2025-01-08, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Penki šimtai aštuoniasdešimt devintoji (spalio 5) diena

Locked N’ Loaded

Dar vienas agresoriaus karo nusikaltimas – Kharkiv srityje rusai raketa smūgiavo Groza gyvenvietei, 49 gyventojai žuvo. Tuo pačiu, agresoriaus pajėgos atakavo taikinius prie Myrhorod (Poltava sr.). Sunku pasakyti kuom smūgiavo (raketa/dronu – savižudžius), tačiau tikėtinas šios atakos taikinys – apylinkėse esantis karinis oro uostas.

Tuo tarpu, WSJ žiniomis rusijos Juodosios jūros laivynas paliko Krymą, laivai perdislokuoti į kitus agresoriaus jūrų uostus. Priminsime, kad po rugsėjo pirmoje pusėje surengto Ukrainos pajėgų smūgio Sevatopol, okupantai buvo atitraukę visus „Kilo“ klasės povandeninius laivus. Dabar slides tepė likusios geldos: https://www.wsj.com/…/russia-withdraws-black-sea-fleet… .

📌 Luhansko kryptis.

📍 Svatove. Be pakitimų.

📍 Kremina. Rusai tęsia puolimo operacijas prie Makiivka. Ukrainos pajėgos įsitvirtinusios abejuose Zherebec upės krantuose ir kontroliuoja svarbiausias aukštumas. Fiksuojama, kad rusai koncentruoja manevrinius vienetus ir rengiasi atakuoti ruože į pietryčius nuo Makiivka, t. y. bandys užimti ir įsitvirtinti čia esančiose kalvose. Tiesa, rusai bijo Ukrainos artilerijos ir FPV dronų, dėl ko labai atsargiai naudoja savo artileriją. Atitraukė ją toliau nei įprasta, išskaidė pabūklus. Dėl to, neabejotinai kentės agresoriaus artilerijos smūgių tikslumas ir ugnies koncentracija. Kas nutinka, kai rusų manevriniai vienetai neturi dominuojančios persvaros ugnimi mūsų skaitytojai jau žino.

📍 Lysychansk. Be pakitimų.

📌 Donecko kryptis.

📍 Bakhmut.

📎 Šiaurinis flangas. Agresorius surengė keletą lokalių atakų Hrihorivka link, tačiau patyręs nuostolių buvo priverstas atsitraukti.

📎 Pietinis flangas. Rusų problemos tęsiasi. Jų vienetai prikaustyti Klishiivka – Andriivka ruože, ukrainiečiai intensyvina artilerijos smūgius Kurdiumivka ir Ozaranivke, taip pat apšaudo objektus rusų gynybos gilumoje esančiame kelyje Bakhmut – Opytne – Odradivka – Mykolaivka Druha – Horlivka. Laukiam naujienų.

📍 Avdiivka – Mariinka. Tęsiasi susidūrimai šiauriniame Avdiivka flange, prie Opytne ir Mariinka ruože. Agresorius patvirtina ukrainiečių pasistūmėjimą no mans land prie Nevelske. Tai įtakos rusų bandymus pulti link Pervomaiske, kadangi dabar Ukrainos gynėjai grasina šia kryptimi puolančių rusų vakariniam flangui.

📍 Vuhledar. Be pakitimų.

📌 Zaporizhia kryptis.

📍 Orihiv. Agresorius vėl pabandė nukirsti Robotyne pleištą rytiniame flange, tačiau Ukrainos pajėgos šias rusų atakas atmušė. Savo ruožtu, ukrainiečiai įsitvirtina vakar atsiimtose pozicijose prie Novoprokopivka. Ukrainos vienetai stipriai spaudžia rusus prie Kopani, tai soc. tinkluose patvirtina ir agresorius. Jis taip pat praneša apie nuolat vykstančias ukrainiečių pajėgų rotacijas. Rusai tuom pasigirti negali.

📍 Velyka Novosylka. Agresorius suintensyvino operacijas Rivnopil link (vakarinis flangas). Jam pavyko pasistūmėti link vandens kliūčių, tikėtina jis siekia čia išplėsti savo placdarmą ir užimti gynybą. Rytiniame flange rusai taip pat aktyvūs. Tiesa, jų atakos Zolota Niva link nebuvo sėkmingos.

📌 Pietų kryptis.

📍 Agresorius tikėtina iš Krymo surengė dar vieną dronų – savižudžių ataką. Iš 29 Shahed dronų ukrainiečiai virš Odesa, Mykolaiv ir Krivyi Rih numušė 24 dronus.

📍 Ukrainos pajėgos toliau aktyvios Dniepro upės salose, okupantų pajėgos pripažįsta, kad negali užkirsti kelio ukrainiečių rotacijoms ir aprūpinimui. Tiesa, rusai stengiasi kaip tik gali, aktyviai dirba jų aviacija ir artilerija. Ukrainos gynėjai skolingi nelieka – kairiajame krante sunaikino rusų tanką T90 (https://t.me/ButusovPlus/5342). Agresorius soc. tinkluose ir toliau aktyviai diskutuoja apie artėjantį ukrainiečių išsilaipinimą kairiajame Dniepro krante ir/ar Kryme. Teigiama, kad Ochakiv pastebėti ukrainiečių jūrų pėstininkų brigadų vienetai. 🤔

*********

Gali būti tekstas vaizdas

Iranietiškai rusiškų dronų liekanos

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas 

KINIJA ŽAIDŽIA ITIN PAVOJINGĄ ŽAIDIMĄ (2023 10 05)

Geopolitinė padėtis

Vašingtonas mano, kad Pekinas vis labiau stengiasi pakeisti pasaulinį požiūrį į Kiniją. Tam jis kasmet išleidžia milijardus dolerių.

Praėjusią savaitę JAV Valstybės departamentas pirmoje tokio pobūdžio ataskaitoje išdėstė Pekino taktiką ir metodus, kuriais komunistų begemotai formuoja viešąją nuomonę. Joje minimas turinio įvairiose žiniasklaidos priemonėse pirkimas, netikrų žmonių, surežisuotų įvykių kūrimas tam, kad būtų galima skleisti konkrečias, iš anksto sugalvotas ir numatytas žinias ir naratyvus bei nepalankių atsiliepimų blokavimas ir trynimas.

58 puslapių ataskaitą paskelbusi Valstybės departamento agentūra „Global Engagement Center“, kuriai pavesta kovoti su užsienio propaganda ir dezinformacija, perspėjo, kad Pekino informacinė kampanija ilgainiui gali paveikti sprendimų priėmimą visame pasaulyje ir pakenkti JAV interesams.

„Nekontroliuojamas (Kinijos vyriausybės) manipuliavimas informacija gali daugelyje pasaulio vietų sumažinti laisvę reikšti Pekinui kritišką nuomonę“, – sakė centrui vadovaujantis Jamie Rubin. Pasak jo, Pekino pastangos gali „pakeisti pasaulinį informacinį kraštovaizdį ir pakenkti Jungtinių Valstijų, jų draugų ir partnerių saugumui bei stabilumui“.

„Nenorime, kad mūsų pasaulyje atsirastų orveliškas faktų ir fikcijos mišinys“, – sakė jis. „Tai sunaikins saugų taisyklių ir teisių pasaulį, kuriuo remiasi Jungtinės Valstijos ir didžioji pasaulio dalis.“

Kinija iš karto pasmerkė ataskaitą, pavadinusi ją „savaime dezinformacija, nes ji iškraipo faktus ir tiesą“.

„Iš tikrųjų tai JAV sugalvojo pasaulinę informacinę erdvę paversti ginklu“, – pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerija. Ji pavadino Valstybės departamento agentūrą „dezinformacijos šaltiniu ir „suvokimo karo“ valdymo centru“.

Kinijos ambasados Vašingtone atstovas spaudai Liu Pengyu rašytiniame pareiškime teigė, kad ataskaita yra „tik dar viena priemonė, kuria siekiama sulaikyti Kiniją ir sustiprinti Amerikos hegemoniją“.

Iš tiesų, nuolat jums primindami, rodydami, aiškindami apie Kremliaus informacines operacijas, propagandos išpuolius, jų tikslus, atskleisdami Maskvos naratyvus ir analizuodami jų priežastis bei pasekmes, mes nepelnytai gal kiek palikome nuošalyje Kiniją.

O Kinija ir jos siekis dominuoti pasaulyje, kontroliuoti geopolitines tendencijas bei kurti dvipolį, kurio vienoje pusėje būtų silpni, susiskaldę globalūs Vakarai, egzistuojantys tik kaip Kinijos ir jos satelitų rinka, ir likęs šalių konglomeratas, pajungtas „Didžiajai Kinijai“, nustatančiai ir formuojančiai žaidimo taisykles, yra daug didesnė grėsmė, tik sunkiai įžiūrima plika akimi, nei teroristinės Rusijos gelžgaliai ir kreivadančiai ordų trogloditai.

Sprendimų priėmėjai ir politiniai lyderiai Vakaruose, išnešti į priekį minios, tos pačios, kuri juos ir nulipdė, sudėliojo, apkaišė lozungais ir išstūmė iš savo tarpo į priekį, grėsmę suvokia labai tiesiogiai. Bet netgi matydami nesibaigiančias žudynes Ukrainoje, raketas ir dronus, smogiančius į vaikų darželius, bažnyčias ir ligonines, jie ilgą laiką nesugebėjo patikėti tuo, ką mato, kad Rusija yra teroristinė valstybė, tiesiogiai grasinanti regiono geopolitiniam stabilumui ir visų mūsų saugumui.

Kaipgi jie gali „pamatyti“ Kinijos drakono letenas, ištiestas į jų baldus ir bankų sąskaitas, jei Pekino tankai nedarda Eliziejaus laukais, o naikintuvai neraižo lietingo Briuselio dangaus?

Kinija žaidžia itin pavojingą žaidimą. Jis dvigubai pavojingas tuo, kad „ant smūgio“ yra išvesta Rusija, ji naudojama kaip masalas, baubas ir visų Vakarų bėdų sprendimo raktas. Pekinui tai – dėmesio nukreipimas, apgaulė, manevras apie kuriuos savo „Karo mene“ paprastai ir labai tiesiai aprašė Sun Tzu.

„Būdami kupini jėgų, laukite nuvargusių, būdami sotūs, laukite badaujančių“, – kadais rašė jis.

Jo žodžiai ir išmintis iki šių dienų Kinijai yra įkvėpimo ir mokymo šaltinis, elgesio visuose – strateginiame, operaciniame ir taktiniame – lygiuose pavyzdys.

Reikšmingi postūmiai

Rusijos priešlėktuvinė gynyba numušė 31 Ukrainos bepilotį lėktuvą per Kyjivo pajėgų suderintą naktinę ataką pasienio regionuose, trečiadienį pranešė Rusijos karo ir prievartos ministerija. Kiek iš tiesų dronų buvo numušta, neaišku, tačiau tai, kad vis daugiau jų pasiekia driskių karinius objektus pačioje Rusijoje yra geras ženklas.

Tuo tarpu Jungtinės Karalystės žvalgyba mano, kad Rusija gali atakuoti civilinę laivybą Juodojoje jūroje, Ukrainos uostų prieigose paleisdama jūrines minas. Kremliaus tikslas yra nepasikeitęs nuo pat plataus masto invazijos pradžios – kariauti visais įmanomais frontais, kariauti hibridinį karą, energetinius resursus, maistą – grūdus išnaudojant kaip ginklą. Karo nusikaltėliai Maskvoje mato, kad nors ir nedideliu srautu, bet grūdai iš Ukrainos juda į badaujančias Afrikos šalis, o Putino chuntai būtina ne tik išlaikyti ten Rusijos įtaką, bet ir priversti jų gyventojus pajudėti Europos Sąjungos sienų link.

Ukrainos pajėgos per pastarąją parą tęsė puolamuosius veiksmus netoli Bachmuto ir Zaporižės srities vakaruose bei šiek tiek pasistūmėjo į priekį.

Ukrainos pajėgos tęsė antžemines atakas prie geležinkelio linijos tarp Kleščivkos ir Andrijivkos (į pietvakarius nuo Bachmuto), o pietuose šiek tiek pasistūmėjo į rytus nuo Novoprokopivkos (5 km į pietryčius nuo Robotynės).

„Bloomberg“ praneša, kad Vokietija perduos Ukrainai papildomą oro gynybos įrangą, kad būtų apsaugoti Juodosios jūros ir Dunojaus uostai, per kuriuos eksportuojami grūdai. Ketinama perduoti vieną oro gynybos sistemą IRIS-T ir daugiau kaip 12 oro gynybos sistemų „Gepard“. Šios priemonės turės užtikrinti pietine Ukrainos pakrante Rumunijos kryptimi vykstančių krovinių apsaugą.

Trumpai

JT ataskaitoje apie žmogaus teises Ukrainoje padėtas taškas teroristinio išpuolio Volnovachos įkalinimo kolonijoje Nr. 120 netoli Jelenivkos, istorijoje. JT galutinai paneigė Rusijos teiginį, kad į koloniją Jelenovkoje „pataikė HIMARS“. Išvadoje rašoma, kad likusio kraterio dydis ir pažeidimo spindulys nėra būdingi HIMARS šaudmenų pažeidimui.

Vengrijos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad jo šalis ir toliau blokuos karinę pagalbą Ukrainai, nepaisant neseniai Kyjivo priimto sprendimo išbraukti Vengrijos banką iš Ukrainos karo su Rusija rėmėjų sąrašo.

Užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto sakė, kad pirmadienį Ukrainos nacionalinės korupcijos prevencijos agentūros priimtas sprendimas išbraukti „OTP Bank“ iš sąrašo buvo „žingsnis teisinga linkme“, tačiau jis leido suprasti, kad Vengrija, prieš keisdama savo požiūrį į Ukrainą bet kokioje tarptautinėje aplinkoje, reikalauja papildomų garantijų.

Kai nori mušti šunį, lazdą visuomet surasi (jokiu būdu nemuškit šuns, apskritai, negali nieko mušti, nebent tik išvanot šonus driskiams, atėjusiems be kvietimo į svečius prievartaut, degint ir žudyt).

Vakar, praėjus kelioms valandoms po to, kai Turkijos užsienio reikalų ministras perspėjo, kad Turkija smogs šios kovotojų grupuotės pozicijoms Sirijoje ir Irake, keršydama už Ankaroje anksčiau šią savaitę įvykdytą savižudžio sprogdintojo išpuolį, Turkijos karo lėktuvai pradėjo naują antskrydžių prieš kurdų kovotojų taikinius Irake seriją.

Po rekordiškai karštos vasaros, rugsėjį atšilimas dar labiau pablogėjo, nes Žemė pasiekė naują normalios temperatūros viršijimo rekordą, ketvirtadienį pranešė Europos klimato agentūra.

Praėjusio mėnesio vidutinė temperatūra buvo 0,93 laipsnio Celsijaus už 1991–2020 m. rugsėjo mėnesio vidurkį. Tai šilčiausia mėnesio virš vidurkio riba per 83 metus, kai Europos kosmoso agentūros „Copernicus“ klimato kaitos tarnyba vykdo stebėjimus.

„Tai tiesiog pribloškia, – sakė „Copernicus“ direktorius Carlo Buontempo. „Tokio mėnesio per visą mūsų istoriją dar nėra buvę.“

Ir bus tik blogiau, nes žmoniją valdo Godulys, Kvailumas ir Savanaudiškumas.

Lietuvoje

„Resonance consultancy“, vieni iš lyderių turizmo, nekilnojamojo turto ir ekonominės plėtros srityse, iš daugiau kaip 400 pasaulio miestų atrinko 21. Vertintojai sako, kad miestai yra mūsų visų ateitis, todėl jie kasmet sudaro geriausių pasaulio miestų sąrašą.

Sudaryti geriausių pasaulio miestų reitingą – nelengva užduotis, tačiau „Resonance consultancy“ analitikai remdamiesi 23 veiksniais, formuojančiais miesto įvaizdį ir suskirstytais į šešias skirtingas kategorijas, įvertino kiekvieno miesto konkurencingumą.

Atsižvelgta į miesto gamtos ir užstatytos aplinkos kokybę, miesto saugumą, kultūrinį paveldą, imigracijos lygį, biurus, net interneto prieinamumą ir greitį.

Kaip manote, ar pateko bent vienas Lietuvos miestas į sąrašą?

Deja, ne. Tarp Londono, Paryžiaus ir Niujorko, Europos G-taškui neliko vietos. Matyt, skambi reklama ir „žinomumas“ šia prasme labai išmanus ir sąmojingas pasirodė tik mūs kaimuko marketingo asams.

Ir nors TV dėžučių reklama sako, kad įvaizdis, o ne troškulys yra viskas, realiame gyvenime yra atvirkščiai.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt aštuntoji (sausio 6) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius Ukrainos teritoriją atakavo dviem raketomis Kh59 ir 128 dronais Shahed ir dronais –...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt septintoji (sausio 5) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukraina surengė smūgius agresoriaus teritorijoje. Vėl atakuotas Milerovo karinis oro uostas (Rostov prie Dono sritis)....

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt šeštoji (sausio 4) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Jūsų dėmesiui – gruodžio mėnesio apžvalga. Tarptautinis frontas Visą mėnesį toliau vyravo strateginė nežinomybė dėl tolimesnės karo...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt penktoji (sausio 3) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius Ukrainos teritoriją atakavo 93 dronais Shahed ir dronais – masalais. Ukrainiečiai numušė 60...