Geopolitinis kontekstas
JAV ir Ukrainą toliau purtė nutekintų dokumentų skandalas. Sunku pasakyti, ar tai padarys poveikį Ukrainos pasirengimui vykdyti kontrpuolimą, kadangi didžioji dalis tų dokumentų yra pasenę ir neatskleidžia jokių konkrečių operacinių planų ar potencialių puolimo ašių.
Kita vertus, buvo surastas žmogus, kuris nutekino tuos dokumentus, tai buvo JAV Massachusetts Air National Guard cyber analitikas. Savanoris, 21 metų vyr. eilinis (airman first class). Gerai tai, kad tai nėra aukšto laipsnio, įtakingas JAV pareigūnas, kita vertus klausimas, kaip National Guard tarnaujantis vyr. eilinis galėjo prieiti prie Pentagonui jautrios informacijos. Taip pat, galima daryti prielaidą, kad įvertinus kaštų ir naudos santykį, tokį žmogų rusams nebuvo gaila sudeginti pabandant įvaryti pleištą (apribojant bendradarbiavimą) tarp Ukrainos ir JAV, ypač žvalgybinių duomenų apsikeitimo atžvilgiu.
Po keisto (švelniai tariant) E. Macrono vizito į Kiniją, šią savaitę estafetę perėmė Vengrija. Jos užsienio reikalų ministras Maskvoje pasirašė atnaujintą sutartį dėl rusiškų energetinių išteklių tiekimo Vengrijai, o Budapešte lankėsi bulbafiurerio užsienio reikalų ministras. Panašu, Vengrija siekia pasinaudoti galimybių langu, kai kremlius yra sukalbamas ir pasirašyti sau naudingas sutartis. Tai dar vienas signalas agresoriui, kad geopolitiniame fronte ne viskas baigta ir galima pabandyti išvengti kilpos panaudojant turimus svertus, šiuo atveju, energetinius išteklius.
Paskelbta, kad į Maskvą atvyks Kinijos gynybos ministras. Šį susitikimą lydi liūdnokas šleifas po ne itin sėkmingo Xi vizito pas putka, kinų pareiškimų dėl nepritarimo branduolinio ginklo dislokavimui baltarusijoje, oficialiai rusijos okupuotų teritorijų nepripažinimo ir viešų pažadų nepardavinėti ginkluotės agresoriui. Žinoma, kinai gali gudrauti ir per dideliu optimizmu nereikėtu užsikrėsti. Tačiau neatmestina, kad tai bus protokolinis susitikimas su tikslu pagąsdinti Vakarus, kad neva rusai ir kinai pereina prie praktinio bendradarbiavimo (po prezidentų lygmens, susitinka gynybos ministrų delegacijos) bei taip priversti Vakarus priimti Kinijos siūlymą dėl karo Ukrainoje įšaldymo.
Situacija fronte
Luhansko kryptis
Svatove. Savaitės bėgyje sektoriuje dominavo lokalūs susidūrimai. Agresorius pasigerino taktinę situaciją šiauriniame flange, tačiau mūšio ritmo centriniame ruože ukrainiečiams primesti nepavyko. Rusai buvo nežymiai pasistūmėję prie Novoselivske, tačiau savaitės bėgyje Ukrainos gynėjai sukoncentravo ugnį ir surengė keletą kontratakų. Dėl jų rusai buvo priversti grįžti iš kur atėję, o jų bandymai susigrąžinti pozicijas baigėsi nesėkmėmis.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Kremina. Tikėtina, bandydami sukelti grėsmę ukrainiečių grupuotės Bilohorivka šiauriniam flangui, agresorius savaitės bėgyje savo veiksmus koncentravo miške į pietryčius nuo Kremina. Jam pavyko nežymiai pajudėti į priekį, tačiau ukrainiečiai sustabdė okupantų puolimą ir antroje savaitės pusėje stabilizavo padėtį.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Lysychansk. Pirmoje savaitės pusėje tęsėsi palyginti vangios rusų atakos prie Bilohorivka. Ukrainos pajėgų vienetai pabandė tuo pasinaudoti ir pradėjo kontratakas Spirne — Berestove ruože. Kita vertus, ukrainiečiai norėdami nupjauti Zolotarivka pleištą ar imtis kitų didesnio masto operacijų Lysychansk sektoriuje, priversti elgtis atsargiai (nepriiminėti skubotų sprendimų) dėl rusų aktyvumo Kremina sektoriuje. Savaitės pabaigoje agresorius nusprendė perlaužti situaciją ir perėjo į lokalias kontratakas. Jų pagalba, okupantams pavyko pastumti ukrainiečių pozicijas prie Bilohorivka, tačiau Ukrainos vienetai susigrąžino dalį pozicijų.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Donecko kryptis
Bakhmut. Rusų sumanymas apsupti Bakhmut gynėjus įstrigo, ukrainiečių operacijos šiauriniame ir pietiniame flanguose išlygino situaciją. Okupantams pavyksta po truputį stumtis Bakhmut mieste, tačiau tai agresorius daro patirdamas didžiulius nuostolius. Rusų pajėgos pradėjo savo vienetų pergrupavimą, flangus atiduodant reguliariems vienetams, o Wagner samdinius koncentruojant pačiame mieste. Tokia reorganizacija rusams leidžia išlaikyti iniciatyvą savo rankose.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Avdiivka — Mariinka. Ukrainiečiai ir toliau neleidžia rusams pasistūmėti šiauriniame (Novokalinove) ir pietvakariniame (Pervomaiske) Avdiivka flanguose tokia apimtimi, kad būtų pasiektas operacinis efektas (pvz. ukrainiečiams palikti tik vieną rusų artilerijos apšaudomą tiekimo kelią). Visgi antroje savaitės pusėje rusai pritraukė rezervus ir suintensyvino puolimą tiek Avdiivka, tiek Mariinka ruožuose.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Vuhledar. Sektoriuje toliau dominuoja pozicinės kautynės. Savaitės antroje pusėje agresorius surengė keletą nesėkmingų atakų, po to situacija vėl aprimo. Galima tik pakartoti prieš porą savaičių išsakytą vertinimą: nepaisant vis dažniau atsiveriančių galimybių pulti, ukrainiečiai atsargūs. Tikėtina, jie vengia daryti neapgalvotus ir tinkamai nesuplanuotus žingsnius, kad pasileidus į puolimą nesusilpnintų linijos Vuhledar — Pobeda — Mariinka gynybos.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia kryptis
Ukrainiečiai surengė žvalgybą mūšiu Orohiv ruože, tačiau aktyvesnes manevrinių vienetų operacijas ribojo prastos oro sąlygos. Dėl to Ukrainos gynėjai prioritetą teikė agresoriaus logistinės sistemos sekinimui. Beveik kasdien jie smūgiavo Melitopol, taip pat atakavo taikinius Polohy, Volnovakha. Rusai atsakė artilerijos ir aviacijos smūgiais į Ukrainos karinius ir civilinius objektus.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Pietų kryptis
Ukrainiečiai tęsė smūgius Kryme. Ryškėja jų siekis plėsti taikinių sąrašą. Prie logistinės arterijos Sevastopol — Simferopol — Dzhankoy — Armiansk nuolatinio apšaudymo, intensyvėja smūgiai palei aprūpinimo arteriją Kerch — Dzhankoy — Simferopol. Pastaroji ir taip yra apribota dėl nesibaigusių Kerch tilto taisymo darbų. Šią problemą rusai tikėtina bandė spręsti logistinius krovinius gabendami jūra ir oru. Panašu, ukrainiečių smūgiai nutaikyti į šiais keliais atvykusių šaudmenų ir degalų atsargas. Tokį įspūdį leidžia susidaryti šis mūsų jau skelbtas žemėlapis:
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Mūšių dinamika
Šią savaitę agresorius mažesne apimtimi naudojo dronus — savižudžius, todėl sumenko jo dronų nuostoliai dvigubai (63 vs 27). Rusai rengė pavienius smūgius raketomis, pirmiausia prieš civilinius objektus (Slavyansk). Neatmestina, kad pildosi mūsų prognozė, kad tokių barbariškų smūgių matysime daugiau.
Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose išliko sąlyginai žemi. Tai nulėmė rusų nesėkmės Kremina, Avdiivka — Mariinka sektoriuose bei silpstantys mūšiai Bakhmut šiauriniame flange:
Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai išliko panašiame lygmenyje (59 vs 60), tas pats pasakytina ir apie jo MLRS nuostolius (6 vs 5).
Gyvosios jėgos netektys lyginant su kovo mėnesio savaitės vidurkiu (5350) praeitą ir šią savaitę išlieka mažesni, tačiau ženklūs (3600 vs 3920). Tuo tarpu rusų šarvuotos technikos netektys išaugo (56 vs 80). Tikėtina, kad daugiausia jų rusai neteko Avdiivka — Mariinka sektoriuje, kur vis dar naudojama puolimo šarvuotomis kolonomis taktika.
Prognozės
Tikėtina, kad keliems masiniams smūgiams pakankamą kiekį raketų sukaupęs agresorius, surengs didesnio masto ataką Ukrainos civilinei infrastruktūrai. Galima daryti prielaidą, kad atėjus pavasariui (nebe tiek aktualus šildymas ir elektra), agresorius gali nebe taip intensyviai smūgiuoti energetinei Ukrainos sistemai. Taigi, rusai gali imti intensyviau atakuoti karinius objektus bei Ukrainos gyvenamuosius rajonus, taip varginant Ukrainos visuomenę.
Neatmestina, kad agresorius išlaikys aukštą puolimo tempą Kremina sektoriuje. Tai kol kas vienintelė jo galimybė perimti iniciatyvą Lysychansk sektoriuje ir bandyti stumtis link Lyman ir Syversk.
Tikėtina, kad persigrupavę rusai su nauja jėga bandys įžengti ir įsitvirtinti ruože Bohdanivka — Khromove, su tikslu atkirsti Bakhmut vis dar veikiančią Ukrainos pajėgų grupuotę. Čia gali suveikti rusijos gynybos ministerijos bei Wagner konkurencija, kai reguliarai norės parodyti, kas yra tikroji jėga ir sieks užverti Bakhmut „katilą“. Savo ruožtu, Wagner samdiniai gali bandyti maksimaliai spausti Bakhmut mieste likusius Ukrainos gynėjus bei užimti likusią miesto dalį, nežiūrint į tai, ar rusų reguliarūs vienetai strigs flanguose ar pasieks sėkmę.
Tikėtina, kad agresorius toliau puls Avdiivka įtvirtinto gynybos rajono flangus, tačiau šio mūšio eiga signalizuoja, jog vargu ar jam šiame ruože pavyks pasiekti operacinius tikslus.
Neatmestina, kad ukrainiečių lokalios atakos Zaporizhia kryptyje gali kartotis ar net intensyvėti (pvz. pereinant į puolimą Orihiv — Polohy ruože).
Labai tikėtina, kad Ukrainos pajėgos tęs agresoriaus logistinės sistemos trikdymą apšaudant karinius taikinius jo užnugaryje Doneck, Zaporizhia bei Pietų kryptyse. Neatmestina, kad Ukraina vėl organizuos smūgius kariniams objektams ir pačioje rusijos teritorijoje.
*****
Aurimas Navys
PUTINAS GALI BŪTI NUŽUDYTAS, O RUSIJA SUBYRĖTI
Politinis strateginis lygmuo
Putinas bus nužudytas – jis mirs nuo savo paties apsaugininkų rankos arba jiems tiesiogiai dalyvaujant sąmoksle. Tai pareiškė KGB atsargos pulkininkas, buvęs žvalgybos karininkas, politologas ir publicistas Sergejus Žirnovas. Buvęs Didžiosios Britanijos kariuomenės vadas Richardas Dannattas ir buvęs CŽA direktorius Jamesas Olsonas taip pat teigė, jog V. Putiną nužudys jo svita. Kaip Cezarį. Teigiama, jog saugumo tarnybų darbuotojams užsakymas ateis iš artimiausios Putino aplinkos.
Kiti analitikai teigia, jog sąmokslas prieš Putino gali neįvykti, tačiau Rusijos skilimas iki karo pabaigos – neišvengiamas.
Ar tai sapalionės? Pašalinti elitui neįtinkančius nukvakusius diktatorius yra įprasta režimų praktika. Mūsų manymu, jos nereikėtų atmesti. Tačiau Putinas šiuo atveju būtų auka, arba atpirkimo ožys, nes FSB, GRU, SVR „pasaulio užkariavimo“ strategija nesikeis ir pašalinus Putiną. Tai sisteminė Maskovijos liga, kurią galima panaikinti tik išnaikinus minėtas tarnybas, šovinizmo ideologiją ir ilgą laiką laikant šį teroristinį darinį – valstybę prispaudus skurdo jungu.
Šoigu įsakymu Rusija pradėjo plataus masto savo laivyno, tolimosios aviacijos ir branduolinių povandeninių laivų kovinės parengties patikrinimą netoli Sachalino. Rusijos Ramiojo vandenyno laivynas pervestas į aukščiausią kovinės parengties lygį. „Pagrindinis tikslas – sustiprinti pajėgumus, kad būtų galima spręsti tikėtino priešo agresijos atrėmimo užduotis”, – sakoma Rusijos karo ir teroro ministerijos pranešime.
Šios netikėtai tikėtos pratybos, be abejo, yra Mordoro atsakas į milžinišką Japonijos 3,5 mlrd. JAV dolerių paramą Ukrainai. Be to, po Rusijos invazijos į Ukrainą japonai ėmė aktyviau reikalauti grąžinti Šiaurines salas, kurias nuo 1945 m. kontroliuoja Maskovija. Praėjusį rudenį Ukraina oficialiai pripažino jas okupuota Japonijos dalimi.
Kinija neketina tiekti ginklų nė vienam iš karo Ukrainoje dalyvių, pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministras Qin Gangas per bendrą spaudos konferenciją su Vokietijos kolege Annalena Berbock.
„Karinių prekių eksporto klausimu Kinija laikosi pagrįstos ir atsakingos pozicijos. Kinija netiekia ginklų atitinkamoms konflikto šalims ir valdo bei kontroliuoja dvejopo naudojimo prekių eksportą pagal įstatymus ir taisykles”, – sakė kinų ministeris.
Tuo tarpu Vokietijos užsienio reikalų ministrė priekaištavo Kinijai dėl jos nenoro tiesiogiai pasmerkti Rusijos invaziją. „Turiu būti sąžininga ir pasakyti, kad man įdomu, kodėl Kinijos pozicijoje nėra raginimo agresorei Rusijai nutraukti karą?” – sakė Annalena Berbock, stovėdama šalia Kinijos užsienio reikalų ministro.
Jei įdomu, atsakysime mes – raginimo nėra, nes Kinija pati planuoja vykdyti panašius karo nusikaltimus Taivane.
Vyriausiasis ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellas taip pat nutarė prispausti uodegą kinų drakonui pareikšdamas, jog Pekinas turi ieškoti politinio sprendimo, kaip užbaigti Rusijos invaziją į Ukrainą.
„Norėčiau draugiškai pasakyti: ES bus nepaprastai sunku, jei ne neįmanoma, palaikyti pasitikėjimu grįstus santykius su Kinija… jei Kinija neprisidės prie politinio sprendimo, pagrįsto Rusijos pasitraukimu iš Ukrainos teritorijos, paieškų”, – sakė J. Borrellas.
Borrellas taip pat paragino Kinijos prezidentą Xi Jinpingą pasikalbėti su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir „suteikti reikšmingesnę humanitarinę pagalbą nukentėjusiems Ukrainos žmonėms”.
ES pirmiausia reikia suvienodinti poziciją Kinijos atžvilgiu ir tik po to laidyti viešus pareiškimus. Nedraugystę su Kinija derėtų paversti realiomis sankcijomis, kurių Pekinas bijo kaip velnias kryžiaus. Juolab, kad svertų pagrindiniai Kinijos šūdukų vartotojai tikrai turi. 2022 m. bendra ES bloko prekybos suma siekė beveik 850 mlrd. eurų, tačiau J. Borrellas teigia, kad šie mainai yra „vis labiau išbalansuoti” ES nenaudai.
„Mūsų prekybos deficitas pasiekė rekordinį 400 mlrd. eurų arba 2,3 % mūsų BVP… Jei disbalansas nebus ištaisytas, turime reaguoti”, – sakoma pareiškime.
O tai… kiek galima miegoti?
JAV Kongresas rengia sankcijas su promaskvietišku Viktoru Orbanu susijusiems Vengrijos pareigūnams. Įstatymo projektas rengiamas nuo praėjusių metų ir jau kitą mėnesį bus pateiktas Kongresui. Dokumentas rengiamas nuolat blogėjant Vašingtono ir Budapešto santykiams. JAV kritikai Orbaną laiko artimiausiu Putino sąjungininku ES. Jo vyriausybės blokuojamas Švedijos įstojimas į NATO dar labiau pablogino santykius su Vašingtonu. Nuo 2017 m. Vengrija taip pat blokavo Ukrainos dalyvavimą keliuose aukšto lygio NATO susitikimuose.
Pavyzdys kaip elgtis kinkadrebiams, atsakingiems už ES saugumą.
Suomijos ambasada Maskvoje įspėjo Rusijos užsienio teroro reikalų ministeriją, nes gavo tris laiškus, kuriuose buvo balti milteliai.
Tai labai galantiškas maskolių grasinimas. Suomiai ateityje laiškuose–paketuose gali rasti jaučio pautus, negyvą žiurkę, ukrainiečio kario galvą arba iš išprievartauto vaiko išluptą akį.
Operacinis lygmuo
Ukrainos kariuomenė ginasi Bachmute, į Kobzono koncertą pragare siųsdama vadinamuosius „elitinius” rusų karius. Šįkart į katilą mesti rusų desantininkai bando sustiprinti „Wagner“ marodierius. Tačiau Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Rytų grupuotės vadas Serhijus Čerevatijus teigia, kad padėties fronto linijoje tas nepakeitė – ukrainiečiai ir toliau sėkmingai naikina priešą.
JAV žiniasklaida praneša, jog Rusijos ordos specialiųjų pajėgų nuostoliai Ukrainoje kolosalūs. Dėl elitinių dalinių netekties Rusijos kariuomenė faktiškai liko be fronto žvalgybos. Šioms pajėgoms atkurti prireiks ne vienerių metų. Apie tai skelbia laikraštis „The Washington Post”. Pentagono vertinimais, Rusijos vadovybė labai aktyviai naudojo specialiąsias pajėgas kaip paprastus pėstininkus, taip sunaikindama elitinius dalinius.
Pentagono analitikų manymu, Rusijos specialiųjų pajėgų dalinių patirti nuostoliai apribos jų veiksmingumą kitose pasaulio dalyse, kur veikia teroristinės Rusijos ordos. Teigiama, jog kai kurių specialiųjų pajėgų brigadų išsekimas siekia 90–95 proc.
Mums pavyko susipažinti su kai kurių nutekintų įslaptintų Pentagono dokumentų „kopijomis“, apie kurių turinį šiandien „žino“ ir taksistas Zebediejus, ir bobutė Eleonora. Mūsų manymu, daugelis jų yra informaciniai pranešimai, kurie yra įprasta medžiaga vėliau rengiamai žvalgybinei analizei. Kai kurie dokumentai (jų kopijos) yra įprastų vadinamų brifingų (apžvalgų) vadovybei iškarpos. Išsyk pasirodžius informacijai apie šiuos „dokumentus“ sakėme, kad greičiausiai tai – informacinė operacija, o jos sumanytojai vienodai galimi ir sąjungininkai, ir Rusija. Dabar esame labiau linkę manyti, kad už šios informacinės operacijos kyšo maskolių ausys, neatmetant galimybės, kad pagrindinė nutekintos įslaptintos informacijos priežastis – žmogiškasis kvailumas.
Taktinis lygmuo
Rusijos teroristai apšaudė Ukrainos miestus iš salvinių raketų ir priešlėktuvinės gynybos S–300 sistemų. Daugiausia nukentėjo Sloviansko ir Kramatorsko miestai, yra žuvusiųjų ir sužeistųjų.
Ukrainiečių gynėjai per parą atrėmė 56 driskių atakas.
Pranešama, jog šiuo metu Baltarusijos teritorijoje vyksta visapusiškas ginkluotųjų pajėgų kovinės parengties patikrinimas.
Rusų valkatos ir toliau marodieriauja laikinai užgrobtose Ukrainos teritorijose, plėšdami privačius gyvenamuosius namus ir valstybines įstaigas.
Ukrainos gynėjai ištaškė penkias driskių koncentracijos vietas.
Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis teigia, kad pirmasis naikintuvas F–35 į Lenkijos karines oro pajėgas atvyks kitais metais. „Lenkų pilotai yra NATO elitas, o tai yra geriausias naikintuvas. Jis užtikrins mūsų saugumą”, – sakė M. Morawieckis per vizitą „Lockheed Martin” gamykloje Jungtinėse Valstijose.
Rusijos prezidento patarėjas Vladimiras Medinskis sakė manąs, kad rusų vaikams būtina mokyklose mokytis apie karą Ukrainoje tam, kad būtų neutralizuotas „istorinis perprogramavimas”. Taip, fašizmas jo pilname veikime, apie kurį nei Musolinis, nei Gebelsas net nesapnavo.
Šveicarijos bankai ėmė įspėti klientus iš Rusijos, kad uždarys jų sąskaitas, jei jie mokės mokesčius į Rusijos biudžetą.
Rusijos namai sustabdys veiklą Makedonijoje, Slovėnijoje, Slovakijoje, Kroatijoje ir Rumunijoje, pareiškė Rusijos propagandos ir psichologinių operacijų bei ardomosios veiklos organizatorius ir finansavimo šaltinis užsienyje, prisidengęs rusiškos kultūros sklaidos misija, „Rossotrudničestvo“. Jos vadovas Primakovas atskleidė, kad agentūra „perkelia išteklius” į Afrikos, Azijos ir Lotynų Amerikos šalis.
Putinas atšaukė Pergalės dienos paradus Rusijos regionuose dėl tankų trūkumo. Visi seni gelžgaliai rūdija Ukrainos laukuose.
Artimiausiomis savaitėmis Rusija gerokai sustiprins puolimą fronte, sako Estijos žvalgyba. Rusija perskirsto savo taip vadinamus karius fronto linijoje, o tai reiškia, kad rusai ruošiasi galimam Ukrainos puolimui. Žvalgybos pranešime minima, kad Rusija vis dar išlaiko iniciatyvą mūšio lauke, tačiau agresoriaus kariuomenei nebeužtenka pajėgumų smarkiai smogti visoje fronto linijoje.
********
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Be pakitimų.
Kremina. Agresorius tęsia puolimą miške į pietvakarius nuo Kremina, ukrainiečiai toliau sėkmingai ginasi. Tuo tarpu prie Makiivka mūšiai intensyvėja. Čia kurį laiką spaudė agresorius, o dabar Ukrainos vienetai pereidinėja į kontratakas.
Lysychansk. Rusai vėl pabandė atakuoti Bilohorivka link, tačiau tradiciškai nesėkmingai.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Khromove – Rozdolivka. Kelinta diena rusai eina į „walking dead“ šturmus Bohdanivka – Khromove ruože, tačiau rezultatas visada tas pats – puolančiųjų utilizacija.
Bakhmut mieste okupantams nepavyksta išplėsti savo placdarmo aplink geležinkelio stotį. Kituose ruožuose situacija permaininga, pozicijos eina iš rankų į rankas.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje rusai vėl bando nustebinti ukrainiečius atakuodami Predtechne, t.y. į pietvakarius nuo Chasiv Yar, bet eilinį kartą nustemba patys gavę snukin.
Avdiivka – Mariinka:
Šiauriniame Avdiivka flange toliau tęsiasi snukiadaužis. Rusai pritraukė rezervus ir atnaujino puolimą, bando įsitvirtinti kelio Yasinuvata – Kostyantinivka atkarpoje prie Novabakhmutivka. Agresorius pasiekė taktinių laimėjimų, tačiau ar juos pavyks išlaikyti klausimas lieka atviras. Neretai geras Ukrainos pajėgų artilerijos vienetų darbas atakuojant prasiveržusius rusų manevrinius vienetus ir laimint artilerijos dvikovas (kai priešo manevriniai vienetai netenka ugnies paramos) bei pėstininkų kontratakos greitai nubraukia rusų euforiją po jų sėkmingesnių pajudėjimų po kelis šimtus metrų.
Pervomaiske ruože sunkios pozicinės kautynės, abi pusės pereidinėja į kontratakas.
Mariinka ruože, agresorius pritraukė daugiau artilerijos ir siekia ne tik užspausti ukrainiečių pėstininkus, bet ir bent šiame ruože laimėti artilerijos dvikovas. Kartu su artilerijos suintensyvėjimu sustiprėjo ir rusų manevrinių vienetų atakos. Per pastarąją parą ukrainiečiai atsilaikė, tikėtina atsilaikys ir ateityje. Jie tokių paūmėjimų yra matę ne vieną ir ne du.
Vuhledar. Rusai atnaujino atakas pietinėse ir rytinėse Vuhledar prieigose. Taip pat agresorius aktyvesnis ir Novomykhailivka ruože, tačiau kažko apčiuopiamo jam pasiekti nepavyko. Ukrainos pajėgos apsigynė.
Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų.
*****
Luhansko kryptis.
· Svatove. Rusai soc. tinkluose patvirtina prieš keletą dienų įvykdytą sėkmingą ukrainiečių kontrataką prie Novoselivske. Agresorius kelis kartus bandė atsiimti šias pozicijas, tačiau ukrainiečiai apsigynė.
· Kremina. Kontaktinėje linijoje tęsiasi susidūrimai. Panašu, ukrainiečiams pavyko stabilizuoti situaciją miške į pietvakarius nuo Kremina.
· Lysychansk. Rusai tęsia atakas Bilohorivka ruože, jos nebuvo sėkmingos. Tuo pačiu, rusai soc. tinkluose užsimena apie
Ukrainos pajėgų vykdomas kontratakas prie Spirne. Apie jų mastą ir rezultatus kol kas sunku spręsti. Tačiau pats faktas, kad agresoriaus karo propagandistai apie tai kalba rodo, jog šis klausimas jiems yra svarbus. Žvelgiant į žemėlapį galima suprasti kodėl.
Spirne kaimas jau kuris laikas yra no mans land, o į rytus nuo jo einanti kelių sankirta Verkhnokamyanka – Mykolaivka – Berestove yra rusų rankose. Jei ukrainiečiams pavyktų susigrąžinti šią sankirtą ir įsitvirtinti aukštumose, atsivertų galimybės: 1) judėti į šiaurę, link rusų pleišto Verkhnokamyanka – Zolatarivka, pabandyti jį nukirsti ir taip paremti savo veiksmus Bilohorivka (Luhansko sritis); 2) leidžiantis nuo kalvų judėti į pietryčius per Mykolaivka, Vrubivka link Komyshuvakha ir taip išeiti Lysychansk rusų grupuotei į pietinį flangą, o Bakhmut agresoriaus grupuotės šiauriniam flangui į užnugarį; 3) judėti į pietus link Bolohorivka (Donecko sritis) ir priversti reaguoti rusų grupuotės Bakhmut šiaurinį flangą.
Tai būtų gera startinė pozicija vystyti puolimą toliau, pavyzdžiui atkertant rusų grupuotę prie Bakhmut. Viešų šaltinių duomenimis Spirne – Bilohorivka ruože veikia buvusių separų vienetai (tikėtina mechanizuotos ir motorizuotos brigadų vienetai kontaktinėje linijoje ir dviejų mechanizuotų brigadų vienetai antrame ešelone). Jų pajėgos jau ilgą laiką čia vykdo operacijas be tinkamos rotacijos. Tad tai dar viena galima teorinė ukrainiečių kontrpuolimo ašis. Ar ukrainiečiai priims tokį sprendimą ir ims tam ruoštis (permetinės pajėgas, kaups resursus) parodys laikas.
2. Donecko kryptis.
· Bakhmut.
a) Khromove – Rozdolivka. Rusams ir toliau nesiseka pralaužti ukrainiečių gynybos Bohdanivka – Khromove ruože.
b) Bakhmut mieste tęsiasi sunkios kautynės, rusai įnirtingai puola. Ukrainiečiai kontratakuoja geležinkelio stoties apylinkėse bei šiaurinėje miesto dalyje.
c) Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje be pakitimų, dominuoja pozicinės kautynės bei lokalios abipusės atakos.
· Avdiivka – Mariinka.
a) Šiauriniame Avdiivka flange agresoriaus puolimas aprimo, tačiau dar anksti teigti, jog rusų atakos čia galutinai išsikvėpė.
b) Pervomaiske ruože Ukrainos gynėjai atmušė rusų atakas prie Vodiany. Agresorius taip pat aktyvus prie Nevelske, ukrainiečiai ginasi.
c) Mariinka ruože rusai intensyvina puolimą pačioje gyvenvietėje, pasistūmėti jiems ir toliau nepavyksta.
· Vuhledar. Be pakitimų.
3. Zaporizhia kryptis. Nepaisant prastų oro sąlygų, ukrainiečiai surengė lokalias atakas Orihiv ruože. Tikėtina, tai žvalgyba mūšiu, kurios tikslas – išsiaiškinti rusų pozicijas ir ugnies sistemą. Ukrainos pajėgos toliau poliruoja agresoriaus logistikos ašį Zaporizhia ir Pietų kryptyse, t.y. Melitopol.
4. Pietų kryptis. Kartu su smūgiais Melitopol, dažnėja ukrainiečių smūgiai Krymo pusiasalyje. Antrą kartą per pastarąsias dienas kabūn įvyko netoli Feodosijos. Šį kartą smūgiuota taikiniui Krynychky kaime. Jis yra ne tik kelyje Kerch – Simferopol. Šis kaimas yra į vakarus nuo Feodosijos ir aplink ją esančių oro uostų. Tad teoriškai žiūrint tokiais smūgiais trikdomas rusų grupuotės aprūpinimas ne tik sausuma iš Kerch į Krymą, bet ir jūra bei oru į Feodosiją atvykstantiems agresoriaus logistikos kroviniams.
******
Locked N’ Loaded
Pasaulyje normalūs žmonės pakraupę pamatę video kaip rusai į nelaisvę patekusiam Ukrainos kariui nupjauna galvą. Tuo tarpu Vengrijos užsienio reikalų ministras lankosi rusijoje, pasirašinėja sutartis dėl rusiškų energijos resursų tiekimo Vengrijai.
Tuo pačiu pasirodė nepatvirtinta informacija, kad Prancūzija blokuoja ES susitarimą dėl šaudmenų pirkimo Ukrainai. Tai žinutė lenkiškame portale, tad neatmestina, kad prancūzams yra įmetinėjama informacija, kurią jie būtų priversti paneiginėti (t.y. atsisakyti žengti pataikavimo diktatoriams keliu). O gal tai E. Macrono vizito Kinijoje atgarsiai?
Pagyvensime – pamatysime. Bet aišku viena, kremliaus subinlaižiai ir erkės turi vieną bendrą bruožą – abu tampa aktyvesni pavasarį.
Dabar šiek tiek apie mobilizaciją rusijoje. Galvojom agresoriaus „parlamento“ priimtą sprendimą dėl elektroninių šaukimų pasiliksime savaitine apžvalgai. Bet rusai pažėrė tokių „genialių“ minčių, kad nutylėti gana sunku.
Taigi, vakar priimtas sprendimas, kuriuo remiantis šaukimai į karinę tarnybą bus įteikiami elektroniniu pavidalu (pvz. per mokesčių mokėjimo sistemą). Nenorintys atlikti „šventos pareigos“ bus baudžiami, pvz. jie nebeturės galimybės gauti teisių vairuoti automobilį, pasiimti paskolą ar išvažiuoti į užsienį.
O šiandien „parlamento“ gynybos komiteto pirmininkas A. Kartapolov paragino užsienyje dirbančius rusus pasiimti metų atostogas (whaaaa?) ir atvykti tarnauti į rusiją. Jau matome tas nesuskaičiuojamas eiles saugiai užsienyje dirbančių ir gyvenančių rusų, kurie sumanytų atlikti „šventą pareigą“ kur nors prie Melitopol. Kaip ten bebūtų, tikėtina agresorius rengia dirvą antrai mobilizacijos bangai. Jų manymu dirva turėtų būti geresnė, nes neva nebereikės gatvėse gaudyti mobikų, o „paviestkas“ įteikti operatyviau.
Tikėtina, kad mobilizaciją paleis kai prasidės Ukrainos kontrpuolimas – kol dabar veikiančios pajėgos bandys jį sustabdyti, rusai jau formuos rezervus.
Žinoma, sunku pasakyti, iš kur agresorius naujai mobilizacijos bangai gaus resursų (ginkluotės, technikos, šaudmenų, degalų, maisto ir pan.) ir kas mokys mobikus. Modernesnė nei sovietų karą Afganistane menanti technika/ginkluotė/įranga bei kompetentingi instruktoriai dabar agresoriaus kariuomenėje yra didelis deficitas.
Kita vertus galima teigti, jog jie bando mokytis iš pralaimėjimo prie Izyum – Kupjansk – Lyman. Tuo metu mobilizaciją reikėjo skelbti iš esmės po mūšio ir tik išsekęs ukrainiečių puolimo potencialas išgelbėjo agresorių nuo visiško sutriuškinimo. Dabar Vakarų parama nepalyginamai didesnė, o ir ukrainiečių ryžtas pasiekti maksimumą taip pat išaugęs. Tuo pačiu neatmestina, kad agresorius gali skelbti dalinę mobilizaciją ir nelaukdamas Ukrainos puolimo – dėl atsiradusios gyvosios jėgos persvaros sukurti dar keletą bakhmutų ir taip pabandyti užkirsti kelią Ukrainos puolimui.
Metas tradicinei apžvalgai iš fronto.
Luhansko kryptis
Svatove. Kontaktinė linija nežymiai ėmė judėti, bet tai tik lokalūs pasikeitimai. Rusai šiek tiek pasigerino savo taktinę situaciją šiauriniame flange, o ukrainiečiai susigrąžino kiek anksčiau prarastas pozicijas centre prie Novoselivske).
Kremina. Rusai ir toliau stipriai spaudžia miške į pietvakarius nuo Kremina, šį kartą ukrainiečiai atsilaikė. Taip pat tęsiasi lokalūs susidūrimai Ploshchanka – Chervonopopivka ir Dibrova ruožuose.
Lysychansk. Abi pusės vykdo lokalias atakas ir ginasi, pasikeitimų kontaktinėje linijoje nėra.
Donecko kryptis
Bakhmut. Jau anksčiau atkreipėme dėmesį, kad agresorius gali bandyti pakartoti savo sėkmę prie Soledar ir išsekusius Wagner samdinius keisti reguliariais vienetais (mechai, desantininkai). Pastarosiomis dienomis tokį spėjimą patvirtina žinios, kad sektoriaus flanguose vis daugiau rusų desantininkų, mechanizuotų vienetų (tame tarpe buvusių separatistų dalinių). Tai patvirtino ir samdinių darbdavys Y.Prigozhyn.
Kažkodėl dalis viešoje erdvėje karą komentuojančiųjų (ypač vakariečių) šią žinią sutiko pozityviai. Tai sietina su pasigautu mitu, neva Wagner samdiniai yra kokybiškai ženkliai geresni kovotojai, nei rusų mobikai. Tarsi mažiau Wagner – mažiau grėsmingas rusų puolimas. Tai labiau Wagner reklaminis kabliukas, kurį mielai ryja rusų visuomenė.
Tuo pačiu šis mitas nubanguoja ir į ne visada kritiškų vakariečių tekstus ir galvas. Padalinio efektyvumas pirmiausia yra karių motyvacija, jų įgūdžiai, vadų kompetencija, kovinės technikos ir logistikos lygis, o ne pavadinimas.
Antrus metus vykstant plataus masto karui ukrainiečiai rusų „elitinių“ desantininkų, jūrų pėstininkų, „kantemirovcų“, „vagnerovcų“ ar specnariorų „elitiškumą“ sugriovė prie Kyiv, Charkiv, Izyum, Cherson ir kt. Šių vienetų personalinė sudėtis ir techninė bazė utilizacijos dėka keitėsi po kelis kartus.
Yra gana sėkmingai veikiančių rusų reguliarų (pvz. Kremina sektoriuje) ir labai nesėkmingai veikiančių samdinių padalinių (ypač jei kalbame apie zekus). Tad flanguose samdinių keitimas reguliarais reiškia, kad spaudimas Khromove ir Ivanivske tik didės, o samdinius sukoncentravus pačiame mieste gynėjams gyvenimas taip pat saldesnis nebus (trumpėja kontaktinė linija, reikia mažiau pajėgų uždengti kontaktinę liniją, galima intensyvinti atakas). Rusai padarys viską, kad iki tikėtino ukrainiečių puolimo Bakhmutas taptų agresoriaus parengtu gynybiniu placdarmu.
Khromove – Rozdolivka. Ukrainiečiai toliau patikimai laiko sektoriaus šiaurinį flangą. Rusų pastangos užsikabinti už Bohdanivka virto dar viena agresoriaus utilizacijos operacija.
Bakhmut mieste rusams pavyko įžengti į geležinkelio stotį, dabar jie bando perimti visą geležinkelio liniją į savo rankas. Kaip ir spėjome anksčiau, ukrainiečiai sunkiai kaunasi, bet jei yra apsupimo tikimybė atsitraukia į naują gynybos ruožą. Tuo pačiu stengdamiesi trukdyti priešui įsitvirtinti naujose pozicijose, jie rengia kontratakas bei artilerija smūgiuoja į savo ankstesnes pozicijas kurias užiminėja rusai.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje tęsiasi lokalūs susidūrimai. Tuo pačiu tęsiasi ukrainiečių aktyvumas prie Ozaranivka (kelias Bakhmut – Horlivka). Čia intensyviai dirba rusų artilerija. Panašu, kad ukrainiečiai ir toliau baksnos rusams į paširdžius ir vers bent dalį pajėgų skirti šiam ruožui.
Avdiivka – Mariinka:
Šiauriniame Avdiivka flange padėtis išlieka sudėtinga, tačiau rusams pasistūmėti link Novokalynove nebepavyksta.
Pervomaiske ruože be pakitimų, ukrainiečiai išlaiko pozicijas.
Mariinka ruože sunkūs mūšiai. Neleisdami rusams grįžti prie Pobeda, ukrainiečiai gerokai pasigerino savo padėtį, gynėjai gali lengviau atsikvėpti.
Vuhledar. Be pakitimų.
Zaporizhia ir Pietų kryptyse daugiausia darbo žvalgams ir artileristams. Kontaktinėje linijoje be pakitimų. Vėl pasirodė Maxar‘o palydoviniai žemėlapiai iš Krymo, kur pusiasalyje daugėja apkasų, prieštankinių kliūčių („Drakono dantys“ ) ir pan.
Skelbiama, kad taip agresorius rengiasi Ukrainos kontrpuolimui. Na, žvelgiant iš karybos teorijos ir praktikos prizmės pradėti ilgai ruoštą kontrpuolimą į kaktą strimgalviais atakuojant per siaurą (nuspėjamos atakų kryptys, judėjimo maršrutai, pažeidžiama logistika puolimo grupių užnugaryje), įtvirtintą Krymo bottleneck‘ą ar tuo labiau rengiant jūrų desanto operacijas įtvirtintoje Krymo pakrantėje neatrodytų labai racionalus žingsnis. Taip galima ir visą puolimo potencialą sudeginti daužantis į gerai įtvirtintą rusų gynybą. Nemanome, kad ukrainiečių kontrpuolimo artimiausias tikslas bus Krymas. Mums atrodytų, kad labiau tikėtina ukrainiečiai:
sieks manevriniais vienetais ir ugnimi atkirsti agresoriaus susiekimą su pusiasaliu pasiekiant liniją Ilovaisk – Mariupol – Melitopol – Skadovsk;
raketomis ( TochkaU, Hrim2, Neptun, GLSDB ir pan.) ir dronais-savižudžiais sieks naikinti agresoriaus logistiką ir komunikacijos mazgus pusiasalyje ir rusijos teritorijoje (Dzhankoi, Kerch tiltas, Simferopol, Sevastopol, Novorasijsk ir pan.).
mechanizuotais vienetais bandys stumtis priekin su tikslu įgalinti savo artileriją ir MLRS uždengti Krymo bottleneck‘ą ir artimą užnugarį (50 km į gilumą).
Tai pasiekus pakartoti, ką ukrainiečiai puikiai atliko prie Cherson – priversti rusus bandyti bėgti arba pasiduoti.
Atsitraukiančius rusus raketomis ir dronais-savižudžiais atakuoti jūroje ir rusijos teritorijoje (Novorosijsk, Krasnodar, Tuapse, Eisk, Rostov prie Dono).
Tai standartinis galimas teorinis veiksmų eigos variantas nežinant tikslių abiejų pusių pajėgumų, ketinimų ir rezervų. Gali net taip nutikti, kad Krymas nebus prioritetinis taikinys. Dėl labai pažeidžiamos logistikos jis niekur nepabėgs. Neatmestina, ukrainiečiai gali prioritetą teikti pvz. perskeliant Zaporichia ir Donetsk kryptyse esančias agresoriaus pajėgas, ar smūgiuojant per Svatove bandyti pasiekti Starobelsk ir taip sugriauti rusų frontą Luhansk kryptyje. Variantų daug, tai supranta tiek ukrainiečiai, tiek rusai. Krymo išlaisvinimas nebūtinai bus pirmas žingsnis.
******
Locked N’ Loaded
E. Macrono vizito Kinijoje atgarsiai drebina pasaulį. Prancūzijos prezidentas flirtuodamas su Xi, kaip kokia laisvesnio elgesio mergina, akivaizdžiai bando žaisti didvalstybės role-play. Manome, kad tokia kompleksais paremta užsienio politika nepadės Prancūzijai tapti didingesne nei ji yra. Tuo tarpu tokie viražai Kinijoje ir ypač rusijoje padidins įspūdį jog Vakaruose yra kuom galima būtų manipuliuoti. Tai kremliui gali suteikti ryžto ieškoti naujų išeičių konflikte, bandyti atnaujinti skambučius į Eliziejaus laukus (o gal jie niekur ir nebuvo dinge), o tai dar labiau nutolins taiką.
1. Luhansko kryptis.
• Svatove. Lokalūs susidūrimai šiauriniame flange ir centre, taip pat visoje kontaktinėje linijoje dirba abiejų pusių artilerija.
• Kremina. Agresorius pergrupavo savo pajėgas, sukoncentravo daugiau mechanizuotų bei artilerijos vienetų miške į pietvakarius nuo Kremina ir tuo pačiu šiame ruože suintensyvino puolimą. Ukrainiečiai buvo priversti palikti kelias pozicijas. Tikėtina, rusų puolimo pajėgų branduolį sudaro kurį laiką rezerve buvę 90-tosios tankų divizijos vienetai. Šią prielaidą darome, nes mūšiuose fiksuota tankų paramos technika „Terminator“ (dažniausiai ji veikia būtent šios divizijos sudėtyje).
• Lysychansk. Mūšiai tęsiasi, agresoriui pasistūmėti nepavyksta. Savo ruožtu ukrainiečiams nežymiai pavyko pajudėti prie Verkhnokamenske.
2. Donecko kryptis.
• Bakhmut.
a) Berhivka – Rozdolivka. Rusams ir toliau nepavyksta pralaužti Ukrainos pajėgų vienetų gynybos Bohdanivka – Khromove ruože.
b) Bakhmut mieste viskas labai dinamiška ir greitai kinta, sunkūs mūšiai vyksta aplink geležinkelio liniją, pozicijos eina iš rankų į rankas.
c) Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje agresorius bando atakuoti Ivanivske link, tačiau nesėkmingai.
• Avdiivka – Mariinka.
a) Avdiivka šiauriniame flange rusams pavyko pasistūmėti ir išlyginti kontaktinę liniją prie Novobakhmutovka, tačiau jų puolimas link Novokalinove baigėsi nesėkme.
b) Pervomaiske ruože Ukrainos gynėjai išlaikė pozicijas.
c) Mariinka ruože agresorius suintensyvino puolimą pačioje gyvenvietėje, jam taip pat pavyko nežymiai pajudėti į priekį. Tuo tarpu, bandymai sugrįžti į Pobeda prieigas okupantams vėl baigėsi nesėkme.
• Vuhledar. Be pakitimų.
3. Zaporizhia ir Pietų kryptyse fiksuojamas intensyvesnis rusų aviacijos naudojimas. Neatmestina, kad agresorius bando ieškoti ir atakuoti puolimui besiruošiančią ukrainiečių grupuotę (susitelkimo rajonus, vadavietes) bei jos logistiką (aprūpinimo rajonus, maršrutus, sandėlius).
******
GeneralStaff.ua
Operatyvinė informacija apie Rusijos invaziją.
Šlovė Ukrainai! Keturi šimtai vienuolika dienų tęsiasi plataus masto ginkluota Rusijos Federacijos agresija prieš mūsų valstybę.
Per parą priešininkas sudavė 21 aviacijos ir 5 raketų smūgius, iš kurių 4 buvo iš ZRK S-300 taikiam Kramatorsko miestui. Taip pat užpuolikai iš reaktyvinių bazių ugnies sistemų apšaudė apie 30 mūsų kariuomenės pozicijų ir gyvenviečių civilinės infrastruktūros objektų.
Rusijos Federacija ir toliau nepaiso karo įstatymų ir papročių, todėl raketų ir oro smūgių tikimybė išlieka didelė visoje Ukrainoje.
Nepaisant daugybės technikos ir gyvosios jėgos nuostolių, priešininkas nesiliauja vedęs svetimo karo. Toliau pagrindines pastangas sutelkia puolimui Limanskio, Bachmutsko, Avdivo ir Jūrų kryptimi – šią dieną atremta daugiau kaip 20 priešo atakų.
Voluinės, Poliskomu, Siverskomu irSslobožanskomu kryptimis operacinė aplinka be didesnių pokyčių. Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų paskirti teritoriniai padaliniai ir toliau yra Baltarusijos Respublikos teritorijoje, tačiau puolamųjų priešo grupių formavimosi požymių nėra.
Priešas ir toliau palaiko karinį buvimą Ukrainos pasienio rajonuose Kursko ir Belgorodo srityse, toliau vykdo inžinerinės įrangos darbus.
Per dieną priešininkas apšaudė Černigovo srities Gremiačo ir Kamijano Slobodos gyvenvietes; Sumų srities Volfinos, Andriivkos ir Popivkos gyvenvietes, taip pat Charkovo srities Veterinarijos, Strelečos, Hatyšės, Vovčanskio ūkius, Ohrimivkos ir Vilchuvatkos gyvenvietes.
Nuo priešo apšaudymo nukentėjo Charkovo srities Kamjankos, Kolodiažnės, Krasnės Peršės, Dvoričnos, Vilšanos, Kindraševkos, Kislivkos ir Brestovės gyvenvietės.
Limanskomu kryptimi per parą priešininkas surengė nesėkmingus puolamuosius veiksmus prie Maki Navka, Červonopivka ir Bilogorivka gyvenviečių. Nuo artilerijos apšaudymo nukentėjo Makijivka, Nevsʹke ir Bilogorivka Lugansko srityje, taip pat Torske, Spirne ir Berestove Donecko srityje.
Bachmuto kryptimi priešas ir toliau vykdo puolamuosius veiksmus, bando visiškai kontroliuoti Bachmuto miestą, kovos tęsiasi. Dieną priešininkas nesėkmingai vykdė puolamuosius veiksmus ties Bogdanivka ir Hromovogo. Zaliznanske, Minkivka, Orihovo-Vasilivka, Bakhmut, Hromove, Ivanivsʹke, Predtečine, Times Yar, Ozaryanivka, Draugystė ir New York Donecko srityje.
Priešininkas vykdė puolamuosius veiksmus Avdijų Avvskomu ir Marių Nanskomu kryptimis.
Įnirtingiausi mūšiai tęsiasi dėl Avdijivkos ir Marinkos. Tuo pat metu Avdijivka, Pervomaiskė, Krasnogorivka, Gostrė, Georgievka, Marijinka ir Pobeda patyrė priešo apšaudymą.
Šachtaro kryptimi dienos metu priešas puolamųjų veiksmų nevykdė. Jis apšaudė Donecko gyvenvietes Novomihajlivka, Vugledar, Bogoyavlenka ir Didžioji Novosilka.
Priešininkas toliau vykdo gynybinius veiksmus Zaporožės ir Chersono kryptimis. Jis ypač apšaudė Donecko srities Vremivką ir Zaporožės srities Novodanilivką, Orichivą, Novoandriivką ir Kamianską.
Rusijos okupantai toliau intensyvina kontržvalgybos režimą laikinai okupuotose teritorijose. Starobilsko Luhansko srityje ir aplink miestą padaugėjo kelių užkardų ir patrulių.
Šiek tiek panaši padėtis ir Tokmako mieste Zaporožės srityje. Baimindamiesi informacijos apie okupacinių dalinių buvimo vietą nutekėjimo, jie ėmė riboti tam tikrus maršrutus vietiniams taksi automobiliams.
Gynybos pajėgų aviacija per parą okupantų personalo ir karinės technikos susitelkimo vietose sudavė 8 smūgius. Buvo numuštas priešo sraigtasparnis Mi-24 ir 6 įvairių tipų BPLA (2 iš jų – smogiamieji, 4 – žvalgybiniai).
Raketų ir artilerijos daliniai smogė į gyvųjų pajėgų, ginklų ir karinės technikos susitelkimo rajoną, taip pat priešo amunicijai.
******
Egidijus Papečkys
Savaitgalis toliau išlieka ramus. Toliau vyksta sunkios kovos Bachmute, kurio rusai vis niekaip nepaima. Padėtis vis sunkėja, „vagneriai“ kontroliuoja vis didesnę miesto dalį, ir jį atsikovoti galima tik stipriu smūgiu atlaisvinus komunikacijas ir permetus dideles šviežias pajėgas.
Tačiau tai tik sukaustytų ukrainiečių pajėgas, todėl artimiausiu metu, vertinant iš mūsų varpinės, būtų tikslinga jį palikti ir atsitraukti. Ukrainiečiai vertina savaip, ir gali būti, kad, nors ir rizikuodami patekti į apsupimą, laikysis iš paskutiniųjų.
Priminsiu, kad mums Lietuvoje buvo nesuprantama jų gynyba pusiau apsupime Sumuose, Černihive, ir Charkive karo pradžioje, bet jų sprendimas buvo teisingas, nors ir rizikingas. Mariupolyje, deja, į apsupimą pateko nemažos elitinės pajėgos, kurių labai pritrūko kituose fronto ruožuose.
Kita problema, kad prie Bachmuto ir patys ukrainiečiai patiria didelius nuostolius, ir čia tiesiog „ištirpsta“ jų daliniai, kuriuos reikia iš naujo atstatyti, skirti jiems naujų karių ir papildomų resursų. Rusai mano, kad jų pajėgos atsparesnės nuostoliams, turi didesnį mobilizacinį rezervą, ir linkę toliau tęsti išsekinimo dvikovą Bachmute (taip pat Avdijivkoje ir Marjinkoje).
Ukrainos politinei ir karinei vadovybei jau ilgokai tenka svarstyti ginti Bachmutą ar palikti. Lengvo sprendimo šioje sudėtingoje situacijoje jie neturi. Taip kad padėtį Bachmute stebime su pagarba ir nerimu, bei linkime sėkmės.
Baltarusijoje padėtis ta pati. Dalis baltarusių armijos pakelta „netikėtam patikrinimui“, bet tai grėsmės nei Lietuvai, nei Ukrainai nekelia. Tačiau reikia pripažinti, kad tokie „patikrinimai“ leidžia pakelti Lukašenkos armijos parengtumo lygį. Gerai tai, kad ir toliau šlubuoja baltarusių apginklavimas, jiems trūksta realios veikimo patirties bent jau misijose užsienyje.
Ukrainiečiai puolimo dar nepradėjo, bet atsirado dar daugiau, požymių, kad jam rengiamasi. Pasak rusų, ukrainiečiai pradėjo tikslingai „išmušinėti“ jų oro gynybą Zaporižės kryptyje, link Melitopolio. Tai jiems leistų efektyviau naikinti rusų šaudmenų ir kuro sandėlius, apšaudyti komunikacijų linijas. O prasidėjus puolimui, Ukrainos oro pajėgos ir dronai galėtų veikti laisviau, remdami sausumos pajėgas.
Suprantame, kad kiekvienas puolimas lydimas rizikos. Priešas gali jį atmušti, gali pats pereiti į kontrpuolimą. Rusai turi visišką aviacijos persvarą, ir gali ją permesti stabdyti ukrainiečių puolimą. Tačiau atsisakyti puolimo ir vien gintis negalima. Tokiu atveju rusai visiškai perimtų iniciatyvą, ir toliau tęstų sekinančių mūšių dėl miestų taktiką, nepalankią ukrainiečiams.
Atidėlioti puolimo irgi negalima, nes rusai turės laiko sustiprinti pajėgas ir pasiruošt jį atremti. Jau dabar formuojamos tankų naikintojų komandos, kurių užduotis – kovoti prieš vakarietiškus tankus. Tai bus labai svarbus propagandinis veiksnys, todėl stengsis kuo greičiau pamušti ir paimti bent vieną „Leopardą“ ar „Challengerį“.
Pavasaris sparčiai džiovina žemę. Vadinasi, greitai bus ir žinių. Gerų.
P.S. Kinijos pratybos prie Taivano krantų tęsiasi. Jos labai agresyvios, bet kol kas didesnio pavojaus požymių nematyti.
Rusai stipriai sunerimę dėl sėkmingos ES (ypač – Vokietijos) politikos Balkanuose ir dėl stiprėjančio dalies Serbijos politinio elito provakarietiškumo. Ką gi, jie vėlokai tai pastebėjo.
*********
war.obozrevatel.com
Rusijos kariuomenė nepraranda vilties įgyti persvarą ir užimti visą Donbasą. Okupantai vykdo puolamąsias operacijas Limano, Bachmuto, Avdijivkos ir Marijinkos kryptimis, kurias Ukrainos gynybos pajėgos iš karto atremia.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas tradiciškai paskelbė balandžio 9 d. atnaujintą informaciją socialiniame tinkle „Facebook”. Priešas nesiliauja apšaudyti teritorijų, kurias fiziškai gali pasiekti.
„Per dieną priešas surengė daugiau kaip dešimt atakų iš daugkartinio paleidimo raketinių sistemų, sudavė 23 oro ir keturis raketų smūgius. Dvi rusiškos raketos, paleistos iš priešlėktuvinės gynybos sistemų S-300, pataikė į civilinę infrastruktūrą Zaporožėje, dėl to nukentėjo ir buvo sužeisti civiliai gyventojai, sugriauti ir apgadinti gyvenamieji pastatai. Okupantai taip pat paleido dvi raketas iš sistemos S-300 į civilinės infrastruktūros objektą Kostantynivkoje, Donecko srityje”, – sakoma pareiškime.
Pasak mūsų karių, Rusija vykdė minosvaidžių ir artilerijos atakas:
Priešiška ugnis apšaudė Červonės Peršą, Novomlynską, Dvoričną ir Zachidną Kupiansko sektoriuje;
Limano sektoriuje dieną priešas vykdė bevaisius puolamuosius veiksmus rajone į pietus nuo Dibrovos. Luhansko srityje artilerijos ugnimi buvo apšaudytos Novoselivske, Makiivka, Nevske, Bilohorivka, o Donecko srityje – Kolodiaž, Torske, Siverske, Spirne ir Berestove;
Bachmuto sektoriuje priešas toliau vykdo puolamuosius veiksmus, bandydamas visiškai kontroliuoti Bachmuto miestą, ir toliau vyksta įnirtingos kovos. Praėjusią parą priešas vykdė bevaisius puolimo veiksmus rajone į rytus nuo Bohdanivkos ir netoli Chromovės. Ukrainos gynybos pajėgos atrėmė apie 20 priešo atakų šiame rajone. Vasiukovka, Minkivka, Železnianske, Orichovo-Vasylivka, Markovė, Bachmutas, Chromovė, Chasiv Jaras, Ivanivske, Bila Hora ir Družba Donecko srityje nukentėjo nuo priešiško apšaudymo;
Avdijivkos ir Marijinkos kryptimis priešas vykdė puolamuosius veiksmus Novokalynove, Berdyčiovo, Avdijivkos, Pivničės ir Marijinkos vietovėse Donecko srityje, tačiau nesėkmingai. Įnirtingiausios kovos šiame sektoriuje tęsiasi Avdijivkos ir Marijinkos rajonuose, kur buvo atremta daugiau kaip 10 priešo atakų. Tuo pat metu Donecko srityje priešo ugnimi buvo apšaudytos Novokalynove, Avdijivka, Lastočyne, Pervomajske, Krasnohorivka, Horošne, Heorhiivka ir Maryinka;
Šachtarsko sektoriuje priešas per dieną nevykdė jokių puolamųjų veiksmų. Jie apšaudė Novomychailivkos, Bohojavlenkos, Šachtarsko, Novoukrainkos, Velykos Novosilkos, Prečystivkos ir Zolota Nivos gyvenvietes Donecko srityje;
Okupantai nesiliauja šturmavę Bachmutą, Ukrainos gynėjai toliau naikino priešo ginkluotę ir gyvąją jėgą – Generalinis štabas
Zaporožės ir Chersono sektoriuose priešas toliau stato gynybines linijas ir įtvirtinimų pozicijas. Visų pirma jie apšaudė Vremivką ir Novopiliją Donecko srityje; Zaporožės srityje – Zatyšą, Guliaipolę, Zaliznyčią, Guliapilską, Bilohirją; Chersono srityje – Vesele, Burgunko, Ivanivką, Antonivką, Dnieprovską, taip pat Chersono sritį.
Okupantai nesiliauja šturmavę Bachmutą, Ukrainos gynėjai toliau naikina priešo ginkluotę ir gyvąją jėgą – Generalinis štabas
Ukrainos žemėse, kurias laikinai kontroliuoja okupantai, vyksta didelis teroras. Visų pirma Starobilske, Luhansko srityje, Rusijos okupacinės pajėgos organizuoja kratas piliečių, įtariamų parama Ukrainai, gyvenamosiose vietose ir išveža žmones į nežinią, negrąžindamos jų atgal.
Tuo pat metu gynybos pajėgos yra pasiryžusios toliau daryti žalą karo nusikaltėliams. Ukrainos aviacija per vieną dieną šešis kartus smogė okupantų susitelkimo vietoms, o raketų ir artilerijos daliniai pataikė į keturias priešo priešlėktuvinės gynybos sistemas, 11 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos susitelkimo vietų, šaudmenų sandėlį ir penkias elektroninės kovos stotis.
Kaip anksčiau pranešė OBOZREVATEL, per dvi savaites Ukrainos gynybos pajėgos „demilitarizavo” 15 Rusijos okupantų karinių bazių laikinai okupuotoje Zaporožės srities dalyje. Septynios iš jų buvo susprogdintos Melitopolyje.
*****
Egidijus Papečkys
Dar vienas eilinis karo šeštadienis. Kaip visada, sunkūs mūšiai Bachmute, čia „vagneriai“ ir toliau stumiasi pirmyn, bet labai labai lėtai. Tačiau ukrainiečiai toliau atremia rusų atakas, kuriomis mėginama pilnai apsupti miestą ir išlaiko savo rankose vienintelį gruntinį kelią. Jis apšaudomas rusų, bet judėjimas tebevyksta.
Visgi ore tvyro Ukrainos pajėgų puolimo nuojauta, ir jo galime sulaukti bet kada. Ukrainiečius prilaikė šlapia ir sunkiai praeinama žemė, o dabar jau reikia atsižvelgti ir į šv. Velykas. Rusai tikisi, kad puolimo per pravoslaviškas Velykas nesulauks (jos šiemet bus balandžio 16 d.), bet ar jie neklysta? Ar, atvirkščiai, ukrainiečiai galėtų specialiai puolimui pasirinkti šią religinės šventės datą? Klausimas, tiesa?
Nors nėra taip svarbu, kada jos prasidės. Ukrainiečiams ir mums, jų draugams, labiausiai skauda galvą ne dėl datos, o dėl sėkmingos puolimo eigos. Visgi Rusijos pajėgos jau senokai ruošiasi atremti puolimą, ir turi susidėlioję savo scenarijų. Karas yra karas, patys geriausi planai dar nereiškia pergalės.
Nauja yra tai, kad Ukrainos pajėgos iššovė beveik 300 km nuskriejusią raketą į taikinį okupuotame Kryme. Rusai teigia, kad tai buvo pačių ukrainiečių pagaminta raketa Grom-2, bet yra ir abejojančių bei nerimaujančių, kad galbūt buvo iššauta amerikietiška raketa ATACMS. Jie puikiai supranta, kad vis dažnėjantys apšaudymai raketomis ir bepiločiais yra dar viena rakštis minkštoje vietoje, ir kada tai turės poveikį visai Rusijos visuomenei.Taigi, tikėkimės, kad tai paskutinis rusams ramus savaitgalis.
Na, ir negalima nepaminėti Taivano ir Kinijos. Kinai šalia salos surengė pratybas, jos vyks iki balandžio 10 d., ir tai yra atsakas į Taivano prezidentės vizitą JAV.
Šiandien šalia Taivano krantų skraidė daugiau kaip 70 kinų karo lėktuvų, iš kurių daugiau kaip 40 kirto abi puses skiriančią liniją Taivano sąsiauryje. Taivaniečiai pranešė, kad pratybų metu treniruojamasi atkirsti salą nuo viso pasaulio.
Vienas iš „juodžiausių“ scenarijų būtų mėginimas tokių pratybų pagalba pamėginti užmaskuoti pasirengimą Taivano puolimui. Tai neišvengiamai atsilieptų ir Ukrainoje, nes JAV dėmesys būtų nukreiptas į kritiškai svarbų regioną toli toli nuo Europos. Kremlius labai apsidžiaugtų, o provokacijų savo pasienyje neišvengtų ir Baltijos valstybės.
Tačiau kol kas nematyti jokių pasirengimų puolimui požymių. Tokios pratybos rengiamos dažnai, jos yra tradicinė Kinijos politinė spaudimo priemonė Taivanui ir JAV. Pratybose dalyvavo tik 9 karo laivai, kurių visiškai nepakanka bet kokiems rimtesniems veiksmams prieš salą. Nėra ir požymių, kad kinai telktų pajėgas, resursus, laivus ir lėktuvus desanto operacijai.
Žinoma tą gali pradėti daryti, bet prireiks nemažai laiko invazinės armados koncentracijai. Bet kokiu atveju, mes neišvengiamai apie tai sužinotume labai anksti. Be to, Kinijoje neprasidėjo jokia staigi ir intensyvi propagandinė kampanija su šūkiais „Xi, vesk mus į Taivaną“ ar pan. Ir kodėl gi Xi turėtų kišti pirštus į tarpdurį dabar, kada tai būtų naudingiausia Putinui, bet pavojinga – Kinijai?
Todėl kol kas pagrindo nerimui nėra.
Baltarusijoje taip pat ramu. Nors šį kartą pratybos vyksta kur kas gilesnės, šaukiami rezervistai, bet tai daroma vos keliuose rajonuose, akivaizdu, kad taip tiesiog išbandoma mobilizacijos sistema. Tą patį darome ir mes, NATO valstybėse, nes tai yra normali įprasta praktika. Tai, kad keli tipeliai iš baltarusių teritorinės gynybos susirinkę pašaudys „kalašnikovo“ automatais ir senais sovietiniais TT pistoletais, Lietuvos saugumui papildomos grėsmės nekelia.
Mums viskas gerai. Todėl pasirūpinkime ukrainiečiais. Tiek, kiek galime, ir dar truputį daugiau.
********
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Sektoriuje be pakitimų. Abipusės lokalios atakos ir smūgiai iš artilerijos. Rusai aktyvesni flanguose, ukrainiečiai – centre.
Kremina. Ploshchanka – Chervonopopivka ruože abi pusės vykdo puolamuosius veiksmus, kontaktinė linija nejuda. Tuo tarpu prie Dibrova ir miške į pietvakarius nuo Kremina rusai suintensyvino savo operacijas. Čia veikia lengvesni ukrainiečių vienetai, tad jiems sunkiau atlaikyti mechanizuotų agresoriaus pajėgų atakas. Visgi gynėjai neužleidžia pozicijų. Tik Dibrova pietuose okupantams pavyko nežymiai pasistūmėti. Neatmestina, kad nuo Dibrova judėdami link Severkyi Donets upės jie siekia atkirsti miške veikiančias ukrainiečių pajėgas.
Lysychansk. Rusų lokalios atakos Bilohorivka ir Spirne ruožuose baigėsi nesėkme.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka. Rusai (pagrinde – Wagner samdiniai) ir toliau vykdo atakas be didelių perspektyvų pasistūmėti. Ukrainiečių „mechai“ ir desantininkai turėdami netiesioginės ugnies (pagrinde artilerijos) paramos galimybes išlaiko pozicijas.
Mieste ukrainiečių gynybos ruožas eina palei geležinkelį ir aplink jį esančius namus, gatvių sankirtas. Mūšiai vyksta dėl kiekvieno namo, kautynės labai sunkios ir dinamiškos. Pasirodo vis daugiau žinių apie čia veikiančius šviežius rusų desantininkų vienetus, kurie galimai mūšį perima iš išsekusių bei išdaužytų samdinių. Jeigu tai tiesa, agresoriaus puolimo tempas gali tik didėti.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje okupantai bando atakuoti Ivanivske, bet tradiciškai lieka nieko nepešę. Tuo pačiu rusai toliau bando minimizuoti Ukrainos vienetų aktyvumą kelyje Bakhmut – Horlivka, todėl atakuoja link Bila Hora.
Avdiivka – Mariinka:
Avdiivka šiauriniame flange tęsiasi abipusės atakos. Rusų karo propagandistai vėl skalambija apie į sektorių atvykusius skaitlingus ukrainiečių rezervo vienetus. Kaip ne kartą minėjome, neretai taip agresorius bando pateisinti savo nesėkmes.
Pervomaiske ruože padėtis dinamiška, pozicijos eina iš rankų į rankas.
Mariinka ruože agresorius vėl pabandė sugrįžti į Pobeda prieigas su tikslu išplėsti savo puolimo placdarmą. Ukrainiečių artileristai ir pėstininkai atidirbo nuo dūšios, rusų ataka žlugo. Toliau tęsiasi okupantų bandymai pasistūmėti pačioje Mariinka gyvenvietėje, tačiau ir čia Ukrainos pajėgų vienetai apsigynė.
Vuhledar. Be pakitimų.
Zaporizhia kryptyje (surprise surprise) vėl galingi kabūm Melitopol. Tuo pačiu, Ukrainos pajėgų artilerijos vienetai atakavo ir Polohy. Rusai dejuoja, kad „fašistai“ sugriovė mokyklą, kultūros namus. Tačiau dažniausiai, jei ukrainiečiai apšaudo tokius objektus, jie jau būna nebenaudojami civilių, o juose glaudžiasi judėti į kontaktinę liniją besiruošiančios rusų pajėgos. Svarbu, kad ukrainiečiai ne tik talžo agresoriaus užnugarį (logistika, vadavietės), bet ir pradeda intensyviau smūgiuoti taikiniams šalia kontaktinės linijos (pvz.: okupantų vienetų susitelkimo vietoms). Toks derinys teoriškai gali reikšti netrukus turintį prasidėti puolimą, tačiau kaip bus – matysime.
Pietų kryptyje taip pat neliūdna. Galingi sprogimai Feodosijoje. Rusai skelbia, jog ukrainiečiai smogė taktinių raketų kompleksu Hrim 2. Esą šūvis atliktas iš už 415 km esančio Alibey poligono Juodosios jūros pakrantėje (maksimalus šių raketų šūvio nuotolis 500 km). Agresorius kaip visada, teigia raketą numušęs. Na na, kur jau ne. Atkreipiame dėmesį, kad Feodosija ne tik jūrų uostas, šalia šio miesto eina geležinkelio ir automobilių kelias per Kerch tiltą į Krymo gilumą. Kartu su nuolatiniais smūgiais Melitopol, Volnovakha ir vis dažnėjančiomis atakomis Mariupol, tiekimo per Kerch tiltą eliminavimas būtų vyšnia ant torto, visiškai paralyžiuojant rusų tiekimą Zaporizhia ir Pietų kryptyse.
****
Locked N’ Loaded
Viešoje erdvėje pasirodė, neva iš Pentagono, nutekinta informacija apie Ukrainos pasirengimą kontrpuolimui. Joje nėra duomenų kur, kada ir kokiomis pajėgomis (dydis, vienetų tipas) ukrainiečiai vykdys šį puolimą. Taip pat, statistinė informacija apie pajėgų kiekius, nuostolius, šaudmenis ir pan. yra penkių savaičių senumo. Ši informacija yra OSINT’o, prielaidų ir sufabrikuotų melagienų mišinys, kurią į viešumą tikėtina paleido rusai. Ukrainiečių karinė žvalgyba paneigė šios informacijos autentiškumą. V. Zelenskio patarėjas M. Podoliak (mūsų galva pagrįstai) teigė, jog jei rusai turėtų žvalgybinės info gavimo iš Pentagono kanalą, tikrai jo „nedegintų” išviešindami dėl tokios smulkmės. Galimai rusai gavo senos ir nelabai aktualios info, žvalgybine prasme ji yra bevertė (per 5 savaites tokio masto kare daug kas pasikeičia), todėl nusprendė panaudoti PSYOPSui.
Luhansko kryptis
Svatove. Be didelių pakitimų, kontaktinėje linijoje lokalūs susidūrimai ir abipusiai artilerijos smūgiai.
Kremina. Rusai suintensyvino atakas miške į pietvakarius nuo Kremina, nežiūrint į tai, ukrainiečiai apsigynė.
Lysychansk. Prie Bilohorivka agresorius vykdo lokalias atakas, jo puolimo tempas kiek nukritęs. Suintensyvėjo mūšiai prie Spirne, tačiau ir čia ukrainiečiai neužleidžia pozicijų okupantams. Neatmestina, kad šiame ruože rusai gali dar labiau intensyvinti puolimą ir tikėtis atitraukti bent dalį gynėjų pajėgų nuo Bakhmut.
Vaizdo įraše numušamas rusų karinis lėktuvas
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka. Ukrainiečiai ir toliau neleidžia rusams pajudėti į priekį, todėl Bakhmut gynėjų aprūpinimo ir rotacijų keliai nors ir atakuojami agresoriaus artilerine ugnimi, tačiau yra pakankamai atviri.
Pačiam mieste tęsiasi sunkios gatvių kautynės, rusai toliau bando stumtis priekin. Šiuo metu ukrainiečiai savo gynybą organizuoja aplink geležinkelio liniją.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje be pakitimų. Susidaro įspūdis, kad mūšių intensyvumas čia kiek sumenko. Pasirodė informacija, kad rusai atakuoja link Bila Hora, tai yra tarpe tarp Ozaranivka ir Klishiivka gyvenviečių. Tikėtina, tam naudoja dalį prie Chasiv Yar ar pietinėje Bakhmut dalyje besikaunančių pajėgų. Tokiu atveju buvome teisūs teigdami, kad rusai bus priversti reaguoti į savaitės pradžioje Ukrainos vienetų pasiektą taktinę sėkmę prie Ozaranivka. Kaip jau minėjome, tai nuima dalį krūvio nuo Chasiv Yar – Ivanivske ruože besiginančių pajėgų, t.y. Bakhmut aprūpinimo ir pajėgų rotacijos kelius ginančių ukrainiečių.
Avdiivka – Mariinka:
Avdiivka šiauriniame flange rusų pajėgos ir toliau spurda kaip lydeka ant ledo. Jų atakos link Novokalynove intensyvios, tačiau bevaisės, Ukrainos gynėjai čia turi įsirengę geras pozicijas, parengę puikią ugnies sistemą. Todėl pasistūmėti rusams ir toliau nepavyksta.
Pervomaiske ruože kontaktinė linija banguoja kaip jūra per audrą, pozicijos eina iš rankų į rankas.
Mariinka ruože agresorius susikoncentravo į savižudiškas atakas gyvenvietėje. Dėl patirtų rusų nuostolių, Pobeda gyvenvietės šturmas (bandymas apeiti įtvirtintą rajoną iš pietų) yra vangus, apsiribojama artilerijos smūgiais. Ukrainiečiai skolingi nelieka.
Vuhledar. Be pakitimų.
Zaporizhia kryptyje lokalūs susidūrimai kontaktinėje linijoje, intensyviai dirba abiejų pusių artileristai.
Pietų kryptyje, staiga ėmė ir įsiplieskė gaisras Simferopol prieigose. Dega gražiai, spalvingai. O tai, kad šalia agresoriui strategiškai svarbi geležinkelio linija Sevastopol – Simferopol – Dzhankoi – Melitopol ir dar oro uostas, turbūt tik nelemtas atsitiktinumas.
*****
Locked N’ Loaded
Prieš pereinant prie kasdieninės apžvalgos, norėtume pasidžiaugti dovana. Ukrainos Specialiųjų operacijų pajėgų vėliavą gavome iš fronte besikaunančių karių, didžiuojamės galėdami bent kruopelyte prisidėti prie jų titaniško darbo.
Luhansko kryptis
Svatove. Panašu, Novoselivske apylinkėse ukrainiečiai surengė keletą kontratakų, sėkmingai dirba jų artilerija, kas lėmė jog rusų puolimas šiame ruože aprimo.
Kremina. Agresorius, matydamas grėsmę savo grupuotės Dibrova flangams intensyviau spaudžia link Nevske ir miške į pietvakarius nuo Kremina. Pasistūmėti ir toliau nepavyksta, ukrainiečiai apsigina
Lysychansk. Agresorius rėmė savo pajėgų veiksmus Kremina sektoriuje (miške į pietvakarius nuo Kremina) ir atakavo nuo Shipilivka palei Severskyi Donec upę. Ukrainiečiai išlaikė pozicijas.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka. Tikėtina, agresoriaus puolimo potencialas gerokai sumenkęs, tačiau jis neturi kitos išeities tik atakuoti. Priešingu atveju ukrainiečiai gali pradėti vykdyti lokalias atakas. Kartu su permaininga padėtimi pietiniame flange tai galėtų grėsti rusams didelėmis problemomis, pvz. ukrainiečių sėkmės atveju mieste pasistūmėjusių rusų pajėgų flangai taptų pažeidžiami. Todėl agresorius ir bando daužyti galvą į sieną.
mieste rusai po truputį stumiasi toliau. Neatmestina, kad jausdamas trapią situaciją šiauriniame ir pietiniame flanguose, agresorius stengiasi kuo greičiau užimti visą miestą ir paskelbti „grandiozinę pergalę“. Tikėtina todėl rusai ukrainiečių pozicijas ėmė atakuoti jau anksčiau minėtomis termobarinėmis sistemomis „Selncepiok.“
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje abipusės atakos prie Ivanivske, kontaktinėje linijoje be pakitimų.
Avdiivka – Mariinka:
Avdiivka šiauriniame flange agresorius nenustoja atakuoti ruože Stepove – Novokalinove, tačiau ir toliau atakos baigėsi nesėkme. Ukrainiečiai ne tik ginasi, bet ir vykdo kontratakas.
Pervomaiske ruože pozicijos eina iš rankų į rankas, sunkios kautynės tęsiasi.
Mariinka ruože agresorius meta dideles pajėgas siekdamas sugrįžti į Pobeda prieigas, tačiau ukrainiečiai išlaiko pozicijas ir kontratakuoja.
Vuhledar. Be pakitimų.
Zaporizhia kryptyje rutininiai fejerverkai Melitopol. Smūgiai geležinkelio stotyje ir kituose rusų kariniuose objektuose. Pastaruoju metu ukrainiečiai tokio pobūdžio smūgius rengia beveik kasdien.
Pietų kryptyje be pakitimų.
******
Suomijos įstojimo proga rusija paskelbė, kad baltarusijai perdavė branduolinį užtaisą nešančias raketas Iskander M. Ta proga Žemos karo laikų suomiški linkėjimai, kurie aktualūs ir dabar: (https://youtu.be/sD4loScPD0Y). Nebijom mes jūsų, šūdagalviai .
Luhansko kryptis
Svatove. Ir toliau be pakitimų.
Kremina. Agresorius sukaupęs pajėgas toliau stengiasi atakuoti, karščiausia Ploshchanka – Chervonopopivka ruože, Dibrova apylinkėse ir jau ne kartą minėtame miške į pietvakarius nuo Kremina. Rusams pasistūmėti nepavyksta.
Lysychansk. Šiandien Bilohorivka – Verkhnokamenske ruože kiek ramiau, tačiau rusai vykdo lokalias atakas.
Donecko kryptis
Bakhmut. Agresoriaus karo propagandistai jau ima abejoti, ar pavyks apsupti ukrainiečių Bakhmut grupuotę. Panašu, tokį tikslą kėlė ir rusijos karinė vadovybė. Tai rodo agresoriaus pastangos stumtis šiauriniame ir pietiniame flanguose. Tikėtina, šalia karinių tikslų ne mažesnį vaidmenį turėjo suvaidinti propagandinis Ukrainos karo belaisvių vaizdelis, kurį būtų galima parduoti vatagalviams. Dabar rusų puolimas flanguose įstrigo.
Pirmiausia tai pasiekta juvelyrinio Ukrainos pajėgų artilerijos darbo dėka, kas leido pėstininkams įrengti naujus ir sustiprinti išlaikytus gynybos ruožus. Dabar rusams nelieka kitos išeities, kaip tik kautis varginančiose gatvių kautynėse pačiame mieste. Kaip ir rašėme anksčiau, galimai ukrainiečiai iki paskutinio šovinio negina pozicijų mieste tam, kad nebūtų apsupti. Sekina priešo pajėgas ir nesant kitos išeities, stabdydami jį atsitraukia. Ukrainiečių aktyvumas ir įgytas pranašumas pietiniame flange ima teikti vilties, kad Ukrainos vienetams pavyks čia perimti iniciatyvą.
Berhivka – Rozdolivka. Tęsiasi sunkūs mūšiai. Vakar rusai pabandę perkąsti vis neįkandamą riešutą, t.y. ruožą Khromove – Bohdanivka, šiandien jau nebeturi jėgų čia atakuoti. Tam, kad palaikyti spaudimą agresorius atnaujino Orihovo Vasilivka puolimą, tačiau ir čia jų laukė utilizacija.
Pačiam mieste rusai po truputį vysto taktinę sėkmę. Jiems pavyko išplėsti savo kontroliuojamą teritoriją Bakhmut centre. Neaiški padėtis pietinėje miesto dalyje. Kova tęsiasi. Antai, netoli Mariupolio kapinių gynėjai panaudojo išminavimo mašiną UR77 ir į orą pakėlė rusų poziciją:
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje rusai puola Ivanivske, tačiau ir toliau nieko nepešė. Savo ruožtu, ukrainiečiai išlaiko vakar atsikovotas pozicijas prie Ozaranivka.
Avdiivka – Mariinka:
Avdiivka šiauriniame flange tęsiasi susidūrimai, abi pusės vykdo atakas, rusams pasistūmėti nepavyksta.
Pervomaiske ruože agresorius suintensyvino veiksmus kelyje Pisky – Pervomaiske, jam nežymiai pavyko pajudėti į priekį.
Mariinka ruože tęsiasi sunkios kautynės. Rusų puolimo potencialas link Pobeda išseko, tuo netruko pasinaudoti ukrainiečiai. Jie išstūmė (apie 2 km) agresoriaus vienetus iš Pobeda prieigų. Tai leis ne tik lengviau įkvėpti šviežio oro Mariinka gynėjams, bet ir užkirs galimybę rusams bandyti apeiti šį įtvirtintą rajoną iš pietų.
Vuhledar. Rusai vykdo lokalias atakas rytinėse gyvenvietės prieigose, ukrainiečiai sėkmingai ginasi.
Zaporizhia kryptyje daugiausia darbo artileristams. Tuo pačiu, abi pusės vykdo lokalias atakas. Rusų soc. tinkluose skalambijama, kad plataus masto Ukrainos pajėgų puolimas link Melitopol ir Tokmak prasidės kelių dienų bėgyje.
Pagyvensim, pamatysim.
Pietų kryptyje agresorius iranietiškais dronais – savižudžiais atakavo Odesą, ukrainiečiai didžiąją dalį dronų numušė. Savo ruožtu, Ukrainos gynėjai vėl smogė Krymo bottleneck‘ui. Eilinį kartą atakuotas Armiansk. Tuo pačiu, pasirodė nauji vaizdai, kaip agresorius įrenginėja inžinerines užtvaras ir apkasus Krymo pusiasalyje. Kaskit kaskit, vis tiek nepadės.
*******
europeanconservative.com
Užimtas Bachmuto centras,- teigia Vagner
Ukraina neigia šiuos teiginius ir tvirtina, kad rusai dar „labai toli” iki Bachmuto užėmimo.
Vagnerio PMC (privati karinė kompanija) iškėlė Rusijos vėliavą Bachmuto centre esančioje rotušėje, tvirtina samdinių grupės, kurios pajėgiausios pajėgos dislokuotos Donbaso fronte, lyderis Jevgenijus Prigožinas, leisdamas suprasti, kad kruviniausias Ukrainos karo mūšis priartėjo prie pabaigos.
„Teisiniu požiūriu Bachmutas užimtas”, – sakė J. Prigožinas vaizdo įraše, kurį sekmadienį, balandžio 2 d., jo spaudos tarnyba paskelbė „Telegram”. Pasak jo, Ukrainos kariai tebėra mieste, tačiau dabar „susitelkę vakarinėse dalyse”.
Tačiau Vagnerio teiginių kol kas nepatvirtino Ukrainos pareigūnai, kurie pirmadienio rytą surengtame brifinge tvirtino, kad „gynėjai drąsiai laiko miestą” ir kad, nepaisant to, ką jie sako, rusai yra „labai toli” nuo jo užėmimo. Panašiai, nors Liveuamap pirmadienį pranešė apie kovas miesto centre, ji dar nenurodo, kad rusai kontroliuotų šią teritoriją. Pasak sekimo programos, Rusijos pajėgos taip pat pradėjo atakas prieš Lymaną, Marijinką ir Avdijivką, o pastaroji susidūrė su panašia į Bachmuto apsuptimi.
Mūšis dėl Bachmuto – miesto, kuriame prieš karą gyveno apie 70 000 gyventojų, o dabar jis tuščias ir nuniokotas aštuonis mėnesius trukusio apšaudymo – prasidėjo rugpjūčio pradžioje. Rusijos pajėgos buvo užėmusios Severodonecką ir Lysičanską, todėl galėjo judėti toliau į vakarus link Sloviansko ir Kramatorsko – dviejų likusių svarbių Ukrainos pozicijų Donbaso regione, į kurias kelią blokuoja tik Bachmutas. Per miestą eina visi pagrindiniai regiono keliai ir geležinkeliai, todėl jo užėmimas Kremliui yra strategiškai svarbus, jei jis kada nors norės užbaigti invaziją į Donbasą, kurį Rusija oficialiai aneksavo praėjusių metų rugsėjį.
Dėl tų pačių priežasčių Bachmuto užėmimas labai svarbus ir ukrainiečiams, ir ne tik dėl strateginių priežasčių. Kijevui „Bachmuto tvirtovė” turi simbolinę reikšmę, simbolizuojančią visos tautos kovą, atkaklumą ir pasiaukojimą. Štai kodėl, kai miesto apsuptis tapo akivaizdi ir JAV rekomendavo atsitraukti dešimtims tūkstančių ukrainiečių karių, kurie, kaip baimintasi, įstrigo Bachmute, prezidentas V. Zelenskis paprasčiausiai atsisakė ir vietoj to skyrė daugiau pajėgų į frontą.
Vakarų žvalgybos vertinimais, iki šiol Rusijos aukų skaičius mieste siekė nuo 20 iki 30 000, o Rusija kasdien prarasdavo iki 100 karių. Tikslus ukrainiečių aukų skaičius mieste nežinomas, tačiau padėtis ne ką geresnė, o vidutinė gyvenimo trukmė Bachmute sutrumpėjo iki keturių valandų, pasak fronte tarnaujančių karių, todėl miestas pelnė „mėsmalės” epitetą.
Laikui bėgant Rusijos pajėgoms pavyko palaipsniui sustiprinti savo kontrolę iš pakraščių, o vien per pastarąsias savaites jos surengė 25 atskiras atakas prieš Bachmuto centrą, kurių kiekvieną panaikinti buvo sunkiau nei ankstesnę. Jei Prigožino teiginiai yra teisingi, o ne tik dezinformacija, tuomet atrodo, kad jie pagaliau prasiveržė. Tokiu atveju Rusijos pajėgos greičiausiai per kelias ateinančias savaites užims visą miestą, o Ukrainos pajėgos persigrupuos ties Sloviansko-Kramatorsko linija, ruošdamosi pavasario kontrpuolimui.
*****
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Sektoriuje sąlyginė ramybė – dominuoja lokalūs susidūrimai ir abipusiai artilerijos apšaudymai.
Kremina. Kaip ir spėta, agresoriaus atakos ėmė silpti, rusai ir toliau gynėjų pozicijas atakuoja termobarinėmis sistemomis „Solncepiok”. Neatmestina, kad atskiruose ruožuose į gynybą pereinantys okupantai, taip bando atgrasyti ukrainiečius nuo kontratakų ir laimėti laiko pritraukiant savo rezervinius vienetus ar papildomas pajėgas.
Lysychansk. Rusai atnaujino atakas Bilohorivka – Verkhnokamenske, tačiau nieko nepešė.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka. Kelinta diena rusai bando nusverti situaciją savo naudai Bohdanivka – Khromove, bet kaip rašėme savaitinėje apžvalgoje – agresoriaus jėgos nebe tos, kaip buvo prieš mėnesį. Ukrainiečiai apsigynė.
Padėtis mieste išlieka labai įtempta. Rusai po truputį stumiasi pietinėje miesto dalyje. Rusams pavyko išstumti ukrainiečius iš miesto centro, agresorius įsitvirtina. Tuo tarpu šiaurinėje dalyje rusų puolimo potencialą sumažino ukrainiečių galingas smūgis netiesiogine ugnimi į spalvotųjų metalų apdirbimo gamyklos teritoriją (tikėtina, smogta su Tochka-U raketa). Išnaudodami šį smūgį ukrainiečiai pereidinėja į kontratakas, padėtis labai dinamiška.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje padėtis be pakitimų, ukrainiečiai išlaiko pozicijas. Tuo pačiu, Ukrainos vienetai toliau aktyvūs kelyje Bakhmut – Horlivka. Jie surengė kontratakas Ozaranivka – Kurdiumivka ruože ir nustūmė agresoriaus pozicijas prie Ozaranivka apie 700 m. Jei šis judėjimas virs malonia tendencija, rusai bus priversti reaguoti į tai (permetinėti papildomas pajėgas į šį ruožą). O tai palengvins gynėjų dalią pietinėje miesto dalyje, o gal ir atvers daugiau agresoriaus gynybos spragų.
Avdiivka – Mariinka:
Avdiivka šiauriniame flange tęsiasi susidūrimai, ukrainiečiai išlaiko pozicijas. Soc. tinkluose rusai praneša, kad ukrainiečiai rengiasi kontratakoms ar net kontrpuolimui. Tik priminsime, kad stringant savajam puolimui, skalambinti apie neva rengiamą ir „atmuštą” ukrainiečių puolimą – tradicinė rusų informacinių operacijų taktika. Taip pateisinant negebėjimą pralaužti ukrainiečių gynybos.
Pervomaiske ruože vyksta sunkios kautynės. Rusams pavyko pasistūmėti prie Nevelske, tačiau situacija permaininga. Ukrainiečių vienetai ruože taip pat aktyvūs.
Mariinka ruože be pakitimų.
Vuhledar. Agresorius suaktyvino veiksmus, aršūs mūšiai verda rytinėse miesto prieigose, situacija nėra aiški. Tikėtina, šis rusų suaktyvėjimas sietinas su jų nesėkmėmis Mariinka ruože. Čia agresoriaus puolimas yra įstrigęs. Neatmestina, kad vykdydamas aktyvesnius veiksmus Vuhledar sektoriuje, okupantai tikisi iš Mariinka ruožo atitraukti dalį ukrainiečių vienetų. Tik labai abejojame ar jiems tai pavyks.
Zaporizhia kryptyje vėl kabūm. Šį kartą Melitopolyje. Ukrainos pajėgos raketomis apšaudė rusų karinę infrastruktūrą. Tuo pačiu, tęsiasi Ukrainos partizanų ir žvalgybos tarnybų operacijos prieš kolaborantus.
Pietų kryptyje rusai bando Kiburno neriją ir pusiasalį išnaudoti čia išdėstant artilerijos vienetus su tikslu apšaudyti Ukrainos vienetus ir kitus taikinius esančius dešiniajame Dniepro krante. Ukrainos SOP ir artileristai bendromis pastangomis bando kaip įmanoma apriboti (trikdyti) šiuos rusų veiksmus.
*******
Locked N’ Loaded
Geopolitinis kontekstas
Ši savaitė ir toliau turėjo svarių kiniškų akcentų. Panašu, jog neklydome sakydami, kad Xi vizitas Maskvoje nesibaigė visiškai taip, kaip Kinija planavo, ypač kas liečia vadinamąjį kinišką „taikos planą“. Pirmiausia, dėl rusijos siekio baltarusijoje dislokuoti Iskander raketas su branduoliniu užtaisu. Šią savaitę Kinijos URM atstovai įvairiais lygmenimis pasisakė, jog branduolinio karo nelaimės nei viena pusė bei paragino karą Ukrainoje spręsti diplomatinėmis priemonėmis siekiant sumažinti ginkluoto konflikto eskalavimą. Signalas aiškus.
Tuo pačiu pragydo ir baltarusijos bulbafiureris, teigdamas, jog „reikia derėti dėl Ukrainos be išankstinių sąlygų“. Sunku pasakyti, ką tiksliai lukašenka tuo norėjo pasakyti, gal sustabdyti karinius veiksmus, įšaldant konfliktą. Susidaro įspūdis, kad jis sakydamas tokius teiginius stojo į „taikos planą“ siūlančio Pekino pusę, o ne liko toliau kariauti siekiančio putkos šalininkas. Tikėtina, Pekinui vizito Maskvoje nuosėdos tikrai yra nemalonios, o Vakarai savo ruoštu stengiasi išnaudoti šią situaciją. Antai, Europos komisijos vadovė U. von der Leyen pabrėžė, kad santykiai su Kinija priklausys nuo Pekino veiksmų karo Ukrainoje atžvilgiu. ES ir Kinijos prekybiniai ryšiai itin svarbūs Pekinui, tad tai papildomas signalas nedaryti per staigių judesių.
Agresorius pradėjo pirmininkauti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai. Praeitą kartą kai rusija pirmininkavo JT ST, ji pradėjo didžiausią konvencinį karą prieš kitą JT nare nuo pat 1945 m. birželio 26 d. Jungtinių Tautų organizacijos įkūrimo. Akivaizdu, kad šį organizacija privalo keistis, nes iš jos mažai naudos, šio totalaus ginkluoto konflikto kontekste, kurį sukėlė viena iš nuolatinių JT ST narių.
Tuo tarpu rusija demonstruoja intensyvėjančius ryšius su Iranu. Kovo 29 d. Maskvoje lankėsi Irano užsienio reikalų ministras, su agresoriaus „diplomatijos“ vadovu aptarė bendradarbiavimą saugumo srityje. Tikėtina, palydint šį vizitą į Maskvą atnaujino skrydžius lėktuvai iš Teherano, kurie labai tikėtina atgabeno naują dronų — savižudžių partiją. Pasirodžiusios kalbos, kad rusai ir iraniečiai pasistūmėjo derybose dėl Su-35 perdavimo Iranui, šalia praktinių aspektų turi ir informacinę dedamąją. Neatmestina, kad tai žinia Vakarams, susilaikyti nuo F16 perdavimo Ukrainai. Tikėtina, sustiprinant šią žinutę, pastarąją savaitę Su-35 gana dažnai buvo naudojamas atakuojant Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą.
Tuo tarpu Vakaruose daugėja kalbų apie prancūziškų naikintuvų Mirage 2000 perdavimą Ukrainos oro pajėgoms. Ekspertų vertinimu, jie labiau tinka taikiniams ant žemės naikinti, nei „dog fights“ metų kautynėse ore prieš kitus naikintuvus. Neatmestina, kad tai kompromisas tarp vakarų valstybių visoje toje F-16 ir Su-35 istorijoje. Nežiūrint į tai, Ukraina šią savaitę komentavo, kad jai reikalingi F-16. Labai gerai, kad Ukraina šiame kontekste aktyvi ir nesiruošia nuolaidžiauti.
Situacija fronte
Luhansko kryptis
Svatove. Situacija esmingai per savaitę nepasikeitė. Tiesa, agresorius pakeitė pagrindinę puolimo pastangų ašį iš šiaurinio flango (kur jam nepavyko nieko nuveikti) į pietinį flangą bei vykdė atakas centre (Yahidne — Novoselivske). Tikėtina, ukrainiečiai buvo pasiruošę tokiam priešo veiksmų eigos variantui, kadangi atrėmė rusų atakas.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Kremina. Antroje savaitės pusėje agresorius pabandė atakuoti viso ruožo kontaktinėje linijoje. Tikėtina, jis vylėsi, kad kažkur ukrainiečių gynyba neatsilaikys ir rusams pavyks prasiveržti į ukrainiečių gynybos gilumą. Ukrainos gynėjai sugebėjo išlaikyti gynybos liniją nepralaužtą, šių atakų išdavoje agresoriaus puolimo potencialas dar labiau sumenko. Bandydami tai kompensuoti, rusai ėmėsi įprasto sau metodo — ukrainiečių pozicijas atakuoti termobarinėmis sistemomis „Solncepiok“.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Lysychansk. Savaitės bėgyje ukrainiečiai ne tik apsigynė nuo intensyvių rusų atakų, tačiau ir sugebėjo susigrąžinti dalį anksčiau prarastų pozicijų prie Bilohorivka. Tuo pačiu, agresoriaus atakos Spirne — Berestove ruože taip pat buvo bevaisės. Galima teigti, kad Ukrainos vienetams pavyko stabilizuoti situaciją sektoriuje.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Donecko kryptis
Bakhmut. Ukrainiečiams pavyko stabilizuoti padėtį šiauriniame flange. Nors ten agresorius kasdien vis dar intensyviai atakuoja, tačiau rusų grupuotė gerokai nukraujavusi ir pasistūmėti jiems nebepavyksta. Mieste savaitės pabaigoje rusams pavyko užimti spalvotųjų metalų perdirbimo gamyklą bei pajudėti arčiau miesto centro. Taip pat, rusai po truputį stumiasi pietinėje miesto dalyje. Tačiau kai sektoriuje Ukrainos pajėgų gynybos flangai laikomi pakankamai tvirtai, tai yra ne tokia didelė bėda. Tuo labiau, kad pietiniame flange prie Chasiv Yar veikia ukrainiečių mechanizuotas rezervas. Nors dėl dydžio duomenų nėra, ukrainiečiai tai puikiai slepia, o rusų propagandistai sako „labai daug“, karinė logika diktuoja, kad tai galėtų būti mažiausiai bataliono, daugiausiai brigados dydžio vienetas. Panašu, rusams nepavyko jo įvelti į kautynes, tad ukrainiečiai ir toliau išlaiko galimybę vykdyti kontratakas.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Avdiivka — Mariinka. Savaitės bėgyje ukrainiečiams pavyko numušti agresoriaus puolimo tempą ir aptirpdyti potencialą aplink Avdiivka įtvirtintą gynybos rajoną. Rusai intensyviai spaudžia gynėjus šiauriniame flange, bet tai labiau primena bangų mūšą į uolėtą krantą. Taip pat, nepaisant intensyvių rusų atakų, ukrainiečiai ir toliau išlaikė Mariinka įtvirtinto gynybos rajono kontrolę. Visgi, ukrainiečiai toliau yra priversti gintis, apie iniciatyvos perėmimą dar kiek per anksti kalbėti.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Vuhledar. Sektoriuje štilis. Rusai pabandė keletą kartų atakuoti, tačiau tai sėkmės neatnešė. Nepaisant vis dažniau atsiveriančių galimybių pereiti į puolimą, ukrainiečiai atsargūs. Galimai, jie vengia daryti neapgalvotus ir gerai nesuplanuotus žingsnius, kad pasileidę į puolimą nenusilpnintų gynybinės linijos Vuhledar — Pobeda — Mariinka.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia kryptis
Ukrainiečiai tęsė lokalias atakas Polohi ir ypač Orohiv ruožuose, tačiau jos nebuvo tokios dažnos ir sėkmingos, kad leistų Ukrainos pajėgoms čia perimti iniciatyvą. Jie tęsė smūgius į agresoriaus užnugarį, jo logistinei ir komunikacinei sistemai. Rusai atsakė artilerijos ir raketų smūgiais ukrainiečių gynybos gilumoje. Tuo pačiu gerokai išaugo Ukrainos spec. tarnybų ir partizanų operacijos prieš kolaborantus.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Pietų kryptis
Ukrainiečiai toliau smūgiavo kariniams agresoriaus taikiniams Kryme. Šį kartą atakuoti kariniai taikiniai prie Hvardeysk (geležinkelio mazgas ir karinis oro uostas). Abi pusės keitėsi artilerijos apšaudymais, vykdė žvalgybą.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Mūšių dinamika
Šią savaitę rusai taupė savo raketas ir dronus — savižudžius, nemaža dalimi smūgius rengė netaikliomis S300 raketomis. Nors į rusiją atvyko nauja iranietiškų dronų — savižudžių siunta, jos rusai prieš Ukrainą dar nespėjo panaudoti. Dronų nuostoliai sumenko (57 vs 33). Nepamirškime, kad į šį skaičių įeina ir žvalgybiniai dronai, tokie kaip Orlan.
Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose sumenko. Tai nulėmė rusų nesėkmės Kremina, Avdiivka — Mariinka sektoriuose, silpstantys mūšiai Bakhmut šiauriniame flange. Dažniausiai operacijų metu puolančiųjų nuostoliai ima mažėti dėl dviejų priežasčių:
a. Jis pasiekia operacinius tikslus, todėl oponento pasipriešinimas sumažėja.
b. Puolančios pajėgos nebegali įvykdyti iškeltų operacinių tikslų, todėl atskiruose ruožuose pereina į gynybą ir toliau vykdo tik lokalaus pobūdžio atakas.
Nei viename sektoriuje rusams nepavyko išpildyti pirmos sąlygos, tad galima drąsiai teigti, kad sumažėja jo nuostoliai — įstrigusio puolimo rezultatas. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:
Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai sumenko, nors ir toliau išlieka ženklūs (78 vs 61). Tas pats pasakytina apie jo MLRS nuostolius, tiesa čia pokytis didesnis (15 vs 5).
Taip pat, ženkliai sumažėjo rusų gyvosios jėgos nuostoliai (5640 vs 4000) bei rusų šarvuotos technikos netektys (157 vs 62).
Agresoriaus oro gynybos priemonių nuostoliai nukrito į šį mėnesį nematytas žemumas (7 vs 2). Tai sietina pirmiausia su didelėmis agresoriaus netektimis ankstesnėmis savaitėmis, kas galimai privertė rusus keisti šių sistemų dislokaciją, tobulinti maskuotę ir taktiką.
Jūsų dėmesiui pateikiame mėnesio agresoriaus nuostolių dinamiką:
Pažvelgus į vasario — kovo mėnesių vienos savaitės okupantų nuostolių vidurkius, darosi aišku, kas lėmė, jog rusų puolimas įstrigo. Agresoriaus gyvosios jėgos (5390 ir 5350) bei šarvuotos technikos (120 ir 123) savaitės nuostolių vidurkiai vasario ir kovo mėn. yra labai panašūs. Tiesa, jei skaičiuosime pirmas tris kovo savaites ir vasario mėnesio duomenis, kovo 4–25 d. agresoriaus nuostoliai šiuose dvejuose parametruose kiek išaugo (gyvosios jėgos 5390 vs 5810, o šarvuotos technikos 120 vs 144). Tačiau paskutinę kovo savaitę šie nuostoliai ženkliai krito, kas ir lėmė, jog bendri vasario ir kovo mėnesių nuostolių dydžiai šiose kategorijose išliko panašūs. Tačiau jei pažvelgsime į agresoriaus artilerijos nuostolių dinamiką, tai visą kovo mėnesį savaitės nuostolių vidurkis viršijo vasario mėn. vienos savaitės nuostolių vidurkį (56 vs 75). Netgi skurdesnę paskutinę kovo savaitę (kuomet kituose parametruose okupantų nuostoliai gerokai nukrito), agresoriaus artilerijos nuostoliai buvo didesni nei vasario mėn. savaitės vidurkis. Ką jau kalbėti apie pirmas tris savaites (56 vs 79), ar rekordinę antrą kovo savaitę (56 vs 95). Galima daryti išvadą, kad antrą — trečią kovo savaitę įvykęs agresoriaus ugnies paramos (pirmiausia artilerinės) minimizavimas didžiąją dalimi, leido ukrainiečiams numušti rusų puolimo tempą Bakhmut ir Avdiivka — Mariinka sektoriuose.
Prognozės
1. Neatmestina, kad pasigaminęs pakankamą kiekį raketų, agresorius surengs masinį smūgį Ukrainos civilinei infrastruktūrai. Tuo pačiu tikėtina, kad atėjus pavasariui (nebe tiek aktualus šildymas, elektra), agresorius gali nebe taip intensyviai smūgiuoti Ukrainos energetinei sistemai, imti intensyviau atakuoti karinius taikinius bei Ukrainos gyvenamuosius rajonus, taip kankinant paprastus gyventojus.
2. Tikėtina, dėl agresoriaus puolimo potencialo sumažėjimo ir puolimo tempo kritimo Kremina sektoriuje, mūšiai ims rimti. Galimas ukrainiečių bandymas pasinaudoti rusų daliniu išsekimu, tačiau nepanašu, kad šiuo metu Ukrainos gynėjų grupuotė yra pajėgi imtis platesnio masto kontrpuolimo.
3. Galimai rusai ir toliau bandys įsiveržti ir įsitvirtinti ruože Bohdanivka — Khromove, taip atkertant Bakhmut vis dar veikiančią ukrainiečių grupuotę. Tačiau mažai tikėtina, kad jiems tai pavyks padaryti. Labiau tikėtina, kad rusai bandys išnaudoti taktinę sėkmę pačiame Bakhmut mieste. Savo ruožtu ukrainiečiai gali pradėti intensyvesnes kontratakas pietiniame sektoriaus flange, su tikslu pasiekti Klishiivka bei taip kelti grėsmę rusų grupuotės užnugariui pietinėje Bakhmut dalyje (pvz. Opytne).
4. Tikėtina, kad okupantai toliau atakuos Avdiivka įtvirtinto gynybos rajono flangus, tačiau vargu ar jiems pavyks pasiekti Stepove — Novokalinove liniją. Šiame ruože galimos intensyvesnės Ukrainos vienetų kontratakos, siekiant:
a. Apipjaustyti išsikišusias rusų pozicijas Pervomaiske — Opytne ruože.
b. Išstumti agresoriaus pajėgas iš Krasnohorivka apylinkių.
5. Galima daryti prielaidą, kad ukrainiečių lokalios atakos Zaporizhia kryptyje gali kartotis ar net intensyvėti (pvz. pereinant į puolimą Orihiv — Polohi ruože).
6. Labai tikėtina, kad ukrainiečiai tęs agresoriaus logistinės sistemos trikdymą jo užnugaryje Doneck, Zaporizhia ir Pietų kryptyse. Neatmestina, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos vėl surengs smūgius į karinius taikinius rusijos teritorijoje.
********
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Rusų puolimas aprimo, sektoriuje dominuoja abipusiai artileriniai apšaudymai.
Kremina. Agresorius suintensyvino puolimą visoje kontaktinėje linijoje, karščiausi taškai Makiivka, Chervonopopivka, Dibrova bei miškas į pietvakarius nuo Kremina. Pastarajame ruože rusams pavyko nežymiai pasistūmėti.
Lysychansk. Rusų puolimas sektoriuje ir toliau pasireiškia lokaliomis atakomis ir artilerijos smūgiais. Savo ruožtu ukrainiečiai taip pat išeina į medžioklę, intensyviai dirba jų artilerija.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka. Rusai pabandė pakeisti pagrindinių pastangų puolimo kryptį nuo Orihovo Vasilivka link Bohdanove, tačiau ir šį kartą ukrainiečiai apsigynė.
Sunkūs mūšiai mieste tęsiasi, atskirų namų (tiksliau, tai kas iš jų liko) kontrolė eina iš rankų į rankas. Padėtis miesto centre ir Mariupolio gatvės apylinkėse neaiški.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje tęsiasi pozicinės kautynės, ukrainiečiams pavyko nuo Ivanivske pasistūmėti no mans land. Tuo pačiu rusų artilerija ėmė daužyti savo kontroliuojamą pietinį Balhmut – Horlivka kelio ruožą (Mayorske), kas reiškia, jog čia aktyvumą rodo ukrainiečiai.
Avdiivka – Mariinka:
Avdiivka šiauriniame flange rusai ir toliau daužo galvą į sieną. Skurdūs rusų propagandistų pranešimai, kad šiame ruože „pasistūmėti nepavyksta” rodo, kad čia agresoriaus padėtis labai sudėtinga.
Prie Pervomaiske pozicinės kautynės. Abi pusės persigrupuoja po pastarųjų dienų intensyvių mūšių, kurių laimėtojais galima skelbti ukrainiečius. Jie ne tik apsigynė, sunaikino daug priešo gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos, bet ir kontratakavę įsitvirtino atsikovotose pozicijose.
Mariinka ruože sunkios kautynės, pakitimų kontaktinėje linijoje kol kas neužfiksuota.
Vuhledar. Be pakitimų.
Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų.
**
Šiandien kreipdamasis į baltarusijos „parlamentą“ bulbafiureris pareiškė, jog „būtina be išankstinių sąlygų dabar pradėti derybas dėl Ukrainos“.
Visų geopolitinių viražų kontekste, kažkodėl mums atrodo, kad čia kyšo Pekino ausys. Kinijos vaidmuo baltarusijoje yra didelis. Galime prisiminti, kad luka visai neseniai lankėsi Pekine, o Kinija, nežiūrint į pigų ir jai naudingą rusijos žaliavų (naftos, dujų) importo susitarimą, panašu savo „taikos plano“ kontekste, nėra patenkinta vizito Maskvoje rezultatais. Bet apie tai daugiau savaitės apžvalgoje, o dabar pažiūrėkime kas dedasi fronte.
Luhansko kryptis
Svatove. Rusai tęsia tai, ką pradėjo šią savaitę – atakuoja centre (Yahidne – Novoselivske) bei spaudžia pietiniame flange (Stelmahivka). Ukrainos pajėgos apsigynė, dirba abiejų pusių artilerija. Tuo pačiu agresorius jau kelintą kartą raketomis atakuoja Charkiv. Tikėtina, taip rusai bando ne tik terorizuoti civilius, bet ir trikdyti ukrainiečių tiekimą ir pajėgų rotacijas kelyje Charkiv – Kupjansk. Tai gali būti dar vienas įrodymas, kad rusai norėtų surengti operaciją užimant Kupjansk. Mažai tikėtina, kad pavyktu, kadangi jau antrą mėnesį rusai savo puolimo potencialą degina nesėkmingose atakose.
Kremina. Didelių pasikeitimų nėra, dominuoja lokalūs susidūrimai bei abipusiai artileriniai apšaudymai.
Lysychansk. Po pusantros savaitės mūšių bene pirma diena, kai rusų atakos prie Bilohorivka yra tik lokalaus pobūdžio. Panašu, agresoriaus puolimo potencialas ir čia sumenko. Arba sąmoningai daroma tam tikra pertrauka, išlaikant tam tikrą kontaktą fronte, su tikslu pavyzdžiui pergrupuoti, reorganizuoti vienetus tolimesniems puolamiesiems veiksmams. Ar tuo pasinaudos ukrainiečiai? Pagyvensim pamatysim.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka. Rusai pabandė suintensyvinti atakas Khromove – Bohdanivke ruože, tačiau nieko nepešė. Orikhovo Vasylivka tęsiasi mūšiai, tačiau ir čia ukrainiečiai sėkmingai apsigynė.
Padėtis mieste išlieka sudėtinga. Mūšiai tęsiasi spalvotųjų metalų apdirbimo gamykloje ir jos apylinkėse. Čia ukrainiečiai neleido rusams labiau pasistūmėti. Tuo tarpu pietinėje ir pietrytinėje dalyse agresoriui pavyko nežymiai pajudėti į priekį.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje Ukrainos gynėjams pavyko numušti agresoriaus puolimo tempą, tačiau tikėtina rusai pabandys atnaujinti atakų intensyvumą. Tai jiems kritiškai svarbu norint neleisti ukrainiečiams intensyvinti kontratakų arba pavyzdžiui, permesti pastiprinimą į Bakhmut miestą.
Avdiivka – Mariinka
Avdiivka šiauriniame flange tęsiasi sunkūs susidūrimai, tačiau rusams ir toliau pasistūmėti nepavyksta.
Vakar artilerijos ugnimi sutaršę rusus prie Pervomaiske, ukrainiečiai perėjo į kontratakas ir įsitvirtino atsikovotose pozicijose. Pasirodę vaizdai iš Vodiany apylinkių, kur okupantai puola šarvuotomis kolonomis. Nežiūrint į tai, kad kovos techniką neišsiskleidusi bei judama keliu viena vora (kolona) vienas paskui kitą, dabartiniame mūšių Ukrainoje kontekste, traktuojame tai kaip puolimą (nors technikos rikiuotė yra labiau žygio, o ne puolimo). Kartu tai dar kartą įrodo, kad čia kaunasi silpnai taktine prasme išprusę rusų vienetai: https://t.me/ukrainian_militant/13649?single…
Mariinka ruože toliau tęsiasi mūšis. Rusai bando pasistūmėti vakarinėje gyvenvietės dalyje ir taip atkirsti gynėjų pajėgas, tačiau kaip ir šimtus kartų prieš tai, agresoriaus vienetai nesugebėjo pasistūmėti. Taip pat tęsiasi susidūrimai prie Pobeda, čia rusų puolimas įklimpęs. Jie bando intensyvinti mūšio tempą, su tikslu pajudėti nors kiek į priekį, bet kol kas be rezultatų.
Vuhledar. Agresorius pabandė atakuoti, tačiau ukrainiečiai šias atakas nutraukė dar užuomazgose. Taigi, Ukrainos pajėgų vienetai ir toliau tvirtai laiko pozicijas.
Zaporizhia kryptyje ukrainiečiai vėl vykdo lokalias atakas Orihiv ir Polohy ruožuose. Rusai soc. tinkluose skelbia, jog tikisi tokio pat suaktyvėjimo ir prie Huliajpole. Savo ruožtu, okupantai intensyviai raketomis apšaudė Zaporizhia miestą ir apylinkes.
Pietų kryptyje be pakitimų.
*****
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis.
· Svatove. Agresorius toliau atakuoja pietiniame flange (Stelmahivka), jis taip pat aktyvus centre (Yahidne – Novoselivkse). Tačiau visa tai yra lokalios atakos, kurios situacijos sektoriuje iš esmės nekeičia.
· Kremina. Tęsiasi lokalūs susidūrimai ir artilerijos dvikovos, pakitimų kontaktinėje linijoje nėra.
· Lysychansk. Rusai atnaujino intensyvias atakas Bilohorivka link, tačiau jos ir vėl agresoriui baigėsi nesėkme. Padėtis Spirne – Berestove ruože kiek ramesnė, tačiau agresorius vis dar aktyvus.
2. Donecko kryptis.
· Bakhmut.
a) Berhivka – Rozdolivka. Malonu būti nuobodiems – ruože be pakitimų. Rusai ir toliau bando atakuoti Orihovo Vasilivka, Bohdanivka ir Khromove, tačiau tradiciškai be rezultatų.
b) Mūšiai mieste tęsiasi. Šiauriniame flange tęsiasi sunkios kautynės spalvotųjų metalų apdirbimo gamyklos teritorijoje. Ukrainiečiai privertė rusus palikti keletą vakar/užvakar užimtų pozicijų. Pietuose agresorius stengiasi kirsti Mariupolio gatvę ir išlyginti kontaktinę liniją pagal Korsunskogo gatvę. Intensyvūs mūšiai no man land, pozicijos eina iš rankų į rankas, tačiau pasiekti savo tikslo rusams nepavyksta.
c) Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje mūšiai kiek aprimo. Rusai ir toliau bando atakuoti Ivanivske (į rytus nuo Chasiv Yar), o Predtechne (į vakarus nuo Chasiv Yar) šiandien daugiausia dirba agresoriaus artilerija. Ukrainiečiai tikrai nelieka skolingi.
· Avdiivka – Mariinka.
a) Avdiivka šiauriniame flange didelių pasikeitimų nėra. Nors rusai intensyviai puola, tačiau ukrainiečiai išlaiko pozicijas ir neprileidžia agresoriaus prie linijos Stepove – Novokalinove.
b) Prie Pervomaiske rusams nepavyko įsitvirtinti vakar užimtose pozicijose. Jos išdėstytos tarp vandens kliūčių ir kelio, tad jas užėmusios rusų pajėgos neturėjo daug manevro laisvės. Tikėtina, ukrainiečiai į prišaudytas vietoves suintensyvino artilerijos ugnį ir rusai buvo priversti atsitraukti.
c) Mariinka ruože tęsiasi sunkios kautynės, rusų bandymai atakuoti nebuvo sėkmingi.
· Vuhledar. Be pakitimų.
3. Zaporizhia kryptyje vėl atskuoti kariniai taikiniai Melitopol. Kontaktinėje linijoje lokalūs susidūrimai, dominuoja artilerijos dvikovos.
4. Pietų kryptis. Vėl kabūm Kryme. Tikėtina, ukrainiečiai dronais-savižudžiais atakavo prie Simferopolio esantį Hvardeysk karinį oro uostą. Beje, čia pat eina strategiškai svarbus geležinkelio mazgas ( geležinkelis Sevastopol – Dzhankoi – Melitopol, bei geležinkelio atšaka į Saki, kur taip pat yra rusų karinis oro uostas). Tikėtina, abu šie taikiniai buvo ukrainiečių sąraše.
******
Egidijus Papečkys
Bachmute toliau vyksta sunkūs mūšiai, rusai lėtai, žingsnis po žingsnio, bet šiek tiek stumiasi pirmyn. Tačiau čia patiria itin didelius gyvosios jėgos nuostolius. Kol kas atrodo, kad svarstyklės rusų pusėje, jie ir toliau žada artimiausiu metu apsupti Bachmutą. Tačiau gali būti, kad jau po kelių dienų tokių mūšių „vagneriams“ puolimui dėl sunkių nuostolių pritruks karių. Tokiu atveju puolimas išsikvėptų, ir ukrainiečiai netgi galėtų pamėginti rustus stumtelėti atgal.
Pačioje Rusijoje neįvyko nieko įdomesnio.
Lukašenka paskyrė naują Šiaurė Vakarų operatyvinės vadovybės vadą. Juo tapo pulkininkas Vladimiras Bielyj, iki tol ėjęs Baltarusijos Karo akademijos viršininko pavaduotojo – generalinio štabo fakulteto viršininko pareigas.
Tai didelis žingsnis karininko karjeroje, ypač turint tik pulkininko laipsnį. Žinoma, netrukus jis sulauks generolo žvaigždės antpečiuose.
Tai nėra „ akademikas“ su akiniais. Akademijoje pratarnavo tik 6 mėnesius, o į ją buvo paskirtas iš Specialiųjų operacijų pajėgų vado pareigų.
Baltarusijoje ir toliau ramu. Lukašenka ruošiasi „Slaviankij Bazar“ konkursui. Pastebėtos Rusijos pajėgų oro gynybos sistemos S-400, panašu, kad gali būti permestas vienas jomis ginkluotas divizionas. Tankų, motošaulių ir artilerijos nematyti. Oro gynybos stiprinimas yra logiškas, ji reikalinga pridengti numatytai Rusijos branduolinių ginklų bazei Baltarusijoje. Turėtų pasirodyti ir daugiau oro gynybos sistemų, tame tarpe ir artimo nuotolio.
Rusai sakosi numušę ukrainiečių raketą Grom-2, galinčią skrieti 500 km atstumu. Kadangi būtent tokia visai neseniai smogė aerodromui Kryme, tai yra labai geras ženklas – ukrainiečiai sugebėjo pradėti jų gamybą, ir vis dažniau kariniai taikiniai Rusijoje bus apšaudomi ne tik bepiločiais, bet ir raketomis.
******
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Rusai tęsia puolimą Krokhmalne – Novoselivske, tuo pačiu atnaujino seniai primirštas atakas pietiniame flange (Stelmahivka). Ukrainiečiai apsigynė. Susidaro įspūdis, kad rusai bando ištampyti ukrainiečių gynybą. Neatmestina, kad ruošiasi smogti rimtesnius smūgius ir bandyti pralaužti ukrainiečių gynybą. Centre (Yahidne – Novoselivske) ir pietų flange (Stelmahivka) greitų ir sultingų taikinių nelabai yra, tačiau ukrainiečių gynybos šiauriniame flange pralaužimas leistų agresoriui priartėti prie Kupjansk, sukaustyti čia veikiančias ukrainiečių pajėgas, o tada galima būtų pradėti puolimą iš rytų palei kelią Svatove – Kupjansk. Tokią versiją išsakėme prieš gerą mėnesį, mūsų galva ji aktuali ir šiandien.
Kremina. Tęsiasi lokalūs susidūrimai visoje kontaktinėje linijoje. Rusų artilerija vėl aktyvi prie Dibrova, kas suponuoja, kad ukrainiečiai šiame ruože suaktyvėjo.
Lysychansk. Rusai nesugebėjo susigrąžinti vakar prarastų pozicijų prie Bilohorivka, jų propagandistai pripažįsta šią taktinę nesėkmę. Taip pat, tęsiasi mūšiai Spirne – Berestove ruože.
Donecko kryptis
Bakhmut. Pasirodė informacija, kad sektoriuje vėl daugėja rusų desantininkų vienetų. Jei pamenate, gruodį – sausį agresoriaus desantininkai pakeitė nukraujavusius Wagner samdinius šturmuojant Soledar. Tuomet okupantams pavyko pasiekti nemenkų taktinių laimėjimų. Neatmestina, kad dabar rusai bando kartoti šį algoritmą: 1) samdiniai vargina ukrainiečius, 2) samdiniai utilizuojami, 3) puolimą perima persigrupavę rusų reguliarai. Tačiau skirtingai nuo situacijos metų pradžioje, dabar nepanašu, kad Wagner samdiniams pavyko išvarginti gynėjus. Ukrainiečiai sumaniai į operacijos rajoną įvedinėja šviežius vienetus. Šiuo metu, sektorius ginamas 7 motorizuotų/mechanizuotų brigadų, SOP ir kitų vienetų jungtinėmis pajėgomis. Ar to pakaks, jei iš tiesų įvyks mūsų minėtas Wagner kovotojų pakeitimas reguliariais vienetais – pamatysime. Dabar pažiūrėkime, kas vyksta ruožuose.
Berhivka – Rozdolivka. Agresorius toliau nesėkmingai bando įžengti ir įsitvirtinti Khromove – Bohdanivka ruože, patiria didžiulius nuostolius. Tuo pačiu Ukrainos gynėjai toliau priešui neleidžia pasistūmėti Orihovo Vasilivka apylinkėse.
Mūšiai mieste tęsiasi, agresoriui nežymiai pavyko pajudėti pietiniame flange.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje rusai ne tik tęsia Ivanivske puolimą, bet ir atnaujino atakas link Predtechne su tikslu apeiti Chasiv Yar iš vakarų, tikėtina remiančioji puolimo ašis yra nuo piečiau esančios Ozaranivka link Diliivka. Toliau tęsiasi Ivanivske puolimas. Susidaro įspūdis, kad plėsdamas atakų geografiją agresorius bando į mūšius įvelti ukrainiečių mechanizuotą rezervą ir neleisti jo panaudoti ten, kur patys ukrainiečiai planuoja.
Avdiivka – Mariinka:
Avdiivka šiauriniame flange tęsiasi sunkios kautynės. Rusų karo propagandistai praneša, kad ir čia vyrauja abipusės atakos, t.y. ukrainiečiai ne tik ginasi, bet ir kontratakuoja. Padėtis labai dinamiška, tačiau rusams pasistūmėti nepavyksta.
Okupantai įsitvirtina keliose pozicijose kelyje į Pervomaiske, kurias vakar jiems pavyko užimti. Tuo tarpu mūšiai Vodiany – Opytne kiek ramesni. Čia kelias dienas vyko abipusės atakos, kurios ženkliai išsekino tiek rusus, tiek ukrainiečius. Neatmestina, kad abi pusės persigrupuoja, mūšiai turėtų vėl suintensyvėti.
Mariinka ruože didelių pakitimų nėra. Labai sunkios kautynės toliau tęsiasi.
Vuhledar. Sektoriuje dominuoja abipusiai artilerijos apšaudymai, kontaktinėje linijoje sąlyginai ramu.
Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų.
******
Locked N’ Loaded
Paskelbta apie tai, kad Ukrainos desanto – šturmo pajėgoms perduota vakarietiška kovinė technika – tankai Challenger, PKM Marder ir šarvuotis Stryker. Taip pat pasirodė informacija, kad 18 vokiškų Leopardų jau Ukrainoje (teoriškai – tai beveik dvi tankų kuopos). Tai reiškia, jog juos gaunančios pajėgos 1) kaip minimum baigė apmokymus ir Ukrainoje pradeda integruoti šiuos žvėris į taktinius vienetus (būrys – kuopa – batalionas), 2) kaip maximum ši kovinė technika ir visas logistinis aprūpinimas jau integruota į taktinius vienetus ir laukia sprendimo pradėti medžioklę. Laukiam.
Ukrainoje žuvusių rusų „Vagner” grupės kapavietės (dalymail.co.uk)
Tikėtina, agresorių gerokai suerzino Ukrainos prezidento V.Zelenskio vizitai į Bakhmut, Cherson ir Zaporizhia. Šiandien rusai surengė didelę ataką iranietiškai dronais – savižudžiais, naudojo aviaciją, daugiausia atakuota Kyiv ir Dnipro. Pasirodė informacija, kad pastarajame mieste posėdžiavo Ukrainos politinė ir karinė vadovybė, tačiau jų tarpe niekas nenukentėjo.
Luhansko kryptis.
Svatove. Agresorius atnaujino atakas Novoselivkse ruože. Šį kartą daugiau veiksmo prie Krokhmalne (apie 7 km į šiaurę nuo Novoselivske), ukrainiečiai apsigynė.
Kremina. Tęsiasi susidūrimai Makiivka ir Dibrova ruožuose, bei miške į pietvakarius nuo Kremina. Palyginus su situacija prieš porą savaičių, mūšių intensyvumas ir toliau nėra aukštas.
Lysychansk. Ukrainiečiai toliau atmušinėja rusų atakas prie Bilohorivka. Nesugebėję išvystyti prieš kelias dienas pasietos taktinės sėkmės, rusai buvo priversti atsitraukti. Tuo pačiu tęsiasi agresoriaus puolimas Spirne – Berestove ruože. Labai tikėtina, kad negalėdami nei per žingsnį pajudėti Vasiukivka – Rozdolivka – Vesele ruože link Syversk, rusai didina spaudimą šio ruožo rytiniame flange, t.y. Spirne – Berestove.
Donecko kryptis.
Bakhmut.
Berhivka – Rozdolivka. Ir toliau Orikhovo Vasylivka išlieka karščiausiu ruožo tašku. Pozicijos no man land eina iš rankų į rankas, tačiau rusams nepavyksta pasistūmėti. Jų puolimas Bohdanivka link taip pat rezultatų nedavė, o Khromove agresorius atakuoja vangiau. Kai ukrainiečiai juos čia eilę kartų sumaišė su žemėmis, motyvacijos eiti į savižudiškas atakas lieka vis mažiau.
Mūšiai mieste stumiasi miesto centro link. Informacijos apie situaciją šiauriniame flange nedaug, pietiniame flange panašu rusai bando stumtis priekin ir išlyginti kontaktinę liniją palei Korsunskogo – Kovalska gatves. Susidaro įspūdis, kad ukrainiečiai mieste vykdo stabdymo operacijas, t.y. visoje kontaktinėje linijoje ukrainiečiai pozicijose kaunasi tol, kol gali išlaikyti flangus. Esant grėsmei kad rusai juos apeis, atsitraukia į naujas pozicijas ir taip toliau sekina puolančiuosius. Stabilizavus situaciją sektoriaus flanguose, tokia atsitraukimo „iš reikalo“ taktika atrodo labai išmintinga. Tokiu būdu ne tik neįsiveliama į pavojingas „last stand“ kautynes (pasikeitus situacijai flanguose, kautynės „iki galo” už kieivieną poziciją galėtų virsti apsupimu), bet ir sunkiose gatvių kautynėse naikinamos ir varginamos priešo pajėgos.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje rusų atakos vis labiau išsikvepia. Nepavykus apeiti Chasiv Yar iš vakarų, jie grįžo prie savo mėgstamo užsiėmimo – daužo galva į Ivanivske gynybą. Tradiciškai stringant puolimui pagrindinėje kryptyje, rusai bando atverti naują puolimo ruožą ir taip išblaškyti ukrainiečių gynybą. Rusų atakos nuo Ozaranivka link Diliivka baigėsi nesėkme. Savo ruožtu ukrainiečiai rengia kontratakas pietinėje kelio Bakhmut – Horlivka atkarpoje.
Avdiivka – Mariinka:
Ukrainiečiai sugebėjo išlaikyti pozicijas šiauriniame Avdiivka flange (Stepove – Novokalynove), tačiau padėtis šiame ruože ne gerėja. Agresorius čia sutelkė nemenkas pajėgas ir spaudžia labai intensyviai. Tuo tarpu tęsiasi abipusės atakos pietvakariniame ruože (Vodiany – Opytne). Pasirodė informacija, kad rusams pavyko pasistūmėti prie Pervomaiske, tačiau šią informaciją reikia tikrinti.
Mariinka ruože be pakitimų, tęsiasi sunkios kautynės tiek pačioje gyvenvietėje, tiek pietų flange (Pobeda).
Vuhledar. Be pakitimų.
Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų.
*********
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Agresorius atnaujino atakas šiauriniame flange, tačiau tradiciškai nieko nepešė. Ukrainiečiai apsigynė. Mūšių intensyvumas prie Novoselivske vėl nukrito. Tikėtina, kad praeitos savaitės suaktyvėjimas tebuvo rusų bandymas palaikyti įtampą kontaktinėje linijoje ir neleisti ukrainiečiams didinti savo aktyvumo.
Kremina. Dominuoja lokalūs susidūrimai, pasikeitimų kontaktinėje linijoje nėra.
Lysychansk. Rusai ir toliau aktyviai spaudžia prie Bilohorivka. Tuo pačiu suaktyvėjo agresoriaus veiksmai Spirne – Berestove ruože. Nei viename iš ruožų agresoriui pasistūmėti nepavyko. Išlaikomas gana aukštas mūšių intensyvumo lygis leidžia daryti prielaidą, kad rusai į sektorių permetė papildomas pajėgas.
Donecko kryptis
Bakhmut. Agresorius vėl apšaudė Slavyansk ir Kramatorsk, kaip visada pataikė į civilius objektus, taip tikėdamasis kelti paniką Bakhmut gynybos gilumoje.
Berhivka – Rozdolivka. Ukrainiečiai toliau šienauja rusų pajėgas, šarvuotą techniką ir artileriją, taip neleisdami agresoriui užbaigti miesto apsupimo. Rusai bando apeiti savo kolegų kapinėmis tapusį Bohdanivka – Khromove ruožą iš šiaurės ir labai intensyviai pulti Orihovo Vasilivka. Tačiau ukrainiečiai ir čia neužleidžia pozicijų. Labai tikėtina, kad esant dideliems nuostoliams rusai priversti atsakyti sumanymo pulti trimis kryptimis („uždaryti“ Bakhmut apsupimą, atakuoti link Slavyansk ir pulti link Syversk). Todėl kituose ruožuose vyrauja tik lokalūs susidūrimai, bet ne didesnio masto puolimas.
Mūšiai mieste tęsiasi. Rusai skelbia, kad užėmė ankščiau jau ne kartą mūsų minėtą, spalvotųjų metalų perdirbimo gamyklą šiaurinėje miesto dalyje. Nepriklausomų analitikų nuomone rusams pavyko užimti vieną iš gamyklos cechų, bet ne visą gamyklos teritoriją. Kaip ten bebūtų, okupantų pasistūmėjimas yra. Viena vertus, prarandamos gynybai patogios pozicijos. Kita vertus, ukrainiečiai nesikabina bet kokia kaina į šias pozicijas, suprasdami, kad yra grėsmė likti apsuptyje. Tad labai tikėtina, kad Azovstal istorija nepasikartos. Taip pat, tęsiasi sunkios kautynės miesto pietinėje dalyje.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje šį kartą šiek tiek ramiau. Jau antra diena vyksta agresoriaus pastangos iš vakarų apeiti Chasiv Yar (ruože Stupechki – Predtechne – Oleksandro Shultine). Vargu ar rusai taip greitai atsisakys dar vienos progos sėkmingai masiškai nusižudyti bei tikėtina, puolimas šiame ruože atsinaujins. Kol kas agresorius apsiriboja bandymais pasistūmėti prie Ivanivske, ukrainiečiai apsigynė.
Avdiivka – Mariinka:
Agresorius ir toliau bando plėsti savo placdarmą šiauriniame Avdiivka flange. Vyksta sunkūs mūšiai, pozicijos eina iš rankų į rankas. Tuo tarpu pietvakariniame (Vodiany – Opytne) flange Ukrainos gynėjai vis dažniau pereina į kontratakas, sprendžiant iš agresoriaus karo propagandistų pasisakymų soc. tinkluose, rusų pajėgoms šiame ruože darosi rūgštoka.
Prie Mariinka okupantų spaudimas stiprėja, jie intensyviau atakuoja gyvenvietės šiaurėje ir pietvakariuose. Situacija čia iki galo nėra aiški. Tuo tarpu prie Pobeda gyvenvietės dar vienas rusų puolimas baigėsi nesėkme, soc. tinkluose agresoriaus karo propagandistų tarpe vis mažiau optimizmo ką nors pasiekti šiame ruože.
Vuhledar. Be pakitimų. Greičiausiai todėl, kad agresoriui nepavyksta čia pasiekti jokių operacinių rezultatų, pasirodė informacija, kad iš pareigų patrauktas šiame sektoriuje agresoriaus pajėgoms vadovavęs gen. plk. Rastam Muradov. Neatmestina, kad jis nušalintas ir nuo vadovavimo Rytų karinei apygardai, kurios vadu taip pat buvo. Įdomu ir tai, kad sklando gandai apie kitų sektoriams vadovaujančių rusų generolų galimus nušalinimus.
Zaporizhia kryptyje toliau fejerverkai. Šiandien girdėti sprogimai Melitopol. Tuo pačiu, Mariupol pasikėsinta į kolaborantą M. Moksvin, kuris okupantams tarnavo kaip vietinės „policijos“ viršininkas. Tiesa, panašu, kad jis išgyveno. Jau sunku suskaičiuoti kiek atakų prieš aukšto rango kolaborantus buvo surengta. Matome, kad Ukrainos partizaninis judėjimas puikiai veikia.
Pietų kryptyje be pakitimų.
********
war.obozrevatel.com
396-ąją karo dieną okupantai sutelkia puolimą Limano, Bachmuto, Avdijivkos ir Marijinkos kryptimis. Ukrainiečių gynėjai ten sėkmingai atrėmė daugiau kaip 50 priešo atakų.
Tuo pat metu priešas patiria didelių nuostolių. Štai Novovasylivkoje, Zaporožėje, rusų kariškiai užėmė vietos ligoninę, neleisdami į ją patekti civiliams gyventojams: kovo 25 d. duomenimis, joje gydoma apie 200 sužeistų okupantų. Tai teigiama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo operatyvinėje ataskaitoje, paskelbtoje kovo 26 d. vakare.
Kaip pažymima, Bachmuto sektoriuje priešas toliau šturmuoja Bachmutą, taip pat Ivanivsko rajoną Donecko srityje. Okupantai apšaudė Vasiukovkos, Bondarnės, Zaliznianskės, Minkivkos, Novomarkovės, Hryhorivkos, Bachmuto, Ivanivskės, Mayorsko ir Niujorko gyvenvietes.
Avdijivkos ir Marijinkos kryptimis priešas puolė Novokalynovės, Avdijivkos, Severnės, Pervomajske ir Marijinkos kryptimis. Jis buvo nesėkmingas. Donecko srities Novokalynės, Krasnohorivkos, Kamenkos, Avdijivkos, Netaylovo, Maryinkos ir Georgjevkos kryptimis buvo surengta daug priešiškų atakų.
Limano sektoriuje priešas surengė nesėkmingus puolimus Sinkivkos ir Veseles rajone. Jis apšaudė artilerijos ugnimi Charkovo srities Kupjansko, Luhansko srities Makiivkos, Nevskės, Dibrovos, Bilohorivkos vietoves, taip pat Kolodiazy, Lymano ir Vymkos vietoves Donecko srityje.
Šachtarsko sektoriuje priešas per pastarąją parą apšaudė Novomychailivkos, Vuhledar ir Velyka Novosilka vietoves Donecko srityje.
Zaporožės ir Chersono kryptimis užpuolikai tęsia gynybinius veiksmus. Okupantai apšaudė Olgivskės, Malynivkos, Guliaipolės, Novodanilivkos, Novoandrijevkos gyvenvietes Zaporožės srityje ir Chersono, Zolota Balkos, Mychailivkos, Beryslavo, Veselės, Kozatskės, Mykolajivkos, Lvovo, Antonivkos, Blahoviščenskės ir Dniprovskės gyvenvietes Chersono srityje.
Operatyvinė padėtis Voluinės, Polišijos, Siversko ir Slobožansko sektoriuose išliko nepakitusi, nėra jokių okupantų puolamųjų grupių formavimosi požymių. Baltarusijos teritorijoje tęsiasi Rusijos kariuomenės dalinių kovinio rengimo veiksmai.
Priešas ir toliau palaiko karinį buvimą Kursko ir Belgorodo sričių pasienio rajonuose. Per parą jis apšaudė Novovasylivkos, Bačivsko, Atynsko, Volfinsko, Miropilsko, Pokrovkos, Popivkos vietoves Sumų srityje, taip pat Tymofiivkos, Vetarinės, Granivo, Kozačo Lopano, Hlybokės, Gatyšės, Kolodiažnės, Dvoričnos, Zakhidnės ir Kamjankos vietoves Charkovo srityje.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos atrėmė 50 priešo atakų, okupantai užėmė civilinę ligoninę Novovasylivkoje, kurioje laikoma 200 sužeistųjų – Generalinis štabas
Iš viso priešas atliko 1 raketinį ir 16 oro smūgių, daugiau kaip 10 kartų šaudė iš daugkartinių raketų paleidimo įrenginių.
Raketų ir oro smūgių grėsmė visoje Ukrainoje tebėra didelė, nes Rusija ir toliau naudoja teroro taktiką, perspėjo Generalinis štabas.
Tuo pat metu okupantai ir toliau patiria didžiulių nuostolių. Per praėjusią parą Ukrainos gynybos pajėgų aviacija sudavė 3 smūgius okupantų personalo ir karinės technikos susitelkimo rajonams, o raketų ir artilerijos daliniai smogė 3 priešo susitelkimo rajonams, elektroninės kovos stočiai ir priešo amunicijos sandėliui.
Kaip anksčiau pranešė OBOZREVATEL:
– Per savaitę Ukrainos gynėjai likvidavo apie 5 tūkst. 640 okupantų. Be to, buvo sunaikinti 404 vienetai priešo ginklų ir karinės technikos.
– Generalinio štabo duomenimis, per praėjusią parą ginkluotosios pajėgos likvidavo apie 660 okupantų. Taip pat sunaikinta 15 tankų ir 15 šarvuočių.
– Okupantai iš priešo šturmo dalinių skundėsi didžiuliais nuostoliais. Jie teigia, kad buvo varomi tiesiai po tankais. Per „operaciją” žuvo 56 žmonės iš 161, buvusių dalinyje. Tarp žuvusiųjų buvo ir priešo kuopos vadas.
*******
Locked N’ Loaded
Bachmute vyksta mūšiai, o Ukraina sako, kad padėtis čia stabilizavosi. Iš tiesų gynyba čia stabilizavosi jau beveik prieš savaitę, bet padėtis išlieka sunki, susisiekimas su miestu vyksta rusų apšaudomomis komunikacijomis.Netikėtai sulaukta daug politinių veikėjų pareiškimų. Putinas davė didelį interviu TK „Rossija-24“. Pirmiausia pažadėjo iki metų pagaminti 1600 modernių tankų, o tai bus daugiau nei 400 Vakarų tankų, perduotų Ukrainai. Šitą skambų pareiškimą paneigia vakar Medvedevo paminėti 1500 tankų (šimtas, šen, šimtas ten, nedidelė problema), tarp kurių tik dalis nauji T-90M, o likę – suremontuoti ir modernizuoti seni T-72B3 ir T-80BVM.
Putinas pripažino, kad milijonas sviedinių artilerijos pabūklams, kuriuos iš Vakarų gaus Ukraina, yra daug, tačiau pažadėjo, kad Rusija pagamins 3 kartus daugiau sviedinių.
Tikėti pažadais pagaminti tokius kiekius galima tikėti, galima abejoti, bet patikrinti kol kas niekaip nepavyks. Tačiau kur kas įdomesnė kita interviu dalis, skirta branduoliniam ginklui Baltarusijoje.
Čia Putinas buvo itin detalus. Pasak jo, branduolinis ginklas nebus perduotas baltarusiams, bet bus saugomas rusų Baltarusijoje ir Lukašenkos režimui perduodamas prireikus. Paminėjo (ir nesuklydo), kad tokiu principu branduoliniais ginklais su sąjungininkais Europoje dalinasi JAV. Kremlius naudojasi gerąja patirtimi.
Branduolinio ginklo saugykla Baltarusijoje bus pradėta įrenginėti balandžio 3d. ir bus įrengta šių metų liepos 1 d., baltarusių kariai tuoj bus pradėti mokyti naudoti branduolinius ginklus. Tai bus taktinis branduolinis ginklas, jį bus galima panaudoti Baltarusijos pajėgoms perduotose raketose „Iskander“ ir 10 tipų lėktuvų. Čia aš labai nustebau, nes Lukašenkos aviacija labai „biedna“, ir tiek tipų lėktuvų nesuskaičiuoju. Gali būti, kad Putinui buvo pasakyta apie 10 tipų įskaitant artileriją ir salvines raketines sistemas, o jis tiesiog ne taip suprato.
Tai, kad branduolinis ginklas atsidurs Baltarusijoje žinojome seniai, dabar tai tapo realybe. Tai yra nedraugiškas ir papildomą grėsmę keliantis Rusijos ir Baltarusijos režimų gestas. Teks toliau stiprinti žvalgybinius ir oro gynybos (visų pirma oro erdvės stebėjimo ir kontrolės) pajėgumus.
Lukašenka kol kas nepakomentavo, bet rytoj turėtų rėžti kokią nors didingą kalbą apie piktus priešus ir griežtą atsaką.
Šiaip Baltarusijoje ramu, vyksta toks nedidelis įprastas pačių baltarusių „dūzgimas“. Prasidėjo milicijos ir vidaus kariuomenės judėjimas, ruošiamasi toliau išlaikyti prispaustą visuomenę. Kaip ir anksčiau, Lukašenkai svarbiau ne armija, o milicija ir KGB, saugančios jo sostą nuo žmonių.
Įdomi padėtis klostosi Armėnijoje. Azerbaidžano pajėgos įsiveržė ir perėmė gruntinių kelių kontrolę į šiaurę nuo Lačino koridoriaus. Pretekstu tapo neva armėnų į pasienį permetami kariai, šaudmenys, minos ir vykdomi inžineriniai darbai, leidžiantys šiuos gruntinius kelius naudoti karių ir ginklų transportui. Pasak Azerbaidžano, tai kėlė diversijų grėsmę.
Nėra abejonių, kad tai tik pretekstas paspausti karine jėga Armėniją ir, tuo pačiu, Rusiją. Šiandien taip pat įvyko Putino ir Turkijos prezidento R.T. Erdogano pokalbis telefonu. Tačiau nė viena pusė oficialiame pranešime apie pokalbį nepaminėjo, kad būtų buvusi aptartas Armėnijos-Azerbaidžano klausimas.
Išvados dvi, ir abi visiškai priešingos. Nepaminėjo, nes susitarė ir tolimesnės eskalacijos nebus. Arba nesusitarė, Azerbaidžano veiksmai toliau aštrės, todėl nė vienai pusei nebuvo naudinga apie tai užsiminti oficialiame pranešime (neturiu abejonių, kad Azerbaidžano veiksmai buvo viena iš svarbiausių temų).
Mano nuomone, Azerbaidžanas toliau nesiverš, o tokiu būdu, demonstruodamas karinę jėgą, bandys išgauti norimas armėnų nuolaidas. Armėnija vis neatstatė savo pajėgų po Kalnų Karabacho karo, o Azerbaidžanas yra ženkliai stipresnis. Taigi, armėnai rimtai susigrumti negali, o Rusija, panašu, vėl uždegė žalią šviesą azerbaidžaniečiams. Per kelias artimiausias dienas bus aiškiau.
Nepaisant apsikeitimo smūgiais (amerikiečiai atakuoti bepiločiu-savižudžiu, į tai atsakė aviacijos atakomis), padėtis Irake ir Sirijoje kol kas didesnio nerimo nekelia. Ar kažkas daugiau išsivystys, taip pat paaiškės tik artimiausiomis dienomis.
Rusai piktinasi, kad Baltijos valstybės ir Lenkija labai laukia ukrainiečių puolimo. Nesiginčysiu, taip ir yra – laukiame ir linkime jiems sėkmės.
******
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Be pakitimų.
Kremina. Agresoriaus puolimas Zarichne link sustojęs, rusai bando būti aktyvesni kiek šiauriau. Jų puolimas prie Makiivka apčiuopiamų rezultatų nedavė, ukrainiečiai apsigynė. Miške į pietvakarius nuo Kremina tęsiasi lokalūs susidūrimai. Pakitimų kontaktinėje linijoje nėra.
Lysychansk. Rusams pavyko apie 1,5 – 2 km pasistūmėti prie Bilohorivka. Jie užėmė no mans land rytinėse gyvenvietės prieigose, Ukrainos gynėjai savo ruoštu nežymiai atsitraukė. Mūšis tęsiasi, tačiau tendencija neramina. Jei rusams pavyks čia išvystyti sėkmę ar net užimti Bilohorivka, atsinaujins grėsmė Syversk. Be to, tai gali komplikuoti ukrainiečių operacijas pietiniame Kremina sektoriaus flange.
Donecko kryptis
Bakhmut. Agresoriui nesiseka pralaužti ukrainiečių gynybos, todėl intensyvėja jo artilerijos ugnis. Dabar žiūrime detaliau:
Berhivka – Rozdolivka. Ir toliau ukrainiečiai išlaiko pozicijas. Agresorius toliau bando pasiekti kanalą (atakuoja Orikhovo – Vasylivka) taip norėdamas apriboti gynėjų tiekimą ir manevro galimybes. Šie bandymai rusams nebuvo sėkmingi.
Mieste situacija iš esmės nepakitusi. Rusai toliau spaudžia iš šiaurės rytų (spalvotųjų metalų apdirbimo gamykla) ir pietų (Mariupolio kapinės), Ukrainos vienetai neužleidžia pozicijų.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje vis daugiau įrodymų, kad agresorius keičia pagrindinę puolimo kryptį. Vakar pradėję atakas Stupechki – Predtechne – Oleksandro Shultine ruože, jie čia bando didinti spaudimą ir apeiti aukštumose esantį Chasiv Yar iš vakarų pusės. Ivanivske okupantai bando atakuoti nuo Bakhmut, t.y. iš rytų, o pastangos pulti šią gyvenvietę iš pietų mažėja. Kiek šimtų karių rusai prarado kol jiems daėjo (būtent “дошло”), kad pulti iš ukrainiečių ginklų prišaudytos žemumos link aukštumoje esančių gerai įrengtų pozicijų nėra pats protingiausias žingsnis. Bet čia jau jų problemos.
Avdiivka – Mariinka. Ukrainiečiams pavyko stabilizuoti situaciją Stepove – Novokalinove ruože. Prie Stepove patys rusai pripažįsta, kad ukrainiečiai sėkmingai kontratakavo ir privertė rusus atsitraukti. Kas liečia Novokalinove, tai panašu godūs rusai per daug apsižiojo, todėl taip pat nesugebėjo išlaikyti užimto placdarmo. Tikėtina, ukrainiečiai nuo aukštumų sėkmingai siuntė ugnies uždavinius artilerijai į jau prišaudytas vietoves ir privertė rusus atsitraukti. Tačiau padėtis ir toliau išlieka sudėtinga, rusai nenustoja spausti gynėjų. Prie Pervomaiske ir Mariinka tęsiasi sunkūs mūšiai.
Vuhledar. Be pakitimų.
Zaporizhia ir Pietų kryptyse be didesnių pakitimų, daugiausia darbo abiejų pusių žvalgams ir artileristams.
******
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Be pakitimų.
Kremina. Agresoriui nebepavyksta pasistūmėti Zarichne link. Tikėtina todėl jis ieško naujų silpnų vietų ukrainiečių gynyboje – atakuoja link Makiivka ir miške į pietvakarius nuo Kremina. Ukrainiečiai apsigynė.
Lysychansk. Rusai suintensyvino puolimą Bilohorivka ir Verkhnokamenske. Nors šios atakos baigėsi nesėkme, tikėtina, po praeitą savaitę surengtų ukrainiečių kontratakų, agresorius nusprendė neleisti įsisiūbuoti Ukrainos vienetų puolamiesiems veiksmams. Tokiu atveju, kiltų grėsmė rusų grupuotės Kremina pietiniam flangui, kas stipriai komplikuotų agresoriaus tikėtinus planus judėti link Zarichne, o vėliau link Lyman ir/ar Syversk.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka. Rusų puolimas ir toliau įstrigęs, ukrainiečiai neleidžia jiems pasistūmėti.
Mieste padėtis sudėtingiausia iš viso sektoriuje. Tęsiasi sunkūs gatvių mūšiai, tačiau ir čia rusams per pastarąją parą nepavyko pasiekti didesnių laimėjimų. Pozicijos eina iš rankų į rankas.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje agresoriaus pajėgų vienetai ėmė ieškoti variantų perlaužti įvykių eigą savo naudai. Jiems ir toliau nesiseka įžengti į Ivanivske, tikėtina todėl jie bando perkelti smūgį vakariau link Stupechki – Predtechne – Oleksandro Shultine, t.y. apeiti aukštumose esančią Chasiv Yar gyvenvietę iš vakarų. Laimei, šis bandymas agresoriui baigėsi nesėkme.
Avdiivka – Mariinka. Antra diena iš eilės agresoriaus puolimas Stepove – Berdychi link subliūkšta normaliai net neprasidėjęs. Neatmestina, kad rusai pergalvojo savo veiksmų eigos variantą ir sukoncentravo pajėgas kiek šiauriau. Kadangi šiose apylinkėse okupantai taip pat vykdė puolimą nuo Novobakhmutivka, link Novokalinove bei pasiekė čia taktinę sėkmę. Jie ne tik pasistūmėjo kiek daugiau nei 2 km, bet ir išplėtė kelio į Konstyantinivka (ta kur prie Bakhmut) atkarpos kontrolę. Aplink Novokalinove aukštumos ir vandens kliūtys, o Stepove – Berdychi ruože vietovė gerokai lygesnė. Todėl galimi du priešo veiksmų eigos variantai:
Prie Novokalinove rusai bandys suvaržyti ukrainiečių vienetus, taip palengvinant Stepove – Berdychi galimai organizuojamą šturmą mechanizuotais vienetais.
Atsisakys savižudybes primenančių frontalinių atakų per laukus Stepove – Berdychi link, čia kaustys ukrainiečių pajėgas bei bandys pėstininkų ir artilerijos bendrų pastangų dėka prasiveržti. Tuomet judėti sudėtingesniu, tačiau daugiau priedangų teikiančiu maršrutu link Novokalinove.
Vuhledar. Be pakitimų.
Zaporizhia kryptyje Ukrainos pajėgos atnaujino lokalias atakas. Puolama nuo Orihiv link Rabotino, ukrainiečiams pavyko nežymiai pasistūmėti. Rusai praneša apie šiame ruože augančią Ukrainos vienetų grupuotę. Jų teigimu daugėja šarvuotos technikos ir aktyvėja dronai – savižudžiai. Taigi, prisimenant praeitos savaitės veiksmus, kai aktyviau buvo tikrinamos galimybės vystyti puolamuosius veiksmus link Polohy, šį kartą ukrainiečių dėmesio centre atsidūrė puolimo galimybių link Tokmak vertinimas. Tuo pačiu šiandien ukrainiečiai Melitopolyje pas raguotąjį pasiuntė dar vieną kolaborantą. Jų likvidavimo operacijų pastaruoju metu taip pat pabaugėjo.
Pietų kryptis. Ukrainiečiai pranešė, kad rusų pajėgos atsitraukė iš Nova Kahovka. Šios, taktine prasme svarbios, gyvenvietės apylinkės yra nuolatinis Ukrainos artilerijos vienetų taikinys, tad tikėtina, agresorius nebeatlaikė spaudimo ir iš čia pasitraukė.
Tuo pačiu neatmestina, kad iš čia rusų pajėgos permetamos į po truputį kaistančią Zaporizhia kryptį. Dniepro forsavimas didelėmis ukrainiečių pajėgomis yra mažiau tikėtinas nei plataus masto puolimas link Melitopol, tad galimai rusai renkasi viena iš šių blogybių, t.y. ruošiasi labiau tikėtinam Ukrainos pajėgų plataus masto puolimo variantui.
*****
defence-blog.com
Į kovą su Rusija Ukrainoje įsitraukė užsienio pajėgos iš 50 šalių
Portalo online.ua komanda, padedama Ukrainos gynybos žvalgybos valdybos (GUR), išleido dokumentinį filmą apie užsieniečius, kovojančius prieš Rusiją Ukrainoje nuo visiškos invazijos pradžios.
Dokumentiniame filme online.ua pasakojama, kad 2022 m. kovo mėn. savo kovines misijas pradėjo Tarptautinis legionas. Legiono gretos ir toliau gausėja savanoriais iš daugiau nei 50 šalių, o Ukraina dėkingai priima užsienio gynėjų pagalbą.
Dokumentiniame filme „Tarptautinis legionas. Nepakeliama valia” pasakojama apie savanorius, kurie prisijungė prie Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, kad apgintų Ukrainos nepriklausomybę.
Tarp didvyrių yra kovotojas Haris (kilęs iš Škotijos); apie Rusijos karą prieš Ukrainą jis žinojo nuo 2014 m. ir 2022 m. kovo pradžioje prisijungė prie legiono. Apie rusus jis kalba labai nedviprasmiškai: „Nuo tada, kai čia atvykau, supratau, kad jiems nerūpi, į ką jie šaudo. Jiems nesvarbu, kad miestuose yra civilių, jie tiesiog atidengia ugnį. Jiems [rusams] civilių žūtys nesvarbios. Mes darome viską, ką galime, kad išgelbėtume žmones ir jiems padėtume”.
Legiono kovotojas Erikas mano, kad pagrindinė rusų problema yra jų ego. Jie niekaip negali susitaikyti su savo pralaimėjimu Ukrainoje: „Akivaizdu, kad jie nekariauja su NATO kariais. Jie galėtų susitaikyti su tuo, kad juos nugalėjo NATO, bet jie negali susitaikyti su tuo, kad juos nugalėjo Ukraina.
Maksas metė studijas gimtojoje Brazilijoje, kad įsitrauktų į kovą už Ukrainos ir viso laisvojo pasaulio laisvę: „Atsižvelgiant į tai, ką čia mačiau – tai yra karo nusikaltimai ir genocidas. Nes jie bombarduoja civilius taikinius ten, kur nėra kariuomenės. Nėra jokių abejonių, kad Vladimiras Putinas turėtų už tai atsakyti.
Legiono kovotojai įsitikinę, kad pasaulis turi ir toliau remti Ukrainą, nes tai yra viso pasaulio, o ne tik vienos šalies, demokratijos ir laisvės klausimas.
*****
Locked N’ Loaded
Pasibaigė Kinijos vadovo vizitas Maskvoje. Panašu Xi gavo ko norėjo – kremlius dar labiau ekonomiškai susisaistė su Kinija bei iš esmės pritarė Pekino „taikos planui“ dėl karo Ukrainoje. Daugiau šiuo klausimu turbūt galėsime pasvarstyti savaitinėje apžvalgoje. Tuo tarpu Ukrainos prezidentas V.Zelenskis toliau rodo lyderystę – apsilankė Bakhmute, kariams įteikė valstybinius apdovanojimus. Žiūrim ką turim fronte .
Luhansko kryptis
Svatove. Agresorius nežymiai (apie 700 m.) pasistūmėjo šiauriniame flange. Sunku spręsti, ar tai vakarykščių operacijų rezultatas, ar kontaktinės linijos patikslinimas žemėlapyje.
Kremina. Rusai toliau spaudžia link Zarichne, jiems pavyko nežymiai pasistūmėti no man land, tačiau ukrainiečiai savo pozicijas išlaiko.
Lysychansk. Sektoriuje abipusiai nedideli pasistūmėjimai no man land, kurie esmingai situacijos nekeičia.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka. Kontaktinė linija jau kelinta diena stabili. Dėka sėkmingų ukrainiečių žvalgų ir artileristų veiksmų agresoriui nepavyksta efektyvia ugnimi uždengti paskutinio kelio iš Bakhmut (beje, gana siaurame 2 km pločio ruože). Tai lemia, jog miesto gynėjai toliau pajėgūs vykdyti operacijas. Taip pat rusams nepavyko pasistūmėti link Slavyansk, ką jau kalbėti apie puolimą link Syversk.
Mieste tęsiasi labai sunkūs mūšiai. Ukrainiečiai neleidžia rusams stumtis nei šiaurėje, nei pietuose.
Chasiv Yar – Ivanivske kelio pietinėje dalyje padėtis iš esmės be pakitimų. Rusai nesustodami atakuoja, tačiau ukrainiečiai dėka gerų pozicijos, efektyvios paramos ugnimi ir savalaikių kontratakų neužleidžia pozicijų. Siekdami ištampyti ukrainiečių dėmesį ir pajėgas, rusai tradiciškai ima atakuoti kitose vietose. Antai agresoius vykdė lokalias atakas Mayorske. Jos puolantiesiems nebuvo sėkmingos.
Avdiivka – Mariinka. Rusai ir toliau meta dideles pajėgas siekdami perimti Stepove – Berdychi ruožą ir taip norėdami ukrainiečių Avdiivka įtvirtintam rajonui palikti tik vieną didesnį aprūpinimo kelią. Šios pastangos nebuvo sėkmingos, ukrainiečiai apsigynė. Tuo pačiu rusai suintensyvino Mariinka puolimą. Su nauja jėga atsinaujino mūšiai pačioje gyvenvietėje, bei Pobeda. Priminsime, kad pastaroji gyvenvietė svarbi ukrainiečiams neleidžiant agresoriui apeiti įtvirtinto Mariinka rajono iš pietų.
Vuhledar. Be pakitimų.
Zaporizhia mieste agresorius raketa pataikė į gyvenamą namą. Tuo tarpu visoje kryptyje tęsiasi artilerijos dvikovos, kontaktinėje linijoje sąlyginai ramu.
Pietų kryptis. Pasitvirtino mūsų spėjimas, kad po vakarykščio smūgio Dzhankoi strategiškai svarbi geležinkelio atkarpa bent kuriam laikui išvesta iš rikiuotės. Atsakydami į tai rusai lėktuvais Su35 atakavo Odesos apylinkes, iš kur tikėtina buvo paleisti dronai savižudžiai į Dzhankoi.
Tiesa, viskas gavosi kremliškai – rusai pataikė į gyvenamą namą. Tuo pačiu naktį ir paryčiais ukrainiečiai surengė dar vieną dronų-savižudžių ataką Kryme. Šį kartą oro ir jūrų dronais atakuoti kariniai taikiniai Sevastopolyje. Šis miestas yra esminė rusijos Juodosios jūros laivyno bazė bei kritiškai svarbus logistinis ir vadovavimo centras. FSB būstinės Rostove prie Dono sunaikinimas, smūgiai logistine prasme svarbiems Mariupoliui, Volnovakha, Ilovaisk, atakos Krymo bottle necke (Armiansk), smūgiai agresoriaus tiekimo linijoje Sevastopol – Dzhankoi- Melitopol ir prieš agresoriaus karinius dalinius Kryme, eilinis judėjimo Kerch tiltu sutrikdymas – tai toli gražu nepilnas Ukrainos operacijų sąrašas Zaporizhia ir Pietų kryptyse per paskutinius du mėnesius (pridedame vizualą). Kažkas tikrai bus.
*******
Prasidėjo trys šimtai devyniasdešimt pirmoji Rusijos invazijos diena.
Per dieną priešas sudavė 21 oro ir 9 raketų smūgius. Vienas iš jų pataikė į Slovjansko miestą. Civilių aukų nebuvo. Dar viena raketų ataka buvo surengta Kramatorske, nukreipta į civilinės infrastruktūros objektą. Buvo apgadinti septyni daugiaaukščiai pastatai ir trys privatūs automobiliai. Laimei, civilių aukų nebuvo. Priešas taip pat 57 kartus šaudė iš daugkartinio paleidimo raketinių sistemų.
Raketinių smūgių tikimybė visoje Ukrainoje išlieka gana didelė.
Pagrindinis priešo tikslas per pastarąją parą buvo pasiekti Donecko ir Luhansko sričių administracines ribas. Šiuo tikslu okupantai daugiausia pastangų skyrė puolamiesiems veiksmams Limano, Bachmuto, Avdijivkos, Marijinkos ir Šachtarsko kryptimis vykdyti. Dėl profesionalių ir koordinuotų veiksmų mūsų gynėjai šiose vietovėse atrėmė daugiau kaip 120 okupantų atakų.
Operatyvinė padėtis Voluinės, Policijos, Siversko ir Slobožansko sektoriuose išliko nepakitusi. Rusijos Federacija ir toliau išlaiko didelį karinį buvimą Baltarusijos Respublikos teritorijoje, tačiau be akivaizdaus puolamųjų grupių formavimo. Tuo pat metu priešas ir toliau aprūpina pasienio teritoriją Briansko ir Kursko sričių pasienio rajonuose inžinerine įranga.
Per dieną priešas apšaudė minosvaidžiais ir artilerijos sviediniais 26 gyvenvietes. Tarp jų – Seredyna-Buda, Sopych, Starykove, Atynske, Kostiantynivka, Kindrativka, Volfine, Oleksandrivka, Popivka, Studenok ir Turia Sumų srityje; Kamianska Sloboda ir Khrinivka Černigovo srityje; Hlyboke, Morochovec, Vovčansk, Zemlianky, Krasne Pershe, Dvorichna, Zakhidne, Kamyanka, Krasne, Novomlynsk, Strilecha ir Chuhuivka Charkovo srityje.
Kupjansko ir Lymano kryptimis priešas nesėkmingai bandė pralaužti mūsų karių gynybą, apšaudydamas iš artilerijos 11 gyvenviečių, esančių palei kontaktinę liniją. Ypač nukentėjo Kupjansko, Krochmalės ir Berestovės vietovės Charkovo srityje, Nevskės, Piščanės, Bilohorivkos ir Dibrovos vietovės Luhansko srityje, Spirnės, Torsko ir Novoselivkos vietovės Donecko srityje. Priešas vykdė nesėkmingas ofenzyvas Novoselivske kryptimi.
Bachmuto sektoriuje okupantai nesiliauja šturmavę Bachmuto miesto. Tuo pat metu mūsų kariai atrėmė priešo atakas Bohdanivkos, Ivanivske, Predtechine ir Pivničės apylinkėse. Donecko srityje buvo apšaudyti Minkivka, Vasiukivka, Zaliznianske, Bachmutas, Hryhorivka, Ivanivske, Oleksandras-Šultine, Dilijivka, Niujorkas, Orichovo-Vasylivka, Pryvillia ir Chasiv Jaras. Iš viso nuo okupantų ugnies nukentėjo 12 Bachmuto sektoriaus gyvenviečių.
Avdijivkos, Marijinkos ir Šachtarsko kryptimis priešas nesėkmingai bandė veržtis į Berdychi, Avdijivkos, Severnės, Pervomajsko ir Novomychailivkos gyvenvietes Donecko srityje. Prie 17 gyvenviečių įvyko daugybė priešiškų išpuolių. Konkrečiai tai Novobachmutivka, Kamjanka, Avdijivka, Lastočkine, Krasnohorivka, Gostre, Heorhiivka, Maryinka, Vuhledar, Velyka Novosilka, Orlivka ir Tonenke Donecko srityje.
Zaporožės ir Chersono kryptimis priešas toliau ginasi. Jis intensyviai apšaudo, ypač Olgivske, Malynivką, Guliaipolę, Bilohirą, Orichivą ir Charivnę Zaporožės srityje; Vremivką, Novopilą ir Pervomajską Donecko srityje; ir Dudčanus, Kozatske, Blahoviščenską, Dnieprovską, Bilozerką, Beregovę, Červonij Majak ir Jantarną Chersono srityje. Iš viso apšaudyta 41 gyvenvietė.
Per praėjusią parą Gynybos pajėgų aviacija sudavė 12 smūgių okupantų personalo ir karinės technikos koncentracijos rajonams, o raketų ir artilerijos daliniai smogė 3 priešo gyvosios jėgos koncentracijos rajonams.
Tuo pat metu Rusija ir toliau naudoja Baltarusijos infrastruktūrą savo kariams treniruoti. V. Putino kariuomenė taip pat palaiko karinį buvimą pasienio teritorijose. Per pastarąją parą priešas apšaudė netoli Chrinivkos ir Mychalčynės Slobodos gyvenviečių Černigovo srityje; Atynske, Iskryskivkos, Volfyno, Pavlivkos ir Popivkos gyvenviečių Sumų srityje; Basovės, Kozačos Lopano, Strilečos, Hlybokės, Vovčansko ir Velykio Burluko gyvenviečių Charkovo srityje.
Kupjansko ir Lymano kryptimis okupantai bando pralaužti mūsų gynybą, tačiau jiems nepavyksta. Tačiau jie artilerijos ugnimi apšaudė Krasne Pershe, Dvorichna, Kupyansk, Krokhmalne ir Berestove vietoves Charkovo srityje; Nevske ir Bilohorivka Luhansko srityje; Torske, Spirne ir Fedorivka Donecko srityje.
Bachmuto kryptimi užpuolikai ir toliau vykdo puolamuosius veiksmus, tačiau praranda puolimo potencialą. Priešas toliau bando užimti miestą, prarasdamas daug gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos. Ukrainos gynėjai visą parą atremia daugybę atakų Orichovo-Vasylivkos, Hryhorivkos vietovėse ir šiaurinėje Bachmuto dalyje. Ypač priešo apšaudomos buvo Vasiukovka, Minkivka, Orichovo-Vasylivka, Grigorivka, Bachmutas, Ivanivske, Stupočki, Predtechino, Chasiv Jaras, Kurdiumivka, Ozarjanivka ir Pivničė Donecko srityje.
Avdijivkos, Marijinkos ir Šachtarsko kryptimis V. Putino kariuomenė bando žengti į priekį Novobachmutivkos, Krasnohorivkos, Avdijivkos, Severnės, Pervomaiske, Marijinkos ir Pobedos vietovėse. Okupantams nepavyksta, todėl jie apšaudo civilius gyventojus. Per pastarąją parą Donecko srityje priešiškai apšaudytos Lastočkino, Berdičių, Avdijivkos, Tonenkės, Heorhiivkos, Nevelsko, Krasnohorivkos, Marijinkos ir Vuhledaro vietovės.
Priešas vykdo gynybinius veiksmus Zaporožės ir Chersono kryptimis. Ypač buvo apšaudomos vietovės netoli kontaktinės linijos: Novopilas Donecko srityje; Olgivske, Malynivka, Červonė, Čarivnė, Guljajpolė, Mala Tokmačka, Novodanilivka ir Novoandriivka Zaporožės srityje, taip pat Antonivka ir Chersono miestas.
Tuo pat metu Rusijos Federacija, nepaisant daugybės aukų, stengiasi papildyti savo nuostolius. Vienas iš Krasnodaro krašte dislokuotų karinių dalinių aktyviai dirba su šauktiniais, kad šie pasirašytų sutartis. Tikimasi, kad tie, kurie sutiks pasirašyti kontraktus, 2023 m. rugpjūčio mėn. bus išsiųsti į Ukrainą.
Bachmute ir Avdijivkos sektoriuje tęsiasi įnirtingos kovos, Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino techniką ir smogė į okupantų susitelkimo vietas.
Anksčiau britų žvalgyba pranešė apie mūšių dėl Avdijivkos ir Bachmuto eigą. Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos duomenimis, okupantai ir toliau bando apgulti šias gyvenvietes, kad apsuptų jas ginančias Ukrainos pajėgas.
Avdijivkos rajone priešo operaciją daugiausia vykdė vadinamasis „DLR” 1-asis armijos korpusas. Jį sudaro priešo kariai, gyvenantys laikinai okupuotoje teritorijoje ir gerai pažįstantys vietovę, o tai sukelia tam tikrų sunkumų miesto gynėjams.
Kaip ir Avdijivkoje, Ukrainos pajėgos toliau organizuoja gynybą Bachmute, tačiau jų aprūpinimo linijoms kyla vis didesnė grėsmė dėl Rusijos karių bandymų sudaryti žiedą aplink miestą.
Kaip anksčiau pranešė OBOZREVATEL, Gynybos ministerija taip pat įvardijo dvi pagrindines Bachmuto gynėjų vykdomas užduotis. Ukrainos gynybos pajėgos Bachmute naikina didžiulį kiekį priešo gyvosios jėgos ir technikos, taip pat mažina Rusijos karių puolamąjį potencialą.
• Bakhmut.
a) Berhivka – Rozdolivka.
b) Mieste situacija išlieka labai sudėtinga, tačiau ukrainiečių atramos punktų sistema laikosi. Rusams pavyko nežymiai išplėsti savo placdarmą pietinėje miesto dalyje. Mūšis tęsiasi.
c) Chasiv Yar – Ivanivske kelyje agresoriui pavyko nežymiai pasigerinti savo taktinę padėtį no mans land, tačiau esmės tai nekeičia. Ukrainiečiai išlaiko pozicijas.
Geopolitinis kontekstas
1. Tarptautinio teismo Hagoje arešto orderis v. putinui verčia labai svarbų puslapį ne tik šiame rusijos — Ukrainos kare, bet ir globalioje saugumo architektūroje. Tai didžiulis reputacinis smūgis rusijai (ypač iš kolektyvinių Vakarų pusės), kuris turės ir ekonominę dedamąją. Tikėtina, noro investuoti ar kitaip kišti pinigus į valstybę, kurios vadovas yra tarptautinis nusikaltėlis bus dar mažiau. Be to, nuo šiol bet kuri užsienio valstybė, savo šalyje priimanti putką ir nevykdanti Tarptautinio teismo sprendimų stumiama į civilizuoto pasaulio paraštes su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis (politinės ir ekonominės problemos, pavyzdžiui sankcijos). Tokiu būdu branduolinės valstybės ir JT nuolatinės saugumo tarybos narės, rusijos, geopolitinės galimybės užtikrinti režimo interesus gerokai sumažėja.
2. Ateinančią savaitę Kinijos lyderis Xi Jinping lankysis Maskvoje. Neatmestina, kad Tarptautinio teismo Hagoje sprendimas kinams buvo žinomas iš anksto, todėl galimai tai buvo viena iš priežasčių, kodėl Kinijos vadovas ir nusprendė geriau pats atvažiuoti į Maskvą. Tikėtinas pagrindinis šio vizito tikslas — aptarti Pekino pasiūlymus dėl karo prieš Ukrainą užbaigimo pagal visiems puikiai žinomą kiniškąjį „taikos planas“. Šis faktas, kad Kinijos vadovas pats leidžiasi į kelionę rodo tai, kad: 1) Kinija yra suinteresuota įtikinti rusijos vadovybę ne tik nebyliai pritarti šiam planui, bet ir imtis praktinių veiksmų jį įgyvendinant bei 2) tikėtina, v. putinas spyriojasi, todėl reikia svarbius klausimus aptarti tête-à-tête. Taip pat, galimai rusijos paskelbtas sutikimas pratęsti „grūdų susitarimą“, gali būti siekis ne tik Vakarams, bet kartu ir Kinijai pademonstruoti kompromisus ir taip palengvinti savo derybinę poziciją prieš kitos savaitės vizitą.
3. Po rusijos chuliganiško elgesio, Juodosios jūros tarptautiniuose vandenyse nukrito JAV žvalgybinis UAV MQ9 Reaper:
Agresorius savo veiksmus aiškino „išaugusiu JAV žvalgybos aktyvumu nukreiptu prieš rusijos interesus“ ir kad „kremlius reaguos į amerikiečių provokacijas“. JAV UAV skrydžiai, o tiksliau žvalgybinės informacijos rinkimas ir perdavimas Ukrainai, agresoriaus soc. tinkluose buvo įvardijami viena esminių priežasčių, kodėl rusai patiria tokias nesėkmes mūšio lauke. Dėl to neatmestina, kad toks veiksmas buvo pirmiausia duoklė agresoriaus vidinei auditorijai. Savo ruoštu, jinai šią „pergalę“ sukramtė su pasimėgavimu — skambėjo bravūriški pareiškimai, kad čia tik pradžia, kalbėta apie žvalgybinių JAV skrydžių absoliučią pabaigą. Mhm… 😀 Tuo pačiu neatmestina, kad šis veiksmas buvo priderintas prie jau minėto susitikimo su Kinijos vadovu. Gal putka tikisi savo „bachuriškais“ žygdarbiais padaryti įspūdį Xi Jinping? Tik klausimas, ar toks bandymas eskaluoti konfliktą kinams patiks. Tai niekaip nepadeda įgyvendinti Kinijos pasiūlyto plano dėl karo įšaldymo.
Savo ruožtu JAV pareiškė, kad tęs veiksmus virš Juodosios jūros tarptautinių vandenų. Štai penktadienį pakilo RQ-4B Global Hawk, kuris skris panašiu maršrutu kaip ir prieš tai skrido Reaper. Nuojauta kužda, kad tai ne paskutinis JAV atsakymas. Tai gali atsispindėti ir ginkluotės tiekimo Ukrainai intensyvinimu arba pavyzdžiui, JAV laivyno Juodojoje jūroje suaktyvėjimu. Antai, pasirodė žinia, kad Turkija neprieštarautų, jei šio incidento kontekste JAV karo laivai per Bosforo sąsiaurį įplauktų į Juodąją jūrą. O jei dar koks vienas, kitas rusijos dūmos deputatas leptels kokią nesąmonę apie rusijos istorines žemes Turkijoje, gali ir pati Turkija suaktyvinti savo veiklą Juodojoje jūroje…
4. Vakarietiški sparnai keliaus į Ukrainą. Kol kas ne F16, bet Lenkijos ir Slovakijos dėka Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms bus perduota MiG29 (4 — Lenkija, 13 — Slovakija). Tai gerokai operatyvesnis variantas nei perdavinėti vakarietiškus naikintuvus. Svarbu paminėti ir tai, kad šie paukščiukai bus užpildyti vakarietiškomis technologijomis. Be to, ukrainiečiai jau išmoko/mokosi prie šio modelio naikintuvų montuoti Vakarų perduodamą ginkluotę (pvz.: HARM raketas, JDAM bombas).
Situacija fronte
Luhansko kryptis
Svatove. Panašu, ukrainiečiams pavyko numušti agresoriaus puolimo tempą ir sumažinti potencialą. Šiauriniame flange rusų atakos fragmentinės bei tampa labiau lokalaus pobūdžio. Kituose ruožuose visą savaitę stabiliai dominavo apsikeitimai artilerijos smūgiais. Lokalios atakos buvo retas reiškinys. Išimtis galbūt tik Yahidne — Novoselviske ruožas, kur abi pusės kartas nuo karto išeidavo į medžioklę.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Kremina. Praeitą savaitę sektoriuje suaktyvėjus mūšiams, šią savaitę juose geriau pasirodė agresoriaus pajėgos. Rusams pavyko išplėsti placdarmą aplink Dibrova, atsiimti pozicijas netoli Chervonopopivka. Ukrainiečiai ginėsi, bandė kontratakuoti miške į pietvakarius nuo Kremina bei Ploshchanka link, tačiau šiais veiksmais nepavyko perimti iniciatyvos iš agresoriaus rankų ar pasigerinti savo taktinės situacijos kontaktinėje linijoje.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Lysychansk. Savaitės viduryje ukrainiečiai bandė pasinaudoti agresoriaus nesėkmėmis ir perėjo į kontratakas prie Zolotarivka. Tačiau agresorius sutelkė pajėgas ir neleido Ukrainos vienetams perimti iniciatyvos. Visą antrą savaitės pusę rusai intensyviai vykdė puolamuosius veiksmus visoje kontaktinėje linijoje, tačiau pasistūmėti ir jiems nepavyko.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Donecko kryptis
Bakhmut. Vertinat bendrai, situacija sektoriuje po truputį, sistemingai blogėjo. Ukrainiečiai didvyriškomis pastangomis sugebėjo išlaikyti nedidelį koridorių prie Khromove, kuris yra vienintelė aprūpinimo, sužeistųjų evakuacijos, pajėgų rotacijos bei atsitraukimo arterija. Tačiau okupantai stūmėsi šiauriniame ir pietiniame Bakhmut flange, taip pat pasiekė taktinių laimėjimų pačiame mieste. Tuo pačiu, agresorius suintensyvino puolimą Slavyansk link, pasiekė taktinių laimėjimų.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Avdiivka — Mariinka. Gynėjams sėkmingų artilerijos ir manevrinių vienetų pagalba pavyko numušti agresoriaus puolimo tempą. Panašu, kontratakos prie Nevelske rusams tapo nemaloniu siurprizu, jie buvo priversti palikti neseniai užimtas pozicijas. Tačiau savaitės pabaigoje agresorius į kontaktinę liniją pritraukė rezervą (tikėtina, tai 136 gvardijos motošaulių brigada) ir sugebėjo išplėsti savo placdarmą prie Krasnohorivka (šiaurinis Avdiivka flangas). Situacija prie Mariinka ir toliau išliko labai sunki, tačiau tą patį mes sakome jau kelis mėnesius. Akivaizdu, ukrainiečiai išmoko kautis tokiomis sąlygomis.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Vuhledar. Savaitės bėgyje agresorius vykdė lokalias atakas, kaupė rezervus ir tikėtina, bandė išminuoti bent dalį ruožo Vuhledar prieigose. Šių veiksmų išdavoje jam savaitės pabaigoje pavyko nežymiai pasistūmėti rytinių ir pietinių gyvenvietės prieigų link. Tai labiau taktinio pobūdžio veiksmai, situacijos sektoriuje iš esmės kol kas nepakeitė.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia kryptis
Ukrainiečiai surengė eilę lokalių atakų Polohy ir Orikhiv ruožuose. Įvykdę žvalgybą mūšiu, jie nesistengė čia ir dabar nužygiuoti iki Melitopol, o toliau planuodami ruošiasi ateities operacijoms. Be to, jie tęsė smūgius agresoriaus logistinei, komunikacinei sistemai.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Pietų kryptis
Ukrainos vienetai intensyvino UAV operacijas Kryme. Karine prasme šių veiksmų efektas ribotas, tačiau ne mažiau svarbus psichologinis poveikis. Be to, neatmestina, kad vienas iš šių operacijų tikslų yra testuoti agresoriaus oro gynybą ruošiantis ateities operacijoms.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Mūšių dinamika
1. Po praeitą savaitę surengto masinio raketų smūgio, agresorius šią savaitę taupė raketas, rengė tik ribotus smūgius. Tuo pačiu rusai intensyvino iranietiškų dronų savižudžių atakas, dėl ko išaugo bendri rusų UAV nuostoliai (37 vs 51).
2. Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose išliko labai aukšti arba augo. Tai nulėmė intensyvėjančios kautynės Kremina, Bakhmut, Avdiivka — Mariinka sektoriuose. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galima iliustruoti šiais parametrais:
Bendri rusų artilerijos nuostoliai ženkliai išaugo beveik trečdaliu (66 vs 95), o MLRS netektys išaugo net tris kartus (5 vs 15). Tikėtina, toks sėkmingas ukrainiečių visų lygių targering‘o procesas bei artilerijos vienetų darbas vykdant tiek counter-battery fire, tiek tiesiog atakuojant priešo artilerijos pozicijas, esmingai prisidėjo prie to, kad agresorius nesugebėjo baigti Bakhmut apsupimo (izoliavimo) operacijos. Ir rusų, ir ukrainiečių šaltiniuose dažnai minima, kad puolančiuosius Bohdanivka — Khromove ruože sulaiko sėkmingai dirbantys Ukrainos pajėgų netiesioginės ugnies vienetai.
Rusų gyvosios jėgos nuostoliai išliko labai aukšti (5970 vs 5820). Tuo tarpu, šarvuotos technikos nuostoliai toliau augo (126 vs 150). Tikėtina, kad tai galima susieti su rusų bandymais Avdiivka — Mariinka ir Vuhledar sektoriuose pakeisti situaciją sau naudinga linkme pasitelkiant daugiau šarvuotos technikos.
Agresoriaus oro gynybos priemonių nuostoliai išliko labai aukšti (11 vs 9). Ši tendencija tęsiasi jau kelinta savaitė, tad iš Vakarų parkeliaujantiems MIG‘ams bus daugiau erdvės veikti.
Prognozės
Mažai tikėtina, kad Svatove sektoriuje kuri nors pusė imsis aktyvesnių veiksmų. Labai tikėtina, kad čia dominuos lokalūs susidūrimai ir artilerijos ugnis.
Tikėtina, Kremina sektoriuje agresorius pabandys išvystyti savo taktinį pranašumą ir pasiekti Zarizhne, ruošiantis galimai operacijai Syversk link. Neatmestina, kad savo ruožtu ukrainiečiai imsis intensyviau atakuoti agresoriaus grupuotės Dibrova flangus.
Prognozė dėl Bakhmut lieka nepakitusi. Labai tikėtina, kad agresorius, nesiskaitydamas su patiriamais nuostoliais, dės visas pastangas, kad įžengti ir įsitvirtinti ruože Bohdanivka — Khromove, taip atkertant Bakhmut vis dar veikiančius Ukrainos vienetus. Tikėtina, nepaisant apsupimo galimybės, ukrainiečiai gali rizikuoti likusiomis priešakinėmis pajėgomis tęsti miesto gynybą bei spartinti įsitvirtinimą galimame naujame gynybos ruože.
Labai tikėtina, kad agresorius ir toliau vystys taktinę sėkmę šiauriniame Avdiivka flange bei pabandys vykdyti sėkmingesnį puolimą vakariniame flange (prie Pervomaiske). Ukrainiečių sėkmingos kontratakos prie Nevelske signalizuoja, kad gynėjai turi pajėgumo pabandyti perimti inciatyvą. Tikėtina, jų kontratakos dažnės bandant apkarpyti Nevelske — Pervomaiske — Opytne ruožo kontaktinėje linijoje išsikišusias rusų pozicijas. Bet kokiu atveju, mūšiai šiame sektoriuje intensyvės.
Tikėtina, kad šios savaitės pabaigoje pasiekęs nežymių taktinių laimėjimų Vuhledar sektoriuje, agresorius gali imtis didesnio masto puolimo. Savo ruožtu, tikėtinos Ukrainos vienetų didesnės bei dažnesnės atakos link Vuhledar, taip siekiant agresorių nustumti į Mikilske prieigas.
Ukrainiečių lokalios atakos Zaporizhia kryptyje galimai kartosis ar net intensyvės. Ypač tai pasakytina apie Polohy ruožą.
Labai tikėtina, kad Ukrainos pajėgos tęs agresoriaus logistinės sistemos trikdymą, naikinant jos elementus okupuotose teritorijose jo užnugaryje: Doneck, Zaporizhia ir Pietų kryptyse. Lygiai taip pat neatmestina, kad Ukraina vėl surengs smūgius į karinius taikinius rusijos teritorijoje.
Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų.
Agresorius vis intensyviau spaudžia Chasiv Yar – Ivanivske kelyje, Ukrainos gynėjai bando neatiduoti mūšio iniciatyvos į rusų rankas – aktyviai dirba artilerija, gynėjai pereidinėja į kontratakas.
Pietų kryptyje palei kontaktinę liniją dirba abiejų pusių artilerijos vienetai apšaudydami tiek kontaktinę liniją tiek ir bandydami pasiekti toliau, į gynybos gylį esančius taikinius. Tuo pačiu, vakar ir šiandien Kryme vėl girdėti sprogimai. Dirba rusų oro gynyba, tačiau ne visada sėkmingai. Antai, buvo girdėti sprogimai Perevalne esančiame agresoriaus kariniame dalinyje.
******
Aurimas Navys
Politinis strateginis lygmuo
Antradienį tarptautinėje erdvėje Rusijos naikintuvas tyčia užkabino JAV žvalgybinio bepiločio orlaivio „Reaper MQ-9“ sraigtą, taip „įžūliai pažeisdamas tarptautinę teisę”, todėl amerikiečių pajėgos nebevaldomą bepilotį numušė virš Juodosios jūros vandenų. Beveik 16 mln. eurų kainuojantis dangaus žvalgas amžiams dingo bangose.
Tai pirmas atvejis nuo Šaltojo karo laikų, kai JAV orlaivis buvo sunaikintas po susidūrimo su Rusijos karo lėktuvu. Tačiau Kremlius tvirtina, kad jo naikintuvai į droną „MQ-9 Reaper” nesitaikė. Teroristai teigia, kad JAV dronas staigiai manevravo ir nukrito į vandenį „pats susidūręs“ su Rusijos naikintuvais, kurie buvo pakelti jam perimti netoli Krymo.
JAV pajėgų Europoje vadavietė nurodė, kad du Rusijos naikintuvai Su-27 perėmė droną, kai jis veikė tarptautinėje oro erdvėje. Rusų naikintuvai išpylė degalų ant MQ-9, kelis kartus praskrido priešais jį „neapgalvotai, neprotingai ir neprofesionaliai”, o galiausiai vienas iš jų smogė į MQ-9 sraigtą, todėl JAV pajėgos jį numušė tarptautiniuose vandenyse. „Šis incidentas rodo ne tik nesaugų ir neprofesionalų elgesį, bet ir kompetencijos stoką”, – sakome pranešime.
JAV oro pajėgų Europoje ir oro pajėgų Afrikoje vadas JAV karinių oro pajėgų generolas J. B. Heckeris sakė, kad orlaivis MQ-9 „vykdė įprastines operacijas tarptautinėje oro erdvėje, kai buvo perimtas Rusijos orlaivio, kuris į jį atsitrenkė, dėl to orlaivis MQ-9 sudužo ir buvo visiškai prarastas”. Jis pridūrė, kad „iš tikrųjų dėl šio nesaugaus ir neprofesionalaus rusų veiksmo vos nesudužo abu orlaiviai”.
Pasak Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo atstovo Džono Kirbio, JAV prezidentą Džo Baideną apie incidentą informavo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Salivanas. Jis pridūrė, kad JAV valstybės departamento pareigūnai tiesiogiai kalbėsis su Rusijos kolegomis ir „išreikš mūsų susirūpinimą dėl šio nesaugaus ir neprofesionalaus perėmimo”.
Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Praisas tai pavadino „įžūliu tarptautinės teisės pažeidimu”. Jis sakė, kad JAV iškvietė Rusijos ambasadorių pareikšti protesto, o JAV ambasadorė Rusijoje L. Treisi panašiai pasisakė Maskvoje.
Rusijos ambasadorius Vašingtone Anatolijus Antonovas JAV bepiločio orlaivio skrydį pavadino „provokacija” ir teigė, kad nėra jokios priežasties JAV kariniams orlaiviams ir karo laivams būti prie Rusijos sienų.
Tiek daug dėmesio šiam incidentui savo apžvalgoje skiriame labai sąmoningai. Atrodytų, kad tai – mažai reikšmingas taktinis įvykis, kuriame žmonės nenukentėjo, o tokie pasistumdymai ir pasimatavimai, kieno ilgesnis, yra jau tapę klasika. Tačiau toks požiūris yra ydingas ir atspindintis visą Vakarų pasaulio politinių lyderių, ir, deja, karinių struktūrų vadų neryžtingumą.
Vakar rusofašistai testuodami Vakarų reakcijas numušė bepilotį, bet vietoje kieto atsako, sulaukė tik baisingo nerimo apraiškų ir trydukės kelnėse. Nėra jokių abejonių, kad tai juos paskatins rytoj eiti toliau, galbūt, numušti krovinį gabenantį orlaivį, ar dar blogiau – orlaivį su kariais, o gal ir su civiliais.
Bet koks susirūpinimo ir nerimo išreiškimas karo nusikaltėliams Maskvoje kelia juoką. Rusijos teroristai žino tik jėgos kalbą. Pasak šaltinių, šalia drono rusų naikintuvai sukiojosi virš pusvalandžio. Per tą laiką buvo galima atsiųsti JAV orlaivius iš netoli esančios bazės, kurie po pirmojo rusų viražo su išpiltais degalais, būtų abi „sūškes“ palaidoję jūroje.
Oj, bet juk tai eskalacija!? Nieko panašaus. Tinkama Turkijos reakcija, kai jos oro erdvę pažeidęs rusų naikintuvas nedelsiant buvo numuštas, padėjo tašką rusų provokacijoms. Deja, vakarai vis drebina kinkas, ką labai tiksliai nusakė pragare degantis Žirinovskis. Jie bijo, jie yra bailiai, jie yra daug kartų stipresni, bet visada laimi drąsiausias, sakė jis. Kaip ironiška, kad vienos iš kiečiausių vakarų specialiųjų operacijų pajėgų šūkis yra „Kas išdrįsta – laimi“.
Švedijos ir Suomijos narystė NATO tapo visiškai priklausoma nuo Turkijos prezidento R. T. Erdogano užgaidų, kuris gegužės mėnesį vyksiančiuose rinkimuose sieks trečios kadencijos iš eilės. Beje, vakar jis minėjo 20 metų valdymo sukaktį. 69 metų Erdoganas, 2003-2014 m. ėjęs ministro pirmininko pareigas, o vėliau ir prezidento, savo karjerą pradėjo kaip reformatorius, išplėtęs teises ir laisves bei leidęs musulmoniškai šaliai pradėti derybas dėl narystės Europos Sąjungoje. Tačiau vėliau jis pakeitė kursą, užgniauždamas opoziciją, slopindamas žiniasklaidą ir priimdamas kitus demokratiją mažinančius sprendimus.
Gegužės 14 d. numatyti prezidento ir parlamento rinkimai Turkijoje gali tapti didžiausiu iššūkiu R. T. Erdoganui. Jie vyks esant ekonominei sumaiščiai ir didelei infliacijai, praėjus vos trims mėnesiams po pražūtingo žemės drebėjimo, per kurį žuvo dešimtys tūkstančių žmonių. Į šiuos rinkimus NATO narystės siekiančios šalys deda didelis viltis.
Turkija, o tiksliau – jos ilgametis diktatorius – kaltina abi valstybes, o ypač Švediją, kad jos pernelyg švelniai elgiasi su grupuotėmis, kurias ji laiko teroristinėmis organizacijomis arba keliančiomis egzistencinę grėsmę Turkijai, įskaitant kurdus. Švedijos ministras pirmininkas antradienį pripažino, kad vis labiau tikėtina, jog kaimynė Suomija įstos į NATO anksčiau už jo šalį, nes Turkija priešinasi Švedijos pasiūlymui.
Tačiau ir Suomijai kelias nebus lengvas. Vengrijos valdančiosios partijos įstatymų leidėjai jau nori atidėti kitą savaitę vyksiančią parlamento sesiją, o tai reiškia, kad bus atidėtas Suomijos ir Švedijos priėmimo į NATO ratifikavimas. Opozicinės partijos atstovė Agnes Vadai teigia gavusi Vengrijos ministro pirmininko pavaduotojo Zsolto Semjeno laišką, kuriame informuojama, kad valdančioji „Fidesz” ir krikščionių demokratų koalicija nori atidėti pirmadienį prasidėsiančią sesiją.
Ar Vilnius galės pasigirti dar dviejų NATO narių papildymu? Atsargiai tikimės.
Migrantų antplūdis Italijoje ir šios šalies pareigūnų, ypač Gynybos ministro susirūpinimas dėl Rusijos naudojamų migrantų kaip ginklų, padėjo dar plačiau atverti akis ES. Pastaroji vakar paragino savo šalis nares deportuoti daugiau žmonių, kurie atvyksta į Europą be leidimo ir neturi teisės pasilikti, teigdama, kad tik maždaug vienas iš penkių būsimų migrantų, kurie turėtų būti išsiųsti namo, iš tikrųjų yra išsiunčiami.
„Praėjusiais metais turėjome tik 21 proc. grąžintų asmenų, kurie neturi teisės pasilikti”, – Europos Parlamente Strasbūre žurnalistams sakė už vidaus reikalus atsakinga ES Komisijos narė Ylva Johansson. „Kai nesugebame grąžinti žmonių, tai trukdo mūsų sistemai ir mažina pasitikėjimą.”
Na, tai kur gi tie visi, kurie šaukė, kad mūsų apgręžimo politika prieštarauja ES teisei? Tai, kad maistą, energetiką ir migrantus Kremlius naudoja kaip hibridinio karo priemones prieš Vakarus, sakėme prieš dešimt metų. Reikia pasidžiaugti, kad visgi tos nuolatinės kalbos ir aiškinimai nenuėjo veltui. ES pagaliau pradėjo rengti ir išsamią elektros energijos rinkos reformą, kad apsaugotų piliečius nuo staigių kainų šuolių, paspartintų atsinaujinančiųjų energijos šaltinių naudojimą ir padidintų bloko nepriklausomybę nuo Rusijos ir Rytų energijos išteklių. Vakar ES vykdomoji Komisija pateikė planą, kuriuo siekiama palaipsniui iš viso atsisakyti dujų naudojimo elektros gamyboje.
Einama teisingu keliu. Apmaudu, kad labai lėtai.
Operacinis lygmuo
Ukrainos aukščiausioji karinė vadovybė vieningai pasisako už tai, kad reikia ginti Rytų Ukrainos sektorių, įskaitant apgultą Bachmuto miestą, ir padaryti kuo didesnių nuostolių priešui, antradienį pareiškė prezidentas V. Zelenskis. „Pagrindinis dėmesys buvo sutelktas į <…> Bachmutą”, – sakė V. Zelenskis savo naktiniame vaizdo kreipimesi. „Buvo aiški visos vadovybės pozicija: „stiprinti šį sektorių ir maksimaliai sunaikinti okupantus”.
Kol rytuose maksimaliai naikinami okupantai, vakaruose, žmogaus teisių gynėjai Baltarusijoje nerimauja dėl naujo griežto autoritarinės valdžios susidorojimo su disidentais. Jie teigia, kad per savaitę buvo sulaikyta daugiau kaip 100 žmonių, įskaitant kelis psichologus ir psichiatrus. Seniausia ir žinomiausia Baltarusijos teisių gynimo grupė „Viasna” sakė, kad masiniai areštai vyko sostinėje Minske, taip pat šalies rytuose ir vakaruose. Valdžios institucijos taikėsi į opozicijos aktyvistus, žurnalistus, medicinos darbuotojus, šaulių sporto klubų narius ir žmones, dirbančius su dronais.
Dar vienas signalas, kad Kremliui gali pavykti įtraukti Baltarusiją į aktyvius karo veiksmus, nes ši rodo, kad tam ruošiasi.
Rusijos fiureris Vladimiras Putinas vakar atmetė kaip „visišką nesąmonę” kaltinimus, kad ukrainiečiai galėjo būti atsakingi už sprogimus, kurie praėjusiais metais sugadino dujotiekį „Nord Stream” Baltijos jūroje. Jis vėl sapaliojo apie tai, kad dėl visko kaltos JAV ir Vakarai bendrai. Tai dar vienas labai prikišamai pabrėžtinas Kremliaus baksnojimas pirštu į JAV ir NATO iš esmės sakant, kad Rusija kariauja egzistencinį karą su Vakarais. Beje, ši žinutė skirta ne tik mums, bet ir driskiams Rusijos gilumoje.
Nyderlandai suteiks Ukrainai du minininkus, bepiločių orlaivių radarus ir M3 amfibijos tiltų tvirtinimo sistemą, antradienį Ukrainos Odesos mieste pareiškė Nyderlandų gynybos ministrė Kajsa Ollongren. K. Ollongren kalbėjo spaudos konferencijoje su Ukrainos kolega Oleksijumi Reznikovu. Dronų radarai ir M3 sistema bus įsigyti tiesiogiai iš pramonės, sakoma pranešime spaudai. Du minininkai Ukrainai bus pristatyti 2025 m., nes laivai bus skirti ieškoti minų Juodojoje jūroje po karo.
Vadinasi, karas 2025 metais turės baigtis.
Lenkijos ministras pirmininkas pareiškė, kad jo vyriausybė gali perduoti Ukrainai sovietų gamybos naikintuvus MiG-29 „per artimiausias 4-6 savaites”. Praėjusią savaitę Lenkijos vadovai sakė, kad karo lėktuvai bus siunčiami tik didesnėje tarptautinėje koalicijoje. Slovakija taip pat pareiškė esanti pasirengusi perduoti Kyjivui savo lėktuvus MiG-29, o abi NATO šalys paragino kitas prisijungti.
Norvegijos vyriausybė nusprendė įsigyti 6 „Lockheed Martin Corp.” pagamintus jūrinius sraigtasparnius, kad sustiprintų šiaurinių šalies sienų apsaugą. Tikimasi, kad sraigtasparnių „MH-60R Seahawk” pirkimas iš viso kainuos 12 mlrd. kronų (1,1 mlrd. JAV dolerių), o jie bus pristatyti 2025-2027 m., antradienį pareiškė gynybos ministras Bjornas Arildas Gramas.
Šitoje vietoje mes stabtelime, pagalvojame, prisimename ir retoriškai klausiame: o tai kur mūsų šeši pirkti „Black Hawk“, kurie turėjo būti pristatyti jau šį pavasarį? Įdomu, ar tiesa yra tai, kad perkami jau ne šeši, bet tik keturi sraigtasparniai, nes kažkas sugebėjo vietoje kitų dviejų už tą sumą prašyti sumontuoti Izraelio gamybos prieštankinius „Spike“? Ir ar tiesa, kad montavimas užtruks, nes JAV nesutiko to daryti, motyvuodamos tam reikalingo atskiro Senato leidimo gavimu, tačiau iš tiesų besistebėdamos mūs kaimuko akspiertų begalviškais sprendimais?
Aišku, mes greičiausiai klystame, o mūsų klausimai yra retoriniai. Bus tie sraigtai, bus. Su prieštankiniais ginklais. Kada nors, kaip ir ratiniai bokseriai.
Taktinis lygmuo
Per dieną priešas surengė 40 oro smūgių, 12 raketų smūgių ir daugiau nei 100 atakų iš salvinės ugnies sistemų. Vienas iš raketų smūgių pataikė į Kramatorsko miestą – buvo apgadintas trijų aukštų gyvenamasis namas, tarp vietos gyventojų buvo žuvusiųjų ir sužeistųjų. Dar viena raketų ataka įvyko Odesos srities Zatoka mieste – raketos nuolaužos apgadino vieną iš vaikų ugdymo įstaigos „Zolota Rybka” pastatų. Vietos gyventojai nenukentėjo ir nuostolių nepatyrė. Priešas taip pat atakavo raketomis civilinės infrastruktūros objektą Ivanivkos gyvenvietėje, Chersono srityje. Yra nukentėjusiųjų tarp vietos gyventojų, apgadintas mažiausiai vienas privatus namas.
Tolesnių raketų smūgių visoje Ukrainos teritorijoje tikimybė išlieka gana didelė.
Pagrindiniu priešo tikslu praėjusią parą, kaip ir anksčiau, išliko bandymai pasiekti Donecko ir Luhansko sričių administracines ribas.
Ukrainiečių gynėjai atrėmė daugiau kaip 90 priešo atakų.
Per dieną karinės oro pajėgos 9 kartus smogė į okupantų susitelkimo vietas, 3 kartus – į priešo priešlėktuvinės gynybos pozicijas ir 3 kartus – į kitus svarbius okupantų objektus.
Raketinių ir artilerijos pajėgų daliniai pataikė į 3 priešo personalo susitelkimo vietas, 3 rusų kariuomenės dalinių kontrolės punktus ir priešo priešlėktuvinės gynybos poziciją.
Juodojoje jūroje kovinėje parengtyje yra 13 Rusijos laivų, įskaitant 4 sparnuotųjų raketų „Kalibr” nešėjus, galinčius paleisti iš viso iki 28 raketų slavę; Azovo jūroje – 1 priešo laivas; Viduržemio jūroje – 7 priešo laivai, iš jų 3 sparnuotųjų raketų „Kalibr” nešėjai.
*****
dailymail.co.uk
Rusija pirmą kartą į Ukrainos karo zoną siunčia moteris kalines -Putinas siekia kompensuoti pastaruoju metu patirtus didelius nuostolius, kai kasdien žūva daugiau nei 1000 į Ukrainą įsiveržusių karių.
Pranešama, kad V. Putino sunkiai besiverčiančiam karui verbuojamos moterys kalinės, nes šeštadienį per daugiausiai aukų nuo karo pradžios pareikalavusią dieną mūšio lauke žuvo 1 009 Rusijos kariai.
Šios savaitės pradžioje buvo pasirodę pranešimų, kad Rusija perkėlė nuteistąsias moteris į netoli karo veiksmų zonos esančią Kuščevką Krasnodaro krašte. Manoma, kad Rusija siunčia į Ukrainą traukiniais kalines moteris, kad kompensuotų savo nuostolius fronto linijoj.
Putinas dabar ieško „alternatyvių darbo jėgos papildymo šaltinių” – manoma, kad tai yra nuteistosios moterys
Čia kai kurios kalinės moterys, paleistos pagal programą, susijusią su karo veiksmais, buvo įdarbintos lauko darbininkais, taip pat „šiltnamiuose ir tvartuose”, galbūt jos buvo naudojamos kariuomenei aprūpinti.
Olga Romanova iš fondo „Rusija už grotų” atstovė Olga Romanova mano, kad į Ukrainą buvo išsiųsta apie 100 moterų. Rusijoje buvo užverbuota dešimtys tūkstančių vyrų kalinių, kuriems buvo pasiūlytas sandoris, pagal kurį panaikinama bausmė, jei jie šešis mėnesius tarnaus – ir liks gyvi – fronte.
Taip žudikai, prievartautojai ir kiti smurtautojai buvo paleisti ir galiausiai V. Putino išlaisvinti, o dauguma nuteistųjų tarnavo privačioje Vagnerio armijoje.
Tačiau praėjusį mėnesį „Wagner” vadovas Jevgenijus Prigožinas pareiškė, kad jo grupuotė daugiau nebesamdys kalinių kovoti Ukrainoje, tačiau nepaaiškino, kodėl. Tačiau dabar yra įrodymų, kad Rusijos gynybos ministerija tiesiogiai įdarbina nuteistuosius.
Praėjusį mėnesį Ukrainos generalinis štabas pareiškė, kad Rusija aktyviai „bando verbuoti nuteistąsias moteris dalyvauti karo veiksmuose”. Taip siekiama „kompensuoti personalo nuostolius”. Kai kurios iš jų buvo užverbuotos iš moterų pataisos kolonijos Sniežnoje, okupuotoje Donecko srityje esančiame mieste.Taip pat žinoma, kad jos siunčiamos į Rusijos Federacijos teritoriją mokytis, – teigė Ukrainos generalinis štabas.
Pranešama, kad keli šimtai moterų, kalinčių Sverdlovsko srities – Uralo apygardos – įkalinimo įstaigose, paprašė vietos parlamento nario Viačeslavo Vegnerio išsiųsti jas į Ukrainą.
*********
Egidijus Papečkys
Fronte viskas tas pats. Rusai ir toliau ketina paimti Bachmutą, spausdami tiek jo centre, tiek mėgindami apeiti iš abiejų pusių. Ukrainiečiai laikosi. Rusai stiprina gynybines pozicijas Pietuose. Čia visi tikisi ukrainiečių puolimo. Bet kare didžiausi laimėjimai yra pasiekiami tada, kai priešą pavyksta apgauti dėl smūgio krypties. O iš Ukrainos karinės vadovybės gali laukti visko, išmanumo jai nestinga.
Ukrainos pajėgos intensyviai rengiamos, daliniai mokosi veikti viso vieneto sudėtyje. Rusai girdi, kaip ukrainiečiai už sienos galandą peilį, ir jiems tikrai neramu.
Tipinė rusų samdinio istorija. Šeimoje 7 vaikai, nuo 2 iki 23 metų, 5 iš jų nepilnamečiai. Tėvas ilgai galvojo, galvojo ir sugalvojo – eis samdiniu į karą Ukrainoje. Užsidirbti nespėjo, tokių vargo-karių gyvenimas fronte trumpas, keli mėnesiai. Tokia realybė – rusai eina žūti dėl pinigų. Kai kam pasiseka, daugumai – ne. Nes kompensacijos ir parama tuoj pasibaigs, o vaikus užauginti teks motinoms.
Už šį įrašą man gresia ilgi įkalinimo metai. Kaip ir už visus kitus.
Mat Dūma patvirtino įstatymą dėl „specialiosios karinės operacijos“ dalyvių apsaugos nuo melagingos informacijos. Dabar už melagingos informacijos apie jos dalyvius, įskaitant ir savanorius-samdinius (savanorių batalionų karius) bei privačių karinių kompanijų samdinius („vagnerius“ ir kitus) platinimą gresia laisvės atėmimas iki 15 metų.
Kaip suprantate, Rusijoje „melaginga informacija“ apie karą yra teisybė apie karą ir jo dalyvius. Nusikaltimas yra net ir karą vadinti karu, o ne „specialiąja karine operacija“.
Šiandien Putinas lankėsi Buriatijoje. Pranešta apie vizitą į Uland-Ude esančią aviacijos gamyklą. Putinas mažai juda po Rusiją, todėl kiekviena jo išvyka yra kruopščiai suplanuota ir turinti konkretų tikslą. Visų pirma propagandinį, turintį pakelti Rusijos visuomenės ūpą.
Dabar jiems svarbiausia „užsukti“ karo pramonę, kuri vis dar stipriai buksuoja. Po įmones laksto Medvedevas, dabar apsilankė pats Putinas. Šiandien raketas kuriančioje ir gaminančioje kompanijoje apsilankė ir gynybos ministras S. Šoigu. Apie karo pramonės nesėkmes gana atvirai kalba ir buvęs sovietinis veikėjas, užkietėjęs rusofašistas V. Alksnis, kurio išsakyta informacija pakankamai patikima. Nors jis sako, kad remiasi amerikiečių duomenimis, neturiu abejonių, kad žinias semiasi tiesiai iš karo pramonės užkulisių. Tiesą sakant, tai džiugina.
Vakar įvyko toks įdomesnis susitikimas su Čečėnijos valdovu R. Kadyrovu ir, akivaizdu, įvyko ne Putino iniciatyva. Kodėl jie susitiko ir apie ką kalbėjo, neabejoju, taip ir nesužinosime. Visgi spėju, kad Kadyrovas mėgino „išsimušti“ kažkokios naudos, galbūt papildomą finansavimą, šantažuodamas savo karių dalyvavimu kovos veiksmuose Ukrainoje. Mat pastaruoju metu apie „kadyrovcus“ beveik negirdėti, kalbama, kad jie iš fronto buvo atitraukti.
Lukašenkos diena ne tokia įdomi, kaip Putino. Šiandien jis pasveikino Minsko ginekologijos ligoninės kolektyvą su 50mečiu. Ne asmeniškai, perdavė sveikinimus. Likusią dienos dalį tikriausiai džiaugėsi suvenyrais, parsivežtais iš Irano.
Baltarusijoje ramu, lengvas baltarusių aviacijos sujudimas, kuris tęsiasi jau kelias dienas. Nieko grėsmingo.
Melitopolyje po ilgokos pertraukos vėl susprogdintas automobilis. Preliminariai galima daryti prielaidą, kad ukrainiečių pasipriešinimo išpuolis. Rusijos represinės tarnybos labai suaktyvėję, per okupacijos laiką spėjo sustiprinti čia savo agentūrą ir numegzti platesnius „voro“ tinklus, todėl tokie išpuoliai tapo retesni. Tačiau mažesnį skaičių kompensuoja didesniu tikslumu.
Ir pačioje Rusijoje vis labiau siaučia saugumo tarnybos. Sulaikoma vis daugiau asmenų, mėginančių fotografuoti kariuomenės vienetus, geležinkelio sąstatus ir kitus svarbius objektus. Socialiniuose tinkluose gerokai sumažėjo tokių įrašu. Taip pat sulaikoma daugiau asmenų, ketinusių, ar neva ketinusių, iš Rusijos vykti kariauti ukrainiečių pusėje. Neaišku, kiek tokių atvejų realūs, o kiek – pačių rusų „čekistų“ provokacijos.
Kremlius sutiko pratęsti susitarimą dėl grūdų eksporto 60 dienų, vietoje numatytų 120. Rusofašistai kalba, kad specialiai pasirinktas toks laikas, kuris sutaptų su Turkijos prezidento rinkimai, kurie vyks gegužės 14 d. Neva Putinas taip ketina paspausti Erdoganą, prieš rinkimus dar kartą pratęsdamas arba ne susitarimą dėl grūdų.
Padėtis gana stabili, ir tokia turėtų išlikti dar kurį laiką.
UPD.: 2 rusų naikintuvai mėgindami sutrukdyti skrydį virš Juodosios jūros kliudė amerikiečių žvalgybinį bepilotį MQ-9 Reaper (nuorodos yra kolegų komentaruose žemiau), kuris nukrito ir buvo prarastas. tai neturėtų sukelti tiesioginio konflikto su NATO, JAV pareikalavo konsultacijų su Rusija ir neatsakingų veiksmų nesiims. Tačiau galima neabejoti, kad Kremlius sulauks atpildo, o vakarietiškų naikintuvų perdavimas Ukrainai ženkliai pagreitės.
Kremlius kaip niekas kitas sugeba pagreitinti Ukrainai naudingų sprendimų priėmimą.
*******
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Be pakitimų.
Kremina. Agresoriui pavyko nežymiai pastumti kontaktinę liniją Yampolivka link ir taip išplėsti savo placdarmą prie Dibrova. Tačiau rusų flangai ir toliau yra pažeidžiami, ukrainiečiai bando tuo pasinaudoti vykdydami lokalias atakas Chervonopopivka link. Tikėtina, suprasdami šį ukrainiečių sumanymą ir rusai suaktyvino savo veiksmus Nevske link.
Lysychansk. Be pakitimų.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka:
Khromove – Bohdanivka ruože rusai ir toliau karštligiškai spaudžia, labai intensyviai dirba jų artilerija. Ukrainiečiai stengiasi nelikti skolingi. Agresoriui pasistūmėti link minėtų gyvenviečių nepavyksta, tačiau rusai nežymiai plečia savo flangus ir taip verčia ukrainiečius ištempti savo gynybines linijas, kas mažina gynėjų pajėgų ir ugnies tankį.
Orihovo Vasilivka – Zeleznianske – Vasiukivka (link Slavyansk) agresoriui pavyko pastūmėti kelyje Bakhmut – Slavyanks. Tikėtina, pajutę, kad ukrainiečiai pagrindines pajėgas sukoncentravo ties Khromove – Bohdanivka, rusai bando maksimaliai pasistūmėti link Slavyansk ir taip griauti ukrainiečių planus kuriant naują gynybos liniją. Tuo pačiu tikėtina siekiama trikdyti ukrainiečių grupuotės tiekimą ir pajėgų rotacijas tarp kanalo ir kelio Bakhmut – Slavyansk. Tai padarius ukrainiečiams liktų tiekimą, rotacijas Khromove – Bohdanivka ruože ir/ar atsitraukimą iš Bakhmut užtikrinti per kanalą ir keliais likusiais keliais iš Chasiv Yar. Reikia turėti omenyje, kad visa ši teritorija yra apšaudoma agresoriaus artilerijos ugnimi. Atlydžio metu labai tikėtina nedidelis kanalas ir upeliai patvino, žemė virto koše. Beje artimiausiu metu Bakhmut apylinkėse numatomas lietus, tad vandens bus dar daugiau. Tikėtina todėl agresorius vakar ir šiandien atakuoja Minkivka, kad suspėti užimti geresnes pozicijas iki blogesnių oro sąlygų, kuriomis vystyti puolimą bus dar sunkiau.
Vasiukivka – Rozdolivka – Vesele (link Syversk) ukrainiečiai tvirtai laikosi.
Mieste tęsiasi sunkūs mūšiai. Šiaurėje ir šiaurės rytuose pozicijos eina iš rankų į rankas. Agresoriaus soc. tinkluose skelbiama, kad prasidėjo mūšis dėl spalvotųjų metalų apdirbimo gamyklos, tačiau tokios informacijos patvirtinti negalime. Taip pat rusai intensyviai spaudžia ir gyvenvietės pietuose.
Į pietus nuo Chasiv Yar – Ivanivske kelio rusai koncentruoja pajėgas prie Ivanivske. Nustamdami kontaktinę liniją į šiaurę, rusai tikėjosi apsaugoti savo karinius taikinius šioje gyvenvietėje, tačiau čia įsitvirtinti agresoriui nepavyksta. Sunkios kautynės tęsiasi.
Avdiivka – Mariinka:
Nedideliais žingsneliais agresorius plečia savo kontroliuojamą teritoriją šiauriniame Avdiivka flange. Mūšiai Krasnohorivka – Vesele – Kamyanka labai intensyvūs. Taip pat rusai spaudžia ir pietvakariniame ir vakariniame flanguose, tačiau čia gynėjai labai sėkmingai apsigynė. Agresorius patyrė didelius nuostolius ir atsitraukė.
Mariinka. Tęsiasi sunkūs mūšiai, ukrainiečiai išlaikė pozicijas.
Vuhledar. Susidūrimai kontaktinėje linijoje vangesni, daugiau darbo abiejų pusių artileristams. Tarsi iliustracija, kad agresoiaus puolimas čia baigėsi nesėkme, ukrainiečiai šiandien HIMARS raketomis apšaudė Volnovakha (ją atstumdami kontaktinę liniją į šiaurę tikėjosi apsaugoti rusai).
Zaporizhia kryptyje aktyviau ėmė dirbti agresoriaus artilerija. Tuo pačiu rusai pabandė pajudėti priekin prie Orihiv, bet po mūšių judančiųjų daug neliko. Tuo pačiu vėl girdėti sprogimai Mariupol, virš miesto dirba agresoriaus oro gynyba.
Pietų kryptyje tradicinės artilerijos dienos. Tuo pačiu vėl problemos su Kerch tiltu. Dalis judėjimo sustabdyta, agresoriaus pajėgos vykdo autotransporto priemonių patikrą. Kažko bijo
*****
Egidijus Papečkys
Dar vienas ramesnis savaitgalis. Fronte jis toks pat kruvinas, kaip ir kiekviena karo diena, bet visi putinai, peskovai, lavrovai ir net medvedevai išnyko iš viešosios erdvės, niekam niekui negrasina ir nekomentuoja. Ilsisi, nevidonai.
Bachmuto rajone ir toliau tęsiasi sekinantys mūšiai, Ukrainos pajėgos gerai laikosi. Šiek tiek paskubėjo susprogdinti tiltus, kuriuos dabar patys įveikinėja su inžinerinių padalinių pagalba (ant sunkvežimio arba tanko važiuoklės pervežamu keliolikos metrų ilgio tiltu, kuris „užkloja“ susprogdintą stacionaraus tilto fragmentą). Neaišku, kaip čia viskas susiklostys, bet kol kas Rusijos pajėgos užstrigo. Visgi ukrainiečiai turės kontratakuoti ir atlaisvinti kelius, panaikinti apsupimo grėsmę, kitaip Bachmuto neišlaikys.
Susirėmimai vyksta ir prie Kreminos, čia aktyvios ukrainiečių žvalgybinės grupės, kurios yra planuojamo puolimo pranašai. Tiesa, puolimas gali ir neįvykti, jeigu nepavyks susikurti jam tinkamų sąlygų – ukrainiečiai nepuola beatodairiškai, viską kruopščiai pasveria ir suplanuoja. Prie Kreminos vieną kartą puolimo jau atsisakė, vengdami patirti bereikalingai didelių nuostolių. Tikėkimės, šį kartą puolimo prie Kreminos sulauksime.
Visur kitur abi pusės intensyviai viena kitą apšaudė artilerija, minosvaidžiais, raketinėmis salvinėmis sistemomis ir tankais. Be abejo, aktyviai naudojami bepiločiai, kurių vis daugėja ir daugėja, kaip ir gynybai nuo jų sukonstruotų prieš droninių „šautuvų“, trikdančių bepiločių valdymo sistemą elektroninėmis priemonėmis.
Matomos aiškios naujos įprastos ginkluotės panaudojimo tendencijos. Tiesą sakant, daugumą jų prognozavau ir anksčiau, gerokai iki 2022 m. vasario 24, nes aiškiai matėsi, kur krypsta didžiųjų NATO valstybių dėmesys, kokia ginkluotė kuriama ir kaip keičiasi padalinių organizacija. Bet tai labai specializuota tema, kuri mažai kam įdomi, o ir feisbuko formatas netinkamas jai aptarinėti.
Taip, kad Vakaruose viskas gerai, ten žiūri į karybos ateitį. Tuo tarpu rusai džiaugiasi Ukrainoje į jų rankas patekusiomis vakarietiškomis technologijomis bet, ačiū, Dievui, nesugeba viskuo pilnai pasinaudoti. Jų gamyklos dirba keliomis pamainomis, bet kol kas taip ir nesugeba užtikrinti reikiamos gamybos apimčių.
Gal padės Baltarusija? Lukašenka šiandien išskrido į Iraną. Būtų labai logiška, jeigu Baltarusija taptų Rusijos karo pramonės cechu, kiniškų ir iranietiškų technologijų pagalba padėtų Rusijai patenkinti ginklų ir šaudmenų poreikį. Tikėkimės, kad netaps, bet toks sprendimo būdas prašyte prašosi.
Šiaip Baltarusijoje ramu. Jeigu naktį Ukraina nesulauks masinio raketų ir bepiločių smūgio, savaitgalį bus galima pavadinti ramiu.
Kita savaitė, bent jau jos pradžia, neturėtų pasižymėti didesniu Rusijos pajėgų aktyvumu. Jos ir toliau turėtų kraujuoti prie Bachmuto.
O štai apie ukrainiečius to nepasakyčiau. Taip, jiems reikia sulaukti naujų ginklų iš Vakarų, bet laukti nėra kada.
……….
Locked N’ Loaded
Ši savaitė buvo gausi vizitų ir aukščiausių vadovų susitikimų. Panašu, Vašingtone jau kelinta savaitė yra aptariamos net tik rusijos — Ukrainos karo tendencijos, bet ir karo užbaigimo algoritmai. Tikėtina, su tokia darbotvarke praeitą savaitę Baltuosiuose rūmuose lankėsi Vokietijos kancleris O. Sholtz, šią savaitę J. Bideną aplankė Europos komisijos vadovė U. Von der Leyen. Nors viešai įvardinta, jog abu politikai aptarė sankcijų rusijai perspektyvą bei pagalbos Ukrainai dinamiką, tačiau pokarinės Europos ateitis negalėjo nebūti tarp pokalbio temų. Tuo labiau, kad Jungtinės Karalystės Ministras Pirmininkas R. Sunak nepraleido progos pasisakyti šia tema. Jo teigimu, kaip ir kiekvienas karas, šis karinis konfliktas baigsis derybomis, tačiau šį sprendimą priims Ukraina, o Vakarai turi padėti jai užimti kuo geresnę derybinę poziciją. Iš vienos pusės, senai girdimi žodžiai, iš kitos pusės akivaizdu, kad Europos ir JAV valstybių vadovai vis dažniau apie tai kalba.
Viešoje erdvėje ir politikų diskusijose vėl iškilo Nord Stream dujotiekio diversijos klausimas. Ukrainos prezidentas V. Zelenskis griežtai atmetė svarstymus apie ukrainiečių vaidmenį šioje istorijoje. Žinoma, neturime duomenų iš bylos, tačiau „gut feeling“ sako, kad šioje istorijoje kyšo sunkiai nepamatomos kremliaus ausys. Toks bandymas sukiršinti Vakarus su Ukraina, kai pastarajai kritiškai svarbi karinė pagalba, daugiau nei atitinka rusų interesus ir veiklos metodus.
Situacija fronte
Luhansko kryptis
· Svatove. Agresorius ir toliau spaudė šiauriniame flange, tačiau be apčiuopiamos perspektyvos ką nors pasiekti. Tikėtina, tokiais veiksmais bandyta sukaustyti ukrainiečių vienetus neleidžiant jiems vystyti savo sumanymų.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
· Kremina. Mūšiai kontaktinėje linijoje suaktyvėjo. Panašu, kad ukrainiečių pagrindinės pastangos nuo pietvakarinių Kremina prieigų buvo perkeltos į Ploshchanka — Chervonopopivka ruožą. Savo ruoštu agresorius suintensyvino savo veiksmus miškuose į pietvakarius nuo Kremina. Tikėtina, abi pusės bandė perimti iniciatyvą minėtuose ruožuose, kur anksčiau buvo aktyvesnis oponentas, todėl ir įvyko toks savotiškas apsikeitimas krepšiais. Tuo pačiu, tikėtina ukrainiečiai siekia spausti agresoriaus grupuotę aplink Dibrova, todėl Ukrainos gynėjų suaktyvėjimas Ploshchanka — Chervonopopivka ruože — tai bandymas prie Dibrova spausti rusų pajėgų šiaurinį ir šiaurės rytinį flangus.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
· Lysychansk. Tradiciškai agresorius intensyviai atakavo, tačiau dėl išsekusių pajėgų, ugnies priemonių ir resursų sąlyginio trūkumo (lyginant su padėtimi Kremina ir Bakhmut), jis neturėjo perspektyvos pasiekti apčiuopiamų rezultatų. Tiesa, rusų suaktyvėjimas Spirne — Berestove ruože rodo, jog kažkokį papildymą kariais jie gavo. Tačiau tikėtina, tai duos tik trumpalaikį efektą. Ukrainiečių gynyba ir toliau tvirta, o tai prisideda prie išlaikytų pozicijų ir Kremina pietvakariuose.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Donecko kryptis
· Bakhmut. Nepaisant prognozių, ukrainiečiai nepaliko Bakhmut miesto. Jiems kuriam laikui pavyko sustabdyti agresorių šiauriniame flange, bet savaitės antroje pusėje rusai nedideliais žingsniais vėl ėmė stumtis į priekį link paskutinio likusio gynėjų aprūpinimo kelio ruože Bohdanivka — Khromove. Nors pietvakariniame flange ukrainiečiai toliau laiko iniciatyvą, tačiau rusų taktinė sėkmė šiauriniame flange, bei pasistūmėjimas mieste (šiaurėje — prie metalo apdirbimo gamyklos, pietuose — prie dambos ir Mariupolio kapinių) vis akivaizdžiau demonstruoja, kad gynėjams verta apsispręsti dėl likusių Ukrainos pajėgų mieste atitraukimo į naują gynybos ruožą. Neatmestina, kad sprendimas tęsti Bakhmut miesto gynybą yra susijęs su stringančiais ukrainiečių gynybos įrengimo darbais naujuose ruožuose ir/ar nepakankamu šviežių pajėgų kiekiu naujame gynybos rajone.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
· Avdiivka — Mariinka. Agresorius pasiekė taktinių laimėjimų šiauriniame ir vakariniame Avdiivka įtvirtinto gynybos rajono flanguose bei siekia čia sukurti panašią situaciją kaip prie Bakhmut. Savaitės bėgyje ukrainiečiams pavyko stabilizuoti situaciją prie Mariinka, tačiau ten tęsiasi sunkūs mūšiai.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
· Vuhledar. Ukrainiečiai toliau atmušinėja agresoriaus atakas ir kaupia resursus tolimesnėms operacijoms. Savaitės bėgyje vis dažniau yra fiksuojama nedidelių vienetų su šarvuota technika (apie būrio dydžio, t.y. 3–4 PKM ir/ar tankai) ar net pavienių šarvuotos technikos kovos mašinų atakos. Agresoriaus puolimo potencialas ženkliai sumenkęs.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia kryptis
Ukrainiečiai tęsė smūgius agresoriaus logistinei bei komunikacinei sistemai. Svarbu, kad Mariupolio apylinkės ir toliau išliko tarp ukrainiečių taikinių. Tiesa, agresoriaus logistinė sistema dar nepasiekė lūžinio momento, tačiau problemų daugėja. Viešų šaltinių duomenimis nepanašu, kad tikėtinas rusų planas (puolimo veiksmais pastumti kontaktinę liniją į šiaurę, taip apsisaugant nuo ukrainiečių smūgių į aprūpinimo kelius ir rajonus) pajėgų ir resursų prasme turi potencialo.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Pietų kryptis
Šią savaitę abi pusės apsikeitė artilerijos smūgiais. Pažymėtina, kad agresorius daug dėmesio skyrė Ochakiv ir Dniepro įlankos atakavimui, taip tikėtina bandydamas riboti Ukrainos pajėgų veiksmus patruliuojant aplink Kiburno neriją.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Mūšių dinamika
Agresorius surengė masinį smūgį raketomis. Šį kartą iš beveik 90 raketų, ukrainiečiams pavyko numušti apie 1/3 (34 raketas). Tai lėmė, kad smūgių metu nemažą dalį sudarė ukrainiečių gynybai sunkiai įveikiamos modernios raketos (pvz.: Kinzhal), senesnio tipo bet vis tiek pavojingos raketos ir Ukrainos oro gynybos masalų funkciją atliekančios S300 raketos ar dronai — savižudžiai. Pastarųjų nuostoliai yra iš esmės identiški tiems, kurie buvo prieš savaitę (34 vs 37).
Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose augo. Tai nulėmė intensyvėjančios kautynės Kremina, Bakhmut, Avdiivka — Mariinka sektoriuose. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:
Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai išliko tame pat lygmenyje (59vs 66). Daugiausia sunaikinta haubicų, o MLRS netektys lyginant su praėjusia savaite gerokai sumenko (13vs 5). Tačiau reikia turėti omenyje, kad praeitos savaitės rodikliai buvo neįprastai aukšti, o dabartinis sunaikintų MLRS kiekis grįžo į įprastinai aukštų agresoriaus nuostolių lygį.
Rusų gyvosios jėgos (4990 vs 5970) ir šarvuotos technikos (110 vs 126) nuostoliai išaugo.
Taip pat ženkliai išaugo agresoriaus oro gynybos priemonių nuostoliai (1 vs 11). Priminsime, kad praėjusią savaitę šioje kategorijoje agresoriaus nuostoliai pasiekė rekordines žemumas, tad toks pasikeitimas labai džiugina. Reikia atkreipti dėmesį, kad retėjant rusų oro gynybos priemonėms kontaktinėje linijoje, agresorius bus priverstas jas pritraukinėti iš kitų vietovių. Tai gali palengvinti ne tik Ukrainos aviacijos darbą kontaktinėje linijoje, bet ir palengvina smūgius raketomis ir dronais į agresoriaus karinius taikinius gynybos gilumoje.
Prognozės
Tikėtina, agresorius tęs lokalias atakas Svatove sektoriuje, tačiau vargu ar ryšis didesnio masto puolimui Kupjansk link. Savo ruožtu neatmestina, kad ukrainiečiai gali imti vykdyti intensyvesnes atakas šiauriniame flange arba prie Novoselivske.
Tikėtina, Kremina sektoriuje abi pusės pirmiausia sieks sumažinti oponentų puolimo potencialą. Todėl mažai tikėtina, kad išvysime vienos kurios nors pusės didelio masto puolimą.
Labai tikėtina, kad agresorius, nesiskaitydamas su nuostoliais, dės visas pastangas, kad įžengti ir įsitvirtinti ruože Bohdanivka — Khromove ir taip atkirsti Bakhmut vis dar veikiančią ukrainiečių grupuotę. Tikėtina, nepaisant apsupimo galimybės, ukrainiečiai gali rizikuoti priešakinėmis pajėgomis tęsti miesto gynybą, ir spartinti įsitvirtinimą tikėtiname naujame gynybos ruože
Labai tikėtina, kad agresorius ir toliau sieks išnaudoti iniciatyvos prie Bakhmut demoralizuojantį efektą, ir tęs intensyvias atakas Avdiivka ruože, su tikslu bandyti apeiti įtvirtintą rajoną iš šiaurės (Krasnohorivka) arba/ir iš vakarų (Pervomaiske). Labai tikėtina, kad tokią pat taktiką agresorius naudos ir prie Mariinka. Savo ruožtu, tikėtinos Ukrainos vienetų didesnės atakos link Vuhledar sektoriuje siekiant nustumti agresorių į Mikilske.
Labai tikėtina, kad ukrainiečiai intensyvins agresoriaus logistinės sistemos naikinimą jo užnugaryje Doneck, Zaporizhia ir Pietų kryptyse.
*******
Aurimas Navys
Politinis strateginis lygmuo
Ukraina nusprendė tęsti kovą sugriautame Bachmuto mieste. Gynėjų vertinimu, mūšis dėl griuvėsių sukaustė geriausius Rusijos dalinius ir juos kasdien geroka praretina.
Kalbėdamas apie intensyvias kovas Bachmute, Ukrainos prezidento patarėjas M. Podoliakas sakė, kad „Rusija pakeitė taktiką. Ji susitelkė prie Bachmuto su didele dalimi savo apmokyto karinio personalo, profesionalios kariuomenės likučiais, taip pat privačiomis kompanijomis. Todėl mes turime du tikslus: kiek įmanoma sumažinti jų pajėgų personalą ir užfiksuoti juos keliuose svarbiausiuose varginančiuose mūšiuose, sužlugdyti jų puolimą, ir sutelkti savo išteklius kitur, pavasario kontrpuolimui. Taigi šiandien Bachmutas yra visiškai efektyvus, netgi viršija savo pagrindines užduotis”.
Rusija lavoniena užtvindė griuvėsius, nes nusprendė juos padaryti pagrindiniu savo žiemos puolimo tikslu. Dešimtys tūkstančių rezervistų, samdinių, marodierių ir šiaip ginkluotų valkatų iš Rusijos užėmė rytinę miesto dalį ir priemiesčius šiaurėje bei pietuose, tačiau kol kas nesugebėjo užveržti žiedo aplink ukrainiečių gynėjus.
Kyjivas, kuris kovo pradžioje atrodė planuojantis pasitraukti į vakarus, po susitikimų su NATO šalių generolais, šią savaitę paskelbė, kad stiprina gynybą Bachmute ir yra pasiryžęs kovoti toliau. Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Maliar sakė, kad Rusijai tęsiant puolimą „mūsų kariai daro viską, kas įmanoma, kad neleistų priešui įgyvendinti savo planų”.
Tuo tarpu vakar butų vagis, recidyvistas J. Prigožinas viešai padėkojo vyriausybei už „didvyrišką” gamybos padidinimą, tačiau tame pačiame garso pranešime teigė, kad „nerimauja dėl šaudmenų ir šovinių trūkumo ne tik „Vagneriui”, bet ir visiems Rusijos kariuomenės daliniams”. Maskva teigia, kad esą užėmus Bachmutą, būtų pramušta skylė Ukrainos gynyboje ir žengtas žingsnis siekiant užgrobti visą Ukrainos Donbaso pramoninį regioną – pagrindinį Kremliaus taikinį.
Bachmutas iš tiesų tapo efektyviu rusų marodierių utilizavimo fabriku.
Jungtinės Valstijos apkaltino Rusiją siekiu destabilizuoti padėtį Moldovoje ir pareiškė, kad padės šiai šaliai atremti tokius bandymus, visų pirma, dalydamosi informacija ir teikdamos kitą pagalbą, pranešė Baltieji rūmai. „JAV sutinka su Moldovos prezidentės Majos Sandu nuomone, kad Rusija nekelia neišvengiamos karinės grėsmės, tačiau pritaria jos susirūpinimui, kad Maskva bando destabilizuoti jos šalį, siekdama įkurti labiau prorusišką vyriausybę“, – sakė Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo atstovas spaudai Džonas Kirbis.
„Rusijos veikėjai, kai kurie iš jų šiuo metu susiję su Rusijos žvalgyba, siekia inscenizuoti ir panaudoti protestus Moldovoje kaip pagrindą sukilimui prieš Moldovos vyriausybę kurstyti ir rengti”, – įspėjo JAV atstovas.
Be jokios abejonės, Kremlius visais galimais būdais siekia destabilizuoti padėtį regione, tiek Moldovoje, tiek Gruzijoje.
Pastarojoje, parlamentas nubalsavo atsisakyti užsienio agentų registracijos įstatymo projekto. Tbilisį užplūdus dešimtims tūkstančių protestuotojų, atsisakyta įstatymo projekto, kuriuo reikalaujama, kad žiniasklaida ir nevyriausybinės organizacijos, kurios gauna daugiau kaip 20 proc. finansavimo iš užsienio šaltinių, užsiregistruotų kaip „užsienio įtakos agentai”. Kritikai teigė, kad jei įstatymas bus priimtas, jis gali sutrukdyti Gruzijos siekiui vieną dieną įstoti į NATO ir Europos Sąjungą.
Tbilisio protestuotojai teigė, kad įstatymo projektą įkvėpė panašus įstatymas Rusijoje, kuris buvo naudojamas siekiant nutildyti kritikus. Jie mitingavo prie parlamento pastato, nors buvo sutikti ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis.
Naujasis Kipro prezidentas penktadienį pareiškė, kad Kipras, kaip ir kitos Europos Sąjungos valstybės narės, skirs 2 proc. bendrojo vidaus produkto gynybos išlaidoms. Po apsilankymo specialiųjų operacijų pajėgų treniruočių stovykloje Nikos Christodoulides žurnalistams sakė, kad jis siekia, jog Kipras tarp kitų šalių, tokių kaip Graikija ir Prancūzija, taptų „pagrindine” ES šalimi, kuri pastaruoju metu siekia sustiprinti bloko atgrasymo pajėgumus ir gynybos infrastruktūrą.
2022 m. Kipro BVP siekė 27 mlrd. eurų (Lietuvos – 67.1 mlrd.). 2 % BVP tikslas atspindi NATO narių įsipareigojimą, bet Christodoulides sakė, kad šiuo metu neketina teikti paraiškos dėl narystės kariniame aljanse.
Penktadienį paskelbtame laiške darbuotojų profesinėms sąjungoms Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas primygtinai pabrėžė, kad reikia didinti pensinį amžių nuo 62 iki 64 metų tam, kad Prancūzijos pensijų sistema ateinančiais metais būtų finansiškai tvari.
Visą šią savaitę daugiau kaip milijonas demonstrantų žygiavo Prancūzijos miestuose ir miesteliuose, traukinių ir metro mašinistams, naftos perdirbimo įmonių darbuotojams ir kitiems asmenims pradėjus neterminuotus streikus prieš centristų vyriausybės planą. Profsąjungos paragino šeštadienį rengti dar daugiau protestų. Jos reikalauja atšaukti įstatymo projektą, kurį šią savaitę svarsto Prancūzijos Senatas.
Prezidento kanceliarijos pateiktame laiške E. Macronas teigė, kad nusprendė „priversti prancūzus dirbti šiek tiek ilgiau”, nes kiti variantai, kuriuos jis atmetė, būtų reiškę „pensijų mažinimą, mokesčių didinimą arba finansinę naštą užkrauti mūsų vaikams ir anūkams”.
Kietai. Tik reikia nepamiršti, kad Kremliuje jau parengti planai, kaip dar daugiau įsiūbuoti braškantį laivą, kurio burės turi atlaikyti ir vis stiprėjantį maisto kainų augimo vėją.
Naujaisiais duomenimis, vištos kiaušinio kaina ES per metus iki 2023 m. sausio mėn. išaugo 30 % ir signalizuoja apie išaugusias pragyvenimo išlaidas visų 27 valstybių bloko gyventojams. Metinė infliacija 20 valstybių euro zonoje pradėjo mažėti ir vasario mėn. sudarė 8,5 %, bet maisto produktų, alkoholio ir tabako sektoriuje ji toliau augo ir sudarė 15 %.
Kiaušinių kainos labiausiai kilo Čekijoje, kur per metus išaugo 85 %, toliau – Vengrijoje 80 %, Slovakijoje 79 %, o mažiausiai pakito Vokietijoje ir Liuksemburge – abiejose šiose šalyse kiaušiniai pabrango „tik“ 18 % procentų.
Ką gi, Velykos bus mažiau sočios. Mes iš viso apsieitume ir be kiaušinių, bet kad tos vištos juos deda ir deda.
Operacinis lygmuo
Be reikšmingesnių pakitimų.
Norvegija kartu su JAV perduos Ukrainai dar du NASAMS oro gynybos sistemų „būrius“, pranešama Norvegijos vyriausybės interneto svetainėje. „Ukrainai labai reikia apsaugos nuo raketų atakų, ir Norvegija suteiks pagalbą”, – cituojama šalies gynybos ministerija.
Oro gynybos būryje yra 3-4 paleidimo įrenginiai su šešiomis AMRAAM raketomis kiekviename, taip pat radiolokacinė stotis, ugnies valdymo patalpa ir įrenginys su elektrooptine kamera. „<…> tai gerokai pagerins Ukrainos galimybes ginti savo miestus ir svarbią infrastruktūrą nuo Rusijos raketų atakų”, – rašoma interneto svetainėje.
Tuo tarpu Suomijos ministrė pirmininkė Sanna Marin leido pradėti derybas dėl senų naikintuvų perdavimo Ukrainai. Pasak jos, Suomija atsidūrė įdomioje padėtyje, nes nusprendė įsigyti naujų naikintuvų.
„Taip, manau, kad galime aptarti ir „Hornet”, ar būtų įmanoma juos perduoti Ukrainai ir kokių mokymų reikėtų”, – sakė S. Marin. Ji pabrėžė, kad diskusijos dėl naikintuvų yra labai ankstyvoje stadijoje ir reikalingas platus tarptautinis bendradarbiavimas.
Suomija turi 55 naikintuvus F/A-18 „Hornet” ir apie dvidešimt mokomųjų modelių, taip pat yra senesnių britų mokomųjų modelių „Hawk”.
Kanada uždraudė importuoti visus Rusijos aliuminio ir plieno gaminius. Otavos teigimu, taip siekiama atimti iš Maskvos galimybę finansuoti jos karą prieš Ukrainą. „Ukraina gali ir turi laimėti šį karą. Mes ir toliau darome viską, ką galime, kad nutrauktume arba apribotume pajamas, kuriomis finansuojama neteisėta ir barbariška Putino invazija į Ukrainą”, – sakoma finansų ministrės Kristijos Freeland pareiškime.
Ukrainos pareigūnai įsakė istoriškai su Rusija susijusiam Ortodoksų Bažnyčios sparnui palikti vienuolyno kompleksą Kyjive, kuriame jis įsikūręs. Kyjivas rimtai ėmėsi Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios (UOB), kuri pripažino Maskvos patriarcho autoritetą iki plataus masto invazijos pernai. Kyjivo pareigūnai motyvavo savo sprendimą tuo, kad UOB yra prorusiška ir bendradarbiauja su Maskva. Maskvos patriarchas, KGB darbuotojas Kirilas tvirtai palaiko invaziją ir žudynes.
Taktinis lygmuo
Per pastarąją parą Donecko regione rusai sudavė 29 aviacijos ir 4 raketų smūgius. Be to, teroristai virš 100 kartų apšaudė iš reaktyvinių salvinės ugnies sistemų. Yra sužeistų civilių gyventojų, apgadinta civilinė infrastruktūra ir gyvenamieji pastatai.
Raketinių smūgių grėsmė išlieka didelė visoje Ukrainoje.
Pagrindinės rusofašistų pastangos sutelktos į puolamųjų veiksmų vykdymą Lymano, Bachmuto, Avdijivkos, Marijinkos ir Šachtarsko kryptimis. Praėjusią parą Ukrainos kariai šiomis kryptimis atrėmė daugiau kaip 100 priešo atakų.
Donecko srities laikinai okupuotos teritorijos Jasinuvatos, Ždanivkos, Charcizkos, Ambroseivkos gyvenvietėse vietinėse okupacinėse administracijose ir kultūros namuose Rusijos okupacinė vadinamoji „valdžia” organizavo vietos kolaborantų apdovanojimą Rusijos politinės partijos „Viena Rusija” partiniais bilietais.
Marodieriai iš Rusijos ir toliau patiria nuostolių. Berdiansko mieste vietos medicinos įstaigos perpildytos sužeistaisiais. Iš ginekologinio skyriaus išrašyti visi pacientai ir patalpinta 30 sužeistų rusų. Kituose skyriuose patalpinta dar 80 sunkiai sužeistų okupantų.
Ukrainos aviacija per parą sudavė 11 smūgių okupantų židiniams ir smūgį priešlėktuvinio raketinio komplekso pozicijai. Taip pat gynėjai numušė priešo bepilotį orlaivį „Orlan-10”.
Raketų ir artilerijos daliniai smogė 5 priešo sutelkimo rajonams, priešlėktuvinės gynybos įrenginiui ir priešo šaudmenų sandėliui.
Belgija uždraudė naudotis „TikTok”, nes nerimauja dėl kibernetinio saugumo, privatumo ir dezinformacijos. Kinams priklausanti dalijimosi vaizdo įrašais programėle bus laikinai uždrausta naudotis Belgijos federalinei vyriausybei priklausančiuose ar apmokamuose įrenginiuose mažiausiai šešis mėnesius.
Lietuva šiandien švenčia Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Sveikiname visus su pergale ir jos kuo greičiau linkime Ukrainai. Ukraina sveikina mus visus ir praneša, kad iš viso per parą gynėjai likvidavo 1010 rusų okupantų, sunaikino 10 tankų, 20 kovinių šarvuočių ir 8 artilerijos sistemas. Be to, priešas neteko 2 reaktyvinių sistemų „Batfire”, priešlėktuvinės gynybos priemonės, operatyvinio taktinio lygio bepiločio, 7 transporto priemonių ir 2 specialiosios technikos vienetų.
Komentaras
Naujausias teroristinės Rusijos raketų išpuolis prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą buvo vienas didžiausių per pastaruosius kelis mėnesius. Ketvirtadienį Rusija paleido daugiau kaip 80 raketų, siekdama įveikti Ukrainos priešlėktuvinę gynybą ir paralyžiuoti šalies energetikos sistemą. Nuo ankstesnių raketų atakų šis teroro aktas skyrėsi tuo, kad Rusija panaudojo daugiau sudėtingų viršgarsinių raketų, kurios yra pažangiausi ginklai karo nusikaltėlių arsenale. Nežiūrint to, kaip ir ankstesni tokie smūgiai, jie nepadarė ilgalaikės žalos Ukrainos energetikos tinklui. Remonto brigados greitai atkūrė elektros energijos tiekimą daugelyje regionų.
Ukrainos kariuomenės vadas generolas Valerijus Zalužnyj sakė, kad Rusija paleido 81 raketą ir aštuonis Irano gamybos bepiločius orlaivius „Shahed”, o Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė 34 raketas ir keturis bepiločius orlaivius. Pasak V. Zalužnyj, tarp raketų buvo šešios viršgarsinės raketos „Kinžal”, o Ukrainos oro pajėgų atstovas spaudai Jurijus Ihnatas pabrėžė, kad Ukraina neturi priemonių, kuriomis galėtų numušti šias raketas, taip pat ir senesnes priešlaivines Kh-22 raketas, kurios buvo panaudotos per ketvirtadienio smūgius.
„Kinžal” raketa yra viena iš pažangiausių Rusijos ginklų. Iš MiG-31 paleidžiama balistinė raketa gali pasiekti taikinius iki 2 000 kilometrų atstumu, bet svarbiausia ypatybė ta, kad ji skrieja 10 – 12 kartų didesniu nei garso greičiu, todėl ją sunku numušti. Dėl viršgarsinio greičio ir sunkaus kovinio užtaiso (apie pusė tonos) „Kinžal” gali naikinti itin gerai įtvirtintus taikinius, pavyzdžiui, požeminius bunkerius ar kalnų tunelius. Teoriškai, raketos tikslumas yra vieno metro paklaidos ribose, bet rusams, kaip visada, vienas metras dažnai virsta šimtais metrų ar net kilometrais.
Rusijos smūgių taikiniai ir padaryta žala lieka neaiškūs, tačiau akivaizdu, kad Rusija susiduria su vis didesniu moderniausių ginklų stygiumi, o naujų gamyba pernelyg lėta, kad kompensuotų jau išleistą kiekį. Didžiosios Britanijos gynybos ministerija penktadienį pažymėjo, kad intervalai tarp Rusijos raketų smūgių tapo didesni, tikriausiai „todėl, kad Rusijai dabar reikia sukaupti kritinę masę naujai pagamintų raketų tiesiai iš pramonės, kol ji gali skirti pakankamai didelį smūgį, kad įtikinamai įveiktų Ukrainos priešlėktuvinę gynybą”.
Raketas „Kinžal” rusai leido iš naikintuvų MiG-31, kurių dalis yra dislokuoti Baltarusijoje. Ukrainos kariuomenė sakė, kad šešios senesnės Kh-22 raketos buvo paleistos iš sunkiųjų bombonešių Tu-22M.
Kh-22 skrenda daugiau nei tris kartus didesniu už garsą greičiu, o veikimo nuotolis siekia 600 kilometrų. Sukurtos praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, Sovietų Sąjungoje Kh-22 yra skirtos smogti JAV lėktuvnešiams ir kitiems karo laivams. Dėl viršgarsinio greičio ir 630 kilogramų nešamo užtaiso ši raketa turi didelę sprogstamąją galią, tačiau dėl pasenusios nukreipimo sistemos rusų teroristų rankose ji tampa dar mažiau tiksli, kai naudojama taikiniams sausumoje.
Rusija taip pat paleido modernias sparnuotąsias raketas Kh-101, kurias neša strateginiai bombonešiai, ir sparnuotąsias raketas „Kalibr”, kurias paleidžia karo laivai. Tolimojo nuotolio, didelio tikslumo raketos yra ikigarsinės, o Ukrainos kariuomenė teigė sėkmingai su jomis susidorojusi.
Kita Rusijos smūgių dalis buvo oro gynybos raketos S-300, kurias Rusija naudoja prieš antžeminius taikinius, esančius mažesniu atstumu nuo fronto linijos. Nors jos palyginti nedidelis užtaisas neturi tokios griaunamosios galios kaip anksčiau minėti ginklai, tačiau Rusija turi dideles S-300 sistemoms skirtų raketų atsargas, o Ukraina turi labai ribotas galimybes jas perimti.
Rusija taip pat naudojo kai kurias trumpesnio nuotolio iš oro paleidžiamas raketas, kurias neša naikintuvai, ir Irano dronus. Ukrainos kariai teigė, kad kariuomenei vis sėkmingiau sekasi su jais susidoroti, numušant didžiąją dalį per kiekvieną antpuolį paleistų dronų.
Rusija, per vieną masinę ataką naudodama daugybę tipų raketų ir dronų, bando įveikti Ukrainos oro gynybą. Girdėdami ir analizuodami įvairius analitikų ir ekspertų vertinimus dėl šių raketų, manytume, kad patikimiausias būdas atremti tolesniems Rusijos išpuoliams, naudojant įvairių tipų raketas yra ne tik antžeminė priešlėktuvinė / priešraketinė gynyba, bet taip pat vakarietiški naikintuvai, ginkluoti oras – oras raketomis.
*******
Luhansko kryptis
Svatove. Kontaktinėje linijoje tęsiasi lokalūs susidūrimai. Tačiau, susidaro įspūdis, kad agresoriaus spaudimas šiauriniame flange sumenkęs.
Kremina. Tęsiasi sudūrimai prie Ploshchanka. Čia vis aktyvesni ukrainiečiai, jie nežymiai pastūmė agresoriaus pozicijas į rytus. Galima neabejoti, kad rusai bandys susigrąžinti ką prarado. Savo ruožtu, agresorius bando išplėsti savo placdarmą prie Dibrova. Ukrainos pajėgoms kol kas čia pavyko apsiginti.
Lysychansk. Agresoriui nežymiai pavyko pasistūmėti Spirne – Berestove ruože, esmingai tai situacijos nekeičia. Ukrainiečiai atmušė rusų atakas prie Bilohorivka.
Donecko kryptis
Bakhmut. Agresorius vėl MLRS arba raketomis atakavo Slovyansk. Tikėtina, tai jis daro siekdamas trikdyti Ukrainos pajėgų rezervų ir aprūpinimo siuntimą link Bakhmut.
Berhivka – Rozdolivka:
Ukrainiečiams neilgam pavyko stabilizuoti kontaktinę liniją, rusai visgi užėmė, iki tol dešimtis atakų atlaikiusią, Dubova Vasyukivka. Okupantai lygina kontaktinę liniją ir su nauja jėga atakuoja Khromove – Bohdanivka. Ukrainiečiai pereidinėdami į kontratakas kaunasi didvyriškai. Tai neleidžia padėčiai virsti katastrofine, tačiau grėsmė paskutiniam ukrainiečių aprūpinimo keliui didėja.
Orihovo Vasyukivka – Zeleznianske – Vasyukivka (link Slavyansk) ir Vasyukivka – Rozdolivka – Vesele (link Syverks) agresoriui nepavyko kol kas pajudėti toliau į priekį.
Ukrainiečių priešakinės pajėgos, remiamos artilerijos ir toliau neleidžia agresoriui pilnai persikelti per Bakhmutovka upę į vakarinį jos krantą. Taip pat, gynėjai laiko šiaurinį ir pietinį flangus, kur agresoriaus pajėgos jau veikia vakariniame Bakhmutovka upės krante.
Į pietus nuo Chasiv Yar – Ivanivske kelio tęsiasi susidūrimai, abi pusės vykdo lokalias atakas. Agresoriui vis nesiseka pasistūmėti link Ivanivske, o Ukrainos vienetai toliau randa progų atakuoti nuo Chasiv Yar į pietus bei Klishiivka link.
Avdiivka – Mariinka:
Agresorius toliau nekeičia savo pagrindinių pastangų ašies ir siekia blokuoti Avdiivka įtvirtintą rajoną iš šiaurės, vakarų ir šiaurės vakarų. Šios pastangos šį kartą buvo bevaisės.
Ukrainiečiai toliau kaunasi „mažajame Bakhmut“ t.y. Mariinka. Agresorius jau kelintas mėnesis bando pralaužti gynėjų pozicijas gyvenvietės centre. O dar smagiau, kad jų puolimas įstrigo ir vakarinėje gyvenvietės dalyje. Atakuodami link Pobeda jie turi daugiau erdvės puolimui, todėl tikisi apeiti Mariinka tvirtovę iš pietų, tačiau ir čia rusų atakos stringa.
Vuhledar. Abipusės lokalios atakos prie Vuhledar tęsiasi, ukrainiečiai tvirtai laiko iniciatyvą savo rankose. Vis dažniau soc. tinkluose galima fiksuoti nedidelių rusų šarvuotos technikos grupių ar net pavienių rusų tankų bandymus kažką nuveikti kontaktinėje linijoje. Tie išdykavimai be išimties rusams baigiasi fejerverkais ir teleportacija į apatinį aukštą pas velnius (pavyzdys https://t.me/DeepStateUA/15882). Nepaisant gerokai išsekusių žmogiškųjų, šarvuotos technikos ir artilerijos sviedinių resursų, tai rodo agresoriaus desperaciją ir norą bandyti pakovoti už iniciatyvą, taip neleidžiant ukrainiečiams vykdyti savo sumanymo. Daugiau negu akivaizdu, kad kol kas okupantams sekasi ne kaip.
Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų.
**********
Locked N’ Loaded
Naktį ir dieną agresorius raketomis smūgiavo Ukrainos civilinei infrastruktūrai. Tikėtina, nemažą dalį sudarė netaiklios S300 raketos, kuriomis agresorius siekia išprovokuoti ukrainiečių oro gynybą atidengti ugnį, taip kartu priverčiant jas dirbti, keisti pozicijas po šūvių, iš naujo užvedinėti, pertaisinėti sistemas bei identifikuoti oro gynybos sistemų vietas, nedengiamus plotus. Iš 84 įvairaus tipo raketų ukrainiečiams pavyko numušti 34. Tarp likusių 50 buvo ženkli dalis sunkiai numušamų Kh-47M2 Kinzhal. Agresoriaus gynybos ministerija skelbia, kad tai yra atsakas į „Laisvosios Rusijos savanorių korpuso“ reidą Briansko srityje.
Luhansko kryptis
Svatove. Rusai vėl intensyvina puolimą, bando atakuoti šiauriniame flange, bet sekasi nelabai kaip. Ukrainiečiai apsigina.
Kremina. Sektoriuje mūšių tempas nukrito, tačiau tęsiasi lokalūs susidūrimai aplink Ploshchanka, Dibrova ir į pietvakarius nuo Kremina esančiame, nekartą jau minėtame, miške.
Lysychansk. Be pakitmų.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka:
Agresoriaus puolimas link Khromove – Bohdanivka – Dobova Vasyukivka – Orikhovo Vasyukivka šiam momentui yra įstrigęs. Kelinta diena rusams nepavyksta pasistūmėti į priekį. Tai įneša atsargaus optimizmo, kad ukrainiečiams pavyko persiorganizuoti ir šiame ruože sukurti tvarią gynybos sistemą. Kita vertus, bendra padėtis yra labai nepalanki ukrainiečiams. Net ir likdami šiose pozicijose, rusai efektyvia artilerijos, minosvaidžių, tankų ir PTRK (PTUR) ugnimi dengia paskutinį dar naudojama aprūpinimo, sužeistųjų ištraukimo ir atsitraukimo kelią link Bakhmut (https://www.youtube.com/watch?v=GvqpPiGZJoA). Anksčiau ar vėliau puolimas čia atsinaujins. Ir toliau nebūsime populiarūs, bet užtat nuoseklūs – viliamės, kad didžioji dalis ukrainiečių pajėgų jau paliko Bakhmut miestą.
Orikhovo Vasyukivka – Zeleznianske – Vasyukivka (link Slavyansk) ir Vasyukivka – Rozdolivka – Vesele (link Syversk) Ukrainos gynėjai apsigina nuo agresoriaus atakų. Labai tikėtina, kad didelė dalis čia veikusių rusų pajėgų permesta į Khromove – Bohdanivka – Dobova Vasyukivka – Orikhovo Vasyukivka ruožą.
Tęsiasi poziciniai mūšiai palei Bakhmutovka upės krantą, ukrainiečių artilerija ir manevriniai vienetai išlaiko agresorių rytiniame krante.
Į pietus nuo kelio Chasiv Yar – Ivanivske tęsiasi susidūrimai. Agresoriui nepavyksta perlaužti įvykių savo naudai prie Ivanivske. Ukrainiečiai sustabdė jų puolimą pietinėje Bakhmut dalyje bei visoje ruožo kontaktinėje linijoje pereidinėja į kontratakas.
Avdiivka – Mariinka. Atrodo, kad padėtis aplink Avdiivka įtvirtintą rajoną stabilizuota. Ukrainiečiai nebeleidžia agresoriui stumtis toliau link aprūpinimo kelių. Prie Mariinka padėtis stabiliai sunki, tačiau Ukrainos vienetai išlaiko pozicijas.
Vuhledar. Sektoriuje tęsiasi lokalios agresoriaus atakos, kontaktinė linija nejuda.
Zaporizhia kryptyje be pakitimų.
Pietų kryptyje tęsiasi abipusis apsikeitimas artilerijos smūgiais. Paminėtina, kad agresorius pabandė vėl permesti savaeiges artilerijos sistemas į Kiburno neriją, su tikslu atakuoti taikinius esančius Ochakiv bei netiesiogine ugnimi turėti galimybę Dniepro įlankoje trikdyti galimą Ukrainos vienetų judėjimą šiose vietose (Dniepro ir Pietų Bugo upių žiotys).
Savo ruoštu, ukrainiečių artileristai bandytojams nusiuntė karštų linkėjimų.
*******
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Ukrainiečiai vėl atmušė agresoriaus atakas šiauriniame flange. Susidaro įspūdis, kad mūšių tempas sumenko.
Kremina. Agresorius surengė eilę intensyvių atakų prie Ploshchanka, jam pavyko nežymiai pasistūmėti no man land. Kituose sektoriaus ruožuose be pakitimų, tęsiasi poziciniai susidūrimai.
Lysychansk. Rusai tradiciškai nesėkmingai atakavo Bilohorivka ir Spirne ruožuose.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Berhivka – Rozdolivka:
Šiaurinės Bakhmut prieigos. Nors ukrainiečiai ir toliau neleidžia pralaužti gynybos linijos, tačiau agresorius po truputį plečia savo placdarmą prie Yahidne. Sunkios kautynės tęsiasi.
Orihovo Vasilivka – Zeleznianske – Vasiukivka (link Slavyansk) ir Vasiukivka – Rozdolivka – Vesele (link Syverks) agresorius toliau intensyviai spaudžia, bet jam ir toliau pasistūmėti nepavyksta.
Tikėtina, dėl sėkmingo ukrainiečių artilerijos darbo rytiniame Bakhmutovka krante agresorius buvo priverstas palikti keletą vakar užimtų pozicijų. Visgi rytinėje miesto dalyje ukrainiečių pajėgų praktiškai nebėra, todėl tik laiko klausimas kada čia įsitvirtins agresorius.
Į pietus nuo Chasiv Yar – Ivanivske kelio toliau abipusės lokalios atakos, ukrainiečiai išlaiko taktinę iniciatyvą savo rankose. Vis dar neaiški padėtis prie Klishiivka. Ukrainiečiai praneša apie čia atmuštas atakas, nors gyvenvietė jau kuris laikas yra kontroliuojama rusų. Savo ruožtu agresorius skelbia, kad sėkmingai puola link Ivaninvske t.y. per Klishiivka į šiaurę. Rusų pasakėlės apie sėkmę prie Ivanivske patvirtinti negalime, tačiau ir ukrainiečių versijai dėl besitęsiančių mūšių prie Klishiivka įrodymų neturime. Tikėtina, skelbdamas apie atmuštas rusų atakas prie šios gyvenvietės Ukrainos Generalinis štabas turėjo omenyje ne pačią gyvenvietę, bet apylinkes, pvz. apie 2 km į šiaurę nuo gyvenvietės. Kol ukrainiečiai vykdo operacijas agresoriaus kontroliuojamos Klishiivka apylinkėse, rusų puolimas kelio Chasiv Yar – Ivanivske link yra apribotos kadangi trikdoma agresoriaus vienetų kontaktinėje linijoje sąveika ir logistika.
Avdiivka – Mariinka. Padėtis sektoriuje po truputį komplikuojasi. Agresoriui pavyko pasistūmėti šiauriniame Avdiivka įtvirtinto rajono flange (užimta Vesele), taip pat rusai stumiasi nuo Vodiany į šiaurę, taip plėsdami savo placdarmą Avdiivka vakaruose. Ukrainiečiai išlaiko tiekimo ir pajėgų rotacijos kelius į Avdiivka, flangams dar didelės grėsmės nėra, tačiau tendencija neramina.
Vuhledar. Tęsiasi lokalūs susidūrimai, agresoriui nepavyksta susigrąžinti pastaruoju metu prarastų pozicijų pietinėse Vuhledar prieigose.
Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų.
GeneralStaff.ua
Pagrindinis okupantų dėmesys sutelktas į puolamąsias operacijas Kupjansko, Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Šachtarsko ašyse. Priešas ir toliau pažeidinėja tarptautinės humanitarinės teisės normas, smogdamas ir apšaudydamas iš artilerijos civilinius objektus ir namus.
Per kovo 8 d. dieną priešininkas surengė 22 oro antskrydžius ir 29 kartus surengė MLRS atakas. Visų pirma priešas panaudojo 1x bepilotį orlaivį „Shahed-136”. Dronas buvo sunaikintas.
Raketinių smūgių grėsmė visoje Ukrainoje išlieka.
Voluinės, Polišijos, Siverščinos ir Slobožanščinos ašys: reikšmingų pokyčių nėra. Puolamųjų grupių formavimosi nenustatyta. Kovo 8 d. dieną priešas apšaudė Sen’kivkos (Černigovo sritis), Charkovkos, Atyns’ke (Sumų sritis), Strilečos, Ternovos, Vil’cha, Kam’jankos, Dvoričnos ir Holubivkos (Charkovo sritis) gyvenviečių apylinkes.
Kup’yans’k ir Lymano kirviai: priešininkas toliau bando pralaužti Ukrainos karių gynybą. Priešas surengė nesėkmingas ofenzyvas link Hryanykivkos, Spirnės ir Bilohorivkos. Užpuolikai artilerijos ugnimi apšaudė kelias gyvenvietes. Tarp jų – Vil’šana, Kup’janskas, Kyslivka ir Peršotravnevė (Charkovo sritis), Stel’makhivka, Nevs’ke, Červonopopivka (Luhansko sritis), Novoselivka, Kolodiazi, Dibrova ir Berestovė (Donecko sritis).
Bachmuto ašis: priešas toliau žengia į priekį. Bachmuto miesto puolimas nesiliauja. Ukrainos gynėjai atrėmė atakas Orichovo-Vasilvkos, Dubovo-Vasilvkos, Bachmuto ir Ivanivsko apylinkėse. Priešo ugnimi buvo apšaudyti Zaliznians’ke, Hryhorivka, Bohdanivka, Bachmutas, Kostyantynivka, Kurdyumivka, Ozaryanivka, Dyliivka, Družba ir Niujorkas (Donecko sritis).
Avdijivkos ir Šachtarske ašys: priešininkas vykdė nesėkmingas puolamąsias operacijas link Kamjankos, Sjevernės, Pervomaiske, Nevelske ir Novomychailovkos (Donecko sritis). Priešas apšaudė daugiau kaip 15 kartų gyvenvietes, įskaitant Oleksandropilį, Lastočkiną, Avdijivką, Vodyanę, Pervomais’ke, Karlivką, Heorhiivką, Vuhledarą, Zolotą Nyvą ir Velyką Novosilką (Donecko sritis).
Zaporožės ir Chersono ašys: priešininkas ginasi. Apšaudyta daugiau kaip 30x gyvenviečių, esančių netoli sąlyčio linijos. Tai Vremivka, Novosilka, Novopil’ (Donecko sritis), Hulyaipolė, Zaliznychne, Bilohir’ja, Mala Tokmachka, Orichiv, Novoandriivka, Kamjanske (Zaporožės sritis), Zmiivka, Vesele, Mykolaivka, Ol’hivka, L’vove, Ponyativka, Mykil’s’ke, Antonivka, Zelenivka ir Dniprovs’ke (Chersono sritis).
Kreminnoje (Luhansko sritis) padaugėjo atvejų, kai vietos gyventojus iš privačių namų iškeldino okupacinio režimo įsteigtos vadinamosios vietos „valdžios” atstovai. Iškeldinimą rėmė įsiveržusi kariuomenė, siekdama suteikti papildomas gyvenamąsias patalpas naujai atvykusiems Rusijos ginkluotųjų pajėgų atstovams.
Pranešama, kad nepasitenkinimo vadų veiksmais lygis tarp mobilizuotų į rusijos federacijos ginkluotąsias pajėgas asmenų išaugo. Pagrindinė nepasitenkinimo priežastis – vis dažniau pasitaikantys atvejai, kai šturmo būriuose naudojami tie okupantai, kurie anksčiau buvo apmokyti tarnauti pagalbinių dalinių gretose ir neturi jokios kovinės patirties. Dėl to drastiškai didėja aukų skaičius, o „bazės rajono kariai” nesutinka eiti į mirtį.
Ukrainos karinės oro pajėgos sudavė 11 oro smūgių į okupantų susitelkimo vietas ir sudavė 1 oro smūgį į priešo priešlėktuvinės raketų sistemos poziciją.
Per kovo 8 d. dieną Ukrainos raketinių pajėgų daliniai ir artilerija smogė 1-ai okupantų vadavietei.
***********
zsu.gov.ua
Prasidėjo trys šimtai septyniasdešimt septintoji plataus masto Rusijos invazijos diena.
Okupantai pagrindines pastangas sutelkia puolamosioms operacijoms vykdyti Kupjansko, Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Šachtarsko kryptimis. Per praėjusią parą Ukrainos kariai atrėmė daugiau kaip 140 priešo atakų.
Iš viso priešas surengė 50 oro ir 5 raketų atakas. Visų pirma per oro smūgius priešas panaudojo 11 bepiločių orlaivių „Shahed-136”, iš kurių 9 buvo numušti. Okupantai taip pat 59 kartus šaudė iš daugkartinio paleidimo raketinių sistemų, įskaitant ir į apgyvendintas vietoves. Raketinių atakų grėsmė išlieka didelė visoje Ukrainoje.
Volynės, Policijos, Siversko ir Slobožansko sektoriuose puolamųjų grupuočių neaptikta. Per praėjusią parą buvo apšaudytos Senkivkos ir Karpovičių apylinkės Černigovo srityje, Starikovės, Holišivsko, Pavlivkos, Volfinės ir Grabovsko sritys Sumų srityje, Vetarinės, Strilečos, Krasnės, Ternovos, Ogiričevo, Vovčansko ir Budarkos sritys Charkovo srityje.
Kupjansko ir Lymano kryptimis priešas bando pralaužti mūsų kariuomenės gynybą. Jis vykdė nesėkmingus puolamuosius veiksmus Hryanikivkos, Nevske, Bilohorivkos ir Fedorivkos gyvenviečių kryptimi. Apšaudė artilerijos sviediniais prie Putnikovės, Figolivkos, Dvoričnos, Hryanivkos ir Krochmalės Charkovo srityje; Novoselivskės, Stelmachivkos, Nevskės, Červonopopivkos ir Dibrovos Luhansko srityje; Terno, Jampilio, Rozdolivkos ir Fedorivkos Donecko srityje.
Bachmuto sektoriuje, nepaisant didelių nuostolių, priešas toliau šturmuoja Bachmuto miestą ir jo apylinkes. Per pastarąją parą vien prie Dubovo-Vasylivkos kaimo priešas surengė 37 atakas. Jie taip pat atakavo Bilohorivkos, Fedorivkos, Zaliznianskės, Jahidnės ir Ivanivskės apylinkes, tačiau nesėkmingai. Artilerijos ir minosvaidžių atakos vyko Zaliznianske, Orichovo-Vasylivkos, Dubovo-Vasylivkos, Chasiv Jaro, Bachmuto, Ivanivske, Stupočkų, Družbos, Torecko, Mayorsko ir Niujorko vietovėse.
Avdijivkos ir Šachtarsko kryptimis okupantai nesėkmingai vykdė puolamuosius veiksmus Novokalynovės, Krasnohorivkos, Kamjankos, Severnės, Pervomaiske, Nevelske ir Marijinkos kryptimis Donecko srityje. Ypač priešiška ugnimi buvo apšaudytos Krasnohorivka, Kamjanka, Avdijivka, Tonenke, Severne, Vodiane, Pervomaiske, Nevelske, Maryinka, Vuhledar ir Velyka Novosilka.
Zaporožės ir Chersono sektoriuose priešas laikosi linijos. Ypač buvo apšaudoma Vremivka Donecko srityje, Guliaipolė, Žaližnynė, Guliaipolė, Kamianskė, Tavrijskė Zaporožės srityje, Nikopolis Dniepropetrovsko srityje ir Zmiivka, Šliachovė, Chersono, Kozatskė, Olgivka, Tjahynci, Antonivka ir Bilozerka Chersono srityje.
Siekdami tam tikrų tikslų, susijusių su rusiškų pasų išdavimu, okupantai ir toliau daro spaudimą Zaporožės srities gyventojams. Kai kuriose gyvenvietėse nuo sausio 1 d. žmonės, neturintys Rusijos Federacijos piliečio paso, negali gauti piniginių išmokų, įskaitant atlyginimus. Mokėjimai turi būti atliekami tik rusiškomis banko kortelėmis.
Siekdami apsaugoti savo karinį personalą, rusų okupantai laikinai okupuotame Luhanske nusprendė dalį miesto poliklinikos panaudoti kaip kareivines. Į patalpas jau pristatytos dviaukštės lovos personalui. Tuo pat metu gydymo įstaigos vadovybė turi išspręsti nemažai klausimų, susijusių su personalo apgyvendinimu ir pacientų priėmimu.
Per praėjusią parą Gynybos pajėgų aviacija atliko 15 smūgių į okupantų susitelkimo vietas, taip pat smūgį priešlėktuvinės raketų sistemos šaudymo pozicijai.
Be atakos bepiločių orlaivių „Shahed-136”, per praėjusią dieną mūsų gynėjai numušė priešo lėktuvą Su-25 ir dar 8 įvairių tipų bepiločius orlaivius.
Raketų ir artilerijos daliniai smogė vadavietei, 8 priešo susitelkimo vietoms, 2 priešo priešlėktuvinės gynybos objektams, artilerijos daliniui šaudymo pozicijose, šaudmenų sandėliui ir okupantų radiolokacinei stočiai.
……….
Generalinis štabas: Rusijos kariai šturmavo Bachmutą ir bandė pralaužti gynybą keliomis kryptimis.
Nepaisant to, kad Rusijos okupantai patyrė daugybę aukų mūšio lauke per susidūrimus su gynybos pajėgomis, jie ir toliau bando visiškai kontroliuoti Donecko sritį. Bachmutas ypač domina Rusijos kariuomenę, todėl kovo 7 d. ji pradėjo puolimą iš karto penkiomis kryptimis: Kupianske, Lymane, Bachmute, Avdijivkoje ir Šachtarske.
Apie tai pranešta Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo vakariniame pranešime socialiniame tinkle „Facebook”. Per dieną priešas surengė 19 oro smūgių ir vieną raketų ataką.
Tuo pat metu užpuolikai toliau sistemingai daro spaudimą laikinai jų kontroliuojamų Ukrainos teritorijų gyventojams. Heničesko rajono Strilecko kaime okupantų vadinamosios „valdžios” mokytojai ir auklėtojai pradinio ugdymo įstaigose verčia mokinius ir tėvus likti po pamokų ir mokytis Rusijos konstitucijos ir įstatymų, taip pat istorijos ir literatūros. Per pertraukų metu vaikai verčiami mokytis ir giedoti Rusijos himną.
Be to, priešas nepalieka nė vienos dienos Ukrainoje be apšaudymo. Visų pirma jie puola iš artilerijos ir minosvaidžių:
Kupjansko ir Lymano kryptimis priešas bando pralaužti mūsų karių gynybą. Jis vykdė bevaisius puolimus Hryanykivkos, Nevskės ir Spirnės kryptimis. Jis apšaudė artilerijos pabūklais prie Tabaivkos ir Krochmalės Charkovo srityje; Stelmachivkos, Nevskės, Červonopopivkos, Dibrovos Luhansko srityje; Serebriankos, Spirnės, Rozdolivkos, Fedorivkos ir Jahidnės Donecko srityje;
priešas toliau žygiuoja Bachmuto kryptimi. Jie nesiliauja šturmavę Bachmuto miesto. Mūsų gynėjai atrėmė atakas Ivanivsko, Kliščiivkos ir Bachmuto rajonuose. Donecko srityje priešo ugnis apšaudė Zaliznianske, Dubovo-Vasylivką, Bohdanivką, Bachmutą, Ivanivską, Stupočkį, Dilijivką, Torecką, Zaliznę ir Niujorką;
Avdijivkos ir Šachtarsko kryptimis priešas vykdė nesėkmingus puolamuosius veiksmus Krasnohorivkos, Novokalynovės, Kamjankos, Pivničės, Peršotravnevės, Nevelske ir Marijinkos kryptimis. Daugiau kaip 15 vietovių buvo apšaudomos priešų. Tarp jų – Berdychi, Avdijivka, Vodiane, Krasnohorivka, Heorhiivka, Vuhledar, Zolota Niva, Velyka Novosilka, Vremivka ir Nenudne Donecko srityje;
Zaporožės ir Chersono kryptimis priešas ginasi. Apšaudytos Malynivkos, Guliaipolės, Zaliznynės, Mažosios Tokmačkos, Tavrijskės, Novodanylivkos, Novoandrijevkos, Stepovės ir Kamjanskės Zaporožės srityje, Nikopolio Dniepro srityje, taip pat Šliachovkos, Berislavos, Šylovos Balkos, Tjahyncės ir Antonivkos gyvenvietės.
Kaip anksčiau pranešė OBOZREVATEL, Ukrainos gynybos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas 2022 m. balandžio pabaigoje kartu su specialiosiomis pajėgomis „Kraken” asmeniškai išvyko šturmuoti okupantų į Ruskos Lozovos kaimą Charkovo srityje. Tokio aukšto rango žvalgybos pareigūno dalyvavimas buvo viešai atskleistas tik beveik po metų.
*********
Aurimas Navys
UKRAINA TURI KUO GREIČIAU ATSIIMTI KRYMĄ
Politinis strateginis lygmuo
Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola vakar pažadėjo, kad „agresoriai, pradėję karą mūsų žemyne, neliks nenubausti”. Kalbėdama Lvive vykusioje konferencijoje „Vieningi už teisingumą”, R. Metsola pakartojo, kad EP remia iniciatyvas, kuriomis renkami įrodymai apie galimus Maskvos ir jos pajėgų įvykdytus nusikaltimus.
Po susitikimo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir Lvivo Ivano Franko nacionalinio universiteto studentais, Europos vadovė tviteryje pareiškė: „Ukrainos ir Europos ateitis priklauso nuo jaunų žmonių pečių”.
Mes taip pat galime jums pažadėti, kad laimėję karą, likviduosime ir izoliuosime visus karo nusikaltėlius. Ir todėl tikime, kad studentai mąstantys savo galva nekartos savo mokytojų klaidų – išmoks nemeluoti, pirmiausia sau.
Afrikos olimpiniai komitetai vakar pareiškė, kad Rusijos ir Baltarusijos sportininkams turėtų būti leista dalyvauti 2024 m. vasaros olimpinėse žaidynėse Paryžiuje. Socialiniame tinkle „Twitter” paskelbtame pareiškime Afrikos nacionalinių olimpinių komitetų asociacija nurodė, kad jos nariai „vieningai nusprendė remti Rusijos ir Baltarusijos sportininkų dalyvavimą visose tarptautinėse varžybose”.
Akivaizdi Kremliaus minkštųjų ir kietųjų galių įtaka Afrikos žemyne. Tai dar vienas įrodymas, jog driskiams būtina spardyti subines visose srityse – tiek geografinėse, tiek sporto, tiek meno.
Rusijos purvasklaida praneša, jog Vakarų šalys yra pasirengusios suteikti saugumo garantijas Ukrainai pasibaigus kariniam konfliktui. Esą Vakarai neprieštarauja Ukrainos stojimui į Europos Sąjungą, tačiau Kyjivas dėl to turės laikytis tam tikrų reikalavimų. Jungtinė Karalystė, Vokietija ir Prancūzija siekia pasirašyti Ukrainos ir NATO gynybos susitarimą, pagal kurį Kyjivo valdžia turės platesnę prieigą prie pažangios karinės įrangos, ginklų ir amunicijos. Šiuo žingsniu Ukraina esą raginama pradėti derybas su Rusija.
Ką gi, netrukus greičiausiai matysime situaciją, kuomet Vakarai ir Rusija sieks taikos derybų, o Kyjivas jų vengs. Visos pusės bus priverstos derėtis, kai/jei nei vienai iš kariaujančių šalių nepavyks įgyti ryškaus pranašumo fronto linijoje, kas pakankamai tikėtina.
JAV testuoja ukrainiečių pilotus, siekdamos nustatyti, kiek laiko užtruktų jų mokymas valdyti naikintuvus F-16. Du Ukrainos pilotai šiuo metu yra JAV karinėje bazėje, kur jų įgūdžiai tikrinami skrydžio simuliatoriuose. Kai kurie sąjungininkai mano, jog rusai turi daug priešlėktuvinių sistemų, kurios galėtų lengvai numušti F-16, todėl neverta šių naikintuvų suteikti Ukrainai.
Kaip? Ką? O tai kam tuomet JAV gamina taip lengvai priešo sunaikinamus naikintuvus? Ne, mielieji, JAV savo naikintuvus gamina būtent atsižvelgdamos į priešo technologijas. Nėra jokių abejonių – Ukrainai, siekiant pergalės, būtini vakarietiški naikintuvai.
Tą teigėme nuo pirmų karo dienų, o vakar šią poziciją patvirtino buvęs JAV ginkluotųjų pajėgų vadovas Europoje Ben Hodges. Pasak generolo, norint, jog Ukrainos puolimas būtų sėkmingas, prieš judant tankams į priekį, reikia neutralizuoti priešą ilgesnio nuotolio raketomis, o tankus turi dengti šturmo aviacija. O šturmo aviacijai dengti reikia naikintuvų.
Hodges teigimu, problema ta, jog Vašingtonas mąsto labai „linijiniu būdu“, jis yra pasiklydęs detalėse ir „nesutelkia dėmesio į tai, kas svarbiausia“. O svarbiausias dalykas yra Krymo išvadavimas. Ukraina niekada nebus saugi, kol Rusija bus okupavusi Krymą. Pasaulis neinvestuos į Ukrainos atkūrimą, jei nebus visiškų saugumo garantijų. Rusija nuolat trikdys arba blokuos laivybos kelius į Azovo jūrą ir iš jos, ką ji ir daro dabar. Rusija blokuos Odesą. Tai reiškia, kad pagrindinės pastangos turėtų būti sutelktos į Krymo išlaisvinimą.
Generolas Kyjivui rekomenduoja nusistatyti Krymą kaip pagrindinį taikinį. Donbasas svarbus, tačiau rusai tegul ir toliau ten žudosi, o ukrainiečiai verčiau tegu telkia pajėgas Krymui išvaduoti. Generolas teigia, kad Pentagonas daro klaidą primygtinai reikalaudamas duoti ukrainiečiams tą ar kitą ginklą, kad jie nustumtų rusus atgal. „Mums nereikia jų stumti atgal. Jie patys atsitrauks, kai praras Krymą“. Hodges ragina labai aiškiai paskaičiuoti, kiek pajėgumų reikia tam, kad Rusija nesugebėtų atstatyti Kerčės tilto, taip pat smogti Sevastopoliui, Džankojui, Sakams.
„Reikia, kad izoliuotumėte Krymą ir rusai negalėtų atstatyti Kerčės tilto arba vadinamojo sausumos tilto iš Mariupolio per Melitopolį į Krymą. Galite jį atkirsti sunaikindami tiltus, transporto kelius. Ir tik po to sausumos pajėgas. Manau, kad gegužę ir birželį ginkluotos formuotės, kurias šiuo metu rengia Ukraina, turėtų būti mestos ne į mūšį dėl Bachmuto, o protingai dislokuotos Melitopolio ir Mariupolio link, kad atkirstų sausumos tiltą. O tada jau galima traukti daugiau HIMARS ir pradėti smogti Sevastopoliui, Džankojui, Sakams, visoms toms vietoms.“
Ben Hodges įsitikinimu Krymas, o ne Donbasas yra Kremlias achilo kulnas, arba, kaip mes sakome, Kremliaus hidros gyvybės adata bekiaušiame kiaušinyje. Sutriuškinusi rusus Kryme, Ukraina pasieks didelį efektą vienu smūgiu: atims iš Maskvos strategiškai svarbų pusiasalį, parodys Kremliaus bejėgiškumą, suduos moralinį smūgį okupantui, kuriam po Krymo praradimo bus sunku išsilaikyti Donbase.
Esą tik taip šiuo metu Ukraina gali nugalėti, o Donbasas grįš vėliau. Tai gali įvykti jau šią vasarą. Tačiau visi turi suprasti, kad Krymas yra lemiamas veiksnys.
„Reikia išsikelti tokią užduotį, nes rezultatas bus Ukrainos nesugebėjimas išmaitinti milijonų Azijoje, Afrikoje ir Lotynų Amerikoje. O milijonai Ukrainos pabėgėlių bus priversti likti Europoje, nes neturės kur grįžti. Taigi svarbu priimti teisingus sprendimus, kurie būtų pagrįsti ne emocijomis, o praktiškumu“.
Generolo įspėjimas apie pasauliui gresiančią pabėgėlių jūrą, racionalų karo resursų planavimą ir panaudojimą, skubų priešakinės ginkluotės suteikimą demonstruoja, kad taip mąstome ne mes vieni. Matydami, kaip Ben Hodges frazės instaliuojamos į Vakarų valstybių vadovų lūpas, tikimės, kad šie žodžiai pakeis ir jų mąstymą. Apgailestaujame, kad šiuo metu už mūsų likimus atsakingos baikščios, dėl savo šlovės ir baldų drebančios politikierių kinkos aptemdo jų gebėjimą matyti kelią iš aklavietės.
Kelias visuomet yra. Tik aklasis jo nemato. Tai ne tikras aklumas, o baimės padarinys. Taip vadinami mūsų lyderiai bijo. Bijo mirti, bijo prarasti visuomeninę, materialinę padėtį, kuri šiandien didesnė vertybė nei moraliniai principai ar dešimt Dievo įsakymų. Drebantys vadai niekuomet nežengs žingsnio pirmi, net jei pergalė pasiekiama ranka, nes juos stingdo klaiki, primityvi baimė. Putinas tai žino. Ir tai yra didžioji mūsų civilizacijos nelaimė.
Kinija didina savo gynybos biudžetą iki 7,2 proc. (224 mlrd. JAV dolerių) ir jis bus kiek didesnis nei praėjusiais metais. Tuo pačiu Pekinas užsibrėžė oficialų „maždaug 5%“ ekonomikos augimo tikslą 2023 m., siekdamas atgaivinti antrą pagal dydį pasaulio ekonomiką po metus trukusios stagnacijos.
Operacinis lygmuo
Ukrainos daliniai organizuotai traukiasi iš Bachmuto. Esą naudojama taktika, taikyta traukiantis iš Lysičiansko ir Severodonecko, kuomet „aršus pasipriešinimas“ buvo tik imituojamas, o rusai įsiveržė į seniai apleistas teritorijas.
Pranešama, jog tarp aukščiausios karinės Rusijos vadovybės dėl didelių nuostolių ir nesėkmių, prasidėjo konfliktas. Esą nesutarimai paaštrėjo po to, kai gynybos ministras Sergejus Šoigu ėmė reikalauti užimti Vuhledarą.
Mūsų giliu įsitikinimu, tai eilinė Kremliaus psichologinė operacija, kurios tikslas sumažinti ukrainiečių karių budrumą ir rasti „kaltą“ dėl nesėkmingo rusų armijos puolimo. Po šio ėjimo paprastai seka imitacinė rokiruotė – vieno generolo pakeitimas kitu, vieno veido paslėpimas kitu. Tai greičiausiai ir įvyks artimiausiu metu.
Jungtinės Karalystės Gynybos ministerijos teigimu, „artimos kovos“ suaktyvėjimas prie Bachmuto rodo, kad Rusijai trūksta ginkluotės. Esą Rusijos kariams įsakoma šturmuoti ukrainiečių betoninius įtvirtinimus apsiginklavus tik „šaunamaisiais ginklais ir kastuvėliais“.
Kastuvėliai ir automatiniai ginklai – ak kaip netoli nueita nuo Pirmojo pasaulinio karo algoritmo.
Per šešis mėnesius Didžioji Britanija su partneriais parengė daugiau nei 10 000 ukrainiečių naujokų kovoti pagal NATO standartus. Tikimės, jog iš šių kariškių išaugs sumanūs karo vadai, kurie Ukrainoje galutinai palaidos rusišką kovos stilių ir taktiką
Taktinis lygmuo
Praėjusią parą Ukrainos kariai atrėmė 95 rusų atakas.
Teroristinės Rusijos pajėgos ir toliau pažeidinėja tarptautinės teisės normas, artilerija smogiant ir apšaudant civilius objektus bei namus, mėginant sunaikinti kritinę Ukrainos infrastruktūrą.
Rusijos okupantai sudavė 31 oro ir 8 raketų smūgius bei surengė daugiau nei 70 apšaudymų iš salvinių raketų sistemų.
Driskiai okupuotose teritorijose elgiasi kaip mongolų ordų palikuonys, išnaudodami vietos gyventojus kaip vergus. Volnovachos mieste (Donecko sritis) okupantai vietos profesinėje mokykloje įkūrė sugedusios karinės technikos remonto bazę, versdami studentus dirbti už ačiū.
Praėjusią parą Ukrainos karinės oro pajėgos sudavė 12 smūgių į okupantų koncentracijos židinius, raketų ir artilerijos daliniai pataikė į 3 vadavietes, 4 driskių koncentracijos vietas ir priešo oro gynybos sistemą.
Per dieną oro gynybos pajėgos nušovė 5 bepiločius orlaivius.
**********