2024-12-20, Penktadienis
naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Šešioliktoji (kovo 11) diena

Taip atrodo Bucha po Rusijos teroristų atakos / REUTERS

Linas Karpavičius

Nauja Rusijos nuostolių suvestinė 2022-03-11

• Gyvojį jėga daugiau nei 12 000
• Tankai 353
• Šarvuočiai 1165
• Artilerinės sistemos 125
• Salvinės sistemos 58
• Priešlėktuvinės sistemos 31
• Lėktuvai 57
• Sraigtasparniai 83
• Automobiliai 558
• Kateriai 3
• Kuro cisternos 60
• Bepiločiai 7

Vien per vakar dieną:

• Gyvojį jėga 266
• Tankai 18
• Šarvuočiai 60
• Artilerinės sistemos 2
• Salvinės sistemos 2
• Priešlėktuvinės sistemos 2
• Automobiliai 32

Nuotraukoje: lentelė, kurioje pavaizduota Rusijos armijos įranga. Ją vizualiai patvirtino kaip sunaikintą „Oryx“ – karinio tinklaraščio, kuris registruoja Maskvos nuostolius per invaziją Ukrainoje. „Oryx“ teigia, kad šie skaičiai pagrįsti „nuotraukų ar vaizdo įrašų įrodymais“. Todėl sunaikintos technikos kiekis gerokai yra didesnis nei čia užfiksuota.

Video: Bayraktar dirba.

Internete išplatintoje dronų medžiagoje (nuotraukoje) užfiksuotas „Brovary mūšis“, pavadintas šiaurės rytinio Kijevo priemiesčio, kuriame jis vyko, vardu. Jame buvo matyti sprogimai aplink rusų tankus, paskleidę juodų ir pilkų dūmų stulpus, o priemiesčio namai matomi abiejose kelio pusėse.

Nuotraukos ir video dailymail.co.uk

***

Locked N’ Loaded

Na ką, gerieji žmonės, žiūrim ką turim.

Kyivo kryptis:

Agresorius išsekęs, toliau pergrupuoja pajėgas. Kaip ir anksčiau ribotomis pajėgomis vykdo puolamuosius veiksmus, tačiau jie labiau panašūs į spaudimą, ataką ugnimi (attack by fire), bet ne doktrininį puolamąjį manevrą. Vėlgi Rusijos karinė mintis ir toliau pažeria perlų ateities memams. Šiandien agresorius pabandė kirsti Ipren upę, užimti Moshchun kaimelį ir taip priartėti prie sostinės iš šiaurės.

Net ne tame esmė, kad eilinį kartą nepavyko. Įdomu kas kita. Atsidarykime google ir matome, kad būtent toje pat vietoje, t. y. Moshchun kaimelyje dar prieš Antrąjį pasaulinį karą buvo įrengta… teisingai, įvirtinto rajono pozicija. Taip vadinamas KyUR (Киевский укреплённый район) dalis. Jo dalis Moshchun tada buvo skirta ginti Kyivą iš šiaurės. Ir jei net ukrainiečiai nepasinaudojo KyUR įtvirtinimais, tai galima neabejoti – vietovė ten itin palanki gynybai (nors ir praėjo 80 metų, visgi upė teka ten pat, kalvos tos pačios, didesnė urbanizacija tik sustiprina gynybą). Tai kaip po galais „denacifikuotojai“ savo diedų darbus ruošiasi pavtarit, jei puola jų rankomis pastatytus įtvirtinimus? 🙂 Maža to, nesupranta, kad puola gynybai labai tinkamą vietovę? Lipa ant grėblio kaip kokie fašistai? Idiotai? Idiotai 🙂

Šiaurės ir šiaurės vakariniame sektoriuose priešas yra užėmęs gynybai patogias gyvenvietes Poliske, Kukhari, Borodyanka, Andriyivka, Bucha bei Demydiv. Šiuo metu tikėtina persigrupuoja (vakarinė gyvenvietės pusė apjuosta upe, atvira vietovė, nedaug priartėjimo kelių technikai).

Vakariniame sektoriuje priešas stengiasi išlaikyti kelio Zhytomir – Kyiv kontrolę. Pavojų kelią jo siekis įsitvirtinti Horenychi gyvenvietėje. Ji ne tik yra prie pat šio kelio, bet ir visai šalia pietvakarinio Kyivo priemesčio, o iki miesto lieka apie 10 km. Šiuo atveju RF pajėgos iš vakarų prisidengia Ipren upe, tad jei Horenychi pavyktų galutinai įsitvirtinti, ši gyvenvietė galėtų tapti placdarmu tolimesnėms priešo puolimo operacijoms į rytus.

Šiaurės rytiniame sektoriuje priešas ir toliau nesėkmingai bando blokuoti Chernihiv. Pirmoje dienos pusėje bandymai prasiveržti į Brovary buvo nesėkmingi, tad po pietų agresorius rimčiau ir nebandė. Tuo pačiu ukrainiečiai išnaudoja situaciją ir kontratakuoja – atsiimta Baklanova Muraviika gyvenvietė. Ši gyvenvietė pirmiausia svarbi paties Chernihiv gynybai. Išsidėsčiusi už 10 km. nuo Chernihiv, nauja ukrainiečių gynybinė pozicija saugo miestą iš pietryčių ir trukdo jį blokuoti. Tuo pačiu atsikovota gyvenvietė yra rytinėje Desnos upės pusėje (atstumas – irgi apie 10 km.), tuo pačiu trikdo vis padažnėjusius RF bandymus įrengti perkėlas per upę ir taip rasti naujų kelių link Kyivo. Dar viena gera žinia – sunaikintas Iskander – M divizionas (nieko bendro su divizija). Priešas niekur ir niekada negali jaustis ramus ir saugus.

Į rytus nuo Kijevo esančiame Brovaryje prie kelio stovi per artilerijos ir raketų pasalą, pareikalavusią daug aukų, sunaikintas Rusijos šarvuotis (dailymil,co.uk)

Charkiv kryptis. Orkai užėmė Rohaną. Tiesa, ne J. R. R. Tolkien „The Lord of the Rings“ apdainuotą raitelių žemę Viduržemyje, bet Ukrainoje. Mala Rohan – miestelis keli kilometrai nuo Charkivo perėjo į agresoriaus rankas. Tai bene per keletą pastarųjų dienų pirmas drąsesnis agresoriaus žingsnis miesto link. Galbūt tai rotacijos pasekmė – naujai atvykusios pajėgos galėjo turėti naujoko sėkmę („rookie luck“). Žiūrėsime, kuo atsakys ukrainiečiai.

Donbaso kryptis. Čia be didelių pakitimų. Priešas ir toliau bando pralaužti Severodonetsk – Troits‘ke (Donecko sritis) – Volnovacha liniją, tačiau be rezultatų. Atrodo, puolimas Izyum sektoriuje įstrigo, tad Donbase ukrainiečių pajėgos gali bent trumpam atsikvėpti. Kalbant apie Mariupolį, sunku rasti žodžius kas ten vyksta. Tai daugiau nei genocidas, tai kažkoks nesveikas, nepaaiškinamas nežmogiškumas. Mūsų mintys ir maldos su gynėjais ir mieste likusiais gyventojais.

Pietų kryptis. Priešas didelių puolamųjų operacijų nevykdo ir siekia įsitvirtinti Cherson ir Mykolaiv apylinkėse (Lupareve, Pravdyne, Blahodatne, Kalynivka, Kyselivka, Pershotravneve, Oleksandrivka, Beryslav ir Tavriysk). Ukrainiečiai toliau demonstruoja nenorą nusilenkti okupantui ir rengia pilietinio pasipriešinimo akcijas (pvz. Melitopolyje)

Taigi, dar viena diena, kai agresorius liko nieko nepešęs.

Taip ir toliau, Šviesos kariai!

***

Egidijus Papečkys

Penkiolikta diena

Desantinių Rusijos karinio laivyno laivų grupė, ankstų pavasario rytą besisiūbuojanti ant Juodosios jūros bangų, radarų ekranuose tingiai sekė lygiagrečiai pakrantei skrendančią priešo lėktuvų grupę. Ji buvo pernelyg toli, ir skrido atakuoti kažkokį taikinį krante, todėl jokio pavojaus nekėlė. Be to, netrukus ją perėmė savi naikintuvai, ir priešas darydamas didelį posūkį spruko atgal, atsisakęs plano atakuoti taikinį, mėgindamas atsiplėšti nuo persekiojančių Su-35.

Staiga užgriuvusi elektroninių trikdžių banga sukėlė šoką – nieko panašaus neteko patirti nei pratybose, nei prasilenkiant su NATO laivais. Sistemoms užfiksavus priešo taikymosi radarų darbą (kompiuteris juos atskiria pagal siauresnį kito diapazono spindulį) apėmė nerimas ir nelaimės nuojauta. Netrukus iš trikdžių debesies išniro beveik bangų keteromis skriejančios priešlaivinės raketos.

Rusijos laivai niekada nebuvo atakuoti priešo aviacijos, savi naikintuvai nusivijo imitacinę priešo lėktuvų grupę, o “neturinčios analogų” oro gynybos sistemos S-300F “Fortas” ir “Osa-M” dar nebuvo numušusios nei vieno priešo orlaivio ir raketos mūšyje. Priešas taikėsi į desanto laivus, ir 5 iš jų suliepsnojo nenumaldoma ugnimi, kliuvo ir vienai fregatai. Nelaukdama sekančios lėktuvų bangos, grupė skubiai tolo nuo kranto, tikėdamasi kad atskrendantiems antram smūgiui lėktuvams neužteks kuro atakai.

Tikiuosi supratote, kad šiandien taip neatsitiko – Ukraina paprasčiausiai neturi lėktuvų, galinčių tą padaryti. Toks vaizdelis tikėtinas Rusijai įsivėlus į karą su NATO. Viduržemio jūroje esantys Rusijos karo laivai karštai melsdamiesi skubėtų į neutralius uostus, nes tikimybė išlikti čia būtų beveik nulinė.

Tuo tarpu jūrų desantininkai jau keletą savaičių plūduriuoja ir laukia, kada juos išsodins į krantą – su didele abejone, kad štabo planuotojai realiai įvertino ukrainiečių gynybos galimybes.

Sausumo fronte Rusijos pajėgos per dieną pasistumia vos per kelis kilometrus, pranešimuose akcentuojami separatistinių dalinių “pajėgų” veiksmai, greičiausiai tam, kad būtų galima kalbėti apie menamą “išvadavimą” pačių “ukrainiečių” rankomis” ir apie neva “pilietinį karą”. O kaipgi kitaip, juk pasak Rusijos užsienio reikalų ministro S. Lavrovo, Rusija Ukrainos neužpuolė, vadinasi – ir nekariauja.

Rusai šiandien paskelbė numušę 1 ukrainiečių naikintuvą MiG-29 ir 3 bepiločius “Bayraktar”. Tiesa, jie jau buvo pranešę prieš 5 ir prieš 10 dienų apie visišką Ukrainos karo aviacijos sunaikinimą, tačiau ukrainiečių lėktuvai kaip skraidė, taip ir skraido bei atakuoja toliau. Atakuoja ir “Bayraktarai”, nors rusai sakosi jų numušę tiek, kad skaičius 3 kartus viršija ukrainiečių turėtą skaičių.

Kažkodėl Rusijos pajėgos neskuba parodyti numuštų “Bayraktarų” likučių, o ukrainiečiai toliau rodo, kaip “Bayraktarai” naikina okupantų kolonas, kuriais iš jų tikėti – nuspręskite patys. Rusai kaupia, kaupia jėgas bet taip ir nesusikaupia jokiam puolimui. Tuo tarpu ukrainiečiai nardo tarp jų dalinių, naikindami kolonas, ir šiandien netgi sugebėjo paimti raketą “Iskander”, kurios, logiškai mąstant, ten visai neturėjo būti. Bet dar prieš kelis šimtus metų daugybė protingų žmonių yra pastebėję, kad Rusija ir logika yra du tarpusavyje nederantys žodžiai.

Kuo toliau, tuo labiau agresija prieš Ukrainą pradeda priminti 1939-1940 m, Žiemos karą Suomijoje. Ten sovietams pavyko pritraukti daugiau pajėgų ir užpilti suomius raudonarmiečių krauju (literally), o Ukrainoje – nepavyks, nes ukrainiečių yra daug daugiau, nei suomių 1939. Kaip ir tada, į ukrainiečių rankas pateko daug trofėjinių ginklų ir technikos, bet Ukrainoje yra geresnės galimybės ją greitai remontuoti ir panaudoti prieš pačius okupantus. Be to, ukrainiečiai išgelbėjo sovietinės oro gynybos sistemos S-300 reputaciją. Mat iki šiol propagandos išliaupsintai S-300 nebuvo pavykę numušti nė vieno lėktuvo, net civilinio. Ukrainiečiai tą padaryti sugebėjo, bus labai įdomu pamatyti statistiką. Po karo, kai skelbiami skaičiai jau bus tikslesni ir patikimesni.

Derybos Turkijoje baigėsi be rezultatų, bet jų niekas ir nesitikėjo, tai tik viena pirmųjų stotelių ilgame kelyje iki paliaubų.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys sako, kad Rusijos dabartinis tikslas galėtų būti įsitvirtinti prie Dniepro, o tada sėsti prie derybų stalo. Kaip vieną iš tikslų tai mačiau pirmomis karo dienomis, tada svarstydamas, kad Rusija gali padalinti Ukrainą į marionetinę “Rytų” (iki Dnipro) ir laisvąją – “Vakarų” (vakarinėje Dnipro pusėje), arba kad dalį okupuotų teritorijų panaudos kaip derybų objektą. Šiandien Rusija greičiausiai reikalautų atiduoti sausumos koridorių į Krymą, ir įteisinti separatistinius “darinius” Donetsko ir Luhansko sričių ribose.

Daug kas priklausys nuo to, ar rusams visgi pavyks ženkliai papildyti pajėgas ir išvystyti puolimą. Tačiau jiems labai trukdys karas užnugaryje, į kurį Vakarai “klastingai” smogė sankcijomis, kurių poveikis kasdien stiprėja. Kaip sakė peliukai per Dviračio žinias” – Rusiją “demonetizuos ir dekapitalizuos”.

Ko labai laukiu – ES pažadėtos karinės paramos. Ukrainiečiams labai reikalingi ginklai ir šaudmenys. Ir kiti karo reikmenys bei ekipuotė, kuriuos renka ir tonomis veža Lietuvos žmonės ir organizacijos.

Разом до перемоги!

 

*****

Rusijos karo belaisvis sako, kad jam buvo liepta šaudyti CIVILIUS. Jis priklausė daliniui, išsiųstam užimti Charkovą per tris dienas, kol jį sugavo Ukrainos pajėgos.

Jiems buvo pasakyta, kad jie turi užimti miestą per tris dienas, bet Charkovas vis dar yra Ukrainos kontroliuojamas.

*****

Linas Karpavičius

Nauja Rusijos nuostolių suvestinė 2022-03-09

• Gyvojį jėga daugiau nei 12 000
• Tankai 317
• Šarvuočiai 1070
• Artilerinės sistemos 120
• Salvinės sistemos 56
• Priešlėktuvinės sistemos 28
• Lėktuvai 49
• Sraigtasparniai 81
• Automibiliai 482
• Kateriai 3
• Kuro cisternos 60
• Bepiločiai 7

***

Dar vienas „ypatingas“ Ukrainos specialiųjų operacijų pajėgoų trofėjus: Rusijos savaeigis zenitnis raketų-harmatų kompleksas „Pancir-C1“ (unian.net).

14-a karo diena.
• Mykolajivo sritis. Naktis buvo palyginti rami. Pranešama, kad Rusijos pajėgos ruošiasi didelio masto puolimui prieš Mykolajivą. Ukrainos pajėgos įrengia papildomus kontrolės punktus, įtvirtinimus ir yra pasirengusios ginti miestą. Dieną į miestą atvyko papildomas ukrainiečių pastiprinimas ir kalbama apie galimą atsakomąjį puolimą Chersono atžvilgiu.

• Zaporožės sritis. Rusijos pajėgos toliau pergrupuoja savo pajėgas prie Vasylivkos ir Tokmako. Šioje srityje nebuvo pranešta nei apie laimėjimus nei apie nuostolius.

• Kijevo sritis. Dešiniajame Dniepro krante patvirtinta, kad Rusijos pajėgos kontroliuoja Borodianką, Kopylivą, Demydivą ir įėjo į Bučą. Nepaisant didelių gyvosios jėgos jėgos ir įrangos nuostolių, Rusijos kariuomenė sugebėjo užimti Jasnohorodką. Kairiajame krante Rusijos pajėgos įžengė į Bohdanivką ir išsikėlė pozicijas greitkelyje M-01 (Kijevas – Černigovas).

• Žitomiro sritis. Dar vienas sprogimas buvo netoli Žitomiro, tačiau kol kas daugiau apie jį neskelbiama.

• Černigovo sritis. Rusijos pajėgos bandė užpulti miestą iš rytų, tačiau Ukrainos gynyba ataką atrėmė.

• Sumų sritis. Rusijos lėktuvai bombardavo Sumų ir Ochtyrkos gyvenamuosius rajonus. Per antskrydį Sumuose žuvo 21 žmogus. Ukrainos pajėgos užpuolė nedidelį Charkivščinos kaimą (į pietus nuo Sumio) ir nukovė kelis rusų kareivius. Šiandien buvo atidarytas humanitarinis koridorius, o civiliai galėjo išvykti iš Sumų. Šia galimybe pasinaudojo apie 3 500 civilių.

• Charkovo sritis. Apie 120 karių rusų puolimo grupė trimis sraigtasparniais nusileido Vovčanskio rajone ir bandė patekti į miestą. Ukrainos karių reakcija buvo greita ir kartu su teritorinės gynybos padaliniais ataką atrėmė. Žuvo keliolika rusų kareivių, likusieji pasitraukė link Rusijos sienos. Priešas toliau apšaudo miestą. Iziume išlieka sudėtinga padėtis. Rusijos kariai bandė užimti miestą, bet Ukrainos pajėgos ataką atmušė. Mieste nėra maisto, vandens, dujų ir neveikia centrinis šildymas.

• Lugansko sritis. Rusijos puolančios grupės pasiekė Iziumą ir Rubižnę, tačiau abu miestai tebėra Ukrainos kontroliuojami. Sievierodonetskas ir Lisichanskas yra apgulti.

• Donecko sritis. Pranešama, kad Rusijos pajėgos užėmė Novotroicką, Volnovachą ir iš šiaurės pasiekė Staryi Krym.

Ukrainos pajėgos turėjo išardyti įtvirtinimus ir išminuoti pagrindinį kelią, kad iš Mariupolio būtų galima evakuoti civilius. Rusijos pajėgos pasinaudojo šia galimybe ir užpuolė miestą iš Stary Krymo pusės ir pasiekė Mariupolio pakraštį. Vakaruose Rusijos pajėgos užėmė Manhušą ir pasistūmė prie Azovo jūros iki Pokrovskės. Dėl manevro Mariupolio aerodrome dislokuotoms Ukrainos pajėgoms kyla pavojus būti apsuptoms. Planuota civilių evakuacija neįvyko.

• Chersono sritis. Chersono gyventojai vėl išėjo į gatves protestuoti prieš Rusijos okupaciją. Apie karinius veiksmus šioje srityje nepranešama.

https://militaryland.net/ukraine/invasion-day-13-summary/

***

Egidijus Papečkys

Fronte – nieko naujo. Rusai bando po truputėlį slinkti pirmyn, o ukrainiečiai toliau kietai ginasi. Rusijos aviacija atakuoja taikinius vis intensyviau, ukrainiečiams vis labiau praverstų papildomi naikintuvai, bet … Šiandien per visas įmanomas žiniasklaidos priemones apie tai diskutuojama, nors, atrodo, ne vienas apie tai kalbantis prieš kamerą ar mikrofoną stojo apie tai pasiskaitęs kitose žiniasklaidos priemonėse. Todėl visos kalbos tokios vienodai panašios ir nykios. Istorijos pradžioje buvo iššautas nevykęs informacinio karo šūvis, kuris ir sukėlė tolimesnių įvykių grandinę. Šiandien LRT “Lietuva kalba” visi dalyviai pakėlė rankas, paklausti ar jie tiki, kad Lenkijos ir kitų valstybių MiG-29 pasieks Ukrainą. Aš turiu blogą įprotį sakyti ką galvoju, o ne tą, ką norėčiau kad būtų. Lėktuvų perdavimui yra labai daug kliūčių, ne tik galimo Rusijos atsako baimė. Tokie klausimai turi būti sprendžiami aukščiausiu politiniu lygmeniu už mirtinai užtrenktų durų, maksimaliai gerbiant partnerius, kuriems reikia priimti nelengvą sprendimą. Vakarų valstybėse valdo demokratiniu keliu išrinkta valdžia, kuri yra atskaitinga savo rinkėjams, ir ji negali daryti neatsakingų sprendimų. Dabar bus nelengva priimti racionalų sprendimą, nes problema sprendimui buvo įmesta kaip murzinas kamuolys – kaip jį begaudytum, marškinėliai vis tiek neliks be dėmių.

O dabar pereikime prie kitų klausimų. Karą greičiausiai galima užbaigti politinių derybų metu. Turkijoje susitikę Rusijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrai karo nenutrauks, bet šis susitikimas gali atverti duris tolimesnėms deryboms dėl realių paliaubų. Jeigu ir bus pasiektos, paliaubos nebus nei lengvos, nei trumpos, o kelias iki galutinių derybų nebus rožėm klotas.

Žūsta Rusijos kariai ir prarandami dideli kiekiai technikos, tačiau tai Kremliui nerūpi. Rūpi tik išlikimas valdžioje ir sankcijomis smukdoma ekonomika. Reikalingas tolimesnis didžiavalstybinio šovinizmo dvasia užzombintos visuomenės palaikymas, o tam reikia pergalių ir duonos ant lentynų. Pergale galima pripažinti užgrobtą sausumos koridorių į Krymą, kurį galima aneksuoti ir išspręsti daugybę krym-naš sukeltų ūkinių ir socialinių problemų. jeigu pavyktų atplėšti dar daugiau Ukrainos teritorijos – bus tik dar geriau. Dar viena pergale galima pavadinti DNR ir LNR “darinių” teritorijos išplėtimą, tikriausiai jas priimant į Rusijos sudėtį – nes laikyti jas “nepriklausomas” kaip ir nebelieka reikalo, jos buvo reikalingos tik kaip akmuo Ukrainai prie kojų , trukdanti įgyvendint siekį stoti į ES ir NATO. Prie kelis metus Putino įsaku vienas Rusijos pramoninis regionas, Kemerovo sritis Vakarų Sibire, buvo pavadintas Kuzbasu, grąžinant sovietinį pavadinimą, o prie jo tiesiog prašosi į Rusijos regionus ir Donbasas. Juk režimas labai mėgsta tokius sąskambius.

Pastarosiomis dienomis Rusijos gynybos ministerija mėgino įtikinėti branduolinio ir biologinio ginklo kūrimu Ukrainoje, kiek seniau – cheminio. Šiandien pateikė “neatremiamus įrodymus”, kad Ukraina ruošėsi pulti separatistinius “darinius” Rytų Ukrainoje. Tie įrodymai – 5 lapai dokumento, kuriuo vienas Nacionalinės gvardijos batalionas priskiriamas 80-ąjai oro desanto brigadai specialios operacijos vykdymui. Pasak rusų kariškių, tai yra “įrodymas”, kad buvo ruošiamasi pulti. Tačiau įsakyme apie tai nekalbama – apie jokį puolimą, jokias puolimo kryptis ar tikslus. Dokumentas pasirašytas sausio 24 d., kada prie Ukrainos sienų jau stovėjo Rusijos pajėgos, amerikiečiai perspėjinėjo apie rusų rengiamą puolimą, ir toks ukrainiečių dalinių parengimas galėjo reikšti tik viena – tai buvo adekvati gynybinė reakcija į rusų susitelkimą.

Įsivaizduokite – rusai sutelkę pajėgas visos Ukrainos puolimui (120-150 tūkst. karių), o ukrainiečiai vienos brigados pajėgomis (apie 3 tūkst. karių) jas užpuola. Įsivaizduojate? Aš tai ne.

O dabar esminis klausimas – kodėl šis dokumentas atsirado būtent dabar? Labai noriu tikėti, kad dėl būsimų derybų. Tai galėtų “įrodyti” Ukrainos demilitarizaciją – karo metu Ukrainos “ketinimui” (menamam) pulti “rusišką” Donbasą užkirstas kelias, Ukraina nebestoja į NATO, Ukraina nekuria ir negamina masinio naikinimo ginklų (kurių ukrainiečiai ir nekūrė, bet kam tai Rusijos gilumoje įdomu). Taip būtų galima sudaryti “laimėto karo” įspūdį, juo pateisinti dėl sankcijų kilusius ekonominius sunkumus.

Ukraina šiame kare patyrė ekonominius nuostolius ir sugriovimus. Su ES pagalba tai galima gana greitai atstatyti. Tačiau žuvo daug karių ir civilių, ir jų niekas nebesugrąžins. Tačiau tenka sukandus dantis sėsti prie derybų stalo, kad nutraukti tolimesnes ukrainiečių žūtis. Čia gerasis variantas. Blogasis – kad derybos nepavyksta ir karas toliau tęsiasi. Vadinasi, ukrainiečiai toliau ryžtingai kovoja, o Vakarai remia ginklais ir smaugia Kremlių ekonomiškai, kol Putinas visgi sėda prie derybų stalo.

Scenarijus, kuriame ukrainiečiai sumuša Rusijos pajėgas ir jas išveja iš visos Ukrainos teritorijos neatrodo realus, tiesa?

Logiška būtų, jeigu artimiausiu metu Rusijos kariuomenė pamėgintų veikti aktyviau, mėgindama užimti daugiau teritorijos ir įgyti geresnes pozicijas deryboms. Jeigu tik pajėgs tai padaryti – ukrainiečiai kol kas rusų generolų planus negailestingai suglamžo mūšio lauke. Kartais – suglamžo ir išmeta su pačiais generolais kartu.

***

Linas Kojala

Keturiolikta invazijos diena.

– Ukraina laikosi. Okupacinės jėgos panaudojo per 700 įvairių raketų, apie dešimtadalis iš jų paleista iš Baltarusijos teritorijos. Kyjivo kryptimi okupacinės pajėgos rimtesnio progreso nepadarė, bet bando telkti vis daugiau karių (galimas scenarijus – apšaudymai ir apsiaustis, nesiveržiant į miestą ir tikintis jį nustekenti). Sunkesnė situacija ginant vis labiau apsiaustą Kharkivą.

– Mariupolyje – humanitarinė tragedija, gyventojams trūksto maisto, medikamentų, nutrūkęs elektros ir kitų paslaugų tiekimas. Okupacinės jėgos siūlo gyventojams trauktis tik Rusijos kontroliuojamų teritorijų kryptimi. Mieste, Ukrainos šaltinių duomenimis, žuvo jau daugiau nei 1,1 tūkst. civilių, planuojamos masinės kapavietės.

– ES vadovai svarstys siūlymą bendrijos vardu skolintis rinkose 200 mlrd. eurų ir drastiškai mažinti energetinę priklausomybę nuo Rusijos. Toks mechanizmas, jei jam pritarta, būtų panaudotas tik antrą kartą ES istorijoje (pirmasis – pandemijos Atsigavimo fondas). Tiesa, politinis konsensusas dėl to nėra pasiektas, šią savaitę veikiausiai galutinio sprendimo dar nebus. ES tikisi per šiuos metus sumažinti dujų iš Rusijos eksportą 2/3.

– Volodymyras Zelenskis interviu BILD dar kartą pareiškė, kad yra pasirengęs ieškoti kompromisų, bet tam būtinos derybos tiesiogiai su Vladimiru Putinu. Rytoj pirmą kartą prasidėjus invazijai susitiks šalių užsienio reikalų ministrai.

– Anot JAV Valstybės sekretoriaus Anthony Blinkeno, Rusija bet kuriuo atveju karą Ukrainoje pralaimės, net jei pasieks tarpinių karinių pergalių. Rusija jau pralaimėjo “širdis ir protus”.

– JAV, Lenkija ir kitos šalys tęsia konsultacijas dėl Mig-29 naikintuvų perdavimo Ukrainai. Lenkija siūlė perleisti juos JAV vyriausybei ir perkelti į bazę Vokietijoje, tačiau toks variantas nebuvo priimtas. Lenkija norėtų, kad naikintuvų perdavimas būtų viso NATO Aljanso sprendimas. Ieškant išeičių, siekiama išvengti karinės eskalacijos rizikos iš Kremliaus.

– Pabėgėlių iš Ukrainos skaičius perkopė 2,2 mln. (grafikas).

 

Aleksejus Arestovič

13-osios karo dienos apžvalga

*****

Ukrainiečių kariai pasodinę į pirkinių vežimėlį perneša senyvą moterį per sugriautą tiltą (dailymail.co.uk).

Locked N’ Loaded

Fronte operacinė pauzė, dideli mūšiai aprimo. Tai nereiškia, kad nieko nevyksta. Priešas ir toliau visose kryptyse atakuoja ukrainiečių pozicijas, civilinius objektus, žūsta žmonės 🙁

Kyivo kryptis. Ukrainiečiai pastebi aplink sostinę formuojamas puolimo grupes (po 2- 4 BTG).

Nieko naujo, kol kas rimčiausiai atrodo Buchos (3 BTG sustipintos tankais) ir Hostomelio (2 BTG) sektoriai. Žinant, kad atstumas tarp jų yra itin mažas, taigi galima teigti, šiaurės vakariniame sektoriuje priešas šiuo metu yra sukoncentravęs iki 5 BTG, sustiprintų tankais. Tai rodytų, kad priešas, jau nebesuskaičiuojamą kartą bandys prasiveržti būtent pro šitą sektorių. Kuo tai baigėsi ankščiau, visi matėme ir grožėjomės. Ar pavyks šį kartą – laikas parodys. Akivaizdu, kad ši vieta tapo labai svarbi abiem pusėms (tam tikru centre of gravity), pro kurią prasilaužus priešas galimai pralaužtų išorinį sostinės gynybos žiedą.

Šiaurės rytiniame sektoriuje Chernihivo gynėjai visgi trikdo priešo judėjimą link sostinės. Aplink miestą įvairiose vietose veikia 3 BTG, kurios turėtų įsijungti į miesto šturmą. Tikėtina, prieš pat puolimą jas bus bandoma pritraukti prie 2 BTG esančių Brovary sektoriuje ir sudaryti 5 BTG kumštį. Ukrainiečiai tą puikiai supranta. Sutapimas, kad RF pajėgų logistinio tiekimo kolona pateko į pasalą Pryluki? Baikit, nemanau.

Pietrytiniame sektoriuje (Boryspol) priešas koncentruoja iki 4 BTG.

Žvelgiant bendrai, šios RF pajėgos nėra pakankamos pralaužti ukrainiečių gynybą bent viename iš gynybos sektorių ir tuo labiau, pasiekti joms keliamus operacinius tikslus, t. y. užimti arba bent kontroliuoti Kyivą. Tikėtina, kad šios pajėgos bus stiprinamos RF pajėgomis iš Baltarusijos ir Sumy krypties.

Charkivo kryptis. Ukrainiečiai vysto sėkmę prie Chuhuiv (apie 25 km į pietvakarius M03 kelyje rusų kolona pateko į pasalą). Priešo grupuotė prie Balaklya bando judėti link Dnipro. Rusų bandymas prasiveržti pro Izyum ir toliau grasina ukrainiečių grupuotės Donbase šiauriam sparnui.

Donbaso kryptis:

Priešas apėjo Volnovachą iš šiaurės ir nesėkmingai bando ieškoti ukrainiečių gynybos silpnų vietų ties Staromlynivka (50 km į vakarus nuo Volnovachos). Tokiu būdu siekiama platesniu lanku apeiti pasipriešinimo židinius aplink Mariupolį, sutvirtinti uostą apsiautusių agresorių pozicijas bei sudaryti sąlygas kitiems vienetams judėti link Zaporižia.

Luhansko sektoriuje mūšiai vyksta tose pačiose vietose, kaip minėjome ryte. Sektoriuje priešo šarvuota kolona pateko į pasalą netoli Luhansko. Viso gero, skylutės.

 

 

2 KOMENTARAI

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trisdešimtoji (gruodžio 19) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos surengė dronų smūgius prieš taikinius okupuotose teritorijose ir rusijoje. Rusai skelbia numušę 84...

Prancūzija – fiskalinio traukinio katastrofa

Vienas ryškiausių dabartinės Europos politikos bruožų – visiškas politikos formavimo atotrūkis nuo realybės. Šis atotrūkis apima tiek išrinktus...

Almantas Stankūnas. Nematoma Nacionalinio susivienijimo galia: Vilniaus meras susirūpino imigrantų problema?

Ar konservatoriai, bent jau Vilniaus meras ir Administracijos direktorius, susirūpino per dideliu kiekiu imigrantų iš musulmoniškų šalių? Taip atrodo...

Kas atsitinka, kai visa karta savo mąstymą perduoda kitiems?

Audrius Bačiulis Greg Isenberg, Late Checkout CEO: Ką tik turėjau labai įdomius pietus su 22 metų Stanfordo universiteto absolventu. Protingas...