2025-01-18, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Du šimtai trisdešimt aštuntoji (spalio 19 diena)

Kijivas

Locked N’ Loaded

Pasirodė informacija, kad Iranas rusijai perduos raketas (Fateh – 300 km., Zulfaqar – iki 700 km). Jei iranietiškus Shached dronus-savižudžius orkai jau vadina savais, tai tikėtina ilgai netrukus ir iranietiškas raketas priskirs savo „net analogov” karo pramonei. Tai dar vienas signalas apie silpną dabartinį agresoriaus karinės pramonės pajėgumą.

Kyiv prieigose pradėjo dirbti ukrainiečių priešlėktuviniai pabūklai. Tai gerokai pigesnė kovos su dronais-savižudžiais priemonė nei raketos. Kitas klausimas, kaip operatyviai ir tankiai priešlėktuviniais pabūklais pavyks uždengti kritinės infrastruktūros objektus visoje Ukrainoje.
Putka okupuotose Ukrainos teritorijose paskelbė karo padėtį. Ir kas iš to? Ogi nieko.

Situacija fronte.
1. Šiaurinis Donbaso flangas.

• Svatove. Agresorius prie Vovchansk antra diena vykdo lokalias atakas iš rf teritorijos. Tradiciškai siekiama palaikyti įtampą pasienyje ir neleisti ukrainiečiams permetinėti rezervų Svatove link. Kontaktinėje linijoje pakitimų nėra. Pershetravneve – Kysilivka ruože aktyvių veiksmų nefiksuota, tikėtina abi pusės persigrupuoja. Kituose ruožuose vyrauja pozicinės kautynės ir artilerijos ugnis.

• Kremina. Agresorius suintensyvino atakas Terny – Torske ruože, tačiau pasiekti apčiuopiamų rezultatų jam nepavyksta.

• Lysychansk. Orkams nepavyko pralaužti ukrainiečių gynybos prie Spirne, agresorius atsitraukė. Tuo pačiu rusai pradėjo atakas prie Bilohorivka, tačiau ir jos atmuštos.

• Bakhmut. Susidaro įspūdis, kad situacija lėtai, bet stabilizuojasi. Orkams nepavyksta pasistūmėti. Savo ruožtu ukrainiečiai kontratakuoja, ir vietomis nežymiai stumia orkus atgal. Antai rytinėje Bakhmut dalyje agresorius atstumtas atgal prie P.Lumumbos gatvės – E40 kelio sankryžos. Čia agresoriui pavyko pasistūmėti dar rugpjūčio pabaigoje, orkai buvo įsitvirtinę už vandens kliūčių ir aukštumose. Tai buvo geresnės išeities pozicijos tolimesniam puolimui į Bakhmut iš rytų. Dabar ukrainiečiai pastūmė kontaktinę linija apie 500 m. ir atsiėmę pranašesnes pozicijas, gali efektyviau stabdyti agresoriaus pastangas pulti miestą.

2. Centras. Tęsiasi intensyvios kautynės visoje kontaktinėje linijoje. Karščiausia Pervomaiske. Panašu, kad čia padėtį pavyko stabilizuoti, tačiau agresorius ir toliau intensyviai atakuoja. Taip pat orkai aktyvūs Avdiivka ruože, tačiau ir čia jų atakos atmuštos.

3. Zaporizhia. Tęsiasi pasistumdymas Vuhledar ruože. Agresorius nesėkmingai atakuoja Novomykhailivka. Kituose sektoriaus ruožuose tradiciškai didžiausias krūvis tenka artileristams.

4. Pietūs. Agresoriaus karo propagandistai skelbia apie atsinaujinusį ukrainiečių puolimą Suchanove – Mylove link. Sakoma, kad puolime dalyvauja mechanizuotos brigados dydžio vienetas, esą ataka atmušta. Vėlgi galima prisiminti prieš keletą dienų buvusią panašią informaciją, kuri baigėsi „pergalingomis“ orkų fanfaromis soc.tinkluose. Tačiau nei tada, nei dabar jokių įtikinamų tos „pergalės“ įrodymų nematyti. Kita vertus, šią įvykių hiperbolizaciją ar dezinformaciją susiejus su agresijos karinio vado armijos generolo S.Surovikino viešu pripažinimu, kad Chersone jie planuoja įvairius scenarijus, net ir pačius blogiausius rodo, kad gal būt taip ruošiama dirva pralaimėjimui. Tiesa, sunkiai tikisi, kad orkai Chersoną atiduos be mūšio. Neatmestina, kad Cherson gyventojų „evakuacija“ nėra agresoriaus atsitraukimo pradžia, o bandymas gelbėti padėtį:

• Galimai taip agresorius siekia atsikratyti civilių, kurie apkrauna tiekimo grandines per Dnieprą. Tokiu būdu prioritetas būtų teikiamas dabar logistine prasme sunkiai gyvenančiai orkų karinei grupuotei dešiniajame Dniepro krante.

• „Evakuoti“ pro – ukrainietiškai nusiteikę gyventojai negalės teikti informacijos Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms apie orkų dislokacijos vietas ir judėjimo maršrutus. Šią bėdą orkai atvirai pripažįsta Zaporizhia sektoriuje.

****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Po dar vienos, šį kartą, Kyjivo centre, dronų atakos pasaulis atsigręžė į Iraną – pagrindinį jų tiekėją Rusijai. Teheranas gi teigia, jokių dronų Rusijai nepardavęs. Liuksemburgo užsienio reikalų ministras Jean Asselborn pareiškė, kad jei bus įrodytas Teherano dalyvavimas Ukrainos kare, ES neapsiribos sankcijomis tik kai kuriems asmenims – bus taikomos priemonės visai šaliai.

Savo ruožtu Jungtinės Valstijos pareiškė, kad reikalaus Rusijos atsakomybės už „karo nusikaltimus” ir imsis veiksmų prieš bendroves ir valstybes, bendradarbiaujančias su Irano bepiločių orlaivių programa.

Iranas – strateginis Rusijos partneris. Nuo invazijos vasario 24 d. pradžios Iranas buvo pirmoji ne post-sovietinė šalis, kurią aplankė Putleris. Šią vasarą Irano nacionalinė naftos kompanija NIOC ir Rusijos „Gazprom” pasirašė 40 mlrd. dolerių vertės memorandumą. „Gazprom” įsipareigojo Iranui padėti plėtoti Kišo ir Šiaurės Parso dujų telkinius, taip pat šešis naftos telkinius. Be to, „Gazprom” dalyvaus įgyvendinant suskystintųjų gamtinių dujų projektus ir tiesiant dujų eksporto vamzdynus. Iranas turi antras pagal dydį dujų atsargas pasaulyje po Rusijos.

Putinas gerai išmoko strateginių kompiuterinių žaidimų sėkmės garantą – resursų užgrobimą. Tačiau nesuprato ir nesupras kitos taisyklės – resursai dar ne viskas. Smegenys yra viskas. O jų Kremliuje nerasta.

Buvęs Rusijos diplomatas Boris Bondarev (Rusijos atstovas JT) įspėja, kad net pasibaigus Rusijos invazijai šalies ateitis bus labai neaiški. Niekas nepasikeis net ir pašalinus Putiną, nes valstybė užkrėsta propaganda, o pagrindiniai Putino patarėjai ir artimiausia aplinka dirbo arba dirba saugumo tarnybose. Buvęs diplomatas teigia, kad po Putino Rusijoje „greičiausiai prasidės politinių neramumų laikotarpis. Ji gali net nugrimzti į chaosą.”

Prasideda pasaulio bauginimas Maskvos paruoštukais „kas bus, jeigu“ Rusija liks be Putino. Kremlius bruka (ir bruka sėkmingai) mintį, kad Putino pašalinimas pavojingas Vakarams, nes dėl to gali kilti branduolinės valstybės subyrėjimo ir pilietinio karo keliamas chaosas ir pavojai. Peršama išvada, kad be Putino nėra kito racionalaus pasirinkimo, nes Putino autoritetui Rusijoje niekas neprilygsta, be Putino bus žymiai blogiau.

Rusija pranešė Jungtinėms Tautoms, kad Vakarų sankcijų poveikis logistikai, mokėjimams, laivybai ir draudimui neleidžia jai eksportuoti trąšų, nors šių apribojimų sušvelninimas buvo pagrindinė susitarimo, kurį liepos mėnesį sudarė Turkija ir Jungtinės Tautos, dalis. Rusija šantažuoja Vakarus, kad nuo sankcijų priklauso ir Juodosios jūros grūdų sutarties pratęsimas.

Rusija reikalauja sau teisės vienu metu ir žudyti, ir prekiauti. Priešingu atveju grasina Europai maisto krize ir pabėgėlių antplūdžiu.

ES užsienio reikalų ministrai tarsis dėl 15 000 Ukrainos karių apmokymo bei papildomo 500 mln. eurų vertės pagalbos paketo ginklų tiekimui. Kariniai mokymai prasidės lapkričio viduryje ir vyks Lenkijoje bei Vokietijoje.

Vokietijos žvalgybos agentūros pareiškė, kad Rusija Ukrainoje gali panaudoti branduolinius ginklus, nes pralaimėtas karas esą gali kelti „egzistencinę grėsmę V. Putino valdžiai”. Ukrainoje gali būti panaudoti „substrateginiai branduoliniai ginklai”, siekiant priversti Ukrainą sutikti su Maskvos primestomis taikos sąlygomis.

Vaje, kaip baisu.

Operacinis lygmuo
Rusijos dronų ataka Kyjive, Mykolajive, Sumuose pražudė ir luošino civilius, buvo apgadinta miestų infrastruktūra, sutrikdytas energijos tiekimas. Ukraina sunaikino apie 85 % dronų, tačiau tai – akivaizdi problema.

Rusijos armijos genštabas nutarė pakoreguotu karo taktiką ir pademonstruoti, kad ir barbarai moka valdyti technologijas, tiesa, ne savas. Valdyti droną lengvai galima išmokyti ir beždžionę, tačiau numatyti veiksmų pasekmes – ne. Civilių žudymas ir infrastruktūros griovimas dronais tik paskatins Vakarus galvoti apie priešdroninių priemonių suteikimą Ukrainai ir logistikos grandinių iš Irano į Rusiją ardymą.

Maskva taško dronus į dešinę ir į kairę, o jų gamyba ne tik užtrunka, jų veikimą užtikrina aukštos technologijos, kurių resursai Irane riboti. Lygiai tokiais pat mastais Kremlius „taškys“ ir gyvuosius resursus.

Kariniams veiksmams Ukrainoje vadovaujantis generolas Surovikinas neturi jokių sentimentų nei ukrainiečiams, nei rusams. Surovikinas lyginamas su maršalu Žukovu, kuris mesdavo į mirtį didžiules mases žmonių, ir su Bin Ladenu savo teroristinių išpuolių užmačiomis. Putinas esą duoda nurodymus tiesiogiai Surovikinui, kuris uoliai juos vykdo, užkišdamas skylėtą gynybą fronte gyvąja mėsa.

Žiaurūs teroro aktai Ukrainos teritorijoje ir ne tik, beprasmiai griovimai, civilinės infrastruktūros, ypač energetinės, ryšių ir komunikacinės – tai, ką artimiausiu metu greičiausiai matysime karo „scenoje“.

Jei patys rusų jenerolai “nenudaigos“ savo vado – patologinio, iškrypusio “mesijo”.

Taktinis lygmuo
Naktį Mykolajivo srityje buvo numušti penki dronai kamikadzės. Tačiau okupantų atakos tuo nesibaigė. Mykolajivo regionas buvo apšaudomas iš laikinai okupuotos Chersono srities, mieste, kaip ir dalyje regiono, nutrūko elektros energijos tiekimas.

Pranešama, kad iki vakar vakaro iš viso buvo numušta 37 iš 43 dronų kamikadzių.

Okupantai stengiasi išlaikyti užimtas teritorijas, bandydami sulaikyti Ukrainos kariuomenės puolimą. Kai kuriuose fronto ruožuose mėginama atakuoti, tačiau nevykėliai nuspiriami atgal.

Ginkluoti vargetos apšaudo ukrainiečių kariuomenės pozicijas, vykdo aktyvią oro žvalgybą.

Praėjusią parą rusų teroristai paleido 10 raketų, surengė 58 oro smūgius, apie 60 atakų iš reaktyvinių ugnies sistemų.

Nuo priešo smūgių nukentėjo daugiau kaip 35 gyvenvietės. Labiausiai nukentėjo Kyjivo, Odesos, Myklajivo sritys.

Barbarų ordos gynybinius įtvirtinimus stato plėšdami vietinių gyventojų turtą. Blagodatnės gyvenvietėje Chersono srityje iš gyventojų namų valdų vagiamos statybinės medžiagos, metalinės konstrukcijos ir gabenamos inžineriniams įtvirtinimams įrengti.

Ukrainos karo aviacija praėjusią parą smogė okupantui 22 kartus, pataikyta į 18 ginkluotės ir karinės technikos sutelkimo vietų, atramos punktą, 3 priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijas. Priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė 3 sparnuotąsias raketas.

Raketiniai daliniai ir artilerija pataikė į valdymo punktą, gyvųjų jėgos susitelkimo vietą, du priešlėktuvinės gynybos ir artilerijos objektus, vieną šaudmenų sandėlį ir kitus priešo karinius objektus.

Vakar rusų SU-24, pakilęs bombarduoti Ukrainos gyvenamųjų namų, rėžėsi į daugiabutį Jeiske, Rusijoje. Tai mažiausiai dešimtas nekovinis Rusijos karinės aviacijos nuostolis per septynis karo Ukrainoje mėnesius. Pilotas nebandė nukreipti lėktuvo į negyvenamą teritoriją, stengdamasis kuo greičiau katapultuotis. Žuvo mažiausiai 13 gyventojų.

******

Locked N’ Loaded

Šiandien įvyko dar vienas apsikeitimas belaisviais. Į Tėvynę grįžta 108 karės. Ukraina bus dar gražesnė.

Agresorius tęsia teroristines atakas dronais savižudžiais. Intensyviai atakuojamas Kyiv, taip pat vieni iš orkų prioritetinių taikinių Mykolaiv ir Odesa miestai.

Ukrainos oro gynyba veikia – numušti 25 dronai ir bent trys raketos, tačiau nuo visų atakų apsiginti nepavyksta. Fiksuojama rusų Sirijoje ne kartą taikyta taktika – po smūgio atvykus gelbėjimo tarnyboms, smogiama dar kartą į tą pačią vietą.

Pasirodė informacija, kad rusija į bulbastaną perdislokuos 170 tankų. Jei taip, tuomet tai sudaro apie 5 tankų batalionus. Kaip žinia, vienas tankų batalionas dažniausiai yra sudedamoji orkų mechanizuotos brigados ar pulko dalis. Tad galima daryti teorinę prielaidą, kad kol kas Baltarusijoje bus dislokuota 5 pulkų arba brigadų dydžio manevriniai vienetai (10 – 15 tūkst. karių). Tai toli gražu nepanašu į pajėgas galinčias pulti milijoninį Kyivo miestą.

Šiaurinis Donbaso flangas:

Svatove. Ukrainiečiai įsitvirtina ruože Pershotravneve – Kyslivka, agresorius vėl nublokštas į naujas gynybines pozicijas. Neatmestina, kad siekdami išvystyti sėkmę ukrainiečiai į mūšį įvedinės daugiau mechanizuotų vienetų, o TRO liks ginti užimtų ruožų.

Kremina. Agresorius suintensyvino atakas Terny – Torske ruože. Meta didesnes pajėgas ir koncentruoja daugiau paramos ugnimi. Orkų karo propagandistai skelbia, kad ukrainiečiai taip pat reaguoja ir kontaktinės linijos link permeta daugiau manevrinių vienetų. Tikėtina, po keleto dienų taps aišku, kas savo rankose laiko iniciatyvą.

Lysychansk. Ukrainiečiai toliau gina Spirne nuo labai intensyvių rusų atakų. Agresoriui pasistūmėti nepavyko.

Bakhmut. Situacija ir toliau sudėtinga, tačiau jau kelinta diena agresoriui nepavyksta pasistūmėti. Gynėjai vykdo kontratakas, aktyviai dirba jų artilerija. Jau puse lūpų kalbama apie link Bakhmut vykstantį ukrainiečių pastiprinimą.

Centras. Pamenate prieš 3-4 dienas vykusius agresoriaus bandymus apeiti įvirtintą Mariinka ruožą iš pietryčių per Pobeda kaimelį. Tada jie gerai gavo į riebią orko skūrą. Ką okupantai daro dabar? O gi bando daryti tą patį. Vėl ginkluota mėsa juda atvira vietove, tačiau rezultatas vėl tas pats – utilizacija.

Zaporizhia. Be pakitimų – lokalūs susidūrimai Vuhledar ruože tęsiasi. Beje, orkai ima rimtai svarstyti, kad yra neišvengiamas ukrainiečių puolimas, kuris gali būti ne tik Orihiv – Hulaipole ruože, bet ir per Dnieprą perkeliant padalinius iš Pietų sektoriaus (nuo Zolota Balka – Dudchany ruožo).

Pietūs:

Beryslav. Paskutiniais duomenimis Piatychatki – Suchanove – Mylove fiksuojamas ukrainiečių aktyvumas, tačiau dėl masto ir kokia dinamika – sunku spręsti. Rusai pasakoja apie atmuštą grandiozinę ukrainiečių ataką, ukrainiečių analitikai ir osint‘ininkai tai vertina atsargiai, o Ukrainos oficialūs kanalai tyli. Neatmestina, kad ukrainiečių veiksmai minėtame ruože yra dalis didesnio sumanymo, kuris visas dar nėra pradėtas įgyvendinti.

Snyhurivka ir Cherson ruožuose be pakitimų.

*****

Administracijos pastatas Donecke po apšaudymo (reuters nuotr.)

Politinis strateginis lygmuo
„NATO jau patyrė pralaimėjimą Ukrainoje”, – pareiškė Rusijos užsienio terorizmo reikalų ministro pavaduotojas Gruško. Esą šis pralaimėjimas susijęs su projekto paversti Ukrainą „antirusiška” žlugimu.

Kliedesys. Ukrainiečiai, jų vaikai, vaikų vaikaičiai ir būsimų prosenelių proanūkiai, dar šimtus metų girdės ir matys pasakojimus apie žmonių ir vaikų skerdynes Ukrainos miestuose. Kremlius Ukrainą pavertė ne tik antirusiška valstybe, bet didžiausiu ir galingiausiu savo priešu per visą Rusijos istoriją.

Baltarusijos antiprezidentas Lukašenka rodo iniciatyvą dėl taikos derybų. Duodamas interviu televizijai NBC jis sakė, kad karas Ukrainoje gali būti baigtas per savaitę, „ir tai priklauso nuo Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės. Jei rytoj suprasite, kad reikia sėsti prie derybų stalo ir rasti sprendimą, patikėkite manimi, mes rasime sprendimą per savaitę”, – kalbėjo politinis nulis Bulbašenka.

Taip, daug kas priklauso nuo JAV ir JK. Sunaikinus Rusijos karinius pajėgumus Ukrainoje ir neutraliose teritorijose, karas baigtųsi per dieną.

Rusija ir toliau „žaidžia“ branduolinio karo preliudiją. Maskvoje požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse įrenginėjamos slėptuvės nuo “atominių bombų.” Sostinės gyvenamųjų namų kompleksai gavo mero nurodymus iki spalio 18 d. pašalinti automobilius iš kelių požeminių stovėjimo aikštelių. Teigiama, jog į automobilių stovėjimo aikšteles bus atvežtos dviaukštės lovos, pirmosios pagalbos rinkiniai, šildytuvai. Daugelyje Rusijos miestų, daugiausia prie vakarinės šalies sienos ir Juodosios jūros pakrantėje, dar gegužės mėnesį pradėtos rengti požeminės slėptuvės su infrastruktūra. Maskvoje to imtasi tik dabar.

Manome, jog žiniasklaidos ir Kremliaus eskaluojama branduolinė „visiško susinaikinimo“ tema yra gerokai perdėta. Tokios temos eskalavimo tikslas aiškus – sukelti baimę ir paniką. Slėptuvių įrengimu Maskvoje siekiama nukreipti Rusijos sostinės gyventojų mintis nuo nepasitenkinimo valdžia sukeliant nerimą dėl išlikimo.

JAV ir NATO perspėjimas Kremliui apie siaubingas pasekmes branduolinės eskalacijos atveju demonstruoja, kad sąjungininkai stengsis neleisti Kremliui žengti pavojingo žingsnio. Prevencinis smūgis gali būti smogtas konvenciniais ginklais užkertant kelią branduolinių panaudojimui.

Kinijos užsienio reikalų ministerija ir ambasada paragino visus savo šalies piliečius nedelsiant išvykti iš Ukrainos. Ministerija savo prašymą motyvavo „rimta saugumo situacija”. KLR ambasada Ukrainoje organizuos perkėlimą, kurį valdžios institucijos vadina „evakuacija”.

Operacinis lygmuo

Be esminių pakitimų.
Okupacinė Rusijos armija turi tikslą išlaikyti užimtas pozicijas iki žiemos šalčių. Tam Putlerio režimas gali dar labiau intensyvinti “dalinę” mobilizaciją ir imtis atviro masinio šaukimo. Jį stabdo tik pilietinių neramumų, galinčių peraugti į ginkluotus surėmimus, tikimybė.

Be šauktinių, kurie neprilygsta pirmosiomis invazijos savaitėmis į Ukrainą įsiveržusiems kariniams daliniams, Maskva dar disponuoja ir šiokiu tokiu rezervu, ką rodo dešimčių tūkstančių karių dalyvavimas rugsėjo mėnesį vykusiose karinėse pratybose „Vostok“. Ar režimas gali ryžtis likti be rezervo, pamatysime.

Spalio 10 dieną Rusija į Ukrainą paleido daugiau kaip 80 sparnuotųjų raketų. Ukrainos ir JK žvalgybos duomenimis, Rusija galimai išnaudojo iki dviejų trečdalių turėtų išmanių raketų ir dėl sankcijų savo raketinio potencialo atkurti nesugebės.

Ukrainos kariuomenė sparčiai mokosi iš klaidų ir tobulėja, tuo tarpu Rusijos ginkluota orda vis labiau atsilieka ir technologine, ir parengimo , ir kovinės dvasios prasme, todėl niekaip negali prilygti savo šalį ginantiems ukrainiečiams. Prie technologinio ir pasrengimo atsilikimo prisideda korupcija ir prasta logistika, kurios dar labiau gilina driskių armijos bėdas.

Nežiūrint akivaizdaus Ukrainos gynėjų pranašumo bei sėkmingo puolimo šalies pietuose ir šiaurės rytuose, po kelių mėnesių nepaliaujamų mūšių kariai artėja prie išsekimo ribos.

Putinas ir jo sėbrai artimiausiam laikotarpiui iškėlė uždavinį „suleisti dantis į Chersoną” tam, kad Rusijos armija galėtų „išsaugoti veidą”. Tačiau iš tiesų Putleriui terūpi tik viena – kažkaip išsaugoti savo paties snukį ir subinę Kremliuje. Tuo tarpu jo ginkluotiems varguoliams nerūpi jokie uždaviniai. Jie savo išuvusius dantis leidžia ne į Chersono žemę, o į skalbimo mašinas ir kitas gėrybes apleistuose gyvenamuosiuose kvartaluose.
Ordos gaujos užsiima plėšikavimu, o ne pasirengimu gynybai.

Taktinis lygmuo
Okupantai stengiasi išlaikyti užgrobtas teritorijas, mėgindami atakuoti Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.

Praėjusią parą rusų teroristai paleido 5 raketas ir sudavė 23 smūgius iš oro, surengė 60 apšaudymų iš reaktyvinių ugnies sistemų.

Smogta civilinei infrastruktūrai ir kitiems objektams daugiau kaip 30-yje gyvenviečių.

Barbarai užima privačią nuosavybę, tokiu būdu ten įkurdami savo karinius dalinius. Rubižnėje, Luhansko srityje Rusijos armijos čečėnų “kariai” pradėjo evakuoti civilius gyventojus iš privačių patalpų, kad apgyvendintų savo marodierius.

Ukrainos artilerijos taškinių smūgių dėka Zaporižės srities Marfopilo gyvenvietėje sunaikintas šaudmenų sandėlis. Tokmako gyvenvietėje sunaikinta 10 karinės technikos vienetų, iš rikiuotės išvesta iki 40 nuplyšėlių. Kamanec-Dniprovske sunaikinti 7 karinės technikos vienetai ir sužeista keliasdešimt priešo karių.

Ukrainos karo aviacija praėjusią parą sudavė 32 smūgius. Pataikyta į 24 ginklų ir karinės įrangos sandėlius, 8 priešo priešlėktuvinių raketinių kompleksus. Priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė 6 bepiločius orlaivius ir sraigtasparnį.

Raketinės pajėgos ir artilerija per pastarąją parą smogė 3 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės įrangos sutelkimo vietoms, vienam šaudmenų sandėliui, 7 priešo priešlėktuvinės gynybos objektams ir kitiems kariniams taikiniams.

Ukrainos kariuomenės Pietų operacinė vadovybė informuoja, jog Ukrainos ginkluotosios pajėgos turi iniciatyvą pietuose. Pranešama, jog vyksta nuožmūs mūšiai prie Berislavo Chersono kryptimi.
*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Praėjus dvidešimt dviem mėnesiams po to, kai pradėjo eiti pareigas, Bideno administracija pagaliau paskelbė JAV Nacionalinio saugumo strategiją. Nors išslaptinta jos versija dar nepaskelbta, Pentagono pareigūnai, įskaitant gynybos sekretorių Lloyd Austin nurodė, kad kertinis NSS akmuo bus vadinamoji integruoto atgrasymo koncepcija, pagal kurią JAV kariuomenė turi bendradarbiauti su kitomis JAV vyriausybinėmis institucijomis ir tarptautiniais partneriais, kad priešui būtų taikomos visos vyriausybės sankcijos.

NSS pateikia sudėtingą ir nerimą keliantį iššūkį Jungtinėms Valstijoms, kurios atsidūrė „lemiamo dešimtmečio” pradžioje, kai turi kovoti su beveik lygiaverčių konkurentų, tokių kaip Kinija ir Rusija, grėsme ir kartu spręsti tokias problemas kaip infliacija, pandemijos, klimato kaita ir kitas problemas, keliančias grėsmę Amerikos ir viso pasaulio valstybių gerovei.

Keli aukščiausio rango demokratai jau paskelbė viešus pareiškimus, kuriuose išreiškė paramą NSS. Tuo tarpu respublikonai pradeda kritikuoti strategiją. Alabamos atstovas Mike Rogers sakė, kad „Bideno administracijos parengta strategija užima 48 puslapius, kad nieko nepasakytų. Ji paremta fantazijų pasauliu, kuriame visos tautos, net ir priešininkės, dirba kartu siekdamos bendrojo gėrio”.

Putinas pareiškė, kad bet koks susidūrimas su NATO sukels „pasaulinę katastrofą”. „Tikiuosi, kad tie, kurie tai sako, yra pakankamai protingi, kad nesiimtų tokių žingsnių”, – sakė pasaulio teroristas Nr. 1, nuolat grasinantis Vakarams branduoliniu ginklu.

Deja, susidūrimas virs katastrofa ne pasauliui, o Rusijai. Šią realybę Peterburgo banditas žino kuo puikiausiai, tačiau vis dar mėgina kai ką įbauginti.

Putinas Kazachstano sostinėje Astanoje vykusioje spaudos konferencijoje pareiškė, kad nesigaili dėl konflikto Ukrainoje ir teigė, kad Rusija elgiasi teisingai. Esą Rusija neturi užduoties „sunaikinti Ukrainą”, kuri turi teisę egzistuoti, kaip valstybė. „Dabar masinių smūgių Ukrainai nereikia, bet dar pamatysime“, – ramino susirinkusius Putka.

Išpūtusių akis žurnalistų, matyt, jau nebevimdo toks Putlerio melas; o į Kyjivą driskiai su paradinėmis uniformomis veržėsi tik pražygiuoti miesto centre ir parsigabenti po vogtą skalbimo mašiną. Negalime tikėti nei vienu žodžiu diktatoriaus, kuris išsiuntė karinius dalinius į Baltarusiją, kad pastarieji dalyvautų „regioninėje pajėgų grupėje” Lukašenkos kolchozo sienoms apsaugoti. Jungtiniai kariniai daliniai bus dislokuoti prie Ukrainos sienos ir vien savo buvimo kels grėsmę Ukrainai.

Vokietija atmetė Putlerio pasiūlymą priimti rusiškas dujas iš vienintelės likusios nesugadintos dujotiekio „Nord Stream 2” linijos. Niekas Vakaruose nebeišties rankos Putleriui, kol šis neišties kojų ir nebus išnetas jomis į priekį iš Kremliaus. Gyvas ar miręs.

Italijoje dešiniosios partijos „Liga” narys Lorenzo Fontan išrinktas žemųjų parlamento rūmų pirmininku. Radikalas save apibūdina kaip „kryžiuotį”, kovojantį prieš abortus ir tos pačios lyties asmenų civilines santuokas. Nenuostabu, kad toks veikėjas pareiškė, kad Putino valdoma Rusija „yra etalonas tiems, kurie tiki nacionalistiniu visuomenės modeliu”. Fontan labai žavisi Putinu, kurį vadina „šviesa” Vakarų pasauliui.

Teigiama, jog Fontan 2014 m. vyko į vadinamąjį referendumą laikinai okupuotame Kryme, o 2017 m. balsavo prieš tai, kad Ukrainai būtų suteiktas bevizis režimas su Europos Sąjunga. ES nerimauja, kad Italija gali tapti nenuspėjama partnere, po to, kai Italijos parlamento rinkimus laimėjo dešiniųjų ir kraštutinių dešiniųjų partijų koalicija.

Šitokie veikėjai kaip itališkasis Lorenzo yra reali grėsmė Vakarų demokratijai ir civilizacijai. Galime tik įsivaizduoti, kaip vystytųsi karas Ukrainoje, jei tokie prorusiški radikalai sėdėtų prie valdžios vairo Paryžiuje, Londone ir Berlyne. Rusija žygiuotų į vakarus nestabdoma.

Žinia, ne visas panašias ultraradikalias jėgas Kremlius finansuoja, kaip Prancūzijos nacionalinio fronto lyderę Marine Le Pen, tačiau be jokios abejonės jomis naudojamasi, užmezgami draugiški santykiai, palaikomi dalykiniai ryšiai. Po Putino Rusijos pralaimėjimo Europos strategų laukia itin sudėtingas uždavinys išmėžti šį gaivalą iš sprendimų priėmėjų tarpo.

Kremlius pagrasino uždaryti grūdų koridorių, jei JT neįvykdys jos reikalavimų. Kokių tiksliai reikalavimų, Maskva nevardino, tačiau išsiuntė laiškelį Antonio Guterresui. Gali būti, kad ryt jis jau sėdės Maskvoje. Tarsis.

Kremliaus šantažas tęsiasi. NATO ir JAV turi progą imtis maisto krovinių konvojavimo, saugant Vakarus nuo pabėgėlių srauto, Azijos ir Afrikos šalis nuo bado.

Operacinis lygmuo

Be esminių pakitimų.
Tolesnė karo eiga priklausys nuo resursų bei logistikos šaltuoju periodu. JAV vyriausybės ataskaitoje teigiama, kad sankcijos jau trukdo Rusijai aprūpinti savo kariuomenę, kuri nuo vasario mėnesio neteko maždaug 6 000 vienetų transporto technikos, o šaudmenis naudoja greičiau, nei pakeičia juos naujais.

Rusijoje armijai trūksta dyzelinių variklių, sraigtasparnių ir lėktuvų variklių dalių, šarvuočių bei tankų. Rusijos gebėjimas gaminti sudėtingus tiksliuosius ginklus nukentėjo dėl eksporto kontrolės, ribojančios Rusijos galimybes naudotis pažangiomis Vakarų technologijomis. Ataskaitoje pažymima, kad Rusijoje trūksta ir guolių, kas trukdo tankų, lėktuvų, povandeninių laivų ir kitų karinių sistemų gamybai bei remontui.

Todėl dabar JAV ir tarptautinės Ukrainą remiančios de facto koalicijos užduotis – rasti būdų, kaip neleisti Rusijai gaminti daugiau šaudmenų. Jungtinės Valstijos gali įvesti sankcijas asmenims, šalims ir bendrovėms, kurios tiekia amuniciją Rusijai arba remia jos karinės pramonės kompleksą.

Ukrainos prezidento biuras ragina svarstyto devintąjį sankcijų Rusijai paketą, kurį galėtų sudaryti likusių Rusijos ir Baltarusijos bankų atjungimas nuo SWIFT sistemos, draudimas išduoti vizas rusams ir draudimas Rusijos laivams įplaukti į Europos uostus. Pažymima, jog Kinija ir Turkija padeda Rusijai apeiti esamus apribojimus.

Skelbiama, kad mobilizaciniai resursai Rusijoje siekia 29 mln. žmonių, ir kad šia daline mobilizacija Kremlius neapsiribos.

Ką gi, galima surinkti į krūvą visus 29 mln., išdalinti visiems akmenis ir pagalius bei paleisti į fronto liniją.

Taktinis lygmuo
Šiandien ryte rusų teroristai atakavo Kyjivo sritį. Pranešama apie oro antskrydį, tačiau informacijos apie pasekmes kol kas nėra.

Okupantai bepiločiais atakavo Zaporižę, o paryčiais paleido dar 10 raketų S-300. Mieste sunaikinta infrastruktūra, kilo gaisrai, kuriuos gelbėtojai laiku lokalizavo. Nukentėjusiųjų nėra.

Okupantai deda visas pastangas, kad išlaikytų užgrobtas Charkivo, Luhansko, Zaporižės, Mykolajivo ir Chersono teritorijas.

Pastarąją parą okupantai paleido šešias raketas, atliko trisdešimt oro smūgių, keturiasdešimt aštuonis apšaudymus iš reaktyvinių ugnies sistemų.
Ukrainos kariuomenės Generalinio štabo duomenimis, sužeisti rusų kariai netelpa Tokmako ir Donecko miestų ligoninėse. Trūksta lovų ir medikamentų. Medikai pervargę.

Rusijos karinė vadovybė atsisako evakuoti sužeistuosius į Rusijos teritoriją, todėl sunkiai sužeistų karių mirtingumas viršija 50 %. Į vieną iš Donecko miesto ligoninių šią savaitę priimta apie 100 sužeistųjų.

Pranešama, jog Zaporižės srityje buvo sunaikintas ginkluotų varguolių susitelkimo vieta ir technika. Nukentėjo apie 100 užpuolikų. Tarp jų 25 mobilizuoti naujokai. Berdiansko gyvenvietės rajone sunaikinti 4 kompleksai S-300.

Per praėjusią parą Ukrainos karo aviacija sudavė apie trisdešimt smūgių, pataikyta į dvidešimt penkis ginkluotės bei karinės technikos židinius, tris priešo priešlėktuvinių raketų kompleksus. Ukrainos priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė devynis bepiločius orlaivius, raketiniai daliniai ir artilerija ištaškė keturis kontrolės postus, penkiolika gyvosios jėgos, ginklų ir karinės įrangos židinių, dvylika šaudmenų sandėlių, pataikė į artilerijos dalinį ir dvidešimt kitų svarbių taikinių.

Pranešama, jog rusai, bėgdami iš Chersono srities, paliko visą ginklų arsenalą: 500 artilerijos sviedinių ir šaudmenų, skirtų „Grad” ir „Uragan” sistemoms, taip pat daugiau kaip šimtą prieštankinių valdomų raketų ir prieštankinių minų.

*****

Locked N’ Loaded

Sveikinimai su Ukrainos gynėjų diena. Ta proga JAV patvirtino bataliono rotacijas Lietuvoje bent jau iki 2026 m. Tai gera žinia dėl dviejų priežasčių:
1) Mes ir vokiečiai turėsime laiko pasidaryti namų darbus, kad 41 – oji brigada nuolat būtų dislokuota Lietuvoje.
2) Treniruodamiesi Pabradėje, jie sustiprina sostinės gynybą. Kaip žinia, čia kol kas nacionalinių pajėgų daug neturime.

Žiūrime, kaip situacija klostosi fronte.
1. Šiaurinis Donbaso flangas. Kabūm šakalaka vyksta Belhorod srityje. Rossgvardijos bazė ir elektros paskirstymo stotis pavėluotai paskelbtos nerūkymo zona.

• Svatove. Ukrainiečių vienetai toliau spaudžia agresorių Pershotravneve – Kotliarivka ruože. Nors orkai per soc.tinklus skelbia apie savo pergales ir šimtus sunaikintų „fašistų“, visgi priversti užleisti pozicijas. Tikėtina, ukrainiečiai siekia pasistūmėti bent iki Arapivka – Verkhnya Duvanka ruožo, kad galėtų efektyvia artilerijos ugnimi atakuoti kelią Troicke – Svatove. Žinoma, ambicijos gali būti ir didesnės, tačiau viešų šaltinių duomenis apie pusė čia veikiančių pajėgų yra ukrainiečių TRO vienetai, tad dėl šarvo ir manevro trūkumo puolimas į gylį gali būti komplikuotas. Tuo labiau, kad agresorius ne tik tupi apkasuose, bet ir kontratakuoja. Ukrainiečių suaktyvėjimas Pershotravneve – Kotliarivka ruože prikausto dalį orkų pajėgų, neleidžia jiems lengvai manevruoti rezervais, o ukrainiečių vienetai gali kiek ramiau ruoštis Svatove puolimo operacijai.

• Kremina. Susidariusią pauzę vis dažniau nutraukinėja agresorius. Jis naudojasi tuo, kad ukrainiečių reorganizacija užtruko (neatmestina, kad viena iš priežasčių – problemos Bakhmut sektoriuje). Orkai vykdė kontratakas Terny link. Jei dar yra planų ir resursų artimiausiu metu atsiimti Kremina, šiuo metu ukrainiečiams kritiškai svarbu užimti iš įsitvirtinti no mans land (Dibrova – Kuzmine), kaip jie tai padarė Svatove sektoriuje. Priešingu atveju rusai turės „buferinę zoną“, kurioje įklampins ukrainiečius į pozicines kautynes, o sukaupęs resursų ims atakuoti. Taip yra grėsmė ukrainiečiams prarasti iniciatyvą.

• Lysychansk. Kokių veiksmų eigos variantų galime laukti prie Kremina, matome Lysychansk sektoriuje. Rusai ne tik kontratakavo, bet ir šiek tiek pasistūmėjo no mans land prie Verkhnokamyanka. Tai taktinė sėkmė, tačiau signalas neramina.

• Bakhmut. Tęsiasi sunkus mūšis Bakhmut prieigose bei įnirtingos kautynės už kelią Horlivka – Bakhmut. Orkams pavyko sugrįžti į pozicijas prie Mayorske. Dabar gyvenvietė ir strategiškai svarbus kelių mazgas yra blokuotas iš trijų pusių. Tuo pačiu prasidėjo intensyvesnis tiekimo kelių į Bakhmut iš vakarų apšaudymas orkų artilerija (pirmiausia, kelias Kostiantynivka – Bakhmut). Tai tapo įmanoma rusams pasistūmėjus Vesela Dolyna – Zaitseve ruože. Dabar kelias ir tarpinis taškas Chasiv Yar gali būti efektyvia ugnimi atakuojamas rusų haubicoms.

2. Centras. Tęsiasi sunkios kautynės Pervomaiske – Vodyane ruože. Agresoriui pavyko nežymiai pasistūmėti, tačiau tai taktinė sėkmė, kuri šiame kare iš rankų į rankas keliauja dažnai.

3. Zaporizhia. Be pakitimų. Tiesa, virš Mariupolio intensyviai dirbo agresoriaus oro gynyba. Reiškiasi kažkokios cigaretės šia kryptim pradėjo skraidyti.Tikėkimės, kad tai tik pradžia.

4. Pietūs.

• Beryslav sektorius. Sukūrę gynybos liniją, rusai bando kovoti už iniciatyvą mūšio lauke. Vakar ukrainiečiams pradėjus kontratakas, rusai taip pat atakuoja. Pabandė išmušti ukrainiečius iš Nova Kamianka, kur šie vakar pagerino savo taktinę situaciją. Nepaisant, kad tai nedidelė gyvenvietė, ji svarbi ukrainiečių gynyboje. Sektoriuje nėra tiek jau daug gyvenviečių, tad kiekviena jų tampa savotišku atramos tašku ir priešakinių operacijų baze (FOB). Tuo pačiu rusai pabandė laimę atakuodami Suhy Stavok link, taip tikėdamiesi ne tik nukirsti ukrainiečių pleištą link Bezimenne, bet ir sutrukdyti rengti operacijas Snihurivka link. Abi atakas ukrainiečiai atmušė.

• Snihurivka ir Cherson sektoriuose didelių pakitimų nėra.

Pabaigai – orkai bando išnaudoti ataką prieš Krymą geopolitinėje kovoje. Putka pareiškė, kad „jei bus įrodyta“, kad sprogmenys atakai buvo atgabenti iš Odesos, t.y. ataką surengė Ukraina, tuomet tai gali priversti peržiūrėti susitarimą dėl ukrainietiškų grūdų. Iš vienos pusės tai tarsi patvirtintų sąmokslo teoriją, kad tai patys rusai įvykdė šią ataką. Kita vertus, tai gali ir būti ir putko ir co reakcija į susidariusią situaciją ir bandymas ją išnaudoti.

Na ir pasilinksminimui – orkų propagandistai dalinasi žinia, neva aukšti generolai ir gynybos ministerijos vadovai davė nurodymą eilei „karo žurnalistų ir analitikų“ t.y. propagandistų taikyti baudžiamojo ir administracinio poveikio priemones už „specialiosios operacijos diskreditavimą“. Šie sąrašai jų tarpe jau gavo „sušaudymų sąrašų“ pavadinimą, apeliuojant į stalino valdymo metu vykdytas represijas.

Gražu net žiūrėt kaip jie putoja, piktinasi ir aiškinasi. Gali būti, kad tai viena iš naujojo karo Ukrainoje vado armijos generolo S. Surovikino priemonių dar labiau iškreipti karo paveikslą (vieninteliu šaltiniu liktų orkų gynybos ministerijos skleidžiamas briedas).

*****

Locked N’ Loaded

Jau sklando atgarsiai iš Ramstein – 6 susitikimo. Mordoro smūgių Ukrainos kritinei ir civilinei infrastruktūrai kontekste turbūt natūralu, kad daugiausia kalbų apie planus stiprinti Ukrainos oro gynybą. Buvo grėsmė, kad tai sugers ne tik visą viešą dėmesį, bet ir nustums kitus labai svarbius sprendimus. Tačiau panašu, kad tai neįvyko. Šalia viešoje erdvėje aktualiausios oro gynybos, atsirado vietos aptarti ir sutarti dėl pagalbos ukrainiečių manevriniams vienetams. Jei norime išlaikyti ukrainiečių strateginę iniciatyvą kare bei užgesinti problemas prie Bakhmut, vamzdžių, vikšrų ir šaudmenų Ukrainos gynėjams labai reikia. Reikia dabar ir daug. Girdėjome apie amerikietiškus HIMARS‘us, britų haubicas, lietuviškus savaeigius minosvaidžius, pasirašytą Ukrainos susitarimą su Prancūzija dėl ginkluotės tiekimo, anksčiau deklaruotas vokiškas haubicas ir pan. Labai viliamės, kad bus daugiau. Kad tik vakarų karinė pramonė spėtų prisitaikyti.

Šiaurinis Donbaso flangas

Svatove. Suaktyvėjo ukrainiečių grupuotė Kupjansk ruože. Nuo Petropavlivka – Peschane jie puola Pershetravneve – Kotliarivka ruožą ir siekia atstumti agresorių toliau nuo kelio Kupjansk – Svatove. Prie Pershetravneve ukrainiečiams tai pavyko, tačiau įsitvirtinti nepasisekė. Teritorija į pietus nuo gyvenvietės no mans land. Beje, agresoriaus duomenimis čia pirmu smuiku groja ne kas kitas, o Ukrainos TRO vienetai. Apie teritorinės gynybos identifikuotas pamokas Lietuvai galite paskaityti čia https://cutt.ly/UBEbkv9 . Kituose sektoriaus ruožuose tęsiasi pozicinės kautynės.

Kremina. Agresoriaus propagandistų teigimu ukrainiečiai formuoja šturmo grupes ir rengiasi Kremina puolimui. Tuo tarpu ukrainiečiai šiek tiek pagerino savo taktinę padėtį kelyje Zarichne – Kremina. Neatmestina, kad sulėtėjęs ukrainiečių pasirengimas pulti Kremina link iš dalies susijęs su tuo, kad ukrainiečiai galimai dalį pajėgų ir paramos ugnimi priemonių permetė/permeta link Bakhmut.
Lysychansk. Rusai apsiskelbė, kad įžengė į Spirne, tačiau kiti šaltiniai to nepatvirtina. Tai labiau panašu į dar vieną orkų dezinformacinę ataką. Mūšis tęsiasi, ukrainiečiai gina pozicijas. Taip pat tęsiasi lokalūs susidūrimai Lysychansk prieigose.

Bakhmut sektoriuje situacija ir toliau sudėtinga. Ukrainiečiams pavyko sustabdyti agresoriaus viržimąsi pietiniame Bakhmut flange. Jie atmušė orkų atakas Ivanhrad ir Ozaryanivka, tačiau rusų persvara artilerijos vamzdžiais ir šaudmenimis vis dar išlieka didelė.

Centras. Nepavykus apeiti Mariinka įtvirtinto ruožo, orkai nesugalvojo nieko geriau, kaip dar kartą šturmuoti pagrindines ukrainiečių pozicijas. Ši frontalinė ataka žlugo. Tęsiasi susidūrimai prie Pervomaiske ir Avdiivka.

Zaporizhia. Ukrainiečiai atmušė rusų ataką prie Velyka Novosylka. Kituose ruožuose sąlyginė ramybė – dirba žvalgai ir artilerija.

Pietūs
Beryslav sektorius

Smulkmena, bet malonu – ukrainiečiai nežymiai pagerino savo situaciją prie Nova Kamyanka. Dar vakar ukrainiečių pozicijos buvo išsikišusios į no mans land, agresoriaus žvalgybos grupės galėjo prisėlinti ir atakuoti į flangą. Dabar ukrainiečiai išlygino kontaktinę liniją pastumdami pozicijas apie 1 – 2 km į priekį.

Ukrainiečiai suintensyvino atakas Bruskinske – Sadok ruože, ukrainiečių atakos sraigtasparniai čia taip pat atakavo orkų pozicijas (kas rodo ne itin tvirtą agresoriaus oro gynybą šiame ruože). Jau anksčiau minėjome, kad visas ruožas Bezimenne – Staricya – Sadok (kurio dalis yra Bruskinske – Ishenka) yra svarbu ne tik vystant puolimą link Bersylav, bet ir rengiantis judėti Snihurivka link. Ar šis suaktyvėjimas kažko didesnio pradžia – sunku pasakyti. Stebėsime situaciją.

Snihurivka ir Cherson sektoriuose be pakitimų.

Šiandien į Tėvynę iš nelaisvės grįžo dar 20 Ukrainos gynėjų.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja pasmerkė Rusijos „bandymą neteisėtai aneksuoti” keturis iš dalies okupuotus Ukrainos regionus ir paragino šalis nepripažinti šio žingsnio. 143 šalys rezoliucijai pritarė; Rusija, Baltarusija, Nikaragva, Šė Korėja ir Sirija nepritarė; 35 šalys, įskaitant Kiniją, Indiją, Pakistaną ir Pietų Afriką susilaikė.
Pasakyk, kas tavo draugas, pasakysiu, kas tu.

Vakar Briuselyje prasidėjo Ukrainos gynybos kontaktinės grupės (vadinamojo „Ramštein–6”) susitikimas. JAV gynybos sekretorius Lloyd Austin susitikimo metu pareiškė, kad Ukrainos kariuomenė pakeitė Rusijos sukelto karo dinamiką, todėl parama Ukrainai didės. Ukrainos gynybos ministras Oleksij Reznikov akcentavo, jog šiandien Ukrainai svarbiausia oro gynybos stiprinimas.

Ramšteino formato dalyviai pažadėjo skirti milijardus dolerių karinės pagalbos Ukrainai, taip pat humanitarinę ir finansinę paramą. Bus skatinamos naujos investicijos į pramonę, kad būtų patenkinti tiek Ukrainos, tiek kitų šalių gynybos poreikiai.

JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Mark Milley pareiškė, kad Rusijos strateginiai tikslai Ukrainoje žlugo. Rusijai nepavyko pasiekti savo strateginių tikslų dėl klaidų, Ukrainos kariuomenės ir žmonių drąsos bei tarptautinės paramos. Generolas pridūrė, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų daliniai jau sunaikino daugiau kaip 400 taikinių okupuotose teritorijose, naudodami artilerijos sistemas HIMARS.

Ukraina turi neįveikiamų sąjungininkų, kas reiškia, jog niekada nebus įveikta. Rusijos teroro aktai, miestų bombardavimas ir civilių žudynės tik dar labiau spartins karinę paramą ir Putino Rusijos pabaigą.

Vokietijos gynybos ministerija pareiškė, kad perduos Ukrainai papildomų haubicų „Panzerhaubitze 2000” ir daugkartinių raketų paleidimo įrenginių MARS II.

Lietuva nelaukdama raginimų, galėtų nedelsiant perduoti turimus kelioliką Pzh–2000 vienetų, kur jie neabejotinai prisidėtų prie greitesnio Rusijos imperinių užmačių žlugimo ir mūsų visų saugumo. Be to, tai galėtų būti ir derybinis svertas prašant JAV greičiau mums pristatyti perkamas HIMARS sistemas – galbūt net kitąmet, o ne 2025–aisiais.

Ima aiškėti, kodėl, be kitų priežasčių, Kremliui reikėjo susprogdinti „Nord Stream 1”. Putinas vakar ramiai pareiškė, kad Rusija pasirengusi pradėti tiekti dujas į Europą vienintele likusia dujotiekio „Nord Stream 2” atšaka. Atšakos pajėgumas yra 27,5 mlrd. kubinių metrų per metus, t. y. apie 8 proc. viso dujų importo į Europą. Rusija esą yra pasirengusi pradėti tokį tiekimą.

Nepaeis. Vakarai suprato, su kuo turi reikalą ir ES planuojasi alternatyvas rusiškoms dujoms. Pavyzdžiui, pagal naujus susitarimus su ES, Azerbaidžanas planuoja iki 2027 m. padvigubinti dujų eksportą į Europą – Transadrijos dujotiekio pajėgumai bus didinami iki 20 mlrd. kubinių metrų dujų per metus.

Lenkijos naftotiekių operatorė „Pern” pranešė, kad aptiko nuotėkį viename „Družbos” sistemos naftotiekyje, kuriuo iš Rusijos į Europą tiekiama nafta. Teigiama, jog nuotėkio priežastys nežinomos. Priešingai nei tikėjosi spekuliantai, po šios žinios naftos kaina smuko žemyn. “Brent” žalios naftos kaina sumažėjo 1,85 % – iki 92,55 JAV dolerio už barelį, o Vakarų Teksaso vidutinės naftos kaina sumažėjo 2 % – iki 87,51 JAV dolerio.

OPEC smarkiai pakeitė Kinijos naftos paklausos prognozę ir sumažino pasaulinės naftos paklausos prognozes. OPEC savo 2022 m. paklausos augimo prognozę sumažino 460 000 barelių – iki 2,64 mln. barelių per parą, o 2023 m. – 360 000 barelių – iki 2,34 mln. barelių per parą.

Vokietijos kibernetinio saugumo vadovas Arne Schönbohm gali būti atleistas iš tarnybos, nes įtariamas ryšiais su Rusijos žvalgybos tarnybomis.
Platų, vienok, voratinklį numezgė Kremlius. Narplioti teks ilgai.

Operacinis lygmuo
Be esminių pakitimų.
Rusijai nepasiteisino dešimčių tūkstančių piliečių mobilizacija ir jų siuntimas į frontą. Priešingai. Tai tapo vieša gėda. Pranešama, kad rusų kariai naudoja sovietinio tipo surūdijusius šalmus. Neveikia radijo stotys, stringa ginklai, genda arba iš viso nevažiuoja transporto priemonės. Mobilizuotieji teigia, jog šaudyti iki siuntimo į fronto liniją, gavo tik kartą.

Į frontą siunčiami tarnybai netinkami, ligoti asmenys. Jų vadais skiriami mobilizuoti karininkai, baigę su karyba susijusias studijas civilinėse mokyklose, niekada gyvenime nedėvėję uniformos. Tokie vadai supratimą apie karo taktiką turi geriausiu atveju iš filmų “Brat” ir “Brat–2” bei “9 rota”.

Be to, šviežiai mobilizuotieji, stengiasi išvengti kovos bei pasiduoti į nelaisvę. Daugėja tyčinių galūnių persišovimo atvejų.

Vieno “Ligos” (“Wagner”) samdinio teigimu, naujai suformuoti vienetai koviniu pajėgumu nusileidžia net Donecko ir Luhansko srityse mobilizuotiems civiliams gyventojams. Profesionalus žudikas sako, kad geriau jokios paramos, nei tokia, kuri šaudo tau į nugarą.

Taktinis lygmuo

Per pastarąją parą okupantų pajėgos Ukrainos teritorijoje surengė tris raketinius ir 21 oro smūgį bei 104 apšaudymus reaktyvinėmis ugnies sistemomis. Smogta į objektus ir civilius gyventojus daugiau kaip 40 gyvenviečių.

Rusijos kariuomenė vėl apšaudė gyvenamuosius Mykolajivo rajonus.

Okupantai stengiasi išlaikyti laikinai užimtas teritorijas, mėgindami kontratakuoti kai kuriomis kryptimis, puolimus koncentruodami Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.

Aktyviai naudojamos Irano gamybos raketos ir bepiločiai orlaiviai.

Zaporižės srities Tokmako rajone ukrainiečių daliniai smogė trims priešlėktuvinių raketų kompleksams S–300. Sužeisti užpuolikai nugabenti į vietos ligoninę.

Chersono srityje dėl taškinio ugnies smūgio Tokarivkos rajone priešininko gyvosios jėgos nuostoliai siekia 150 karių.

Ukrainos karo aviacija praėjusią parą sudavė 32 smūgius. Pataikyta į 25 ginkluotės ir karinės technikos koncentracijos rajonus, 7 priešlėktuvinių raketų kompleksus, numušti 4 priešo sraigtasparniai ir 26 bepiločiai orlaiviai.

Raketinės pajėgos ir artilerija pastarąją parą smogė 6 rusų kontrolės punktams, 7 gyvosios jėgos sutelkimo vietoms, ginklų ir karinės įrangos, 4 šaudmenų sandėliams.

Komentaras
Rusija pranešė, kad sulaikė aštuonis asmenis, susijusius su šeštadienį įvykusiu sprogimu ant Kerčės tilto. FSB teigimu, penki iš sulaikytųjų yra rusai, kiti – ukrainiečiai ir armėnai. FSB apkaltino Ukrainos saugumo tarnybas prisidėjus prie išpuolio ant tilto. Ši žinia pasirodė tuo metu, kai prasidėjo masinis Ukrainos miestų apšaudymas raketomis.

Putinas taip pat pareiškė, kad sprogimai „Nord Stream” dujotiekiuose yra „pavojingiausias precedentas” ir „tarptautinio terorizmo aktas”. Pasak Putino, incidentą galėjo suorganizuoti tie, kurie yra „techniškai pajėgūs įvykdyti tokius sprogdinimus ir jau yra ėmęsi tokio sabotažo, buvo sučiupti už rankos, bet liko nenubausti”.

Bravo – niekas geriau negalėjo įvardinti Rusijos – teroristinės valstybės, kuri pati tą organizavo bei įvykdė. Kremliaus organizuoti sprogdinimai, dėl jų apkaltinant priešininkus yra sena KGB (FSB) taktika. Labai panaši situacija buvo susiklosčiusi 1999–aisiais, kai po sprogimų serijos Rusijoje ir Dagestane, Putleris pareiškė, jog reikia peržiūrėti Chasavjurto taikos susitarimą. Netrukus Čečėnija buvo apkaltinta Rusijos užpuolimu, o Kremlius pradėjo čečėnų „smogikų“ naikinimą, siekiant juos demilitarizuoti.

Atkreipiame dėmesį į socialiniuose tinkluose vis gausėjančius buvusių ar esamų Putino parankinių pareiškimus, kad Rusija neplanavo pulti Ukrainos. Kviečiame tuo nesistebėti ir nemanyti, kad Kremliaus pozicija keičiasi. Ukrainos ir Lietuvos atžvilgiu ji nesikeičia daugiau kaip 30 metų. Visi tariami „nepuolimai“ tebuvo primityvus melas, siekiant suklaidinti, apgauti, suvedžioti, užmigdyti ir smogti tuomet, kai priešininkas to visai nesitiki.

Foto: šiąnakt apšaudytas Mykolaijivas.

Šiaurinis Donbaso flangas

Svatove

Ukrainiečiai toliau siekia blokuoti Svatove miestą iš šiaurės rytų. Agresorius čia kontratakuoja, tačiau jam situacijos pataisyti nepavyksta. Rusai bando išlaikyti pozicijas aukštumose į rytus nuo kelio Kupjansk – Svatove (Krohmalne – Krovoshyivka ruožas). Kituose ruožuose lokalūs susidūrimai, dirba artilerija ir žvalgyba.

Rusai palei kelią Svatove – Kremina įrenginėja gynybos liniją (prieštankiniai grioviai, minų laukai, šarvuotos technikos mobilumą ribojantys betoniniai kūgiai). Visa tai šiek tiek primena vaizdus iš 1944-45 m. Zigfrydo linijos, kur naciai rengėsi stabdyti iš vakarų puolančius Sąjungininkus. Nepavyko aniems naciams, nepavyks ir šitiems.

Kremina. Fiksuotas ukrainiečių aktyvumas Dibrova. Ši nedidelė gyvenvietė yra no mans land viduryje tarp Zarichne (ukrainiečiai) ir Kremina (rusai). Sunku pasakyti, kokio dydžio tai vienetas ir kokia jo užduotis (žvalgyba ar puolimas). Jei čia ukrainiečiams pavyktų įsitvirtinti, tai būtų svarbus žingsnis rengiantis Kremina puolimui.

Lysychansk. Antroje dienos pusėje agresorius persigrupavo ir atnaujino atakas Spirne link. Kaip ir anksčiau, jos visos yra atmuštos.

Bakhmut sektoriuje situacija dinamiška

Agresorius nežymiai pasistūmėjo Bakhmut pietrytinėse prieigose ir pasiekė ruožą Ivangrad – Opytne. Kita vertus, ukrainiečiams pavyko rusus atstumti nuo svarbios sankryžos apie 3,5 km į šiaurės rytus nuo Opytne. Ši sankryža svarbi dėl dviejų priežasčių: 1) ją užėmus smūgiu šiaurės galima paremti puolimą Ivangrad – Opytne ruože ir 2) veržtis į Bakhmut miestą iš pietryčių ir bandyti sugriauti ukrainiečių gynybą patogiose pozicijose tarp F.Maksymenka gatvės ir upės Bakhmutovka. Sėkmės atveju tai 1) perskeltų Bakhmut gynybą pusiau, 2) vandens kliūtimis pridengtas ir įtvirtintas ukrainiečių pozicijas Bakhmut rytuose veikianti orkų grupuotė galėtų pulti nepalyginamai lengviau.

Ukrainiečiai dar pastūmė no mans land prie Kurdiumivka savo naudai. Norėtųsi tikėti, jog tai virsta tendencija.

Atsargiai vertintume pasirodžiusią informaciją, kad agresoriaus taktinės sėkmės Bakhmut priežastis yra išimtinai iš nusikaltėlių sudarytos Vagner samdinių šturmo grupės. Net priimant prielaidą, kad orkai ukrainiečių pozicijas užverčiama lavonais ir taip pasistumiama į priekį, visgi reikia pasakyti – to nepakanka išlaikyti užimtą teritoriją. Joje dar reikia gebėti išgyventi ukrainiečių artilerinį apšaudymą ir po to neišvengiamai sekančias kontratakas. Čia tau ne beginklę merginą prievartauti, ar neįgalią senutę kirviu kapoti. Pulti, išgyventi artilerijos smūgius ir išlaikyti poziciją gali tik motyvuota ir gerai parengta pėstininkija. Tad galimai 1) atvykę kaliniai yra miksuojami su kovinės patirties turinčias samdiniais, zekams patikimos pačios pavojingiausios užduotys (pvz ugnies taško naikinimas), didesnė dalis jų žūva, tačiau pozicijose įsitvirtina patyrę samdiniai, arba 2) iš patyrusių sudaromos jungtinės puolimo grupės, o kaliniams patikimos kitos funkcijos (flangų apsauga, parama ugnimi ir pan.) taip nuimant kovinį krūvį nuo puolime dalyvaujančių samdinių.

Centras. Ukrainiečiai stumia Mariinka ruože įstrigusius orkus nuo Pobeda. Tuo pačiu jie pasigerino taktinę situaciją ir šalia esančioje Novomykhaylivka. Sunkios pozicinės kautynės tęsiasi.

Zaporizhia. Be pakitimų. Tiesa, orkų propagandistai piktinasi vietos gyventojais, kurie perdavinėja Ukrainos kariuomenei informaciją apie rusų dislokacijos vietas ir judėjimo maršrutus. Sveiki atvykę į pragarą, debiloidai.

Pietūs

Snihurivka sektoriuje be pakitimų.

Cherson sektoriuje suintensyvėjo agresoriaus artilerijos ugnis Soldatske (visai šalia Pravdine), tad neatmestina, kad čia ukrainiečiai vykdo lokalius puolimo veiksmus.

Beryslav sektoriuje ukrainiečiai oficialiai patvirtino įsitvirtinę Trifonivka – Nova Kamyanka ruože. Čia jų pajėgos veikia jau keletą dienų, tačiau dabar čia gynybos linija sukurta. Agresorius artilerijos ugnį koncentravo Blahodatvika – Davidiv Brid ruože, tarsi bandytų sutrukdyti ukrainiečių persikėlimą per Inhulec upę. Jei jie pažiūrėtų į kalendorių ir žemėlapį, tai pastebėtų, kad sėkmingo puolimo išdavoje ukrainiečiai jau kurį laiką turi gerokai daugiau galimybių kirsti Inhulec upę.

Savo ruožtu ukrainiečiai artilerijos ugnimi atakavo dešinįjį Dniepro krantą prie Nova Kachovka (Kozatske). Kaip rašėme vakar, tikėtina, kad čia garso ir šviesos gali būti dar daugiau.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Joe Biden pasmerkė masinius Rusijos raketų smūgius prieš Ukrainą. „Jungtinės Valstijos griežtai smerkia Rusijos raketų smūgius Ukrainos teritorijoje, įskaitant Kyjivą. Per šiuos smūgius žuvo ir buvo sužeisti civiliai gyventojai, sunaikinti objektai, neturintys nieko bendra su karine infrastruktūra. Šie smūgiai dar kartą parodė, kad neteisėtas Putino karas prieš Ukrainos žmones yra itin žiaurus”, pareiškė JAV prezidentas.

Negaišinsime jūsų brangaus laiko kitais pasaulio valstybių lyderių pareiškimais ir užuojautoms. Visa tai panašu į viename ringo kampe gulinčio kovotojo moralinį palaikymą, kuomet jį daužo ir spardo keli gerai įmitę sadistai.

Kovotojui (ukrainiečiui) stebėtojai (Vakarų valstybių vadovai) šluosto kraują, ramina, atneša vandenį, mauna naujas bokso pirštines, su kuriomis jis turi gintis nuo peiliais, kastetais, durklais ginkluotų sadistų. Nors banditai talžo ukrainietį be jokių kovos taisyklių, Vakarai iš savo remiamo kovotojo reikalauja laikytis garbingos kovos ir neša dovanų sukruvintų ir suplėšytų pakeitimui naujus marškinėlius ir trumpikes.

Kova tęsiasi, kraujas liejasi laisvai. Taisyklių besilaikantis kovotojas toliau talžomas. Ponai ir ponios, užimkite žiūrovų salėje vietas. Netrukus – trečias raundas.

JAV oro uostų svetainių darbą sutrikdė Rusijos programišiai, trumpam išvesdami jas iš rikiuotės. Mes įpratę prie apkasų ir Rajano gelbėjimo vaizdų filmuose, todėl mums atrodo, kad joks pasaulinis nevyksta. Mūsų gi nuomone, tiek konvencinis karas, tiek nekonvencinės priemonės, naudojamos, kaip karo įrankiai, įtraukiant kone visas pasaulio valstybes, turėtų būti įvardintos, kaip Rusijos sukeltas Trečiasis pasaulinis karas.

Lenkija paragino savo šalies piliečius palikti Baltarusiją, nes įtampa tarp šalių išaugo, po tariamų Vakarų grasinimų Minskui. Vakar kolūkio prezidentas Bulbašenko pareiškė, kad padėtis aplink Baltarusiją tebėra įtempta. „Šiaurės Atlanto aljanso ir daugelio Europos šalių karinė ir politinė vadovybė atvirai svarsto galimos agresijos prieš mūsų šalį scenarijus iki branduolinių smūgių, jei tokie trimitai būtų duoti“, – generolams pasaką sekė bulvinis diktatorius.

Vokietija per kelias dienas pristatys Ukrainai pirmąją iš keturių oro gynybos sistemų IRIS-T SLM, pareiškė šalies gynybos ministrė Christine Lambrecht. „Atsinaujinęs raketų apšaudymas <…> rodo, kaip svarbu greitai aprūpinti Ukrainą priešlėktuvinės gynybos sistemomis”, – sakė ji.

Bravo. Jei būtų mąstoma nors vienu žingsniu į priekį, aukų būtų išvengta ar bent jau padaryta viskas, kad jų būtų kuo mažiau.

Ukrainos saugumo tarnyba įtraukė Medvedevą į ieškomų asmenų sąrašą. Jis, kaip ir dauguma Rusijos saugumo tarybos narių, yra įtariamasis baudžiamojoje byloje pagal Ukrainos baudžiamojo kodekso 110 straipsnį (Ukrainos teritorinio vientisumo ir neliečiamumo pažeidimas). Į ieškomų asmenų sąrašą įtraukti ir kiti Putino režimo atstovai, įskaitant Rusijos Valstybės Dūmos pirmininką Viačeslavą Volodiną, Rusijos Federacijos tarybos pirmininkę Valentiną Matvijenko, Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos vadovą Sergejų Naryškiną, Rusijos gynybos ministrą Sergejų Šoigu, Rusijos federalinės saugumo tarnybos direktorių Aleksandrą Bortnikovą, Rusijos nacionalinės gvardijos direktorių Viktorą Zolotovą ir Rusijos saugumo tarybos sekretorių Nikolajų Patruševą.

Kinija ir Indija, kurios anksčiau susilaikė nuo Rusijos karo prieš Ukrainą kritikos, po pirmadienį, spalio 10 d., Ukrainai suduoto didelio masto raketų smūgio, paragino deeskaluoti padėtį ir pradėti dialogą.

Pareiškimas, kuris jei mums kažką ir reiškia, tai Kremliui reiškia apskritą nulį.

Rusijos eksprezidentas D. Medvedevas pareiškė, kad smūgiai Ukrainoje tėra „pirmasis epizodas“. Medvedevas teigia, jog tokiomis apsaugos priemonėmis Maskva siekia „visiško Ukrainos režimo demontavimo“.

Demontavus dar vieną „Russkij standart” butelį, galima demontuoti viską, ką tik širdis geidžia.

Operacinis lygmuo
Ukraina, po vakar dienos smūgių, nutraukia elektros eksportą ES, siekdama stabilizuoti nacionalinę energetikos sistemą.

Kremlius toliau eskaluoja konfliktą su Vakarais. Tai reiškia, kad ir toliau bus rengiamos provokacijos kaip pagrindas naujiems ir naujiems smūgiams. Raketos, paleistos į Ukrainos sostinės centrą reiškia, kad kiti smūgiai galimai bus nukreipti į kitus sprendimų priėmimo centrus Ukrainoje. Kremliaus atakos bus tuo nuožmesnės, kuo Ukraina rodys didesnį aktyvumą fronto linijose ir kuo daugiau ginklų Vakarai tieks Kyjivui.

Šis karas kol kas ne apie pasaulio susinaikinimą, o apie Ukrainos sunaikinimą. Kyjivui metas kalbėti su Briuseliu ir Vašingtonu ne tik apie ginkluotės tiekimą, bet ir apie tiesioginį įsikišimą. Nes išmanioms raketoms baigiantis, paskutinės jų gali būti nukreiptos į Zaporižės AE.

Sugriautus miestus atstatysim. Žmonių ir gamtos, kurios dalis esame – ne.

Taktinis lygmuo
Nepavykus perlaužti padėties fronto linijoje, okupantas rengia raketų smūgius, siekdamas sunaikinti svarbią infrastruktūrą ir tankiai apgyvendintus Ukrainos miestus.

Mobilizacija nesustabdo sėkmingo Ukrainos kariuomenės puolimo Luhansko ir Chersono kryptimis.

Praėjusią parą Rusijos teroristai paleido daugiau kaip 61 raketą, surengė 32 oro smūgius ir 92 atakas iš salvinių reaktyvinių ugnies sistemų.

Ukrainos oro gynybos daliniai sunaikino 73 taikinius: 46 sparnuotąsias raketas ir 27 bepiločius orlaivius.

Dėl masinių raketų smūgių per pastarąją parą nukentėjo daugiau kaip 30 gyvenviečių infrastruktūra.

Teigiama, kad komplikuojantis situacijai Kryme, okupacinė vargetų valdžia planuoja evakuoti čia tarnaujančių saugumo tarnybų vadovų šeimas.
Luhansko srityje, Starobilske, okupantai areštuoja vietos gyventojus – Ukrainos kariškių draugus, šeimos narius, teisėsaugos institucijų darbuotojus. Taip pat ieškoma iš Rusijos armijos masiškai sprunkančių dezertyrų.

Ukrainos aviacija praėjusią parą sudavė 6 smūgius. Pataikyta 4 ginklų ir karinės įrangos susikaupimo vietoms, 2 priešlėktuvinių raketų kompleksams, sunaikintas Su–25.

Raketinės pajėgos ir artilerija smogė valdymo punktui, keturiems gyvosios jėgos, ginklų ir karinės įrangos sutelkimo vietoms, vienam priešo priešlėktuvinių raketų kompleksui S–300 ir šaudmenų sandėliui.

Komentaras
Po atakų prieš Ukrainą, Putinas kreipėsi į Rusijos saugumo tarybą. Rusijos vladyka šalies raketų smūgius į vaikų darželius ir daugiabučius pateisino kaip atsaką į Ukrainos pajėgų „teroro aktus”, įskaitant savaitgalį įvykusį sprogimą ant Kerčės tilto. Pasak Putlerio, Rusija ir toliau griežtai atsakys į „tolesnius Ukrainos išpuolius“. Kyjivo vadovus išvadinęs priklausančius „tarptautinėms teroristinėms grupuotėms”, karo nusikaltėlis pareiškė, jog „neįmanoma tokių nusikaltimų palikti be atsako”.

Šis Kremliaus teroristinis aktas – gerai parengta karinė ir psichologinė operacija. Tiek Ukrainoje, tiek Europoje bei Lietuvoje ją lydėjo panikos, pykčio, branduolinio karo baimės protrūkis.

Tačiau net ir tokiu sudėtingu momentu – kaip ir bet kuriuo kitu – privalome įjungti racionalų, “antrąjį” pagal Kanemaną mąstymo būdą ir šaltą protą. Jei, žinoma, norime laimėti.

Reikia suprasti, kad Ukrainos miestų apšaudymui buvo ruoštasi. Jo preliudija – ir diversija Nord Stream dujotiekiuose Baltijos jūroje, ir FSB pranešimas apie tariamą 30–ties gyvenviečių Rusijos teritorijoje apšaudymą, kurį neva vykdė Ukraina, ir Minsko kaltinimai Kyjivui dėl tariamo išpuolio prieš Baltarusiją rengimo. Kerčės tilto sprogdinimas tik pagreitino smūgius prieš Kyjivą ir kitus Ukrainos miestus, radus neva pateisinamą pretekstą.

Režimas neturi išeities – arba pasiduoti, arba toliau eskaluoti konfliktą. Padėjus paniką, džiugesį ir kitas emocijas į šalį bei žvelgiant pro akis graužiančių dūmų uždangą, ryškėjantis tolesnės karo eigos paveikslas optimizmu nedvelkia. Okupacinių pajėgų režimas neišves, ir su ašaromis akyse atleidimo neprašys.

Video: tiesioginė parama sraigtasparniais naikinant okupantus (direct support fire su Mi-24 – specialiai Tau, mielas bičiuli Traseri.)

*****

N’ Loaded

Dėl Ukrainos miestų apšaudymų: pralaimintys teroristai su sugriautu savivertės jausmu kitaip nemoka. Ukrainiečiai ne bejėgiai – numušė 45 raketas, bet visas išgaudyti sunku. Sugriauti namai bus atstatyti, pažeista energetikos sistema bus atkurta, tačiau nužudytų žmonių niekas nesugrąžins.

Dėl Baltarusijos įsitraukimo į karą: ji jau kariauja nuo 2022 m. vasario 24 d. Nuo pirmos eskalacijos dienos suteikia sausumos ir oro erdvę, infrastruktūrą ir ginkluotę orkų operacijoms Ukrainoje.

Žiūrim į įvykius fronte.

1. Šiaurinis Donbaso flangas.
• Svatove sektoriuje ukrainiečiai toliau palengva stumiasi į priekį.

a) Agresoriaus karo propagandistai neišpasakytai džiaugiasi, jog rusams pavyksta neleisti ukrainiečiams prasiveržti Talvizhanka – Kysilivka ruože. Jie giriasi užkirtę kelią formuoti platų placdarmą Svatove puolimui iš šiaurės (Troitske – Nyzhnia Duvanka) . Tikėtina, kad šia linkme ukrainiečiai juda atsargiau, nes taip tektų stumti agresorių iki pat sienos. Vargu ar ukrainiečiai šiame etape turi tam pakankamai jėgų.

b) Tikėtina, kad ukrainiečių planai žemiškesni, todėl labiau įgyvendinami. Jie pastangas koncentruoja gerokai arčiau Svatove miesto. Pasiekę taktinę sėkmę prie Stelmahivka, tikėtina jie siekia blokuoti Svatove iš šiaurės rytų – šiaurės. Tikėtina, jie siekia įsitvirtinti aukštumose palei upes Kobylka ir Krasne. Sėkmės atveju ir Starozhivka išskleidus artileriją, kelias Troitske – Svatove būtų perkirstas ugnimi. Trūkstant pajėgų, nebūtų būtinybės forsuoti aukščiau minėtų upių ir šturmuoti žemumose esančių gyvenviečių ruože Nyzhnia Duvanka – Preobrazhene – Honcharivka. Sunku pasakyti, ar puolimo placdarmui to pakaktų, tačiau atkirtinėti agresoriaus tiekimą ir pajėgų papildymą to tikrai užtektų.

c) Tikėtina, kad didžiausias pastangas ukrainiečiai koncentruoja rytiniame ir pietiniame ruože (Andriivka – Makiivka ruožas). Tai įrodo ir išlaisvintų teritorijų dinamika. Per pastarąsias dvi dienas ukrainiečiai dar labiau priartėjo prie Svatove – Kremina kelio, atskiruose ruožuose atstumas siekia kiek daugiau nei 5 km. Atrodo, kad bent šiame etape tvirtinasi mūsų prognozė, kad Krasnorichenske gali būti labai svarbus būsimos operacijos ruožas – čia agresoriaus pozicijos pastumtos dar labiau į rytus nuo kelio Svatove – Kremina.

• Kremina. Didelių pasikeitimų nėra. Ukrainiečiai persigrupuoja, vykdo agresoriaus pozicijų žvalgybą bei lokalias atakas.

• Lysychansk. Agresoriaus samdinių ir „separų“ pajėgos toliau bando atakuoti Spirne link. Tai daryti jiems ir toliau nesiseka. Tarsi kažką negero jausdami, jie pradėjo minuoti Berestove apylinkes, t.y. savo Spirne link puolančios grupuotės vakarinį sparną.

• Bakhmut sektoriuje situacija lėtai, bet blogėja. Tikėtina, kad agresoriui pavyko užimti Zaitseve (kur prie Horlivka) ir Bakhmutka. Mayorske dar yra no mans land, tačiau spaudimas šiame ruože yra didelis, tad neatmestina, kad ukrainiečiai atsitrauks į Pivnichne. Labiau tikėtina, kad agresorius neskaidys savo pajėgų ir nebandys blokuoti Bakhmut iš vakarų (Kostiantynivka – Chasiv Yar). Panašu, kad rusai meta visas pastangas susikurti placdarmą kelyje Horlivka – Bakhmut.

2. Centras. Agresoriaus bandymas iš pietryčių apeiti Mariinka įtvirtintą rajoną įstrigo. Tęsiasi sunkios pozicinės kautynės.

3. Zaporizhia. Kontaktinėje linijoje pasikeitimų nėra, tęsiasi pasistumdymas Vuhledar ruože.

4. Pietūs.
• Sutrikdžius eismą Krymo tiltu, siekdamas spręsti Pietų sektoriaus katastrofines problemas agresorius padidino logistinį srautą iš Rostovo prie Dono per Mariupol. Geležinkelis ir toliau išlieka pagrindinis logistikos ir pajėgų pristatymo būdas. Svarbu atkreipti dėmesį, jog iš Mariupol geležinkelio šaka veda per Vuhledar iki Tokmak, o po to į Melitopol ir tada link Nova Kachovka. Geležinkelio linija nuo Berdiansk veda į tą pačią geležinkelio atšaką. Šis geležinkelio kelias ne vieną ir ne penkis kartus atakuotas ukrainietiškų HIMARS‘ų, tad tikėtina šis kelias orkams labiau nei rizikingas. Fūromis daug neprivežiosi, bet jei net ir 1000 fūrų paleisi, jos visos atsirems į Dnieprą, kurį ugnimi dengia ukrainiečių artilerija.

• Bersylav ruože ukrainiečiai užėmė Nova Kamyanka gyvenvietę. Tai leis sklandžiau aprūpinti ir rotuoti kontaktinėje linijoje esančias ukrainiečių pajėgas. Be to, ukrainiečiai sau naudinga linkme pastūmė no mans land prie Bezimenne. Tai svarbus taktinis laimėjimas. Tačiau agresorius ir toliau laiko savo rankose Kostromka – Bruskinske – Ishenka ruožą. Jį jam pavyko atsikovoti, kai po sėkmingo puolimo ukrainiečiai vykdė pajėgų pergrupavimą. Dabar kai Davidiv Brid ukrainiečių rankose, šis ruožas nebevaidina didelės operacinės svarbos, tačiau apriboja ukrainiečių manevro laisvę.

• Galimoms operacijoms Snihurivka ruože taip pat trukdo siauras placdarmas Andriivka – Suhyi Stavok – Bezimenne. Iš trijų pusių agresoriaus artilerijos apšaudomas 10 – 15 km „koridorius“ kairiajame Inhulec krante apriboja ukrainiečių galimybes veikti į pietvakarius, t.y. Snihurivka link. Labai pagelbėtų orkų kontroliuojamos teritorijos nupjovimas bent jau ties linija Shaslyve – Stracya – Sadok.

• Cherson ruože tęsiasi lokalūs susidūrimai prie Ternovy Pody. Prieš keletą dienų sėkmingos kontratakos dėka agresoriui pavyko užimti gyvenvietę, ukrainiečiams jos atsiimti kol kas nesiseka

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht Vilniuje pareiškė, jog NATO turi dėti daugiau pastangų, kad apsaugotų nares nuo galimos Rusijos agresijos. „Faktas yra tas, kad mes, NATO, privalome padaryti daugiau dėl mūsų bendro saugumo, nes negalime žinoti, kaip toli gali nueiti Putino didybės iliuzijos”, – sakė K. Lambrecht.

Ministrė akcentavo, kad Vokietija aiškiai girdėjo Rusijos grasinimus Lietuvai, kuri pasienyje su Kaliningradu įgyvendino Europos sankcijas. „Tai toli gražu ne pirmieji grasinimai, todėl turime juos vertinti rimtai ir būti pasirengę”, – pridūrė ji.

Džiuginantis NATO spustelėjimas Lietuvos naudai. Atgrasymo metas baigėsi. Reikia ruoštis gynybai. Ir tai ne juokai. Pabūsime baubais: o kas nutiktų, jei Lietuva būtų užpulta, taip, kaip Ukraina?

Mes net neabejojame, kad būtume anksčiau ar vėliau išvaduoti, tik ta išvadavimo kaina gali būti tokia pat, kaip Bučos ir Irpenės. Todėl reikia dėti visas pastangas, kad vargetos iš rytų čia negalėtų įkelti net kojos. Lietuvai verkiant reikia rimtos priešraketinės gynybos sistemos, o Vokietijos skambutis – pradžia labai geram darbui. Kai kas ramiai miega patogiose sofose – lovose, kai jiems derėtų budėti prie sprendimų priėmėjų durų Briuselyje ir Vašingtone.

Nepatvirtintais Rusijos tyrimų komiteto duomenimis, po sunkvežimio sprogimo ant Kerčės tilto į Krymą rasti trys žuvę žmonės. Aukos gali būti automobilio, kuris važiavo šalia esą sprogusio sunkvežimio, keleiviai. Tyrėjai esą nustatė sunkvežimio ir jo savininko, registruoto Rusijos pietiniame Krasnodaro krašte, duomenis. Tačiau dėl to, kad po sprogimo sugriuvo dvi tilto dalys ir užsidegė traukinys šis incidentas vertinamas kaip „teroristinis aktas” ir „karo veiksmas”.

Nepaisant oficialių pranešimų, kad sprogęs sunkvežimis priklausė Rusijos piliečiui, Putino varna Zacharova pareiškė, kad incidentas ant tilto parodė Kyjivo veiksmų „teroristinį pobūdį”. Mhm. Jei Rusijos piliečiai susprogdina savo pačių statytą tiltą, kuris yra labiausiai saugomas objektas Rusijoje, tai reiškia, kad visos Kerčės tilto saugumą užtikrinančios grandys, pradedant nuo projekto, statybų, baigiant apsauga – visiškų nevykėlių rankose.

Sunku pasakyti, kiek Kremliaus teiginiuose dėl sprogusio sunkvežimio yra tiesos, tačiau ir kitos „patikimų šaltinių versijos” bei ekspertų spėlionės, kad tiltą susprogdino Ukrainos saugumo tarnybos tėra būrimas iš kavos tirščių. Mes ne burtininkai ir Vangos pranašystėmis neužsiiminėjame. Šiai dienai faktas tas, kad dėl incidento laikinai sutriko pagrindinė tiekimo linija tarp žemyninės Rusijos ir Krymo. O tai rodo, kad tikrai yra būdų pakartoti veiksmus, naudojant iš anksto padėtus sprogmenis, dronus, HIMARS, balistines raketas, specialiųjų operacijų pajėgas ar kitas priemones.

Žinutė Rusijos režimui yra labai aiški, psichologinės pasekmės dar vis ryškėja, brutali Rusijos ir Baltarusijos invazija tęsiasi, žmonės žūsta ir yra luošinami. Metas imtis darbo iš peties.

Svarstoma, kad karas Ukrainoje gali baigtis iki Kalėdų. Tai esą įvyks po to, kai Putino armija bus išstumta iš Donbaso. Tokius pranešimus vertiname kaip siekį įtikti tokių žinių ištroškusiam skaitytojui bei padidinti pardavimus. Marketingo logika kare neveikia. Jei Ukrainos kariuomenei pavyks nuplyšėlius iki Kalėdų iškrapštyti iš Chersono – bus labai didelė šventė. Atsiprašom, bet esam realistai.

Rusijos jūrų naftos eksportas rugsėjo mėnesį sumažėjo iki žemiausio lygio per metus – iki vidutiniškai 2,99 mln. barelių per dieną. Eksporto sumažėjimą sąlygojo Europos draudimas importuoti rusišką naftą, kuris visiškai įsigalios nuo Naujųjų metų. JAV ir ES mėgina apriboti viršutinę naftos kainos ribą, kuriai priešinasi Rusija su partneriais. Kinija ir Indija padidino importą Rusijos naftos pirkime iki 60 %, palyginti su 54 % rugpjūtį. Rusijos naftos tiekimas į Turkiją padidėjo 19 %. Ši NATO narė tapo trečia pagal dydį Rusijos naftos pirkėja.

Operacinis lygmuo
Putinas seka Sralino pėdomis. Pranešama, kad vakar Maskvoje prasidėjo masinės represijos prieš Rusijos kariškius. Teigiama, kad į miestą įžengė Dzeržinskio operatyvinės divizijos elitiniai Putino „Rosgvardijos“ daliniai. Rosgvardija“ su policija apsupo miesto centrą ir kai kuriuos rajonus. Pranešama, kad kartu su policija įvykdyta daugybė areštų ir sulaikymų. Visiems kariniams daliniams Maskvos miesto perimetre įvesta aukšto lygio karinė parengtis. Kai kurie ekspertai teigia, kad po šių parodomųjų veiksmų Putinas bandys karinę vadovybę padaryti atsakingą už nesėkmes kare prieš Ukrainą, Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu esą taps atpirkimo ožiu.

Ir vėl labai abejotini būrimai iš kavos tirščių.

Panašu, kad Putinas areštų keliu susidoroja su visais nepatenkintaisiais „karine operacija“ ir galbūt tais, kurie norėtų pašalinti jį patį. Bet kuriuo atveju, Putinas neatsisako planų tęsti ir aktyvinti karo veiksmus Ukrainoje. Putinas nesustoja ir nesustos. Tai rodo faktas, kad Rusijos terorizmo ministras Šoigu paskyrė generolą Sergejų Surovikiną „specialiosios operacijos” Ukrainoje vadu. Tai pirmas atvejis, kuomet nuo invazijos pradžios sukurtas toks „etatas“.

55 metų Surovikinas nuo 2013 m. spalio iki 2017 m. spalio buvo Rytų karinės apygardos pajėgų vadu. Nuo 2017 m. spalio 31 d. Surovikinas paskiriamas Rusijos oro ir kosmoso pajėgų vadu. Surovikinas dalyvavo ginkluotame konflikte Tadžikistane, antrajame Čečėnijos kare ir Rusijos kare prieš Siriją. 2017 m. gruodį už operaciją Sirijoje jam buvo suteiktas Rusijos didvyrio vardas, o 2021 m. rugpjūtį Surovikinui buvo suteiktas armijos generolo laipsnis – aukščiausias laipsnis Rusijos armijoje.

Teigiama, kad Surovikinas yra masinių raketų smūgių, įskaitant civilinei infrastruktūrai, šalininkas, neturintis jokių sentimentų. Rusijos armijoje Surovikinas, dėl gebėjimų elgtis netradiciškai ir griežtai, vadinamas Armagedonu.

Visi šie veiksmai signalizuoja, kad Putino chunta dar labiau veržia valdžios kilpą, griežtina režimą Rusijos viduje, stiprina savo puolamąsias grandis. Visa tai rodo, kad Kremlius byrančią fronto liniją ir sugriuvusį armijos prestižą mėgina atstatyti drastiškais, KGB represijų stiliaus metodais. Ar ši strategija pasiteisins – kitas klausimas.

Susodint į kaliūzę visus prieštaraujančius karui ir burbančius prieš Putiną – daug proto nereikia. Tačiau kariauti su valstybe, remiama NATO – reikia daug proto ir išmanymo. O štai jo neturi nei Putinas, nei Šoigu, nei Surovikinas nei dauguma išpurtusių snukių, vilkinčių karines paradines uniformas papuoštas generolo laipsniais.

Taktinis lygmuo
Naktį Rusijos teroristai surengė didžiulę ataką prieš Zaporižę. Apgadinta 50 daugiaaukščių ir 20 privačių namų, sugriautos 4 švietimo įstaigos, žuvo 12 gyventojų, 49 paguldyti į ligoninę. Teigiama, kad atakai panaudota ir aviacija.

Valkatos intensyviai ginasi, mėgindami surengti vietinės reikšmės puolimus Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis, kur surengė apie 30 atakų.
Praėjusią parą okupantai paleido 3 raketas ir sudavė 26 oro smūgius, daugiau nei kaip 75 kartus smogė iš salvinių raketinės ugnies paleidimo sistemų.

Daugiau nei 30 gyvenviečių nukentėjo nuo apšaudymų ir gaisrų. Ypač nukentėjo Charkivas.

Okupantai bando kariauti su partizanais Melitopolyje. Prisidengiant kratomis, grobiami privatūs automobiliai ir kitas asmeninis turtas iš niekuo dėtų civilių.

Okupantai ir jų pakalikai masiškai bėga iš Chersono srities ir vyksta į laikinai okupuotą Krymo teritoriją. Tačiau Ukrainos artilerija juos naikina ir kelyje: užvakar, Generalinio štabo teigimu, 12 mikroautobusų kolona susprogdinta pakeliui į Sevastopolio miestą. Panaši situacija ir Luhansko srityje. Iš Starobilsko miesto varguoliai evakuoja kolaborantus į Luhanską.

Ukrainos karo aviacija sudavė priešui daugiau kaip trisdešimt smūgių. Dvidešimt keturis kartus smogė gyvosios jėgos, ginkluotės ir karinės technikos telkiniams, devynis – rusų priešlėktuvinių raketų kompleksams. Ukrainiečių priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė penkis bepiločius orlaivius.

Raketinės pajėgos ir artilerija praėjusią parą smogė dviems kontrolės punktams, devynioms gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos susikaupimo vietoms, trims šaudmenų sandėliams ir vienuolikai kitų svarbių objektų.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Pagaliau susirūpinta Rusijos pinigais, skirtais “lobistinei” – korupcinei veiklai bei dezinformacijai užsienyje. Per keletą metų Rusija tam tikslui išleido šimtus milijonų dolerių. Pinigai buvo skirti Vakarų valstybių demokratijų ardomajai veiklai. Vokietija baiminasi, kad Rusijos propaganda „įvarys pleištą” į šalies visuomenę, keldama konfrontaciją dėl dujų ir maisto trūkumo bei augančių kainų Vokietijoje.

Rusija veikia kaip aštuonkojis, o propagandos ir dezinformacijos čiuptuvas – viena iš svarbiausių jo dalių. Veikdami Vakarų šalių piliečių sąmonę, informaciniai Kremliaus diversantai gali sukelti chaosą ir riaušes ne tik Vokietijoje ar Prancūzijoje. Padaryta žala gali ženkliai viršyti diversijos „Nord stream“ dujotiekiuose padarytus nuostolius. Todėl Vakarų politikai, žvalgybos tarnybos, pilietinės organizacijos turi susitelkti, išaiškinant, užkardant ir blokuojant bet kokią, po Kremliaus priedanga veikiančią žiniasklaidos organizaciją, apsaugoti socialinius tinklus nuo Rusijos informacinių atakų.

Ukrainos prezidentas Europos Vadovų Tarybos susitikime išvardino šią žiemą laukiančius iššūkius. Pirmiausia – Rusija stengsis priversti europiečius patirti „energetinį skurdą”, nors tai vargiai pavyks. Be to, Ukraina ir Europa atsidūrė ant radiacinės katastrofos slenksčio Rusijai užgrobus Zaporižės AE.

Būtina galvoti ir apie ginklų bei šaudmenų gamybą bei tiekimą, kad būtų galima apsiginti nuo Rusijos invazijos. Europa turi pasiruošti ginti bendrą erdvę, nes Rusijos teroristų smūgiai gyvybiškai svarbiai Ukrainos infrastruktūrai didina pabėgėlių skaičių, kurie gula ekonomine našta visai Europai. Zelenskis taip pat akcentavo, kad reikia nuolat didinti spaudimą Rusijai sankcijomis.

Sankcijos yra labai geras ir teisingas dalykas. Tačiau pats faktas, jog Vakarai gyvena energetinės ir maisto krizės sąlygomis, rodo, jog karui su Rusija buvo visiškai nepasiruošta. Mėginant nustatyti viršutinę naftos kainos ribą, Rusija susitarė su Saudo Arabija sumažinti naftos gavybą, kas savo ruožtu padidino naftos kainą, o tai rodo, kad Kremlius kišenėje turi įvairių scenarijų paruoštukų, o Vakarai – ne.

Ukrainos aplinkos apsaugos ministras Ruslanas Striletas teigia, kad avarijos atveju, Zaporižės AE gali išsiskirti dešimt kartų daugiau mirtinai radioaktyvios medžiagos nei prieš 36 metus Černobylyje. Tokio masto radioaktyviųjų medžiagų išmetimas gali apimti net 2 mln. kv. km, t. y. „tris kartus daugiau nei visa Ukrainos teritorija” arba pusę Europos Sąjungos ploto. Avarija gali sukelti „ekologinių pabėgėlių bangą”, kurie bėgtų į kitas vietas.

Striletas pridūrė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios pažeista arba išdeginta apie 3 mln. hektarų Ukrainos miškų. Dėl atakų prieš naftos saugyklas, pramonės objektus bei dėl miškų gaisrų į orą išmesta daugiau kaip 67 mln. teršalų. Rusijos padaryta žala aplinkai šiuo metu viršija daugiau kaip 36 mlrd. eurų.

Čekijos gynybos ministrė Černochova „pasveikino” Putiną su gimtadieniu, paskelbdama nuotrauką, kurioje politikė vilki marškinėlius su užrašu „F#CK YOU PUTIN”.

Nu. Geras būdas išgarsėti ir susilaukti patiktukų. Ši politikų savybė būdinga pop estrados žvaigždučių lygio politikams ir Lietuvoje.

Zelenskis sako, kad jis neragino surengti prevencinių NATO smūgių Rusijai, o turėjo galvoje prevencines sankcijas. Esą „prevencinis smūgis“ ir „prevencinė ataka“ – skirtingi dalykai, todėl kai kas pasisakymą išvertė netiksliai.

Ukrainos prezidentas puikus strategas ir oratorius, kurį girdi visas pasaulis. Tačiau, kai skambūs pranešimai, pareiškimai ir pasiaiškinimai beriami vienas po kito nesustojamu srautu, jie paskęsta gausybės įvykių kontekste, supanašėja, ne visuomet suskamba ir gali būti suprasti ne taip, kaip reikia.

Operacinis lygmuo

Rusija ieško naujų ginklų bei technologijų. Pranešama, kad Irano dronai kamikadzės pristatyti į Baltarusiją. Bepiločiai orlaiviai yra Lunineco oro uoste Baltarusijoje. Šalyje yra mažiausiai 20 dronų kamikadzių „Shahed–136”. Ukraina baiminasi, kad teroristinė Rusija gali pradėti vakarų Ukrainos regionų atakas. Irano bepiločių lėktuvų smūgiai tapo dažnesni, nes tokiu būdu Rusija taupo raketas, kurių atsargas režimas gerokai išeikvojo. Pietų Ukrainos gynybos pajėgų duomenimis, oro gynybos daliniai Irano kamikadzes dronus naikina dukart dažniau, nei jie pasiekia taikinius.

Teigiama, kad spalio 5 d. į Zaporižės sritį paleistose „Iskander” raketose buvo kasetiniai užtaisai. Sprogus kasetiniam užtaisui, iš jo išmetami mažesni šaudmenys, skirti naikinti tiek žmonėms, tiek transporto priemonėms. Sprogimo metu į šalis lekia mirtį nešančių skeveldrų debesis. Tokie ginklai kelia pavojų civiliams gyventojams sprogimo metu ir po jo. 2008 m. priimta konvencija, prie kurios prisijungė 123 valstybės, kuria kasetiniai ginklai buvo uždrausti.

Dega Kerčės tiltas į Krymą. Važiuojamoji dalis vandenyje, o liepsnose cisternos su degalais. Dar vienas „savaiminis užsidegimas“. Rusijos generalinis karo nusikaltimų štabas vietoj draudimų naudotis mobiliaisiais telefonais verčiau uždraustų kariams rūkyti ir žaisti su degtukais.

Taktinis lygmuo
Okupantai naktį raketomis S–300 smogė Charkivui. Preliminariais duomenimis, apšaudymo metu sužeistas vienas žmogus, apgadintos negyvenamosios patalpos.

Praėjusią parą okupantai paleido 7 raketas ir sudavė 12 smūgių iš oro, surengė 80 atakų iš reaktyvinių ugnies sistemų. Nukentėjo daugiau kaip 20 gyvenviečių.

Smūgiams prieš Ukrainos miestus panaudoti septyni Irano gamybos bepiločiai orlaiviai „Shahed–136”. Trys iš jų buvo numušti, o keturi pasiekė Zaporižės ir Mikolajivo miestus.

Rusija tęsia “dalinę” mobilizaciją. Vietos valdžios institucijos kai kuriose srityse mobilizuoja šaukiamojo amžiaus bedarbius vyrus.

Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė nevykėlių atakas visuose fronto ruožuose.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos ir toliau smūgiuoja į priešo logistikos objektus ir aprūpinimo arterijas. Pastarąją parą sunaikinta dar viena okupantų pontoninė perėja.

Zaporižės srityje, tarp Pologų ir Tokmako gyvenviečių, po artilerijos ugnies, sužeisti 85 rusų kariai, žuvusiųjų skaičius tikslinamas.

Karo aviacija per praėjusią parą sudavė 30 smūgių. Pataikyta į 24 ginklų ir karinės technikos sukaupimo vietas, 6 priešlėktuvinių raketų kompleksus, numušti du priešo sraigtasparniai.

Raketinės pajėgos ir artilerija smogė dviems rusų kontrolės punktams, gyvosios jėgos susitelkimo vietai, dviems artilerijos sistemoms, ugnies pozicijų vietovėms, pataikyta radijo ryšio mazgui ir radioelektroninės kovos kompleksui.

Komentaras
Vladyka Putinas gimtadienį šventė dreifuodamas ant prarajos atbrailos. Nors 70-mečio jubiliejaus proga diktatoriui katučių plojo pavaldiniai, o sektos „nužudyk savo artimą“ mahariši Kirilas ragino visus melstis už ilgiausiai po Sralino laikų dirbusio aukščiausiojo Rusijos vadovo sveikatą, šalis seniai nebuvo tokioje srutų duobėje, kaip šiandien.

Padlaižūnai sveikino Putiną kaip šiandieninės Rusijos sergėtoją, kuris išgelbėjo šalį nuo arogantiškų ir agresyvių Vakarų sunaikinimo. „Putinas pakeitė Rusijos padėtį pasaulyje ir privertė pasaulį skaitytis su mūsų didžiosios valstybės padėtimi”, – aidėjo panegirika Putinui Kremliaus menėse.

Bet realybė tokia, kad Putinas nė iš tolo nepanašus nei į Kirilo minėtą Sraliną, nei į Nijolajų II-ąjį, nei juo labiau į Petrą I-ąjį, su kuriais nuolat mėgina lygiuotis. Visi Putino pirmtakai, nors ir buvo Lietuvos priešai – imperialistai, mėgino kurti ateities imperiją. Petras kūrė europietišką Rusiją, Nikolajus – pramoninę, Sralinas – šviesų „socializmo rytojų“, kuriuo, nors ir žudydamas milijonus savo šalies piliečių, pats tikėjo. Tuo tarpu Putinas nekuria nieko. Jis atkartoja praeitį – nori būti turtingas, kaip Rusijos carai, ir galingas, kaip Sovietų sąjungos diktatorius. Tačiau tėra psichopatinių bruožų turintis elementarus kagėbistas, “zeko” mąstymą demonstruojantis korumpuotas vagis, su polinkiais į sadizmą.

Putleris nustūmė Rusiją į civilizacijos paraštes, o rusų tautą pavertė tamsia, savo šešėlio bijančia amorfiška mase, kurią galima bizūnu nuvaryti į skerdyklą.

Vis dėl to, būtent Putino gimtadienio dieną, Rusijai patiriant eilę skaudžių pralaimėjimų kare su Ukraina, Kremlius savo kontroliuojamai žiniasklaidai leido pasakyti dalinę tiesą. Kremlius išsigando, kad optimistiniai Rusijos gynybos ministerijos pranešimai apie nebūtas pergales, kai socialiniai tinklai pilni karo kraujo ir siaubo, dar labiau pagilins visuomenės nusivylimą ir nepasitikėjimą. Kremliaus žiniasklaidai leista saikingai kritikuoti „karinę operaciją“ ir „ieškoti nesėkmių kaltininkų”.

Rusijos režimas, greičiausiai, tikisi, kad kilęs „mažas triukšmas” sustiprins visuomenės paramą karui, o valstybinės žiniasklaidos pozicija sudarys įspūdį, kad į klaidas atsižvelgiama. Pažymima, kad toks sprendimas suderintas su Putinu, kuris tokiais klausimais tariasi su nedidele žurnalistų – karo korespondentų grupele. Teigiama, jog kai kurie diskusijos dalyviai, po susitikimo su Putinu, susidarė įspūdį, jog jis vargiai ar apskritai žino tikrąją padėtį fronte.

Taip jau nutinka, kai visą savo veiksmų taktiką ir strategiją statai ant melo, jis tampa neatskiriama gyvenimo dalimi. Kai melas virsta pagrindiniu valstybės gyvenimo varikliu – tiek šalies vadovai, tiek eiliniai piliečiai praranda gebėjimą suvokti realybę ir suserga mitomanija. Žmogus ima kurti istorijas, mitus, ir pats jais šventai įtiki.

Bet kuri epidemija, nekalbant apie COVID, lyginant su šia liga Rusijoje yra pavienis, jokios grėsmės nekeliantis sveikatos sutrikimo atvejis

*****

N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas
Kupjansk:

Dvorichna – Kupjansk ruože ukrainiečiai po truputį stumiasi į priekį, mūšis verda prie Kyslivka. Ši gyvenvietė svarbi ne tik stumiantis link Svatove. Nuo jos puolimu į šiaurę link Pershotravneve (nesupainioti, tai ne ta kur Borova ruože) galima atkirsti orkų grupuotę prie Talvizhanka.

Agresoriaus soc. tinkluose vaikšto informacija, kad Borova ruožo Pershotravneve formuojamas ukrainiečių mechanizuotas kumštis, orkai baiminasi greito smūgio iš vakarų Svatove link. Tuo pačiu fiksuojamas intensyvus ukrainiečių žvalgų judėjimas Makiivka – Krasnorichenske ruože. Vakar jį įvardinome, kaip tikėtiną ukrainiečių atakos kryptį siekiant smogti gilyn Starobilsk link.

Lyman. Vertinant teoriškai ukrainiečiai jau turėtų būti persigrupavę (pritraukę rezervus, papildę atsargas, rotavę pajėgas). Šią prielaidą patvirtina tiek orkų karo propagandistai, tiek A. Arestovičius. Taigi tikėtina, kad artimiausiu metu ukrainiečių operacijos Kremina link bus gerokai intensyvesnės. Apžvalgos rengimo metu ukrainiečiai su artilerija apšaudo kelius Kremina – Svatove ir Kremina – Rubizhne, vykdo lokalias atakas. Tiesa, agresorius taip pat pradėjo kontratakas. Tai rodo, kad šiame ruože jis jau suformavo šiokią tokią grupuotę. Tiesa, nei pastumti kontaktinės linijos, nei priversti ukrainiečius keisti savo sumanymą, rusams nepavyksta. Mūsų vertinimu mažai tikėtina, kad ukrainiečiai iš karto pradės gyvenvietės šturmą. Labiau tikėtinas jau išbandytas veiksmų eigos variantas – bandyti apeiti gyvenvietę, atkirsti kelius ir taip priversti agresorių palikti miestą.

Syversk. Didelių pakitimų nėra. Agresorius toliau save žudo Spirne ruože, Ukrainos pajėgos tikėtina laukia atsinaujinančio puolimo Kremina link. Tokiu atveju, galimai, jie sieks atkirsti Severskyi Donets upės vingyje esančias orkų pajėgas (Shypylivka – Pryvillya – Novodruzhesk) ir netiesiogine ugnimi slopinti Rubizhne esančius rusų vienetus. Jau dabar ši gyvenvietė pasiekiama ukrainiečių artilerijai, tačiau užėmus upės vingyje esančias gyvenvietes (ypač Novodruzhesk) jie galėtų: 1) dauguma ugnies priemonių atakuoti kitame krante esantį priešą (nuo kulkosvaidžių iki artilerijos) ir 2) forsuoti upę ir vykdyti reidus arba susikurti tvarų placdarmą kitoje upės pusėje (pvz. Stara Krasnianka, kuri yra tarp Kremina ir Rubizhne).

Bakhmut. Nepatvirtintais duomenimis agresoriui pavyko pasistūmėti Zaitseve gyvenvietėje (ta, kur prie Vershyna). Priminsime, kad prieš kurį laiką orkai jau buvo šiose pozicijose, tačiau ukrainiečiai kontratakavo ir juos išmušė. Tokia „stumk ir trauk“ dinamika šiame sektoriuje yra gana dažna. Agresorius atakuoja įprastuose jam ruožuose.

Centras. Agresorius ir toliau primygtinai kartoja, jog kontroliuoja Pervomaiske gyvenvietę ir kelią į Vodyane. Tačiau „kontroliuotojai“ su artilerija atakuoja ne tik ką tik „išlaisvintą“ Pervomaiske, bet jau seniai orkų „laisvės“ vaisiais besidžiaugiantį Pisky. Įdomu kodėl? 😊

Zaporizhia

Tęsiasi mūšiai Vuhledar ruože. Agresorius neišradinėja dviračio ir toliau daužo galvą Novomykhailivka (rytuose) ir Vuhledar (pietuose). Rezultatas nuspėjamas. Beje, čia taip pat ir Ukrainos pajėgų vienetai vykdo lokalias kontratakas.

Galingi sprogimai Melitopol oro uosto teritorijoje. Patikimos informacijos reiks palaukti.

Ir vėl atsinaujino orkų tryda soc. tinkluose, kad ukrainiečiai dar pritraukė šviežių pajėgų ir dabar jau tikrai tikrai tikrai pradės puolimą. Palauksime pamatysime.

Pietūs

Davidiv Brid – Dudchany ruože ukrainiečiai toliau pergrupuoja savo pajėgas. Jiems pavyko pastumti agresoriaus pajėgas dar apie 5 km į pietus. Kontaktinė linija ir toliau nėra galutinai nusistovėjusi. Šiuo metu ją galima būtų brėžti Bezimenne – Borozenske – Mylove.

Snihurivka kol kas didelių pasikeitimų nėra, tikėtina orkams ramybė baigsis tada, kai baigsis ukrainiečių persigrupavimas šiame ruože.

Nežymiai suaktyvėjo ukrainiečių vienetai Cherson ruože. Tikėtina, kad vyksta arba žvalgyba mūšiu prieš potencialiai prasidėsiantį rimtesnį puolimą, arba bandymas atitraukti orkų dėmesį nuo kitų ruožų. Taip pat gali būti ir viena, ir kita.

Dėl besitęsiančių Ukrainos pajėgų smūgių agresoriaus komunikaciniams mazgams (toliau daužomos prie Antonovo ir Nova Kachovka tiltų įrengtos perkėlos) bei dėl sutrumpėjusios orkų kontroliuojamos Dniepro upės dalies (mažėja vietų, per kurias galima persikelti, t.y. lengvėja darbas ukrainiečių žvalgams), rusų logistinė situacija tik komplikuojasi.

*****

Rusų kariai pasiduoda į nelaisvę

Putinas susitikimo su mokytojais metu pareiškė, kad Rusija „labai gerbia” Ukrainos žmones, nepaisant „dabartinės situacijos”. Į žmogų panašus sutvėrimas pareiškė, jog viskas bus gerai ir padėtis „stabilizuosis“.

Be komentarų. Cinizmas vertas kartuvių.

Rusijos Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininkas, generolas pulkininkas A. Kartapolovas pareiškė, kad Rusijos gynybos ministerija turėtų nustoti meluoti apie karą Ukrainoje. Jis pastebėjo, jog karo nusikaltimų ir terorizmo ministerijos ataskaitos kasdien perrašomos beveik nekeičiant teksto. Todėl padėtis fronte „nesikeičia“. Generolas mano, kad meluodama Šoigu ministerija įgis žmonių nepasitikėjimą.

O ką tam Šoigu sakyt? Kad likę gyvi varguoliai skuta kiek įkabindami iš mūšio lauko kur akys veda? Pasitikėjimo Rusijoje Kremliumi niekada nebuvo, nes Kremlius visada melavo. Tai natūrali šalies būsena. Milijonai rusų yra susigyvenę su melu, kaip ir su neplautomis kojinėmis bei vodkos perdegėsiu. Jie – melo dalis. Tik šiuo metu Kremlius sukūrė situaciją, kai kiekvienam Rusijos piliečiui kažkaip reikia išgyventi ir gelbėtis. Nuo savų.

Teigiama, jog Putinas vardan pergalės Ukrainoje nepagailėtų ir pusės milijono ginkluotų varguolių – taip vadinamų karių – žūčių. Skaičiai logiški, turint omeny planus mesti į HIMARS naikinimo zoną milijoną Rusijos piliečių.

Kremlius suka uodegą, mėgindamas pateisinti pralaimėjimą fronte. Putinui burna dirbantis Peskovas pareiškė, kad pasitraukimas iš užgrobtų Ukrainos teritorijų neprieštarauja aneksijai. Esą, net ir po atsitraukimo, Maskva tęs planus aneksuoti keturis Ukrainos regionus. „Jie amžinai bus su Rusija ir bus grąžinti”, – žurnalistams niekaip nepavargstantis sekti pasakas kalbėjo D. Peskovas.

Mes, savo ruožtu, nepavargsime kartoti, jog net ir išmušti iš Ukrainos, patys savaime driskiai nenusiramins. Rusija sieks revanšo, jį planuos ir bandys atsigriebti už pažeminimą vėl ir vėl siųsdama ordas į Ukrainą bei ruošis pulti mus.

Tą mordoras darys su Putleriu ar be jo. Todėl dabar, o ne vėliau, kitąmet ar kažkada, gyvybiškai svarbu likviduoti ir demontuoti nusikalstamą Kremliaus režimą, išvaikyti visas FSB, GRU, SVR, atimti branduolinius ginklus ir kitus pavojingus žaislus, išmušti hidrai iš burnos dantis – apriboti kariuomenės kontingentą ir galiausiai perverti jos širdį nuteisiant visus atsakingus už karo nusikaltimus. Ir ne tik Ukrainoje ar kitose šalyse, bet toje pačioje Rusijoje taip pat.

Putinas, nepaisydamas milžiniškų pastarųjų dienų nuostolių mūšio lauke, vakar oficialiai įformino keturių Ukrainos regionų aneksiją. Putinas taip pat pasirašė dekretą dėl Zaporižės atominės elektrinės „konfiskavimo“.

Kremliaus diktatorius turi polinkį visus savo nusikalstamus veiksmus įforminti popieriuje. Ta proga Tarptautinės atominės energijos agentūros atstovai skubiai vyks į Kyjivą, kad nustatytų apie Zaporižės AE apsaugos zoną. Jei ir vėl lyg ką tik nuo podiumo nužengę atvykę vyrai ir moterys bandys tą padaryti selfindamiesi ir reikšdami susirūpinimą, Europą nuo galimos branduolinės katastrofos gelbėti teks patiems ukrainiečiams. Nieko naujo.

Auga dėmesys Rusijos branduoliniam potencialui. Teigiama, jog 5 iš 12 branduolinių ginklų saugyklų yra tiesiogiai už Maskvos arba pasienio su Ukraina regionuose. Kitos septynios yra prie Uralo arba Tolimuosiuose Rytuose. Vakarų analitikų vertinimu, 1 500 iš 6 000 branduolinių galvučių eksploatavimo laikas jau seniai pasibaigęs, todėl jas reiktų utilizuoti. Esą, teoriškai „Iskander” raketų paleidimo įrenginys galėtų veikti kaip branduolinio ginklo nešėjas, tačiau rusai tokias raketas nori naudoti ne branduoliniam smūgiui, o civilinių objektų naikinimui.

Praėjusių metų pabaigoje rusai turėjo 336 tarpžemynines balistines branduolines raketas. Tačiau didžiajai šio arsenalo daliai baigėsi galiojimo laikas.

Teigiama, jog Kremlius neturi kuo apginti Maskvos nuo galimo atsakomojo branduolinio smūgio. Esą Maskvos priešraketinės gynybos sistemos pagrindą sudaro 68 bunkerių paleidimo įrenginiai, skirti 53T6 tipo „antiraketoms“. Šių priešraketinių sistemų tarnavimo laikas baigėsi 2010-ųjų pradžioje.

Putino augintinis R. Kadyrovas pats pasiskelbė, kad Putinas jam suteikė generolo pulkininko laipsnį. Sveikinam. Pats laikas Ramzaną skirti Rusijos genštabo viršininku.

ES diplomatijos vadovas J. Borellis pareiškė, kad Ukrainos saugumas neatsiejamas nuo Europos saugumo ir pabrėžė, kad ES parama Ukrainai nėra vien tik dosnumas. ES vadovai ne asmeniniu kailiu, o šeštu pojūčiu ima suvokti, kad jei ne Ukraina, driskiai šiuo metu ko gero prievartautų senutę Europą.

Europos Komisijos pirmininkė U. von Der Leyen teigia, jog ES šiuo metu turėtų reguliuoti dujų kainą ir už dujas nemokėti bet kiek.

Pranešama apie pirmąją masinę kapavietę Lymane, kur rasta 50 civilių gyventojų kūnų. Pasaulio laukia protu nesuvokiamas rusiškųjų barbarų „palikimas“ Mariupolyje.

Operacinis lygmuo
Rusai Chersono ir Luhansko srityse patiria didžiulių technikos ir gyvosios jėgos nuostolių.

Chersono srityje, okupanto bandymas evakuoti sužeistuosius bei techniką per Dnipro upę tiksliais ukrainiečių gynėjų smūgiais buvo sužlugdytas, priešas patyrė siaubingų nuostolių.

Okupuotoje Luhansko srities teritorijoje medicinos įstaigose nėra vietų sužeistiesiems.

Tuo tarpu Ukrainos pajėgos žvalgo silpnąsias Rusijos gynybos vietas ir naikina okupantų tiekimo kelius. V. Zelenskio teigimu, Ukrainos kariai „sparčiai ir galingai juda į pietus”, ir per šią savaitę jau išlaisvintos dešimtys gyvenviečių. Ukrainos artilerijos daliniai trukdo Rusijos bandymams perkelti į priešakines pozicijas papildomą amuniciją ir mobilizuotus vargetas.

JAV pataria Ukrainai išlaisvinti pietinius regionus, įskaitant Chersoną, prieš prasidedant šaltiems orams. JAV kariškių vertinimais, galimybė atsiimti Chersoną gali atsirasti lapkričio viduryje.

Mūsų šaltinių duomenimis. rusų armijos gretose tvyro visiška panika ir nepasitikėjimas savo karine vadovybe. Rusai masiškai bėga iš fronto linijos, palikę ginklus ir sunkiąją techniką.

Taktinis lygmuo
Odesoje naktį ir rytą „dirbo“ priešlėktuvinė gynyba, vykstant bepiločių orlaivių „Shahed” atakai.

Rusijos okupantai raketomis smogė į Zaporižės infrastruktūrą ir gyvenamuosius pastatus. Viena moteris žuvo, kita mirė greitosios pagalbos automobilyje.

Okupantai naktį apšaudė Dnipro sritį. Iš salvinių raketų paleidimo sistemų ir sunkiosios artilerijos apšaudytas Nikopolio regionas. Aukų išvengta.

V. Zelenskis patvirtino apie Chersono srities gyvenviečių Novovoskresensko, Novohrihorivkos ir Petropavlivkos išvadavimą.

Rusijos armijos daliniai stengiasi išlaikyti laikinai okupuotas teritorijas, nesėkmingai stengdamiesi sutrikdyti Ukrainos kariuomenės judėjimą. Rusai neatsisako ketinimų atakuoti Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis, pergrupuoja karinius dalinius.

Praėjusią parą okupantai surengė 5 raketinius ir 8 oro smūgius, atliko daugiau kaip 65 apšaudymus iš salvinių raketų sistemų. Nuo priešo smūgių nukentėjo objektai ir civiliai gyventojai daugiau kaip trisdešimtyje gyvenviečių.

Iš išvaduotų teritorijų kartu su okupantais traukiasi ir vietos kolaborantai. Turimais duomenimis, iš Svatovės gyvenvietės į Novopskovą Luhansko srityje užfiksuotas trijų okupantus rėmusiųjų veikėjų autobusų judėjimas.

Preliminariais duomenimis kai kurių privačių jėgos struktūrų atstovai iš Chersono evakuojasi į Krymo pusiasalį.

Kai kuriose Luhansko srities gyvenvietėse, ieškant partizanų, įvesta komendanto valanda, sustiprintos filtravimo priemonės.

Ukrainos karo aviacija sudavė priešui daugiau kaip penkiolika smūgių. Pataikyta į dvylika ginklų ir karinės įrangos sutelkimo vietų, keturis priešlėktuvinių raketų kompleksus. Numušti devyni bepiločiai orlaiviai.

Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija per pastarąją parą smogė dviem okupantų kontrolės punktams, keturiolikai gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos židinių, šaudmenų sandėliui ir dar aštuoniems svarbiems objektams.

Ukrainiečių artilerija smogė į Chersono centre esantį viešbutį „Ninel“, kuriame buvo įsikūrę rusų armijos ir FSB karininkai. Viešbutis okupantų elitui patiko dėl jame buvusio baseino. Smagaus plūduriavimo.

Komentaras
Manoma, jog dėl „Opec+”, kuriai priklauso Saudo Arabija ir Rusija, sprendimo sumažinti naftos gavybą, degalų kainos vėl gali šoktelėti. Grupė teigia norinti stabilizuoti kainas, tačiau vien tikimybė, kad šalys planuoja išgauti mažiau naftos, padidino jos kainas – “Brent” rūšies naftos barelio kaina šoktelėjo 2 % ir viršijo 93 JAV dolerius už barelį.

JAV prezidentas Joe Bidenas „nusivylė šiuo trumparegišku sprendimu”. JAV pažadėjo ir toliau „prireikus” išleisti naftą iš nacionalinių rezervų ir ieškoti būdų, kaip sumažinti kuro kainas degalinėse.

Šis žingsnis gali sužlugdyti JAV pastangas nustatyti viršutinę naftos iš Rusijos kainos ribą kaip būdą apriboti į šalį (Rusiją) įplaukiančius karui naudojamus resursus. Tai gali sužlugdyti infliacijos suvaldymo prognozes ir dar labiau padidinti kainas visuose ekonomikos sektoriuose.

Šis susitarimas dėl naftos išgavimo mažinimo įvyko sutarus Rusijai ir Saudo Arabijai. Teigiama, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir faktinis Saudo Arabijos valdovas Mohammedas bin Salmanas turi daugiau bendrų tikslų nei nesutarimų. Mohhamedą ir Putiną vienija ne tik bendri ekonominiai interesai, bet ir asmeniniai užmojai, siekiant tapti didžiausią įtaką pasaulyje turinčių šalių valdovais.

ES, JAV ir JK stengiasi kovoti su Rusijos diktatoriumi, o princas Mohammedas stiprina ryšius su juo. Abi šalys siekia pakelti naftos kainas mažindamos pasaulinę pasiūlą 1-2 mln. barelių per dieną. Mieguistam Džo šią vasarą nepavyko įtikinti Mohammedo bin Salmano didinti naftos gavybą, todėl dabar JAV gali traktuoti Saudo Arabiją kaip Kremliaus partnerę, siekiančią padėti Putinui finansuoti karą Ukrainoje.

JAV savo pozicijas Artimuosiuose Rytuose prarado po to, kai 2019-ųjų rugsėjį nenustatytos šalies dronais buvo atakuotos didžiausios Saudo Arabijos naftos perdirbimo įmonės. Į pagalbą arabams atskubėjo Putinas nedelsiant pasiūlydamas įsigyti S-300 „Favorit” arba S-400 „Triumf” priešlėktuvinių raketų sistemų ir kitą pagalbą, kad apsaugotų Saudo Arabiją nuo naujų oro atakų. Kas gali paneigti, kad…

Visuomet turėkim galvoje, kad kiekvienas Vakarų sprendimų priėmėjų „steiko su raudonu vynu“ nirvanos vakaras, „nematant“ Kremliaus neršimo strateginiuose geopolitiniuose sektoriuose, reiškia pramiegotą momentą ir atvertą langą veikti Rusijai. Kitaip tariant – ten, iš kur išėjo amerikiečio batas, įlervojo purvinas ruso kaliošas.

Video: teisingas ginkluotų rusų varguolių pasirinkimas.

******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas.
• Kupjansk.

a) Fiksuoti agresoriaus bandymai atakuoti pasienyje prie Charkiv esančias ukrainiečių pajėgas (Strilecha, Zelene gyvenvietėse). Labai tikėtina, taip bandoma testuoti čia veikiančių ukrainiečių pajėgų budrumą, pozicijas. Ataka atmušta. Kalbama apie galimybę, kad rusai atnaujins puolimą link Charkiv, tačiau tai šiame etape sunkiai įmanoma. Belgorod srityje mobilizacinės priemonės vykdomos labai prastai, čia esančios rusų pajėgos neturi pajėgumo vykdyti plataus masto puolimo operacijų. Kaip bus vėliau, sunku pasakyti.

b) Ukrainiečiai toliau stiprina savo pozicijas rytiniame Oskil krante, nežymiai pasistūmėjo į rytus. Kontaktinės linijos išsidėstymas sufleruotų, jog neatmestinas ukrainiečių puolimas kertant kelią Svatove – Kremina (pvz.: ties Krasnorichenske) ir veržimasis gilyn link Starobilsk su pagalbiniais smūgiais į Svatove ir Kremina.

• Lyman. Didelių pakitimų neįvyko. Ukrainiečiai toliau persigrupuoja, nežymiai pasistumėjo į rytus ir vykdo lokalias atakas Kremina. Kelio Kremina – Svatove nebenaudoja tiek rusų kariškiai, tiek civiliai.

• Syversk. Ukrainiečiai toliau atmušinėja orkų atakas prie Spirne ir laiko išlaisvintas teritorijas savo rankose. Suintensyvėjo agresoriaus artileriniai apšaudymai Serebryanka. Neatmestina, kad čia reorganizuojami ukrainiečių vienetai, arba pajėgos/logistika permetama į šiaurinį Severskyi Donets krantą su tikslu tęsti operacijas Kremina link.

• Bakhmut. Agresorius toliau atakuoja įprastuose ruožuose, jo takos atmuštos. Tuo pačiu fiksuojami ir ukrainiečių kontratakos.
2. Centras. Panašu, kad informacija apie agresoriaus įžengimą į Pervomaiske nepasitvirtino. Iš esmės abiejų pusių pozicijos lieka tos pačios. Reikia atkreipti dėmesį, jog pralaimėjimų Lyman ir Pietų sektoriuose fone dažnėja orkų bandymai pasigirti nebūtomis pergalėmis ir taip bent trumpam sumažinti žalą reputacijai.

3. Zaporizhia. Fiksuojamas agresoriaus suintensyvėjimas Vuhledar ruože. Kaip ir šimtus kartų iki tol jis atakuoja iš rytų Novomykhailivka link ir iš pietų Vuhledar link. Tradicinės pastangos, tradicinis ir rezultatas – atakos atmuštos.

4. Pietūs.
• Po trijų dienų intensyvių puolamųjų operacijų Andriivka ir Vysokopillya ruožuose, ukrainiečiai tęsia puolimą, tačiau tokio intensyvumo mūšių ir veržimosi kaip per pastarąsias dienas nebefiksuojame. Tai yra normalu, kadangi sėkmė ant žemės pasiekta mechanizuotų ir tankų vienetų dėka. Technika turi savo resursus, ją reikia taisyti, prisitraukti tiekimą, pėstininkai turi įsitvirtinti ir dengti iškovotas teritorijas. Taip pat reikia pergrupuoti pajėgas dėl patirtų nuostolių. Gilus prasiveržimas įmanomas tik tada, kai operacijos vadas turi galimybę išsekusius mechanizuotus vienetus čia pat pakeisti kitais ir užtikrinti puolimo tempą. Operacija palei dešinįjį Dniepro krantą iš esmės vykdyta brigados dydžio vienetu, po to įsijungė kituose ruožuose buvę padaliniai. Tačiau nepanašu, kad ukrainiečiai disponuotų laisvais panašaus dydžio vienetais kurie be pauzių galėtų vystyti puolimą.

• Tuo labiau, kad agresorius nepasileido bėgti strimgalviais iki Chersono, o atsitraukė ir bando užimti naują gynybos ruožą Snihurivka – Bezimenne – Nova Kamyanka – Dudchany. Tai optimistiškesnis jiems variantas nei mes piešėme vakar. Kita vertus, kontaktinė linija dar labai nestabili. Pvz. ukrainiečių pajėgos pasirodo prie Mylove (17 km į pietvakarius nuo Dudchany), prasiveržia ir kituose ruožuose, tad tikroji naujoji kontaktinė linija bus aiški dviejų – trijų dienų bėgyje. Nebent ukrainiečiai greitai persigrupuos ir pratęs puolimą. Kol sudaužyti ir demoralizuoti rusų vienetai užiminėja naujus ruožus, rusų artilerija nėra prisišaudžiusi, tad metas pulti yra palankus. Viskas priklausys kaip ukrainiečiai greitai sugebės atkurti puolimo potencialą.

******

Locked N’ Loaded

Mobilizacija

Chaosas vykdant mobilizacines priemones tęsiasi. Mobilizuojami ir tie, kurių formaliai sąrašuose neturėtų būti, neaiški įgūdžių formavimo ir/ar atnaujinimo programa, mokymams neparuošta infrastruktūra, didelis ekipuotės ir aprūpinimo trūkumas (mobilizuotieji neretai miega ant žemės, maitinasi kuo turi arba tuo ką surenka vietiniai gyventojai). Mobilizuojamieji raginami patys apsirūpinti pirmos pagalbos priemonėmis ir ekipuote. Turtingesnių rusijos regionų parduotuvėse ima trūkti žgutų (taip, ne turniketų, o būtent žgutų ), turistinių kilimėlių, miegmaišių, karinės aprangos ir avalynės.

Pirmieji mobilizuotieji pasiekė frontą. Jais papildyti vienetai formuoja gynybos liniją Svatove – Kremina, taip pat mobilizuotieji siunčiami į Pietų sektorių. Apie kažkokį efektyvumą kalbėti neįmanoma – žmonės nemotyvuoti ir neparengti.

Mordoras bando glaistyti situaciją išleisdamas įsaką, kad formaliai į mobilizuotųjų sąrašus neturėję patekti asmenys būtų paleisti namo, plečia pareigybių, kurioms mobilizacija atidedama, sąrašą. Be retų išimčių tai nepakeitė aukščiau įvardintų tendencijų. Mobilizacijos data neatsitiktinai sutapo su rudeniniu šaukimu į ginkluotąsias pajėgas. Nuo lapkričio 1 d. ginkluotųjų pajėgų gretas papildys nauji šauktiniai, kurių dalis tikrai bus mesta į frontą (juk „puolama rusijos teritorija“). Nors orkų pareigūnai tikina, kad šauktiniai bus išleisti į atsargą, tačiau net neabejojame, kad bus rasta kaip įtikinti juos „savanoriškai“ pasirašyti kontraktą. Be to, jau anksčiau rusijoje buvo priimti įstatymai palengvinantys užsieniečių jungimąsi į ginkluotąsias pajėgas (daugiausia turima omenyje Vidurinės Azijos gyventojai). Vis dažniau soc.tinkluose svarstoma, kaip sukurtu „rusišką“ svetimšalių legioną (be juoko priepuolių to skaityti negalima).

Nuo „dalinės“ mobilizacijos paskelbimo rusiją jau bandė palikti apie 200 000 šaukiamojo amžiaus vyrų. Nepaisant to, kad aukščiausia orkų valdžia skelbia, kad vidinė migracija tarp šalies regionų nėra ribojama, vietiniai kunigaikštukai priima kitokius sprendimus.

Pačioje rusijoje nežymiai įsisiūbuoja pasipriešinimas mobilizacijai. Kaip žinia mobilizuotasis nušovė karinį komisarą viename iš Sibiro miestų. Daugėja bandymų padegti karinius komisariatus. Nuo vasario 24 d. iš viso įvykdytos 54 akcijos, o 17 iš jų nuo mobilizacijos pradžios. T.y. per savaitę beveik trečdalis viso per 7 mėnesius sukauptų incidentų. Protestuodamas prieš mobilizaciją nusižudė rusų reperis Walkie. Protestai rusijoje nėra gausūs, turi labai mažą poveikį sprendimų priėmimui. Išimtis galėtų būti situacija Dagestane, kur kokteilyje su istorinėmis nuoskaudomis, regioninėmis ambicijomis (susierzinimas dėl čečėnų bandymų dominuoti) ir didžiulėmis socialinėmis problemomis tai gali turėti potencialo išaugti į rimtas bėdas orkams.

Orkai bando nuiminėti visuomenėje kylančią įtampą. Pajungti propagandistai, kurie visą įsiūtį išlieja ant karinių komisarų, ar valdininkų. Neva jie kalti, kad genialus putkos mobilizacijos planas eina „šiek tiek ne taip kaip planuota.“ Apsireiškė ir „opozicionierė“ K.Sobčak, kuri ragina maskviečius eiti į mobilizaciją, nes „viskas labai gerai parengta“. Kaip tikra „opozicionierė“ ji nepamiršta ir kitaip mąstančių – tiems kurie dėl kažkokių priežasčių abejoja, siūlo teisybės ieškoti teisme.

Situacija

Šiaurinis Donbaso flangas

Charkiv – Kupjansk. Ukrainiečiai išlaikė placdarmą prie Talvizhanka, bei puldami nuo Kupjansk į šiaurę sugebėjo sujungti čia veikiančias savo pajėgas. Tuo pačiu perkirto kelią Kupjansk – Svatove, bei pasistūmėjo į pietryčius, taip grasindami agresoriaus Borova grupuotei.

Vertinimas: ukrainiečiai sugriovė agresoriaus gynybos sistemą rytiniame Oskil krante, o taktinių veiksmų visuma artina prie artimiausio operacinio tikslo ( Svatove blokavimas iš šiaurės ir vakarų)

Lyman. Sektoriuje susikūrę persvarą ugnimi (artilerija) ir oro gynyboje, o atskiruose puolimo ruožuose ir manevriniais vienetais, ukrainiečiai perėmė Lyman sektoriaus kontrolę. Ukrainiečiai siekia vystyti sėkmę į rytus (Kremina), šiaurės rytus (Svatove), šiaurę (kelias Borova – Svatove). Prasidėję vieši R.Kadyrovo ir J. Prigožino kaltinimai generaliniam štabui ir generolams dėl šio pralaimėjimo demonstruoja ne tik operacinį, bet ir strateginį šios ukrainiečių pergalės efektą.
Vertinimas: ukrainiečiai pasiekė operacinį tikslą, t.y. perėmė Lyman sektoriaus kontrolę, o taktinių veiksmų visuma artina prie artimiausio operacinio tikslo (kelio Svatove – Kremina perkirtimas).

Syversk. Ukrainiečiams pavyko įsitvirtinti Bilohorivka. Tai lėmė jų sėkmingas operacijas šiauriniame Severskyi Donets krante ir ženkliai prisidėjo prie sėkmės Lyman sektoriuje. Tuo pačiu agresorius buvo priverstas atsitraukti Zolatarivka – Verkhnokamianka ruože, kuris virto no mans land. Tai įgalina ukrainiečius vystyti operacijas Lysychansk link, jei tai leistų taktinės aplinkybės.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Bakhmut. Pirmoje savaitės pusėje agresorius suintensyvino puolimą, siekdamas susikurti tvarų placdarmą Bakhmut pietuose bei pagerinti savo taktinę situaciją rytinėse miesto prieigose. Tiesa, antros savaitės pusėje jų atakos sumenko nepasiekus didelių laimėjimų.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

Centras. Vyko sunkios pozicinės kautynės. Tiesa, agresorius vis bandė pralaužti ukrainiečių gynybą prie Pervomaiske, ukrainiečiai atsakė kontratakomis Mariinka – Krasnohorivka ruože.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia. Ukrainiečiai pritraukė papildomas pajėgas į Orihviv ruožą, orkai stiprina savo gynybą prie Tokmak ir Melitopol, tačiau mūšių aktyvumas išlieka nedidelis. Lokalios grumtynės Vuhledar ruože nei vienai pusei neatnešė sėkmės.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietūs
Cherson. Atsinaujino lokalūs susidūrimai prie Pravdine, mūšiai intensyvėja prie Ternovy Pody. Tačiau tai jokių taktinių ar tuo labiau operacinių pranašumų nei vienai pusei neatnešė.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Snihurivka. Nežymus mūšių suintensyvėjimas prie Kysilivka – Blahodatne ukrainiečiams leido įsitvirtinti šiame ruože, tačiau jie taupė jėgas ir nesiekė išvystyti šio taktinio laimėjimo.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Andriivka: Agresoriaus intensyvios pastangos atakuoti Bezimenne ir taip suardyti ukrainiečių placdarmą kairiajame Inhulec upės krante baigėsi nesėkme. Savo ruožtu ukrainiečiai atnaujino lokalias atakas Davidiv Brid, tačiau kol kas jos nebuvo sėkmingos.
Vertinimas: ukrainiečių taktinių laimėjimų visuma priartina prie artimiausio operacinio tikslo (t.y. Davidiv Brid) pasiekimo.

Vysokopillya. Ukrainiečiai suintensyvino artilerijos ir raketų smūgius Beryslav – Nova Kachovka komunikaciniam mazgui. Susilpninę priešo logistines galimybes, šeštadienį ukrainiečiai perėjo į kontratakas rytiniame ruožo flange palei kelią Osokorivka – Beryslav, galimai pasiekė Zolota Balka.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika
Sėkminga puolamoji operacija Lyman lėmė ženkliai išaugusius agresoriaus manevrinių vienetų nuostolius. Prie to prisidėjo ir tvirta gynyba Bakhmut sektoriuje. Išaugo nuostoliai šiose kategorijose:

Gyvosios jėgos -1,5 karto (2220 vs 3410),
Šarvuotose technikos – 1,3 karto (179 vs 246)
Oro gynybos priemonių – 1,6 karto (3 vs 5).
Sumažėjo agresoriaus artilerijos nuostoliai (75 vs 48), tačiau ukrainiečiai sėkmingai pasidarbavo prieš dvi savaites, tad šią savaitę liko mažiau darbo. Ukrainiečių artilerijos aktyvumą rodo ir aukščiau minėtas orkų oro gynybos priemonių nuostolių išaugimas.

Įdomi agresoriaus orlaivių nuostolių dinamika. Praeitą savaitę jis neteko 8 lėktuvų ir 3 sraigtasparnių. Šią savaitę – 3 lėktuvų ir 6 sraigtasparnių. Tai rodytų, kad agresorius atsargiau naudojo aviaciją, prioritetą bandė teikti sraigtasparniams. Kaip matome – nepadėjo 😊

UAV nuostoliai iš esmės išliko tame pat lygmenyje (48 vs 49). Tad panašu, kad rusai nerado gudresnių taktinių sprendimų kaip sėkmingiau naudoti iranietiškus dronus savižudžius.

Prognozės
R.Kadyrovo ir J.Prigožino kaltinimai rusijos generaliniam štabui ir generolams gali būti pirmieji ženklai artėjančių permainų gynybos ministerijoje ir generaliniame štabe. Kova kremliuje aštrėja, tačiau ji kol kas neturi perspektyvų išvirsti į permainas, kurios paskatintų karo pabaigą. Greičiau atvirkščiai – kovojančios grupuotės siekia save parodyti kaip efektyvesnes „telkiant rusus kovoje prieš fašizmą.“

Tikėtina, kitą savaitę agresorius visomis išgalėmis bandys demonstruoti pagerėjusį mobilizuotųjų aprūpinimą ir kovinį rengimą, tačiau mažai tikėtina, kad realybėje bus esminių pakitimų. Labai tikėtina, kad sustiprės „didžiojo tėvynės karo“ naratyvas, vedant paraleles su 1941 metais bei akcentuojant, kad kaip tada, taip ir dabar „pergalė prieš fašizmą yra neišvengiama“.

Neatmestina, kad kitą savaitę ukrainiečiai pabandys sugriauti ir antrąją orkų gynybos liniją Svatove – Kremina (ji dar nėra iki galo suformuota). Agresoriaus vienetų sudėtis (reguliarų, „mobikų“, „savanorių“ kratinys), pajėgumas (išblaškyti, neturi artilerijos ir aviacijos pranašumo), motyvacija (arba sumušti vienetai, arba nemotyvuoti mobilizuotieji) yra palankus faktorius tokioms operacijoms. Tiesa, labai svarbu, kiek jėgų ir resursų turi ukrainiečių vienetai. Neatmestina, kad pagrindinėmis ukrainiečių pajėgomis čia taps šviežesni Kupjansk veikiantys vienetai, o Lyman sektoriuje veikę ukrainiečių vienetai gali juos remti.

Jei nuo Bilohorivka link Kremina veikę ukrainiečių vienetai išvystys sėkmę, labai tikėtina, kad suintensyvės ukrainiečių operacijos iš šiaurės ir vakarų Rubizhne – Lysychansk – Severodonetsk link. Tokiu atveju agresoriaus puolamosios operacijos Bakhmut gali būti nutrauktos, Vagner pėstininkai (turbūt labiausiai motyvuoti iš to kas rusams liko) gali būti permesti į Lysychansk, ar vėl atnaujinti kontratakas prie Spirne.

Tikėtina, kad ukrainiečiai kitą savaitę bandys užimti Davidiv Brid ir pasistūmėti keliu Osokorivka – Bersylav.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Putinas įsiuto po to, kai paskelbus okupuotų Ukrainos regionų prijungimą prie Rusijos, Ukrainos kariuomenė išvadavo vieną svarbiausių logistinių centrų šiaurės rytuose – Lymano miestą. Ukrainos kariuomenės vadovybė nepaisė Rusijos garsinimų, kad Lymanas po aneksijos neva yra po branduoliniu Rusijos skėčiu ir tęsė puolimą.

Rusijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad orda iš Lymano pasitraukė todėl, kad Ukraina naudojo naujausias Vakarų šalių technologijas, artileriją bei rėmėsi NATO žvalgyba.

Po vakarykščio Rusijos armijos pralaimėjimo, atsibudo Putino vasalas Ramzanas Kadyrovas, pareikšdamas, kad „reikėtų imtis drastiškesnių priemonių, iki pat karo padėties pasienio zonose paskelbimo ir mažo galingumo branduolinių ginklų panaudojimo”. Kiti Kremliaus radikalai taip pat didina spaudimą Putinui, kad mūšio lauke būtų panaudotas branduolinis ginklas.

Mes tikimės, jog Patruševas teisingai suprato Sullivano draugišką perspėjimą, jog vos tik pradėjus ruoštis naudoti branduolinį ginklą, JAV smogs į Rusijos sprendimų priėmimo centrus, vadavietes, raketų paleidimo centrus, ryšio mazgus bei kitus karinius objektus. Tai, kad JAV paragino savo šalies piliečius skubiai palikti Rusijos teritoriją indikuoja, jog Vašingtonas nejuokauja ir iš tiesų ruošiasi smogti. Izraelis taip pat nurodė savo piliečiams nedelsiant palikti Rusijos teritoriją, ypač ragindamas tuos, kurie turi dvigubą pilietybę.

Danijos energetikos agentūra praneša, kad dujų nuotėkis iš „Nord Stream 1” ir „Nord Stream 2” dujotiekių Baltijos jūroje sustabdytas. Dujotiekyje pasiektas stabilus slėgis. „Gazprom” duomenimis, pažeistuose vamzdynuose buvo apie 800 mln. kubinių metrų dujų, t. y. tiek, kiek Danijoje suvartojama per tris mėnesius.

Jungtinių Tautų teigimu, dėl dujotiekio sistemos pažeidimų išsiskyrė bene didžiausias kada nors užfiksuotas metano kiekis. Susidarė didžiulis labai koncentruoto metano pliūpsnis, kuris kenkia aplinkai. Kanados organizacijos „GHGSat”, naudojančios palydovus metano emisijai stebėti, mokslininkai apskaičiavo, kad viename iš keturių plyšimo taškų per valandą nutekėjo 22 920 kg dujų. Tai prilygsta 286 tonų anglies sudeginimui per valandą.

Kremlius labai skausmingai sureagavo į Ukrainos pareiškimą stotį į NATO “pagreitinta tvarka”, komentuodamas JAV gynybos sekretoriaus Ostino pareiškimą apie atviras duris Ukrainai ir pergalės užtikrinimą. Ta proga, iš pagirių komos buvo pažadintas Medvedevas, kuris išplatino paruoštuką, jog Kyjivo paraiška „paspartins Trečiojo pasaulinio karo pradžią”.

Ką mes galime čia pasakyti? Trečias pasaulinis Rusijos iniciatyva jau vyksta. Tačiau Kremlius deda visas pastangas, kad Putino chunta kuo greičiau būtų sunaikinta, o karas baigtųsi Ukrainos ir sąjungininkų pergale.

Rusija vyriausybės dekretu nuo spalio 1 d. uždraudė vežti krovinius per Rusiją bendrovėms iš šalių, kurios anksčiau taikė panašias priemones Rusijos krovinių vežėjams. Draudimas taikomas visoms ES šalims, Jungtinei Karalystei, Norvegijai ir Ukrainai.

Šaunuoliai. Kuo mažiau fašistinis režimas surenka į biudžetą pinigų, ypač iš Vakarų, tuo arčiau jo Brisiaus galas. Ėėė, galas.

Lietuvoje kaip kokia votis pratrūko konfliktas dėl Lietuvos kariuomenės rezervo rengimo. Vyksta karas, kurį reikia laimėti, todėl savo nuomonę šį kartą apie rezervą ir jo parengtumą pasilaikysime sau.

Vis gi, pats šio konflikto tarp atskirų politikų ir pareigūnų faktas atrodo kaip informacinė diversija – Lietuvos kariuomenės diskreditavimas pačių Lietuvos piliečių, užimančių itin atsakingas pareigas, rankomis. Nors mūsų nebestebina, kad vienoje valtyje sėdintys politikai nesugeba komunikuoti tarpusavyje ir nešvarius savo apatinius skalbia viešai, tačiau labai apmaudu, kad tokie dalykai vyksta ne sveiku, o „influencerio“ protu besivadovaujančioje provincialios politikos dienotvarkėje.

Rezultate turime sumenkintą kariuomenės prestižą, atskleistas kariuomenės vidaus problemas, viešumoje – sprendimų priėmėjų ginčus, kieno ilgesnis. Rusijos ambasados darbuotojams, stuksenantiems klaviatūra raportus į Kremlių, viešai demonstruojama betvarkė už Lietuvos gynybą atsakingų asmenų galvose yra kaip vodka su kopūstais. Snukius galima pasidaužyt tarpusavy tyliai, teisingą sprendimą galima priimti taip pat tyliai. Krašto gynybos reikalai neturėtų būti sprendžiami turgaus bobučių kudakavimo lygyje.

Operacinis lygmuo
Išvaduotas Lymanas. Ukrainos kariuomenei atsivėrė kelias į Lysičianską ir Severodonecką.

Nepatvirtintais duomenimis, okupuotą Lymano miestą bandė išlaikyti apie 5 000 Rusijos “karių”. Ukrainos Gynybos ministerijos teigimu, „beveik visi” Lymane esantys ginkluoti okupantai buvo arba paimti į nelaisvę, arba nukauti.

JAV gynybos sekretorius pasveikino Ukrainą su dar viena pergale teigdamas, kad ši sėkmė mūšio lauke sukels Rusijos armijai naujų „dilemų”. L. Austinas pabrėžė, kad Lymanas okupantui buvo svarbus tiekimo linijų centras, kuriuo Rusija naudojosi gabendama karius, ginkluotę ir kitą frontui būtiną įrangą, techniką bei amuniciją tiek į pietus, tiek į vakarus.”O be tų kelių bus sunkiau. Taigi rusams kyla tam tikra dilema, kaip elgtis ateityje”.

Džiaugiamės, tačiau labai nesureikšminame Lymano išvadavimo bendrame karo kontekste. Kovinei dvasiai tai labai svarbu. Ukrainiečiai sėkmingai kaunasi JAV ir kitais Vakarų valstybių ginklais, yra palaikomi tiek moraliai, tiek materialiai. Tačiau priešakyje – ilgas, alinantis ir kruvinas „darbas“.

Rusija pagrindines pajėgas ir rezervą permeta į Ukrainos pietus, siekdama išlaikyti Chersoną ir Zaporižės srities dalį. Tačiau toks sprendimas toliau silpnins Rusijos ordų pajėgumus šiaurės rytuose, tad galimas daiktas, jog netrukus bus galima rengti Luhansko išvadavimo planą.

Kremliaus sprendimai, laidojant ištisas karines formuotes, nurašant tūkstančius karių ir technikos vienetų rodo, jog Rusijos generaliniame štabe kažkam labai negerai su galva. Tokias rusų armijos kvailystes gali pateisinti du faktai: arba mordoro armijai vadovauja pats Putinas, kuris neturi žalio supratimo apie karo taktiką ir strategiją, nes tėra eilinis, kabinetinis KGB klerkas; arba generolai, matydami, kaip spėriai Rusija grimzta į prapultį, patys sabotuoja režimo veiksmus.

Taktinis lygmuo
Tęsiama Rusijos režimo paskelbta “dalinė” mobilizacija. Okupuotame Kryme mobilizuoti šio pusiasalio, Krasnodaro krašto ir Adigėjos respublikos vyrai formuoja motorizuotą šaulių diviziją. Apie du tūkstančius mobilizuotų asmenų atvyko į 810-osios atskirosios jūrų pėstininkų brigados nuolatinės dislokacijos punktą Sevastopolyje.

Budonovsko mieste, Stavropolio krašte, į Pietų karinės apygardos 205-osios atskirosios motorizuotosios šaulių brigados mobilizacijos punktą atvyko apie 5 tūkst. žmonių.

Rusiškieji okupantai į Zaporižę paleido keturias raketas S-300. Sunaikinta pramoninė infrastruktūra, dirba gelbėjimo tarnybos.
Naktį apšaudyta Charkivo sritis, sužeista 71 metų moteris.

Pastarąją parą Rusijos okupantai apšaudė gyvenvietes, esančias prie sienos su Rusijos Federacija.

Orda ir toliau bando užimti Donecko sritį, bet bėgant atgal, tai sunkiai gaunasi.

Per pastarąją parą okupantai surengė 4 raketų ir 16 oro smūgių bei 75 karinių ir civilinių Ukrainos objektų apšaudymus. Smūgiams į infrastruktūros objektus naudojami Irano gamybos savižudžiai dronai „Shahed-136”.

Praėjusią parą nuo okupantų smūgių nukentėjo daugiau kaip 30 gyvenviečių, tarp jų Bilohirivka, Bachmutas, Krasnohurivka, Nikopolis, Mykolajivas, Očakovas ir Odesa.

Siekdama paremti sausumos pajėgų veiksmus, Ukrainos karo aviacija praėjusią parą sudavė 29 smūgius. Pataikyta į priešo atramos punktus, 22 ginkluotės ir karinės technikos vietas, 6 priešlėktuvinių raketų kompleksus. Numušti 2 bepiločiai orlaiviai.

Ukrainos raketiniai daliniai ir artilerija smogė 8 rusų vadavietėms, 10 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos susitelkimo vietų. Smogta 3 šaudmenų sandėliams ir 2 priešlėktuvinių raketų kompleksams S-300.

Komentaras
Žiniasklaida platina Rusijos politiko, FSB atsargos pulkininko Gudkovo teiginius, kad Putleris šiuo metu neturi didelių ambicijų, nes esą šiuo metu gelbsti savo kailį. Jei Putinas nebaudžiamai galėtų panaudoti branduolinius ginklus, jis juos neva seniai būtų panaudojęs. Nuo šio žingsnio jį sulaiko baimė, kad jis pats mirs, ką jam žada Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir net Kinija. Kol Putinas meta šviežią patrankų mėsą į karo veiksmus, tol branduolinio smūgio tikimybė nedidelė. FSB atsargos karininko teigimu, karo eigos planavimas vyksta liguistoje Putino vaizduotėje, todėl nežinia, kokio kvailumo, cinizmo ir savižudybės lygį tai gali pasiekti. Rusijos elitas dabar labai nekenčia Putino ir jį jau seniai būtų pašalinęs, jei tik galėtų pasiekti.

Visų pirma, buvusiųjų nebūna. Ypač Rusijoje, FSB.

Antra, ne vienas Putinas yra sprendimų priėmėjas ir strateginių planų kūrėjas. Ukrainos okupacijos, Sovietų sąjungos atkūrimo planai buvo parengti ir vykdomi gerokai prieš Putinui patenkant į valdžią.

Trečia, ne Putinas sukūrė FSB, o FSB sukūrė Putiną. Tad „nudaigojus“ Putiną, tokių putinų sistema rezerve turės ne vieną ir ne du.
Ketvirta, Kremliaus įtakos agentai eilinį kartą nori apgauti Vakarus, kad dėl visko kaltas „blogasis diktatorius“, kurį pašalinus, Rusija taps normalia demokratine šalimi. Ne. Tokiu būdu Rusija demokratine netaps.

O štai palikus Putiną, tačiau sunaikinus FSB ir kitų Kremliaus represinio aparato struktūrų sistemą, ją sudarančius ir sukančius sraigtus, Rusija nebekels grėsmės civilizacijai. Sistema visus kolektyvinius karo nusikaltimus stengsis „nurašyti ant Putino“, kad nepajudinta ir nepaliesta, toliau galėtų tęsti savo kruvinų darbų planavimą, o vėliau – ir vykdymą.

******

Ukrainos kariai susirenko grupinei nuotraukai, kurioje išdidžiai laikoma Ukrainos vėliavą po to, kai, kai buvo pranešta, kad išlaisvintas Drobiševo kaimas pakeliui į Lymano išlaisvinimą. (Nuotr. dailymil.co.uk)

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas

Charkiv – Kupjansk:

Dvorichna – Kupjansk ruože ukrainiečiai po truputį stumiasi į priekį. Prie Tavilzhanka ir toliau kontaktinė linija iš esmės nejuda, tačiau ukrainiečiai sugebėjo dar labiau į rytus pastumti kontaktinę liniją. Tikėtina, kelias Kupjansk – Svatove perkirstas ties Stepova Novoselivka arba ukrainiečiai bent jau šiame ruože kelią kontroliuoja ugnimi. Jei šią sėkmę pavyks išvystyti į šiaurę, rusai bus priversti palikti Tavilzhanka.

Borova ruože no mans land pasiekė Izyumske, tad orkų problemos tik didėja. Ukrainiečių veržlaus veržimosi nuo Kupjansk link Svatove atveju, orkų grupuotė Borova nebeturėtų manevro laisvės, taip pat jų aprūpinimas bei atsitraukimas priklausytų nuo ukrainiečių apšaudomo kelio Borova – Svatove. Labai tikėtina, kad ukrainiečiams užėmus Lyman, bent dalis jų pajėgų tęs judėjimą link kelio Borova – Svatove. Neatmestina, kad Lyman sėkminga operacija pasikartos, panašiai ukrainiečiai gali apsupti ir dalinai izoliuoti rusų pajėgas Borova ruože.

Lyman:
Ukrainiečiai išlaisvino miestą, tai pripažino ir agresoriaus gynybos ministerija. Maža to, ukrainiečiai po kelių bandymų įžengė į Terny (Donecko sritis) ir perkirto kelią Svatove – Zarichne (kelias einantis iš šiaurės rytų link Lyman). Puldami iš šiaurės vakarų (nuo Kolodyazi) ir iš pietryčių (nuo Yampil) tarsi replėmis spaudžia Zarichne – Torske komunikacinį mazgą. Ir tai gali būti net ne blogiausios naujienos orkams.

Vakar dar abejojome, ar tikrai agresorius į mūšį metė rezervus, tačiau panašu, kad tai tikra informacija. Šiuos faktus patvirtina ukrainietiški šaltiniai. Mūsų vertinimu, tokie rusų veiksmai galėjo būti sėkmingi, jei būtų padaryti bent prieš keturias dienas. Dabar prastai parengtos (didžiąja dalimi tai yra mobilizuotųjų pagrindu sudaryti vienetai) pajėgos įklimpusios kautynėse į šiaurės rytus nuo Torske, o dalis vienetų galimai blokuota Zarichne – Torske. Tuo pačiu fiksuojamas ukrainiečių aktyvumas kelyje Kremina – Svatove. Tad, gali būti, kad netrukus šiuos orkų vienetus teks gelbėti pačius, nes ukrainiečiai smūgiais iš Terny ir nuo Kremina, gali atkirtinėti jų atsitraukimo kelius.

Syversk. Dominuoja poziciniai susidūrimai. Kaip ir minėjome anksčiau – sėkmė prie Lyman ir aktyvumas prie Kremina ukrainiečiams atveria galimybes vykdyti puolimo veiksmus ruože Kremina – Rubizhne. Jei taip nutiks, labai tikėtina, kad į operaciją šiame ruože įsijungs ukrainiečių pajėgos Syversk sektoriuje.

Bakhmut. Agresoriaus atakos kiek sumenko. Intensyviausiai orkai puola Zaitseve (kur prie Vershyna) ir rytinėse Bakhmut prieigose. Dar gerokai per anksti spręsti ar tai kažką reiškia, tačiau karinės logikos prasme, agresorius turėtų sustabdyti beprasmius puolimus Bakhmut link ir čia pereiti į gynybą tam, kad sudaryti sąlygas papildomų pajėgų permetimui į Lysychiansk apylinkes. Orkai negali nesuprasti, kad potenciali ukrainiečių sėkmė prie Kremina sukels dideles problemas Lysychansk – Severodonetsk esančiai grupuotei.

Centras. Be pakitimų.

Zaporizhia. Be pakitimų.

Pietūs. Agresoriui pakako trijų dienų atakų Bezimenne (Andriivka ruožas) ir jis suprato, kad gal ta Bezimenne ne taip labai jiems ir yra reikalinga. Ukrainiečiai čia įtvirtina savo pozicijas bei pritraukinėja rezervus. Kituose ruožuose be pakitimų. Agresorius su artilerijos ir/arba raketų pagalba apšaudo Odesa, Mykolaiv, Kryvyi Rih ir Nikopol miestus. Ukrainos pajėgos toliau metodiškai daužo priešo šaudmenų sandėlius, susitelkimo rajonus, vadavietes bei komunikacinius mazgus.

*****

Locked N’ Loaded

Ukraina pateikė prašymą stoti į NATO. Tai ne tik reakcija į rusijos bandymą savo pralaimėjimus mūšio lauke ir fronto byrėjimą stabdyti branduoliniu šantažu (Manytume, jog okupuotų Ukrainos teritorijų neteisėta aneksija tėra tik spektaklis, tariamai tvirtesnių pamatų tam šantažui sukūrimas, o ne bandymas „apginti referendumus“).

Ukrainos reakcija buvo apgalvota ir parengta. Iki Zelenskio parašo ant prašymo priimti į NATO nueitas sunkus kelias – „mažųjų koalicijų“ paieškos, viešos abejonės Aljanso efektyvumu, kaltinimai neva Aljansas Ukrainos nenori, nestojimas į Aljansą kaip opcija derybose su rusais ir pan. Ir galų gale Ukrainos kariai mūšio lauke ir Sąjungininkai savo pagalba įrodė – mes visi kartu galime padaryti Ukrainą ir pasaulį saugesniu. Laukia ilgas ir labai labai nelengvas Ukrainos kelias į NATO. Ne viskas, bet daug kas priklausys nuo pačios Ukrainos. Jos noras ir pastangos keistis (ne tik, o gal net ne tiek karine prasme) gali sugriauti visas kitas kliūtis kelyje į NATO. Bet tai bus vėliau. O dabar sveikiname brolius ukrainiečius apsisprendus.

Žinios iš fronto.

 Šiaurinis Donbaso flangas
• Charkiv – Kupjansk.

a) Dvorichna – Kupjansk ruože situacija toliau nėra iki galo aiški. Prie Tavilzhanka ukrainiečiai vis dar tose pat pozicijose kaip buvo vakar, t.y. pietinės ir vakarinės prieigos. Tiesa, nepatvirtintais duomenimis ukrainiečiams nuo Kupjansk puolant į šiaurę pavyko išstumti agresorių iš ruožo Lyman Pershyi – Tavilzhanka. Dar negalima sakyti, kad Dvorichna – Kupjansk ruožas sujungtas pajėgomis, tačiau ir no mans land čia ukrainiečiams yra pasiekimas. Ukrainiečiai pasiekė Vilshana. Labai tikėtina, kad dabar ukrainiečiai bandys atakuoti link svarbiausių komunikacinių mazgų ir taip kapoti orkų gynybą dalimis.

b) Borova ruože didelių pasikeitimų nėra, tačiau labai tikėtina, kad dalis Lyman sektoriuje atsilaisvinusių pajėgų puls į šiaurę – šiaurės rytus link Svatove, taip atkirsdami visą agresoriaus Borova grupuotę.

• Lyman. Ukrainiečiai užėmė Yampil, Drobysheve, jų pajėgos veikia Zarichne šiaurės vakaruose ir Torske rytuose, artėja prie Kremina. Paprastai kalbant – orkams batai. Agresorius kalba, jog į operacijos rajoną permetė 503 motošaulių pulką (tikėtina, bent iš dalies sudarytas iš „mobikų”), artilerijos vienetus. Orkai bando laikyti siaurą koridorių prie Zarichne deklaruodami siekį perimti iniciatyvą, tačiau situaciją tai vargiai ar pakeis.

• Syversk. Situacija iš esmės nesikeičia, tačiau jei ukrainiečiams pavyks sparčiai vystyti sėkmę link Kremina, tikėtina prasidės jų intensyvesnė operacijos Lysychansk link (pvz. nuo Bilohorivka link Novodruzhesk, su tikslu ugnimi ir/ar pajėgomis atkirsti orkų grupuotę Rubizhne nuo Severodonetsk).

• Bakhmut. Agresorius nepaisydamas vis gilėjančios krizės šiaurės rytuose, ir toliau bukai atakuoja Vesela Dolyna – Zaitseve – Odradivka – Kurdiumivka- Mayorsk ruože. Taip pat tęsia operacijas Soledar – Bakhmutske ruože. Visos jo atakos atmuštos.

2. Centras. Sunkios pozicinės kautynės tęsiasi.

3. Zaporizhia. Be pakitimų.

4. Pietūs.
• Agresorius jau trečia diena atakuoja Bezimenne (Andriivka ruožas), tačiau visos jo atakos atmuštos. Rusų tikslas aiškus – pabandyti atstumti ukrainiečius atgal už Inhulec upės, tačiau kiek jis realus parodys laikas.

• Rusai toliau raketomis ir artilerija atakuoja Mykolaiv, Kryvyi Rih, Nikopol, Dnipro ir juose esančią karinę/civilinę infrastruktūrą, terorizuoja gyventojus Tuo metu ukrainiečiai toliau talžo Nova Kachovka. Toks ugnies intensyvumas rodytų, jog čia agresorius į dešinį Dniepro krantą bando permesti arba reikšmingą kiekį šaudmenų/degalų/maisto, arba „mobikų“ vienetus. Ukrainiečiai taip pat smūgiuoja kitiems agresoriaus kariniams objektams abiejose Dniepro krantuose.

******

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas

Charkiv – Kupjansk:

Dvorichna ruože tęsiasi susidūrimai ties Tavilizhanka. Agresoriaus artilerija aktyvi kontaktinėje linijoje, ukrainiečių placdarme prie Dvorichina ir Charkiv apylinkėse. Neatmestina, kad didelė dalis apšaudymų vykdoma iš rusijos teritorijos. Taip rusai bando ne tik sustabdyti ukrainiečių operacijas, bet ir sutrikdyti jų tiekimą ir pajėgų rotaciją.

Kupjansk ruože tęsiasi sunkios kautynės Petropavlivka gyvenvietėje. Pasirodė informacija, kad dalis orkų pajėgų atsitraukė Svatove link. Neatmestina, kad tai tik dalis paveikslo, kadangi tai gali būti pajėgų rotacija (nustekenti vienetai out, šviežesni in). Kita vertus galimas orkų bandymas atsitraukti į naują gynybos liniją prie Svatove, o rusų pajėgos prie Petropavlivka dengia jų atsitraukimą. Belieka spėlioti, stebėsime situaciją.

Borova ruože situacija nuo vakar iš esmės nepasikeitusi. Agresoriaus atsitraukimas ar tolimesnės gynybinės operacijos tiesiogiai priklausys nuo operacijų Kupjanks ir Dvorichna ruožuose bei padėties Lyman sektoriuje.

Lyman sektoriuje artėja rusų grupuotės agonija. Miestas blokuotas iš šiaurės (mūšiai vyksta Stavki apylinkėse), vakarų (labai tikėtina, kad užimtas Shandriholove), pietų ir pietryčių, ukrainiečiai ugnimi (kai kur tikėtina ir pajėgomis) kontroliuoja abu galimus agresoriaus pajėgų aprūpinimo ir/arba atsitraukimo kelius. Blogiausia rusams tai, kad šie keliai susijungia viename taške, t.y. Zarichne ir iš čia eina į Lyman. Tad ukrainiečiai gali rinktis 1) kada ir kur atakuoti rusus abiejuose keliuose arba 2) ugnį koncentruoti ugnį bottleneck‘e, t.y. Zarichne. Tikėtina, naudojami abu variantai.

Syversk. Tęsiasi lokalūs susidūrimai Zolotarivka – Verkhnokamianka, tačiau nefiksuojamas ukrainiečių bandymas užimti čia esančią no mans land, dominuoja poziciniai mūšiai. Ukrainiečių smūgis agresoriaus susitelkimo rajonui Zolote (apie 20 km nuo kontaktinės linijos) atšaldys agresoriui norus vėl pabandyti pulti Spirne. Kaip ir vakar minėjome, tikėtina ukrainiečių judėjimas Lysychansk link gali būti susietas su jų operacijomis Lyman – Kremina ruože.

Bakhmut. Buvo pasirodę vertinimų, kad agresoriaus pajėgos silpsta, tačiau mūšių intensyvumas to nerodo. Rusai ir toliau intensyviai puola Zaitseve – Odradivka – Mykolaivka Druha – Mayorsk ruože. Orkai taip pat aktyvūs Soledar – Bakhmutske ruože bei rytinėse Bakhmut prieigose, tačiau mūšių intensyvumas čia mažesnis. Tiesa, vis dažniau fiksuojamos ukrainiečių kontratakos (ypač Zaitseve ir Mayorsk apylinkėse), kas nuteikia optimistiškai.

Centras. Tęsiasi sunkios pozicinės kautynės, abi pusės vykdo lokalias kontratakas.

Zaporizhia. Be pakitimų.

Pietūs. Agresorius intensyviai apšaudo Mykolaiv ir Kryvyi Rih. Ukrainiečiai vėl smūgiavo orkų kariniams taikiniams Cherson mieste ir apylinkėse, Nova Kachovka dambos rajone. Tuo pačiu atakuojami taikiniai Beryslav (komunikacinis mazgas, kritiškai svarbus orkų grupuotėms Andriivka ir Vysokopillya ruožuose). Pastebėtina, kad čia jau kelinta diena naikinamos oro gynybos sistemos ir elektroninės kovos sistemos. Ar tik neartėja didelio kabūm diena?

Cherson ruože vėl fiksuojamas aktyvumas Pravdine apylinkėse. Pasirodė informacijos, kad bent dalis orkų pajėgų paliko pozicijas ir atsitraukė. Ar tai lokalus pasikeitimas, ar turės didesnes pasekmes – matysime.

Snihurivka ruože be pakitimų.

Andriivka ruože agresorius jau antrą dieną kontratakuoja prie Bezimenne (Andriivka ruožas). Jis bando pasinaudoti ukrainiečių pajėgų rotacija ir jų perėjimu į gynybą, tačiau šios pastangos baigėsi nesėkme – ataka ir vėl atmušta.

Vysokopillya ruože ukrainiečių aktyvumas krito, tuo naudojasi agresorius. Fiksuojamas nežymus kontaktinės linijos pastūmimas no mans land rytiniame flange (Liubimivka – Petrivka ruožas.). Žinant, kad agresorius bet kokį pranašumą bando išvystyti nepaisant logikos ar savų aukų, neatmestina, kad greitu laiku rusai vėl bandys pulti, koncentruos daugiau pajėgų.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Zelenskis su Stoltenbergu aptarė tolesnę NATO valstybių narių paramą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. NATO vadovas pasmerkė neteisėtus Rusijos referendumus, kuriuos Ukraina ir jos Vakarų sąjungininkės vadina neteisėtomis apgavystėmis.

Būtų mūsų valia, seniai Aljanso pagalbą būtume planavę veiksmais ant žemės – trinktelėję įžūliai besielgiantiems rusų legionams okupuotose teritorijose, įvedę taikdarius į Zaporižės AE ir dislokavę oro gynybos pajėgumus virš kritinės civilinės infrastruktūros. Bet čia tik mūsų sapnai iš fantastikos srities.

Maskva paskelbė preliminarius okupuotų Ukrainos teritorijų „referendumų“ rezultatus. Jie nustebino net mus, menančius draugo Leonido Brežnevo laikų „balsavimus“ į TSKP AT. Pranešama, kad Luhansko srityje 98,4 % žmonių „balsavo“ už prisijungimą prie Rusijos, Zaporižėje – 93,1 % gyventojų, Chersone daugiau kaip 87 %. Kažkokios ten liaudies Donecko respublikos rusų atamanas Pušilinas pareiškė, kad 99,2 % žmonių balsavo už prisijungimą prie Rusijos.

Ir visos šios Kremliaus atmatų sąšlavyno pastangos siekiant išlaikyti užgrobtas Ukrainos teritorijas yra visiškai beprasmės. Visuotinė mobilizacija, referendumai, prijungimas prie Rusijos, naujų „Rusijos teritorijų“ gynimas, grasinimas branduoliniu karu – paskutiniai koziriai, kuriuos tėškė į karo teatro sceną Maskva. Daugiau ėjimų Kremlius neturi. Putinas siekia laimėti laiko, bet laikas tiksi ne jo naudai. Kas toliau, a?

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas, pareiškė kad JAV neprieštarauja, kad Ukraina, pasinaudodama Vakarų suteikta ginkluote, susigrąžintų teritorijas, kuriose Rusija organizavo vadinamuosius referendumus.

Kitaip sakant, “žalia šviesa” bolševikų išperų vijimui lauk.

Dujų nutekėjimas „Nord Stream” trasoje – teroristinis išpuolis, teigia Ukrainos prezidento patarėjas M. Podoliakas. Politikas įsitikinęs, kad šiuo teroristiniu aktu Rusija siekia destabilizuoti ekonominę padėtį ES ir sukelti paniką artėjant žiemai. Sabotažas įvykdytas Danijos išskirtinėje ekonominėje zonoje į pietryčius nuo Bornholmo salos. Pažeistų „Nord Stream“ trasų vietose susiformavo kilometro spindulio bangavimas. Danijos, Švedijos ir kitų valstybių pareigūnų manymu, trasos pažeistos tyčia, greičiausiai, sprogdinimo būdu. JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas teigia, kad dujotiekio avarija neturės reikšmės nei ES energetiniam sektoriui, nei regiono saugumui.

Vakar Putinui dirbantis burna Kremliaus atstovas spaudai D. Peskovas žurnalistams teigė, kad Kremlius labai susirūpinęs dėl žalos dujotiekiui. „Muraveinik zaševelilsia“, – ploja katučių rusų anūkai įsitaisę Kremliaus menėse.

Yra tokia komedija „Daug triukšmo dėl nieko“ – galimas daiktas, kad maskoliai siekia ir tam tikra prasme pasiekė didelio „bum“, kad šis jų bezdalo dūmas užgožtų svarbesnius įvykius. Kita vertus, Kremlius siunčia žinutę, kad kitas objektas, galintis išlėkti į orą, gali būti SGD laivas (laivai). Matyt, čia nereikia aiškinti, kas nutiktų Baltijos energetiškai nepriklausomam liūtui, jei artėjant Kalėdoms, dangų Klaipėdoje nušviestų ne fejerverkų, bet sprogusio “Independence” liepsna.

Vokietijos vyriausybė siūlo uždrausti ES piliečiams eiti aukštas pareigas Rusijos valstybinių koncernų valdybose ar stebėtojų tarybose.

Šiuos draudimus, kaip ir tiesioginius ryšius su Kremliaus valdomais bankais, finansinėmis struktūromis bei oligarchais Berlynas pirmiausia galėtų išsikuopti savo kieme. Pradėti „dešrioderizaciją“ iš esmės.

O šiaip pasiūlymas labai geras ir teisingas.

Praėjus septyniems mėnesiams po Rusijos karo prieš Ukrainą, Baltarusija vis dar susilaiko nuo tiesioginio dalyvavimo šiame kare, tačiau iš Baltarusijos teritorijos iš toliau skrieja raketos, griaunančios Ukrainos miestus. Šiuo metu Baltarusijos teritorija naudojama pratyboms, o geležinkeliai – karinių dalinių ir technikos perdislokavimui.

Pranešama, praėjusią savaitę į Minską atvyko rusų samdiniai iš karinės grupuotės „Liga“” („Wagner”). Ukrainiečiai įspėti dėl galimų provokacijų Ukrainos ir Baltarusijos pasienyje.

Europos Komisija rengia naujas sankcijas Rusijai, įskaitant naftos kainų ribą. Tačiau Briuselis, atrodo, ketina atšaukti draudimą trąšoms bei cementui.

Keletas žodžių apie situaciją Rusijoje. Šalies ekonomika šiuo metu perorientuojama į karo ekonomiką. Kenčia civilinis sektorius, kuris negali konkuruoti su gynybos/karo sektoriumi. Tačiau civilinis sektorius privalo pildyti biudžetą. Preliminariais skaičiavimais, vien iki rugsėjo vidurio tiesioginės karinės išlaidos sudarė 84 milijardų eurų, kai iš viso 2022 m. biudžete tam buvo numatyta numatyta 63 milijardai eurų.

Rusijoje ima trūkti darbo jėgos, tad jei į frontą artimiausiu metu bus išsiųsta 300 tūkstančių darbingų vyrų, nekalbant apie planuojamą milijoną, darbo rinkoje atsiverianti skylė gali turėti itin rimtų pasekmių.

Nebejojama, kad karo sąlygomis Rusijos vyriausybė agresyviai reguliuos kainas ir sukios rankas mažmeninės prekybos tinklams ir gamintojams, metalo pramonei, plieno, mėsos, konservų gamybos ir kitoms įmonėms, todėl infliacija ir biudžeto deficitas yra neišvengiamas.

Tūkstančiai rusų vyrų perleidžia savo verslus šeimos nariams ir bėga į užsienį, o likę giminaičiai stengiasi atsikratyti valdomų įmonių, net ir patiriant nuostolius. Patys rusai nesiima prognozuoti, kokiais finansiniais skaičiais baigsis ši prasidėjusi ekonomikos griūtis.

Tuo mes labai džiaugiamės, nes šis Kremliaus ėjimas – mobilizacija – yra geriausia sankcija prieš savo šalį ir jos ekonomikos griovimas iš vidaus.

Operacinis lygmuo

Ukrainos kariuomenė po truputį stumiasi pirmyn. Kraujuojanti Rusijos meška vietoje to, kad nutrauktų beprasmį karą, pilnu pajėgumu mobilizuoja karybai tinkančių rusų ordas.

Okupacinių dalinių gretose pasirodė pirmieji mobilizuoti kariai: dvi motorizuotos šaulių divizijos gavo personalo, kurie nepraėjo jokio karinio parengimo, kaip mes ir prognozavome. Rusija priešakinius fronto linijoje nustekentus dalinius papildo ir pigiausia „patrankų mėsa“ – už kriminalinius nusikaltimus teistais asmenimis.

Ukrainos gynėjų pajėgos atsiėmė taktiškai itin svarbią Drobyševe gyvenvietę, o tai reiškia, kad operacijai “Limano išlaisvinimas” pasirengimas baigtas.

Rusijos karo nusikaltimų ir terorizmo ministerija trečiadienį pranešė, kad naujai mobilizuoti Karaliaučiaus srities rezervistai pradėjo kovinius mokymus Rusijos Baltijos laivyno bazėje. „Visi mobilizuoti kariai atitinka šaudymo iš šaulių ginklų standartus. Be to, iš rezervo pašaukti piliečiai atkuria ginklų, karinės ir specialiosios technikos eksploatavimo ir priežiūros įgūdžius”, – pranešė ministerija savo „Telegram” kanale.

Šį pranešimą reiktų vertinti kaip dar vieną bauginimą Baltijos šalims, vargu ar turintį realų pagrindą realybėje.

Taktinis lygmuo

Rusai ir vėl raketomis apšaudė Charkivo apylinkes, Holodnohirskio rajoną, tačiau aukų pavyko išvengti.

Netoli Limano vyksta intensyvios kovos. Ukrainos artilerija apšaudo paskutinę miestui aprūpinti skirtą logistikos grandinę bei uždaro priėjimus į miestą. Ukrainiečiai išlaisvino Kupjansko-Vuzlovio miestą rytiniame Oskilio upės krante, taip pat Ridkodubo kaimą ir stumiasi tolyn į šiaurę nuo Limano.

Okupacinė armija toliau atakuoja civilinę infrastruktūrą ir žmonių būstus. Visoje Ukrainoje išlieka aviacijos ir raketų smūgių grėsmė.

Pastarąją parą Rusijos armija paleido 10 raketų ir sudavė 17 oro smūgių, dėl ko nukentėjo daugiau kaip 40 Ukrainos gyvenviečių.

Kitose kryptyse ir fronto sąlyčio linijoje driskiai pliekė iš visko, ką turėjo po ranka – tankais, minosvaidžiais ir raketine artilerija.

Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė 2 raketas Kh-59 skriejusias link Odesos, paleistas iš Su-35 virš Juodosios jūros.

Vakar vakare Rusijos sparnuotoji raketa numušta Kryvyj Riho rajone.

Ukrainos aviacija sudavė 17 smūgių į 14 priešo dislokacijos vietų, pataikė į 3 atramos punktus ir 7 priešlėktuvinių raketų kompleksus. Be to, praėjusią parą Ukrainos priešlėktuvinės gynybos daliniai sunaikino vieną priešų lėktuvą, 6 bepiločius orlaivius ir vieną valdomą raketą X-59.

Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija smogė į 12 priešo kariuomenės ir technikos susitelkimo vietų, 4 amunicijos sandėliams, priešlėktuvinės gynybos ir radioelektroninės kovos pozicijoms.

Komentaras

FRONTEX teigimu, į ES vykstančių rusų skaičius išaugo 30 proc. Praėjusią savaitę į ES atvyko beveik 66 000 Rusijos piliečių, t. y. daugiau kaip 30 proc. daugiau nei savaitę prieš tai. Per pastarąsias keturias dienas į Suomiją atvyko 30 000 Rusijos piliečių.

Vokietijos ukrainiečiai nedega džiaugsmu dėl Berlyno ketinimų priimti dezertyrus iš Rusijos, ir mes tą labai suprantame. Rusai, kurie iki šiol tylėjo ir nedarė nieko, kad žlugtų Putino režimas, o dabar neša kudašių, kad išgelbėtų savo kailį, neturi teisės vengti atsakomybės. Jų mokamais mokesčiais išlaikoma represinė Kremliaus chunta, jų tylus tarnavimas jai reiškia ne ką kitą, o pritarimą Kremliaus beprotybei. Jei apolitiški ir apilietiški rusai nepritaria Kremliaus režimui, tuomet privalėjo, būtent!, privalėjo išeiti į gatves ir stoti prieš omonininkų ir rosgvardeicų bananų krušą ir stovėti taip, kaip tai darė baltarusių moterys. Tik tokius nukentėjusius nuo režimo rusus, galima įsileisti į ES, taip, kaip tai buvo padaryta su Baltarusijos opozicija. Bėgliai iš Rusijos yra ne režimo priešininkai, o neformalūs rėmėjai, bailiai, paprasčiausiai sprunkantys nuo atsakomybės.
Sunku suprasti, ko siekia Vokietijos Laisvųjų demokratų partija, kuri palaiko „nekenčiančius Putino politikos“ bei kviečia rusus prisijungti prie Vokietijos neoliberalų.

Mažai jums Hamburge, Miunchene eitynių su Putino abrozdėliu ir Rusijos vėliavomis? Patinka Z raidėmis išterliotos Paryžiaus Dievo motinos bažnyčios prieigos? Norite pagausinti armiją nekalbančių jokia kita kalba, tik rusų, ir nespėjusių apšilti kojų – opa! jau ginančių rusakalbių teises ES ar Vokietijoje? Norite Europoje dar daugiau Russkij mir?

******

 

 

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt devintoji (sausio 17) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Vakar Ukrainos pajėgos Belgorodo srityje sėkmingai atakavo rusų oro gynybos rajoną. Sunaikintas S300 radaras. Naktį agresorius...

Edvardas Čiuldė. Kas gins Lietuvą?

Iš vienos pusės, lyginti saugumo požiūriu Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios, tą pačią, bet drauge skirtingą Lietuvą, yra...

Donaldas Trampas: „Jokie vėjo jėgainių parkai nebus statoma man esant prezidentu“

Pirmadienį JAV prezidento pareigas eiti prisieksiantis Donaldas Trampas (Donald Trump) dabar dar labiau griežtina savo retoriką prieš vėjo...