Karas Ukrainoje. Šimtas aštuoniasdešimtoji (rugpjūčio 22 diena)

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv. Agresorius bandė plėsti mūšių kontaktinėje linijoje geografiją: atakavo šiaurės vakariniame, pietrytiniame sektoriuose, bei tęsė lokalias atakas šiauriniame ir šiaurės rytiniame sektoriuje. Taip pat orkai suintensyvino artilerijos, aviacijos ir raketų smūgius civilinei ir karinei infrastruktūrai, bei visos kontaktinės linijos apšaudymą. Tikėtina, kad tokiais veiksmais rusai siekė ne tik keršyti už nuostolius patirtus Kryme, bet sutrikdyti ukrainiečių vienetų rotaciją bei koncentraciją rytiniame, pietrytiniame sektoriuose, agresoriaus tiekimo kelių Vovchansk – Izyum link.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Izyum. Ukrainiečių nežymus judėjimas pietiniame ruože sustabdytas, agresorius perėjo į kontratakas. Tiesa, susigrąžinti prarastų okupuotų teritorijų rusams nepavyksta. Maža to, bandydami stabdyti ukrainiečių pajudėjimą pietuose nuo Izyum, orkai negali nevykdyti aktyvių veiksmų pietrytiniame sektoriuje (link Slaviansk), kadangi priešingu atveju ir čia ukrainiečiai gali pradėti periminėti iniciatyvą. Todėl vietoj to, kad koncentruotų ir taip išsekusias pajėgas viename ruože, dabar rusai blaškosi puldinėdami tai pietuose, tai pietryčiuose. Tokia situacija dar labiau sekina jų pajėgas.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Syversk. Agresoriaus bandymas atakuoti visoje kontaktinėje linijoje išsisėmė. Rusai koncentruoja negausias pajėgas ir atakuoja iš esmės tik pietiniame ruože (Ivano-Darivka), kiti ruožai apšaudomi netiesiogine ugnimi. Tikėtina, kad pagrindinis agresoriaus tikslas aktyvuoti puolimą šiame ruože buvo neleisti ukrainiečiams iš čia permetinėti pajėgų į Bakhmut ir Izyum sektorius. Gana greitai išsikvėpęs puolimas parodo, kad operacinio tikslo agresorius kol kas nepasiekė.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Bakhmut. Nepaisant vertinimų, kad šią savaitę galėjo prasidėti mūšiai Bakhmut mieste, ukrainiečiai ir toliau sugebėjo apsiginti. Agresoriui nepavyksta suformuoti tvaraus placdarmo miesto puolimui bei tinkamai izoliuoti (blokuoti) miestą kaip objektą. Aktyvumas nuo Horlivka taip pat nebuvo vaisingas. Taip pat orkams nesiseka įžengti į Soledar arba atskirti Bakhmut ir Syversk gynėjų grupuotes (atakuojant nuo Yakovlivka). Atrodo, kad dėl didelių nuostolių agresorius buvo priverstas mažinti atakų krypčių skaičių ir mažinti artilerijos smūgių intensyvumą koncentruojant šiuos veiksmus siauresniame ruože. Tai leido jam išlaikyti aukštesnį mūšio tempą.
Vertinimas: iniciatyva agresoriaus pusėje.

Centras. Ukrainiečiai pritraukė daugiau galingesnių artilerinių sistemų bei ėmė atakuoti orkų paramos ugnimi vienetus, šaudmenų/degalų sandėlius ir komunikacinius mazgus. Tai labai greitai turėjo efektą. Ir taip pirmoje ukrainiečių gynybos linijoje įstrigusios rusų atakos dar labiau sumenko. Agresorius buvo priverstas koncentruoti manevrinius ir artilerijos vienetus siauresniame ruože (Pervomaiske – Pisky – Opytne). Dėka per 8-erius metus nusistovėjusios logistinės ir paramos ugnimi sistemos, agresoriui pavyksta palaikyti mūšių tempą.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia. Abi pusės išlieka aktyvios rytiniame sektoriaus flange. Prie Vuhledar agresoriui ir toliau nepavyksta susigrąžinti prieš kurį laiką ukrainiečių išlaisvintų teritorijų. Ukrainiečiai atsako lokaliomis kontratakomis. Nors ir pasiekė nedidelę taktinę sėkmę prie Novomykhailivka, tačiau to išvystyti nesugebėjo. Kituose sektoriaus ruožuose vyrauja lokalūs susidūrimai ir artilerijos dvikovos.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietūs:
Ukrainiečiai išvystė savo operacinę sėkmę Kryme – atakuojama daugiau taikinių, jie įvairesni. Tai sukelia ne tik operacines (rusų karinių orlaivių atitraukimas į Rusiją), bet ir strategines pasekmes (per propagandistų reiškiamą nepasitenkinimą esama padėtimi ir pasikėsinimą į Kremliaus ideologą A. Dugin, galima įžvelgti konfliktų tarp Kremliaus klanų aštrėjimą).

Dešiniajame Dniepro krante esančios agresoriaus grupuotės logistinė situacija negerėja (tiltai per upę sunaikinti). Rusijos pajėgos situaciją bando taisyti vykdydamos puolamąsias operacijas kontaktinėje linijoje (kelias Cherson – Mykolaiv, Snihurivka bei į pietus nuo Davidiv Brid), tačiau dėl nepakankamų resursų ir tvirtos ukrainiečių gynybos nieko nepešė. Maža to, ukrainiečiai vis dažniau vykdo lokalias atakas. Agresoriui telieka artilerijos ugnimi ir raketomis terorizuoti gyventojus. Tuo pačiu rusai sustiprino oro gynybą ir represijas prieš okupuotų teritorijų gyventojus.
Vertinimas: iniciatyva ukrainiečių pusėje.

Mūšių dinamika
Ir vėl daugiausia agresoriaus nuostolių fiksuota Centro sektoriuje.
Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus nuostoliai išaugo:
gyvosios jėgos 9 proc. (1510 vs. 1650),
šarvuotos technikos 23 proc. (116 vs. 146),
artilerijos sistemų net 2,3 karto (23 vs. 53),
transporto priemonių 1,9 karto (54 vs. 104).

Kaip ir minėta anksčiau, šių kategorijų nuostolių išaugimą sąlygojo ukrainiečių netiesioginės ugnies sistemų pajėgumo sustiprinimas Centro sektoriuje.
Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus nuostoliai sumažėjo:
oro gynybos priemonių 1,8 karto (9 vs. 5),
UAV (bepiločių orlaivių) 61 proc. (36 vs. 22),
orlaivių (lėktuvų, sraigtasparnių) 3 kartus (12 vs. 4).

Pastebėtina, kad šių kategorijų nuostolių dinamikos mažėjimas sietinas pirmiausia su tuo, kad minėtos sistemos – tai agresoriaus į kontaktinę liniją pristatomi sunkiai kompensuojami papildymai (visų pirma dėl aukštos kainos). Tuo pačiu, agresoriaus karo aviacijai traukiantis iš Krymo, ukrainiečių oro gynybininkai turėjo mažiau galimybių mūšiuose ją sunaikinti.

Prognozės
Kitą savaitę didelę įtaką padėčiai fronte turės ar/jei ir kokia apimtimi į mūšius įsijungs antrasis agresoriaus ešelonas (reguliarios pajėgos) bei „3-iojo korpuso“ („savanorių“ batalionai) vienetai. Neatmestina, jei šios pajėgos jungsis į mūšius, tai jos bus koncentruojamos ir metamos į sektorius, kur agresorius tikisi pasiekti operacinę sėkmę (Bakhmut ir Centras).

Jei nebus agresoriaus pajėgų papildymo šviežiais manevriniais ir ugnies paramos vienetais bei logistika, Syverks ir Izyum sektoriuose galimas iniciatyvos perėjimas į ukrainiečių rankas, Bakhmut ir Centro sektoriuose gali padėtis tapti apylygė. Neatmestinos dažnesnės ukrainiečių kontratakos.

Tikėtina, kad dėl nesėkmių Pietų sektoriuje agresorius bandys karštligiškai perimti iniciatyvą, todėl aktyvių rusų puolamųjų veiksmų Zaporizhia sektoriuje (ypač vakariniame jo flange) tikimybė didėja. Dėl tos pačios priežasties didėja įvairių provokacijų tikimybė, kuriomis Vakarų spaudžiama Ukraina būtų priversta sustabdyti savo sėkmingus veiksmus Pietų sektoriuje. Pavyzdžiui, problemos su grūdų išvežimu, daugiau provokacijų Zaporizhia AE, „false flag“ operacijos diskredituojant Ukrainos pajėgas. Neatmestini ir bandymai Vakarams kelti paramos Ukrainai naštą (energetinio šantažo suaktyvėjimas, teroristiniai išpuoliai ir pan.).

Neatmestina, kad dėl aktyvesnės oro gynybos ir suaktyvėjusio represinio aparato, Ukrainos operacijų rezultatyvumas Kryme gali sumažėti. Prielaida, kad ukrainiečiai gali daugiau laiko skirti priešo silpnų vietų identifikavimui, analizei. Nežiūrint į šią tikimybę, kas liečia Krymą, tai operacijos nesustos, nes jos turi didelį politinį – psichologinį efektą. Tikėtinas ir susidūrimų kontaktinėje linijoje dažnėjimas, galimai rusų puolimui išsikvėpus, ukrainiečiai vis dažniau bandys pereiti į kontratakas.

******

Dnipro po apšaudymo
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas ragina pasaulio valstybes padėti Rusijai eksportuoti šalies maisto produktus ir trąšas. JT taip ieško išeities iš pasaulinės maisto krizės, kuri gali lemti milijonų afrikiečių migraciją. Skelbiama, kad dėl sausros vienas milijonas Rytų Afrikos gyventojų, ieškančių maisto, jau paliko gyvenamąsias vietas.
Ukraina iš Rusijos okupuotos Zaporižės regiono dalies galėtų eksportuoti iki 7 000 tonų grūdų per dieną, tačiau okupantai viską pavagia ir geležinkeliu į Rusiją išveža iki 5 000 tonų grūdų per dieną, o kitomis transporto priemonėmis – nuo 1 500 iki 2 000 tonų.
JT ragindama panaikinti dalį sankcijų Rusijai, ieško kompromisų. Tačiau bendradarbiauti su teroristu ir žmogžudžiu, kuris už gautus pinigus toliau žudys žmones, reiškia obuoliavimą su šėtonu. Galbūt, laikinai dalis alkstančiųjų bus pamaitinta, tačiau toliau globojamas žmogžudys veikiai atsisuks ir priešų savo užtarėją. JT Generalinis Sekretorius Antonio Guterresas nori sureguliuot nesureguliuojamus žudiko ir aukos santykius. Tiesia ranką vaikžudžiui, plėšikui, gelbėdamas kitus vaikus nuo bado. Tai saviapgaulė. Tokia politika kelia grėsmę pamatinėms vertybėms ir visai Vakarų civilizacijai.
Pagalvokime, jei Putkos vietoje būtų Hitleris arba Osama bin Ladenas, ar JT irgi bandytų iš jų nupirkti maisto produktų badaujantiems?
Pagal JT ir Turkijos planą iš Ukrainos Juodosios jūros uostų išplaukė 27 grūdų prikrauti laivai. Pasaulinė maisto produktų rinkos stabilizacija ir daugiau kaip 20 mln. tonų Ukrainos kviečių ir kukurūzų, kurie buvo įstrigę Odesoje, atlaisvinimas, leido lengviau atsikvėpti su maisto krize kovojantiems pareigūnams.
Tačiau nepaisant visų pastangų badas pasaulyje smarkiai išaugo: 2019 m. 135 mln. žmonių trūko maisto, 2022 m. – jau 345 mln. žmonių. Šiais metais politinė ir ekonominė krizė jau ištiko Šri Lanką, Malį, Čadą, Burkina Faso, vyksta riaušės ir protestai Kenijoje, Peru, Pakistane, Indonezijoje. Pasaulinė geopolitinė destabilizacija gali dar labiau pagilėti, ir Rusija prie to ženkliai prisideda.
Rusijos gynybos ministerija apkaltino Ukrainą, kad Zaporižės regione buvo tyčia apnuodyti kai kurie jų kariai. Teigiama, kad okupantų organizmuose rasta nuodingos medžiagos – B tipo botulino toksino. Ukrainos vidaus reikalų ministerija atsakė, kad driskiai sunegalavo ir suviduriavo apsiriję pasenusių konservų.
Mes esame giliai įsitikinę, kad masinį apsišikimą į rusų armijos gretas nunešė JAV ir Ukrainos laboratorijose dresuoti koviniai balandžiai, apkrėsti tik rusams skirtomis trydos bakterijomis.
Antrųjų Aleksejaus Navalno apnuodijimo metinių proga Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pagyrė politinį veikėją, sakydamas, kad svarbu prisiminti A. Navalną, nes jis kovojo už savo įsitikinimą “gyventi demokratinėje ir teisinėje valstybėje”. Navalnas savo socialinio tinkle paskyroje parašė: “Antrą kartą švenčiu savo antrąjį gimtadienį”.
Mes į Navalno heroizavimą žiūrime labai įtariai, nes jo veikla neturi nieko bendra su asmens teisių ir laisvių sąvokomis. Nuo Navalno pareiškimų, kuriuose kurstoma tautinė neapykanta ir skatinamas susidorojimas, atsiribojo Kremliaus opozicija. Navalno atvejis yra sudėtingas, bet labai įdomus ir pamokantis. Tai atskira ilga tema, šįkart tepridursime tiek, kad kaip Putino pakaitalas šis asmuo yra labai pavojingas, nes nesiekia pakeisti imperinės Rusijos sistemos. Navalnas siekia pakeisti ne Rusiją, o tik patį Putiną. Kuris iš jų pavojingesnis, yra neatsakytas klausimas.
Beje, Kremliaus spec. tarnybos, gavusios užduotį sunaikinti asmenį, ją tiesiog įvykdo.
Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina atsakys į kiekvieną Rusijos smūgį jo šaliai: “Mes nepaliksime nė vieno Rusijos smūgio be atsako. Nustatysime kiekvieno okupanto, kuris duoda įsakymus ir vykdo šiuos smūgius miestuose, tapatybę. Ir visus juos vienaip ar kitaip patrauksime atsakomybėn. Nė vienas žudikas nepasislėps.”
Taip Kremliui turėjo sakyti Vakarai nuo pirmosios invazijos akimirkos.
Pigių skrydžių bendrovė “Wizz Air” sustabdė Rusijos ir JAE skrydžių atnaujinimą. Skrydžiai sustabdyti po socialiniuose tinkluose kilusių masinių raginimų boikotuoti oro transporto bendrovę. Rusijos oro transporto bendrovėms uždrausta skraidyti Europos Sąjungos oro erdvėje, nes tai yra Vakarų sankcijų Maskvai dalis. JAE sankcijų Rusijai neįvedė, pareiškdama, kad siekia išlaikyti neutralią poziciją.
Maskva pareiškė, kad Rusija atsisakys dolerio ir euro komerciniuose, ekonominiuose ir investiciniuose santykiuose su partneriais, nes šios valiutos tapo “toksiškos”, o kovojant su sankcijomis Rusijai būtina „dedolerizacija”, be to, atsiskaitymai turėtų vykti nacionalinėmis valiutomis.
Kuo kuo? Kam tie rubliai reikalingi? Nebent keičiant juos į Zimbabvės dolerius. Abi tvirtos ir visam pasauliui itin reikalingos “valiutos”.
Rusijos ambasadorius Austrijoje M. Uljanovas Tviteryje paragino naikinti ukrainiečius. Austrija tuoj pat “pasipiktino nežmoniškais Rusijos atstovo pareiškimais”.
Reikia ne piktintis, o išsiųsti jį iš šalies. Su visais kitais Rusijos piliečiais.
Ukrainiečiai spaudžia driskius fronto linijoje, aiškiai demonstruodami ryžtą išvaduoti Chersono sritį. Okupantai mėgina stiprinti pozicijas Ukrainos pietuose, tačiau jų veiksmus kausto nuolatinės atakos Krymo pusiasalyje. Bepiločiai orlaiviai, atakuojantys Juodosios jūros laivyno štabą, sukėlė dar vieną panikos bangą kariškių ir civilių gyventojų tarpe.
Rusai masiškai bėga iš Krymo pusiasalio, tačiau automobilių srautai ant Kerčės tilto trukdo ukrainiečiams pradėti tilto „dekonstravimo“ darbus.
Kryme verda pekla. Sevastopolio mieste buvo numuštas Ukrainos dronas, nukreiptas į Rusijos Juodosios jūros laivyno vadavietę. Tai įvyko po virtinės išpuolių prieš Rusijos pajėgas ir įrenginius aneksuotame pusiasalyje. Vaizdo įraše matyti, kaip iš Sevastopolyje įsikūrusio Rusijos Juodosios jūros laivyno štabo pastato kyla dūmai. Rusijos atstovai pareiškė, kad dūmai rūksta, nes Ukrainos dronas nukrito ant stogo.
Okupantų priešlėktuvinės gynybos sistemos veikė vakarų Kryme, Olenivkoje, Saki rajono Molochnės kaime, vakarų Kryme Evpatorijoje, taip pat Bachčisarajaus rajone.
Užfiksuoti 3 sprogimai netoli Bachčisarajaus, iš aerodromo teritorijos kilo dūmų stulpai.
Kremliaus agentūros praneša, kad Rusijos priešlėktuvinės pajėgos numušė šešis ukrainiečių bepiločius lėktuvus, pasiųstus atakuoti Naujosios Kachovkos į rytus nuo Chersono. Galbūt driskiai nori pasigirti tuo, kiek daug dronų jie numušė, tačiau pats faktas rodo, kad Ukrainos kariuomenė aktyviai veikia ordos užnugaryje.
Tuo tarpu Rusija tęsia naktinio miestų apšaudymo taktiką. Atakuoti Charkivas, Dnipro ir Mykolajivas. Apšaudymo Mykolajivo srities metu apgadinti keli privatūs namai ir penkiaaukštis gyvenamasis namas, sužeisti keturi vaikai.
Raketomis ašaudyta Odesos sritis, veikė priešlėktuvinė gynyba, apie nuostolius nepranešama.
Ukrainos priešlėktuvinės gynybos dalinys naktį virš Juodosios jūros sunaikino dvi sparnuotąsias raketas “Kalibr”.
Pasikėsinta į Rusijos paskirtą Mariupolio merą Kostiantyną Ivaščenko. Merui pasisekė, nes kai prie įėjimo į miesto zoologijos sodą sprogo jam skirtas užtaisas, kolaborantas tupėjo automobilyje.
Kremliaus agentūros patvirtina, kad per automobilio sprogimą Maskvos regione žuvo rusų ideologo, „Russkij mir“ koncepcijos kūrėjo Aleksandro Dugino dukra. Sprogmuo, greičiausiai, buvo skirtas Duginui, bet jis neįlipo į automobilį, kuriuo su dukra turėjo grįžti iš renginio.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos atakavo okupantų aerodromą Černobajivkoje, Chersono srityje. Į aerodromą pataikyta mažiausiai tris kartus.
Rusofašistams nėra ramybės nei savoje, nei svetimoje žemėje.
*****
Rusijos pareigūnai tvirtina, kad vakar vakare buvo smogti keli artilerijos smūgiai netoli Zaporižės elektrinės. Tačiau naujausiose “Maxar Technologies” palydovinėse nuotraukose matyti, kad Zaporižės atominėje elektrinėje nėra “sisteminio apšaudymo” požymių. Tai prieštarauja penktadienį Rusijos prezidento Vladimiro Putino pateiktiems kaltinimams, kad Ukrainos kariuomenė pakartotinai apšaudė elektrinę.
JAV atidžiai stebi padėtį Zaporižės atominėje elektrinėje naudodama kosmines žvalgybos technologijas. Teigiama, kad Rusija rodo “visišką nepagarbą” Ukrainos branduolinių objektų saugumui, o Rusijos veiksmai aplink elektrinę yra “neatsakingumo viršūnė”.
Nepagarbą…
Pirma, kosmines technologijas žvalgybai naudojančios JAV turi kažkaip pagaliau patikėti, kad Kremliaus balvonai neturi supratimo apie kosmoso užkariavimo programas, nes jie naudoja Antrojo pasaulinio lygio žvalgybos metodą – žvalgybą mūšiu.
Antra, tiek režimo, tiek taktinio lygmens vadų pasaulio suvokimas nesiekia vidutinio 17 amžiaus burlioko lygio.
Trečia, jei tokia „nepagarba“ būtų parodyta kuriam nors strateginiam JAV objektui – Kremlius jau skaičiuotų paskutinius kurantų dūžių garsus.
JT vadovas pareiškė, kad Zaporižės AE pagaminta elektra priklauso Ukrainai. Žinoma, kad ne BangladešuJi.
Putinas pokalbio su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu metu sutiko, kad Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) misija patektų į Zaporižės AE. Tuo pačiu Putinas įspėjo Macroną, kad Ukrainos kariuomenė vykdo “sisteminį apšaudymą” ir kelia “didelio masto katastrofos” pavojų.
Įsiveržė hunai į svetimus namus, nužudė šeimininkus, užlipo ant stalo, žaidžia su degtukais ir visam pasauliui tvirtina, kad nužudyti namų šeimininkai nori susprogdinti savo namus.
Pentagonas paskelbė apie naują 775 mln. dolerių vertės gynybos įrangos ir amunicijos paketą, skirtą Ukrainai. Naujoje siuntoje 16-a 105 mm haubicų ir 36 000 artilerijos šovinių, taip pat išminavimo sistemos.
Rusijos Juodosios jūros laivynas po atakų prieš Rusijos karines bazes Kryme perėjo į gynybos režimą. Vakarų valstybių žvalgybos duomenimis, Ukrainai užpuolus Saki oro bazę, iš rikiuotės buvo išvesta pusė Juodosios jūros laivyno jūrų aviacijos pajėgų. Rusijos jūrų laivyno aviacijos dalinys – 34-asis jūrų aviacijos atakos pulkas iš viso turi dvi eskadriles, kuriose yra maždaug dvi dešimtys kovinių orlaivių (įskaitant orlaivius Su-24M ir Su-30SM). Praėjusios savaitės Saki puolimo metu buvo sunaikinta iki dešimties dalinio orlaivių. Suprantama, Rusija dar turi dešimtis kovinių lėktuvų kitose dviejose bazėse Kryme, tačiau jie nepriklauso Juodosios jūros laivynui.
Draugai Ukrainos pietuose juokdamiesi sako, kad Rusijos laivai, esantys Juodojoje jūroje, jau kurį laiką manevruodami palei Krymo pakrantę slepiasi nuo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atakų.
Kraukit į kelnes, driskiai. Savaiminiai sprogimai kol kas vyko ir vyksta sausumoje, bet ką gali žinoti, jūroje irgi labai sausa, viena neatsargiai numesta nuorūka, ir dar vienas laivas eina paskui Maskvą. “Maskvą”, ehm.
Vakar, pirmą kartą per pusantro mėnesio, Maskva nepranešė apie jokį teritorinį laimėjimą. Ups, kas gi nutiko?
Zelenskis, minėdamas pasirengimą deryboms su Putinu, pareiškė, kad kalbos apie derybas – blefas, nes Kremliui reikia laimėti laiko, kad galėtų tęsti invaziją. Pareiškimais apie taikos derybų atnaujinimą Maskva nori nukreipti pasaulio bendruomenės dėmesį nuo tikrųjų savo planų.
Ukrainos Prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas pabrėžė, jog “didysis susitarimas dėl karo ir taikos neįmanomas, nes Rusija juo nesuinteresuota”. Kremlius siekė ir siekia sunaikinti Ukrainą, užpulti Moldovą, Sakartvelą ir Kazachstaną. “Jie nori diktuoti žaidimo taisykles Europai. Šiuose planuose nėra taikos”, – teigia Podoliakas.
Tik pridursime, kad dabar fašistinė Rusija nori užvirtinti savo teritorinius laimėjimus Ukrainoje, o Kyjivas tiksliausiai pasaulyje sudeda akcentus ir atskleidžia tikruosius Kremliaus kėslus. Ne taikos derybų, deja, reikia Ukrainai, o ginklų. Nenutrūkstamu srautu, daug ir skubiai. Jei Vakarai atsipūs ir leis atsikvėpti Kremliaus teroristams – ateis nauja kruvino teroro banga.
Rusijos “Gazprom” paskelbus, kad “Nord Stream – 1” rugpjūčio 31 d. bus uždarytas techninei priežiūrai, Europos dujų kainos vėl šoko į aukštumas. Tiekimas dujotiekiu į Europą bus sustabdytas dėl “techninės priežiūros”, todėl Europoje žiemą gali pritrūkti energijos. “Techninę priežiūrą būtina atlikti kas 1 000 darbo valandų”, sakoma “Gazprom” pranešime.
Teroristų šantažas ir tiek. Energetinio karo ėjimas supakuotas į nusususį pseudopolitinio pranešimo stilių. Išverčiam žinutę: “vam zhopa – prygaitie ot choloda geiropa” / “jums šikna – šokinėkit nuo šalčio, gėjropa”.
Ukrainos Nepriklausomybės dieną rugpjūčio 24-tąją, „Azovstalio“ gynėjų teismo Mariupolio Filharmonijoje metu ruošiama provokacija. Ukrainos saugumo tarnybos duomenimis, rusų teroristai ketina surengti raketų ataką ir tuo apkaltinti Ukrainos kariuomenę.
Nei viena pusė kol kas nepajėgi pradėti aktyvių puolamųjų veiksmų. Driskių likučiai šiaurėje apšaudo Charkivą neketindami pulti, o greičiau nukreipti dėmesį arba sukaustyti karinių pajėgų veiksmus. Į Chersono sritį permesti keli tūkstančiai rusų karių, ruošiantis Ukrainos puolimui. Kol kas neaišku, kada tas puolimas gali būti pradėtas.
Be jokios abejonės, Ukrainos padėtis strategiškai kur kas geresnė. Atkeliauja naujos HIMARS, kitos artilerijos sistemos, šaudmenys, kurie netrukus taškys naujas Rusijos karines bazes ir amunicijos sandėlius. Dabar Ukrainos kariuomenei labai svarbu „nenumušti tempo“ – ir toliau sistemiškai griauti ordos įtvirtinimus, karinius aerodromus, logistinius mazgus, sandėlius, naikinti okupantų vadavietes, gyvosios jėgos susitelkimo vietas.
Rusija ima šaudmenis iš rezervinių ginkluotės sandėlių. Sutraukytos logistinės grandinės Ukrainos pietuose, mažėjantis amunicijos kiekis mažina Rusijos puolamąjį potencialą. Sunkiai sekasi užpildyti personalu batalionų taktines grupes.
Išvada visiškai aiški (mums rašant ant sofkutės) – reikia pliekti driskius tol, kol visiems jiems, įskaitant išpurtusius generolus ir apkasuose apsitriedusius buriatus praeis menkiausias noras būti svetimoje žemėje.
Sprogdinimai Kryme ir Chersono regione mažina Rusijos armijos pasitikėjimą, kelia paniką rusakalbių kolonistų ir turistų tarpe.
Vakar Kryme, Sevastopolyje buvo girdėti sprogimų garsai, veikė priešlėktuvinė gynyba. Priešlėktuvinė gynyba veikė ir netoli Evpatorijos (Krymas). Plintančiuose vaizdo įrašuose užfiksuota, kaip numušami dangumi skrendantys objektai. Penas NSO tyrėjams.
Rusija netoli Nižnij Novgorodo suformavo vadinamąjį Trečiąjį armijos korpusą, kuris rugpjūčio 20 d. turi išvykti į Ukrainą. Jo numanomos dislokacijos vietos – Doneckas arba Ukrainos pietūs.
Nuo šios dienos vadinamųjų LNR ir DNR teroristinių darinių pirmam ir antram armijos korpusams vadovaus ne vietiniai išdavikai, o karininkai iš Rusijos.
Šią naktį Rusijos teroristai apšaudė Mykolajivą ir Charkivą. Ševčenkovske, Zaporižės rajone po apšaudymo sunkiai sužeista 8 metų mergaitė.
Driskiai ir toliau pliekia iš artilerijos palei visą fronto liniją. Sunkiąja artilerija apšaudytas Marganec ir Nikopolio rajonas. Sužeisti civiliai gyventojai, sugriautas socialinės infrastruktūros pastatas ir apgadinti penki privatūs namai.
Rusijos armijos kariai, dėl nuolatinio rotacijos atidėjimo ir nevykdomų mokėjimų, demoralizuoti, atsisako dalyvauti kovinėse operacijose, praneša Ukrainos gynybos štabas.
Šiaurinis Donbaso flangas.
Charkiv. Jau dvi dienas itin intensyviai apšaudomas miestas ir jo apylinkės. Orkai šaudo ne tik artilerija, bet ir raketomis. Kontaktinėje linijoje be pakitimų.
Izyum. Ukrainiečiai vėl atmušinėja agresoriaus atakas pietiniame ruože. Tokiais veiksmais rusai bando neleisti ukrainiečiams perimti iniciatyvos. Mūšis tęsiasi.
Syversk. Agresorius ir toliau aktyvus pietiniame ruože (Ivano – Darivka – Spirne), tačiau ukrainiečiai sėkmingai apsigynė. Svarbu pasakyti, kad mūšių intensyvumas sektoriuje sumažėjo. Ar tai tik laikina pauzė persigrupavimui ar tendencija – stebėsime situaciją.
Bakhmut. Susidaro įspūdis, kad agresorius bent jau šį kartą atsisakė atakų į visas puses. Per paskutinę parą atakų objektai iš esmės trys – Soledar, Bakhmut, Zaitseve (prie Vershyna). Tiesa, jei aplink Soledar ir Bakhmut yra atakų taktinis nuoseklumas, tai prie Zaitseve orkai ir toliau eksperimentuoja. Čia agresorius toliau ieško išeities kaip pralaužti gynybą. Jei prieš kelias dienas puolė iš pietų link Zaitseve, tai šį kartą atakavo nuo Vershyna link Kodema. Tikėtina, taip siekdami perskelti Zaitseve – Kodema gynybos ruožą. Visuose ruožuose ukrainiečiai atakas atmušė. Vis daugiau ženklų, kad puolimas įstrigęs. Prie to pačio į orą išlėkė orkų susitelkimo rajonas užnugaryje (prie Alchevsk), tad orkams lengviau nebus.
Centras.
Tęsiasi sunkūs mūšiai. Agresorius ir toliau bando pulti nuo Lozove link Pervomaiske. Intensyvi artilerijos ugnis Mariinka, Opytne, Avdiivka, tačiau susidaro įspūdis, kad mūšiai kontaktinėje linijoje aprimo. Neatmestina, kad agresorius sustiprino Pervomaiske puolančią grupuotę kitų ruožų sąskaita (ypač Mariinka, Krosnohorivka) ir čia deda pagrindines pastangas. Ar taip – parodys artimiausios kelios dienos.
Šiandien vakarykštės ukrainiečių artileristų rekordų dienos pratęsimas. 69 – toks magiškai erotinis sunaikintų orkų nešarvuotos technikos vienetai (pirmiausia – sunkvežimiai) kiekis dega švieslentėje. 69 – ni, Karlai. Per visą praeitą savaitę ukrainiečiai sunaikino 54 -nis, o čia per dieną – 69 -nis. Taip, nors didžioji dalis bendrų nuostolių Centro sektoriuje, tačiau žinoma dalis galėjo būti sudeginta ir kituose sektoriuose. Taip pat nebūtinai viską sunaikino tik artileristai. Bet visgi kai ukrainiečiai nepuola manevriniais vienetais į orkų gynybos gilumą (kur ir daugiausia sunkvežimių), tad labiausiai tikėtina, kad didžiausia indėlį padarė ukrainiečių artileristai.
Zaporizhia. Be pakitimų.
Pietūs.
Kontaktinėje linijoje nedidelis sujudimas. Kaip ir spėjome savo savaitinėje apžvalgoje ukrainiečiai bando pasinaudoti esama situacija ir pradeda lokalias atakas. Ukrainiečiai puolimo metu sunaikino keletą orkų šarvuotos technikos vienetų. Oficialiai mūšio vieta neskelbiama, tačiau yra informacija, kad savo ruožtu orkai vykdė puolamuosius veiksmus prie Oleksandrivka – Tavriiske (šalia Stanislav, prie jūros).
Neatmestina, kad tai to paties mūšio skirtingi etapai.
Apie vakarykščius ukrainiečių bandymus smūgiuoti kariniams objektams Kryme girdėjote visi.
Pokštelėjimai prie Balbek oro pajėgų bazės ir Kerch tilto. Agresorius oficialiai pripažino, kad atakavo UAV, dirbo oro gynybos priemonės. Skirtingai nei anksčiau didelių sprogimų ir dūmų kamuolių nesimatė, bet efektas ne mažesnis. Pasirodė informacija, kad agresorius iš Krymo evakuoja savo karinius orlaivius.
Pirmos žinios apie tai pasirodė dar iki vakarykščių fejerverkų, tad tikėtina tie pokštelėjimai reikalus tik paspartino. Va taip va. Šių įvykių fone pasimetė informacija, kad ukrainiečiai dar kartą smogė Nova Kachovka. Agresoriaus bandymai pataisyti tiltą žlugo.
P.s. paskutinėmis žiniomis oro pavojus paskelbtas Yevpatoria (apie 15 km į šiaurės vakarus nuo Novofedorivka), girdisi visokie pokšt pokšt. Ar tik ne kokie totorių teroristai ant skraidančio kilimo užsirūkė?

****

Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv. Toliau kova parteryje. Agresorius nebekartoja vakarykščių nesėkmingų atakų prie Lebyazhe ir Baziliivka, tačiau artilerijos sistemų pagalba nuotoliniu būdu minuoja šį ruožą. Galima daryti prielaidą, kad pirmiausia agresorius vakarykščiu puolimu sprendė savo komunikacijų apsaugos užduotis (kelias Vovchiansk – Kupyansk – Izyum). Kitaip sakant, baiminasi ukrainiečių aktyvių veiksmų, todėl minuoja vietovę per nuotolį.

Izyum. Be pakitimų.

Syversk. Vis dažniau agresorius pagrindines pastangas nukreipia į pietinį sektoriaus ruožą. Maža to, pralaužti gynybos Ivano-Darivka – Spirne nepavyksta, tad orkai vėl bando apeiti ukrainiečių atramos taškus. Šį kartą vėl bandyta apeiti Spirne iš pietų ir atakuoti Vyimka link. Kaip ir minėjome anksčiau, ukrainiečiai jau pasimokė iš prieš kelias dienas rusų atakų antroje gynybos linijoje, todėl agresorių greitai utilizuoja.

Bakhmut:

Mūšiai Bakhmut – Soledar ruože suintensyvėjo. Persigrupavęs agresorius nesugalvojo nieko geresnio kaip lipti ant to pačio grėblio – bandyti pulti visomis įmanomomis kryptimis, vietoj to, kad koncentruoti pajėgas viena ar dviem kryptimis. Galimai juos spaudžia terminai. Kaip ir minėjome, samdiniai turėjo pralaužti gynybą, kad antrame ešelone susitelkę reguliarai galėtų išvystyti sėkmę. Kol kas tai akivaizdžiai nesiseka, reguliarai pajudėjo, tad galimai dabar chaotiškai stengiamasi iki jiems pasiekiant kontaktinę liniją kuo greičiau užtvirtinti bent kažkokį proveržį. Kitaip bus dar sunkiau parduoti „elitinių“ karių įvaizdį, kurį Prigožinas & Co nori sukurti aplink samdinius.

Agresorius kiek pakeitė atakos kryptį Zaitseve apylinkėse (prie Vershyna). Dabar atakuojama nuo Semihirya, t.y. ne iš rytų, bet iš pietryčių. Tai sufleruotų, kad agresorius šiame ruože bandys nebe apsupti piečiau esančias ukrainiečių pajėgas, o sėkmės prie Zaitseve atveju, iš pietų pulti tiesiai link Bakhmut. Smulkmenėlė – sėkmės nėra, tik orkais patrešta Ukrainos žemė.

Stebimas tolimesnis orkų aktyvumas į šiaurę nuo Horlivka. Vėl atakuota čia esanti gyvenvietė Zaitseve. Ukrainiečiai apsigynė.

Centras.

Tęsiasi sunkūs mūšiai visoje kontaktinėje linijoje (išskyrus šiaurinį Avdiivka ruožą, kur sąlyginai ramiau dėl rusų manevrinių vienetų atitraukimo ir permetimo operacijoms į šiaurę nuo Horlivka). Miesto Pisky toliau tęsiasi, tačiau tikėtina, kad ukrainiečiai pozicijas laiko palei kelią M30, „no mans land“ rytiniame kaimelio pakraštyje. Tuo pačiu, tęsiasi agresoriaus manevrinių vienetų atakos Pervomaiske ir Opytne link. Tikėtina, rusų tikslas išeiti į vakarus nuo Avdiivka ir atkirsti čia esančią ukrainiečių grupuotę. Ypatingai svarbus ruožas yra tarp Opytne ir Avdiivka, kur vandens kliūčių nėra, todėl agresorius galėtų apeiti Avdiivka iš vakarų.

Tačiau jau ankstesni Rusijos pajėgų bandymai pulti čia buvo nesėkmingi. Todėl tikėtina sukdamiesi iš padėties, orkai stengiasi atakuoti iš rytų į vakarus lygiagrečiai Pisky ir Opytne kertančioms vandens kliūtims, kad nereiktų šių, gynybai patogių ruožų, šturmuoti frontaliai (t.y. iš pietryčių). Kol kas jiems sekasi ne kaip, agresoriaus atakos vyksta iš Lozove link Pervomaiske (t.y. iš pietryčių) ne iš gero gyvenimo – taip agresorius bando sukaustyti ukrainiečių pajėgas ir palengvinti puolimą iš rytų į vakarus.

O dabar prie smagesnių žinių. Ponios ir ponai, karo dievas Centro sektoriuje teikėsi nusišypsoti ukrainiečiams. Turbūt perskaitė mūsų savaitinę apžvalgą, ne kitaip (joke). Pirmiausia, ukrainiečiai ėmėsi, orkams logistine prasme, svarbiausio geležinkelio Rostovas prie Dono – Krynychna. Stipriai apgadintas geležinkelis prie Krynychna (sunku tiksliai nustatyti ar artileristų, ar SOP/partizanų darbas, bet kokiu atveju, malonu). Toliau, didelis kabūm Amvrosiivka, tai apie 70-80 km nuo kontaktinės linijos. Į orą išlėkė agresoriaus šaudmenų sandėlis. Surprise surprise – Amvrosiivka yra tame pat geležinkelio kelyje Rostovas prie Dono – Krynychna. Prie Ilovaisk, to paties geležinkelio pusiaukelėje tarp Amvrosiivka ir Krynychna (beje, taip pat komunikacinis mazgas) kilo dideli gaisrai. Sutapimas? Vargu bau. Pirmieji ženklai, kad (kaip ir Kryme) atakuojama visa agresoriaus logistinė sistema, kur geležinkelis Rostovas prie Dono – Krynychna yra esminis faktorius. Ir vyšnaitė ant torto – pasiektas agresoriaus sunaikintų artilerinių sistemų rekordas. Sunaikinta 19 vienetų per dieną, didžioji jų dalis – Centro sektoriuje. Priminsime, kad praeitos savaitės vidurkis visame fronte buvo 3,2 sunaikintos artilerinės sistemos vnt. per dieną. Panašu, kad visgi sektorių pasiekė rimtesni vamzdžiai. Sunku pasakyti, kuris sektorius susilpnėjo, bet kas nerizikuoja, tas negeria šampano.

Zaporizhia. Ukrainiečiai atmušė visas agresoriaus atakas prie Vuhledar ir Novomykhailivka.

Pietūs

Kontaktinėje linijoje tęsiasi lokalūs susidūrimai. Agresorius aktyviai visomis priemonėmis žvalgo Andriivka – Lozove – Bilohirka ruožą, reguliariai atakuoja su artilerija ir aviacija. Vertinimas nesikeičia – čia agresoriaus aktyvesni puolamojo pobūdžio veiksmai labiausiai tikėtini.

Ukrainiečių artileristai toliau atakuoja orkų pajėgų susitelkimo rajonus, atramos taškus, logistinę sistemą. Sunaikinti keli šaudmenų sandėliai. Soc. tinkluose pasirodė informacija apie dar vieną gaisrą/sprogimą Kryme (Mizhvodne), tačiau detalių

******

Egidijus Repečkys

Donbase padėtis tebeišlieka įtempta, rusai toliau puola. Tiesiog neįtikėtina, kad tokiame kare svorio centru tampa eilinė gamykla prie Soledaro. Šį kartą su „nacistiniu“ pavadinimu Knauf, bet iš esmės tiesiog gamykla, mažas taškas žemėlapyje. Kaip ir anksčiau, rusai nepajėgūs suplanuoti ir įvykdyti jokių puolamųjų operacijų. Kurios leistų prasiveržti į 100, 200 ar net 300 km gylį, suskaldyti dalimis ukrainiečių gynybą, keliose vietose pasiekti Dniprą ir užimti visą Rytų Ukrainą.

O štai Ukrainos pajėgos tokias operacijas įvykdyti galėtų, bet jiems dar trūksta pajėgų. Ore taip ir jaučiamas ukrainiečių noras pereiti į puolimą, bet jie racionaliai tvardosi – rizika, kad tokio puolimo metu jie išseks, yra nemaža. Todėl Ukrainos valdžia vėl sustiprino prašymus perduoti ginklų daugiau ir greičiau. Nes greitai gali ateiti tas momentas, kada reikia pulti, kada priešas išsikvėpė ir prarado iniciatyvą. Šį momentą praleis – ir agresorius vėl atsikvėps, atsistatys ir neduos įsibėgėti.

O iš rusų veiksmų panašu, kad jie pasiekė savo galimybių ribą ir turės stabtelėti. Galbūt ir ilgam.

Chersone išlieka agresoriui nepalanki padėtis. Bet išmušti iš čia Rusijos pajėgas lengva nebūtų, todėl ukrainiečiai mėgina ir toliau blokuoti tiekimą, įgauti ugnies persvarą, gerai apdaužyti okupantus ir tik tada atsiimti miestą, kuris į rankas įkristų kaip nunokęs obuolys.

Rusofašistai ėmė nerimauti, kad Ukrainos karinėms oro pajėgoms (KOP) gali būti perduota ir daugiau Afganistano aviacijos lėktuvų ir sraigtasparnių, talibams perėmus valdžią perskridusių į Uzbekiją ir Tadžikiją. Dauguma jų – lengvi žvalgybiniai lėktuvai civilinių bazėje, universalūs sraigtasparniai. Tačiau yra ir tikrų perlų, lengvi atakos lėktuvai A-29 / EMB 314 Super Tucano.

Šis nedidelis brazilų sukonstruotas lėktuvas yra lengvas, mažas, nelabai greitas, tačiau gali pernešti šiuolaikinę valdomą ginkluotę ir turi įrangą, apie kuriuos Rusijoje gali tik pasvajoti. Tokius lėktuvus perka mažos neturtingos šalys, nes jie itin tinkami kovoti su visokiais silpnai ginkluotais separatistais ir partizanais.

Ne taip seniai A-29 Super Tucano svarstė įsigyti Ukraina, bet taip ir nesiryžo. O galbūt užtruko derėdamiesi dėl pirkimo ir dėl galimo surinkimo/gamybos vietoje. Ką ten Ukraina, buvo labai rimtų kalbų apie jų pirkimą Lietuvos KOP. Nes paukštelis mažas, o kumštis – kietas.

Tada aš tokiai idėjai nepritariau. Kodėl? Nes, kaip minėjau, jis skirtas kovoti prieš partizanus, arba kai turima visiška oro persvara ir priešininko oro gynybos sistema palaužta. Karo prieš Rusiją atveju Super Tucan‘ai turėtų įveikinėti daugiasluoksnę rusų oro gynybą mūšio lauke, o priešui vyraujant ore lakūnams išlikti būtų labai maža galimybė. Iš kitos pusės, agresijos atveju, dar tik iškilus pirmiems grėsmės ženklams, pas mus atsirastų NATO aviacijos pajėgos, turinčios lėktuvus ir ginkluotę, su kuriais A-29 negali lygiuotis.

Tačiau prasidėjus karui Ukrainoje paaiškėjo, kad Rusijos aviacija yra ne tokia efektyvi, kokios buvo tikėtasi. Aš ir anksčiau rašydamas apie rusų veiksmus Sirijoje (dažniausiai tą dariau žurnale „Verslo klasė“) atkreipiau dėmesį į propagandiniu melu pridengtas aviacijos problemas ir mažą efektyvumą, bet tokio neįgalumo irgi nesitikėjau.

Taip, Sirijoje rusai įgavo patirties, ypač jų sraigtasparnių pilotai, čia įvaldė ir neblogų taktinių veiksmų, kurie dabar labai padeda rusų lakūnams Ukrainoje. Bet esmė yra visuma, ne atskiros detalės. O esmė tokia – Rusijos Oro ir kosmoso pajėgos nesugeba suplanuoti ir įvykdyti efektyvių oro puolimo kampanijų, kurias puikiai įvaldę ir ištobulinę NATO pajėgos. Antra, dėl lėktuvų trūkumo ir technologinio atsilikimo rusai nepajėgia uždaryti dangų Ukrainos aviacijai, todėl ši skraido ir toliau sėkmingai atakuoja agresoriaus pajėgas žemėje.

Toks Rusijos aviacijos neįgalumas mane privertė nebe taip kategoriškai prieštarauti eventualiam A-29 Super Tucan įsigijimui Lietuvos karinėms oro pajėgoms. Aš ir toliau manau, kad tai nebūtų pats geriausias įsigijimas, nes mums reikia kitokio pajėgumo. Bet jeigu A-29 nukeliaus į Ukrainą, turėsime progą dar kartą viską įvertinti remdamiesi konkrečiomis patirtimis. Nes panašu, kad šie „paukšteliai“ išsitęsusiame Ukrainos fronte galėtų veikti pakankamai efektyviai.

Žinoma, jeigu A-29 turėtų veikti prieš NATO aviaciją, šiems mažyliams kiekvienas skrydis būtų savižudiškas. Ne tik jiems, Rusijos aviacijai hipotetiniame kare su NATO irgi būtų savižudiška misija. Juos tiesiog šaudytų kaip taikinius tire, o išlikusius priverstų slėptis užnugaryje, prisidengiant visų S-400, S-350, Tor, Pancyr ir visų kitų oro gynybos sistemų šešėlyje.

Karas Ukrainoje vadinamas artilerijos karu, bet jeigu ukrainiečiai turėtų gausesnę aviaciją (kurios iki karo nepajėgė išvystyti), o rusai – efektyvesnę, tai karinių oro pajėgų vaidmuo būtų ženkliai svaresnis ir matomesnis.

Tuo tarpu Kremlius toliau mėgina lipdyti įvairius savanorių dalinius. Dabar jau buriasi visokio plauko kazokų organizacijos, mėginama formuoti ir Rusijoje dirbančių gastarbaiterių iš Azijos dalinius. Tačiau šių šalių valstybės jau perspėjo savo piliečius, kad už dalyvavimą kare Ukrainoje patrauks atsakomybėn kaip karo samdinius (beje, mūsų Baudžiamajame kodekse tokio straipsnio nėra). Nors ir be grasinimų baudžiamosiomis bylomis atvykę mūryti ir dažyti uzbekai į karą nesiveržia.

Viena iš karo Ukrainoje pasekmių bus ir tai, kad Rusija praras įtaką aplinkinėse sovietų okupuotose Azijos valstybėse. Jeigu šiose šalyse pavyktų pažaboti korupciją ir nepotizmą, nebeveiktų ir pilkosios rusiško biznio schemos, leidžiančios kontroliuoti vietinius oligarchus, politikus ir verslo elitą.

Kaip ten bebūtų, Rusiją palaiko kai kurie užsienio partneriai. Tai – abiem kojom šluba Venesuela, alkana Kuba ir tokios okupuotos pseudo suverenios teritorijos kaip Pietų Osetija ir Abchazija.

Šoigu sako, kad dar ir Burundis su Gvinėja, bet aš kažkaip abejoju. Jam tiesiog neteisingai išvertė žodį „batumba“. Kas žino šitą seną sovietinį anekdotą, tas supras. Kas nežino, tai kalba apie daiktą, kurio link buvo pasiųstas rusų karo laivas.

*****

Rusų teigimu, Kryme įvyko „savaiminis užsiliepsnojimas“. Šaltinis: unian.net

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Šiandien ryte Kryme vėl nugriaudėjo sprogimai. Vienoje pusiasalio dalyje matyti tankūs juodi dūmai. Pasak liudininkų, sprogimai nugriaudėjo prie elektros pastotės Džankojaus rajone. Parlamento narys Oleksijus Gončarenka pareiškė, kad Azovskojės gyvenvietėje sprogo okupantų amunicijos sandėlis. Ar tai Ukrainos karių, partizanų darbas sužinosime netrukus, tačiau be jokios abejonės, rūkymas ne tik sukelia vėžį, jis ne pirmą kartą skaudžiai ir netikėtai kerta ordai į užnugarį.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad siekiant uždrausti turistines vizas Rusijos piliečiams, svarbu galvoti apie disidentus ir neapsunkinti gyvenimo tiems, kurie bėga nuo Putino režimo. “Mums svarbu suprasti, kad daug žmonių bėga iš Rusijos, nes nesutinka su Rusijos režimu. Visi mūsų sprendimai neturėtų apsunkinti išvykimo iš šalies, atsiribojimo nuo vadovybės ir diktatūros Rusijoje”, – sakė Maskvos advokatas Scholzas.

Pasirodo, po Europos kurortus besiblaškantys, degtinei ir vynui pinigus taškantys rusų turistai yra nepaprastai iškilūs kovotojai su Putino režimu. Disidentai. Solženycino mokiniai. Keletą tokių, išlipusių iš automobilio su rusiškais numeriais, vos pastovinčių ant kojų, garsiai besikeikiančių, deja, teko stebėti sekmadienį priešpiet Inturkės miestelio parduotuvėje.

Scholzas iš esmės, tik švelnesniais žodžiais kartoja tą patį, ką transliuoja Kremliaus ruporai Peskovas ir Zacharova. Tai rodo, kad šis Vokietijos lyderis yra galimai „pakabintas“ Kremliaus tarnybų.

Čekija rugpjūčio mėnesio pabaigoje derėsis dėl ES sprendimo uždrausti išduoti rusams turistines vizas. Vokietija nepritaria tokiam sprendimui. Ukraina Vokietijos poziciją aštriai kritikuoja.

Rusija sumokėjo už dujų tranzitą per Ukrainą. Praėjusią savaitę Rusijos “Gazprom” pervedė savo reguliarų mėnesinį mokėjimą Ukrainos “Naftogaz” ir jis buvo patvirtintas.

Teigiama, kad prognozės apie recesiją JAV nepasitvirtino. Vien liepos mėnesį sukurta daugiau kaip pusė milijono naujų darbo vietų. Nedarbo lygis sumažėjo iki 3,5 % ir yra žemiausias nuo 1969 m. Degalų kainos pirmą kartą nuo kovo mėnesio nukrito žemiau 4 JAV dolerių už galoną. Vartotojų nuotaikos tapo gerokai linksmesnės. Akcijų rinka užfiksavo didžiausią augimą nuo lapkričio mėnesio, o “Moody’s analytics” teigimu, JAV ekonomika atsigauna.

Praėjusią savaitę Rusijos naftos eksportas į Aziją sumažėjo iki žemiausio lygio nuo invazijos į Ukrainą pradžios, o tai Kremliui yra įspėjamasis ženklas, kad rusiškos naftos paklausa gali mažėti. Praėjusios savaitės laivybos duomenimis, kasdienis srautas buvo mažesnis nei du milijonai barelių per dieną, o Rusijos naftos eksportas į šį regioną tapo mažiausias nuo kovo mėnesio. Tačiau nepaisant sankcijų, Rusija per mėnesį iš žalios naftos eksporto gauna maždaug 30 mln. dolerių daugiau nei prieš invaziją. Plečiamos rinkos, siunčiant tanklaivius į Šri Lanką ir Egiptą.

Ukrainos gynybos ministerija praneša, kad iš Latvijos atvyko dar šešios M109 haubicos, kurios jau „dirba“ mūšio lauke.

Orkams vis sunkiau įvykdyti išpurtasnukių generolų pavedimus – užimti Kramatorską, Slovjanską, Bachmutą. Driskiams nesugeba užimti net nedidelio Piskų kaimelio, apie kurio pergalingą išvalymą nuo „nacių“ pranešta jau prieš savaitę ir pakartojama kas dvi dienas.

Šiaip ne taip rusams pavyko mobilizuoti vadinamosios LNR karius, tačiau šie atsisakė vykti kovoti už vadinamąją DNR. LNR „kariai“ nori kovoti tik už LNR, o Luhansko sritis jau „išvaduota“.

Ukrainiečiai intensyviai dirba pietuose. Tą ir anksčiau esame sakę, kad galvodant apie Chersono išvadavimą, visų pirma, jį reikia atkirsti nuo likusios ordos paramos. Paskutinėmis dienomis šioje fronto dalyje matome būtent tai – driskių pajėgos Chersone tiksliais gynėjų smūgiais į tiltus ir susisiekimo kelius yra atribotos, ir jei ukrainiečių jungtinėms pajėgoms pietuose pavyks pakelti partizanų bangą, derinant ją su reguliarios kariuomenės veiksmais, okupantui bus riesta.

Atrodo, kad Rusija ruošiasi smogti Ukrainai iš Baltarusijos teritorijos. Į Baltarusijos Ziabrovkos aerodromą atgabenta 14 S-400 zenitinių sistemų, apie 60 raketų bei kitų sunkiųjų ginklų.

Šią naktį Rusijos teroristai itin stipriai apšaudė Charkivą. Smūgiai kliuvo penkiems iš devynių miesto rajonų. Tokio plataus raketų atakų spindulio mieste jau seniai nebuvo.

Pajuodę ir nuplyšę ordos legionai mėgina veržtis į Bachmutą ir Avdijivką, ten tebevyksta mūšiai. Tęsiamas puolimas Staromichailovkos-Nevelskojės kryptimi.

Driskiai iš tankų ir raketinės artilerijos pliekia į Soledarą, Šumy ir kitas aplinkines vietoves.

Iš visų tipų artilerijos apšaudyta ir Kramatorsko sritis.

Okupantai eilinį sykį nesėkmingai bandė veržtis link Piskų ir Pervomaiskajos.

Slovjansko kryptimi okupantai apšaudė ukrainiečių pozicijas netoli Grušuvachos ir Vernopolio. Rusai čia mėgina persigrupuoti, sulaukti logistinės paramos.

Juodojoje jūroje liko budėti tik du Rusijos lavai – sparnuotųjų raketų nešėjai.

Remiantis naujausia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo informacija, Juodosios ir Azovo jūrų operacinėse zonose priešo laivų grupuotės daugiausia dėmesio skiria žvalgybai, civilinės laivybos blokavimui Juodosios jūros šiaurės vakarinėje dalyje ir smūgių sudavimui kariniams objektams bei infrastruktūros elementams Ukrainos teritorijos gilumoje sparnuotomis raketomis.

Ukrainiečiai susprogdino logistiškai svarbų geležinkelio tiltą tarp Tokmako ir Melitopolio.

Ukrainos aviacija smogė į dvi vietoves Novopetrivkos ir Maksimivkos rajonuose, kuriose buvo sutelkta okupantų ginkluotė ir karinė įranga.

Fašistinės Rusijos diktatorius Putinas forume “Armija-2022” gyrėsi Rusijos ginkluotę vadindamas “žymiai pranašesne” ir mažiausiai dešimt kartų geresne nei konkurentų. “Mūsų tauta didžiuojasi savo kariuomene ir laivynu, jų gynėjų profesionalumu ir drąsa. Ir šiandien, specialios karinės operacijos metu, mūsų kariai kartu su Donbaso kovotojais garbingai atlieka savo pareigą, kovoja už Rusiją, už taikų gyvenimą Donecko ir Luhansko liaudies respublikose, aiškiai vykdo visas pavestas užduotis – žingsnis po žingsnio išlaisvina Donbaso žemę”, – bandė Hitleriui demagogija prilygti Putinas. Jis susirinkusiuosius į forumą bandė įtikinti, kad didelio tikslumo rusiški ginklai, robotika, naujais fizikos dėsniais (!!!) grįstos kovos sistemos, lyginant su analogais užsienyje, „yra dešimtmečiais priekyje“.

Kai kurios solidžios žiniasklaidos priemonės šiuos Putino kliedesius išplatino beveik pažodžiui, taip talkindamos nevykėliui mėginant iškišti rusišką ginkluotę atsilikusioms pasaulio šalims. Mat į forumą “Armija-2022” atvyko tik Šėkorėjos ir kelių kitų neturtingų Afrikos šalių atstovų delegacijos.

„Dešimtmečiais konkurentus lenkianti armija“ nesugeba mėnesį užimti nedidelio Piski kaimelio.

Maskolijos barbarams vienas kelias – bendrystė su atsilikusiomis pasaulio gentimis už geležinės uždangos.
Šimtmečiams.

*****

Ukrainiečių tankai

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Putleris parašė laišką Šėkorėjos diktatoriui Kim Jong Unui, kuriame pranešė, kad abi šalys “bendromis pastangomis plėtos visapusiškus ir konstruktyvius dvišalius santykius”, rašo Pchenjano valstybinė žiniasklaida. Šėkorėjos išlaisvinimo dienos proga Kimui adresuotame laiške V. Putinas sakė, kad glaudesni ryšiai atitiktų abiejų šalių interesus ir padėtų stiprinti Korėjos pusiasalio ir Šiaurės Rytų Azijos regiono saugumą ir stabilumą.

Kimas taip pat nusiuntė Putleriui laišką, kuriame teigė, kad Rusijos ir Šėkorėjos draugystė užsimezgė Antrajame pasauliniame kare, kai buvo pasiekta pergalė prieš Korėjos pusiasalį okupavusią Japoniją. Nuo to laiko abiejų šalių “strateginis ir taktinis bendradarbiavimas, parama ir solidarumas” pasiekė naują lygį, joms bendrai stengiantis sužlugdyti “priešiškų jėgų” grasinimus ir provokacijas, laiške teigė Kimas.

Gražu, net ašarą išspaudė. Du didžiausi pasaulio teroristai negali vienas kitu atigėrėti. Matyt, jaučia, kad ne ilgai jau liko.

Naujoji Zelandija siunčia 120 karių į Jungtinę Karalystę, kad jie padėtų mokyti ukrainiečius kovoti fronte, pranešė jos vyriausybė. Dvi pėstininkų mokymo grupės suteiks maždaug 800 Ukrainos karių pagrindinius įgūdžius, kad jie galėtų efektyviai kovoti, įskaitant ginklų valdymo, pirmosios pagalbos suteikimo ir kitus įgūdžius. Ministrė pirmininkė Jacinda Ardern per spaudos konferenciją, kurioje buvo paskelbta apie dislokavimą, pabrėžė, kad Naujosios Zelandijos kariai nedalyvavo ir nedalyvaus koviniuose veiksmuose Ukrainoje.

Artimiausiomis dienomis JT frachtuotas laivas “Brave Commander” išplauks iš Ukrainos į Etiopiją, kai Pivdennyj mieste baigs krauti daugiau kaip 23 000 tonų kviečių, pranešė JT pareigūnas. Tai bus pirmasis humanitarinės pagalbos maistu krovinys, gabenamas į Afriką pagal JT sudarytą susitarimą dėl grūdų tiekimo.

Rusija intensyvina veiksmus rytuose bei šiaurės rytuose, taip pat kaupia karius ir techniką pietuose. Keturiomis kryptimis iš šešių ukrainiečiai sėkmingai stabdo puolimą Charkivo, Slovjansko, Bachmuto, Kramatorsko apylinkėse. Pietuose rusai be artilerijos ir tankų sėkmingai naudoja aviaciją kaustydami jungtinių ukrainiečių pajėgų pietuose veiksmus ir šis nebaudžiamumas ore mums kelia nerimą.

Nežiūrint ukrainiečių sėkmingai suardytų logistinių grandinių pietuose, orkai stiprino savo pozicijas Zaporižės – Chersono linijoje. Rusai ir toliau sunkiai tvarkosi su partizanais, kurie aktyviai veikia Melitopolyje, Berdianske, Chersono apylinkėse ir net Kryme. Mes ir dar kartą pabrėžiame, kad partizaninis tinklas ir jų veiksmai pietuose yra vienas svarbiausių ukrainiečių sėkmę galinčių užtikrinti veiksnių dabar ir ateityje.

Driskiai veržiasi į Charkivo apylinkes. Mūšiai vyksta šalia Udy į šiaurę nuo Charkivo, netoli Ukrainos – Rusijos sienos. Rusų karo nusikaltimų štabas vakar tvirtino jau esą pilnai “denacifikavęs” Udy. Kaip visada, Kremliaus pranešimai su realybe mažai ką turi bendra.

Nežiūrint rusų tvirtinimų, kad jie užėmė Piskų gyvenvietę netoli Donecko, vakar vis dar vyko ir dabar ten vyksta intensyvūs mūšiai.

Šalia Donecko ukrainiečių gynėjai per dvi paras sunaikino tris “nepažeidžiamus” rusų Ka-52 atakos straigtasparnius. Nuo invazijos pradžios Ukraina iš viso teigia numušusi 195 okupantų sraigtasparnius.

Popasnoje tiksliu smūgiu ukrainiečių kariai sunaikino “Wagner” (dabar kai kur vadinama “Liga”) samdinių vadavietę. Neutralizuotų priešų skaičius nežinomas.

Dnipro rajone rusai pliekė iš ko papuola. Dėl priešo apšaudymo nukentėjo Pokrovskos savivaldybės energetikos infrastruktūros objektas, apie 20 Grad raketų griovė Marganeco civilius pastatus. Sinelnikovo apylinkės apšaudytos keturiomis raketomis iš oro gynybos sistemos S-300.
Naktį iš kelių raketų paleidimo įrenginių Rusijos okupantai apšaudė Nikopolio miestą.

Vienas geriausių Ukrainos karo lakūnų Antonas Listopadas žuvo kovoje su Rusijos okupantais.

Rusijos okupantai pradėjo išvežti savo šeimas iš užimto Melitopolio. Tai pranešė miesto meras Ivanas Fiodorovas televizijos “Apostrof TV” eteryje. Pasak jo, praėjusi savaitė Melitopolyje okupantams buvo “nepatogi”. Fiodorovo nuomone, užpuolikai supranta, kad netrukus turės palikti miestą.

*****

UA taikliu smūgiu HIMARS sunaikino „Wagner“ būstinę (unian.net)

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas:
Charkiv. Kontaktinė linija gana stabili. Abi pusės ieškoti silpnų vietų priešininko gynyboje, tačiau turimos pajėgos ir rezervai yra per menki, kad pradėti aktyvesnius veiksmus. Savaitės pabaigoje agresorius rodė didesnį aktyvumą šiauriniame ruože (Pytomnik), tačiau nei taktinės, nei operacinės sėkmės neturi. Ukrainiečių artilerijos grupuotės sustiprinimas salvinėmis raketinėmis sistemomis „Burevyi“ laukto rezultato nedavė – situacija į padėtį prie Cherson kol kas nepanaši, agresoriaus logistika palaikoma be didelių trikdžių. Vertinimas: kovinės lygiosios.

Izyum. Panašu, kad ukrainiečiai bando atkartoti mūšių prie Charkiv scenarijų ir nedidelėmis atakomis pietiniame Izyum ruože po truputį stumia agresorių (Velyka Komyshuvakha) iš jo pozicijų. Praeitą savaitę pramiegoję šį pasikeitimą, orkai ėmėsi veiksmų. Suintensyvėjo atakos Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruože, pietiniame ruože (Brazhkivka) bei šiaurės vakariniame ruože (Husarivka). Kita vertus tai nenutraukė ukrainiečių kontratakų. Vertinimas: kovinės lygiosios.

Syversk. Tikėtina, reaguodamas į situaciją prie Izyum ir itin mažą progresą Bakhmut – Soledar sektoriuje, agresorius sukaupė pajėgas ir atnaujino atakas. Jokių taktinių ar operacinių pasiekimų mūšio lauke agresorius nepasiekė, tačiau sukaustė ukrainiečių pajėgas, kurių dalis galėjo būti panaudotos kituose sektoriuose (Izyum ar Bakhmut – Soledar). Vertinimas: kovinės lygiosios.

Bakhmut. Agresorius pasiekė Bakhmut prieigas, tačiau nesugeba čia sukurti tvaraus placdarmo, todėl bandė apeiti įtvirtintą Vershyna -Zaitseve (mažoji) – Kodema ruožą– puolė nuo Horlivka link Zaitseve (didžioji), pasiekė taktinę sėkmę. Tačiau dėl pajėgų trūkumo šios taktinės sėkmės negebėjo išvystyti į operacinį laimėjimą. Tikėtina, kad čia puolę vienetai taip pat veikia ir į šiaurę nuo Avdiivka (Centras), tad dviejuose ruožuose veikiančių orkų pajėgų rotacija komplikuota. Ukrainiečiai vis dažniau pereina į lokalias kontratakas. Kol kas tai tik leidžia prilaikyti puolantį priešą, tačiau nepriverčia jo palikti pozicijų, kuriose jis buvo įsitvirtinęs. Vertinimas: iniciatyva agresoriaus pusėje.

Centras. Ukrainiečiams toliau sekasi apginti pirmąją jų gynybos liniją. Čia lyginant su visu frontu ukrainiečiai orkams padarė didžiausius gyvosios jėgos, kovinės technikos ir aviacijos nuostolius. Tiesa, agresorius pasiekė pietinius Avdiivka priemiesčius, Pisky virto no mans land, tačiau operacinių tikslų vis tiek nepasiekia. Nors fiksuota eilė sėkmingų smūgių agresoriaus karinei infrastruktūrai, tai puolimo tempo nesumažino. Vertinimas: iniciatyva agresoriaus pusėje.

Zaporizhia. Nors ir toliau agresorius bando atakuoti Vuhledar ir Velyka Novosylka ruožuose, tačiau ukrainiečiai sėkmingai apsigina ir tęsia lokalias kontratakas. Kontaktinė linija gana stabili, didžiausias krūvis abiejų pusių žvalgams ir artileristams. Vertinimas: kovinės lygiosios.

Pietūs. Smūgiais agresoriaus karinei infrastruktūrai Kryme, Krymo „bottle neck“ ir kairiajame Dniepro krante ukrainiečiai ne tik galutinai perėmė iniciatyvą į savo rankas, bet ir buvusį tikėtinu agresoriaus puolimą dešiniajame krante pavertė nepadoriais pirstelėjimais. Rusų puolimas Andriivka – Lozove – Bilohirka ir nuo Snihurivka aktyvus, tačiau perspektyvos pasiekti operacinių tikslų turi ne daug. Ką jau kalbėti apie bandymą judėti link Mykolaiv ar Kryvyi Rih.

Mūšių dinamika

Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus nuostoliai išaugo:

  • gyvosios jėgos 10 proc (1370 vs 1510);
  • šarvuotos technikos 20 proc. (93 vs 116);
  • UAV net 2,4 karto (15 vs 36). Neatmestina, kad mūšio lauką pasiekė iranietiški UAV. Liko nebedaug.;
  • Orlaivių net 12 kartų (1 vs 12). Čia didžiausią indėlį padarė duomenys už 08.09 – 9 orlaiviai. Ar čia priskaičiuota Novofedorivka, ar čia pasidarbavo ukrainiečių oro gynybininkai – sunku pasakyti.

Šių kategorijų nuostolių išaugimą sąlygojo aktyvesnės kautynės Centre, taip pat Bakhmut, ukrainiečių suaktyvėjimas Izyum, agresoriaus suaktyvėjimas Syversk ir Pietuose. Įvertinus, kad didžioji dalis agresoriaus nuostolių patirta Centre, klausimas kada puolimas ten galutinai išsikvėps yra pakibęs ore.

Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus nuostoliai sumažėjo:

  • Artilerija 46 proc. (43 vs 23);
  • Automobiliai 28 proc. (76 vs 54);
  • Oro gynybos priemonės 40 proc. (15 vs 9).

Šių kategorijų nuostolių sumažėjimą lėmė nepakankamas ukrainiečių artilerijos sistemų ir šaudmenų kiekis Centro sektoriuje, kur ir vyko didžiausi mūšiai. Didžiausia problema su salvinėmis artilerijos sistemomis, kurios gali smogti giliame priešo užnugaryje, t.y. atakuoti ne tik priešo artilerines sistemas, bet ir oro gynybos priemones, logistiką (tai iš dalies paaiškina sumenkusį automobilių sunaikinimą).

Bendras vertinimas: intensyviausiems mūšiams persikėlus į Centrą ir praeitos savaitės antroje pusėje ukrainiečiams čia pritraukus rezervus (tame tarpe haubicas), gynėjai kontaktinėje linijoje agresoriaus manevriniams vienetams padaro ženklių nuostolių ir sėkmingai stabdo jo puolimą, tačiau esant nepakankamai MLRS, neturi galimybių sutrikdyti per 8 – erius metus gerai išvystytos agresoriaus paramos ugnimi ir logistinės sistemos.

Prognozės
Šiaurinis Donbaso flangas. Tikėtina, kad agresorius sieks iš pietų ir vakarų blokuoti Bakhmut miestą. Šiems jo veiksmams kliudytų sėkminga ukrainiečių gynyba Bakhmut – Soledar sektoriuje, o aktyvumas Izyum ruože gali net priversti keisti planus. Sutrikdžius logistines linijas per Izyum būtų apribotos viso šiaurinio Donbaso flango kovinės galimybės. Būtent todėl labai tikėtina, kad agresorius, nepaisydamas savo manevrinių vienetų žemos motyvacijos, pasirengimo ir nepakankamo skaičius, vykdys ukrainiečių pajėgas kaustančias atakas Izyum, Syversk ir Charkiv.

Centras. Atsižvelgiant į agresoriaus manevrinių vienetų nuostolius, rusai arba sustabdys puolimą arba ims nuiminėti pajėgas nuo kitų sektorių (pvz. Zaporizhia), kad palaikytų tą patį puolimo tempą. Orkų puolamosios operacijos griūtį pagreitintų papildomų ukrainiečių artilerinių sistemų (pirmiausia MLRS) permetimas. Kita vertus tai mažai tikėtina, kadangi tai ir būtų orkų siekiamo tikslo išpildymas – susilpninti kitus ukrainiečių sektorius, kur agresorius turi pajėgumo pradėti plataus masto puolimą (Zaporizhia ir Pietūs).

Zaporizhia. Tikėtina, kad agresorius periodiškai atakuos Vuhledar ir Velyka Novosylka ruožuose, tačiau mažai tikėtina, kad jis pasieks taktinius ir operacinius tikslus. Neatmestina, kad jei didelio puolimo nebus Pietų kryptyje, tai jis prasidės Zaporizhia vakariniame flange, kur agresorius yra sukaupęs panašią grupuotę kaip ir dešiniajame Dniepro krante ( 25 – 30 BTG), bet pajėgų aprūpinimo ir rotacijos problemos mažesnės.

Pietūs. Po game changing smūgių agresoriaus kontroliuojamos teritorijos gilumoje ir nesėkmingų rusų bandymų atakuoti kontaktinėje linijoje, dar labiau tikėtina, kad jei ir bus aktyvūs agresoriaus puolamieji veiksmai, tai jie apsiribos siekiu atsiimti placdarmą piečiau Davidiv Brid, išspręsti problemas prie Vysokopillya. Neatmestina, kad ukrainiečiai bandys išnaudoti savo pranašumą ir pabandys kontratakomis pasigerinti savo padėtį piečiau Davidiv Brid ir Snihurivka.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Rusijos eksprezidentas ir kišeninis Putlerio žaisliukas Dmitrijus Medvedevas pagrasino Ukrainą remiančioms Vakarų sąjungininkėms, kaltinančioms Rusiją dėl Zaporižės AE keliamo branduolinės katastrofos pavojaus. “Jie sako, kad tai nutinka grynai atsitiktinai, kaip kad “mes nenorėjome. <…> Nepamirškime, kad Europos Sąjunga taip pat turi atominių elektrinių. Ir ten taip pat gali įvykti nelaimingų atsitikimų”, – pridūrė Medvedevas.

Vieni sako, kad Medvedevui negerai su galva kiti, jog tokie nusišnekėjimai – alkoholio pasekmės, tačiau mes manome, kad jo lūpomis Kremliaus siunčia aiškią žinutę Vakarams: jei jūs remsite Ukrainą – į orą gali lėkti ne tik Zaporižės, bet ir jūsų šalyse esančios atominės elektrinės. Taigi, tai niekas kitas kaip atviras grasinimas teroristinėmis diversijomis.

Tarptautinės atominės energijos agentūros generalinis direktorius Rafaelis Grossi ragina nedelsiant leisti branduolinės energetikos ekspertams įvertinti žalą bei saugumą branduoliniame komplekse, kuriame padėtis “labai sparčiai blogėja”.

Apšaudymai ir sprogimai Zaporižėje privertė išjungti elektros transformatorių bei du atsarginius transformatorius, dėl kurių buvo priverstinai sustojo vienas branduolinis reaktorius. JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas ragina demilitarizuoti teritoriją, o G7 paragino Rusiją grąžinti AE Ukrainai.

Kyjivas kviečia JT ir Tarptautinį Raudonojo Kryžiaus komitetą patikrinti Rusijos karo belaisvių stovyklas ir siųsti atstovus į vietas, kuriose Rusija laiko ukrainiečių karo belaisvius. Vakarų tyrimai skelbia, kad Maskva meluoja, teigdama, jog Olenivkos įkalinimo įstaiga apšaudyta HIMARS. Rusams, greičiausiai, panaudojus termobarinį užtaisą, buvo nužudyta daugiau kaip 50 ten laikytų Ukrainos karių. Karo nusikaltėliai gi, pasitelkė į pagalbą seną Kremliaus draugelį, kino aktorių Steveną Seagalą, kuris, pamaklinėjęs po kalėjimo griuvėsius, nustatė, jog tai HIMARS darbas ir dabar savo „išvadas“ vapa Maskvos valdomų TV kanalų propagandinėse laidose.

Sprogimai karinėje bazėje aneksuotame Kryme smarkiai pablogino Rusijos kariuomenės padėtį, skelbia Jungtinė Karalystė. Po sprogimų, kurių metu į orą išlėkė amunicijos sandėliai ir mažiausiai 8 lėktuvai, o poilsiautojai masiškai ėmė bėgti iš Krymo, Maskva patyrė „didelę gėdą“.

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija pranešė, kad pirminė sprogimų priežastis neaiški, tačiau vaizdo įrašuose matomi dideli grybų debesys – amunicijos sandėlių sprogimai. Sprogimų metu sunaikinti mažiausiai penki naikintuvai Su-24 ir trys daugiafunkciniai lėktuvai Su-30. Smarkiai apgadintas pakilimo takas ir nuo jo nutolę pastatai.

JK specialistų teigimu, matomi krateriai leidžia daryti prielaidas apie Ukrainos specialiųjų pajėgų arba partizanų ataką, arba Ukrainos modifikuotų balistinių sparnuotųjų raketų panaudojimą.

Saki aerodromo ataka buvo labai veiksminga, sudavė didžiulį psichologinį smūgį Rusijos armijos ir okupantų gyventojų moralei. Saki – pagrindinė bazė, kuria iš oro dengiamas Rusijos karinis laivynas Juodojoje jūroje, tad dabar Rusijos karo laivams iškilo nauji pavojai.

Ukrainos generolas majoras Dmytro Marčenko pareiškė, kad vienintelio, į Krymą vedančio Kerčės tilto susprogdinimas „būtina priemonė, siekiant atimti iš jų (Rusijos kariuomenės) galimybę apsirūpinti rezervais ir sustiprinti savo karius iš Rusijos teritorijos”.

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas sako, kad vienintelis kompromiso su Rusija būdas – grįžimas į 1991 m. sienas. „Nuosekliai išlaisvinsime visas savo teritorijas, įskaitant Krymą“,- teigia Reznikovas.

JAV po 80 metų pertraukos vėl siunčia oro desanto diviziją ir 2 400 JAV karių į rytines NATO šalis. Tas daroma siekiant apsaugoti rytinį NATO flangą, nuraminti sąjungininkus ir atgrasyti Rusiją.

Seniai metas „atgrasymo“politiką keisti į pasirengimą tiesioginei gynybai.

Antradienį Rusijos valstybės kontroliuojama vamzdynų transportavimo bendrovė “Transneft” pranešė, kad tiekimas naftotiekiu į Čekiją, Vengriją ir Slovakiją atnaujintas. Naftos srautai buvo sustabdyti dėl įšaldytų atsiskaitymų su Rusija, taikant ES sankcijas. Tačiau vienas Europos bankas sutiko tvarkyti Čekijos mokėjimus už rusiškos naftos tranzitą per Ukrainą ir nuo vakar nafta vėl teka „Družba“ kaip tekėjusi.

Srautai į Vengriją ir Slovakiją atnaujinti po to, kai Vengrijos naftos perdirbimo bendrovė MOL ir jos Slovakijos padalinys “Slovnaft” sumokėjo mokestį bendrovei “Ukrtransnafta”.

Čia toks neva gudrus, tačiau primityvus tarpininkavimas, kai pinigus paduodi ne tiesiai į rankas vaiką išžaginusiam ir nužudžiusiam iškrypėliui, o per kostiumuotą tarpininką. ES biurokratinis griozdiškumas ir institucinis bejėgiškumas bado akis.

Čekijos užsienio reikalų ministro Jano Lipavskio teigimu, Rusijos vizų sustabdymas visose ES valstybėse narėse būtų dar viena labai veiksminga sankcija Rusijai. “Rusijos agresijos, kurią Kremlius ir toliau eskaluoja, metu apie bendrą Rusijos piliečių turizmą negali būti nė kalbos”, – teigia Lipavskis.

Viena ranka slaptai perkame iš žudiko naftą, tačiau viešais smerkiame nusikaltėlį ir jo į savo namus neįsileidžiame – tokia dabar Europos realpolitic. Moralė su dvigubu dugnu. Vertybių saulėlydis.

Antrąjį ketvirtį Rusijos ekonomika susitraukė 4 proc.

78 metų Gerhardas Schroederis pateikė ieškinį Berlyno administraciniam teismui, reikalaudamas grąžinti jam parlamentines pareigas. Gegužės mėnesį Vokietijos parlamento biudžeto komitetas nusprendė, kad Schroederis dėl ryšių su Rusija turi atsisakyti teisės į biurą Bundestage, nors ir toliau gaus pensiją bei apsaugą.

Ateis laikas, kuomet Schroederis bus teisiamas už kolaboravimą su rusiškaisiais fašistais.


Operacinis lygmuo
Kremliaus grasinimai Vakarams atominių elektrinių sprogimais rodo, kad šių šalių teikiama parama Ukrainai yra veiksminga, o okupanto pagrindinis uždavinys kažkokiu būdu ją sustabdyti. Maskva pati sau netikėtai rimtai įklimpo Ukrainoje ir po truputį ima prarasti iniciatyvą. „Antrajai armijai pasaulyje” iniciatyvos prararidimas tolygus pralaimėjimui.

Medvedevas anksčiau grasino branduoliniu smūgiu, jei bus atakuotas Krymas.

Taktinis lygmuo
Šią naktį okupantai smogė Nikopolio ir Kryvij Riho rajonams.

Į Nikopolį barbarai paleido 30 raketų “Grad”. Gyvenamieji rajonai buvo apšaudyti granatsvaidžiais. Nikopolyje apgadinta 11 daugiaaukščių ir 13 privačių namų, sugriautas vaikų darželis, nutrauktas dujotiekis ir elektros perdavimo linija. Trys žmonės sužeisti, du iš jų gydomi ligoninėje. Tarp paguldytųjų į ligoninę – 12 metų berniukas.

Krivyj Riho apylinkėms smogta “Uraganais”.

Rusų okupantai bando veržtis Ivano-Darijivkos ir Mykolajivkos-Vymkos kryptimis.

Kramatorsko kryptimi rusai apšaudė aplinkinius rajonus iš statinės ir raketinės artilerijos. Pranešama, kad į Kramatorsko rajoną pataikė 11 raketų.

Charkivo kryptimi priešas iš tankų ir artilerijos toliau apšaudo rajono gyvenvietes. Vykdomi oro antskrydžiai netoli Staryi Saltiv ir Mospanovo.

Fiksuoti apšaudymai Slovjansko kryptimi.

Rusija turi begalines įprastų šaudmenų atsargas, tačiau turi didelių problemų su raketomis. Pranešama, kad raketų „Kalibr“ gamyba nuo vakar praktiškai sustabdyta.

Video: britų 105mm haubica L119 siunčia linkėjimus rusų okupantui.

*****

Politinis strateginis lygmuo
Latvijos parlamentas priėmė rezoliuciją, paskelbdamas Rusiją “valstybe terorizmo rėmėja”. Pareiškime teigiama, jog Rusijos veiksmai Ukrainoje yra “kryptingas genocidas prieš ukrainiečių tautą”, pažymima, jog Rusija “naudoja kankinimus ir bauginimus kaip priemonę demoralizuoti Ukrainos žmones ir ginkluotąsias pajėgas bei paralyžiuoti valstybės veikimą, kad galėtų okupuoti Ukrainą”.

Latvijos Parlamentas taip pat paragino Europos Sąjungą nutraukti turistinių vizų išdavimą Rusijos ir Baltarusijos piliečiams ir apskritai sumažinti įvažiavimo vizų skaičių.

Rusija, tiksliau, Rusijos užsienio teroro ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad už sprendimo turinio nėra nieko daugiau, „išskyrus gyvulišką ksenofobiją“, o įstatymo autorius pavadino „neonacistais”.
Estija planuoja neįsileisti į šalį Rusijos piliečių, turinčių Šengeno vizas. Estijos užsienio reikalų ministro Urmaso Reinsalu teigimu, po savaitės Estijos Respublikoje išduotoms Šengeno vizoms bus taikomos sankcijos. Tai reikš, kad vizos galioja, tačiau kitur, tik ne Estijoje. Rusijos piliečiams bus uždrausta atvykti į Estiją, išskyrus atstovybių darbuotojus, piliečius, užsiimančius krovinių gabenimu bei kitus asmenis, kuriems Estijos sienos kirtimas būtinas.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas paragino nedelsiant nutraukti karinius veiksmus prie didžiausios Europoje Zaporižės atominės elektrinės Ukrainoje. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusija gali išprovokuoti didžiausią Europos istorijoje radiacinę avariją. “Jei sovietų valdžia bandė nuslėpti Černobylio katastrofą ir visas jos pasekmes, tai Rusijos (dabartinė) valdžia yra daug ciniškesnė ir pavojingesnė: ji pati daro viską, kad branduolinės katastrofos rizika būtų kuo didesnė. Ir jie meluoja visam pasauliui, kad dėl to kaltas kažkas kitas”. Zaporižės AE – didžiausia Europoje ir trečia pagal dydį žemyne. Elektrinėje – šeši energijos blokai.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino Vakarų valstybes skirti daugiau pinigų, kad padėtų šalies kariuomenei tęsti kovą su Rusija. “Kuo greičiau sustabdysime Rusiją, tuo greičiau galėsime jaustis saugūs”, – teigia Zelenskis.

Tačiau po truputį, Europai Ukrainos finansavimas tampa galvosopiu. Reikia lėšų energetinei krizei, didėjančiai infliacijai pažaboti, tačiau jei barbarai užplūs Europą, nebebus ką, kuo ir kaip stabilizuoti.

Rusija atmeta Šveicarijos pasiūlymą atstovauti Ukrainos interesams Rusijoje ir Maskvos interesams Ukrainoje, todėl Kremlius nebelaiko Šveicarijos neutralia šalimi.

Na, jeigu jau Šveicariją Rusija „užkniso“, priversdama atsisakyti neutralios valstybės statuso, driskiai, žinokit savo vietą. Ji – tikrai ne Vakarų Europoje, ne Rytų Europoje, ir ne Europoje iš viso.

Danija teigia, kad padidins finansinę pagalbą Ukrainai 113,6 mln. dolerių, pareiškė ministrė pirmininkė Mette Frederiksen tarptautinėje donorų konferencijoje Kopenhagoje.

Preliminariais duomenimis, iki 13 000 Baltarusijos specialiųjų operacijų pajėgų aktyvių ir buvusių karių, taip pat OMON pareigūnų pasirašė susitarimą dalyvauti kare prieš Ukrainą. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios operatyvinės valdybos viršininko pavaduotojas Aleksejus Gromovas pranešė, jog šeši Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų batalionai dislokuoti palei valstybinę sieną su Ukraina ir jau vykdo užduotis.

Pranešama, jog tarp Rusijoje kalinčių „Azovstalio“ gynėjų – 131 moteris. Ukraina atkreipia tarptautinės bendruomenės dėmesį į netinkamus Rusijos veiksmus elgiantis su karo belaisviais, organizuojant parodomąjį teismą Mariupolyje Ukrainos nepriklausomybės dieną.

Gegužės 16-20 d. „Azovstalį“ paliko 2439 Mariupolio gynėjai. Juos, kaip karo belaisvius užregistravo Tarptautinio Raudonojo kryžiaus atstovai, pažadėdami dėti pastangas visus išlaisvinti. Rugpjūčio 4 d. TRK padarė cinišką pareiškimą dėl “Azovstal” gynėjų likimo, teigdamas, jog negarantuoja iš gamyklos išvykusių ukrainiečių karo belaisvių saugumo.

Kam tada TRK iš viso reikėjo dalyvaut toje „išvadavimo“ operacijoje?

Operacinis lygmuo
Lygiosios. Tiek ukrainiečiai nepasistūmėjo į priekį Chersono srityje, nes driskiai ten suvilko visus geležis ir balvonus iš Krymo pusiasalio, tiek rusų kariai nebesugeba pasiekti jokių, net ir nedidelių laimėjimų nei viename regione.

Tokia situacija tęsis kurį laiką.

Toks patas fronte neįeina į Maskvos planus, nes pagal planą minimum jau turėjo būti „išvaduotos“ ir prijungtos Luhansko ir Donecko sritys. Tad greičiausiai matysime nepaliaujamus driskių mėginimus veržtis link Slovjansko, Kramatorsko, Bachmuto.

Tuo tarpu Ukrainos kariuomenė plieks iš esamos ir atkeliaujančios artilerijos į okupantų logistikos mazgus, karines bazes, sandėlius, armijos dalinių dislokacijos vietas.

Taktinis lygmuo
Okupantų aviacijos grupė, remdama antžeminių grupių veiksmus, aktyviai „dirbo“ Donecko srityje.

Rusų kariuomenės vadovybė ėmėsi Rusijos sienos Briansko srityje saugumui stiprinti.

Okupantai ir toliau iš statinės ir reaktyvinės artilerijos talžė gyvenvietes Charkivo, Slovjansko, Kramatorsko kryptimis.

Bachmuto kryptimi okupantai atakuoja tankais, artilerija ir aviacija. Prie Horlivkos-Zaicevo Rusijos kariai pasiekė dalinę sėkmę.

Driskiai mėgino užimti Spartako ir Marjinkos gyvenvietes, tačiau gavo į skudurus ir pasitraukė. Tęsiasi mūšiai prie Pisky kaimo.

Ukrainos kariškiai sunaikino priešo įrangą ir šaudmenų sandėlį Ukrainos pietuose, likvidavo 19 okupantų.

Komentaras

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas pažymėjo, Rusijos izoliavimas ir grąžinimas į SSRS šaltojo karo laikų užribį yra civilizuotų Vakarų tikslas.

Būtent tokią kietą poziciją riekia rodyti ir Kremliui, ir visiems Rusijos piliečiams.

Jei kai kam nepatinka Putino režimas, kai ką slegia, kai ką persekioja, tai reikia ne jūtūbės filmukuose verkšlent, o grįžti ir kovoti už savo ir savo šalies laisvę. Bijoma, kad susidoros specialiosios tarnybos, kad nužudys, kaip Nemcovą, Politkovskają ir kitus? Gali būti. Už laisvę reikia kovoti, kaip tą darė mūsų aitvarai, miško broliai, kaip ukrainiečiai dabar ir Maidano aikštėje, kurių lemiamą naktį buvo likę gal keliolika tūkstančių, tačiau būtent jie išplėšė šaliai laisvę tada ir ją uždegė kitų širdyse.

Kokia prasmė sėdėt Ispanijoje ir gerti raudoną vyną bijant, kad nužudys režimas, jei režimas Rusijos piliečius tiesiogiai žudo Ukrainoje ir, netiesiogiai, pačioje Rusijoje? Kiekvienas padorus Rusijos pilietis dabar privalo visomis išgalėmis kovoti su režimu. Baimė nukentėti, prarasti turtą, prarasti gyvybę yra suprantama, bet ji ginuždo ir naikina tautą, o su ja – ir valstybę.

Argi nepasakyta, kad „kas stengsis išsaugoti savo gyvybę, tas ją pražudys, o kas ją pražudys, tas ją atgaivins“?

Rusų piliečiai turi rinktis – gyventi ir mirti, kaip vergams ar būti pasirengus žūti laisviems. „Žūsime, kad gyventume“, – toks užrašas, berods, buvo ant Sausio 13-osios barikadų, ir suvokimas, atvedęs mus į laisvę. Paradoksas, tačiau tik mąstymas, kolektyvinis mąstymas ir niekas kitas gali greitai pakeisti Rusiją taikiu būdu. Kolektyvinis pasiryžimas nuversti Putiną sustabdytų karą Ukrainoje labai greitai.

Yra net paskaičiuota, kiek žmonių Maskvoje turėtų išeiti į gatves (čia jo sąmoningai nepateikiame), kad skaičių faktas reikštų Putino režimo pabaigą. Kritinis žmonių skaičius parodytų, kad žmonių sąmonėje įvyko lūžis, kad mąstanti ir valstybe besirūpinanti visuomenės dalis, įskaitant kariškių, policininkų, saugumo tarnybų ir kitų režimo sargų šeimos narius, artimuosius, draugus nebenori esamos tvarkos ir siekia permainų.

Milijonų Rusijos piliečių bėgimas iš šalies rodo, kad kovoti kol kas Rusijos žmonės, deja, nenusiteikę.

Kur gi tie 1990 – ųjų Lužnikai ir Cojaus “Mi ždiom peremen? / mes laukiam permainų?”, kai KGB išjungus elektrą, “Kino” ir minia neišsiskirstė ir nepabūgo režimo?

****

Locked N’ Loaded

Pasirodė informacija apie gaisrą Rusijos karinėje bazėje, kuri yra Baltarusijos teritorijoje. Sunku pasakyti, kas ten įvyko. Tačiau mūsų manymu, mažai tikėtina, kad čia Ukrainos „rūkalių“ darbas. Baltarusijos provokavimas tiesiogiai įsijungti į karą tikrai ne Ukrainos interesas. Neatmestina, kad tai pačių kremlinų darbas, bet tai tik spekuliacijos nuo sofos. Dabar per kryptis.

1. Šiaurinis Donbaso flangas.
• Charkiv. Be didelių pakitimų.

• Izyum. Agresorius artilerijos ugnį koncentruoja į pietvakarinį sektoriaus ruožą (Velyka Komyshuvakha – Virnopillya – Brazhkivka). Tikėtina, kad vakar prie Velyka Komyshuvakha gavę snukin, jie bijo ukrainiečių kontratakų. Orkų nevilioja perspektyva būti priremtiems prie šiauriau tekančios Severskyi Donec upės. O be reikalo, patirtis plaukte trauktis į kitą upės krantą apšaudant ukrainiečių artilerijai būtų visai vertinga. Ją orkai galėtų panaudoti ruošiantis parodyti „gerą valią“ prie Dniepro.

• Syversk. Sektoriuje fiksuojamas agresoriaus suaktyvėjimas. Šiandien atakuoti beveik visi kontaktinės linijos svarbiausi taškai: Hryhorivka, Verkhnokamyanske, Ivano-Darivka, Spirne. Neatmestina, kad čia veikiančius agresoriaus vienetus papildė negausios, tačiau šviežios pajėgos iš Rusijos (gal vienas kitas „savanorių“ batalionas). Tuo pačiu, orkai galėjo atakuoti nepapildytais, tačiau savaitę sąlyginės ramybės turėjusiais, reorganizaciją įvykdžiusiais vienetais. Tikėtinas suintensyvėjimo tikslas – neleisti ukrainiečiams nuo Syversk permesti papildomus vienetus link Soledar – Bakhmut (gynybai) arba link Izyum (puolimui).

• Bakhmut. Toliau tęsiasi kautynės Soledar ir Bakhmut rytinėse prieigose. Zaitseve (gyvenvietė 2 km į vakarus nuo Vershyna) laikosi, tad agresoriui ir toliau nesiseka atverti pietinio kelio link Bakhmut. Tuo pačiu rusai neatsisako savo planų perkirsti Syversk ir Bakhmut sektorius, bei smūgiuoja į Yakovlivka. Suaktyvėjo agresoriaus grupuotė Svitlodarsk ruožo pietuose, atakuojama kito, gerokai didesnio Zaitseve miesto link (kuris yra į šiaurę nuo Horlivka). Mūšiai tęsiasi.

2. Centras. „Denacifikuotojų“ utilizacija vyksta nesustodama. Ir toliau jie siunčiami į mūšį, tačiau taip ir gula pirmoje ukrainiečių gynybos linijoje. Didžiausia problema gynėjams čia yra orkų artilerija. Nepaisant pastarųjų dienų ukrainiečių smūgių, rusų šaudmenų tiekimas į kontaktinę liniją nėra sutrikdytas. Agresorius aprūpinimo kelius čia vystė 8 metus, greičiausiai todėl jam geriau sekasi apsaugoti savo užnugarį šiame sektoriuje nei kituose. Be to, dėl ukrainiečių artilerijos sistemų trūkumo šiame ruože, orkų artilerijos sistemos nėra daužomos tokia apimtimi, kuri leistų tikėtis priešiškos netiesioginės ugnies intensyvumo sumažėjimo. Maža to, orkai čia pradėjo naudoti ir termobarinių raketų sistemą TOS – 1A „Solntsepiok“. Gal tai ir desperatiškas agresoriaus žingsnis, nes jam niekaip nepavyksta pralaužti gynybos tradicinėmis priemonėmis ir artilerinės ugnies masiškumu, tačiau nuo to Ukrainos gynėjams nėra lengviau. Kova tęsiasi.

3. Zaporizhia. Ukrainiečiai atmušė orkų bandymą atakuoti Vuhledar ruože (Pavlivka), sektoriuje dominuoja artileristų dvikovos.

4. Pietūs.
• Pasirodė palydovinės nuotraukos iš Novofedorivka karinio oro uosto, kur užvakar šiek tiek pokštelėjo. CIT vertinimu, šalia kitų versijų, yra reali smūgio dronais – savižudžiais versija. Susiejus tai su Washington post duomenimis, kad šią operaciją įvykdė Ukrainos SOP, ši versija turi gana tvirtą pagrindą. Nesame detonavimo ar raketų smūgių analitikai, tačiau žvelgiant į nuotraukas iš tiesų nesimato akivaizdžių, didelių kraterių, kurias turėtų palikti ilgo nuotolio raketos. Tačiau yra ir dėl ko su CIT vertinimu nesutinkame.

Venas iš jų argumentų, kad tai ne raketų smūgiai – neva šalia oro uosto buvo orkų oro gynybos priemonės, kurios net neiššovė. Neiššovė, tai suprask nebuvo į ką šauti. Na, bet jei ukrainiečiai iš pradžių panaudojo prieš radarines raketas HARM, tai rusai ir nematė į ką šauti (beje, jei neklystame tie patys CIT pradžioje apie tai irgi kalbėjo). Bet kokiu atveju, tikslas buvo pasiektas.

• Šiandien ukrainiečiai aktyvesni Lozove – Andriivka – Bilohirka ruože, tačiau mūšių rezultatai kol kas neaiškūs.

• Pasivijo duomenys iš vakar dienos. Ukrainiečių aviacija agresoriaus pajėgoms smogė 9 smūgius (sandėliai, vienetų susitelkimo rajonai). Taip pat gerai padirbėjo artileristai: netiesiogine ugnimi sunaikino 3 Msta-B haubicas, 7 šarvuotos ir nešarvuotos technikos vienetus, o svarbiausia apšaudė bent 3 orkų vadavietes. Viena iš jų, 49-osios armijos, t.y. vadavietė, kuri užtikrina bendrą vadovavimą ir valdymą visų dešiniajame Dniepro krante esančių agresoriaus pajėgų. Kita vertus, dažnai net BTG turi mažiausiai po 2-3 valdymo punktus (vadavietes), todėl neabejojame, kad tai tik viena iš šios armijos vadaviečių.

• Agresoriaus aviacija stengiasi nelikti skolinga. Taip pat atakuojamos ukrainiečių pozicijos, aprūpinimo rajonai ir tiekimo keliai. Liūdna tradicija, kad ir toliau kenčia civiliai – smogta Mykolaiv ir Nikopol miestams.

*****

Ukrainos nacionalinės gvardijos šauktinis priešo antskrydžio metu Zaporožės kryptimi numušė Rusijos atakos lėktuvą Su-25.(uninan.net)

Egidijus Repečkys

Diena tokia, kaip ir visos kitos. Rusai tradiciškai atsargiai puola Donbase. Kaip ir vakar sako, kad jau beveik beveik užėmė Pisky ir dar kelis kaimus, ukrainiečiai – kad rusai nieko nepasiekė. Kaip visada karaliauja artilerija, atakuoja aviacija.

Dėl sprogimų Novofedorivkoje – kuo toliau, tuo daugiau tikrumo, kad tai buvo arba sėkminga ukrainiečių diversija. Išlieka rusų aplaidumo tikimybė, bet aš manau – kad ukrainiečiai įvykdė gerai suplanuotą operaciją.

Rusai sako, kad prie Kursko, Rusijoje, pažeisti bėgiai, ukrainiečių darbas, tvarko.

Baltarusijoje vyksta nesibaigiantys mokymai. Labai sunku pasakyti, koks jų mastas, nes informacija stipriai ribojama. Mano nuomone – nieko rimto ten nevyksta, tiesiog Lukašenka suka propagandinį naratyvą „NATO puola“. Vakar vėl pareiškė, kad jeigu ne jis, tai turtinga ir laiminga Baltarusija jau būtų apimta neramumų ir sudraskyta į gabalus. Vis tie patys kolchozo pirmininko pagraudenimai.

Informacinio karo mūšiuose – nesibaigiantys rusų dalinimaisi informacija apie ukrainiečius, kurie neva visiems Europoje jau nusibodo. Nuobodūs, nesibaigiantys pasakojimai apie ‚apsivogė“, „nesusimokėjo“, „visi nori kad jie išvyktų atgal“. Irgi nieko naujo. Užpuolė, žudo, privertė palikti namus, o dabar dar begėdiškai pila purvą. Nors ko čia stebėtis.

O mes rėmėm ir remsim.

******

Sprogimai Kryme (dailymail.co.uk)

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Kryme kilo panika po to, kai galingi sprogimai sudrebino Sakų karinę bazę netoli Novofedorivkos, Krymo vakaruose, šalia rusų pamėgtų paplūdimių. Žmonės ėmė masiškai bėgti iš Novofedorivkos, susidarė spūstys. Kai kurios Rusijos žiniasklaidos priemonės pranešė apie septynias Ukrainos oro atakas į Krymo pusiasalį. Kyjivas paneigė, kad smogė į aviacijos bazę, o Maskva išplatino pranešimą, kad, tiesiog, bazėje detonavo sprogmenys.

Kadangi patys rusai netiki Kremliaus pranešimais, Kryme ir Rusijos regionuose aplink Ukrainą kilo panika. Rusai žino, kad ukrainiečiai jau turi raketų, galinčių naikinti taikinius už 300 km, todėl daugelis mano, kad sprogimai Kryme – Ukrainos kariuomenės smūgių rezultatas.

Taip. Tą jau sakėme ne kartą ir dar pakartosime – driskiai bus priversti palikti užgrobtas teritorijas tik tada, kai kiekvieną dieną, kiekvieną valandą drebės dėl savo gyvybės, kai negalės sudėti bluosto, kankinami nežinios ir nerimo, ar jie nėra kiti eilėje, kai bet kuris nuėjimas už krūmų galės reikšti tik vieną – jų varganos būties okupuotoje žemėje pabaigą.

Karas Ukrainoje baigsis Krymo išlaisvinimu, pareiškė prezidentas Volodymyras Zelenskis. Pareiškimas nuskambėjo netrukus po sprogimų Kryme, tačiau savo kalboje Zelenskis to neminėjo: “Krymas yra ukrainietiškas ir mes niekada jo neatiduosime”.

Pranešama, kad nepaisant susitarimo su ES, problemos dėl Kaliningrado tranzito padidėjo. Kaliningrado gubernatoriaus teigimu, Rusija į abi puses gali išsiųsti apie 500 000 tonų sankcionuotų prekių. Tačiau kvotos cementui, kurio būdavo importuojama apie 200 000 tonų per metus, jau išnaudotos.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino pasaulio bendruomenę neleisti rusams keliauti po jų šalis. Tai būtų bausmė už Ukrainai ir ukrainiečiams atneštas nelaimes.

Apie tai sakėme jau pačioje invazijos paradžioje. Visi Rusijos piliečiai privalo grįžti namo ir nedelsiant imtis darbų, nuverčiant Putino chuntą. Jei Kremliaus režimui nepritaria bent 15 milijonų Rusijos gyventojų – tai ženklus skaičius, galintis pakeisti į viduramžių gūdumas besiritančios šalies likimą. Tik kovoti reikėtų ne su plakatėliais rankose: „Putinas – vagis“, „Karui – ne“, o užkurti Kremliaus nusikaltėliams pirtį su tikra ugnimi ir dūmais.

Tuo tarpu Kremlius pasmerkė Zelenskio pasiūlymą kaip neracionalų, pareikšdamas, kad Europa galiausiai turės pati nuspręsti, ar ji nori apmokėti sąskaitas už Zelenskio “užgaidas”.

Keisti, vienok, tie maskoliai. Nekenčia Vakarų, kovoja su jais, nori sunaikint, nukariaut, sugriaut. Tačiau vis tiek ten perka vilas, atostogauja ir pramogauja. Tai ko lendat į tuos nekenčiamus Vakarus? Važiuokit į Belgorodą fejerverkų žiūrėt.

Norvegija paskelbė mažinsianti elektros energijos eksportą į Europą, tuo dar labiau padidindama nerimą ES vyriausybėms, kovojančioms su energetikos krize. Elektros energijos kainos šoktelėjo į neregėtas aukštumas: Vokietijos bazinės metinės elektros energijos kaina, kuri yra Europos etalonas, pakilo iki rekordinės 415 eurų už megavatą. Norvegija mažina elektros eksportą, nes po užsitęsusios sausros šaliai trūksta elektros energijos.

Šis žingsnis – smūgis Europos vyriausybių politikams, ieškantiems atsvaros energijos tiekimui iš Rusijos. Klimato atšilimas, deja, yra ne sąvoka, o realybė. Beatodairiškas žmonijos naudojimasis gamtos resursais, negalvojant apie pasekmes ir ateitį jau reikalauja už tai susimokėti, ir tikrai ne pačiu geriausiu momentu.

Rusija iš Kazachstano teritorijos paleido Irano palydovą, kuris jau pasiekė orbitą. Manoma, kad šį palydovą Maskva naudos kariniams tikslams Ukrainoje pasiekti. Didėjant Rusijos tarptautinei izoliacijai, Kremlius ieško naujų sąjungininkų tęsti šalies kosmoso programą.

Kremlius pareiškė, jog Volodymyras Zelenskis atvyks į G20 aukščiausiojo lygio susitikimą Indonezijoje, jei jame dalyvaus jo kolega iš Rusijos Vladimiras Putinas. Tuo tarpu Ukrainos prezidento administracija praneša, kad Indonezijos vadovas pakvietė Zelenskį į G20 susitikimą, tačiau Ukrainos prezidentas nepatvirtino ar priims kvietimą, nes Rusija yra sakiusi, kad jos prezidentas Vladimiras Putinas planuoja ten dalyvauti.

Štai kaip gudriai Kremlius makaluoja melo mišrainę.

Rusijos nelaisvėje esančių „Azovo“ kovotojų artimieji kreipėsi į TRK, JT, prezidentą Zelenskį prašydami „įsikišti į šį absurdo teatrą, pasmerkti ir neleisti surengti netikrų tribunolų, keliančių grėsmę Azovo pulko kovotojams“.

Joks įsikišimas situacijos nepakeis, išskyrus raketų ir bombų krušą ant driskių galvų.

Prancūzijos kariuomenė uždraudė Rusijos piliečiams lankytis Chateau de Vincennes pilyje dėl Rusijos invazijos į Ukrainą. Ši pilis yra buvusi Prancūzijos karalių rezidencija ir vienas geriausiai išsilaikiusių tokio pobūdžio paminklų Europoje. Joje saugoma dalis Prancūzijos ginkluotųjų pajėgų istorinių archyvų, į kuriuos patekti draudžiama.

Atrodo, matome nedidelį psichologinis lūžį.

Nors jokių patvirtinančių teiginių, kad Ukraina smogė šalia Novofedorivkos įkurtam kariniam aerodromui nėra, faktas, jog ukrainiečių artilerija pasiekia visa Chersono sritį, įskaitant Krymą rodo, kad driskiams saugios vietos ten nebėra. Tą įrodo ir vakar dieną sunaikinti į Rusijos sandėliai Geničeske, kuris yra prie pat administracinės sienos su Krymu.

Maskva, baimindamasi Kyjivo atakų, įsakė Belgorodo srityje dislokuotai Vakarų karinės apygardos 6-osios armijos dviejų dalinių vadovybei atitraukti karines lauko stovyklas nuo sienos.

Prieš kelias dienas Ukrainos oro gynyba numušė visas keturias iš Juodosios jūros rusų paleistas sparnuotąsias raketas. Kai ukrainiečiai visiškai išlygins Rusijos artilerijos persvarą fronte ir pradės dominuoti ore, Kremliui ši „specialioji operacija“, be visuotinės ordosnukių mobilizacijos, taps neįgyvendinama.

Šią naktį Rusija paleido 80 raketų į gyvenamuosius Nikopolio rajonus ir nužudė 11 žmonių bei 13 sužeidė. Margance apgadinta daugiau kaip 20 daugiaaukščių pastatų, miesto administracinis centras, kultūros centras, nakvynės namai, dvi mokyklos, miesto tarybos ir kiti pastatai, nutrauktos elektros perdavimo linijos.

Charkivo rajone, Bajako-Husarivkos kryptimi tęsiasi mūšiai.

Slovjansko, Kramatorsko, Bachmuto kryptimis okupantai tęsia apšaudymą artilerijos ugnimi.

Driskiai mėgina atnaujinti puolimą Donecko – Peskų kryptimi, kovos tęsiasi.

Ukrainos Pietų operacinė vadovybė praneša, kad sunaikintas priešo šaudmenų sandėlis, vadavietė ir stebėjimo postas, 35 rusų kariai ir karininkai.

Iš viso surengti 7 oro antskrydžiai, smogta penkioms priešo gyvosios jėgos, ginklų ir įrangos grupėms bei įtvirtinimams netoli Chersono.

Okupantai paleido penkias sparnuotąsias raketas “oras-oras” į Ukrainos karinių oro pajėgų orlaivius. Ukrainiečių aviacija nuostolių nepatyrė.

Locked N’ Loaded

1. Šiaurinis Donbaso flangas.
• Charkiv. Kontaktinė linija stabili, tęsiasi lokalūs susidūrimai. Dirba abiejų pusių žvalgai ir artileristai.

• Izyum. Po vakarykštės atakos Krasnopillia – Dolyna – Bohorodychne ruože tradicinė pauzė, nors lokalūs susidūrimai ir apšaudymai tęsiasi.

• Syversk. Ukrainiečiai atmušė orkų bandymą judėti link Ivano – Darivka ir Spirne, vyrauja pozicinės kautynės ir apšaudymai.

• Bakhmut.
a) Soledar ruožas. Permainingos kautynės prie Pokrovkse, situacija nėra aiški. Tačiau jei agresorius dar neįsiveržė į ukrainiečių gynybos gilumą, labiau tikėtina, kad gynėjai dar laiko šį ruožą. Taip pat ir orkų propagandistų kanaluose nėra euforijos, o tai tik patvirtina aukščiau išsakytą prielaidą. Kita vertus, agresorius pasiekė rytines Bakhmut prieigas, vyksta sunkūs mūšiai. Kol kas apie miesto šturmą sunku kalbėti, kadangi čia agresoriaus placdarmas yra per siauras, flangai pažeidžiami. Tikėtina, pirmiausia rusai bandys išplėsti placdarmą, blokuoti miestą, o tik tada šturmuoti (tai matėme Severodenetsk ir Lysychansk). Tuo pačiu rusai ir toliau bando atakuoti link Yakovlivka, perspektyvoje tikėdamiesi sugriauti ukrainiečių grupuočių Bakhmut ir Syversk sąveiką. Be rezultatų.

b) Svitlodarsk ruožas. Ir toliau karščiausia Vershyna – Zaitseve. Vis mažiau pranešimų apie apšaudymus ir mūšius kitose ruožo vietose. Tai susiję ir su senkančiais agresoriaus šaudmenų resursais, jam vis sunkiau susikurti persvarą ugnimi. Agresoriui Zaitseve svarbus ne tik kaip pirmas svarbus žingsnis blokuojant piečiau esančią ukrainiečių grupuotę (Kodema – Travneve – Gladosove), bet ir pasiekiant Bakhmut iš pietų. Ukrainiečiai ginasi, neatmestina, kad jie paliks Kodema – Travneve – Gladosove ir pereis į patogesnį gynybos ruožą už upės Bakhmutovka (taip sustiprindami Bakhmuto miesto gynybą).

2. Centras. Sunkūs mūšiai tęsiasi, karščiausi taškai tie patys – šiaurė ir pietūs nuo Avdiivka, Pisky, Krasnohorivka, Mariinka. Tiesa, panašiai kaip Svitlodarsk ruože matosi pajėgų ir veiksmų koncentracija link pietinės Avdiivka dalies ir Pisky. Priežastis ne tik vis sunkiau susikuriama persvara ugnimi, bet ir ženklus pėstininkų trūkumas. Reikia suprasti, kad šį „grandiozinį puolimą“ pradėjo apie 5 – 7 „separų“ BTG, jos visiškai įstrigusios pirmoje ukrainiečių gynybos linijoje, o rotacijos ir/ar papildymo galimybės labai ribotos. Rusų reguliarūs vienetai perdislokuoti į pietus, o DNR/LNR mobilizuotieji mobilizuotis neskuba. Tie, kurie visgi mobilizuojami, į mūšį metami kaip malkos į ugnį.

3. Zaporizhia. Tęsiasi lokalūs susidūrimai Vuhledar ruože, intensyviai dirba abiejų pusių artilerija.

4. Pietūs.
• Orkų grupuotės dešiniajame Dniepro krante tiekimas per Antonovo tiltą nevyksta, agresorius krapšto galvą galvodamas kaip tiltą pataisyti. Tuo pačiu didelis kabūm Militopolyje, tikėtina smūgiuota rusų karinei bazei. Jei jūs pakėlę antakius norite pasakyti, kad HIMARS‘ai iki Melitopol neneša (atstumas iki Ukrainos kontroliuojamos teritorijos viršija 100 km), tai ką pasakysite į tai – į orą teleportavosi šaudmenų sandėliai Novooaleksiivka ir Henichesk, t.y. apie 150 km nuo kontaktinės linijos. Mažai? Novofedorivka karinis oro uostas nuo kontaktinės linijos daugiau nei 200 km – kabūm.

Eilė galingų sprogimų, juodi dūmai. Ir vėl kyla mintys įvairios, kad ukrainiečiai jau gavo didesnės galios ir ilgesnio šaudymo nuotolio raketas. Tuo pačiu norime priminti, kad Novooaleksiivka ir Henichesk – tai gyvenvietės šiauriniame Krymo pakraštyje, sąsmaukoje („bottle neck“), o Novofedorivka – pajūrio miestelis pačiame Kryme, apie 40 km nuo Simferopolio.

Iki tol agresorius nevaržomai iš Krymo veždavo pajėgas ir logistiką link kontaktinės linijos. Dabar ukrainiečiai pajėgūs atakuoti agresoriaus logistiką ne tik labai giliai priešo kontroliuojamoje teritorijoje (tokius smūgius matėme praeitą savaitę). Dabar smūgiuojama orkams labai pažeidžiamoje vietoje, neišleidžiant pajėgų ir tiekimo iš Krymo. Smūgiuojama taikiniams (a) pusiasalyje (Novofedorivka,), arba (b) „bottle neck“ (Novooaleksiivka ir Henichesk), kur tėra keli keliai ir jo judėjimo maršrutus lengviau susekti. Jei smogta raketomis, tai daug pasako apie „net analogov“ rusų oro gynybą ir A2/AD. Jaučia mūsų širdis – tai dar ne pabaiga. Orkai turbūt paslapčia ilgisi laikų, kai didžiausias jų galvos skausmas buvo Chornobaivka. Neabejotina, orkai keršys.

• Iki šiol neaiškūs vakarykščio mūšio prie Snihurivka rezultatai. Agresorius keliomis desantininkų BTG puolė vakarų link, ukrainiečiai šioms agresoriaus pajėgoms smogė aviacija. Ar tai privertė agresorių atsisakyti savo planų ir atsitraukti, kol kas patikimos informacijos neturime.

• Taip pat fiksuotos agresoriaus lokalios atakos aplink kelią Cherson – Mykolaiv ir Lozove – Andriivka – Bilohirka ruože. Dar sunku teigti, ar tai jau žadėtas agresoriaus puolimas, tačiau lyginant su praeita savaite orkų manevriniai vienetai veikia gerokai aktyviau. Mažai tikėtina, kad trumpuoju laikotarpiu (savaitė ar dvi) aukščiau minėti smūgiai Kryme ir Melitopolyje turės tiesioginę įtaką situacijai kontaktinėje linijoje.

Resursų kuriam laikui agresoriui užteks. Tačiau vėliau kartu su orkų problemomis užtikrinti tiekimą į dešinįjį Dniepro krantą, šie smūgiai (ypač jei jie kartosis) gali turėti operacinį efektą. Pvz. rusai bus priversti atsisakyti puolimo Cherson ir/ar Zaporizhia ir pereiti į gynybą.

*****

Ukrainiečių kariai gynyboje; šaltinis unian.net

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Vakar Rusija antrą kartą iš eilės apšaudė Zaporižės atominę elektrinę, apgadino tris radiacijos jutiklius ir sužeidė elektrinės darbuotoją. Šis išpuolis dar labiau padidino radiacinės katastrofos riziką. Branduolinių reaktorių sprogimo pavojus įvardintas kaip artėjimas prie “atsitiktinio” branduolinio karo.

Iki šiol buvo manoma, kad Rusija užgrobė Zaporižės atominę elektrinę siekdama aprūpinti elektra okupuotas rytines Ukrainos dalis.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad TATENA ir JT privalo griežtai pareikalauti, kad Rusija pasitrauktų iš atominės elektrinės ir perduotų ją specialios komisijos kontrolei. Zelenskis apkaltino Rusiją naudojant Zaporižės AE teroro aktams Europoje vykdyti ir vakar aptarė padėtį elektrinėje su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Šarliu Mišeliu.

Po Rusijos įvykdyto Zaporižės atominės elektrinės apšaudymo TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi pareiškė esąs “labai susirūpinęs dėl vakarykščio didžiausios Europos atominės elektrinės apšaudymo”. Tuo tarpu Zaporižės srities gubernatorius Aleksandras Staruchas pareiškė, kad “susirūpinimo nepakanka” ir pareikalavo, kad TATENA imtųsi atsakomybės dėl atominės elektrinės. “Į susidariusią situaciją reikia reaguoti iš tikrųjų, o ne reikšti susirūpinimą tarptautinių organizacijų, kurios yra už tai atsakingos, vardu”.

Trys radiacijos stebėjimo jutikliai, esantys gamykloje, po sprogimų sugadinti, todėl neįmanoma laiku nustatyti blogėjančios radiacinės situacijos.

Rusų okupantai savo ruožtu į Zaporižės atominės elektrinės teritoriją atgabeno papildomų ginklų ir sprogmenų. Okupuotame Enerhodare dėl padėties AE tvyro panika.

JAV senatoriai ragina Joe Bideno administraciją paskelbti Rusiją valstybe – terorizmo rėmėja. Demokratų senatorius Richard Blumenthal ir respublikonų senatorius Lindsey Graham pareiškė, kad Kongresas priims įstatymo projektą, “nepriklausomai nuo to, ar jis sulauks prezidento Džo Bideno paramos”. Baltieji rūmai raginami didinti spaudimą Kremliui.

Šiuo metu yra keturios šalys, kurias JAV yra paskelbusios terorizmo rėmėjomis: Šėkorėją, Iraną, Kubą ir Siriją.

Kiek dar ilgai Vakarų valstybių vadovai spaus ranką ir derėsis su teroristais bei karo nusikaltėliais? Su didžiuliu apgailestavimu turime konstatuoti, kad šiuo atveju, į karą būtina atsakyti karinėmis priemonėmis. Ir tai yra ne karo kurstymas, o vienintelis išsigelbėjimas. Deja.

Kai kuriuose žiniasklaidos pranešimuose spekuliuojama, kad į Rusijos ir Ukrainos frontą gali atvykti 100 000 Šėkorėjos karių. Logistiniu požiūriu atgabenti juos į Ukrainą nebūtų sudėtinga, nes Rusiją ir KLDR jungia geležinkelis. Dešimt dienų ir gauja alkanų korėjiečių fronte.

Argumentuojama, kad toks būtų politinis Kinijos atsakas į Pelosi vizitą Taivane. Kadangi JAV remia Ukrainą, Kinija gali imti organizuoti paramą Rusijai, formaliai nesikišdama į karo veiksmus. Šėkorėja yra visiškai priklausoma nuo Kinijos, bet koks Pekino nurodymas bus aklai vykdomas.

Mes manome, kad šis „banzai“ iš Tolimųjų Rytų, yra greičiau propagandinio pobūdžio, siekiant pagąsdinti Vakarus ir priminti, kad Kremlius ir Pekinas dar turi tokį sąjungininką kaip Kim Jong Unas.

Ukrainos vyriausiojo karo nusikaltimų prokuroro teigimu, šiuo metu tiriama apie 26 tūkstančius Rusijos karo nusikaltimų, 135 asmenims pareikšti kaltinimai, 15 sulaikyta.

Švedija prisijungs prie Didžiosios Britanijos apmokymo programos ukrainiečių kariams.

Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad Rusija uždarė Patreon platformą.

Pranešama, kad Rusija visiškai nutraukia gamtinių dujų tiekimą Europai. Jei Rusijos dujų srautai visiškai nutrūks, dujų kainos dar labiau šoktels. Tačiau “Nord Stream 1” nėra vienintelis dujotiekis, kuriuo į Europą teka dujos.

Dujų telkiniai Azerbaidžane, Šiaurės jūroje ir Šiaurės Afrikoje yra alternatyvūs energijos gavybos ir tiekimo šaltiniai.

Daugelis Europos šalių taip pat importuoja suskystintas gamtines dujas laivais, o JAV šiuo metu laivais siunčia daugiau suskystintų dujų nei Rusija vamzdynais.

Marija Zacharova pakukavo, kad Latvijos saugumo tarnyba apklausė Rusijos kanalo “Dožd” darbuotojus. Pokalbiai su kai kuriais žurnalistais esą truko 5-6 valandas. Po susitikimų su latvių saugumiečiais esą pasirašyti bendradarbiavimo dokumentai. Zacharova retoriškai klausia, kaip dažnai „Dožd“ darbuotojai dirbdami Maskvoje, užsukdavo pasikalbėti su FSB, SVR ir Vidaus reikalų ministerija ir ar pasirašydavo bendradarbiavimo dokumentus? „Žinoma, galiu už juos atsakyti. Bet juk patarinėti nedera“, – vynioja uodegą lapė.

Šis Putino propagandistės pranešimas – priminimas visiems Rusijos žurnalistams, dirbantiems ne Rusijos teritorijoje, kad jie turi vykdyti užduotis, kurias aptarė su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, nes pasirašė bendradarbiavimo dokumentus su FSB ir SVR. Būtent dėl to mes labai rezervuotai žiūrime į „demokratinę Rusijos žiniasklaidą“ ir esame tikri, jog kai kurie žurnalistai tęsia bendradarbiavimą su Maskva ir vykdo Kremliaus užduotis.

Be esminių pakitimų.
Teroristinė Rusija toliau šokdina pasaulį, mojuodama branduoline kuoka. Kremliaus ir Kyjivo dėmesys koncentruojamas Ukrainos pietuose. Rusija kaip jėgos daugiklį pasitelkė Zaporižės AE.

Rusijos pajėgos suintensyvino puolimą į šiaurę ir šiaurės vakarus nuo Donecko.

Driskiai ir vėl atakavo ukrainiečių pozicijas prie Peski ir Avdijivkos.

Antrą kartą iš eilės gradais apšaudytas Nikopolio rajonas.

Pranešama apie sprogimų garsus Zaporižės atominės elektrinės teritorijoje Enerhodare. Gaisras Zaporižės AE kilo dėl trumpojo jungimo pastotėje. Ugniagesiai gaisrą užgesino.

Charkivo srityje okupantas pliekė iš patrankų ir raketinės artilerijos sistemų palei visą fronto liniją. Apšaudyta civilinė infrastruktūra keliolikoje gyvenviečių.

Slovjansko ir Kramatorsko kryptimis driskiai sėjo mirtį iš tankų, pabūklų ir raketinės artilerijos bei vykdė oro antskrydžius netoli Zalymano.
Apšaudyta Bachmuto karinė ir civilinė infrastruktūra.

Mykolajivo srityje suduoti 3 raketų smūgiai: iš Su-35 į Voznesensko rajoną paleistos 2 raketos Kh-59, o pats miestas apšaudytas iš MLRS “Smerč“.

Šią naktį Ukrainos kariai atakavo logistiškai itin svarbius Antonovskio ir Kachovkos tiltus. Smūgiai taikinius pasiekė. Ukrainos kariai sunaikino kelias priešo amunicijos bazes pietuose.

Laukiame pranešimų apie smūgius į Kerčės tiltą.

*****

Locked N’ Loaded

Donbaso kryptis
Šiaurinis flangas

Charkiv. Tęsiasi kova parteryje (žvalgyba, artilerija, lokalios atakos). Karo nusikaltėlis I. Girkin anonsuoja, kad šiame sektoriuje agresorius gali pradėti aktyvius puolamuosius veiksmus, neva orkai tam kurį laiką ruošėsi, t.y. kaupė pajėgas, resursus. Bent jau mes didesnio orkų pajėgų rotavimo ir papildymo šiame sektoriuje nefiksavome. Ar nėra tai tik būdas gandais sudrumsti vandenį ir skatinti Charkiv apylinkių gyventojus užbombarduoti klausimais bei reikalavimais Ukrainos sprendimo priėmėjus? Stebėsime situaciją.

Izyum
Pasirodė pranešimai apie ukrainiečių sėkmingas kontratakas. Apie sėkmę prie Dmytrivka jau minėjome užvakar, ten ukrainiečiams pavyko įsitvirtinti. Šiandien pasiekė informacija, kad ukrainiečiai sėkmingai kontratakavo Dovhenke – Mazanivka (vakarinė Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruožo dalis). Dovhenke apylinkės buvo tapusios agresoriaus mūšio rikiuotės formavimo vieta, t.y. vieta, kur orkai galutiniai suformuodavo puolimui tinkamas kovines rikiuotes ir judėdavo link kontaktinės linijos iškart pereinant į puolimą. Kas liečia Mazanivka, tai nesame tikri ar formuluotė „išlaisvino gyvenvietę“ čia labai tinkama, kadangi šią vietovę iš esmės visą laiką pajėgomis ir/ar ugnimi kontroliavo ukrainiečiai. Jie neleisdavo orkų pajėgoms kirsti šios gyvenvietės ir apeiti viso ruožo iš vakarų su perspektyva smūgiuoti į gilumą ir užnugarį. Mazanivka atveju labiau tikėtina, kad pasikartojo Dmytrivka scenarijus – ukrainiečiai užėjo į „no mans land“ ir nustūmė agresorių tolyn. Tokiu būdu trumpėja ne tik kontaktinė linija, bet ir agresoriaus placdarmas pulti. Nedrąsiai galima tikėtis, kad tai dar ne pabaiga. To baiminasi ir orkai, todėl iš visų vamzdžių apšaudę prarastas teritorijas (standartinė procedūra iškviesti netiesioginę ugnį į pozicijas, kurių netekai), jie pabandė atitraukti ukrainiečių dėmesį/pajėgas ir atakavo prie Bohorodychne. Tradiciškai gavo į straublį.

Dėl prastėjančios situacijos Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruože, agresorius intensyvina savo veiksmus Husarivka apylinkėse. Ukrainiečiai atakas atmušė, tačiau puolimo veiksmai dažnėja ir intensyvėja. Į šią problemą buvome atkreipę jūsų dėmesį ir anksčiau. Neatmestina, kad neturėdamas galimybės sėkmingai kautis Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruože, agresorius svorio centrą pabandys perkelti šiauriau, į Husarivka ruožą, taip siekdamas priversti ukrainiečius pakeisti savo planus į tai reaguojant.

Syversk. Be pakitimų.

Bakhmut:
Soledar ruožas. Jei pažiūrėti, kokiomis kryptimis agresorius atakuoja, galima būtų daryti prielaidą, kad jo veiksmuose itin daug desperacijos. Pvz.: nuo Pokrovs‘ke atakuojama tai Bakhmut (vakarai), tai Soledar (šiaurė), tai Yakovlivka (šiaurės rytai) link. Ir šie viražai keičiasi kasdien, arba net į dieną kelis kartus. Rezultatų pasiekti nepavyksta, tad ir blaškosi kaip žiurkė narve. Tiesa, nuo Klynove orkams pavyko pasistūmėti, pasirodė pranešimų apie mūšius Bakhmut prieigose. Ar tai tik žvalgyba mūšiu (tai matėme ir anksčiau), ar jau prasideda mūšis dėl Bakhmut dar sunku pasakyti.

Svitlodarsk ruože tęsiasi sunkios kautynės prie Zaitseve (šalia Vershyna) ir Kodema. Čia besiginančios ukrainiečių grupuotės orkams į maišą užsiųti kol kas nepavyksta.

Centras. Nors agresorius savo telegram kanaluose jau „išlaisvino“ Pisky, tačiau realybėje mūšis čia tęsiasi. Sunkūs susidūrimai Avidiivka įtvirtintame gynybos rajone, agresorius pasiekė miesto pietines prieigas. Kol kas apsupimu ar tuo labiau ukrainiečių atsitraukimu nekvepia, tačiau jei gynėjai pietuose prarastų Vodyane, o šiaurėje Stepove, tuomet galima laukti įvairių variantų.

Zaporizhia
Didelis abiejų pusių netiesioginės ugnies aktyvumas. Tuo pačiu Berdyansk mieste partizanai pakėlė į orą orkų „policijos“ pastatą.

Viešoje erdvėje imama nebe taip vienareikšmiškai kalbėti apie būsimą agresoriaus puolimą. Šalia Chersono, vis dažniau girdima versija, kad ir Zaporizhia yra visai realus eskalacijos variantas. Reiškiasi, mes dar nesame tokie beviltiški, pabandę suabejoti Cherson variantu. Matysime kas bus toliau.

Pietų kryptis
Tęsiasi susidūrimai į pietus nuo Davidiv Brid, t.y. ukrainiečiai bando plėsti savo placdarmą, orkai ginasi, pereina į kontratakas. Kituose ruožuose (ypač aplink kelią Cherson – Mykolaiv) taip pat vyksta lokalūs susidūrimai.

Ukrainiečių žvalgai ir artileristai padarė taikinių update‘ą ir vėl ėmėsi darbo. Atakuotas Antonovo tiltas, Chornobaivka, agresoriaus šaudmenų ir degalų sandėliai. Agresorius su artilerija ir raketomis atakuoja kontaktinėje linijoje esančias ukrainiečių pozicijas, jų infrastruktūrą gynybos gilumoje ir terorizuoja Mykolaiv ir Nikopol gyventojus.

Arestovičius pranešė apie suaktyvėjusias ukrainiečių oro pajėgas. Teigiama, kad šturmo aviacija veikė kaip niekad gausiai (8-10 lėktuvų), atakuota kontaktinė linija ir agresoriaus gynybos giluma. Šį kartą su juo sutinkame visu 100 proc. – kaip tokiomis sąlygomis Rusijos pajėgos dar rengiasi kažkur pulti, yra sunkiai suvokiama.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Panašu, jog pasaulio dėmesys iš Taivano ir Kinijos greitai vėl persikels į Ukrainą. Ten driskiai kelia pavojų Zaporižės elektrinei. Vakar teroristai antrą kartą apšaudė Zaporižės atominę elektrinę iš raketų MLRS. Trys raketų smūgiai užfiksuoti prie pat elektrinės teritorijos, netoli vieno iš energijos blokų, kuriame yra branduolinis reaktorius.

Barbarai apgadino azoto ir deguonies gamyklą bei pagalbinį pastatą. Kilo vandenilio nuotėkio ir radioaktyviųjų medžiagų pasklidimo pavojus. Pranešama, jog prieš apšaudymą “Rosatom” atstovai skubiai paliko gamyklą. Teroristų vietininkai greičiausiai žinojo, jog atominė elektrinė bus apšaudyta.

Beveik visame Energodare dingo elektra. Ukrainos užsienio reikalų ministerija ragina tarptautinę bendruomenę priversti Rusiją pasitraukti iš Zaporižės atominės elektrinės ir grąžinti ją Ukrainai. Branduoliniai „žaidimai“ prasidėjo po to, kai Putinas pareiškė, jog Rusija neketina panaudoti branduolinių ginklų Ukrainoje. Smūgio į veikiantį reaktorių padariniai prilygsta branduolinės bombos sprogimui.

Kol Kremliaus šarikovai toliau terorizuoja pasaulį branduolinio sprogimo grėsme, civilizuotas pasaulis bejėgiškai stebi ir spėlioja, išlėks į orą atominiai reaktoriai, ar ne. Niekada negalvojome, kad taip galėtume taip sakyti, tačiau nežinia, kas geriau – sąlyginis saugumas ar branduolinis sprogimas, kuris pagaliau (tikėkimės) pažadintų smerkiančiuosius, besipiktinančiuosius ir apgailestaujančiuosius.

Pentagonas paskelbė, kad pasisako už visišką visų branduolinių ginklų panaikinimą pasaulyje. Tačiau nusiginklavimui trukdo Rusija, Kinija ir Šėkorėja. Pastaroji numato naujus branduolinius bandymus, tuo tarpu Kinija savo branduolinius pajėgumus didina 3-4 kartus.

Kinija paskelbė atsakomąsias priemones dėl JAV Atstovų Rūmų Nancy Pelosi vizito Taivane. Planuojama atšaukti Kinijos ir JAV gynybos vadovų telefoninius pokalbius ir susitikimus. Kinijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad sustabdys derybas dėl klimato kaitos.

Kinijos komunistų partijos vadai galėtų užmesti akį ir į laisvą Vakarų žiniasklaidą, kuri padėtų susivokti, kad visos klimato kaitos klausimai atidedami iki Putino Rusijos žlugimo. Europoje vėl rūks iškastinės anglies ir kito kietojo kuro dūmai, o ežerų ir upių vanduo šaldys branduolinius reaktorius. Kinija, atjungusi savo šalies internetą nuo išorinio pasaulio, sunkiai orientuojasi, kas tame išoriniame pasaulyje dedasi.

Vakar Vladimiras Putinas ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas Sočyje pliurpė net keturias valandas. Diktatoriai sutarė, kad Turkija už dalinį dujų tiekimą Rusijai mokės rubliais. Šiltai pabendravę, draugeliai nusprendė, kad kitas Rusijos ir Turkijos aukščiausio lygio susitikimas vyks Turkijoje.

Vakarų tyla, NATO šalių tolerancija, greičiausiai reiškia, kad Erdoganui patikėtas vaidmuo spręsti maisto krizės klausimą. Abu „vladykos“ turi ne tik panašumų, bet ir asmeninių interesų, tačiau kaip jau su tais diktatoriais būna, jų draugystė slepia peilius už nugaros. Ankara už susitarimus su Maskva, ne tik tiesiogiai uždirbs iš grūdų gabenimo, bet ir Vakarai užsimerks į Sirijos kurdų žudynes ir pamirš JAV taikomas Turkijai sankcijas. Tokia „stabilumo“ pasaulyje ir maisto krizės sprendimo kaina. Realpolitic.

Ukraina padidino derliaus prognozę ir tikisi surinkti 65-67 mln. tonų grūdų. Planuojama eksportuoti apie 50 mln. tonų grūdų arba perdirbtų produktų, tokių kaip miltai ir aliejus. Grūdų gabenimas per Juodąją jūrą pamažu įsibėgėja.

Jungtinės Valstijos įspėja, kad dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 40 mln. žmonių patirs maisto trūkumą. Perspėjama, jog Afrikos šalys, kurios, apeidamos sankcijas, prekiaus su Rusija, pačios susilauks sankcijų.

Latvija sustabdė nacionalinių ir Šengeno vizų išdavimą Rusijos piliečiams. Vienintelė išimtis – artimo giminaičio laidotuves Latvijoje. Estija anksčiau paskelbė, kad nebeišduos trumpalaikių vizų ir leidimų studijuoti Rusijos ir Baltarusijos piliečiams.

Lietuva, priešingai, dar visai neseniai ketino geraširdiškai ir geranoriškai priimti visus atvykėlius iš Rusijos.

Italija ir Ukraina pasirašė 200 mln. eurų paskolos sutartį su nulinėmis palūkanomis, skirtą Ukrainos mokytojų atlyginimams finansuoti.

JAV rengia didžiausią ginklų paketą Ukrainai, kurio vertė milijardas dolerių.

Buvęs Ukrainos Gynybos ministerijos GUR vadovo pavaduotojas įtariamas valstybės išdavimu. Rusijos specialiųjų tarnybų nurodymu jis siuntė joms informaciją iš Gynybos ministerijos, Vyriausiosios žvalgybos valdybos, Nacionalinės sausumos pajėgų akademijos ir kitų institucijų. Sulaikymo metu, šių metų vasario mėnesį, įtariamasis mėgino nušauti SBU pareigūnus. Tokie veikėjai turėjo užtikrinti, kad Kremliaus „specialioji operacija“ Ukrainoje vyktų sklandžiai.

Lietuvoje tokio pat lygio „dugne sėdintys“ Maskvos agentai kelia kur kas didesnį pavojų, nei aktyviai veikiantys visokio plauko rėksniai ir dainorėliai.

Ukrainos ir Rusijos pajėgų telkimas šalies pietuose rodo, kad netrukus pagrindiniai mūšiai gali persikelti būtent čia. Ukraina dės visas pastangas išvaduoti Chersoną, o driskiai veršis į Mykolajivą, svajodami apie galimybes užimti Krivyj Rihą, ir, galbūt, Odesą. Kituose fronto ruožuose, greičiausiai, bus mėginama įsikasti ir gintis pliekiant iš artilerijos.

Rusijos teroristai tęsė oro ir raketų smūgius prieš karinius ir civilinius objektus.

Charkivo, Slovjansko, Bachmuto, Avdijvkos, Zaporižės srityse. Puolimas Avdijivkos kryptimi baigėsi nesėkme.

Mėginama ir toliau veržtis link Bachmuto, čia rusai naudoja ne tik artileriją, bet ir puolamąją aviaciją.

Ukrainos kariuomenė šalies pietuose likvidavo 79 okupantus, sunaikino 4 tankus T-72, 2 savaeiges haubicas Msta-S, radiolokacines stotis, valdymo bei kontrolės automobilį, 10 šarvuočių, 11 kitų transporto priemonių. Sugriautos 2 76-osios oro desanto divizijos ir 49-osios armijos vadavietės, valdymo bei kontrolės postai. Čiornobajivkoje apgadinta priešo bataliono taktinės grupės vadavietė Bruskinske ir ginklų bei įrangos stovėjimo vieta Oleškiuose. Beryslavo ir Chersono rajonuose sudeginti 6 amunicijos sandėliai.

Ukrainos aviacija surengė masinį antskrydį Chersono srityje. Vienu metu priešą atakavo iki 10 karo lėktuvų.

Vakar Rusijos teroristai itin intensyviai griovė Mykolajivo miestą. Raketos krito į uostą ir gyvenamuosius kvartalus. Sugriauta ir apgadinta didžiulė teritorija: privatūs namai, daugiaaukščiai pastatai, daug kur liepsnoja gaisrai. Daug sužeistųjų, yra žuvusiųjų. Mykolajive aktyviai veikia kolaborantai, kurie teikia duomenis rusams apie strateginius objektus mieste.

Ukrainos kariuomenė likvidavo kelietą rusų S-300 paleidimo įrenginių, vykdžiusių Mykolajivo apšaudymus.

******

Egidijus Repečkys

„Brangus Drauge!“, kreipėsi į Turkijos prezidentą R.T. Erdoganą V. Putinas.

Pasidžiaugė tokiais bendrais projektais kaip branduolinės elektrinės statyba, dujotiekiu „TurkStream“. Pasirodo, prieš prezidentų susitikimą Turkijoje lankėsi didelė Rusijos valdininkų delegacija, kuri suderino įvairius klausimus. Dar Putinas padėkojo asmeniškai Erdoganui už tai, kad šis kartu su Ukrainos grūdų gabenimu atvėrė kelius ir rusiškų maisto produktų bei trąšų eksportui.

Neskubėkite piktintis, nes iš tiesų jokios didelės meilės tarp Erdogano ir Putino bei tarp Turkijos ir Rusijos nėra. Yra seniau pradėti abipusiai naudingi ekonominiai projektai, kurių išmesti į šiukšlių dėžę turkai negalėtų ir labai norėdami. Iš kitos pusės, „TurkStream“ dujomis stabiliai aprūpina ir dalį Europos, čia nėra jokių turbinų gedimų, jokių planinių ar neplaninių remontų. Dujos ne tik duoda pelną Rusijai, jos reikalingos ir Europos ekonomikai.

Tuo pačiu Ukrainoje rusų tankus, dažniausiai kartu su tankistais, degina turkiški Bayraktarai, tiesiogiai susiję su Brangaus Draugo Erdogano šeima. Bayraktar šiuos bepiločius Ukrainai netgi dovanoja, kaip nutiko įžymiosios Lietuvos akcijos atveju. Suprantama, kad Putinui nerūpi degantys tankistai, jis nejaučia jų ir jų artimųjų skausmo, tokia carų privilegija. Bet tankų tai gaila, nes fronte jų gali imti ir pritrūkti. Iš kitos pusės negaila, po karo vėl prigamins, tuo pačiu ir pasivogdami dalį gamybos lėšų.

Dar blogiau su Sirija. Čia Brangus Draugas neketina dairytis į Kremliaus nupieštas ribas ir elgiasi taip, kaip jam nori. Dėl Sirijos susitarti ir vėl nepavyko. Na, kaip ir susitarė, bet abu supranta, kad šakėm ant vandens. Turkija tokių žodinių pokalbių susitarimų laikysis tik iki tol, kol jai tai bus naudinga. Gal iki rytojaus, o gal kokia diena ilgiau.

Prajuokino Putino pasakymas, kad prekybos su Turkija apimtys šiemet padidėjo du kartus. Nuo sausio iki gegužės. O paskui ėmė veikti sankcijos ir prekybos apimtys susitraukė. Putinas galėtų pasakyti kiek, ministerijos paskaičiavo. Bet skaičiai netiktų tokiam gražiam pokalbiui su Brangiu Draugu.

Panašu, kad ir derybos dėl paliaubų su Ukraina gali vykti tik per Turkiją. Ir vyksta, nors šiandien abi pusės niekaip negali susikalbėti – Putinas neturi kur trauktis, o ukrainiečiai ir neketina jam tai leisti.

Nors fronte ir nieko naujo, nors šioks toks aktyvumas matosi. Rusai toliau puola Donbase, Bachmuto ir Avdijivkos kryptimi. Toliau intensyviai apšaudomi artilerija ir raketomis Ukrainos miestai. Puolimas prie Chersono, kuris, pasak ukrainiečių, vyksta lėtai, bet užtikrintai (vakar tie patys ukrainiečiai sakė, kad jau tuoj tuoj prie Chersono mėgins pulti rusai). Nesakau, kad padėtis beviltiška, tiesiog abi pusės ruošiasi, ir gali būti, kad Rusija pasiruoš pirma. Tai nėra labai blogai, nes ukrainiečiams būtų palanku išsekinti puolančius rusus, perimti iniciatyvą ir tada pereiti į didesnį kontrpuolimą, kai Kremlius po ranka nebeturės rezervų, iššvaistytų puolime.

Baltarusijos gynybos ministerija žada, kad kitą savaitę sužinosime kažką „daug naujo“ apie Baltarusijos karinę politiką, geopolitinę padėtį, santykius su kaimynais ir tolimesnių įvykių prognozes. Jau įdomu, laukiu. Kaip ir anksčiau, nemanau, kad tai apie stojimą į karą, greičiausiai kažkoks baltarusiško stiliaus propagandinis kratinys.

Tuo labiau, kad O. Ždanovas sako, jog Baltarusijos armija atiduoda dar didelį kiekį savo šaudmenų atsargų Rusijai, ir kad visa armija išeina nuiminėti derlių, kaip kiekvienais metais.

Ryte pasirodė nepatikrinta informacija (gana patikimam šaltinyje) apie tai, kad lyg tai Ukrainos raketa kliudė dar vieną Rusijos karo laivą Juodojoje jūroje, bet jokio patvirtinimo taip ir nesulaukiau. O gaila.

Ukrainos prezidentas priėmė sprendimą konfiskuoti 903 objektus Ukrainos teritorijoje, priklausančius Rusijai. Seniai laikas, nors jie ir nepadengs toks žalos, kurią ukrainiečių tautai padarė agresija.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Didžiosios Britanijos saugumo pareigūnai įspėja, kad didėja branduolinio karo pavojus. Jis esą ateinantį dešimtmetį bus didesnis, nei Šaltojo karo laikotarpiu. Taip yra dėl to, kad su Rusija yra mažiau atvirų derybų kanalų, kokie buvo su sovietų sąjunga. Pažymima, jog Rusijos – Ukrainos karas yra ne lokalus konfliktas, o kur kas gilesnių geopolitinių prieštaravimų pasekmė. Todėl JK remia JAV ir Kinijos dialogą, kuris mažina branduolinę įtampą tarp pasaulio supergalių. Joe Bidenas kalbėjosi su Xi Jingpingu praėjusią savaitę, tačiau pokalbis numatytas ir šią savaitę, nepaisant konflikto dėl Taivano.

Kai kurie JAV politologai kritikuoja Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitą į Taivaną, teigdami, kad tai kelia įtampą tarp JAV ir Kinijos bei kenkia Ukrainai.

Žinoma, galima smerkti arba palaikyti Nancy Pelosi ryžtą ir jos siekį išreikšti paramą Taivanui, tačiau siūlytume į problemą žvelgti plačiau, giliau, geopolitinės perspektyvos rėmuose. Jei JAV Atstovų Rūmų pirmininkės vizitas į Taivaną dar labiau paskatins Rusijos agresiją, o keršydama JAV, Kinija parems Rusiją – tai klaidingas žingsnis. Tačiau mes tikime, kad dėdė Semas gudrauja ir politiškai laviruoja, Kinijos atžvilgiu naudodamas meduolio ir bizūno principą.

Kinų komunistai elgiasi lygiai taip pat, kaip Kremliaus barbarai, diplomatiją paversdami raketų kalba. Raketos, paleistos į vandenis netoli Taivano šiaurės rytų ir pietvakarių yra „kaina, kurią Taivanas sumoka už Nancy Pelosi vizitą“. Tačiau Taivano „blokada“ ir karinės pratybos yra menkesnės, nei jas išpūtė Kinijos žiniasklaida, o jėgos demonstravimas vyksta po to, kai Pelosi išvyko į Pietų Korėją.

Kinija santykiuose su priešininkais naudoja ekonominius svertus, kaip tą darė Australijos ar Lietuvos atžvilgiu, ir jau uždraudė Taivano maisto produktų importą bei sustabdė smėlio eksportą į šią salą. Tačiau Taivanas netrukus sulauks paramos iš JAV 52 mlrd. dolerių investicijų pavidalu.

Bet kuriuo atveju kinai daug atsargesni ir pragmatiškesni santykiuose su JAV nei mesianizmu ir rusiškojo pasaulio viršenybe tikintys maskoliai.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmeta Rusijos siūlymus derėtis, teigdamas, jog tai ne kvietimas deryboms, o ultimatumas. Labai gerai, kad šią žinią Zelenskis išplatino per Afrikos žiniasklaidos atstovus, kurie pastaruoju metu sulaukia itin daug Rusijos dėmesio. Zelenskio įsitikinimu, karas baigsis derybomis, tačiau jis bus „labai ilgas ir kruvinas“.

“Jie nesiūlo dialogo. Jie siūlo mums pasiduoti, priimti jų “taiką”, pamiršti, kad turime žemę, vėliavą, kad tai yra mūsų istorija, kad mus ištrintų”.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį Sočyje susitiks Putinu. Manoma, kad Turkijos valdovas nori susitarti su Kremliumi prieš naują Turkijos karinę intervenciją į Siriją.

Štai taip… reguliariai ir stabiliai NATO valstybės vadovas susitikinėja ir sprendžia savo diktatoriaus problemas su karo nusikaltėliais ir teroristais.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pasmerkė Rusijos teismo sprendimą pasodinti už grotų narkotinių „medžiagų disponavimu“ apkaltintą JAV krepšinio žvaigždę Brittney Griner. Blinkenas nori dar kartą pakalbėti su Lavrovu ir pareikalauti, kad „su visais Rusijoje sulaikytais JAV piliečiais būtų elgiamasi sąžiningai ir skaidriai”.

Blinkenas… skambina Rusijos teroristams, smerkia, piktinasi, prašo. Kaži kodėl neskambino Osamai bin Ladenui? Gal telefono numerio neturėjo… Kremliaus vladykos juokiasi iš viso to ir priima prašymus kaip silpnumą ir klaupimąsi ant kelių. Semas turi keist retoriką ir galvot, kaip paimt maskolį už kiaušų, juos gerokai pasukt ir taip žiebt į snukį, kad baigtųsi bet kokios fantazijos kišti purvinas kanopas prie JAV piliečių.

Naftos kainos nukrito iki žemiausio lygio nuo Rusijos (ir Baltarusijos) invazijos į Ukrainą. Baimė dėl recesijos sumažino naftos paklausą, todėl šią savaitę ateities sandorių kaina sumažėjo 10 %. Dujų kainos JAV mažėja jau 49 dienas iš eilės. Vakar WTI naftos barelio kaina krito iki 88,98 JAV dolerio už barelį. Šių metų pradžioje, Rusijai įsiveržus į Ukrainą, šios naftos kaina buvo pakilusi virš 120 JAV dolerių už barelį.

Joe Bidenas „patwittino“, jog dabar daugiau nei pusėje šalies degalinių benzinas parduodamas pigiau nei po 4 JAV dolerius už galoną.

Mūsų degalinių operatoriai irgi galėtų pasidalinti kažkiek su mumis savo fantastiniu pelnu ir savaitgaliais parduoto kuro pelną skirti, pavyzdžiui, Lietuvos gynybos investijų fondui. Ai tiesa, jį juk nepraėjus dviems metams nuo jo steigimo vyrai valdžioje kaip nereikalingą jau panaikino.

Iš Ukrainos Odesos ir Černomorsko uostų išplaukė dar trys daugiau kaip 58 tūkst. tonų kukurūzų gabenantys ukrainietiški laivai.

Karo veiksmų stebėtojai teigia, kad Ukraina fronto linijoje perima strateginę iniciatyvą. Sakytume, kad Rusija paprasčiausiai reaguoja į Ukrainos kariuomenės pozicinius veiksmus.

Rusai ruošiasi puolimui įvairiomis kryptimis ir telkia pajėgas į pietus, kur yra jiems labai pavojingas priešakinis tiltas dešiniajame Dnipro krante. Manome, kad driskiai veršis Mykolajivo link.

Teigiama, jog Rusijos Rytų karinės apygardos aviacija perkeliama į Krymo pusiasalio teritoriją. Rusija iš ilgalaikio saugojimo traukia karinę įrangą ir veža ją į frontą.

Baltarusijos ginkluotosios pajėgos stiprina karines pajėgas Bresto ir Gomelio srityse prie Ukrainos sienos.

Su Ukraina besiribojančiuose Rusijos regionuose okupantai dislokavo karių grupuotes, siekiant nukreipti ir atitraukti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dėmesį.

Naktį rusai masiškai apšaudė Charkivą, sužeisti trys žmonės. Nukentėjo namai, parduotuvės, turgus, išdužo daugelio namų langai, sugriautos mokyklos, vaikų žaidimų aikštelės. Du vyrai ir moteris paguldyti į ligoninę, vieno būklė labai sunki.

Apšaudytas Toreckas, žuvo 8 žmonės, įskaitant vaikus.

Orkai vykdo puolimą Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis. Stengiamasi išplėsti kontroliuojamą teritoriją vakariniame Donecko miesto pakraštyje.

Luhansko srityje prabilo partizanai: buvo sunaikintas skirstomasis geležinkelio mazgo tinklas. Traukinių eismas buvo sustabdytas. Apšaudytas automobilis, kuriuo važiavo Belovodsko “liaudies meras” ir jo pavaduotojas. Abu veikėjai ligoninėje.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos išvijo driskius iš dviejų gyvenviečių prie Slovjansko ir pagerino savo taktines pozicijas.

Kramatorsko ir Avdijivkos kryptimis driskiai pliekia iš statinės ir raketinės artilerijos bei tankų.

Barbarai griovė gyvenvietes Bachmuto rajone, mėgino vykdyti puolimą, tačiau buvo išmušti.

Apšaudyta Zaporižė. Užsidegė viena gamybos įmonė.

Okupantai raketomis atakavo infrastruktūros objektus Odesos srities Mykolajivkos gyvenvietėje.

Zaporižės ir Chersono kryptimis užfiksuotas priešo pajėgų padidėjimas. Krivyj Riho kryptimi perdislokuotos trys batalionų taktinės grupės iš Novopavlovsko. Rusai savo geležis ir balvonus gabena daugiausia per Kerčės tiltą.

******

Locked N’ Loaded

I. Donbaso kryptis.
1) Šiaurinis flangas.

• Charkiv. Aktyvėja agresoriaus manevriniai vienetai šiaurės rytiniame ruože (Ternova – Bairak – Rubizhne). Nors kol kas atakos čia atmuštos, bet intensyvumas po truputi didėja. Neatmestina, kad siekdamas prikaustyti ukrainiečių pajėgas ir jas varginti, agresorius sieks palaikyti įtampą visoje kontaktinėje linijoje šuoliuojančiu principu (vieną dieną ataka šiaurės rytuose, kitą dieną šiaurėje, tada rytuose ir t.t.).

• Izyum. Agresorius liko ištikimas sau. Praėjo kelios dienos, agresorius prikaupė jėgų ir ryte atakavo Bohorodychne ir Dolyna. Lygiai taip pat tradiciškai, ataka atmušta. Pasinaudodami tuo ukrainiečiai ima veikti aktyviau. Pranešama, kad ukrainiečiai įvykdė sėkmingą kontrataką prie Dibrivne, orkai palikę techniką pabėgo. Tai geras ženklas, kadangi link Sloviansk kartas nuo karto bandantis pulti agresorius bus priverstas žvalgytis per petį, tad bus dar atsargesnis. Ar ukrainiečiai vystys kontratakas toliau – matysime. Situacija dėkinga, kadangi agresoriaus pajėgos čia pasyvios ir išsekusios.

• Syversk. Be pakitimų.

• Bakhmut.
a) Soledar ruože atsinaujino agresoriaus atakos Yakovlivka, su tikslu pasiekti Krasnopolivka – Rozdolivka ruožą ir bandyti atskirti ukrainiečių Syversk ir Bakhmut grupuotes bei perspektyvoje vystyti puolimą link Kramatorsk. Šią ir kitas atakas ukrainiečiai atmušė, tačiau padėtis sudėtinga.
b) Svitlodarsk ruože padėtis taip pat nelengva. Neaiški situacija prie Semyhirya – Dolomitne. Neatmestina, kad ukrainiečiai iš „kišenės“ atsitraukė į gynybai patogesnes pozicijas ir išlygino frontą. Kautis taip vadinamame ugnies maiše (oponentui apšaudant iš kelių krypčių), kai dar agresorius yra sutelkęs didelę persvarą ugnimi (artilerija, minosvaidžiai), yra be galo sunku. Taigi, atsitraukimas galėjo būti savalaikis ir teisingas sprendimas. Stebėsime situaciją.

2) Centras. Orkų propagandistai žviegia apie didžią pergalę, tarsi jie būtų ne pasistūmėję kelis šimtus metrų į priekį, o jau šturmuotų Kapitolijų. Kita vertus, okupantai pasistūmėjo ir pasiekė taktinę sėkmę į pietus nuo Avdiivka, kur užėmė vieną iš ukrainiečių atramos taškų. Toliau tęsiasi gatvių mūšiai Pisky. Tuo pačiu orkai nuo Lozove veržiasi į šiaurę link kelio E50 pagrindinės sankryžos, siekdami atkirsi Pisky gyvenvietę nuo aprūpinimo ir pastiprinimo galimybės. Tik priminsime, kad šioje gyvenvietėje, kurios ilgis apie 2 km, o plotis apie 1 km, kontaktinė linija stovi nuo pat 2015 m. Nuo 2022 m. vasario 24 d. iki liepos 27 d. agresorius nepasistūmėjo čia nė per metrą, nors bandė ne kartą. Sektoriuje prasidėjus „grandioziniam“ puolimui, nuo liepos 27 d. iki rugpjūčio 4 d. orkai „denacifikavo“ kelis kilometrus arimų ir apie 500 metrų gyvenvietės. Įspūdį daro, nesakykit.

3) Zaporizhia. Agresorius atakuoja Mariinka ruože, mūšiai tęsiasi. Visame sektoriuje dirba abiejų pusių netiesioginės ugnies priemonės (minosvaidžiai, artilerijos sistemos, MRLS).

II. Pietų kryptis. Abi pusės ruošiasi artėjančioms kovoms, persigrupuoja, dirba abiejų pusių artilerija ir aviacija. Kol kas nebegirdėti apie smūgius agresoriaus karinei infrastruktūrai ir kitiems svarbiems taikiniams. Neatmestina, kad dėl RF pajėgų vykdomos reorganizacijos (savo vietas keičia vadavietės, yra pergabenami šaudmenų sandėliai, keičiasi vienetų susitelkimo rajonų vietos), ukrainiečiai tikslina žvalgybinius duomenis apie taikinius, atnaujina vertinimus ir iš naujo suka targeting‘o procesus.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Pastarąją parą pasaulio dėmesys nuo Ukrainos perkeltas į Taivaną. Trečia pagal užimamas pareigas JAV atstovė N. Pelosi, nežiūrint Kinijos prieštaravimų, lankosi nepriklausomoje nuo Kinijos komunistų partijos režimo saloje. Tai pirmas tokio aukšto rango JAV pareigūno vizitas per paskutinius 25 metus.

Kinija ir Šėkorėja pasmerkė JAV dėl tokio „įžūlaus“ išpuolio, o prieš vizitą skelbusi grasinimus imtis karinių priemonių prieš N. Pelosi skraidinusį lėktuvą, Kinija surengė laivyno ir aviacijos pratybas prie pat Taivano teritorinių vandenų ir uždraudė kai kurių prekių eksportą ir importą į šią salą.

Karo nusikaltėlių valstybė Rusija taip pat sureagavo RF Tarybos tarptautinių reikalų komiteto pirmininko pirmojo pavaduotojo (aha, būtent taip) V. Džabarovo lūpomis pranešdama, kad „neturi pagrindo atsisakyti padėti Kinijos liaudies respublikai ginkluoto konflikto Taivane atveju, jei ji to paprašytų”.

Interneto šaukliams skelbiant apie neišvengiamą Armagedoną, skubame nuraminti – Kinija turi tikslą valdyti pasaulį ekonominėmis priemonėmis, o tam būtina veikianti pasaulinė infrastruktūra ir stabiliai augantis vartojimas.

Rusija apkaltino Jungtines Valstijas tiesioginiu dalyvavimu Ukrainos kare, pirmajam po Maskvos invazijos Ukrainos grūdus į pasaulio rinkas gabenančiam laivui be problemų tęsiant kelionę į Libaną. Maskva tai pareiškė po to, kai Ukrainos karinės žvalgybos vado pavaduotojas Vadimas Skibickis komentuodamas tikslius HIMARS smūgius okupantui, minėjo „puikius palydovinius vaizdus ir realaus laiko informaciją“. Skibickis teigė, kad prieš atakas vyko JAV ir Ukrainos žvalgybos pareigūnų konsultacijos ir kad Vašingtonas turėjo veto teisę dėl numatomų taikinių.

Indija paskelbė, kad numatomas ryžių derlius bus mažesnis, nes dėl klimato pokyčių ir nepakeliamos kaitros sumažėjo šių grūdų pasėlių plotai. Ryžių ateities sandorių kaina rugsėjo mėnesiui šoktelėjo 10 procentų nuo 365 ik 400 JAV dolerių už toną. Indijos vyriausybei planuojant riboti ryžių eksportą baiminamasi, kad šių grūdų stygius dar labiau padidins maisto krizę ir badaujančių žmonių skaičių pasaulyje, o ypač Azijoje, kur ryžiai yra vienas pagrindinių maisto produktų. Indijos ryžiai pasaulio prekyboje sudaro apie 40 procentų viso eksporto.

Karščio bangos, lietaus trūkumas, sumažėję pasėlių plotai – viskas suprantama. Bet ar tik už Indijos vyriausybės planų riboti ryžių eksportą nesislepia derva apvarvėjęs ir siera dvokiantis Kremliaus skeltanagių snukis?

Rusijos aukščiausiasis teismas Azovo pulką, buvusį savanorių batalioną, pripažino “teroristine” organizacija. Antradienį Aukščiausiojo Teismo priimtame sprendime leidžiama skirti ilgas laisvės atėmimo bausmes “Azovo” kariams, kurie kaltinami puoselėjantys neonacių ir baltųjų viršenybės ideologiją. Pagal Rusijos baudžiamąjį kodeksą “teroristinių” grupių nariams gresia iki 10 metų kalėjimo, o jų vadovams ir organizatoriams – iki 20 metų.

Deja, bet tokią baigtį mes buvome numatę. Rusija dabar turi neva formalią priežastį nesikeisti ir nepaleisti Azovo karių, nes „teroristai“ nėra karo belaisviai. Tikrieji gi teroristai ir karo nusikaltėliai Kremliuje ir toliau tyčiojasi iš Ukrainos ir Vakarų, o teroristinė valstybė Rusija būdama ir JTO ST nare, šią instituciją pavertė visiška parodija.

Artimiausiomis dienomis greičiausiai matysime okupanto pastangas užimti Bachmutą ir tęsti puolimą Slovjansko bei Kramatorsko kryptimis, taip pat sudaryti sąlygas pietuose pereiti į puolimą Mykolajivo kryptimi.

Nežiūrint Vakarų pastangų, ukrainiečių kariai skundžiasi, kad jiems ir toliau itin trūksta ginkluotės ir amunicijos, o teikiama Ukrainai parama yra per lėta ir daugiau vykdoma garsiais pareiškimais nei realiais veiksmais. Manytume, kad artėja momentas, kai ukrainiečių kariams tampa itin svarbi psichologinė pusiausvyra ir motyvacija tęsti kovą už šalies laisvę ir mūsų taikų gyvenimą.

Ir vėl raketomis iš S-300 priešlėktuvinės gynybos sistemos apšaudytas Charkivas. Ukrainiečių žvalgyba teigia, kad raketos paleistos iš Belgorodo.

Bent 10 raketų paleista į Sumų sritį.

Okupantas bandė užimti Avdijivką, bet gavo atkirtį ir buvo sustabdytas, o vėliau atsitraukė.

Driskiai, remiami tankų ir artilerijos ugnies juda link Siversko.

Ties Bachmutu verda mūšis.

Netoli Slovjansko ukrainiečių pajėgos sunaikino ordos diversinę žvalgybinę grupę.

Priešas iš visų ginkų rūšių pliekė Mykolajivo apylinkėse, apšaudė Dnipro srities gyvenvietes bei Krivyj Riho apylinkes.

Pietų Buho apylinkėse daugelyje pozicijų rusai tankų, statinės ir reaktyvinės artilerijos bei aviacijos ugnimi sukaustė ukrainiečių jungtinių pajėgų vienetus.

Šoigu pareiškė, kad jo vadovaujami driskiai sunaikino 6 HIMARS, tačiau JAV žvalgyba tai paneigė, o ukrainiečiai pranešė, kad visos toliašaudės artilerijos sistemoms sėkmmingai darbuojasi naikindamos okupantą.

******

Donbaso kryptis.
1) Šiaurinis flangas.

• Charkiv. Orkų puolamojo potencialo utilizacija prie Charkiv ir Izyum verčia agresorių neramiai žvalgytis, ar tik ukrainiečiai neatakuos jų aprūpinimo kelių, vedančių į Izyum. Motyvuodami tuo, rusai šiandien iš artilerijos apšaudė Ivanivka (į pietryčius nuo Chuhuiv). Tikėtina, kad agresorius baiminasi, kad ukrainiečiai atsiims Chkalovske ir gal net Shevchenkove. Tai orkams būtų skausminga, nes 1) ukrainiečiai užimtų vandens kliūtimis pridengtą ir aukštumose esantį, gynybai patogų ruožą bei 2) stumteltų kontaktinę liniją 15-20 km į rytus, tai reiškia, kad iki Izyum grupuotei labai svarbaus Kupiansk lieka apie 25-30 km. Tai ribinis, tačiau įveikiamas atstumas ukrainiečių turimoms sovietinėms lauko artilerijos sistemoms, o modernioms vakarietiškoms – normalus darbinis atstumas. Ar šios agresoriaus baimės virs veiksmais ant žemės? Pamatysime.

• Izyum. Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne toliau sąlyginė ramybė. Daug darbo abiejų pusių artilerijai ir žvalgybai, dirba orkų aviacija.

• Syversk. Sektoriuje nedidelis suaktyvėjimas. Agresorius manevriniais vienetais atakavo Ivano-Darivka bei Verkhnokamyanske, tačiau puolamieji veiksmai atmušti.

• Bakhmut.

a) Soledar ruože ukrainiečiai toliau gina Pokrovske, o agresorius nepaliaujamai ieško naujų puolimui tinkamų kelių. Susidaro įspūdis, kad pagrindines pastangas nuo Pokrovske puolančios rusų pajėgos perkelia šiauriau, Yakovlivka link. Tokiu atveju galima daryti prielaidą, kad agresorius sieks perkirsti geležinkelį Bakhmut – Syversk, pasiekti upę Bakhmutovka ties Krasnopolivka su tikslu 1) suardyti ukrainiečių Bakhmut ir Syverks grupuočių operacinę sąveiką gynyboje ir 2) mažinti Syversk gynėjų grupuotės galimybes gauti aprūpinimą.

b) Svitlodarsk ruože agresoriaus aktyvumas atsinaujino. Jie atakuoja visuose svarbiausiuose taškuose: per Vershyna ir Zaiceve bando „užsiųti“ Kodema – Semyhirya – Travneve „kišenę“. Situacija neaiški, galimai prie Kodema agresorius pasiekė nedidelę sėkmę bei nuo Klynove atakuoja Bakhmut link (kol kas nesėkmingai).

2) Centras. Agresorius toliau kruvinu snukiu daužo į gerai įvirtintą ruožą nuo Avdiivka iki Mariinka. Pisky tęsiasi gatvių mūšiai, agresorius dar šiek tiek pasistūmėjo į priekį – tai kol kas viskas, ką jam pavyko pasiekti.

3) Zaporizhia. Atrodo, mūšiai rytiniame flange aprimo. Agresorius šiandien pabandė atakuoti Velyka Novosylka ruože, tačiau nesėkmingai. Kol kas jokių naujų žinių apie vakar minėtą reorganizaciją nėra.

II. Pietų kryptis.
• Nova Kachovka vėl boom shakalaka. Tikėtina, ukrainiečiai čia naikina savo eilės persikelti per Dnieprą laukiančias agresoriaus pajėgas ir/ar aprūpinimo vienetus.

• Matome pirmus agresoriaus pajėgų papildymo dešiniajame Dniepro krante rezultatus. Šiandien didžiausias rusų artilerijos intensyvumas buvo Krivyi Rih pusėje (nuo Kobzartsi iki Osokorivka). Orkai nieko nelaukė ir metė manevrinius vienetus į ataką prie Trudoliubivka. Tai apie 10 km į pietryčius nuo Vysokopillya, tad tikėtina agresorius bando palengvinti čia esančių savo pajėgų dalią.

Ataka atmušta. Kaip ir minėta, bent pradinės Rusijos ginkluotųjų pajėgų intencijos čia aiškios – numušti ukrainiečių norą ir galimybes šiame ruože vystyti puolamųjų operacijų sėkmę Nova Kachovka link. Kaip seksis – matysime. Savo ruožtu ukrainiečiai šiek tiek išplėtė placdarmą netoli Davidiv Brid.

******

Locked N’ Loaded

Donbaso kryptis
Šiaurinis flangas

Charkiv. Agresorius praneša, jog ukrainiečiai į sektorių pritraukė daugiau artilerijos baterijų. Orkai baiminasi, kad taip ruošiamasi šturmuoti rusų įvirtintą rajoną Kozacha Lopan. Labai gerai, kad baiminasi, nes vien tokia galimybė privers agresorių sektoriuje elgtis atsargiau.

Izyum. Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne toliau sąlyginė ramybė. Rutiną praskaidrina orkų žvalgybinės grupės, kurios sukuria papildomo darbo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų artileristams, bet jie vyrai darbštūs, tai sprendžia reikalus greitai.

Syversk. Be pakitimų.

Bakhmut. Soledar ir Svitlodarsk ruože mūšių intensyvumas sumenko. Tikėtina, kad čia puolę agresoriaus vienetai išsikvėpė ir dabar reorganizuojasi. Teoriškai turėtų vykti rotacija, tačiau didelis klausimas – ar yra kam pilnavertiškai pakeisti? Dalis vienetų perdislokuoti į pietus Zaporizhia ir Cherson link, dalis šalimais į Centro sektorių. Ar agresorius dar ras rezervų išlaikyti tokį pat puolimo tempą, kuris buvo pastaruoju metu – matysime.

Centras. Agresoriaus puolimas toliau stringa. Rusų manevriniams vienetams niekur nepavyko pralaužti ukrainiečių gynybos, nors atskirose vietose pasistūmėjo kelis šimtus metrų (pvz.: Pesky gyvenvietė, šiaurinis Avdiivka flangas), tačiau tai niekaip nekeičia operacinio paveikslo. Kažkas galėtu sakyti, jei imtume versiją, kad Donbaso centre ir rytiniame Zaporizhia flange agresorius siekia ne pralaužti ukrainiečių gynybą, bet savo atakomis apsaugoti persigrupuojančias pajėgas, tai orkai tikslą pasiekia? Tarkime. Tačiau, kas bus kai šis „grandiozinis“ puolimas baigsis? Nuo Vuhledar iki Avdiivka iš esmės rusų pajėgos ne tik nebegalės pulti, bet gali būti taip, kad ir gynyba bus reta kaip rėtis. O šis ruožas dengia Donecką, tad kas bus jei „grandiozinio“ puolimo išretintos rusų pajėgos pamatys, kad čia ukrainiečiai jau rengia kontratakas? Tokiu atveju, būtų ne kažką, nes rėtis bus dar labiau suvarpyta.

Zaporizhia. Ukrainiečiai skelbia, kad Zaporizhia sektoriuje fiksuojamas agresoriaus pajėgų pergrupavimas. Teigiama, kad rusų pajėgos persigrupuoja Zaporizhia miesto kryptimi. Ką reiškia šis persigrupavimas? Ar mūsų abejonė dėl Chersono, kaip pagrindinio agresoriaus pajėgų perdislokavimo tikslo, yra pagrįsta, o orkai iš tiesų ruošiasi Zaporizhia puolimui? Arba čia nusėdo tik dalis pajėgų šiam sektoriui sustiprinti, o agresorius visgi bando į kitą upės pusę permesti didžiąją dalį manevrinių vienetų, su tikslu pradėti puolimą ten? Stebėsime situaciją.

Pietų kryptis

Davidiv Brid ruože, kaip ir visoje kontaktinėje linijoje, sąlyginai ramu, vyrauja rutina: žvalgyba, artilerija, lokalūs susidūrimai.

Ukrainos pajėgos smogė iš Krymo į Chersoną geležinkeliu vykstančiam orkų ešelonui su kariais ir amunicija. Viešų šaltinių duomenimis smūgis įvyko Brylivka, t.y. apie 100 km nuo kontaktinės linijos. Kita vertus, po vakarykščio smūgio Rusijos Juodosios jūros laivyno štabui, jau mūsų niekuo nebenustebinsite.

Fiksuojama, kad kitoje Dniepro pusėje Kryvyi Rih link esanti agresoriaus grupuotė sustiprėjo. Kitaip sakant, RF pajėgoms pavyksta per upę siųsti pastiprinimą, tačiau ir toliau neaiškus to pastiprinimo mastas. Arestovičius minėjo apie jau dabar dvigubai išaugusią agresoriaus grupuotę ir esą ji dar didės, tačiau įvertinus: 1) laiką per kurį įvyko tas deklaruotas išaugimas, 2) sutrikdytą agresoriaus tiekimo tinklą per upę, 3) ukrainiečių aktyvumą atakuojant agresoriaus komunikacinius mazgus ir pajėgas kairiajame Dniepro krante, mintys ir toliau kyla įvairios.

Kol kas pavojingiausia agresoriui – ukrainiečių judėjimas nuo Davidiv Brid į pietus, tad tikėtina, rusai ir rengiasi spręsti šią problemą. Ar aukščiau įvardintomis sąlygomis agresorius pajėgus kažkam daugiau, pvz.: suformuoti Mykolaiv ar Kryvyi Rih galinčią pulti grupuotę?

Vis dar abejojame, bet stebėsime situaciją.

******

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Aštuoni šimtai penkiasdešimt devintoji (liepos 1) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Pateikiame birželio mėnesio apžvalgą. Tarptautinė politika Galimai naujuoju Baltųjų rūmų šeimininku tapsiantis D. Trumpas siunčia žinutes,...

Draudžiamos LGBTQ eitynės Stambule vyko tik dešimt minučių

Stambule sekmadienį keli šimtai žmonių dalyvavo trumpose LGBTQ „Pride“ eitynėse, o kai kurie dalyviai buvo sulaikyti, pranešė naujienų...

JAV Aukščiausiasis Teismas: priimtas sprendimas dėl D. Trumpo neliečiamybės

JAV Aukščiausiasis Teismas pirmadienį nusprendė, kad Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), kaip buvęs prezidentas, turi tam tikrą neliečiamybę nuo...

Šarūnas Jasiukevičius. Laikas pabusti!

https://www.youtube.com/watch?v=-4uzAaSuw9U NeRedaguota Edvino Jusio laida Su visuomenininku, publicistu, verslininku, prodiuseriu, istorijos tyrinėtoju ir Nacionalinio Susivienijimo tarybos nariu Šarūnu Jasiukevičiumi (Praeities...