dailymail.co.uk
Kinija nusprendė susilaikyti balsuojant dėl JT Saugumo Tarybos rezoliucijos, smerkiančios Rusijos invaziją ir pasiūlė tarpininkauti dėl taikos tarp kariaujančių tautų.
Kitos šalys žengė dar toliau ir pažadėjo palaikyti Putiną, tvirtindamos, kad Vakarai jį išprovokavo.
Nesusitarimai dar labiau sustiprėjo šiandien JT balsuojant dėl invazijos pasmerkimo ir reikalavimo Kremlių išvestų savo kariuomenę iš Ukrainos.
Čia „MailOnline“ apžvelgia šalis, kurios pareiškė savo ištikimybę Putinui, ir tas, kurios tūno šešėlyje.
*****
Linas Karpavičius
• Netoli Pustovoitovkos (Sumų sritis), padedant „Bayraktar“, buvo sunaikinta 80 vienetų rusiškos technikos kolona, iš kurių pusė buvo „Grad“.
• Prie Biškino kaimo (taip pat Sumų sritis) buvo sunaikinta apie 100 vienetų rusiškos technikos, daugiausia tankų ir šarvuočių.
• Nauja Rusijos netekčių suvestinė
– Kariai 5840
– Tankai 211
– Salvinės ugnies sistemos 60
– Oro ginybos sistemos 9
– Lėktuvai 30
– Sraigtasparniai 31
– Automobiliai 355
– Kuro cisternos 60
– Bepiločiai 3
– Jūriniai kateriai 2
Justas Gavėnas
Nei per žingsnį į priekį
Atėjus nakčiai, kaip ir buvo galima tikėtis, prasidėjo itin intensyvūs artilerijos apšaudymai ir aviacijos antskrydžiai. Tokiu būdu šią naktį buvo atakuotos karo mokyklos, karinės bazės, besiginančiųjų pozicijos ir miestai.
Rusams nesiseka pasiekti ženklesnio proveržio, ukrainiečiai geba sėkmingai vykdyti gynybos veiksmus ir netgi kontratakuoti. Greičiausiai todėl priešas darosi vis žiauresnis ir nesibodi atakuoti civilinius objektus.
Nakties metu įvykdyta daugybė rusų aviacijos antskrydžių, numestas nemažas kiekis bombų. Rusai nekontroliuoja oro erdvės virš Ukrainos, tai įrodo faktas, kad Ukrainos aviacija vis dar „dirba“ karštuose taškuose, kur besiginančioms pajėgoms reikalingas palaikymas iš oro. Keletas labai sėkmingų antskrydžių fiksuota ties Mariupoliu ir Chersono srityje, kurie randasi prie Azovo ir Juodosios jūrų.
Mariupolis vis dar laikosi. Parama iš oro padarė nuostolių priešui, o tiesioginiais kovos veiksmais ukrainiečiams pavyko išlaikyti turimas pozicijas. Miestas pakankamai didelis, turintis apie 400.000 gyventojų, tad jį užimti puolantiesiems lengva nebus. Jeigu Mariupoliui pavyks atsilaikyti dar keletą dienų, gali būti, kad sulauks pagalbos iš žemyninės Ukrainos.
Labiausiai įtempta situacija Charkove. Itin intensyvūs artilerijos apšaudymai ir antskrydžiai. Panašu, kad rusai turi žūtbūt užimti šį miestą. Puolantieji metė itin daug resursų šio miesto užėmimui ir nežiūrint patirtų nuostolių nekeičia savo tikslo.
Strateginiu požiūriu šis sprendimas gali būti itin brangiai kainuojantis. Užimti 1,5 milijono gyventojų turintį miestą, ypač kai jame ginasi patyrę kariai, itin sudėtinga užduotis. Kariniu požiūriu jo užėmimas neturi lemiamos įtakos. Greičiausiai tai siekis psichologiškai paveikti ukrainiečius, parodant, kad rusams sekasi pulti, taip norint demotyvuoti gynėjus.
Charkovas yra vos 20 kilometrų nuo Rusijos sienos. Štai tiek šiame regione ir sugebėjo pasistūmėti puolantieji. Tačiau sugebėjo sugriauti daug civilinės infrastruktūros ir gyvenamųjų namų. Pasirodė informacija, kad Charkove išsilaipino desantas. Duomenys apie tai skurdūs. Labai tikėtina, kad tai nedidelis padalinys.
Kijevo pusėje daugiausia veiksmo buvo vakarų kryptimi, tačiau intensyvesnio puolimo nesulaukta. Naudodamiesi galimybe, Kijevo gynybą vykdančios pajėgos, naikina besigrupuojantį priešą artilerijos, smūgių iš oro ir tiesioginių kovos veiksmų metu. Pabrėžtina, kad pakankamai sėkmingai veikia spec. pajėgos, ukrainiečių desantininkai.
Labai teigiamai nuteikia naujienos apie karių paliekamą kovos techniką, kurią ukrainiečiai perima ir pradeda naudoti prieš pačius rusus. Panašu, jog mūšių prie Charkovo metu, pavyko perimti keletą naujausių rusų tankų. Tai geras kovines savybes turinti kovos technika. Čia posakis „Su kardu atėjęs, nuo kardo ir mirsi“, įgauna tiesioginę prasmę.
Sulaikytų rusų belaisvių būriui sparčiai gausėjant, ukrainiečiams vis daugiau randant likimo valiai paliktos kovos technikos, panašu jog rusų karių moralė nei kiek nepasikeitė, liko itin žema. Gaunami pranešimai apie mūšio vietose, subombarduotų konvojų vietose likusius žuvusius rusų karius. Tai itin demotyvuoja tai matančius karius. Visi keliai nusėti sudegintos kovos technikos.
Tokį psichologinį spaudimą, jaunam šauktiniui ar net profesionaliam kariui, itin sunku atlaikyti. Norint suprasti kaip jie jaučiasi, pabandykite įsivaizduoti matomus sudegusius namus, sudegusią ir į gabalus išsitaškiusią kovos techniką su kulkų ir sprogimų žymėmis. Dūmus, kuro ir parako smarvę. Tai ką jaučiate, padauginkite iš 10. Būtent taip jaučiasi karys mūšio lauke.
Rusijos pusėje kariaujančius galime išskirti į dvi grupes: kariuomenė ir Rossgvardija. Pastarieji yra ženkliai labiau motyvuoti ir geriau parengti. Jie stengiasi kiek įmanoma mažiau veltis į tiesioginius kovos veiksmus. Kariuomenėje geriausiai parengti ir labiausiai motyvuoti desanto, spec. pajėgų ir žvalgybos padaliniai.
Pabaigai šiek tiek teigiamų naujienų. Turkiški bepiločiai lėktuvai sėkmingai darbuojasi ir toliau, naikindami kolonas su kovos technika ir atsargomis. Itin daug dėmesio skiriama kuro atsargų naikinimui. Ukrainiečius pasiekė labai didelis kiekis itin vertingos prieštankinės ginkluotės. Gyventojai visiškai palaiko savo karius ir visomis išgalėmis jiems padeda.
*****
unian.net
Prezidento patarėjas Aleksejus Arestovičius:
Vidutinis Rusijos karių skaičius per parą yra 1500 žmonių. Šie idiotai iš išgąsčio atvilko čia tiek kariuomenės, kad užsikimšo sau visas komunikacijų linijas. Netoli Kijevo ir Charkovo, ji patraukė 55% savo karių ir ėmė smukti kitomis kryptimis kiekybiškai ir kokybiškai.
Atkreipkite dėmesį, draugai, į labai svarbų dalyką:
– Jau trečią (!) dieną iš eilės bet koks jų bandymas veikti tam tikrose srityse baigiasi pralaimėjimu. Trečią dieną iš eilės nesiseka.
Priartėjus prie Baštankos – Nikolajevo sritis – kolona sutriuškinta, mėginimai išlaipinti desantą Nikolajeve – desanto sunaikinimas, bandymai aplenkti Krivoy Rogą – kolonos sutriuškinimas.
Žiūrėkite, dėl jų kvailiausių veiklos klaidų netrukus imsime imtis iniciatyvos. Ir toliau jiems vis aiškiau šmėkščios karinio pralaimėjimo šmėkla – iš pradžių atskirose vietose, o paskui – visur. Mes spaudžiame.
Dabar pagrindinis partizanų uždavinys – blokuoti galinių kolonų, einančių pirmyn per okupuotas teritorijas, judėjimą.
Klasikinis pasipriešinimo organizavimo vadovėlis: Žiūrėkite visą, bet ypač – nuo 112 puslapio:
https://www.facebook.com/alexey.arestovich/videos/5437019916312468/
Rusams trūksta resursų, į mūšį metami netgi kursantai – Arestovičius
*****
Prezidento patarėjas Aleksejus Arestovičius sakė, kad dėl ukrainiečių pasipriešinimo Rusijos kariuomenės demoralizacijos lygis auga. Priešas masiškai meta ginklus, pasiduoda arba juda Baltarusijos ar Rusijos sienos link. Anot Arestovičiaus, „rusai netgi meta į mūšį karo mokyklų kursantus. Tokia informacija pasiekė iš Serpuchovo karo mokyklos, kur antrakursiai buvo pasiųsti į karą su Ukraina. Vadinasi, visa galinga Rusijos kariuomenė nebegali susidoroti su Ukraina. O tai reiškia katastrofą karinės vadovybės atžvilgiu. Nes kursantai dažniausiai neliečiami iki pat paskutinės akimirkos.
Prie to galima priskirti ir mėginimus įtraukti į karą Baltarusijos kariuomenę.
Kol kas oficialių duomenų dėl Baltarusijos kariuomenės dalyvavimo karo veiksmuose prieš Ukrainą nėra. Signalų yra“, – sakė jis. Rusija įsiveržė į Ukrainą vasario 24 d., apie 5 val. V. Putinas karą prieš suverenią valstybę pavadino „karine operacija“, tariamai skirtą „demilitarizuoti“ ir „denacizuoti“ šalį.
Maskvos veiksmus praktiškai pasmerkė visas pasaulis. Per tą laiką Rusijos kariuomenė patyrė daug nuostolių. Atnaujintais Ukrainos gynybos ministerijos duomenimis, kovo 2 d. užpuolikų nuostoliai siekia daugiau nei 5840 žmonių. Tarp nuostolių yra iki 211 tankų, 862 vienetai šarvuotų kovos mašinų. Savo ruožtu,Putinui pranešama apie kare su Ukraina žuvusius rusus, tačiau jų skaičius kitiems neskelbiamas.
V.Putino spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas į klausimą, ar Putinas gauna nuolatinę informaciją apie nuostolius, Peskovas atsakė, kad šią informaciją teikia Gynybos ministerija. „Deja, aš negaliu… Tai yra išskirtinė Gynybos ministerijos prerogatyva“, – atsakė jis.
*****
Apšaudomas Charkovo centras: dega policijos skyriai ir universitetas
Remiantis liudininkų vaizdo įrašais, Charkove sprogimas nugriaudėjo pačiame centre – 1,5 kilometro nuo „Laisvės maidano , kuris buvo apšaudytas dieną prieš tai. Nuo apšaudymo universiteto pastatas užsiliepsnojo.
Karazino Mironositskaya gatvėje šalia yra policijos pastato. Taip pat dega dalis gretimo pastato, kuriame yra Krašto policijos vyriausioji valdyba.
Valstybinės pagalbos tarnybos duomenimis, ugnis persimetė į gyvenamuosius pastatus, kyla gaisro išplitimo pavojus. Pranešama apie žuvusių aukų skaičių.
Pirminiais Valstybinės pagalbos tarnybos duomenimis, sužeisti 3 žmonės. Įvykio vietoje dirba apie 100 gelbėtojų.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vaizdo žinutėje pranešė, kad ataka buvo surengta iš Belgorodo miesto, esančio Rusijoje 40 km nuo Rusijos ir Ukrainos sienos ir 70 km nuo Charkovo. Šalies vadovas pabrėžė, kad tai ne tik karo nusikaltimas, bet ir teroro aktas. „Šie oro smūgiai Charkovui – tai karo nusikaltimas, Rusijos Federacijos valstybinis terorizmas. Po jo Rusija tapo teroristinė valstybė. Akivaizdu, tai turėtų būti pripažinta oficialiai”, – sakė Zelenskis. Jis paragino tarptautinę bendruomenę nedelsiant reaguoti į Rusijos Federacijos veiksmus ir pripažinti jos veiksmus valstybiniu terorizmu.
Taip pačią naktį iš kovo 1-osios į 2-ąją Rusija bombardavo skraidymo mokyklos kareivines. Charkovo gyvenamųjų rajonų apšaudymas tęsiasi keletą dienų.
Paskutinės naujienos. Prezidento Zelenskio patarėjas (rusų kalba):
*****
Rusijos desantininkai nusileido Charkove, prasidėjo mūšis.
Rusijos kariuomenė nusileido Charkove, su jais į mūšį stojo ukrainiečių kariai. Apie tai pranešė Ukrainos saugumo tarnyba, – rašo Ukrainos Aukščiausiosios Rados kanalas „Telegram“.
Įsibrovėliai užpuolė ligoninę – Šiaurės regiono Karinės medicinos klinikinį centrą. Prasidėjo mūšis tarp įsibrovėlių ir Ukrainos gynėjų”, – rašoma pranešime.
Kaip rašo „Telegram“ kanalas „Ukrainos operacinės ginkluotosios pajėgos“, ataka įvyko tuo metu, kai mieste ir regione buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojaus signalas.
Prisimename, kad kovo 1-osios rytą Rusijos kariuomenė surengė raketų ataką prieš valstybės administracijos pastatą Charkovo regione.
*****
Chersono meras pranešė apie situaciją mieste ir kreipėsi į prezidentą
Chersone, į kurį rusų įsibrovėliai įsiveržė dieną prieš tai, laiko užėmę upės uostą ir geležinkelio stotį. Praėjusi naktis mieste praėjo ramiai, tačiau girdėjosi pavieniai šūviai.
Tai papasakojo Chersono meras Igoris Kolykhajevas, praneša „Today“. Nepatvirtintais duomenimis, mieste buvo apšaudytas vienas iš administarcijos pastatų, kuriame kilo gaisras.
Kolichajevas taip pat paprašė Ukrainos prezidento organizuoti „žaliąjį koridorių“, kad „miesto teritorijoje būtų surinkti šimtai lavonų“.
Į Chersoną taip pat reikia atsivežti maisto – sandėliai yra už miesto. Laisvės radijui pateiktame komentare Kolichajevas patikslino, kad žuvusiųjų ir sužeistųjų buvo ir tarp kariškių, ir tarp civilių gyventojų. Rusijos teroristai šaudo į mokyklas, daugiaaukščius pastatus, mieste girdėti daug sprogimų.
*****
Rusija bus izoliuota nuo visų civilizuoto pasaulio privalumų
JAV suvienys jėgas su savo partneriais, kad visiškai izoliuotų Rusiją oro erdvėje. Tai pareiškė JAV prezidentas Joe Bidenas, kalbėdamas JAV Kongrese.
„Mes ir toliau taikysime sankcijas, kad Rusijos centriniai bankai negalėtų dalyvauti finansinėse operacijose,siekdami sugriauti jų finansų sistemą,. Mėginame atkirsti Rusijos prieigą prie technologijų, ekonominės galios, kad jų ginkluotosios pajėgos būtų tokios silpnos, kiek tai yra įmanoma padaryti“, – pabrėžė jis.
Bidenas pažymėjo, kad Rusijos oligarchai „iš savo žiauraus režimo yra sukaupę milijardus dolerių“, JAV teisingumo departamentas padarys tam galą,- pareiškė jis. „Tai daugiau nepasikartos. Tai turi būti sustabdyta.
JAV, Teisingumo departamentas – turime aiškų tikslą persekioti Rusijos oligarchus, kad atimtume jų jachtas, prabangius butus, turtą”, – pabrėžė JAV prezidentas.
Jis taip pat pažymėjo, kad JAV uždaro oro erdvę Rusijos lėktuvams. „Šiandien pranešu, kad sujungsime suvienysime savo pastangas su partneriais ir Rusija bus absoliučiai izoliuota oro erdvėje. Ji bus izoliuota nuo visų civilizuoto pasaulio privalumų”, – pabrėžė Bidenas.
Kaip pranešė UNIAN, visos Europos Sąjungos valstybės narės anksčiau yra uždariusios oro erdvę Rusijos oro linijoms.
*****
Antras pokalbis (Kijevas, 2022.03.01; 22:30 val.)
****
Linas Karpavičius
Putino šeima išvežta į bunkerį Altajaus krašte
- Politologas Solovej – Putino šeima išvežta į bunkerį Altajaus krašte;
- Šiandien ryte, Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino Rusijos karinę techniką Berdiansko aerodrome, raketinės sitemos Tochka-U smūgiu;
- Ukrainos UR ministras D. Kuleba susitarė su JAV valstybės sekretoriumi E. Blinkenu padidinti ginklų tiekimą Ukrainai.
Numušti 5 rusų naikintuvai prie Vasilkovo ir Brovarų; - Numušta 1 sparnuotoji raketa ir 1 malūnsparnis prie Kijevo;
- Atakuotos šarvuotos transporto priemonės ir gyvojį jėga Kijevo ir Žitomiro regionuose;
- Ukrainiečių bepilotis Bayraktar TB2 sunaikino tanką ir dvi priešlėktuvinės raketų sistemos „BUK“;
- Surengtos keturios atakos į tankų kolonas, mechanizuotos įrangos kolonas, koloną su kuru ir tepalais Černigovo srityje ir netoli Berdjansko;
- Suomija atsiųs Ukrainai 2 500 kulkosvaidžių, 150 000 šovinių, 1 500 prieštankinių užtaisų ir 70 000 sausųjų davinių;
- Aukščiausioji Rada rengia įstatymo projektą dėl viso Rusijos turto konfiskavimo Ukrainoje;
- Ukraina paprašė ES pateikti karinę įrangą, įskaitant oro gynybos ir priešraketinės gynybos sistemas, taip pat pabūklus, minosvaidžius ir kulkosvaidžius;
- Kroatija perduos Ukrainai šaulių ginklų ir karinių apsaugos priemonių iš viso už 16,5 mln. EUR;
- Liuksemburgas siunčia Ukrainai prieštankinius ginklus;
- Baidenas nenori įvesti virš Ukrainos neskraidymo zonos;
- Norvegija į Ukrainą nusiųs 2000 prieštankinių granatsvaidžių M72, kad apsigintų nuo Rusijos agresijos, pranešė „Reuters“.
*****
dailymail.co.uk
Kijevas teigia, kad Baltarusijos kariai įsiveržė į Ukrainą. 40 mylių ilgio Putino artilerijos vilkstinė link sostinės. Baiminasi, kad Rusija „naudos viduramžių taktiką“, subombarduodama visą miestą, nes prekybos centrų lentynos tuštėja.
Ukrainos Šiaurės teritorinių gynybos pajėgų atstovas Vitalijus Kyrylovas sakė, kad Minsko vyrai antradienio rytą įžengė į Černigovo miestą šiaurės rytų Ukrainoje. Diktatorius Aleksandras Lukašenka pripažino pasiuntęs „greito dislokavimo pajėgas“ prie sienos „siekdamas sustabdyti bet kokius karinius veiksmus prieš Baltarusiją“, tačiau nepripažino, kad jo vyrai įsitraukė į karą.
Tai paaiškėjo, kai šimtai rusų tankų, artilerijos dalių ir sunkvežimių vilkstinė ėmė veržtis link Kijevo. Baiminamasi, kad siekiama apsupti miestą, apgulti jį ir subombarduoti, kaip tai darė Rusijos pajėgos Sirijoje, kovodamas kartu su Basharo al Assado pajėgomis.
Rusija prieš civilius Ukrainos gyventojus naudoja uždraustas kasetines ir vaakumines bombas.
Mažiausiai 70 ukrainiečių karių žuvo per Rusijos apšaudymą Okhtyrkoje. Borisas Johnsonas vyksta į Lenkiją ir Estiją derybų su Europos lyderiais.
twitter.com
Vaizdo įraše matyti Charkovo centrinėje Laisvės aikštėje Rusijos vakuuminės bombos sprogimas.
https://twitter.com/i/status/1498569115950272517
*****
Justas Gavėnas
Išaušo dar vienas rytas po sąlyginai ramios nakties Ukrainoje. Vakar vakare prie Kijevo nugriaudėjo keletas itin galingų sprogimų, panašu, kad buvo panaudotos Iskander – M raketos. Apie nuostolius pranešimų nėra, rimti kovos veiksmai Kijeve ir jo prieigose nevyko. Naktį Kijeve intensyviai dirbo mobilios ukrainiečių brigados, kurių tikslas surasti ir eliminuoti diversantų grupes.
Jau vakar netoli Kijevo pastebėta milžiniška, net daugiau nei 60 kilometrų besitęsianti rusų kovinės technikos ir karių kolona. Tai rimta grėsmė, tačiau tuo pačiu ir galimybė ukrainiečiams padaryti milžiniškų nuostolių užpuolikams.
Bus didelė bėda, jei tokia kolona sėkmingai išsisklaidys (mažai tikėtina) ir pradės kovos veiksmus. Baltarusijos pusėje panašu kaupiamos papildomos pajėgos, kurios turėtų pajudėti link Kijevo. Sunerimti verta, tačiau pozityvumą reikėtų išlaikyti, kadangi Kijevo gynyba vis labiau stiprinama padaliniais ir ginkluote. Laukiama itin didelių susirėmimų prieigose prie Kijevo. Kas žino, gal tai bus vienas paskutinių puolančiųjų pajėgų bandymų ir pasispardymų prie Kijevo.
Ši kolona gali susidurti ne tik su priešu, bet ir pačiu savimi. Vienas labiausiai karius demoralizuojančių dalykų yra pamatyti sudegusias, sunaikintas savo pajėgų kovos ir transporto priemones, žuvusius kovos draugus. Būtent į vakarus nuo Kijevo vyko intensyvūs mūšiai, kurių metu ištisos gyvenvietės nusėtos sunaikinta rusų technika, sudegusių karių kūnų. Pamatę tokius siaubingus vaizdus dalis karių supanikuoja, tai paveikia jų psichiką. Būtent todėl dalis karių dezertyruoja ar esant menkiausiai galimybei pasiduoda į nelaisvę.
Kolonos dydis neturėtų kelti panikos, juo labiau, kad suvaldyti padalinius, kurie yra tokioje kolonoje, paruošti ir išdėstyti taip, kad pereitų iš artėjimo į puolimo fazę, yra itin sunkiai įgyvendinama misija. Be jokios abejonės toks „kamštis“ yra puikus taikinys. Dienos metu mus tikrai turėtų pasiekti informacija apie ženklius tokios kolonos nuostolius, kuriuos ukrainiečiai gali sukelti aviacijos, artilerijos ar sausumos pajėgų pagalba.
Pietų kryptyje situacija ženkliai komplikuojasi. Mariupolis apsuptas, Chersonas taip pat, tačiau kol kas nepasidavė. Blogiausia naujiena matyt tai, kad rusams pavyko padaryti sausumos koridorių iš Krymo į separatistų užimtas teritorijas. Norisi tikėti, kad Mariupolio ir Chersono gynėjams kas nors ateis į pagalbą. Ar taip įvyks, parodys artimiausios keletas dienų.
Charkovas visiškai kontroliuojamas ukrainiečių, o naktis buvo viena ramiausių per pastarąją nepilną savaitę. Vakarykščiai raketų sprogimai gyvenamuosiuose rajonuose šokiravo ir supykdė Charkovo gyventojus. Tai dar labiau padidino motyvaciją kovoti su priešu. Charkovas buvo laikomas prorusišku miestu, kurį rusai tikėjosi lengvai užimti. Akivaizdu, kad taip nėra.
Visa rytinė Ukrainos pusė pakankamai sėkmingai kariauja. Deja, tačiau ten patirti pakankamai dideli ukrainiečių nuostoliai Achtyrka gyvenvietėje. Per taip vadinamą „karo rūką“ nėra galimybės žinoti apie visus ukrainiečių nuostolius, tačiau tam tikromis kryptimis, nuo kovos veiksmų pradžios, jie pakankamai reikšmingi, ypatingai ties Azovo ir juodosios jūros pakrante, nemažų nuostolių ukrainiečiai patyrė ir prie Charkovo. Daugiausiai tai artilerijos ar aviacijos antskrydžių rezultatas.
Daugybė fiksuotų įrodymų apie nesprogusias rusų raketas ir bombas pastatuose, gatvėse, laukuose. Tarp jų fiksuojamos ir kasetinės bombos, kurios ne sprogsta kaip viena bomba, o didesnėje teritorijoje išsklaido į daugybę mažesnių sprogstamųjų užtaisų. Tokie šaudmenys itin pavojingi kovoje prieš gyvąją jėga. Būtent tokių ne kartą, nesprogusių sviedinių, rasta apgyvendintose vietovėse.
Sklinda pranešimai, tačiau kol kas nepatvirtinta, jog rusai panaudojo termobarinį ginklą. Tai praktiškai galingiausias, tačiau vis dar ne atominis ginklas. Jo panaudojimas būtų labai skausmingas besiginančioms pajėgoms, sukeltų milžiniškus nuostolius. Tokios sistemos pastebėtos Pietų ir Rytų Ukrainoje.
Abiejų, aukščiau paminėtų tipų ginkluotės panaudojimas balansuoja ties Tarptautiniais susitarimais reglamentuotos, draudžiamos naudoti ginkluotės, riba.
Pabaigai. Daugiau pozityvo! Ukrainiečiai kaip niekada pasiruošę ginti savo šalį. Per pastarąją parą, vos keliose kryptyse rusams pavyko šiek tiek išplėsti kontroliuojamas teritorijas, daugiausia prie Juodosios jūros. Puolimas akivaizdžiai išsikvėpė. Ukrainos kariuomenės ir savanorių pajėgos sparčiai pildosi rezervistais, nauja ginkluotė pasiekia padalinius, nefiksuojama esminių ginkluotės trūkumų padaliniuose. Perimama pakankamai daug tankų, šarvuočių, transporto priemonių, kurios iš karto įdarbinamos kovai. Ukrainiečiai juokauja – po karo turėsime daugiau ginkluotės, nei prieš karą.
Šeštosios karo dienos rezultatai (rusų kalba):
https://www.youtube.com/watch?v=mybhEFaSrEE
Egidijus Papečkys
Šiandien nieko naujo neparašysiu, nes smagu matyti, kokie kokybiški įrašai nuo pat ryto pasirodo feisbuke, ir kiek mūsų minčių sutampa. Taigi, prisijungiu ir aš.
Įvertinusi nesėkmingos karo pradžios patirtis, sulaukusi įsiutusio Vado ir jo aplinkos “palinkėjimų”, Rusijos armija Ukrainoje pradėjo įprastą, konvencinį karą. Kaip ir prognozavau visai neseniai, buvo pradėti terorizuojantys miestų apšaudymai raketomis ir salvinėmis raketinėmis sistemomis, nepamatyti apšaudomų Charkivo gyvenamųjų kvartalų socialiniuose tinkluose buvo neįmanoma.
Ką tik buvę vaduojami iš nacių civiliai gyventojai tapo taikiniais – dabar vykdantys beginkles pasipriešinimo akcijas žmonės bet kada gali būti sumušti, sušaudyti, arba sulaikyti – beje iš oficialių Rusijos gynybos ministerijos pranešimų šiandien pradingo iki tol būtinas paskutinis sakinys: “Гражданскому населению ничего не угрожает” (liet.: “civiliams gyventojams niekas negresia”).
Pasirinkta taktika atsargiai slinkti pirmyn, masiškai naudojant artileriją ir aviaciją. Pietuose po Berdiansko užėmimo įvyko lūžis – artėja Mariupolio blokada. Miestas bus apsuptas iš sausumos, o u- nugaros bus Rusijos karinio laivyno pilnai kontroliuojama Azovo jūra. Rusai neabejoja, kad greitu laiku blokuos, šiandien nespėjo, o naktį puolimo rusai vykdyti nepajėgūs. Ukrainiečiai iš čia nesitrauks, ir tai yra blogai. Kitas “katilas” gresia kiek šiauriau esančiai Ukrainos pajėgų grupuotei, atsidūrusiai tarp Charkivo grupuotės ir LNR/DNR priekalo. Vėlgi, trauktis ukrainiečiai neskubės, tačiau šis žiedas greitai neturėtų užsidaryti. Tai gerai iliustruota žemiau esančioje schemoje – ji nėra visai tiksli, bet pabraižyti tikslesnę nespėjau, pastaroji yra iš Bazaar War twitterio paskyros.
Bet kokiu atveju, blokavus Mariupolį atsilaisvins didelė dalis rusų pietinės grupuotės, ir atsilaisvins vystyti puolimui.
Pasitvirtino, kad Kremliaus tikslas yra užimti visą Rytų Ukrainą, taip pat matomos ambicijos užimti VISĄ Juodosios jūros pakrantę ir, be abejo, Kijevą. Likusi Ukrainos dalis liktų be išėjimo prie jūros.
Jeigu visgi rusams labai labai sektųsi, jie mielai atkirstų ir nuo Lenkijos sienos, tokiu atveju Ukraina būtų okupuota visa.
Labiausiai tikėtina, kad bus pasilikta marionetinė Rytų Ukraina iki Dnipro, o dėl likusių užgrobtų dalių (jeigu pavyks) bus deramasi. Kaip turguje.
Labai neišsigąskite – čia piešiu Kremliaus sumanymą, šiam baisiam scenarijui įgyvendinti Rusijai irgi nelabai užtenka pajėgų, o Ukrainos pajėgos kol kas toliau demonstruoja gebėjimą kautis.
Ukrainiečiams irgi trūksta pajėgų, todėl jokiu būdu negalima leisti rusams atkirsti didesnes Ukrainos grupuotes “katiluose”. Situaciją turėtų pagerinti keliaujanti į Ukrainą Vakarų valstybių dovanota ginkluotė ir amunicija. Labai tikiuosi, kad ukrainiečiai ras pajėgų ir ryžto kontratakuoti, nes tik taip galima neatiduoti rusų vėl mėginamos perimti iniciatyvos – vien ginantis laimėti šio karo nepavyks.
Šiandien pirmą kartą oficialiai buvo pareikšta, kad Rusija visiškai valdo oro erdvę virš Ukrainos. Taip, tai netiesa, tačiau ore rusai jaučiasi vis drąsiau, o ukrainiečių lėktuvų ten mažėja. Vakarų ketinimas perduoti Ukrainai naikintuvus MiG-29, esančius Lenkijos ir kitų dabartinių NATO šalių ginkluotėje, yra labai gera. Kol kas sunkiai įsivaizduoju, kaip tai galėtų būti įgyvendinama, bet tikrai nėra neįmanoma. Tokia idėja sklandė seniai, ir labai gaila, kad nebuvo įgyvendinta laiku.
Nuvilsiu, bet legenda apie “Kijevo vaiduoklį”, su naikintuvu MiG-29 numušusį jau 14 Rusijos lėktuvų, yra netiesa.
Tiesa yra tai, kad Rusijos aviacija nesusitvarko su ukrainiečių dronais.
Rusijos pranešimai apie sunaikintą ir išvestą iš rikiuotės ukrainiečių šarvuotą techniką, net jeigu jais aklai tikėtume, akivaizdžiai įrodo, kad šarvuotos technikos mūsų broliai dar turi. Ji labai svarbi. Padėtį pakeisti būtų galima tokiu atveju, jeigu Ukraina turėtų rezerve kelių brigadų šarvuotą kumštį – ir čia man yra mįslė, nes kol kas nematėme informacijos apie didesnius sunaikintų ukrainiečių tankų kiekius.
Rusijos pajėgos neatlaikytų tokio puolimo, remiamo atakomis iš oro, o naikintuvams neprileidžiant prie savo atakuojančios grupuotės Rusijos aviacijos.
Okupuotose teritorijose rusai mėgina sukurti jiems palankios administracijos įvaizdį, tačiau tiesa ta, kad tik atskirų savivaldos vienetų merai perėjo į rusų pusę, dauguma tiesiog ėmė ir pasitraukė.
Ukraina šiandien tapo antra Suomija, kurią Žiemos karo metu ginklais parėmė užsienio šalys. Tada Suomijai svarbiausi buvo britų ir prancūzų veiksmai, grasinantys atsiųsti ekspedicines pajėgas į pačią Suomiją, o taip pat atakuoti sovietų naftos pramonę Kaukaze.
Rusija turi branduolinį skydą, už kurio slepiasi ir kuriuo dar spėja pagrasinti ir Vakarams.
Į karo veiksmus greičiausiai deklaratyviai įsitrauks ir nedidelės Baltarusijos pajėgos – pasikartosiu, kad jos nekelia didelės grėsmės, greičiausiai bus naudojamos kaip okupacinės, ir tai būtų Kremliaus noras į nusikaltimą įtraukti Lukašenką ir priversti jį susikruvinti rankas. Beje, A. Lukašenka dar prieš porą dienų prisiėmė atsakomybę dėl Rusijos raketų, paleistų iš Baltarusijos į Ukrainą. pasak Lukašenkos, Baltarusijos dronas pastebėjo keletą divizionų Ukrainos salvinių raketinių sistemų, jau paruoštų šaudyti į Rusijos pajėgas, neva taikiai pasilikusias Baltarusijoje po pratybų, o rusams beliko iššauti tas kelias raketas į Ukrainos pusę. Kodėl tie ukrainiečių “Gradai” ar “Uraganai” visgi neiššovė (rusų paleistos raketos nebuvo nutaikytos į juos, o ir nebūtų sunaikinę), Lukašenka paaiškinti nesiteikė, o ir padaryti tą nebūtų įmanoma. Taigi, Lukašenka jau yra agresoriaus bendrininkas, veikiantis nusikalstamoje grupėje, bet Putinui dar norisi, kad nuo jo rankų varvėtų kraujas.
Dabar apie visiems tokias įdomias derybas – iš esmės, jokių derybų nebuvo. Buvo jų imitacija, reikalinga abiem pusėms propagandiniais tikslais. Ukrainiečiai mielai karą nutrauktų, tačiau Kremlius tiesiog negali imti ir dabar pasitraukti iš pradėto karo derybų būdu. Šiuo metu Putinas mūšius pralaimi (nors ir aktyviai siekia šią padėtį greitu laiku pakeisti), ir grįžti atgal jam reikštų visišką krachą – pritaikytos sankcijos taikos metu visiškai ekonomiškai sužlugdytų ekonomiką ir sukeltų nepageidaujamus vidaus procesus, kurių suvaldyti gali ir nebepavykti. Karas leidžia kaltę suversti priešui ir pateisinti visus ekonominius suvaržymus.
Rusija rimtai galėtų sėsti prie derybų stalo tik tokiu atveju, jeigu turėtų užėmusi bent dar kiek didesnę Rytų Ukrainos dalį, pakankamai didelę, kad ją būtų galima panaudoti kaip derybų objektą. tačiau turime suprasti, kad sausumos ruožo iki Krymo Kremlius geruoju neatsisakys, kaip ir pačio Krymo.
Vis dar mūšio lauke nepamatėme reaktyvinių salvinių sistemų TOS, nors vaizduose jos šmėžuoja nuo pirmų įsiveržimo dienų. Jos praverstų miesto mūšiuose, ypač tada, kai ukrainiečiai juose nebeturėtų sunkesnės ginkluotės – TOS šaudymo nuotolis labai nedidelis, ir jis labai pažeidžiamas atsakomąja artilerijos ugnimi. Miestų mūšiams rusai turi ir specialios šarvuotos technikos, pvz., inžinerinės mašinos tanko bazėje, galinčios ardyti barikadas ir kitas kliūtis gatvėse. Tačiau ukrainiečiai kol kas turi, o netrukus gaus papildomų prieštankinių priemonių, leidžiančių tokias kliūtis mieste pridengti ugnimi.
Ar ukrainiečiams vertėtų leistis apsupamiems miestuose ir čia gintis? Mano nuomone – toks sumanymas būtų diskutuotinas. Taip, besiginantys mieste turi didelį pranašumą, jie čia turi priedangas, įrengtas pozicijas ir kliūtis, o puolantis priešas turi apribotas judėjimo ir manevro galimybes. Gerai pažįstantys miestą gynėjai gali po jį judėti, išeidami į jau “išvalytus” kvartalus ir smogdami į nugarą. Tačiau ateina laikas, kada apsuptame mieste gynėjų jėgos išsenka, ir anksčiau ar vėliau jie sutriuškinami. Todėl vertėtų gintis tol, kol dar yra galimybė pasitraukti – Ukraina didelė, ir ukrainiečiams reikia daug pajėgų. Berdianskas, uostas netoli Mariupolio, buvo atiduotas būtent dėl tokio pajėgų trūkumo, ir tai labai pablogino Mariupolio padėtį.
Pabaigai – gal mano scenarijai ir pasirodė liūdnoki, tačiau karas nėra pralaimėtas, o padėtis nėra beviltiška. Tiesiog priešas klastingas ir, svarbiausia – didelis. Kiekviena diena atneš arba naują vilties spindulėlį, arba naują grėsmę. Kokia diena bus rytoj – dar pamatysime.
Būtų keista, jeigu nesulauktume kažkokių Kremliaus išpuolių. Ne, ne ginkluotų atakų. Tačiau režimas tiesiog negali nereaguoti į tą žalą, kurią jo ekonomikai, finansams, ir gyventojų moralei daro šį kartą tikrai žiaurios sankcijos.
*****
Linas Karpavičius
- Šios šalys nusprendė perduoti savo kovinius lėktuvus Ukrainai.
♦Bulgarija (Mig-29) 16 vnt.
♦Bulgarija (Su-25) 14 vnt
♦Lenkija (Mig-29) 28 vnt.
♦Slovakija (Mig-29) 12 vnt.
- Gali būti, kad lėktuvai bus bazuojami Lenkijos oro uoste, iš kurio ukrainiečių pilotai vykdys kovines užduotis.
- Latvijos Seimas neeiliniame posėdyje pritarė Nacionalinio saugumo įstatymo pataisoms.
- Vietinės naujienų agentūros LETA teigimu, latviai karo veiksmuose Ukrainoje galės dalyvauti kaip savanoriai.
- Prieš dieną Danijos premjerė Mette Frederiksen pareiškė, kad šalis leis savo piliečiams prisijungti prie tarptautinės brigados Ukrainoje.
*****
• Lugansko kryptis – stabili, bet padėtis sunki, priešas apšaudo intensyvia artilerijos ugnimi. Persvaros neįgyja nė viena pusė.
• Zaporožės kryptis – situacija komplikuota; Ukrainos ginkluotosios pajėgos dengia Zaporožę iš pietų ir su Gradais sunaikino vieną iš rusų grupuočių prie Melitopolio, tačiau priešo kolonos per Berdianską juda Mariupolio kryptimi, kad bandytų užblokuoti miestą;
• Mariupolio kryptis – Rusijos pajėgos norėjo apsupti miestą, nepavyko, bet bandymai tęsiasi. Mieste ir priemiesčiuose yra daug sužeistų ir žuvusių civilių, įskaitant vaikus; Ukrainos ginkluotųjų pajėgų artilerija dirba be sustojimo. Situacija sudėtinga, bet valdoma.
• Kijevo kryptis – Kijevo miesto prieigose kova tęsiasi. Pagrindinės puolančiųjų pajėgos laukia pastiprinimo. Bandoma persigrupuoti. Situacija stabili.
• Donecko kryptis – prie Volnovachos ir kitomis kryptimis vyksta inyensyvūs mūšiai. Situacija sudėtinga, bet kontroliuojama.
• Chersono kryptis – Rusijos pajėgos kontroliuojs Novaja Kachovką ir Kachovkos hidroelektrinę, bet patį Chersono miestą kontroliuoja Ukrainos kariškiai. Regione vyksta kovos, padėtis sunki. Charkovo kryptis – bandymai šturmuoti Charkovą žlugo. Situacija kontroliuojama.
• Sumų kryptis – vyksta mūšiai regione ir tiesiai prie Sumų. Miestas Ukrainos pajėgų rankose nors apsuptas. Situacija sunki, bet stabili.
• Černigovo kryptis: regione vyksta mūšiai, situacija kontroliuojama.
• Nikolajevo kryptis: miestą kontroliuoja Ukrainos ginkluotosios pajėgos, prieš miestą buvo įvykdyti oro antskrydžiai, padėtis kontroliuojama.
• Odesos kryptis: Ukrainos ginkluotosios pajėgos, pasieniečiai, savanoriai ir visi kiti ruošia miestą ginybai.
Per smarkius apšaudymus Charkove „žuvo dešimtys, o šimtai buvo sužeisti
inews-co-uk.
Ukrainos pareigūnai sakė, kad per smarkius apšaudymus Charkove „žuvo dešimtys, o šimtai buvo sužeisti“.
Maskvos kariai bombardavo gyvenamuosius rajonus raketomis „Grad “, – sakė Kijevo vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenka.
Didieji Ukrainos miestai ir toliau smarkiai apšaudomi penktąją invazijos dieną, nors taikos derybos prasidėjo.
Kova dėl Charkovo, antrojo pagal dydį Ukrainos miesto, kontrolės tęsiasi, Socialiniuose tinkluose pasidalijus filmuota medžiaga, matoma sprogimų ir artilerijos ugnis svarbiausiame mūšio lauke.
Rusija panašią taktiką taikė Sirijos miestuose.
Rusijos šarvuočiai stengėsi apsupti Kijevą tankais manevruodami, siekdami atkirstų jį nuo vakarų, kai po kelių atakų nepavyko prasiskverbti į pakraščius.
Generolas pulkininkas Aleksandras Syrsky anksti pirmadienį sakė, kad Kijevas išgyveno dar vieną naktį, padarydamas „sunkius nuostolius“ Rusijos užpuolikams.
Anksčiau Rusija, regis, panaudojo uždraustus kasetinius šaudmenis, siekdama beatodairiškai apšaudyti civilių gyventojų rajonus Ukrainos rytuose, besipriešinančius Vladimiro Putino invazijai, o tai yra karo nusikaltimas.
Nepaisant perspėjimų dėl raketų smūgių Čerkasuose, Dniepro, Luhansky, Žitomyre ir Vinnicoje, miestai tebėra Ukrainos kontroliuojami.
Rusijos pajėgos užėmė du nedidelius miestus – Berdjanską ir Enerhodarą – pietryčių Ukrainoje, pranešė nepriklausoma Rusijos naujienų agentūra „Interfax“, tačiau kitur tai nepatvirtinta.
Didėja susirūpinimas, kad Baltarusija gali labiau įsitraukti į konfliktą, siųsdama karius į Ukrainą arba priimdama Rusijos branduolinius ginklus, po to, kai pirmadienį referendume nubalsavo už nebranduolinio statuso atsisakymą.
Parama Ukrainai auga. Neutrali Šveicarija paskelbė, kad pritars ES sankcijoms rusams, dalyvaujantiems invazijoje. Šveicarijos teisingumo ministrė Karin Keller-Sutter pranešė, kad penkiems Putinui artimiems oligarchams buvo įvestas draudimas atvykti į šią šalį. Taip pat nedelsiant buvo įšaldytas kelių asmenų ir įmonių turtas.
„Šveicarija taip pat nedelsiant įgyvendina ES finansines sankcijas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, ministrui pirmininkui Michailui Mišustinui ir užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui. Taip Šveicarija reaguoja į rimtus tarptautinės teisės pažeidimus, už kuriuos yra atsakingi šie asmenys“, – pareiškė Šveicarijos vyriausybė.