2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Dvidešimt antroji (kovo 17) diena.

Generalinis štabas. Tęsiasi dvidešimt antroji didvyriškos Ukrainos žmonių konfrontacijos į Rusijos karinę invaziją era.

Okupacinės kariuomenės prarado puolamąjį potencialą ir bus sustabdytos visomis kryptimis.

Varžovas turi reikšmingų logistikos problemų, toliau patiria nuostolius. Tam tikromis kryptimis įgyvendinamas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų blokavimas. Dėl to, kad priešas per pirmąsias dvidešimties dienų operacijas sunaudojo beveik visą sparnuotųjų jūrų bazinių raketų rinkinį ir „Iskander“ operatyvinių taktinių raketų kompleksus, jis toliau vykdo raketų-bombų smūgius į objektų ir Didžiųjų miestų infrastruktūrą, gyvenamuosius kvartalus.

Pažeisdami Tarptautinės humanitarinės teisės reikalavimus Rusijos okupantai toliau ima įkaitais ir žudo civilius gyventojus, šaudo civilius automobilius, trukdo humanitarinių kolonų judėjimui gyventojų evakuacijai ir abipusiu sutarimu nustatytais „žaliaisiais koridoriais“.

Priešas toliau laiko Ukrainos miestą Mariupolį apgultyje ir perėjo prie visiško civilinės infrastruktūros objektų, gyvenamųjų namų ir gyvybės draudimo objektų sunaikinimo, sukurdamas humanitarinės pagalbos krizę mieste.

Be Rusijos ginkluotųjų pajėgų dalinių Chersono srityje užfiksuotas Krasnodaro srities policijos personalo buvimas ir laikinai rusų okupuotas Kryme. FSB operatyvinės grupės atlieka baudžiamąsias funkcijas. Priešas rengia kampaniją, kad vietos gyventojus įtrauktų į vadinamąją „policiją“.

Rusijos ginkluotųjų pajėgų 960-ojo šturmo aviacijos pulko 4-ojo kariuomenės aviacijos daliniai patyrė nemažai nuostolių. Moralinė-psichologinė būklė kariniuose daliniuose itin bloga.

Ukrainos gynėjai padarė daug nuostolių vadovaujančio kovinėms operacijoms Charkovo ir Izyumos miestų teritorijose Vakarų karinės apygardos 252-ojo Motostrileco pulko vienetams. Prarsta iki 30 procentų personalo, ginkluotės ir karinės technikos. Be to, gynybos pajėgos eliminavo 3-iosios motociklų šaudymo divizijos vadą pulkininką Igorį Nikolajevą.

*****

Locked N’ Loaded

Pradžioje apie karą, o pabaigoje apie tai, ko neišspręs Javelin, Stinger ar T64. Bet apie viską iš eilės

Kyivo kryptis. Susidaro įspūdis, kad tai kas vyksta visuose sektoriuose, labiau panašėja ne į RF pajėgų persigrupavimą, o perėjimą į greitą gynybą, o kai kur net geriau įrengtą. Taip, jie vėl eilinį kartą pabandė žengtelėti į priekį link Vyshgorod, tačiau eilinį kartą be rezultatų.

Visuose kituose sektoriuose abi pusės apsikeičia malonybėmis – artilerijos apšaudymai, smūgiai iš oro (čia žinoma, orkai turi daugiau galimybių), lokalūs susidūrimai kontaktinėje linijoje, žvalgybos patruliai, žvalgybinės diversinės grupės, einančios į priešo užnugarį, dažniausiai naktį. Įdomu, kad Brovary sektoriuje priešakinėse orkų linijose (Bohdanivka ir Velyka Dymerka, 5-10 km. į šiaurės rytus nuo Brovary) keliauja sąlyginai nedidelis papildymas šaudmenimis ir degalais.

Anksčiau priešakinėms pozicijoms buvo metamas didelis kiekis atsargų (šaudmenys, degalai), būdingas puolamiesiems veiksmams, kad ten esantys rusų kareiviai turėtų kuo daugiau galimybių nuolat atakuoti ukrainiečius. Dabar gi matomas tokio tiekimo sumažėjimas. Galima daryti prielaidą, kad dėl resursų trūkumo tenka keisti taktiką ir perskirstyti resursus taip, kad sustiprinti Chernihiv blokuoti (izoliuoti) bandančias pajėgas, o priešakinėse linijose esančias pajėgas, aprūpinti tuo, ko pakaktų gintis nuo galimų ukrainiečių lokalių kontratakų. Tai tik drąsi prielaida, kurią bus galima patvirtinti arba išjuokti po keleto dienų.

Charkivo kryptis. Be pakitimų.

Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange agresorius pabandė išvystyti puolimą Popasna, ir iš pietvakarių ir pietų dar labiau suspausti ukrainiečių šiaurinį flangą. Šį kartą ataka buvo atmušta ir orkai grįžo į išeities pozicijas. Tuo pačiu šiame sektoriuje vyksta racionalios taktikos požiūriu nelabai suprantami dalykai. Agresorius vėl „žvalgyba mūšiu“ bandė įsitvirtinti Rubizhne, vėl gavo į nosį ir vėl atsitraukė. Susidaro įspūdis, kad tiek dienų kaudamiesi Severodonetsko sektoriuje, jie nieko daugiau nedaro, tik vykdo „žvalgybą mūšiu“, t.y. utilizuoja „išlaisvintojus“ pramoniniais kiekiais.

Visgi norisi nenuvertinti priešininko (nu gal nėra jie visiški atsilupėliai) ir pasvarstyti, kad galbūt Severodonetsk sektoriuje ukrainiečiai įrengė labai sumaniai išdėstytas inžinerines kliūtis, pozicijas ir dviejų orkų armijų (8-tos ir 20-tos) žvalgybai sunku identifikuoti, kur reikia pulti. Kitą paaiškinimą sunku rasti.

-Pietiniame flange agresorius toliau mažais žingsneliais juda į šiaurės rytus (pasiekė Velyka Novosilka) ir pabandys apeiti ukrainiečių grupuotę iš pietų.

Pietų kryptis:
-RF Juodosios jūros laivyno laivai ėmė smūgiuoti į pakrantės ruožus į pietus nuo Odesos (Lebedevka, Sanzheyka, Zatoka ir Belenky), kur tikimasi agresoriaus jūrų desanto. Ar Rusija ryšis jūrų desantui ir pradės Odesos puolimo operaciją neužėmusi Mykolaiv – pažiūrėsime. Tuo metu odesitai nesėdi rankų sudėję – rengia gynybines pozicijas mieste, vykdo žvalgybą, su kaupu pildo teritorinės gynybos padalinius. Galima neabejoti, nieko gero maskoliams šis miestas nežada.

-Kryvyi Rih sektoriuje agresorius pabandė įsitvirtinti Velyka Kostroma, tačiau ataka atmušta, kruvinu snargliu grįžo iš kur atėjęs.

O dabar papolitikuokime. Šiandien viešoje erdvėje pasirodžiusios kalbos ir tekstai apie tai, kad RF ir Ukrainos derybininkai artėja prie susitarimo. Tai būtų pozityvus ženklas, o bet tačiau, jei pažvelgsime į tai, kokie galimų susitarimų punktai išplaukė į viešą erdvę, darosi neramu. Esą Ukraina manais už saugumo garantijas įsipareigotų nestoti į NATO ir nepriimti užsienio valstybių karinių bazių. Yra galimi du variantai:

  • Tai Rusijos sumaniai paleista antis, arba jos susitarimo projekto versija, kuria agresorius siekia suskaldyti kovojančią Ukrainą. Sunku prognozuoti, kaip tokią žinią priims fronte kraują liejantys ukrainiečiai. Tai sukeltų įtampas tarp visuomenės, kariuomenės ir politinio elito. Tam gana nesunku užbėgti už akių – reikia operatyviai paneigti informaciją ir pakartoti iki tol Ukrainos kartotą poziciją, kad ji pati spręs kaip jai gyventi. Atrodo, Ukrainos derybinės grupės vadovas tą ir padarė. Tiesa, gana miglotai – neva esminė sąlyga karo nutraukimas ir tai, kad Ukraina turi savų reikalavimų.
  • Tai realių derybų realūs punktai, kuriuos realiai svarsto Ukrainos valdžia. Jei taip ir būtų, smerkti juos būtų šventvagystė, tačiau reikia tikėtis, kad tokiu atveju jie suprastų tokio žingsnio pasekmes. Taip, narystė NATO dabar nepasiekiama. Taip, kurį laiką žmonės nežus, gal ir mūšiai nurims. Tačiau nereikia būti politikos genijumi, kad suprastum, jog ta euforija, su kuria V. Zelenskis sutinkamas dabar Ukrainoje, labai greitai išblės. Vieni kaltins jį išdavyste, kiti šaipysis, kad „klounas gražiai kalbėjo, o va dabar maskoliui nusilenkė“, treti pavargę ims žvalgytis naujos politinės jėgos. Ir ji neabejotinai ateis. Sakartvelas jau tai praėjo, kažin ar to reikia Ukrainai?
  • Ir esminis klausimas – ar tai užbaigs karą? Gal dešimčiai metų taip. O per tą laiką visi pamirš gėdingus Rusijos pralaimėjimus mūšio lauke, sankcijos po truputį rims, Rusija prie jų prisitaikys, atkurs savo kariuomenę (gal net pavers ją iš tiesų kovinga). O laisvės norinti ukrainiečių tauta liks. Liks su anksčiau ar vėliau Kremliaus pastatyta Ukrainos valdžia. Ir kas tada?
  • Taip, dar vienas Maidanas. Dar vienas karas. Tik dar siaubingesnis, brutalesnis, nes ukrainiečiai kausis ne tik prieš Kremlių, bet prieš „savą“ (Kremliaus statytą) valdžią.

Karas tik prasideda. Viskas ukrainiečių rankose.

Azov’o vyrų tanko naikinimo siužetas:

 

*****

Linas Kojala

Ukraina. Dvidešimt pirmoji invazijos diena.

– Ukraina laikosi. Okupacinės pajėgos toliau bombarduoja civilinius objektus, įskaitant Dramos teatrą Mariupolyje (sugriautas) ir kitas lokacijas. Kremlius tai neigia.

– Ukrainos teigimu, pastaruoju metu įvykdytos kelios sėkmingos kontratakos (pvz., bombarduotas okupantų kontroliuojamas oro uostas Chersone, sunaikinti keli sraigtaisparniai). Tai leido ne tik stabdyti priešo veržimąsi, bet ir išstumti jį iš turėtų pozicijų. Kremlius toliau kartoja, kad “speciali karinė operacija vyksta pagal planą”.

– Prezidentas Zelenskis kreipėsi į JAV Kongreso narius, primindamas jiems Perl Harborą ir Rugsėjo 11-ąją bei ragindamas padėti apginti Ukrainą. Jis ir vėl paprašė neskraidymo zonos, tačiau pridūrė, kad, jei tokio sprendimo nebus, būtinos kitos priemonės. Prezidentas Joe Bidenas netrukus po to patvirtino, jog JAV skirs papildomus 800 mln dolerių Ukrainos gynybos pajėgumų stiprinimui. Tarp priemonių – didesniu atstumu veikiančios priešlėktuvinės gynybos sistemos, kita ginkluotė, taip pat – dronai.

– NATO gynybos ministrų susitikimo metu nutarta imtis veiksmų tam, kad būtų stiprinamas Aljanso pasirengimas gintis. Žadama, kad bus ženkliai didinamas pajėgų Rytų Europoje skaičius. Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht sakė: “Nėra indikacijų apie tai, kad kyla tiesioginė grėsmė NATO valstybėms, bet negalime to visiškai atmesti ir privalome būti pasiruošę”. Strateginio lygmens sprendimai turi būti priimami birželio mėnesį Madride vyksiančiame viršūnių susitikime, tačiau pirmieji žingsniai bus žengiami neeiliniame lyderių susitikime jau kitą savaitę.

– NATO bandė susisiekti su Rusijos atstovais naudodamiesi susidūrimų išvengimui skirta karštąja linija, tačiau Kremlius neatsiliepė. Visgi su Kremliaus saugumo tarybos vadovu Patruševu šiandien kalbėjo JAV prezidento nacionalinio saugumo patarėjas Sullivanas.

– Infliacija Rusijoje kovo 11 d. siekė 12,5 proc. (1,1 proc. daugiau nei savaite anksčiau).

– Tarptautinis Teisingumo Teismas Hagoje patenkino Ukrainos kreipimąsi ir reikalauja Rusijos nutraukti karinę agresiją prieš Ukrainą. Kremlius boiktavo svarstymus.

– Nuleidžiama vėliava – Rusija nebebus Europos Tarybos nare.

– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.

dailymail.co.uk

*****

Egidijus Papečkys

Dvidešimt pirma diena (kovo 16, trečiadienis)

Rusai toliau su buku nuožmumu apšaudo artilerija, raketomis ir atakuoja iš oro Ukrainos miestus ir miestelius, terorizuodami gyventojus.

Rusijos sausumos pajėgos prie Marjinkos (Марїнка) gyvenvietės pasislinko pirmyn per 2 kilometrus. Du kilometrus. Nors ten nėra nei Marenheimo linijos, nei nepereinamų pelkių. Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, tai vienintelis pasiekimas Ukrainoje šiandien.

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis kalbėjo Kongrese. Labai ryškiai, įtaigiai ir emocingai. Dar kartą paprašė neskraidymo zonos virš Ukrainos. Pasak amerikiečių ekspertų, Kongresas neįtikėtinai greitai sutiko suteikti pagalbą. Bet ko gali tikėtis, kad Nancy Pelosi jį pristatė užbaigdama žodžiais “Slava Ukraini!”. Neskraidymo zonos nebus, šis klausimas net nebuvo svarstomas. Kuo jis bus dažniau kartojamas, tuo mažiau bus įtaigus kai to realiai reikės.

Vėlgi, pasak amerikiečių ekspertų, kai J. Bidenas 11:30 įėjo į savo darbo kabinetą, viskas jau buvo nuspręsta, jam jau teliko pasirašyti teisės aktą dėl 800 mln. JAV dolerių pagalbos Ukrainai. tai yra dalis anksčiau patvirtinto 13,6 mlrd. pagalbos paketo. Už šias lėšas bus perduota 9000 prieštankinių sistemų, 7000 šaunamųjų ginklų, 800 Stinger raketų, 20 millijonų šovinių ir 100 bepiločių.

Taip pat kitose valstybėse (pvz., Lenkijoje ir Bulgarijoje) bus nupirkta ir perduota Ukrainai sovietinių oro gynybos sistemų. Kodėl sovietinių? Todėl, kad jos pažįstamos ukrainiečiams, nereikia jokio papildomo apmokymo. O be to, Vakaruose tiesiog nėra nereikalingų oro gynybos sistemų, nes NATO valstybės turi ir visą laiką turėjo labai stiprią aviaciją ir todėl nešvaistė lėšų mažiau efektyvioms oro gynybos priemonėms.

Kokios tai būtų priemonės? Pranešama apie S-300, Osa, ir Striela-3. S-300 yra sovietinės vidutinio/tolimo nuotolio oro gynybos sistemos, ukrainiečiai jau jas naudoja ir nereikės papildomo karių parengimo. Labai reikalingos, nes dalį savo turėtų ukrainiečiai jau prarado mūšiuose, reikalingas ir raketų papildymas. Šitos sistemos trukdo bombarduoti Kijevą ir Vakarų Ukrainą, neleisdamos rusų lėktuvams nebaudžiamai atakuoti iš didelio aukščio. Labai rimta paspirtis.

Osa yra senos artimo nuotolio sistemos, kurių lieka vis mažiau. Labai neefektyvios prieš modernius taikinius, bet vis dar galima sėkmingai panaudoti prieš nemodernias Rusijos karines kosmoso-oro pajėgas. Ukrainiečiai jų turi, gerai pažįstamos, nereikės papildomo parengimo. Be to, jie turi atidirbę labai neblogą Osa panaudojimo taktiką, kuri leidžia veikti efektyviau.

Striela-3 yra sena, lengva, nuo peties iššaunama sovietinė sistema, irgi ukrainiečiams pažįstama, gana lengva apmokyti ja naudotis. Ne tokia efektyvi kaip Stinger, bet kai tokių “strielų” yra daug, tai labai padidina karių galimybes apsiginti nuo sraigtasparnių ir atakos lėktuvų tiesiogiai mūšio lauke ir artimoje užfrontėje.

Tarptautinis teisingumo teismas konstatavo, kad Rusija turi išvesti savo pajėgas iš Ukrainos. Kremliuje šito neišgirdo, nes mėgino išspręsti dilemą – kam pritaikė sankcijas: ar JAV prezidentui J. Bidenui, ar jo aa tėveliui.

Mariupolyje Rusijos pajėgos sulygino su žeme dramos teatrą, kuriame slėpėsi nuo rusų ugnies civiliai. Aukų skaičius nežinomas. Kremliuje su tokiu kaltinimu nesutinka – sako, kad tą padarė patys miestą ginantys ukrainiečiai. “Savi šaudė savus”, šitą jau girdėjome.

Rusai toliau nesustodami kartoja, kad turi duomenų apie planuojamas provokacijas su cheminiu ginklu. T.y. kad patys save su juo nuodys ukrainiečiai, o apkaltins Kremlių. Tokia intensyvėjanti retorika kelia realų nuogąstavimą, kad Rusijos pajėgos tikrai gali šį ginklą panaudoti, toliau persekiojant nesėkmėms fronte.

Rusijos URM ministras S. Lavrovas sako, kad derybose su Ukraina judama pirmyn. Viena iš sąlygų – kad Ukraina nestos į NATO. Tokią galimybę kiek anksčiau paviešino prezidentas V. Zelenskis. Tai – bene lengviausiai įgyvendinamas punktas, kadangi NATO durys nebūtų greitai atsidarę net ir neįvykus karui, o po karo – nusitęs dar ilgiau. Putinas šį punktą galėtų pristatyti kaip savo “pergalę”, pradėjęs ropoti atbulomis iš avantiūros Ukrainoje.

Kitais klausimais Kijevas nežada nusileisti Svarbiausia, kad ukrainiečiai niekada nesutiks su Ukrainos “finliandizacija”. Šiaip susitarti bus pakankamai sunku – sumušti rusų kariai grįžti į sankcijomis sužlugdytą ekonominę realybę negali, todėl Kremliui reikia “pergalių”.

Zelenskio patarėjas O. Arestovičius sako, kad amerikiečiai svarsto variantą dėl visiškos Rusijos jūrinės blokados, neleidžiant išplaukti Rusijos laivams, ir kad tai rusams būtų dar baisiau nei neskraidymo zona. Čia jau pakomentuoti neturiu ką – Arestovičius beveik kasdien iššauna po panašų informacinio karo šūvį, ir negaliu pasakyti, kad toks šaudymas tuščiais šoviniais man patiktų. Netgi atvirkščiai.

NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas sako, kad NATO gins kiekvieną savo teritorijos colį. Aš prisijungiu prie tų, kurie patartų Stoltenbergui pasakyti, kad užpuolusi NATO Rusija ar bet kuris kitas agresorius bus greitai ir kokybiškai sutriuškinti. Nes taip realiai ir padarytume.

Rusijos karo laivai apšaudė Odesos srities pakrantę

uninan.net

Rusijos karo laivai smogė Odesos srities jūros pakrantę. Apie tai savo kovo 16 d., 12 val. suvestinėje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Juodosios jūros operatyvinėje zonoje karo laivai apšaudė jūros pakrantę Lebedevkos, Sanžeikos, Zatokos ir Belenkio gyvenviečių rajonuose“, – rašoma pranešime.

Be to, kaip sakė Odesos regiono karinės administracijos operatyvinio štabo pranešėjas Sergejus Bračiukas, priešas bando identifikuoti Ukrainos oro gynybos sistemą regione.

Šįryt Ukrainos priešlėktuvinių raketų pajėgos Juodojoje jūroje nuskandino du Rusijos įsibrovėlių naikintuvus Su-30 cm, kurie bandė atakuoti vieną iš kaimų Odesos srityje.

*****

Rusija pietuose bando sukurti „Novorosiją“

Vienas iš galimų pseudorespublikos kūrimo tikslų gali būti Ukrainos kontroliuojamų pietinių teritorijų grąžinimas mainais į „LDNR“ pripažinimą.

Rusijos Federacija bando Ukrainos pietuose sukurti vadinamąją „Novorosiją“ ir iškeisti ją į „LDNR“.

Anot UNIAN korespondento, tokią nuomonę informacinio telemaratono eteryje išreiškė vidaus reikalų ministro patarėjas Vadimas Denisenka.

„Žmoniu pagrobimas yra nauja Rusijos Federacijos taktika. Trijų miestų merai Pietų Ukrainoje jau buvo pagrobti. Okupantai negali dirbti su kolaborantais, nes jų beveik nėra”, – sakė D. Denisenka.

Anot jo, viena iš galimų Rusijos strategijų – „Novorosijos“ kūrimas okupuotose teritorijose. Tikslas yra mainai. „Ukraina pripažįsta LDNR, ir jie grąžina okupuotų teritorijų kontrolę pietuose“, – sakė Denisenka.

*****

dailymail.co.uk

Ukraina ATMETA Rusijos taikos derybų pasiūlymą tapti „neutralia“ kaip Švedija – ir reikalauja garantijų, kad tarptautinės pajėgos „užkirs kelią išpuoliams“ ateityje.

Ukraina šiandien atmetė Rusijos taikos derybų pasiūlymą tapti „neutralia“, kaip kad Švedija ar Austrija, ir pareikalavo garantijų, kad tarptautinės pajėgos „užkirstų kelią atakoms“ ateityje.

„Ukraina dabar yra tiesioginėje karo su Rusija padėtyje. Dėl to modelis gali būti tik „ukrainietiškas“ ir tik su teisiškai patikrintomis saugumo garantijomis“, – prezidento Volodymyro Zelenskio biuro paskelbtuose komentaruose sakė vyriausiasis jo derybininkas Michailas Podoljakas.

Jis paragino sudaryti teisiškai įpareigojantį saugumo susitarimą, kurį pasirašytų tarptautiniai partneriai ir kurie „neliktų nuošalyje atakos prieš Ukrainą atveju, kaip tai daro šiandien“.

Kremlius anksčiau trečiadienį pareiškė, kad per derybas su Kijevu dėl tris savaites trukusių kovų Ukrainoje buvo aptariamas Ukrainos neutralumas, panašus į Švedijos ar Austrijos.

„Tai galimybė, apie kurią dabar diskutuojama, ir kurią galima laikyti kompromisu“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Jo komentarai pasirodė po to, kai užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad neutralitetas sudaro svarbiausią vietą derybose, kad Maskva ir Kijevas yra „arti susitarimo“ dėl neutralumo susitarimo formuluotės.

Vakar Ukrainos prezidentas Vlodymyras Zelenskis pareiškė, kad jo šalis turi sutikti, jog netaps NATO nare – toks pareiškimas, kaip tikimasi, atvertų kelią tam tikram taikos susitarimui su Rusija.

Abi šalys surengė kelis derybų raundus, siekdamos rasti bendrą kalbą ir sustabdyti Rusijos lyderio Vladimiro Putino vasario pabaigoje pradėtus karo veiksmus.

Paskutinės derybos baigėsi vėlai antradienį, Kijevui atkreipus dėmesį į „esminius prieštaravimus“ delegacijų požiūriuose. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį pareiškė, kad Kijevui sutikus aptarti neutralumą, kai kurios galimo taikos susitarimo su Ukraina dalys buvo beveik sutartos.

Ukraina (nuotraukoje, prezidentas Vlodymyras Zelenskis) trečiadienį pareikalavo garantijų, kad tarptautinės pajėgos ateityje „užkirs kelią atakoms“, ir atmetė Rusijos pasiūlymą Kijevui tapti „neutraliu“ kaip Austrija ar Švedija.

Abi šalys anksčiau žadėjo vilties proveržį, kalbėdamos apie susitarimus, kurie buvo beveik popieriuje surašyti ir pasirašyti. Rusijos derybininkas Medinskis trečiadienį žurnalistams pakartojo teiginį, kad derybos buvo „lėtos ir sunkios“, tačiau sakė, kad Kremlius nori „kuo greičiau“ taikos. Jis pakartojo, kad pagrindinis derybų klausimas yra „neutrali“ Ukraina, kaip galimus sektinus pavyzdžius paminėjo Austrijos ir Švedijos statusą. Tai reikštų, kad Ukraina gali išlaikyti savo ginkluotąsias pajėgas, bet Kijevui nebus leista turėti užsienio bazių, teigia Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Diskutuojama daugybė klausimų, susijusių su Ukrainos kariuomenės dydžiu“, – sakė Medinskis, anksčiau minėjęs, kad šalys diskutuoja apie ateities Ukrainos idėją su mažesne savarankiška kariuomene.

Švedija oficialiai nėra prisijungusi prie karinių sąjungų taikos metu ir yra neutrali karo metu, savo neutralumo politiką nutraukusi 1992 m., kai baigėsi Šaltasis karas. Ji nėra NATO narė, bet jau beveik 30 metų yra aljanso partnerė.

Šaltojo karo pabaigoje Švedija sumažino savo karines išlaidas, bet ėmė reinvestuoti į gynybą po to, kai Rusija 2014 metais aneksavo Krymo pusiasalį.


Tuo tarpu M. Medinskis teigė, kad yra aptariami ir kiti klausimai, įskaitant 2014 metais Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio statusą, taip pat teritorijas, kurias ilgus metus valdė promaskvietiški separatistai.

Lavrovas trečiadienį pareiškė, kad į prioritetų sąrašą įtrauktas žmonių saugumas Rytų Ukrainoje, Ukrainos demilitarizavimas ir rusakalbių žmonių teisės Ukrainoje.

Ukrainos pareigūnai taip pat padarė atsargius pareiškimus dėl taikos derybų statuso. Zelenskis trečiadienį apibūdino derybas kaip „realesnes“, tačiau perspėjo, jog reikia daugiau laiko, kad bet koks susitarimas atitiktų Ukrainos interesus.

Zelenskis anksti ryte paskelbė pareiškimą, kai jo komanda pranešė, kad taikos susitarimas, užbaigsiantis Rusijos invaziją į Ukrainą, bus pasirašytas su Vladimiru Putinu per vieną ar dvi savaites, kadangi Rusijos pajėgoms iki to laiko pritrūks naujų karių ir atsargų.

*****

Linas Karpavičius

Nauja Rusijos nuostolių suvestinė 2022-03-16
• Gyvojį jėga apie 13 800
• Tankai 430
• Šarvuočiai 1375
• Artilerinės sistemos 190
• Salvinės sistemos 70
• Priešlėktuvinės sistemos 43
• Lėktuvai 84
• Sraigtasparniai 108
• Automobiliai 819
• Kateriai 3
• Kuro cisternos 60
• Bepiločiai 11
• Speciali technika 10

Locked N’ Loaded

Kyivo kryptis:
-Vakar minėjome, kad agresorius visuose Kyivo sektoriuose nesijaučia tvirtai. Atstumti iš gerų gynybinių pozicijų ir gavę pastiprinimą iš “siaubingosios kolonos”, orkai vakar šiaurės vakariniame sektoriuje pabandė ištaisyti padėtį ir atakavo Buchia ir Irpen kryptimis. Pasiekė taktinių sėkmių, tačiau labai nesidžiaugė – bijodami ukrainiečių kontratakos ėmė chaotiškai viską aplink minuoti.
-Bijojo ne be reikalo, kadangi vakarop ukrainiečiai smogė galingus smūgius artilerija, ir kaip jau buvo ne kartą dali orkų paskrudo, dalis išsilakstė, dalis bandė kovoti. Rezultatas – agresorius išstumtas iš Buchia.
-Viešoje erdvėje matėme daug eufororijos (net iš aukštų Ukrainos pareigūnų), esą tai kontrpuolimas perlaušiantis karo eigą. Šiuo metu trūksta duomenų pasakyti, kad ši kontrataka turėjo operacinį efektą. Buchia ilgą laiką buvo no mans – land, tad pasistumdymai ten virto rutina. Kol kas matėme Buchia paliktas 8 BMD (kuopos dydžio vienetas). Ar tai tikrai kontrpuolimo pradžia, ar tik lokalios kontratakos – turėtume sužinoti netrukus. Jei agresorius bus galutinai išstumtas iš Hostomelio ir ukrainiečiai per dieną – dvi įsitvirtins Borodianka, Nove Zalissia ir kartu su Makariv suformuos tvarią gynybos liniją, tuomet tai tikrai bus svarbus žingsnis į priekį.
-Kita vertus, jei ir neužims šių teritorijų, tačiau ženkliai apsvilins orkų pajėgas, privers jas dar giliau lysti žemėn, no – mans – land nuo Buchia stumtels į šiaurės vakarus – tai irgi bus didelis laimėjimas.

Charkivo kryptis be didelių pakitimų.

Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange agresoriaus pastangos blokuoti Izyum ir užimti Rubizhne, Severodonetsk, Lysychansk (apie tai rašėme vakar) baigėsi nesėkme. Tačiau nesibaigiančios atakos šiame sektoriuje ir priešo veiksmai pietvakarinėje sektoriaus pusėje Lysychansk ir toliau kelia klausimą dėl sektoriaus likimo. Padėtį dar labiau komplikuoja tai, kad ukrainiečiams nepavyksta agresoriaus išmušti iš Popasna. Tokiu būdu Severodonetsk ginančios grupuotės galimybės gauti pastiprinimą arba atsitraukti į vakarus tėra 20 km pločio koridorius tarp Lysychansk ir Popasna, kurį orkai jei dar neuždengė artilerijos ugnimi, tai būtinai tai padarys.

-Centre orkai toliau nesėkmingai bando pramušti galva sieną, jų atakos prie Avdiivka nėra sėkmingos.

-Pietų flangas. Orkų generolas majoras – minus. Prisipažinsime, kai vakar pamatėme šią žinią, nenorėjome ja dalintis kol nebus aiškios detalės. Kažkoks atvėsęs dėdė su orkų uniforma guli ant sniego, su kepure ant akių ir ant jo krūtinės užmestas RF generolo majoro laipsnis – minčių gali kilti įvairių. Bet dabar atrodo šis dėdė identifikuotas. Galimai tai 150 – osios motorizuotos divizijos vadas gen.maj. Oleg Mitiaev. Kaip turėtų būt blogai, kad divizijos vadas priverstas būti priešakinėse pozicijose ir taip kelti orkų dvasios likučius? Kad gerai nėra – tai faktas, kadangi agresorius ir toliau bando prasiveržti rytinėje ir vakarinėje miesto dalyse, tačiau ukrainiečiai sumaniai ginasi. Taip ir toliau.

Pietų kryptis:
-RF pajėgos ir toliau lėtai, tačiau juda link Kryvyi Rih. Kol kas didelių sėkmių neturi, ukrainiečiai juo stabdo, tačiau didelių pajėgumų visiškai užkirsti šią ataką kol kas nemeta.

-Dar kartą galime pasidžiaugti ukrainiečių sėkme Chersono oro uoste. Sunaikinti 7 agresoriaus sraigtai. Džiugina ne tik rezultatas, bet ir pats šios operacijos faktas. Nepaisant to, kad agresorius sistemingai tvirtina savo pozicijas, negailestingai spaudžia Mykolaiv, ukrainiečiai randa pajėgų ir landų, kaip agresoriui padaryti tokią žalą.

Ukrainiečiai praneša, kad 40 proc. RF dalinių, dalyvavusių/dalyvaujančių kare prieš Ukrainą yra arba sunaikinti, arba netekę savo kovinio pajėgumo. Agresorius siekia kamšyti šias spragas ne tik šviežiais rezervais iš RF gilumos (jų liko ne daug), bet ir į mūšį rengiasi mesti karinių mokyklų paskutinių kursų kursantus, labai laukia samdinių iš Sirijos (įsteigti mokymo centrai Gomelyje ir Smolenske). Tačiau kad ir ką besurinktų agresorius, apžioti visos Ukrainos jis negali – ir snukis plyšo, ir dantų daug nelikę. Tad tikėtina, kad sieks savo dėmesį sutelkti ten, kur turi sąlyginę sėkmę, t.y. į Pietų ir Donbaso kryptis. Zaporožės kazokai jų su nekantrumu laukia smile

Слава Україні!

*****

Linas Kojala

Ukraina. Dvidešimtoji invazijos diena.

– Ukraina toliau laikosi. Rusija bombarduoja civilius pastatus Ukrainoje ir kituose miestuose. JAV vertinimu, Rusija nepadarė reikšmingos pažangos plečiant okupuotas teritorijas. Bet okupacinės pajėgos tebeturi apie 90 proc. kovinės galios potencialo – panašiai tiek, kiek ir Ukraina, teigia JAV žurnalistai, remdamiesi informacija iš Pentagono.

– Kovo 24 d. vyks neeilinis NATO Viršūnių susitikimas Briuselyje. Esminis tikslas – peržiūrėti saugumo situaciją bei priimti sprendimus reikšmingai stiprinant pajėgas Aljanso rytiniame flange.

– NATO lyderių suvažiavime dalyvaus ir JAV prezidentas Joe Bidenas. Manoma, kad kelionės į Europą metu jis taip pat gali atvykti į Lenkiją. Neatmetamas ir susitikimas su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

– Rusija pritaikė sankcijas JAV lyderiams, įskaitant prezidentą Joe Bideną. Tiesa, Baltieji rūmai pastebėjo, kad Kremlius galimai padarė klaidą, ir į sąrašą įtraukė a.a. Bideno tėvą (Bideną vyresnįjį), ne prezidentą (Bideną jaunesnįjį).

– Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu trečiadienį vyks į Maskvą kalbėtis su Kremliaus atstovais. Po to numatytas jo apsilankymas Ukrainoje. Turkija norėtų būti tarpininke derybose.

– Volodymyro Zelenskio patarėjas teigia, kad pokalbiai su Kremliaus atstovais yra “konstruktyvesni” nei anksčiau (keliami mažiau ultimatyvūs reikalavimai). Tačiau proveržio nesitikima tol, kol neįvyks tiesioginis Zelenskio ir Putino dialogas. Tuo metu Putinas pokalbyje su ES Vadovų tarybos pirmininku Charlesu Micheliu skundėsi, kad Kyjivas nenori tartis dėl abiem pusėm priimtinų sąlygų.

– 
ES pritaikė ketvirtą sankcijų paketą Rusijai. Plečiamas sankcionuojamų oligarchų ratas, taip pat ribojimai prabangos prekių eksportui. Pakete nėra apribojimo įsigyti naftos ir dujų išteklius iš Rusijos.

– Klientai iš Rusijos Šveicarijos bankų sąskaitose gali turėti indėlių, kurių vertė siekia apie 194 mlrd. eurų. Nėra aišku, kokia tiksliai jų dalis buvo įšaldyta dėl sankcijų. Primenu, kad įprastai neutrali Šveicarija dėl agresijos prieš Ukrainą prisidėjo prie Vakarų sankcijų Rusijai.

– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.

Vakarinėse Kijevo dalyse (nuotraukoje) prieš pat aušrą pasigirdo trys stiprūs sprogimai, kurie iš dalies sugriovė vieno pastato viršutinį kampą, apgadino ir apdegino kitą, o į dangų veržėsi tiršti dūmų debesys (dailymail.co.uk)

*****

Egidijus Papečkys

Dvidešimta diena (kovo 15, antradienis)

Pradėsiu nuo Ukrainos prezidento patarėjo Oleksij Arestovič (Олексій Арестович) pateiktos informacijos, kad ukrainiečiai pradėjo sėkmingą kontrpuolimą prie Kijevo. Pasak jo, kovo 15 d. Rusija patyrė strateginį pralaimėjimą. Kontrpuolimas pavyko todėl, kad prie Kijevo Rusijos pajėgos tik imitavo puolimą, nes rusų daliniai buvo permesti į Pietus, panaudoti prieš apsuptą Mariupolį ir mėginti vystyti puolimą “vaduojant” iš ukrainiečių Donbasą.

Kol kas to daugiau niekas nepatvirtina. Didžiosios užsienio žinių agentūros praneša kitą žinią – kad, pasak. V. Zelenskio, derybos su Rusija atrodo vis labiau realesnės. Taip pat kalba apie Lenkijos Čekijos ir Slovėnijos premjerų vizitą į Kijevą.

O. Arestovičiui pagrasino Kadyrovas, sakėsi esąs Kijeve ir pasibelsiantis į Arestovičiaus duris. Kol kas geriausias komentaras – kad tai yra ne realus, o tiesiog teatrališkas grasinimas.

Rusijos pusėje šiandien toliau vyksta savo visuomenės kvailinimo kampanija. Viskas taip pigiai ir diletantiškai. Sovietinėje propagandoje paprasti kariai ir seržantai nukaudavo po keliolika vokiečių karių. Šiandien Kremliaus propaganda pasakoja, kaip po vienuolika ar panašiai Ukrainos karių nukauna Rusijos majorai, papulkininkiai ir netgi pulkininkai. Įsivaizduojat, keliems tūkstančiams karių turintis vadovauti pulkininkas nepatogiai guli ant pilvuko ir su “kalašnikovu” vieną po kito nukauna kokią dešimtį ukrainiečių. Ko gero čia tokia keista reakcija į ukrainiečių nukautus rusų generolus. Sako, kad jų nukauti net aštuoni, dalis žūčių yra patvirtinta.

Kita tema – iš Mariupolio automobiliais išvažiavę civiliai gyventojai. Arba neva “gyventojai”. Nes visi sėdi gražiose, švariose mašinose, nors mariupolyje nė vienos neliko sveikos, jau nekalbant apie švarą. Visais atvejais yra tokia vienodai dirbtinai atrodanti šeima: tėtė, mama ir vaikas. Visi skundžiasi, kad Mariupolyje jie šalo, badavo ir neturėjo vandens, todėl tiesiog šoko į automobilius ir išvažiavo, nepaisydami dėmesio į “nacionalistų” šaudymo. Tačiau kulkų žymių ant automobilių nėra, “tėvai” gražiai nusiskutę ir tikrai skaniai papusryčiavę ryte. Mamos sėdi kaip lėlės ir tyli, vaikas gale mašinos ramiai šypsosi. Net minimaliai nepasistengė, bent veidą anglimis pateplioti.

Trečia tema – toliau vystoma cheminės atakos “galimybė”, Dabar jau kalba ne apie cheminį ginklą, o apie tai, kad Mariupolyje gamykloje yra didelis kiekis cheminių medžiagų, kurios gali būti išlietos iš cisternų ir tai sukeltų katastrofą visame regione. mano nuomone, kuo toliau, tuo labiau didėja tikimybė, kad Rusijos pajėgos gali panaudoti cheminį ginklą konkrečiai prieš Mariupolio gynėjus, nes kitaip jų neįveikia.

Visas šitas Kremliaus pasakas užgožia pats vienas O. Arestovičius, kuris kalba visuose įmanomuose šaltiniuose.

Gera žinia, kad Rusijos pajėgos vėl neteko daug lėktuvų ir sraigtasparnių. Ukrainiečiai užsimena, kad tuoj gaus oro gynybos sistemų, jiems antrina Ukrainą remiantys bulgarai. Tai kaip ir turėtų reikšti, kad bent jau Bulgarija planuoja perduoti ukrainiečiams savo turimas sovietines oro gynybos sistemas (galbūt S-300), bet kol kas nematau jokių konkrečių tai patvirtinančių įrodymų. Galbūt tariasi tyliai, nedarydami klaidos, kuri buvo padaryta per anksti viešai kalbant apie galimą MiG-29 perdavimą, kuris taip ir neįvyko.

Gera žinia – paviešintos palydovų nuotraukos patvirtino, kad naktį iš kovo 6 į 7 d. Chersone per ukrainiečių diversinį išpuolį rusai tikrai neteko nemažai sraigtasparnių. Ar 30, kaip skelbta, neaišku, bet nemažai.

Ukrainiečiai toliau aktyviai vykdo pilietinį pasipriešinimą, ypač didesniuose miestuose, tame tarpe Chersone. Rusai jau porą dienų šaudo į orą, retais atvejais – į žmones. Bet greičiausiai taip yra todėl, kad okupuotų miestų gatvėse rusų karių labai mažai – kaip jau ne kartą kalbėjome, rusai Ukrainos puolimui nesutelkė pakankamai pajėgų, ir šis trūkumas dar paaštrėjo dėl patirtų didelių nuostolių.

Tačiau vis daugėja pranešimų apie rusų karių daromus karo nusikaltimus, maisto ir brangių daiktų grobstymą bei plėšikaujant nužudytus civilius. Vienas po kito pradėjo dingti lojalūs savo valstybei Ukrainos savivaldos vadovai ir politikai, yra realu manyti, kad dalis jų buvo suimti, o dalis – galimai nužudyti.

Chersone surinko keliasdešimt statistų, kurie atnešė vainiką ir gėlių prie paminklo sovietiniams “tėvynės gynėjams”, žuvusiems antrajame pasauliniame kare.

Mane šiek tiek neramino tai, kad prieš 6 savaites vykusių pratybų metu rusai buvo suformavę “Ekspedicines Arkties pajėgas”, kurios “žaidė” karo veiksmus Arktyje. Atrodė logiška, kad šitos pajėgos vėl gali būti suburtos ir mestos įvykdyti provokaciją Arktyje. Bet vienas stipriausių šio regiono ekspertų šiandien mane nuramino, kad to nebus – pratybose dalyvavę kariai permesti į Ukrainą, o rusai Šiaurėje atidžiai stebimi. Tai jokia paslaptis – rusai atidžiai stebimi visur.

Lukašenka pasiskundė, kad ukrainiečiai visaip jį nori įtraukti į karą Ukrainoje, bet jis nepasiduos jų provokacijoms. Nes didvyriška Baltarusijos armija šiandien saugo Rusijos “specialiosios operacijos užnugarį” nuo klastingų lenkų ir lietuvių. Mes žinome, NATO Kremliaus užnugario nepuola, tai padėtis yra tokia – Lukašenka tiesiog slepiasi Rusijai už nugaros ir padavinėja šovinius, kuriais žudomi ukrainiečiai.

Na, ir pagaliau stipriausia žinia – rusai smogė Amerikai dėl įvestų sankcijų! Po atsakomosiomis sankcijomis pateko prezidentas J. Bidenas. Dabar jis negalės nuskristi į Tulą nusipirkti samovarą.

*****

Ukrainieičių pajėgos atstūmė priešą netoli Charkovo už ankstesnių pozicij

Užpuolikai bandė šturmuoti Charkovą, tačiau Ukrainos ginkluotosios pajėgos nustūmė priešą už ankstesnių pozicijų. Apie tai pranešė savo kanale „Telegram“ Charkovo srities karinės administracijos pirmininkas Olegas Sinegubovas.

„Šiandien Rusijos įsibrovėliai patyrė gėdingą pralaimėjimą prie Charkovo. Po pietų įsibrovėliai bandė šturmuoti Charkovą iš Piatichatkio. Ukrainos ginkluotosios pajėgos padarė priešui didelių nuostolių. Priešas buvo atmestas už ankstesnių pozicijų”, – rašoma pranešime.

Be to, pažymima, kad pirmoje dienos pusėje jie įnirtingai kovojo su įsibrovėliais Rusijos Tiškyje. „Susirėmimas truko daugiau nei valandą. Mūsų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kovotojai taip pat privertė priešą trauktis į ankstesnes pozicijas”, – rašė Sinegubovas.

Jis pridūrė, kad priešo aukos skaičiuojamos. Anksčiau Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas šiandien pažymėjo, kad Rusijos įsibrovėliai planuoja sustiprinti savo karių grupavimą Charkovo kryptimi. Okupacinės pajėgos toliau smogė raketomis ir bombomis, apšaudė civilinę infrastruktūrą ir gyvenvietes iš artilerijos ir tankų.

*****

Veidaknygė

Nauja Rusijos nuostolių suvestinė 2022-03-14

• Gyvojį jėga daugiau nei 12 000
• Tankai 389
• Šarvuočiai 1249
• Artilerinės sistemos 150
• Salvinės sistemos 64
• Priešlėktuvinės sistemos 34
• Lėktuvai 77
• Sraigtasparniai 90
• Automobiliai 617
• Kateriai 3
• Kuro cisternos 60
• Bepiločiai 8

*****

uninan.net

NATO intensyvins aprūpinimą Ukraina moderniomis oro gynybos sistemomis.

Tuo pat metu Aljanso generalinis sekretorius nesiruošia plačiau informuoti apie šią pagalbą, kad neapsunkintų jos perdavimo Ukrainai. Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sako, kad Aljansas stiprins modernių oro gynybos sistemų tiekimą Ukrainai.

video dailymai.co.uk

Anot UNIAN korespondento, Stoltenbergas tai pasakė Briuselyje surengtame instruktaže Aljanso valstybių narių gynybos ministrų nepaprastojo susitikimo išvakarėse. Visų pirma, jo buvo klausiama, kodėl NATO ir JAV teigia, kad koviniai lėktuvai Ukrainai nebūtų naudingi, jei ukrainiečiai reiškia kitokią nuomonę.

„NATO sąjungininkai teikia daug įvairios įrangos, įskaitant pažangias oro gynybos sistemas, kurios iš tikrųjų padėjo ukrainiečiams numušti Rusijos lėktuvus ir Rusijos raketas, o sąjungininkai ir toliau teikia paramą, kai kalbama apie įvairių tipų oro gynybos sistemas“, – sakė jis. Stoltenbergas.

„Bet aš nesileisiu į detales apie kiekvieną tiekimo rūšį, kiekvieną paramos rūšį, kaip ir kur, nes manau, kad tai tik apsunkins tokios paramos teikimą. NATO valstybės narės didina teikimą. modernių oro gynybos sistemų“, – pabrėžė Stoltenbergas.

Primename, kad Šiaurės Atlanto sutarties organizacija (NATO) su Rusija Ukrainoje nekovos, nes tai bus Trečiasis pasaulinis karas.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos, jų pačių duomenimis, atrėmė Rusijos atakas keliais frontais. Į šiaurę nuo Kyjivo rusų daliniams nepavyko pralaužti gynybinių pozicijų, antradienį pranešė Ukrainos generalinis štabas. Užpuolikams nepavyko užimti ir į vakarus nuo sostinės esančio Makarivo miesto.

Rytų Ukrainoje taip pat atremtas rusų veržimasis, pavyzdžiui, prie Lisičansko miesto. Priešas esą patyrė nuostolių ir atsitraukė. Apsuptas Pietų Ukrainos Mariupolio uostamiestis tuo tarpu iš kelių pusių nuolat atakuojamas artilerijos ir naikintuvų, sakoma pranešime.

Generalinis štabas apkaltino rusų pajėgas vis labiau atakuojant gyvenamąsias teritorijas ir kritinę infrastruktūrą. Rusų daliniai dėl lėto puolimo tempo esą yra demoralizuoti.

Ukrainos kariuomenės vyriausiasis vadas Valerijus Zalužinas gyrė savo dalinius. „Ukrainos ginkluotosios pajėgos atlieka savo uždavinius. Mes sulaikėme užpuoliką, panaudojome dalį rezervo ir kai kuriose teritorijose perėjome į kontrataką, – rašė V. Zalužinas feisbuke. – Deja, turime nuostolių, tačiau jie daug kartų mažesni nei priešo nuostoliai”.

Ukrainos duomenimis, iki šiol žuvo daugiau kaip 13 500 rusų karių. Duomenų nepriklausomai patvirtinti neįmanoma.

******

Locked N’ Loaded

Kyivo kryptis. Atrodo „siaubingoji kolona“, su kuria iš šiaurės vakarų tikėtasi pralaužti sostinės gynybą, sklaidosi. Tikėtina šios pajėgos suka pietų link, juda kelio Zhytomir – Kyiv link. Tikėtina, vienetai esantys kolonoje pabandys sustiprinti agresoriaus pastangas blokuoti sostinę ir vėliau ją pulti nuo Fastiv (Kyivo pietvakarinė pusė). Jei taip, to priežastis – kieta ukrainiečių gynyba ir efektyvios kontratakos, ypač prie Buchia, Irpen, Borodianka, Makariv. Tai neleido agresoriui suformuoti tvaraus placdarmo, kuris užtikrintų tinkamą puolančių pajėgų pralaidumą ir tempą. Jei agresorius bandytų visgi stumti „siaubingąją koloną“ per silpnai kontroliuojamą ruožą, tuomet pasiektų ne daugiau, nei per rakto skylutę bandant prakišti dramblį. Turbūt todėl agresorius ieško kitų būdų ir kreipia pagrindinę kolonos dalį į pietus. Tuo pačiu kolonos gabaliukai pakeliui lieka pastiprinti jau užimtas agresoriaus pozicijas. Tikėtina, kad to pasekmė šiandien atsinaujinęs agresoriaus bandymas pulti Buchia ir Irpen sektoriuose. Visuose kituose Kijevo sektoriuose priešas perėjo į greitą gynybą, persigrupuoja. Artimiausios trys – keturios dienos parodys, ar RF dar sieks užimti sostinę, ar tik pabandys ją apsupti su tikslu izoliuoti.

Charkivo kryptis. Kaip spėjome anksčiau, agresoriaus bandymas šviežiomis jėgomis atnaujinti miesto puolimą iš šiaurės nieko nedavė. Orkai patyrė ženklių nuostolių ir grįžo, kur buvę. Širsta, daužo miestą iš visų vamzdžių, bet miesto gynėjų jau tuo nei nustebinsi, nei išgąsdinsi.

Donbaso kryptis:
-Prie Kupjansko pastebėta didelė agresoriaus kolona. Identifikuota 152 mm savaeigių artilerijos sistemų MSTA baterija (5 haubicos), ugnies valdymo sistema (MTLB bazėje), sunkiai identifikuojamas pėstininkų skaičius (be šarvuotos technikos), šaudmenis ir degalus vežantys sunkvežimiai, nedidelis kiekis tankų ir bent viena pontoninio tilto dalis

 Kur visa tai keliauja nesunku nuspėti – paremti Izyum ir Severodoneck puolimo. Žinoma, savaeigėms artilerijos sistemoms nebūtina kirsti upės, kad galėtų sėti mirtį. Tačiau pontonas, didelis kiekis sunkvežimių ir degalus vežančių cisternų duoda suprasti, jog kitoje Donec upės pusėje yra kažkas, kam viso to reikia. Tikėtina, tai agresoriaus reakcija į pralaimėjimą Topol’s’ke ir Shpakivka, apie kurį minėjome šiandien ryte. Dėl to rusai bandys atsigroti, t.y. sustiprinus netiesioginės ugnies paramą į tolimąjį upės krantą, didinti vietų, kur bus kertama upė, skaičių ir taip pabandyti įsitvirtinti pietiniame Donec upės krante.

-Pranešama apie nuo Charkiv į Donbaso grupuotės užnugarį judančią iki 60-ties agresoriaus technikos vienetų koloną. Sunku pasakyti, kokia tai technika (tankai, šarvuočiai, PKM, Tigrai ar sunkvežimiai) ir kur tiksliai ji juda, tačiau žvelgiant apibendrintai, tai atitiktų iki dviejų BTG pajėgumą. Tokios pajėgos neapsups Donbase esančių ukrainiečių pajėgų, tačiau gali trikdyti tiekimo linijas ir neleisti ukrainiečiams gynybos gylyje ramiai užimti naujo gynybos ruožo ar sėkmingai atsitraukti į vakarus link Dnipro, jei būtų duotas toks įsakymas.

Pietūs. Pagrindinėse puolimo kryptyse Mykolaiv, Kryvi Ryh orkai nors ir pasistūmėjo į priekį, tačiau didelių pergalių nepasiekė. Problema bręsta į pietus nuo Dniepro žiočių. Čia priešas siekia apsisaugoti savo užnugarį ir užima pajūrio miestelius (Skadovsk, Lazurne). Jei agresoriui pavyktu užimti visą teritoriją iki Dniprovska įlankos, tuomet jis turėtų galimybę Mykolaiv blokuoti iš pietų (per Pietinio Bugo žiotis) ir (persikėlus per įlanką) pabandyti apsupti miestą iš vakarų.

Tokie reikalai. Žiūrėsime, kas bus toliau

*****

Egidijus Papečkys

Norėtųsi ką nors parašyti tiems, kuriuos labiau domina karinė pusė, bet rašyti ir toliau nėra ką – Rusijos pajėgos Ukrainoje toliau stebina, lipdamos ant to pačio grėblio. Nors vakar visi Rusijos propagandistai kartojo, kad buvo padarytos išvados, pakeista taktika ir nebepatiriami dideli nuostoliai, ukrainiečių daryti įrašai ir nuotraukos rodo, kad rusai toliau beviltiškai patenka į pasalas ir gauna į kailį, o į ukrainiečių rankas patenka vis daugiau ginklų ir technikos. Palydovinės nuotraukos ir toliau rodo rusų persigrupavimus ir pajėgų stiprinimą, bet Kijevo ir Charkivo puolimui jie niekaip nesusitelkia. Bet ir toliau terorizuoja artilerijos ir raketų apšaudymais, kurie nenutyla ir naktį.

Kol kas geriausiai sekasi separatistų ir rusų pajėgoms Donbase, kaip nekaip pasislenkama į priekį po vieną kitą kilometrą, užimama viena ar kita gyvenvietė. Čia sutelkta daug artilerijos ir salvinių raketinių sistemų, kurios šaudo dieną naktį, versdamos trauktis civilius ir neduodamos ramybės gynėjams. Mariupolis laikosi – čia labai kietai ginasi savanoriškai apsupime likę labai motyvuoti daliniai.

Prie Mykolayvo jau kelios dienos padėtis tarsi ir pavojinga, bet rusai niekaip nepajėgia prasiveržti. Čia ukrainiečiams kontratakuoti trūksta ne tik pajėgų, bet ir technikos. Ukrainiečiai paveldėjo tą pačią “sovietinę” problemą su oro desantu – nors desantininkai ruošiami desantavimui iš oro, tačiau iš esmės kovoja kaip elitiniai pėstininkai. Tik skirtingai nuo pėstininkų, neturi pagal etatus priklausančios šarvuotos technikos. Rusai turi lengvai šarvuotas desanto mašinas, o ukrainiečių oro desantininkams priskirtos vos kėlios šarvuotos mašinos ir tankai. Be šarvuotos technikos išvystyti kontrpuolimą sudėtinga. Tiesiog oro desanto brigadas reikėjo dar prieš karą apginkluoti kaip mechanizuotas brigadas, nekreipiant dėmesio į pavadinimą, taip paverčiant sunkiaisiais mechanizuotais pėstininkais, galinčiais stipriau suduoti priešui konvenciniame sausumos mūšyje.

Visi girdėjome, kad Rusija paprašė pas kinus karinės pagalbos. Šiandien jau patikslinta, kad paprašė pagalbos kariškais sausais daviniais. Neaišku, ar duos Kinija rusams paėsti, kaip kažkada davė Amerika, ar prisibijos JAV ir Europos sankcijų. Taip pat neaišku, ar slapta nepaprašė dar ko nors, nors nelabai įsivaizduoju, ką kinai galėtų duoti rusams, jeigu patys iš jų perka ginklus. Bambukines ietis?

Tikriausiai prisimenate ukrainiečių video įrašą, kuriame jie rodė iš rusų karių atimtus sauso maisto davinius, kurių galiojimas pasibaigęs … 2015 m. Kadangi prie Brežnevo tokių negamino, tai sandėliuose jų nėra, o dabartinė valdžia viską išvogė.

Net labiausiai agresijai prieš Ukrainą pritariantys rusai piktai aikčioja, sužinoję kokios vertės Rusijos valdininkų ir politikų vilas ir jachtas teisėsauga areštuoja Vakaruose. Aha, nustebo, nežinojo, kad vagia ir kad klesti korupcija. Dabar grikių su mėsa tenka prašyti pas kinus. Kinija, iki šiol labiau laikiusi nuošalyje nuo karo Ukrainoje, pradeda aštriau dėl to kaltinti JAV, NATO ir kitas Vakarų valstybes. Labai nenustebčiau, jeigu Kinija artimiausiu metu nepradėtų regzti provokacijas Pietryčių Azijoje, kurią laiko savo įtakos ir interesų zona, pasinaudodama karu Ukrainoje. Amerikiečiai jau skuba užkirsti tam kelią. Turėtų suveikti ir ekonominė logika – Kinija labai daug prarastų konflikto su Vakarais atveju.

Į valstybinės Rusijos televizijos Pirmojo kanalo tiesioginį eterį prieš kameras su plakatu “Karui ne” išbėgusi redaktorė Marija Ovsianikova tuoj pat buvo apšaukta psichiškai nesveika. Kuo sužvėrėjusi nuo kraujo skonio Rusijos visuomenės dalis liko nepatenkinta – galite įsivaizduoti, kaip siūloma su ja susidoroti. Kiti įžvelgia sąmokslą, kuriame dalyvavo ir laidos vedančioji, ir kiti televizijos darbuotojai, ir reikalauja padaryti “valymą” tarp televizininkų.

Šiandien ypatingai nykios diskusijos rusiškuose šaltiniuose – tiesiog nėra kuo pasigirti, Rusijos pajėgos įstrigo. Todėl toliau tebesiautėja grasindami susidorojimu su savanoriais iš kitų valstybių. Kiek žinau, kol kas visi ten išvykę kariauti lietuviai sveiki, per mokymo centrų apšaudymą raketomis niekas nenukentėjo. Ačiū visiems, kurie jiems padėjo išsiruošti į Ukrainą, nupirko šalmus, liemenes ir kitas gyvybę ir sveikatą padedančias saugoti ekipuotės dalis.

Ir dar viena gera žinia – Vokietija nusprendė pirkti amerikietiškus universalius naikintuvus F-35. Tiesa, kol kas kalba eina apie labai mažą kiekį – vos 35 vienetus.. Anksčiau juos įsigyti buvo atsisakyta, ir dėl to netgi apsipykta su JAV. Šiandien tai yra moderniausias pasaulyje kovinis lėktuvas, neturintis sau lygių, kuriuo viena po kitos persiginkluoja NATO ir kitos vakarų pasaulio šalys. Iš karto atsakysiu į klausimą – rusiškas Su-57 šalia amerikietiško lėktuvo atrodo kaip jų pasakų raganos Babos Jagos kibiras sušluota. F-35 jau pagaminta šimtai, o Su-57 – vos keli. Vokietija nepirko – nes brangu, ir todėl, kad jis netaptų kliūtimi kuriant naują europietišką naikintuvą, kuris būtų davęs daug darbo vietų Europoje (sutikite, tai labai svarbu). Karas Ukrainoje vokiečius paskatino didinti finansavimą gynybai ir peržiūrėti ankstesnius planus.

Beje, F-35 gali nešti branduolinį ginklą, o tai labai svarbu – priešui panaudojus branduolinį ginklą prieš NATO, Vokietijos lėktuvai gaus branduolinį ginklą, kuris priklauso amerikiečiams ir saugomas amerikiečių bazėse Vokietijoje. Būtent tai ir leidžia sudaryti branduolinį paritetą, t.y. atgrasyti Kremlių nuo branduolinio ginklo panaudojimo, kadangi tokiu atveju bus neišvengiamas branduolinis NATO smūgis atgal. Jeigu kam nesimiega dėl Putino grasinimų – tai žinokit, Vakarai ginklų turi, tik elgiasi atsakingai ir jais nemojuoja.

Artėjam prie trečios karo savaitės pabaigos. Ryt – poryt jis tikrai nesibaigs.

*****

Jungtinės Valstijos savo sąjungininkams pranešė, jog Kinija signalizuoja esanti pasirengusi teikti karinę paramą Rusijai.

Apie tai praneša „Financial Times“, remdamasis oficialiais šaltiniais Jungtinėse Valstijose.

Leidinio teigimu, informaciją apie Kinijos pasirengimą remti Rusiją kare su Ukraina savo diplomatiniais kanalais pranešė JAV.

JAV Valstybės departamento sąjungininkams Europoje ir Azijoje siunčiami pranešimai nesako, kad Kinija davė signalą  padėsianti Rusijai ateityje. Taip pat nepranešama, ar Kinija jau pradėjo teikti karinę paramą Rusijai.

*****

dailymail.co.uk

Pelenais ir dūmais pavirtęs miestas: bepiločių orlaivių filmuota medžiaga atskleidžia Mariupolio pragaro peizažą. Rusijos pajėgos ir toliau bombarduoja pastatus, o civiliams gyventojams trūksta maisto ir vandens.Kijevas primena filmą apie katastrofą po nuolatinių apšaudymų.

Bepiločių orlaivių filmuotoje medžiagoje užfiksuota akimirka, kai Rusijos raketos pataikė į pastatus apgultame pietų Ukrainos mieste Mariupolyje, kurį pusantros savaitės laiko apsupusios Maskvos pajėgos (dailymail.co.uk).

Baltarusijoje pastebėta Ukrainos sienos link judanti priešo kolona


Vaizdo įrašą paskelbė kariuomenės vadas Andrejus Tsaplienka. „Prie Ukrainos sienos artėja priešo kolona iš Baltarusijos“, – rašoma pranešime.

Filmuotoje medžiagoje matyti kariniai sunkvežimiai ir kiti šarvuočiai. Kolonos priekyje yra įranga, pažymėta raide V, kuri gali reikšti, kad ji priklauso RF ginkluotosioms pajėgoms.

****

 

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Krescencijus Stoškus. Gal Kondratovičius su valstybine kalba iš viso mažai turėjo reikalų

Šio ryto "Aktualioji studija" (LRT): pokalbis su Vidaus reikalų ministru V. Kondratovičiumi, kurio tėvai ir seneliai gyveno Lietuvoje,...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt septintoji (sausio 15) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Į Tėvynę grįžo rusijos nelaisvėje laikyti 25 Ukrainos kariai ir civiliai. Ukrainos prezidentas V. Zelenskyi Lenkijos...

Tokius veiksmus galima traktuoti kaip svetimųjų inspiruotą priešišką mūsų šaliai veiklą

Sausio 12 d. paminėjome Vyčio apygardos partizanų mūšio su sovietų okupantais ir kario savanorio plk. Juozo Krikštaponio, Lietuvos...

Jonas Ivoška. Ar tikrai Seimo nariai yra Tautos atstovai?

Agnės Širinskienės persėdimą ant kitos kėdės Seimo posėdžių salėje daug kas laiko išdavyste. Jeigu Seimo narys yra Tautos...