2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Septyni šimtai penkiasdešimt trečioji (kovo 17) diena

Locked N’ Loaded 

Pateikiame svarbiausius kovo 10–16 d. akcentus

Mūšių dinamika

Visą savaitę Ukrainos pajėgos dronais sėkmingai smūgiavo agresoriaus gynybos gilumoje esančioms degalų gamykloms. Per savaitę priskaičiavome bent 7 tokius smūgius įvairiose rusijos srityse 300–900 km gilumoje. Nepanašu, kad bent šiame etape agresorius turi priešnuodžių šioms operacijoms.

Atakuodamas Ukrainos civilinę ir karinę infrastruktūrą, agresorius toliau didžiąja dalimi rėmėsi dronais. Tiesa, jų nuostoliai kiek sumenko (239 vs 191), tačiau bendras smūgių intensyvumas liko panašus. Agresorius ir toliau raketų smūgius ribota apimtimi (nuostoliai 4 vs 5) naudojo artimoje Ukrainos pajėgų gynybos gilumoje (Odesa, Pokrovks, Slovyansk, Kharkiv). Atskirai paminėtini jau dvi savaites besitęsiantys agresoriaus bandymai eliminuoti ukrainiečių aukštos vertės taikinius – Patriot paleidėjai, HIMARS, sraigtasparniai Mi8.

Agresorius toliau kontaktinėje linijoje intensyvina smūgius KAB’ais. Kaip praneša Ukrainos karybos ekspertas A. Kovalenko, per vasarį buvo fiksuoti rekordiniai skaičiai – 1500 smūgių KAB’ais. Tačiau per pusę kovo mėn. jau 1200. Iki tol per mėnesį rusai pagamindavo apie 1500 KAB’ų, tad dabar šių koreguojamų aviacinių bombų panaudojimas ima viršyti iki tol buvusią gamybos dinamiką. Neatmestina, kad agresorius padidino gamybos mastą. Tačiau taip pat tikėtina, kad naudojimas galėjo išaugti ir dėl naujo karšto taško, t. y. Kursk ir Belhorod srityse vykstančių operacijų bei okupantų bandymų smūgiuoti KAB’ais linijoje Sumy – Kharkiv. Bet kokiu atveju, didėja poreikis ukrainiečiams ne tik užnugaryje, bet ir kontaktinėje linijoje turėti gerai išvystytą modernią oro gynybą.

Aptarkime agresoriaus nuostolių dinamiką kituose parametruose:

Rusų gyvosios jėgos nuostoliai kiek sumenko, bet liko panašiame aukštame lygmenyje (7260 vs 6680). Vertinant savaitės dinamiką nuostoliai šioje grafoje augo, jei neskaičiuosime išimties iš šios taisyklės t.y. ketvirtadienį ženkliai nukritę agresoriaus nuostoliai.

Agresoriaus šarvuotos technikos netektys sumenko beveik trečdaliu. (302 vs 206). Vertinant savaitės dinamiką nuostoliai šioje grafoje bangavo ir savo žemumas pasiekė ketvirtadienį, o po to išaugo.

Rusų artilerijos nuostoliai taip pat gerokai sumenko (290 vs 170). Žvelgiant į savaitės dinamiką rusų netiesioginės ugnies sistemų nuostoliai bangavo.

Agresoriaus oro gynybos sistemų netektys kiek sumenko, tačiau išliko labai aukštame lygmenyje (13 vs 11). Žvelgiant į savaitės nuostolių dinamiką ir šioje grafoje nuostolių dinamika buvo gana stabili, išskyrus ketvirtadienį.

Logistinio transporto srityje agresoriaus netektys taip pat sumenko (420 vs 321). Vertinant savaitės dinamiką, agresoriaus nuostoliai šioje grafoje bangavo.

Agresoriaus nuostolių dinamikos skaičiavimai paremti Ukrainos Generalinio štabo duomenimis.

Vertinimas

Vertinimas dėl Ukrainos smūgių agresoriaus gynybos gilumoje lieka nepakitęs. Panašu, Ukraina suintensyvino dronų gamybą bei ėmė šią ginklų rūšį intensyviau naudoti operacijų metu. Galima daryti atsargią prielaidą, kad ukrainiečių operacijos nutaikytos trimis vektoriais:

Šiaurinė kryptis (pasienio regionai, Sankt-Peterburgas, Maskva ir kt.). Tikslas – didinti spaudimą politiniam agresoriaus centrui bei naikinti karinę infrastruktūrą;

Rytinė kryptis (Rostov prie Dono ir kt.). Tikslas – didinti spaudimą agresoriaus karinei vadavietei, naikinti karinę infrastruktūrą bei logistiką;

Pietinė kryptis (Krymas) – naikinti agresoriaus logistiką bei karinę infrastruktūrą, eliminuoti rusijos Juodosios jūros laivyną, didinti reputacinę žalą agresoriui.

Mūšiai rusijos – Ukrainos pasienyje (Kursk ir Belhorod sr.) turi didelį atgarsį viešoje erdvėje, tačiau karine prasme turi mažai potencialo pasiekti konkrečių karinių tikslų. Labai tikėtina, tai daugiau bandymas sukelti reputacinę žalą agresoriui „rinkimų“ fone. Ar Ukrainos pajėgoms nėra karine prasme svarbesių ruožų, kur reikalingos pajėgos ir resursai – klausimas atviras. Savo ruožtu agresorius šiuos įvykius bandė pakreipti sau naudinga linkme – išpūtė atakos mastą ir taip bandė mobilizuoti gyventojus ateiti į „rinkimus“ („kas jei ne putinas mus išgelbės agresijos akivaizdoje?“).

Bendri agresoriaus nuostoliai beveik visuose parametruose sumenko. To priežastys galėtų būti šios:

Viena vertus, galima daryti prielaidą, kad po ankstesnėmis savaitėmis patirtų nuostolių agresorius vykdė pergrupavimą ir dėl to ukrainiečiams buvo sunkiau rasti taikinius (šarvuota technika, artilerija, logistinis transportas). Taip pat neatmestina, kad po kelių intensyvių savaičių, Ukrainos pajėgoms vėl ėmė trūkti šaudmenų.

Kita vertus, agresoriaus gyvosios jėgos oro gynybos nuostoliai išliko panašiame lygmenyje. Mažai tikėtina, kad agresorius pergrupuotų tris elementus (šarvuota technika, artilerija, logistika), o du (gyvoji jėga, oro gynyba) paliktų veikti pagal tuos pačius principus.

Tai verčia galvoti, kad po ankstesnių savaičių patirtų nuostolių, agresoriaus šarvuotos technikos, artilerijos ir logistinio transporto pajėgumai sumenko ir jie nebuvo atstatyti. Dėl to Ukrainos pajėgoms ženkliai sumenko taikinių, dėl ko sumenko rusų nuostoliai.

Tuo pačiu agresoriaus nuostolių dugnas ketvirtadienį, bei intensyvios ir sėkmingos jo atakos tomis dienomis verčia manyti, kad šaudmenų trūkumas ukrainiečių pajėgose taip pat gali įtakoti sumažėjusius agresoriaus nuostolius.

Jau dvi savaites nefiksuojame agresoriaus aviacijos nuostolių, o KAB‘ų naudojimas sistemiškai auga. Tikėtina, prie to prisideda suintensyvėję agresoriaus bandymai medžioti aukštos vertės taikinius artimoje Ukrainos pajėgų gynybos gilumoje. Galimai tai privertė ukrainiečius peržiūrėti savo veiksmus, tame tarpe ir modernių oro gynybos sistemų naudojimą, kas lėmė drastiškai sumažėjusius rusų aviacijos nuostolius.

Geopolitinis frontas:

NATO generalinis sekretorius J.Stoltenberg pareiškė, kad Ukrainai netrūksta narsos, jai trūksta šaudmenų. Jo teigimu Aljanso šalys kartu gali patenkinti šiuos poreikius, tiesiog reikia daugiau pastangų. Akivaizdu viena – ankstesnis koalicijų modelis, t. y. suneštinis balius nebegeba patenkinti Ukrainos poreikių. Reikalingi sprendimai keičiant pačią karinės pagalbos prieigą. Apie tai esame minėję ne kartą.

Prancūzijos prezidento E.Macron išsakytas teiginys apie diskusijas dėl NATO pajėgų siuntimo į Ukrainą toliau gyvena savo gyvenimą. Sąjungininkų valstybių lyderiams pateikiant įvairias nuomones, Pentagonas pareiškė, kad toks žingsnis būtų individualus atskirų valstybių sprendimas. Tiesa, pati Ukraina sako kol kas nesvarstanti tokios galimybės. Tačiau galimybių langas kaip spaudimo rusijai priemonė yra pravertas.

****************

rusų partizanai veikia Belgorode

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas 

RUSIJĄ BŪTINA SUTRIUŠKINTI MŪSŲ PAČIŲ GALVOSE (2024 03 17)

↞ Strateginės aplinkybės ↠

Šiandien Vakarų demokratijų lyderiai, politikos analitikai ir šiaip žmonės, kuriems dar kažkiek rūpi pasaulio, o ypač senutės Europos saugumas, stebės finalinius teroristinės Rusijos fiurerio rinkimų parodijos elementus.

Daugelis provakarietiškų pasaulio žinių portalų jau nebevadina ciniško karo nusikaltėlių Kremliuje surengto reginio rinkimais, tačiau svarbiausia, matyt, kaip bus į „išrinktą“ paieškomą tarptautiniu mastu nusikaltėlį reaguojama ir kreipiamasi po jų.

Inertiškas demokratinių visuomenių ir jų išrinktų politikų mąstymas yra suprantamas. Šiaip ar taip, daugelis jų beveik aštuonias dešimtis metų gyvena taikoje, kurios iliuzinio stabilumo nesukrėtė didesnės krizės, nekalbant apie rimtas, grasinančias egzistencijai. Net ir Kubos branduolinio ginklo baubas buvo fragmentiškas, trumpalaikis epizodas, kurio rimtumo absoliuti dauguma nespėjo ir nesugebėjo suvokti, todėl pasaulio susinaikinimo realybės – sąmonėje, suvokime – nebuvo.

Taika ir geras, sotus gyvenimas diskutuojant apie aptvaruose laikomų vištų laisves vakariečius padarė pusėtinais vyno žinovais, kuris gausiai vartojamas prie pietų stalo privedė prie kelių dalykų.

Visų pirma, prie fizinio ištižimo. Po jo sekė mąstymo padargų, skirtų grėsmei suvokti ir į jas reaguoti degeneracija. Saugumo politikos analfabetai užliejo turtais be skrupulų veikiančius naftodolerių tarpininkus, Rusijos čiuptuvams giliai sulindus į sprendimų priėmėjų išanges bei užveržus kiaušus. Žinoma tiems, kurie juos turėjo.

Pasikeitus kelioms kartoms, vakariečių mąstymas iš taikos ir steiko pozicijų privedė prie blogio ašies sustiprėjimo, išsikerojimo. Rusijos – Irano vėžys tapo ne tik pavojingas savo branduolinio šantažo toksinais pasaulinėje medžiagų apykaitoje. Su Kinijos pagalba jis tapo nauju žmonijos dariniu, išvešėjusiu pačioje jos imuninėje sistemoje.

Turime paradoksą, kai Vakarai ir jų politikai, įvairiais būdais papirkti ar įbauginti Kremliaus įtakos agentų formuoja nuomonę, kad Rusijos silpnumas, jos sutriuškinimas ekonominiame ir kariniame frontuose prives prie jos subyrėjimo, kas neva yra egzistencinė grėsmė Vakarų taikai. Paradoksas čia tas, jei kas dar nemato, kad būtent Maskvos branduolinis šantažas ir ordų siautėjimas Ukrainoje yra Vakarų vienybės ir tikroji tolesnio išlikimo grėsmė.

Rusijos ginkluotų valkatų mūšio lauke Ukrainos žemėje sutriuškinimas yra būtina, bet nepakankama sąlyga mūsų išlikimui.

Jos plačiai veikiančio agentūrinio tinklo ir įtakos agentų Europos sostinių parlamentų ir vyriausybių koridoriuose sunaikinimas turi būti vykdomas lygiagrečiai.

O svarbiausia – Rusiją būtina sutriuškinti mūsų pačių galvose. Tik tada galima eiti į mūšį ir jį neabejotinai laimėti. Kitu atveju, nugalėjus drakoną, drakonas taps nugalėtoju.

↞ Reikšmingi postūmiai ↠

Vakar paskelbtame vaizdo įraše neįvardytas Rusijos savanorių korpuso (RSK) narys teigė, kad Rusijos gynybos ministerija melavo teigdama, jog po antradienio operacijos korpusas buvo sunaikintas. Įraše ordos driskius sakė, kad penktadienį buvo paimtas į nelaisvę per išminavimo misiją ir vienintelis iš savo grupės narių liko gyvas po to, kai jų automobilis buvo apšaudytas.

Paklaustas, ar sutinka su Rusijos gynybos ministerijos pareiškimu, kad per susirėmimus su Maskvos pajėgomis žuvo 500 sukilėlių ir buvo prarasta 18 tankų, RSK į nelaisvę paimtas rusas atsakė: „Nemanau, kad duomenys teisingi“ ir kad „nemačiau tiek daug žuvusiųjų“.

Mūsų žiniomis, jungtinės RSK, legiono „Rusijos laisvė“ ir Sibiro bataliono pajėgos išplėtė savo kontroliuojamą teritoriją Rusijos pusėje netoli sienos su Ukraina ir reikalauja susitikimo su Belgorodo gubernatoriumi Gladkovu, kad būtų aptartas apsikeitimas karo belaisviais.

Šaltiniai ant žemės teigia, kad nors orda per savaitę pasistūmėjo į priekį, į vakarus nuo Avdijivkos bei užėmė kelis nereikšmingus Ukrainos kaimus, jos puolimas yra pristabdytas. Kai kuriose atkarpose okupantai sugebėjo pajudėti keliolika kilometrų, bet jų patiriami nuostoliai neleidžia įsibėgėti. Gali būti, kad Kremlius taupo mėsą ir gelžgalius platesniam puolimui, tačiau jų generalbalvonai žino, kad laiko langas veriasi – parama Ukrainai iš JAV gali plūstelėti bet kuriuo metu.

↞ Trumpai ↠

Rusijos bus paprašyta laikytis paliaubų Ukrainoje per Paryžiaus olimpines žaidynes, pareiškė Prancūzijos prezidentas.

„Reikalavimas nutraukti ugnį per olimpines žaidynes. Jie (rusai) privalo tai padaryti. Taip visada būdavo“, – sakė E. Makronas kalbėdamas per vertėją ukrainiečių kanalui. „To bus paprašyta“, – sakė jis.

Nesijuokit, gal žmogus apsivalgė prastai paruoštų varlių blauzdelių. O gal čia ne mesjė Makronas, o jo antrininkas? Privalo tai padaryti, ėtikma*j.

Šeštadienį pagrindinė Gazos ruože veikianti Jungtinių Tautų pagalbos agentūra pranešė, kad šiaurinėje palestiniečių anklavo dalyje sparčiai didėja ūmus mitybos nepakankamumas. Tuo tarpu Izraelis ruošiasi siųsti delegaciją į Katarą naujoms deryboms dėl paliaubų, kuriose bus vėl tariamasi su „Hamas“ dėl įkaitų.

Nepriklausoma JT Tarptautinė pažeidimų Ukrainoje tyrimo komisija rado naujų įrodymų, kad Rusijos valdžios institucijos pažeidė tarptautines žmogaus teises ir tarptautinę humanitarinę teisę bei padarė atitinkamų karo nusikaltimų.

Ataskaitoje daugiausia dėmesio skiriama ukrainiečių karo belaisvių kankinimui ir aprašomi siaubingo elgesio su jais keliose Rusijos Federacijos kalinimo vietose atvejai. Nukentėjusiųjų pareiškimuose atskleidžiamas netinkamas elgesys, kuris karo belaisviams sukelia didelį skausmą ir kančias ilgo kalinimo metu, o visa tai daroma šiurkščiai negerbiant žmogaus orumo ir sukelia ilgalaikes fizines ir psichines traumas.

Kovo 15 d. J. Baidenas kartu su Atstovų Rūmų pirmininku M. Džonsonu dalyvavo bendrame renginyje Kapitolijaus pastate, skirtame švento Patriko dienai ir Airijos ministro pirmininko Leo Varadkaro vizitui paminėti.

JAV prezidentas padėkojo Airijos vadovams už pagalbą Ukrainai ir pabrėžė, kad yra „pasiryžęs ir toliau atlikti savo vaidmenį“. „Esu įsitikinęs, kad didžioji dauguma… Kongreso narių yra pasirengę atlikti savo vaidmenį, ir toliau raginu kiekvieną šioje salėje esantį narį pasipriešinti Vladimirui Putinui. Jis yra banditas!“, – sakė Baidenas.

⥁ Lietuvoje ⥀

Savaitgalio trileris dėl KAM at(si)statydinimo ir Tado Tumo laidotuvės. Pastarosiose Antakalnio kapinėse stovėjo vieninga Lietuva, socialdemokratas prie konservatoriaus, nacionalistai radikalai šalia VSAT generolo.

Vieningos politinės Lietuvos, deja, buvo skystokai – trys vienetai Seimo narių, neskaitant puspolitikio miesto tarybos nario, vieno iš šių eilučių autoriaus, kuris perdavė Lietuvos kario našlei Volodymyro Zelenskio pasirašytą Ukrainos vėliavą.

Kita politinė Lietuva vieningai demonstravo viešųjų ryšių cirką. A. Anušauskas su G. Nausėda aptarinėjo siaubingus korupcinius krašto apsaugos sistemos dalykus, su kuriais narsioje kovoje, regisi, krito gynybos ministras.

Jei paklausite mūsų – kiek keistoka ministro pozicija, kaltinti korupciniais procesais instituciją, kuriai pats daugiau nei tris metus vadovauji.

Bet kas moka, tas taip šoka.

Jau tapo tradicija, kad dauguma Lietuvos politikų savo elgesiu demonstruoja savo požiūrį į valstybę ir į jos rinkėjus kaip į lengvai protiškai atsilikusią masę, kuri reikalinga tik savo asmeniniams, merkantiliniams ar iškreipto valdžios supratimo ir jos demonstravimo poreikiams tenkinti.

Mes žinome, kad jums visiems rūpi klausimas dėl ministro, sprendimų ir ateities. Mielieji, norime atkreipti jūsų dėmesį ir paprašyti kuo blaiviau vertinti padėtį. Iš esmės – nieko baisaus nenutiko. Premjerė gavo ministro prašymą paliuosuoti jį iš pareigų penktadienį vakare.

Per penkias Konstitucijoje numatytas dienas, ji turi laiko apsispręsti ir teikti prezidentui siūlymą dėl ministro – pritarti tokiam žingsniui ar ne, galbūt, pasiūlyti, jei pritaria, kitą, keičiančią kandidatūrą. Ir tada jau prezidento valia bus galutinai padėt tašką.

Per tas penkias dienas KAM ministras niekur nedingsta, eina toliau savo pareigas, ir galimai eina jas ir toliau. Arba ne.

Nemaloniausia ir tikrai kelia nerimą visoje šioje kebeknėje tai, kad mūsų LRV kanceliarijoje, ir, greičiausiai, dar blogiau, premjerės kabinete, žioji skylė.

Per tą skylę visa informacija yra liejama ir nuliejama. Taip, mes esame tik už tai, kad visuomenė būtų informuojama, ir kuo greičiau beigi su visais paaiškinimais ir kita reikalinga argumentacija.

Bėda tik, kad mes gyvename kare – informaciniame kare, o dvi mūsų kaimynės kariauja dar ir agresyvų fizinį karą. Ir mums labai, labai neramu ir liūdna, kad ir viename kare – tiesiogiai, ir kitame – netiesiogiai, per kaži kokias sukurtas skyles išliejama, mažų mažiausiai, psichologinės operacijos Kremliaus kontūrais, forma.

Tai be galo neatsakingas, sakytume, kenkėjiškas, ardomosios veiklos prieš valstybę požymius turintis elgesys. Mūsų įsitikinimu, tuo nedelsiant turėtų užsiimti valstybės saugumo tarnybos.

O dėl esamo ar būsimo ministro… Palikime tai premjerei. Jai su savo ministrais dirbti, ir ji tikrai geriau už mus žino, ko jos ministrų kabinete šiuo metu per daug ar, tiksliau, per mažai.

1 KOMENTARAS

  1. Navys fanatiškai įtikėjęs PiŠ’o teisumu, jeigu jau toks „objektyvus” šituo klausimu tai kiek patikima kita jo pateikama informacija.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimtoji (sausio 8) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Šią naktį ukrainiečiai surengė intensyvius dronų smūgius agresoriaus teritorijoje. Rusai skelbia numušę 105 dronus virš...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt devintoji (sausio 7) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius naktį Ukrainos teritoriją atakavo 38-iais Shahed dronais. Ukrainiečiai 28 numušė, o 10 dėl EW...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt aštuntoji (sausio 6) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius Ukrainos teritoriją atakavo dviem raketomis Kh59 ir 128 dronais Shahed ir dronais –...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt septintoji (sausio 5) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukraina surengė smūgius agresoriaus teritorijoje. Vėl atakuotas Milerovo karinis oro uostas (Rostov prie Dono sritis)....