2025-01-13, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Du šimtai devynioliktoji (rugsėjo 30 diena)

Locked N’ Loaded

Ukraina pateikė prašymą stoti į NATO. Tai ne tik reakcija į rusijos bandymą savo pralaimėjimus mūšio lauke ir fronto byrėjimą stabdyti branduoliniu šantažu (Manytume, jog okupuotų Ukrainos teritorijų neteisėta aneksija tėra tik spektaklis, tariamai tvirtesnių pamatų tam šantažui sukūrimas, o ne bandymas „apginti referendumus“).

Ukrainos reakcija buvo apgalvota ir parengta. Iki Zelenskio parašo ant prašymo priimti į NATO nueitas sunkus kelias – „mažųjų koalicijų“ paieškos, viešos abejonės Aljanso efektyvumu, kaltinimai neva Aljansas Ukrainos nenori, nestojimas į Aljansą kaip opcija derybose su rusais ir pan. Ir galų gale Ukrainos kariai mūšio lauke ir Sąjungininkai savo pagalba įrodė – mes visi kartu galime padaryti Ukrainą ir pasaulį saugesniu. Laukia ilgas ir labai labai nelengvas Ukrainos kelias į NATO. Ne viskas, bet daug kas priklausys nuo pačios Ukrainos. Jos noras ir pastangos keistis (ne tik, o gal net ne tiek karine prasme) gali sugriauti visas kitas kliūtis kelyje į NATO. Bet tai bus vėliau. O dabar sveikiname brolius ukrainiečius apsisprendus.

Žinios iš fronto.

 Šiaurinis Donbaso flangas
• Charkiv – Kupjansk.

a) Dvorichna – Kupjansk ruože situacija toliau nėra iki galo aiški. Prie Tavilzhanka ukrainiečiai vis dar tose pat pozicijose kaip buvo vakar, t.y. pietinės ir vakarinės prieigos. Tiesa, nepatvirtintais duomenimis ukrainiečiams nuo Kupjansk puolant į šiaurę pavyko išstumti agresorių iš ruožo Lyman Pershyi – Tavilzhanka. Dar negalima sakyti, kad Dvorichna – Kupjansk ruožas sujungtas pajėgomis, tačiau ir no mans land čia ukrainiečiams yra pasiekimas. Ukrainiečiai pasiekė Vilshana. Labai tikėtina, kad dabar ukrainiečiai bandys atakuoti link svarbiausių komunikacinių mazgų ir taip kapoti orkų gynybą dalimis.

b) Borova ruože didelių pasikeitimų nėra, tačiau labai tikėtina, kad dalis Lyman sektoriuje atsilaisvinusių pajėgų puls į šiaurę – šiaurės rytus link Svatove, taip atkirsdami visą agresoriaus Borova grupuotę.

• Lyman. Ukrainiečiai užėmė Yampil, Drobysheve, jų pajėgos veikia Zarichne šiaurės vakaruose ir Torske rytuose, artėja prie Kremina. Paprastai kalbant – orkams batai. Agresorius kalba, jog į operacijos rajoną permetė 503 motošaulių pulką (tikėtina, bent iš dalies sudarytas iš „mobikų”), artilerijos vienetus. Orkai bando laikyti siaurą koridorių prie Zarichne deklaruodami siekį perimti iniciatyvą, tačiau situaciją tai vargiai ar pakeis.

• Syversk. Situacija iš esmės nesikeičia, tačiau jei ukrainiečiams pavyks sparčiai vystyti sėkmę link Kremina, tikėtina prasidės jų intensyvesnė operacijos Lysychansk link (pvz. nuo Bilohorivka link Novodruzhesk, su tikslu ugnimi ir/ar pajėgomis atkirsti orkų grupuotę Rubizhne nuo Severodonetsk).

• Bakhmut. Agresorius nepaisydamas vis gilėjančios krizės šiaurės rytuose, ir toliau bukai atakuoja Vesela Dolyna – Zaitseve – Odradivka – Kurdiumivka- Mayorsk ruože. Taip pat tęsia operacijas Soledar – Bakhmutske ruože. Visos jo atakos atmuštos.

2. Centras. Sunkios pozicinės kautynės tęsiasi.

3. Zaporizhia. Be pakitimų.

4. Pietūs.
• Agresorius jau trečia diena atakuoja Bezimenne (Andriivka ruožas), tačiau visos jo atakos atmuštos. Rusų tikslas aiškus – pabandyti atstumti ukrainiečius atgal už Inhulec upės, tačiau kiek jis realus parodys laikas.

• Rusai toliau raketomis ir artilerija atakuoja Mykolaiv, Kryvyi Rih, Nikopol, Dnipro ir juose esančią karinę/civilinę infrastruktūrą, terorizuoja gyventojus Tuo metu ukrainiečiai toliau talžo Nova Kachovka. Toks ugnies intensyvumas rodytų, jog čia agresorius į dešinį Dniepro krantą bando permesti arba reikšmingą kiekį šaudmenų/degalų/maisto, arba „mobikų“ vienetus. Ukrainiečiai taip pat smūgiuoja kitiems agresoriaus kariniams objektams abiejose Dniepro krantuose.

******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas

Charkiv – Kupjansk:

Dvorichna ruože tęsiasi susidūrimai ties Tavilizhanka. Agresoriaus artilerija aktyvi kontaktinėje linijoje, ukrainiečių placdarme prie Dvorichina ir Charkiv apylinkėse. Neatmestina, kad didelė dalis apšaudymų vykdoma iš rusijos teritorijos. Taip rusai bando ne tik sustabdyti ukrainiečių operacijas, bet ir sutrikdyti jų tiekimą ir pajėgų rotaciją.

Kupjansk ruože tęsiasi sunkios kautynės Petropavlivka gyvenvietėje. Pasirodė informacija, kad dalis orkų pajėgų atsitraukė Svatove link. Neatmestina, kad tai tik dalis paveikslo, kadangi tai gali būti pajėgų rotacija (nustekenti vienetai out, šviežesni in). Kita vertus galimas orkų bandymas atsitraukti į naują gynybos liniją prie Svatove, o rusų pajėgos prie Petropavlivka dengia jų atsitraukimą. Belieka spėlioti, stebėsime situaciją.

Borova ruože situacija nuo vakar iš esmės nepasikeitusi. Agresoriaus atsitraukimas ar tolimesnės gynybinės operacijos tiesiogiai priklausys nuo operacijų Kupjanks ir Dvorichna ruožuose bei padėties Lyman sektoriuje.

Lyman sektoriuje artėja rusų grupuotės agonija. Miestas blokuotas iš šiaurės (mūšiai vyksta Stavki apylinkėse), vakarų (labai tikėtina, kad užimtas Shandriholove), pietų ir pietryčių, ukrainiečiai ugnimi (kai kur tikėtina ir pajėgomis) kontroliuoja abu galimus agresoriaus pajėgų aprūpinimo ir/arba atsitraukimo kelius. Blogiausia rusams tai, kad šie keliai susijungia viename taške, t.y. Zarichne ir iš čia eina į Lyman. Tad ukrainiečiai gali rinktis 1) kada ir kur atakuoti rusus abiejuose keliuose arba 2) ugnį koncentruoti ugnį bottleneck‘e, t.y. Zarichne. Tikėtina, naudojami abu variantai.

Syversk. Tęsiasi lokalūs susidūrimai Zolotarivka – Verkhnokamianka, tačiau nefiksuojamas ukrainiečių bandymas užimti čia esančią no mans land, dominuoja poziciniai mūšiai. Ukrainiečių smūgis agresoriaus susitelkimo rajonui Zolote (apie 20 km nuo kontaktinės linijos) atšaldys agresoriui norus vėl pabandyti pulti Spirne. Kaip ir vakar minėjome, tikėtina ukrainiečių judėjimas Lysychansk link gali būti susietas su jų operacijomis Lyman – Kremina ruože.

Bakhmut. Buvo pasirodę vertinimų, kad agresoriaus pajėgos silpsta, tačiau mūšių intensyvumas to nerodo. Rusai ir toliau intensyviai puola Zaitseve – Odradivka – Mykolaivka Druha – Mayorsk ruože. Orkai taip pat aktyvūs Soledar – Bakhmutske ruože bei rytinėse Bakhmut prieigose, tačiau mūšių intensyvumas čia mažesnis. Tiesa, vis dažniau fiksuojamos ukrainiečių kontratakos (ypač Zaitseve ir Mayorsk apylinkėse), kas nuteikia optimistiškai.

Centras. Tęsiasi sunkios pozicinės kautynės, abi pusės vykdo lokalias kontratakas.

Zaporizhia. Be pakitimų.

Pietūs. Agresorius intensyviai apšaudo Mykolaiv ir Kryvyi Rih. Ukrainiečiai vėl smūgiavo orkų kariniams taikiniams Cherson mieste ir apylinkėse, Nova Kachovka dambos rajone. Tuo pačiu atakuojami taikiniai Beryslav (komunikacinis mazgas, kritiškai svarbus orkų grupuotėms Andriivka ir Vysokopillya ruožuose). Pastebėtina, kad čia jau kelinta diena naikinamos oro gynybos sistemos ir elektroninės kovos sistemos. Ar tik neartėja didelio kabūm diena?

Cherson ruože vėl fiksuojamas aktyvumas Pravdine apylinkėse. Pasirodė informacijos, kad bent dalis orkų pajėgų paliko pozicijas ir atsitraukė. Ar tai lokalus pasikeitimas, ar turės didesnes pasekmes – matysime.

Snihurivka ruože be pakitimų.

Andriivka ruože agresorius jau antrą dieną kontratakuoja prie Bezimenne (Andriivka ruožas). Jis bando pasinaudoti ukrainiečių pajėgų rotacija ir jų perėjimu į gynybą, tačiau šios pastangos baigėsi nesėkme – ataka ir vėl atmušta.

Vysokopillya ruože ukrainiečių aktyvumas krito, tuo naudojasi agresorius. Fiksuojamas nežymus kontaktinės linijos pastūmimas no mans land rytiniame flange (Liubimivka – Petrivka ruožas.). Žinant, kad agresorius bet kokį pranašumą bando išvystyti nepaisant logikos ar savų aukų, neatmestina, kad greitu laiku rusai vėl bandys pulti, koncentruos daugiau pajėgų.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Zelenskis su Stoltenbergu aptarė tolesnę NATO valstybių narių paramą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. NATO vadovas pasmerkė neteisėtus Rusijos referendumus, kuriuos Ukraina ir jos Vakarų sąjungininkės vadina neteisėtomis apgavystėmis.

Būtų mūsų valia, seniai Aljanso pagalbą būtume planavę veiksmais ant žemės – trinktelėję įžūliai besielgiantiems rusų legionams okupuotose teritorijose, įvedę taikdarius į Zaporižės AE ir dislokavę oro gynybos pajėgumus virš kritinės civilinės infrastruktūros. Bet čia tik mūsų sapnai iš fantastikos srities.

Maskva paskelbė preliminarius okupuotų Ukrainos teritorijų „referendumų“ rezultatus. Jie nustebino net mus, menančius draugo Leonido Brežnevo laikų „balsavimus“ į TSKP AT. Pranešama, kad Luhansko srityje 98,4 % žmonių „balsavo“ už prisijungimą prie Rusijos, Zaporižėje – 93,1 % gyventojų, Chersone daugiau kaip 87 %. Kažkokios ten liaudies Donecko respublikos rusų atamanas Pušilinas pareiškė, kad 99,2 % žmonių balsavo už prisijungimą prie Rusijos.

Ir visos šios Kremliaus atmatų sąšlavyno pastangos siekiant išlaikyti užgrobtas Ukrainos teritorijas yra visiškai beprasmės. Visuotinė mobilizacija, referendumai, prijungimas prie Rusijos, naujų „Rusijos teritorijų“ gynimas, grasinimas branduoliniu karu – paskutiniai koziriai, kuriuos tėškė į karo teatro sceną Maskva. Daugiau ėjimų Kremlius neturi. Putinas siekia laimėti laiko, bet laikas tiksi ne jo naudai. Kas toliau, a?

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas, pareiškė kad JAV neprieštarauja, kad Ukraina, pasinaudodama Vakarų suteikta ginkluote, susigrąžintų teritorijas, kuriose Rusija organizavo vadinamuosius referendumus.

Kitaip sakant, “žalia šviesa” bolševikų išperų vijimui lauk.

Dujų nutekėjimas „Nord Stream” trasoje – teroristinis išpuolis, teigia Ukrainos prezidento patarėjas M. Podoliakas. Politikas įsitikinęs, kad šiuo teroristiniu aktu Rusija siekia destabilizuoti ekonominę padėtį ES ir sukelti paniką artėjant žiemai. Sabotažas įvykdytas Danijos išskirtinėje ekonominėje zonoje į pietryčius nuo Bornholmo salos. Pažeistų „Nord Stream“ trasų vietose susiformavo kilometro spindulio bangavimas. Danijos, Švedijos ir kitų valstybių pareigūnų manymu, trasos pažeistos tyčia, greičiausiai, sprogdinimo būdu. JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas teigia, kad dujotiekio avarija neturės reikšmės nei ES energetiniam sektoriui, nei regiono saugumui.

Vakar Putinui dirbantis burna Kremliaus atstovas spaudai D. Peskovas žurnalistams teigė, kad Kremlius labai susirūpinęs dėl žalos dujotiekiui. „Muraveinik zaševelilsia“, – ploja katučių rusų anūkai įsitaisę Kremliaus menėse.

Yra tokia komedija „Daug triukšmo dėl nieko“ – galimas daiktas, kad maskoliai siekia ir tam tikra prasme pasiekė didelio „bum“, kad šis jų bezdalo dūmas užgožtų svarbesnius įvykius. Kita vertus, Kremlius siunčia žinutę, kad kitas objektas, galintis išlėkti į orą, gali būti SGD laivas (laivai). Matyt, čia nereikia aiškinti, kas nutiktų Baltijos energetiškai nepriklausomam liūtui, jei artėjant Kalėdoms, dangų Klaipėdoje nušviestų ne fejerverkų, bet sprogusio “Independence” liepsna.

Vokietijos vyriausybė siūlo uždrausti ES piliečiams eiti aukštas pareigas Rusijos valstybinių koncernų valdybose ar stebėtojų tarybose.

Šiuos draudimus, kaip ir tiesioginius ryšius su Kremliaus valdomais bankais, finansinėmis struktūromis bei oligarchais Berlynas pirmiausia galėtų išsikuopti savo kieme. Pradėti „dešrioderizaciją“ iš esmės.

O šiaip pasiūlymas labai geras ir teisingas.

Praėjus septyniems mėnesiams po Rusijos karo prieš Ukrainą, Baltarusija vis dar susilaiko nuo tiesioginio dalyvavimo šiame kare, tačiau iš Baltarusijos teritorijos iš toliau skrieja raketos, griaunančios Ukrainos miestus. Šiuo metu Baltarusijos teritorija naudojama pratyboms, o geležinkeliai – karinių dalinių ir technikos perdislokavimui.

Pranešama, praėjusią savaitę į Minską atvyko rusų samdiniai iš karinės grupuotės „Liga“” („Wagner”). Ukrainiečiai įspėti dėl galimų provokacijų Ukrainos ir Baltarusijos pasienyje.

Europos Komisija rengia naujas sankcijas Rusijai, įskaitant naftos kainų ribą. Tačiau Briuselis, atrodo, ketina atšaukti draudimą trąšoms bei cementui.

Keletas žodžių apie situaciją Rusijoje. Šalies ekonomika šiuo metu perorientuojama į karo ekonomiką. Kenčia civilinis sektorius, kuris negali konkuruoti su gynybos/karo sektoriumi. Tačiau civilinis sektorius privalo pildyti biudžetą. Preliminariais skaičiavimais, vien iki rugsėjo vidurio tiesioginės karinės išlaidos sudarė 84 milijardų eurų, kai iš viso 2022 m. biudžete tam buvo numatyta numatyta 63 milijardai eurų.

Rusijoje ima trūkti darbo jėgos, tad jei į frontą artimiausiu metu bus išsiųsta 300 tūkstančių darbingų vyrų, nekalbant apie planuojamą milijoną, darbo rinkoje atsiverianti skylė gali turėti itin rimtų pasekmių.

Nebejojama, kad karo sąlygomis Rusijos vyriausybė agresyviai reguliuos kainas ir sukios rankas mažmeninės prekybos tinklams ir gamintojams, metalo pramonei, plieno, mėsos, konservų gamybos ir kitoms įmonėms, todėl infliacija ir biudžeto deficitas yra neišvengiamas.

Tūkstančiai rusų vyrų perleidžia savo verslus šeimos nariams ir bėga į užsienį, o likę giminaičiai stengiasi atsikratyti valdomų įmonių, net ir patiriant nuostolius. Patys rusai nesiima prognozuoti, kokiais finansiniais skaičiais baigsis ši prasidėjusi ekonomikos griūtis.

Tuo mes labai džiaugiamės, nes šis Kremliaus ėjimas – mobilizacija – yra geriausia sankcija prieš savo šalį ir jos ekonomikos griovimas iš vidaus.

Operacinis lygmuo

Ukrainos kariuomenė po truputį stumiasi pirmyn. Kraujuojanti Rusijos meška vietoje to, kad nutrauktų beprasmį karą, pilnu pajėgumu mobilizuoja karybai tinkančių rusų ordas.

Okupacinių dalinių gretose pasirodė pirmieji mobilizuoti kariai: dvi motorizuotos šaulių divizijos gavo personalo, kurie nepraėjo jokio karinio parengimo, kaip mes ir prognozavome. Rusija priešakinius fronto linijoje nustekentus dalinius papildo ir pigiausia „patrankų mėsa“ – už kriminalinius nusikaltimus teistais asmenimis.

Ukrainos gynėjų pajėgos atsiėmė taktiškai itin svarbią Drobyševe gyvenvietę, o tai reiškia, kad operacijai “Limano išlaisvinimas” pasirengimas baigtas.

Rusijos karo nusikaltimų ir terorizmo ministerija trečiadienį pranešė, kad naujai mobilizuoti Karaliaučiaus srities rezervistai pradėjo kovinius mokymus Rusijos Baltijos laivyno bazėje. „Visi mobilizuoti kariai atitinka šaudymo iš šaulių ginklų standartus. Be to, iš rezervo pašaukti piliečiai atkuria ginklų, karinės ir specialiosios technikos eksploatavimo ir priežiūros įgūdžius”, – pranešė ministerija savo „Telegram” kanale.

Šį pranešimą reiktų vertinti kaip dar vieną bauginimą Baltijos šalims, vargu ar turintį realų pagrindą realybėje.

Taktinis lygmuo

Rusai ir vėl raketomis apšaudė Charkivo apylinkes, Holodnohirskio rajoną, tačiau aukų pavyko išvengti.

Netoli Limano vyksta intensyvios kovos. Ukrainos artilerija apšaudo paskutinę miestui aprūpinti skirtą logistikos grandinę bei uždaro priėjimus į miestą. Ukrainiečiai išlaisvino Kupjansko-Vuzlovio miestą rytiniame Oskilio upės krante, taip pat Ridkodubo kaimą ir stumiasi tolyn į šiaurę nuo Limano.

Okupacinė armija toliau atakuoja civilinę infrastruktūrą ir žmonių būstus. Visoje Ukrainoje išlieka aviacijos ir raketų smūgių grėsmė.

Pastarąją parą Rusijos armija paleido 10 raketų ir sudavė 17 oro smūgių, dėl ko nukentėjo daugiau kaip 40 Ukrainos gyvenviečių.

Kitose kryptyse ir fronto sąlyčio linijoje driskiai pliekė iš visko, ką turėjo po ranka – tankais, minosvaidžiais ir raketine artilerija.

Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė 2 raketas Kh-59 skriejusias link Odesos, paleistas iš Su-35 virš Juodosios jūros.

Vakar vakare Rusijos sparnuotoji raketa numušta Kryvyj Riho rajone.

Ukrainos aviacija sudavė 17 smūgių į 14 priešo dislokacijos vietų, pataikė į 3 atramos punktus ir 7 priešlėktuvinių raketų kompleksus. Be to, praėjusią parą Ukrainos priešlėktuvinės gynybos daliniai sunaikino vieną priešų lėktuvą, 6 bepiločius orlaivius ir vieną valdomą raketą X-59.

Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija smogė į 12 priešo kariuomenės ir technikos susitelkimo vietų, 4 amunicijos sandėliams, priešlėktuvinės gynybos ir radioelektroninės kovos pozicijoms.

Komentaras

FRONTEX teigimu, į ES vykstančių rusų skaičius išaugo 30 proc. Praėjusią savaitę į ES atvyko beveik 66 000 Rusijos piliečių, t. y. daugiau kaip 30 proc. daugiau nei savaitę prieš tai. Per pastarąsias keturias dienas į Suomiją atvyko 30 000 Rusijos piliečių.

Vokietijos ukrainiečiai nedega džiaugsmu dėl Berlyno ketinimų priimti dezertyrus iš Rusijos, ir mes tą labai suprantame. Rusai, kurie iki šiol tylėjo ir nedarė nieko, kad žlugtų Putino režimas, o dabar neša kudašių, kad išgelbėtų savo kailį, neturi teisės vengti atsakomybės. Jų mokamais mokesčiais išlaikoma represinė Kremliaus chunta, jų tylus tarnavimas jai reiškia ne ką kitą, o pritarimą Kremliaus beprotybei. Jei apolitiški ir apilietiški rusai nepritaria Kremliaus režimui, tuomet privalėjo, būtent!, privalėjo išeiti į gatves ir stoti prieš omonininkų ir rosgvardeicų bananų krušą ir stovėti taip, kaip tai darė baltarusių moterys. Tik tokius nukentėjusius nuo režimo rusus, galima įsileisti į ES, taip, kaip tai buvo padaryta su Baltarusijos opozicija. Bėgliai iš Rusijos yra ne režimo priešininkai, o neformalūs rėmėjai, bailiai, paprasčiausiai sprunkantys nuo atsakomybės.
Sunku suprasti, ko siekia Vokietijos Laisvųjų demokratų partija, kuri palaiko „nekenčiančius Putino politikos“ bei kviečia rusus prisijungti prie Vokietijos neoliberalų.

Mažai jums Hamburge, Miunchene eitynių su Putino abrozdėliu ir Rusijos vėliavomis? Patinka Z raidėmis išterliotos Paryžiaus Dievo motinos bažnyčios prieigos? Norite pagausinti armiją nekalbančių jokia kita kalba, tik rusų, ir nespėjusių apšilti kojų – opa! jau ginančių rusakalbių teises ES ar Vokietijoje? Norite Europoje dar daugiau Russkij mir?

******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv – Kupjansk:

Dvorichna ruože mūšis vakarinėse ir šiaurės vakarinėse Tavilzhanka prieigose tęsiasi. Agresorius ukrainiečius bando stabdyti intensyvia artilerijos ugnimi.

Kupjansk ruože ukrainiečiai tęsia aktyvius veiksmus. Jiems pavyko išplėsti placdarmą aplink Kupjansk. Pranešama, jog agresorius išvytas iš pietinio Kupjansk rajono Kupyansk-Vuzlovyi. Tokiu būdu abu mieste esatys strateginės reikšmės geležinkelio mazgai grįžo į ukrainiečių rankas. Be to, ukrainiečiai atakuoja agresorių į rytus nuo Kupjansk, naikina jo gynybines pozicijas ir ugnies priemones.

Ukrainiečiai toliau įsitvirtina Karpivka – Ridkodub – Nove ruože, taip pat juda toliau, tiek į pietus į Zelena Dolyna (Lyman link), tiek į šiaurę į Izyumske (Svatove link). Be to, tikėtina, kad jie įžengė į Pisky-Radkivski bei Maliivka. Tuo pačiu agresorius įnirtingai su artilerija apšaudo vakariniame Oskil upės krante įsikūrusį Senkove, kas signalizuoja padidėjusį ukrainiečių aktyvumą šiame mieste. Neatmestina, kad šie du įvykiai yra susiję, kadangi tarpe šių gyvenviečių yra svarbus komunikacinis mazgas Borova (ta pati kuri Ukrainos pajėgų Charkiv – Izyum operacijos išdavoje lyg kurį laiką buvo ukrainiečių, o tiksliau no mans land). Ukrainiečiams pabandžius vystyti sėkmę nuo Pisky-Radkivski ir forsuojant Oskil upę ties Senkove, Borova gali būti atkirsta. Tokiu būdu agresoriaus priekinės gynybos linijos rytiniame Oskil upės krante gynybiniai likučiai galutinai subyrėtų.

Lyman
Vakariniame flange ukrainiečiai vysto Karpivka – Ridkodub – Nove ruože pasiektą sėkmę ir toliau stumiasi nuo Drobysheve link Stavki. Sunkūs mūšiai tęsiasi. Realiai jau dabar ukrainiečiai pajėgomis arba ugnimi dengia visą šiaurinį Lyman ruožą.

Rytiniame flange tęsiasi sunkios pozicinės kautynės. Kaip pamenate, aprūpinimo/atsitraukimo kelias Zarichne – Kremina galimai yra ukrainiečių žvalgų/SOP stebimas, o gal net kontroliuojamos jo atkarpos. Šiandien tai patvirtina ir patys orkai, teigdami, kad šis kelias „nesaugus“. 😀 Tiesa, dar yra kelias per Makiivka į Lyman, tačiau jis eina per tą patį Zarichne, tad vėlgi yra dengiamas ukrainiečių artilerijos ugnimi. Be to, agresoriaus kanalai skelbia, jog ukrainiečiams pavyko susikurti placdarmus šiauriniame Severskyi Donets upės krante ir čia ima formuoti puolimo grupes operacijoms aplink Yampil.

Syversk. Atrodo, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vienetams pavyko išspręsti agresoriaus puolimų Vyimka link iššūkį, kadangi jau visą dieną rusų manevrinių vienetų aktyvumas šiame ruože nefiksuojamas. Aišku, tai gali būti ir orkų sumanymas, kažkiek palaukti.

Bakhmut. Pasirodė pranešimų, kad agresorius nežymiai pasistūmėjo Odradivka, Vesela Dolyna ir Zaitseve apylinkese bei taip pasigerino savo taktinę situaciją Bakhmut miesto pietuose. Tačiau ir toliau rusai neišpildo esminės sąlygos prieš pradedant miesto šturmą – suformuoti tvarų placdarmą miesto pietuose, ypač vakariniame Bakhmutka upės krante (pvz.: Klyshivka – Opytne – Mykolaivka Druha – Kurdyumivka). Priešingu atveju šturmas vyktų rytinėje miesto dalyje, kur ne tik suformuota gynybos sistema, bet minėta Bakhmutka upė tampa natūralia ir tvaria gynybos linija.

Centras. Ukrainiečiai pereina į kontratakas Krasnohorivka, Mariinka ruožuose, tačiau jos lokalios. Sunkūs poziciniai mūšiai tęsiasi. Tiesa, orkų soc. tinkluose ir čia skelbiamas aliarmas, kad neva netrukus „fašistai pereis į puolimą.“ Tai labiau primena norą atkreipti rusų vadovybės dėmesį, kad mobilizacijos akivaizdoje atsiųstų daugiau pajėgų ir ugnies priemonių. Mūsų galva, mažai tikėtina, kad ukrainiečiai turėtų sukaupę tiek pajėgų ir ryžtųsi pradėti Doneck miesto puolimą.

Zaporizhia. Toliau tęsiasi snukiadaužis prie Vuhledar. Puola tai vieni, tai kiti, tačiau kontaktinė linija beveik nejuda. Kituose ruožuose tęsiasi pozicinės kautynės. Stebėsime situaciją.

Pietūs. Kontaktinėje linijoje didelių pakitimų nėra. Tęsiasi lokalūs susidūrimai Pravdine ir Ternovi Pody (Cherson ruožas), Kostromka – Bruskinske (Andriivka ruožas) bei Archanhelske (Vysokopillya ruožas). Susidaro įspūdis, kad ukrainiečiai suintensyvino artilerijos ir raketų ugnį Nova Kachovka – Beryslav. Šis komunikacinis mazgas yra kritiškai svarbus Rusijos pajėgų operacijoms Andriivka ir Vysokopillya ruožuose.

******

Locked N’ Loaded

. Šiaurinis Donbaso flangas.
• Charkiv – Kupjansk.

a) Dvorichna – Kupjansk ruože ukrainiečiai prieš kurį laiką jau pastūmė kontaktinę liniją 2-5 km į rytus ir čia įsitvirtino. Vakar ir šiandien jie atnaujino puolimą ir toliau stumiasi į priekį. Aktyviausias judėjimas Dvorichna ruože, ukrainiečiai vėl pasiekė Tavilzhanka pakraštį. Agresoriaus bandymai artilerijos ugnimi naikinti pagrindinius aprūpinimo kelius neduoda jų siekiamo efekto.

b) Lozove – Karpivka – Ridkodub ruože ir toliau labai karšta. Šiuo metu ukrainiečių judėjimas nuo Lozove link Borova sulėtėjęs. Tikėtina, kad tai susiję su labai intensyviomis kautynėmis Karpivka – Ridkodub. Agresoriaus kontratakos nieko nedavė, ukrainiečiai čia po truputi įsitvirtina. Maža to, galimai Ukrainos gynėjai užėmė Nove ir artėja prie Zelena Dolyna. Agresoriaus karo propagandistai baiminasi, kad didėja grėsmė prarasti kontrolę ties Svatove. Nors iki jo ukrainiečiams dar apie 30 km į šiaurės rytus, tačiau orkams yra ko nerimauti. Nepatvirtintais duomenimis Ukrainos ginkluotosios pajėgos jau bando stumtis Izyumske link, siekdami perspektyvoje perkirsti kelią Borova – Svatove. Nemažiau rusams grėsmingas yra ir kitas scenarijus, jei nuo Izyumske ukrainiečiai pasuktų į rytus, pvz.: Makiivka link. Vakarinis Zherebec upės krantas yra aukštuma, tad kitoje (rytinėje) upės pusėje besiginantieji būtų ne itin dėkingoje padėtyje. Ta pati situacija ir ryčiau palei Krasne upę. Jos vakariniu krantu iki pat Svatove eina aukštumos, kurios ukrainiečiams suteiktų patogias pozicijas jų ugnies priemonėms ir gintis nuo kontratakų. Taip pat vietovė suteiktu priedangą ir maskuotę jų būsimiems puolamiesiems manevrams. Jei ukrainiečiai pasiektų šias pozicijas, kelias Svatove – Kremina būtų perkirstas, tad ir ši gynybos linija būtų suardyta.

• Lyman.

a) Nesinori prikarksėti, bet tikėtina, jog ukrainiečių sėkmė Karpivka – Ridkodub ruože praktiškai uždaro Lyman klausimą. Zelena Dolyna mieste besiginančius rusus aprūpinimas dabar pasieks labai sunkiai ir kažkodėl abejojame, kad jie turi daug rezervų. Dėka ukrainiečių sėkmingo Drobysheve apėjimo, į šiaurę nuo Lyman veikiančios orkų pajėgos fragmentuojasi į pasipriešinimo židinius (Drobysheve, Shandriholove, Zelena Dolyna), o tai dar kartą parodo, kad vientisa gynybos sistema šiame ruože jau yra subyrėjusi.

b) Jei orkai bandytų trauktis, jiems liko vienintelis kelias Zarichne – Kremina. Iš šiaurės ukrainiečiai jo neapeis, nes ten vandens kliūtys, o nuo Zarichne iki kontrpuolimą vykdančių pajėgų pozicijų rytinėse Lyman prieigose apie 7 km. Labai tikėtina, kad rusai trauksis būtent šiuo, artilerijos apšaudomu, keliu. Tačiau ir ištrūkę ramaus gyvenimo neturės. Mes juk prisimename, kad kelyje Zarichne – Kremina veikia ukrainiečių žvalgybos ir SOP grupės, per Seversky Donets upę permestos iš Syversk sektoriaus (Serebrianka – Hryhorivka – Bilohorivka ruožas). Nujausdami, kad nieko gero čia jiems nebus, rusų propagandistai jau ėmė dainuoti įprastas giesmes apie „Lyman didvyrius besikaunančius su fašistų ordomis.“ Tai dar vienas signalas, kad „P…..C“ jau čia pat.

• Syversk. Į pietus nuo Spirne susidariusią no mans land agresorius išnaudoja pajėgų koncentracijai ir puolimui Vyimka link. Tikėtina, atmušus ataką orkai grįžta už kontaktinės linijos. Tuomet jie vėl formuoja kuopos dydžio grupę, pervažiuoja no mans land ir vėl puola. Neramina, ne puolimo mastas, o jo pasikartojimas. Tai parodo, kad ukrainiečiams trūksta pajėgų užkaišyti šią spragą. Reikia tikėtis, kad gynėjai eliminuos šią grėsmę.

• Bakhmut. Agresoriaus pajėgos intensyviau puola rytinėse miesto prieigose, tačiau miesto šturmo pradėti vis dar nesiryžta. Tikėtina, tai susiję su gana lėtu agresoriaus progresu pietiniame placdarme. Nors rusams pietinio placdarmo susikurti vis dar iki galo nepavyksta, tačiau mažais žingsniais jie eina link to.

2. Centras. Be pakitimų.

3. Zaporizhia. Lokalūs susidūrimai Vuhledar ruože tęsiasi. Visame sektoriuje daugiausia darbo žvalgams ir artileristams.

4. Pietūs. Didelių pasikeitimų nėra. Tęsiasi lokalūs susidūrimai, aktyviausi Andriivka ruože. Tuo pačiu ukrainiečiai vėl smūgiavo agresoriaus perkėloms prie Antonovo ir Nova Kachovka tiltų, sunaikino 5 šaudmenų sandėlius, taip pat atakuoti kiti kariniai taikiniai rusų gynybos gilumoje. Agresorius vis intensyviau naudoja iraniečių gamybos dronus kamikadzes. Odesoje pataikyta į Ukrainos pajėgų šaudmenų sandėlį, Mykolaive ukrainiečių oro gynyba dronus numušė.

*******

Locked N’ Loaded

. Mobilizacija.
• Agresoriaus priimtas sprendimas paskelbti dalinę mobilizaciją labai tikėtina yra spontaniška reakcija į nesėkmes fronte (pralaimėjimas Charkiv – Izyum). Tai rodo ne tik tvyrantis chaosas vykdant mobilizacines priemones, bet ir iki tol atsakingo už „materialinį – techninį“ pajėgų aprūpinimą, gynybos ministro pavaduotojo, armijos generolo Bulgakovo pakeitimas. Dabar už šias funkcijas atsakingu tapo Mariupolio mėsininku vadinamas (kadangi vadovavo šiai operacijai), generolas pulkininkas Michailas Mizincevas.

• Agresoriaus karinė pramonė buvo visiškai nepasiruošusi patenkinti kovinės technikos, ginkluotės ir įrangos praradimus iki dalinės mobilizacijos paskelbimo. Po jos paskelbimo, tarp politinės vadovybės lūkesčių ir realių karinio pramoninio komplekso galimybių atsiveria dar didesnė praraja. Dalinės mobilizacijos teisinis režimas įgalina agresorių savo kariniam pramoniniam kompleksui teikti prioritetą atsiskaitymų, darbo jėgos ir žaliavų klausimais. Tačiau ekonominė situacija šalyje ir sankcijos stipriai apriboja galimybes užtikrinti politinės vadovybės lūkesčių įgyvendinimą. Dėl to buvo priimti įstatymai, griežtinantys baudžiamąją atsakomybę už užsakymų neįvykdymą mobilizacijos atveju.

• Labai tikėtina, kad formaliai paskelbtas mobilizuojamųjų skaičius (300 tūkst.) bei jų kategorijos (pvz.: tik tarnavę ginkluotose pajėgose) neatitinka tikrovės. Tikėtina, kad skaičius bus gerokai didesnis, siekiant sau po ranka iš karto turėti antrąją mobilizuotųjų bangą ir ją rengti. Viešoje erdvėje pasirodė informacija, kad mobilizuotųjų rengimas bus vykdomas nuo dviejų savaičių iki dviejų mėnesių. Tai paaiškintų prieš tai išsakytą prielaidą:

a) pirmoje mobilizacijos bangoje esantys neseniai į atsargą išleisti (karo tarnybos, samdinio sutartį nutraukę vyrai) dvi savaites atnaujins įgūdžius ir iš karto bus metami į frontą (arba netgi įgūdžių atnaujinimą vykdys okupuotose Ukrainos teritorijose);

b) antroji banga bus rengiama iki dviejų mėnesių. Jie arba papildys fronte kovojančius vienetus tiesiogiai, arba šiais mobilizuotaisiais bus užpildomi kovingumo netekę ginkluotųjų pajėgų reguliarūs vienetai, kurie yra rusijos teritorijoje.

Kadangi rf nėra galimybės patikrinti mobilizacijos masto, o represinis aparatas šalyje bus tik stiprinamas, labai tikėtina, kad priklausomai nuo situacijos fronte, prisidengiant daline mobilizacija, tikimasi šį algoritmą sukti po kelis kartus. Neatmestina, kad tokiu atveju, jau bus formuojami ir nauji daliniai.

II. Situacija.

1. Šiaurinis Donbaso flangas.
• Charkiv – Kupjansk. Išlaisvintose teritorijose, pasienyje agresorius nebeturi pajėgumo vykdyti plataus masto operacijų, todėl apsiribojo artilerijos, aviacijos ir raketų darbu. Šiais veiksmais jam nepavyko pažeisti ukrainiečių logistinių ir pajėgų rotacijos kelių link Kupjansk. Kaip ir prognozuota, antroje savaitės pusėje ukrainiečiai suintensyvino operacijas rytiniame Oskil upės krante (Dvorichna – Kupjansk) ir į šiaurės rytus nuo Oskil – Severskyi Donets upių santakos (Lozove – Karpivka – Ridkodub). Didžiausia sėkmė pastarajame ruože. Jame įsitvirtinę ukrainiečiai ne tik griauna agresoriaus planus sukurti tvarią gynybos liniją rytiniame Oskil upės krante, bet ir paremia savo draugiškų pajėgų veiksmus Lyman sektoriuje.

Vertinimas: ukrainiečiai toliau vysto sėkmę po Charkiv – Izyum operacijos, o taktinių veiksmų visuma artina juos prie artimiausio operacinio tikslo, t.y. priešo gynybos sistemos rytiniame Oskil upės krante sugriovimas.

• Lyman. Ukrainiečių sėkmė Lozove – Karpivka – Ridkodub ruože įgalino Lyman sektoriuje veikiančias pajėgas pasiekti taktinę sėkmę vakariniame ir šiaurės vakariniame Lyman ruože (Novoselvika – Drobisheve). Tai trikdo agresoriaus tiekimą iš šiaurės bei sudaro sąlygas apsupti jo pajėgas iš šiaurės vakarų. Rytiniame miesto ruože ir Yampil mieste tęsiasi sunkios kautynės.

Vertinimas: ukrainiečiai vysto sėkmę po Charkiv – Izyum operacijos, o taktinių veiksmų visuma artina prie artimiausio operacinio tikslo, t.y. Lyman miesto atsiėmimo.

• Syversk. Ukrainiečiai užėmė ir įsitvirtino Bilohorivka, tokiu būdu įgalindami vykdyti operacijas šiauriniame Severskyi Donets upės krante Kremina link bei artėti prie Lysychansk. Agresorius į sektorių permetė BTG dydžio vienetą ir atakuoja Spirne ruože, tikėdamasis atitraukti ukrainiečių pajėgas nuo Bilohorivka. Savaitės pabaigoje rusai nedidelėmis grupėmis apeina įtvirtintus rajonus ir bando veržtis į ukrainiečių gynybos gilumą, tačiau prie Vyimka yra sustabdomi.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

• Bakhmut. Agresorius permetė manevrinius ir artilerijos vienetus iš kitų ruožų (tikėtina iš Soledar ir Avdiivka) ir suintensyvino puolimą, siekdamas įsitvirtinti ruože į pietus nuo Bakhmut. Šiais veiksmais orkai siekia sudaryti palankias sąlygas miesto puolimui. Nepaisant susikurtos persvaros, rusų judėjimas į priekį yra nežymus, o ukrainiečiai savo ruožtu suintensyvino darbui ruošiant miestą gynybai.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

2. Centras. Kontaktinė linija nusistovėjo ruože Mariinka – Krasnohorivka – Pervomaiske – Avdiivka ir nebejuda. Pozicinių kautynių intensyvumas didelis, tačiau abi pusės šiame etape nebeturi pajėgumo vykdyti puolamųjų operacijų, kurios turėtų potencialą spręsti operacinius tikslus.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

3. Zaporizhia. Kontaktinė linija stabili. Karščiausi taškai – Orihiv ir Vuhledar ruožai, tačiau čia abiejų pusių puolamosios operacijos yra tik taktinio lygmens.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

4. Pietūs.
• Cherson. Ukrainiečiams nepavyko pagerinti savo taktinės padėties prie Pravdine. Agresorius kontratakavo ir šiame ruože turi iniciatyvą. Tuo pačiu tęsiasi lokalūs susidūrimai Ternovy Pody – Kyselivka ruože. Ukrainiečiai prioritetą teikia artilerijos darbui – toliau aktyviai smūgiuojama agresoriaus perkėloms per Dniepro upę, susitelkimo rajonams bei sandėliams (ir vėl kelis kartus smogta Chornobaivka).

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

• Snihurivka. Sektoriuje tęsiasi pozicinės kautynės. Tikėtina, ukrainiečiai palaiko įtampą sektoriuje, taip atitraukdami dalį agresoriaus pajėgų, kurios galėtų būti permestos į Andriivka ruožą.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

• Andriivka. Nepaisant agresoriaus bandymų pakelti Inhulec upės vandens lygį ir intensyvios jo artilerinės, aviacinės ugnies, ukrainiečiai išlaiko galimybes efektyviai aprūpinti Andriivka placdarmą bei rotuoti pajėgas. Rusų kontratakos Bezimene ir Kostromka link buvo atmuštos. Panašu, kad agresoriaus manevrinių vienetų intensyvumas savaitės antroje pusėje sumenko. Savo ruožtu ukrainiečiai išlaiko kelio Davidiv Brid – Nova Kachovka kontrolę ties Bruskinske bei vykdo operacijas link Davidiv Brid.

Vertinimas: ukrainiečių taktinių laimėjimų visuma priartina prie artimiausio operacinio tikslo (t.y. Davidiv Brid) pasiekimo.

• Vysokopillya. Agresoriui pavyko stabilizuoti padėtį, ukrainiečių pastangos pulti į pietus ir pietryčius nuo Novovoznesenke – Myroliubivka – Novovoskresenske ruožo nebuvo sėkmingos. Vyrauja pozicinės kautynės, tačiau ukrainiečiai savo gynybos gilumoje kaupia pajėgas ir resursus.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

III. Mūšių dinamika.
• Savaitės pradžioje ukrainiečiai persigrupavo, tad didžiausius nuostolius agresorius patyrė Centro sektoriuje. Kadangi ten vyko pozicinės kautynės, todėl ir priešo nuostolių dienos vidurkis mažesnis nei įprasta. Praeitos savaitės vienos dienos vidurkis 261 nukautas, o šios savaitės pirmų dviejų dienų (sekmadienis ir pirmadienis) vidurkis – 175.

• Lyginant su praeita savaite bendri agresoriaus nuostoliai išaugo atsinaujinusių ukrainiečių operacijų Lyman pasėkoje (gyvosios jėgos nuostoliai 1830 vs 2220). Būtent antradienį – trečiadienį, kai atsinaujino operacija Rubcy – Karovyi Yar ir Yarova – Novoselvika – Drobisheve ruožuose, agresoriaus nuostoliai ėmė ženkliai didėti. Pirmų dviejų dienų nukautų rusų vidurkis 175, o per likusias penkias dienas vidutiniškai buvo sunaikinama po 378 orkus per dieną.

• Lyginant su praėjusia savaite, šarvuotos technikos nuostoliai taip pat išaugo (157 vs 179). Labai tikėtina, kad tai rezultatas ukrainiečių sėkmingų artilerijos smūgių. Tikėtina, kad ukrainiečiai Lyman sektoriuje laimėjo artilerijos dvikovas. Tai rodo ne tik išaugęs sunaikintų agresoriaus haubicų kiekis (46 vs 59), bet ypač sėkminga orkų MLRS medžioklė (1 vs 16).

• Spręsdamas šias bėdas agresorius pritraukė aviaciją. Tiesa, jų bendri nuostoliai yra mažesni nei praeitą savaitę (13 vs 11), tačiau praeitą savaitę agresorius nuostolius patyrė plačiame fronte nuo Kupjansk iki Cherson. Šią savaitę didžiausi jų nuostoliai buvo Kupjans ir Lyman sektoriuje. Taigi greičiausiai, šiuose sektoriuose agresorius galimai pralaimėjo mūšį ore.

• Tris kartus padidėjo agresoriaus UAV nuostoliai (16 vs 48). Tai pirmiausia sietina su iraniečių dronų naudojimu. Praeitą savaitę Maskvą pasiekė dar vienas lėktuvas iš Irano, kuriame tikėtina buvo dar viena dronų kamikadzių siunta.

IV. Prognozės.

• Labai tikėtina, kad pirmieji mobilizuotieji jau kitą savaitę pasieks okupuotas Ukrainos teritorijas. Čia jie papildys praretintas manevrinių vienetų gretas. Tuo pačiu, labai tikėtinas masinis LNR/DNR teritorijose gyvenančių vyrų mobilizavimas ir siuntimas į frontą be jokio parengimo. Nepaisant taip vadinamų referendumų, mažai tikėtina, kad Cherson ir Zaporizhia gyventojai bus mobilizuojami panašiu būdu, kaip tai vyksta DNR/LNR. Okupantai neturi jokio pagrindo pasitikėti Ukrainos piliečiais, todėl tikėtina jie didesnį dėmesį skirs propagandiniam vaizdeliui neva „išlaisvintų“ teritorijų gyventojai vienijasi į savanorių dalinius kovoti prieš fašizmą.

• Tikėtina, kad esminis ukrainiečių tikslas kitą savaitę – pasiekti kelią Svatove – Kremina ir neleisti agresoriui laisvai įrenginėti gynybos linijos šiame ruože. Esminė to sąlyga – Lyman išvadavimas. Ukrainiečių artilerijos dominavimas ir orkų pralaimėtas mūšis ore sudaro sąlygas tokiai sėkmei.

• Tikėtina, kad ukrainiečiai bandys lyginti kontaktinę liniją Syversk ruože sau naudinga linkme. Neatmestinos operacijos Rubizhne link, siekiant atkirsti Severodonetsk – Lysychansk orkų grupuotę nuo tiekimo iš šiaurės.

• Neatmestina, kad savaitės pabaigoje prasidės suaktyvėjimas Zaporizhia sektoriuje, kur veiksmų iniciatyva gali nebūtinai priklausyti ukrainiečiams (pvz.: preventyvus agresoriaus smūgis). Kokio jis bus masto, priklausys nuo ukrainiečių sėkmės suardant agresoriaus logistinę sistemą jo gynybos gilumoje.

• Tikėtina, kad savaitės antroje pusėje gali prasidėti mūšis dėl Davidiv Brid, ukrainiečiai gali bandyti atkirsti agresoriaus grupuotę į pietus nuo Archangelske. Be to, tikėtina, kad iraniečių dronai kamikadzės bus naudojami atakuojant ukrainiečių karinę infrastruktūrą Odesa, Mykolaiv ir Kryvyi Rih apylinkėse.

********

Locked N’ Loaded

Iš viso Mordoro plaukia duomenys apie didžiules „moGilizacijos“ bėdas – katastrofinis „moGilizuotųjų“ sąrašų administravimas, naujokų priėmimui neparengta infrastruktūra, neparuošti ir nemotyvuoti juos mokysiantys, instruktoriai, elementaraus maisto trūkumas ir t.t. Orkai čia pasitelkė savo karo propagandonus, kurie senu sovietiniu metodu viską verčia „kenkėjams vietose“ (t.y. rajonų ir sričių komisariatų vadams). Juos ne tik gėdina, bet ir grasina, siundo fsb‘šnikais. Juk valodia putka genijus, viską gerai sugalvojo, o kad kažkas neveikia čia tik kažkokie „slapti banderovcų mylėtojai rajonuose“ kalti.

Bandydami spręsti problemas, orkai nušalino gynybos ministro pavaduotoją armijos generolą Bulgakov, kuris buvo atsakingas už „materialinį – techninį pajėgų aprūpinimą“. Į jo vietą paskirtas Alepo ir Mariupolio mėsininkas (vadovavo šių miestų šturmams) generolas pulkininkas M.Mizincev. Putkai reikia begalvių vykdytojų nevaržomų sąžinės, tai jis tokį ir pasirinko. Tie patys karo propagandonai žviegia kaip kiaulės orgazmo metu „nu dabar tai jau bus ura.“ Tačiau tai daug pasako apie tai, kiek sprendimas paskelbti mobilizaciją buvo apgalvotas ir parengtas. Jei Bulgakovas blogai dirbo, tas buvo aišku ir savaitė prieš mobilizaciją. Ar reikėjo dviejų dienų, kad tai suprasti? Karštligiškas mėsininko paskyrimas dar kartą patvirtina – orkų sistemoje bėdų yra labai daug ir jas bandoma taisyti jau važiuojant mobilizacijos traukiniui.
Dabar apie padėtį fronte.

Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv. Situacija iš esmės identiška, tai apie kurią rašėme vakar.

Kupjansk:
Ukrainiečių pajėgos prie Dvorichna persigrupavo ir atnaujino puolimą. Atrodo, kad pirminis vertinimas, kad ukrainiečiai įsitvirtino Tavilzhanka buvo per daug optimistinis. Nepasiekę savo tikslo ukrainiečiai pakeitė taktiką. Nebepuola link šios gyvenvietės, tačiau plečia placdarmą. Tikėtina, užimtos Hryanikivka ir Horobivka, t.y. gyvenvietės į pietryčius nuo Tavilzhanka. Neaišku dėl į rytus esančios Dvorichne (nemaišyti su Dvorichna, nedidelė gyvenvietė kitame Oskil upės krante, tai yra svarbus komunikacinis mazgas), tačiau čia iniciatyvą turi ukrainiečiai. Tęsiasi sunkūs mūšiai prie Kupjansk, agresorius jau kelinta diena randa jėgų kontratakoms. Tai rodo, kad šiame ruože rusai turi pajėgią ir tinkamai aprūpintą grupuotę.

Ukrainiečiai toliau vysto sėkmę ir nuo Lozove palei Oskil upę stumiasi į šiaurę Pisky – Radykivski ir Borova link. Tuo pačiu stiprinamas placdarmas Yatskivka-Rubcy- Krovyi Yar, iš kurio ir toliau vykdomos puolamosios operacijos Karpivka – Ridkodub ruože. Tai, kad šiame ruože mūšis vyksta jau antra diena rodo, jog orkai praranda ne tik iniciatyvą, bet ir gynybai patogią vietovę. Išeitys dvi – arba kontratakuoti ir išstumti ukrainiečius bent iki Karovyi Yar, arba atsitraukti į naują gynybos ruožą. Neatmestina, kad kol orkai kaunasi nepatogiose pozicijose, kiti jų vienetai užsiima naujų gynybinių pozicijų įrengimu. Gali būti, kad kai jos bus parengtos, rusai paliks Karpivka – Ridkodub ruožą. Kaip bus, stebėsime situaciją.

Lyman
Vakariniame flange ukrainiečiai dar šiek tiek pasistūmėjo priekin, tačiau mūšis Drobysheve tęsiasi.

Lyman tęsiasi sunkūs mūšiai.

Syversk. Agresoriaus bandymai prasiveržti į Spirne dar kartą baigėsi nesėkme. Kituose ruožuose be pakitimų.

Bakhmut. Ukrainiečiai toliau atmušinėja orkų atakas Odradivka – Mykolaivka Druha – Kurdiumivka – Zaitseve ruože. Taip pat užkerta kelią agresoriaus bandymams pasigerinti savo taktinę padėtį Soledar ir Bakhmut prieigose. Ukrainiečiai vėl smogė agresoriaus susitelkimo rajonui gynybos gilumoje. Šį kartą atakuota orkų bazė Alchevsk.

Centras. Be pakitimų.

Zaporizhia. Fiksuojamas agresoriaus suaktyvėjimas Vuhledar ruože. Jis tęsia bandymus pralaužti ukrainiečių gynybą prie Novomykhailivka, bei atnaujino puolamąsias operacijas Pavlivka link. Tai jau ne kartą matytas bandymas dviem smūgiais iš rytų ir pietų pralaužti Vuhledar ruožą. Nieko gudriau orkams sugalvoti nepavyksta. Jų atakos atmuštos.

Pietūs
Cherson. Tęsiasi susidūrimai aplink Pravdine. Ukrainiečiai orkams neleidžia čia įsitvirtinti – intensyviai dirba artilerija, veikia žvalgybinės grupės.

Snihurivka. Be pakitimų.
Andriivka. Panašu, kad agresoriaus bandymas būti gudresniais už penktoką ir ukrainiečių perkėlas per Inhulec nuplauti pakeliant upės vandens lygį žlugo. Ukrainiečiai nepaisant šių triukų ir intensyvios, bet klišos rusų artilerijos ugnies toliau kaupia pajėgas placdarme.

Vysokopillya. Agresorius suintensyvino artilerijos ugnį, ją koncentruoja ruože Archangelske – Vysokopillya – Myroliubivka. Paskutinį kartą taip jis plėšėsi prieš pat ukrainiečių sėkmingas atakas Archangelske ir Novovoznesenske link. Ar istorija pasikartos – stebėsime situaciją.

******

Locked N’ Loaded

M.Kofman skelbia, jog mobilizuotųjų parengimas truks apie dvi savaites. Dviejų savaičių neužtenka priminti individualių įgūdžių ir juos suformuoti kovinėms operacijoms (ginklo valdymas, prišaudymas, taktinė medicina, judėjimas ugnies komandoje, taikinių nurodymas, orientavimasis vietovėje ir dar daug daug ko), ką jau kalbėti apie veiksmus skyriaus, būrio ar kuopos sudėtyje. Per tą laiką gal ir išmoks kaip koja kojon per rikiuotės aikštę pereiti, o Ukrainoje tai bus labai vertingas įgūdis keliauti tiesiai paskui laivą. Labai tikėtina todėl orkų karo propagandistai visi sutartinai soc.tinkluose reikalauja „mobikus” ruošiančių karininkų ir seržantų mokyti juos ne šabloniškai, neskaičiuoti savo darbo laiko. Kažin ar padės.

Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv

Agresorius toliau bando raketų smūgiais sugriauti dambą, laikančią vandenį Pechenegskyi tvenkinyje. Kaip ir minėjome anksčiau, taip jie bando pakelti vandens lygį Severskyi Donets ir taip įtakoti ukrainiečių operacijas Lyman sektoriuje.

Be to, intensyvėja agresoriaus artilerijos darbas Ukrainos pasienyje. Atakuojami ne tik taikiniai buvusios kontaktinės linijos ribose (nuo Kamyanka prie Oskil upės iki Udy), tačiau ir gerokai vakariau (iki Hlukhiv). Smogiama pačiame pasienyje esančioms gyvenvietėms. Galimai ten įsikūrę priešakiniai ukrainiečių vienetai, tačiau neatmestinas elementarus pasienio zonoje gyvenančių gyventojų teroras.

Kupjansk
Atrodo, kad vakarykštis ukrainiečių (jei toks buvo) puolimas nuo Dvorichne link Tavilzhanka sustojo. Yra duomenų, kad ukrainiečiai turi nedidelį placdarmą rytinėje Oskil upės pusėje, tačiau į didelę sėkmę tai kol kas nepanašu. Situacija prie Kupjansk panaši, tačiau čia ukrainiečiams pavyko pasistūmėti šiek tiek toliau. Į tai agresorius reagavo pritraukdamas rezervus ir kontratakuodamas. Atakos atmuštos.

Ukrainiečiai įsitvirtina Yatskivka- Rubcy – Korovyi Yar, tačiau čia darbai dar nebaigti. Tikėtina, kad prie Lozove iniciatyvą taip pat turi ukrainiečiai. Jei taip, atsiveria galimybė judėti link Pisky – Radykivski, o vėliau link Borova. Neaiški situacija dėl vakar vykusio mūšio prie Ridkodub. Rusai sako, kad atmušė ataką, o ukrainiečiai nieko nesako – jie kaunasi. Labai tikėtina, kad ukrainiečiai įsitvirtina Karpivka (apie 3 km į vakarus nuo Ridkodub). Dėka šios sėkmingos operacijos orkų grupuotės Lyman tiekimas keliais iš šiaurės labai apribotas.

Lyman
Vakariniame flange tęsiasi mūšis prie Drobysheve. Patys orkai skelbia, kad jų pajėgos nustumtos į rytinį gyvenvietės pakraštį. Yra informacijos, kad ukrainiečiai apėjo gyvenvietę iš šiaurės ir apsupo vis dar gintis bandančius rusus.
Situacija Lyman mieste ir rytinėse jo prieigose iš esmės nepasikeitusi. Tęsiasi sunkūs mūšiai.

Syversk. Ukrainiečiai laiko atsikovotas teritorijas, vykdo lokalias takas. Vėl atsinaujino agresoriaus bandymai kontratakuoti Spirne. Atakos atmuštos. Tokie veiksmai ir toliau labiau primena bandymą atitraukti ukrainiečių dėmesį ir pajėgas, nei siekį pralaužti gynybą ir atkristi ukrainiečių grupuotę Bilohorivka. Viešų šaltinių duomenimis čia puolime dalyvauja apie BTG (tikėtina gerokai praretinta), tad orkai kažkam daugiau nei gadinti gyvenimą pajėgų neturi.

Bakhmut. Agresorius tęsia puolimą Odradivka – Mykolaivka Druha – Kurdiumivka – Zaitseve ruože, atakos atmuštos.

Centras. Be pakitimų – pozicinės kautynės tęsiasi.

Zaporizhia. Vakar gavęs snukin prie Novomykhailivka, agresorius grįžo, bet rezultatas tas pats.

Pietūs. Ukrainiečiams nepavyko pastumti kontaktinės linijos prie Pravdine (Cherson ruožas), agresoriaus kontratakos buvo sėkmingos ir jis įsitvirtina šioje gyvenvietėje. Kituose ruožuose be didelių pakitimų. Kova tęsiasi. Tuo pačiu rusai aktyviai ėmė naudoti iranietiškus dronus kamikadzes. Smogta pastatui Odesos jūrų uosto rajone. Neatmestina, kad siekta atakuoti rimtesnį taikinį uoste, tačiau gal dronas sugedo arba pažeidus ugnimi nukrito. Ukrainiečiai oro gynybos priemonėmis tokius dronus gana sėkmingai numušinėja.

*****

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas
• Charkiv. Be pakitimų.

• Kupjansk. Agresoriaus propagandistai skelbia apie atsinaujinusį ukrainiečių kontrpuolimą.

a) Skelbiama, kad ukrainiečiai sėkmingai forsavo Oskil upę prie Dvorichna ir įsitvirtino Tavilzhanka. Tuo pačiu puolimas atsinaujino Kupjansk mieste. Tikėtina, ukrainiečiai išsivalė rytinę miesto dalį ir juda link Petropavlivka. Čia labai intensyviai dirba ukrainiečių artilerija. Agresorius kontratakuoja, tačiau jo atakos atmuštos. Panašu, kad orkų gynybos linijos įrengimas rytiniame Oskil upės krante vis mažiau įmanomas.

b) aktyvavosi ukrainiečių grupuotė Rubcy – Korovyi Yar. Labai tikėtina, kad Rubcy užimti (patvirtina ir rusiški šaltiniai). Neatmestina, kad ukrainiečiai kontroliuoja Korovyi Yar. Kaip ir prognozavome tokie pasiekimai įgalina vystyti sėkmę. Tai ukraineičiai ir daro – veržiasi į orkų gynybos gilumą. Nepatvirtintais duomenimis mūšiai vyksta Ridkodub. Jei taip, ukrainiečiai ne tik sparčiai apėjo gynybai patogias vandens kliūtis, bet ir perkirto orkų Lyman grupuotės tiekimą iš šiaurės. Situacija labai dinamiška.

• Lyman. Ir toliau viskas kaip pagal LNL surašytą scenarijų:

b) ukrainiečiai ėmė judėti nuo Yarova į rytus. Nepatvirtintais duomenimis ukrainiečiai stumia orkus iš Novoselivka ir Drobysheve (yra duomenų, kad ši gyvenvietė užimta, tačiau reikia patvirtinimo). Lyman grupuotės blokavimas iš šiaurės vakarų tampa vis labiau realus.

c) Fiksuojamas agresoriaus pozicijų atstūmimas rytiniame Lyman ruože, mūšiai persimeta vis gilyn į Yampil. Buvo pasirodžiusi informacija, kad ukrainiečiai atsiėmė Lyman, tačiau šiuo metu to patvirtinti negalime. Mieste ir jo prieigose tęsiasi sunkūs mūšiai.

• Syversk. Mūšiai Bilohorivka – Verkhnokamenske – Spirne tęsiasi. Didelių pasikeitimų kontaktinėje linijoje nėra.

• Bakhmut. Situacija Odradivka – Mykolaivka Druha – Kurdiumivka – Zaitseve yra sudėtinga. Panašu, agresorius čia sutelkė pajėgas ir bando susikurti tvarų placdarmą su reikiamu kelių tinklu iš Horlivka. Tikėtina, kad agresorius sėkmės atveju iš karto bandys pulti Bakhmut.

Kita vertus, neatmestinas jo siekis užėmus Kurdiumivka pulti Chasiv Yar, taip blokuojant Bakhmut iš vakarų, su galimybe vystyti puolimą tolyn į šiaurę link Fedorivka Druha – Pryvillya (Bakhmut blokuojamas iš šiaurės, priartėjama prie Kramatorsk ir Slaviansk). Šitą ruožą pasiekti nuo Soledar agresorius kol kas neturi galimybių dėl tvirtos ukrainiečių gynybos bei patogios gintis vietovės (vandens kliūtys). Tikimybė atakuoti Kostyantinivka mažai tikėtina, kadangi čia tokiu būdu agresorius įsiveltų į gatvės kautynes, kas neužėmus Bakhmut keltų grėsmę rusų flangams.

2. Centras. Tęsiasi sunkūs poziciniai mūšiai.

3. Zaporizhia. Agresorius atakavo Novomykhailivka (Vuhledar ruožas), tačiau jo ataka atmušta. Be to, orkai smogė raketomis energetinei infrastruktūrai ir keletoje Ukrainos kontroliuojamų teritorijų dingo elektra.

4. Pietūs.

a) Paskutinėmis žiniomis kažkas intensyviai ūžia, trata, gaudžia ir sproginėja aplink Davidiv Brid. Stebėsime situaciją.

b) Šiandien keliose vietose okupuotame Kryme numušti ukrainiečių dronai. Nėra iki galo aišku ar tai žvalgybiniai, ar atakos dronai. Tai rodo, kad orkai suintensyvino oro gynybą, bet ir ukrainiečiai vis aktyviau skraido virš agresoriaus kontroliuojamų objektų. Neatmestina, kad taip testuojama orkų oro gynyba, savotiška aviacinė žvalgyba mūšiu.

******

Locked N’ Loaded

Okupuotų teritorijų skubota aneksija yra sėkmingo Ukrainos kontrpuolimo Charkiv – Izyum išdava. Negalėdami karinėmis priemonėmis sustabdyti potencialaus tolimesnio ukrainiečių puolimo (ką jau kalbėti apie teritorijų atkovojimą), rusai situaciją bando spręsti politinėmis priemonėmis. Aneksavus okupuotas teritorijas, rf tikisi atgrasyti ukrainiečius tęsti puolimą šiose teritorijose, motyvuodami tuoj, jog „rusijos teritoriją“ gins visomis įmanomomis priemonėmis, tame tarpe ir branduoliniu ginklu.

Tai numato rf karinė doktrina. Labai tikėtina, kad visa tai nutaikyta ne tiek į Ukrainos, kiek į ES/NATO sprendimo priėmėjus ir visuomenes, siekiant parodyti Vakarų pasauliui „potencialiai nereikalingą eskalaciją su neprognozuojamomis pasekmėmis“, t.y. Trečiasis pasaulinis karas ir atominė žiema. Tokiu būdu bus bandoma ne tik mažinti paramą Ukrainai, bet per Vakarus trikdyti jos sprendimų priėmimo procesą.

Dalinė mobilizacija:

Pritraukiant ginkluotųjų pajėgų rezerve esančius gyventojus bus siekiama užpildyti reguliarių vienetų gyvosios jėgos katastrofinius praradimus. Čia yra trys dedamosios:

Pėstininkai. Dalinė mobilizacija spręs manevrinių vienetų etatų užpildymo klausimus. Tačiau kas liečia kokybę, tai vargu ar šis žingsnis ką nors pakeis. Mūšiai parodė, kokią reikšmę turi gerai parengti ir motyvuoti pėstininkai. Pralaimėjimų fone ne savo noru į priešakines gretas metami vyrai (kad ir po parengimo) situacijos nepakeis. Kita vertus, kadangi modernios technikos atsargos rf yra labai ribotos, tai į vienetus atvykusiems rezervistams nebus sunku atnaujinti įgūdžius su sena sovietine ginkluote, technika ir įranga. Tai pagreitins mobilizuotųjų integraciją į manevrinius vienetus.

Specialistai. Teoriškai rusai dabar turėtų į ginkluotąsias pajėgas pritraukti aukštos vertės specialistų (artileristai, lakūnai, ryšininkai ir pan.). Tačiau situacija tokia, kad gali būti, kad šis resursas naudojamas, o gal ir išsemtas. Nuo eskalacijos pradžios matėme, kaip rusija ženkliai suintensyvino aukštos vertės specialistų sugrąžinimą į ginkluotąsias pajėgas (kontraktnikai) arba įtraukimą į samdinių gretas (buvo net Vagner lakūnai, ką jau kalbėti apie kitas specialybes). Norimo rezultato tai neatnešė. Klausimas kiek jų yra likę, kokių specialybių ir kokia jų motyvacija.

Vadai. Tai bene skaudžiausia tema Mordoro ginkluotosiose pajėgose. Geriausia ką turėjo reguliariose pajėgose, jie jau prarado prie Kyivo, Mariupolyje, Severodonetske, Chersone, Izyume. Didžiausia problema – žemesnės grandies ( skyrius – kuopa) ir vidurinės grandies (batalionas – pulkas – brigada) vadai. T.y. tie, kurie vadovauja mūšiui „ant žemės.“ Galintys ir norintys buvę karininkai jau senokai kariauja (ar kariavo ) samdinių gretose. Tad ir šio resurso agresoriui tikėtina nepavyks išvystyti.

Labai tikėtina, kad paskelbus dalinę mobilizaciją rf karinis pramoninis kompleksas gaus gerokai daugiau užsakymų, jis bus prioritetas darbo jėgos, atsiskaitymų ir žaliavų klausimu. Tikėtina, kad orkų sudaryti ginkluotės, įrangos, ir kovinės technikos pardavimo sandoriai su užsienio valstybėmis bus nutraukti (tai matėme jau iki paskelbiant dalinę mobilizaciją), ši technika papildys jų ginkluotąsias pajėgas. Tačiau tai gali pradėti daryti įtaką fronte ne anksčiau nei po pusės metų, kai naujai pagamintos technikos ir ginkluotės bus tinkami kiekiai.

Maža to, rudenį – žiemą ims vis labiau jaustis sankcijų poveikis, tad tai taip pat gali lėtinti gamybą. Todėl labai tikėtina, kad siekiant kuo greitesnių rezultatų bus atverti užkoncervuotos kovinės technikos ir ginkluotės sandėliai, fronte matysime dar daugiau senos sovietinės technikos ir ginkluotės. Tiesą sakant neatmestina, kad dalinai mobilizuota rf karinė pramonė nesuspės kaip nors ženkliai prisidėti prie Ukrainos pergalės.

Neatmestina, kad su prasidėjusia daline mobilizacija atsiras noras peržiūrėti operacinius ir taktinius kariavimo principus, į pajėgas įdiegti išmoktas pamokas, pabandyti vystyti anksčiau silpnai išvystytas ginkluotės sritis (pvz. Irano dronų pagrindu kurti savo dronus kamikadzes ar atakos dronus). Tačiau tam reikalingas klaidų pripažinimas, perėjimas į gynybą, kariuomenės perginklavimas ir permokinimas. Patirtis parodė, kad orkai nelinkę taisyti savo klaidų.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pažadėjo, kad Ukrainos kariuomenė tęs užgrobtos šalies teritorijos išlaisvinimą, o fronte nebus jokio atokvėpio ar pauzės. Tokia principinė Kyjivo pozicija atsirado po to, kai Rusija suintesyvino smūgius civilinei Ukrainos infrastruktūrai. „Galbūt dabar kai kuriems iš jūsų atrodo, kad po virtinės pergalių, turime savotišką sąstingį. Tačiau tai nėra užmigimas. Tai pasiruošimas kitai serijai… Nes Ukraina turi būti laisva – visa”, – teigia Zelenskis.

Kremlius, manydamas, jog raketų smūgiais į miestus ir civilių žudynės privers ukrainiečius palūžti, labai klysta. Valia kautis, naikinti priešą ir išmušti jį lauk iš šalies tik didėja.

Kremlius neigia Kyjivo teiginius, kad Rusijos armija įvykdė karo nusikaltimus Ukrainos šiaurės rytų Charkivo regione. „Tai tas pats scenarijus, kaip ir Bučoje. Tai melas, ir, žinoma, mes ginsime tiesą šioje istorijoje”, – bandė meluodamas nemirksėti Putinui burna dirbantis Peskovas.

JAV Prezidentas Joe Bidenas perspėjo draugą Xi, kad jei Kinija pažeis Rusijai įvestas sankcijas, tai bus „milžiniška klaida“. Vašingtonas didina spaudimą Kinijai, o mieguistas Džo pakartojo, kad JAV pajėgos gins Taivaną, jei Kinija įsiveržtų į salą.

JAV prezidentas pakartojo, kad JAV laikosi „vienos Kinijos” politikos ir neremia Taivano nepriklausomybės, tačiau Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Mao Ning pareiškė, kad JAV neturėtų siųsti „neteisingų signalų”, susijusių su Taivano „nepriklausomybe”. Pekinas esą savivaldų Taivaną laiko Kinijos teritorija, kuri vieną dieną bus sujungta su žemynine dalimi.

Rugsėjo 2 d. JAV valstybės departamentas uždegė žalią šviesą 1,1 mlrd. dolerių vertės ginkluotės sandoriui su Taivanu, pagal kurį numatyta parduoti priešlaivines ir oras-oras raketas bei radiolokacinę stebėjimo sistemą.

Iš šalies keista ir dviprasmiška atrodo JAV pozicija Taivano atžvilgiu: Jungtinės Valstijos remia pačių suverenia nepripažįstamą Kinijos dalį, tiekia jai ginklų, o prezidentas žada salą ginti jėga.

Kodėl tuomet Vašingtonas neskelbė tokių ultimatyvių reikalavimų prieš Rusijos invaziją į Ukrainą? Klausimas, žinoma, retorinis.

Naujojoje Nacionalinėje JAV gynybos strategijoje Kinija yra prioritetas Nr. 1. Apie tai skelbia neįslaptintas Gynybos departamento informacinis biuletenis. Nors Rusija „kelia rimtą grėsmę”, kaip rodo Rusijos prezidento Vladimiro Putino invazija į Ukrainą, karo veiksmai su Maskva nėra Pentagono prioritetas, teigiama informaciniame biuletenyje. Pentagonas taip pat turi būti pasirengęs atremti kitas „nuolatines grėsmes”, pavyzdžiui, Šiaurės Korėjos, Irano ir smurtinių ekstremistinių grupuočių keliamas grėsmes.

Įsivėlus į karą su Rusija, JAV vargiai galėtų išlaikyti įtaką Azijoje ir spausti Kiniją. Tuo tarpu dabar, ginklais silpnindama Rusiją, JAV spaudžia ir Kiniją. Paprasta, optimali, racionali strategija. Šios strategijos logiką tam tikra smegenų dalimi suvokia ir draugas Xi Pekine. Maskvos begalviai – ne.

Putino kišenėje esančios Rusijos Saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas, kalbėdamas per susitikimą su Kinijos politbiuro pareigūnu Guo Shengkunu pareiškė: „Dabartinėmis sąlygomis mūsų šalys turi parodyti dar didesnį pasirengimą abipusei paramai ir bendradarbiavimo plėtrai.”

Po invazijos į Ukrainą Putinas labiau linksta prie Kinijos, o Kinija nori tęsti ekonominio bendradarbiavimo projektus su Vakarais ir priglausti (prijungti) Rusijos Sibirą. Rusija kaip Kinijos satelitė yra dar vienas, didelis galvosūkis Vakarams. Tiek Vašingtonas, tiek Briuselis norėtų matyti Rusiją Vakarų bendrijos dalimi. Šios problemos sprendimas – netolimos ateities rūpestis.

Keturios iš penkių Europos Sąjungos šalių, besiribojančių su Rusija, vakar užtrenkė duris Rusijos turistams, sakydamos, kad jie neturėtų keliauti, kol jų šalis kariauja su Ukraina. Lenkija, Estija, Latvija ir Lietuva įvedė naujus apribojimus, o Suomija nusprendė likti atvira, nors ir sumažino konsulinių paslaugų dėl vizų išdavimo apimtis. Draudimas įvažiuoti į šalis netaikomas Rusijos disidentams, ieškantiems prieglobsčio ES, taip pat sunkvežimių vairuotojams, pabėgėliams ir nuolatiniams ES šalių gyventojams bei šeimos narius lankantiems asmenims.

Maskvos remiami kažkokios ten LNR separatistai nuteisė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos darbuotoją 13 metų kalėti dėl kaltinimų išdavyste. „Teisėjų kolegija (vietos šarikovai) pripažino Dmitrijų Pavlovičių Šabanovą kaltu dėl slaptos informacijos perdavimo užsienio žvalgybos tarnyboms ir nuteisė jį 13 metų kalėjimo”.

Tai paprasčiausias Kremliaus surežisuotas triukas, skirtas išbaidyti tarptautines organizacijas, norinčias siųsti delegacijas į padidintos rizikos/karo zonas.

Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba nesutinka su JAV argumentais, kodėl Rusijos Federacijos negalima pripažinti terorizmo rėmėja. Paskelbus Rusija terorizmo rėmėja, JAV piliečiai ir juridiniai asmenys galėtų imtis teisinių veiksmų prieš JAV teritorijoje esantį Rusijos piliečių turtą ir panaudoti jį kaip kompensaciją ar lėšas Ukrainos atstatymui. Tačiau tam tikslui nėra sukurta mechanizmo. Kitas argumentas – JAV nenori, kad jos sąjungininkėms būtų taikomos antrinės JAV sankcijos, kai vykdomas verslas su terorizmą remiančia šalimi. Kulebos teigimu, tai per menki argumentai Rusijos nepripažinti valstybe – teroriste.

Tačiau Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Carine Jean-Pierre pabrėžė, kad dėl to gali sutrikti maisto produktų eksportas ir kilti pavojus prekių gabenimui per Juodąją jūrą.

Deja. Kol tiesiogiai negrasinama JAV saugumui, vadovaujamasi verslo logika ir matematika. Tačiau jei iškiltų bent menkiausia grėsmė valstijoms, teigiamas sprendimas būtų priimtas akimirksniu.

Operacinis lygmuo

Nepaisant grasinančios Putinos retorikos, Rusijos nusmuktkelnių ordos problemos Ukrainoje tik gilėja. Nors vis dar svarstoma visuotinės mobilizacijos idėja, panašu, jog Maskva šio žingsnio nežengs dėl pasekmių, kurios gali apsisukti bumerangu ir trinktelt atgal į Kremliaus langus.

Tuo tarpu LNR ir DNR vadukai vėl pratrydo apie referendumus dėl prisijungimo prie Rusijos teritorijos. Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Viktoras Vodolatskis pareiškė, kad „referendumas” dėl LNR pripažinimo Rusijos subjektu įvyks „rudenį, artimiausiu metu”. Po to esą bus galima skelbti visuotinę mobilizaciją Rusijos Federacijoje, kad naujos Rusijos teritorijos būtų apgintos nuo Ukrainos.

Tačiau aišku, kaip dieną, kad šiandien neturi prasmės jokie referendumai ir netikrų darinių – pūlinių prisijungimai ar pasiskelbimai. Ukrainos kariuomenė muša ir muš bolševikų atmatas tol, kol išvarys iš savo teritorijos bet kuriuo atveju, įskaitant ir Krymą.

Vakar ukrainiečių pajėgos susigražino Bilohorivką, kas reiškia, kad Luhansko sritis po truputį grįžta Ukrainai. Pavykus susigražinti Limaną, atsiveria kelias į Severodonecką ir Lysičianską, sužlugdant visus Kremliaus planus „operacija Donbasas“. Ukrainos sėkmės atveju, Putiną su visa jo nevykėlių gauja turėtų sudoroti nors kiek smegenų turintys, karo eiga nepatenkinti oligarchų mafijos dariniai ir jėgos struktūros.
Pasikeitimai gali įvykti greitai ir netikėtai, nes Zelenskis paskelbė, kad netrukus matysime ne vieno didelio miesto išvadavimo operaciją.

Ukrainos kariuomenei svarbu iki šalčių pasiekti kuo daugiau taktinių pergalių, kad rusams sviltų padai ir šiknos tiek Maskvoje, tiek Ukrainos žemėje.

Taktinis lygmuo

Dantimis įsikabinę rusai stengiasi išsilaikyti užgrobtose Ukrainos teritorijose, apšaudydami ukrainiečių pozicijas palei visa sąlyčio liniją, pergrupuodami savo apgailėtinas pajėgas.

Per pastarąją parą Rusijos okupantai sudavė 10 raketinių ir 15 aviacijos smūgių, atliko daugiau kaip 56 Ukrainos gynėjų pozicijų apšaudymus.

Dėl Rusijos apšaudymų per pastarąją parą nukentėjo daugiau kaip 33 gyvenviečių infrastruktūra.

Rusų teroristai visa naktį bombardavo ir apšaudė Nikopolio regioną. Į vietovę atskriejo daugiau kaip 100 sviedinių. Nukentėjo gyvenamieji pastatai, kiti infrastruktūros objektai.

Laikinai okupuotose teritorijose tęsiamos „mobilizacinės” priemonės. Naikinami dokumentai dėl atleidimo nuo mobilizacijos, įvestas draudimas vyrams išvykti iš laikinai okupuoto Krymo teritorijos be karinių komisariatų leidimo.

Ukrainos generalinis štabas patvirtino, jog rugsėjo 18 d. Luhansko srities Novoaidaro rajone likviduota apie 50 karinės technikos vienetų. Ukrainos artilerija smogė rusams, susitelkusiems Svatovės gyvenvietės rajone, sunaikinant apie 70 procentų gyvosios jėgos.

Rusų armijos vadovybė imasi priemonių nuostoliams kompensuoti, formuojami kariniai daliniai aukštųjų karinių mokyklų pagrindu. Tai, Ukrainos Generalinio štabo teigimu, primena Antrojo pasaulinio karo praktiką ir rodo, jog Rusija turi nemažai problemų.

Per praėjusią parą Ukrainos aviacija smogė 24 priešo gyvybinių pajėgų ir karinės technikos telkiniams, 4 priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms ir vienam šaudmenų sandėliui. Priešlėktuvinės gynybos daliniai sunaikino lėktuvą Su-25, valdomą oro raketą ir tris bepiločius orlaivius.

Raketinės pajėgos ir artilerija per pastarąją parą apšaudė 16 priešo objektų.

*******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas

Charkiv. Agresorius toliau intensyviai apšaudo ruožą į šiaurę nuo Charkiv ir patį miestą. Tikėtina, taip rusai stengiasi riboti ukrainiečių pajėgų judėjimą į naujai išlaisvintas teritorijas palei sieną. Lokalūs susidūrimai pasienyje tęsiasi, tačiau susidaro įspūdis, kad jų intensyvumas sumenkęs.

Kupjansk
Ukrainiečiai kaupia jėgas, agresorius įrenginėja gynybos liniją. Tiesa, pasirodęs video kaip ukrainiečiai šarvuota technika forsuoja Oskil upę (orkų soc.tinkluose teigiama, kad forsuota prie Kupjansk – Vuzlovyi) patvirtina vakarykštį mūsų vertinimą, jog 1) agresorius gynybinės linijos dar nėra suformavęs ir 2) ukrainiečiai į rytinį Oskil krantą pradeda permetinėti sunkesnius manevrinius vienetus.

Situacija prie Rubcy nėra aiški. Kol kas nepanašu, jog ukrainiečiams pavyko čia pralaužti agresoriaus gynybą.

Lyman. Sunkios kautynės Lyman ir Yampil tęsiasi. Galimai ukrainiečių pajėgos pasiekė Drobisheve vakarines prieigas. Jei ukrainiečiams pavyktų užimti šią gyvenvietę, jie galėtų išvengdami vandens kliūčių atakuoti šiaurėn link Shandriholove ir taip 1) blokuoti Lyman iš šiaurės vakarų, 2) užtikrinti iš šiaurės į Lyman einančių kelių kontrolę ugnimi, 3) sudaryti sąlygas vystyti puolimą tolyn į šiaurę (pvz. Izyumske) ir taip priversti agresorių savo formuojamą gynybos liniją stumti į rytus už Zherebec upės.

Syversk. Ukrainiečiai nežymiai, tačiau išplėtėte savo kontroliuojamą teritoriją (arba no mans land ) aplink Bilohorivka. Trūksta patikimos informacijos ar pati gyvenvietė jau pilnai kontroliuojama ukrainiečių. Kaip ten bebūtų, Sverskyi Donec upės vingyje esančios orkų pajėgos ( pvz. Privilya) gali pradėti jaustis nejaukiai. Perspektyva jiems būti įspraustiems tarp upės ir ukrainiečių pajėgų tampa vis realesnė. Tuo labiau, kad aktyvėja ukrainiečių žvalgybos ir SOP grupės veikiančios kitoje upės pusėje aplink Kremina. Agresorius skelbia, jog atmušė ukrainiečių atakas, tačiau labai tikėtina tai tik pradžia. Jei ateityje ukrainiečių operacijos Kremina – Privilya būtų sėkmingos ir jiems čia pavyktų įsitvirtinti, tuomet 1) tai stipriai komplikuotų orkų padėtį Lyman, nes tiekimą galima būtų užtikrinti tik apšaudomais keliais iš šiaurės, 2) būtų nutrauktas agresoriaus grupuotės Severodonetsk tiekimas iš Svatove, bei atsirastų galimybė jį trikdyti prie Rubizhne, 3) atsirastų galimybė atakuoti agresoriaus grupuotės Svatove – Krasnorichenske pietinį flangą ir užnugarį, t.y. kiltų grėsmė galimai antrajai agresoriaus gynybos linijai į rytus nuo Oskil upės. Fingers crossed.

Bakhmut. Intensyvūs mūšiai rytinėse Bakhmut prieigose ir Mykolaivka Druha pietuose. Agresorius bet kokia kaina bando blokuoti miestą iš kelių pusių. Savo ruožtu ukrainiečiai ne tik ginasi, tačiau ir smogė agresoriaus susitelkimo rajonui Kadiivka. Pasirodė informacija, jog sužeistų ir žuvusiųjų gali būti apie 200. Tai ne pirmas smūgis šioje gyvenvietėje besiglaudžiantiems orkams. Maža to, agresorius praneša apie sektoriuje suaktyvėjusią ukrainiečių aviaciją.

Centras. Agresorius aktyviausias Krasnohorivka – Nevelske ruože. Informacija prieštaringa, gali būti, jog orkai čia nežymiai pasistūmėjo į priekį.

Zaporizhia. Be didelių pakitimų.

Pietūs
Cherson. Tęsiasi sunkūs susidūrimai prie Pravdine, ukrainiečiams nepavyksta atstumti agresoriaus pajėgų į rytus. Pamanę, kad gali išnaudoti susidariusią situaciją, rusai perėjo į kontratakas, tačiau buvo utilizuoti. Tuo pačiu fiksuojamas suaktyvėjimas Ternovyi Pody ruože. Gali būti, jog ukrainiečiai bandys išplėsti aktyvių veiksmų ruožą ir taip užčiuopti silpną vietą orkų gynyboje.

Snihurivka. Be pakitimų. Tiesa, ukrainiečiai skelbia jog agresorius artilerija atakavo Snihurivka ir/ar jos prieigas. Miestas rusų rankose, tai verčia galvoti, jog sektoriuje kažkas vyksta. Gal lokalūs susidūrimai arčiau miesto, gal agresorius reaguoja į ukrainiečių žvalgybos grupių veiklą, o gal dar kažkas. Išvadas daryti anksti.

Andriivka. Ukrainiečiai toliau laiko placdarmą, kaupia resursus ir rengia lokalias atakas link Davidiv Brid.

Vysokopillya. Orkų soc.tinkluose tampa madinga skelbti apie netrukus prasidėsiantį ukrainiečių kontrpuolimą:  Ne išimtis ir šis ruožas. Ukrainiečiai iš tiesų permeta Kryvyi Rih apylinkėse apmokymus baigusius vienetus ir stiprina savo grupuotę. Tiesa, mūšiai prie Archangelse kiek aprimo. Tai gali būti abiejų pusių pajėgų rotacijos išdava. Abi pusės aktyviai naudoja žvalgybos grupes, kurios ne tik žvalgo priešo pozicijas, bet ir bando veikti oponento gynybos gilumoje. Ukrainiečiai tokią orkų grupę pastebėjo prie Archangelse. Dalis priešų sunaikinta, daliai pavyko pasprukti.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Pentagono teigimu, Putinas bus priverstas keisti karo Ukrainoje tikslus. „Dabar pasiekėme tašką, kai, manau, Putinui teks persvarstyti savo „operacijos” tikslus. Nes dabar labai aišku, kad jis yra… nesugeba padaryti to, ką buvo užsibrėžęs anksčiau”, – pareiškė Pentagono žvalgybos vadovas generolas leitenantas Scottas Berrieras.

Pentagonas teigia, kad Putinas įsiveržė į Ukrainą, siekdamas užimti Kyjivą ir nuversti provakarietišką vyriausybę. Tuo tarpu po šešis mėnesius trukusių kovų Ukrainos kariams pavyko okupantams suduoti stiprų smūgį ir priversti iš Charkivo apylinkių bėgti rusus į Rusijos teritoriją.

CIA direktoriaus pavaduotojo Davido Coheno teigimu, kol kas nereikia nuvertinti Putino noro okupuoti visą Ukrainą. „Nemanau, kad turime pagrindo manyti, jog jis nuo to atsisakė”, – teigia Cohenas. Jis pažymėjo, kad JAV taip pat neturėtų nuvertinti Putino „rizikos apetito”.

Rizikos apetitas – tai ėjimas iki kritinės branduolinės konfrontacijos ribos.

Putinas pareiškė, jog tęs karinę kampaniją prieš Ukrainą ir perspėjo, kad jei kontratakos tęsis, bus duotas „rimtesnis” karinis atsakas. Teroristo Nr. 1 pasaulyje teigimu, pagrindinis Rusijos kampanijos tikslas išlieka „visos Donbaso teritorijos”, įskaitant Donecką ir Luhanską, nes ten gyvena daugiausia rusakalbiai gyventojai.

Karo nusikaltėlis apkaltino Ukrainos pajėgas bandymais vykdyti „teroro aktus” ir žalos darymu Rusijos civilinei infrastruktūrai. „Jei situacija ir toliau taip klostysis, atsakas bus rimtesnis”.

Rusijos kaimų apšaudymas, kuris pastaruoju metu vyksta beveik kasdien, mes spėjame, greičiausiai vykdomas paties Putino nurodymu. Kremliui reikia preteksto kur kas rimtesniam smūgiui. Kremliaus “strategai” tokie gluši, o jų mąstymas nepasikeitė nuo 1939-ųjų, kuomet Suomija „užpuolė“ Sovietų Sąjungą. Dabar Ukraina „puola“ Rusiją. Visas pasaulis į Putiną žiūri kaip į menkystą, tačiau jam kažkodėl būtinai reikia žaisti preteksto sukūrimo žaidimus. Kam? Ogi tam, kad paskui apie tai, kaip didvyriškai dėdė Vova gynė savo šalį nuo „banderovcų“ rašytų Kremliaus istorijos vadovėliai.

Kur smogs Putinas? Nenorime pataikyti su prognozėmis, bet manome, jog gali taikytis į Kyjivo vyriausybinius objektus. Branduolinė kuoka greičiausiai bus mėginama mojuoti vėliau, kai Ukrainoje pilnu pajėgumu ims veikti land-lease programa.

Vakar vakare Kremliaus trubadūrai išplatino Bulbašenkos pareiškimą: „Ukrainos žlugimas jau prasidėjo. Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos politikai, matyt, naiviai tikisi (susi)tarti dėl savo ateities naujose geopolitinėse realijose”. Bulvių karaliaus įsitikinimu, Jungtinės Valstijos stumia Europą į ginkluotą konfrontaciją su Rusija Ukrainoje, siekdamos susilpninti Rusiją ir sunaikinti Baltarusiją. Diktatorius perspėjo, kad „Ukraina bus sulyginta su žeme”, be to priminė 40-uosius ir pagrasino Lenkijai, sakydamas, kad nacistinė Vokietija ją okupavo per dvi savaites. „Lenkija nustojo egzistuoti. Gaila, kad mūsų kaimynai neišmoko istorijos pamokų”, – pasaulio istorijos pamoką dėstė kolūkio predsedetelius.

Gerai čia kalba tas Minsko juokdarys. Kaip koks pranašas, kuris karo nusikaltėlių teisme Hagoje kartu su bendražygiais iš Maskvos rinks dvejetus. Ir Saša, ir Vova taip ir neišmoko istorijos pamokėlių.

Vakar pasirodė pranešimas, jog Vokietijos vyriausybė uždegė žalią šviesą RCH-155 pardavimui. RCH-155 – tai savaeigis artilerijos įrenginys su L52 patranka, kurios veikimo nuotolis iki 54 kilometrų. Įrenginys šaudo didelio tikslumo šoviniais, didžiausias nuvažiuojamas atstumas siekia 700 km. Ukraina galės gauti RCH-155 SAU ne anksčiau kaip po 30 mėnesių nuo sutarties pasirašymo. Taip, 2025 metais.

Yra, kaip yra. Geriau vėliau, nei niekada. Svarbu Vokietijos politikų sąmonėje vyksta tektoniniai lūžiai. Kyjivo vietoje Bundestago atstovus nemokamai nuskraidintume į Iziumo palaikų ekshumacijos vietas. Ten sutarčių protokolai būtų pasirašomi greičiau nei Berlyne.

ES pirmininkaujanti Čekija paragino įsteigti tarptautinį karo nusikaltimų tribunolą po to, kai Iziumo mieste buvo aptikta šimtai kūnų, o kai kurie – su kankinimų žymėmis. „XXI amžiuje tokie išpuoliai prieš civilius gyventojus yra neįsivaizduojami ir pasibjaurėtini”, – sakė Europos Sąjungai rotaciniu būdu pirmininkaujančios Čekijos užsienio reikalų ministras Janas Lipavskis.

Bjaurėtis ir šlykštėtis atmatų nusikaltimais teks dar ne kartą. Laukia Mariupolio išvadavimas.

Vakarų sankcijos stabdo Rusijos gebėjimą gaminti pažangius ginklus, teigia NATO karinio komiteto pirmininkas Rob Bauer, tačiau pridūrė, kad Rusijos pramonė vis dar gali pagaminti „daug amunicijos”. Kai kurie svarbūs komponentai, reikalingi Rusijos ginklų sistemoms, buvo gaminami Vakarų šalyse.

Okupantai didina spaudimą okupuotose teritorijose esantiems civiliams gyventojams. Chersone rusų kariai nieko neįleidžia į miestą. Norintys išvykti vietiniai gyventojai stabdomi prie sankryžų, juos grasinama sušaudyti.

Išvaduoto Kupjansko gyventojai pasakoja, jog FSB pareigūnai kankino gyventojus elektrošoku ir degtukais, grasino egzekucijomis, kad šie papasakotų apie Ukrainos gynėjus bei jų giminaičių buvimo vietas.

Išlaisvinus Bohorodičnės kaimą, Donecko srityje, kuriame gyveno 800 žmonių, ukrainiečių karius pasitiko du likę gyvi vietos gyventojai. Visi kiti kaimo gyventojai pabėgo arba buvo nužudyti. Rusų kariai pabėgo iš kaimo, palikdami nebaigtus virti makaronus ir kalnus šūdų. Vietoje išvietės jie naudojo bažnyčią, vietos vienuolyno ir mokyklos patalpas. Už bažnyčios altoriaus buvo įsirengę skalbyklą. Vietovėje rasta daug karių kūnų ir keli nužudyti civiliai – vieni be batų, kiti be galvų.

Primena mūsų senelių pasakojimus apie enkavedistų ir driskių siautėjimus pokario Lietuvos kaimuose. Bolšėvikų ordos nei kiek nepasikeitė.

Operacinis lygmuo

Rusijos kariuomenės veiksmai rodo, jog Kremlius greičiausiai koncentruosis į Donecko ir Luhansko sričių užgrobimą jų administracinėse ribose. Tai – Putino programa minimum. Iš paskutinių jėgų mordoras stengsis išlaikyti ir užgrobtas Chersono ir Zaporižės teritorijas, puolamąjį potencialą koncentruojant rytiniame fronte.

Pietuose abi pusės stengiasi išvesti viena kitą iš rikiuotės, smūgiuojant logistiniams taškams: Ukrainos kariuomenė atakuoja tiltus ir perėjas per Dnipro upę, o rusai bando nutraukti tiekimą į pagrindinį Ukrainos priešakinį placdarmą kairiajame Inhuleco upės krante. Iš čia ukrainiečiai veržiasi į Beryslavą, stengdamiesi atkirsti visas Rusijos pajėgas šiaurinėje Chersono srityje.

Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos žvalgybos pranešime teigiama, jog Rusijos armija Ukrainos šiaurės rytuose įrenginėja naujus gynybinius įtvirtinimus, kad sulaikytų tolesnį ukrainiečių puolimą. Rytiniame Oskilo upės krante rusai įrenginėja gynybos placdarmą. Maskva nori išlaikyti šios zonos kontrolę, nes čia yra išsidėstę vieni iš nedaugelio pagrindinių tiekimo kelių, eina geležinkelio linijos.

Tačiau maskolių laukia rimtos bėdos, nes ukrainiečių kariuomenė jau įsitvirtino miškuose ir kaimuose prie Limano. Labai sunku pasakyti, ar Kremliui užteks pajėgumų išlaikyti Limaną iki rugsėjo pabaigos.

Sėkmės atveju, ukrainiečiai galės judėti iki Severodonecko, kurį prarado birželio pabaigoje. O tai reikštų, kad spalio 7 dienai – Putlerio jubiliejui – Donbasas užimtas nebus.

Taktinis lygmuo

Rusiškieji okupantai tęsia karo veiksmus ir karo nusikaltimų vykdymą Ukrainos teritorijoje. Pastarąją parą okupantai sudavė 6 raketinius ir 28 aviacijos smūgius, įvykdė daugiau kaip 90 artilerijos apšaudymų prieš karinius ir civilinius objektus Ukrainoje.

Nukentėjo daugiau kaip 30 gyvenviečių infrastruktūra.

Pranešama, jog Rusijos okupantai traukdamiesi iš Chersono srities netoli Kachovkos hidroelektrinės paskandino devynis vagonus su įranga perkėloms.

Laikinai okupuotoje Chersono srityje, okupantai tęsia nusikalstamus veiksmus prieš civilius gyventojus. Pranešama, jog pradėtas gyventojų iškeldinimas iš privačių namų Priozernoje ir Trifonivkoje. Čongaro gyvenvietės teritorijoje okupantai grasindami sušaudymu, verčia vietos gyventojus dirbti įrengiant rusų gynybos įtvirtinimus.

Remiantis Ukrainos Gynybos štabo informacija, bėgdami iš Charkivo srities, Rusijos Baltijos laivyno 11-ojo armijos korpuso daliniai neteko daugiau kaip 50 proc. personalo ir daugiau kaip 200 vienetų karinės technikos.

Rytų karinės apygardos 64-oji atskiroji motorizuotųjų šaulių brigada neteko daugiau kaip 90 proc. karių, kurie žuvo, buvo sužeisti arba dezertyravo.

Ukrainos gynybos pajėgos atrėmė priešo atakas visuose fronto ruožuose.

Ukrainos karo aviacija smogė 13 priešo susitelkimo vietų ir 3 priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms. Ukrainiečių priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė penkis bepiločius ir vieną priešo sraigtasparnį Ka-52.

Raketinės ukrainiečių pajėgos ir artilerija smogė daugiau kaip dvidešimčiai priešo objektų.

Komentaras

Atrodo, Facebook Baltijos regioną administruojantys turinio prievaizdai palaiko Rusijos agresiją ir jokie argumentai nepadeda bandant paneigti mūsų su Mindaugu kasdienį darbą įvardijant kaip „hate speech“.

*******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, jog Ukrainos kariuomenės puolimas prieš Rusijos okupacines pajėgas buvo labai veiksmingas, tačiau tai nereiškia, kad prasideda karo pabaiga. NATO vadovas perspėja, kad šalys turi būti pasirengusios ilgalaikiams karo veiksmams. „Žinoma, labai džiugu, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos sugebėjo atkovoti teritoriją ir smogti į Rusijos linijas. Kartu turime suprasti, kad tai nėra karo pabaigos pradžia, turime būti pasirengę ilgam keliui”, – sakė Stoltenbergas.

Nors Maskva siunčia silpnus signalus apie norą derėtis, tačiau elgiasi taip, lyg stengtųsi užtrenkti visas deryboms įmanomas likusias duris. Kritinės infrastruktūros bombardavimas Kryvyj Rihe trečią parą iš eilės – akivaizdus karo nusikaltimas.

Jungtinės Tautos pareiškė norą atvykti į Iziumą apžiūrėti masinių kapaviečių. Nors anksčiau buvo teigiama, kad tai gali būti žuvusių kariškių palaikai, šiuo metu aiškėja, jog aukos – daugiausia civiliai gyventojai. Masinio laidojimo vietoje rasta daugiau kaip 400 kūnų, su akivaizdžiomis kankinimų žymėmis, nužudyti kariškiai ir vaikai.

Tokie Rusijos kariuomenės veiksmai tik skatina didesnį ir greitesnį, galingesnių ginklų Ukrainai tiekimą, dėl ko labai spardosi Kremlius. Rusijos vladykų veiksmai juos pačius stumia į kampą.

Kremliaus „opozicinė“ žiniasklaida turinti „šaltinių“ Putino aplinkoje teigia, jog Kremliuje vyksta nežymios permainos. Jei anksčiau Putinas net nesileido į kalbas apie derybas, dabar toks variantas neatmetamas. Teigiama, kad Rusijos prezidento administracija nebežino, ką daryti toliau. Pasimetę ir Kremliaus polit-technologai, šį rudenį planavę referendumus. Tačiau po sėkmingo Ukrainos kariuomenės puolimo, nebekalbama nei apie referendumus, nei apie okupuotų sričių prijungimą prie Rusijos. „Donbaso kuratorius” Sergejus Kirijenka esą visiškai „nusivylęs” šiuo reikalu.

Tuo tarpu Volodymyro Zelenskio komanda teigia, kad apie derybas negali būti jokios kalbos. „Derybų su Rusija klausimas šiandien nėra įtrauktas į darbotvarkę.” Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėjas M. Podoliakas sako, kad norint pradėti derybas, Rusija turi visiškai išvesti savo karius iš Ukrainos teritorijos, įskaitant LNR, DNR ir Krymą. Jei kovo mėnesį Ukraina sakė Rusijai, kad derybos įmanomos esant fiksuotai padėčiai, tai šiandien Kremlius peržengė „visus negrįžimo taškus“ ir ta galimybė nebeįmanoma.

Tačiau Putinui esą tokios sąlygos nepriimtinos, jis nori išlaikyti Donbaso kontrolę, o apie Krymo gražinimą nenori net diskutuoti.

Nenori diskutuoti – nereikia. Bus susigrąžinta raudant Rusijos “karių” motinoms. Grabe vartosi Petras I-asis, matydamas, kaip jo sosto paveldėtojas – menkysta, daužo, laužo, naikina tą vienintelį, sunkiai iškirstą langelį į Europą. Nors tiesą pasakius, klydo ir caras Petras: Kremliaus mužikas – su barzda, ar be jos – vis vien liks mužikas.

Putleris vakar pareiškė, kad įspėjamieji Rusijos smūgiai (smūgiai “kritinei civilinei infrastruktūrai”) – tai atsakas į Ukrainos kariuomenės veiksmus. Putinas patikslino, kad „operacijos Ukrainoje planas nėra koreguojamas, o pagrindinis tikslas – užimti visą Donbaso teritoriją“. Putinas pridūrė, kad Rusijos kariuomenė nekovoja visa jėga.

Mes žinom, kad Rusija nekovoja visa jėga. Pagrindinės pajėgos, nors aplaupytos (Vakarų karinė apygarda) bet budi pasirengusios “gintis nuo NATO”. Tačiau, jei Putinas mes į karą paskutinius rezervus, tai bus visiškas strateginis krachas, o Rusiją nesunkiai įveiks Sakartvelas. Žinoma, tik ten, kur yra nuo jo atplėštos ir laikinai okupuotos teritorijos.

Nors Samarkande Azijos, Vidurio Azijos ir Artimųjų Rytų valstybių vadovai gražiai stypsojo pozuodami fotografams, tarp jų toli gražu tikrai ne viskas sklandu. Jei 2022 m. vasario 4 d. po Kinijos vado Xi Jinpingo ir Putino susitikimo abu paskelbė apie glaudžią strateginę partnerystę, kuria siekiama kovoti su JAV įtaka pasaulyje, šiandien apie tai kalba tik Putinas. Kinijos investicijos į Rusiją pagal programą „Viena juosta, vienas kelias” pirmą kartą sumažėjo iki nulio, kas rodo, kad Pekinas žaidžia savo žaidimą, o Rusija yra tik žaliavų sandėlis.

ŠBO (Šanchajaus bendradarbiavimo organizacija) valstybės narės pažymėjo, kad priimtas sprendimas suteikti Bahreino Karalystei, Maldyvų Respublikai, Kuveito Valstybei, Jungtiniams Arabų Emyratams ir Mianmaro Sąjungos Respublikai ŠBO partnerių statusą. Buvo diskutuojama ir apie Baltarusijos prisijungimą. Atkreipiamas dėmesys dėl ŠBO dialogo partnerio statuso suteikimo Saudo Arabijos Karalystei ir Katarui.

Tai mums nepatinka. Turtingos ir įtakingos Artimųjų Rytų šalys krypsta į Pekiną ir Maskvą.

ŠBO susitikimo metu prasidėjo susišaudymai Tadžikistano ir Kirgizijos pasienyje, panaudojant sunkiąją artileriją ir tankus. Šalys iki šiol nesutaria dėl beveik 1000 kilometrų sienos. Abiejų valstybių teritorijos buvo okupuotos arba buvo Rusijos imperijos įtakoje nuo XIX a., o šuo metu šalyse yra Rusijos kariniai daliniai. Iškilmingos desertų vakarienės iš auksinių indų metu, kurioje dalyvavo Kirgizijos prezidentas Sadyras Džaparovas ir Tadžikistano prezidentas Emomali Rahmonas, Putinas paprašė suvaldyti padėtį pasienyje.

Į naują JAV pagalbos Ukrainai paketą, kurio vertė iki 600 mln. dolerių, įtraukta papildomų šaudmenų daugkartiniams raketų paleidimo įrenginiams HIMARS ir 36 000 šaudmenų 105 mm artilerijos pabūklams.

Ukraina reikalauja aiškių saugumo garantijų. Naujame pokario tvarkos projekte (Kyjivo saugumo susitarimas) kelios valstybės turi garantuoti Ukrainos saugumą kaip išankstinę narystės NATO sąlygą. Šalis nori realių garantijų, ne tokių, kokios buvo Budapešto memorandume ir kuris buvo skirtas nuvalyti vienai vietai. Ukrainos saugumą turėtų garantuoti šios šalys: JAV, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Kanada, Lenkija, Italija, Prancūzija, Australija, Turkija, Šiaurės Europos ir Baltijos šalys.

JAV nacionalinio saugumo tarybos strateginės komunikacijos koordinatorius John Kirby pastebėjo, kad Ukrainos pajėgoms pastarosiomis dienomis atgavus dideles teritorijas šiaurės rytuose aplink Charkivo miestą, įvyko poslinkis. Ilgalaikis Ukrainos tikslas ir perspektyva dabar yra NATO.

Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos atstovas saugumo politikos klausimais Roderichas Kiesewetteris pareiškė, kad Ukrainos saugumo garantais turi būti branduolinės valstybės, „kad jos taip pat laikytų branduolinį skėtį virš Ukrainos. Priešingu atveju kiltų pavojus, kad Rusija ir toliau veiks grasindama branduolinėmis priemonėmis arba šantažu”.

Tenka pripažinti, kad esame naujo pasaulio padalijimo ir naujos tvarkos liudininkais. Tik tame padalinime Rusija nedalyvauja, nors to nori, siekia ir vaidina. Pasaulio galios centrai lieka JAV ir Kinija, apie save telkiančios sąjungininkus. Silpstanti Rusija – gerai, stiprėjanti Kinija – nieko gera.

Nenorime būti blogais pranašais, tačiau trumpai apie perspektyvas: kai 1990-aisiais žlugo sovietai, o Rusija badavo, Maskvai pagalbos ranką ištiesė Vakarai. 30 metų su Rusija buvo vargstama ir terliojamasi, tikintis iš barbarų nulipdyti daugiau mažiau civilizuotus europiečius. Nepavyko. Dabar Rusija suka į rytus ir tampa lengvu grobiu Kinijai. Rusijos – Ukrainos karas Pekinui yra šansas, kad Rusija visai nusibaigs. Tada drakonas suleis nagus į neišsemiamus Sibiro resursus, kuriuos mokės tvarkyti kur kas sumaniau, nei dabartinio Kremliaus bambukai. Nereikia ir sakyti, kad tai – labai, labai pavojinga Vakarams.

Operacinis lygmuo
Mums net tarpusavyje diskuojant ir įvardijant, yra be galo keista girdėti save sakant tokius žodžius. O jie yra štai kokie: pirmą kartą istorijoje Rusijos imperija aklavietėje be regimos išeities.

Iki šiol Kremliaus strategai įvairiems atvejams turėdavo paruošę keletą scenarijų – einamųjų, trumpųjų, ilgalaikių; po keletą jų variantų. O dabar – padėtis be išeities. Beliko branduolinis smūgis, tačiau apie jį visi kalba drąsiai, niekas nebebijo, nes suvokia, kad tą pačią dieną Putinui ir visai jo šutvei ateis galas.

Vakar JAV prezidentas Joe Bidenas, kalbėdamas apie branduolinio ginklo panaudojimo prieš Ukrainą galimybę, dar kartą perspėjo Putiną: „Nedarykite to. Nedarykite to. Nedarykite to. Tai pakeis karo grimasas į tai, ko nebuvo nuo Antrojo pasaulinio karo laikų”. JAV prezidentas garantavo, kad atsakas bus, tačiau nepasakė koks.

Mes būtume kalę tiesiai šviesiai: Kremlius bus nušluotas nuo žemės paviršiaus.

Beviltiški Rusijos armijos smūgiai elektrinėms, pastotėms, vandens rezervuarams siekiant sunaikinti gyvybiškai ukrainiečiams svarbias infrastruktūras, panašiau ne į siekimą sugniuždyti, o į desperaciją. Desperaciją traukiantis iš šalies, kur patirta gėda ir pažeminimas. Ir istorinis susimovimas užpuolus slavų tautą, kuri jau niekada nebus Rusijai nei sesuo, nei brolis, nei pusbrolis. Mirtinas priešas. Po šimtų metų, galbūt, tik sunkiai toleruojamas kaimynas.

„Per tą laiką okupantai net nesistengė ko nors padaryti žmonėms gero, o tik naikino, atėmė, išvežė. Jie paliko nuniokotus kaimus, o kai kuriuose iš jų neliko nė vieno išlikusio namo. Rusija gali atnešti tik genocidą”. V. Zelenskis.

Vakar beveik visai išvaduota Charkivo sritis yra didžiulis džiaugsmas ukrainiečiams, tačiau tuo pačiu metu – ir skausmas, matant sugriautas bažnyčias, išniekintus lavonus, sudegintus namus, masines kapavietes.

Iziumas sugriautas apie 70 %.

Iziumas, miestas, kuriame pagamintos penkios raudonos penkiakampės žvaigždės, puošiančios Kremliaus bokštus. Raudona spalva išgauta į stiklo masę įmaišant kadmio ir seleno. O Kremlius Iziumą užliejo raudonu krauju.

Taktinis lygmuo

Vakar barbarai raketomis vėl ašaudė Kryvyj Riho kritinę sinfrastruktūrą. Apšaudytas ir Mykolaivas.

Per praėjusią parą okupantai į Ukrainos teritoriją paleido 4 raketas, surengė 24 aviacijos smūgius ir 72 apšaudymus iš reaktyvinės artilerijos sistemų.

Nuo aviacijos, raketų smūgių nukentėjo daugiau kaip 58 gyvenviečių infrastruktūra.

Rusijos armija toliau vykdo apšaudymą palei visa fronto liniją, aktyvinama oro žvalgyba, gabenami driskių likučiai į frontą.

Per pastarąją parą Ukrianos kariuomenės daliniai atrėmė priešo atakas Bachmuto, Zaicevės, Avdijivkos, Novomychajlovkos rajonuose.

Ukrainos karo aviacija sudavė 9 smūgius į priešo gyvosios jėgos ir karinės technikos susitelkimo vietas, 3 atramos punktus, užnugario kontrolės punktui ir 2 priešlėktuvinių raketų kompleksams.

Sunaikintas lėktuvas Su-24, trys sparnuotosios raketos ir vienas nepilotuojamas orlaivis. Sėkmingai smogta rusams, vykdantiems amunicijos iškrovimą rezervų telkimo vietovėse.

Okupuotame Berdianske savaiminė mirtis ištiko „karinės administracijos vadovo pavaduotoją būstui ir komunalinėms paslaugoms” Olehą Boiko ir jo žmoną Liudmilą, vadovavusią „miesto referendumo rinkimų komisijai”.

Vakar pas Kobzoną į dausas išlėkė Luhansko generalinis prokuroras Sergejus Gorenka ir jo pavaduotoja Jekaterina Steglenko. Sprogmuo pats pasidėjo ir savaime detonavo pačioje prokuratūroje. Dėl “išpuolio“ apkaltintas Kyjivas.

Laikinai okupuotose Zaporožės srities teritorijose vadinamasis civilinės-karinės administracijos vadovas neseniai paskelbė griežtinantis „sankcijas” pro-ukrainietiškiems piliečiams, grasinant už paramą pasipriešinimo dalyviams, išsiųsti į vadinamąją LNR. Ten už “tokią veiklą” numatyta mirties bausmė.

Ukrainos kariuomenė iškėlė vėliavą Dibrovos kaime, Donceko regione ir artėja prie Limano.

******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas:
Charkiv. Už smūgius Ukrainos energetinei sistemai ukrainiečiai rusams moka ta pačia moneta. Po neaiškios kilmės cigarečių parūkimo dingo elektra Valuiky. Šis beveik pasienyje esantis miestas yra svarbus komunikacinis mazgas, per kurį vis dar keliauja aprūpinimas į Donbasą. Orkams kuriant naują gynybos liniją Kupjansk sektoriuje jo svarba dar labiau išaugo, kadangi tai artimiausias taškas per kurį operatyviai galima iš rf teritorijos aprūpinti rytinėje Oskil upės pusėje esančias agresoriaus pajėgas. Panašu, kad ukrainiečiai nelinkę „užšaldyti“ Charkiv sektoriaus ir pagal galimybes kals kitoje sienos pusėje esantį priešą.

Kupjansk:
Ukrainiečių manevrinių vienetų aktyvumas sumenko. Tikėtina, kad jie per pastarąsias porą dienų susirinko žvalgybinius duomenis, dabar juos tikslina ir persigrupuoja.

Nebeaiški situacija dėl Borova. DeepState (kuriuo pasitikime) pastarąsias keletą dienų savo žemėlapiuose Borova placdarmą rytiniame Oskil upės krante žymėdavo kaip kontroliuojamą ukrainiečių. Kiti šaltiniai tai patvirtindavo. Tačiau šiandien DeepState Borova gyvenvietę ir didžiąją dalį placdarmo pažymi kaip orkų kontroliuojamą teritoriją. Nei vienas agresoriaus propagandinis kanalas nei šiandien, nei vakar neskalambijo apie kontrpuolimą šiame ruože ar tuo labiau apie kažkokias pergales. Tikėtina, kad įsivėlė kokia nors klaida, dėl kurios jus klaidinome ir mes. Atsiprašome. Kita vertus neatmestina, kad ukrainiečiai iš tiesų laikė/laiko placdarmą aplink Borova, tačiau tai darė menkomis pajėgomis. Gal orkai pritraukė rezervus ir ukrainiečiai, saugodami karius atsitraukė. Antai analitikas DefMon (kuriuo pasitikime) taip pat abejoja, jog ukrainiečiai turi tvarius placdarmus rytinėje Oskil pusėje, tačiau čia pat daro prielaidą, kad orkai užėmė gynybą palei Zhereberc upę (ką prognozavome anksčiau). Tokiu atveju ukrainiečiai turėtų galimybę įsitvirtinti rytiniame Oskil krante. Jei jūs turėsite kokios informacijos ar minčių šia tema – pasidalinkite.

Lyman. Mūšiai tęsiasi. Panašu, kad Lyman miestas blokuotas ne tik iš pietų, bet ir iš rytų. Intensyvūs mūšiai persikėlė į rytinius miesto pakraščius. Tikėtinas ukrainiečių pagrindinių pastangų tikslas – oro uostas, kurį užėmus būtų sutrikdyta orkų sąveika su Yampil grupuote ir atsirastų galimybė veržtis į agresoriaus gynybos gilumą. Šiuo metu agresorius toliau kontroliuoja kelią Lyman – Zarichne – Yampil. Tiesa, ukrainiečiai turi galimybę jį atakuoti visomis turimomis ugnies sistemomis (nuo minosvaidžių iki artilerijos sistemų).

Syversk. Nepatvirtintais duomenimis ukrainiečiai sugebėjo pralaužti orkų gynybą prie Bilohorivka (prie Severskyi Donec upės) ir įžengti į gyvenvietę. Trūksta informacijos, tad detalių pateikti sunku. Jei informacija tikra, mažai tikėtina, kad ukrainiečiai darys staigius judesius Lysychansk link. Labiau tikėtina, kad lygins kontaktinę liniją pvz. sieks užims pleištu į jų pozicijas įsirėžusį Zolotarivka – Verkhnokamianka ruožą ir taip bandys susijungti su Spirne veikiančiomis savo pajėgomis.

Bakhmut. Kaip minėjome anksčiau, agresoriui užėmus Kodema, ukrainiečiai atsitraukė į naują gynybos liniją. Rusai pasinaudojo situacija ir nepaisydami didelių nuostolių įsibrovė į tarpą tarp Mykolaivka Druha ir Bakhmutka. Tokiu atveju ukrainiečių Bakhmutka – Bondarivka – Zaitseve ruožas blokuotas iš trijų pusių. Tikėtina, atakuodami į vakarus link Mayorske jie bandys perimti viso čia esančio komunikacinio mazgo kontrolę ir susikurti tvarų placdarmą į pietus nuo Bakhmut.

Centras. Poziciniai mūšiai tęsiasi. Ukrainiečiams pavyko sunaikinti agresoriaus šaudmenų sandėlį prie Mospyne. Taip ir toliau.

Zaporizhia. Be didelių pakitimų. Okupuotame Melitopol oro uoste vėl didelis kabūm.

Pietūs:
Cherson. CIT, DeepState analitikai atkreipia dėmesį, kad gali būti anksti kalbėti apie Kysilivka išvadavimą. Esą ukrainiečių oficialūs pareigūnai galėjo suklysti, kadangi dešiniajame Dniepro krante yra bent dvi Kysilivkos. Esą gali būti, kad išvaduota Snihurivka tuože esanti Kysilivka, o ne prie Cherson esanti gyvenvietė tokiu pat pavadinimu. Tikėtina, reali situacija ilgai netrukus turėtų paaiškėti.

Snihurivka. Be pakitimų.

Andriivka. Ukrainiečiai toliau nedideliais žingsneliais plečia placdarmą. Jų žvalgybinės grupės toliau vykdo reidus priešo kontroliuojamoje teritorijoje. Pavyzdžiui, vakar vienas šalininis paskelbė informaciją, kad ukrainiečiai prasiveržė iki Charivne, ten atakavo priešą ir atsitraukė. Šiandien pasirodė šios info patvirtinimai. Charvine apie 20 km nuo kontaktinės linijos į pietus kelyje Davidiv Brid – Nova Kachovka nutolusi gyvenvietė. Galimai perkirstus šį kelią prie Bruskinske, ukrainiečiai taupo pajėgas ir vengia pulti atvira vietove, o didesnį vaidmenį teikia mobilioms žvalgybos ir SOP grupėms, kurios reidais trikdys agresoriaus tiekimą.

Soc. tinkluose orkai jau rimtai susirūpinę, kad tokie reidai gali pasiekti Beryslav. Tai ne tik tarpinis taškas kelyje Davidiv Brid – Nova Kachovka, o svarbus komunikacinis mazgas. Iš čia nuo Nova Kachovka išsišakoja keliai į Davidiv Brid, bet ir agresoriaus grupuotės Vysokopylia link. Kol kas nepanašu, jog orkams raketomis ir toliau griaunant Kryvyi Rih hidrotechninius objektus patvinstanti Inhulec upė būtų kaip nors įtakojusi ukrainiečių operacijas.

Vysokopillya. Be pakitimų.

********

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv. Apsikeitimas artilerijos smūgiais ir lokalūs susidūrimai tęsiasi. Fiksuojamas Belhorod srityje buvusių rusų pajėgų ir Vagner užverbuotų kalinių išvykimas Rostov prie Dono kryptimi.

Kupjansk. Agresoriaus propagandiniai kanalai pagaliau pripažįsta, kad „fašistų diversinėms grupėms pavyksta persikelti per Oskil upę ir rytiniame jos krante vykdyti operacijas“. Realybė tokia, kad ukrainiečių placdarmai rytiniame krante prie Kupjansk ir Borova toliau stiprinami, ruošiamasi tolimesniems veiksmams.

Lyman:
Sunkūs mūšiai Lyman tęsiasi. Ukrainiečiams prasiveržti tarp Lyman ir Yampil nepavyksta. Sėkmės atveju, būtų blokuoti ne tik šie du parengti gynybai rajonai, bet ir suardytas orkų naujos gynybos linijos įrengimas Zarichne ruože. Jis kritiškai svarbus, nes atvertų ukrainiečiams kelius ne tik iki Kremina (Severodonetsk – Svatove kelias), bet ir į besiformuojančios orkų gynybos linijos pietinį flangą bei užnugarį. Būtent todėl orkai taip aršiai gina Lyman.

Panašu, kad agresoriaus grupuotei pagaliau daėjo, kad iš Oskil ir Severskyi Donec upių santakos geriau tepti slides. Tą jie ir padarė, ukrainiečiai perima teritorijos kontrolę. Korovyi Yar ruožą panašu dar kontroliuoja rusai, tačiau šis ruožas ukrainiečių blokuotas ir apšaudomas iš trijų pusių (šiaurė, vakarai, pietūs). Tad arba orkai bėgs toliau, arba nebeturės kuo bėgti. Tokiu būdu tikėtina, kad ukrainiečių Borova ruožas Kupjansk sektoriuje ir susijungs Sviatohirsk – Oleksandrivka – Yarova ruožu. Jei ukrainiečiams pavyks nuo Lyman smūgiuoti į šiaurę, tikėtina, visas bandomas sudygsniuoti rusų frontas subyrės. Jie bus priversti kurti gynybos liniją pagal kelią Troicke – Svatove – Severodonetsk, o gal ir dar ryčiau.

Syversk. Mūšiai kontaktinėje linijoje tęsiasi be didelių pakitimų.
Bakhmut:
Ukrainiečiai atmušė agresoriaus atakas prie Soledar, Bakhmut, Zaitseve ir Mayorske. Tiesa, agresorius atskiruose ruožuose didžiulių aukų sąskaita sugeba nežymiai pasistūmėti į priekį, apie tai čia pat raportuoja propagandistai.

Ukrainiečiai lokaliomis atakomis aplink Bilohorivka plečia placdarmą, ir rengiasi tolimesniems veiksmams. Vis daugiau pranešimų, kad rusų artilerijos ugnis čia intensyvėja. Panašu, jog orkai nėra visiškai buki ir supranta, kuom jiems gręsia ukrainiečių sėkmės išvystymas nuo Bilohorivka į rytus.

Centras. Agresoriaus puolimo potencialas bent kuriam laikui išsikvėpė, o ukrainiečiai neskuba rimčiau smūgiuoti. Pozicinės kautynės tęsiasi.

Zaporizhia. Fiksuojamas ukrainiečių aktyvumas Orikhiv ruože, tačiau didelio masto puolimas nepradėtas. Bus jis ar ne bus, bet orkai labai rimtai prileidę į kelnes. Tai matosi ne tik iš trydos soc. tinkluose, bet ir į sektorių judančių rusų pajėgų.

Pietūs. Vakar agresorius raketomis atakavo hidrotechninius objektus Kryvyi Rih, taip patvindydamas Inhulec upę. Tai sukėlė nemalonumų ukrainiečių pajėgoms, kurios per upę persikėlinėja į rytinį krantą. Didžiausią poveikį tai gali turėti ukrainiečių operacijoms Andriivka sektoriuje, kur tiekimo per Inhulec upę efektyvumas vaidina kritiškai svarbų vaidmenį. Stebėsime situaciją.

Cherson. Oficialiai patvirtinta prieš porą dienų pasirodžiusi informacija, kad Kysilivka – ukrainiečių rankose. Abi šias dienas agresorius neigė šią informaciją, taip tikėdamasis apsaugoti savo atsitraukiančias pajėgas. Tikėtina, ukrainiečiams pavyks įsitvirtinti naujame ruože, ir jie ims rengtis kitoms operacijoms. Gal būt lygins kontaktinę liniją ir atakuos pleištu į jų pozicijas įsirėžusią Myroliubivka į vakarus nuo Kysilivka. Gal suaktyvins savo grupuotę Shmidtove – Ternovy Pody ir atakuos į pietryčius Chornobaivka link. Variantų daug, ukrainiečiai išsirinks geriausią.

Snihurivka. Be pakitimų, poziciniai mūšiai tęsiasi.

Andriivka:
Nepaisant agresoriaus pranešimų apie „kapinėmis virtusį fašistų placdarmą“, ukrainiečiai toliau mažais žingsneliais stumiasi į priekį. Yra duomenų, kad pasistūmėta nuo Bilohirka į rytus ir iki Davidiv Brid liko pora kilometrų, t.y. ukrainiečiai orkų pozicijas mieste gali atakuoti tankų, PKM, minosvaidžių, sunkiųjų kulkosvaidžių, PTRK ugnimi, ką jau kalbėti apie artileriją. Orkai su sunkiai slepiamu nerimu skelbia apie ukrainiečių žvalgybos grupes, kurios prasiveržia tolyn ir atakuoja miesto prieigas iš pietų ir rytų. Neatmestina, kad ukrainiečiai pabandys ne ntik kandžioti, bet ir rimčiau atakuoti miestą iš netikėtų krypčių, pvz. iš šiaurės ar šiaurės rytų slapta per Inhulec upę permetant lengvųjų pėstininkų ir SOP vienetus. Tiesa, čia tai padaryti bus sunkiau nei prie Balaklya, nes aplink Davidiv Brid vietovė labai atvira.

Ukrainiečiai įsitvirtina Bruskinske, nežymiai išplėtė placdarmą. Kelias Davidiv Brid – Nova Kachovka perkirstas. Tikėtina, kad toliau ukrainiečiai bandys supti Davidiv Brid, perkirsti kelią Davidiv Brid – Mala Oleksandrivka – Borezenske, kuris vėliau išsišakoja į kelius, vedančius į Nova Kachovka. Šią prielaidą patvirtina aukščiau minėtas ukrainiečių žvalgybos grupių aktyvumas aplink Davidiv Brid.

Vysokopillya. Ukrainiečiai toliau aktyvūs. Fiksuojama pajėgų koncentracija prie Archangelske ir Myroliubivka – Novoznesenske ruožuose. Nuojauta kužda, kad orkų grupuotei Archangelske artėja tas negražus žodis, kuris prasideda P ir baigiasi C Stebėsime situaciją.

******

 

Locked N’ Loaded

1. Šiaurinis Donbaso flangas
• Charkiv. Agresorius MLRS sistemomis toliau apšaudo miestą ir civilinę infrastruktūrą, o Belhorodo srityje vėl kažkas rūko. Tuo pačiu keliuose pasienio ruožuose įvyko agresoriaus ir ukrainiečių lokalūs susidūrimai. Naudoti šaulių ginklai, sunkiosios technikos naudojimas nefiksuotas. Tikėtina, kad abi pusės bando nustatyti „žaidimo taisykles“ naujoje situacijoje (kur jie susitaiko su priešo pozicijomis, stebėjimo postais, patruliavimo maršrutais, o kur ne).

• Kupjansk.
a) Ukrainiečiai toliau laiko placdarmus prie Kupjansk ir Borova, telkia resursus ir persigrupuoja. Panašu, kad lokaliomis atakomis nežymiai šie placdarmai yra išplėsti. Maža to, ukrainiečiai toliau aktyvūs judėdami link Svatove. Tiesa, šios operacijos labiau primena žvalgybą mūšiu.

b) Ukrainos prezidento V.Zelenskio ir komandos atvykimas į Izyum tapo dar vienu smūgiu orkų reputacijai. Jie jau kelinta diena savo oficialiuose pranešimuose skelbia, kaip artilerijos ir raketų smūgiais daužo be penkių minučių pasiduodančius fašistų vienetus linijoje nuo Charkiv iki Lyman. O čia Ukrainos prezidentas atvyko į Izyum ir išvyko be jokių kliūčių. Net orkų karo propagandistai kelia antakį ir gūžčioja pečiais, kaip čia taip.

• Lyman. Panašu, kad per pastarąją parą ukrainiečiams toliau pasistūmėti nepavyko, mūšiai tęsiasi. Tikėtina, ukrainiečiai per daug neforsuoja pulti gilyn, kadangi pagrindinis tikslas – sustiprinti pozicijas šiauriniame Severskyi Donec upės krante (pritraukti rezervus, įrengti kuo daugiau veikiančių perkėlų per upę). Panašu, orkų grupuotė Oskil ir Severskyi Donec santakoje dar neatsitraukė, arba tiesiog ukrainiečiai dar neturi laisvų pajėgų ten užeiti. Iš Syversk sektoriaus per upę persikėlę ukrainiečių vienetai (apie tai minėjome vakar) jau triukšmauja aplink Kremina. Virvė aplink Lyman grupuotės logistinę sistemą veržiasi.

• Syversk. Siekdamas atitraukti dalį ukrainiečių pajėgų nuo Lyman ir tikėdamasis apsisaugoti nuo kontratakų, agresorius atakuoja beveik visoje kontaktinėje linijoje. Karščiausi taškai Bilohorivka – Hrihorivka ir Spirne, kas tik patvirtina aukščiau išsakytą prielaidą. Savo ruožtu ukrainiečių aktyvumas kiek sumenko, tačiau jie ir toliau vykdo lokalias kontratakas Berestove ruože.

• Bakhmut. Tęsiasi bandymai blokuoti miestą iš pietų ir šiaurės. Vietomis agresorius pagerina savo pozicijas, tačiau kaštų ir naudos santykis neatlaiko jokios kritikos. Susidaro įspūdis, kad Vagner samdiniams (būtent jie veikia šiame sektoriuje) pažadėta padidinti algos koeficientą už pasistūmėjimą kontaktinėje linijoje. Aišku viena – agresorius bet kokia kaina siekia kuo greičiau pasiekti kad ir nedidelę pergalę mūšio lauke, kad galėtų pabandyti nusiplauti gėdą prie Izyum. Juk nepamirškime – Mordoro gynybos ministerija paskelbė, jog jie „pasitraukė“ iš Izyum ir pastangas koncentruos Donbase. Gal siekiama kuo skubiau pademonstruoti tokio „genialaus“ plano vaisius?

2. Centras. Be pakitimų. Tęsiasi aršios kautynės kontaktinėje linijoje.

3. Zaporizhia. Fiksuojamas ukrainiečių manevrinių vienetų aktyvumas Vuhledar, Velyka Novosylka ir Orihiv ruožuose, tačiau jis daugiausia apsiriboja lokaliomis atakomis. Orkų soc.tinkluose su panikos gaidele skelbia, jog ukrainiečiai puolimui dabar sutelkę apie brigados dydžio pajėgas Orihiv ruože, bei bent dar viena brigada atvyko vakar.

4. Pietūs
• Cherson. Aktyvūs susidūrimai ruože Ternovy Pody – Kysilivka – Soldatske tęsiasi. Ukrainiečiai turi taktinę sėkmę, nežymiai pastūmė orkų pozicijas į rytus. Savo ruožtu rusai ne tik ginasi, bet ir pagal žanro klasiką kontratakuoja.

• Snihurivka. Be didelių pakitimų.

• Andriivka. Panašu, kad ukrainiečiai plečia placdarmą nuo Bilohirka į pietryčius ir įsitvirtina Bruskinske apylinkėse. Kelias Davidiv Brid – Nova Kachovka arba perkirstas pajėgomis, arba tik kontroliuojamas ugnimi (tačiau nuo to orkams ne lengviau). Nors agresorius skelbia, jog viso to nėra, neva jo gynyba tvirta kaip plienas, o fašistus jie guldo šimtais, bet patys piešia žemėlapius, kur kontaktinė linija eina palei pat Bruskinske. Tuo pačiu fiksuojamos ukrainiečių lokalios atakos Davidiv Brid priegose, kuriomis, tikėtina, jie čiupinėja orkų gynybą.

• Vysokopillya. Susidaro įspūdis, kad ukrainiečiai persigrupavo ir suaktyvino savo veiksmus. Atakuojama Kostyrka, tikėtina su tikslu išeiti į Archangelske grupuotės užnugarį. Taip pat atsinaujino ukrainiečių atakos rytiniame flange nuo Petrivka į pietus. Jų tikėtinas tikslas – perkirsti kelią Nova Kochovka – Osokorivka ir taip apsunkinti visos čia veikiančios rusų grupuotės logistinę padėtį.

******

Locked N’ Loaded

Kaliningrade dislokuotas 11 -tas Baltijos jūros laivyno korpusas subaladotas prie Izyum ir netekęs kovingumo. Būtent šio vieneto papulkininkį šeštadienį matėme besivartantį su peršauta šikna ukrainiečių nelaisvėje. Be to, Jungtinės karalystės žvalgybos vertinimu, rusų 1-oji gvardijos tankų armija, nutaikyta prieš mus ir lenkus, mūšiuose prie Izyum galutinai neteko kovingumo. Tai nereiškia, kad sunaikintas kiekvienas čia tarnavęs karys, sudeginti visi tankai, tačiau šis junginys bent kuriam laikui nebėra kovingas. Ypač tai liečia technikos praradimus, kuriuos atkurti orkams prireiks ilgų metų.

1. Šiaurinis Donbaso flangas
• Charkiv. Sektorių toliau apšaudo agresoriaus artilerija, ukrainiečiai skolingi nelieka – intensyviai dirba rusų oro gynyba aplink Belhorod bei Urazovo (svarbus komunikacinis mazgas prie sienos su Ukraina). Šiame etape sunku pasakyti, kad po ukrainiečių kontrpuolimo sektorius taps panašiu kaip Chernihiv ar Sumy, kur didžiausia grėsmė – priešo artilerija, raketos ir aviacija, ar visgi orkai vėl bandys čia kišti nosį.

• Kupjansk. Agresorius giriasi, jog jiems pavyko stabilizuoti frontą palei Oskil upę. Na pažiūrėkime, kaip atrodo ta stabilizacija:

a) Iš įvairių šaltinių plaukia duomenys, jog ukrainiečiai ne tik tęsia lokalias atakas nuo Kupjansk (placdarmo plėtimas ir bandymas prasimušti link kelio Kupjansk – Svatove). Agresorius turi didelių problemų prie Borova. Tikėtina, kad dar antrą operacijos dieną ukrainiečiams pasiekus prie Oskil upė esančią Horokhovatka gyvenvietę, jie pasuko ne tik į pietus Izyum link, bet ir čia forsavo upę (yra tiltas, taip pat buvo informacija, kad čia upė išdžiūvusi) ir persikėlė į kitą krantą. Pasinaudodami sumaištimi susikūrė placdarmą, o kai orkai norėjo paskubomis užimti gynybą šiame ruože, ukrainiečiai juos pasitiko ugnimi.

b) Jei ukrainiečiai iš tiesų susikūrė placdarmą aplink Borova (Novoplatonivka-Borivska-Piski Radkivksi), tuomet orkų bandymai sukurpti gynybos liniją palei Oskil upę sugrius, ir jiems teks ginti kelią Kupjansk – Svatove. Vienintelis klausimas – kiek resursų ir jėgų dar turi ukrainiečiai spausti agresorių. Kaip rašėme vakar, persistengti labai pavojinga, bet kol kas viskas einasi puikiai.

• Lyman.
a) Ukrainiečiai iš rytų ir pietų spaudžia Lyman, mūšis tęsiasi. Tikėtina, kad kol kas miestas neužimtas ne dėl jį ginančių orkų narsos, bet pirmiausia todėl, kad Severskyi Donec upė ir (tikėtina) perkėlų per ją atakavimas orkų artilerija trukdo sparčiai čia permesti reikiamą pajėgų kiekį. Visgi ukrainiečiai stumiasi priekin – pavyko įkalti pleištą tarp Lyman ir Yampil, judama link šių įtvirtintų rajonų užnugario. Jei ukrainiečiai pasieks Zarichne, orkų grupuotė bus blokuota iš šiaurės rytų.

b) Pasinaudodami Izyum grupuotės sutriuškinimu, ukrainiečiai forsavo Severskyi Donec prie Studenok ir Sviatohirsk, užėmė šias gyvenvietes ir perkirto šiauriau esantį kelią Izyum – Lyman. Labai tikėtina, kad tokiu būdu Oskil-Sverskyi Donec upių santakoje esančios orkų pajėgos bus arba atkirstos, arba bus priverstos vėl trauktis į gynybos gilumą (jei spės). Maža to, jei ukrainiečiams pavyks pasiekti Shandriholove, orkų Lyman grupuotė bus blokuota iš šiaurės vakarų.

Įvertinus Kupjansk ir Lyman sektoriuje vykstančias tendencijas, tikėtina, kad rusai nepajėgs susikurti tvarkios gynybos linijos palei Oskil – Sverskyi Donets upes. Tokiu atveju labai tikėtina, kad jiems geriausiu atveju teks užimti gynybą palei liniją Zherebec upė – Novoselivske – Orotnivka – Nova Tarasivka – Agapivka – Ilinka – Urazovo. Šiuo atveju strateginės reikšmės kelias Kremina – Svatove – Urazovo taps ne tiekimo linija, o viena iš gynybos linijų, kadangi ši transporto arteriją pasiekia ne tik ukrainiečių MLRS, bet ir haubicos, o kai kuriuose ruožuose ir minosvaidžiai.

• Syversk.
a) Ukrainiečiai ne tik nežymiai stumia orkus į rytus nuo kontaktinės linijos, bet ir ėmė įrenginėt pontonines perkėlas per Severskyi Donec. Neatmestina, kad ukrainiečių lengvieji pėstininkai ir SOP vienetai atakuos orkų tiekimo kelius iš Kremina į Lyman.

b) Fiksuojamas padidėjęs ukrainiečių aktyvumas Spirne – Ivano Darivka ruože. Orkai turbūt paskaitė mūsų pastarųjų dienų apžvalgas (joke) , ir vengdami smūgio Popasna link, taip pat perėjo į kontratakas.

• Bakhmut. Tarsi problemų prie Spirne būtų maža, ukrainiečių grupuotė Berestove – Bilohorivka ruože taip pat ėmė labai intensyviai spausti agresorius. Dar vienas signalas – naujas smūgis orkų bazei Kadiivka. Atstumas iki kontaktinės linijos apie 40 km. Mes visi pamename, kas nutinka kai ukrainiečiai tokiais atstumais nuosekliai ima daužyti orkų karinę infrastruktūrą. Nepaisydami aiškių indikacijų, kad ukrainiečiai ruošią dirvą smūgiui į orkų grupuotės užnugarį (pvz. Popasana), rusai toliau nesėkmingai atakuoja tuose pačiuose Bakhmut sektoriaus ruožuose (Soledar – Bakhmutske, Vesela Dolyna – Bakhmut, Zaitseve, Mykolaivka Druha – Mayorske). Perfrazuojant kariuomenėje populiarų posakį – nedirba galva, neliks nei kojų, nei rankų, nei galvos. To orkams ir palinkėsime.

2. Centras. Tęsiasi sunkūs mūšiai Pervomaiske ir Krasnohorivka ruožuose. Ukrainiečių kontratakos šiame etape nebuvo sėkmingos ir atstumti agresoriaus nuo kontaktinės linijos kol kas nepavyko. Mūšiai tęsiasi.

3. Zaporizhia. Be didelių pakitimų – artilerija, lokalios atakos. Orkai vis dar laukia ukrainiečių kontrpuolimo, ukrainiečiai mėgaujasi orkų laukimu. O tuo tarpu trys smagūs kabūm Melitopol oro uoste.

4. Pietūs
• Cherson. Pasirodė informacija, kad rusų manevriniai vienetai paliko Kysilivka, dėl kurios pirmosiomis kontrpuolimo dienomis vyko intensyvūs mūšiai. Kol kas situacija labiau panaši į tai, kad ši gyvenvietė tapo no mans land. Kaip ten bebūtų, nedideliais žingsneliais artėjama Chornobaivka link (į kurią vėl smogė Ukrainos artilerija). Orkai reaguoja ir bandė kontratakuoti prie Liubomirivka, tačiau ataka atmušta.

• Snihurivka. Be pakitimų.

• Andriivka. Prieš dvi dienas atkreipėme jūsų dėmesį, kad rusų artilerija atakavo taikinius aplink Bruskinske, kurį tuo metu kontroliavo. Vis daugiau ženklų, kad šie smūgiai – tai ne girtų rusų artileristų darbas, o reakcija į ukrainiečių atakas. Šiandien pasirodo informacija, kad kelias David Brid – Nova Kachovka ties Bruskinske jau perkirstas. Jei yra taip, tai didžiulis smūgis ruože besiginančioms rusų pajėgoms. Tačiau informacija nėra iki galo patikima, ją reikia tikrinti.

• Vysokopillya. Be didelių pakitimų, kontaktinė linija nejuda.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos kariuomenės vado Valerijaus Zalužno teigimu, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų puolimas tęsiamas ne tik į pietus ir rytus, bet ir į šiaurę. „Didžiuojuosi ir esu dėkingas kiekvienam Ukrainos kariui. Man didelė garbė kovoti kartu su jumis. Amžina atmintis tiems, kurie žuvo kovose už Ukrainą!”

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas prisipažino klydęs, anksčiau netikėjęs, jog Rusijos kariuomenė vykdys negailestingą taikių miestų bombardavimą. Jis manė, kad rusai „nėra tokie jau baigti”, tačiau klydo. „Nesigėdiju pasakyti, kad dariau rimtą prielaidą, sakydamas, kad netikiu, kad Putinas bombarduos Ukrainos civilius miestus. Klydau, nes netikėjau, kad jie bus „končienyjie” (moraliai galutinai degradavę) tame „orkostane”, kad jie bus tokie nepatenkinti, kad ukrainiečiai, ypač rusakalbė gyventojų dalis Rytų Ukrainoje – Charkivo srityje, Volnovachoje, Mariupolyje – pasitiks juos ne su gėlėmis, o priešinsis”, – sakė ministras. Reznikovas įsitikinęs, kad Putinas keršydamas naikina taikius Ukrainos miestus salvinėmis raketinės artilerijos sistemomis „Grad” ir „Smerč”.

Putinui, deja ir beje, visiškai nesvarbus ne tik Ukrainos rusakalbių likimas, bet ir Rusijos piliečių mirtys. Jei žinotų, kad tikrai laimės, Putleris kare pražudytų milijonus rusų ir iškilmingai švęstų pergalę ant lavonų kalno.

Reznikovo teigimu, Rusija jau iššvaistė daugiau kaip 57 proc. savo raketinio potencialo. Okupantų raketų „sąnaudos“ padidėjo, nes ėmė sėkmingai veikti Ukrainos priešlėktuvinės ir oro gynybos sistemos.

Rusija neatsisako derybų su Ukraina, tačiau vėlavimas apsunkina procesą, pareiškė Rusijos užsienio teroro ministras Lavrovas. Pasak Lavrovo, Kyjivo valdžia teigia, kad derybos gali vykti tik po Ukrainos pergalės. „Ir tada, kai „Rusija paliks Ukrainos žemes”, jie (Ukraina) bus pasirengę kalbėtis, primesdami mums savo sąlygas. Juos aktyviai palaiko ir nuolaidžiauja Londonas, Vašingtonas, Briuselis. Jei toks yra jų pasirinkimas, tuomet žinome, kaip galime pasiekti Rusijos prezidento Vladimiro Putino iškeltus tikslus, vykdydami specialią karinę operaciją”, – sako karo nusikaltimų bendrininkas Lavrovas.

Maskva ragina Kyjivą derėtis esant šiandieninei padėčiai, o frazę „žinome, kaip galime pasiekti Rusijos prezidento Vladimiro Putino iškeltus tikslus“ mes vertiname, kaip grasinimą branduoliniu ginklu.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Berbock patikino, kad Vokietija visapusiškai remia Ukrainą ir tieks tiek ginklų, kiek reikės.

Žodis į žodį taip, kaip kalba JAV lyderiai. „Esame 150 proc. Ukrainos ir Ukrainos žmonių pusėje. Ir mes būsime su jais tol, kol Ukrainai ir Ukrainos žmonėms reikės mūsų paramos”, – teigia Berbock.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė paaiškino, kad iki vasario 24 d. Vokietija netiekė ginklų Ukrainai, nes tai galėjo tapti pretekstu Rusijai įsiveržti į šalį, tačiau dabar situacija pasikeitė 180 laipsnių kampu.

Ministrė kalba gerai, bet ne visiškai teisingai. Vokietija ginklų netiekė Ukrainai ir po vasario 24 d., maža to, Vokietija neleido naudoti savo oro erdvės kitoms šalims tiekti ginklus nuo Rusijos ir Baltarusijos invazijos besiginantiems ukrainiečiams. Dar priminsime, kad pačioje Vokietijoje ginklų tiekimas buvo vilkinamas, motyvuojant sudėtingomis procedūromis.

Ir tik dabar, kai visi pamatė, kad Ukraina ne tik gali, bet ir laimi karą, norintys visokeriopai remti žodžiais, ne darbais, dygsta, kaip grybai po lietaus. Politikai tuoj švaistysis skambiomis frazėmis, žinodami, kad masės gyvena šiandiena ir pamiršta, kas vyko vakar.

„Vokietija turi nedelsdama prisidėti prie Ukrainos sėkmės ir tiekti apsaugotas transporto priemones – pėstininkų kovos mašinas „Marder” ir pagrindinį kovos tanką „Leopard 2”, – pareiškė Bundestago gynybos komiteto pirmininkė Marie-Agnes Strack-Zimmermann. „Tikrai ne laikas delsti ir dvejoti”, – teigia politikė. „Dabartinė Ukrainos kariuomenės karinė pažanga ir pirmosios atkovotos teritorijos šalies rytuose byloja apie Ukrainos kovinę jėgą ir besąlygišką valią susigrąžinti užpultą šalį.”

O jei ne Ukrainos pažanga… Jei Rusijos pažanga? Ar tada leopardai irgi besąlygiškai važiuotų ginti nuo ordos Europą?

Nesusilaikysime nepriminę, kad pirmomis karo savaitėmis, mūsų raginimus Ukrainos kariuomenei suteikti priešlėktuvines bei oro gynybos sistemas, perduoti naikintuvus, kai kas vadino karo kurstymu. Lėktuvų perdavimas įstrigo ir parama apsiribojo lengvųjų prieštankinių ir priešlėktuvinių ginklų tiekimu. Prireikė tūkstančių aukų ir dešimčių sugriautų miestų, kol Vakarai suprato, kad su lengva ginkluote karas nelaimimas. Ir tik tuomet, kai Vakarų politikai, apsilankę Irpenėje, Bučoje, savo kailiu pajuto, kad taip gali atrodyti ir jų namai – įvyko lūžis. Galvose.

Ukrainos Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos duomenimis, okupantai ketina apšaudyti Zaporižės AE bei Enerhodarą ir dėl to apkaltinti Ukrainą.

Rusijos “opozicinės” žiniasklaidos teigimu, Kremlius atidėjo referendumus dėl LNR ir DNR bei okupuotų Zaporižės, Charkivo ir Chersono sričių prisijungimo prie Rusijos. Esą tokio sprendimo priežastis – sėkmingas Ukrainos kariuomenės kontrpuolimas Charkivo kryptimi. Teigiama, kad Kremliaus polit-technologai, dirbę Charkivo ir Zaporižės srityse, jau atšaukti į Rusiją.

Kremlius esą iš tiesų nežino, kada galės planuoti referendumus okupuotose teritorijose, taip pat nežino, kokiu būdu gali vėl pradėti puolimą Donbase iš šiaurės, nes nebeturi pajėgumų, o be to Charkivo srityje dešimtys ir šimtai vienetų nesugadintos technikos perėjo ukrainiečiams, taip pat ir dešimtys tonų šaudmenų.

Žodį opozicinė sąmoningai rašome kabutėse, nes stebime, kad dalis neva opozicinės Rusijos žiniasklaidos dirba po priedanga. Skelbiama, kad medija nepritaria karui, tačiau straipsnių arba reportažų turinys – atvirai prokremliškas. Sąvokos taip pat iš Olgino trolių fabriko, pvz: “Rusijos armija pasitraukė ir persigrupavo”. Kremliaus valdomų žiniasklaidos priemonių žinučių atkartojimas, gudriai paslėptas Ukrainos, NATO ir Vakarų žeminimas – primityvus priešo žiniasklaidos rūbas. Tačiau nuogais ir mažučiais GRU PSYOPS mokyklos absolventai šviečia iš tolo.

Macronas negali neskambinti. Kaip diena – taip skambutis. Šįkart Putinui. Žinoma, dėl Zaporižės AE. Kalbėdamiesi telefonu vyrai sutarė „nepolitizuotai sąveikai”.

Tuo Macronas baigė eilinį kasdienį sąveikavimą su Putinu. Iki rytojaus.

Kinijos komistų partijos vadas Xi Jinpingas šią savaitę pirmą kartą per daugiau nei dvejus metus išvyks į užsienį. Pas Putiną. Lankysis Kazachstane, o vėliau Uzbekistane. Xi pademonstruos savo įtaką regione, o Putinas savo polinkį Azijai.

Teisinga linkme krypsta tas Putinas. Tačiau, matyt, prastai mokėsi geografijos. Ukraina – vakarų pusė. Ne Azija. O Xi, senas gudrus partškolos mokinys, jau ruošiasi apdirbti Putiną nauja mintimi – kam Rusijai Sibiras?

Jungtinė Karalystė atmeta Putino teiginį, kad tik nedidelė dalis Ukrainos eksportuojamų grūdų atitenka neturtingoms šalims. Praėjusią savaitę pagrindinis Kremliaus melagis tvirtino, kad tik du iš 87 laivų, gabenusių 60 000 tonų produktų, pateko į neturtingas šalis. Teigiama, kad Rusija vykdo apgalvotą dezinformacijos strategiją, nes siekia “nukreipti kaltę dėl maisto trūkumo problemų, diskredituoti Ukrainą ir sumažinti pasipriešinimą invazijai”.

Dar daug vandens nutekės, kol visi patikės, kad viskas, kas išeina iš skeltanagių burnos – medum pateptas melas.

Operacinis lygmuo
Žlugo Kremliaus „specialioji operacija“. Ukrainiečiai per kelias dienas pasiekė tokių laimėjimų, kokių driskių armijai nepavyko pasiekti per pusę karo metų. Miestai ir vietovės, dėl kurių okupantai kovėsi keletą mėnesių, buvo atkovoti Ukrainos kariuomenės per tris dienas. Charkivo srityje rusų kariuomenės likučiai išstumti už valstybinės Rusijos-Ukrainos sienos ribų.

Visa okupantų orda Ukrainoje perėjo į gynybos režimą. Rusijos karo nusikaltimų ir terorizmo ministerija, panaudodama rezervus, mėgina sukurti gynybos liniją prie Oskolio ir Siverskio Doneco upių. Mordoras mėgina sustabdyti ukrainiečių puolimą Limano srityje, nors Zelenskis neabejoja, kad Limanas netrukus bus ukrainiečių rankose.

Putinas vakar pakeitė Vakarų grupuotės Ukrainoje vadą – juo tapo generolas leitenantas Aleksandras Lapinas. Lapinas – buvęs Centrinės karinės apygardos vadas. Nuo 2018 m. spalio mėn. iki 2019 m. sausio mėn. jis buvo Rusijos Federacijos kariuomenės grupuotės Sirijoje vadas, nuo 2022 m. vasario 24 d. vadovavo Centrinės karinės apygardos kariniams veiksmams Ukrainoje. Lapino vadovaujama karių grupė dalyvavo kovose dėl Lisičiansko.

Putinas tikisi, kad Sirijos ir sėkmingų atakų Severodonecke praktika bus aklai pritaikyta Ukrainos rytuose. Mes jau matome, kad visi Rusijos generalbalvonai įgalūs kariauti tik atsilikusiose pasaulio šalyse. Ukrainoje driskiai ne tik išsilaužė dantis, bet ir nusisuko sprandus.

Kremliaus propagandiniais kanalais Solovjovas, Skabejeva, Simonian be perstojo kartoja, kad padėtis fronte sunki, nes „rusų kariai kovoja su visais kolektyviniais Vakarais, kaip Antrojo pasaulinio karo metu.” Driskiai nebūtų driskiai, jei nepamirštų, kad nuo fašistinės Vokietijos apsigynė tik JAV lendlizo dėka, o sąjungininkai (JAV) anksčiau išsilaipino Trečiojo Reicho žemėje, nei čia įžengė ruso kareivio batas.

Taktinis lygmuo
Vakar vakare daugelyje Ukrainos miestų gaudė oro pavojaus sirenos. Rusijos teroristai smogė Charkivo infrastruktūros objektams. Daugelyje miesto rajonų dingo elektra ir vanduo.

Rusofašistai atakavo ir kitų miestų elektros pastotes, pranešta apie elektros energijos tiekimo sutrikimus Dnipro, Charkivo, Poltavos, Odesos ir Zaporižės sričių gyvenvietėse.

Tai rusų kerštas už pastarųjų dienų nesėkmes ir per 24 valandas atkovotas daugiau nei 20 gyvenviečių.

Ukrainos Gynybos štabas informuoja, kad orda mėgino veržtis Chersono srityje, tačiau gavo atkirtį. Mūšiai tęsiasi Mykolajivkos II ir Zaicevės rajonuose.

Turimais duomenimis, 810-oji jūrų pėstininkų brigada iš Sevastopolio neteko beveik 85 proc. gyvosios jėgos. Likusių karių moralė labai žema, jie masiškai sudeda ginklus.

Ukrainos kovos lėktuvai sudavė priešui aštuonis smūgius – naikinti atramos punktai, šešios priešo gyvosios jėgos ir karinės technikos koncentracijos vietos, priešlėktuvinės sistemos.

Ukrainos kariuomenė sunaikino nepilotuojamą orlaivį „Orlan-10”, numušė valdomą raketa X-59, keturias jūrines raketas „Kalibr” ir penkias raketas X-101.

Luhansko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Gaidajus praneša, kad tiek okupantai, tiek kolaborantai bėga iš Luhansko srities, susikrovę vogtus daiktus vogtose transporto priemonėse.

Ukrainos Generalinis štabas praneša, kad apie 150 Rusijos ginkluotųjų pajėgų karių dviem autobusais, vienu sunkvežimiu ir 19 vogtų automobilių konvojumi išvyko iš Borščevos ir Artemivkos Charkivo srityje.

Rusijos pusė pripažįsta nesėkmes fronte, teigdama, kad jos ginkluotos pajėgos kovoja taip, kaip moka ir taip, kaip gali.

O pasirodo, kad nei moka, nei gali. Nepatvirtintais duomenimis, dėl nesėkmių virtinės kare, Putinas apkaltino korupciją Rusijos armijoje ir davė nurodymą Rusijos oligarchams kurti privačias ginkluotas formuotes.

Visiška kvailystė visais požiūriais. Aišku viena – tarp kariuomenės ir saugumo struktūrų vadų prasidėjo rietenos.

******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv. Be didelių pakitimų. Joke!  Pasikeitimai strateginio masto:

Kaip ir prognozuota, ukrainiečiai išvystė operacinius pasiekimus prie Bakaklya – Shevchenkove ruožo ir puolė į šiaurę. Puolimas toks veržlus, kad ukrainiečiai ne tik užėmė Velykyi Burluk, bet ir Vovchansk. Tokiu būdu orkų grupuotė rytiniame Donec upės krante (arba Pechenegskij tvenkinio) iki Oskil upės nustojo egzistuoti. Orkai bando persigrupuoti rytiniame Oskil upės krante.

Tuo tarpu šiauriniame Charkiv ruože taip pat neliūdna. Ukrainiečiai įžengė į Kozacha Lopan (šiaurės vakarinis ruožas), Lyptsi (šiaurinis ruožas) ir šiaurės rytiniame ruože siekia susijungti su Vovchansk esančiomis ukrainiečių pajėgomis.

Izyum
Operacinė sėkmė nuo Bryhadyrivka – Shevchenkove pasiekiant Oskil upę įgalino perskelti rusų Izyum grupuotę pusiau. Manėme, kad tai privers atskirtus Izyum ir Kupjansk ruožus pereiti į gynybą, tačiau puolimas buvo toks netikėtas ir galingas, kad visa grupuotė subyrėjo it kortų namelis (Izyum ir Kupjansk užimti ukrainiečių). Kitoje Oskil upės pusėje agresorius bando persigrupuoti, tačiau vietoje profesionalaus perėjimo į gynybą ir rezervų formavimo gynybos gilumoje, rusų pajėgos puola į be atodairiškas ir nieko gero jiems neatnešančias atakas. Priešingai daro ukrainiečiai, pasinaudodami sumaištimi, jų manevriniai vienetai kirto Oskil upę į pietus nuo Kupjansk ir perskėlė orkų komunikacijas link Severodonetsk ir Lyman.

Lyman esanti ukrainiečių grupuotė puola nuo Ozerne link Yampil, o prie Staryi Karavan esanti grupuotė atakuoja orkus išsidėsčiusius Lyman mieste. Mūšiai tęsiasi.

Syversk. Pasinaudodami agresoriaus strategines pasekmes turėsiančiu sutriuškinimu Charkiv ir Izyum sektoriuose, ukrainiečiai pradėjo kontratakas nuo Syversk link Lysychansk. Mūšiai vyksta Hryhorivka – Verkhnokamyanske – Ivano-Darivka ruože, tačiau dabar jau ukrainiečiai eina pirmyn ir įgijo taktinę sėkmę.

Bakhmut. Agresorius nepaisydamas nieko toliau atakuoja Soledar – Bakhmutske, Vesela Dolyna – Bakhmut, Zaitseve, Mayorske ruožuose, t.y. vis dar puoselėja viltį blokuoti ir užimti Bakhmut. Kas bus, jei ukrainiečiai, kiek stumtelėję orkus į rytus nuo Syversk, kuriam laikui čia pereis į gynybą, o pagrindines pastangas nukreips į pietryčius, t.y. Popasna link? Rusijos pajėgų vienetams šioje vietoje gręsia dar vienas apsupimas ir „geros valios ženklo“ demonstracija.

Centras. Rusai toliau atakuoja Pervomaiske ruože, tačiau ukrainiečiai vis dažniau kontratakuoja. Ypač aktyvios kontratakos prie Krasnohorivka ir Donecko oro uosto prieigose. Orkų socialiniuose tinkluose kalbama apie galimą ukrainiečių smūgį nuo Avdiivka.

Zaporyzhia. Orkai socialinę mediją bombarduoja pranešimais, kad prie Vuhledar ukrainiečiai telkia pajėgas, panikoje rėkia jog būtina apsaugoti jiems kritiškai svarbią Volnovakha. Rusai bando gelbėtis ir kontratakuoja link Novomykhailivka.

Pietūs
Cherson. Didelių pasikeitimų nėra. Mūšiai Ternovi Pody – Blahodatne ruože tęsiasi.

Snihurivka. Agresorius pranešė, jog surengė puolimą į rytus nuo Snihurivka, tačiau rezultatai nežinomi. Labai tikėtina, kad tai bandymas bet kokia kaina pademonstruoti aktyvumą, be jokių aiškių sėkmės perspektyvų.

Andriivka. Situacija nėra iki galo aiški. Mažai informacijos ar ukrainiečiai atnaujino puolimą. Tačiau faktas, jog rusų artilerija ir raketos atakavo Bruskinske sufleruotų, kad čia orkai turi didelių problemų. Jei ukrainiečiai iš tiesų prasiveržė ir įsitvirtino Bruskinske, tokiu atveju Davydiv Brid esanti agresoriaus grupuotė būtų dalinai izoliuota (blokuota) iš trijų pusių (šiaurė, vakarai ir pietūs). Stebėsime situaciją.

Vysokopillya. Didelių pasikeitimų nėra. ****

 

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Ukrainos elitinės pajėgos kovoje naudoja ENVG-B akinius

Dylanas Malyasovas Pranešama, kad Ukrainos elitinės pajėgos savo operacijose panaudojo naują pažangią papildytosios tikrovės ir naktinio matymo technologiją, pasitelkdamos...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt ketvirtoji (sausio 12) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Trečia diena dega naftos perdirbimo gamykla Engels, kuri degalais maitina šalia esančią strateginių bombonešių bazę....

Arvydas Akstinavičius. „Šalin rankas nuo „Sodros“!

Jau ne vieną dešimtmetį privatus verslas gašliai dairosi į „Sodrą“, siekdamas pabizniauti Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sąskaita....

Edvardas Čiuldė. Kaip keitėsi laisvės skoniai, bėgant metams? (II)

Prieš daugelį metų Kovo 11-osios proga rašiau: Šįkart leiskite tarstelėti keletą žodelių apie laisvę jau ne metafizine, atitraukta prasme,...