2025-01-16, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Dvidešimt ketvirtoji (kovo 19) diena.

Locked N’ Loaded

Kyivo kryptis. Padėtis iš esmės nepakitusi. Šiaurės vakariniame ir vakariniame sektoriuose priešas stiprina gynybos pozicijas, vyksta artilerijos dvikovos, veikia agresoriaus aviacija ir raketos(juos ukrainiečiai toliau sėkmingai skabo). Agresorius vėl pabandė persikelti per Irpen upę (prie Moschun), tačiau eilinį kartą nesėkmingai. Šiaurės rytiniame sektoriuje agresorius daugiausia pastangų deda, siekdamas blokuoti Chernihiv, tačiau ir čia orkams diena baigėsi nesėkmingai. Atmuštos net trys atakos, kuriomis priešas bandė įsitvirtinti didžiausiuose keliuose į Chernihiv (vakarai – Trisviatska Svoboda, šiaurė – Polubotky, rytai – Berezanka). Atrodytų, kad vienas koordinuotas didesnis smūgis būtų efektyvesnis, tačiau tikėtina orkai ukrainiečiams pabandė sukurti netikėtumo efektą ir nustebino patys save. Tuo pačiu toliau ginasi Sumy, o šiame sektoriuje aktyviai veikiančios ukrainiečių pajėgos prisideda prie šios sėkmės.

Charkivo kryptis. Agresorius suintensyvino apšaudymus artilerija, tačiau daugiau padėtis be pakitimų.

Donbaso kryptis. Ukrainiečiai toliau kietai gina Izyum, ir neprileidžia orkų prie kelio link Slaviansk. Tuo pačiu padėtis Severodonetsk darosi vis labiau komplikuota. Panašu, agresorius kontroliuoja Rubizhne, tad tikėtina ukrainiečiai neturės kitos išeities, kaip atsitraukti į Severodonetsk. Tuo labiau, kad RF pajėgos šį miestą „čiupinėja“ iš rytų (t.y. gynėjų pajėgos, likusios Rubizhne gali būti atkirstos). Orkų priešakinės pajėgos pasirodo Shedrysheve, t.y. pietinėje Borova upės pusėje, 1,5 km į šiaurės rytus nuo Severodonetsk. Tiesa, kol kas bandymai iš čia pulti nebuvo labai sėkmingi. Tai lemia ne tik tvirta ukrainiečių gynyba, bet puolimui nedėkinga vietovė (nedaug kelių, pelkėta vietovė).

Pietų kryptis. Kol kas dėmesio centre Chersonas. Jo apylinkėse ukrainiečiai tęsia aktyvias operacijas. Antai prie Snihurivka sunaikinta dar viena orkų kolona.

Tokios tokelės. Tuo pačiu turime jus nuliūdinti ar pradžiuginti (priklausomai nuo to – patinka šios mūsų apžvalgos ar ne). Savaitgalį dėl įvairių priežasčių neturėsime galimybės prisėsti prie išmaniųjų įrenginių, tad kita apžvalga jus pasieks pirmadienį ryte.

Rusijos kariniuose plakatuose populiari frazė: “kas ateis su kardu, kris nuo kardo”. Tačiau jo galiojimą labiausiai jaučia patys okupantai.

Ukrainoje šiuo metu yra sulaikyta daugiau nei pusė tūkstančio rusų karo belaisvių / Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo nuotr.

*****

Egidijus Papečkys

Dvidešimt antra ir trečia dienos (kovo 17-18, ketvirtadienis-penktadienis)

Rusijos pajėgos ir toliau trypčioja vietoje, nepajėgdamos prasilaužti pro ukrainiečių gynybą. Todėl intensyvina Ukrainos gilumoje esančių taikinių apšaudymą raketomis iš sausumos paleidimo įrenginių, iš karo laivų ir naudojant karo aviaciją. Vis dažniau taikomasi į karo pramonės įmones, remontuojančias karinę techniką, tame tarpe ir mūšiuose atimtą iš rusų, bei karių parengimo centrus. Tokiu būdu mėginama ukrainiečiams sutrukdyti didinti savo pajėgas formuojant naujus dalinius ir papildyti karine technika kovojančius fronte. Mėginama, bet kol kas nesiseka. Kaip jau esu minėjęs, vis dažniau naudojamos seno tipo, dar sovietinės raketos, kadangi naujų raketų turėjo pasigaminę nedaug – nes išvogė tam skirtas lėšas. Senas raketas lengviau numušti, bet pataikę į gyvenamuosius kvartalus jos civiliams padaro tiek pat žalos, kaip ir Iskanderai bei Kalibrai. O štai kariniams objektams didelės žalos nepadaro. Šiandien pas mane paklausė – ar daug dar tų senų raketų liko. Nežinau. KOL KAS dar jų sandėlių tikrinti neteko. Bet niekada nesakyk niekada.

Kol ukrainiečiai tvirtai laiko frontą, Rusijoje ir pasaulyje vyksta svarbūs dalykai.

Pirma, tai keisti Rusijos karo aviacijos specialaus būrio keleivinių avialainerių skrydžiai iš Maskvos į skirtingus miestus Sibire ir pakeliui į Kiniją apsisukęs ir grįžęs lėktuvas su Rusijos užsienio reikalų ministru S. Lavrovu.

Kalbos apie atleidžiamus karinių ir represinių žinybų, propagandos šaltinių įvairių grandžių vadovus vis labiau pasitvirtina, o Putinas pareiškė, kad reikia apsivalyti nuo išdavikų. Vienu iš tokių išdavikų, nutekinusių informaciją Vakarams, buvo pavadintas Rosgvardijos (Vidaus kariuomenės, skirtos malšinti protestus) vado pavaduotojas.

Kuo toliau, tuo labiau didėja grėsmė, kad Putinas pradės “valymus”, panašius į 1937 m. vykdytus Stalino. Kaip Vašingtone labai taikliai pasakė vienas amerikietis – “Putinas rado Stalino užrašus”. Rado ir naudojasi. Gal tie keisti lėktuvų skrydžiai gali būti susiję išdavikų paieškomis ir represijų organizavimu? Galbūt, kodėl gi ne.

Dar įdomiau su Kinija – pastaroji kaip ir pažadėjo suteikti Rusijai ginklų, bet tik už pinigus. Amerika iš karto griežtai sureagavo, Kinijai pagrasinta sunkiomis pasekmėmis. Tuo neapsiribota, ir šiandien J. Bidenas turėjo pokalbį su Kinijos vadovu Xi Jinpingu. Amerikos prezidentas neprašė, jis: 1) paaiškino JAV ir Vakarų sąjungininkų požiūrį į agresiją prieš Ukrainą;

2) detaliai paaiškino, ko buvo imtasi prieš agresiją siekiant jos išvengti, ir kokių sankcijų imtasi prieš Rusiją, kokią kainą Kremlius sumokės;

3) kokios bus pasekmės, jeigu Kinija tieks Rusijai karui reikalingą techniką ir medžiagas;

4) pabrėžė, kad JAV požiūris į Taivano klausimą išlieka toks pat, koks buvo. Kad Xi neturėtų tuščių iliuzijų, jog Taivanas gali būti pamirštas, kol amerikiečiai mėgina sustabdyti karą Ukrainoje.

Kinijos komunistai dabar turi apsispręsti, ar padėti Rusijai ir rizikuoti, kad į jų porceliano krautuvėlę užeis dramblys, ar ieškoti būdų kaip tos pagalbos nesuteikti. Mes suprantame, kad apsispręsti sunku, bet teks.

Nemanykime, kad įvarytas į kampą V, Putinas pasiduos. Ką tik Ukrainoje į šipulius sudužo jo svajonė atkurti naujo tipo Rusijos imperiją, kurioje aplink Kremlių sukasi ir iš orbitos ištrūkti negali kaimyninės šalys, kurių vyriausybės stipriai kontroliuojamos, o jis jau per senas pradėti naują “Ruskij Mir’ projektą po Ukrainoje patirto bankroto.

Ką daro ir ką galėtų padaryti Putinas, mėgindamas perlaužti situaciją savo naudai?

1. Siekiama įsitvirtinti okupuotose teritorijose – persekiojami čia likę Ukrainos patriotai ir jų šeimos, bei mėginama šias teritorijas “integruoti” į Rusiją. Chersone jau mėginama pereiti prie atsiskaitymų rubliais, o okupacinę administraciją čia, sako, po truputį perima okupuoto ir aneksuoto Krymo administracijos vadovai ir darbuotojai.

2. Siekiama į politinį ir ekonominį Vakarų spaudimą atsakyti apribojant retų žaliavų ir metalų pardavimą. Nutraukus trąšų tiekimą, tai jau atsiliepė Vakarų ūkininkams. Druską išpirkusių mūsų tautiečių neminėsiu, čia jau ne Putinas, čia patys kalti.

3. Pamėginti pakurstyti laužą kituose pasaulio kampeliuose. Neabejoju, kad šiaip pamėgintų Arktyje. Bet ukrainiečiams išdaužius rusų jūrų pėstininkus ir į šipulius supliekus karo aviaciją, rimtesnei provokacijai Šiaurėje primityviai pritrūko jėgų.

Putinui būtų logiška jau sėsti prie derybų stalo ir tartis dėl paliaubų. Bet Kremliaus logika jau seniai yra tose platumose, į kurias išplaukė ir rusų karo laivas.

Lietuvos ir kitų Vakarų valstybių karinė ir ekonominė parama Ukrainai nesilpnėja.

 

Ukrainos kariškiai teigia, kad Rusija prarado 466 tankus, 115 sraigtasparnių, 914 transporto priemonių, 95 lėktuvus, 213 artilerijos sistemų, 44 priešlėktuvinius ginklus ir 60 degalų cisternų. Informacija nėra patikrinta nepriklausomų šaltinių (dailymail.co.uk)

*****

unian.net

Jokių popierių: ministrų kabinetas priėmė svarbų sprendimą dėl muitinės

Ministrų kabinetas priėmė nutarimą dėl maksimalaus muitinės procedūrų Ukrainoje supaprastinimo.

Ministras pirmininkas Denysas Shmygalas tai pareiškė savo vaizdo pranešime.

Jis taip pat tikisi, kad Aukščiausioji Rada kuo greičiau atleis visas į Ukrainą vežamas prekes nuo muitų ir PVM.

„Siekiame sukurti greičiausią muitinę pasaulyje. Jokių muitinės popierizmo. Nemokant PVM, muitų ir muitų mokėjimų iš karto po Muitinės ir Mokesčių kodekso pakeitimų priėmimo ir įsigaliojimo. Deklaratyviniu principu.

Visi norintys likti bendroje sistemoje, moka tik PVM, o toks įforminimas turėtų trukti ne ilgiau kaip 15 min.. Kas tik nori vežti prekes į Ukrainą be jokių muitinės formalumų, iš anksto užpildykite muitinės deklaraciją ir važiuokite pro šalį. Krovinys važiuos sieną be jokių kliūčių“, – sakė Shmyhal.

Anksčiau prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė pradinius mokesčių reformos Ukrainoje žingsnius. Šalies vadovas pažymėjo, kad Vyriausybė susitarė dėl sprendimų paketo Ukrainos ekonomikai paremti.

Zelenskis pridūrė, kad vietoje PVM ir pajamų mokesčio bus taikomas 2% apyvartos tarifas ir supaprastinta apskaita.

*****

Linas Karpavičius

Nauja Rusijos nuostolių suvestinė 2022-03-18
• Gyvojį jėga daugiau nei 14 200
• Tankai 450
• Šarvuočiai 1448
• Artilerinės sistemos 205
• Salvinės sistemos 72
• Priešlėktuvinės sistemos 43
• Lėktuvai 93
• Sraigtasparniai 112
• Automobiliai 879
• Kateriai 3
• Kuro cisternos 60
• Bepiločiai 12
• Speciali technika 11

*****

Locked N’ Loaded

Pradėti norėtume trumpai aptardami galimą samdinių iš Sirijos faktorių kare prieš Ukrainą. Ukrainos pusė skelbia, kad fiksuojama apie 1000 asmenų, kurie potencialiai galėtų jungtis prie agresijos. Negalime nesutikti su vertinimais, kad nemaža dalis jų bandys pasinaudoti šia galimybe priartėti prie sotaus gyvenimo Vakaruose ir pasitaikius progai dės į kojas.

Tiesa, tokias galimybes RF stengsis mažinti – savo „strateginį rezervą“ skraidins ir iki mūšio lauko pristatyti patys. Mažai tikėtina, kad Kremlius tiesiog sumokės Assado ar Hezbolah kareivoms, kad šie savo eiga skristų į mokymo centrus Gomelyje ir Smolenske. Tarkime, kad visgi nemaža dalis jų papildys agresoriaus gretas. Sakoma, jog jie „užgrūdinti mūšių mieste specialistai.“

Norime tik priminti, kad jei kalbėsime apie Assado kariuomenę, tai didžiąją dalį mūšių mieste darbo nudirbo rusų samdiniai, o be rusų artilerijos, aviacijos paramos ir vadovavimo šie kareivos nepajudėdavo iš vietos. Kiek jie pasiruošę kautis nepažįstamoje teritorijoje, kur šalta, o jų tariamos sėkmės Sirijoje įgalintojai rusai, neturi pranašumo nei vienoje srityje, patys nenori kautis, jiems trūksta kompetentingų vadų, šaudmenų ir maisto? Klausimas retorinis.

O dabar pagal kryptis:

Kyivo kryptis. Be didelių pakitimų. Vis daugiau duomenų, kad agresorius siekia sustiprinti savo pozicijas ne rengdamasi dideliam puolimui, o siekdamas sutvirtinti gynybą ir išlaikyti jau kontroliuojamus sektorius. Net Brovary, kur pastaruoju metu orkai turėjo daugiau manevro laisvės, jie (panašu) stoja į gynybą. Atrodytų, kad jiems prioritetas – bent jau užbaigti Chernihiv blokadą (izoliavimą). Jei šiaurės rytiniame sektoriuje agresorius pereitų į gynybą ir sugebėtų sutelkti pajėgų šiai užduočiai, jam tai galėtų pasisekti (kalbame ne apie miesto užėmimą, o apsupimą, kordoną, pagrindinių kelių iš/į kontrolę).

Tiesa, tai nelabai realu, kadangi jei Brovary sektoriuje jie pereitų į pasyvią gynybą ir šito sąskaita bandytų išspręsti Chernihiv problemą, tuomet anksčiau ar vėliau ukrainiečiai juos nedidelėmis kontratakomis imtų išmušinėti iš pozicijų ir palengva stumti tolyn link Baltarusijos sienos. Tokiu būdu jie galutinai prarastų iniciatyvą, o tada ir Chernihiv esančios ukrainiečių pajėgos sukrustų. Nepamirškime ir visame kelyje iki Sumy veikiančias teritorinės gynybos pajėgas, kurios ir taip daužo orkus, o sėkmės atveju prie Brovary jos tik sustiprintų savo veikimą. Taip kad ne kokie popieriai, vatagalviai „demilitarizuotojai“.

Charkivo kryptis. Panaši padėtis ir čia. Agresorių šiuo atveju gelbėja tik geografija (artumas iki sienos), nes jei ne tai, ukrainiečiai tikrai jau būtų bandę rimčiau stuktelėti prie Charkivo sumuštoms rusų pajėgoms. Dar vienas saugiklis rusams – į pietus, Izyum link judančios jų pajėgos. Tai reiškia, jog RF vadovybė neturi kitos išeities kaip pastiprinti savo Charkivo grupuotę. Jei tik ukrainiečiai Charkive pasijustų laisviau, kentėtų ne tik miestą bandančios blokuoti pajėgos, bet ir į pietus Izyum ir Severodonetsk link puolantys agresoriaus vienetai. Tuomet ne tik kad Charkovo, bet ir Donbaso šiaurinio flango orkai negautų.

Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange agresorius stiprina savo pozicijas Rubizhne, puolimas šiame miestelyje plečiasi, agresorius prasiveržė į rytinę miestelio dalį. Tikėtina, miestelis gali būti užimtas. Ukrainiečiai dar gali ginti pietinę miestelio dalį, kuri patogi gynybai (skiria bėgiai, ir atvira vietovė). Tačiau jei orkai puls iš rytų, čia gali atkirsti gynėjus nuo Sverodonetsk. Galimai gynėjai pasirinks atsitraukti į Severodonetsk, ir iš šiaurės prisidengti Borova upe. Toliau vyskta intensyvūs mūšiai dėl Izyum.

-Centre be pakitimų.
-Pietiniame flange toliau kaunasi Mariupolis. Atrodo, agresorius rimtai stringa, per vakar dieną vėl prarado apie vienos kuopos taktinės grupės dydžio vienetą, t.y. 2-3 tankai, apie 10 PKM ir apie 100 karių. Ne visa technika nepataisomai išvesta iš rikiuotės (critical kill), yra ir tiesiog negalinčių važiuoti (mobility kill), kaip ir kariai, ne visi nukauti (KIA – killed in action), yra sužeistų (WIA – wounded in action), bet visgi tokie orkų nuostoliai tampa gražia tradicija.

Pietų kryptis:
-Agresorius siekia eliminuoti Ukrainos Juodosios jūros pakrantės oro gynybą, demonstruoja savo galią jūroje, tačiau kol kas aktyvių desantinių veiksmų nesiima.

-Ukrainiečiai bando išnaudoti jau kelias dienas trunkančias pergales prie Chersono (oro uosto atakos, miestelio išlaisvinimas) ir toliau miesto apylinkėse artilerijos ugnimi spaudžia agresorių. Šis žinoma atsako ne mažiau aršiai, kenčia Mykolaiv. Tuo pačiu pasirodė informacija apie naktį įsiplieskusius mūšius vakarinėje Chersono dalyje. Detalių kol kas mažai (ar ukrainiečiai vėl kontratakuoja, ar tai jų žvalgų grupė kontakte, ar dar kažkas, neaišku), tačiau pati ukrainiečių aktyvumo šiame sektoriuje tendencija džiugina.

Pabaigai apie dar vieną simptomą. Pranešama, kad okupuotose teritorijose orkai suiminėja ukrainiečių aktyvistus, nepatenkintus esama padėtimi, ieško kovų Donbase veteranų ir jų šeimų. Kitaip sakant Rosgvardija, FSB etc. pradėjo savo darbą. Tai bloga žinia tiems, kuriems gręsia pavojus. Tačiau kita vertus tai rodo, kad agresorius:

-galutinai nusimeta „išlaisvintojo“ kaukes;
-užnugaris jam ima kelti rimtą problemą.

Su tuo juos ir sveikiname

Vaizdas iš rusų kamerų. Sunku kažkaip ir komentuoti veiksmus patekus į pasalą:

*****

Linas Kojala

Ukraina. Dvidešimt antroji invazijos diena

– Ukraina laikosi. Situacija su okupuotomis teritorijomis esmingai nesikeičia jau kurį laiką. Anot kai kurių analitikų (pvz., Michel Goya), okupacinės pajėgos nerengė didelės apimties atakų nuo pat kovo 4 d. Tiesa, Mariupolis ir toliau bombarduojamas – anot vietos administracijos, gali būti sugriauta arba apgadinta iki 90 proc. miesto infrastruktūros. ES Mariupolio blokadą ir bombordavimą pavadino “grubiu tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimu” ir “nežmonišku elgesiu”. Manoma, kad Rusija gali ketinti įvesti į Ukrainą papildomų pajėgų, tačiau konkretus jų judėjimas nėra patvirtintas.

– Ukraina, kartu su Turkijos pagalba, siekia Ankaroje arba Stambule surengti Volodymyro Zelenskio ir Vladimiro Putino susitikimą. Tą patvirtino Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, taip pat Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

– Anot pranešimų iš Ukrainos, okupacinių pajėgų prieš kurį laiką pagrobtas Melitopolio meras Ivanas Fedorovas atgavo laisvę mainais į devynis rusų karius (gim. 2002/2003 m.).

– Vakarų Ukrainoje sulaikyta dvylika vyrų, kurie bandė neteisėtai palikti valstybę. Jiems talkinę vietiniai gyventojai suimti. Šiuo metu iš Ukrainos išvykti negali vyrai nuo 18 iki 60 metų (išskyrus išimtis).

– JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį nuotoliniu būdu kalbėsis su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu. Pagrindinė tema – Rusijos agresija Ukrainoje ir Kinijos laikysena.

– Anot Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo, Putinas yra “asmeniškai atsakingas” ir už jaunų rusų karių mirtis ar sužeidimus agresijos Ukrainoje metu.

– JAV Gynybos sekretorius Lloydas Austinas dar kartą patvirtino, kad neskraidymo zona Ukrainoje nebus įvedama, nes tai reikštų tiesioginę karinę konfrontaciją su Kremliumi. Anot jo, Ukraina, su Vakarų tiekiama ginkluote, geba ginti savo oro erdvę. Taip pat bus bandoma padėti Ukrainai efektyviau atremti raketines atakas ir artileriją (pvz., tam galėtų talkinti radarai, kurie padėtų identifikuoti, iš kur yra šaudoma – tokių Ukrainai keliolika vienetų jau buvo siųsta anksčiau). Austinas vieši Bratislavoje, mat Slovakija sutinka Ukrainai siųsti S-300 oro gynybos sistemas – mainais slovakai nori gauti “tinkamą pakaitalą” iš Vakarų.

– Kremlius niršta dėl to, kad Bidenas žiniasklaidai Putiną pavadino “karo nusikaltėliu”.

– Rusijos agresija Ukrainoje gali sąlygoti maisto krizę Afrikoje ir Vidurio Rytuose, kuri gali trukti 12-18 mėn., sako Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

– Anot Prancūzijos užsienio reikalų ministro Jeano Yveso Le Driano, Rusija “tik apsimetinėja”, jog derasi su Ukraina, nes tęsia karinę agresiją.

– Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace’as teigia, kad šiandien su juo mėgino pasikalbėti asmuo, apsimetantis Ukrainos premjeru. Po kelių neįprastų klausimų pokalbis buvo nutrauktas. Wallace’as tai pavadino “desperatišku” Rusijos dezinformacinės kampanijos veiksmu.

– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.

Šimtai žmonių gali būti įstrigę po Rusijos antskrydžio trečiadienio vakarą sunaikinto Mariupolio teatro požeminėse bombų slėptuvėse (dailymail.co.uk)

*****

 

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Darius Kuolys. Kaip LRT cenzūruoja „The New York Times“ 

  Šiandien LRT portalas lietuviams atpasakoja vakar dienraštyje „The New York Times“ paskelbtą straipsnį apie Rusijos žvalgybos rengtas diversijas...

Krescencijus Stoškus. Gal Kondratovičius su valstybine kalba iš viso mažai turėjo reikalų

Šio ryto „Aktualioji studija“ (LRT): pokalbis su Vidaus reikalų ministru V. Kondratovičiumi, kurio tėvai ir seneliai gyveno Lietuvoje,...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt septintoji (sausio 15) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Į Tėvynę grįžo rusijos nelaisvėje laikyti 25 Ukrainos kariai ir civiliai. Ukrainos prezidentas V. Zelenskyi Lenkijos...

Tokius veiksmus galima traktuoti kaip svetimųjų inspiruotą priešišką mūsų šaliai veiklą

Sausio 12 d. paminėjome Vyčio apygardos partizanų mūšio su sovietų okupantais ir kario savanorio plk. Juozo Krikštaponio, Lietuvos...