Locked N’ Loaded
1000 km Ukrainos dronams – ne riba. Tai jie įrodė kelių valandų skirtumu Tatarstane (viena iš agresoriaus respublikų) 1200 km atstumu nuo kontaktinės linijos atakuodami du objektus. Sėkmingai smogta degalų gamyklai ir dronų Shahed gamyklai. Pastaruoju atveju tikėtina buvo smūgiuota dronu UJ22, neatmestina, kad ir degalų gamykla atakuota tokio pat pobūdžio bepiločiu orlaiviu. Jei dar vakar poreikis apsaugoti degalų gamyklas buvo vienu iš rimčiausių rusų galvos skausmų, tai dabar prie to prisideda ir būtinybė apsaugoti kitą kritiškai svarbią infrastruktūrą. Galvos skausmų daugėja, o jiems slopinti būtinų oro gynybos priemonių rusams trūksta. Neatmestina, kad aplink svarbiausius agresoriaus infrastruktūros objektus atsiras oro gynybos sistemos bei mobilios antidroninės komandos su kulkosvaidžiais.
Luhansko kryptis.
Svatove. Štilis kontaktinėje linijoje tęsiasi.
Kremina. Rusai vėl pabandė prasimušti link Zherebec upės Terny – Yampolivka ruože, ukrainiečiai apsigynė.
Lysychansk. Kaip ir spėta, okupantai atnaujino operacijas visoje kontaktinėje linijoje. Jie bando pasigerinti savo situaciją ir sudaryti sąlygas ateities operacijoms link Syversk. Agresorius skelbia, jog jam pavyko pasistūmėti Bilohorivka, tačiau ukrainietiški ir nepriklausomi šaltiniai to nepatvirtina.
Donecko kryptis.
Bakhmut.
Agresorius su aviacija ir raketomis (tikėtina S300) atakavo ukrainiečių logistinius centrus Druzhkivka ir Toreck, taip galimai ruošdamasis Chasiv Yar šturmui.
Situacija Chasiv Yar miestelio prieigose yra sudėtinga. Iki rytinio jo pakraščio rusams liko apie 1 km., padėtis dinamiška. Agresoriaus pasiekimai flanguose (aukštumos prie Bohdanivka ir Ivanivske) kuklesni, tad okupantai intensyvina atakas čia. Tam, kad Chasiv Yar puolimo operacija prasidėtų ne frontaliai siaurame ruože, o kuo platesniu frontu ir ugnimi dengiant ukrainiečių aprūpinimo kelius.
Labai svarbu, kad Ukrainos gynėjai neužleistų pozicijų rytinėje kanalo pusėje (Bohdanivka – Hryhorivka), nes čia dominuojančios aukštumos apsunkins jiems organizuoti gynybą kitoje kanalo pusėje. Tai gali lemti Chasiv Yar apėjimą iš šiaurės. Labai gerai, kad ukrainiečiai minėtame ruože laikosi.
Agresoriui labai padėtų sėkmė pietiniame flange, pvz. išeiti prie kanalo ir atakuoti link Stupochki. Tačiau ukrainiečiai toliau gynasi Klishiivka – Andriivka – Kurdiumivka ruože.
Avdiivka – Vuhledar. Agresorius vėl smūgiavo ukrainiečių logistiniam centrui Pokrovsk.
Šiaurinis flangas. Rusai bando pralaužti Ukrainos vienetų gynybą prie Berdychi, taip apeinant įtvirtintą rajoną iš šiaurės. Ukrainos pajėgos apsigynė. Situacija Semenivka išlieka miglota. Tiek okupantai, tiek ukrainiečiai skelbia apie čia vykstančius mūšius, tačiau koks jų statusas ir tikslios lokacijos (ar rusai jau yra įsitvirtinę kitoje Durna upės pusėje) iki galo nėra aišku.
Centras. Ukrainos pajėgos apsigynė Pervomaiske, tačiau čia padėtis išlieka sudėtinga.
Pietinis flangas. Rusai toliau atakuoja Heorhiivka bei Novomykhailivka. Jei dėl pirmos gyvenvietės panašu, kad okupantams nepavyksta pasistūmėti (ukrainiečiai nuo aukštumų naikina puolantį priešą), tai Novomykhailivkoje ir jos prieigose situacija yra sudėtinga. Čia agresorius tęsia nuolatines atakas, kol kas Ukrainos gynėjams pavyksta jį sulaikyti.
Zaporizhia kryptis.
Ukrainos pajėgos smūgiavo taikiniams Mariupol, apie pasėkmes kol kas daugiau detalių trūksta.
Tradicinis lokalus snukiadaužis tradicinėse vietose tęsiasi – Robotyne pleište ir Staromayorske. Kontaktinėje linijoje be pakitimų. Tiesa, pranešdami apie padėtį prie Robotyne, agresoriaus karo propagandistai pradėjo kalbėti apie „objektyvias priežastis“, kodėl jiems nepavyksta judėti į priekį: 1) puolama yra į kalną, 2) labai intensyvi ukrainiečių ugnis. Rimtos priežastys…
Pietų kryptis.
Agresorius praneša, kad Ukrainos pajėgos aplink Krynki suaktyvėjo. Fiksuojamos jų atakos, tačiau mūšio baigtis nėra aiški. Taip pat vis dažniau fiksuojamas ukrainiečių aviacijos aktyvumas. Jų Mig-29 rusams ant galvų mėto prancūziškus JDAM analogus – bombas AASM250. Efektyvumu su KAB’ais nėra ko lyginti, tik deja rusai nešėjų ir pačių valdomų bombų turi gerokai daugiau. Dėl to ukrainietiškų Mig’ų ir AASM250 tandemo efektas yra tik lokalus.
********************
Bepilotis orlaivis atakavo „Taneco“ naftos perdirbimo gamyklą Nižnekamenske, Tatarstane, RF
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
UKRAINIEČIŲ DRONAI TĘSIA ŠOU RUSIJOS FEDERACIJOS TERITORIJOJE (2024 04 02)
↞ Strateginės aplinkybės ↠
Rusijos generalinis prokuroras Igoris Krasnovas, kalbėdamas apie „konfliktą“ Ukrainoje sakė, kad Maskva „ir toliau, prieštaraudama tarptautinei teisei, gins savo teisę taikyti Rusijos federalinius įstatymus NATO ir posovietinių valstybių pareigūnams už jų veiksmus, atliktus jų pačių šalių teritorijoje, kur Rusijos teismai neturi jurisdikcijos“.
ISW pastebi, kad tokiais pareiškimais „Kremlius toliau deda pastangas užtikrinti Rusijos federalinių įstatymų vykdymą posovietinėse šalyse, kuriose Rusija neturi teisinės jurisdikcijos“.
Mes manome, kad Kremlius tokiais pareiškimais primena, kad jos taip vadinama „Gerasimovo“ doktrina yra tiesmukai taikoma ir yra visiškai galiojanti. Kai daugelis politikų ir ekspertų vis pabrėžia Maskvos jiems primestą žinutę esą „protu Rusijos nesuprasi“, mes teigiame visiškai priešingai – režimas nuosekliai laikosi visų savo doktrininių-ideologinių principų ir veikia jais tiksliai remdamasis.
Taigi, ir doktrininis principas prieš Vakarus kariauti asimetrinį karą yra, kaip matome, akivaizdžiai išlaikomas. Tokie driskyno genprokuroro pareiškimai nėra vien tik informacinės žinutės. Rusijos Federacijos vidaus reikalų ministerija iš tiesų į ieškomų asmenų sąrašą įtraukė daug NATO valstybių narių pareigūnų, pavyzdžiui, Estijos vidaus reikalų ministrą Lauri Laanemetsą ir Estijos premjerę Kają Kallas, dėl „įtariamo įvairių Rusijos įstatymų pažeidimo savo šalyse“.
Atkreipiame dėmesį, kad psichologinis tokių informacinių operacijų momentas – terminas „posovietinės šalys“ yra tikslingai naudojamas Maskvos žinutėse, o jį lengvai pasigauna ir Vakarų šalys. Taip sukuriama dirbtinė skirtis, „dviejų lygių“ NATO ar ES narės. Vienos yra senbuvės, nepriklausančios Rusijos „artimajam užsieniui ir įtakos zonai“, ir naujosios, kurios buvo okupuotos, Baltijos šalys, tačiau formuojama mintis, kad jos „priklauso“ Maskvai.
Tai yra pavojinga tendencija, nes bet kokia skirtis, suskaidymas atsiranda (arba šiuo atveju, sukuriami) galvose. Ką jau, būsime atviri, dar ir dabar be driskių psichoperantų pagalbos, kai kurie ES/NATO senbuvių politikai ir visuomenės atstovai mato mus kaip tuos pačius „rusus“ ir stebisi, kodėl nekalbame rusų kalba.
Negali jų per daug dėl to kaltinti. Čia mums patiems, ne tik mūsų diplomatams, reikia dirbti daugiau, aiškinant, kalbant, o svarbiausia – elgiantis, kaip pridera išsilavinusiam europiečiui, o ne nudriskusiam posovietiniam vargetai.
„ISW ir toliau vertina, kad Kremliaus bandymas taikyti savo federalinius įstatymus NATO pareigūnams už veiksmus jų pačių šalyse iš esmės paneigia šių valstybių suverenitetą ir yra dalis Rusijos pastangų sukurti informacines sąlygas, pateisinančias galimą Rusijos eskalaciją prieš NATO valstybes ateityje“, – daro išvadą analitinis centras.
Neturime, ką pridurti, tik pasakysime, kad privalome būti pasiruošę eskalacijai bet kurią akimirką. Kalbame ne apie konvencinius plataus masto veiksmus, bet diversijas, sabotažus, kiberišpuolius, kuriais būtų bandoma kelti paniką šalyje.
↞ Reikšmingi postūmiai ↠
Šiandien anksti ryte pranešta apie dronų smūgius Rusijos Tatarstano regione. Bepiločiai lėktuvai atakavo pramoninius objektus, buvo sužeisti keli žmonės.
Keista, iš kur ten tie dronai?
Vakar Jekaterinburgo mieste esančioje Rusijos gynybos gamykloje „Uralmaš“ taip pat kilo didžiulis gaisras. „Nexta“ citavo liudininką, kuris sakė, kad įvyko „sprogimas“, o paskui „pasirodė juodi dūmai“.
Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos spaudos tarnyba teigė, kad gaisras įsiplieskė 4 000 kvadratinių metrų plote, o vėliau buvo lokalizuotas iki 4 500 kvadratinių metrų ploto.
Sausas pavasaris, labai pavojinga rūkyti ir kur pakliuvo mėtyti nuorūkas.
„Dabar priešo sausumos komponentas mūsų teritorijoje skaičiuoja apie 474 tūkst. kariškių. Iki 2024 m. pradžios šis skaičius svyravo tarp 450-460 tūkst. kariškių. Didinimas vyksta, bet formuojant vadinamuosius rezervo pulkus ir įvedant papildomus dalinius“, – pranešė Ukrainos Gynybos ministerijos žvalgybos vadovo pavaduotojas Vadimas Skibickis.
Pasak jo, Rusija gerokai sutrumpino naujų pėstininkų dalinių rengimo terminus ir paspartino profesionalių karių ruošimą. Dabar nuo nulio driskių pėstininkas parengiamas vos per 27 dienas. Per šį laiką jis praeina individualų mokymą, padalinio mokymą ir kovinį atidirbimą.
Be to, apie 80 proc. okupantų naudojamos pėstininkų technikos yra atkurta arba modernizuota ir tik 20 proc. sudaro nauji tankai, pėstininkų kovos mašinos, šarvuočiai, artilerijos sistemos ir pan. Žvalgybos teigimu, per metus rusai pagamino ne daugiau kaip 200 naujų tankų.
↞ Trumpai ↠
Šė Korėja antradienį paleido įtariamą vidutinio nuotolio balistinę raketą į jūrą prie rytinės pakrantės, pranešė Pietų Korėjos kariuomenė, o Japonijos ministras pirmininkas nedelsdamas pasmerkė šį žingsnį. Prieš nukrisdama į jūrą ji nuskrido apie 600 km, pranešė Pietų Korėja, o Japonijos gynybos ministerija apskaičiavo, kad ji įveikė 650 km atstumą ir pasiekė didžiausią 100 km aukštį.
Haičio sostinės Port o Prenso centre suintensyvėjus susirėmimams tarp ginkluotų gaujų ir policijos kilo panika, o netoli nacionalinių rūmų buvo smarkiai šaudoma.
Naujausias smurto protrūkis Karibų jūros salų valstybėje įvyko tuo metu, kai kadenciją baigiantis premjeras pranešė, kad beveik baigta kurti plati pereinamojo laikotarpio taryba, kuri, kaip manoma, yra svarbiausias veiksnys siekiant užbaigti dabartinę socialinę ir politinę krizę ir atverti kelią naujiems rinkimams.
Rusijos Saugumo Tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas žurnalistams sakė, kad Kremliaus tikslai per daugiau nei dvejus metus trunkantį konfliktą Ukrainoje išlieka tie patys, nes NATO toliau spaudžia Rusijos sienas.
Jis pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija naudojasi rusofobija, kad „ekonominiais įsipareigojimais tvirtai pririštų prie savęs kitas NATO valstybes“.
Taigis kaipgis, rusofobijos korta. Dar naciai-fašistai NATO valstybėse ir branduolinis šantažas. Nieko naujo FSB pasakų karalystėje.
Įtariami Izraelio karo lėktuvai vakar subombardavo Irano ambasadą Sirijoje. Per šį smūgį, Irano teigimu, žuvo septyni jo kariniai patarėjai, įskaitant tris aukšto rango vadus.
„Griežtai smerkiame šį žiaurų teroristinį išpuolį, kurio taikiniu tapo Irano konsulato pastatas Damaske ir per kurį žuvo daug nekaltų žmonių“, – sakė Sirijos užsienio reikalų ministras Faisal Mekdad, kuris buvo pastebėtas įvykio vietoje kartu su Sirijos vidaus reikalų ministru.
Irano ambasadorius Sirijoje sakė, kad smūgis buvo suduotas ambasados komplekso konsuliniam pastatui, o jo rezidencija buvo dviejuose viršutiniuose aukštuose.
⥁ Lietuvoje ⥀
Į šalį koją bandančiai įkelti „Rheinmetall“, kuri ketina Lietuvoje statyti 155 mm artilerijos amunicijos gamyklą, atrodo, Vyriausybė ateina į pagalbą.
Pagal siūlomos įstatymų pakeitimus, didelę gynybos pramonės investiciją būtų galima pripažinti neatidėliotinai svarbia valstybės saugumui. Išimties tvarka, Vyriausybė leistų statyti neurbanizuotose teritorijose be teritorijų planavimo su savivaldybe procedūrų, o investuotojams nebūtų privaloma informuoti visuomenę apie projektavimą, kviesti ją dalyvauti svarstant projektinius pasiūlymus. Taip pat nebūtų privaloma viešinti informacijos apie statybos darbų pradžią.
Pagaliau judame į priekį. Dar būtų labai šaunu, jei dideles gamyklas, panašias į „Azovstal“ Mariupolyje, kviestume statyti netoli valstybės sienos su Rusija ir Baltarusija, o investuotojus skatintume mokesčių lengvatomis.
Didelės gamyklos, su giliais bunkeriais po žeme yra, žinoma, visų pirma, darbo vietos žmonėms ir papildomos įplaukos į biudžetą.
Antra, tokios gamyklos yra dirbtinės inžinerinės kliūtys, kurios atstotų gamtinių kliūčių nebuvimą.
Trečia, jei tokių gamyklų investuotojai būtų iš JAV ar tos pačios Vokietijos, jie būtų labai suinteresuoti padaryti viską, kad savo investicijų neprarastų.