kariuomenės vadas ir chuntos lyderis Min Aung Hlaing susitiko su Putleriu šiandien, Maskvos organizuojamo Rytų ekonomikos forumo (EEF), vykstančio Rusijos labiausiai į rytus nutolusiame Vladivostoko mieste, kuluaruose. „Mūsų santykiai vystosi teigiamai”, – sakė Putinas, antrasis užsienio lyderis, susitikęs su Min Aung Hlaingu po to, kai kariškiai užgrobė valdžią Mianmare.

Putino santykiai vystosi teigiamai su visais diktatoriais, teroristais ir karo nusikaltėliais.

Kremliaus režimui burna dirbantis Dmitrijus Peskovas teigia, kad „nesitikima jokių pokyčių į gerąją pusę” valdant naujajai JK ministrei pirmininkei.

Geroji pusė, Maskvos supratimu, į dešinę ir į kairę sėjama prievarta, neapykanta, agresija, sugriovimai, sugriauti ir suluošinti gyvenimai bei mirtis. Joks sveiko proto žmogus to nesitiki.

Operacinis lygmuo
Pastarąją parą toliau vyko intensyvūs mūšiai rytuose ir pietuose, ukrainiečių jugntinės pajėgos didina spaudimą, kuris po truputį duoda rezultatą.

Naujosios Kachovkos, Tomina Balka, Balaklijos ir Vasylivskio vietovėse okupantai patyrė didžiulių nuostolių ir buvo priversti trauktis. Kalbama, kad rugsėjo 6 – oji galimai yra juodžiausia per visą invaziją ordai diena – visose pagrindinėse (trijose) kryptyse okupantai neteko iki penkių šimtų plėšti, prievartauti ir žudyti atėjusių „karių“.

Tiek pietuose, Kryme, tiek rytuose Donecke ir Luhanske, orda skubiai bando surinkti į vieną vietą savo likučius ir atgabentus šarvuotos technikos rezervus. Tačiau išmani Ukrainos taktika pasiteisina – atkirsti nuo paramos, demoralizuoti ir nesusitvarkantys su partizanais okupantų daliniai traukiasi iš mūšio lauko ir apleidžia okupuotas gyvenvietes.

Ukraina skuba išnaudoti trapią persvarą. Dabar ypač svarbu toliau spausti ir trikdyti priešą taktiškai svarbiose vietovėse ir neleisti agresoriui atstatyti logistinių kelių.

Laukia ilgas ir sunkus kelias, bet pirmą kartą per pusę metų operaciniame lygmenyje į mūšio lauką mes imame žvelgti su labai atsargiu optimizmu.

Taktinis lygmuo
Per pastarąją parą priešas surengė daugiau kaip septynis raketų ir 25 oro smūgius prieš karinius ir civilinius taikinius Ukrainoje.

Gynėjams sėkmingai pavyko atremti priešo atakas Hryhorivkos, Zaicevo, Soledaro, Bachmuto, Veselaja Dolinos ir Opytnės gyvenviečių rajonuose.

Siversko kryptimi rusai negailėjo minosvaidžių ugnies, bet rimtų nuostolių pavyko išvengti.

Charkivo ir Slovjansko kryptimi priešas pliekė iš visko, ką turėjo po ranka bandydamas sukaustyti ukrainiečių veiksmus. Slovjanske raketa pataikyta į gyvenamąjį namą.

Ukrainiečiai suaktyvino savo veiksmus šiaurės rytų ir rytų kryptimis, spausdami driskius keliomis kryptimis.

Nepatvirtintais duomenimis, rusai neatlaikė spaudimo ir pasitraukė iš Balaklėjos, Charkivo srityje.

Bachmuto kryptimi iš minosvaidžių, tankų, pabūklų ir raketinės artilerijos buvo apšaudomos Ukrainos gynėjų pozicijos, kovos virė Bachmuto prieigose.

Dnipro srityje orda švaistėsi salvinės sistemos „Grad“ raketomis, tačiau be oro virpinimo nieko nepasiekė.

Pietų Buho kryptimi priešas šaudė iš statinių ir raketinės artilerijos palei visą sąlyčio liniją ir vykdė oro žvalgybą bepiločiais orlaiviais.

Foto: Berdianske pats savaime susprogo Maskvos statytinio, kolaboranto ir miesto komendanto Artiomo Bardino automobilis. Ė, buvusio komendanto – po sprogimo atsiradę pažeidimai su gyvybinėmis organizmo funkcijomis ligoninėje niekaip nesusiderino.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

47-ių Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministrė Liz Truss buvo paskirta valdančiosios Konservatorių partijos lydere, balsavime užsitikrinusi 57 proc. balsų, ir perėmė valdžią kaip naujoji Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė tuo metu, kai šalis susiduria su augančiomis pragyvenimo išlaidomis, ekonominiu nuosmūkiu ir lėtėjančiais pramonės apsisukimais.

Savo trumpoje kalboje iš karto po balsavimo rezultatų paskelbimo, Truss pažadėjo per artimiausias savaites pateikti planą, kaip bus mažinami mokesčiai, gaivinama ekonomika ir ieškoma kelių iš energetinės krizės.

Mūsų vertinimu, Truss kalba buvo sterilus, diplomatiškai miglotas, populistinėmis politiko žinutėmis susiūtas pranešimas. Bet, matyt, tikėtis kažko kito, būtų tikrai naivu.

Rusijos dujų tiekimas Europai nebus atnaujintas, kol nebus atšauktos Maskvai taikomos sankcijos, pareiškė Kremlius. Pirmadienį Kremlius pagaliau įvardino, kad Vakarų sankcijos buvo vienintelė priežastis, lėmusi Rusijos sprendimą uždaryti dujotiekį „Nord Stream 1”. Iš pradžių Maskva sakė, kad dujotiekį, kuriuo dujos tiekiamos į Europą, uždaro dėl techninės priežiūros.

Europos akcijų rinka išliko rami, tačiau dujų kaina šovė į viršų. Vokietijos valdančioji žaliųjų partija pranešė, kad žiemą ir pavasarį gali tekti naudoti branduolines jėgaines elektros energijos poreikiui užtikrinti, tačiau pabrėžė, kad nuo žaliojo kurso nenusisuks.

Ką gi. Geriau vėliau, nei niekada. Kremlius ruošiasi kelti sumaištį Europoje, ir energetinio karo priemonės yra vienas iš rimtų ginklų. Nenorime iš anksto per daug džiūgauti, bet mums regisi, kad šį kartą Putlerio klika apsiskaičiavo – Europa tinkamai pasiruošė žiemai užpildžiusi 4/5 dujų saugyklų.

Tiek kairiosios, tiek dešiniosios Vokietijos politinio spektro partijos paskelbė „karštąjį rudenį”, kurio metu pirmadieniais reguliariai bus rengiamos demonstracijos. Socialistinė Kairiųjų partija pirmoji paskelbė apie naują protestų seriją prieš Vokietijoje kylančias dujų, energijos ir maisto kainas. Pirmosioms pirmadienio eitynėms rugsėjo 5 d. ji pasirinko Leipcigo miestą buvusioje Rytų Vokietijoje.

Kremliaus propagandos ruporai suskubo pranešti, kad Leipcige vykusios eitynės buvo nukreiptos prieš Vokietijos ir Vakarų Europos paramą „nacistinei” Ukrainai. Nors tai eilinis režimo tešlagalvių išsigalvojimas, stebėdami didėjančius neramumus vakarų šalių visuomenėse, deja, turime pasakyti, kad tai – tik pradžia ir Kremliaus agentūra padarys viską, kad artėjant žiemai neramumai virstų riaušių banga, nukreipiančia dėmesį nuo Ukrainos.

JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad Rusija neturėtų būti pripažinta terorizmo rėmėja. Pasak naujienų agentūros „Reuters”, JAV vadovas tai pasakė per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose. Žurnalisto paklaustas, ar Rusija turėtų būti pripažinta terorizmo rėmėja, J. Bidenas atsakė: „Ne”.

Akivaizdu, kad JAV analitikai ir prezidento Bideno patarėjai vis dar mano, kad Rusija stebuklingu būdu gali pati susiprasti ir išsinešdinti iš okupuotų teritorijų Ukrainoje ir kitose šalyse. Manytume, kad tai didelė klaida, o delsimas ir dvigubas žaidimas palaikant prekybinius ir kitus ryšius su karo nusikaltėliais yra trumparegiškas. Dar daugiau aukų ir žmonių kančių, dar daug branduolinio terorizmo ir hibridinio šantažo, dar daugiau agonijos ir plintančio blogio pasaulyje.

Pastarąją parą vyko intensyvūs mūšiai rytuose ir pietuose, bet nei viena pusė ryškesnių laimėjimų nepasiekė.

Žiniasklaidai ir ekspertams įžvelgiant prezidento Zelenskio žodžiuose norimus dalykus, jau kalbama apie kontrpuolimą ir kitose kryptyse – šiaurės rytuose ir rytuose, pietryčiuose ir okupuotame užnugaryje.

Rusijos propagandos mašina tuo naudojasi ir nuolat praneša apie šimtus ir net tūkstančius žuvusių ukrainiečių karių, šimtus prarastų „kontrpuolime“ šarvuotos technikos vienetų ir sudaužytus HIMARS šaudmenų sandėlius, kuriuose neva sunaikinti tūkstančiai raketų.

Ant žemės vaizdas yra kitas – ukrainiečiai skuba naudotis trapia persvara pietuose, kur driskiai likę be aprūpinimo deda į kelnes ir perimtuose pranešimuose aukštesniems štabams skubiai prašo užtikrinti paramą aviacija ir artilerija, taip pat priešlėktuvinės gynybos priemonėmis.

Šiaurės rytuose ir rytuose okupantas metė papildomus „Wagner“ smogikų rezervus, kurių tikėtina užduotis – Bachmuto apylinkių kontrolė ir taktinių sąlygų sudarymas šio miesto užėmimui.

Driskiai raketomis apšaudė Charkivą. Susprogdintas gyvenamasis namas.

Enerhodare šaltiniai praneša apie intensyvų susišaudymą, rusai giriasi atrėmę ukrainiečių puolimą, bet mums nuojauta kužda, kad driskiai galėjo susišaudyti tarpusavyje.

Rusai ir vėl apšaudė Zaporižės AE prieigas teigdami, kad išpuolį surengė ukrainiečiai.

Iš salvinės ugnies sistemų „Grad“ naktį apšaudytas Nikopolis. Atrodo, kad žuvusiųjų išvengti šį kartą pavyko.

Karo nusikaltėliai paryčiais raketomis smogė Krivyj Rihui. Gyventojų prašoma likti slėptuvėse. Dega naftos produktų terminalas.

Olenivkos kaimo apylinkėse, Kryme, okupantų priešlėktuvinė gynyba medžiojo ukrainiečių dronus, privertusi iš baimės kelnes pritriedusius „turistus“ paniškai bėgti Rusijos pusės link.

Ukrainos gynybos štabas praneša, kad rusų gyvosios jėgos nuostoliai perlipo 50 tūkstančių.

Jungtinės ukrainiečių gynybos pajėgos neleidžia priešui žengti gilyn į Ukrainą. Sėkmingai atremti driskių bandymai veržtis Soledaro, Zaicevo, Butovkos ir Spartako kryptimis.

Okupantai sutelkė savo pajėgumus ties Konstantinovka ir Bachmutu, kur artilerijos ir aviacijos smūgiais vykdo paruošiamąsias operacijas galimam šių gyvenviečių šturmui.

Per paskutinę parą, priešas aviacijos antskrydžiais griovė Charkivo srities Bairako ir Asejivkos, Donecko srities Prišibio, Vremovkos, Velykos Novoselkos, Novomichajlovkos, Novopolo, Zaporižės srities Poltavos ir Olhivskės, Chersono srities Baltosios Krynicos, Belohorkos ir Kostromkos, Nikolajevo srities Velykos Artakovos, Ternovkos ir Liubomirovos gyvenvietes.

*******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas.
• Charkiv. Kontaktinė linija nejuda, daug darbo žvalgams ir artilerijai. Ukrainiečiai gana aktyviai vykdo priešo pozicijų žvalgybą ir infiltruojasi į priešo užnugarį. Dėl to putoja orkai, skelbdami apie „fašistų snaiperių ir diversantų siautėjimą“ šiaurės vakariniame ruože (pvz. Udy).

• Izyum. Kontaktinėje linijoje taip pat sąlyginė ramybė. Pasirodė informacija, kad kažkas labai rimtai pokštelėjo Balaklya. Neatmestina, kad taip ukrainiečių artileristai atakuoja orkų pajėgas ir infrastruktūrą, kuri gali būti nukreipta operacijams Hurasirvka link.

• Syversk. Agresorius pabandė atakuoti prie Hrihorivka ir gavo stiprų atkirtį. Tikėtina, kad šiame ruože ukrainiečiai kontratakavo ir stumtelėjo agresoriaus pajėgas šiek tiek į rytus. Taktinė sėkmė, bet visgi geras signalas. Abi pusės apsikeičia artilerijos smūgiais, veikia orkų aviacija.

• Bakhmut.

a) Jau ir orkų propagandistai patvirtina, kad Bakhmutske – Soledar – Yakovlivka ir Vesela Dolyna – Bakhmut ruožuose vyksta poziciniai susidūrimai, agresoriaus puolimo potencialas išsemtas.

b) Kodema – Zaitseve (prie Vershyna) tęsiasi sunkūs mūšiai. Kaip ankstesnėmis dienomis karščiausia Kodema. Sunkiose gatvių kautynėse iniciatyva ir teritorija keliauja iš rankų į rankas. Orkai karštligiškai, nesiskaitydami su savo nuostoliais bando užimti gyvenvietę su tikslu pasiekti kelią Horlivka – Bakhmut. Tai agresoriui ne tik sudarytų platesnį placdarmą pulti Bakhmut iš pietų, bet ir išplėstų operacijoms naudojamų kelių tinklą, t.y. pagerintų agresoriaus logistinę situaciją.

c) Agresorius vėl bandė atakuoti Mayorske kelių sankirtą prie Zaitseve (prie Horlivka), tačiau jo ataka atmušta. Tuo pačiu ukrainiečiai smogė šaudmenų sandėliui Horlivka. Tai turės įtakos operacijoms Mayorske ir Zaitseve-Kodema ruožuose.

2. Centras. Sunkios kautynės Pervomaiske ruože. Agresorius visomis išgalėmis siekia perimti kelių sankirtos ir tilto tarp Pisky ir Pervomaiske kontrolę. Taip pat buvo bandymai atakuoti ukrainiečių pozicijas prie Avdiivka. Kol kas be rezultatų.

3. Zaporyzhia. Smulkmena, bet malonu: vieni orkų propagandistai pripažįsta kas buvo aišku ir girtam zuikiui – jokios ukrainiečių diversantų desantinės operacijos valtimis prie Zaporizhia AE nebuvo. Lojalumu trykštantys kiti propagandistai pasipiktinę – kaip galima netikėti niekad nemeluojančia orkų gynybos ministerija. Kontaktinėje linijoje be pakitimų.

4. Pietūs.

• Ukrainiečiai toliau daužo leisgyvius Antonovo ir Nova Kachovkos tiltus bei pontonines perkėlas. Sunaikinti bent trys agresoriaus šaudmenų sandėliai, atakuoti trys agresoriaus pajėgų valdymo punktai.

• Kontaktinė linija:

a) Cherson. Ukrainiečiai pritraukė rezervus ir vykdo lokalias atakas palei kelią Mykolaiv – Cherson (nuo Posad – Pokroske link Blahadatne). Taip pat atakuojamos orkų pozicijos nuo Liubomirivka į pietus, t.y. prie Ternovyi Pody esančiai orkų grupuotei į dešinį flangą. Tikėtina, kad šiame ruože atakų daugės ir ukrainiečiai bandys išlyginti fronto liniją savo naudai. Mūšis tęsiasi.

b) Snihurivka. Be pakitimų.

c) Andriivka. Ukrainiečiai toliau laiko placdarmą Blahodativka – Andriivka – Bilohirka, perkėlos per Inhulec upę veikia, pajėgos kontaktinėje linijoje aprūpinamos ir rotuojamos. Kontaktinėje linijoje vyrauja pozicinės kautynės, dirba abiejų pusių artilerija ir aviacija. Ukrainiečių flangai vis dar pažeidžiami. Neatmestina, kad ruošiasi išvystyti sėkmę prie Blahodativka ir 1) nukirsti orkų iškyšulį kiek piečiau (Mala Seideinucha – Novogredneve), 2) padidinti savo gynybos gylį taip apsaugant savo rytinį flangą. Kita vertus, vis dar neatmetamas koordinuotas smūgis iš Bilohirka į pietryčius ir iš Sukhyi Stavok į rytus su tikslu perimti Bruskinske kontrolę.

d) Vysokopillya. Vakar ukrainiečiai sėkmingai įvykdė tokio pobūdžio koordinuotą smūgį agresoriui į flangus prie Vyskokopillya. Agresorius patyrė didelius nuostolius ir buvo priverstas taktiškai tepti slides, nes buvo atsiradusi apsupimo grėsmė. Panašu, kad ukrainiečiai perėmė ne tik Vyskolopillya, bet ir Olhine kontrolę, kuom ženkliai palengvina savo pajėgų operacijas Archangelse. Tiesa, rusai ėmė kontratakuoti, bando atsiimti kas prarasta. Mūšiai tęsiasi, tašką dėti dar anksti.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Čekijoje pirmosios mūsų vasaros prognozių kregždės. Apie 70 000 žmonių susirinko Prahos istoriniame centre protestuoti prieš Čekijos vyriausybę, ES ir NATO. Mitinguotojai kaltina šalies valdžią skiriant daugiau lėšų ir dėmesio ukrainiečiams, nei savo šalies piliečiams.

Protesto akcija „Čekija – pirmiausia” įvyko dėl gerai mums žinomų „problemų“ – COVID-19 ir skiepų, imigrantų, augančių energijos kainų, didėjančių išlaidų pragyvenimui ir bendrai prastėjančios ekonominės situacijos. „Geriausia – ukrainiečiams, o mums – du megztiniai”, – iškeverzota viename iš protestuotojo plakatų, nukreiptų prieš devynis mėnesius dirbančią Petro Fialos centro dešiniųjų vyriausybę. Pasipiktinę čekai reikalauja vyriausybės atsistatydinimo.

Negražu čekams nuolat priminti „Prahos pavasarį“ ir sovietų tankus gatvėse. Tačiau aišku viena – nors Prahos gatvėse sovietų tankų neliko, tačiau liko postsovietinė įtaka, agentūra, kuri jau kursto neramumus šalyje.

Kaip anksčiau prognozavome, tokių ir kur kas pavojingesnių mitingų, galimai virstančių riaušėmis, greičiausiai sulauksime šaltuoju metų laiku ir kitose šalyse. Kremliaus smogikai ir „trolių fabrikai“ darys viską, kad destabilizuotų padėtį ekonomiškai ir politiškai lyderiaujančiose ES šalyse. Reikia ruoštis ir numatyti veiksmus, jei kažką panašaus išvysime ir šalia Lietuvos Seimo.

Protestų akcijos, riaušės, masinė migracija, ekonominė, energetinė, maisto krizė, branduolinis šantažas – tai įrankiai, kuriais Kremlius šią žiemą spaus ir stengsis destabilizuoti Europą. Turime parodyti, kad esame šio to verti ir ramiai, kompetentingai, aiškiai nuolat kartoti Vakarų partneriams – jei nustosime remti Ukrainą, mus pačius prie sienos prirems driskių automatai.

„Gazprom” pareiškė, kad aptikus nuotėkių, neribotam laikui uždaromas gamtinių dujų vamzdynas „Nord Stream 1”.

Nuostabu. Maskva daro fantastiškai naudingą darbą – žadina apsnūdusius, wurst und bier komforto nirvanoje levituojančius biurgerius. Gavę spyrį į subinę, klerkai pastarąja judins dar greičiau ir tikslingiau, ieškodami alternatyvų. Seniai buvo laikas nutraukt tą Lietuvos klerkų tarpe „Berlyno linija“ (paverskime rusus europiečiais) vadinamą bambagyslę.

Beje, Vokietijos gamtinių dujų saugyklos užpildytos 80 %, o galutinis 90 % tikslas bus pasiektas anksčiau laiko – šių metų spalį.

Kariaujanti Ukraina pasiūlė Vokietijai, kovojančiai su priklausomybe nuo Rusijos energijos, tiekti perteklinę elektros energiją. Ukraina šiuo metu eksportuoja elektros energiją į Moldovą, Rumuniją, Slovakiją ir Lenkiją, tačiau siūlo išplėsti eksportą į Vokietiją.

„ES gautų daugiau energijos, o mes gautume užsienio valiutos, kurios mums skubiai reikia”, – pareiškė Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis.

Ukraina, kuri nezyzia ir net nekalba apie kylančias kainas, o kovoja dėl išlikimo, tiesia pagalbos ranką Europai, kad už gautus pinigus galėtų ją apginti nuo barbarų invazijos. Makabriška, paradoksali XXI amžiaus Europos realybė.

Putlerio kišeninis amsiukas Dmitrijus Medvedevas su jam sugalvotomis, nieko nereiškiančiomis pareigomis režimo aparate, parašė savo profilyje, kad branduolinis arsenalas yra geriausias Rusijos išsaugojimo garantas. „Jei po Sovietų Sąjungos žlugimo branduoliniai ginklai būtų buvę padalyti tarp naujai susikūrusių valstybių, mūsų mažajai planetai galėjo kilti greitų ir katastrofiškų pasekmių”, – pabrėžė buvęs antiprezidentas, šūdprezidentis. Medvedevas mano, kad bet koks mėginimas suskaldyti Rusiją baigtųsi „žmonijos pražūtimi”.

O, kaip atsikvėptų pasaulis, jei neliktų uoliausių jo branduolinių sargių!

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros institucija praneša, kad Rusijos kontroliuojama Zaporižės AE buvo atjungta nuo išorinės elektros energijos tiekimo linijos, nes vietovė buvo nuolat apšaudoma. Tačiau kiti šaltiniai, kurie remiasi Rusijos kanalais tvirtina, kad AE nebuvo atjungta nuo energijos šaltinių.
Šiuo metu pastebime didelį chaosą informacinėje erdvėje, kurį kelia tiek Kremliaus valdomi, tiek kiti su Rusija susiję informaciniai kanalai.

Lietuvoje pakankamai daug informacijos, kuri platinama, remiantis TASS, ria.ru, Interfax duomenimis, kas iš esmės yra priešiškos, su mumis kariaujančios šalies karo, destrukcijos ir dezinformacijos įrankiai. Tokio ir panašaus pobūdžio informacijos platinimas – talkinimas priešui bei okupantui.

Vilniuje baigėsi Kremliaus opozicijos suvažiavimas, kuriame dalyvavo apie 500 delegatų iš įvairių pasaulio šalių. Tarp jų – Michailas Chodorkovskis, kuris dviprasmiškai pasisakė apie „Krymo likimą Rusijos sudėtyje dešimtmečiams“.

Laisvosios Rusijos forumo konferencijoje deklaruota labai daug šaunių dalykų: Krymo pripažinimas Ukrainai, horizontalus diasporos kūrimas, tolesnis antikarinio judėjimo kūrimas, Ukrainos rėmimas ir kt. Tačiau kongreso deklaracijoje pasigendame totalitarinės – imperinės Rusijos politikos pasmerkimo: bolševizmo ir komunizmo pripažinimo nusikalstama ideologija, sovietinės sistemos kūrėjų ir puoselėtojų, jų vykdytų karo nusikaltimų pasmerkimo; visų Sovietų Sąjungos ir Rusijos karo nusikaltimų pripažinimo, reikalavimo atsakomybės dėl Sausio 13-osios žudynių Vilniuje, taip pat Sakartvele, reikalavimo nuteisti karo nusikaltimų Čečėnijoje, Ukrainoje bei kitose šalyse organizatorius, bei pareiškimo apie Rusijos jėgos struktūrų (FSB, GRU, FSR ir kt.) dekonstravimą, šalies demilitrizavimą, branduolinės ginkluotės įšaldymą ir atsisakymą.

Kremliaus opozicija turėtų labai aiškiai deklaruoti, jog siekia pakeisti ne Putiną, o sugriauti Kremliaus totalitarinę sistemą iš vidaus, nepaliekant šansų joje atsirasti diktatoriui putinas numeris du. Priešingu atveju, net ir nuvertus Putiną, o Kremliuje pasodinus „taikos siekiantį gerąjį rusą (carą)“, karas netolimoje ateityje būtų užprogramuotas.

Pranešama apie intensyvų Rusijos armijos judėjimą į Krymą. Karinė technika gabenama penkias dienas, laikinai uždarant Kerčės tiltą. Į Krymo pusiasalį gabenamas ir karinis personalas.
Jau sakėme, kad Rusija ruošiasi užimti visą Donbaso regioną iki Putlerio gimtadienio, spalio septintosios. Todėl netrukus galime vėl matyti labai intensyvius karinius veiksmus, kokie buvo užimant Lysičianską ir Severodonecką.

Kremliui reikia apčiuopiamos pergalės. O Luhansko ir Donecko sričių užėmimas buvo programa minimum, kurios rusai iki šiol nepasiekė. Mordoras greičiausiai skuba dar ir todėl, kad rugsėjį turėtų imti veikti lendlizo programa – JAV ginklų ir amunicijos tiekimas itin dideliais kiekiais.

Ukrainiečių aviacija surengė šešias atakas, nukreiptas į okupantų štabus, įrangą bei remiant antžemines operacijas. Sunaikinta daug gyvosios jėgos, kovinės technikos, elektroninės įrangos, priešlėktuvinės gynybos sistemų ir logistinio aprūpinimo objektų.

Skelbiama, kad Putinas įvardino terminą, iki kada turi būti baigta Donbaso okupacija – rugsėjo 15 d.
Naktį intensyviai apšaudytas Charkivas ir Nikopolis.

Šiuo metu rusai vėl puola Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.

Ukrainos pietuose okupantai vykdo intensyvų apšaudymą palei visą fronto liniją.

Naktį Mykolajivas patyrė masinę Rusijos teroristų ataką: apšaudyti gyvenamieji namai, ligoninės, švietimo įstaigos, viešbutis ir muziejus. Regione sutriko elektros ir vandens tiekimas. Žuvo aštuonerių metų vaikas, dar du vaikai buvo sužeisti .

Naktį intensyviau apšaudyta ir Dnipro sritis. Per Rusijos apšaudymą nužudytas 9 metų berniukas, 10 žmonių sužeista.

Žiniasklaidos atstovams ieškant pasiteisinimų ir įrodymų, kaip vyko Ukrainos „kontrpuolimas“, Kremlius skelbia, „kad Ukraina toliau „nesėkmingai” bando atkovoti teritoriją tarp Mykolajivo ir Kryvyj Riho miestų; neteko 23 tankų ir 27 kovos mašinų, taip pat daugiau kaip 230 karių.

Melagingos, netikslios naujienos iš karo zonos daro didžiulę žalą, tačiau šį žmonių psichologinį fenomeną geriausiai savo laiku įvardino pati naujienų tarnyba CNN: “kol mes apie tai nepranešėme, karas neprasidėjo.” Kontrpuolimai, operatyvinės pauzės, gynybos linijų šturmas ir kiti panašaus pobūdžio veiksmai šiais laikais pirma įvyksta antraštėse. Ir, labai dažnai, jose ir lieka.

Rusija kitą savaitę Ženevoje pateiks dokumentuotus įrodymus, kad JAV ir Ukraina pažeidė Biologinių ginklų konvenciją, pareiškė kažkoks psichiatrinės klientas Maskvoje.

Lenkijoje rastas moters vampyrės kapas. Radinys buvo aptiktas Penės kaimo kapinėse. Kapas datuojamas XVII amžiumi. Moters kojos surakintos geležine spyna, o galva pritvirtinta ties pjautuvo ašmenimis, įkaltais į žemę lygiai virš gerklės. Kitaip tariant, jei ji prisikeltų iš kapo, pati sau nukirstų galvą.

Štai koks palaidojimo būdas laukia Maskvos patriarcho Kirilo. Jei tik, žinoma, jis nepavirs į dvyliką kiaulių anksčiau laiko.

*******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

G7 finansų ministrai visgi nutarė įvesti Rusijos naftai viršutinę kainų ribą. Pradinė kainų viršutinė riba bus grindžiama techniniais duomenimis, o prireikus kainų lygis bus persvarstomas, teigiama pranešime.

Atsakydama į tai, Rusija pareiškė, kad dujų tiekimui į Europą gresia pavojus, nes veikia viena turbina. Vienų šaltinių duomenimis tiekimas bus atnaujintas šeštadienį 01.00 val., kiti šaltiniai teigia, kad dujų tiekimas atnaujintas nebus. Akcijų rinkos supanikavo ir nučiuožė žemyn. Beje, pareiškimas apie dujų tiekimo nutraukimą pasirodė penktadienio vakarą, kai visos akcijų biržpos Europoje jau neveikė. Pirmadienį, jei per savaitgalį tiekimas atnaujintas nebus, Europos akcijų biržose galime išvysti fejerverkus.

Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas pareiškė, kad sankcijos Rusijai „sukėlė energetikos krizę Europos valstybėse”. Draugas Volodinas turi išeitį: panaikinti sankcijas Rusijai ir pabaigti dujotiekio „Nord Stream 2” projektą.

Išsiblaivęs kažkokios ten saugumo tarybos sekretorius Dmitrijus Medvedevas grasina, kad Europai nebus dujų, jei Briuselis patvirtins viršutinę dujų kainų ribą. „Rusiškų dujų Europoje paprasčiausiai nebus”, – trypia kojytėmis ir rankytėmis mostaguoja Medvedevas.

Atsibudo. Rusiškų dujų Europai greit nebereikės. Saugyklos baigiamos pripildyti atsargomis, žiemai pasiruošta.

Kremliaus karo ir teroro ministras Šoigu pareiškė, kad Ukraina ir toliau užsiima „branduoliniu terorizmu“ apšaudydama Zaporižės AE. Vargu bau ar pasaulyje atsiras bent vienas bukagalvis, kuris patikėtų, kad ukrainiečiai nori savo šalį paversti branduolinių pelenų lauku. Tačiau Zaporižės AE branduolinės katastrofos eskalavimas turi ir kitą tikslą. JAV atsargos generolas Wesley Clarkas pastebėjo, jog atominės elektrinės pavojaus eskalavimu Kremlius siekia nukreipti dėmesį nuo kitų svarbių dalykų – padėties fronte ir karo nusikaltimų. Ir tai yra tiesa.

Rusijos automobilių gamintojas „Lada” praneša, kad pardavimai rugpjūtį išaugo 75 proc., o per mėnesį parduoti 18 087 lengvieji automobiliai – 75,2 proc. daugiau nei liepą. „AvtoVAZ” teigia, kad naujų automobilių pardavimai rugpjūtį smarkiai išaugo, pramonei toliau kovojant su Rusijos invazijos į Ukrainą padariniais.

Ura, draugai. Taip ir toliau. Metas padidinti automobilių „Volga“, „Moskvič“ gamybos apimtis, nekalbant apie ZAZ, kuris sukurtas mąstant šikna, nes variklis įmontuotas automobilio paskuigalyje.
Europos Sąjunga rengia naują 5 mlrd. eurų pagalbos paketą Ukrainai. Paskolų paketas yra 9 mlrd. eurų paketo dalis. Vienintelė Vengrija nepritaria pagalbai Ukrainai.

Be pakitimų.
Kremliaus teroristai labai gerai suvokia, kad mažiausias silpnumo parodymas reikštų pralaimėjimą arba mažų mažiausiai Putino klano pakeitimą kitu klanu. Todėl šiandieniniai rusų vadai „taikos“ kare siekia per tarpininkus.

Neseniai Kremlius tarpininko misiją buvo patikėjęs Turkijos prezidentui Erdoganui, o dabar nori, kad juo taptų Kinijos vadovai. Šiame etape tai vargiai įmanoma, nes nei Europa, nei tuo labiau Ukraina jokių paliaubų variantų nenumato. Kremlius mano, kad Zaporižės AE suveiks kaip spaudimo priemonė, nes nuo minties apie branduolinę katastrofą nemiega ne vienas ES šalies lyderis.

Be to, Maskva pabrėžia, jog į karą Ukrainoje metė toli gražu ne visas pajėgas, ką mes jau ne kartą sakėme. Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovas Vadimas Skibickis teigia, kad Rusija į kovines operacijas Ukrainoje gali įtraukti dar iki 350 000 karių. Rusijos armiją sudaro apie milijonas žmonių, o invazijai Ukrainą buvo mesti 200 000 karių.

Mūsų šaltinių duomenimis, realūs Rusijos pajėgumai, kuriuos šalis galėtų mesti į frontą yra iki 500 000 karių. Tačiau tai būtų viskas, kas yra likę visose Mordoro ginkluotose pajėgose, iš visų keturių karinių apygardų. Kremlius supranta, jog į Ukrainos karą metęs viską, ką turi, būtų galutinai nustekentas.

Nepaisant būsimų, Kremliaus generolai turi ir einamųjų iššūkių. Mordoras negali atgabenti amunicijos, maisto ir kitų atsargų į Chersono sritį, nes sutrikdyta logistika. Prasidėjus lietaus sezonui, šalčiams, plečiantis nepravažiuojamoms, klampioms purvynėms okupantų dalinių judėjimas bus dar sudėtingesnis.

Ukrainai reikia dar intensyviau naikinti rašistų techniką ir ordos vienetus bei klupdyti „nenugalimąją“ ant kelių.

Ukrainos gynybos štabas praneša, kad Rusijos aukų skaičius kare su Ukraina priartėjo prie naujos psichologinės ribos – 49 050.

JAV žvalgybos duomenimis šis skaičius gerokai mažesnis, tačiau sudėjus visus žuvusiuosius, sužeistuosius ir kitaip išvestus iš rikiuotės, gali būti arti realybės.

Teigiama, jog šią naktį ukrainiečiai sunaikino 350 rusų, 25 tankus, 37 šarvuotas kovos mašinas, 8 artilerijos sistemas, 4 daugkartinius raketų paleidimo įrenginius, 1 lėktuvą, 11 bepiločių orlaivių.

Ukrainos gynybos pajėgos smogė į daugiau kaip 10 rusų armijos gynybos centrų.
Ukrainos karinė aviacija atliko daugiau kaip 40 kovinių išskridimų, kad paremtų karių ant žemės veiksmus, sunaikino kelis okupantų kontrolės postus, amunicijos sandėlį.

Didžiausius nuostolius rusai patyrė Donecko ir Kryvij Riho kryptimis.

Naktį rusų teroristai raketinėmis sistemomis „Grad” smogė Dnipro regionui. Be to, rusai į regioną paleido penkias sparnuotąsias raketas ir visos jos buvo numuštos.

Rusų okupantai vėl apšaudė teritoriją netoli mokyklos Charkove, išdaužyti pastato langai.

Šią naktį Zaporižėje vėl gaudė sirenos dėl vykstančio oro antskrydžio. Sprogimai girdėjosi už miesto ribų.

Rusijos teroristai naktį apšaudė kaimus visoje Mykolajivo srityje; sugriauti gyvenamieji ir komercinės paskirties pastatai.

Aiškėja ko šiuo momentu siekia Maskva. Vokietijos kairieji, saujelė Vokietijos intelektualų ir buvęs kancleris Gerhardas Schröderis siūlo įšaldyti Ukrainos „konfliktą“. Ginklų tiekimas Ukrainai esą tik eskaluoja konfliktą, kuris gali išaugti į branduolinį karą, todėl „teisėtas pasipriešinimas agresoriui yra neproporcingas”, – pabrėžė intelektualai.

Kairysis socialdemokratų sparnas, garsėjantis pacifistinėmis nuotaikomis, praėjusią savaitę paragino imtis ryžtingų veiksmų, kad karas Ukrainoje būtų nutrauktas. Už skvernų tampomi Vokietijos politikai ėmė reikalauti, kad paliaubų tarp Rusijos ir Ukrainos tarpininke būtų Kinija.

Kur buvęs, kur nebuvęs, kaip rudeninis baravykas išdygo ir buvęs kancleris Gerhardas Schröderis, skatindamas derėtis su Putinu. Nuo invazijos pradžios ekskancleris pas Putlerį lankėsi du kartus.

Svarbi žinutė šiame „taikos“ variantų sraute – Saksonijos žemės ministro pirmininko Michaelio Kretschmerio pasiūlymas, kuris skamba taip: „svarbu, kad šis karas būtų įšaldytas, mums reikia paliaubų ir derybų jam užbaigti”. Karo įšaldymas nutrauks žmonių kančias ir užkirs kelią branduolinei katastrofai.

Pažymėtina, kad būtent Olafas Scholzas paskelbė apie „epochų kaitą”, tai yra radikalų Vokietijos socdemų posūkį, kuris iki šiol draudė ginklų tiekimą į karinių konfliktų regionus.

Nesunku nuspėti, jog visos šios žinutės, įskaitant Vokietijos intelektualų “pareiškimą”, yra sugeneruoti Kremliuje. Kremliaus trubadūrai kalba vokiečių lūpomis, kurios galimai kai kuo pateptos.

Kitas svarbus dalykas yra tas, kad visus šiuos pasiūlymus, kaip itin svarbų įvykį pateikia vadinamoji Kremliaus opozicinė žiniasklaida.

Štai koks nesudėtingas, tačiau gudrus ėjimas. Kremliaus žinutė perskaityta. Rusai prašo pertraukos, kad galėtų apsilopyt skyles kelnėse ir eit toliau plėšti unitazų.

*****

Egidijus Repečkys

Chersono Ukrainos pajėgos ir toliau neatsisako siekio sutriuškinti nugara į Dniprą atsirėmusią Rusijos pajėgų grupuotę.

Zaporižės AES apsilankius TATENA ekspertams, ir keliems jų pasilikus elektrinėje, jos niekas nebeapšaudo. Vakar pranešinėję apie neva ukrainiečių vykdytą upinį desantą (persikėlus per Dnipro upę) ir ketinimus atsiimti Zaporižės AES bei paimti įkaitais TATENA ekspertus, šiandien rusai kukliai tyli. Nematome nei sudegusių desanto priemonių, nei nukautų ukrainiečių, nei NATO instruktorių, kurie, pasak rusų, irgi dalyvavo desanto operacijoje. Žinoma, kaip gi gali parodyti tai, ko nėra.

Zaporižės AES vėl prijungta prie Ukrainos elektros tinklų, ir kol kas rusai prarado branduolinio šantažo kortą. Bet neabejoju, kad jie ką nors sugalvos, elektrinė jiems yra labai tinkamas propagandos objektas.

Nors apie tai praneša tik rusiški šaltiniai, bet panašu, kad rusams visgi pavyko susekti keletą atskirų pasipriešinimo grupių Zaporižės srityje. Šios grupės teikdavo informaciją Ukrainos pajėgoms ir nurodydavo potencialių taikinių koordinates. Vienas ukrainietis sulaikomas susisprogdino. Visiškai jį suprantu, niekas nenori gyvas patekti į išgamų okupantų rankas. O grupelė jaunuolių nuo 17 iki 21 metų buvo sulaikyti.

Tačiau tas žvalgybinis-diversinis tinklas, kurio nariai vykdo gerai suplanuotus ir labai skaudžius išpuolius Kryme ir kitose okupuotose teritorijose, išlieka nepažeistas. Taip kad neatsargaus rūkymo, mažų dronų atakų ir pasikėsinimų į kolaborantus ir okupacinės valdžios atstovus dar bus.

Ką ten šiandien pasakė Putinas – nekartosiu ir nekomentuosiu. Ką jis bepasakytų, esmė išlieka ta pati – Kremlius nori laimėti grobikišką karą prieš Ukrainą. O mūsų tikslas ir pareiga – padėti užpultiems ukrainiečiams.

Savaitgalis Ukrainoje žada būti toks pat karštas, kaip ir visa ši savaitė.

*****

Reklama

Susiję straipsniai

Prieš D. Trumpo pergalę liberalioji žiniasklaida gyveno „mėlyname burbule“, – sako žurnalistas veteranas

Politikos analitikas ir bestselerių autorius Markas Halperinas teigė, kad prieš Donaldo Trumpo pergalę liberalioji žiniasklaida gyveno „mėlyname burbule“....

TS-LKD palikimas naujajai vyriausybei

Vytautas Vyšniauskas Jeigu žvakučių degiotojams prie Seimo iš tiesų rūpėtų antisemitizmas ir Lietuvos nacionalinis saugumas bei reputacija strateginių partnerių...

Valdas Vižinis. Šią valdžią teks ginti

Nebesvarbu kuo vedini ir už ką balsavome – socdemus, valstiečius, Nemuno Aušrą, demokratus, Gražulį – valdžią, išgyvenančią ištisą...

Vytautas Sinica interviu „The European Conservative“ aptarė grėsmes Lietuvai

Lietuvos Respublikos Seimo narį, Nacionalinio susivienijimo (NS) pirmininko pavaduotoją dr. Vytautą Sinicą lapkričio 22 d. kalbino vienas iškiliausių...