The end of the line pic.twitter.com/H6XrLWuUA8
— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) March 18, 2022
unian.net
Jokių popierių: ministrų kabinetas priėmė svarbų sprendimą dėl muitinės
Ministrų kabinetas priėmė nutarimą dėl maksimalaus muitinės procedūrų Ukrainoje supaprastinimo.
Ministras pirmininkas Denysas Shmygalas tai pareiškė savo vaizdo pranešime.
Jis taip pat tikisi, kad Aukščiausioji Rada kuo greičiau atleis visas į Ukrainą vežamas prekes nuo muitų ir PVM.
„Siekiame sukurti greičiausią muitinę pasaulyje. Jokių muitinės popierizmo. Nemokant PVM, muitų ir muitų mokėjimų iš karto po Muitinės ir Mokesčių kodekso pakeitimų priėmimo ir įsigaliojimo. Deklaratyviniu principu.
Visi norintys likti bendroje sistemoje, moka tik PVM, o toks įforminimas turėtų trukti ne ilgiau kaip 15 min.. Kas tik nori vežti prekes į Ukrainą be jokių muitinės formalumų, iš anksto užpildykite muitinės deklaraciją ir važiuokite pro šalį. Krovinys važiuos sieną be jokių kliūčių“, – sakė Shmyhal.
Anksčiau prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė pradinius mokesčių reformos Ukrainoje žingsnius. Šalies vadovas pažymėjo, kad Vyriausybė susitarė dėl sprendimų paketo Ukrainos ekonomikai paremti.
Zelenskis pridūrė, kad vietoje PVM ir pajamų mokesčio bus taikomas 2% apyvartos tarifas ir supaprastinta apskaita.
*****
Linas Karpavičius
Nauja Rusijos nuostolių suvestinė 2022-03-18
• Gyvojį jėga daugiau nei 14 200
• Tankai 450
• Šarvuočiai 1448
• Artilerinės sistemos 205
• Salvinės sistemos 72
• Priešlėktuvinės sistemos 43
• Lėktuvai 93
• Sraigtasparniai 112
• Automobiliai 879
• Kateriai 3
• Kuro cisternos 60
• Bepiločiai 12
• Speciali technika 11
*****
Locked N’ Loaded
Pradėti norėtume trumpai aptardami galimą samdinių iš Sirijos faktorių kare prieš Ukrainą. Ukrainos pusė skelbia, kad fiksuojama apie 1000 asmenų, kurie potencialiai galėtų jungtis prie agresijos. Negalime nesutikti su vertinimais, kad nemaža dalis jų bandys pasinaudoti šia galimybe priartėti prie sotaus gyvenimo Vakaruose ir pasitaikius progai dės į kojas.
Tiesa, tokias galimybes RF stengsis mažinti – savo „strateginį rezervą“ skraidins ir iki mūšio lauko pristatyti patys. Mažai tikėtina, kad Kremlius tiesiog sumokės Assado ar Hezbolah kareivoms, kad šie savo eiga skristų į mokymo centrus Gomelyje ir Smolenske. Tarkime, kad visgi nemaža dalis jų papildys agresoriaus gretas. Sakoma, jog jie „užgrūdinti mūšių mieste specialistai.“
Norime tik priminti, kad jei kalbėsime apie Assado kariuomenę, tai didžiąją dalį mūšių mieste darbo nudirbo rusų samdiniai, o be rusų artilerijos, aviacijos paramos ir vadovavimo šie kareivos nepajudėdavo iš vietos. Kiek jie pasiruošę kautis nepažįstamoje teritorijoje, kur šalta, o jų tariamos sėkmės Sirijoje įgalintojai rusai, neturi pranašumo nei vienoje srityje, patys nenori kautis, jiems trūksta kompetentingų vadų, šaudmenų ir maisto? Klausimas retorinis.
O dabar pagal kryptis:
Kyivo kryptis. Be didelių pakitimų. Vis daugiau duomenų, kad agresorius siekia sustiprinti savo pozicijas ne rengdamasi dideliam puolimui, o siekdamas sutvirtinti gynybą ir išlaikyti jau kontroliuojamus sektorius. Net Brovary, kur pastaruoju metu orkai turėjo daugiau manevro laisvės, jie (panašu) stoja į gynybą. Atrodytų, kad jiems prioritetas – bent jau užbaigti Chernihiv blokadą (izoliavimą). Jei šiaurės rytiniame sektoriuje agresorius pereitų į gynybą ir sugebėtų sutelkti pajėgų šiai užduočiai, jam tai galėtų pasisekti (kalbame ne apie miesto užėmimą, o apsupimą, kordoną, pagrindinių kelių iš/į kontrolę).
Tiesa, tai nelabai realu, kadangi jei Brovary sektoriuje jie pereitų į pasyvią gynybą ir šito sąskaita bandytų išspręsti Chernihiv problemą, tuomet anksčiau ar vėliau ukrainiečiai juos nedidelėmis kontratakomis imtų išmušinėti iš pozicijų ir palengva stumti tolyn link Baltarusijos sienos. Tokiu būdu jie galutinai prarastų iniciatyvą, o tada ir Chernihiv esančios ukrainiečių pajėgos sukrustų. Nepamirškime ir visame kelyje iki Sumy veikiančias teritorinės gynybos pajėgas, kurios ir taip daužo orkus, o sėkmės atveju prie Brovary jos tik sustiprintų savo veikimą. Taip kad ne kokie popieriai, vatagalviai „demilitarizuotojai“.
Charkivo kryptis. Panaši padėtis ir čia. Agresorių šiuo atveju gelbėja tik geografija (artumas iki sienos), nes jei ne tai, ukrainiečiai tikrai jau būtų bandę rimčiau stuktelėti prie Charkivo sumuštoms rusų pajėgoms. Dar vienas saugiklis rusams – į pietus, Izyum link judančios jų pajėgos. Tai reiškia, jog RF vadovybė neturi kitos išeities kaip pastiprinti savo Charkivo grupuotę. Jei tik ukrainiečiai Charkive pasijustų laisviau, kentėtų ne tik miestą bandančios blokuoti pajėgos, bet ir į pietus Izyum ir Severodonetsk link puolantys agresoriaus vienetai. Tuomet ne tik kad Charkovo, bet ir Donbaso šiaurinio flango orkai negautų.
Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange agresorius stiprina savo pozicijas Rubizhne, puolimas šiame miestelyje plečiasi, agresorius prasiveržė į rytinę miestelio dalį. Tikėtina, miestelis gali būti užimtas. Ukrainiečiai dar gali ginti pietinę miestelio dalį, kuri patogi gynybai (skiria bėgiai, ir atvira vietovė). Tačiau jei orkai puls iš rytų, čia gali atkirsti gynėjus nuo Sverodonetsk. Galimai gynėjai pasirinks atsitraukti į Severodonetsk, ir iš šiaurės prisidengti Borova upe. Toliau vyskta intensyvūs mūšiai dėl Izyum.
-Centre be pakitimų.
-Pietiniame flange toliau kaunasi Mariupolis. Atrodo, agresorius rimtai stringa, per vakar dieną vėl prarado apie vienos kuopos taktinės grupės dydžio vienetą, t.y. 2-3 tankai, apie 10 PKM ir apie 100 karių. Ne visa technika nepataisomai išvesta iš rikiuotės (critical kill), yra ir tiesiog negalinčių važiuoti (mobility kill), kaip ir kariai, ne visi nukauti (KIA – killed in action), yra sužeistų (WIA – wounded in action), bet visgi tokie orkų nuostoliai tampa gražia tradicija.
Pietų kryptis:
-Agresorius siekia eliminuoti Ukrainos Juodosios jūros pakrantės oro gynybą, demonstruoja savo galią jūroje, tačiau kol kas aktyvių desantinių veiksmų nesiima.
-Ukrainiečiai bando išnaudoti jau kelias dienas trunkančias pergales prie Chersono (oro uosto atakos, miestelio išlaisvinimas) ir toliau miesto apylinkėse artilerijos ugnimi spaudžia agresorių. Šis žinoma atsako ne mažiau aršiai, kenčia Mykolaiv. Tuo pačiu pasirodė informacija apie naktį įsiplieskusius mūšius vakarinėje Chersono dalyje. Detalių kol kas mažai (ar ukrainiečiai vėl kontratakuoja, ar tai jų žvalgų grupė kontakte, ar dar kažkas, neaišku), tačiau pati ukrainiečių aktyvumo šiame sektoriuje tendencija džiugina.
Pabaigai apie dar vieną simptomą. Pranešama, kad okupuotose teritorijose orkai suiminėja ukrainiečių aktyvistus, nepatenkintus esama padėtimi, ieško kovų Donbase veteranų ir jų šeimų. Kitaip sakant Rosgvardija, FSB etc. pradėjo savo darbą. Tai bloga žinia tiems, kuriems gręsia pavojus. Tačiau kita vertus tai rodo, kad agresorius:
-galutinai nusimeta „išlaisvintojo“ kaukes;
-užnugaris jam ima kelti rimtą problemą.
Su tuo juos ir sveikiname
Vaizdas iš rusų kamerų. Sunku kažkaip ir komentuoti veiksmus patekus į pasalą:
*****
Linas Kojala
Ukraina. Dvidešimt antroji invazijos diena
– Ukraina laikosi. Situacija su okupuotomis teritorijomis esmingai nesikeičia jau kurį laiką. Anot kai kurių analitikų (pvz., Michel Goya), okupacinės pajėgos nerengė didelės apimties atakų nuo pat kovo 4 d. Tiesa, Mariupolis ir toliau bombarduojamas – anot vietos administracijos, gali būti sugriauta arba apgadinta iki 90 proc. miesto infrastruktūros. ES Mariupolio blokadą ir bombordavimą pavadino “grubiu tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimu” ir “nežmonišku elgesiu”. Manoma, kad Rusija gali ketinti įvesti į Ukrainą papildomų pajėgų, tačiau konkretus jų judėjimas nėra patvirtintas.
– Ukraina, kartu su Turkijos pagalba, siekia Ankaroje arba Stambule surengti Volodymyro Zelenskio ir Vladimiro Putino susitikimą. Tą patvirtino Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, taip pat Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.
– Anot pranešimų iš Ukrainos, okupacinių pajėgų prieš kurį laiką pagrobtas Melitopolio meras Ivanas Fedorovas atgavo laisvę mainais į devynis rusų karius (gim. 2002/2003 m.).
– Vakarų Ukrainoje sulaikyta dvylika vyrų, kurie bandė neteisėtai palikti valstybę. Jiems talkinę vietiniai gyventojai suimti. Šiuo metu iš Ukrainos išvykti negali vyrai nuo 18 iki 60 metų (išskyrus išimtis).
– JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį nuotoliniu būdu kalbėsis su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu. Pagrindinė tema – Rusijos agresija Ukrainoje ir Kinijos laikysena.
– Anot Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo, Putinas yra “asmeniškai atsakingas” ir už jaunų rusų karių mirtis ar sužeidimus agresijos Ukrainoje metu.
– JAV Gynybos sekretorius Lloydas Austinas dar kartą patvirtino, kad neskraidymo zona Ukrainoje nebus įvedama, nes tai reikštų tiesioginę karinę konfrontaciją su Kremliumi. Anot jo, Ukraina, su Vakarų tiekiama ginkluote, geba ginti savo oro erdvę. Taip pat bus bandoma padėti Ukrainai efektyviau atremti raketines atakas ir artileriją (pvz., tam galėtų talkinti radarai, kurie padėtų identifikuoti, iš kur yra šaudoma – tokių Ukrainai keliolika vienetų jau buvo siųsta anksčiau). Austinas vieši Bratislavoje, mat Slovakija sutinka Ukrainai siųsti S-300 oro gynybos sistemas – mainais slovakai nori gauti “tinkamą pakaitalą” iš Vakarų.
– Kremlius niršta dėl to, kad Bidenas žiniasklaidai Putiną pavadino “karo nusikaltėliu”.
– Rusijos agresija Ukrainoje gali sąlygoti maisto krizę Afrikoje ir Vidurio Rytuose, kuri gali trukti 12-18 mėn., sako Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.
– Anot Prancūzijos užsienio reikalų ministro Jeano Yveso Le Driano, Rusija “tik apsimetinėja”, jog derasi su Ukraina, nes tęsia karinę agresiją.
– Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace’as teigia, kad šiandien su juo mėgino pasikalbėti asmuo, apsimetantis Ukrainos premjeru. Po kelių neįprastų klausimų pokalbis buvo nutrauktas. Wallace’as tai pavadino “desperatišku” Rusijos dezinformacinės kampanijos veiksmu.
– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.
*****
Generalinis štabas. Tęsiasi dvidešimt antroji didvyriškos Ukrainos žmonių konfrontacijos į Rusijos karinę invaziją era.
Okupacinės kariuomenės prarado puolamąjį potencialą ir bus sustabdytos visomis kryptimis.
Varžovas turi reikšmingų logistikos problemų, toliau patiria nuostolius. Tam tikromis kryptimis įgyvendinamas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų blokavimas. Dėl to, kad priešas per pirmąsias dvidešimties dienų operacijas sunaudojo beveik visą sparnuotųjų jūrų bazinių raketų rinkinį ir „Iskander“ operatyvinių taktinių raketų kompleksus, jis toliau vykdo raketų-bombų smūgius į objektų ir Didžiųjų miestų infrastruktūrą, gyvenamuosius kvartalus.
Pažeisdami Tarptautinės humanitarinės teisės reikalavimus Rusijos okupantai toliau ima įkaitais ir žudo civilius gyventojus, šaudo civilius automobilius, trukdo humanitarinių kolonų judėjimui gyventojų evakuacijai ir abipusiu sutarimu nustatytais „žaliaisiais koridoriais“.
Priešas toliau laiko Ukrainos miestą Mariupolį apgultyje ir perėjo prie visiško civilinės infrastruktūros objektų, gyvenamųjų namų ir gyvybės draudimo objektų sunaikinimo, sukurdamas humanitarinės pagalbos krizę mieste.
Be Rusijos ginkluotųjų pajėgų dalinių Chersono srityje užfiksuotas Krasnodaro srities policijos personalo buvimas ir laikinai rusų okupuotas Kryme. FSB operatyvinės grupės atlieka baudžiamąsias funkcijas. Priešas rengia kampaniją, kad vietos gyventojus įtrauktų į vadinamąją „policiją“.
Rusijos ginkluotųjų pajėgų 960-ojo šturmo aviacijos pulko 4-ojo kariuomenės aviacijos daliniai patyrė nemažai nuostolių. Moralinė-psichologinė būklė kariniuose daliniuose itin bloga.
Ukrainos gynėjai padarė daug nuostolių vadovaujančio kovinėms operacijoms Charkovo ir Izyumos miestų teritorijose Vakarų karinės apygardos 252-ojo Motostrileco pulko vienetams. Prarsta iki 30 procentų personalo, ginkluotės ir karinės technikos. Be to, gynybos pajėgos eliminavo 3-iosios motociklų šaudymo divizijos vadą pulkininką Igorį Nikolajevą.
*****
Locked N’ Loaded
Pradžioje apie karą, o pabaigoje apie tai, ko neišspręs Javelin, Stinger ar T64. Bet apie viską iš eilės
Kyivo kryptis. Susidaro įspūdis, kad tai kas vyksta visuose sektoriuose, labiau panašėja ne į RF pajėgų persigrupavimą, o perėjimą į greitą gynybą, o kai kur net geriau įrengtą. Taip, jie vėl eilinį kartą pabandė žengtelėti į priekį link Vyshgorod, tačiau eilinį kartą be rezultatų.
Visuose kituose sektoriuose abi pusės apsikeičia malonybėmis – artilerijos apšaudymai, smūgiai iš oro (čia žinoma, orkai turi daugiau galimybių), lokalūs susidūrimai kontaktinėje linijoje, žvalgybos patruliai, žvalgybinės diversinės grupės, einančios į priešo užnugarį, dažniausiai naktį. Įdomu, kad Brovary sektoriuje priešakinėse orkų linijose (Bohdanivka ir Velyka Dymerka, 5-10 km. į šiaurės rytus nuo Brovary) keliauja sąlyginai nedidelis papildymas šaudmenimis ir degalais.
Anksčiau priešakinėms pozicijoms buvo metamas didelis kiekis atsargų (šaudmenys, degalai), būdingas puolamiesiems veiksmams, kad ten esantys rusų kareiviai turėtų kuo daugiau galimybių nuolat atakuoti ukrainiečius. Dabar gi matomas tokio tiekimo sumažėjimas. Galima daryti prielaidą, kad dėl resursų trūkumo tenka keisti taktiką ir perskirstyti resursus taip, kad sustiprinti Chernihiv blokuoti (izoliuoti) bandančias pajėgas, o priešakinėse linijose esančias pajėgas, aprūpinti tuo, ko pakaktų gintis nuo galimų ukrainiečių lokalių kontratakų. Tai tik drąsi prielaida, kurią bus galima patvirtinti arba išjuokti po keleto dienų.
Charkivo kryptis. Be pakitimų.
Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange agresorius pabandė išvystyti puolimą Popasna, ir iš pietvakarių ir pietų dar labiau suspausti ukrainiečių šiaurinį flangą. Šį kartą ataka buvo atmušta ir orkai grįžo į išeities pozicijas. Tuo pačiu šiame sektoriuje vyksta racionalios taktikos požiūriu nelabai suprantami dalykai. Agresorius vėl „žvalgyba mūšiu“ bandė įsitvirtinti Rubizhne, vėl gavo į nosį ir vėl atsitraukė. Susidaro įspūdis, kad tiek dienų kaudamiesi Severodonetsko sektoriuje, jie nieko daugiau nedaro, tik vykdo „žvalgybą mūšiu“, t.y. utilizuoja „išlaisvintojus“ pramoniniais kiekiais.
Visgi norisi nenuvertinti priešininko (nu gal nėra jie visiški atsilupėliai) ir pasvarstyti, kad galbūt Severodonetsk sektoriuje ukrainiečiai įrengė labai sumaniai išdėstytas inžinerines kliūtis, pozicijas ir dviejų orkų armijų (8-tos ir 20-tos) žvalgybai sunku identifikuoti, kur reikia pulti. Kitą paaiškinimą sunku rasti.
-Pietiniame flange agresorius toliau mažais žingsneliais juda į šiaurės rytus (pasiekė Velyka Novosilka) ir pabandys apeiti ukrainiečių grupuotę iš pietų.
Pietų kryptis:
-RF Juodosios jūros laivyno laivai ėmė smūgiuoti į pakrantės ruožus į pietus nuo Odesos (Lebedevka, Sanzheyka, Zatoka ir Belenky), kur tikimasi agresoriaus jūrų desanto. Ar Rusija ryšis jūrų desantui ir pradės Odesos puolimo operaciją neužėmusi Mykolaiv – pažiūrėsime. Tuo metu odesitai nesėdi rankų sudėję – rengia gynybines pozicijas mieste, vykdo žvalgybą, su kaupu pildo teritorinės gynybos padalinius. Galima neabejoti, nieko gero maskoliams šis miestas nežada.
-Kryvyi Rih sektoriuje agresorius pabandė įsitvirtinti Velyka Kostroma, tačiau ataka atmušta, kruvinu snargliu grįžo iš kur atėjęs.
O dabar papolitikuokime. Šiandien viešoje erdvėje pasirodžiusios kalbos ir tekstai apie tai, kad RF ir Ukrainos derybininkai artėja prie susitarimo. Tai būtų pozityvus ženklas, o bet tačiau, jei pažvelgsime į tai, kokie galimų susitarimų punktai išplaukė į viešą erdvę, darosi neramu. Esą Ukraina manais už saugumo garantijas įsipareigotų nestoti į NATO ir nepriimti užsienio valstybių karinių bazių. Yra galimi du variantai:
- Tai Rusijos sumaniai paleista antis, arba jos susitarimo projekto versija, kuria agresorius siekia suskaldyti kovojančią Ukrainą. Sunku prognozuoti, kaip tokią žinią priims fronte kraują liejantys ukrainiečiai. Tai sukeltų įtampas tarp visuomenės, kariuomenės ir politinio elito. Tam gana nesunku užbėgti už akių – reikia operatyviai paneigti informaciją ir pakartoti iki tol Ukrainos kartotą poziciją, kad ji pati spręs kaip jai gyventi. Atrodo, Ukrainos derybinės grupės vadovas tą ir padarė. Tiesa, gana miglotai – neva esminė sąlyga karo nutraukimas ir tai, kad Ukraina turi savų reikalavimų.
- Tai realių derybų realūs punktai, kuriuos realiai svarsto Ukrainos valdžia. Jei taip ir būtų, smerkti juos būtų šventvagystė, tačiau reikia tikėtis, kad tokiu atveju jie suprastų tokio žingsnio pasekmes. Taip, narystė NATO dabar nepasiekiama. Taip, kurį laiką žmonės nežus, gal ir mūšiai nurims. Tačiau nereikia būti politikos genijumi, kad suprastum, jog ta euforija, su kuria V. Zelenskis sutinkamas dabar Ukrainoje, labai greitai išblės. Vieni kaltins jį išdavyste, kiti šaipysis, kad „klounas gražiai kalbėjo, o va dabar maskoliui nusilenkė“, treti pavargę ims žvalgytis naujos politinės jėgos. Ir ji neabejotinai ateis. Sakartvelas jau tai praėjo, kažin ar to reikia Ukrainai?
- Ir esminis klausimas – ar tai užbaigs karą? Gal dešimčiai metų taip. O per tą laiką visi pamirš gėdingus Rusijos pralaimėjimus mūšio lauke, sankcijos po truputį rims, Rusija prie jų prisitaikys, atkurs savo kariuomenę (gal net pavers ją iš tiesų kovinga). O laisvės norinti ukrainiečių tauta liks. Liks su anksčiau ar vėliau Kremliaus pastatyta Ukrainos valdžia. Ir kas tada?
- Taip, dar vienas Maidanas. Dar vienas karas. Tik dar siaubingesnis, brutalesnis, nes ukrainiečiai kausis ne tik prieš Kremlių, bet prieš „savą“ (Kremliaus statytą) valdžią.
Karas tik prasideda. Viskas ukrainiečių rankose.
Azov’o vyrų tanko naikinimo siužetas:
*****
Linas Kojala
Ukraina. Dvidešimt pirmoji invazijos diena.
– Ukraina laikosi. Okupacinės pajėgos toliau bombarduoja civilinius objektus, įskaitant Dramos teatrą Mariupolyje (sugriautas) ir kitas lokacijas. Kremlius tai neigia.
– Ukrainos teigimu, pastaruoju metu įvykdytos kelios sėkmingos kontratakos (pvz., bombarduotas okupantų kontroliuojamas oro uostas Chersone, sunaikinti keli sraigtaisparniai). Tai leido ne tik stabdyti priešo veržimąsi, bet ir išstumti jį iš turėtų pozicijų. Kremlius toliau kartoja, kad “speciali karinė operacija vyksta pagal planą”.
– Prezidentas Zelenskis kreipėsi į JAV Kongreso narius, primindamas jiems Perl Harborą ir Rugsėjo 11-ąją bei ragindamas padėti apginti Ukrainą. Jis ir vėl paprašė neskraidymo zonos, tačiau pridūrė, kad, jei tokio sprendimo nebus, būtinos kitos priemonės. Prezidentas Joe Bidenas netrukus po to patvirtino, jog JAV skirs papildomus 800 mln dolerių Ukrainos gynybos pajėgumų stiprinimui. Tarp priemonių – didesniu atstumu veikiančios priešlėktuvinės gynybos sistemos, kita ginkluotė, taip pat – dronai.
– NATO gynybos ministrų susitikimo metu nutarta imtis veiksmų tam, kad būtų stiprinamas Aljanso pasirengimas gintis. Žadama, kad bus ženkliai didinamas pajėgų Rytų Europoje skaičius. Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht sakė: “Nėra indikacijų apie tai, kad kyla tiesioginė grėsmė NATO valstybėms, bet negalime to visiškai atmesti ir privalome būti pasiruošę”. Strateginio lygmens sprendimai turi būti priimami birželio mėnesį Madride vyksiančiame viršūnių susitikime, tačiau pirmieji žingsniai bus žengiami neeiliniame lyderių susitikime jau kitą savaitę.
– NATO bandė susisiekti su Rusijos atstovais naudodamiesi susidūrimų išvengimui skirta karštąja linija, tačiau Kremlius neatsiliepė. Visgi su Kremliaus saugumo tarybos vadovu Patruševu šiandien kalbėjo JAV prezidento nacionalinio saugumo patarėjas Sullivanas.
– Infliacija Rusijoje kovo 11 d. siekė 12,5 proc. (1,1 proc. daugiau nei savaite anksčiau).
– Tarptautinis Teisingumo Teismas Hagoje patenkino Ukrainos kreipimąsi ir reikalauja Rusijos nutraukti karinę agresiją prieš Ukrainą. Kremlius boiktavo svarstymus.
– Nuleidžiama vėliava – Rusija nebebus Europos Tarybos nare.
– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.
*****
Egidijus Papečkys
Dvidešimt pirma diena (kovo 16, trečiadienis)
Rusai toliau su buku nuožmumu apšaudo artilerija, raketomis ir atakuoja iš oro Ukrainos miestus ir miestelius, terorizuodami gyventojus.
Rusijos sausumos pajėgos prie Marjinkos (Марїнка) gyvenvietės pasislinko pirmyn per 2 kilometrus. Du kilometrus. Nors ten nėra nei Marenheimo linijos, nei nepereinamų pelkių. Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, tai vienintelis pasiekimas Ukrainoje šiandien.
Ukrainos prezidentas V. Zelenskis kalbėjo Kongrese. Labai ryškiai, įtaigiai ir emocingai. Dar kartą paprašė neskraidymo zonos virš Ukrainos. Pasak amerikiečių ekspertų, Kongresas neįtikėtinai greitai sutiko suteikti pagalbą. Bet ko gali tikėtis, kad Nancy Pelosi jį pristatė užbaigdama žodžiais “Slava Ukraini!”. Neskraidymo zonos nebus, šis klausimas net nebuvo svarstomas. Kuo jis bus dažniau kartojamas, tuo mažiau bus įtaigus kai to realiai reikės.
Vėlgi, pasak amerikiečių ekspertų, kai J. Bidenas 11:30 įėjo į savo darbo kabinetą, viskas jau buvo nuspręsta, jam jau teliko pasirašyti teisės aktą dėl 800 mln. JAV dolerių pagalbos Ukrainai. tai yra dalis anksčiau patvirtinto 13,6 mlrd. pagalbos paketo. Už šias lėšas bus perduota 9000 prieštankinių sistemų, 7000 šaunamųjų ginklų, 800 Stinger raketų, 20 millijonų šovinių ir 100 bepiločių.
Taip pat kitose valstybėse (pvz., Lenkijoje ir Bulgarijoje) bus nupirkta ir perduota Ukrainai sovietinių oro gynybos sistemų. Kodėl sovietinių? Todėl, kad jos pažįstamos ukrainiečiams, nereikia jokio papildomo apmokymo. O be to, Vakaruose tiesiog nėra nereikalingų oro gynybos sistemų, nes NATO valstybės turi ir visą laiką turėjo labai stiprią aviaciją ir todėl nešvaistė lėšų mažiau efektyvioms oro gynybos priemonėms.
Kokios tai būtų priemonės? Pranešama apie S-300, Osa, ir Striela-3. S-300 yra sovietinės vidutinio/tolimo nuotolio oro gynybos sistemos, ukrainiečiai jau jas naudoja ir nereikės papildomo karių parengimo. Labai reikalingos, nes dalį savo turėtų ukrainiečiai jau prarado mūšiuose, reikalingas ir raketų papildymas. Šitos sistemos trukdo bombarduoti Kijevą ir Vakarų Ukrainą, neleisdamos rusų lėktuvams nebaudžiamai atakuoti iš didelio aukščio. Labai rimta paspirtis.
Osa yra senos artimo nuotolio sistemos, kurių lieka vis mažiau. Labai neefektyvios prieš modernius taikinius, bet vis dar galima sėkmingai panaudoti prieš nemodernias Rusijos karines kosmoso-oro pajėgas. Ukrainiečiai jų turi, gerai pažįstamos, nereikės papildomo parengimo. Be to, jie turi atidirbę labai neblogą Osa panaudojimo taktiką, kuri leidžia veikti efektyviau.
Striela-3 yra sena, lengva, nuo peties iššaunama sovietinė sistema, irgi ukrainiečiams pažįstama, gana lengva apmokyti ja naudotis. Ne tokia efektyvi kaip Stinger, bet kai tokių “strielų” yra daug, tai labai padidina karių galimybes apsiginti nuo sraigtasparnių ir atakos lėktuvų tiesiogiai mūšio lauke ir artimoje užfrontėje.
Tarptautinis teisingumo teismas konstatavo, kad Rusija turi išvesti savo pajėgas iš Ukrainos. Kremliuje šito neišgirdo, nes mėgino išspręsti dilemą – kam pritaikė sankcijas: ar JAV prezidentui J. Bidenui, ar jo aa tėveliui.
Mariupolyje Rusijos pajėgos sulygino su žeme dramos teatrą, kuriame slėpėsi nuo rusų ugnies civiliai. Aukų skaičius nežinomas. Kremliuje su tokiu kaltinimu nesutinka – sako, kad tą padarė patys miestą ginantys ukrainiečiai. “Savi šaudė savus”, šitą jau girdėjome.
Rusai toliau nesustodami kartoja, kad turi duomenų apie planuojamas provokacijas su cheminiu ginklu. T.y. kad patys save su juo nuodys ukrainiečiai, o apkaltins Kremlių. Tokia intensyvėjanti retorika kelia realų nuogąstavimą, kad Rusijos pajėgos tikrai gali šį ginklą panaudoti, toliau persekiojant nesėkmėms fronte.
Rusijos URM ministras S. Lavrovas sako, kad derybose su Ukraina judama pirmyn. Viena iš sąlygų – kad Ukraina nestos į NATO. Tokią galimybę kiek anksčiau paviešino prezidentas V. Zelenskis. Tai – bene lengviausiai įgyvendinamas punktas, kadangi NATO durys nebūtų greitai atsidarę net ir neįvykus karui, o po karo – nusitęs dar ilgiau. Putinas šį punktą galėtų pristatyti kaip savo “pergalę”, pradėjęs ropoti atbulomis iš avantiūros Ukrainoje.
Kitais klausimais Kijevas nežada nusileisti Svarbiausia, kad ukrainiečiai niekada nesutiks su Ukrainos “finliandizacija”. Šiaip susitarti bus pakankamai sunku – sumušti rusų kariai grįžti į sankcijomis sužlugdytą ekonominę realybę negali, todėl Kremliui reikia “pergalių”.
Zelenskio patarėjas O. Arestovičius sako, kad amerikiečiai svarsto variantą dėl visiškos Rusijos jūrinės blokados, neleidžiant išplaukti Rusijos laivams, ir kad tai rusams būtų dar baisiau nei neskraidymo zona. Čia jau pakomentuoti neturiu ką – Arestovičius beveik kasdien iššauna po panašų informacinio karo šūvį, ir negaliu pasakyti, kad toks šaudymas tuščiais šoviniais man patiktų. Netgi atvirkščiai.
NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas sako, kad NATO gins kiekvieną savo teritorijos colį. Aš prisijungiu prie tų, kurie patartų Stoltenbergui pasakyti, kad užpuolusi NATO Rusija ar bet kuris kitas agresorius bus greitai ir kokybiškai sutriuškinti. Nes taip realiai ir padarytume.
Rusijos karo laivai apšaudė Odesos srities pakrantę
uninan.net
Rusijos karo laivai smogė Odesos srities jūros pakrantę. Apie tai savo kovo 16 d., 12 val. suvestinėje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
„Juodosios jūros operatyvinėje zonoje karo laivai apšaudė jūros pakrantę Lebedevkos, Sanžeikos, Zatokos ir Belenkio gyvenviečių rajonuose“, – rašoma pranešime.
Be to, kaip sakė Odesos regiono karinės administracijos operatyvinio štabo pranešėjas Sergejus Bračiukas, priešas bando identifikuoti Ukrainos oro gynybos sistemą regione.
Šįryt Ukrainos priešlėktuvinių raketų pajėgos Juodojoje jūroje nuskandino du Rusijos įsibrovėlių naikintuvus Su-30 cm, kurie bandė atakuoti vieną iš kaimų Odesos srityje.
*****
Rusija pietuose bando sukurti „Novorosiją“
Vienas iš galimų pseudorespublikos kūrimo tikslų gali būti Ukrainos kontroliuojamų pietinių teritorijų grąžinimas mainais į „LDNR“ pripažinimą.
Rusijos Federacija bando Ukrainos pietuose sukurti vadinamąją „Novorosiją“ ir iškeisti ją į „LDNR“.
Anot UNIAN korespondento, tokią nuomonę informacinio telemaratono eteryje išreiškė vidaus reikalų ministro patarėjas Vadimas Denisenka.
„Žmoniu pagrobimas yra nauja Rusijos Federacijos taktika. Trijų miestų merai Pietų Ukrainoje jau buvo pagrobti. Okupantai negali dirbti su kolaborantais, nes jų beveik nėra”, – sakė D. Denisenka.
Anot jo, viena iš galimų Rusijos strategijų – „Novorosijos“ kūrimas okupuotose teritorijose. Tikslas yra mainai. „Ukraina pripažįsta LDNR, ir jie grąžina okupuotų teritorijų kontrolę pietuose“, – sakė Denisenka.
*****
dailymail.co.uk
Ukraina ATMETA Rusijos taikos derybų pasiūlymą tapti „neutralia“ kaip Švedija – ir reikalauja garantijų, kad tarptautinės pajėgos „užkirs kelią išpuoliams“ ateityje.
Ukraina šiandien atmetė Rusijos taikos derybų pasiūlymą tapti „neutralia“, kaip kad Švedija ar Austrija, ir pareikalavo garantijų, kad tarptautinės pajėgos „užkirstų kelią atakoms“ ateityje.
„Ukraina dabar yra tiesioginėje karo su Rusija padėtyje. Dėl to modelis gali būti tik „ukrainietiškas“ ir tik su teisiškai patikrintomis saugumo garantijomis“, – prezidento Volodymyro Zelenskio biuro paskelbtuose komentaruose sakė vyriausiasis jo derybininkas Michailas Podoljakas.
Jis paragino sudaryti teisiškai įpareigojantį saugumo susitarimą, kurį pasirašytų tarptautiniai partneriai ir kurie „neliktų nuošalyje atakos prieš Ukrainą atveju, kaip tai daro šiandien“.
Kremlius anksčiau trečiadienį pareiškė, kad per derybas su Kijevu dėl tris savaites trukusių kovų Ukrainoje buvo aptariamas Ukrainos neutralumas, panašus į Švedijos ar Austrijos.
„Tai galimybė, apie kurią dabar diskutuojama, ir kurią galima laikyti kompromisu“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Jo komentarai pasirodė po to, kai užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad neutralitetas sudaro svarbiausią vietą derybose, kad Maskva ir Kijevas yra „arti susitarimo“ dėl neutralumo susitarimo formuluotės.
Vakar Ukrainos prezidentas Vlodymyras Zelenskis pareiškė, kad jo šalis turi sutikti, jog netaps NATO nare – toks pareiškimas, kaip tikimasi, atvertų kelią tam tikram taikos susitarimui su Rusija.
Abi šalys surengė kelis derybų raundus, siekdamos rasti bendrą kalbą ir sustabdyti Rusijos lyderio Vladimiro Putino vasario pabaigoje pradėtus karo veiksmus.
Paskutinės derybos baigėsi vėlai antradienį, Kijevui atkreipus dėmesį į „esminius prieštaravimus“ delegacijų požiūriuose. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį pareiškė, kad Kijevui sutikus aptarti neutralumą, kai kurios galimo taikos susitarimo su Ukraina dalys buvo beveik sutartos.
Ukraina (nuotraukoje, prezidentas Vlodymyras Zelenskis) trečiadienį pareikalavo garantijų, kad tarptautinės pajėgos ateityje „užkirs kelią atakoms“, ir atmetė Rusijos pasiūlymą Kijevui tapti „neutraliu“ kaip Austrija ar Švedija.
Abi šalys anksčiau žadėjo vilties proveržį, kalbėdamos apie susitarimus, kurie buvo beveik popieriuje surašyti ir pasirašyti. Rusijos derybininkas Medinskis trečiadienį žurnalistams pakartojo teiginį, kad derybos buvo „lėtos ir sunkios“, tačiau sakė, kad Kremlius nori „kuo greičiau“ taikos. Jis pakartojo, kad pagrindinis derybų klausimas yra „neutrali“ Ukraina, kaip galimus sektinus pavyzdžius paminėjo Austrijos ir Švedijos statusą. Tai reikštų, kad Ukraina gali išlaikyti savo ginkluotąsias pajėgas, bet Kijevui nebus leista turėti užsienio bazių, teigia Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
„Diskutuojama daugybė klausimų, susijusių su Ukrainos kariuomenės dydžiu“, – sakė Medinskis, anksčiau minėjęs, kad šalys diskutuoja apie ateities Ukrainos idėją su mažesne savarankiška kariuomene.
Švedija oficialiai nėra prisijungusi prie karinių sąjungų taikos metu ir yra neutrali karo metu, savo neutralumo politiką nutraukusi 1992 m., kai baigėsi Šaltasis karas. Ji nėra NATO narė, bet jau beveik 30 metų yra aljanso partnerė.
Šaltojo karo pabaigoje Švedija sumažino savo karines išlaidas, bet ėmė reinvestuoti į gynybą po to, kai Rusija 2014 metais aneksavo Krymo pusiasalį.