Aurimas Navys, Mindaugas Sėjūnas
Strateginės aplinkybės
JAV Senatas patvirtino 95,2 mlrd. dolerių pagalbos paketą Ukrainai, Izraeliui ir Taivanui. Daugiau kaip 60 mlrd. dolerių numatyta skirti Ukrainai. 79 senatoriai balsavo „už“, 18 senatorių balsavo „prieš“.
Sveikiname jus su mažyte pergale. Dėdė Semas nepavedė, tad vakare turim teisę šauti šūvį nealkoholinio putojančiojo.
Tačiau JAV nelaukia, kol įstatymą pasirašys Džo Baidenas. Vašingtonas siunčia skubų 1 mlrd. dolerių karinės pagalbos Ukrainai paketą. Jame – automobiliai, raketų „žemė-oras“ sistemos „Stinger“, amunicija mobilioms artilerijos raketų sistemoms, 155 milimetrų artilerijos amunicija (kurios labiausiai trūksta fronte!), prieštankiniai BGM-71 TOW, „Javelin“ bei kiti ginklai, kurie bus nedelsiant naudojami mūšio lauke.
Jungtinė Karalystė patikslino 500 mln. svarų sterlingų dydžio skubios karinės pagalbos Ukrainai paketą, kurį sudaro 400 karinių transporto priemonių, 4 mln. šaudmenų, 60 katerių ir reidinių laivų atvirai jūrai, gyvybiškai svarbios oro gynybos priemonės bei raketos „Storm Shadow“.
Šios karinės siuntos detales vakar patvirtino Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rišis Sunakas po susitikimo su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu.
Dabar nereikia reaguoti į jokius Maskvos grasinimus, bezdėjimus ir perspėjimus. Reikia spausti, dusinti, smaugti hidrą ir vanoti per kruviną srėbtuvę tol, kol bus išmušti paskutiniai dantys.
Europa ir mes turime nenuleisti rankų, nemažinti paramos, nes Maskva nusiteikusi ilgam karui, ir kol paskutinis driskius nebus išspirtas iš Ukrainos teritorijos, tol karas tęsis.
Reikšmingi postūmiai
Maskvoje pakasynų nuotaikos. Pagrindiniai informacinio melo ir mėšlo drabstymo malūnai tyli, skelbdami trečiarūšes Kaukazo ir Azijos šalių naujienas.
Nesunku numanyti, jog Kremliaus strategų galvose – klaustukai, o kelnėse tryda. Driskių vadeivos supranta, kas laukia jų valkatų ir socialinių „atliekų“ (taip Šoigu vadina savo karius), ant kurių galvų kris valdomos, tolimojo nuotolio ATACMS, Storm Shadow ir kiti tikslieji smogiamieji ginklai.
Kas baisiausia Putinui, jis suvokia, jog FSB/SVR bei GRU sukurpti grasinimai pasaulio sunaikinimu jau nebeveikia. Rusijos niekas nebebijo. O toliau bus dar blogiau.
Putinas tampa lengvai pakeičiamu resursu, už jo eilėje – ne vienas norintis ir tinkantis Kremliaus režimo struktūroms.
Be jokios abejonės, rusų teroristai nebūtų teroristais, jei nemąstytų kokio nors naujo teroristinio ėjimo.
Tačiau Kremliaus teroristai yra dar ir idiotai, nes nesuvokia, kad jų išpuoliai ir kurstomi karo židiniai privertė Vakarus veikti. Ir veikti taip, kaip mes nuolat kartojome: kovoti ne su teroristinių judėjimų kuopelėmis, o smogti joms vadovaujančiai irštvai Kremliuje.
Ir kur grasinimai branduoliniu karu? Kur gąsdinimai pulti NATO? Išgaravo, kaip kamparas. Viena, ką Maskvos strategai išstenėjo, tai gąsdinimas imtis atsakomųjų priemonių dėl 300 mlrd. dolerių areštuoto Rusijos turto perdavimo Ukrainai.
Rusijos „parlamento“ aukštųjų rūmų pirmininkė Valentina Matvijenko perspėjo, kad Maskva yra parengus kaži kokį atsaką. Gal prikrautą pampersą?
Rusija keičia ir informacinį toną, siekdama palenkti ukrainiečius į savo pusę. Vakar, kažkokio FSB išgalvoto judėjimo „Kita Ukraina“ tarybos pirmininkas Viktoras Medvedčiukas paskelbė duginišką „broliškų tautų“ susiliejimo perspektyvą.
„Slavų vienytojas“ kliedi, jog Ukrainos niekada nebuvo, šalis esą tapo valstybe tik sovietinių rusų dėka, todėl teisėtai priklauso Rusijai. O seniau esą priklausė Lenkijai.
Tačiau dabar Rusija esą nepuola ir nežudo ukrainiečių, o paprasčiausiai juos gelbėja nuo Vakarų nacių ir okupantų.
Vėl skamba viduramžiški kliedesiai apie slavų žemių vienijimą, Romos imperiją ir kovą su Europa. Tarsi visas pasaulis nežinotų, jog Kijevo Rusia – tikrasis istorinis slavų žemių ir religijos centras.
Savo „kreipimesi” Medvedčiukas kviečia ukrainiečius netikėti antirusiškais propagandistais, o prisiminti, kad tikrieji rusai – tai jie, ukrainiečiai. Todėl kartu su kitais rusais turi kurti didelę, vieningą Rusiją.
Reziumė ta, jog Maskvai karai reikalingi ne dėl praturtėjimo, o dėl nenoro paklūsti svetimai kultūrai ir taisyklėms. Todėl šiandien rusiškasis teisingumas – tai kova su Vakarų diktatu ir sukurtos politinės ekonominės sistemos išardymas.
Paskutinio sakinio paskutinė dalis atskleidžia pagrindinį FSB/SVR ir GRU tikslą.
Kremlius stengiasi sugriauti Vakarų civilizaciją, bet iki metų galo, atrodo, sugriaus pats save.
Veiksmai ant žemės
Šią naktį Rusijos ukrainiečiai atakavo Rusijos naftos objektus. Smolensko liepsnoja naftos saugykla, Voroneže – naftos perdirbimo gamykla.
Lipecko sritis taip pat buvo atakuota dronais. Tik taip, tik naikinant Rusijos karo mašinos finansus ir gelžgalių kurą galima tikėtis greitesnio Kremliaus pralaimėjimo.
Praėjusią parą fronto linijoje įvyko 101 kovinis susirėmimas. Rusai surengė 5 raketų, 77 oro ir 76 salvinių sistemų smūgius į Ukrainos teritoriją.
Ukrainos ambasadorė Jungtinėse Valstijose Oksana Markarova teigia, kad Kijevas aktyviai bendradarbiauja su Vašingtonu dėl priešlėktuvinių raketų sistemų „Patriot“ gamybos. Pasak ambasadorės, raketų sistemos ar jų dalys galėtų būti gaminamos Ukrainos teritorijoje.
Vakar Ukrainos vyriausybė nusprendė skirti 8 mlrd. grivinų gynybinių įtvirtinimų statybai. Tai labai svarbus ir racionalus sprendimas.
Net ir gavus visa paramą, Kijevas pirmiausia turi galvoti apie gynybos linijas, priešo stabdymą ir tik po to apie kontrpuolimą.
Nuotraukoje: Lietuva perdavė Ukrainai valdymo ir vadovavimo šarvuočius M577. Tokių turėjome 22, reikia tikėtis, visus juos ir gavo ukrainiečiai.
*****
Locked N’ Loaded
Šią naktį sprogimai griaudėjo Kharkiv, Dnipro ir Odesa. Ukrainiečiai skelbia per naktį numušę 15 iš 16 Shahed dronų. Šiandien ir vėl buvo atakuotas Kharkiv, sprogimai girdėti Poltava mieste.
Oficialiai patvirtinta, kad Ukraina gaus ATACMS raketas. Tiesa, iki galo neaišku, ar tai bus ukrainiečių jau turimų M39 (šūvio nuotolis 165 km) arsenalo papildymas, ar visgi Ukraina gaus M39A1 arba M57 (300 km) ir taip gerokai išplės savo galimybes. Ir žinoma ne mažiau svarbūs klausimai – kada raketos pasieks Ukrainą, kiek raketų ir ar bus perduota papildomų paleidėjų (HIMARS)?
Žiūrim ką turim fronte.
Luhansko kryptis.
Kupjansk. Tradiciškai – be pakitimų.
Lyman. Kartu su intensyviais bandymais pralaužti Ukrainos pajėgų gynybą Terny – Yampolivka – Torske ruože, rusai ėmė atakuoti ir šiauriau, t.y. Novoehorivka – Nadia ruože. Praėjusiais metais čia buvo gana karšta, tačiau tada ukrainiečiams pavyko stabilizuoti situaciją. Jei atakos aplink Terny yra skirtos pajudėti link Lyman, tai puolimas Novoehorivka – Nadia ruože – tai rusų siekis pasigerinti savo taktinę padėtį, taip sudarant sąlygas ateities operacijoms link Borova.
Syversk. Sunkios kautynės kontaktinėje linijoje, Ukrainos pajėgos išlaikė pozicijas.
Donecko kryptis.
Chasiv Yar. Ukrainiečių 92-osios mechanizuotos brigados vienetai kontratakomis sugebėjo susigrąžinti dalį pozicijų pietinėse Ivanivske prieigose. Idealiame pasaulyje būtų labai gerai, jei jie dar pajudėtų į šiaurę, pasiektų kelią į Ivanivske ir išeitų į čia veikiančios rusų desantininkų 11-osios atskiros brigados užnugarį. Sunku pasakyti, ar ukrainiečiai tam turi pakankamai pajėgų. Neatmestina, kad Ukrainos pajėgos pabandys lokaliomis atakomis paremti prie Klishiivka gynybą vykdančias savo pajėgas, siekiant nustumti rusus nuo kalvų.
Pokrovsk – Vuhledar.
Šiaurinis flangas. Vakar minėtas šviežių rusų rezervų įvedimas į mūšį (35-oji ir 74-oji brigados iš rezerve esančios 41-osios armijos) padėjo agresoriui gilinti ir plėsti pralaužą prie Ocheretyne. Jie kontroliuoja didžiąją dalį gyvenvietės, taip pat įžengė į jos pietuose esančią Novobakhmutivka, tęsia puolimą rytuose esančio Keramik link. Kol neatkeliavo amerikiečių šaudmenys ir kita ginkluotė, Ukrainos gynėjams kritiškai svarbu išlaikyti aukštumas šiaurės rytuose (Archangelske – Keramik) ir vakaruose (Yevhenivka – Sokil – Soloviove). Priešingu atveju, ukrainiečiai kelių mėnesių perspektyvoje gali prarasti teritorijas rytiniame upės Vovcha krante (Yevhenivka – Mezhove – Netailove).
Centras. Be pakitimų.
Pietinis flangas. Rusai bando vystyti sėkmę prie Novomykhailivka, tačiau ukrainiečiams šį kartą pavyko apsiginti.
Zaporizhia kryptis.
Kabūm Mariupol. Tikėtina smūgiuota Storm Shadow raketomis, bet neatmestinas ir smūgis su MLRS.
Ukrainiečiai tęsia lokalias atakas Robotyne bei Verbove prieigose. Staromayorske – Urozhaine ruože aktyvesni rusai.
Pietų kryptis.
Tęsiasi susidūrimai kairiajame Dniepro krante, ukrainiečiai išlaiko placdarmus. Vakare Kryme paskelbtas oro pavojus. Tikėtina, danguje ukrainiečių Storm Shadow/SCALP nešėjai.
***************************
Ukrainiečių snaiperis „ant palaukimo“
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
MIRAŽAS UKRAINOS DANGUJE: SAKALAI IR GRIFONAI (2024 04 23)
↞Strateginės aplinkybės ↠
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį per pokalbį telefonu padėkojo JAV prezidentui Džo Baidenui už paramą ir lyderystę. Vėliau savo naktiniame vaizdo pranešime Zelenskis sakė, kad teisės akte, kurį dar turi patvirtinti JAV Senatas ir pasirašyti Baidenas, paaiškinta, kad Ukraina gaus ilgojo nuotolio ATACMS (kariuomenės taktinės raketų sistemos), kurių ji seniai siekė.
„Susitarime dėl ATACMS Ukrainai yra numatytos visos detalės“, – sakė jis. „Ačiū, pone Prezidente, ačiū Kongresui, ačiū Amerikai“.
Primename, kad rusų siaubas ATACMS yra tolimojo nuotolio valdomos raketos. Baltieji rūmai dar pernai spalį patvirtino, kad suteikė Kijevui ATACMS tipo raketas, galinčias pataikyti į taikinius, esančius iki 165 km atstumu, tačiau konkrečių skaičių neįvardino. Mūsų žiniomis, buvo suteikta iki kelių dešimčių šių raketų, kurioms driskiai neturi priešnuodžių.
V. Zelenskis sakė, kad su D. Baidenu taip pat kalbėjo apie „Rusijos oro terorą, vykdomą tūkstančiais raketų, bepiločių lėktuvų ir bombų“, ir atkreipė dėmesį į smūgį televizijos bokštui antrame pagal dydį Ukrainos mieste Charkove, kuris įvyko kelios minutės prieš jų pokalbį. Televizijos bokštas nuo smūgio lūžo per pusę.
Manome, kad su šiuo JAV paramos paketu Vakarų valstybių sprendėjų galvose įvyko labai svarbus lūžis. Be jokios abejonės, parama pinigais, už kuriuos galima pirkti amuniciją ir ginkluotę bei skubos tvarka tiekti jas besiginančiai Ukrainai į frontą yra labai svarbu. Tačiau dar svarbiau, kad pagaliau nebekalbama apie pačių prisipieštas raudonas linijas, o ukrainiečius pasiekia tai, ko jiems labiausiai reikia – toliašaudė artilerija, oro gynybos sistemos, vakarietiški naikintuvai.
Na ir galiausiai, visišką pasikeitimą rodo tai, kad itin svarbi ir moderni ginkluotė pasiekia Ukrainos karius, prieš tai viešai apie tai detaliai nediskutuojant ir nesibaiminant Kremliaus grasinimų. Keletui F-16 jau ginant Ukrainos dangų, kitos šalys taip pat drąsiau imasi perduoti orlaivius, kurie būtini ne tik sulaikant driskių ordas ant žemes, bet taip pat ir numušant rusų raketas ir likviduojant strateginius gelžgalius ore.
Esame tikri, kad taip vadinamų rusų karių pranešimai apie stebimus grifonus, nešančius ant jų ugnies lietų, yra visai ne miražas. Nors… tiesa gali būti ta, kad šalia jų netrukus pasirodys ir patys miražai.
↞ Reikšmingi postūmiai ↠
Rusija intensyvina antrojo pagal dydį Ukrainos miesto Charkovo puolimą. Baiminamasi, kad Maskva gali ruoštis visapusiškam istorinio regiono šiaurės rytuose puolimui. Dėl iš dalies sugriauto TV bokšto regione sutriko televizijos signalas. Pats miestas jau kelias savaites bombarduojamas iš oro, o Kremlius triūbija, kad Charkovas gali būti potenciali vieta, kur būtų galima sukurti „demilitarizuotą“ zoną palei fronto liniją.
Tačiau Ukrainos karinės žvalgybos agentūros GUR vadas generolas leitenantas Kyrylas Budanovas nevertina padėties esant „katastrofiška“. „Artimiausiu metu susidursime su gana sudėtinga situacija“, – pirmadienį paskelbtame interviu BBC sakė jis, bet pridūrė, kad „Armagedonas neįvyks, kaip daugelis žmonių ima kalbėti“.
O kad tas tikrai neįvyktų, Ukrainai būtina atstatyti svarbiausią prarastą resursą – karius ant žemės. Ukrainos pastangoms surinkti pakankamai vyrų gynybai nuo Rusijos, vis labiau trukdo augantis visuomenės skepticizmas. Jam įveikti, ukrainiečių mobilizaciniai centrai ir pareigūnai pradėjo „švelnaus“ šaukimo kampaniją. Jos esmė – karo laikų naujovė – pasirinkimo galimybė. Kandidatai gali pasirinkti konkretų padalinį ir jų įgūdžius atitinkančias pareigas, taip pat, pavyzdžiui, kiek laiko jie tarnaus. Miestų gatvėse iškabinti Ukrainos karių stendai ragina piliečius prisijungti ir ginti savo tėvynę, o patogumo dėlei siūlo QR kodus. Internete 93-ioji mechanizuotoji brigada savo tautiečius tikina, kad „Kiekvienas gali tai padaryti!“ Blizgančiame vaizdo įraše rodomi civiliai gyventojai, pavyzdžiui, virėjas ir traktorininkas, pereinantys į analogiškus kariuomenės vaidmenis – mūšio lauko virėjo ir tanko vairuotojo.
Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Natalija Kalmykova sako, kad kariuomenės planuotojai pripažįsta, jog demokratinėje šalyje galimybė žmonėms rinktis gali būti labai svarbi siekiant pritraukti juos į kariuomenę. „Žmonės, kurie dabar ateina ginti mūsų šalies, nėra tie, kurie pasirinko kariuomenę kaip savo karjerą: tai civiliai“, – sakė ji duodama interviu Kijeve. „O civiliai yra įpratę, kad gali rinktis“.
Mums regisi, kad visa tai yra labai, labai gražu, labai modernu ir reikalinga, bet visgi ne tada, kai sprendžiamas šalies išlikimo klausimas. Begalinis noras perkelti socialinio marketingo viliones sūrelių vartojimui didinti į mirties, skausmo ir kraujo pilnus apkasus bei vaizduoti karą, kaip romantinį nuotykį, psichologiškai yra labiau žalojantis ir dar labiau pakertantis patriotizmu paremtus apsisprendimus, nei kiek pagražinta, bet tėvynes meile alsuojanti tiesa.
Labai gaila, kad ir mūsuose kai kurie politikai ir sprendimų priėmėjai siūlo šokti jaunuoliams viliotinius, taip iš esmės perkant jų patriotizmą ir supratimą, kad ginti savo šalį yra jų pareiga. Deja deja, pilietiškumas, sąmoningumas, meilė savo tautai, istorijai nėra perkama ir parduodama Vilniaus Sodų gatvėje.
↞Veiksmai ant žemės ↠
Pirmadienį Rusija „pranešė“, kad jos ginkluoti valkatos užėmė Novomichailivką Rytų Ukrainoje ir „ir pagerino taktinę padėtį palei fronto liniją“. Tačiau Ukrainos 79-osios šturmo brigados vadas Jevhenas Šmataliukas paneigė šią dezinformaciją sakydamas, kad jo kariai užima 15-20 proc. kaimo, o likusią jo dalį „ugnimi kontroliuoja Ukraina“.
Švedija pranešė, kad yra pasirengusi prisijungti prie Vokietijos iniciatyvos stiprinti Ukrainos dangaus apsaugą. Šiuo metu šalis svarsto galimybę finansuoti oro gynybos sistemų įsigijimą ir perduoti papildomų RBS 70 sistemų, nes „tai galėtų šiek tiek sumažinti spaudimą „Patriots“ sistemoms“, sakė Švedijos gynybos ministras.
Šaltiniai informuoja, kad iki 25 tūkst. driskių orda šturmuoja Časiv Jarą ir jo apylinkes Donecko srityje. Padėtis mieste šiuo metu labai sudėtinga, tačiau kontroliuojama. Okupantai kartais įžengia į gynybos pajėgų pozicijas, bet ilgiau jose neįsitvirtina.
Tikimės, kad ATACMS ir toliašaudė artilerija bei orlaiviai netrukus pakeis mūšio aplinkybes šiame taške.
⥁ Lietuvoje ⥀
Šilta jau? Tai išjungsim jums šildymą. Kad nemokėtumėt už šildymo sistemų palaikymą. Kad, taip sakant, nemokėtumėt už orą.
A, jau šalta? Na tai žėkit, tegu namas surenka parašus, kad jį, tąjį šildymą, vėl įjungtume. Nu, kad nemokėtumėt už tą patį orą.
(Šekit, jums, lochai, už jūsų norus. Mažytis biurokrato kerštas.)
Nes oro prognozės mūsų technologijų amžiuje yra mūs kaimuky nepasiekamas dalykas. Niekas gi nežino, ryt bus plius dvidešimt keturi ar minus du.
Nes sprendimus priima galvos, kuriose švilpauja vėjai. Tada mokame dvigubai – išjungdami ir įjungdami visą šildymo sistemą mieste.
Nes centralizuota šildymo sistema – Rusijos (sovietų) okupacijos reliktas. Kad galėtų jus kontroliuoti. Kaip anuomet, taip ir dabar. Ir visi, kurie sako, kad jos negalima perdaryti, turi, ehm, savų mažų interesų.
Laisvas žmogus – pavojingas. Biudžetui, nes žiū, gali jo ir nesurinkt. Valdžiai, nes žiū, gali ir nebeperrinkt. Verslui – nes žiū, gali neužkimšti kasų per „jamam“.
O reiktų juk tiek nedaug – tik kiekvienam name po atskirą modernų katilą. Nefantazuojant apie kokią nors Belgiją, kurioje kiekviename bute – mažytė, šilumą radiatoriams ir vonioms gaminanti dujinė/elektrinė širdis.