Locked N’ Loaded
Pateikiame svarbiausius balandžio 7–13 d. akcentus.
Labai tikėtina, kad Irano smūgiai Izraeliui turės įtakos JAV sprendimams dėl paramos Ukrainai, kuriai galimai šiuo metu yra vienas sunkiausių momentų kare nuo 2022 m. vasaros.
Todėl ukrainiečiams svarbu ne tik tinkamai paskirstyti prioritetus siekiant išlaikyti gyvybiškai svarbią teritoriją (stiprinant gynybos ruožus) ar bandant ją atsiimti (kontratakuojant), bet ir esant galimybei atsitraukti į gynybai patogesnius ruožus (Dniepro kairysis krantas, Robotyne pleištas).
Tiesa, didėjantis agresoriaus gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis bei vis dažnėjančios „banzai“ atakos nešarvuota technika indikuoja, kad pamažu agresoriaus puolimo potencialas mažėja. Bet yra niuansų.
Siūlome skaityti detaliau.
Mūšių ir nuostolių dinamika.
Ukrainos pajėgų smūgiai agresoriaus degalų gamykloms aprimo. Kita vertus, po ilgo laiko ukrainiečiai Storm Shadow raketomis atakavo karinius taikinius Luhansk. Sėkmingai atakuota agresoriaus technikos remonto bazė. Ukrainos pajėgos patvirtino šį smūgį ir atkreipė dėmesį, kad tokių smūgių bus daugiau, jei šalis gaus daugiau raketų.
Agresoriaus smūgiai prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą išliko intensyvūs. Ukrainiečiams pavyko numušti daugiau raketų nei praėjusią savaitę (16 vs 25), tačiau rezultatyvumas kol kas nesiekia kovo mėnesio savaitės vidurkio (36). Dronų grafoje taip fiksuojamas rusų nuostolių augimas (225 vs 279), tai lenkia kovo mėn. savaitės nuotolių vidurkį ( 222). Žinoma, tai lemia ne tik Ukrainos oro gynybos efektyvumas, bet ir rusų smūgių intensyvumas. Ukrainiečiams ir toliau pavyksta numušti didžiąją dalį Shahed dronų bei Kh101/Kh555 raketų, tačiau perkrauta oro gynyba nesusitvarko su moderniomis raketomis (Kinzhal, Iskander ir pan.) Smūgių metu padaryta ženkli žala Kyiv ir Kharkiv energetinei infrastruktūrai, taip pat raketos ir dronai pasiekė taikinius Vakarų Ukrainoje bei aplink Odesa.
Aptarkime agresoriaus nuostolių dinamiką kituose parametruose:
- Rusų gyvosios jėgos nuostoliai išaugo (5340 vs 6140). Vertinant savaitės dinamiką nuostoliai šioje grafoje buvo stabiliai aukšti, ir buvo didesni nei praeitos savaitės vienos dienos nuostolių vidurkis (762,8 vs 877,1). Agresoriaus nuostoliai beveik pasiekė kovo mėn. vienos savaitės vidurkį (6340 vs 6140).
- Agresoriaus šarvuotos technikos netektys kiek sumenko (355 vs 314), atitinkamai lyginant su praėjusia savaite sumažėjo ir vidutiniai vienos dienos nuostoliai (50,7 vs 44,8). Vertinant savaitės dinamiką, nuostoliai šioje grafoje bangavo, tačiau lyginant su kovo mėnesio savaitės vidurkiu rusų netektys šioje grafoje išliko aukšti (247 vs 314).
- Gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis taip pat šiek tiek pasikeitė. Praeitą savaitę jis buvo 15:1, tai šią savaitę – 19,5:1. Tik priminsime, kad kovo mėn. savaitės santykis yra 25,6:1, o standartiškai viena PKM gali pervežti 10 karių. Tokiu būdu rusai ir toliau bando vykdyti operacijas pilnaverčiais mechanizuotais vienetais, nors panašu šarvuotos technikos resursas sparčiai senka. Kaip to įrodymas yra augantys rusų gyvosios jėgos nuostoliai bei fiksuojamos rusų intensyvėjančios pastangos atakuoti bagiais ar net motociklais.
- Rusų artilerijos nuostoliai išliko aukšti (279 vs 246), vienos dienos nuostolių vidurkis išliko ženklus (39,8 vs 35,1). Žvelgiant į savaitės dinamiką rusų netiesioginės ugnies sistemų nuostoliai kiek sumenko savaitės viduryje, tačiau didžiąją savaitės dalį išliko aukšti. Rusų netiesioginės ugnies sistemų nuostoliai viršijo kovo mėn. savaitės vidurkį (221 vs 246).
- Logistinio transporto srityje agresoriaus netektys dar labiau išaugo (354 vs 388), atitinkamai padidėjo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (50,5 vs 55,4). Žvelgiant į savaitės dinamiką rusų logistinio transporto nuostoliai bangavo ir turi panašumų į agresoriaus šarvuotos technikos dinamiką. Neatmestina, kad tai susiję su rusų bandymais nešarvuotu transportu vykdyti atakas. Lyginant su kovo mėn. savaitės vidurkiu, rusų nuostoliai šioje grafoje buvo aukštesni (346 vs 388).
- Agresoriaus oro gynybos sistemų netektys išaugo (6 vs 9), atitinkamai išaugo vienos dienos nuostolių vidurkis (0,8 vs 1,28). Rusų nuostoliai šioje grafoje dar nepasiekė kovo mėn. savaitės vidurkio (11,7 vs 6).
Agresoriaus nuostolių dinamikos skaičiavimai paremti Ukrainos Generalinio štabo duomenimis.
Vertinimas.
Norėtume priminti, ką rašėme vienoje iš kasdienių apžvalgų. Žvelgiant į pastaruoju metu vykstančius intensyvius rusų raketų ir dronų smūgius bei jų aviacijos remiamą pasistūmėjimą kontaktinėje linijoje, galima konstatuoti, kad agresorius naudojasi Ukrainos oro gynybos (ypač – modernių sistemų) užimtumu bandant apsaugoti didžiuosius šalies miestus, todėl geba su aviacija efektyviai remti savo pajėgas ant žemės. Sunku pasakyti ar tai yra sąmoningas okupantų planas, tačiau sutapimas ar ne – kai rusai vasario mėnesį KAB’ais aktyviai atakavo Avdiivka, tokių galingų raketų smūgių Ukrainos gilumoje nebuvo. Todėl ukrainiečiai sugebėjo į kontaktinę liniją pritraukti Patriot sistemas ir tada rusų aviacija patyrė didelių nuostolių. Tad arba rusai greitai mokosi, arba tai tiesiog agresoriui naudingas sutapimas. Kita vertus, kadangi Ukrainos pajėgos taip pat neteko keleto modernių sistemų (Patriot, NASAMS), galimai ukrainiečiai dabar irgi yra atsargesni ir nepritraukia modernių sistemų taip arti kontaktinės linijos kaip anksčiau.
Galimai Ukrainos pajėgoms kontaktinėje linijoje šiuo metu yra vienas sunkiausių momentų kare nuo 2022 m. vasaros. Nuo to laiko agresorius gebėdavo sukurti ne daugiau nei 2 rimtus įtampos židinius, tačiau dabar matome agresoriaus pastangas pasiekti operacinio lygmens tikslus bent 4 sektoriuose – Syversk, Chasiv Yar, Novobakhmutivka-Umanske-Neitalove, Krasnohorivka – Pobeda Novomykhailivka. Agresorius turi pajėgumą pradėti plataus masto puolimo operaciją Svatove ir Kremina sektoriuose.
Nuo 2023 m. rudens praradusios strateginę iniciatyvą, Ukrainos pajėgos yra išsekusios, joms trūksta šaudmenų ir ginkluotės (ypač oro gynybos ir artilerijos), kitų resursų. Dėl to kritiškai svarbūs sprendimai įvairiais lygmenimis užtikrinant tinkamus pajėgų rezervus ir rotacijas, jų tiekimą, smūgius agresoriaus gynybos gilumoje bei adekvačiai reaguojant į realią situaciją fronte. Pastaruoju atveju svarbu ne tik tinkamai paskirstyti prioritetus siekiant išlaikyti gyvybiškai svarbią teritoriją (stiprinant gynybos ruožus) ar bandant ją atsiimti (kontratakuojant), bet ir esant galimybei atsitraukti į gynybai patogesnius ruožus (Dniepro kairysis krantas, Robotyne pleištas).
Didėjantis agresoriaus gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis bei vis dažnėjančios „banzai“ atakos nešarvuota technika indikuoja, kad pamažu agresoriaus puolimo potencialas mažėja. Tiesa, santykis gali pasikeisti jei/kai agresorius pradės puolimo operaciją Svatove – Kremina sektoriuose (puolimo smaigalyje 1-oji gvardijos tankų armija).
Geopolitinis frontas:
- Labai tikėtina, kad Irano smūgiai Izraeliui turės įtakos JAV sprendimams dėl paramos Ukrainai. Ar tai bus gerasis scenarijus, kai po šios atakos Amerika pabus ir supras, kad „blogio ašis“ naudojasi jos silpnumu, ir greitai bus priimti reikiamai sprendimai? Ar JAV politinis elitas nugrims į dar didesnį chaosą, kur prasidės diskusijos, kam labiau reikia amerikiečių pagalbos – Ukrainai ar Izraeliui? Palaukime sprendimų.
- Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius David’as Cameron’as susitiko su Donaldu Trumpu, siekdamas įtikinti kandidatą į JAV prezidento postą pakeisti savo dabartinę skeptišką poziciją paramos Ukrainai klausimu. Taip tikimasi ne tik paveikti ateities sprendimus, jei Trumpas grįžtų į Baltuosius rūmus, bet ir pakeisti respublikonų, turinčių daugumą Atstovų rūmuose, nuomonę dėl paramos Ukrainai.
- Trijų jūrų iniciatyvos susitikimo metu Vilniuje Ukraina sudarė dvišales sutartis, vyksta derybos dėl „Patriot“ ir „SAMP-T“ oro gynybos sistemų gavimo iš Lenkijos, Ispanijos ir Rumunijos. Vieną „Patriot“ sistemą ir papildymus jau suteiktai paramai suteikė ir Vokietija. Nyderlandai taip pat įsipareigojo skirti papildomą 1 mlrd. eurų paramos šiais metais, o 2025-ais – 3 mlrd. eurų vertės paramos. Lietuva, tuo tarpu, paskelbė tieksianti įrangą, reikalingą energetikos Ukrainoje atnaujinimui. Galų gale, JAV įsipareigojo skirti lėšų Ukrainos oro gynybos sistemų modernizavimui bei amunicijos papildymui. Tačiau žodžiai, popierius ir pinigai nekariauja, reikia geležies ant žemės. Laukiam.
*************************
Vokiečių „Patriot“ (šaltinis – AP)
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
VERDANTIS ARTIMŲJŲ RYTŲ KATILAS (2024 04 14)
↞ Strateginės aplinkybės ↠
Dar vieno plataus masto karo šmėkla pakibo virš Artimųjų Rytų. Iranas vėlai šeštadienį bepiločiais lėktuvais ir raketomis smogė Izraeliui. Šimtai mirtį nešančių užtaisų oru skriejo į įvairius taikinius šventojoje žemėje, kaip pirmas tiesioginis Izraelio teritorijos puolimas ir Teherano atsakomasis „keršto“ smūgis. Tik, deja, su kerštu už Izraelio antpuolį prieš Irano ambasadą Sirijoje, oro ataka turi tik labai netiesioginį ryšį. Daug didesnė tikimybė yra ta, kad blogio ašies šalys derindamos tarpusavyje veiksmus, atvirai grasina civilizuotam pasauliui.
Dar veikiant oro gynybos sistemoms, Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu kreipėsi į savo piliečius sakydamas, kad „pastaraisiais metais, o dar labiau – pastarosiomis savaitėmis, Izraelis ruošėsi galimam tiesioginiam Irano puolimui.“
„Mūsų gynybos sistemos įdiegtos, esame pasirengę bet kokiam scenarijui – tiek gynybai, tiek puolimui. Izraelio valstybė yra stipri, Izraelio kariuomenė yra stipri, visuomenė yra stipri“, – tęsė Izraelio galva ir tai reiškia, kad didžiosioms pasaulio galioms Vakaruose suvaldyti verdantį katilą bus labai sudėtinga.
Visiškai nesidžiaugiame, kad po „Hamas“ teroristų skerdynių praeitų metų spalio 7 d. mūsų darytos analizės tvirtinasi. Rusijai, Iranui ir už užuolaidų veikiančiam Pekinui pavyko sukurti geopolitines aplinkybes, kurios Ukrainai reiškia labai sudėtingą laikotarpį artimiausioje ateityje. Maskvos psichoperantai ir strategai dėlionėje mato ir paskutinį trokštamą žingsnį – islamo šalių džihadą prieš Vakarus, tačiau tuo, logiška manyti, neturėtų būti suinteresuota Kinijos komunistų partija, kuriai visiškas chaosas pasaulyje ir rinkose trukdytų siekti ekonominės hegemonijos tikslų.
Po pirmųjų sunaikintų Irano raketų, JAV pažadėjo „geležinę“ paramą Izraeliui. Džo Baidenas, kuris telefonu kalbėjosi su B. Netanjahu, pranešė, kad sekmadienį sušaukia Septynių didžiųjų ekonomikų grupės (G-7) vadovų susitikimą, kuriame bus koordinuojamas diplomatinis atsakas į, jo žodžiais tariant, įžūlų Irano išpuolį.
Sekmadienį 22:00 val. Lietuvos laiku numatytas ir JT Saugumo Tarybos posėdis, Izraeliui paprašius pasmerkti Irano išpuolį ir paskelbti Irano revoliucinės gvardijos korpusą teroristine organizacija. Tačiau tikėtis, kad pajuokos objektu virtusi organizacija, skirta užtikrinti taikai pasaulyje, ras bendrą sprendimą yra labai kvaila. Teroristinei Rusijai esant pastovia ST nare, kaip ir blogio ašies šaliai Kinijai, mums regisi, Saugumo Tarybą derėtų pervadinti, kad ji tiksliau atspindėtų jos veiklą. Laukiame jūsų, mielieji, siūlymų komentaruose.
↞ Reikšmingi postūmiai ↠
Šeštadienį Ukrainos kariuomenės vadas pareiškė, kad pastarosiomis dienomis padėtis rytiniame fronte pablogėjo. Rusija suintensyvino puolimą ir mūšiai vyksta į vakarus nuo suniokoto Bachmuto miesto. Generolo pulkininko Oleksandro Syrskio pareiškimas, atspindi niūrią nuotaiką Kijeve, nes gyvybiškai svarbi JAV karinė pagalba, kurią Kijevas tikėjosi gauti prieš kelis mėnesius, įstrigo Kongrese.
O. Syrskis, atvykęs į rytų frontą sakė, bandys stabilizuoti frontą, nes Rusijos šturmo grupės, remiamos tankų ir šarvuočių, dėl sauso ir šilto oro gali lengviau manevruoti. „Padėtis rytiniame fronte pastarosiomis dienomis gerokai paaštrėjo <…>“ – rašė jis „Telegram“ programėlėje.
Rytų fronto ruože kovojančių pajėgų atstovas spaudai savo ruožtu sakė, kad Rusijos orda puola naudodama visų rūšių ginklus – nuo artilerijos iki tankų, bepiločių lėktuvų ir valdomų aviacinių bombų. Turėdama daugiau žmonių ir technikos, Rusija kovoja visame fronte, o pagrindinis jos uždavinys – išsekinti Ukrainos kariuomenę.
Rusijos ekonomika neteko kas penkto dolerio pajamų iš naftos ir jos produktų pardavimo po to, kai Ukrainos bepiločių lėktuvų smūgiai paralyžiavo didžiausių naftos perdirbimo gamyklų darbą.
Kovo pabaigoje naftos ir naftos produktų eksportas Kremliui atnešė 9,3 mlrd. dolerių pajamų, penktadienį savo mėnesinėje ataskaitoje pranešė Tarptautinė energetikos agentūra. Palyginti su vasario mėnesiu, Rusijos ekonomikos pajamos iš naftos smuko 20 %, arba daugiau kaip 2 mlrd. dolerių, nors fizinės eksporto apimtys padidėjo: TEA skaičiavimais, jos siekė 7,84 mln. barelių per dieną (+3 %).
Ne sankcijos ir naftos lubos, o visiškas naftos gavybos ir perdirbimo pramonės sunaikinimas driskyne būtų tikras smūgis ant karo bėgių riedančiai Rusijos ekonomikai.
↞ Veiksmai ant žemės ↠
Ukrainos gynybos pajėgos patvirtino, kad laikinai okupuotame Luhanske buvo sunaikintas ordos karinės grupuotės „Centras“ valdymo ir kontrolės centras.
Sveikiname gynėjus.
92-oji atskiroji šturmo brigada apie praneša apie padėtį Časiv Jare ir Bohdanivkoje.
„Priešai neįžengė (į Časiv Jarą), jie yra miške, kuris supa gyvenvietę, bet per pastarąsias 3 dienas jie nepajudėjo į priekį. Bohdanivka užimta 70 proc., bet padėtis kasdien keičiasi, nes vyksta mūšiai dėl kiekvieno namo ir gatvės“.
Vokietijos vyriausybė šeštadienį pranešė, kad nedelsiant išsiųs papildomą raketų sistemą „Patriot“, kad padėtų Ukrainos kariuomenei atremti padažnėjusius Rusijos oro antskrydžius.
„Rusijos teroras prieš Ukrainos miestus ir šalies infrastruktūrą sukelia neišmatuojamas kančias“, – sakė Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius, pranešdamas apie šį žingsnį.
Vieną, nors vieną papildomai. Kas dar? Ar yra dar Vakaruose oro gynybos sistemų? Gal pažiūrėkite kur po kilimu, ar sandėliuke?
JAV uždraudė Rusijos kilmės aliuminio, vario ir nikelio importą. Dabar Amerikos bendrovėms bus draudžiama dalyvauti sandoriuose, susijusiuose su Rusijos kilmės metalais, įskaitant eksportą ir reeksportą. Deja, bet šie apribojimai nebus taikomi metalams iš Rusijos, pagamintiems iki 2024 m. balandžio 13 d.
⥁ Lietuvoje ⥀
Ar jau bėgti? Jau pasaulinis karas? Ką daryti, mano dukrai tik metukai?
Tokie ir panašūs jūsų klausimai šiąnakt krito į pranešimų programėlę.
Mes suprantame jūsų nerimą, atjaučiame matydami, girdėdami, skaitydami jūsų pasimetimą, įtampą, stresą. Jums norisi bėgti, apima beviltiškumo jausmas, kai kas iš jūsų sustingsta apatijoje.
Slėptuvių nėra, išankstinio perspėjimo sistemos ne visur veikia, kelias į Lenkiją vis dar remontuojamas – beveik „girdime“ jūsų mintis.
Neraminsime jūsų, nes bet koks raminimas sukurs tik priešingą efektą.
Pasikartosime, kad konvencinė ataka / karas Lietuvai negresia: Rusijos pajėgumai yra sukoncentruoti Ukrainoje, Iranas nepuls NATO. Padėtis Izraelyje / Artimuosiuose Rytuose ir Ukrainoje yra stabiliai sudėtinga, o kad ji tokia bus, sakėme dar prieš mėnesį.
Įkvėpkite, dar įkvėpkite, iškvėpkite. Pakartokite kelis kartus. Ramiau?
O kad dar būtų ramiau, susitvarkykite sandėliukus, – ne dėl karo grėsmės, bet tvarka yra visada geriau negu chaosas. Ir bėgti niekur nereikia. Kremlius labai, labai nori pasėti paniką, ir ypač soctinkluose. Jis nori, kad jūs lėktumėt, kad negalvotumėt.
Sustokit. Ir nustokit brausint beigi visokį informacinį šūdą į burną dėt. Va, perskaitėt iki čia, ir gana. Jei sandėliukai jau sutvarkyti, eikit pasivaikščiot arba daržą sukast.