2025-01-26, Sekmadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Šeši šimtai devyniasdešimt antroji (sausio 16) diena

Locked N’ Loaded 

Pasirodė vertinimų, kad rusų A50 ir Il22 numušti senomis ilgo nuotolio sovietinėmis oro gynybos sistemomis S200. Ukraina turi tokių raketų. Matėme, kaip ukrainiečiai jas naudojo kaip raketas žemė-žemė prieš taikinius agresoriaus teritorijoje, pvz. Tahanrog. Klausimas, kurių modifikacijų raketas Ukrainos pajėgos turi. Teoriškai atskiros modifikacijos gali pasiekti taikinius net iki 300 km. Tiesa, ši raketa morališkai pasenusi, lėta ir teoriškai neturėtų būti didelė problema A50 ir Il22 lydėjusiesiems rusų naikintuvams. Bet kaip ten bebūtų – rezultatas yra ir tai svarbiausia.

Ukrainos pajėgos dronais atakavo agresoriaus karinį oro uostą Voronezh, numuštų dronų ir oro gynybos raketų nuolaužos krito gyvenamuose rajonuose.

📌Luhansko kryptis

📍Svatove. Sektoriuje tęsiasi štilis. Rusai bando rengti lokalias atakas, bet tai labiau veiksmų imitacija nei siekis kažką konkrečiai nuveikti.

📍Kremina. Rusai koncentravo pastangas prie Terny. Visame ruože bandė prasimušti iki Zherebec upės, tačiau ukrainiečiai išlaikė pozicijas. Taip pat sunkios kautynės miškuose pietiniame flange. Rusai bando prasimušti iki Severskyi Donets upės prie Hrihoryvka.

📍Lysychansk. Rusų spaudimas sektoriuje intensyvėja. Jie atakuoja beveik visoje kontaktinėje linijoje. Labai tikėtina, kad šie rusų veiksmai susiję su mūšių pietiniame Kremina flange suintensyvėjimu. Tikėtina, rusai bando išbalansuoti ukrainiečių gynybą ir taip pasiekti sėkmę prie Terny ir pasistūmėti Syverks link.

📌Donecko kryptis

📍Bakhmut. Sunkios pozicinės kautynės tiek šiauriniame, tiek pietiniame flange, tačiau rusų judėjimas priekin nebefiksuojamas. Tai dar ne geros naujienos, bet savotiškas stabilumas suteikia galimybes ukrainiečiams užnugaryje rengtis ateities operacijoms.

📍Avdiivka – Vuhledar:

📎Šiaurinis flangas. Tęsiasi susidūrimai Stepove, bei chemijos produktų gamyklos prieigose. Ukrainos pajėgos išlaikė pozicijas.

📎Rytinis flangas. Be pakitimų.

📎Pervomaiske ruože. Rusai toliau spaudžia Pervomaiske – Nevelske ruože, agresoriaus karo propagandistai deda viltis, kad bent jau čia rusų vienetai sugebės mikro žnyplėmis čia suspausti ukrainiečių vienetus.

📍Mariinka – Vuhledar:

📎Rusai toliau stuksena prie Krasnohorivka, tačiau platesnio puolimo šia teoriškai patogesne puolimo kryptimi nepradeda. Gali būti, kad rusai praleido momentą, kai tik užėmus Mariinka ukrainiečiai dar nebuvo pasirengę tokio pobūdžio veiksmams. Dabar rusams nelieka nieko kito, tik daužyti galva į sieną ir atakuoti Heorhivka.

📎Labai sunki padėtis prie Novomykhailivka. Ukrainiečiai buvo priversti kiek atsitraukti. Pasinaudodami tuo rusų karo propagandistai ėmė skleisti dezinformaciją, kad agresoriui pavyko įsitvirtinti gyvenvietėje. Paskutiniais duomenimis tai netiesa – nors išsiplėtė no man land, Ukrainos pajėgos artilerijos, dronų ir manevrinių vienetų pagalba neįleidžia rusų į gyvenvietę.

📌Zaporizhia kryptis. Rutininiai susidūrimai Robotyne pleište, kontaktinėje linijoje be pakitimų. Mūšių intesyvumą įtakoja suprastėjusios oro sąlygos.

📌Pietų kryptis. Komplikuota padėtis kairiajame Dniepro krante. Rusams ir toliau nepavyksta išmušti ukrainiečių iš pozicijų, tačiau agresorius ėmė telkti papildomus pajėgumus ir tikrai pabandys mase užspausti didvyriškai besikaunančius ukrainiečius. O Ukrainos pajėgos toliau išlaiko pranašumą ugnies galios (artilerija, dronai) ir elektroninės kovos srityse. Tačiau kaip vakar minėjome dėl vietomis užšąlančio Dniepro ima strigti jų logistika ir rotacijos.

*************

NATO priskirtas Prancūzijos karinių oro pajėgų lėktuvas AWACS, grįžo iš užduoties rytų Rumunijoje (APnews/John Leicester)

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas 

„UKRAINOS HORIZONTAI“ DAVOSE (2024 01 16)

Strateginės aplinkybės

Vakar Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pakeliui į Davosą, užsuko į Šveicarijos sostinę Berną. Bendroje spaudos konferencijoje, Šveicarijos prezidentė Viola Amherd žadėjo, kad jos šalis pradės bendradarbiauti su Ukraina ir padės surengti Ukrainos taikos aukščiausiojo lygio susitikimą.

Tokie gana keistoki pasisakymai artėjant prie trečiųjų plataus masto karo metų apie pradedamą bendradarbiavimą neturėtų stebinti. Šveicarija – ilgus metus visišką neutralumą išlaikanti šalis, kurios gyventojai džiaugiasi banko sąskaitomis ir pienišku šokoladu „Milka“, kuris, tiesą pasakius, didžiąja dalimi gaminamas Vokietijoje, o pati kompanija priklauso JAV įsikūrusiai korporacijai „Mondelez“.

V. Zelenskis Davose lankysis pirmą kartą gyvai. Jis tikisi, kad dėl didelio renginio matomumo jam pavyks išsakyti pasauliui savo nuomonę apie neatidėliotinus Ukrainos poreikius. Jis kalbės šiandieną po pietų, o ryte vyks tik kviestiniams dalyviams skirta sesija „Vadovai už Ukrainą“. Joje įmonių vadovai išgirs, „kokios neatidėliotinos pagalbos reikia“, kaip privatusis ir viešasis sektoriai gali padėti Ukrainai atsistatyti, kai baigsis karas. Šioje sesijoje, be kitų, dalyvaus NATO vadovas Jensas Stoltenbergas, Vokietijos vicekancleris Robertas Habeckas ir JAV pasiuntinė Ukrainos ekonomikos atkūrimo klausimais Penny Pritzker.

Mes gi, deja, niekaip negalim suprasti šios pasaulinės suvokimo prarajos tarp realybės ir teorinių pasvaičiojimų. Apie kokius atstatymus galima kalbėti, kai kiekvieną dieną Ukrainoje raketomis ir artilerija šluojami civiliniai ir kritinės infrastruktūros pastatai? Mokyklos ir daugiabučiai. Vaistinės ir teatrai. Ligoninės ir geležinkelio stotys. Argi nėra akivaizdu, kad pirmas, esminis, pagrindinis, neatidėliotinas ir būtinas veiksmas yra karo veiksmų ir kraujo praliejimo sustabdymas? Argi nėra visiškai aišku, kad pati teroristinė Rusija nesustos, kad ją reikia sustabdyti, smogti per visas utėlių irštvas, ginklų sandėlius, karo pramonės objektus, logistinius ir ryšių punktus?

Tik sutriuškinus karo nusikaltėlių pajėgumus, visiškai sugriovus teroristų ekonomiką, išmontavus nusikalstamas struktūras, nuteisus visus genocido ir nusikaltimų žmoniškumui organizatorius ir vykdytojus, Rusijai atgailaujant bei pradėjus mokėti reparacijas, tik tada ir ne anksčiau, galima pradėti rengti įvairiausio pobūdžio pasisėdėjimus prie kavos su kruasanais ir šviežiai spaustomis apelsinų sultimis, kur būtų tingiai diskutuojama apie vienokių ar kitokių konstrukcinių medžiagų panaudojimą atstatant Kupjanską, Marjinką ar Mariupolio teatrą.

Argi Vakarai neveidmainiauja, kai kalba apie Ukrainos atstatymo planus kažkada, tolimoje ateityje, kai šiandien liejasi ukrainiečių vaikų kraujas?

Argi ne keistai skamba kitos sesijos, kurioje su Ukrainos prezidentu kalbėsis pagrindinių Ukrainos sąjungininkių Europoje vadovai – Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, Nyderlandų užsienio reikalų ministrė Hanke Bruins Slot ir Ispanijos užsienio reikalų ministras José Manuelis Albaresas Bueno, pavadinimas – „Ukrainos horizontai“?

Mūsų kuklia nuomone, ganėtinai ciniškai skamba ir pati šių metų susitikimo Davose tema – „Pasitikėjimo atkūrimas“. Kokį čia pasitikėjimą ir tarp ko nori atkurti pasaulio lyderiai, kai pasitikėjimas žmonijos gebėjimu taikiai egzistuoti pasaulyje nusiritęs į tas pačias žemumas, kaip prieš 84 metus?

Deja, karai Europoje ir Artimuosiuose Rytuose vis labiau skaldo pasaulį į skirtingas stovyklas, o pasitikėjimas saugumo garantijomis, susitarimais, pasaulinės taikos siekimu vertas lygiai tiek, kiek teroristinės Rusijos fiurerio Putino pažadas nepulti Ukrainos.

Reikšmingi postūmiai

Ukrainos kariuomenės sausumos pajėgos šiuo metu vykdo aktyvią gynybą ir daugiausia dėmesio skiria pozicijoms rytinėje 1 000 km ilgio fronto dalyje išlaikyti. Taip interviu agentūrai „Reuters“ teigia sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis, pridūręs, kad kariuomenės nereikėtų nuvertinti kaip puolamųjų pajėgų. Jis pabrėžė, kad Ukrainos gynėjai vykdo nedideles kontratakas, laikydami priešą parengtyje, ieškodami galimybių smogti, o priešas stengiasi susigrąžinti iniciatyvą.

„Mūsų tikslai išlieka nepakitę: išlaikyti pozicijas, išsekinti priešą, padarant kuo didesnius nuostolius“, – aiškino generolas.

Rusijos okupacinės pajėgos, pasak ukrainiečių vado, bando perimti iniciatyvą.

„Jie žengia keliomis kryptimis palei rytinį frontą, siekdami visiškai kontroliuoti pramoninius Donbaso rajonus, nepaisant didelių gyvosios jėgos ir aprūpinimo nuostolių“, – sakė A. Syrskis, pažymėdamas, kad priešas taip pat bando susigrąžinti pozicijas Chersono ir Zaporožės sričių pietuose.

Per parą fronte įvyko 94 koviniai susirėmimai. Driskiai surengė 1 raketų ir 68 oro smūgius, 78 kartus raketinėmis salvinės ugnies sistemomis apšaudė Ukrainos karių pozicijas ir įvairias gyvenvietes. Deja, per rusų teroristų atakas žuvo ir buvo sužeisti civiliai gyventojai. Buvo sugriauti arba apgadinti gyvenamieji pastatai ir kita civilinė infrastruktūra.

Nuo oro smūgių nukentėjo Veselė, Berestovė (Charkovo sritis), Novoliubivka, Serebriankės girininkija (Luhansko sritis), Ternyj, Jampolivka, Bohdanivka, Avdijivka, Oleksandropil’, Novomichailovka, Vodyanė (Donecko sritis), Novodarivka (Zaporožės sritis), Zmiivka, Novoberyslavas ir Beryslavas (Chersono sritis).

Daugiau kaip 110 gyvenviečių Černigovo, Sumų, Charkovo, Luhansko, Donecko, Zaporožės, Dnipro, Chersono ir Nikolajevo srityse buvo apšaudytos artilerijos ugnimi.

Savo ruožtu, Ukrainos karinės oro pajėgos sudavė 22 smūgius rusų ordos karių, ginklų ir karinės įrangos telkiniams bei pataikė į priešlėktuvinę raketų sistemą.

Ukrainos raketinės pajėgos taikėsi į 3 driskių koncentracijos vietas, 8 artilerijos sistemas, priešlėktuvinę gynybos sistemą ir 2 užpuolikų radiolokacines stotis.

Voroneže, teroristinėje Rusijoje, aidėjo sprogimai. Ar tai kažkas neatsargiai rūkė šalia aerodromo, ar kažkas vis dar švenčia rusų senus naujus metus, bet kažkodėl čia įvesta nepaprastoji padėtis.

Kuo dažniau bus įvedama nepaprastoji padėtis Rusijos miestuose ar jų rajonuose, tuo lengviau ukrainiečiams bus ginti mus ir savo šalį.

Trumpai

Izraelis pranešė, kad vienas jo karys buvo „lengvai sužeistas“ per susišaudymą palei šalies sieną su Egiptu, kurį Kairas sieja su narkotikų kontrabanda. Egipte žuvo vienas žmogus. Abiejų šalių santykiai įtempti nuo Izraelio ir „Hamas“ karo pradžios, ir šis incidentas dar labiau padidino įtampą ir nuogąstavimus dėl platesnio regioninio konflikto.

Izraelio gynybos ministras vakar sakė, kad intensyvus Izraelio karinis puolimas pietinėje Gazos ruožo dalyje netrukus bus sumažintas, tačiau jis atmeta galimybę nutraukti ugnį. Praėjus daugiau nei 100 dienų nuo Izraelio karo prieš „Hamas“ pradžios, palestiniečių valdžios institucijos pranešė, kad anklave žuvo apie 24 000 žmonių.

Irano Islamo revoliucijos gvardijos korpusas (IRGC) paleido balistines raketas į, jo teigimu, priešo objektus Erbilio mieste, esančiame Šiaurės Irako kurdų regione, teigiama Irano valstybinės žiniasklaidos pranešime.

„Vėlai vakare balistinės raketos buvo panaudotos siekiant sunaikinti šnipinėjimo centrus ir anti-iraninių teroristinių grupuočių susibūrimus regione“, – sakoma pareiškime.

Šiais smūgiais Iranas siekia išbalansuoti ir taip trapią taiką Irake, pagilinti vietinius konfliktus ir sustiprinti teroristinių grupuočių Al Qaeda ir Daesh pozicijas.

Pranešama, kad nuo plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios, NATO orlaiviai – įskaitant žvalgybinius AWACS – į dangų rytiniuose Aljanso pakraščiuose kilo daugiau kaip 500 kartų. Labiausiai driskius siutina NATO „akys danguje“ – perdirbti į karinius Boeing 737 lėktuvai, Aljanso įspėjimo ir valdymo sistemos ore (AWACS – airborne warning and control systems).

Šie lėktuvai ore, 10 km aukštyje virš Baltijos šalių, Rumunijos, Juodosios jūros gali išbūti iki 10 valandų, nuolat stebėdami orlaivių, raketų judėjimą, perimdami radijo ryšius ir sekdami didesnių padalinių manevrus ant žemės daugiau kaip 500 km į gylį nuo savo buvimo vietos.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šešiasdešimt šeštoji (sausio 24) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Įvyko apsikeitimas nukautų karių kūnais. Į Tėvynę grįžo 757 ukrainiečių karių kūnai. Ilsėkitės ramybėje. Ukrainos pajėgos...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šešiasdešimt penktoji (sausio 23) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Švedija investuoja į Ukrainos ilgo nuotolio ugnies priemonių (dronų, raketų) gamybą. Dar viena Skandinavijos šalis...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šešiasdešimt ketvirtoji (sausio 22) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius toliau su dronais aktyviai atakuoja Ukrainos teritoriją. Šią naktį buvo smūgiuota 99 dronais Shahed...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šešiasdešimt trečioji (sausio 21) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos tęsia sėkmingus smūgius agresoriaus užnugaryje. Agresorius skelbia per naktį numušęs 55 dronus. Kaip...