2025-01-21, Antradienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Šeši šimtai šešiasdešimt šeštoji (gruodžio 21) diena

Locked N’ Loaded 

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskyi paskelbė, jog bus pagaminta ir kariuomenei perduotas milijonas dronų. Belieka viltis, kad šie planai netruks bus įgyvendinti ir situacija šiame kritiškai svarbiame komponente išsilygins. O gal ukrainiečiai vėl susigrąžins persvarą? 🤨

Pagyvensim, pamatysim 😊
📌Luhansko kryptis
📍Svatove. Rusai atnaujino intensyvų puolimą Lyman Pershyi – Synkivka ruože. Nepaisant spaudimo, nieko rimto nuveikti nepavyksta. Jie pasistūmėjo no man land, tačiau ukrainiečiai juos dusina artilerija ir kontratakomis.
📍Kremina. Agresorius suintensyvino veiksmus pietiniame flange, pozicijos miške eina iš rankų į rankas.
📍Lysychansk. Taip pat atsinaujino agresoriaus puolimo operacijos prie Bilohorivka ir Spirne. Karščiausia pastarajame ruože. Čia taip pat pozicijos eina iš rankų į rankas.
📌Donecko kryptis
📍Bakhmut. Rusai tęsia puolimo operacijas ir išlaiko iniciatyvą savo rankose. Šiauriniame flange bando pasistūmėti Bohdanivka – Ivanivkse ruože, tačiau įsitvirtinę aukštumose ukrainiečiai apsigynė. Pietiniame flange sunkios ir permainingos kautynės kalvose prie Klishiivka. Agresorius skleidė dezinformaciją, kad jiems pavyko užimti kalvas ir įsitvirtinti, tačiau ukrainiečiai ne tik išlaiko dalies aukštumų kontrolę, bet ir kontratakuoja.

📍Avdiivka – Vuhledar:

📎Šiaurinis flangas. Rusams nesisekant pasistūmėti į vakarus nuo Stepove, jie neturi kitos išeities kaip bandyti stumtis į šiaurės vakarus palei geležinkelį link Novobakhmutivka. Jiems pavyko nežymiai pajudėti šia kryptimi, tačiau taktinės naudos rusams iš to mažai – teritorijos reikia kontroliuoti daugiau, jų pozicijos ukrainiečiams kaip ant delno.

📎Rytinis flangas. Ukrainos pajėgos toliau laiko agresoriaus vienetus pramoniniame rajone, tęsiasi sunkūs mūšiai.
📎Pervomaiske ruožas. Be pakitimų.
📎Mariinka – Vuhledar. Ukrainiečiai surengė kontrataką, jiems pavyko atsiimti keletą pozicijų ir išlyginti kontaktinę liniją sau naudinga linkme. Tačiau kol kas tai tik taktinio lygmens laimėjimas, kuris esmingai situacijos nepakeitė. Rusai ir toliau išlaiko inciatyvą ir tęsia savo puolimo operaciją.
📌Zaporizhia krytis
📍Ukrainos pajėgos smogė agresoriaus kariniams taikiniams Tokmak ir Mariupol. Į orą kilo rusų šaudmenų sandėliai.
📍Kontaktinėje linijoje toliau karšta Robotyne pleište. Tęsiasi abipusės atakos prie Novoprokopivka bei Verbove, pozicijos eina iš rankų į rankas.
📌Pietų kryptis
📍Agresoriaus gynybos gilumoje neramu. Sprogimai Krasnodar, „garsūs pokštelėjimai“ prie Kerch tilto, susiekimas juo uždarytas. Dirba ukrainiečių dronai.

📍Kairiajame krante didelių pakitimų nėra – tęsiasi kovinė rutina.

***************
Ukrainiečių karys tvirtina sprogmenį prie bepiločio. Vitalii Nosach/Global Images Ukraine/Getty Images
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas 

RUSIJOS MEŠKA VIS LABIAU SPAUDŽIAMA KINIJOS DRAKONO GLĖBYJE (2023 12 21)

Strateginės aplinkybės

Teroristinės Rusijos premjeras Michailas Mišustinas antrą kartą šiais metais apsilankė Pekine. Vakar jam buvo leista susitikti su Kinijos komunistų partijos vyrbegemotu draugu Xi. Pastarasis po susitikimo dar kartą patvirtino, kad abiejų šalių ryšių gilinimas yra „strateginis pasirinkimas“.

Kremlius įsivaizduoja, kad jo ir Pekino ryšiai yra lygiaverčiai, o Kiniją nori matyti savo partnere ir drauge. Kvaila rudoji nesuvokia, kad drakonas niekada nebūna draugu, drakonas tik laikinai koegzistuoja kartu su meška, kuri anksčiau ar vėliau tampa patiekalu ant jo pietų stalo.

Tačiau dabar drakonas, kuris ir paskatino bei pritarė Rusijos invazijai į Ukrainą, karui prieš Vakarus, demonstruoja palaikymą Putino vykdomiems karo nusikaltimams ir žudynėms. Kinija nuosekliai laikosi savo linijos ir teigia esą išliekanti neutrali „konflikto“, kurį ne kartą atsisakė vadinti „invazija“ ar „karu“, atžvilgiu.

Ir nors Vakarų šalių, ypač JAV analitikai ir ekspertai pažymi, kad Pekinas tiesiogiai ginklais neremia Maskvos, mus pasiekianti informacija nėra tokia optimistinė.

Pirma, tamprūs Kinijos ir Rusijos kariniai ryšiai išlieka nerimą keliančiu signalu. Žinoma, galima sakyti, kad bendros karinės pratybos yra daugiau parodomojo pobūdžio, visgi praėjusią savaitę jau antrą kartą šiais metais rusų ir kinų geldos bendrai patruliavo šiaurės rytų Ramiojo vandenyno dalyje šalia Azijos krantų.

Antra, Kinija greičiausiai perdavė driskynui pažangias technologijas ir komplektuojančias dalis bepiločiams orlaiviams. Nors tiesioginių įrodymų nėra, bet logiška manyti, kad itin tikslius smūgius suduodančius dronus bet kokio matomumo sąlygomis neseniai pradėjusi naudoti Rusija juos susikonstravo Pekino pagalbos dėka.

Trečia, artilerijos šaudmenys vagonais iš Šė Korėjos riedantys į Rusiją yra ne kas kitas, kaip Kinijos drakono žaidimas „tamsoje“.

Kitas itin svarbus Rusijai „draugystės“ su Kinija aspektas – ekonomikos palaikymas. Per susitikimą su Mišustinu Xi sakė, kad dvišalė prekyba pasiekė 200 mlrd. dolerių, o tai atitinka jo ir fiurerio V. Putino įsipareigojimą tai padaryti iki kitų metų.

Pagal Kinijos muitinės duomenis, tiksli abipusės prekybos nuo sausio iki lapkričio mėn. suma – 218,17 mlrd. dolerių, t. y. 26,7 proc. daugiau nei prieš metus. O pirmadienį driskyno vicepremjeras D. Černyšenka nurodė, kad iki 2030 m. ekonominiai santykiai pasieks 300 mlrd. dolerių.

Kinija taip pat yra viena didžiausių Rusijos naftos ir dujų pirkėjų. Planuojama, kad būsimasis dujotiekis „Power of Siberia 2“, dėl kurio sąlygų diskutuojama jau beveik du dešimtmečius, gerokai padidins Rusijos gamtinių dujų eksportą.

Dar vienas diktatūros ir teroristinės irštvos prekybos santykių aspektas, rodantis, kad šalims nereikalinga valiuta yra Mišustino pareiškimas, kad beveik už visus sandorius atsiskaityta Rusijos rubliais arba Kinijos juaniais, kai tuo tarpu 2020 metais taip atsiskaityta tik už penktadalį sandorių.

Apibendrinus, deja, turime konstatuoti, kad jei ir labai nenorime matyti realybės, ji kvėpuoja Ukrainai, mums, Vakarams, į pakaušį. Dvokianti siera meška ir ugnimi spjaudantis drakonas vis labiau susikabina blogio šokyje ant civilizuoto, tvarka grįsto pasaulio grindinio. Kol kas grindinys laiko abiejų trypimą, o šokio sūkuryje apsvaigusi meška nejaučia, kad drakono apkabinimas virsta vis labiau spaudžiančiais mirtinais gniaužtais.

Reikšmingi postūmiai

Prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį paskelbė apie kariuomenės prašymą į kariuomenę pašaukti (mobilizuoti) iki 500 000 Ukrainos piliečių, bet sakė, kad dar neapsisprendė, ar jam pritars. Toks viešas pareiškimas Kijeve sukėlė nevienareikšmiškus jausmus: daugelis žmonių sako, kad kovai su Rusija reikia daugiau karių, tačiau kai kurie mano, kad tai beprasmiška, jei nebus gauta daugiau ginklų.

Viešas šimtų tūkstančių karių trūkumo Ukrainos pajėgose atskleidimas rodo du dalykus. Pirma, V. Zelenskis nežino, ką daryti, ir taip demonstruodamas savo silpnumą bando prasizonduoti visuomenės nuotaikas bei sulaukti iš jos palaikymo. Antra, tas, deja, rodo ir patvirtina mūsų skaičiavimus, kad fronte ima trūkti pagrindinio „resurso“ – žmonių. Būtent apie žmonių trūkumą galvojo Kremlius pereidamas į ilgą sekinantį karą. Surovikino logika čia paprasta – kol fronte naikinamos driskyno „atliekos“, Ukrainos pusėje žūva labiausiai motyvuoti, paruošti, patriotiškai nusiteikę piliečiai, šviesuomenė. Tuo tarpu orda mokosi iš klaidų, atstatinėja savo puolamąjį potencialą ir ruošia motyvuotus žudikus. Motyvuotus, nes dabar jie veržiasi į Ukrainą ne tik žudyt, prievartaut ir grobt, bet taip pat keršyti už savo žuvusius giminaičius, pažįstamus ar draugus.

Ukraina smogė Rusijos ryšių tinklo mazgui aneksuotame Kryme, kuriuo naudojasi Rusijos oro ir kosmoso pajėgos. Trečiadienio rytą Juodosios jūros pusiasalyje buvo surengtos dvi atakos. Buvo sužeistas FSB pasienio tarnybos darbuotojas, sugadinta įranga ir palydovinė antena. Atakai Ukraina panaudojo Didžiosios Britanijos tiekiamas iš oro paleidžiamas sparnuotąsias raketas „Storm Shadow“.

Naktį Rusijos okupantai atakavo trimis kryptimis naudodami „Shahed“ tipo atakos bepiločius orlaivius iš Chaudos – okupuotas Krymas, Primorsko-Achtarsko ir Kursko – RF. Priešlėktuvinė gynyba veikė 12 rajonų.

„Iš viso užfiksuoti 35 paleidimai. Gynėjams pavyko numušti 34 iš 35 paleistų priešo smogiamųjų bepiločių orlaivių“, – sakoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pranešime.

Driskiai puolė Kupjansko, Limano, Bachmuto, Avdijivkos, Marijinkos ir Zaporožės kryptimis, iš viso per parą įvyko 99 kariniai susirėmimai. Orda patiria didžiulius personalo ir technikos nuostolius ir yra stabdoma visuose fronto ruožuose.

Trumpai

Rusijoje pradedamas FSB pasakų departamento sugalvotas „prezidentų rinkimo“ šou. Vakar buvusi televizijos žurnalistė Jekaterina Duncova pateikė savo kandidatūrą į kovo mėnesį vyksiančius imituojamus Rusijos prezidento rinkimus. J. Duncova ragina nutraukti „konfliktą“ Ukrainoje ir paleisti politinius kalinius, įskaitant „opozicijos lyderį“ Aleksejų Navalną.

Pirmoje muilo operos serijoje, „kandidatė“ pateikė dokumentus Centrinės rinkimų komisijos pareigūnams. Antroje šou serijoje numatytas veiksmas, kai Duncova „renka“ 300 000 parašų, remiančių jos kandidatūrą, iš visos Rusijos. Tą ji turi padaryti iki sausio 31 d.

Laukiame nesulaukiame, kada ir kurioje serijoje pasirodys kitas „garsus“ aktorius – karo nusikaltėlis Strelkovas – Girkinas.

Trečiadienį Vokietijos prokurorai pranešė, kad sieks konfiskuoti daugiau kaip 720 mln. eurų iš vienos Rusijos finansų įstaigos sąskaitos Frankfurto banke – tai pirmas toks bandymas šalyje. Vokietijos valdžios institucijos jau anksčiau ėmėsi įšaldyti Rusijos turtą, reaguodamos į Maskvos invaziją į Ukrainą 2022 m., tačiau bandymų konfiskuoti pinigus dar nebuvo.

Drąsiau, nereikia bijoti. Pinigai labai reikalingi Ukrainai.

Jemene veikiantys husiai paleido balistines raketas į laivus Raudonojoje jūroje. Taikiniais buvo komerciniai laivai, kurie gabena krovinius į didžiuosius Europos ir Azijos uostus ir iš jų. Husių grupuotė šį žingsnį apibūdino kaip atsaką į Izraelio vykdomą karinį puolimą prieš „Hamas“ teroristus.

Balistinės raketos husių teroristų rankose yra labai blogas ir tikrai didžiulį nerimą keliantis signalas. Mes manėme, kad balistines raketas husiams galėjo perduoti Iranas, bet vis daugiau atsiranda svarstymų, kad ne Teheranas, o Pekinas gali būti „netyčia“ prisidėjusi prie balistinių raketų technologijų, patekusių į husių sukilėlių rankas, platinimo.

Vakar Rusijos teismas „Alphabet“ priklausančiai bendrovei „Google“ skyrė 4,6 mlrd. rublių (50,84 mln. JAV dolerių) baudą už tai, kad ši neištrynė vadinamosios „netikros“ informacijos apie „konfliktą“ Ukrainoje ir kitas temas.

Hm. Kodėl gi bendrovei „Alphabet“ neskyrus 46 mlrd. rublių (508,4 mln. JAV dolerių) baudos Rusijai, už „netikrą“ teismą ir baudą?

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šešiasdešimt pirmoji (sausio 19) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius Ukrainos teritoriją atakavo 61 dronu Shahed ir dronais-masalais. Ukrainiečiai numušė 43, dar 15...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šešiasdešimtoji (sausio 18) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos Pietų kryptyje sėkmingai atakavo Nebo-SVU radarą. Išmušus šias akis, Ukrainos pajėgų raketos Kryme...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt devintoji (sausio 17) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Vakar Ukrainos pajėgos Belgorodo srityje sėkmingai atakavo rusų oro gynybos rajoną. Sunaikintas S300 radaras. Naktį agresorius...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt aštuntoji (sausio 16) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius Ukrainos teritoriją atakavo 55 dronais Shahed ir dronais-masalais, ukrainiečiai numušė 34, o 18 iš...