2025-01-16, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Dvidešimt šeštoji (kovo 21) diena.

Linas Karpavičius

23-a, 24-a ir 25-a karo dienos.

Ukrainos pareigūnai patvirtino, kad negali nutraukti Mariupolio apsiausties karinėmis priemonėmis, taip pat paaiškino padėtį netoliese. Rusijos pajėgos ir toliau bando prasiveržti pro Ukrainos linijas Donbase, bet kol kas nesėkmingai.

Situacija frontuose primena salavietę. Rusijos pajėgos šiuo metu negali pradėti jokio didelio puolimo, nes Mariupolis sutraukia elitines pajėgas ir bando atakuoti mažais proveržiais. Ukrainos kariuomenė neturi priemonių tinkamai kontratakuoti, daugiausia dėl Rusijos pranašumo ore.

Sekmadienį žemėlapis beveik nepasikeitė. Rusijos pajėgos toliau veržėsi kryvyi Rih link, tačiau Luhansko srityje joms nepavyko išsiveržti į priekį. Ukrainos pajėgos sėkmingai surengė pasalą keliems konvojams už priešo linijų Sumų ir Černigovo regione.

Pasak Ukrainos žvalgybos, Baltarusija nusprendė įsitraukti į karą agresoriaus pusėje. Artimiausiomis dienomis pamatysime, ar tai tiesa, ar ne.

Kijevo sritis. Ukrainos žvalgybos grupės ir bepilotės skraidyklės pastebėjo Rusijos karius, kasančius apkasus netoli Brovarų, o tai rodo taktikos pasikeitimą vakariniame Dniepro krante.

Vakariniame Dniepro krante Rusijos pajėgos persikėlė į anksčiau ginčijamas gyvenvietes ir toliau telkė savo pajėgas už Irpino upės. Nė viena pusė šeštadienį tame rajone nepradėjo puolimo operacijos. Tačiau tai nereiškia, kad šalia kontaktinės linijos nėra susidūrimų.

Padėtis rytiniame krante nesikeičia.

Rusijos armija bandė prasiveržti pro Ukrainos linijas Kijevo link, bet užpuolikai patyrė didelių nuostolių ir pasitraukė. Pasak Ukrainos pareigūnų, buvo eliminuotas bendras Rusijos 6-ojo tankų pulko būrys.

Rusijos sparnuotoji raketa pataikė į prekybos centro teritoriją Kijevo Podilskio rajone likus kelioms minutėms iki vidurnakčio. Vyksta gelbėjimo operacija.

Žitomiro sritis. Be pokyčių.

Černigovo sritis. Dalinė Černigovo blokada tęsiasi. Nė viena pusė neatlieka puolamųjų operacijų.

Rusų kariai įžengė į Lukaševkos kaimą be jokio pasipriešinimo.

Ukrainos kariai smogė keliems rusų konvojams ir kaip pranešama, nutraukė tiekimo kelius Rusijos daliniams Brovaruose.

Sumų sritis. Ukrainos pajėgos surengė pasalą kolonai Trostianece ir sunaikino keletą Rusijos technikos vienetų.

Sekmadienį, Ukrainos pajėgos sugebėjo surengti pasalą keliems konvojams per dieną, sukeldamos daugiau problemų įsibrovėliams tame rajone.

Charkovo sritis. Rusijos kariai tęsė puolamąją operaciją Iziumo link, tačiau nepasiekė reikšmingos pažangos. Jie vis dar kontroliuoja šiaurinę miesto dalį, o ukrainiečiai – pietinę dalį.

Rusijos kariai vėl pasiekė Dernachį, bet jo nepriėmė. Ukrainos pajėgos smogė kitam netoliese esančiam Rusijos konvojui ir sunaikino keletą rusiškos technikos vienetų.

Ukrainos žvalgyba mano, kad Rusijos kariai gali nutraukti operaciją netoli Iziumo ir bandys kirsti Severskio Donecko upę kur nors kitur.

Lugansko sritis. Ukrainos pareigūnai patvirtino, kad Rusijos pajėgos įžengė į šiaurinį Rubižnės pakraštį, bet nesugebėjo įžengti į miesto teritorijas šalies pietuose. Ukrainos pajėgos atrėmė Rusijos puolimą prieš Kreminną ir Sievierodonetską. Toliau tęsėsi ir mūšis dėl Popasnos.

Donecko sritis. Ukrainos prezidentūros patarėjas O. Arestovychas paaiškino situaciją Mariupolyje. Artimiausios Ukrainos pajėgos nuo Mariupolio yra į šiaurę nuo Volnovachos, o kitos dalys yra 100 km (Velyka Novosilkai), 120 km (Huliaipolei) ir 150 km (Orechovui) nuo miesto.

Rusijos kariai bandė veržtis į Taramčiuko kaimą netoli Novotroitsko, bet kaimo gynėjai atsilaikė.

Šiaurėje Rusijos pajėgos bandė prasiveržti per Ukrainos gynybos linijas link Avdijivkos, Verkhnotoretske ir Krymske (netoli Horlivkos).

Rusijos pajėgos užėmė Stepną netoli Novotroitskės. Šiaurėje priešas bandė prasiveržti linijas į šiaurę nuo Avdijivkos, tačiau Ukrainos kariai atrėmė ataką.

Rusijos pajėgos užėmė vyriausybinį pastatą rytinėje Mariupolio dalyje ir taip pat tvirtino, kad įžengė į Azovstalio metalurgijos gamyklą.

Padėtis tebėra įtempta, bet Ukrainos jūrų pėstininkai ir Nacionalinė gvardija neleido prasiveržti per pagrindines gynybines linijas miesto viduje.

Rusijos laivai pirmą kartą apšaudė Mariupolį. Miestas yra be sustojimo apšaudomas artilerijos, tačiau Rusijos pajėgos negali įsiveržti giliai į miestą ir suskaldyti Ukrainos pajėgų. Nepaisant to, kad Ukrainos gynėjai laikosi ir kelia nuožmų pasipriešinimą, tai negali tęstis amžinai ir anksčiau ar vėliau jie pritrūks atsargų.

Rusijos pajėgos pasiūlė žalią koridorių visiems Ukrainos kariams Mariupolyje, jei jie sudės ginklus. Ukrainos pajėgos atsisakė.

Ukrainos prezidentūros patarėjas O. Arestovychas sakė, kad karinė operacija Mariupoliui atkurti šiuo metu yra neįmanoma. Visi bandymai teikti paramą iš oro pastarosiomis dienomis žlugo, o Ukraina neturi jokių priemonių įveikti Rusijos oro pranašumą regione.

Zaporožės sritis. Ukrainiečiai pranešė, kad jų pajėgos surengė pasalą priešo kolonai, važiavusiai Zaporožės link, ir sunaikino daugumą transporto priemonių.

Mykolajivo sritis. Rusijos sparnuotoji raketa pataikė į 79-osios oro desanto brigados kareivines Mykolaive. Per šią ataką žuvo mažiausiai 40 Ukrainos karių.

Rusų pagrindinė puolamojį grupė šiaurėje buvo sunaikinta, tačiau priešas vis dar kontroliuoja kelis kaimus šiauriau Mykolaivo.

Chersono sritis. Rusijos logistikos koloną Snihurivkoje užpuolė vietinis Ukrainos teritorinės gynybos dalinys. Rusijos kariai toliau stiprino veržimąsi link Kryvoi Rih. Remiantis naujausiais Rusijos pajėgų veiksmais, galime daryti prielaidą, kad jie kol kas nusprendė nepulti Mykolaivo ir vietoj to judėti link Kryvoi Rih.

Rusijos pajėgos besiverždamos į šiaurę užėmė Novovorontsovką ir Kochubeivką.

Rusijos pajėgos toliau veržėsi į šiaurę link Kryvyi Riho. Pranešama, kad jie pasiekė miesto apylinkes. Nepaisant to, Kryvyi Rih, atrodo, yra dabartinis okupantų pajėgų pietuose prioritetas, o Mykolaivas kol kas atidėtas.

*****

Linas Kojala

Ukraina. 25-oji invazijos diena

– Ukraina laikosi. Analitinio centro ISW paskelbta analizė teigia, kad “pirminė Rusijos karinės kampanijos dalis, kurios metu siekta okupuoti Ukrainos sostinę, kitus didžiuosius miestus bei nuversti valdžią, baigėsi nesėkme”. Tą iš esmės patvirtinta ir JAV Gynybos sekretorius Lloydas Austinas. Rusijos pajėgos šiuo metu esą siekia įsitvirtinti teritorijose, iš kurių artilerija galėtų apšaudyti Kyjivą, tačiau nėra aišku, ar pavyks tą padaryti. Didžiausias pavojus Ukrainos kariuomenei – pajėgų, esančių rytinėje šalies dalyje, atkirtimas. To siekia okupantai, bet neaišku, ar jie tam turi pakankamai pajėgų. Tikėtina, kad karas toliau nusineš aukas, bet nevyks strateginių pokyčių; tokia situacija gali tęstis savaites, galimai – net mėnesius.

– Volodymyras Zelenskis dar kartą pakartojo, jog yra pasirengęs kalbėtis tiesiogiai su Vladimiru Putinu; jei derybos nepavyks, anot Zelenskio, gali kilti Trečiasis pasaulinis karas.

– Kreipdamasis į Izraelio parlamentą, Zelenskis lygino rusų veiksmus su Holokausto nusikaltimais ir prašė leisti naudoti Iron Dome priešraketinę gynybos sistemą, kuri “padėtų saugoti ukrainiečių, Ukrainos žydų gyvybes”.

– Anot Jungtinių Tautų, karas Ukrainoje privertė namus palikti dešimt milijonų šalies gyventojų. Apie 3,4 mln. jau išvyko į kitas valstybes. Oficialus civilių aukų skaičius – 902, tačiau neabejojama, kad praktiškai jis – ženkliai didesnis.

– Sankt Peterburge, Maskvoje ir kitur sekmadienį vykusių protestų metu sulaikyta apie 1000 žmonių. Nuo karo pradžios suimtųjų skaičius siekia apie 15 tūkst.

– Ukrainos pareigūnai pradėjo per 2 tūkst. tyrimų dėl rusų karių vykdomų nusikaltimų, tarp kurių – prievartavimai, žmogžudystės ir kita.

– Ukrainos miestuose, kur įsitvirtino okupacinės pajėgos, tęsiasi taikios protestų akcijos. Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba viešina vaizdus iš Chersono, kuriuose matyti karinį rusų transportą stumiantys ir “namo!” skanduojantys vietos gyventojai.

– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.

*****

Locked N’ Loaded

Gera rytą ir džiaugiamės sugrįžę.

Kyivo kryptis. Nei per pastarąsias tris dienas, nei tuo labiau per pastarąją parą be didelių pasikeitimų:

-Šiaurės vakariniame ir vakariniame sektoriuose ukrainiečiai toliau laiko agresorių per kovinį atstumą, atmuša visus jo bandymus pasiekti taktinių laimėjimų. Orkai nepavargo lipti per savo lavonų ir sudegintos technikos kalnus aplink Buchia, Irpen, tad tie kalnai tik didėja.

-Šiaurės rytiniame ir rytiniame sektoriuose sostinės gynybą ir toliau lengvina tai, kad čia priešas priverstas vienu metu spręsti tris užduotis:
-blokuoti Chernihiv;
-užimti Sumy ir apsaugoti savo iš dalies kontroliuojamą koridorių link Nova – Basan;
-kaupti pajėgas aplink Brovary ir neleisti čia ukrainiečiams perimti iniciatyvos.

Tik išsprendęs jas visas, agresorius gali galvoti apie sostinės šturmą iš šiaurės rytų ir rytų. Tai jam nesiseka, to pagrindinė priežastis ukrainiečių aktyvumas. Jie puikiai supranta, kad jiems užtenka neatiduoti Chernihiv ir toliau grasinti orkų tiekimo kolonoms nuo Sumy link Brovary ir jie sąlyginai saugūs. Tai jie ir daro.

Tuo pačiu neatmestina, kad rusai pabandys šią problemą pradėti spręsti nuo Sumy. Pasirodė informacija, kad orkai ten kuria dar vieną puolamąją grupuotę, eilinį kartą bandys užimti miestą ir plėsti savo placdarmą. Nebesuskaičiuojame, kiek kartų jau jie tai bandė daryti. Nebesuskaičiuoja ir ukrainiečiai, tik eilinį kartą vakar vakare artilerija sudaužė šios grupuotės dalį. Sunku pasakyti, greičiausiai atsitiktinumas, bet šalia Sumy buvo susprogdintos cheminių atsargų saugyklos, pasklido nuodingas amoniakas. Tiesa, vėjas pučia šitą nuodingą šūdą nuo Sumy, tad jei ir orkai kažką planavo specialiai, tai jų planas neišdegė.

Charkiv kryptis. Ir toliau miestas agresoriui yra tarsi kaulas gerklėje. Jei tvirta gynyba ties Chernihiv yra viena iš sąlygų apginti sostinės šiaurės rytinį sektorių, tai Charkivas – vartai į Dnipro ir ukrainiečių Donbaso grupuotės užnugarį. Panašu, čia agresorius nepajėgus vykdyti puolamųjų operacijų ir beatodairiškai daužo iš visų vamzdžių. Ukrainiečiai nelieka skolingi, antai vakar smogė orkų artilerijos pozicijoms, sunaikinta TOS1 „Buratino“ (reaktyvinių salvinių padegamųjų (termobarinių) raketų sistema) ir dar aibė kitokių vamzdžių.

Donbaso kryptis:
-Šiaurinis flangas. Agresorius ir toliau nesėkmingai bando pralaužti tvirtą ukrainiečių gynybą prie Izyum. Persikelti į kitą Donec upės krantą nepakanka, kadangi ukrainiečiai tokias orkų pajėgas naikina itin tikslia artilerijos ugnimi ir vargina kontratakomis. Tokiu būdu kelias į Slaviansk vis dar lieka ukrainiečių rankose.

Toliau stebina Severodenetsk gynėjai. Nors Rubizhne iš dalies kontroliuojama agresoriaus, tačiau panašu miestelio visiškai gynėjai nepaliko (arba bent jau pietinė miestelio dalis yra “no man’s land”). Agresoriaus bandymai iš šiaurės rytų ir rytų atakuoti Severodonetsk taip pat nesėkmingi. Visgi spaudimas didėja, agresorius stengiasi perimti ir vakarinę Donec upės kranto kontrolę (susidūrimai Pryivilia). Reikia tikėtis, kad ukrainiečiai čia pakartos Izyum sėkmę, kuomet gynybai dėkinga vietovė ir puikiai parengta gynyba duoda savų vaisių.

Jei dar nuo Charkivo ukrainiečiai Severodonesk sektoriaus užnugaryje imtų kokias išdaigas krėsti, tuomet mūsų ankstesnė nelinksma prognozė dėl Severodonetsko likimo ačiū dievui nepasitvirtintų. Tuo labiau, kad priešui nesiseka ne tik perimti Popasna, bet ir iš pietų veržtis Slaviansko link, taip atkertant Severodonetsk sektorių.

-Mariupolis. Kaip galime liūdėti dėl katastrofiškos humanitarinės padėties, taip galime džiaugtis dėl įstabaus ginkluoto pasipriešinimo. Viena orkų kuopos taktinė grupė minus per dieną jau tapo gražia miesto gynėjų tradicija (šį kartą sunaikinti 4 tankai, apie 10 BTR, ir apie 100 karių išvesta iš rikiuotės). Paskutinės patvirtintos agresoriaus sunaikintos technikos lokacijos – pietvakarinė ir pietrytinė miesto dalys. Tai keli kilometrai iki anksčiau mūsų minėto gynybai patogios Kalmius ir Kalčyk upių apjuostos miesto dalies. Panašu, kad tai yra gynybos linija, iki kurios ukrainiečiai vis dar stengiasi neprileisti agresoriaus, vykdo stabdymo ir kontratakų operacijas. Siekdami pakeisti esamą padėtį sau naudinga linkme, rusai apšaudo miestą ir iš Azovo jūroje esančių laivų. Miestas kaunasi.

Pietų kryptis. Kurį laiką agresoriui ši kryptis atrodė perspektyviausia, tačiau padėtis pakito po ukrainiečių atsakomųjų veiksmų:
-Chersono oro uosto daugkartinis apšaudymas ir generaliteto netektys;
-lokalios, tačiau agresoriui skausmingos kontratakos vakarinėje Chersono pusėje;
-stringantis puolimas prie Mykolaiv ir Krivih Rih;
-pilietinis pasipriešinimas ir ginkluota rezisistencija;
-nuosekliai gynybai besirengianti Odessa.

Dabar orkai rūpinasi kaip atkurti vadovavimą ir valdymą, neleisti ukrainiečiams didinti kontratakų skaičiaus ir užgniaužti okupantams pilietinėmis akcijomis ir ginklu besipriešinančius piliečius (vis daugiau Rosgavardija dalinių pasirodo okupuotuose miestuose). Tad ir čia iniciatyva slysta iš agresoriaus rankų.

Ir pabaigai iliustracija, kokie karybos genijai bando „demilitarizuoti“ Ukrainą. Vėlgi nesinori nuvertinti priešo, bet tai ką matome vaizdelyje, net Lietuvos kariuomenės bazinį kursą ką tik baigusiam jaunesniajam eiliniui turėtų sukelti pilvo spazmus ir lengvą alpimą.

Štai taip XXI a. po Kristaus RF kariuomenėje yra rengiamos gynybinės pozicijos. Sveiko proto žmogus supranta, kad jei XXI a. gini kelią ir pozicijas įrengi per metrą nuo to kelio, t.y. pririši prie lengvai vietovėje (ką jau ten kalbėti apie žemėlapį) identifikuojamo objekto, tai labai tikėtina, kad tavo pozicija bus uždengta artilerijos ir kitos ginkluotės.

Maža to, jei tu būrio karių apkasus įsakai kasti vieną šalia kito, tai ne tik dar labiau palengvini ir taip nesudėtingą darbą artilerijai, bet tavo padalinio šaudymo sektorius neviršija to, ką iš esmės tokioje atviroje vietovėje gali uždengti dvi kulkosvaidžio komandos.

Net sunku įsivaizduoti kaip turėjo atrodyti skyriaus ir būrio vadų ugnies kortelės (ugnies planai), nors turbūt tokių apskritai orkų kariuomenėje niekas nebraižo. Ką jau kalbėti apie gynybos gylį. Šiuo atveju, karinis neišprusimas tiesiogiai proporcingas motyvacijos nebuvimui kautis – šitie kareivos panašu net nesulaukė mūšio ir išsilakstė. Dėkui Giedrius už užrodymą.

*****

unian.net

Kinijos pozicija karo Ukrainoje klausimu yra teisinga ir objektyvi, atitinka daugumos valstybių siekius, o Kinijos pusė nuosekliai gynė pasaulio taiką. Laikas parodys, kad Kinijos padėtis yra teisingoje istorijos pusėje, sakė užsienio reikalų ministras Wang Yi, komentuodamas Kinijos ir JAV lyderių Xi Jinpingo ir Joe Bideno vaizdo pokalbį kovo 18 d., rašo „Xinhua“.

„…svarbiausia yra tai, kad Kinija visada buvo jėga, ginanti taiką pasaulyje…“ – sakė Wang Yi.

Anot jo, Kinija pasisako už opoziciją karui ir už taikos apsaugą, o tai yra nuosekli valstybės užsienio politika, įsišaknijusi istorinėse ir kultūrinėse valstybės tradicijose.

„Kinija ir toliau objektyviai ir sąžiningai priims sprendimus, pagrįstus klausimo esme“, – sakė užsienio reikalų ministras.

*****

Veidaknygė

Egidijus Papečkys

Dvidešimt ketvirta diena (kovo 19, šeštadienis)

Fronte – nieko naujo. Nesiliaujantys susirėmimai, be jokių užmojų prasiveržti gilyn, nes abi pusės tiesiog neturi tam jėgų. Todėl ir toliau labiausiai remiamasi artilerijos ir raketų ugnimi. Rusijos pajėgos čia turi pranašumą, nes gali raketomis ir aviacija atakuoti tolimiausią ukrainiečių užnugarį. Nors tokie smūgiai iš toli negali pakeisti karo eigos, bet jie terorizuoja visuomenę, iššaukia civilių aukas ir griauna Ukrainos ūkį, kurį vėliau reikės atstatyti.

Rusijos ekonomiką griauna Vakarų sankcijos. Ir būtent tai yra svarbiausia priežastis, dėl kurio Kremlius sutiko sėstis prie derybų stalo, ir, kaip nekeista, kol kas tos derybos vyksta sėkmingiau, nei buvo galima tikėtis. Blogai yra tai, kad derybose nekalbama apie tai, kaip už savo nusikaltimus ir padarytą žalą atsiskaitys Rusija, o tik apie tai, ko sutiks atsisakyti Ukraina. Bet be derybų karas nesibaigs.

Rusija toliau primityviai ir meluoja, kurdama išsigalvotas istorijas apie klastingus ukrainiečių planus vykdyti diversijas prieš savo pačių gyventojus ir prieš užsienio šalių ambasadas. Tame tarpe ir prieš JAV ambasadą Lvive.

Karas darosi vis žiauresnis, okupantai daro vis daugiau nusikaltimų prieš gyventojus. Rusijos okupacinės pajėgos vis aktyviau imasi slopinti ukrainiečių pilietinį pasipriešinimą okupuotose teritorijose, bet Ukrainos piliečių ryžto kol kas nuslopinti nesiseka.

Vis aštriau slopinami ir protestai Rusijoje. Jauni mokytojai išdrįsta atsisakyti pasakoti vaikams kremliaus sukurtą melą apie karą Ukrainoje. Protestai vis dėl to silpni ir reti, tačiau vyksta ir nesibaigia.

Ukrainai labai reikia Vakarų pažadėtų ginklų. Rusijos pajėgos savo kailiu tikrai pajus, kai ukrainiečius pasieks ką tik pažadėta amerikietiškų ginklų partija – iš karto padidės okupantų nuostoliai.

Nors jau ir buvo gandų, kad pirmos sovietinės oro gynybos sistemos S-300 jau įvežtos į Ukrainą, kol kas tebevyksta pokalbiai apie jų perdavimą. Amerikiečiai pasiryžę sumokėti ir vietoje jų pateikti kitos ginkluotės. Nesu didelis S-300 gerbėjas, nes sistema nėra tokia efektyvi kaip teigia rusiška propaganda, tačiau Ukrainoje būtent tokios sistemos reikalingos apginti užfrontės miestus nuo aviacijos ir raketų atakų.

Rusiją itin nervina būsimas S-300 tiekimas, vakar viešai pagrasino atakuoti jas, jeigu bus transportuojamos iš Slovakijos į Ukrainą (su slovakais jau kaip ir susitarta dėl S-300PMU perdavimo ukrainiečiams).

Pasikartosiu – didelis S-300 privalumas yra tai, kad ukrainiečiai jas seniai naudoja ir nereiks laiko apmokyti karius, sistemos galės iš karto keliauti į ugnies pozicijas.

UPD.: rusai giriasi panaudoję viršgarsinį ginklą – raketą “Kinžal”, kuri “sunaikino didelį ginklų sandėlį”. Tiesą sakant, kol kas niekas neaišku – nei ką panaudojo, nei ką pasiekė. Bet ukrainiečiai viską tvarkingai surinks po dalelę, ir sužinosim. Tačiau viena galiu pasakyti tiksliai – visa šita istorija su “Kinžal” labiausiai primena antro pasaulinio karo pabaigą – tada nacistinė Vokietija irgi gyrėsi visokiais “wunderwaffe” (stebuklingais ginklais), tačiau visa tai tebuvo mėginimas reaguoti į pralaimimą karą fronte. Ar Putinui dėl irgi jau reikia slėptis už “wunderwaffe”?

Jeigu fronte ir toliau bus tokia padėtis “nei pirmyn, nei atgal”, galėsime kiek daugiau padiskutuoti apie kare naudojamus ginklus ir taktiką. Šiandien aiškiai matoma, kiek Rusijos rublių buvo paleista vėjais į orą nesibaigiančiose didelio masto pratybose, kurios buvo skirtos ne karių rengimui, o generolų džiuginimui. Tų pačių Rusijos generolų, kurie dabar vienas po kito ištiesia kojas Ukrainoje.

Geros kloties visiems, šiandien su ginklu rankoje ginantiems Ukrainą.

Nuotraukoje – slovakų S-300PMU.

*****

Linas Kojala

Ukraina. 24-oji invazijos diena

– Ukraina laikosi. Šalies kariuomenės atstovai mano, kad okupacinės pajėgos šiuo metu persigrupuoja ir rengiasi naujam Kyjivo puolimui. Toliau niokojamas Mariupolis, taip pat rusai pirmą kartą panaudojo viršgarsines raketas apšaudant vakarinę Ukrainos dalį. Anot Jungtinės Karalystės, rusus “nustebino” Ukrainos priešinimosi mastas ir ryžtas.

– Kinijos užsienio reikalų viceministras Le Yuchengas šeštadienį pareiškė, kad kaltė dėl situacijos tenka NATO – esą tai šaltojo karo laikų karinis aljansas, ir, jei Rusija mano, kad jis kelia grėsmę, pasekmės gali būti tragiškos. Jis taip pat kritikavo Rusijai taikomas sankcijas.

– Gindami Ukrainą žūsta ir žinomi šalies žmonės: aktorius Pasha Lee, aktorė Oksana Shvets, šokėjas Artemas Datsishinas ir kiti.

– Kreipdamasis į minią Berne, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prašė Šveicarijos vyriausybės blokuoti visų Rusijos oligarchų banko sąskaitas. Šveicarija prisideda visa apimtimi įgyvendinant Vakarų šalių paskelbtas sankcijas, tačiau tebėra su Kremliumi siejamų žmonių, kurie neįtraukti į sankcionuojamųjų sąrašus.

– Ukrainos prezidento patarėjas Olehas Ustenko teigia, kad šalis turi pakankamai grūdų atsargų vieneriems metams, tačiau dėl karo gali sustabdyti eksportą. Ukraina yra penkta didžiausia kviečių eksportuotoja pasaulyje.

– Buvę britų premjerai Gordonas Brownas ir Johnas Majoras kviečia kurti specialų karo nusikaltimų tribunolą – to reikia, mat Rusija turi galimybę vetuoti sprendimus Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje. Per kelias dienas šią politikų peticiją pasirašė daugiau nei 750 tūkst. žmonių, tarp jų buvę politikai, teisininkai, žmogaus teisių gynėjai.

– Ukrainą pastarosiomis dienomis pasiekė tik 500 zenitinių raketų Strela iš Vokietijos, nors kovo pradžioje pažadėta 2700, skelbia Die Welt.

– Bulgarija neketina pratęsti dujų tiekimo sutarties su Gazprom, kuri baigia galioti šių metų pabaigoje.

– Indijoje viešintis Japonijos premjeras Fumio Kishida ragina Indiją aiškiai ir nedviprasmiškai pasmerkti Rusijos agresiją. Iki šiol Indija vengė tai daryti ir nepalaikė Kremlių smerkiančių balsavimų Jungtinėse Tautose, taip pat planuoja iš Rusijos toliau pirkti ginkluotę, naftą.

– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.

 

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Neredaguotas karo grėsmės aptarimas Kaune

Vytautas Sinica Rytoj pirmąkart gyvenime dalyvausiu užsienio ir saugumo politikos konferencijoje „Sniego susitikimas“ („Snow meeting“). Gana rimta. Bet praėjusį penktadienį...

Imanuelio Kanto skvero atidarymas Pilaitėje

Vytautas Sinica Pilaitėje, Kanto alėjoje, su bendruomene atidengėme informacinę lentą apie Imanuelį Kantą jo vardo skvere prie jo vardo...

Česlovas Iškauskas. Karaliaučiaus aneksija apima ir lietuviškąją kultūrą

Kol greitai naujuoju Amerikos prezidentu oficialiai tapsiantis Donaldas Trumpas reiškia ekspansines pretenzijas į Kanadą, Grenlandiją ir Panamos kanalą,...

JAV kongresas uždraudė translyčiams varžytis moterų komandose

JAV Atstovų Rūmai pritarė įstatymo projektui, draudžiančiam translyčiams varžytis švietimo įstaigų moterų sporto komandose. Apie tai pranešė „The...