2025-01-16, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Dvidešimt septintoji (kovo 22) diena.

Mindaugas Sėjūnas, Aurimas Navys, VšĮ Visuomenės informacinio saugumo agentūra

Strateginis – politinis lygmuo.
JAV prezidentas J. Bidenas įspėjo, jog putinas gali Ukrainoje panaudoti cheminį ginklą, o Rusija iškvietė JAV ambasadorių pasiaiškinti, kodėl J. Bidenas pavadino Putiną „karo nusikaltėliu”. Nu įdomu, kodėl?

Kinija po truputį atsuka nugarą Rusijai. Žodis “sankcijos” Pekinui kelia siaubą. Komunistai pažadėjo, kad vykdys politiką, kuria skatins smunkančią ekonomiką ir išlaikys finansų rinkų stabilumą.

Rusija paskelbė nutraukianti derybas su Japonija dėl oficialios Antrojo pasaulinio karo taikos sutarties pasirašymo. Priežastis – Tokijo reakcija į Maskvos karinius veiksmus Ukrainoje. Japonija paskelbė, jog panaikins Rusijos palankumo prekyboje statusą, išplės Rusijos elitui taikomo turto įšaldymo mastą ir uždraus tam tikrų produktų importą dėl jos įsiveržimo į Ukrainą. Tik primenam, kad Rusija ir Japonija vis dar oficialiai nenutraukė Antrojo pasaulinio karo ginčo dėl Kurilų salų.

Operacinis lygmuo

Putinui sunkiai sekasi pakelti rusų tautą na riešajuščij boi / lemiamam mūšiui, todėl aktyvinami informaciniai veiksmai neapykantos ukrainiečiams sukėlimui. „Komsomolskaja pravda“ (kontroliuojama GRU) paskelbė, jog Rusijos nuostoliai jau siekia 9861 žuvusiųjų ir 16153 sužeistųjų. Manome, kad tai daroma dviem tikslais: vengiama sprogimo, kuomet realus žuvusių skaičius (skelbta, jog žuvo 501 karys) akivaizdžiai viršys oficialiai skelbiamus; ir/arba pakurstyti neapykantą tiek daug gyvybių atėmusiam priešui.

Putino draugelis režisierius Nikita Michalkovas pareiškė, jog Ukraina ir JAV, užkrėtę paukščius virusais, siekė išnaikinti slavų tautą (rusus). Neseniai tokį pat patį kliedesį oficialiai paskelbė Rusijos gynybos ministerijos informacinio štabo vadovas, generolas konašenkov. Lieka neaišku, kaip mirtinais virusais apkrėsti paukščiai būtų skridę tik viena kryptimi, tūpę ir užkrėtę virusais išskirtinai rusus.

Taktinis lygmuo
Pasiekia informacija, kad namo, pas mamas, po truputį grąžinami šauktiniai. Didžioji jų dauguma pabėga iš mūšio lauko, palikdama techniką (300 šauktinių pabėgo, palikę 70 vnt. technikos) arba atsisako vykdyti įsakymus. Todėl Kremliui lieka statyti kortą ant kraujo ir karo mačiusių orkų. Tačiau problemos ir čia: „nenugalimieji“ virsta alkana, plėšikaujančia, nevaldoma orda – reikia ėdalo ir degtinės.

Suaktyvėjo Kijevo, Rivnės ir kitų vakaruose esančių miestų oro gynyba, raketos sėkmingai numušamos. Manome, jog šiuos miestus pasiekė priešlėktuvinės gynybos sistemos.

Pranešama apie Baltarusijos pietuose 18 km nuo Ukrainos sienos sutelktą naują karinę techniką ir didelį palapinių miestelį. Panašu, jog orkai vis dar mėgins veržtis į Kijevą.

Foto: rusų okupantas pasiduoda ir perduoda ukrainiečiams tanką, taip išgelbėdamas savo gyvybę.

*****

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Sveiki, padėtis fronte iš esmės nepakitusi, tad yra proga detaliau pažvelgti į situaciją Mariupolyje.

Kodėl taip nutiko?

Karo pradžioje (2014 m.) agresorius jį pabandė užimti iš eigos, tačiau tuomet ukrainiečiai apsigynė ir išvijo juos lauk. 2015 m. pradžioje šalia Mariupolio esantis Shyrokine buvo intensyvių mūšių epicentre. Long story short – visus 8 – erius Rusijos karo prieš Ukrainą metus Mariupolis buvo pafrontės miestas, tad čia nuolat besirotuojančios pajėgos rimtai žiūrėjo į miesto gynybą (nuolat vykdė rekognoskuotę, planavo operacijas, įrenginėjo pozicijas, treniravo padalinius, kaupė resursus). To pasėkoje miestas karą pasitiko pasiruošęs.

Spaudimas Mariupoliu iš rytų prasidėjo pirmosiomis karo dienomis ir ukrainiečiai tam buvo pasirengę. Problema buvo kitur. Ukrainos politinė ir karinė vadovybė tinkamai neįvertino Krymo grupuotės pajėgumo ir pirminiame etape neskyrė tinkamo dėmesio Pietinės krypties gynybai. Dėl to agresorius ne tik sąlyginai lengvai persikėlė į vakarinį Dniepro krantą, tačiau gana sparčiai vystė puolimą Vasylivka, Tokmak, Berdiansk kryptimis. Kai agresorius užėmė Berdiansk, jis turėjo dvi galimybes:

-veržtis Bilmak link ir kuo greičiau pabandyti susijungti su Volonovachą puolančiais rusais, t.y. apsupti visą aplink Mariupolį esančią ukrainiečių grupuotę;
-nuo Berdiansko veržtis link Mariupolio ir pradėti blokuoti miestą.

Vis stiprėjantis ukrainiečių pasipriešinimas ir ilgą laiką besitęsusios nesėkmės prie Volnovachos agresoriui nepaliko kitos išeities, kaip bandyti įvykdyti bent antrą variantą. Kai orkai priartėjo prie Mariupolio iš vakarų, gynėjai nebeturėjo kitos išeities kaip perskirstyti pajėgas (iš prioritetinės rytinės pusės permesti dalį pajėgų į vakarus). Tuo agresorius pasinaudojo ir beveik vienu metu (kovo 12 – 13 d.) miesto prieigas pasiekė iš vakarų ir iš rytų. Tuo pat metu agresorius apėjo Volnovachą, jo aktyvūs veiksmai šiaurinių Mariupolio priemiesčių link pasidarė dažnesni ir kryptingesni. Miestas blokuotas iš visų pusių.

Operacijų sumanymas ir rezultatai.

Čia galime burti iš kavos tirščių, nes abiejų pusių planų neturime. Panašu, kad vientisos ir aiškios kontaktinės linijos nėra. Daug pasipriešinimo židinių, vietų, kur priešas yra prasiveržęs, no man‘s land vietovių. Tačiau žvelgiant į tai, kas vyksta ir matant žemėlapį, galima daryti prielaidas, kad karybos teorija ir praktika diktuotų, jog ukrainiečiai turėtų gintis trimis zonomis, kurias sąlyginai galime vadinti žiedais:

  • „Išorinis žiedas“. Teoriškai miesto prieigose vykdoma žvalgyba, priešas naikinamas artilerijos ugnimi, vykdomos pasalos. Realybėje tai daugiausia matėme iki kovo vidurio, kada agresorius blokavo miestą;
  • -„Vidinis žiedas.“ Teorija diktuoja, kad kirtus „išorinį žiedą“ priešas blokuojamas, sekinimas, daliniai ir padaliniai atakuojami jų mūšio rikiuotės formavimo vietose ir susitelkimo rajonuose.

Praktikoje tai matome dabar, kuomet:

  • Ukrainiečiai dronų ir artilerijos pagalba naikina orkus jų susitelkimo rajonuose mieste (pvz. GRU 22 – osios spec. paskirties brigados susitelkimo rajono apšaudymas);
  • Puolančių (ar besiruošiančių pulti) rusų šarvuotos technikos kolonų naikinimas;
  • Manevrinė gynyba miesto gatvėse. Pašėlusio BTR4 ekipažo vaizdai rodo, kad ukrainiečių lengvai šarvuota technika juda tarp gatvių ir apšaudo priešo šarvuotą techniką, o priekyje laukia medžioklei pasirengę pėstininkai. Jei ukrainiečių šarvuota technika nesusitvarko ar išvilioja orkų techniką/pėstininkus judėti link įkyraus pašėlusio BTR4, ukrainiečių pėstininkai, prisidengdami pastatais, gali smūgiuoti puolantiesiems į flangą;
  • „Citadelė“. Teoriškai tai pagrindinis ir tvirčiausias gynybos žiedas, kuriame sutelkta ir didžiausia dalis artilerijos, šarvuotas rezervas, atsargos ir pan. Žvelgiant į žemėlapį Mariupolio atveju tai galėtų būti Kalmius, Kalčyk ir Boika pr. ribojama miesto dalis. Tai, kad kol kas matome BTR4 džiazą, indikuoja, jog gynėjų tankai dar laukia savo valandos.

RF pajėgos:

  • Atrodytų, kad pirmiausia orkai siekia atkirsti pietinę miesto dalį su uostu. Tokią prielaidą galime daryti todėl, kad didžiausias mūšių intensyvumas fiksuojamas pietrytinėje ir pietvakarinėje miesto dalyse. Tai nereiškia, kad kituose sektoriuose nieko nevyksta, tačiau panašu, kad veiksmų prioritetas yra pietuose;
  • Viena vertus, atrodo keista, kad šiaurinė miesto pusė nėra atakuojama taip, kaip galima buvo tikėtis. Juk ten nėra didelių gamtinių kliūčių kaip rytinėje ir vakarinėje miesto dalyse. Tačiau atsakymas galėtų būti tame, kad rusai vis dar labai užimti aplink Volnovachą. Pirmiausia, šio sektoriaus kontrolė užtruko, tad pajėgų kaupimas šiauriniuose Mariupolio priemiesčiuose (nuo Volnovachos pusės) truko trumpiau nei miesto rytuose ar vakaruose. Be to, aplink Volonovachą dar vyksta intensyvūs mūšiai, tad pilna apimti iš šiaurės permesti pajėgų Mariupolio puolimui agresorius negali;
  • Agresoriaus puolimas akivaizdžiai įstrigęs. Tai rodo ir tai, kad beveik visą laiką mūšio lauke daugiausia matėme RF konvencines pajėgas (tiesa, dažniausiai skrebučių pavidale). Tačiau pastarąsias kelias dienas vis dagiau matosi daug atšalusių „specnaziorų“ ir jų „net analogov“ Tigrų ir kitos lengvos technikos. Atrodo, kad orkai tradiciškai savo manevrinių pajėgų nesėkmes bando spręsti „specnazioriška žvalgyba mūšiu“. Nieko jie neišmoko nei iš Kyivo, nei iš Charkivo.

Problemos ir galimybės.

  • Šiuo metu deblokuoti Mariupolio neįmanoma. Problema ne tik ta, kad iki savų pajėgų miestą skiria apie 100 km. Esmė tame, kad pietiniame Donbaso flange ukrainiečių pajėgos sunkiai kaunasi, tad prasimušti iki Mariupolio nėra galimybės;
  • Geriausia, kaip jie galėtų padėti Mariupolio gynėjams – ne tik tvirtai gintis Volnovachos sektoriuje, bet pabandyti čia kartas nuo karto kontratakuoti. Taip pavyktų trikdyti agresoriaus bandymą sustiprinti spaudimą Mariupoliui iš šiaurės, tad gynėjai galėtų toliau koncentruotis ten, kur jiems gintis sekasi, t.y. rytinė ir vakarinė miesto pusės;
  • Kad ir kaip gerai ukrainiečiai kaunasi artimose kautynėse, visgi orkai čia turi persvarą ugnimi. Taip, ukrainiečiai smogia tikslius ir skausmingus smūgius savo artilerija ar dronais, tačiau resursai vis labiau senka, o baigiant sugriauti miestą vis sunkiau bus paslėpti ugnies sistemas;
  • „Žaliasis koridorius“ civiliams palikti miestą ne tik būtų būdas išgelbėti jų gyvybes, bet labai palengvintų ukrainiečių karių dalią. Jų kovinė nuotaika yra labai aukšta, tačiau visgi civilių žūtys, poreikis rūpintis jais nepadeda karinėms operacijoms. Tai sekina resursus, veikia moralę. Turbūt todėl orkai ir atsisako išleisti gyventojus iš miesto.

Azov Kautynės Mariupolyje:

*****

Egidijus Papečkys

Dvidešimt šešta diena (kovo 21, pirmadienis)

Rusijos gynybos ministerija vėl pradėjo naudoti terminą „nacionalistinės formuotės“, kurį girdime nuo pat karo pradžios. Vos kelias dienas buvo kalba apie „Ukrainos ginkluotąsias pajėgas“, spėju, kad dėl derybų. Matomai, jos nevyksta taip „rezultatyviai“, kaip buvo skelbiama tų pačių rusų.

Šiandien parodytas video įrašas, kaip Rusijos pajėgos apšaudė prekybos centrą, nes prie jo sustojo (taip teigia rusai) Ukrainos salvinė raketinė sistema „Grad“. Sako, kad visa baterija (bateriją sudaro 4-6 mašinos), tačiau įraše matome tik vieną. Faktas, kad įrašas sukurptas, sulopytas ir tiek pat legitimus, kiek vaiko suklastotas atleidimo nuo fizinio raštelis su suklastotu tėvo parašu. Rusai išreiškė „pasipiktinimą“, kad neva tai yra neteisėta ir kad ukrainiečiai dengėsi civiliais. Melas. Nusikalstama ir neteisėta yra Rusijos agresija prieš Ukrainą ir jos piliečių žudymas, bet šimtai įrašą komentuojančių rusų nuoširdžiai smerkia ukrainiečius – kaip jie drįsta gintis! Šių žmonių galvose nuo kognityvinio disonanso išprotėjo net ten lakstantys propagandiniai tarakonai.

Rusai vakar davė „šansą“ pasiduoti Mariupoliui. Manipuliacija, puikiai žinant, kad nepasiduos. Agresorius neva rūpinasi ten įkalintais žmonėmis. Iš tiesų, patys rusai neleido atidaryti humanitarinio koridoriaus, ir dabar barbariškai apšaudo ir bombarduoja miestą, nesirūpindami civiliais. Labiausiai Rusijos pajėgoms norisi paimti į nelaisvę čia besiginančius ukrainiečius, kad galėtų kankinti ir tyčiotis iš pasidavusių į nelaisvę, visų pirma – iš savanoriško pulko „Azovas“ karių. Sklandantys gandai apie Mariupolio užėmimą yra gerokai perdėti.

Vakar kalbėjome apie galimai prie Bresto puolimui telkiamas Baltarusijos pajėgas. Šiandien jos neva atsitraukė, pabaigę „netikėtą patikrinimą“. Tiesą sakant, man atrodo ten tiesiog „pamanevravo“ vietoje dislokuota 38-oji atskiroji gvardijos šturmo desanto brigada. Tikslas neaiškus, greičiausiai – Kremliaus prašymu siekiant palaikyti įtampoje ukrainiečius.

Jau galima neabejoti, kad netrukus Ukrainą pasieks Slovakijos perduotos sovietų gamybos oro gynybos sistemos S-300, beveik neabejoju, kad sovietinės oro gynybos sistemos bus permestos ir iš kitų jas turinčių NATO šalių. Puiki proga jomis atsikratyti (seni sovietiniai ginklai ir technika yra kaip akmuo prie kojos, kurio ilgą laiką neleido atsikratyti banalus skūpumas), tuo pačiu stipriai pagelbėjant Ukrainai.

Pakankamai rimti šaltiniai (pirmas, berods, buvo Reuters) skelbia, kad JAV derasi su Turkija dėl neseniai iš Rusijos nupirktų sistemų S-400 perdavimo ukrainiečiams, už tai gaunant „Patriot“ sistemų ir grįžtant prie F-35 naikintuvo įsigijimo projekto. Tiesą sakant, man ši istorija atrodo labai mažai tikroviška ir labai nustebčiau, jeigu taip įvyktų. Bet … ko tik nenutinka šiandieniame pasaulyje. Turkų įsigytos sistemos S-400 yra eksportinis, kuklesnis variantas nei tos, kuriomis ginkluotos pačios Rusijos pajėgos. Sistemos architektūra labai panaši į senesnės S-300, o kai kurie komponentai – praktiškai tie patys. Neabejoju, kad ukrainiečiai ją įsisavintų žaibiškai. Bet čia būtų toks antausis Kremliui, kad saldu vien apie tai pagalvojus. Abejoju – bet smagu pasvajoti.

Rusų pajėgos vis dažniau šaudo į okupuotose teritorijose protestuojančius civilius. Nepaisant stiprėjančių represijų, žmonės toliau protestuoja.

Toliau apšaudomi ir bombarduojami civiliai, akivaizdžiai taikantis konkrečiai į miestų centrus ir gyvenamuosius kvartalus.

ES dabar turėtų skubiai daryti pirkimus, spjaunant į visas viešųjų pirkimų taisykles, ir organizuotai užpirkti šalmus, šarvines liemenes, batus, ekipuotę ir būtiniausias medicinos priemones. Ir visa tai vežti, vežti ir vežti non-stop.

JAV, be tų modernių priemonių, kurias ką tik skyrė Ukrainai, turėtų iššluoti Bulgarijos ir Rumunijos sandėlius ir padaryti naujus užsakymus ginklams ir šaudmenims, kurie ukrainiečiams pažįstami ir kurie analogiški ukrainiečių naudojamiems ginklams.

Iš Lenkijos, Čekijos ir Slovakijos sandėlių ir privačių firmų supirkti visas sovietinių laikų savaeiges ir tempiamas haubicas, minosvaidžius ir sviedinius, pradedant nuo 152 mm savaeigių pabūklų Dana ir baigiant 120 mm minosvaidžiais.
Vakarai turi užversti Ukrainą ryšio priemonėmis ir naktinio matymo prietaisais. Visa tai įperkama.

Jeigu Rusija rimtai nesėda prie derybų stalo su Ukraina, jau laikas perduoti ir naikintuvus MiG-29.

Nes dabar reikalingas rimtesnis spaudimas Kremliui. Ar tai gali labiau eskaluoti padėtį? Taip, tokia grėsmė yra. Tačiau Vakarams atėjo laikas griežtinti ne tik sankcijas, bet ir retoriką, Rusiją statant į mažiau komfortišką padėtį.

Beje, šiandien V. Zelenskis pasakė, kad dėl Donbaso ir Krymo turi spręsti visuotinis Ukrainos referendumas. Kremlius niekada su tuo nesutiks, ir rytoj išgirsim naujus grasinimus. Bet iš esmės tai labai neblogas ėjimas, spaudžiantis rusus sėsti derėtis.

Ukrainiečiai šiandien vėl demonstruoja įrašus su sunaikinta ir paimta Rusijos pajėgų technika. Vaizdai labai primena Žiemos karą. Tačiau tada, 1939-1940 m. rusai galėjo pasiskųsti žiema ir sunkiai praeinama vietove, o Ukrainoje juos muša visur – miestuose, laukuose ir keliuose. Turiu pastebėti, kad paskutinėmis dienomis labai pasikeitė Rusijos gynybos ministerijos įrašuose matoma rusų pajėgų žygio tvarka – intervalai kolonoje tarp mašinų nenormaliai dideli. Taip siekiama sumažinti nuostolius tiek nuo artilerijos ugnies, tiek nuo oro atakų, tiek nuo sausumos pajėgų pasalų, t.y. prarastų vieną ar kelias mašinas, o kita kolonos dalis spėtų išsisklaidyti.

Ukrainiečiai išmokė rusus bijoti!

*****

Linas Karpavičius

23-a, 24-a ir 25-a karo dienos.

Ukrainos pareigūnai patvirtino, kad negali nutraukti Mariupolio apsiausties karinėmis priemonėmis, taip pat paaiškino padėtį netoliese. Rusijos pajėgos ir toliau bando prasiveržti pro Ukrainos linijas Donbase, bet kol kas nesėkmingai.

Situacija frontuose primena salavietę. Rusijos pajėgos šiuo metu negali pradėti jokio didelio puolimo, nes Mariupolis sutraukia elitines pajėgas ir bando atakuoti mažais proveržiais. Ukrainos kariuomenė neturi priemonių tinkamai kontratakuoti, daugiausia dėl Rusijos pranašumo ore.

Sekmadienį žemėlapis beveik nepasikeitė. Rusijos pajėgos toliau veržėsi kryvyi Rih link, tačiau Luhansko srityje joms nepavyko išsiveržti į priekį. Ukrainos pajėgos sėkmingai surengė pasalą keliems konvojams už priešo linijų Sumų ir Černigovo regione.

Pasak Ukrainos žvalgybos, Baltarusija nusprendė įsitraukti į karą agresoriaus pusėje. Artimiausiomis dienomis pamatysime, ar tai tiesa, ar ne.

Kijevo sritis. Ukrainos žvalgybos grupės ir bepilotės skraidyklės pastebėjo Rusijos karius, kasančius apkasus netoli Brovarų, o tai rodo taktikos pasikeitimą vakariniame Dniepro krante.

Vakariniame Dniepro krante Rusijos pajėgos persikėlė į anksčiau ginčijamas gyvenvietes ir toliau telkė savo pajėgas už Irpino upės. Nė viena pusė šeštadienį tame rajone nepradėjo puolimo operacijos. Tačiau tai nereiškia, kad šalia kontaktinės linijos nėra susidūrimų.

Padėtis rytiniame krante nesikeičia.

Rusijos armija bandė prasiveržti pro Ukrainos linijas Kijevo link, bet užpuolikai patyrė didelių nuostolių ir pasitraukė. Pasak Ukrainos pareigūnų, buvo eliminuotas bendras Rusijos 6-ojo tankų pulko būrys.

Rusijos sparnuotoji raketa pataikė į prekybos centro teritoriją Kijevo Podilskio rajone likus kelioms minutėms iki vidurnakčio. Vyksta gelbėjimo operacija.

Žitomiro sritis. Be pokyčių.

Černigovo sritis. Dalinė Černigovo blokada tęsiasi. Nė viena pusė neatlieka puolamųjų operacijų.

Rusų kariai įžengė į Lukaševkos kaimą be jokio pasipriešinimo.

Ukrainos kariai smogė keliems rusų konvojams ir kaip pranešama, nutraukė tiekimo kelius Rusijos daliniams Brovaruose.

Sumų sritis. Ukrainos pajėgos surengė pasalą kolonai Trostianece ir sunaikino keletą Rusijos technikos vienetų.

Sekmadienį, Ukrainos pajėgos sugebėjo surengti pasalą keliems konvojams per dieną, sukeldamos daugiau problemų įsibrovėliams tame rajone.

Charkovo sritis. Rusijos kariai tęsė puolamąją operaciją Iziumo link, tačiau nepasiekė reikšmingos pažangos. Jie vis dar kontroliuoja šiaurinę miesto dalį, o ukrainiečiai – pietinę dalį.

Rusijos kariai vėl pasiekė Dernachį, bet jo nepriėmė. Ukrainos pajėgos smogė kitam netoliese esančiam Rusijos konvojui ir sunaikino keletą rusiškos technikos vienetų.

Ukrainos žvalgyba mano, kad Rusijos kariai gali nutraukti operaciją netoli Iziumo ir bandys kirsti Severskio Donecko upę kur nors kitur.

Lugansko sritis. Ukrainos pareigūnai patvirtino, kad Rusijos pajėgos įžengė į šiaurinį Rubižnės pakraštį, bet nesugebėjo įžengti į miesto teritorijas šalies pietuose. Ukrainos pajėgos atrėmė Rusijos puolimą prieš Kreminną ir Sievierodonetską. Toliau tęsėsi ir mūšis dėl Popasnos.

Donecko sritis. Ukrainos prezidentūros patarėjas O. Arestovychas paaiškino situaciją Mariupolyje. Artimiausios Ukrainos pajėgos nuo Mariupolio yra į šiaurę nuo Volnovachos, o kitos dalys yra 100 km (Velyka Novosilkai), 120 km (Huliaipolei) ir 150 km (Orechovui) nuo miesto.

Rusijos kariai bandė veržtis į Taramčiuko kaimą netoli Novotroitsko, bet kaimo gynėjai atsilaikė.

Šiaurėje Rusijos pajėgos bandė prasiveržti per Ukrainos gynybos linijas link Avdijivkos, Verkhnotoretske ir Krymske (netoli Horlivkos).

Rusijos pajėgos užėmė Stepną netoli Novotroitskės. Šiaurėje priešas bandė prasiveržti linijas į šiaurę nuo Avdijivkos, tačiau Ukrainos kariai atrėmė ataką.

Rusijos pajėgos užėmė vyriausybinį pastatą rytinėje Mariupolio dalyje ir taip pat tvirtino, kad įžengė į Azovstalio metalurgijos gamyklą.

Padėtis tebėra įtempta, bet Ukrainos jūrų pėstininkai ir Nacionalinė gvardija neleido prasiveržti per pagrindines gynybines linijas miesto viduje.

Rusijos laivai pirmą kartą apšaudė Mariupolį. Miestas yra be sustojimo apšaudomas artilerijos, tačiau Rusijos pajėgos negali įsiveržti giliai į miestą ir suskaldyti Ukrainos pajėgų. Nepaisant to, kad Ukrainos gynėjai laikosi ir kelia nuožmų pasipriešinimą, tai negali tęstis amžinai ir anksčiau ar vėliau jie pritrūks atsargų.

Rusijos pajėgos pasiūlė žalią koridorių visiems Ukrainos kariams Mariupolyje, jei jie sudės ginklus. Ukrainos pajėgos atsisakė.

Ukrainos prezidentūros patarėjas O. Arestovychas sakė, kad karinė operacija Mariupoliui atkurti šiuo metu yra neįmanoma. Visi bandymai teikti paramą iš oro pastarosiomis dienomis žlugo, o Ukraina neturi jokių priemonių įveikti Rusijos oro pranašumą regione.

Zaporožės sritis. Ukrainiečiai pranešė, kad jų pajėgos surengė pasalą priešo kolonai, važiavusiai Zaporožės link, ir sunaikino daugumą transporto priemonių.

Mykolajivo sritis. Rusijos sparnuotoji raketa pataikė į 79-osios oro desanto brigados kareivines Mykolaive. Per šią ataką žuvo mažiausiai 40 Ukrainos karių.

Rusų pagrindinė puolamojį grupė šiaurėje buvo sunaikinta, tačiau priešas vis dar kontroliuoja kelis kaimus šiauriau Mykolaivo.

Chersono sritis. Rusijos logistikos koloną Snihurivkoje užpuolė vietinis Ukrainos teritorinės gynybos dalinys. Rusijos kariai toliau stiprino veržimąsi link Kryvoi Rih. Remiantis naujausiais Rusijos pajėgų veiksmais, galime daryti prielaidą, kad jie kol kas nusprendė nepulti Mykolaivo ir vietoj to judėti link Kryvoi Rih.

Rusijos pajėgos besiverždamos į šiaurę užėmė Novovorontsovką ir Kochubeivką.

Rusijos pajėgos toliau veržėsi į šiaurę link Kryvyi Riho. Pranešama, kad jie pasiekė miesto apylinkes. Nepaisant to, Kryvyi Rih, atrodo, yra dabartinis okupantų pajėgų pietuose prioritetas, o Mykolaivas kol kas atidėtas.

*****

Linas Kojala

Ukraina. 25-oji invazijos diena

– Ukraina laikosi. Analitinio centro ISW paskelbta analizė teigia, kad “pirminė Rusijos karinės kampanijos dalis, kurios metu siekta okupuoti Ukrainos sostinę, kitus didžiuosius miestus bei nuversti valdžią, baigėsi nesėkme”. Tą iš esmės patvirtinta ir JAV Gynybos sekretorius Lloydas Austinas. Rusijos pajėgos šiuo metu esą siekia įsitvirtinti teritorijose, iš kurių artilerija galėtų apšaudyti Kyjivą, tačiau nėra aišku, ar pavyks tą padaryti. Didžiausias pavojus Ukrainos kariuomenei – pajėgų, esančių rytinėje šalies dalyje, atkirtimas. To siekia okupantai, bet neaišku, ar jie tam turi pakankamai pajėgų. Tikėtina, kad karas toliau nusineš aukas, bet nevyks strateginių pokyčių; tokia situacija gali tęstis savaites, galimai – net mėnesius.

– Volodymyras Zelenskis dar kartą pakartojo, jog yra pasirengęs kalbėtis tiesiogiai su Vladimiru Putinu; jei derybos nepavyks, anot Zelenskio, gali kilti Trečiasis pasaulinis karas.

– Kreipdamasis į Izraelio parlamentą, Zelenskis lygino rusų veiksmus su Holokausto nusikaltimais ir prašė leisti naudoti Iron Dome priešraketinę gynybos sistemą, kuri “padėtų saugoti ukrainiečių, Ukrainos žydų gyvybes”.

– Anot Jungtinių Tautų, karas Ukrainoje privertė namus palikti dešimt milijonų šalies gyventojų. Apie 3,4 mln. jau išvyko į kitas valstybes. Oficialus civilių aukų skaičius – 902, tačiau neabejojama, kad praktiškai jis – ženkliai didesnis.

– Sankt Peterburge, Maskvoje ir kitur sekmadienį vykusių protestų metu sulaikyta apie 1000 žmonių. Nuo karo pradžios suimtųjų skaičius siekia apie 15 tūkst.

– Ukrainos pareigūnai pradėjo per 2 tūkst. tyrimų dėl rusų karių vykdomų nusikaltimų, tarp kurių – prievartavimai, žmogžudystės ir kita.

– Ukrainos miestuose, kur įsitvirtino okupacinės pajėgos, tęsiasi taikios protestų akcijos. Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba viešina vaizdus iš Chersono, kuriuose matyti karinį rusų transportą stumiantys ir “namo!” skanduojantys vietos gyventojai.

– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.

*****

Locked N’ Loaded

Gera rytą ir džiaugiamės sugrįžę.

Kyivo kryptis. Nei per pastarąsias tris dienas, nei tuo labiau per pastarąją parą be didelių pasikeitimų:

-Šiaurės vakariniame ir vakariniame sektoriuose ukrainiečiai toliau laiko agresorių per kovinį atstumą, atmuša visus jo bandymus pasiekti taktinių laimėjimų. Orkai nepavargo lipti per savo lavonų ir sudegintos technikos kalnus aplink Buchia, Irpen, tad tie kalnai tik didėja.

-Šiaurės rytiniame ir rytiniame sektoriuose sostinės gynybą ir toliau lengvina tai, kad čia priešas priverstas vienu metu spręsti tris užduotis:
-blokuoti Chernihiv;
-užimti Sumy ir apsaugoti savo iš dalies kontroliuojamą koridorių link Nova – Basan;
-kaupti pajėgas aplink Brovary ir neleisti čia ukrainiečiams perimti iniciatyvos.

Tik išsprendęs jas visas, agresorius gali galvoti apie sostinės šturmą iš šiaurės rytų ir rytų. Tai jam nesiseka, to pagrindinė priežastis ukrainiečių aktyvumas. Jie puikiai supranta, kad jiems užtenka neatiduoti Chernihiv ir toliau grasinti orkų tiekimo kolonoms nuo Sumy link Brovary ir jie sąlyginai saugūs. Tai jie ir daro.

Tuo pačiu neatmestina, kad rusai pabandys šią problemą pradėti spręsti nuo Sumy. Pasirodė informacija, kad orkai ten kuria dar vieną puolamąją grupuotę, eilinį kartą bandys užimti miestą ir plėsti savo placdarmą. Nebesuskaičiuojame, kiek kartų jau jie tai bandė daryti. Nebesuskaičiuoja ir ukrainiečiai, tik eilinį kartą vakar vakare artilerija sudaužė šios grupuotės dalį. Sunku pasakyti, greičiausiai atsitiktinumas, bet šalia Sumy buvo susprogdintos cheminių atsargų saugyklos, pasklido nuodingas amoniakas. Tiesa, vėjas pučia šitą nuodingą šūdą nuo Sumy, tad jei ir orkai kažką planavo specialiai, tai jų planas neišdegė.

Charkiv kryptis. Ir toliau miestas agresoriui yra tarsi kaulas gerklėje. Jei tvirta gynyba ties Chernihiv yra viena iš sąlygų apginti sostinės šiaurės rytinį sektorių, tai Charkivas – vartai į Dnipro ir ukrainiečių Donbaso grupuotės užnugarį. Panašu, čia agresorius nepajėgus vykdyti puolamųjų operacijų ir beatodairiškai daužo iš visų vamzdžių. Ukrainiečiai nelieka skolingi, antai vakar smogė orkų artilerijos pozicijoms, sunaikinta TOS1 „Buratino“ (reaktyvinių salvinių padegamųjų (termobarinių) raketų sistema) ir dar aibė kitokių vamzdžių.

Donbaso kryptis:
-Šiaurinis flangas. Agresorius ir toliau nesėkmingai bando pralaužti tvirtą ukrainiečių gynybą prie Izyum. Persikelti į kitą Donec upės krantą nepakanka, kadangi ukrainiečiai tokias orkų pajėgas naikina itin tikslia artilerijos ugnimi ir vargina kontratakomis. Tokiu būdu kelias į Slaviansk vis dar lieka ukrainiečių rankose.

Toliau stebina Severodenetsk gynėjai. Nors Rubizhne iš dalies kontroliuojama agresoriaus, tačiau panašu miestelio visiškai gynėjai nepaliko (arba bent jau pietinė miestelio dalis yra “no man’s land”). Agresoriaus bandymai iš šiaurės rytų ir rytų atakuoti Severodonetsk taip pat nesėkmingi. Visgi spaudimas didėja, agresorius stengiasi perimti ir vakarinę Donec upės kranto kontrolę (susidūrimai Pryivilia). Reikia tikėtis, kad ukrainiečiai čia pakartos Izyum sėkmę, kuomet gynybai dėkinga vietovė ir puikiai parengta gynyba duoda savų vaisių.

Jei dar nuo Charkivo ukrainiečiai Severodonesk sektoriaus užnugaryje imtų kokias išdaigas krėsti, tuomet mūsų ankstesnė nelinksma prognozė dėl Severodonetsko likimo ačiū dievui nepasitvirtintų. Tuo labiau, kad priešui nesiseka ne tik perimti Popasna, bet ir iš pietų veržtis Slaviansko link, taip atkertant Severodonetsk sektorių.

-Mariupolis. Kaip galime liūdėti dėl katastrofiškos humanitarinės padėties, taip galime džiaugtis dėl įstabaus ginkluoto pasipriešinimo. Viena orkų kuopos taktinė grupė minus per dieną jau tapo gražia miesto gynėjų tradicija (šį kartą sunaikinti 4 tankai, apie 10 BTR, ir apie 100 karių išvesta iš rikiuotės). Paskutinės patvirtintos agresoriaus sunaikintos technikos lokacijos – pietvakarinė ir pietrytinė miesto dalys. Tai keli kilometrai iki anksčiau mūsų minėto gynybai patogios Kalmius ir Kalčyk upių apjuostos miesto dalies. Panašu, kad tai yra gynybos linija, iki kurios ukrainiečiai vis dar stengiasi neprileisti agresoriaus, vykdo stabdymo ir kontratakų operacijas. Siekdami pakeisti esamą padėtį sau naudinga linkme, rusai apšaudo miestą ir iš Azovo jūroje esančių laivų. Miestas kaunasi.

Pietų kryptis. Kurį laiką agresoriui ši kryptis atrodė perspektyviausia, tačiau padėtis pakito po ukrainiečių atsakomųjų veiksmų:
-Chersono oro uosto daugkartinis apšaudymas ir generaliteto netektys;
-lokalios, tačiau agresoriui skausmingos kontratakos vakarinėje Chersono pusėje;
-stringantis puolimas prie Mykolaiv ir Krivih Rih;
-pilietinis pasipriešinimas ir ginkluota rezisistencija;
-nuosekliai gynybai besirengianti Odessa.

Dabar orkai rūpinasi kaip atkurti vadovavimą ir valdymą, neleisti ukrainiečiams didinti kontratakų skaičiaus ir užgniaužti okupantams pilietinėmis akcijomis ir ginklu besipriešinančius piliečius (vis daugiau Rosgavardija dalinių pasirodo okupuotuose miestuose). Tad ir čia iniciatyva slysta iš agresoriaus rankų.

Ir pabaigai iliustracija, kokie karybos genijai bando „demilitarizuoti“ Ukrainą. Vėlgi nesinori nuvertinti priešo, bet tai ką matome vaizdelyje, net Lietuvos kariuomenės bazinį kursą ką tik baigusiam jaunesniajam eiliniui turėtų sukelti pilvo spazmus ir lengvą alpimą.

Štai taip XXI a. po Kristaus RF kariuomenėje yra rengiamos gynybinės pozicijos. Sveiko proto žmogus supranta, kad jei XXI a. gini kelią ir pozicijas įrengi per metrą nuo to kelio, t.y. pririši prie lengvai vietovėje (ką jau ten kalbėti apie žemėlapį) identifikuojamo objekto, tai labai tikėtina, kad tavo pozicija bus uždengta artilerijos ir kitos ginkluotės.

Maža to, jei tu būrio karių apkasus įsakai kasti vieną šalia kito, tai ne tik dar labiau palengvini ir taip nesudėtingą darbą artilerijai, bet tavo padalinio šaudymo sektorius neviršija to, ką iš esmės tokioje atviroje vietovėje gali uždengti dvi kulkosvaidžio komandos.

Net sunku įsivaizduoti kaip turėjo atrodyti skyriaus ir būrio vadų ugnies kortelės (ugnies planai), nors turbūt tokių apskritai orkų kariuomenėje niekas nebraižo. Ką jau kalbėti apie gynybos gylį. Šiuo atveju, karinis neišprusimas tiesiogiai proporcingas motyvacijos nebuvimui kautis – šitie kareivos panašu net nesulaukė mūšio ir išsilakstė. Dėkui Giedrius už užrodymą.

*****

unian.net

Kinijos pozicija karo Ukrainoje klausimu yra teisinga ir objektyvi, atitinka daugumos valstybių siekius, o Kinijos pusė nuosekliai gynė pasaulio taiką. Laikas parodys, kad Kinijos padėtis yra teisingoje istorijos pusėje, sakė užsienio reikalų ministras Wang Yi, komentuodamas Kinijos ir JAV lyderių Xi Jinpingo ir Joe Bideno vaizdo pokalbį kovo 18 d., rašo „Xinhua“.

„…svarbiausia yra tai, kad Kinija visada buvo jėga, ginanti taiką pasaulyje…“ – sakė Wang Yi.

Anot jo, Kinija pasisako už opoziciją karui ir už taikos apsaugą, o tai yra nuosekli valstybės užsienio politika, įsišaknijusi istorinėse ir kultūrinėse valstybės tradicijose.

„Kinija ir toliau objektyviai ir sąžiningai priims sprendimus, pagrįstus klausimo esme“, – sakė užsienio reikalų ministras.

*****

 

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Jasaitis. Vėjarodės. Ar galima susitarti? Kuo pasitikėti?

„Pozicijos“ skaitytojams pateikiame ištraukas iš spaudai rengiamos publicistikos rinktinės „Piliečio pozicija“, II dalies. Šios apžvalgos buvo paskelbtos prieš...

Neredaguotas karo grėsmės aptarimas Kaune

Vytautas Sinica Rytoj pirmąkart gyvenime dalyvausiu užsienio ir saugumo politikos konferencijoje „Sniego susitikimas“ („Snow meeting“). Gana rimta. Bet praėjusį penktadienį...

Imanuelio Kanto skvero atidarymas Pilaitėje

Vytautas Sinica Pilaitėje, Kanto alėjoje, su bendruomene atidengėme informacinę lentą apie Imanuelį Kantą jo vardo skvere prie jo vardo...

Česlovas Iškauskas. Karaliaučiaus aneksija apima ir lietuviškąją kultūrą

Kol greitai naujuoju Amerikos prezidentu oficialiai tapsiantis Donaldas Trumpas reiškia ekspansines pretenzijas į Kanadą, Grenlandiją ir Panamos kanalą,...