2025-01-04, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Penki šimtai septyniasdešimt antroji (rugsėjo 18 ) diena

Be komenarų

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

TERORISTUS REIKIA STABDYTI GRASINIMU SUNAIKINTI

Geopolitinė padėtis

Italijos Lampedūzos salą užplūdo migrantai iš Afrikos. Per tris dienas saloje, kurioje yra 5000 vietinių gyventojų, atsirado daugiau kaip 8 000 nekviestų atvykėlių. Italijos Raudonasis Kryžius šeštadienį pranešė, kad priėmimo centre, skirtame 400 žmonių, jų yra maždaug 2 500. Šiais metais į Italiją jau atvyko beveik 126 000 migrantų, o tai yra maždaug dvigubai daugiau nei 2022 m. tuo pačiu laikotarpiu.

Dėl kritinės situacijos saloje apsilankė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. Ji pripažino, kad šis klausimas yra „europinis iššūkis ir jam reikia europinio atsakymo”. Italų premjerė Giorgia Meloni pareiškė, kad imigrantai Italijai daro „nepakeliamą spaudimą”. Pranešama, jog jau yra miręs naujagimis, 41 migrantas nuskendo. Yra teigiančių, kad migrantus reikia išsiųsti į europinę Italijos dalį, tačiau panašu, kad tai taps kiekvienos ES šalies problema.

Apie migrantų pavojų ir būtinas priemones sakėme prieš jų antplūdį iš Baltarusijos. Apie nelegalų, išjudintų Rusijos sukeltos bado krizės, invaziją į Europą skelbėme keletą kartų, kviesdami reaguoti nedelsiant. Dabar „guminei“ Europai gresia šimtai tūkstančių pabėgėlių, tačiau labai gali būti, kad jų netrukus bus dešimtys milijonų ir tai yra problema, kurią reikėjo spręsti vakar. Tuo tarpu klerkai laukia, kol krizė užgrius ant galvų visu baisumu, ir tada bus sukamos galvos, ką daryti.

O kaip į tai reaguoja Lietuva, kurią ši migrantų krizė taip pat galimai palies? Ogi niekaip. Lietuvos politinio olimpo strategija – nerodyti nereikalingų iniciatyvų, pasikliauti partneriais, tskant, plaukti pasroviui ir labai išmintingu veidu pareikšti, kad „nereikia kelti panikos“. Tyliai, ramiai, saugiuose (ar tikrai?) valstybės tarnybos užutekiuose.

Bus migrantai – reaguosim. Bus karas – kariausim.

Mums nepriimtina galvą smėlyje įkišusio stručio politika, kuris priešui bando spirti tik tuomet, kai jis jam jau iškandęs užpakalį. Pati teisingiausia būtų Izraelyje priimta pilietinio pasipriešinimo doktrina, kuomet kiekvienas pilietis nori, moka ir gina savo šalį. Izraelyje jokios panikos nėra. Priešingai – kolektyvinio skruzdėlyno gynybos principas suteikia žinojimo ir saugumo jausmą. Lietuva taip pat užsibrėžusi pasiekti kur kas didesnį pilietinės gynybos ir sąmoningumo lygį, tačiau apie tai greičiausiai bus kalbama po rinkimų. Dabar politikai dalins gero gyvenimo, augančių atlyginimų makaronus, šypsenas, stengsis nekalbėti apie problemas ir gresiančius pavojus.

Į Rusijos sukeltas krizes derėtų reaguoti taip, kaip į Maskvos ir Pchenjano draugystę sureagavo Pietų Korėjos prezidentas Yun Seok-yol. Šalies vadovas pagrasino, kad Šiaurės Korėjos branduolinis smūgis reikštų Pchenjano „režimo pabaigą”.

„Mūsų šalys, Pietų Korėja ir JAV, dar kartą patvirtino, kad bet koks Šiaurės Korėjos branduolinis išpuolis sulauks greito, triuškinančio ir ryžtingo atsako, kuris lems režimo pabaigą…”, – pareiškė Pietų Korėjos prezidentas.

Pietų Korėjos susivienijimo ministras Kim Yun-ho paragino Pchenjaną ir Maskvą nutraukti savavališką elgesį ir laikytis tarptautinių normų, įskaitant JT Saugumo Tarybos rezoliucijas.

Štai tokie įspėjimai ir grasinimai avansu sunaikinti priešą yra pats teisingiausias ir tiksliausias signalas nukvakusiems diktatoriams. Tik perspėjant ir smogiant prevencinį smūgį, galima sustabdyti teroristinio gaivalo siautėjimą.

O Rusijos invazija, panašu, vyksta ne tik Europoje, bet ir Afrikoje. Joje šiomis dienomis susikūrė trijų prorusiškų valstybių karinis blokas, reaguodamas į grėsmes iš užsienio. Vakarų Afrikos valstybės Malis, Nigeris ir Burkina Fasas, valdomos Maskvai palankių karinių chuntų, pasirašė susitarimą dėl karinio aljanso.

Susitarime numatyta, kad jį pasirašiusios šalys įsipareigoja ateiti viena kitai į pagalbą vidaus sukilimo ar išorės agresijos atveju. Jos planuoja padėti viena kitai individualiai arba kolektyviai, įskaitant ginkluotos jėgos panaudojimą.

Visiškas „copy paste“ iš Kremliaus suburtos Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos, kuriai priklauso Armėnija, Baltarusija, Rusija, Tadžikija, Kazachstanas, Kirgizija.

Dar vienas karinis perversmas įvyko Gabone, Nigeryje prancūzų ambasadorius laikomas įkaitu, o iš Burkina Faso Paryžiaus diplomatas buvo išmestas. Prancūzija visiškai prarado įtaką Afrikoje.

Kaip nutiko, jog pusantro tūkstančio prancūzų karių ir šalies diplomatai bei specialiosios tarnybos nieko negalėjo padaryti, o maždaug lygiai toks pat skaičius „Wagner“ kovotojų Nigeryje įvedė rusišką tvarką?

Vakarai paprasčiausiai nenori kariaut. Nepasirengę. Lepūs. Išgverę. Išplerę. Sriūbčiojantys lengvą vynelį, gerai pavalgę, nenorintys jokių sukrėtimų. Ordai tai pats geriausias metas tęsti invaziją.

Gerai, kad karinio – geopolitinio aktyvumo dar neprarado Jungtinės Valstijos. JAV kariai atvyko į Armėnijoje vykstančias taikdarių pratybas, tuo apstulbindami ir papiktindami Kremlių, kuris dešimtmečius buvo vienintelis buvusios sovietinės respublikos saugumo garantas. Nors pratybos yra nedidelės, jos yra naujausios iš serijos pratybų, kurias Rusijos užsienio reikalų ministerija pavadino „nedraugiškais veiksmais”.

Neseniai Armėnija pirmą kartą nusiuntė humanitarinę pagalbą Ukrainai, o jos parlamentas ketina ratifikuoti Tarptautinio baudžiamojo teismo Romos statutą – tai reiškia, kad šalis privalėtų suimti Rusijos fiurerį Putiną, jei šis įžengtų į šalį, kurią Rusija jau seniai laiko savo kiemu. Tai rodo, jog Armėnija slysta iš Maskvos gniaužtų į JAV glėbį. Ir tai yra nepaprastai gerai. Amerikiečių kariai prie Rusijos sienų yra labai stipri atgrasymo priemonė.

Tokiu būdu tęsiasi naujųjų laikų pasaulio padalijimas. Nepergyvenkit, Rusija savo smirdančia šikna neužtūps visų kontinentų ir valstybių. Vieną dieną ši šikna perplyš. Tai senos istorinės pamokos, kuomet kariaujant keliais frontais vienu metu, pralaimima visuose. Rusija iš jų niekaip nepasimoko.

Reikšmingi postūmiai

Nors per pastarąją parą įvyko 35 kariniai susirėmimai, driskiams nepavyko prasiveržti nei viena kryptimi.

Apie 80 gyvenviečių Charkivo, Luhansko, Donecko, Zaporižės ir Chersono srityse pateko į rusų artilerijos ugnį. Avdijivkos ir Šachtersko kryptimis Ukrainos gynėjai išlaiko iniciatyvą, spaudžia priešą, vykdo puolimą, metrą po metro atkovoja žemes.

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas Kyrylo Budanovas pareiškė, jog Ukraina pasirengusi atsakomiesiems veiksmams žiemą. Žvalgybos duomenimis, Rusija sumažino iš oro paleidžiamų sparnuotųjų raketų naudojimą, jas galimai kaupdama žiemai, atakoms prieš energetinę infrastruktūrą.

Tokiems atvejams Ukraina turi paruošusi atsaką. Smūgiai į Kremliaus energetinę infrastruktūrą, Maskvos rajonai be šildymo, elektros ir vandens yra tai, ko būtent Rusijai trūksta šaltą rusišką žiemą.

Trumpai

Suomijos prezidentas Sauli Niinisto pareiškė, jog visuotinio branduolinio karo pavojus vis dar išlieka. Suomių vadovas perspėjo Europos lyderius ir piliečius neužsisklęsti savyje ir neatmesti karo, kurį Rusija vykdo prieš Ukrainą, eskalavimo rizikos. „Esame labai jautrioje situacijoje. Net ir maži dalykai gali pakeisti situaciją ir, deja, į blogąją pusę. Tai yra didelio masto karo rizika. Branduolinio ginklo panaudojimo rizika yra milžiniška”, – sako suomių prezidentas.

Keistas skambutis. Dalis žodžių tarsi ištraukta iš girtuoklio Medvedevo lūpų, tačiau kitoje dalyje Suomijos vadovas ragina atidžiai stebėti karą Ukrainoje, nebūti įvykių nuošalyje.

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis pripažino, kad kontrpuolimas vyksta lėtai, tačiau Ukrainos kariai žengia į priekį. Jis pažymėjo, kad svarbu neduoti rusų okupantams atokvėpio.

„Tai sudėtinga situacija. Būsiu su jumis visiškai atviras. Mes turime iniciatyvą. Tai yra pliusas. Sustabdėme Rusijos puolimą ir pradėjome kontrpuolimą. Ir nepaisant to, jis nėra labai greitas. Svarbu tai, kad kasdien judame į priekį ir atlaisviname teritoriją. Turime išlaisvinti kuo daugiau savo teritorijos ir judėti į priekį, net jei tai mažiau nei pusė mylios ar šimtas metrų, turime tai daryti. Negalime suteikti Putinui atokvėpio”, – sakė jis. Kartu Zelenskis patikino, kad Ukrainos kariuomenė Vakarų ginklus naudoja tik Ukrainos teritorijoje.

Lietuvoje

Lietuvos žmones džiugina paskutiniai saulės ir šilumos bučiniai. Įdienojus – šviesu, šilta, paežerės ir paupiai nugulę tautiečiais ištisomis šeimomis, vandenyje knibžda baltašoniai ruoniai. Iš miesto pabėgusiam visuomet smagu, kai oras geras, o vanduo šiltas.

Kai toks geras savaitgalis, nesvarbūs ir naujausi NASA duomenys apie šių metų vasarą, kuri buvo karščiausia Žemėje nuo 1880 m. Birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiai kartu sudėjus buvo 0,23 laipsnio pagal Celsijų šiltesni, nei bet kuri kita vasara per visą NASA fiksuojamą laikotarpį ir 1,2 C šiltesni nei 1951-1980 m. vasaros vidurkis.

Ką reiškia tas vienas kitas laipsnis? Nesąmonė ir juokas. Tai šyla, tai šąla – viskas normalu, mano tūlas tautietis. Deja, nenormalu, net jei norėtumėm manyt, kad normalu. Tas vienas vienintelis laipsnelis yra kritinis mūsų žemės vandenynams, kurie šylant klimatui, patys šyla, neatlieka kondicionavimo funkcijų, vanduo rūgštėja, nyksta koraliniai rifai ir kita augmenija.

Nebenorime gąsdinti gamtos kataklizmais, tačiau kviečiame visus mus skaitančius gerbti ir tausoti kiekvieną gyvybę, esančią šalia mūsų. Mes nesame mus supančios gyvybės valdovai, mes esame tik jos dalis, negalinti išgyventi be kitų gyvybės rūšių ir formų.
*******

Protestuojanti minia Prahoje (šaltinis AP/Petr David Josek).

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

KĄ REIŠKIA KARINIS PUTINO IR KIMO SPEKTAKLIS

Geopolitinė padėtis

Du Azijos vladykos – Kim Jong Unas ir Putinas vakar maklinėjo po Rusijos gamyklas, gaminančias įvairius mirtį nešančius gelžgalius. Riebuilis Kimas labai susidomėjo Rusijos hipergarsinėmis raketomis „Kinžal” ir strateginiais, branduolinius užtaisus galinčiais nešti, bombonešiais. Tai buvo tikrai pompastiškas, 40 valandų senoviniu šarvuotu traukiniu pas Putiną dardėjusio, labiausiai pasaulyje ekonomiškai atsilikusios šalies diktatoriaus apsilankymas Rusijos Tolimųjų Rytų stotelėje. Šio susitikimo rezultatas – pasaulio žiniasklaidos kanalų cituojami Putinas, Šoigu, Kimas ir įvairialypiai vakarų šalių vadovų pasipiktinimai.

Ką reiškia toks viešas, demonstratyvus Azijos šalių (Rusija veidu pasisuko į Rytus) diktatorių pozavimas naikintuvuose, karinėse gamyklose, pabrėžtinas galios ir draugystės demonstravimas, apie tai atvirai informuojant pasaulį? Ar tai yra išprotėjusio, užspeisto į kampą Putino atsisukimas į dar labiau nučiuožusį Šė Korėjos diktatorių, kuris gali ryžtis karinei beprotybei? Du branduoliniai maniakai imasi „pasaulio pabaigos“ projekto?

Ne, minėti mulkiai ne maniakai ir tikrai nesiekia pasaulio pabaigos. Jie, o labiausiai Putinas, siekia psichologinio efekto. Trokšta, kad mes taip manytume ir drebėtume.

Mes norime, kad jūs suvoktumėte šio ir panašių Kremliaus ėjimų strategiją, kuri, visų pirma yra blefas, tiksliau – Vakarų šantažas. Putino gauja puikiai supranta, jog Vakarų pasaulio lyderiai šį susitikimą vertins kaip Maskvos atsigręžimą į užribinę, pavojingiausią pasaulio valstybę.

Taip, raketų Kremliui reikia, tačiau jei tik jų tereikėtų, sandoriai būtų daromi slaptai, iš toli ir per aplinkui. Tuo tarpu dabar „tautų draugystė“ ir diktatorių meilė pabrėžtinai viešinama ir eksponuojama visais įmanomais Kremliaus kanalais ir rakursais. Tai ne kas kita, kaip dar vienas šantažo įrankis, kurį Kremlius įjungia Vakarų valstybių lyderių moralinio stuburo perlaužimui – sankcijų panaikinimui, nuolaidoms dėl prekybos, eksporto ir finansinių ribojimų. Paprasčiau kalbant, Putinas sako štai ką: panaikinat dalį sankcijų arba mes prisidedam prie Šiaurės Korėjos branduolinės programos. Nenorit kalbėti su Maskva – ruoškitės karui su Pchenjanu.

Dviejų pasaulio nevykėlių cirką teisingai įvertino JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas Mark Milley, pareiškęs, jog Šiaurės Korėja gali padidinti artilerijos amunicijos tiekimą Rusijai jos karui prieš Ukrainą, tačiau esą tai vargu ar turės didelės reikšmės kariniams veiksmams. Pasak generolo Šė Korėja galbūt ir galės aprūpinti Maskvą senais sovietinių laikų 152 mm artilerijos sviediniais, tačiau tikrai ne greitai.

Kremlius šiomis dienomis didina spaudimą ir Europoje. Vakar tūkstančiai prorusiškos Čekijos opozicinių partijų šalininkų susirinko Prahoje protestuoti prieš šalies vyriausybę, kritikuodami ekonominį kursą ir karinę paramą Ukrainai. Skelbiama, jog proteste dalyvavo apie 10 000 žmonių. Dirbantys pagal SVR paruoštukus išsitraukė ir naftalinu prasmirdusią kovido kortą; čekų policija sulaikė asmenį, pasipuošusį karinės grupuotės „Wagner” skiriamuoju ženklu.

Visas siaubo-baubo paketas kaip ant delno.

Reikšmingi postūmiai

Ukrainiečių kariuomenė intensyviai atakuoja Tokmaką, kuris yra viena pagrindinių proveržio krypčių. Rusai, patirdami spaudimą pietuose, permeta karinius dalinius iš Bachmuto į Zaporižės kryptį.

Fronto linijoje įvyko 30 karinių susirėmimų.

Šiąnakt Rusijos okupantai raketomis apšaudė Charkivą. Mieste griaudėjo sprogimai. Tai jau antras miesto apšaudymas paros bėgyje. Yra žuvusiųjų ir sužeistųjų, sugriauta 15 pastatų.

Trumpai
Prieš ES traukinį su šakėmis iššoko dar vienas vladyka – R. T. Erdoganas. Turkijos valdytojas, pasimokęs iš Putino, ėmėsi šantažo ir pareiškė, jog Ankara gali „išsiskirti” su Europos Sąjunga.

Mes esame visomis keturiomis už šias skyrybas, nes Turkijos ir Europos vestuvių dar nebuvo, o jos greičiausiai ir neįmanomos su šalimi, kuri neturi nieko bendra su lygiomis žmogaus teisėmis ir kitomis demokratijos vertybėmis.

Antra vertus įžūlusis Tayyipas mūsų jau nebestebina, nes jis yra vakarietiškos moralės, „biški kariaujam, biški prekiaujam“, paremtos naudos ir komforto antifilosofija produktas. Jei Vakarai siekia saugumo ir naudos, susimokėdami už karą pinigais, „truputį“ gautais iš priešo ir virstančiais ukrainiečių krauju, tai Turkijos valdovas atvirai siekia sau išpešti naudos ir iš Rusijos, ir iš JAV, ir iš ES, ir iš paties velnio. Naudos, komforto ir dvigubos moralės klestėjimo laikmetis.

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, jog „labai gerai sutaria” su Rusijos fiureriu. „Aš gerai sutariau su Putinu, labai gerai sutariau. Ir tai yra geras dalykas. Tai nėra blogas dalykas. Jis turi 1 700 branduolinių raketų. Tai taip, gerai, kad randame bendrą kalbą – tai gerai”, – vapalioja politinių JAV „Žvaigždžių duetų“ atlikėjas.

Buvęs JAV prezidentas taip pat pakartojo, kad jis būtų galėjęs užkirsti kelią karui, nes būtų galėjęs Putiną ir Zelenskį susodinti į vieną kabinetą.

Didelis klausimas ar Trumpas kalba tai, ką galvoja, ar tai, ką jam diktuoja masių valdymo algoritmai. Bet kuriuo atveju, masės – pati pavojingiausia ir destruktyviausia šiuo metu pirmosiose teatro eilėse įsitaisiusi publika.

Nuo šiandien Rusijoje registruotiems automobiliams draudžiama įvažiuoti jau ir į Lenkiją. Europos greitkeliuose bus tvarkingiau, degalinėse nesigirdės rėkaujančių „didžiosios tautos“ atstovų.

Rusijos Dūmoje pateiktas pasiūlymas uždaryti sieną, neįsileidžiant Europos valstybių automobilių, atsakant į naujausias Europos šalių sankcijas. Krenč iš juoko. Mes labai, labai skubame ir tiesiog veržte veržiamės į Maskolijos konclagerį.

Iki metų pabaigos Ukraina daugiau nei 120 kartų padidins kariuomenei skirtų bepiločių orlaivių gamybą, pranešė Ukrainos inovacijų, švietimo, mokslo ir technologijų plėtros, skaitmeninės transformacijos ministras Mychailas Fiodorovas.

„Dronų armijos“ projektas mums žiauriai patinka. Mes jau matome sproginėjančius lėktuvus, karinius laivus, kuro sandėlius, karines bazes ir degantį Kremlių.

„Dronų armija“ – labai teisingas strateginis sprendimas.

Lietuvoje
Dūminių pirkių provaikaičių kaimuky įsisiūbuoja rinkimai. Į „aptvarą“ metami pirmieji kompromatai, gaudomas kiekvienas nusikalbėjimas, pykčio protrūkis.

Rinkimai yra nuostabus metas, kai politikų mentalitetas ir dvasinis bei moralinis veidas išryškėja dienos šviesoje. Tokiu metu aiškiai pasimato dvi pagrindinės didžiųjų politikų ydos: pataikavimas miniai ir spjaudymas ant paprastų žmonių. Politinė panieka kitaminčiams, tuštybė, „didybė“ byloja, deja, ne apie politinį stuburą ir išmintį, o apie tokį pat prasčiokiškumą, kuris yra dvasiškai skurdesnis už pačių žeminamųjų paprastumą.

Tai rodo, jog prakutęs politikierius – vakarykštis prasčiokas. Ir kuomet užsimaskavęs prasčiokas visais įmanomais būdais stengiasi rodyti savo pranašumą, išskirtinumą niekinti „dūminėje pirkioje“ likusius tautiečius, pastarieji tą kiauriai permato.

Mes kalbame ne tik apie eilinius išrinktuosius, bet apie lyderius, katruos galime suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Ir kiek tokių paprastam žmogui, o ir eiliniam politikui ar verslininkui nepasiekiamų nevykėlių sėdėjo limuzinuose su švyturėliais, katrie po rinkimų tapo sena, užmiršta ir niekam nereikalinga dūlančia šluota.

Šiandien esi ant pjedestalo, apkaišiotas paramos pagalvėm, pataikūnų liaupsėm, pasiūlymais; ryt esi niekas, pro kurį, kaip pro tuščią vietą, praeis ir žurnalistas, ir turgaus bobutė, ir net šuo patingės aploti.

Nieko nėra amžina. Viskas labai laikina.

*******

Ukrainos kariai sunaikino Rusijos sunkiųjų raketų paleidimo sistemą netoli Kamiankos Zaporožės regione (defence-blog.com/)

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas.

LUKAŠENKA IEŠKO DARBO

Geopolitinė padėtis

Vakar du diktatoriai, kurių rankos iki alkūnių mirksta kraujyje, susitiko Juodosios jūros kurorte Sočyje. Rusijos fiureris Putinas neva skubėjo informuoti apsišaukėlį Baltarusijos prezidentą A. Lukašenką apie diskusijas su Šė Korėjos vaduku,“taip pat paliesti opiausią klausimą – padėtį Ukrainoje”. Bulvių kolūkio pirmininkas pozavo Kremliaus fotografams ir sakė, kad „galėtume pagalvoti apie trišalį bendradarbiavimą”, ir pridūrė, kad „mano, kad ir Baltarusijai būtų galima rasti šiek tiek darbo”.

Tiesiog nuostabu. Trys atsilikusios, izoliuotos, režimų valdomos valstybės, labiau panašios į konclagerius, ieško ką dar galėtų sugriauti, nužudyti, sudeginti pasaulyje.

Kol du karo nusikaltėliai kalbėjosi prie jūros pietuose, Šė Korėjos kalėjimo prižiūrėtojas Kimas tęsė savo kelionę po Rusiją ir apsilankė lėktuvų gamykloje Komsomolske prie Amūro, kur apžiūrėjo naujausius Rusijos naikintuvus. Šiandien jis turėtų atvykti į Rusijos Vladivostoko uostą, kur tyrinės Rusijos Ramiojo vandenyno laivyno karines geldas ir – koks siurprizas – apsilankys universitete.

Kimas toliau demonstruoja, kad jam labai įdomi Rusijos karinė technika, kurios dar nesunaikino ukrainiečiai fronte, o Putinas toliau šaiposi iš JT sankcijų sakydamas, kad „mes niekada nieko nepažeidžiame ir šiuo atveju neketiname nieko pažeisti”, turėdamas galvoje JT draudimą Šė Korėjai tiekti ginklus.

Tuo tarpu ES vakar nepratęsė draudimo importuoti žemės ūkio produkciją iš Ukrainos pastarajai pažadėjus imtis priemonių eksporto į kaimynines šalis kontrolei sugriežtinti. ES prekybos komisaras Valdis Dombrovskis pareiškė, kad ES šalys turėtų susilaikyti nuo vienašališkų priemonių prieš Ukrainos grūdų importą, tačiau Lenkija, Slovakija ir Vengrija nedelsdamos į tai sureagavo ir pačios įvedė apribojimus Ukrainos grūdų importui. Jos ir toliau leis tranzitu gabenti ukrainietišką produkciją.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis palankiai įvertino ES sprendimą toliau nepratęsti Kyjivo grūdų eksporto draudimo, tačiau sakė, kad jo vyriausybė reaguos „civilizuotai”, jei ES valstybės narės pažeis ES taisykles.

Keistas šis XXI amžiaus karas. Truputį kariaujama, truputį prekiaujama, truputį deramasi, truputį pykstamasi, truputį šypsomasi. Galėtų būti visai neblogas holivudinis filmas, jei ne tie žūstantys vaikai Ukrainoje.

Reikšmingi postūmiai

Driskiai nesėkmingai bandė pralaužti gynybą Bachmuto ir Marijinkos kryptimis, o per pastarąją parą įvyko 24 kariniai susirėmimai. Ukrainos gynybos pajėgos tęsia gynybines operacijas Ukrainos rytuose ir pietuose, puolamąją operaciją Melitopolio kryptimi ir puolamuosius veiksmus Bachmuto kryptimi.

Okupantai sudavė 59 smūgius iš oro ir 36 kartus apšaudė iš daugkartinių raketų paleidimo įrenginių , paleido 17 „Shahed-136/131” tipo bepiločių orlaivių, kuriuos visus sunaikino Ukrainos priešlėktuvinė gynyba.

Ukrainos eksperimentinis jūrinis dronas „Morskyi Maliuk” sėkmingai atakavo driskių raketinį laivą „Samum” prie įplaukos į Sevastopolio įlanką. Kaip praneša šaltiniai, dronas pataikė į Rusijos laivo užpakalinį dešinįjį šoną, padarydamas didelę žalą. Po smūgio, okupantams teko jį buksiruoti į uostą. Įdomu tai, kad šis jūrinis dronas veikia būtent audros metu, nes didelės bangos paslepia jį nuo radarų. Šios konkrečios operacijos metu bangų aukštis siekė 1,5-2 metrus.

Nuoširdžiai sveikiname ukrainiečius ir linkime kitą kartą nuskandinti okupantų geldą, kad nereikėtų jos niekur tempti.

Trumpai

Kinijos valdžios institucijos pradėjo tyrimą dėl gynybos ministro Li Shangfu, kuris daugiau kaip dvi savaites buvo dingęs iš viešumos. Taip pat korupcija įtariami aštuoni Kinijos kariuomenės pirkimų padalinio, kuriam Li vadovavo 2017-2022 m., aukšto rango pareigūnai.
Korupcija, komunistų partija ir Kinija. Trys „K“.

Suomija penktadienį prisijungė prie trijų Baltijos šalių ir uždraudė į savo teritoriją įvažiuoti transporto priemonėms su rusiškais valstybiniais numeriais – šis bendras žingsnis atitinka naujausią Europos Sąjungos sankcijų Maskvai dėl karo Ukrainoje išaiškinimą. Suomijos užsienio reikalų ministrė Elina Valtonen sakė, kad draudimas įsigalioja nuo penktadienio vidurnakčio. Sveikiname.

Rusijos generolas S. Surovikinas, apie kurį savo spėliojimus, o tiksliau, sapaliones, yra pateikę ne vienas ir ne du karo ekspertai, kaip Rusijos Gynybos ministerijos delegacijos narys atvyko į Alžyrą. Vizito metu užfiksuotoje nuotraukoje Surovikinas vilki chaki spalvos kostiumą be karinių ženklų. Alžyras yra vienas pagrindinių Rusijos ginklų pirkėjų.

Penktadienį dešimtys tūkstančių klimato aktyvistų nuo Europos iki Afrikos ir Pietryčių Azijos pradėjo protestus, ragindami nutraukti planetą šildančio iškastinio kuro deginimą. Visame pasaulyje smarkiai prastėjant oro kokybei ir augant nepakeliamai kaitrai, protestus vykstančius dešimtyse šalių ir šimtuose miestų planuojama tęsti iki savaitgalio.

Austrijos sostinėje Vienoje žygiavo keli tūkstančiai žmonių, kurie laikė plakatus, reikalaudami didesnių mokesčių už išmetamą anglies dioksido kiekį ir atsisakyti mėsos, naftos ir dujų vartojimo bei priimti įstatymus klimatui gelbėti.

Lietuvoje
Kaista ne tik klimatas. Dėl mokytojų streiko ietis kryžiuojantys politikai perkaista prie kompiuterių klaviatūrų. Valdančiosios partijos atstovai vienas kitą uja nebesirinkdami nei žodžių, nei prasmių.

“Broileriniai komuniagos”, t.y. mokytojai, kaltinami turintys problemų su teksto suvokimu. Rinkiminei kovai dėl lesalo prasidėjus, vis dažniau matysime apsimėtymų informaciniais kiaušiniais feisbuke ir iš TV ekranų.

Daugeliui tokio politinio šou stebėtojų šypsantis, mūsų neima juokas. Mes labai gerai žinome, kaip lengvai tokie pasisvaidymai informacinėje erdvėje baigiasi langų daužymu akmenimis prie valdžios institucijų.

*********

Locked N’ Loaded

📌Luhansko kryptis

📍Svatove. Rusai atnaujino atakas pietiniame flange, tačiau jos savo mastu neprilygsta rugsėjo pradžios mūšiams.

📍Kremina. Be pakitimų.

📍Lysychansk. Be pakitimų.

📌Donecko kryptis

📍Bakhmut. Ukrainos pajėgos oficialiai paskelbė nuo agresoriaus pajėgų išvaliusios Klishiivka ir Andriivka gyvenvietes, rusai tai pripažįsta. Jie atsitraukė už geležinkelio linijos, tikėtina jau artimiausiu metu pradės kontratakas. Nuo to jų neatbaidys faktas, kad šiuos ruožus gynusios 83-oji oro desanto ir 72 ojo motošaulių brigados sumaltos į miltus. Ypač didelius nuostolius patyrė pastaroji – be pėstininkų ir technijos neteko brigados žvalgybos viršininko, trijų batalionų vadų. Nepabėgo ir šie, tikėtina karininkai.

📍Avdiivka – Mariinka. Pozicinės kautynės prie Opytne. Tikėtina, rusai dar telkia resursus, tuomet vėl pabandys atakuoti. Ukrainiečiai taip pat nesnaudžia-gerina savo pozicijas, rezultatyviai dirba jų artilerija.

📍Vuhledar. Be pakitimų.

📌Zaporizhia kryptis

📍Orihiv. Tęsiasi sunkūs susidūrimai Novoprokopivka-Verbove ruože. Rusai bando smogti ukrainiečių vienetams prie Novopropivka į vakarinį flangą, atsakydami į tai ukrainiečiai vykdo lokalias atakas Kopani link, t.y.šiauriau minėtų rusų atakų. Tikėtina, kad būtent čia vakar/šiandien nukautas rusų 7-os desanto šturmo divizijos 247 -to desanto-šturmo pulko vadas v.popov(tikėtina žuvusiųjų štabo karininkų daugiau, nes tokie paukščiai po vieną nevaikšto). Pulkaunyko pareigomis pasidžiaugė neilgai, tik nuo š.m.rugpjūčio mėnesio. Panašu, šis pulkas turi ne kokią karmą, nes tai jau antras denecifikuotas šio pulko vadas (pirmas – 2022 02 26).

📍Velyka Novosylka. Sektoriuje pozicinės kautynės, kontaktinė linija nejuda.

📌Pietų kryptis.

Didelis kabūm Nova Kahovka, soc.tinkluose kalbama, jog žmonės matė lėktuvą. Ar tai aviacijos smūgis, ir ar ši aviacija rusų ar ukrainiečių -sunku pasakyti. Tuo tarpu dažnėja kontaktinėje linijoje besikaunančių rusų ar jų nuotaikas perduodančių karo propagandistų kaltinimai agresoriaus generolams, kurie „taupo šaudmenis ir negaili vaikinų gyvybių „(kažkur girdėta, ar ne? ). Situacija panaši kaip pavasarį prie Bakhmut – rusams trūksta ne tik šaudmenų, bet ir vamzdžių. Šlovė Ukrainos artileristams.

******

Locked N’ Loaded

📌 Luhansko kryptis

📍 Svatove. Susidūrimai kontaktinėje linijoje rimsta, abi pusės daugiau dėmesio skiria artilerijos smūgiams. Ar rusai persigrupuos ir atnaujins savo puolamasias operacijas? O gal Ukrainos gynėjai pasinaudos pauze ir pabandys išstumti okupantus už Zherebec upės ar pavyzdžiui, iš Novoselivske? Sunku pasakyti, tačiau abi opcijos yra įmanomos.

📍 Kremina. Agresorius organizavo atakas prie Dibrova, tačiau ukrainiečiai apsigynė.

📍 Lysychansk. Be pakitimų.

📌 Donecko kryptis

📍 Bakhmut. Rusų kontratakos prie Klishiivka baigėsi nesėkme, Ukrainos vienetai šiek tiek pasistūmėjo Klishiivka – Andriivka ruože no mans land. Tuo tarpu, šiauriniame flange Ukrainos pajėgos ir vėl atsargiai pradeda aktyviau veikti Soledar ruože. Gal būt tai tik dar viena žvalgyba mūšiu? Kita vertus, neatmestina, kad ukrainiečiai sukaupė pakankamai jėgų prie Soledar ir gali čia rimčiau smūgiuoti, su tikslu palei Bakhmutovka upę perskelti šiaurinį flangą į dvi dalis.

📍 Avdiivka – Mariinka. Tęsiasi susidūrimai prie Opytne, rusų entuziazmas atsiimti prarastas pozicijas po truputi blėsta. Gali tai būti laikina, kol rusai pritrauks daugiau pajėgų ir ras naujam puolimui patogesnių vietų.

📍 Vuhledar. Be pakitimų.

📌 Zaporizhia kryptis

Šiandien buvo girdėti galingi sprogimai netoli Yalta (24 km į pietvakarius nuo Mariupol).

📍 Orihiv. Ukrainos pajėgos sugebėjo šiek tiek pajudėti į priekį link Verbove, čia esanti no mans land mažėja. Tokiu būdu rusų bandymas kelti grėsmę ukrainiečių rytiniam flangui gali virsti problema patiems okupantams, jei šiauriau esantis jų pleištas link Robotyne bus blokuotas (izoliuotas) iš trijų pusių. Negana to, Ukrainos gynėjai toliau siekia plėsti savo vakarinį flangą link Kopani, intensyvūs mūšiai vyksta prie Novoprokopivka gyvenvietės.

📍 Velyka Novosylka. Be pakitimų.

📌 Pietų kryptis

Daugėja detalių apie Ukrainos pajėgų smūgį prie Yevpatorya. Pasirodė SBU informacija. Pasak jų, iš pradžių su dronais buvo atakuoti rusų radarai, o po to sekė dviejų Neptun raketų smūgis. Rezultate, buvo sunaikinta rusų S400 oro gynybos sistemą bei radarai. Dabar okupantai bus priversti kamšyti atsivėrusias oro gynybos skyles, kas labai tikėtina, susilpnins jų oro erdvės saugumą kitose vietose. Galimai, rusai baiminasi, jog kitas smūgis bus nukreiptas į Kerch tiltą, todėl judėjimas juo yra vėl uždarytas. Neatmestina, kad uždarydami tiltą civiliniam transportui, rusai siekia padidinti savo pajėgų, aprūpinimo ir ginklų sistemų (pvz. tos pačios oro gynybos ginkluotės) gabenimą į Krymą.********

 

 

Locked N’ Loaded

Šiandien Maskvoje susitinka rusijos ir š. korėjos diktatoriai. Jei nebūtų priimtas sprendimas perduoti rusijai sovietinės amunicijos kurią turi š. korėja, kimui nebūtų prasmės traukiniu dardėti pas putką. Tačiau esminiai klausimai: 1) kokia nomenklatūra (kokie kalibrai, tik haubicoms ar ir MLRS), 2) kiek šaudmenų kiekvienoje nomenklatūros kategorijoje, 3) kokiomis dalimis ir kokiais etapais rusai galės juos išsivežti?

O dabar žiūrim kas naujo fronte

📌 Luhansko kryptis

📍 Svatove. Okupantai atnaujino atakas, tačiau ne pietiniame flange, o centre (prie Novoselivske). Ukrainiečiai apsigynė.

📍 Kremina. Kontaktinėje linijoje be pakitimų. Tuo pačiu, soc. tinkluose dažnėja vaizdų kaip Ukrainos gynėjai naudodami HIMARS daužo rusų artilerijos sistemas. Ar tai tik viešoje erdvėje kuriamas naujumo įspūdis, ar ir šiame sektoriuje ukrainiečiai perima Zaporizhia kryptyje naudojamą praktiką – sunku pasakyti. Jei visgi taip yra, tuomet tai rodo, kad 1) Ukrainos pajėgos HIMARS sistemų turi tiek, kad geba jas naudoti remiant taktinio lygmens užduotis ne tik pagrindinėje puolimo ašyje, bet ir šalutinėse (remiančiose), 2) Kremina sektoriuje šių priemonių naudojimas artilerijos dvikovose signalizuoja apie ukrainiečių siekį kuo operatyviau šias dvikovas laimėti. Ar tai pasiruošimas didesniam puolimui, ar bendras siekis eliminuoti rusų artilerijos pajėgumą (pvz., kad nebūtų permestas į Zaporizhia), dar sunku pasakyti.

📍 Lysychansk. Be pakitimų.

📌 Donecko kryptis

📍 Bakhmut. Sunkios kautynės prie Klishiivka tęsiasi. Ukrainos gynėjai neužleidžia pozicijų gyvenvietėje bei atakuoja kiek šiauriau, siekdami išplėsti savo pozicijas ant antro čia esančių aukštumų „laipto”. Rusai priversti atsitraukti už geležinkelio linijos. Taip pat, tęsiasi susidūrimai Andriivka – Kurdiumivka ruože. Okupantai toliau kontratakuoja šiauriniame flange.

📍 Avdiivka – Mariinka. Rusams akivaizdžiai skauda prie Opytne, kur jie prarado dalį pozicijų. Okupantai toliau kontratakuoja, tačiau šį kartą jie tai daro remiami aviacijos. Nepadėjo, ukrainiečiai išlaikė pozicijas.

📍 Vuhledar. Be pakitimų.

📌 Zaporizhia kryptis

📍 Orihiv. Tęsiasi sunkūs mūšiai šiaurinėse Novoprokopivka prieigose. Agresorius kontratakuoja, tačiau Ukrainos pajėgos stumiasi no mans land. Taip pat, ukrainiečiai bando spręsti savo rytinio flango klausimą suintensyvindami atakas kelyje Orihiv – Verbove.

📍 Velyka Novosylka. Tęsiasi lokalūs susidūrimai abiejuose flanguose, agresorius bando kontratakuoti centre, Staromayorske link. Kontaktinė linija nejuda.

📌 Pietų kryptis

📍 Papildant ką jau rašėme šiandien apie Ukrainos pajėgų ataką prieš Sevastopol uostą , beveik neabejotina, kad desantinis laivas „Minsk” yra sunaikintas be galimybės jį suremontuoti. Tikėtina, povandeninį laivą „Rostov prie Dono” ištiko tas pats likimas.

📍 Ukrainos gynėjai ne tik išlaiko placdarmą prie Antonovo tilto, bet ir intensyvina savo operacijas Dniepro upės salose. Šiomis dienomis, ukrainiečiai ypač aktyvūs netoli Nova Kahovka. Gali būti, kad artimiausiomis savaitėmis galime sulaukti įdomių naujienų.

 

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt penktoji (sausio 3) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius Ukrainos teritoriją atakavo 93 dronais Shahed ir dronais – masalais. Ukrainiečiai numušė 60...

Linas Karpavičius. Putino valdžia eina komunistinės Kinijos keliu ir nori visuomenę pajungti visiškai valdžios kontrolei

Nuo 2025 m. liepos 1 d. Rusijos bankas pradės masinį skaitmeninio rublio įvedimą. 2021 m. gruodį centrinis bankas sukūrė...

Iki kurios datos karas garantuotai nesibaigs

Tekstas iš Audriaus Bačiulio veidaknygės Vadim Lukaševič, kosmonautikos ir aviacijos ekspertas, lėktuvnešių aviacijos kovinio panaudojimo specialistas, Rusijos opozicijos atstovas: Šios...

Alvydas Medalinskas. Ar Putinas, paragintas iš Vašingtono, sės prie derybų stalo

Jeigu kas nors iš mano kolegų tvirtins, kad Putinas, paragintas iš Vašingtono, sės prie derybų stalo iš karto...