2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Septyni šimtai aštuoniasdešimtoji (balandžio 13) diena

Locked N’ Loaded 

Ukrainos kariuomenės vadas gen. O. Syrskyi pripažįsta, kad pastarosiomis dienomis situacija fronte pablogėjo. Žvelgiant nuo sofos, tai lemia šios priežastys:

Ukrainos pajėgų rezervinių vienetų trūkumas, kas lemia kontaktinėje linijoje esančių vienetų išsekimą, vadų trūkumą. Agresoriaus pusėje pajėgos taip pat išsekusios, bet jis turi kuom tokius vienetus pakeisti (linkėjimai Ukrainos politikams, ilgą laiką voliojusiems mobilizacijos klausimą be rezultato)

Tradiciškai – šaudmenų ir ginkluotės trūkumas (linkėjimai degalų kainomis susirūpinusiems amerikiečiams)

Rusų dominavimas ore svarbiausiuose ruožuose ir dėl ženklaus oro gynybos trūkumo (ką jau kalbėti apie aviaciją), beveik nebaudžiamas Ukrainos gynėjų pozicijų daužymas KAB‘ais (linkėjimai visiems 10546 „susirūpinusių“ koalicijų dalyviams Vakaruose).

Vakarų, Ukrainos ir Lietuvos viešoje erdvėje vis netyla kalbos, kad štai netrukus rusai ims ir puls Kharkiv. Vienas iš pavyzdžių, šis Financial Times straipsnis –

https://www.ft.com/…/53228051-f42b-4c63-bad6-e6a5bfd54d7c.

Taigi, mes drįstame įkišti ir savo trigrašį

Vertinant agresoriaus pajėgas į šiaurę nuo Kharkiv, t. y. kitoje sienos pusėje (Belhorod, Kursk, Bryansk srityse), yra mažai tikėtina, kad artimiausiu metu rusai vykdys plataus masto puolimo operaciją, su tikslu blokuoti ar tuo labiau užimti milijoninį Kharkiv miestą. Bendroje sumoje šioje kryptyje rusų pajėgos siekia vos 35 000 karių, kurie prastai parengti, turi labai ribotus šarvuotos technikos ir artilerijos pajėgumus. Ši grupuotė yra daugiau orientuota į apsaugą, skirta saugoti okupantų infrastruktūrą, gaudyti ukrainiečių (ar už juos kovojančių rusų iš RSK ir RLL) diversantus bei atremti galimus Ukrainos gynėjų lokalius puolimo veiksmus. Šiai agresoriaus grupuotei problemas jau nekartą sukėlė neskaitlingos (iki bataliono dydžio) Ukrainos remiamų rusų savanorių operacijos pasienyje, ką jau ten kalbėti apie tokio miesto kaip Kharkiv šturmą ir išlaikymą. Taip pat, beveik tikra, kad tarp šių vienetų yra šauktinių, kurių atviras ir masinis siuntimas į Ukrainą būtų kažkas naujo.

Jei visgi rusai sumanytų tokią operaciją, jiems reikėtų esamas pajėgas pergrupuoti, sukoncentruoti į potencialias puolimo ašis (dabar jos yra išmėtytos po visas tris minėtas sritis), papildyti trūkstamais vienetais ir resursais. Remiantis viešųjų šaltinių duomenimis, to kol kas nematome. Kita vertus, vertinant teoriškai, realistiškiausi veiksmų eigos variantai gali būti šie:

Nustumti ukrainiečius viename ar dvejuose ruožuose 5 km atstumu nuo sienos, su tikslu labiau apsaugoti ne kartą atakuotą rusijos teritoriją (pvz.: RSK ir RLL operacijos Grayvoron, Tetkino ir kt.). Tai iš esmės būtų pakazucha vidinei agresoriaus auditorijai, privertimas Ukrainos pajėgas laikyti tam tikrą kiekį vienetų prie pasienio bei baimės jausmo kėlimas pasienio srityse gyvenantiems ukrainiečių civiliams. Tokiu atveju rusams reikėtų pajėgų pergrupavimo, tam gal net užtektų esamų vienetų.

Blokuoti Sumy ir apsunkinti Ukrainos logistiką link Kharkiv. Tai taip pat neduotų didelio karinio (operacinio) efekto, nes Kharkiv pirmiausia yra aprūpinamas per Poltava. Tokiai operacijai reikėtų esamų okupantų pajėgų pergrupavimo, papildomų vienetų pritraukiant rezervinius bei užtikrinti sienos apsaugą kituose ruožuose (ukrainiečiai galimai nesėdėtų rankų sudėję taip pat).

Judant kairiuoju Oskil upės krantu, pvz. link Shevchenkove, paremti Svatove – Kremina sektoriuje jau veikiančių rusų pajėgų (6-osios armijos, 1-osios gvardijos tankų armijos ir 18-osios armijos vienetų) pagrindines pastangas, potencialiai nutaikytas į Kupjansk – Borova – Lyman ruožą). Tai potencialiai pavojingiausias VEV. Tokiu atveju rusams reikėtų pajėgų pergrupavimo, ženklaus jų papildymo bei sąveikos su Luhansk kryptyje veikiančiomis pajėgomis.

Kol kas pasirengimo įgyvendinti bent vieną iš veiksmų eigos variantų nesimato. O dabar žiūrim ką turim fronte

Luhansko kryptis.

Ukrainos pajėgos po ilgo laiko raketomis Storm Shadow smogė Luhansk (https://t.me/arrowsmap/4052?single). Atakuoti taikiniai mašinų gamykloje prie geležinkelio. Standartiškai tokiuose objektuose yra remontuojama ir/arba saugoma okupantų kovinė ir logistinė technika, atsarginės dalys ir pan. Šio smūgio padariniais galime pasigrožėti ir iš arčiau –

https://t.me/arrowsmap/4059.

Svatove. Kontaktinėje linijoje lokalūs susidūrimai, pakitimų nėra.

Kremina. Agresorius atnaujino atakas Terny – Yampolivka ruože, taip pat bando stuksenti Ukrainos gynėjams kiek piečiau prie Torske bei pietiniame flange esančiuose miškuose. Ukrainiečiai apsigynė.

Lysychansk. Tęsiasi sunkios kautynės visoje kontaktinėje linijoje. Rusai juda no mans land, tačiau iš ten gyvi ne daug kas išeina. Nors ukrainiečiai apsigina, tačiau jiems taip pat ne pyragai. Stebėsime situaciją.

Donecko kryptis.

Bakhmut. Rusams pavyko išplėsti savo pozicijas rytinėse Chasiv Yra prieigose. Taip pat labai dinamiška padėtis Bohdanivka. Okupantai buvo perėmę jos kontrolę, tačiau ukrainiečiai kontratakuoja nuo kalvų, bando išmušti agresorių iš užimtų pozicijų. Įtempta situacija klostosi Klishiivka – Andriivka ruože, Ukrainos vienetai išlaiko pozicijas.

Avdiivka – Vuhledar.

Šiaurinis flangas. Padėtis toliau komplikuojasi – rusai palei geležinkelį pasistūmėjo link Novobakhmutivka, taip jie vis platesniu frontu apeina ukrainiečių gynybinį rajoną iš šiaurės (per Berdychi – Novobakhmutivka – Novokalynove). Agresoriui taip pat pavyko įsitvirtinti no mans land į vakarus nuo Tonenke ir susijungti su rusų vienetais neseniai užimtoje Pervomaiske.

Centras. Agresoriui nepavyko pajudėti link Netailove, tačiau po sėkmės šiauriniame flange (Pervomaiske), tai gali būti dienų klausimas.

Pietinis flangas. Ukrainos pajėgos sunkiuose mūšiuose išlaiko pozicijas Krasnohorivka, Pobeda, Novomykhailivka. Po ilgo laiko agresorius pabandė pulti Vuhledar. Tikėtina, taip rusai bando atitraukti bent dalį Ukrainos gynėjų pajėgų iš prieš tai minėtų ruožų.

Zaporizhia kryptis.

Ukrainos pajėgos su MLRS apšaudė karinius objektus Tokmak.

Tęsiasi susidūrimai Robotyne pleište. Robotyne gyvenvietė iš esmės yra padalinta į dvi dalis – šiaurinę dalį kontroliuoja ukrainiečiai, o pietinę – rusai. Taip pat, sunkios kautynės vyksta prie Verbove.

Pietų kryptis.

Ukrainos pajėgos smogė agresoriaus kariniams objektams Shkadovsk. Kontaktinėje linijoje tęsiasi susidūrimai, esminių pakitimų nėra.

******************

Po rusų teroristų smūgio į energetikos objektą Charkove (šaltinis – Reuters)

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas 

PEKINAS ATSTATO RUSIJOS KARINIUS PAJĖGUMUS (2024 04 13)

↞ Strateginės aplinkybės ↠

Vakar aukšto rango JAV pareigūnai, kalbėdami su anonimiškumo sąlyga, naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad Kinija netiesiogiai remia Rusijos karo veiksmus Ukrainoje, teikdama dronų ir raketų technologijas, palydovinius vaizdus ir metalo apdirbimo bei kitas stakles. Dėl šio didžiausio nuo sovietų sąjungos laikų driskių kariuomenės rėmimo JAV prezidentas Džo Baidenas telefonu neseniai įspėjo Si Dzinpingą.

Vienas iš kalbėjusių pareigūnų sakė, kad Kinijos medžiagos užpildo kritines Rusijos gynybos gamybos ciklo spragas ir padeda Maskvai vykdyti „ambicingiausią gynybos plėtrą nuo sovietinių laikų ir greičiau, nei manėme, kad tai įmanoma šio konflikto pradžioje“.

Tuo tarpu Kinijos ambasados atstovas spaudai agentūrai „Reuters“ sakė, kad esą į „normalią“ Kinijos ir Rusijos prekybą neturėtų būti kišamasi ir ji neturėtų būti ribojama. „Raginame JAV pusę susilaikyti nuo Kinijos ir Rusijos normalių santykių menkinimo ir juodinimo“, – sakė Liu Pengyu.

Kur gi ne. Jei ne taip vadinama „normali“ prekyba, Kremlius jau seniai būtų pristigęs vieno svarbiausių karui reikalingų komponentų. Ir tai ne šaudmenys, ne metalas, ar juo labiau, patrankų mėsa, kurios driskyne kol kas yra pakankamai. 2023 metais apie 90 % Rusijos mikroelektronikos importo atkeliavo būtent iš Kinijos, kurį visą karo nusikaltėliai Maskvoje sunaudojo raketų, tankų ir orlaivių gamybai.

Uždarius šį srautą, orda būtų priversta į Ukrainą žygiuoti pėsčia ir ginkluota kastuvėliais. Pabandyti paspausti šiuo klausimu Kiniją šiandien į ją atvyko Vokietijos kancleris Olafas Šolcas. Gali būti, kad mainais Pekinas prašys Berlyno nepalaikyti Europos Sąjungos priemonių, kuriomis numatoma kovoti su kiniškais automobiliais bei saulės ir vėjo jėgainių parko įranga, kuri, Briuselio manymu, į jos rinką tiekiama per pigiai.

Vakar Vokietijos pareigūnai tiesiai šviesiai pareiškė, kad Pekino parama ir eksportas į Rusiją sudaro sąlygas Maskvai vykdyti agresyvų karą Ukrainoje ir lemia „vis didėjantį Kinijos reputacijos praradimą“ Europoje ir už jos ribų.

Pats kancleris interviu vienam iš Vokietijos laikraščių patvirtino, kad spaus Kiniją būti tarpininke siekiant užbaigti karą Ukrainoje.

„Kalbama apie tai, kad Kinija nepalaikytų Rusijos, vykdančios žiaurų karą prieš savo kaimynę Ukrainą“, – sakė jis. „Kinija taip pat gali aiškiai pasakyti, kad šis beprasmis imperialistinis karas turi baigtis“.

Taip, Kinija galėtų sustabdyti ukrainiečių genocidą, ir labai gerai, kad Vakarų šalių lyderiai pradeda apie tai kalbėti. Tačiau taip pat reiktų aiškiai įvardinti, kad Kinija yra ir šalis, kuri, visų pirma, pastūmėjo Rusiją pradėti plataus masto invaziją. Abu šiuos dalykus savo apžvalgose esame kartoję nuo pat pirmųjų invazijos dienų.

↞ Reikšmingi postūmiai ↠

Pasak vyriausiojo NATO pajėgų Europoje vado Kristoferio Kavolio, Rusijos kariuomenė dabar yra 15 proc. didesnė nei 2022 m., kai ji įsiveržė į Ukrainą.

Per pastaruosius metus, nepaisant nuostolių, karių skaičius padidėjo nuo 360 000 iki 470 000. Tai lėmė Rusijos šaukiamojo amžiaus padidinimas iki 30 metų (anksčiau buvo 27 metai), kuris Kremliui artimiausiais metais leis padidinti šauktinių skaičių 2 milijonais ir turėti didžiausią žemyno kariuomenę. Generolas taip pat pabrėžė, kad Ukraina negali laimėti karo prieš Rusiją viena.

Rusija, nepaisant akivaizdžių savo kariuomenės trūkumų ir disfunkcijos, toliau kelia egzistencinę grėsmę Ukrainai, o per daugiau nei dvejus metus trunkantį pilnavertį karą, Rusijos strateginės pajėgos, tolimojo nuotolio aviacija, kibernetiniai pajėgumai, kosminiai pajėgumai ir elektromagnetinio spektro priemonės neprarado potencialo. Karinės oro pajėgos prarado orlaivių, tačiau nuostoliai sudaro tik apie 10 proc. turėtų pajėgumų. Rusijos karinis jūrų laivynas patyrė didelių nuostolių Juodojoje jūroje, tačiau niekur kitur. Priešingai, Rusijos karinio jūrų laivyno veikla visame pasaulyje pasiekė reikšmingą piką.

NATO pajėgų Europoje galva taip pat sakė, kad nors Rusija neteko daugiau kaip 2 000 tankų ir 315 000 sužeistų ir žuvusių karių, tačiau pajėgas atkuria daug greičiau, nei prognozuota. Todėl nepriklausomai nuo to, kaip baigsis karas Ukrainoje, generolo manymu, Rusija Vakarams bus didesnė problema, nei prieš plataus masto invaziją.

Mes tik pridursime, kad orda ne tik atstato pajėgumus, bet ir mokosi žudyti tikrame mūšio lauke. Vienintelė jėga ir paguoda, nors ir sunkiai mums verčiasi liežuvis tą sakyti, yra ukrainiečiai, atkakliai gindamiesi ir tuo taip pat saugodami mus vakaruose. Jų dėka, nors Rusijos gynybos pramonė su Kinijos pagalba kasmet pagamina apie 600 naujų tankų ir gal kiek daugiau nei tūkstantį naujų šarvuotų kovos mašinų, per tą patį laiką praranda daugiau kaip tūkstantį tankų ir apie 2 000 šarvuotų kovos mašinų, ir jų praradimo tempas didėja.

↞ Veiksmai ant žemės ↠

Siekdama papildyti Rusijos okupacinių pajėgų negrįžtamus nuostolius, kuriuos patyrė mūšio laukes Ukrainoje, taip pat sukomplektuoti naujus karinius dalinius, Maskva siunčia į karą Rusijos Federacijos Ramiojo vandenyno laivyno personalą bei 11-osios armijos oro ir oro gynybos pajėgas. Šie valstybės agresorės kariniai daliniai anksčiau tiesiogiai nedalyvavo karo veiksmuose prieš Ukrainą.

Rusijos Federacijos Ramiojo vandenyno laivyno vado Viktoro Liinos sprendimu, rotacijos į Siriją visiškai sustabdomos ir visi driskiai siunčiami į frontą Ukrainos teritorijoje – apie 2 000 būsimų lavonų iš Primorsko krašto ir Kamčiatkos regionų. Dar apie 400 mėsos vienetų bus surinkta iš Chabarovsko krašto teritorijoje dislokuotų karinių dalinių.

Per pastarąją parą fronte įvyko 97 kariniai susirėmimai, o sudėtingiausia padėtis buvo Novopavlovsko ir Bachmuto kryptyse. Driskiai Donecko srityje užėmė Bogdanovkos kaimą ir pasistūmėjo link Časiv Jaro, Novokalinovo ir Tonenkojės.

Vakar iš Libano buvo paleista daugiau kaip 40 raketų į šiaurės Izraelį, o JAV perkelia pastiprinimą į Artimuosius Rytus dėl tikėtino Irano puolimo prieš Izraelį.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimtoji (sausio 8) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Šią naktį ukrainiečiai surengė intensyvius dronų smūgius agresoriaus teritorijoje. Rusai skelbia numušę 105 dronus virš...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt devintoji (sausio 7) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius naktį Ukrainos teritoriją atakavo 38-iais Shahed dronais. Ukrainiečiai 28 numušė, o 10 dėl EW...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt aštuntoji (sausio 6) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius Ukrainos teritoriją atakavo dviem raketomis Kh59 ir 128 dronais Shahed ir dronais –...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt septintoji (sausio 5) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukraina surengė smūgius agresoriaus teritorijoje. Vėl atakuotas Milerovo karinis oro uostas (Rostov prie Dono sritis)....