Locked N’ Loaded
Dar vienas didelis agresoriaus smūgis Ukrainos energetinei infrastruktūrai. Rusai smūgiavo 82 ugnies priemonėmis (raketos ir dronai). Ukrainos oro gynybos rezultatai neblogi – iš 20 Kh101/Kh555 raketų numušta 16, iš 40 Shahed dronų numušti 39, iš 4 Kh59 raketų numuštos dvi. Tačiau ir toliau Ukrainos pajėgų oro gynybininkams trūksta pajėgumo numušti Kinzhalus – praėjo visos 6 raketos. Dėl šių priežasčių agresoriui pavyko padaryti žalą Ukrainos infrastruktūrai Lviv, Odesa, Kharkiv rajonuose. Didelė žala padaryta šiluminei jėgainei prie Kyivo, kilo didžiulis gaisras, infrastruktūros atkūrimui prireiks didžiulių investicijų. Ukraina paskelbė civilių evakuaciją iš pasienio rajonų Kharkiv, Bohoduhivsko ir Izyum.
Žvelgiant į pastaruoju metu vykstančius intensyvius rusų raketų ir dronų smūgius bei jų aviacijos remiamą pasistūmėjimą kontaktinėje linijoje, galima konstatuoti. Agresorius naudojasi Ukrainos oro gynybos (ypač – modernių sistemų) užimtumu bandant apsaugoti didžiuosius šalies miestus, todėl geba su aviacija efektyviai remti savo pajėgas ant žemės. Sunku pasakyti ar tai yra sąmoningas okupantų planas, tačiau sutapimas ar ne – kai rusai vasario mėnesį KAB’ais aktyviai atakavo Avdiivka, tokių galingų raketų smūgių Ukrainos gilumoje nebuvo, ukrainiečiai sugebėjo į kontaktinę liniją pritraukti Patriot sistemas ir tada rusų aviacija patyrė didelių nuostolių. Tad arba rusai greitai mokosi, arba tai tiesiog agresoriui naudingas sutapimas. Kita vertus, kadangi Ukrainos pajėgos taip pat neteko keleto modernių sistemų (Patriot, NASAMS), galimai ukrainiečiai dabar irgi yra atsargesni ir nepritraukia modernių sistemų taip arti kontaktinės linijos kaip anksčiau.
Luhansko kryptis.
Svatove ir Kremina sektoriuose be pakitimų. Tiesa, aplink Kupjansk vėl pasirodė rusų aviacija, kuri ir toliau mėto KAB‘us.
Lysychansk. Agresorius tęsia savo atakas, karščiausia yra Bilohorivka ir Vesele ruožuose. Tęsiasi sunkios kautynės, Ukrainos gynėjai neužleidžia pozicijų.
Donecko kryptis.
Bakhmut. Ukrainos pajėgos laiko rusus Chasiv Yar rytinėse prieigose, tęsiasi labai sunkūs mūšiai. Rusai puola šarvuotos technikos kolonomis ir patiria didelius nuostolius. Agresoriui pavyko kažkiek pastumti ukrainiečius šiaurės vakarinėse Bohdanivka prieigose, o tiksliau čia esančiose aukštumose. Ar rusams čia pavyksta įsitvirtinti – neaišku, toliau tęsiasi sunkus mūšis. Agresoriaus aviacija iš esmės šeimininkauja danguje, o tai yra labai blogai.
Avdiivka – Vuhledar.
Šiaurinis flangas.
Sunkios kautynės Berdychi – Novokalynove ruože, šį kartą rusams pajudėti į priekį nepavyko. Dar anksti kalbėti, kad ukrainiečių gynybinio rajono apėjimo iš šiaurės grėsmė praėjo.
Sunkios kautynės vyksta ir prie Umanske, okupantai kažkiek pasistūmėjo no mans land į pietus, tačiau iš esmės situacija nepasikeitė.
Centras. Tęsiasi susidūrimai Pervomaiske pakraštyje, rusai bando lįsti link Netailove.
Pietinis flangas. Žiaurus snukiadaužis vyksta Novomykhailivka – rusams šiek tiek pavyko pasistūmėti, situacija labai dinamiška.
Zaporizhia ir Pietų kryptyse esminių pakitimų nėra.
*****************
Po rusų teroristų smūgių dirba Ukrainos tarnybos
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
RIBENTROPO IR MOLOTOVO ŠMĖKLOS KLAIDŽIOJA PO PASAULĮ (2024 04 11)
↞ Strateginės aplinkybės ↠
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, jog Ukrainos smūgiai į Rusijos teritoriją – „teisė į savigyną“. Pasak Aljanso vadovo, Ukraina turi teisę atakuoti Rusijos karinius objektus.
Dviprasmiškas pasisakymas, turint omeny, jog Pentagono vadovas Loydas Ostinas pareiškė, kad Ukrainos atakos prieš naftos perdirbimo gamyklas Rusijoje gali paveikti pasaulines energetikos rinkas.
Visgi, akcentuojami „kariniai“ taikiniai, vadinasi, NATO ir JAV lyderiai nutarė spausti Kijevą nustoti atakuoti energetinius Rusijos objektus.
Taip išeina, kad Rusijai naikinti Ukrainos energetinę infrastruktūrą galima ir už tai niekas negresia, o Ukrainai simetriškai gintis negalima. Kitaip tariant, leidžiama naikinti fašistinio, nusikalstamo režimo ginklus, kuriais žudomi žmonės, tačiau naikinti infrastruktūros, kuri banditams neša milijardinius pelnus ir galimybę gamintis naujus ginklus – neleidžiama. Tenka konstatuoti, jog Vakarų lyderiai netiesiogiai bendradarbiauja su Kremliumi, palaikydami jo ekonominį, o tuo pačiu – karinį potencialą.
Tokia štai 21-ojo amžiaus „real politic“.
Kiekvienas Lietuvos kriminalistas, kuriam teko dutūkstantųjų priešaušryje kovoti su nusikalstamų gaujų siautėjimu mūsų šalyje, žino, jog vienas pagrindinių teisėsaugos struktūrų uždavinių – pakirsti nusikalstamų struktūrų potencialą, atkertant nuo finansinių srautų. Tas ir buvo daroma, smogiant per pajamas iš kontrabandos, narkotikų, kitų nelegalių šaltinių. Tačiau Vakarai Kremliaus banditų gaujai viena ranka lyg ir taiko sankcijas, bet kita – saugo jų pajamas.
Vašingtono administracijos atžvilgiu skamba vis daugiau kritikos. Džo Baidenui priekaištaujama, kad pastarasis neparengė aiškaus Ukrainos gynimo plano, nepakankamai rėmė Kijevą kontrpuolimo metu, o vėliau paramą dar labiau sumažino. Primename, jog dienos šviesos taip ir neišvydo „Lendlizo“ planas.
Ne vienas „Think tank’as“ po JAV atsitraukimo nuo paramos Ukrainai kėlė klausimą, ar apskritai Vašingtonas norėjo ir siekė Ukrainos pergalės. Tam tikri Vašingtono ir Maskvos veiksmai, žvalgybos tarnybų vadovų susitikimai prieš pilno masto invaziją, leidžia manyti, kad karo eiga galimai vyko pagal nerašytą „Carte blanche“ arba leidimo veikti susitarimą. Gali būti, jog Maskva pagrasino (blefuodama) pulti rytinį NATO flangą, kas nepasiruošusiems Vakarų atstovams suveikė, kaip šaltas dušas, todėl buvo tyliai priimtas faktinis neišvengiamo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą variantas. Galimai buvo nubrėžtos ir tam tikros raudonos linijos – nesikišimas į Rusijos vidaus reikalus, susilaikymas nuo atakų Rusijos teritorijoje, tuo pačiu susitaikant su realybe – Rusija pasiims tiek, kiek sugebės, Ukraina apsigins tiek, kiek pajėgs. Tai, kas šiuo metu vyksta, galimai patvirtina susitarimų pagal nutylėjimą tikimybę.
Tokie tylūs susitarimai – ne mažiau pavojingi, nei Ribentropo – Molotovo paktas. Todėl pilietinės visuomenės turi spausti savo šalių lyderius nustoti tiesti pagalbos ranką Maskvai ir gelbėti fašistinį režimą. Kiekvienas politikas, eidamas į didžiąją areną, mąsto apie tai, ką paliks ateities kartoms, kaip bus apibūdintas istorikų ir analitikų. Tad jei Putinas neabejotinai lygiuojasi į Hitlerį, Maskvos palaikytojams derėtų vengti teptis fašistinio Kremliaus režimo krauju.
↞ Reikšmingi postūmiai ↠
Vokietijos vyriausybė paskelbė apie naujo karinės pagalbos Ukrainai paketo perdavimą. Į naująjį pagalbos paketą įeina 6 tūkst. 155 mm sviedinių, žvalgybiniai dronai, išminavimo sistemos, milijonas šovinių, vandens technika, kita karinė įranga.
JAV perdavė Ukrainai tūkstančius kulkosvaidžių, snaiperių šautuvų, raketinių granatsvaidžių ir šimtus tūkstančių šaudmenų, konfiskuotų iš Irano, praneša CNN. Teigiama, kad Ukrainai perduotos amunicijos pakanka aprūpinti vieną Ukrainos brigadą.
Tai yra labai gerai, tačiau toli gražu, nepakankamai.
Vyriausiasis ES diplomatas Džosepas Borelis kritikuoja Europą dėl jos nenoro padėti Ukrainai. Politikas pažymi, kad visos ES šalys turi 100 „Patriot“ sistemų, tačiau nepajėgia bent kelių skirti Ukrainai.
Šaltinių duomenimis Ukrainoje tėra penkios „Patriot“ baterijos. Nenusiminkite. Problemų įvardinimas yra žingsnis į jų sprendimą. Patogus užsiliūliavimas – lėkimas į prarają. Būtent todėl Kremlius ir paleido panikos kėlimo informacinę kampaniją, kad persigandę ES kiškiai toliau sandėliuotų savo oro gynybos sistemas.
Kodėl JAV ir ES neperduoda Ukrainai 300 mlrd. dolerių įšaldytų Rusijos aktyvų, kurie iš esmės spręstų padėtį fronto linijoje? Kodėl nenorima matyti driskių, skutančių iš svetimos žemės į savo urvus? Kodėl manoma, jog pasaulio stabilumo labui būtina išsaugoti vieningą Rusiją?
↞ Veiksmai ant žemės ↠
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, jog išklausys buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo idėjų, kaip užbaigti karą. V. Zelenskis išvengė D. Trampo kritikos po pasirodžiusių žinučių, kad pastarasis siūlytų Kijevui užleisti dalį teritorijų. Ukrainos prezidento teigimu, jis pakvietė Trampą į Ukrainą „kad jis viską pamatytų savo akimis“, ir pastarasis sutiko.
Skelbiama, jog nemažai Rusijos žvalgybos agentų, apsimetusių pabėgėliais ir Ukrainos patriotais, prasiskverbė į ES, Kanadą, JAV ir šiose šalyse užsiima ardomąja veikla. Esą agentūrinis tinklas turi užduotį rinkti informaciją apie karinės pagalbos teikimo Ukrainai būdus.
Rusija vakar ir šiąnakt vėl atakavo Ukrainą raketomis ir dronais. Smogta šiluminėms elektrinėms ir kritinei infrastruktūrai. Deja, yra pataikymų, žuvusių ir sužeistų civilių.
Iš viso į Ukrainą rusų teroristai paleido 82 mirtį oru nešančius užtaisus. Gynėjai sunaikino 16 iš 20 sparnuotųjų raketų, 2 iš 4 raketų X-59, 39 iš 40 „šachedų“.