Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Politinis strateginis lygmuo
Joe Biden pasmerkė masinius Rusijos raketų smūgius prieš Ukrainą. „Jungtinės Valstijos griežtai smerkia Rusijos raketų smūgius Ukrainos teritorijoje, įskaitant Kyjivą. Per šiuos smūgius žuvo ir buvo sužeisti civiliai gyventojai, sunaikinti objektai, neturintys nieko bendra su karine infrastruktūra. Šie smūgiai dar kartą parodė, kad neteisėtas Putino karas prieš Ukrainos žmones yra itin žiaurus”, pareiškė JAV prezidentas.
Negaišinsime jūsų brangaus laiko kitais pasaulio valstybių lyderių pareiškimais ir užuojautoms. Visa tai panašu į viename ringo kampe gulinčio kovotojo moralinį palaikymą, kuomet jį daužo ir spardo keli gerai įmitę sadistai.
Kovotojui (ukrainiečiui) stebėtojai (Vakarų valstybių vadovai) šluosto kraują, ramina, atneša vandenį, mauna naujas bokso pirštines, su kuriomis jis turi gintis nuo peiliais, kastetais, durklais ginkluotų sadistų. Nors banditai talžo ukrainietį be jokių kovos taisyklių, Vakarai iš savo remiamo kovotojo reikalauja laikytis garbingos kovos ir neša dovanų sukruvintų ir suplėšytų pakeitimui naujus marškinėlius ir trumpikes.
Kova tęsiasi, kraujas liejasi laisvai. Taisyklių besilaikantis kovotojas toliau talžomas. Ponai ir ponios, užimkite žiūrovų salėje vietas. Netrukus – trečias raundas.
JAV oro uostų svetainių darbą sutrikdė Rusijos programišiai, trumpam išvesdami jas iš rikiuotės. Mes įpratę prie apkasų ir Rajano gelbėjimo vaizdų filmuose, todėl mums atrodo, kad joks pasaulinis nevyksta. Mūsų gi nuomone, tiek konvencinis karas, tiek nekonvencinės priemonės, naudojamos, kaip karo įrankiai, įtraukiant kone visas pasaulio valstybes, turėtų būti įvardintos, kaip Rusijos sukeltas Trečiasis pasaulinis karas.
Lenkija paragino savo šalies piliečius palikti Baltarusiją, nes įtampa tarp šalių išaugo, po tariamų Vakarų grasinimų Minskui. Vakar kolūkio prezidentas Bulbašenko pareiškė, kad padėtis aplink Baltarusiją tebėra įtempta. „Šiaurės Atlanto aljanso ir daugelio Europos šalių karinė ir politinė vadovybė atvirai svarsto galimos agresijos prieš mūsų šalį scenarijus iki branduolinių smūgių, jei tokie trimitai būtų duoti“, – generolams pasaką sekė bulvinis diktatorius.
Vokietija per kelias dienas pristatys Ukrainai pirmąją iš keturių oro gynybos sistemų IRIS-T SLM, pareiškė šalies gynybos ministrė Christine Lambrecht. „Atsinaujinęs raketų apšaudymas <…> rodo, kaip svarbu greitai aprūpinti Ukrainą priešlėktuvinės gynybos sistemomis”, – sakė ji.
Bravo. Jei būtų mąstoma nors vienu žingsniu į priekį, aukų būtų išvengta ar bent jau padaryta viskas, kad jų būtų kuo mažiau.
Ukrainos saugumo tarnyba įtraukė Medvedevą į ieškomų asmenų sąrašą. Jis, kaip ir dauguma Rusijos saugumo tarybos narių, yra įtariamasis baudžiamojoje byloje pagal Ukrainos baudžiamojo kodekso 110 straipsnį (Ukrainos teritorinio vientisumo ir neliečiamumo pažeidimas). Į ieškomų asmenų sąrašą įtraukti ir kiti Putino režimo atstovai, įskaitant Rusijos Valstybės Dūmos pirmininką Viačeslavą Volodiną, Rusijos Federacijos tarybos pirmininkę Valentiną Matvijenko, Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos vadovą Sergejų Naryškiną, Rusijos gynybos ministrą Sergejų Šoigu, Rusijos federalinės saugumo tarnybos direktorių Aleksandrą Bortnikovą, Rusijos nacionalinės gvardijos direktorių Viktorą Zolotovą ir Rusijos saugumo tarybos sekretorių Nikolajų Patruševą.
Kinija ir Indija, kurios anksčiau susilaikė nuo Rusijos karo prieš Ukrainą kritikos, po pirmadienį, spalio 10 d., Ukrainai suduoto didelio masto raketų smūgio, paragino deeskaluoti padėtį ir pradėti dialogą.
Pareiškimas, kuris jei mums kažką ir reiškia, tai Kremliui reiškia apskritą nulį.
Rusijos eksprezidentas D. Medvedevas pareiškė, kad smūgiai Ukrainoje tėra „pirmasis epizodas“. Medvedevas teigia, jog tokiomis apsaugos priemonėmis Maskva siekia „visiško Ukrainos režimo demontavimo“.
Demontavus dar vieną „Russkij standart” butelį, galima demontuoti viską, ką tik širdis geidžia.
Operacinis lygmuo
Ukraina, po vakar dienos smūgių, nutraukia elektros eksportą ES, siekdama stabilizuoti nacionalinę energetikos sistemą.
Kremlius toliau eskaluoja konfliktą su Vakarais. Tai reiškia, kad ir toliau bus rengiamos provokacijos kaip pagrindas naujiems ir naujiems smūgiams. Raketos, paleistos į Ukrainos sostinės centrą reiškia, kad kiti smūgiai galimai bus nukreipti į kitus sprendimų priėmimo centrus Ukrainoje. Kremliaus atakos bus tuo nuožmesnės, kuo Ukraina rodys didesnį aktyvumą fronto linijose ir kuo daugiau ginklų Vakarai tieks Kyjivui.
Šis karas kol kas ne apie pasaulio susinaikinimą, o apie Ukrainos sunaikinimą. Kyjivui metas kalbėti su Briuseliu ir Vašingtonu ne tik apie ginkluotės tiekimą, bet ir apie tiesioginį įsikišimą. Nes išmanioms raketoms baigiantis, paskutinės jų gali būti nukreiptos į Zaporižės AE.
Sugriautus miestus atstatysim. Žmonių ir gamtos, kurios dalis esame – ne.
Taktinis lygmuo
Nepavykus perlaužti padėties fronto linijoje, okupantas rengia raketų smūgius, siekdamas sunaikinti svarbią infrastruktūrą ir tankiai apgyvendintus Ukrainos miestus.
Mobilizacija nesustabdo sėkmingo Ukrainos kariuomenės puolimo Luhansko ir Chersono kryptimis.
Praėjusią parą Rusijos teroristai paleido daugiau kaip 61 raketą, surengė 32 oro smūgius ir 92 atakas iš salvinių reaktyvinių ugnies sistemų.
Ukrainos oro gynybos daliniai sunaikino 73 taikinius: 46 sparnuotąsias raketas ir 27 bepiločius orlaivius.
Dėl masinių raketų smūgių per pastarąją parą nukentėjo daugiau kaip 30 gyvenviečių infrastruktūra.
Teigiama, kad komplikuojantis situacijai Kryme, okupacinė vargetų valdžia planuoja evakuoti čia tarnaujančių saugumo tarnybų vadovų šeimas.
Luhansko srityje, Starobilske, okupantai areštuoja vietos gyventojus – Ukrainos kariškių draugus, šeimos narius, teisėsaugos institucijų darbuotojus. Taip pat ieškoma iš Rusijos armijos masiškai sprunkančių dezertyrų.
Ukrainos aviacija praėjusią parą sudavė 6 smūgius. Pataikyta 4 ginklų ir karinės įrangos susikaupimo vietoms, 2 priešlėktuvinių raketų kompleksams, sunaikintas Su–25.
Raketinės pajėgos ir artilerija smogė valdymo punktui, keturiems gyvosios jėgos, ginklų ir karinės įrangos sutelkimo vietoms, vienam priešo priešlėktuvinių raketų kompleksui S–300 ir šaudmenų sandėliui.
Komentaras
Po atakų prieš Ukrainą, Putinas kreipėsi į Rusijos saugumo tarybą. Rusijos vladyka šalies raketų smūgius į vaikų darželius ir daugiabučius pateisino kaip atsaką į Ukrainos pajėgų „teroro aktus”, įskaitant savaitgalį įvykusį sprogimą ant Kerčės tilto. Pasak Putlerio, Rusija ir toliau griežtai atsakys į „tolesnius Ukrainos išpuolius“. Kyjivo vadovus išvadinęs priklausančius „tarptautinėms teroristinėms grupuotėms”, karo nusikaltėlis pareiškė, jog „neįmanoma tokių nusikaltimų palikti be atsako”.
Šis Kremliaus teroristinis aktas – gerai parengta karinė ir psichologinė operacija. Tiek Ukrainoje, tiek Europoje bei Lietuvoje ją lydėjo panikos, pykčio, branduolinio karo baimės protrūkis.
Tačiau net ir tokiu sudėtingu momentu – kaip ir bet kuriuo kitu – privalome įjungti racionalų, “antrąjį” pagal Kanemaną mąstymo būdą ir šaltą protą. Jei, žinoma, norime laimėti.
Reikia suprasti, kad Ukrainos miestų apšaudymui buvo ruoštasi. Jo preliudija – ir diversija Nord Stream dujotiekiuose Baltijos jūroje, ir FSB pranešimas apie tariamą 30–ties gyvenviečių Rusijos teritorijoje apšaudymą, kurį neva vykdė Ukraina, ir Minsko kaltinimai Kyjivui dėl tariamo išpuolio prieš Baltarusiją rengimo. Kerčės tilto sprogdinimas tik pagreitino smūgius prieš Kyjivą ir kitus Ukrainos miestus, radus neva pateisinamą pretekstą.
Režimas neturi išeities – arba pasiduoti, arba toliau eskaluoti konfliktą. Padėjus paniką, džiugesį ir kitas emocijas į šalį bei žvelgiant pro akis graužiančių dūmų uždangą, ryškėjantis tolesnės karo eigos paveikslas optimizmu nedvelkia. Okupacinių pajėgų režimas neišves, ir su ašaromis akyse atleidimo neprašys.
Video: tiesioginė parama sraigtasparniais naikinant okupantus (direct support fire su Mi-24 – specialiai Tau, mielas bičiuli Traseri.)
*****
N’ Loaded
Dėl Ukrainos miestų apšaudymų: pralaimintys teroristai su sugriautu savivertės jausmu kitaip nemoka. Ukrainiečiai ne bejėgiai – numušė 45 raketas, bet visas išgaudyti sunku. Sugriauti namai bus atstatyti, pažeista energetikos sistema bus atkurta, tačiau nužudytų žmonių niekas nesugrąžins.
Dėl Baltarusijos įsitraukimo į karą: ji jau kariauja nuo 2022 m. vasario 24 d. Nuo pirmos eskalacijos dienos suteikia sausumos ir oro erdvę, infrastruktūrą ir ginkluotę orkų operacijoms Ukrainoje.
Žiūrim į įvykius fronte.
1. Šiaurinis Donbaso flangas.
• Svatove sektoriuje ukrainiečiai toliau palengva stumiasi į priekį.
a) Agresoriaus karo propagandistai neišpasakytai džiaugiasi, jog rusams pavyksta neleisti ukrainiečiams prasiveržti Talvizhanka – Kysilivka ruože. Jie giriasi užkirtę kelią formuoti platų placdarmą Svatove puolimui iš šiaurės (Troitske – Nyzhnia Duvanka) . Tikėtina, kad šia linkme ukrainiečiai juda atsargiau, nes taip tektų stumti agresorių iki pat sienos. Vargu ar ukrainiečiai šiame etape turi tam pakankamai jėgų.
b) Tikėtina, kad ukrainiečių planai žemiškesni, todėl labiau įgyvendinami. Jie pastangas koncentruoja gerokai arčiau Svatove miesto. Pasiekę taktinę sėkmę prie Stelmahivka, tikėtina jie siekia blokuoti Svatove iš šiaurės rytų – šiaurės. Tikėtina, jie siekia įsitvirtinti aukštumose palei upes Kobylka ir Krasne. Sėkmės atveju ir Starozhivka išskleidus artileriją, kelias Troitske – Svatove būtų perkirstas ugnimi. Trūkstant pajėgų, nebūtų būtinybės forsuoti aukščiau minėtų upių ir šturmuoti žemumose esančių gyvenviečių ruože Nyzhnia Duvanka – Preobrazhene – Honcharivka. Sunku pasakyti, ar puolimo placdarmui to pakaktų, tačiau atkirtinėti agresoriaus tiekimą ir pajėgų papildymą to tikrai užtektų.
c) Tikėtina, kad didžiausias pastangas ukrainiečiai koncentruoja rytiniame ir pietiniame ruože (Andriivka – Makiivka ruožas). Tai įrodo ir išlaisvintų teritorijų dinamika. Per pastarąsias dvi dienas ukrainiečiai dar labiau priartėjo prie Svatove – Kremina kelio, atskiruose ruožuose atstumas siekia kiek daugiau nei 5 km. Atrodo, kad bent šiame etape tvirtinasi mūsų prognozė, kad Krasnorichenske gali būti labai svarbus būsimos operacijos ruožas – čia agresoriaus pozicijos pastumtos dar labiau į rytus nuo kelio Svatove – Kremina.
• Kremina. Didelių pasikeitimų nėra. Ukrainiečiai persigrupuoja, vykdo agresoriaus pozicijų žvalgybą bei lokalias atakas.
• Lysychansk. Agresoriaus samdinių ir „separų“ pajėgos toliau bando atakuoti Spirne link. Tai daryti jiems ir toliau nesiseka. Tarsi kažką negero jausdami, jie pradėjo minuoti Berestove apylinkes, t.y. savo Spirne link puolančios grupuotės vakarinį sparną.
• Bakhmut sektoriuje situacija lėtai, bet blogėja. Tikėtina, kad agresoriui pavyko užimti Zaitseve (kur prie Horlivka) ir Bakhmutka. Mayorske dar yra no mans land, tačiau spaudimas šiame ruože yra didelis, tad neatmestina, kad ukrainiečiai atsitrauks į Pivnichne. Labiau tikėtina, kad agresorius neskaidys savo pajėgų ir nebandys blokuoti Bakhmut iš vakarų (Kostiantynivka – Chasiv Yar). Panašu, kad rusai meta visas pastangas susikurti placdarmą kelyje Horlivka – Bakhmut.
2. Centras. Agresoriaus bandymas iš pietryčių apeiti Mariinka įtvirtintą rajoną įstrigo. Tęsiasi sunkios pozicinės kautynės.
3. Zaporizhia. Kontaktinėje linijoje pasikeitimų nėra, tęsiasi pasistumdymas Vuhledar ruože.
4. Pietūs.
• Sutrikdžius eismą Krymo tiltu, siekdamas spręsti Pietų sektoriaus katastrofines problemas agresorius padidino logistinį srautą iš Rostovo prie Dono per Mariupol. Geležinkelis ir toliau išlieka pagrindinis logistikos ir pajėgų pristatymo būdas. Svarbu atkreipti dėmesį, jog iš Mariupol geležinkelio šaka veda per Vuhledar iki Tokmak, o po to į Melitopol ir tada link Nova Kachovka. Geležinkelio linija nuo Berdiansk veda į tą pačią geležinkelio atšaką. Šis geležinkelio kelias ne vieną ir ne penkis kartus atakuotas ukrainietiškų HIMARS‘ų, tad tikėtina šis kelias orkams labiau nei rizikingas. Fūromis daug neprivežiosi, bet jei net ir 1000 fūrų paleisi, jos visos atsirems į Dnieprą, kurį ugnimi dengia ukrainiečių artilerija.
• Bersylav ruože ukrainiečiai užėmė Nova Kamyanka gyvenvietę. Tai leis sklandžiau aprūpinti ir rotuoti kontaktinėje linijoje esančias ukrainiečių pajėgas. Be to, ukrainiečiai sau naudinga linkme pastūmė no mans land prie Bezimenne. Tai svarbus taktinis laimėjimas. Tačiau agresorius ir toliau laiko savo rankose Kostromka – Bruskinske – Ishenka ruožą. Jį jam pavyko atsikovoti, kai po sėkmingo puolimo ukrainiečiai vykdė pajėgų pergrupavimą. Dabar kai Davidiv Brid ukrainiečių rankose, šis ruožas nebevaidina didelės operacinės svarbos, tačiau apriboja ukrainiečių manevro laisvę.
• Galimoms operacijoms Snihurivka ruože taip pat trukdo siauras placdarmas Andriivka – Suhyi Stavok – Bezimenne. Iš trijų pusių agresoriaus artilerijos apšaudomas 10 – 15 km „koridorius“ kairiajame Inhulec krante apriboja ukrainiečių galimybes veikti į pietvakarius, t.y. Snihurivka link. Labai pagelbėtų orkų kontroliuojamos teritorijos nupjovimas bent jau ties linija Shaslyve – Stracya – Sadok.
• Cherson ruože tęsiasi lokalūs susidūrimai prie Ternovy Pody. Prieš keletą dienų sėkmingos kontratakos dėka agresoriui pavyko užimti gyvenvietę, ukrainiečiams jos atsiimti kol kas nesiseka
*****
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Politinis strateginis lygmuo
Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht Vilniuje pareiškė, jog NATO turi dėti daugiau pastangų, kad apsaugotų nares nuo galimos Rusijos agresijos. „Faktas yra tas, kad mes, NATO, privalome padaryti daugiau dėl mūsų bendro saugumo, nes negalime žinoti, kaip toli gali nueiti Putino didybės iliuzijos”, – sakė K. Lambrecht.
Ministrė akcentavo, kad Vokietija aiškiai girdėjo Rusijos grasinimus Lietuvai, kuri pasienyje su Kaliningradu įgyvendino Europos sankcijas. „Tai toli gražu ne pirmieji grasinimai, todėl turime juos vertinti rimtai ir būti pasirengę”, – pridūrė ji.
Džiuginantis NATO spustelėjimas Lietuvos naudai. Atgrasymo metas baigėsi. Reikia ruoštis gynybai. Ir tai ne juokai. Pabūsime baubais: o kas nutiktų, jei Lietuva būtų užpulta, taip, kaip Ukraina?
Mes net neabejojame, kad būtume anksčiau ar vėliau išvaduoti, tik ta išvadavimo kaina gali būti tokia pat, kaip Bučos ir Irpenės. Todėl reikia dėti visas pastangas, kad vargetos iš rytų čia negalėtų įkelti net kojos. Lietuvai verkiant reikia rimtos priešraketinės gynybos sistemos, o Vokietijos skambutis – pradžia labai geram darbui. Kai kas ramiai miega patogiose sofose – lovose, kai jiems derėtų budėti prie sprendimų priėmėjų durų Briuselyje ir Vašingtone.
Nepatvirtintais Rusijos tyrimų komiteto duomenimis, po sunkvežimio sprogimo ant Kerčės tilto į Krymą rasti trys žuvę žmonės. Aukos gali būti automobilio, kuris važiavo šalia esą sprogusio sunkvežimio, keleiviai. Tyrėjai esą nustatė sunkvežimio ir jo savininko, registruoto Rusijos pietiniame Krasnodaro krašte, duomenis. Tačiau dėl to, kad po sprogimo sugriuvo dvi tilto dalys ir užsidegė traukinys šis incidentas vertinamas kaip „teroristinis aktas” ir „karo veiksmas”.
Nepaisant oficialių pranešimų, kad sprogęs sunkvežimis priklausė Rusijos piliečiui, Putino varna Zacharova pareiškė, kad incidentas ant tilto parodė Kyjivo veiksmų „teroristinį pobūdį”. Mhm. Jei Rusijos piliečiai susprogdina savo pačių statytą tiltą, kuris yra labiausiai saugomas objektas Rusijoje, tai reiškia, kad visos Kerčės tilto saugumą užtikrinančios grandys, pradedant nuo projekto, statybų, baigiant apsauga – visiškų nevykėlių rankose.
Sunku pasakyti, kiek Kremliaus teiginiuose dėl sprogusio sunkvežimio yra tiesos, tačiau ir kitos „patikimų šaltinių versijos” bei ekspertų spėlionės, kad tiltą susprogdino Ukrainos saugumo tarnybos tėra būrimas iš kavos tirščių. Mes ne burtininkai ir Vangos pranašystėmis neužsiiminėjame. Šiai dienai faktas tas, kad dėl incidento laikinai sutriko pagrindinė tiekimo linija tarp žemyninės Rusijos ir Krymo. O tai rodo, kad tikrai yra būdų pakartoti veiksmus, naudojant iš anksto padėtus sprogmenis, dronus, HIMARS, balistines raketas, specialiųjų operacijų pajėgas ar kitas priemones.
Žinutė Rusijos režimui yra labai aiški, psichologinės pasekmės dar vis ryškėja, brutali Rusijos ir Baltarusijos invazija tęsiasi, žmonės žūsta ir yra luošinami. Metas imtis darbo iš peties.
Svarstoma, kad karas Ukrainoje gali baigtis iki Kalėdų. Tai esą įvyks po to, kai Putino armija bus išstumta iš Donbaso. Tokius pranešimus vertiname kaip siekį įtikti tokių žinių ištroškusiam skaitytojui bei padidinti pardavimus. Marketingo logika kare neveikia. Jei Ukrainos kariuomenei pavyks nuplyšėlius iki Kalėdų iškrapštyti iš Chersono – bus labai didelė šventė. Atsiprašom, bet esam realistai.
Rusijos jūrų naftos eksportas rugsėjo mėnesį sumažėjo iki žemiausio lygio per metus – iki vidutiniškai 2,99 mln. barelių per dieną. Eksporto sumažėjimą sąlygojo Europos draudimas importuoti rusišką naftą, kuris visiškai įsigalios nuo Naujųjų metų. JAV ir ES mėgina apriboti viršutinę naftos kainos ribą, kuriai priešinasi Rusija su partneriais. Kinija ir Indija padidino importą Rusijos naftos pirkime iki 60 %, palyginti su 54 % rugpjūtį. Rusijos naftos tiekimas į Turkiją padidėjo 19 %. Ši NATO narė tapo trečia pagal dydį Rusijos naftos pirkėja.
Operacinis lygmuo
Putinas seka Sralino pėdomis. Pranešama, kad vakar Maskvoje prasidėjo masinės represijos prieš Rusijos kariškius. Teigiama, kad į miestą įžengė Dzeržinskio operatyvinės divizijos elitiniai Putino „Rosgvardijos“ daliniai. Rosgvardija“ su policija apsupo miesto centrą ir kai kuriuos rajonus. Pranešama, kad kartu su policija įvykdyta daugybė areštų ir sulaikymų. Visiems kariniams daliniams Maskvos miesto perimetre įvesta aukšto lygio karinė parengtis. Kai kurie ekspertai teigia, kad po šių parodomųjų veiksmų Putinas bandys karinę vadovybę padaryti atsakingą už nesėkmes kare prieš Ukrainą, Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu esą taps atpirkimo ožiu.
Ir vėl labai abejotini būrimai iš kavos tirščių.
Panašu, kad Putinas areštų keliu susidoroja su visais nepatenkintaisiais „karine operacija“ ir galbūt tais, kurie norėtų pašalinti jį patį. Bet kuriuo atveju, Putinas neatsisako planų tęsti ir aktyvinti karo veiksmus Ukrainoje. Putinas nesustoja ir nesustos. Tai rodo faktas, kad Rusijos terorizmo ministras Šoigu paskyrė generolą Sergejų Surovikiną „specialiosios operacijos” Ukrainoje vadu. Tai pirmas atvejis, kuomet nuo invazijos pradžios sukurtas toks „etatas“.
55 metų Surovikinas nuo 2013 m. spalio iki 2017 m. spalio buvo Rytų karinės apygardos pajėgų vadu. Nuo 2017 m. spalio 31 d. Surovikinas paskiriamas Rusijos oro ir kosmoso pajėgų vadu. Surovikinas dalyvavo ginkluotame konflikte Tadžikistane, antrajame Čečėnijos kare ir Rusijos kare prieš Siriją. 2017 m. gruodį už operaciją Sirijoje jam buvo suteiktas Rusijos didvyrio vardas, o 2021 m. rugpjūtį Surovikinui buvo suteiktas armijos generolo laipsnis – aukščiausias laipsnis Rusijos armijoje.
Teigiama, kad Surovikinas yra masinių raketų smūgių, įskaitant civilinei infrastruktūrai, šalininkas, neturintis jokių sentimentų. Rusijos armijoje Surovikinas, dėl gebėjimų elgtis netradiciškai ir griežtai, vadinamas Armagedonu.
Visi šie veiksmai signalizuoja, kad Putino chunta dar labiau veržia valdžios kilpą, griežtina režimą Rusijos viduje, stiprina savo puolamąsias grandis. Visa tai rodo, kad Kremlius byrančią fronto liniją ir sugriuvusį armijos prestižą mėgina atstatyti drastiškais, KGB represijų stiliaus metodais. Ar ši strategija pasiteisins – kitas klausimas.
Susodint į kaliūzę visus prieštaraujančius karui ir burbančius prieš Putiną – daug proto nereikia. Tačiau kariauti su valstybe, remiama NATO – reikia daug proto ir išmanymo. O štai jo neturi nei Putinas, nei Šoigu, nei Surovikinas nei dauguma išpurtusių snukių, vilkinčių karines paradines uniformas papuoštas generolo laipsniais.
Taktinis lygmuo
Naktį Rusijos teroristai surengė didžiulę ataką prieš Zaporižę. Apgadinta 50 daugiaaukščių ir 20 privačių namų, sugriautos 4 švietimo įstaigos, žuvo 12 gyventojų, 49 paguldyti į ligoninę. Teigiama, kad atakai panaudota ir aviacija.
Valkatos intensyviai ginasi, mėgindami surengti vietinės reikšmės puolimus Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis, kur surengė apie 30 atakų.
Praėjusią parą okupantai paleido 3 raketas ir sudavė 26 oro smūgius, daugiau nei kaip 75 kartus smogė iš salvinių raketinės ugnies paleidimo sistemų.
Daugiau nei 30 gyvenviečių nukentėjo nuo apšaudymų ir gaisrų. Ypač nukentėjo Charkivas.
Okupantai bando kariauti su partizanais Melitopolyje. Prisidengiant kratomis, grobiami privatūs automobiliai ir kitas asmeninis turtas iš niekuo dėtų civilių.
Okupantai ir jų pakalikai masiškai bėga iš Chersono srities ir vyksta į laikinai okupuotą Krymo teritoriją. Tačiau Ukrainos artilerija juos naikina ir kelyje: užvakar, Generalinio štabo teigimu, 12 mikroautobusų kolona susprogdinta pakeliui į Sevastopolio miestą. Panaši situacija ir Luhansko srityje. Iš Starobilsko miesto varguoliai evakuoja kolaborantus į Luhanską.
Ukrainos karo aviacija sudavė priešui daugiau kaip trisdešimt smūgių. Dvidešimt keturis kartus smogė gyvosios jėgos, ginkluotės ir karinės technikos telkiniams, devynis – rusų priešlėktuvinių raketų kompleksams. Ukrainiečių priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė penkis bepiločius orlaivius.
Raketinės pajėgos ir artilerija praėjusią parą smogė dviems kontrolės punktams, devynioms gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos susikaupimo vietoms, trims šaudmenų sandėliams ir vienuolikai kitų svarbių objektų.
*****
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Politinis strateginis lygmuo
Pagaliau susirūpinta Rusijos pinigais, skirtais “lobistinei” – korupcinei veiklai bei dezinformacijai užsienyje. Per keletą metų Rusija tam tikslui išleido šimtus milijonų dolerių. Pinigai buvo skirti Vakarų valstybių demokratijų ardomajai veiklai. Vokietija baiminasi, kad Rusijos propaganda „įvarys pleištą” į šalies visuomenę, keldama konfrontaciją dėl dujų ir maisto trūkumo bei augančių kainų Vokietijoje.
Rusija veikia kaip aštuonkojis, o propagandos ir dezinformacijos čiuptuvas – viena iš svarbiausių jo dalių. Veikdami Vakarų šalių piliečių sąmonę, informaciniai Kremliaus diversantai gali sukelti chaosą ir riaušes ne tik Vokietijoje ar Prancūzijoje. Padaryta žala gali ženkliai viršyti diversijos „Nord stream“ dujotiekiuose padarytus nuostolius. Todėl Vakarų politikai, žvalgybos tarnybos, pilietinės organizacijos turi susitelkti, išaiškinant, užkardant ir blokuojant bet kokią, po Kremliaus priedanga veikiančią žiniasklaidos organizaciją, apsaugoti socialinius tinklus nuo Rusijos informacinių atakų.
Ukrainos prezidentas Europos Vadovų Tarybos susitikime išvardino šią žiemą laukiančius iššūkius. Pirmiausia – Rusija stengsis priversti europiečius patirti „energetinį skurdą”, nors tai vargiai pavyks. Be to, Ukraina ir Europa atsidūrė ant radiacinės katastrofos slenksčio Rusijai užgrobus Zaporižės AE.
Būtina galvoti ir apie ginklų bei šaudmenų gamybą bei tiekimą, kad būtų galima apsiginti nuo Rusijos invazijos. Europa turi pasiruošti ginti bendrą erdvę, nes Rusijos teroristų smūgiai gyvybiškai svarbiai Ukrainos infrastruktūrai didina pabėgėlių skaičių, kurie gula ekonomine našta visai Europai. Zelenskis taip pat akcentavo, kad reikia nuolat didinti spaudimą Rusijai sankcijomis.
Sankcijos yra labai geras ir teisingas dalykas. Tačiau pats faktas, jog Vakarai gyvena energetinės ir maisto krizės sąlygomis, rodo, jog karui su Rusija buvo visiškai nepasiruošta. Mėginant nustatyti viršutinę naftos kainos ribą, Rusija susitarė su Saudo Arabija sumažinti naftos gavybą, kas savo ruožtu padidino naftos kainą, o tai rodo, kad Kremlius kišenėje turi įvairių scenarijų paruoštukų, o Vakarai – ne.
Ukrainos aplinkos apsaugos ministras Ruslanas Striletas teigia, kad avarijos atveju, Zaporižės AE gali išsiskirti dešimt kartų daugiau mirtinai radioaktyvios medžiagos nei prieš 36 metus Černobylyje. Tokio masto radioaktyviųjų medžiagų išmetimas gali apimti net 2 mln. kv. km, t. y. „tris kartus daugiau nei visa Ukrainos teritorija” arba pusę Europos Sąjungos ploto. Avarija gali sukelti „ekologinių pabėgėlių bangą”, kurie bėgtų į kitas vietas.
Striletas pridūrė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios pažeista arba išdeginta apie 3 mln. hektarų Ukrainos miškų. Dėl atakų prieš naftos saugyklas, pramonės objektus bei dėl miškų gaisrų į orą išmesta daugiau kaip 67 mln. teršalų. Rusijos padaryta žala aplinkai šiuo metu viršija daugiau kaip 36 mlrd. eurų.
Čekijos gynybos ministrė Černochova „pasveikino” Putiną su gimtadieniu, paskelbdama nuotrauką, kurioje politikė vilki marškinėlius su užrašu „F#CK YOU PUTIN”.
Nu. Geras būdas išgarsėti ir susilaukti patiktukų. Ši politikų savybė būdinga pop estrados žvaigždučių lygio politikams ir Lietuvoje.
Zelenskis sako, kad jis neragino surengti prevencinių NATO smūgių Rusijai, o turėjo galvoje prevencines sankcijas. Esą „prevencinis smūgis“ ir „prevencinė ataka“ – skirtingi dalykai, todėl kai kas pasisakymą išvertė netiksliai.
Ukrainos prezidentas puikus strategas ir oratorius, kurį girdi visas pasaulis. Tačiau, kai skambūs pranešimai, pareiškimai ir pasiaiškinimai beriami vienas po kito nesustojamu srautu, jie paskęsta gausybės įvykių kontekste, supanašėja, ne visuomet suskamba ir gali būti suprasti ne taip, kaip reikia.
Operacinis lygmuo
Rusija ieško naujų ginklų bei technologijų. Pranešama, kad Irano dronai kamikadzės pristatyti į Baltarusiją. Bepiločiai orlaiviai yra Lunineco oro uoste Baltarusijoje. Šalyje yra mažiausiai 20 dronų kamikadzių „Shahed–136”. Ukraina baiminasi, kad teroristinė Rusija gali pradėti vakarų Ukrainos regionų atakas. Irano bepiločių lėktuvų smūgiai tapo dažnesni, nes tokiu būdu Rusija taupo raketas, kurių atsargas režimas gerokai išeikvojo. Pietų Ukrainos gynybos pajėgų duomenimis, oro gynybos daliniai Irano kamikadzes dronus naikina dukart dažniau, nei jie pasiekia taikinius.
Teigiama, kad spalio 5 d. į Zaporižės sritį paleistose „Iskander” raketose buvo kasetiniai užtaisai. Sprogus kasetiniam užtaisui, iš jo išmetami mažesni šaudmenys, skirti naikinti tiek žmonėms, tiek transporto priemonėms. Sprogimo metu į šalis lekia mirtį nešančių skeveldrų debesis. Tokie ginklai kelia pavojų civiliams gyventojams sprogimo metu ir po jo. 2008 m. priimta konvencija, prie kurios prisijungė 123 valstybės, kuria kasetiniai ginklai buvo uždrausti.
Dega Kerčės tiltas į Krymą. Važiuojamoji dalis vandenyje, o liepsnose cisternos su degalais. Dar vienas „savaiminis užsidegimas“. Rusijos generalinis karo nusikaltimų štabas vietoj draudimų naudotis mobiliaisiais telefonais verčiau uždraustų kariams rūkyti ir žaisti su degtukais.
Taktinis lygmuo
Okupantai naktį raketomis S–300 smogė Charkivui. Preliminariais duomenimis, apšaudymo metu sužeistas vienas žmogus, apgadintos negyvenamosios patalpos.
Praėjusią parą okupantai paleido 7 raketas ir sudavė 12 smūgių iš oro, surengė 80 atakų iš reaktyvinių ugnies sistemų. Nukentėjo daugiau kaip 20 gyvenviečių.
Smūgiams prieš Ukrainos miestus panaudoti septyni Irano gamybos bepiločiai orlaiviai „Shahed–136”. Trys iš jų buvo numušti, o keturi pasiekė Zaporižės ir Mikolajivo miestus.
Rusija tęsia “dalinę” mobilizaciją. Vietos valdžios institucijos kai kuriose srityse mobilizuoja šaukiamojo amžiaus bedarbius vyrus.
Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė nevykėlių atakas visuose fronto ruožuose.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos ir toliau smūgiuoja į priešo logistikos objektus ir aprūpinimo arterijas. Pastarąją parą sunaikinta dar viena okupantų pontoninė perėja.
Zaporižės srityje, tarp Pologų ir Tokmako gyvenviečių, po artilerijos ugnies, sužeisti 85 rusų kariai, žuvusiųjų skaičius tikslinamas.
Karo aviacija per praėjusią parą sudavė 30 smūgių. Pataikyta į 24 ginklų ir karinės technikos sukaupimo vietas, 6 priešlėktuvinių raketų kompleksus, numušti du priešo sraigtasparniai.
Raketinės pajėgos ir artilerija smogė dviems rusų kontrolės punktams, gyvosios jėgos susitelkimo vietai, dviems artilerijos sistemoms, ugnies pozicijų vietovėms, pataikyta radijo ryšio mazgui ir radioelektroninės kovos kompleksui.
Komentaras
Vladyka Putinas gimtadienį šventė dreifuodamas ant prarajos atbrailos. Nors 70-mečio jubiliejaus proga diktatoriui katučių plojo pavaldiniai, o sektos „nužudyk savo artimą“ mahariši Kirilas ragino visus melstis už ilgiausiai po Sralino laikų dirbusio aukščiausiojo Rusijos vadovo sveikatą, šalis seniai nebuvo tokioje srutų duobėje, kaip šiandien.
Padlaižūnai sveikino Putiną kaip šiandieninės Rusijos sergėtoją, kuris išgelbėjo šalį nuo arogantiškų ir agresyvių Vakarų sunaikinimo. „Putinas pakeitė Rusijos padėtį pasaulyje ir privertė pasaulį skaitytis su mūsų didžiosios valstybės padėtimi”, – aidėjo panegirika Putinui Kremliaus menėse.
Bet realybė tokia, kad Putinas nė iš tolo nepanašus nei į Kirilo minėtą Sraliną, nei į Nijolajų II-ąjį, nei juo labiau į Petrą I-ąjį, su kuriais nuolat mėgina lygiuotis. Visi Putino pirmtakai, nors ir buvo Lietuvos priešai – imperialistai, mėgino kurti ateities imperiją. Petras kūrė europietišką Rusiją, Nikolajus – pramoninę, Sralinas – šviesų „socializmo rytojų“, kuriuo, nors ir žudydamas milijonus savo šalies piliečių, pats tikėjo. Tuo tarpu Putinas nekuria nieko. Jis atkartoja praeitį – nori būti turtingas, kaip Rusijos carai, ir galingas, kaip Sovietų sąjungos diktatorius. Tačiau tėra psichopatinių bruožų turintis elementarus kagėbistas, “zeko” mąstymą demonstruojantis korumpuotas vagis, su polinkiais į sadizmą.
Putleris nustūmė Rusiją į civilizacijos paraštes, o rusų tautą pavertė tamsia, savo šešėlio bijančia amorfiška mase, kurią galima bizūnu nuvaryti į skerdyklą.
Vis dėl to, būtent Putino gimtadienio dieną, Rusijai patiriant eilę skaudžių pralaimėjimų kare su Ukraina, Kremlius savo kontroliuojamai žiniasklaidai leido pasakyti dalinę tiesą. Kremlius išsigando, kad optimistiniai Rusijos gynybos ministerijos pranešimai apie nebūtas pergales, kai socialiniai tinklai pilni karo kraujo ir siaubo, dar labiau pagilins visuomenės nusivylimą ir nepasitikėjimą. Kremliaus žiniasklaidai leista saikingai kritikuoti „karinę operaciją“ ir „ieškoti nesėkmių kaltininkų”.
Rusijos režimas, greičiausiai, tikisi, kad kilęs „mažas triukšmas” sustiprins visuomenės paramą karui, o valstybinės žiniasklaidos pozicija sudarys įspūdį, kad į klaidas atsižvelgiama. Pažymima, kad toks sprendimas suderintas su Putinu, kuris tokiais klausimais tariasi su nedidele žurnalistų – karo korespondentų grupele. Teigiama, jog kai kurie diskusijos dalyviai, po susitikimo su Putinu, susidarė įspūdį, jog jis vargiai ar apskritai žino tikrąją padėtį fronte.
Taip jau nutinka, kai visą savo veiksmų taktiką ir strategiją statai ant melo, jis tampa neatskiriama gyvenimo dalimi. Kai melas virsta pagrindiniu valstybės gyvenimo varikliu – tiek šalies vadovai, tiek eiliniai piliečiai praranda gebėjimą suvokti realybę ir suserga mitomanija. Žmogus ima kurti istorijas, mitus, ir pats jais šventai įtiki.
Bet kuri epidemija, nekalbant apie COVID, lyginant su šia liga Rusijoje yra pavienis, jokios grėsmės nekeliantis sveikatos sutrikimo atvejis
*****
N’ Loaded
Šiaurinis Donbaso flangas
Kupjansk:
Dvorichna – Kupjansk ruože ukrainiečiai po truputį stumiasi į priekį, mūšis verda prie Kyslivka. Ši gyvenvietė svarbi ne tik stumiantis link Svatove. Nuo jos puolimu į šiaurę link Pershotravneve (nesupainioti, tai ne ta kur Borova ruože) galima atkirsti orkų grupuotę prie Talvizhanka.
Agresoriaus soc. tinkluose vaikšto informacija, kad Borova ruožo Pershotravneve formuojamas ukrainiečių mechanizuotas kumštis, orkai baiminasi greito smūgio iš vakarų Svatove link. Tuo pačiu fiksuojamas intensyvus ukrainiečių žvalgų judėjimas Makiivka – Krasnorichenske ruože. Vakar jį įvardinome, kaip tikėtiną ukrainiečių atakos kryptį siekiant smogti gilyn Starobilsk link.
Lyman. Vertinant teoriškai ukrainiečiai jau turėtų būti persigrupavę (pritraukę rezervus, papildę atsargas, rotavę pajėgas). Šią prielaidą patvirtina tiek orkų karo propagandistai, tiek A. Arestovičius. Taigi tikėtina, kad artimiausiu metu ukrainiečių operacijos Kremina link bus gerokai intensyvesnės. Apžvalgos rengimo metu ukrainiečiai su artilerija apšaudo kelius Kremina – Svatove ir Kremina – Rubizhne, vykdo lokalias atakas. Tiesa, agresorius taip pat pradėjo kontratakas. Tai rodo, kad šiame ruože jis jau suformavo šiokią tokią grupuotę. Tiesa, nei pastumti kontaktinės linijos, nei priversti ukrainiečius keisti savo sumanymą, rusams nepavyksta. Mūsų vertinimu mažai tikėtina, kad ukrainiečiai iš karto pradės gyvenvietės šturmą. Labiau tikėtinas jau išbandytas veiksmų eigos variantas – bandyti apeiti gyvenvietę, atkirsti kelius ir taip priversti agresorių palikti miestą.
Syversk. Didelių pakitimų nėra. Agresorius toliau save žudo Spirne ruože, Ukrainos pajėgos tikėtina laukia atsinaujinančio puolimo Kremina link. Tokiu atveju, galimai, jie sieks atkirsti Severskyi Donets upės vingyje esančias orkų pajėgas (Shypylivka – Pryvillya – Novodruzhesk) ir netiesiogine ugnimi slopinti Rubizhne esančius rusų vienetus. Jau dabar ši gyvenvietė pasiekiama ukrainiečių artilerijai, tačiau užėmus upės vingyje esančias gyvenvietes (ypač Novodruzhesk) jie galėtų: 1) dauguma ugnies priemonių atakuoti kitame krante esantį priešą (nuo kulkosvaidžių iki artilerijos) ir 2) forsuoti upę ir vykdyti reidus arba susikurti tvarų placdarmą kitoje upės pusėje (pvz. Stara Krasnianka, kuri yra tarp Kremina ir Rubizhne).
Bakhmut. Nepatvirtintais duomenimis agresoriui pavyko pasistūmėti Zaitseve gyvenvietėje (ta, kur prie Vershyna). Priminsime, kad prieš kurį laiką orkai jau buvo šiose pozicijose, tačiau ukrainiečiai kontratakavo ir juos išmušė. Tokia „stumk ir trauk“ dinamika šiame sektoriuje yra gana dažna. Agresorius atakuoja įprastuose jam ruožuose.
Centras. Agresorius ir toliau primygtinai kartoja, jog kontroliuoja Pervomaiske gyvenvietę ir kelią į Vodyane. Tačiau „kontroliuotojai“ su artilerija atakuoja ne tik ką tik „išlaisvintą“ Pervomaiske, bet jau seniai orkų „laisvės“ vaisiais besidžiaugiantį Pisky. Įdomu kodėl? 😊
Zaporizhia
Tęsiasi mūšiai Vuhledar ruože. Agresorius neišradinėja dviračio ir toliau daužo galvą Novomykhailivka (rytuose) ir Vuhledar (pietuose). Rezultatas nuspėjamas. Beje, čia taip pat ir Ukrainos pajėgų vienetai vykdo lokalias kontratakas.
Galingi sprogimai Melitopol oro uosto teritorijoje. Patikimos informacijos reiks palaukti.
Ir vėl atsinaujino orkų tryda soc. tinkluose, kad ukrainiečiai dar pritraukė šviežių pajėgų ir dabar jau tikrai tikrai tikrai pradės puolimą. Palauksime pamatysime.
Pietūs
Davidiv Brid – Dudchany ruože ukrainiečiai toliau pergrupuoja savo pajėgas. Jiems pavyko pastumti agresoriaus pajėgas dar apie 5 km į pietus. Kontaktinė linija ir toliau nėra galutinai nusistovėjusi. Šiuo metu ją galima būtų brėžti Bezimenne – Borozenske – Mylove.
Snihurivka kol kas didelių pasikeitimų nėra, tikėtina orkams ramybė baigsis tada, kai baigsis ukrainiečių persigrupavimas šiame ruože.
Nežymiai suaktyvėjo ukrainiečių vienetai Cherson ruože. Tikėtina, kad vyksta arba žvalgyba mūšiu prieš potencialiai prasidėsiantį rimtesnį puolimą, arba bandymas atitraukti orkų dėmesį nuo kitų ruožų. Taip pat gali būti ir viena, ir kita.
Dėl besitęsiančių Ukrainos pajėgų smūgių agresoriaus komunikaciniams mazgams (toliau daužomos prie Antonovo ir Nova Kachovka tiltų įrengtos perkėlos) bei dėl sutrumpėjusios orkų kontroliuojamos Dniepro upės dalies (mažėja vietų, per kurias galima persikelti, t.y. lengvėja darbas ukrainiečių žvalgams), rusų logistinė situacija tik komplikuojasi.
*****
Putinas susitikimo su mokytojais metu pareiškė, kad Rusija „labai gerbia” Ukrainos žmones, nepaisant „dabartinės situacijos”. Į žmogų panašus sutvėrimas pareiškė, jog viskas bus gerai ir padėtis „stabilizuosis“.
Be komentarų. Cinizmas vertas kartuvių.
Rusijos Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininkas, generolas pulkininkas A. Kartapolovas pareiškė, kad Rusijos gynybos ministerija turėtų nustoti meluoti apie karą Ukrainoje. Jis pastebėjo, jog karo nusikaltimų ir terorizmo ministerijos ataskaitos kasdien perrašomos beveik nekeičiant teksto. Todėl padėtis fronte „nesikeičia“. Generolas mano, kad meluodama Šoigu ministerija įgis žmonių nepasitikėjimą.
O ką tam Šoigu sakyt? Kad likę gyvi varguoliai skuta kiek įkabindami iš mūšio lauko kur akys veda? Pasitikėjimo Rusijoje Kremliumi niekada nebuvo, nes Kremlius visada melavo. Tai natūrali šalies būsena. Milijonai rusų yra susigyvenę su melu, kaip ir su neplautomis kojinėmis bei vodkos perdegėsiu. Jie – melo dalis. Tik šiuo metu Kremlius sukūrė situaciją, kai kiekvienam Rusijos piliečiui kažkaip reikia išgyventi ir gelbėtis. Nuo savų.
Teigiama, jog Putinas vardan pergalės Ukrainoje nepagailėtų ir pusės milijono ginkluotų varguolių – taip vadinamų karių – žūčių. Skaičiai logiški, turint omeny planus mesti į HIMARS naikinimo zoną milijoną Rusijos piliečių.
Kremlius suka uodegą, mėgindamas pateisinti pralaimėjimą fronte. Putinui burna dirbantis Peskovas pareiškė, kad pasitraukimas iš užgrobtų Ukrainos teritorijų neprieštarauja aneksijai. Esą, net ir po atsitraukimo, Maskva tęs planus aneksuoti keturis Ukrainos regionus. „Jie amžinai bus su Rusija ir bus grąžinti”, – žurnalistams niekaip nepavargstantis sekti pasakas kalbėjo D. Peskovas.
Mes, savo ruožtu, nepavargsime kartoti, jog net ir išmušti iš Ukrainos, patys savaime driskiai nenusiramins. Rusija sieks revanšo, jį planuos ir bandys atsigriebti už pažeminimą vėl ir vėl siųsdama ordas į Ukrainą bei ruošis pulti mus.
Tą mordoras darys su Putleriu ar be jo. Todėl dabar, o ne vėliau, kitąmet ar kažkada, gyvybiškai svarbu likviduoti ir demontuoti nusikalstamą Kremliaus režimą, išvaikyti visas FSB, GRU, SVR, atimti branduolinius ginklus ir kitus pavojingus žaislus, išmušti hidrai iš burnos dantis – apriboti kariuomenės kontingentą ir galiausiai perverti jos širdį nuteisiant visus atsakingus už karo nusikaltimus. Ir ne tik Ukrainoje ar kitose šalyse, bet toje pačioje Rusijoje taip pat.
Putinas, nepaisydamas milžiniškų pastarųjų dienų nuostolių mūšio lauke, vakar oficialiai įformino keturių Ukrainos regionų aneksiją. Putinas taip pat pasirašė dekretą dėl Zaporižės atominės elektrinės „konfiskavimo“.
Kremliaus diktatorius turi polinkį visus savo nusikalstamus veiksmus įforminti popieriuje. Ta proga Tarptautinės atominės energijos agentūros atstovai skubiai vyks į Kyjivą, kad nustatytų apie Zaporižės AE apsaugos zoną. Jei ir vėl lyg ką tik nuo podiumo nužengę atvykę vyrai ir moterys bandys tą padaryti selfindamiesi ir reikšdami susirūpinimą, Europą nuo galimos branduolinės katastrofos gelbėti teks patiems ukrainiečiams. Nieko naujo.
Auga dėmesys Rusijos branduoliniam potencialui. Teigiama, jog 5 iš 12 branduolinių ginklų saugyklų yra tiesiogiai už Maskvos arba pasienio su Ukraina regionuose. Kitos septynios yra prie Uralo arba Tolimuosiuose Rytuose. Vakarų analitikų vertinimu, 1 500 iš 6 000 branduolinių galvučių eksploatavimo laikas jau seniai pasibaigęs, todėl jas reiktų utilizuoti. Esą, teoriškai „Iskander” raketų paleidimo įrenginys galėtų veikti kaip branduolinio ginklo nešėjas, tačiau rusai tokias raketas nori naudoti ne branduoliniam smūgiui, o civilinių objektų naikinimui.
Praėjusių metų pabaigoje rusai turėjo 336 tarpžemynines balistines branduolines raketas. Tačiau didžiajai šio arsenalo daliai baigėsi galiojimo laikas.
Teigiama, jog Kremlius neturi kuo apginti Maskvos nuo galimo atsakomojo branduolinio smūgio. Esą Maskvos priešraketinės gynybos sistemos pagrindą sudaro 68 bunkerių paleidimo įrenginiai, skirti 53T6 tipo „antiraketoms“. Šių priešraketinių sistemų tarnavimo laikas baigėsi 2010-ųjų pradžioje.
Putino augintinis R. Kadyrovas pats pasiskelbė, kad Putinas jam suteikė generolo pulkininko laipsnį. Sveikinam. Pats laikas Ramzaną skirti Rusijos genštabo viršininku.
ES diplomatijos vadovas J. Borellis pareiškė, kad Ukrainos saugumas neatsiejamas nuo Europos saugumo ir pabrėžė, kad ES parama Ukrainai nėra vien tik dosnumas. ES vadovai ne asmeniniu kailiu, o šeštu pojūčiu ima suvokti, kad jei ne Ukraina, driskiai šiuo metu ko gero prievartautų senutę Europą.
Europos Komisijos pirmininkė U. von Der Leyen teigia, jog ES šiuo metu turėtų reguliuoti dujų kainą ir už dujas nemokėti bet kiek.
Pranešama apie pirmąją masinę kapavietę Lymane, kur rasta 50 civilių gyventojų kūnų. Pasaulio laukia protu nesuvokiamas rusiškųjų barbarų „palikimas“ Mariupolyje.
Operacinis lygmuo
Rusai Chersono ir Luhansko srityse patiria didžiulių technikos ir gyvosios jėgos nuostolių.
Chersono srityje, okupanto bandymas evakuoti sužeistuosius bei techniką per Dnipro upę tiksliais ukrainiečių gynėjų smūgiais buvo sužlugdytas, priešas patyrė siaubingų nuostolių.
Okupuotoje Luhansko srities teritorijoje medicinos įstaigose nėra vietų sužeistiesiems.
Tuo tarpu Ukrainos pajėgos žvalgo silpnąsias Rusijos gynybos vietas ir naikina okupantų tiekimo kelius. V. Zelenskio teigimu, Ukrainos kariai „sparčiai ir galingai juda į pietus”, ir per šią savaitę jau išlaisvintos dešimtys gyvenviečių. Ukrainos artilerijos daliniai trukdo Rusijos bandymams perkelti į priešakines pozicijas papildomą amuniciją ir mobilizuotus vargetas.
JAV pataria Ukrainai išlaisvinti pietinius regionus, įskaitant Chersoną, prieš prasidedant šaltiems orams. JAV kariškių vertinimais, galimybė atsiimti Chersoną gali atsirasti lapkričio viduryje.
Mūsų šaltinių duomenimis. rusų armijos gretose tvyro visiška panika ir nepasitikėjimas savo karine vadovybe. Rusai masiškai bėga iš fronto linijos, palikę ginklus ir sunkiąją techniką.
Taktinis lygmuo
Odesoje naktį ir rytą „dirbo“ priešlėktuvinė gynyba, vykstant bepiločių orlaivių „Shahed” atakai.
Rusijos okupantai raketomis smogė į Zaporižės infrastruktūrą ir gyvenamuosius pastatus. Viena moteris žuvo, kita mirė greitosios pagalbos automobilyje.
Okupantai naktį apšaudė Dnipro sritį. Iš salvinių raketų paleidimo sistemų ir sunkiosios artilerijos apšaudytas Nikopolio regionas. Aukų išvengta.
V. Zelenskis patvirtino apie Chersono srities gyvenviečių Novovoskresensko, Novohrihorivkos ir Petropavlivkos išvadavimą.
Rusijos armijos daliniai stengiasi išlaikyti laikinai okupuotas teritorijas, nesėkmingai stengdamiesi sutrikdyti Ukrainos kariuomenės judėjimą. Rusai neatsisako ketinimų atakuoti Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis, pergrupuoja karinius dalinius.
Praėjusią parą okupantai surengė 5 raketinius ir 8 oro smūgius, atliko daugiau kaip 65 apšaudymus iš salvinių raketų sistemų. Nuo priešo smūgių nukentėjo objektai ir civiliai gyventojai daugiau kaip trisdešimtyje gyvenviečių.
Iš išvaduotų teritorijų kartu su okupantais traukiasi ir vietos kolaborantai. Turimais duomenimis, iš Svatovės gyvenvietės į Novopskovą Luhansko srityje užfiksuotas trijų okupantus rėmusiųjų veikėjų autobusų judėjimas.
Preliminariais duomenimis kai kurių privačių jėgos struktūrų atstovai iš Chersono evakuojasi į Krymo pusiasalį.
Kai kuriose Luhansko srities gyvenvietėse, ieškant partizanų, įvesta komendanto valanda, sustiprintos filtravimo priemonės.
Ukrainos karo aviacija sudavė priešui daugiau kaip penkiolika smūgių. Pataikyta į dvylika ginklų ir karinės įrangos sutelkimo vietų, keturis priešlėktuvinių raketų kompleksus. Numušti devyni bepiločiai orlaiviai.
Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija per pastarąją parą smogė dviem okupantų kontrolės punktams, keturiolikai gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos židinių, šaudmenų sandėliui ir dar aštuoniems svarbiems objektams.
Ukrainiečių artilerija smogė į Chersono centre esantį viešbutį „Ninel“, kuriame buvo įsikūrę rusų armijos ir FSB karininkai. Viešbutis okupantų elitui patiko dėl jame buvusio baseino. Smagaus plūduriavimo.
Komentaras
Manoma, jog dėl „Opec+”, kuriai priklauso Saudo Arabija ir Rusija, sprendimo sumažinti naftos gavybą, degalų kainos vėl gali šoktelėti. Grupė teigia norinti stabilizuoti kainas, tačiau vien tikimybė, kad šalys planuoja išgauti mažiau naftos, padidino jos kainas – “Brent” rūšies naftos barelio kaina šoktelėjo 2 % ir viršijo 93 JAV dolerius už barelį.
JAV prezidentas Joe Bidenas „nusivylė šiuo trumparegišku sprendimu”. JAV pažadėjo ir toliau „prireikus” išleisti naftą iš nacionalinių rezervų ir ieškoti būdų, kaip sumažinti kuro kainas degalinėse.
Šis žingsnis gali sužlugdyti JAV pastangas nustatyti viršutinę naftos iš Rusijos kainos ribą kaip būdą apriboti į šalį (Rusiją) įplaukiančius karui naudojamus resursus. Tai gali sužlugdyti infliacijos suvaldymo prognozes ir dar labiau padidinti kainas visuose ekonomikos sektoriuose.
Šis susitarimas dėl naftos išgavimo mažinimo įvyko sutarus Rusijai ir Saudo Arabijai. Teigiama, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir faktinis Saudo Arabijos valdovas Mohammedas bin Salmanas turi daugiau bendrų tikslų nei nesutarimų. Mohhamedą ir Putiną vienija ne tik bendri ekonominiai interesai, bet ir asmeniniai užmojai, siekiant tapti didžiausią įtaką pasaulyje turinčių šalių valdovais.
ES, JAV ir JK stengiasi kovoti su Rusijos diktatoriumi, o princas Mohammedas stiprina ryšius su juo. Abi šalys siekia pakelti naftos kainas mažindamos pasaulinę pasiūlą 1-2 mln. barelių per dieną. Mieguistam Džo šią vasarą nepavyko įtikinti Mohammedo bin Salmano didinti naftos gavybą, todėl dabar JAV gali traktuoti Saudo Arabiją kaip Kremliaus partnerę, siekiančią padėti Putinui finansuoti karą Ukrainoje.
JAV savo pozicijas Artimuosiuose Rytuose prarado po to, kai 2019-ųjų rugsėjį nenustatytos šalies dronais buvo atakuotos didžiausios Saudo Arabijos naftos perdirbimo įmonės. Į pagalbą arabams atskubėjo Putinas nedelsiant pasiūlydamas įsigyti S-300 „Favorit” arba S-400 „Triumf” priešlėktuvinių raketų sistemų ir kitą pagalbą, kad apsaugotų Saudo Arabiją nuo naujų oro atakų. Kas gali paneigti, kad…
Visuomet turėkim galvoje, kad kiekvienas Vakarų sprendimų priėmėjų „steiko su raudonu vynu“ nirvanos vakaras, „nematant“ Kremliaus neršimo strateginiuose geopolitiniuose sektoriuose, reiškia pramiegotą momentą ir atvertą langą veikti Rusijai. Kitaip tariant – ten, iš kur išėjo amerikiečio batas, įlervojo purvinas ruso kaliošas.
Video: teisingas ginkluotų rusų varguolių pasirinkimas.
******
Locked N’ Loaded
Šiaurinis Donbaso flangas.
• Kupjansk.
a) Fiksuoti agresoriaus bandymai atakuoti pasienyje prie Charkiv esančias ukrainiečių pajėgas (Strilecha, Zelene gyvenvietėse). Labai tikėtina, taip bandoma testuoti čia veikiančių ukrainiečių pajėgų budrumą, pozicijas. Ataka atmušta. Kalbama apie galimybę, kad rusai atnaujins puolimą link Charkiv, tačiau tai šiame etape sunkiai įmanoma. Belgorod srityje mobilizacinės priemonės vykdomos labai prastai, čia esančios rusų pajėgos neturi pajėgumo vykdyti plataus masto puolimo operacijų. Kaip bus vėliau, sunku pasakyti.
b) Ukrainiečiai toliau stiprina savo pozicijas rytiniame Oskil krante, nežymiai pasistūmėjo į rytus. Kontaktinės linijos išsidėstymas sufleruotų, jog neatmestinas ukrainiečių puolimas kertant kelią Svatove – Kremina (pvz.: ties Krasnorichenske) ir veržimasis gilyn link Starobilsk su pagalbiniais smūgiais į Svatove ir Kremina.
• Lyman. Didelių pakitimų neįvyko. Ukrainiečiai toliau persigrupuoja, nežymiai pasistumėjo į rytus ir vykdo lokalias atakas Kremina. Kelio Kremina – Svatove nebenaudoja tiek rusų kariškiai, tiek civiliai.
• Syversk. Ukrainiečiai toliau atmušinėja orkų atakas prie Spirne ir laiko išlaisvintas teritorijas savo rankose. Suintensyvėjo agresoriaus artileriniai apšaudymai Serebryanka. Neatmestina, kad čia reorganizuojami ukrainiečių vienetai, arba pajėgos/logistika permetama į šiaurinį Severskyi Donets krantą su tikslu tęsti operacijas Kremina link.
• Bakhmut. Agresorius toliau atakuoja įprastuose ruožuose, jo takos atmuštos. Tuo pačiu fiksuojami ir ukrainiečių kontratakos.
2. Centras. Panašu, kad informacija apie agresoriaus įžengimą į Pervomaiske nepasitvirtino. Iš esmės abiejų pusių pozicijos lieka tos pačios. Reikia atkreipti dėmesį, jog pralaimėjimų Lyman ir Pietų sektoriuose fone dažnėja orkų bandymai pasigirti nebūtomis pergalėmis ir taip bent trumpam sumažinti žalą reputacijai.
3. Zaporizhia. Fiksuojamas agresoriaus suintensyvėjimas Vuhledar ruože. Kaip ir šimtus kartų iki tol jis atakuoja iš rytų Novomykhailivka link ir iš pietų Vuhledar link. Tradicinės pastangos, tradicinis ir rezultatas – atakos atmuštos.
4. Pietūs.
• Po trijų dienų intensyvių puolamųjų operacijų Andriivka ir Vysokopillya ruožuose, ukrainiečiai tęsia puolimą, tačiau tokio intensyvumo mūšių ir veržimosi kaip per pastarąsias dienas nebefiksuojame. Tai yra normalu, kadangi sėkmė ant žemės pasiekta mechanizuotų ir tankų vienetų dėka. Technika turi savo resursus, ją reikia taisyti, prisitraukti tiekimą, pėstininkai turi įsitvirtinti ir dengti iškovotas teritorijas. Taip pat reikia pergrupuoti pajėgas dėl patirtų nuostolių. Gilus prasiveržimas įmanomas tik tada, kai operacijos vadas turi galimybę išsekusius mechanizuotus vienetus čia pat pakeisti kitais ir užtikrinti puolimo tempą. Operacija palei dešinįjį Dniepro krantą iš esmės vykdyta brigados dydžio vienetu, po to įsijungė kituose ruožuose buvę padaliniai. Tačiau nepanašu, kad ukrainiečiai disponuotų laisvais panašaus dydžio vienetais kurie be pauzių galėtų vystyti puolimą.
• Tuo labiau, kad agresorius nepasileido bėgti strimgalviais iki Chersono, o atsitraukė ir bando užimti naują gynybos ruožą Snihurivka – Bezimenne – Nova Kamyanka – Dudchany. Tai optimistiškesnis jiems variantas nei mes piešėme vakar. Kita vertus, kontaktinė linija dar labai nestabili. Pvz. ukrainiečių pajėgos pasirodo prie Mylove (17 km į pietvakarius nuo Dudchany), prasiveržia ir kituose ruožuose, tad tikroji naujoji kontaktinė linija bus aiški dviejų – trijų dienų bėgyje. Nebent ukrainiečiai greitai persigrupuos ir pratęs puolimą. Kol sudaužyti ir demoralizuoti rusų vienetai užiminėja naujus ruožus, rusų artilerija nėra prisišaudžiusi, tad metas pulti yra palankus. Viskas priklausys kaip ukrainiečiai greitai sugebės atkurti puolimo potencialą.
******
Locked N’ Loaded
Mobilizacija
Chaosas vykdant mobilizacines priemones tęsiasi. Mobilizuojami ir tie, kurių formaliai sąrašuose neturėtų būti, neaiški įgūdžių formavimo ir/ar atnaujinimo programa, mokymams neparuošta infrastruktūra, didelis ekipuotės ir aprūpinimo trūkumas (mobilizuotieji neretai miega ant žemės, maitinasi kuo turi arba tuo ką surenka vietiniai gyventojai). Mobilizuojamieji raginami patys apsirūpinti pirmos pagalbos priemonėmis ir ekipuote. Turtingesnių rusijos regionų parduotuvėse ima trūkti žgutų (taip, ne turniketų, o būtent žgutų ), turistinių kilimėlių, miegmaišių, karinės aprangos ir avalynės.
Pirmieji mobilizuotieji pasiekė frontą. Jais papildyti vienetai formuoja gynybos liniją Svatove – Kremina, taip pat mobilizuotieji siunčiami į Pietų sektorių. Apie kažkokį efektyvumą kalbėti neįmanoma – žmonės nemotyvuoti ir neparengti.
Mordoras bando glaistyti situaciją išleisdamas įsaką, kad formaliai į mobilizuotųjų sąrašus neturėję patekti asmenys būtų paleisti namo, plečia pareigybių, kurioms mobilizacija atidedama, sąrašą. Be retų išimčių tai nepakeitė aukščiau įvardintų tendencijų. Mobilizacijos data neatsitiktinai sutapo su rudeniniu šaukimu į ginkluotąsias pajėgas. Nuo lapkričio 1 d. ginkluotųjų pajėgų gretas papildys nauji šauktiniai, kurių dalis tikrai bus mesta į frontą (juk „puolama rusijos teritorija“). Nors orkų pareigūnai tikina, kad šauktiniai bus išleisti į atsargą, tačiau net neabejojame, kad bus rasta kaip įtikinti juos „savanoriškai“ pasirašyti kontraktą. Be to, jau anksčiau rusijoje buvo priimti įstatymai palengvinantys užsieniečių jungimąsi į ginkluotąsias pajėgas (daugiausia turima omenyje Vidurinės Azijos gyventojai). Vis dažniau soc.tinkluose svarstoma, kaip sukurtu „rusišką“ svetimšalių legioną (be juoko priepuolių to skaityti negalima).
Nuo „dalinės“ mobilizacijos paskelbimo rusiją jau bandė palikti apie 200 000 šaukiamojo amžiaus vyrų. Nepaisant to, kad aukščiausia orkų valdžia skelbia, kad vidinė migracija tarp šalies regionų nėra ribojama, vietiniai kunigaikštukai priima kitokius sprendimus.
Pačioje rusijoje nežymiai įsisiūbuoja pasipriešinimas mobilizacijai. Kaip žinia mobilizuotasis nušovė karinį komisarą viename iš Sibiro miestų. Daugėja bandymų padegti karinius komisariatus. Nuo vasario 24 d. iš viso įvykdytos 54 akcijos, o 17 iš jų nuo mobilizacijos pradžios. T.y. per savaitę beveik trečdalis viso per 7 mėnesius sukauptų incidentų. Protestuodamas prieš mobilizaciją nusižudė rusų reperis Walkie. Protestai rusijoje nėra gausūs, turi labai mažą poveikį sprendimų priėmimui. Išimtis galėtų būti situacija Dagestane, kur kokteilyje su istorinėmis nuoskaudomis, regioninėmis ambicijomis (susierzinimas dėl čečėnų bandymų dominuoti) ir didžiulėmis socialinėmis problemomis tai gali turėti potencialo išaugti į rimtas bėdas orkams.
Orkai bando nuiminėti visuomenėje kylančią įtampą. Pajungti propagandistai, kurie visą įsiūtį išlieja ant karinių komisarų, ar valdininkų. Neva jie kalti, kad genialus putkos mobilizacijos planas eina „šiek tiek ne taip kaip planuota.“ Apsireiškė ir „opozicionierė“ K.Sobčak, kuri ragina maskviečius eiti į mobilizaciją, nes „viskas labai gerai parengta“. Kaip tikra „opozicionierė“ ji nepamiršta ir kitaip mąstančių – tiems kurie dėl kažkokių priežasčių abejoja, siūlo teisybės ieškoti teisme.
Situacija
Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv – Kupjansk. Ukrainiečiai išlaikė placdarmą prie Talvizhanka, bei puldami nuo Kupjansk į šiaurę sugebėjo sujungti čia veikiančias savo pajėgas. Tuo pačiu perkirto kelią Kupjansk – Svatove, bei pasistūmėjo į pietryčius, taip grasindami agresoriaus Borova grupuotei.
Vertinimas: ukrainiečiai sugriovė agresoriaus gynybos sistemą rytiniame Oskil krante, o taktinių veiksmų visuma artina prie artimiausio operacinio tikslo ( Svatove blokavimas iš šiaurės ir vakarų)
Lyman. Sektoriuje susikūrę persvarą ugnimi (artilerija) ir oro gynyboje, o atskiruose puolimo ruožuose ir manevriniais vienetais, ukrainiečiai perėmė Lyman sektoriaus kontrolę. Ukrainiečiai siekia vystyti sėkmę į rytus (Kremina), šiaurės rytus (Svatove), šiaurę (kelias Borova – Svatove). Prasidėję vieši R.Kadyrovo ir J. Prigožino kaltinimai generaliniam štabui ir generolams dėl šio pralaimėjimo demonstruoja ne tik operacinį, bet ir strateginį šios ukrainiečių pergalės efektą.
Vertinimas: ukrainiečiai pasiekė operacinį tikslą, t.y. perėmė Lyman sektoriaus kontrolę, o taktinių veiksmų visuma artina prie artimiausio operacinio tikslo (kelio Svatove – Kremina perkirtimas).
Syversk. Ukrainiečiams pavyko įsitvirtinti Bilohorivka. Tai lėmė jų sėkmingas operacijas šiauriniame Severskyi Donets krante ir ženkliai prisidėjo prie sėkmės Lyman sektoriuje. Tuo pačiu agresorius buvo priverstas atsitraukti Zolatarivka – Verkhnokamianka ruože, kuris virto no mans land. Tai įgalina ukrainiečius vystyti operacijas Lysychansk link, jei tai leistų taktinės aplinkybės.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Bakhmut. Pirmoje savaitės pusėje agresorius suintensyvino puolimą, siekdamas susikurti tvarų placdarmą Bakhmut pietuose bei pagerinti savo taktinę situaciją rytinėse miesto prieigose. Tiesa, antros savaitės pusėje jų atakos sumenko nepasiekus didelių laimėjimų.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Centras. Vyko sunkios pozicinės kautynės. Tiesa, agresorius vis bandė pralaužti ukrainiečių gynybą prie Pervomaiske, ukrainiečiai atsakė kontratakomis Mariinka – Krasnohorivka ruože.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia. Ukrainiečiai pritraukė papildomas pajėgas į Orihviv ruožą, orkai stiprina savo gynybą prie Tokmak ir Melitopol, tačiau mūšių aktyvumas išlieka nedidelis. Lokalios grumtynės Vuhledar ruože nei vienai pusei neatnešė sėkmės.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Pietūs
Cherson. Atsinaujino lokalūs susidūrimai prie Pravdine, mūšiai intensyvėja prie Ternovy Pody. Tačiau tai jokių taktinių ar tuo labiau operacinių pranašumų nei vienai pusei neatnešė.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Snihurivka. Nežymus mūšių suintensyvėjimas prie Kysilivka – Blahodatne ukrainiečiams leido įsitvirtinti šiame ruože, tačiau jie taupė jėgas ir nesiekė išvystyti šio taktinio laimėjimo.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Andriivka: Agresoriaus intensyvios pastangos atakuoti Bezimenne ir taip suardyti ukrainiečių placdarmą kairiajame Inhulec upės krante baigėsi nesėkme. Savo ruožtu ukrainiečiai atnaujino lokalias atakas Davidiv Brid, tačiau kol kas jos nebuvo sėkmingos.
Vertinimas: ukrainiečių taktinių laimėjimų visuma priartina prie artimiausio operacinio tikslo (t.y. Davidiv Brid) pasiekimo.
Vysokopillya. Ukrainiečiai suintensyvino artilerijos ir raketų smūgius Beryslav – Nova Kachovka komunikaciniam mazgui. Susilpninę priešo logistines galimybes, šeštadienį ukrainiečiai perėjo į kontratakas rytiniame ruožo flange palei kelią Osokorivka – Beryslav, galimai pasiekė Zolota Balka.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Mūšių dinamika
Sėkminga puolamoji operacija Lyman lėmė ženkliai išaugusius agresoriaus manevrinių vienetų nuostolius. Prie to prisidėjo ir tvirta gynyba Bakhmut sektoriuje. Išaugo nuostoliai šiose kategorijose:
Gyvosios jėgos -1,5 karto (2220 vs 3410),
Šarvuotose technikos – 1,3 karto (179 vs 246)
Oro gynybos priemonių – 1,6 karto (3 vs 5).
Sumažėjo agresoriaus artilerijos nuostoliai (75 vs 48), tačiau ukrainiečiai sėkmingai pasidarbavo prieš dvi savaites, tad šią savaitę liko mažiau darbo. Ukrainiečių artilerijos aktyvumą rodo ir aukščiau minėtas orkų oro gynybos priemonių nuostolių išaugimas.
Įdomi agresoriaus orlaivių nuostolių dinamika. Praeitą savaitę jis neteko 8 lėktuvų ir 3 sraigtasparnių. Šią savaitę – 3 lėktuvų ir 6 sraigtasparnių. Tai rodytų, kad agresorius atsargiau naudojo aviaciją, prioritetą bandė teikti sraigtasparniams. Kaip matome – nepadėjo 😊
UAV nuostoliai iš esmės išliko tame pat lygmenyje (48 vs 49). Tad panašu, kad rusai nerado gudresnių taktinių sprendimų kaip sėkmingiau naudoti iranietiškus dronus savižudžius.
Prognozės
R.Kadyrovo ir J.Prigožino kaltinimai rusijos generaliniam štabui ir generolams gali būti pirmieji ženklai artėjančių permainų gynybos ministerijoje ir generaliniame štabe. Kova kremliuje aštrėja, tačiau ji kol kas neturi perspektyvų išvirsti į permainas, kurios paskatintų karo pabaigą. Greičiau atvirkščiai – kovojančios grupuotės siekia save parodyti kaip efektyvesnes „telkiant rusus kovoje prieš fašizmą.“
Tikėtina, kitą savaitę agresorius visomis išgalėmis bandys demonstruoti pagerėjusį mobilizuotųjų aprūpinimą ir kovinį rengimą, tačiau mažai tikėtina, kad realybėje bus esminių pakitimų. Labai tikėtina, kad sustiprės „didžiojo tėvynės karo“ naratyvas, vedant paraleles su 1941 metais bei akcentuojant, kad kaip tada, taip ir dabar „pergalė prieš fašizmą yra neišvengiama“.
Neatmestina, kad kitą savaitę ukrainiečiai pabandys sugriauti ir antrąją orkų gynybos liniją Svatove – Kremina (ji dar nėra iki galo suformuota). Agresoriaus vienetų sudėtis (reguliarų, „mobikų“, „savanorių“ kratinys), pajėgumas (išblaškyti, neturi artilerijos ir aviacijos pranašumo), motyvacija (arba sumušti vienetai, arba nemotyvuoti mobilizuotieji) yra palankus faktorius tokioms operacijoms. Tiesa, labai svarbu, kiek jėgų ir resursų turi ukrainiečių vienetai. Neatmestina, kad pagrindinėmis ukrainiečių pajėgomis čia taps šviežesni Kupjansk veikiantys vienetai, o Lyman sektoriuje veikę ukrainiečių vienetai gali juos remti.
Jei nuo Bilohorivka link Kremina veikę ukrainiečių vienetai išvystys sėkmę, labai tikėtina, kad suintensyvės ukrainiečių operacijos iš šiaurės ir vakarų Rubizhne – Lysychansk – Severodonetsk link. Tokiu atveju agresoriaus puolamosios operacijos Bakhmut gali būti nutrauktos, Vagner pėstininkai (turbūt labiausiai motyvuoti iš to kas rusams liko) gali būti permesti į Lysychansk, ar vėl atnaujinti kontratakas prie Spirne.
Tikėtina, kad ukrainiečiai kitą savaitę bandys užimti Davidiv Brid ir pasistūmėti keliu Osokorivka – Bersylav.
******
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Politinis strateginis lygmuo
Putinas įsiuto po to, kai paskelbus okupuotų Ukrainos regionų prijungimą prie Rusijos, Ukrainos kariuomenė išvadavo vieną svarbiausių logistinių centrų šiaurės rytuose – Lymano miestą. Ukrainos kariuomenės vadovybė nepaisė Rusijos garsinimų, kad Lymanas po aneksijos neva yra po branduoliniu Rusijos skėčiu ir tęsė puolimą.
Rusijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad orda iš Lymano pasitraukė todėl, kad Ukraina naudojo naujausias Vakarų šalių technologijas, artileriją bei rėmėsi NATO žvalgyba.
Po vakarykščio Rusijos armijos pralaimėjimo, atsibudo Putino vasalas Ramzanas Kadyrovas, pareikšdamas, kad „reikėtų imtis drastiškesnių priemonių, iki pat karo padėties pasienio zonose paskelbimo ir mažo galingumo branduolinių ginklų panaudojimo”. Kiti Kremliaus radikalai taip pat didina spaudimą Putinui, kad mūšio lauke būtų panaudotas branduolinis ginklas.
Mes tikimės, jog Patruševas teisingai suprato Sullivano draugišką perspėjimą, jog vos tik pradėjus ruoštis naudoti branduolinį ginklą, JAV smogs į Rusijos sprendimų priėmimo centrus, vadavietes, raketų paleidimo centrus, ryšio mazgus bei kitus karinius objektus. Tai, kad JAV paragino savo šalies piliečius skubiai palikti Rusijos teritoriją indikuoja, jog Vašingtonas nejuokauja ir iš tiesų ruošiasi smogti. Izraelis taip pat nurodė savo piliečiams nedelsiant palikti Rusijos teritoriją, ypač ragindamas tuos, kurie turi dvigubą pilietybę.
Danijos energetikos agentūra praneša, kad dujų nuotėkis iš „Nord Stream 1” ir „Nord Stream 2” dujotiekių Baltijos jūroje sustabdytas. Dujotiekyje pasiektas stabilus slėgis. „Gazprom” duomenimis, pažeistuose vamzdynuose buvo apie 800 mln. kubinių metrų dujų, t. y. tiek, kiek Danijoje suvartojama per tris mėnesius.
Jungtinių Tautų teigimu, dėl dujotiekio sistemos pažeidimų išsiskyrė bene didžiausias kada nors užfiksuotas metano kiekis. Susidarė didžiulis labai koncentruoto metano pliūpsnis, kuris kenkia aplinkai. Kanados organizacijos „GHGSat”, naudojančios palydovus metano emisijai stebėti, mokslininkai apskaičiavo, kad viename iš keturių plyšimo taškų per valandą nutekėjo 22 920 kg dujų. Tai prilygsta 286 tonų anglies sudeginimui per valandą.
Kremlius labai skausmingai sureagavo į Ukrainos pareiškimą stotį į NATO “pagreitinta tvarka”, komentuodamas JAV gynybos sekretoriaus Ostino pareiškimą apie atviras duris Ukrainai ir pergalės užtikrinimą. Ta proga, iš pagirių komos buvo pažadintas Medvedevas, kuris išplatino paruoštuką, jog Kyjivo paraiška „paspartins Trečiojo pasaulinio karo pradžią”.
Ką mes galime čia pasakyti? Trečias pasaulinis Rusijos iniciatyva jau vyksta. Tačiau Kremlius deda visas pastangas, kad Putino chunta kuo greičiau būtų sunaikinta, o karas baigtųsi Ukrainos ir sąjungininkų pergale.
Rusija vyriausybės dekretu nuo spalio 1 d. uždraudė vežti krovinius per Rusiją bendrovėms iš šalių, kurios anksčiau taikė panašias priemones Rusijos krovinių vežėjams. Draudimas taikomas visoms ES šalims, Jungtinei Karalystei, Norvegijai ir Ukrainai.
Šaunuoliai. Kuo mažiau fašistinis režimas surenka į biudžetą pinigų, ypač iš Vakarų, tuo arčiau jo Brisiaus galas. Ėėė, galas.
Lietuvoje kaip kokia votis pratrūko konfliktas dėl Lietuvos kariuomenės rezervo rengimo. Vyksta karas, kurį reikia laimėti, todėl savo nuomonę šį kartą apie rezervą ir jo parengtumą pasilaikysime sau.
Vis gi, pats šio konflikto tarp atskirų politikų ir pareigūnų faktas atrodo kaip informacinė diversija – Lietuvos kariuomenės diskreditavimas pačių Lietuvos piliečių, užimančių itin atsakingas pareigas, rankomis. Nors mūsų nebestebina, kad vienoje valtyje sėdintys politikai nesugeba komunikuoti tarpusavyje ir nešvarius savo apatinius skalbia viešai, tačiau labai apmaudu, kad tokie dalykai vyksta ne sveiku, o „influencerio“ protu besivadovaujančioje provincialios politikos dienotvarkėje.
Rezultate turime sumenkintą kariuomenės prestižą, atskleistas kariuomenės vidaus problemas, viešumoje – sprendimų priėmėjų ginčus, kieno ilgesnis. Rusijos ambasados darbuotojams, stuksenantiems klaviatūra raportus į Kremlių, viešai demonstruojama betvarkė už Lietuvos gynybą atsakingų asmenų galvose yra kaip vodka su kopūstais. Snukius galima pasidaužyt tarpusavy tyliai, teisingą sprendimą galima priimti taip pat tyliai. Krašto gynybos reikalai neturėtų būti sprendžiami turgaus bobučių kudakavimo lygyje.
Operacinis lygmuo
Išvaduotas Lymanas. Ukrainos kariuomenei atsivėrė kelias į Lysičianską ir Severodonecką.
Nepatvirtintais duomenimis, okupuotą Lymano miestą bandė išlaikyti apie 5 000 Rusijos “karių”. Ukrainos Gynybos ministerijos teigimu, „beveik visi” Lymane esantys ginkluoti okupantai buvo arba paimti į nelaisvę, arba nukauti.
JAV gynybos sekretorius pasveikino Ukrainą su dar viena pergale teigdamas, kad ši sėkmė mūšio lauke sukels Rusijos armijai naujų „dilemų”. L. Austinas pabrėžė, kad Lymanas okupantui buvo svarbus tiekimo linijų centras, kuriuo Rusija naudojosi gabendama karius, ginkluotę ir kitą frontui būtiną įrangą, techniką bei amuniciją tiek į pietus, tiek į vakarus.”O be tų kelių bus sunkiau. Taigi rusams kyla tam tikra dilema, kaip elgtis ateityje”.
Džiaugiamės, tačiau labai nesureikšminame Lymano išvadavimo bendrame karo kontekste. Kovinei dvasiai tai labai svarbu. Ukrainiečiai sėkmingai kaunasi JAV ir kitais Vakarų valstybių ginklais, yra palaikomi tiek moraliai, tiek materialiai. Tačiau priešakyje – ilgas, alinantis ir kruvinas „darbas“.
Rusija pagrindines pajėgas ir rezervą permeta į Ukrainos pietus, siekdama išlaikyti Chersoną ir Zaporižės srities dalį. Tačiau toks sprendimas toliau silpnins Rusijos ordų pajėgumus šiaurės rytuose, tad galimas daiktas, jog netrukus bus galima rengti Luhansko išvadavimo planą.
Kremliaus sprendimai, laidojant ištisas karines formuotes, nurašant tūkstančius karių ir technikos vienetų rodo, jog Rusijos generaliniame štabe kažkam labai negerai su galva. Tokias rusų armijos kvailystes gali pateisinti du faktai: arba mordoro armijai vadovauja pats Putinas, kuris neturi žalio supratimo apie karo taktiką ir strategiją, nes tėra eilinis, kabinetinis KGB klerkas; arba generolai, matydami, kaip spėriai Rusija grimzta į prapultį, patys sabotuoja režimo veiksmus.
Taktinis lygmuo
Tęsiama Rusijos režimo paskelbta “dalinė” mobilizacija. Okupuotame Kryme mobilizuoti šio pusiasalio, Krasnodaro krašto ir Adigėjos respublikos vyrai formuoja motorizuotą šaulių diviziją. Apie du tūkstančius mobilizuotų asmenų atvyko į 810-osios atskirosios jūrų pėstininkų brigados nuolatinės dislokacijos punktą Sevastopolyje.
Budonovsko mieste, Stavropolio krašte, į Pietų karinės apygardos 205-osios atskirosios motorizuotosios šaulių brigados mobilizacijos punktą atvyko apie 5 tūkst. žmonių.
Rusiškieji okupantai į Zaporižę paleido keturias raketas S-300. Sunaikinta pramoninė infrastruktūra, dirba gelbėjimo tarnybos.
Naktį apšaudyta Charkivo sritis, sužeista 71 metų moteris.
Pastarąją parą Rusijos okupantai apšaudė gyvenvietes, esančias prie sienos su Rusijos Federacija.
Orda ir toliau bando užimti Donecko sritį, bet bėgant atgal, tai sunkiai gaunasi.
Per pastarąją parą okupantai surengė 4 raketų ir 16 oro smūgių bei 75 karinių ir civilinių Ukrainos objektų apšaudymus. Smūgiams į infrastruktūros objektus naudojami Irano gamybos savižudžiai dronai „Shahed-136”.
Praėjusią parą nuo okupantų smūgių nukentėjo daugiau kaip 30 gyvenviečių, tarp jų Bilohirivka, Bachmutas, Krasnohurivka, Nikopolis, Mykolajivas, Očakovas ir Odesa.
Siekdama paremti sausumos pajėgų veiksmus, Ukrainos karo aviacija praėjusią parą sudavė 29 smūgius. Pataikyta į priešo atramos punktus, 22 ginkluotės ir karinės technikos vietas, 6 priešlėktuvinių raketų kompleksus. Numušti 2 bepiločiai orlaiviai.
Ukrainos raketiniai daliniai ir artilerija smogė 8 rusų vadavietėms, 10 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos susitelkimo vietų. Smogta 3 šaudmenų sandėliams ir 2 priešlėktuvinių raketų kompleksams S-300.
Komentaras
Žiniasklaida platina Rusijos politiko, FSB atsargos pulkininko Gudkovo teiginius, kad Putleris šiuo metu neturi didelių ambicijų, nes esą šiuo metu gelbsti savo kailį. Jei Putinas nebaudžiamai galėtų panaudoti branduolinius ginklus, jis juos neva seniai būtų panaudojęs. Nuo šio žingsnio jį sulaiko baimė, kad jis pats mirs, ką jam žada Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir net Kinija. Kol Putinas meta šviežią patrankų mėsą į karo veiksmus, tol branduolinio smūgio tikimybė nedidelė. FSB atsargos karininko teigimu, karo eigos planavimas vyksta liguistoje Putino vaizduotėje, todėl nežinia, kokio kvailumo, cinizmo ir savižudybės lygį tai gali pasiekti. Rusijos elitas dabar labai nekenčia Putino ir jį jau seniai būtų pašalinęs, jei tik galėtų pasiekti.
Visų pirma, buvusiųjų nebūna. Ypač Rusijoje, FSB.
Antra, ne vienas Putinas yra sprendimų priėmėjas ir strateginių planų kūrėjas. Ukrainos okupacijos, Sovietų sąjungos atkūrimo planai buvo parengti ir vykdomi gerokai prieš Putinui patenkant į valdžią.
Trečia, ne Putinas sukūrė FSB, o FSB sukūrė Putiną. Tad „nudaigojus“ Putiną, tokių putinų sistema rezerve turės ne vieną ir ne du.
Ketvirta, Kremliaus įtakos agentai eilinį kartą nori apgauti Vakarus, kad dėl visko kaltas „blogasis diktatorius“, kurį pašalinus, Rusija taps normalia demokratine šalimi. Ne. Tokiu būdu Rusija demokratine netaps.
O štai palikus Putiną, tačiau sunaikinus FSB ir kitų Kremliaus represinio aparato struktūrų sistemą, ją sudarančius ir sukančius sraigtus, Rusija nebekels grėsmės civilizacijai. Sistema visus kolektyvinius karo nusikaltimus stengsis „nurašyti ant Putino“, kad nepajudinta ir nepaliesta, toliau galėtų tęsti savo kruvinų darbų planavimą, o vėliau – ir vykdymą.
******
Locked N’ Loaded
Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv – Kupjansk:
Dvorichna – Kupjansk ruože ukrainiečiai po truputį stumiasi į priekį. Prie Tavilzhanka ir toliau kontaktinė linija iš esmės nejuda, tačiau ukrainiečiai sugebėjo dar labiau į rytus pastumti kontaktinę liniją. Tikėtina, kelias Kupjansk – Svatove perkirstas ties Stepova Novoselivka arba ukrainiečiai bent jau šiame ruože kelią kontroliuoja ugnimi. Jei šią sėkmę pavyks išvystyti į šiaurę, rusai bus priversti palikti Tavilzhanka.
Borova ruože no mans land pasiekė Izyumske, tad orkų problemos tik didėja. Ukrainiečių veržlaus veržimosi nuo Kupjansk link Svatove atveju, orkų grupuotė Borova nebeturėtų manevro laisvės, taip pat jų aprūpinimas bei atsitraukimas priklausytų nuo ukrainiečių apšaudomo kelio Borova – Svatove. Labai tikėtina, kad ukrainiečiams užėmus Lyman, bent dalis jų pajėgų tęs judėjimą link kelio Borova – Svatove. Neatmestina, kad Lyman sėkminga operacija pasikartos, panašiai ukrainiečiai gali apsupti ir dalinai izoliuoti rusų pajėgas Borova ruože.
Lyman:
Ukrainiečiai išlaisvino miestą, tai pripažino ir agresoriaus gynybos ministerija. Maža to, ukrainiečiai po kelių bandymų įžengė į Terny (Donecko sritis) ir perkirto kelią Svatove – Zarichne (kelias einantis iš šiaurės rytų link Lyman). Puldami iš šiaurės vakarų (nuo Kolodyazi) ir iš pietryčių (nuo Yampil) tarsi replėmis spaudžia Zarichne – Torske komunikacinį mazgą. Ir tai gali būti net ne blogiausios naujienos orkams.
Vakar dar abejojome, ar tikrai agresorius į mūšį metė rezervus, tačiau panašu, kad tai tikra informacija. Šiuos faktus patvirtina ukrainietiški šaltiniai. Mūsų vertinimu, tokie rusų veiksmai galėjo būti sėkmingi, jei būtų padaryti bent prieš keturias dienas. Dabar prastai parengtos (didžiąja dalimi tai yra mobilizuotųjų pagrindu sudaryti vienetai) pajėgos įklimpusios kautynėse į šiaurės rytus nuo Torske, o dalis vienetų galimai blokuota Zarichne – Torske. Tuo pačiu fiksuojamas ukrainiečių aktyvumas kelyje Kremina – Svatove. Tad, gali būti, kad netrukus šiuos orkų vienetus teks gelbėti pačius, nes ukrainiečiai smūgiais iš Terny ir nuo Kremina, gali atkirtinėti jų atsitraukimo kelius.
Syversk. Dominuoja poziciniai susidūrimai. Kaip ir minėjome anksčiau – sėkmė prie Lyman ir aktyvumas prie Kremina ukrainiečiams atveria galimybes vykdyti puolimo veiksmus ruože Kremina – Rubizhne. Jei taip nutiks, labai tikėtina, kad į operaciją šiame ruože įsijungs ukrainiečių pajėgos Syversk sektoriuje.
Bakhmut. Agresoriaus atakos kiek sumenko. Intensyviausiai orkai puola Zaitseve (kur prie Vershyna) ir rytinėse Bakhmut prieigose. Dar gerokai per anksti spręsti ar tai kažką reiškia, tačiau karinės logikos prasme, agresorius turėtų sustabdyti beprasmius puolimus Bakhmut link ir čia pereiti į gynybą tam, kad sudaryti sąlygas papildomų pajėgų permetimui į Lysychiansk apylinkes. Orkai negali nesuprasti, kad potenciali ukrainiečių sėkmė prie Kremina sukels dideles problemas Lysychansk – Severodonetsk esančiai grupuotei.
Centras. Be pakitimų.
Zaporizhia. Be pakitimų.
Pietūs. Agresoriui pakako trijų dienų atakų Bezimenne (Andriivka ruožas) ir jis suprato, kad gal ta Bezimenne ne taip labai jiems ir yra reikalinga. Ukrainiečiai čia įtvirtina savo pozicijas bei pritraukinėja rezervus. Kituose ruožuose be pakitimų. Agresorius su artilerijos ir/arba raketų pagalba apšaudo Odesa, Mykolaiv, Kryvyi Rih ir Nikopol miestus. Ukrainos pajėgos toliau metodiškai daužo priešo šaudmenų sandėlius, susitelkimo rajonus, vadavietes bei komunikacinius mazgus.
*****
Locked N’ Loaded
Ukraina pateikė prašymą stoti į NATO. Tai ne tik reakcija į rusijos bandymą savo pralaimėjimus mūšio lauke ir fronto byrėjimą stabdyti branduoliniu šantažu (Manytume, jog okupuotų Ukrainos teritorijų neteisėta aneksija tėra tik spektaklis, tariamai tvirtesnių pamatų tam šantažui sukūrimas, o ne bandymas „apginti referendumus“).
Ukrainos reakcija buvo apgalvota ir parengta. Iki Zelenskio parašo ant prašymo priimti į NATO nueitas sunkus kelias – „mažųjų koalicijų“ paieškos, viešos abejonės Aljanso efektyvumu, kaltinimai neva Aljansas Ukrainos nenori, nestojimas į Aljansą kaip opcija derybose su rusais ir pan. Ir galų gale Ukrainos kariai mūšio lauke ir Sąjungininkai savo pagalba įrodė – mes visi kartu galime padaryti Ukrainą ir pasaulį saugesniu. Laukia ilgas ir labai labai nelengvas Ukrainos kelias į NATO. Ne viskas, bet daug kas priklausys nuo pačios Ukrainos. Jos noras ir pastangos keistis (ne tik, o gal net ne tiek karine prasme) gali sugriauti visas kitas kliūtis kelyje į NATO. Bet tai bus vėliau. O dabar sveikiname brolius ukrainiečius apsisprendus.
Žinios iš fronto.
Šiaurinis Donbaso flangas
• Charkiv – Kupjansk.
a) Dvorichna – Kupjansk ruože situacija toliau nėra iki galo aiški. Prie Tavilzhanka ukrainiečiai vis dar tose pat pozicijose kaip buvo vakar, t.y. pietinės ir vakarinės prieigos. Tiesa, nepatvirtintais duomenimis ukrainiečiams nuo Kupjansk puolant į šiaurę pavyko išstumti agresorių iš ruožo Lyman Pershyi – Tavilzhanka. Dar negalima sakyti, kad Dvorichna – Kupjansk ruožas sujungtas pajėgomis, tačiau ir no mans land čia ukrainiečiams yra pasiekimas. Ukrainiečiai pasiekė Vilshana. Labai tikėtina, kad dabar ukrainiečiai bandys atakuoti link svarbiausių komunikacinių mazgų ir taip kapoti orkų gynybą dalimis.
b) Borova ruože didelių pasikeitimų nėra, tačiau labai tikėtina, kad dalis Lyman sektoriuje atsilaisvinusių pajėgų puls į šiaurę – šiaurės rytus link Svatove, taip atkirsdami visą agresoriaus Borova grupuotę.
• Lyman. Ukrainiečiai užėmė Yampil, Drobysheve, jų pajėgos veikia Zarichne šiaurės vakaruose ir Torske rytuose, artėja prie Kremina. Paprastai kalbant – orkams batai. Agresorius kalba, jog į operacijos rajoną permetė 503 motošaulių pulką (tikėtina, bent iš dalies sudarytas iš „mobikų”), artilerijos vienetus. Orkai bando laikyti siaurą koridorių prie Zarichne deklaruodami siekį perimti iniciatyvą, tačiau situaciją tai vargiai ar pakeis.
• Syversk. Situacija iš esmės nesikeičia, tačiau jei ukrainiečiams pavyks sparčiai vystyti sėkmę link Kremina, tikėtina prasidės jų intensyvesnė operacijos Lysychansk link (pvz. nuo Bilohorivka link Novodruzhesk, su tikslu ugnimi ir/ar pajėgomis atkirsti orkų grupuotę Rubizhne nuo Severodonetsk).
• Bakhmut. Agresorius nepaisydamas vis gilėjančios krizės šiaurės rytuose, ir toliau bukai atakuoja Vesela Dolyna – Zaitseve – Odradivka – Kurdiumivka- Mayorsk ruože. Taip pat tęsia operacijas Soledar – Bakhmutske ruože. Visos jo atakos atmuštos.
2. Centras. Sunkios pozicinės kautynės tęsiasi.
3. Zaporizhia. Be pakitimų.
4. Pietūs.
• Agresorius jau trečia diena atakuoja Bezimenne (Andriivka ruožas), tačiau visos jo atakos atmuštos. Rusų tikslas aiškus – pabandyti atstumti ukrainiečius atgal už Inhulec upės, tačiau kiek jis realus parodys laikas.
• Rusai toliau raketomis ir artilerija atakuoja Mykolaiv, Kryvyi Rih, Nikopol, Dnipro ir juose esančią karinę/civilinę infrastruktūrą, terorizuoja gyventojus Tuo metu ukrainiečiai toliau talžo Nova Kachovka. Toks ugnies intensyvumas rodytų, jog čia agresorius į dešinį Dniepro krantą bando permesti arba reikšmingą kiekį šaudmenų/degalų/maisto, arba „mobikų“ vienetus. Ukrainiečiai taip pat smūgiuoja kitiems agresoriaus kariniams objektams abiejose Dniepro krantuose.
******
Locked N’ Loaded
Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv – Kupjansk:
Dvorichna ruože tęsiasi susidūrimai ties Tavilizhanka. Agresoriaus artilerija aktyvi kontaktinėje linijoje, ukrainiečių placdarme prie Dvorichina ir Charkiv apylinkėse. Neatmestina, kad didelė dalis apšaudymų vykdoma iš rusijos teritorijos. Taip rusai bando ne tik sustabdyti ukrainiečių operacijas, bet ir sutrikdyti jų tiekimą ir pajėgų rotaciją.
Kupjansk ruože tęsiasi sunkios kautynės Petropavlivka gyvenvietėje. Pasirodė informacija, kad dalis orkų pajėgų atsitraukė Svatove link. Neatmestina, kad tai tik dalis paveikslo, kadangi tai gali būti pajėgų rotacija (nustekenti vienetai out, šviežesni in). Kita vertus galimas orkų bandymas atsitraukti į naują gynybos liniją prie Svatove, o rusų pajėgos prie Petropavlivka dengia jų atsitraukimą. Belieka spėlioti, stebėsime situaciją.
Borova ruože situacija nuo vakar iš esmės nepasikeitusi. Agresoriaus atsitraukimas ar tolimesnės gynybinės operacijos tiesiogiai priklausys nuo operacijų Kupjanks ir Dvorichna ruožuose bei padėties Lyman sektoriuje.
Lyman sektoriuje artėja rusų grupuotės agonija. Miestas blokuotas iš šiaurės (mūšiai vyksta Stavki apylinkėse), vakarų (labai tikėtina, kad užimtas Shandriholove), pietų ir pietryčių, ukrainiečiai ugnimi (kai kur tikėtina ir pajėgomis) kontroliuoja abu galimus agresoriaus pajėgų aprūpinimo ir/arba atsitraukimo kelius. Blogiausia rusams tai, kad šie keliai susijungia viename taške, t.y. Zarichne ir iš čia eina į Lyman. Tad ukrainiečiai gali rinktis 1) kada ir kur atakuoti rusus abiejuose keliuose arba 2) ugnį koncentruoti ugnį bottleneck‘e, t.y. Zarichne. Tikėtina, naudojami abu variantai.
Syversk. Tęsiasi lokalūs susidūrimai Zolotarivka – Verkhnokamianka, tačiau nefiksuojamas ukrainiečių bandymas užimti čia esančią no mans land, dominuoja poziciniai mūšiai. Ukrainiečių smūgis agresoriaus susitelkimo rajonui Zolote (apie 20 km nuo kontaktinės linijos) atšaldys agresoriui norus vėl pabandyti pulti Spirne. Kaip ir vakar minėjome, tikėtina ukrainiečių judėjimas Lysychansk link gali būti susietas su jų operacijomis Lyman – Kremina ruože.
Bakhmut. Buvo pasirodę vertinimų, kad agresoriaus pajėgos silpsta, tačiau mūšių intensyvumas to nerodo. Rusai ir toliau intensyviai puola Zaitseve – Odradivka – Mykolaivka Druha – Mayorsk ruože. Orkai taip pat aktyvūs Soledar – Bakhmutske ruože bei rytinėse Bakhmut prieigose, tačiau mūšių intensyvumas čia mažesnis. Tiesa, vis dažniau fiksuojamos ukrainiečių kontratakos (ypač Zaitseve ir Mayorsk apylinkėse), kas nuteikia optimistiškai.
Centras. Tęsiasi sunkios pozicinės kautynės, abi pusės vykdo lokalias kontratakas.
Zaporizhia. Be pakitimų.
Pietūs. Agresorius intensyviai apšaudo Mykolaiv ir Kryvyi Rih. Ukrainiečiai vėl smūgiavo orkų kariniams taikiniams Cherson mieste ir apylinkėse, Nova Kachovka dambos rajone. Tuo pačiu atakuojami taikiniai Beryslav (komunikacinis mazgas, kritiškai svarbus orkų grupuotėms Andriivka ir Vysokopillya ruožuose). Pastebėtina, kad čia jau kelinta diena naikinamos oro gynybos sistemos ir elektroninės kovos sistemos. Ar tik neartėja didelio kabūm diena?
Cherson ruože vėl fiksuojamas aktyvumas Pravdine apylinkėse. Pasirodė informacijos, kad bent dalis orkų pajėgų paliko pozicijas ir atsitraukė. Ar tai lokalus pasikeitimas, ar turės didesnes pasekmes – matysime.
Snihurivka ruože be pakitimų.
Andriivka ruože agresorius jau antrą dieną kontratakuoja prie Bezimenne (Andriivka ruožas). Jis bando pasinaudoti ukrainiečių pajėgų rotacija ir jų perėjimu į gynybą, tačiau šios pastangos baigėsi nesėkme – ataka ir vėl atmušta.
Vysokopillya ruože ukrainiečių aktyvumas krito, tuo naudojasi agresorius. Fiksuojamas nežymus kontaktinės linijos pastūmimas no mans land rytiniame flange (Liubimivka – Petrivka ruožas.). Žinant, kad agresorius bet kokį pranašumą bando išvystyti nepaisant logikos ar savų aukų, neatmestina, kad greitu laiku rusai vėl bandys pulti, koncentruos daugiau pajėgų.
******
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Politinis strateginis lygmuo
Zelenskis su Stoltenbergu aptarė tolesnę NATO valstybių narių paramą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. NATO vadovas pasmerkė neteisėtus Rusijos referendumus, kuriuos Ukraina ir jos Vakarų sąjungininkės vadina neteisėtomis apgavystėmis.
Būtų mūsų valia, seniai Aljanso pagalbą būtume planavę veiksmais ant žemės – trinktelėję įžūliai besielgiantiems rusų legionams okupuotose teritorijose, įvedę taikdarius į Zaporižės AE ir dislokavę oro gynybos pajėgumus virš kritinės civilinės infrastruktūros. Bet čia tik mūsų sapnai iš fantastikos srities.
Maskva paskelbė preliminarius okupuotų Ukrainos teritorijų „referendumų“ rezultatus. Jie nustebino net mus, menančius draugo Leonido Brežnevo laikų „balsavimus“ į TSKP AT. Pranešama, kad Luhansko srityje 98,4 % žmonių „balsavo“ už prisijungimą prie Rusijos, Zaporižėje – 93,1 % gyventojų, Chersone daugiau kaip 87 %. Kažkokios ten liaudies Donecko respublikos rusų atamanas Pušilinas pareiškė, kad 99,2 % žmonių balsavo už prisijungimą prie Rusijos.
Ir visos šios Kremliaus atmatų sąšlavyno pastangos siekiant išlaikyti užgrobtas Ukrainos teritorijas yra visiškai beprasmės. Visuotinė mobilizacija, referendumai, prijungimas prie Rusijos, naujų „Rusijos teritorijų“ gynimas, grasinimas branduoliniu karu – paskutiniai koziriai, kuriuos tėškė į karo teatro sceną Maskva. Daugiau ėjimų Kremlius neturi. Putinas siekia laimėti laiko, bet laikas tiksi ne jo naudai. Kas toliau, a?
JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas, pareiškė kad JAV neprieštarauja, kad Ukraina, pasinaudodama Vakarų suteikta ginkluote, susigrąžintų teritorijas, kuriose Rusija organizavo vadinamuosius referendumus.
Kitaip sakant, “žalia šviesa” bolševikų išperų vijimui lauk.
Dujų nutekėjimas „Nord Stream” trasoje – teroristinis išpuolis, teigia Ukrainos prezidento patarėjas M. Podoliakas. Politikas įsitikinęs, kad šiuo teroristiniu aktu Rusija siekia destabilizuoti ekonominę padėtį ES ir sukelti paniką artėjant žiemai. Sabotažas įvykdytas Danijos išskirtinėje ekonominėje zonoje į pietryčius nuo Bornholmo salos. Pažeistų „Nord Stream“ trasų vietose susiformavo kilometro spindulio bangavimas. Danijos, Švedijos ir kitų valstybių pareigūnų manymu, trasos pažeistos tyčia, greičiausiai, sprogdinimo būdu. JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas teigia, kad dujotiekio avarija neturės reikšmės nei ES energetiniam sektoriui, nei regiono saugumui.
Vakar Putinui dirbantis burna Kremliaus atstovas spaudai D. Peskovas žurnalistams teigė, kad Kremlius labai susirūpinęs dėl žalos dujotiekiui. „Muraveinik zaševelilsia“, – ploja katučių rusų anūkai įsitaisę Kremliaus menėse.
Yra tokia komedija „Daug triukšmo dėl nieko“ – galimas daiktas, kad maskoliai siekia ir tam tikra prasme pasiekė didelio „bum“, kad šis jų bezdalo dūmas užgožtų svarbesnius įvykius. Kita vertus, Kremlius siunčia žinutę, kad kitas objektas, galintis išlėkti į orą, gali būti SGD laivas (laivai). Matyt, čia nereikia aiškinti, kas nutiktų Baltijos energetiškai nepriklausomam liūtui, jei artėjant Kalėdoms, dangų Klaipėdoje nušviestų ne fejerverkų, bet sprogusio “Independence” liepsna.
Vokietijos vyriausybė siūlo uždrausti ES piliečiams eiti aukštas pareigas Rusijos valstybinių koncernų valdybose ar stebėtojų tarybose.
Šiuos draudimus, kaip ir tiesioginius ryšius su Kremliaus valdomais bankais, finansinėmis struktūromis bei oligarchais Berlynas pirmiausia galėtų išsikuopti savo kieme. Pradėti „dešrioderizaciją“ iš esmės.
O šiaip pasiūlymas labai geras ir teisingas.
Praėjus septyniems mėnesiams po Rusijos karo prieš Ukrainą, Baltarusija vis dar susilaiko nuo tiesioginio dalyvavimo šiame kare, tačiau iš Baltarusijos teritorijos iš toliau skrieja raketos, griaunančios Ukrainos miestus. Šiuo metu Baltarusijos teritorija naudojama pratyboms, o geležinkeliai – karinių dalinių ir technikos perdislokavimui.
Pranešama, praėjusią savaitę į Minską atvyko rusų samdiniai iš karinės grupuotės „Liga“” („Wagner”). Ukrainiečiai įspėti dėl galimų provokacijų Ukrainos ir Baltarusijos pasienyje.
Europos Komisija rengia naujas sankcijas Rusijai, įskaitant naftos kainų ribą. Tačiau Briuselis, atrodo, ketina atšaukti draudimą trąšoms bei cementui.
Keletas žodžių apie situaciją Rusijoje. Šalies ekonomika šiuo metu perorientuojama į karo ekonomiką. Kenčia civilinis sektorius, kuris negali konkuruoti su gynybos/karo sektoriumi. Tačiau civilinis sektorius privalo pildyti biudžetą. Preliminariais skaičiavimais, vien iki rugsėjo vidurio tiesioginės karinės išlaidos sudarė 84 milijardų eurų, kai iš viso 2022 m. biudžete tam buvo numatyta numatyta 63 milijardai eurų.
Rusijoje ima trūkti darbo jėgos, tad jei į frontą artimiausiu metu bus išsiųsta 300 tūkstančių darbingų vyrų, nekalbant apie planuojamą milijoną, darbo rinkoje atsiverianti skylė gali turėti itin rimtų pasekmių.
Nebejojama, kad karo sąlygomis Rusijos vyriausybė agresyviai reguliuos kainas ir sukios rankas mažmeninės prekybos tinklams ir gamintojams, metalo pramonei, plieno, mėsos, konservų gamybos ir kitoms įmonėms, todėl infliacija ir biudžeto deficitas yra neišvengiamas.
Tūkstančiai rusų vyrų perleidžia savo verslus šeimos nariams ir bėga į užsienį, o likę giminaičiai stengiasi atsikratyti valdomų įmonių, net ir patiriant nuostolius. Patys rusai nesiima prognozuoti, kokiais finansiniais skaičiais baigsis ši prasidėjusi ekonomikos griūtis.
Tuo mes labai džiaugiamės, nes šis Kremliaus ėjimas – mobilizacija – yra geriausia sankcija prieš savo šalį ir jos ekonomikos griovimas iš vidaus.
Operacinis lygmuo
Ukrainos kariuomenė po truputį stumiasi pirmyn. Kraujuojanti Rusijos meška vietoje to, kad nutrauktų beprasmį karą, pilnu pajėgumu mobilizuoja karybai tinkančių rusų ordas.
Okupacinių dalinių gretose pasirodė pirmieji mobilizuoti kariai: dvi motorizuotos šaulių divizijos gavo personalo, kurie nepraėjo jokio karinio parengimo, kaip mes ir prognozavome. Rusija priešakinius fronto linijoje nustekentus dalinius papildo ir pigiausia „patrankų mėsa“ – už kriminalinius nusikaltimus teistais asmenimis.
Ukrainos gynėjų pajėgos atsiėmė taktiškai itin svarbią Drobyševe gyvenvietę, o tai reiškia, kad operacijai “Limano išlaisvinimas” pasirengimas baigtas.
Rusijos karo nusikaltimų ir terorizmo ministerija trečiadienį pranešė, kad naujai mobilizuoti Karaliaučiaus srities rezervistai pradėjo kovinius mokymus Rusijos Baltijos laivyno bazėje. „Visi mobilizuoti kariai atitinka šaudymo iš šaulių ginklų standartus. Be to, iš rezervo pašaukti piliečiai atkuria ginklų, karinės ir specialiosios technikos eksploatavimo ir priežiūros įgūdžius”, – pranešė ministerija savo „Telegram” kanale.
Šį pranešimą reiktų vertinti kaip dar vieną bauginimą Baltijos šalims, vargu ar turintį realų pagrindą realybėje.
Taktinis lygmuo
Rusai ir vėl raketomis apšaudė Charkivo apylinkes, Holodnohirskio rajoną, tačiau aukų pavyko išvengti.
Netoli Limano vyksta intensyvios kovos. Ukrainos artilerija apšaudo paskutinę miestui aprūpinti skirtą logistikos grandinę bei uždaro priėjimus į miestą. Ukrainiečiai išlaisvino Kupjansko-Vuzlovio miestą rytiniame Oskilio upės krante, taip pat Ridkodubo kaimą ir stumiasi tolyn į šiaurę nuo Limano.
Okupacinė armija toliau atakuoja civilinę infrastruktūrą ir žmonių būstus. Visoje Ukrainoje išlieka aviacijos ir raketų smūgių grėsmė.
Pastarąją parą Rusijos armija paleido 10 raketų ir sudavė 17 oro smūgių, dėl ko nukentėjo daugiau kaip 40 Ukrainos gyvenviečių.
Kitose kryptyse ir fronto sąlyčio linijoje driskiai pliekė iš visko, ką turėjo po ranka – tankais, minosvaidžiais ir raketine artilerija.
Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė 2 raketas Kh-59 skriejusias link Odesos, paleistas iš Su-35 virš Juodosios jūros.
Vakar vakare Rusijos sparnuotoji raketa numušta Kryvyj Riho rajone.
Ukrainos aviacija sudavė 17 smūgių į 14 priešo dislokacijos vietų, pataikė į 3 atramos punktus ir 7 priešlėktuvinių raketų kompleksus. Be to, praėjusią parą Ukrainos priešlėktuvinės gynybos daliniai sunaikino vieną priešų lėktuvą, 6 bepiločius orlaivius ir vieną valdomą raketą X-59.
Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija smogė į 12 priešo kariuomenės ir technikos susitelkimo vietų, 4 amunicijos sandėliams, priešlėktuvinės gynybos ir radioelektroninės kovos pozicijoms.
Komentaras
FRONTEX teigimu, į ES vykstančių rusų skaičius išaugo 30 proc. Praėjusią savaitę į ES atvyko beveik 66 000 Rusijos piliečių, t. y. daugiau kaip 30 proc. daugiau nei savaitę prieš tai. Per pastarąsias keturias dienas į Suomiją atvyko 30 000 Rusijos piliečių.
Vokietijos ukrainiečiai nedega džiaugsmu dėl Berlyno ketinimų priimti dezertyrus iš Rusijos, ir mes tą labai suprantame. Rusai, kurie iki šiol tylėjo ir nedarė nieko, kad žlugtų Putino režimas, o dabar neša kudašių, kad išgelbėtų savo kailį, neturi teisės vengti atsakomybės. Jų mokamais mokesčiais išlaikoma represinė Kremliaus chunta, jų tylus tarnavimas jai reiškia ne ką kitą, o pritarimą Kremliaus beprotybei. Jei apolitiški ir apilietiški rusai nepritaria Kremliaus režimui, tuomet privalėjo, būtent!, privalėjo išeiti į gatves ir stoti prieš omonininkų ir rosgvardeicų bananų krušą ir stovėti taip, kaip tai darė baltarusių moterys. Tik tokius nukentėjusius nuo režimo rusus, galima įsileisti į ES, taip, kaip tai buvo padaryta su Baltarusijos opozicija. Bėgliai iš Rusijos yra ne režimo priešininkai, o neformalūs rėmėjai, bailiai, paprasčiausiai sprunkantys nuo atsakomybės.
Sunku suprasti, ko siekia Vokietijos Laisvųjų demokratų partija, kuri palaiko „nekenčiančius Putino politikos“ bei kviečia rusus prisijungti prie Vokietijos neoliberalų.
Mažai jums Hamburge, Miunchene eitynių su Putino abrozdėliu ir Rusijos vėliavomis? Patinka Z raidėmis išterliotos Paryžiaus Dievo motinos bažnyčios prieigos? Norite pagausinti armiją nekalbančių jokia kita kalba, tik rusų, ir nespėjusių apšilti kojų – opa! jau ginančių rusakalbių teises ES ar Vokietijoje? Norite Europoje dar daugiau Russkij mir?
******
Locked N’ Loaded
Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv – Kupjansk:
Dvorichna ruože mūšis vakarinėse ir šiaurės vakarinėse Tavilzhanka prieigose tęsiasi. Agresorius ukrainiečius bando stabdyti intensyvia artilerijos ugnimi.
Kupjansk ruože ukrainiečiai tęsia aktyvius veiksmus. Jiems pavyko išplėsti placdarmą aplink Kupjansk. Pranešama, jog agresorius išvytas iš pietinio Kupjansk rajono Kupyansk-Vuzlovyi. Tokiu būdu abu mieste esatys strateginės reikšmės geležinkelio mazgai grįžo į ukrainiečių rankas. Be to, ukrainiečiai atakuoja agresorių į rytus nuo Kupjansk, naikina jo gynybines pozicijas ir ugnies priemones.
Ukrainiečiai toliau įsitvirtina Karpivka – Ridkodub – Nove ruože, taip pat juda toliau, tiek į pietus į Zelena Dolyna (Lyman link), tiek į šiaurę į Izyumske (Svatove link). Be to, tikėtina, kad jie įžengė į Pisky-Radkivski bei Maliivka. Tuo pačiu agresorius įnirtingai su artilerija apšaudo vakariniame Oskil upės krante įsikūrusį Senkove, kas signalizuoja padidėjusį ukrainiečių aktyvumą šiame mieste. Neatmestina, kad šie du įvykiai yra susiję, kadangi tarpe šių gyvenviečių yra svarbus komunikacinis mazgas Borova (ta pati kuri Ukrainos pajėgų Charkiv – Izyum operacijos išdavoje lyg kurį laiką buvo ukrainiečių, o tiksliau no mans land). Ukrainiečiams pabandžius vystyti sėkmę nuo Pisky-Radkivski ir forsuojant Oskil upę ties Senkove, Borova gali būti atkirsta. Tokiu būdu agresoriaus priekinės gynybos linijos rytiniame Oskil upės krante gynybiniai likučiai galutinai subyrėtų.
Lyman
Vakariniame flange ukrainiečiai vysto Karpivka – Ridkodub – Nove ruože pasiektą sėkmę ir toliau stumiasi nuo Drobysheve link Stavki. Sunkūs mūšiai tęsiasi. Realiai jau dabar ukrainiečiai pajėgomis arba ugnimi dengia visą šiaurinį Lyman ruožą.
Rytiniame flange tęsiasi sunkios pozicinės kautynės. Kaip pamenate, aprūpinimo/atsitraukimo kelias Zarichne – Kremina galimai yra ukrainiečių žvalgų/SOP stebimas, o gal net kontroliuojamos jo atkarpos. Šiandien tai patvirtina ir patys orkai, teigdami, kad šis kelias „nesaugus“. 😀 Tiesa, dar yra kelias per Makiivka į Lyman, tačiau jis eina per tą patį Zarichne, tad vėlgi yra dengiamas ukrainiečių artilerijos ugnimi. Be to, agresoriaus kanalai skelbia, jog ukrainiečiams pavyko susikurti placdarmus šiauriniame Severskyi Donets upės krante ir čia ima formuoti puolimo grupes operacijoms aplink Yampil.
Syversk. Atrodo, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vienetams pavyko išspręsti agresoriaus puolimų Vyimka link iššūkį, kadangi jau visą dieną rusų manevrinių vienetų aktyvumas šiame ruože nefiksuojamas. Aišku, tai gali būti ir orkų sumanymas, kažkiek palaukti.
Bakhmut. Pasirodė pranešimų, kad agresorius nežymiai pasistūmėjo Odradivka, Vesela Dolyna ir Zaitseve apylinkese bei taip pasigerino savo taktinę situaciją Bakhmut miesto pietuose. Tačiau ir toliau rusai neišpildo esminės sąlygos prieš pradedant miesto šturmą – suformuoti tvarų placdarmą miesto pietuose, ypač vakariniame Bakhmutka upės krante (pvz.: Klyshivka – Opytne – Mykolaivka Druha – Kurdyumivka). Priešingu atveju šturmas vyktų rytinėje miesto dalyje, kur ne tik suformuota gynybos sistema, bet minėta Bakhmutka upė tampa natūralia ir tvaria gynybos linija.
Centras. Ukrainiečiai pereina į kontratakas Krasnohorivka, Mariinka ruožuose, tačiau jos lokalios. Sunkūs poziciniai mūšiai tęsiasi. Tiesa, orkų soc. tinkluose ir čia skelbiamas aliarmas, kad neva netrukus „fašistai pereis į puolimą.“ Tai labiau primena norą atkreipti rusų vadovybės dėmesį, kad mobilizacijos akivaizdoje atsiųstų daugiau pajėgų ir ugnies priemonių. Mūsų galva, mažai tikėtina, kad ukrainiečiai turėtų sukaupę tiek pajėgų ir ryžtųsi pradėti Doneck miesto puolimą.
Zaporizhia. Toliau tęsiasi snukiadaužis prie Vuhledar. Puola tai vieni, tai kiti, tačiau kontaktinė linija beveik nejuda. Kituose ruožuose tęsiasi pozicinės kautynės. Stebėsime situaciją.
Pietūs. Kontaktinėje linijoje didelių pakitimų nėra. Tęsiasi lokalūs susidūrimai Pravdine ir Ternovi Pody (Cherson ruožas), Kostromka – Bruskinske (Andriivka ruožas) bei Archanhelske (Vysokopillya ruožas). Susidaro įspūdis, kad ukrainiečiai suintensyvino artilerijos ir raketų ugnį Nova Kachovka – Beryslav. Šis komunikacinis mazgas yra kritiškai svarbus Rusijos pajėgų operacijoms Andriivka ir Vysokopillya ruožuose.
******
Locked N’ Loaded
. Šiaurinis Donbaso flangas.
• Charkiv – Kupjansk.
a) Dvorichna – Kupjansk ruože ukrainiečiai prieš kurį laiką jau pastūmė kontaktinę liniją 2-5 km į rytus ir čia įsitvirtino. Vakar ir šiandien jie atnaujino puolimą ir toliau stumiasi į priekį. Aktyviausias judėjimas Dvorichna ruože, ukrainiečiai vėl pasiekė Tavilzhanka pakraštį. Agresoriaus bandymai artilerijos ugnimi naikinti pagrindinius aprūpinimo kelius neduoda jų siekiamo efekto.
b) Lozove – Karpivka – Ridkodub ruože ir toliau labai karšta. Šiuo metu ukrainiečių judėjimas nuo Lozove link Borova sulėtėjęs. Tikėtina, kad tai susiję su labai intensyviomis kautynėmis Karpivka – Ridkodub. Agresoriaus kontratakos nieko nedavė, ukrainiečiai čia po truputi įsitvirtina. Maža to, galimai Ukrainos gynėjai užėmė Nove ir artėja prie Zelena Dolyna. Agresoriaus karo propagandistai baiminasi, kad didėja grėsmė prarasti kontrolę ties Svatove. Nors iki jo ukrainiečiams dar apie 30 km į šiaurės rytus, tačiau orkams yra ko nerimauti. Nepatvirtintais duomenimis Ukrainos ginkluotosios pajėgos jau bando stumtis Izyumske link, siekdami perspektyvoje perkirsti kelią Borova – Svatove. Nemažiau rusams grėsmingas yra ir kitas scenarijus, jei nuo Izyumske ukrainiečiai pasuktų į rytus, pvz.: Makiivka link. Vakarinis Zherebec upės krantas yra aukštuma, tad kitoje (rytinėje) upės pusėje besiginantieji būtų ne itin dėkingoje padėtyje. Ta pati situacija ir ryčiau palei Krasne upę. Jos vakariniu krantu iki pat Svatove eina aukštumos, kurios ukrainiečiams suteiktų patogias pozicijas jų ugnies priemonėms ir gintis nuo kontratakų. Taip pat vietovė suteiktu priedangą ir maskuotę jų būsimiems puolamiesiems manevrams. Jei ukrainiečiai pasiektų šias pozicijas, kelias Svatove – Kremina būtų perkirstas, tad ir ši gynybos linija būtų suardyta.
• Lyman.
a) Nesinori prikarksėti, bet tikėtina, jog ukrainiečių sėkmė Karpivka – Ridkodub ruože praktiškai uždaro Lyman klausimą. Zelena Dolyna mieste besiginančius rusus aprūpinimas dabar pasieks labai sunkiai ir kažkodėl abejojame, kad jie turi daug rezervų. Dėka ukrainiečių sėkmingo Drobysheve apėjimo, į šiaurę nuo Lyman veikiančios orkų pajėgos fragmentuojasi į pasipriešinimo židinius (Drobysheve, Shandriholove, Zelena Dolyna), o tai dar kartą parodo, kad vientisa gynybos sistema šiame ruože jau yra subyrėjusi.
b) Jei orkai bandytų trauktis, jiems liko vienintelis kelias Zarichne – Kremina. Iš šiaurės ukrainiečiai jo neapeis, nes ten vandens kliūtys, o nuo Zarichne iki kontrpuolimą vykdančių pajėgų pozicijų rytinėse Lyman prieigose apie 7 km. Labai tikėtina, kad rusai trauksis būtent šiuo, artilerijos apšaudomu, keliu. Tačiau ir ištrūkę ramaus gyvenimo neturės. Mes juk prisimename, kad kelyje Zarichne – Kremina veikia ukrainiečių žvalgybos ir SOP grupės, per Seversky Donets upę permestos iš Syversk sektoriaus (Serebrianka – Hryhorivka – Bilohorivka ruožas). Nujausdami, kad nieko gero čia jiems nebus, rusų propagandistai jau ėmė dainuoti įprastas giesmes apie „Lyman didvyrius besikaunančius su fašistų ordomis.“ Tai dar vienas signalas, kad „P…..C“ jau čia pat.
• Syversk. Į pietus nuo Spirne susidariusią no mans land agresorius išnaudoja pajėgų koncentracijai ir puolimui Vyimka link. Tikėtina, atmušus ataką orkai grįžta už kontaktinės linijos. Tuomet jie vėl formuoja kuopos dydžio grupę, pervažiuoja no mans land ir vėl puola. Neramina, ne puolimo mastas, o jo pasikartojimas. Tai parodo, kad ukrainiečiams trūksta pajėgų užkaišyti šią spragą. Reikia tikėtis, kad gynėjai eliminuos šią grėsmę.
• Bakhmut. Agresoriaus pajėgos intensyviau puola rytinėse miesto prieigose, tačiau miesto šturmo pradėti vis dar nesiryžta. Tikėtina, tai susiję su gana lėtu agresoriaus progresu pietiniame placdarme. Nors rusams pietinio placdarmo susikurti vis dar iki galo nepavyksta, tačiau mažais žingsniais jie eina link to.
2. Centras. Be pakitimų.
3. Zaporizhia. Lokalūs susidūrimai Vuhledar ruože tęsiasi. Visame sektoriuje daugiausia darbo žvalgams ir artileristams.
4. Pietūs. Didelių pasikeitimų nėra. Tęsiasi lokalūs susidūrimai, aktyviausi Andriivka ruože. Tuo pačiu ukrainiečiai vėl smūgiavo agresoriaus perkėloms prie Antonovo ir Nova Kachovka tiltų, sunaikino 5 šaudmenų sandėlius, taip pat atakuoti kiti kariniai taikiniai rusų gynybos gilumoje. Agresorius vis intensyviau naudoja iraniečių gamybos dronus kamikadzes. Odesoje pataikyta į Ukrainos pajėgų šaudmenų sandėlį, Mykolaive ukrainiečių oro gynyba dronus numušė.
*******
Locked N’ Loaded
. Mobilizacija.
• Agresoriaus priimtas sprendimas paskelbti dalinę mobilizaciją labai tikėtina yra spontaniška reakcija į nesėkmes fronte (pralaimėjimas Charkiv – Izyum). Tai rodo ne tik tvyrantis chaosas vykdant mobilizacines priemones, bet ir iki tol atsakingo už „materialinį – techninį“ pajėgų aprūpinimą, gynybos ministro pavaduotojo, armijos generolo Bulgakovo pakeitimas. Dabar už šias funkcijas atsakingu tapo Mariupolio mėsininku vadinamas (kadangi vadovavo šiai operacijai), generolas pulkininkas Michailas Mizincevas.
• Agresoriaus karinė pramonė buvo visiškai nepasiruošusi patenkinti kovinės technikos, ginkluotės ir įrangos praradimus iki dalinės mobilizacijos paskelbimo. Po jos paskelbimo, tarp politinės vadovybės lūkesčių ir realių karinio pramoninio komplekso galimybių atsiveria dar didesnė praraja. Dalinės mobilizacijos teisinis režimas įgalina agresorių savo kariniam pramoniniam kompleksui teikti prioritetą atsiskaitymų, darbo jėgos ir žaliavų klausimais. Tačiau ekonominė situacija šalyje ir sankcijos stipriai apriboja galimybes užtikrinti politinės vadovybės lūkesčių įgyvendinimą. Dėl to buvo priimti įstatymai, griežtinantys baudžiamąją atsakomybę už užsakymų neįvykdymą mobilizacijos atveju.
• Labai tikėtina, kad formaliai paskelbtas mobilizuojamųjų skaičius (300 tūkst.) bei jų kategorijos (pvz.: tik tarnavę ginkluotose pajėgose) neatitinka tikrovės. Tikėtina, kad skaičius bus gerokai didesnis, siekiant sau po ranka iš karto turėti antrąją mobilizuotųjų bangą ir ją rengti. Viešoje erdvėje pasirodė informacija, kad mobilizuotųjų rengimas bus vykdomas nuo dviejų savaičių iki dviejų mėnesių. Tai paaiškintų prieš tai išsakytą prielaidą:
a) pirmoje mobilizacijos bangoje esantys neseniai į atsargą išleisti (karo tarnybos, samdinio sutartį nutraukę vyrai) dvi savaites atnaujins įgūdžius ir iš karto bus metami į frontą (arba netgi įgūdžių atnaujinimą vykdys okupuotose Ukrainos teritorijose);
b) antroji banga bus rengiama iki dviejų mėnesių. Jie arba papildys fronte kovojančius vienetus tiesiogiai, arba šiais mobilizuotaisiais bus užpildomi kovingumo netekę ginkluotųjų pajėgų reguliarūs vienetai, kurie yra rusijos teritorijoje.
Kadangi rf nėra galimybės patikrinti mobilizacijos masto, o represinis aparatas šalyje bus tik stiprinamas, labai tikėtina, kad priklausomai nuo situacijos fronte, prisidengiant daline mobilizacija, tikimasi šį algoritmą sukti po kelis kartus. Neatmestina, kad tokiu atveju, jau bus formuojami ir nauji daliniai.
II. Situacija.
1. Šiaurinis Donbaso flangas.
• Charkiv – Kupjansk. Išlaisvintose teritorijose, pasienyje agresorius nebeturi pajėgumo vykdyti plataus masto operacijų, todėl apsiribojo artilerijos, aviacijos ir raketų darbu. Šiais veiksmais jam nepavyko pažeisti ukrainiečių logistinių ir pajėgų rotacijos kelių link Kupjansk. Kaip ir prognozuota, antroje savaitės pusėje ukrainiečiai suintensyvino operacijas rytiniame Oskil upės krante (Dvorichna – Kupjansk) ir į šiaurės rytus nuo Oskil – Severskyi Donets upių santakos (Lozove – Karpivka – Ridkodub). Didžiausia sėkmė pastarajame ruože. Jame įsitvirtinę ukrainiečiai ne tik griauna agresoriaus planus sukurti tvarią gynybos liniją rytiniame Oskil upės krante, bet ir paremia savo draugiškų pajėgų veiksmus Lyman sektoriuje.
Vertinimas: ukrainiečiai toliau vysto sėkmę po Charkiv – Izyum operacijos, o taktinių veiksmų visuma artina juos prie artimiausio operacinio tikslo, t.y. priešo gynybos sistemos rytiniame Oskil upės krante sugriovimas.
• Lyman. Ukrainiečių sėkmė Lozove – Karpivka – Ridkodub ruože įgalino Lyman sektoriuje veikiančias pajėgas pasiekti taktinę sėkmę vakariniame ir šiaurės vakariniame Lyman ruože (Novoselvika – Drobisheve). Tai trikdo agresoriaus tiekimą iš šiaurės bei sudaro sąlygas apsupti jo pajėgas iš šiaurės vakarų. Rytiniame miesto ruože ir Yampil mieste tęsiasi sunkios kautynės.
Vertinimas: ukrainiečiai vysto sėkmę po Charkiv – Izyum operacijos, o taktinių veiksmų visuma artina prie artimiausio operacinio tikslo, t.y. Lyman miesto atsiėmimo.
• Syversk. Ukrainiečiai užėmė ir įsitvirtino Bilohorivka, tokiu būdu įgalindami vykdyti operacijas šiauriniame Severskyi Donets upės krante Kremina link bei artėti prie Lysychansk. Agresorius į sektorių permetė BTG dydžio vienetą ir atakuoja Spirne ruože, tikėdamasis atitraukti ukrainiečių pajėgas nuo Bilohorivka. Savaitės pabaigoje rusai nedidelėmis grupėmis apeina įtvirtintus rajonus ir bando veržtis į ukrainiečių gynybos gilumą, tačiau prie Vyimka yra sustabdomi.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
• Bakhmut. Agresorius permetė manevrinius ir artilerijos vienetus iš kitų ruožų (tikėtina iš Soledar ir Avdiivka) ir suintensyvino puolimą, siekdamas įsitvirtinti ruože į pietus nuo Bakhmut. Šiais veiksmais orkai siekia sudaryti palankias sąlygas miesto puolimui. Nepaisant susikurtos persvaros, rusų judėjimas į priekį yra nežymus, o ukrainiečiai savo ruožtu suintensyvino darbui ruošiant miestą gynybai.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
2. Centras. Kontaktinė linija nusistovėjo ruože Mariinka – Krasnohorivka – Pervomaiske – Avdiivka ir nebejuda. Pozicinių kautynių intensyvumas didelis, tačiau abi pusės šiame etape nebeturi pajėgumo vykdyti puolamųjų operacijų, kurios turėtų potencialą spręsti operacinius tikslus.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
3. Zaporizhia. Kontaktinė linija stabili. Karščiausi taškai – Orihiv ir Vuhledar ruožai, tačiau čia abiejų pusių puolamosios operacijos yra tik taktinio lygmens.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
4. Pietūs.
• Cherson. Ukrainiečiams nepavyko pagerinti savo taktinės padėties prie Pravdine. Agresorius kontratakavo ir šiame ruože turi iniciatyvą. Tuo pačiu tęsiasi lokalūs susidūrimai Ternovy Pody – Kyselivka ruože. Ukrainiečiai prioritetą teikia artilerijos darbui – toliau aktyviai smūgiuojama agresoriaus perkėloms per Dniepro upę, susitelkimo rajonams bei sandėliams (ir vėl kelis kartus smogta Chornobaivka).
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
• Snihurivka. Sektoriuje tęsiasi pozicinės kautynės. Tikėtina, ukrainiečiai palaiko įtampą sektoriuje, taip atitraukdami dalį agresoriaus pajėgų, kurios galėtų būti permestos į Andriivka ruožą.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
• Andriivka. Nepaisant agresoriaus bandymų pakelti Inhulec upės vandens lygį ir intensyvios jo artilerinės, aviacinės ugnies, ukrainiečiai išlaiko galimybes efektyviai aprūpinti Andriivka placdarmą bei rotuoti pajėgas. Rusų kontratakos Bezimene ir Kostromka link buvo atmuštos. Panašu, kad agresoriaus manevrinių vienetų intensyvumas savaitės antroje pusėje sumenko. Savo ruožtu ukrainiečiai išlaiko kelio Davidiv Brid – Nova Kachovka kontrolę ties Bruskinske bei vykdo operacijas link Davidiv Brid.
Vertinimas: ukrainiečių taktinių laimėjimų visuma priartina prie artimiausio operacinio tikslo (t.y. Davidiv Brid) pasiekimo.
• Vysokopillya. Agresoriui pavyko stabilizuoti padėtį, ukrainiečių pastangos pulti į pietus ir pietryčius nuo Novovoznesenke – Myroliubivka – Novovoskresenske ruožo nebuvo sėkmingos. Vyrauja pozicinės kautynės, tačiau ukrainiečiai savo gynybos gilumoje kaupia pajėgas ir resursus.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
III. Mūšių dinamika.
• Savaitės pradžioje ukrainiečiai persigrupavo, tad didžiausius nuostolius agresorius patyrė Centro sektoriuje. Kadangi ten vyko pozicinės kautynės, todėl ir priešo nuostolių dienos vidurkis mažesnis nei įprasta. Praeitos savaitės vienos dienos vidurkis 261 nukautas, o šios savaitės pirmų dviejų dienų (sekmadienis ir pirmadienis) vidurkis – 175.
• Lyginant su praeita savaite bendri agresoriaus nuostoliai išaugo atsinaujinusių ukrainiečių operacijų Lyman pasėkoje (gyvosios jėgos nuostoliai 1830 vs 2220). Būtent antradienį – trečiadienį, kai atsinaujino operacija Rubcy – Karovyi Yar ir Yarova – Novoselvika – Drobisheve ruožuose, agresoriaus nuostoliai ėmė ženkliai didėti. Pirmų dviejų dienų nukautų rusų vidurkis 175, o per likusias penkias dienas vidutiniškai buvo sunaikinama po 378 orkus per dieną.
• Lyginant su praėjusia savaite, šarvuotos technikos nuostoliai taip pat išaugo (157 vs 179). Labai tikėtina, kad tai rezultatas ukrainiečių sėkmingų artilerijos smūgių. Tikėtina, kad ukrainiečiai Lyman sektoriuje laimėjo artilerijos dvikovas. Tai rodo ne tik išaugęs sunaikintų agresoriaus haubicų kiekis (46 vs 59), bet ypač sėkminga orkų MLRS medžioklė (1 vs 16).
• Spręsdamas šias bėdas agresorius pritraukė aviaciją. Tiesa, jų bendri nuostoliai yra mažesni nei praeitą savaitę (13 vs 11), tačiau praeitą savaitę agresorius nuostolius patyrė plačiame fronte nuo Kupjansk iki Cherson. Šią savaitę didžiausi jų nuostoliai buvo Kupjans ir Lyman sektoriuje. Taigi greičiausiai, šiuose sektoriuose agresorius galimai pralaimėjo mūšį ore.
• Tris kartus padidėjo agresoriaus UAV nuostoliai (16 vs 48). Tai pirmiausia sietina su iraniečių dronų naudojimu. Praeitą savaitę Maskvą pasiekė dar vienas lėktuvas iš Irano, kuriame tikėtina buvo dar viena dronų kamikadzių siunta.
IV. Prognozės.
• Labai tikėtina, kad pirmieji mobilizuotieji jau kitą savaitę pasieks okupuotas Ukrainos teritorijas. Čia jie papildys praretintas manevrinių vienetų gretas. Tuo pačiu, labai tikėtinas masinis LNR/DNR teritorijose gyvenančių vyrų mobilizavimas ir siuntimas į frontą be jokio parengimo. Nepaisant taip vadinamų referendumų, mažai tikėtina, kad Cherson ir Zaporizhia gyventojai bus mobilizuojami panašiu būdu, kaip tai vyksta DNR/LNR. Okupantai neturi jokio pagrindo pasitikėti Ukrainos piliečiais, todėl tikėtina jie didesnį dėmesį skirs propagandiniam vaizdeliui neva „išlaisvintų“ teritorijų gyventojai vienijasi į savanorių dalinius kovoti prieš fašizmą.
• Tikėtina, kad esminis ukrainiečių tikslas kitą savaitę – pasiekti kelią Svatove – Kremina ir neleisti agresoriui laisvai įrenginėti gynybos linijos šiame ruože. Esminė to sąlyga – Lyman išvadavimas. Ukrainiečių artilerijos dominavimas ir orkų pralaimėtas mūšis ore sudaro sąlygas tokiai sėkmei.
• Tikėtina, kad ukrainiečiai bandys lyginti kontaktinę liniją Syversk ruože sau naudinga linkme. Neatmestinos operacijos Rubizhne link, siekiant atkirsti Severodonetsk – Lysychansk orkų grupuotę nuo tiekimo iš šiaurės.
• Neatmestina, kad savaitės pabaigoje prasidės suaktyvėjimas Zaporizhia sektoriuje, kur veiksmų iniciatyva gali nebūtinai priklausyti ukrainiečiams (pvz.: preventyvus agresoriaus smūgis). Kokio jis bus masto, priklausys nuo ukrainiečių sėkmės suardant agresoriaus logistinę sistemą jo gynybos gilumoje.
• Tikėtina, kad savaitės antroje pusėje gali prasidėti mūšis dėl Davidiv Brid, ukrainiečiai gali bandyti atkirsti agresoriaus grupuotę į pietus nuo Archangelske. Be to, tikėtina, kad iraniečių dronai kamikadzės bus naudojami atakuojant ukrainiečių karinę infrastruktūrą Odesa, Mykolaiv ir Kryvyi Rih apylinkėse.
********
Locked N’ Loaded
Iš viso Mordoro plaukia duomenys apie didžiules „moGilizacijos“ bėdas – katastrofinis „moGilizuotųjų“ sąrašų administravimas, naujokų priėmimui neparengta infrastruktūra, neparuošti ir nemotyvuoti juos mokysiantys, instruktoriai, elementaraus maisto trūkumas ir t.t. Orkai čia pasitelkė savo karo propagandonus, kurie senu sovietiniu metodu viską verčia „kenkėjams vietose“ (t.y. rajonų ir sričių komisariatų vadams). Juos ne tik gėdina, bet ir grasina, siundo fsb‘šnikais. Juk valodia putka genijus, viską gerai sugalvojo, o kad kažkas neveikia čia tik kažkokie „slapti banderovcų mylėtojai rajonuose“ kalti.
Bandydami spręsti problemas, orkai nušalino gynybos ministro pavaduotoją armijos generolą Bulgakov, kuris buvo atsakingas už „materialinį – techninį pajėgų aprūpinimą“. Į jo vietą paskirtas Alepo ir Mariupolio mėsininkas (vadovavo šių miestų šturmams) generolas pulkininkas M.Mizincev. Putkai reikia begalvių vykdytojų nevaržomų sąžinės, tai jis tokį ir pasirinko. Tie patys karo propagandonai žviegia kaip kiaulės orgazmo metu „nu dabar tai jau bus ura.“ Tačiau tai daug pasako apie tai, kiek sprendimas paskelbti mobilizaciją buvo apgalvotas ir parengtas. Jei Bulgakovas blogai dirbo, tas buvo aišku ir savaitė prieš mobilizaciją. Ar reikėjo dviejų dienų, kad tai suprasti? Karštligiškas mėsininko paskyrimas dar kartą patvirtina – orkų sistemoje bėdų yra labai daug ir jas bandoma taisyti jau važiuojant mobilizacijos traukiniui.
Dabar apie padėtį fronte.
Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv. Situacija iš esmės identiška, tai apie kurią rašėme vakar.
Kupjansk:
Ukrainiečių pajėgos prie Dvorichna persigrupavo ir atnaujino puolimą. Atrodo, kad pirminis vertinimas, kad ukrainiečiai įsitvirtino Tavilzhanka buvo per daug optimistinis. Nepasiekę savo tikslo ukrainiečiai pakeitė taktiką. Nebepuola link šios gyvenvietės, tačiau plečia placdarmą. Tikėtina, užimtos Hryanikivka ir Horobivka, t.y. gyvenvietės į pietryčius nuo Tavilzhanka. Neaišku dėl į rytus esančios Dvorichne (nemaišyti su Dvorichna, nedidelė gyvenvietė kitame Oskil upės krante, tai yra svarbus komunikacinis mazgas), tačiau čia iniciatyvą turi ukrainiečiai. Tęsiasi sunkūs mūšiai prie Kupjansk, agresorius jau kelinta diena randa jėgų kontratakoms. Tai rodo, kad šiame ruože rusai turi pajėgią ir tinkamai aprūpintą grupuotę.
Ukrainiečiai toliau vysto sėkmę ir nuo Lozove palei Oskil upę stumiasi į šiaurę Pisky – Radykivski ir Borova link. Tuo pačiu stiprinamas placdarmas Yatskivka-Rubcy- Krovyi Yar, iš kurio ir toliau vykdomos puolamosios operacijos Karpivka – Ridkodub ruože. Tai, kad šiame ruože mūšis vyksta jau antra diena rodo, jog orkai praranda ne tik iniciatyvą, bet ir gynybai patogią vietovę. Išeitys dvi – arba kontratakuoti ir išstumti ukrainiečius bent iki Karovyi Yar, arba atsitraukti į naują gynybos ruožą. Neatmestina, kad kol orkai kaunasi nepatogiose pozicijose, kiti jų vienetai užsiima naujų gynybinių pozicijų įrengimu. Gali būti, kad kai jos bus parengtos, rusai paliks Karpivka – Ridkodub ruožą. Kaip bus, stebėsime situaciją.
Lyman
Vakariniame flange ukrainiečiai dar šiek tiek pasistūmėjo priekin, tačiau mūšis Drobysheve tęsiasi.
Lyman tęsiasi sunkūs mūšiai.
Syversk. Agresoriaus bandymai prasiveržti į Spirne dar kartą baigėsi nesėkme. Kituose ruožuose be pakitimų.
Bakhmut. Ukrainiečiai toliau atmušinėja orkų atakas Odradivka – Mykolaivka Druha – Kurdiumivka – Zaitseve ruože. Taip pat užkerta kelią agresoriaus bandymams pasigerinti savo taktinę padėtį Soledar ir Bakhmut prieigose. Ukrainiečiai vėl smogė agresoriaus susitelkimo rajonui gynybos gilumoje. Šį kartą atakuota orkų bazė Alchevsk.
Centras. Be pakitimų.
Zaporizhia. Fiksuojamas agresoriaus suaktyvėjimas Vuhledar ruože. Jis tęsia bandymus pralaužti ukrainiečių gynybą prie Novomykhailivka, bei atnaujino puolamąsias operacijas Pavlivka link. Tai jau ne kartą matytas bandymas dviem smūgiais iš rytų ir pietų pralaužti Vuhledar ruožą. Nieko gudriau orkams sugalvoti nepavyksta. Jų atakos atmuštos.
Pietūs
Cherson. Tęsiasi susidūrimai aplink Pravdine. Ukrainiečiai orkams neleidžia čia įsitvirtinti – intensyviai dirba artilerija, veikia žvalgybinės grupės.
Snihurivka. Be pakitimų.
Andriivka. Panašu, kad agresoriaus bandymas būti gudresniais už penktoką ir ukrainiečių perkėlas per Inhulec nuplauti pakeliant upės vandens lygį žlugo. Ukrainiečiai nepaisant šių triukų ir intensyvios, bet klišos rusų artilerijos ugnies toliau kaupia pajėgas placdarme.
Vysokopillya. Agresorius suintensyvino artilerijos ugnį, ją koncentruoja ruože Archangelske – Vysokopillya – Myroliubivka. Paskutinį kartą taip jis plėšėsi prieš pat ukrainiečių sėkmingas atakas Archangelske ir Novovoznesenske link. Ar istorija pasikartos – stebėsime situaciją.
******
Locked N’ Loaded
M.Kofman skelbia, jog mobilizuotųjų parengimas truks apie dvi savaites. Dviejų savaičių neužtenka priminti individualių įgūdžių ir juos suformuoti kovinėms operacijoms (ginklo valdymas, prišaudymas, taktinė medicina, judėjimas ugnies komandoje, taikinių nurodymas, orientavimasis vietovėje ir dar daug daug ko), ką jau kalbėti apie veiksmus skyriaus, būrio ar kuopos sudėtyje. Per tą laiką gal ir išmoks kaip koja kojon per rikiuotės aikštę pereiti, o Ukrainoje tai bus labai vertingas įgūdis keliauti tiesiai paskui laivą. Labai tikėtina todėl orkų karo propagandistai visi sutartinai soc.tinkluose reikalauja „mobikus” ruošiančių karininkų ir seržantų mokyti juos ne šabloniškai, neskaičiuoti savo darbo laiko. Kažin ar padės.
Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv
Agresorius toliau bando raketų smūgiais sugriauti dambą, laikančią vandenį Pechenegskyi tvenkinyje. Kaip ir minėjome anksčiau, taip jie bando pakelti vandens lygį Severskyi Donets ir taip įtakoti ukrainiečių operacijas Lyman sektoriuje.
Be to, intensyvėja agresoriaus artilerijos darbas Ukrainos pasienyje. Atakuojami ne tik taikiniai buvusios kontaktinės linijos ribose (nuo Kamyanka prie Oskil upės iki Udy), tačiau ir gerokai vakariau (iki Hlukhiv). Smogiama pačiame pasienyje esančioms gyvenvietėms. Galimai ten įsikūrę priešakiniai ukrainiečių vienetai, tačiau neatmestinas elementarus pasienio zonoje gyvenančių gyventojų teroras.
Kupjansk
Atrodo, kad vakarykštis ukrainiečių (jei toks buvo) puolimas nuo Dvorichne link Tavilzhanka sustojo. Yra duomenų, kad ukrainiečiai turi nedidelį placdarmą rytinėje Oskil upės pusėje, tačiau į didelę sėkmę tai kol kas nepanašu. Situacija prie Kupjansk panaši, tačiau čia ukrainiečiams pavyko pasistūmėti šiek tiek toliau. Į tai agresorius reagavo pritraukdamas rezervus ir kontratakuodamas. Atakos atmuštos.
Ukrainiečiai įsitvirtina Yatskivka- Rubcy – Korovyi Yar, tačiau čia darbai dar nebaigti. Tikėtina, kad prie Lozove iniciatyvą taip pat turi ukrainiečiai. Jei taip, atsiveria galimybė judėti link Pisky – Radykivski, o vėliau link Borova. Neaiški situacija dėl vakar vykusio mūšio prie Ridkodub. Rusai sako, kad atmušė ataką, o ukrainiečiai nieko nesako – jie kaunasi. Labai tikėtina, kad ukrainiečiai įsitvirtina Karpivka (apie 3 km į vakarus nuo Ridkodub). Dėka šios sėkmingos operacijos orkų grupuotės Lyman tiekimas keliais iš šiaurės labai apribotas.
Lyman
Vakariniame flange tęsiasi mūšis prie Drobysheve. Patys orkai skelbia, kad jų pajėgos nustumtos į rytinį gyvenvietės pakraštį. Yra informacijos, kad ukrainiečiai apėjo gyvenvietę iš šiaurės ir apsupo vis dar gintis bandančius rusus.
Situacija Lyman mieste ir rytinėse jo prieigose iš esmės nepasikeitusi. Tęsiasi sunkūs mūšiai.
Syversk. Ukrainiečiai laiko atsikovotas teritorijas, vykdo lokalias takas. Vėl atsinaujino agresoriaus bandymai kontratakuoti Spirne. Atakos atmuštos. Tokie veiksmai ir toliau labiau primena bandymą atitraukti ukrainiečių dėmesį ir pajėgas, nei siekį pralaužti gynybą ir atkristi ukrainiečių grupuotę Bilohorivka. Viešų šaltinių duomenimis čia puolime dalyvauja apie BTG (tikėtina gerokai praretinta), tad orkai kažkam daugiau nei gadinti gyvenimą pajėgų neturi.
Bakhmut. Agresorius tęsia puolimą Odradivka – Mykolaivka Druha – Kurdiumivka – Zaitseve ruože, atakos atmuštos.
Centras. Be pakitimų – pozicinės kautynės tęsiasi.
Zaporizhia. Vakar gavęs snukin prie Novomykhailivka, agresorius grįžo, bet rezultatas tas pats.
Pietūs. Ukrainiečiams nepavyko pastumti kontaktinės linijos prie Pravdine (Cherson ruožas), agresoriaus kontratakos buvo sėkmingos ir jis įsitvirtina šioje gyvenvietėje. Kituose ruožuose be didelių pakitimų. Kova tęsiasi. Tuo pačiu rusai aktyviai ėmė naudoti iranietiškus dronus kamikadzes. Smogta pastatui Odesos jūrų uosto rajone. Neatmestina, kad siekta atakuoti rimtesnį taikinį uoste, tačiau gal dronas sugedo arba pažeidus ugnimi nukrito. Ukrainiečiai oro gynybos priemonėmis tokius dronus gana sėkmingai numušinėja.
*****
Locked N’ Loaded
Šiaurinis Donbaso flangas
• Charkiv. Be pakitimų.
• Kupjansk. Agresoriaus propagandistai skelbia apie atsinaujinusį ukrainiečių kontrpuolimą.
a) Skelbiama, kad ukrainiečiai sėkmingai forsavo Oskil upę prie Dvorichna ir įsitvirtino Tavilzhanka. Tuo pačiu puolimas atsinaujino Kupjansk mieste. Tikėtina, ukrainiečiai išsivalė rytinę miesto dalį ir juda link Petropavlivka. Čia labai intensyviai dirba ukrainiečių artilerija. Agresorius kontratakuoja, tačiau jo atakos atmuštos. Panašu, kad orkų gynybos linijos įrengimas rytiniame Oskil upės krante vis mažiau įmanomas.
b) aktyvavosi ukrainiečių grupuotė Rubcy – Korovyi Yar. Labai tikėtina, kad Rubcy užimti (patvirtina ir rusiški šaltiniai). Neatmestina, kad ukrainiečiai kontroliuoja Korovyi Yar. Kaip ir prognozavome tokie pasiekimai įgalina vystyti sėkmę. Tai ukraineičiai ir daro – veržiasi į orkų gynybos gilumą. Nepatvirtintais duomenimis mūšiai vyksta Ridkodub. Jei taip, ukrainiečiai ne tik sparčiai apėjo gynybai patogias vandens kliūtis, bet ir perkirto orkų Lyman grupuotės tiekimą iš šiaurės. Situacija labai dinamiška.
• Lyman. Ir toliau viskas kaip pagal LNL surašytą scenarijų:
b) ukrainiečiai ėmė judėti nuo Yarova į rytus. Nepatvirtintais duomenimis ukrainiečiai stumia orkus iš Novoselivka ir Drobysheve (yra duomenų, kad ši gyvenvietė užimta, tačiau reikia patvirtinimo). Lyman grupuotės blokavimas iš šiaurės vakarų tampa vis labiau realus.
c) Fiksuojamas agresoriaus pozicijų atstūmimas rytiniame Lyman ruože, mūšiai persimeta vis gilyn į Yampil. Buvo pasirodžiusi informacija, kad ukrainiečiai atsiėmė Lyman, tačiau šiuo metu to patvirtinti negalime. Mieste ir jo prieigose tęsiasi sunkūs mūšiai.
• Syversk. Mūšiai Bilohorivka – Verkhnokamenske – Spirne tęsiasi. Didelių pasikeitimų kontaktinėje linijoje nėra.
• Bakhmut. Situacija Odradivka – Mykolaivka Druha – Kurdiumivka – Zaitseve yra sudėtinga. Panašu, agresorius čia sutelkė pajėgas ir bando susikurti tvarų placdarmą su reikiamu kelių tinklu iš Horlivka. Tikėtina, kad agresorius sėkmės atveju iš karto bandys pulti Bakhmut.
Kita vertus, neatmestinas jo siekis užėmus Kurdiumivka pulti Chasiv Yar, taip blokuojant Bakhmut iš vakarų, su galimybe vystyti puolimą tolyn į šiaurę link Fedorivka Druha – Pryvillya (Bakhmut blokuojamas iš šiaurės, priartėjama prie Kramatorsk ir Slaviansk). Šitą ruožą pasiekti nuo Soledar agresorius kol kas neturi galimybių dėl tvirtos ukrainiečių gynybos bei patogios gintis vietovės (vandens kliūtys). Tikimybė atakuoti Kostyantinivka mažai tikėtina, kadangi čia tokiu būdu agresorius įsiveltų į gatvės kautynes, kas neužėmus Bakhmut keltų grėsmę rusų flangams.
2. Centras. Tęsiasi sunkūs poziciniai mūšiai.
3. Zaporizhia. Agresorius atakavo Novomykhailivka (Vuhledar ruožas), tačiau jo ataka atmušta. Be to, orkai smogė raketomis energetinei infrastruktūrai ir keletoje Ukrainos kontroliuojamų teritorijų dingo elektra.
4. Pietūs.
a) Paskutinėmis žiniomis kažkas intensyviai ūžia, trata, gaudžia ir sproginėja aplink Davidiv Brid. Stebėsime situaciją.
b) Šiandien keliose vietose okupuotame Kryme numušti ukrainiečių dronai. Nėra iki galo aišku ar tai žvalgybiniai, ar atakos dronai. Tai rodo, kad orkai suintensyvino oro gynybą, bet ir ukrainiečiai vis aktyviau skraido virš agresoriaus kontroliuojamų objektų. Neatmestina, kad taip testuojama orkų oro gynyba, savotiška aviacinė žvalgyba mūšiu.
******
Locked N’ Loaded
Okupuotų teritorijų skubota aneksija yra sėkmingo Ukrainos kontrpuolimo Charkiv – Izyum išdava. Negalėdami karinėmis priemonėmis sustabdyti potencialaus tolimesnio ukrainiečių puolimo (ką jau kalbėti apie teritorijų atkovojimą), rusai situaciją bando spręsti politinėmis priemonėmis. Aneksavus okupuotas teritorijas, rf tikisi atgrasyti ukrainiečius tęsti puolimą šiose teritorijose, motyvuodami tuoj, jog „rusijos teritoriją“ gins visomis įmanomomis priemonėmis, tame tarpe ir branduoliniu ginklu.
Tai numato rf karinė doktrina. Labai tikėtina, kad visa tai nutaikyta ne tiek į Ukrainos, kiek į ES/NATO sprendimo priėmėjus ir visuomenes, siekiant parodyti Vakarų pasauliui „potencialiai nereikalingą eskalaciją su neprognozuojamomis pasekmėmis“, t.y. Trečiasis pasaulinis karas ir atominė žiema. Tokiu būdu bus bandoma ne tik mažinti paramą Ukrainai, bet per Vakarus trikdyti jos sprendimų priėmimo procesą.
Dalinė mobilizacija:
Pritraukiant ginkluotųjų pajėgų rezerve esančius gyventojus bus siekiama užpildyti reguliarių vienetų gyvosios jėgos katastrofinius praradimus. Čia yra trys dedamosios:
Pėstininkai. Dalinė mobilizacija spręs manevrinių vienetų etatų užpildymo klausimus. Tačiau kas liečia kokybę, tai vargu ar šis žingsnis ką nors pakeis. Mūšiai parodė, kokią reikšmę turi gerai parengti ir motyvuoti pėstininkai. Pralaimėjimų fone ne savo noru į priešakines gretas metami vyrai (kad ir po parengimo) situacijos nepakeis. Kita vertus, kadangi modernios technikos atsargos rf yra labai ribotos, tai į vienetus atvykusiems rezervistams nebus sunku atnaujinti įgūdžius su sena sovietine ginkluote, technika ir įranga. Tai pagreitins mobilizuotųjų integraciją į manevrinius vienetus.
Specialistai. Teoriškai rusai dabar turėtų į ginkluotąsias pajėgas pritraukti aukštos vertės specialistų (artileristai, lakūnai, ryšininkai ir pan.). Tačiau situacija tokia, kad gali būti, kad šis resursas naudojamas, o gal ir išsemtas. Nuo eskalacijos pradžios matėme, kaip rusija ženkliai suintensyvino aukštos vertės specialistų sugrąžinimą į ginkluotąsias pajėgas (kontraktnikai) arba įtraukimą į samdinių gretas (buvo net Vagner lakūnai, ką jau kalbėti apie kitas specialybes). Norimo rezultato tai neatnešė. Klausimas kiek jų yra likę, kokių specialybių ir kokia jų motyvacija.
Vadai. Tai bene skaudžiausia tema Mordoro ginkluotosiose pajėgose. Geriausia ką turėjo reguliariose pajėgose, jie jau prarado prie Kyivo, Mariupolyje, Severodonetske, Chersone, Izyume. Didžiausia problema – žemesnės grandies ( skyrius – kuopa) ir vidurinės grandies (batalionas – pulkas – brigada) vadai. T.y. tie, kurie vadovauja mūšiui „ant žemės.“ Galintys ir norintys buvę karininkai jau senokai kariauja (ar kariavo ) samdinių gretose. Tad ir šio resurso agresoriui tikėtina nepavyks išvystyti.
Labai tikėtina, kad paskelbus dalinę mobilizaciją rf karinis pramoninis kompleksas gaus gerokai daugiau užsakymų, jis bus prioritetas darbo jėgos, atsiskaitymų ir žaliavų klausimu. Tikėtina, kad orkų sudaryti ginkluotės, įrangos, ir kovinės technikos pardavimo sandoriai su užsienio valstybėmis bus nutraukti (tai matėme jau iki paskelbiant dalinę mobilizaciją), ši technika papildys jų ginkluotąsias pajėgas. Tačiau tai gali pradėti daryti įtaką fronte ne anksčiau nei po pusės metų, kai naujai pagamintos technikos ir ginkluotės bus tinkami kiekiai.
Maža to, rudenį – žiemą ims vis labiau jaustis sankcijų poveikis, tad tai taip pat gali lėtinti gamybą. Todėl labai tikėtina, kad siekiant kuo greitesnių rezultatų bus atverti užkoncervuotos kovinės technikos ir ginkluotės sandėliai, fronte matysime dar daugiau senos sovietinės technikos ir ginkluotės. Tiesą sakant neatmestina, kad dalinai mobilizuota rf karinė pramonė nesuspės kaip nors ženkliai prisidėti prie Ukrainos pergalės.
Neatmestina, kad su prasidėjusia daline mobilizacija atsiras noras peržiūrėti operacinius ir taktinius kariavimo principus, į pajėgas įdiegti išmoktas pamokas, pabandyti vystyti anksčiau silpnai išvystytas ginkluotės sritis (pvz. Irano dronų pagrindu kurti savo dronus kamikadzes ar atakos dronus). Tačiau tam reikalingas klaidų pripažinimas, perėjimas į gynybą, kariuomenės perginklavimas ir permokinimas. Patirtis parodė, kad orkai nelinkę taisyti savo klaidų.
******
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pažadėjo, kad Ukrainos kariuomenė tęs užgrobtos šalies teritorijos išlaisvinimą, o fronte nebus jokio atokvėpio ar pauzės. Tokia principinė Kyjivo pozicija atsirado po to, kai Rusija suintesyvino smūgius civilinei Ukrainos infrastruktūrai. „Galbūt dabar kai kuriems iš jūsų atrodo, kad po virtinės pergalių, turime savotišką sąstingį. Tačiau tai nėra užmigimas. Tai pasiruošimas kitai serijai… Nes Ukraina turi būti laisva – visa”, – teigia Zelenskis.
Kremlius, manydamas, jog raketų smūgiais į miestus ir civilių žudynės privers ukrainiečius palūžti, labai klysta. Valia kautis, naikinti priešą ir išmušti jį lauk iš šalies tik didėja.
Kremlius neigia Kyjivo teiginius, kad Rusijos armija įvykdė karo nusikaltimus Ukrainos šiaurės rytų Charkivo regione. „Tai tas pats scenarijus, kaip ir Bučoje. Tai melas, ir, žinoma, mes ginsime tiesą šioje istorijoje”, – bandė meluodamas nemirksėti Putinui burna dirbantis Peskovas.
JAV Prezidentas Joe Bidenas perspėjo draugą Xi, kad jei Kinija pažeis Rusijai įvestas sankcijas, tai bus „milžiniška klaida“. Vašingtonas didina spaudimą Kinijai, o mieguistas Džo pakartojo, kad JAV pajėgos gins Taivaną, jei Kinija įsiveržtų į salą.
JAV prezidentas pakartojo, kad JAV laikosi „vienos Kinijos” politikos ir neremia Taivano nepriklausomybės, tačiau Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Mao Ning pareiškė, kad JAV neturėtų siųsti „neteisingų signalų”, susijusių su Taivano „nepriklausomybe”. Pekinas esą savivaldų Taivaną laiko Kinijos teritorija, kuri vieną dieną bus sujungta su žemynine dalimi.
Rugsėjo 2 d. JAV valstybės departamentas uždegė žalią šviesą 1,1 mlrd. dolerių vertės ginkluotės sandoriui su Taivanu, pagal kurį numatyta parduoti priešlaivines ir oras-oras raketas bei radiolokacinę stebėjimo sistemą.
Iš šalies keista ir dviprasmiška atrodo JAV pozicija Taivano atžvilgiu: Jungtinės Valstijos remia pačių suverenia nepripažįstamą Kinijos dalį, tiekia jai ginklų, o prezidentas žada salą ginti jėga.
Kodėl tuomet Vašingtonas neskelbė tokių ultimatyvių reikalavimų prieš Rusijos invaziją į Ukrainą? Klausimas, žinoma, retorinis.
Naujojoje Nacionalinėje JAV gynybos strategijoje Kinija yra prioritetas Nr. 1. Apie tai skelbia neįslaptintas Gynybos departamento informacinis biuletenis. Nors Rusija „kelia rimtą grėsmę”, kaip rodo Rusijos prezidento Vladimiro Putino invazija į Ukrainą, karo veiksmai su Maskva nėra Pentagono prioritetas, teigiama informaciniame biuletenyje. Pentagonas taip pat turi būti pasirengęs atremti kitas „nuolatines grėsmes”, pavyzdžiui, Šiaurės Korėjos, Irano ir smurtinių ekstremistinių grupuočių keliamas grėsmes.
Įsivėlus į karą su Rusija, JAV vargiai galėtų išlaikyti įtaką Azijoje ir spausti Kiniją. Tuo tarpu dabar, ginklais silpnindama Rusiją, JAV spaudžia ir Kiniją. Paprasta, optimali, racionali strategija. Šios strategijos logiką tam tikra smegenų dalimi suvokia ir draugas Xi Pekine. Maskvos begalviai – ne.
Putino kišenėje esančios Rusijos Saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas, kalbėdamas per susitikimą su Kinijos politbiuro pareigūnu Guo Shengkunu pareiškė: „Dabartinėmis sąlygomis mūsų šalys turi parodyti dar didesnį pasirengimą abipusei paramai ir bendradarbiavimo plėtrai.”
Po invazijos į Ukrainą Putinas labiau linksta prie Kinijos, o Kinija nori tęsti ekonominio bendradarbiavimo projektus su Vakarais ir priglausti (prijungti) Rusijos Sibirą. Rusija kaip Kinijos satelitė yra dar vienas, didelis galvosūkis Vakarams. Tiek Vašingtonas, tiek Briuselis norėtų matyti Rusiją Vakarų bendrijos dalimi. Šios problemos sprendimas – netolimos ateities rūpestis.
Keturios iš penkių Europos Sąjungos šalių, besiribojančių su Rusija, vakar užtrenkė duris Rusijos turistams, sakydamos, kad jie neturėtų keliauti, kol jų šalis kariauja su Ukraina. Lenkija, Estija, Latvija ir Lietuva įvedė naujus apribojimus, o Suomija nusprendė likti atvira, nors ir sumažino konsulinių paslaugų dėl vizų išdavimo apimtis. Draudimas įvažiuoti į šalis netaikomas Rusijos disidentams, ieškantiems prieglobsčio ES, taip pat sunkvežimių vairuotojams, pabėgėliams ir nuolatiniams ES šalių gyventojams bei šeimos narius lankantiems asmenims.
Maskvos remiami kažkokios ten LNR separatistai nuteisė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos darbuotoją 13 metų kalėti dėl kaltinimų išdavyste. „Teisėjų kolegija (vietos šarikovai) pripažino Dmitrijų Pavlovičių Šabanovą kaltu dėl slaptos informacijos perdavimo užsienio žvalgybos tarnyboms ir nuteisė jį 13 metų kalėjimo”.
Tai paprasčiausias Kremliaus surežisuotas triukas, skirtas išbaidyti tarptautines organizacijas, norinčias siųsti delegacijas į padidintos rizikos/karo zonas.
Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba nesutinka su JAV argumentais, kodėl Rusijos Federacijos negalima pripažinti terorizmo rėmėja. Paskelbus Rusija terorizmo rėmėja, JAV piliečiai ir juridiniai asmenys galėtų imtis teisinių veiksmų prieš JAV teritorijoje esantį Rusijos piliečių turtą ir panaudoti jį kaip kompensaciją ar lėšas Ukrainos atstatymui. Tačiau tam tikslui nėra sukurta mechanizmo. Kitas argumentas – JAV nenori, kad jos sąjungininkėms būtų taikomos antrinės JAV sankcijos, kai vykdomas verslas su terorizmą remiančia šalimi. Kulebos teigimu, tai per menki argumentai Rusijos nepripažinti valstybe – teroriste.
Tačiau Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Carine Jean-Pierre pabrėžė, kad dėl to gali sutrikti maisto produktų eksportas ir kilti pavojus prekių gabenimui per Juodąją jūrą.
Deja. Kol tiesiogiai negrasinama JAV saugumui, vadovaujamasi verslo logika ir matematika. Tačiau jei iškiltų bent menkiausia grėsmė valstijoms, teigiamas sprendimas būtų priimtas akimirksniu.
Operacinis lygmuo
Nepaisant grasinančios Putinos retorikos, Rusijos nusmuktkelnių ordos problemos Ukrainoje tik gilėja. Nors vis dar svarstoma visuotinės mobilizacijos idėja, panašu, jog Maskva šio žingsnio nežengs dėl pasekmių, kurios gali apsisukti bumerangu ir trinktelt atgal į Kremliaus langus.
Tuo tarpu LNR ir DNR vadukai vėl pratrydo apie referendumus dėl prisijungimo prie Rusijos teritorijos. Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Viktoras Vodolatskis pareiškė, kad „referendumas” dėl LNR pripažinimo Rusijos subjektu įvyks „rudenį, artimiausiu metu”. Po to esą bus galima skelbti visuotinę mobilizaciją Rusijos Federacijoje, kad naujos Rusijos teritorijos būtų apgintos nuo Ukrainos.
Tačiau aišku, kaip dieną, kad šiandien neturi prasmės jokie referendumai ir netikrų darinių – pūlinių prisijungimai ar pasiskelbimai. Ukrainos kariuomenė muša ir muš bolševikų atmatas tol, kol išvarys iš savo teritorijos bet kuriuo atveju, įskaitant ir Krymą.
Vakar ukrainiečių pajėgos susigražino Bilohorivką, kas reiškia, kad Luhansko sritis po truputį grįžta Ukrainai. Pavykus susigražinti Limaną, atsiveria kelias į Severodonecką ir Lysičianską, sužlugdant visus Kremliaus planus „operacija Donbasas“. Ukrainos sėkmės atveju, Putiną su visa jo nevykėlių gauja turėtų sudoroti nors kiek smegenų turintys, karo eiga nepatenkinti oligarchų mafijos dariniai ir jėgos struktūros.
Pasikeitimai gali įvykti greitai ir netikėtai, nes Zelenskis paskelbė, kad netrukus matysime ne vieno didelio miesto išvadavimo operaciją.
Ukrainos kariuomenei svarbu iki šalčių pasiekti kuo daugiau taktinių pergalių, kad rusams sviltų padai ir šiknos tiek Maskvoje, tiek Ukrainos žemėje.
Taktinis lygmuo
Dantimis įsikabinę rusai stengiasi išsilaikyti užgrobtose Ukrainos teritorijose, apšaudydami ukrainiečių pozicijas palei visa sąlyčio liniją, pergrupuodami savo apgailėtinas pajėgas.
Per pastarąją parą Rusijos okupantai sudavė 10 raketinių ir 15 aviacijos smūgių, atliko daugiau kaip 56 Ukrainos gynėjų pozicijų apšaudymus.
Dėl Rusijos apšaudymų per pastarąją parą nukentėjo daugiau kaip 33 gyvenviečių infrastruktūra.
Rusų teroristai visa naktį bombardavo ir apšaudė Nikopolio regioną. Į vietovę atskriejo daugiau kaip 100 sviedinių. Nukentėjo gyvenamieji pastatai, kiti infrastruktūros objektai.
Laikinai okupuotose teritorijose tęsiamos „mobilizacinės” priemonės. Naikinami dokumentai dėl atleidimo nuo mobilizacijos, įvestas draudimas vyrams išvykti iš laikinai okupuoto Krymo teritorijos be karinių komisariatų leidimo.
Ukrainos generalinis štabas patvirtino, jog rugsėjo 18 d. Luhansko srities Novoaidaro rajone likviduota apie 50 karinės technikos vienetų. Ukrainos artilerija smogė rusams, susitelkusiems Svatovės gyvenvietės rajone, sunaikinant apie 70 procentų gyvosios jėgos.
Rusų armijos vadovybė imasi priemonių nuostoliams kompensuoti, formuojami kariniai daliniai aukštųjų karinių mokyklų pagrindu. Tai, Ukrainos Generalinio štabo teigimu, primena Antrojo pasaulinio karo praktiką ir rodo, jog Rusija turi nemažai problemų.
Per praėjusią parą Ukrainos aviacija smogė 24 priešo gyvybinių pajėgų ir karinės technikos telkiniams, 4 priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms ir vienam šaudmenų sandėliui. Priešlėktuvinės gynybos daliniai sunaikino lėktuvą Su-25, valdomą oro raketą ir tris bepiločius orlaivius.
Raketinės pajėgos ir artilerija per pastarąją parą apšaudė 16 priešo objektų.
*******