Egidijus Repečkys
Chersono Ukrainos pajėgos ir toliau neatsisako siekio sutriuškinti nugara į Dniprą atsirėmusią Rusijos pajėgų grupuotę.
Zaporižės AES apsilankius TATENA ekspertams, ir keliems jų pasilikus elektrinėje, jos niekas nebeapšaudo. Vakar pranešinėję apie neva ukrainiečių vykdytą upinį desantą (persikėlus per Dnipro upę) ir ketinimus atsiimti Zaporižės AES bei paimti įkaitais TATENA ekspertus, šiandien rusai kukliai tyli. Nematome nei sudegusių desanto priemonių, nei nukautų ukrainiečių, nei NATO instruktorių, kurie, pasak rusų, irgi dalyvavo desanto operacijoje. Žinoma, kaip gi gali parodyti tai, ko nėra.
Zaporižės AES vėl prijungta prie Ukrainos elektros tinklų, ir kol kas rusai prarado branduolinio šantažo kortą. Bet neabejoju, kad jie ką nors sugalvos, elektrinė jiems yra labai tinkamas propagandos objektas.
Nors apie tai praneša tik rusiški šaltiniai, bet panašu, kad rusams visgi pavyko susekti keletą atskirų pasipriešinimo grupių Zaporižės srityje. Šios grupės teikdavo informaciją Ukrainos pajėgoms ir nurodydavo potencialių taikinių koordinates. Vienas ukrainietis sulaikomas susisprogdino. Visiškai jį suprantu, niekas nenori gyvas patekti į išgamų okupantų rankas. O grupelė jaunuolių nuo 17 iki 21 metų buvo sulaikyti.
Tačiau tas žvalgybinis-diversinis tinklas, kurio nariai vykdo gerai suplanuotus ir labai skaudžius išpuolius Kryme ir kitose okupuotose teritorijose, išlieka nepažeistas. Taip kad neatsargaus rūkymo, mažų dronų atakų ir pasikėsinimų į kolaborantus ir okupacinės valdžios atstovus dar bus.
Ką ten šiandien pasakė Putinas – nekartosiu ir nekomentuosiu. Ką jis bepasakytų, esmė išlieka ta pati – Kremlius nori laimėti grobikišką karą prieš Ukrainą. O mūsų tikslas ir pareiga – padėti užpultiems ukrainiečiams.
Savaitgalis Ukrainoje žada būti toks pat karštas, kaip ir visa ši savaitė.
*****
Locked N’ Loaded
Šiaurinis Donbaso flangas.
• Charkiv. Kontaktinėje linijoje be pakitimų. Vengdamas ukrainiečių aktyvių veiksmų pietrytiniame ruože, agresorius pakartotinai minuoja Lebiazhne apylinkes.
• Izyum. Toliau dirba abiejų pusių artilerija. Agresorius sukaupė atakai tinkamas pajėgas (tikėtina – ne daugiau nei kuopos taktinės grupės dydžio) ir pabandė atakuoti Husarivka (šiaurės vakarinis ruožas). Atsižvelgiant į tai, kad visai netoli yra periodiškai minuojama Lebiazhne, labai tikėtina, kad Charkiv pietrytiniame ruože ir Izyum šiaurės rytiniame ruože agresorius jaučia grėsmę ir bando apsaugoti savo tiekimo kelius į Izyum.
• Syversk. Agresoriaus artilerija ir aviacija toliau savo pastangas koncentruoja pietiniame sektoriaus ruože, tačiau atnaujinti puolimo nedrįsta.
• Bakhmut. Sektoriuje stebimas rusų pajėgų suaktyvėjimas. Prie jau tradicinėmis tapusių atakų Bakhmutske – Soldar, Vesela Dolyna – Bakhmut ir Kodema – Zaitseve ruožuose, vėl atsinaujino agresoriaus puolimas Mayorske. T.y. agresorius neatsisako planų apeiti Kodema – Zaitseve įtvirtinto ruožo ir blokuoti Bakhmut iš vakarų. Tiesa, bent jau pirminiais duomenimis neatrodo, kad orkų grupuotė sektoriuje padidėjusi. Labiau tikėtina, kad toks suintensyvėjimas vykdomas sektoriuje jau gerokai apdaužytomis rusų pajėgomis. Kaip ir minėjome anksčiau, tai gali būti laikina, nes sektorių gali pasiekti 3 – iojo korpuso vienetai. Tiesa, kažin ar jų atvykimas kardinaliai pakeis situaciją.
2. Centras. Taip pat fiksuojamas agresoriaus manevrinių vienetų suaktyvėjimas ir šiame sektoriuje. Atakuojama ne tik Pervomaiske, bet ir Mariinka bei Avdiivka ruožai. Tikėtina, kaip ir Bakhmut sektoriuje jis vykdomas kiek pailsėjusių, tačiau čia kovojusių vienetų pajėgomis. Tačiau neatmestina, kad aktyvesniais veiksmais šiuose dvejuose sektoriuose ruošiama dirva agresoriaus pastiprinimui, kuris teoriškai turėtų išvystyti sėkmę. Praktiškai gaunasi kiek kitaip – utilizacija arba atsitraukimas.
3. Zaporyzhia. Be pakitimų.
4. Pietūs.
• Kontaktinė linija. Galima pasidžiaugti vis aktyviau veikiančia ukrainiečių aviacija – 18 smūgių priešo susitelkimo rajonams ir valdymo punktams. Kartu su artileristais kontaktinėje linijoje jie ardo priešo pajėgų valdymą ir operacijas. Pažiūrėkime į situaciją ruožuose:
a) Cherson. Vakar agresoriui čia permetus pastiprinimą, mūšis Kyselivka – Zelenyi Hai – Ternovy Pody tęsiasi su permaininga sėkme tai vienai, tai kitai pusei. Orkai jau skelbia, kad esą pasiekė vienareikšmišką pergalę ir nustūmė ukrainiečius į išeities pozicijas. Tačiau kažin kodėl rusų artilerija vis dar intensyviai šaudo aplink Kyselivka (tolimiausias taškas, kurį buvo pasiekę ukrainiečiai). Pergalės saliutai, ne kitaip.
b) Snihurivka. Kontaktinėje linijoje toliau sąlyginai ramu, tęsiasi lokalūs susidūrimai. Ukrainiečiai suaktyvino žvalgybą, targetingą ir artilerijos darbą. Koordinuotų veiksmų išdavoje sunaikinta agresoriaus pajėgų bazė Snihurivka.
c) Andriivka. Ukrainiečiai tęsia atakas palei Inhulec upę šiaurės rytų kryptimi link Davidiv Brid, mūšio rezultatai nežinomi. Tuo pačiu ukrainiečiams pavyko pagilinti pralaužą prie Suchyi Stavok. Panašu, kad pavyko įsitvirtinti Kostromka, bei įžengta į pietvakarius esančią Bezimene gyvenvietę. Mūšiai tęsiasi dėl šalia esančios Shchaslyve gyvenvietės. Tuo pačiu ukrainiečiai neatsisako savo artimiausio operacijos tikslo – toliau bandoma užimti Bruskynske ir perkirsti kelią Davidiv Brid – Nova Kachovka. Kritiškai svarbu ne tik išlaikyti pralaužą pirmoje orkų gynybos linijoje, bet ir praplėsti placdarmą, pvz. vystant puolimą nuo Bilohirka į pietryčius, t.y. link to paties Bruskynske. Priešingu atveju ukrainiečiai ne tik atsidurs ugnies maiše, bet ir paskatins rusų kontratakas siauriausiame placdarmo ruože prie Suchyi Stavok. Tokiu atveju piečiau esanti ukrainiečių grupuotė būtų atkirsta.
d) Vysokopillya. Mūšiai šiaurinėje Archangelske dalyje tęsiasi. Orkai be rezultatų vis kontratakuoja, tačiau ukrainiečiai laiko užimtas pozicijas. Tuo pačiu agresorius vėl bando perimti iniciatyvą kontratakuodamas į šiaurę nuo Vysokopillya ir Potyamkine, tačiau jo atakos atmuštos. Be to, orkai jau apsiskelbė, kad atstūmė ukrainiečius nuo Olhyne, tačiau iš tiesų mūšis tęsiasi ( šią vietovę agresorius atakuoja artilerija).
• Toliau talžoma agresoriaus logistinė sistema. Sunaikinti bent penki šaudmenų sandėliai (tarp jų sandėliai Melitopolyje ir prie Antonovo geležinkelio tilto), daužomi griūnantys (Antonovo), leisgyviai (Nova Kachovka) ir nauji (Kozatske, prie Nova Kachovka) tiltai ir pontoninės perkėlos. Jei taip toliau, agresorius bus priverstas taupyti šaudmenis ir degalus. Sumaniai besiginantis su tuo dar gali gyventi (ukrainiečiai Donbase ir Centre sėkmingai tokioje situacijoje ginasi), tačiau tam būtina gera žvalgyba, targetingas ir taikli artileristų ugnis. Būtent šito ir trūksta orkams. Tad labai tikėtina ir toliau bus sėjama šaudmenimis į kairę ir į dešinę, kas sąlygos dar greitesnį resursų nykimą. Papildyti juos tampa vis sudėtingiau.
******
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
TATENA komanda atvyko į Zaporižę ir ketina čia būti kelias dienas. Arba daugiau. Pagal aplinkybes. TATENA komanda apžiūrės atominę elektrinę, ar joje nepadaryta žala, įvertins grėsmes ir saugumo situaciją. O situacija tokia, kad prieš iš Kyjivo išvykstant TATENA atstovams, rašistai apšaudė kelius, kuriais turėjo važiuoti delegacija. Apšaudytas ir Zaporižės AE miestas palydovas Enerhodaras.
Visi esame matę Holivudo filmų, kuriuose koks nors beprotis pagrobia lėktuvą arba grasina numesti bombą ir susprogdinti kokį nors miestą. Šįkart matome tūkstantį kartų baisesnę realybę, kurioje ne vienas beprotis, o tūkstančiai teroristų begalvių visam pasauliui grasina branduoline katastrofa.
Vokietijos ekonomikos ministerijos pareigūnai įtariami dėl galimų ryšių su Rusija ir prorusiškos pozicijos, todėl Vokietijos vidaus žvalgybos agentūra pradėjo patikrinimą. Korupcijos ir šnipinėjimo požymių nerasta.
Labai įdomūs ir juokingi tyrimai. Dar vakar su Kremliumi bendradarbiavo tiek šiandieninis kancleris, tiek frau Merkel, o didžioji dauguma Vokietijos politikų draugystę su Rusijos valdžia laikė racionalaus „biznio“ dalimi.
Tačiau pats faktas džiugina, nes rodo, kad Vokietija stengsis atsikratyti Kremliaus agentų įtakos.
Švedija išsiuntė Ukrainai naują ginklų paketą, kuriame – artilerijos pabūklai.
Šaunu. Būtent artilerijos dabar verkiant reikia.
ES užsienio reikalų ministrai sustabdė 2007 m. susitarimą dėl lengvatinės vizų išdavimo tvarkos Rusijos piliečiams. „Pastebėjome, kad labai padaugėjo sienos kirtimų iš Rusijos į kaimynines valstybes. Tai tampa pavojumi saugumui”, pareiškė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.
Kaip netikėta! Net Borrellis suprato, kad tarp į Europą plūstančių rusų knibžda FSB tarakonai. „Pastebėjome daug rusų, keliaujančių laisvalaikiu ir apsipirkti, tarsi Ukrainoje nevyktų joks karas”, – stebisi Borrellis.
Tai natūralu. Kol negali atimti ar užgrobti – turi pirkti. Beje, lengvatų panaikinimas Rusijos piliečiams – nėra draudimas įvažiuoti į ES. Tiesiog nuo dabar tai bus ilgesnė, sudėtingesnė ir brangesnė procedūra.
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sukritikavo tokią skystą ES poziciją vizų rusams ir baltarusiams klausimu. Ministras akcentavo, jog ES lyderiai privalo kalbėti ir apie Baltarusiją, nes ši šalis – Rusijos nusikaltimų bendrininkė.
Kuleba sukritikavo Vakarų, o ypač Prancūzijos ir Vokietijos poziciją, kurios nepritaria visiškam vizų rusams panaikinimui. Europa, supaprastindama vizų išdavimą rusams, tikėjosi, kad pastarieji taps civilizuotesni, visuomenė demokratiškesnė, bus „importuotos“ vakarietiškos vertybės ir gyvenimo būdas. Deja, viskas įvyko priešingai – Rusija užpuolė Sakartvelą, po to Ukrainą ir šiandien grasina Vakarams. Dmytro Kuleba ragina Vakarų valstybių vadovus atsikratyti iliuzijų ir pažvelgti tikrovei į akis: „Kolegos atsikratė daugelio iliuzijų apie Rusiją ir blaiviai žiūri į šią šalį bei politiką, tačiau ši naujausia istorija apie tai, kad „Putinas blogas, o žmonės geri”, taip pat yra iliuzija”.
Skelbiama, jog su Rusija besiribojančios Estija, Latvija, Lietuva, Lenkija ir Suomija gali uždrausti rusų turistams atvykti į savo šalis, net jei draudimo neįves ES. Latvija svarsto galimybę panaikinti vizas ir leidimus gyventi rusams, kurie remia karą prieš Ukrainą.
Mes siūlytume panaikinti vizas ne tik karą remiantiems rusams, bet ir kitiems asmenims, nepriklausomai nuo tautybės ir pilietybės. Tokie draugai gali važiuot pasižmonėt ir pasigrožėt Mariupolio koliažais. DNR ir LNR pasai garantuoti.
Rusija uždraudė į šalį įvažiuoti 55 Kanados kariškiams ir politiniams pareigūnams, pranešė Kremliaus užsienio teroro ministerija.
Vaje, koks nuostolis – Kanados politikai kramto kojų nagus, nes ketino vykti į Krymą ir ten mėgautis saulėgrąžų lukštais nuspjaudytu paplūdimiu ir gaivintis turistų iš Rusijos primyžtu jūros vandeniu, na ir, be abejo, stebėti sproginėjančių amunicijos sandėlių fejerverkų.
Vakar Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amirabdollahianas perdavė Rusijos užsienio teroro reikalų ministrui Sergejui Lavrovui taikos plano pasiūlymą. „Yra idėjų, kaip padėti įtvirtinti taiką ir sustabdyti kovas Ukrainoje, ir aš pasidalinau šiomis idėjomis su ponu Lavrovu”, – sakė Amirabdollahianas.
Deja, nes netikime nei vienu žodžiu, kuris išeina iš lūpų asmens, esančio Kremliaus kurantų apsuptyje.
Jungtinių Valstijų Nacionalinio saugumo tarybos strateginės komunikacijos koordinatorius John Kirby pareiškė, kad artimiausiu metu Ukraina sulauks dar vieno karinės pagalbos paketo. JAV Ukrainai jau skyrė daugiau kaip 13 mlrd. dolerių Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, o praeitą savaitę Joe Bidenas paskelbė apie papildomą 2,98 mlrd. dolerių karinę pagalbą Ukrainai.
Rusai užsuko dujų kranelį Vokietijai ir visai Europai. Nežinia ar atsuks. Kremlius pasigyrė, kad 60 % padidėjo dujų tiekimas į Kiniją.
Lenkijos premjeras Mateusz Morawiecki pareiškė, kad „NordStream 1” ir „NordStream 2” dujotiekiai leido Putinui užpulti Ukrainą.
Be pakitimų.
Skelbiama, kad Zelenskis pranešė apie puolimą ne tik pietuose, bet ir visa fronto linija. Kyjivas pabrėžia, jog šio puolimo taktika skiriasi nuo Mordoro driskių puolimo taktikos.
Driskiai atakuoja panašiai kaip Antrojo pasaulinio karo metu, kai į mūšį, po artilerijos apšaudymo ir aviacijos smūgių, metama gyvoji jėga. Patrankų mėsa – pigiausia, lengviausia ir paprasčiausia „amunicija“, kurią turi „nenugalimoji“ armija. Todėl rusai nuolat veržiasi, braunasi pirmyn ir patiria milžiniškus nuostolius.
Tuo tarpu Ukrainos puolimas yra kitokio pobūdžio. Ukrainos kariuomenė naikina priešo ginkluotę ir gyvąją jėgą, susisiekimo bei logistikos mazgus. Tai ir yra puolimas.
Politikai, karo ekspertai, žurnalistai kurie sumišę vis dar ieško pasiteisinimų ir argumentų dėl vykusio, bet neįvykusio „grandiozinio puolimo“ gali nusiraminti. Tokio puolimo nebuvo ir nebus.
Ukrainos kariuomenė ilgai ir sistemiškai naikins priešą ir jo įtvirtinimus, o priešą sunaikinus ar jam pasitraukus, užims šias pozicijas. Turime suvokti, jog šiame kare ne tiek svarbu, kas užėmė kokį nors Budionovsko kaimelį, kuriame laksto keli benamiai šunys, kiek svarbu, kad ukrainiečiai sunaikino didžiulį rusų amunicijos sandėlį.
Ne kaimelio užėmimas, o priešo resursų naikinimas yra kelias į pergalę.
Itin intensyvūs mūšiai verda visoje fronto sąlyčio linijoje, ypač Donbaso regione.
Charkivo rajonas vėl apšaudytas iš tankų, artilerijos ir raketinės artilerijos. Taikytasi į civilinę infrastruktūrą. Suaktyvėjo bepiločių orlaivių žvalgyba.
Rusai apšaudo Slovjanską, stengdamiesi pagerinti savo taktinę padėtį ir logistinį aprūpinimą.
Bachmuto ir Kramatorsko kryptimis rusai pliekė iš artilerijos, stengdamiesi sunaikinti karinę ir civilinę infrastruktūrą.
Mordoro barbarai mėgino veržtis Veselaja Dolina, Bachmuto, Zaicevo, Majorsko ir Kodemos kryptimis, bet gavo į dantis ir pasitraukė. Mėginta ropoti ir Avdijivkos kryptimi, bet nesėkmingai.
Zaporižės kryptimi, nepaisant TATENA misijos, tęsiamas netoliese esančių gyvenviečių apšaudymas.
Remiantis Ukrainos kariuomenės generaliniu štabu, rusai dabar pagrindines pastangas deda oro žvalgybai, bei stengiasi atstatyti patirtus nuostolius, atkurti karinių dalinių logistinį aprūpinimą.
Ukrainos artilerija smogė trims priešo kontrolės punktams ir rusų amunicijos sandėliams Chersone ir Darjevkoje. Smogta ir rusų daliniams Naujojoje Kachovkoje. Pataikyta į šaudmenų sandėlius Liubimivkoje.
Neramu Berdianske: susprogdinta būsimų „rinkimų“ būstinė.
Rusai turi problemų su raketų paleidimo sistemomis. Vakar kelios iš Belgorodo į Ukrainos pusę paleistos raketos nukrito Rusijos teritorijoje, o šią naktį, kaip praneša šaltiniai, viena raketa nukrito į patį Belgorodą.
3-ais Rusijos armijos korpusas atgabentas į Zaporižės sritį, kad būtų atnaujintas puolimas šia kryptimi. Teroristinė valstybė apie Zaporižę ruošiasi kurti dar daugiau problemų visam pasauliui, matydami, kaip jautriai ES ir JAV reaguoja į galimą didžiausios Europoje AE branduolinę katastrofą.
******
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad JAV perdavė papildomų ginklų Ukrainai kontrpuolimui pietuose. Apie tai neva informavo aukšto rango JAV pareigūnas X. Ir toliau skelbiama informacija apie tariamą plataus masto kontrpuolimą, kartojamos ankstesnės šios savaitės žinutės apie išlaisvintus keturis kaimus bei sunaikintus Antonovskio, Novochovskio ir kitus tiltus bei geležinkelio linijas, tuo būdu atkertant Rusijos armiją nuo tiekimo grandinių iš Krymo.
Tuo tarpu Kremlius skalambija apie nepavykusį Ukrainos kontrpuolimą, kurio metu neva nukauta daugiau kaip 1 200 Ukrainos karių, sunaikinti 48 tankai, 46 pėstininkų kovos mašinos, likviduoti 40 samdinių iš užsienio. Popierinis generolas Konašenkovas giriasi, kad „nenugalimoji“ ne mažiau sėkmingai atakavo kitomis kryptimis. Iš viso nuo “specoperacijos pradžios” esą jau sunaikinti 4 539 tankai ir šarvuočiai, vardinami kiti Ukrainos nuostoliai, skaičius generuojant atsitiktine tvarka. Kremliaus genštabo pusgalvių skiedalas yra parašytas „iš lempos”, nes Ukraina niekada neturėjo tokių kiekių tankų, sraigtasparnių ir artilerijos. Apie Ukrainos kontrpuolimo metu patirtas karių aukas nėra ką kalbėti, nes „grandiozinio kontrpuolimo“ nebuvo.
Beje, kažkodėl apie sunaikintus medinius HIMARS maketus, Rusijos karo nusikaltimų štabas nepranešė.
Ukrainos užsienio reikalų ministerijos vadovas Dmytro Kuleba pareiškė, kad derybos su Rusija įmanomos tik tokiu atveju, jei Kremlius atsisakys ultimatumo dėl visiškos Ukrainos kapituliacijos. „Kyjivas laikosi kitokios pozicijos – jis nori dialogo, kurio metu būtų rasti abiem pusėms priimtini sprendimai ir gerbiamas mūsų šalies suverenitetas bei teritorinis vientisumas“.
Vertiname, kad Kulebos žodžius Kremlius interpretuos kaip Kyjivo svarstymą apie tam tikrų kompromisų galimybes. Mordorui, mūsų manymu, reikėtų siųsti labai aiškias, ultimatyvias žinutes, nes kitokias jis supranta kaip silpnumo išraišką.
Rusijos naftos pardavimai į Azijos šalis rekordiškai sumažėjo ir mums tai kelia nuotaiką. Kremliaus srautai į Aziją sumažėjo iki 1,59 mln. barelių per dieną, kai tuo tarpu prieš savaitę pardavimai siekė 3,62 mln. barelių per dieną.
Rusija ruošiasi uždaryti „Nord Stream 1” dujotiekį, o Europa visiškai atsisakyti rusiškų dujų. Prancūzija pranešė, kad vakar Rusija jai visiškai sustabdė dujų tiekimą. Ši žiema visiems mums bus išbandymo laikotarpis. Lietuvoje greičiausiai neišvengsime klykiančiųjų prie Seimo dėl išaugusių kainų ir komunalinių mokesčių. Tačiau labai svarbu, kad šaltuoju metu atsilaikytų didžiosios Europos šalys, tokios, kaip Vokietija, Prancūzija.
Teigiama, kad konkurencija dėl alternatyvų rusiškam kurui yra didelė; dujų kaina sumažėjo iki 259 eurų už megavatvalandę, tačiau ji vis dar daugiau nei penkis kartus didesnė nei pernai.
Vokietija praneša, kad yra pasiruošusi dujų tiekimo nutraukimui. Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad dujų atsargos sukauptos greičiau nei tikėtasi. Vokietija paleido užkonservuotas anglimi kūrenamas elektrines, pradėjo taupyti elektros energiją.
Tuo tarpu Prancūzija ketina nutiesti dujotiekį iš Ispanijos į Vidurio Europą. Prancūzija labai pasikliauja savo branduoline energija, todėl nepatikliai žiūrėjo į gamtinių dujų vamzdyną „MidCat”, kuris buvo uždarytas 2017 m. Ispanišką dujotiekį „MidCat” ketinama „paleisti“ iš naujo, jis turėtų kompensuoti 10 % rusiškų dujų.
Volodymyras Zelenskis susitiko su TATENA komanda ir aptarė situaciją Zaporižės AE. „Norime, kad TATENA misija <…> pasiektų elektrinę ir padarytų viską, kas įmanoma, kad būtų išvengta branduolinės katastrofos pavojaus”, – sakė Zelenskis. TATENA atstovai į branduolinę jėgainę nusprendė vykti automobiliais.
Neramūs signalai iš pasienio: praėjusią parą VSAT pareigūnai prie sienos su Baltarusija apgręžė 92 migrantus. Šeštadienį Lietuvos pasieniečiai apgręžė 125 migrantus. Anksčiau prognozavome, kad artėjant šaltam metų periodui, Maskva per Baltarusijos diktatorių gali imti didinti spaudimą migrantais. Išaugusios kuro ir elektros energijos kainos, maisto trūkumo Afrikoje ir Azijoje link Europos genami migrantai, Kremliaus agentėlių ardomoji veikla, auganti infliacija ir nedaro lygis yra veiksniai, kurių gniuždantį poveikį Vakarams yra numačiusi teroristinė Rusija.
Rusija stiprina karinius pajėgumus prie Dnipro upės ir mėgina atstatyti logistikos grandines, tiesia pontoninius tiltus, o ukrainiečių jungtinės pajėgos trukdo jiems tą padaryti.
Mūsų manymu, ukrainiečiams gali pavykti išmušti rusus iš Chersono srities, ypač derinant reguliarių pajėgų ir partizanų veiksmus, tačiau kaip greitai tai įvyks, sunku numatyti. Kremlius Chersono taip lengvai neatiduos, nes toks posūkis gali reikšti labai greitą Putino chuntos pabaigą. Nebent, tą padarys sąmoningai, keisdami Putiną kitu putinu.
Kremliaus prioritetas iki rudens – visiška Luhansko ir Donecko sričių okupacija. Artėja Putlerio jubiliejus, ir spalio 7 dienai reikalinga apčiuopiama pergalė.
Rusų armija deda visas pastangas, kad išeitų iki Donecko srities administracinės ribos.
Apšaudytas Charkivas, du žmonės sužeisti.
Nikopolis ir Nikopolio rajonas buvo apšaudytas raketomis „Grad”. Rusų teroristai apgadino 12 daugiaaukščių pastatų, parduotuves, vaistines, vaikų sporto mokyklą.
Vyksta intensyvūs mūšiai Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.
Po intensyvios įvairių tipų artilerijos ugnies, rusai pradėjo aršų puolimą Bachmuto kryptimi.
Šiuo metu vyksta mūšis dėl Kodemos gyvenvietės kontrolės.
Avdijivkos rajonas apšaudomas iš minosvaidžių, tankų, pabūklų ir raketinės artilerijos.
Artilerija ir raketomis apšaudytas ir Slovjansko rajonas. Rusų aviacija smogė netoli Vernopolio.
Kramatorskas apšaudytas iš minosvaidžių, tankų, pabūklų ir raketinės artilerijos. Čia taip pat ore buvo aktyvi rusų aviacija, atakavę vietoves netoli Sporno ir Ivano Darjivkos.
Rusijos teroristai vis drąsiau jaučiasi ore, kas rodo, kad yra problemų su priešlėktuvine gynyba ir karinėmis oro pajėgomis.
Nuo invazijos pradžios Ukrainai suteikta parama viršija 17,5 mlrd. JAV dolerių.
Šiandien prieš 29 metus paskutinis okupanto batas paliko Lietuvos žemę.
Ta proga numirė Michailas Gorbačiovas, niekšas, davęs įsakymą pradėti Sausio – 13-osios žudynes Vilniuje.
Kremliui visgi, atrodo, pavyko informacinė operacija „grandiozinis kontrpuolimas Ukrainos pietuose“.
Žiniasklaida „įsikibusi“ temos daro meškos paslaugą Kremliui, kuris tuo kaip mat pasinaudojo. Nes jei „grandiozinis kontrpuolimas“ nepavyko arba pavyko užimti pora kaimų su trimis ten likusiomis bobutėmis, vadinasi, Ukraina patyrė pralaimėjimą. Štai tokiu momentu Kremlius ir pasinaudojo, paskelbdamas apie milžiniškas ukrainiečių aukas ir technikos praradimus.
Tokios informacinės operacijos pavojingos ne tik tuo, kad maskuoja tikruosius tikslus ir nukreipia dėmesį nuo realių veiksmų ant žemės. Dezinformacija daro didelę psichologinę ir moralinę žalą kariams, Ukrainos kovą remiančioms Vakarų visuomenėms ir politikams, nes emocijų veikiami žmonės susidaro iškreiptą karo veiksmų eigos vaizdą ir yra linkę priimti klaidingus sprendimus. Emocinis – psichologinis poveikis, nusivylimo smūgis yra tokios priešo informacinės operacijos tikslas, ypač suderinus tariamo „grandiozinio puolimo pietuose” tariamą nesėkmę su realiu rusų puolimų Ukrainos rytuose.
******
Locked N’ Loaded
Iš esmės mūšius galima suskirstyti į šiuos keturis ruožus:
Cherson. Ukrainiečiai pasiekė taktinių laimėjimų. Pirmiausia pasistūmėta keliu Mykolaiv – Cherson į rytus. Panašu, kad vakarykštis smūgis šiauriau Myrne – Blahodatne buvo klaidinantis manevras, o pagrindinė ataka nukreipta į Kyselyvka (5 km į rytus keliu nuo Blahodatne link Cherson).
Agresorius bando susigrąžinti ką prarado, sunkūs ir permainingi mūšiai tęsiasi. Ateina prieštaringi pranešimai, neaišku ar ukrainiečiams pavyko išlaikyti šias užimtas poziciją ar ne.
Kita vertus, didžiąja dalimi ši informacija ateina iš orkų šaltinių, tad neatmestina, kad jie imitavo gyvenvietės praradimą, kad vėliau galėtų paskelbti apie „sėkmingą fašistų atstūmimą į išeities pozicijas.“
Jei visgi prasiveržimas į Kyselyvka buvo, suprasdami jog iškovotas placdarmas yra trapus, ukrainiečiai taip pat atakavo Pravdine (7 km į pietvakarius nuo Blahodatne). Ten sunkūs mūšiai tęsiasi ir dabar.
Tikėtina, artimiausias ukrainiečių operacinis tikslas – pasiekti Cherson šiaurės vakarinius priemiesčius ir atsiimti Chornobaivka oro uostą. Nors ir smagu buvo ten daužyti rusus su artilerija, tačiau atsiėmus šį valdymo ir logistinį tašką (raktinę vietovę), agresoriaus situacija taptų itin prasta. Be to, tai padarius, ukrainiečių haubicos galėtų atakuoti taikinius Chersone ir kairiajame Dniepro krante. Kadangi HIMARS‘ams darbo orkų gynybos gilumoje užtenka, tad taip būtų nuo jų nuimta dalis krūvio artimesniu atstumu.
Snihurivka. Ukrainiečiai bando išstumti agresorių iš Blahodatne (kita gyvenvietė nei prie Cherson), kol kas neatrodo, kad šiame etape pavyko pasiekti sėkmę. Mūšiai tęsiasi. Neatmestina, kad čia ukrainiečiai puolamosiomis operacijomis siekia ne trūks plyš kažką užimti, o labiau sukaustyti orkų pajėgas, kad jos negalėtu būti permestos į Andriivka – Lozove – Bilohirka ruožą.
Andriivka – Lozove – Bilohirka. Ukrainiečiai sugebėjo pramušti skylę agresoriaus pirmoje gynybos linijoje ir užėmė Suchyi Stavok (1,5 km nuo kontaktinės linijos). Sėkmę bandė išvystyti nuo Suchyi Stavok į rytus ir nuo Bilohirka į pietus atakuodami link Brusinske. Kol kas taktinių tikslų pasiekti nepavyko. Panašu, kad planuose artimiausias ukrainiečių operacinis tikslas – užimti Brusinkse perkertant svarbų tiekimo kelią Davidiv Brid – Nova Kachovka ir iš pietų blokuoti Davidiv Brid.
Vysokopillya. Ukrainiečiai labai intensyvia ugnimi prispaudė agresorių ruože Vysokopillya – Olgino ir atakuoja pietvakarių link. Reaguodamas į tai agresorius kontratakavo Potyomkine ir taip grasina ukrainiečių rytiniam flangui.
Viešoje erdvėje pasirodžiusios informacijos apie išlaisvintus Archangelske ir Novadmitryivka patvirtinti negalime (tai būtų didelė sėkmė), tačiau tai vertintume kaip ukrainiečių pagrindinių pastangų kryptį – nuo Vysokopillya valyti kelią kairiajame Inhulec upės krante su tikslu iš šiaurės rytų pasiekti Davidiv Brid. Toks puolimas rizikingas dėl grėsmės ukrainiečių rytiniam flangui bei vakaruose tekančios Inhulec upės, kuri dalinai riboja manevro laisvę. Todėl labai tikėtina, kad ukrainiečiai bandys puolamosiomis operacijomis plėsti placdarmą į rytus (pvz.: linija Novovoznesenske – Novovoskresenske – Trifonivka – Borozenske – Brusinske).
Blokavus Davidiv Brid iš pietų, šiaurės rytų ir rytų, tikėtina ukrainiečiai siektų tolimesnių operacinių tikslų ir judėtų link Nova Kachovka.
Klasika. Ukrainiečiai operacijas vykdo kuopos ir bataliono dydžio vienetais, jų veiksmus intensyviai remia artilerija ir aviacija.
Nestabdo ir ukrainiečių artileristai.
Toliau atakuojami agresoriaus taikiniai kontaktinėje linijoje ir artimajame užnugaryje. Smogta trylikai agresoriaus pajėgų vadaviečių, sunaikinti trys šaudmenų sandėliai. Į kosmosą teleportavosi arba sužeista iki 200 orkų, bei didžiulis kiekis įvairios technikos. Iš jų svarbiausi – bent du S-300, 14 vnt. haubicų Msta-B, artilerinė sistema Giatsint, termobarinė salvinė raketinė sistema TOS-1A Solntsepiok).
Smogti labai galingi smūgiai agresoriaus komunikaciniams mazgams. Be viso kito, atakuotas geležinkelio mazgas Cherson mieste, kuris yra svarbus aprūpinant agresoriaus pajėgas kontaktinėje linijoje. Taip pat, bent trys smūgiai Antonovo tiltams ir Nova Kachovkai, bei sunaikintas pagalbinis agresoriaus tiltas per Dnieprą prie Lvove.
Raginame džiaugtis ukrainiečių sėkme, bet tai daryti blaiviai ir racionaliai. Puolamosios operacijos yra labai sudėtingas ir dinamiškas reikalas, tad visko gali būti. Džiaugdamiesi valdykime savo lūkesčius, kad po to netektų labai nuliūsti ar piktintis, iš serijos „kodėl dar ukrainiečiai ne Maskvoj“
*****
Locked N’ Loaded
1. Šiaurinis Donbaso flangas:
• Charkiv. Kontaktinėje linijoje sąlyginė ramybė, nors agresorius vykdo lokalias atakas 5vairiuose kontaktinės linijos vietose. Aktyviai dirba abiejų pusių žvalgai ir artileristai.
• Izyum. Ukrainiečiai toliau aktyvūs pietiniame ruože (žvalgyba, lokalios atakos), agresorius į tai reaguoja šiame ruože koncentruodamas artilerijos ugnį. Orkų lokalios atakos Dolyna ir Bohorodychne link baigėsi nesėkme.
• Syversk. Agresorius pabandė atakuoti prie Ivano – Darivka, tačiau nesunkiai buvo atmuštas. Tęsiasi lokalūs poziciniai susidūrimai, dirba abiejų pusių artilerija, aktyvi agresoriaus aviacija. Atrodytų, kad šiame sektoriuje agresorius pažeidžiamas, tad aktyvūs ukrainiečių veiksmai prašyte prašosi.
• Bakhmut. Ukrainiečiai toliau sėkminga gina Kodema-Zaitseve ruožą, ir neprileidžia agresoriaus prie pietinių Bakhmut prieigų. Mūšių intensyvumas prie Bakhmut ir Soledar sumenko, tačiau neatmestina, kad tai tik taktinė pauzė ir agresorius čia atnaujins puolimą. Ne todėl, kad turi tam pajėgumo ir resursų, bet tiesiog kitaip negali. Priešingu atveju ukrainiečiai pradės kontratakas, ims stumti orkus nuo Soledar. Tai gali turėti tiesioginės įtakos operacijai Bakhmut link.
2. Centras. Aršūs mūšiai aplink Pervomaiske. Agresorius bando pulti nuo Nevelske (pietūs), Pisky (pietryčiai). Operacijos Opytne ir Vodiane taip pat iš esmės turi tikslą sėkmės atveju vystyti puolimą Pervomaiske link. Ukrainiečiai atmušė visas atakas. Mariinka ruože agresoriaus puolimas gerokai vangesnis, o aplink Avdiivka rusų aktyvumas minimalus. Laikinai okupuotoje Makiivka fiksuojami gaisrai netoli metalurgijos gamyklos ir geležinkelio linijos. Dar neaišku tiksliai kas dega, bet tokiose vietose agresorius įkuria savo karinės paskirties objektus.
3. Zaporizhia. Be pakitimų.
4. Pietūs.
• Pasirodė informacija apie prasidėjusį ukrainiečių kontrpuolimą dešiniajame Dniepro krante. Ukrainos oficialūs kariniai šaltiniai šią informaciją patvirtina. Viešoje erdvėje matėme neįvardintų JAV atstovų komentarą, kad Ukraina pradėjo „shaping operations“, t.y. parengiamąsias operacijas puolimui (smūgiai atramos punktams, vadavietėms, logistiniams taškams, komunikaciniams mazgams ir pan.).
Teoriškai tokie veiksmai nuo to ką Ukraina darė iki tol skirtųsi tuo, kad didelė dalis smūgių būtų nutaikyta į kontaktinėje linijoje ir jos operacinėje gilumoje esančius objektus su tikslu „suminkštinti“ gynybą prieš puolimą. Ir iš tiesų fiksuojamas ukrainiečių artilerijos aktyvumo padidėjimas- be smūgių kontaktinėje linijoje didelė ugnies koncentracija Chornobaivka, intensyviai atakuojami kariniai objektai Cherson mieste, Nova Kachovka ir Melitopol (tai patvirtina ir orkų šaltiniai).
• Kas liečia manevrinius vienetus tai kol kas fiksuojamos ukrainiečių kontratakos 6 km į šiaurę nuo Blahodatne – Myrne (kelyje Mykolaiv – Cherson), Andriivka – Lozove – Bilohirka ir Vysokopillya ruožuose. Orkų propagandistai skelbia prasidėjusį mūšį dėl Cherson, esą prasidėjo evakuacija ir Nova Kachovka.
• Vysokopillya ruože susidūrimai vyko vakar vakare – naktį. Kas pradėjo sunku spręsti, tačiau priešininkai tai gynėsi, tai kontratakavo, mūšiai labai intensyvūs. Šiuo metu mūšio rezultatai neaiškūs.
• Dėl Andriivka – Lozove – Bilohirka ruožo atkreiptume dėmesį, kad vystyti plataus masto kontrpuolimą čia būtų gana komplikuota, kadangi ukrainiečių puolančios grupuotės tiekimą apsunkintų Inhulec upė, siauras placdarmas kariajame jos krante ir grėsmė gauti smūgį į flangą nuo Davidiv Brid. Todėl ukrainiečiai ruože smūgiuoja ne tik link Bruskynske (į pietus nuo Davidiv Brid), bet ir į šiaurės rytus nuo Davidiv Brid (bando forsuoti Inhulec upę). Neatmestina, kad siekiama blokuoti patį Davidiv Brid ir dar labiau išplėsti placdarmą. Neatmestina, kad ukrainiečiai suaktyvins savo veiksmus Snihurivka link ir pabandys sujungti šį ruožą su Andriivka – Lozove – Bilohirka ruožu ir tokiu būdu sieks išplėsti placdarmą kairiajame Inhulec upės krante su tikslu 1) pradėti valyti kelius Nova Kachovka link ir 2) pradėti orkų grupuotės dešiniajame Dniepro krante perskėlimo palei Inhulec upę operaciją. Stebėsime, kokį mastą įgaus šie veiksmai.
• Savo ruožtu agresorius ginasi, kontratakuoja ir ėmė karštligiškai raketomis ir artilerija atakuoti Mykolaiv.
******
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Rusijos dūmos tarptautinių reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis pareiškė, kad Rusija yra pasirengusi aptarti derybų su Ukraina variantą, jei ji kapituliuos, kokybiškai sumažins savo ginkluotąsias pajėgas ir bus denacifikuota.
Rusijos politikai nesugeba sugalvoti nieko nauja – nacių siautėjimo Vokietijoje metu, kitų tautų vaikų žudymas buvo pateisinamas tuo, kad jie ateityje gali kelti pavojų Trečiajam reichui.
Didžiosios Britanijos premjero Boriso Johnsono manymu, ateinantys karo mėnesiai bus labai sunkūs, nes „minkštieji Europos politikai neturi dvasios kovoti“ ir gali pradėti maldauti rusiškos naftos ir dujų. Jei ir šį kartą Putinui bus leista išsisukti nuo bausmės, jis tą patį, ką šiandien daro su Ukraina, padarys su kita buvusia Sovietų Sąjungos šalimi.
Taip, tai tiesa. Pagrindinis Putlerio režimo strateginis tikslas nėra Kaukazas ar Vidurio Azija. Tad ta kryptis nesunkiai nuspėjama. Būtent todėl Lietuva visomis išgalėmis privalo įtikinti Vakarus, kad Kremliaus ordas būtina sustabdyti Ukrainoje. Ir kuo greičiau. Priešingu atveju, jas teks stabdyti Europoje. Jei tik Europa turės tam ryžto.
Šia proga leisime ciniškai paironizuoti: Vakarų valstybių vadovai pagaliau atsimerktų tada, jei savo kailiu pajustų tai, ką šiandien patiria ukrainiečiai ir anksti ryte atsibustų išpilti šalto prakaito, galvodami, ar nesubombarduotos jų vilos, kuriose ilsisi atostogų išvykę artimieji, ar gyvi vasaros stovyklose palikti vaikai. Baimė prarasti tai, kas, deja, Vakaruose vertybė Nr.1 – materialinė gerovė – Vakarų neišjudins. Bailys puls užpuoliką tik įspaustas į kampą, bijodamas prarasti savo ar šeimos narių gyvybę. Tad kol kas ukrainiečiai kovoja su barbarais, o vakarų europiečiai – su energijos sąskaitomis.
Rusijos okupantai nelaidoja kai kurių Donbase žuvusių nusikaltimo bendrų. Kūnai sudeginami kartu su sugadinta įranga. Tokiu būdu, žuvusiųjų atsikratoma dėl dviejų priežasčių: logistinių problemų bei slepiant tikruosius „nenugalimosios armijos“ nuostolius.
„Dėl prastai organizuotos sužeistųjų ir žuvusiųjų evakuacijos rusų kariškiai savo žuvusių draugų turi atsikratyti vietoje. Žuvę kovotojai sudeginti kartu su sugadinta įranga”, – sakė agentūra.
Teigiama, jog Chersono miesto pakraščiuose pastebėtos vietos, kuriose karių kūnai buvo deginami masiškai.
Nestebina. Laukiniai.
Rusija blokavo Jungtinių Tautų konferencijos dėl branduolinio nusiginklavimo bendros deklaracijos priėmimą. Kostiumuotiems driskiams nepatiko teksto dalis, kurioje rašoma apie „didelį susirūpinimą” dėl karinės veiklos aplink Ukrainos branduolines elektrines, įskaitant Zaporižės atominę elektrinę, kurią Rusija užgrobė karo Ukrainoje pradžioje. Driskių atstovas Igoris Višneveckis tekste pasigedo „pusiausvyros“.
Branduolinio ginklo neplatinimo sutartis, kurią 1970 m. parėmė 190 šalių, įpareigoja ją pasirašiusias šalis, įskaitant JAV, Rusiją, Prancūziją, Jungtinę Karalystę ir Kiniją, mažinti branduolinių ginklų atsargas ir draudžia kitoms šalims įsigyti branduolinių ginklų.
Rusijos niekas niekuo neįpareigoja. Metas nustoti į šalį, kuri platina terorizmą, mirtį, chaosą, atsovaujančias būtybes žiūrėti kaip į civilizuotas.
Azovo globos tarnyba „Azovo angelai” praneša, kad šalys pasiekė susitarimą dėl reguliaraus apsikeitimo žuvusių karių kūnais. Tarnybos teigimu, iš okupuoto Mariupolio miesto ir jo apylinkių į Ukrainos kontroliuojamas teritorijas atgabenta apie 500 karių palaikų. Dauguma kūnų labai blogos būklės – subjauroti, apdegę, turi kakinimų požymių. Daugelio negalima identifikuoti, todėl indentifikavimo procese dalyvauja ekspertai ir tyrėjai.
Slovakija pareiškė esanti pasirengusi nusiųsti Ukrainai 11 naikintuvų MiG, kad padidintų Ukrainos pajėgumus ore. Kadangi tokiu atveju sumažėtų Slovakijos pajėgumai ore, Čekija ir Lenkija įsipareigojo saugoti Slovakijos dangų. Slovakijos gynybos ministras Jaroslavas Nadas teigia, jog Bratislava pasirengusi siųsti naikintuvus, tačiau galutinis susitarimas dar nepasiektas.
Slovakija jau padovanojo Ukrainai oro gynybos sistemą S-300, karinius sraigtasparnius Mi, savaeiges haubicas ir daugkartinio paleidimo raketas „Grad”. Šią savaitę Slovakija į Ukrainą išsiųs 30 vikšrinių pėstininkų kovos mašinų BVP-1.
Putinui burna dirbanti Zacharova išplatino pranešimą, kuriame teigia esą JAV siekia įžiebti naujus karštuosius taškus, JAV diplomatai kenkia Kinijos partneriams, o jų diplomatija susijusi su prievarta ir grasinimais. Zacharova pasmerkė pastangas pritraukti milijardines Japonijos investicijas į JAV strateginius mokslinių tyrimų, technologijų ir gamybos projektus.
Zacharovos pareiškimas rodo, kad Rusiją siutina JAV pastangos silpninti Kiniją, perkeliant aukštųjų ir kitų technologijų kūrimą iš Kinijos į Ameriką.
Ekonomistai teigia, kad dėl energetikos krizės Europa susiduria su negilia recesija. Jei gamtinių dujų kainos ir toliau kils, infliacija rugsėjį pasieks 9,4 %, tačiau iki šių metų pabaigos gali sumažėti iki 8,1 %.
Su didžiausiais sunkumais susiduria Vokietija, nes šalyje elektros energijos kainos šoktelėjo daugiau kaip 600 %. Su panašiu nuosmukiu susidurs ir Italija, tačiau Prancūzija ir Ispanija, greičiausiai, recesijos išvengs.
Privati Izraelio žvalgybos įmonė paskelbė palydovines nuotraukas, iš kurių matyti, kad Rusija išgabeno S-300 sistemas iš Sirijos. Dingo ir praėjusį mėnesį dislokuota baterija, turėjusi saugoti Rusijos Chamimo bazę ir Tartuso uostą. Teigiama, jog baterija buvo pakrauta į krovininį laivą (kitais duomenimis, į transporto lėktuvą) ir nuskraidinta į Rusiją.
Po sprogimų Kryme ordai ėmė trūkti oro gynybos sistemų.
Kremlius ant ledo, t.y. smėlio, palieka savo sąjungininką Bašarą al-Asadą ir Sirijoje likusius rusų karius. Pietinėje Kuneitros provincijoje esančiame Al-Muallaqa mieste, į orą išlėkė Rusijos karo policijai priklausantis automobilis su rusų kariais.
Rusija netoli Ukrainos suformavo dar vienas smogiamąsias pajėgas. Iš skirtingų šaltinių pasiekia informacija, kad sukomplektuotas 3-čiasis armijos korpusas. Pajėgos dislokuotos Rostovo srityje, kuris yra arčiausiai Donecko ir Zaporižės fronto ruožų. Tačiau iki galo įvykdyti slaptos mobilizacijos ir sukurti 16 savanorių batalionų, nepavyko. Liepos viduryje buvo suformuoti aštuoni batalionai, „kariai” silpnai apmokyti, sunkiai valdo techniką ir yra žemos kovinės dvasios.
Ukrainos kariai sustabdė rusų veržimasi Slovjansko, Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.
Okupantai vėl apšaudė Charkivo apylinkes iš pabūklų ir raketinės artilerijos.
Barbarai raketomis ir sviediniais švaistėsi į Kramatorską ir aplinkinius rajonus.
Puolimas Pervomajskojės kryptimi, buvo atremtas, rusai priversti bėgti.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos netoli Chersono sunaikino okupantų sandėlius, karinę įrangą ir priešlėktuvinės gynybos sistemas.
Kryme rusų poilsiautojams vėl sukėlė paniką prie Sevastopolio suveikusiosios priešlėktuvinės gynybos sirenos.
Maskvoje užsidegė Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininko pavaduotojo Jevheno Serevo automobilis BMW X6. Sudegė automobilio galinė dalis.
Rusijoje daugėja neatsargių rūkorių.
Foto: vis daugiau žuvusių okupantų karių yra iš BARS (Боевой армейский резерв страны – šalies kovinio kariuomenės rezervo), kurie būdami civiliais, savaitgaliais dalyvauja kariniuose mokymuose, o paskui išvyksta plėšti unitazų į Ukrainą. Dažniausiai, ten ir lieka: ashes to ashes, dust to dust.
Dėkojame, kad skaitote ir dalinatės mūsų tekstais bei paremiate mūsų darbą. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame.
*****
Egidijus Repečkys
Viskas kaip buvo, jokių dėmesio vertų įvykių. Šeštadienis, velniškai karšta diena, net ir fronte viskas kiek aprimsta. Nedideli puolimai ir įprastas kasdienis abipusis apsišaudymas artilerija.
Frontas nejuda, bet jame kasdien žūsta žmonės. Rusijoje – ramybė, rusai skuba pasidžiaugti paskutinėm vasaros dienom.
Net propaganda aprimo. Rašo visokias nesąmones, apie tai, kaip iš Irkutsko į okupuotą Lysyčianską veža lentas, kurias panaudos atstatyti pačių sugriautam miestui.
Labai „racionalu“ vežti kelis vagonus su mediena per visą Rusiją. Giriasi sukurtom darbo vietom, bet čia pat patys pastebi, kad tai darbai, susiję su griuvėsių valymu, o visų kitų, išsilavinimo reikalaujančių specialybių darbuotojų trūksta. Tai reiškia, kad gyventojai iš miesto pasitraukė, net ir tų nekvalifikuotų darbininkų vos pusę surenka, neužpildo okupantų ‚sukurtų“ darbo vietų.
Šiek tiek bando prikelti Serbijos-Kosovo konflikto klausimą, buvo netgi įmetusių senus video įrašus, kad neva serbai vėl pritraukia tankus prie sienos, bet šita feikinė informacija neišplito.
Tuo tarpu Serbija mėgina giedoti ditirambus Rusijai, ir tuo pačiu toliau mėginti įsisprausti į Europos Sąjungą. Bet jiems į ES dar ne laikas, pirmiausia turi įvykti esminiai pokyčiai serbų galvose.
Nepanašu, kad iki vakaro dar kas gali nutikti, išskyrus vakarinį ar naktinį Ukrainos miestų apšaudymą raketomis.
******
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Putinas pasirašė dekretą, kuriuo stiprinama Rusijos orda – ginkluotųjų pajėgų galvų skaičius didėja 137 000 orkų. Dekretas įsigalios 2023 m. sausio 1 d. Remiantis dekretu, kitais metais Rusijos ginkluotųjų pajėgų standartinis skaičius bus 2 039 758, iš jų 1 150 628 kariai.
Pagal ankstesnį dekretą, pripažintą negaliojančiu, nustatytas ginkluotųjų pajėgų dydis buvo 1 902 758, įskaitant 1 013 628 kariškius. Jis įsigaliojo nuo 2018 m. sausio 1 d. ginkluotųjų pajėgų skaičių padidinant nuo 1,9 mln. iki 2,04 mln. galvų.
Koks, vienok, smulkmeniškas tas Putinas. Didina savo armiją niekingais tūkstančiais. Padidintų iškart kokiais penkiais milijonais. Arba dešimčia. Kaip Hitleris, mobilizuodamas jaunimą ir vaikus.
Po Rusijos teroristinio išpuolio geležinkelio stotyje, kur nuo raketų smūgių žuvo vaikai ir kiti civiliai gyventojai, humanitarinės pagalbos koordinatorė Ukrainoje Denise Brown paragino visas šalis laikytis tarptautinės teisės normų. JT pareigūnė pareiškė esanti sukrėsta pastarojo karinio išpuolio.
Pasipiktina. Pasikrato. Pareiškia. Apgailestauja. Paragina. Toks įspūdis, jog atsakingi Vakarų šalių institucijų vadovai į Maskvos nusikaltimus reaguoja iš reikalo. Formaliai.
Didžiosios Britanijos ambasadorė Ukrainoje Melinda Simmons pareiškė, jog kol kas nemato prezidento Vladimiro Putino įpėdinio, kurio valdymas būtų saugus Ukrainai. Pasak ambasadorės, rusai patys turi nuspręsti savo ateitį, o politinio režimo pokyčiams ir Rusijos demokratizacijai reikia laiko.
Labai pavojingas, katastrofiškai tragiškas požiūris. Bent kelios lietuvių tautos kartos paženklintos kruvinu Maskvos okupantų pėdsaku. Dar daugiau – imperinė Rusija gyvuoja šimtmečius ir jokios “demokratizacijos” joje nevyksta ir niekada savaime nevyks.
Nevyks, nes ši imperija neturi net demokratijos tradicijų užuomazgų. Šią imperiją esamuoju metu gali ir privalo išmontuoti ir demokratijos išmokyti tik patys Vakarai. Tačiau, jei Vakarai paliks rusams “patiems spręsti”, veikiai Kremliuje sėdės už Sraliną ir Putlerį kartu sudėjus baisesnis monstras. O Putinas ar jo būsimo įpėdinio valdymas gresia ne Ukrainos, o pirmiausia JK saugumui.
Ordos barbarai pavogė ir iš Luhansko srities išvežė visus 200 tūkst. tonų grūdų, užaugintų Agrotono laukuose. Būtų keista, jei taip nebūtų.
Rusijos patriarchas Kirilas ortodoksų bažnyčios šventojo sinodo posėdyje pasidžiaugė, jog po aštuonerių metų priespaudos Donbaso gyventojai kyla į kovą su neteisybe. Pasak patriarcho, Rusijos ortodoksų bažnyčia neša taikos ir susitaikymo žinią.
Ateis ta akimirka, kuomet Kirilas pavirs į dvyliką kiaulių, kurios žviegdamos lėks link kūdros ir nusiskandins.
Rusijos ambasada Jungtinėse Valstijose pareiškė, kad Jungtinių Valstijų kaltinimai Rusijai “dėl Ukrainos karo nusikaltėlių tribunolo Mariupolyje yra nepagrįsti. Būsimuoju procesu siekiama, kad karo nusikaltėliai, tarp kurių yra nacių iš Azovo pulko, sulauktų teisingumo. Vašingtonas akivaizdžiai bijo paviešinti įrodymus apie šios teroristinės organizacijos narių įvykdytus nežmoniškus veiksmus”.
Rusijos ambasada siekia, kad „Amerikos piliečiai pagaliau sužinotų, kad padeda tiems, kurie sąmoningai žudo ir kankina rusų tautybės žmones Donbase ir Ukrainoje”.
Informuojame Rusijos ambasadą JAV, kad rusų tautybės žmones Donbase žudo teroristinės Rusijos karo nusikaltėliai. Bet jūs ir taip tą žinot, niekšai.
Pagal naują paramos programą, Jungtinė Karalystė dalinsis technine patirtimi su Ukraina: bus teikiama pagalba atsatant sugriautą infrastruktūrą, transporto tinklą, teikiamos žinios oro uostų, kilimo ir tūpimo takų bei jūros uostų atstatymo srityje. Taip pat bus apmokomi ir ruošiami aviacijos ir kitų sričių specialistai.
Viskas gerai, bet pirma reikia susitvarkyti su teroristais Kremliuje. Mažmožis, bet labai reikalingas.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad Berlynas netieks Ukrainai ginklų, iš kurių būtų galima smogti į Rusijos Federacijos teritoriją. Dar Sholzas teigia, kad nereikia leisti Rusijai laimėti karo ir būtina išsaugoti Ukrainos teritorinį vientisumą.
Krymas, herr kanzler, Rusija ar Ukraina?
Teigiama, kad Europa susiduria su didžiausia sausra per pastaruosius 500 metų. Dviejuose trečdaliuose žemyno teritorijos paskelbta pavojaus arba ypatingoji padėtis. Sumažėjo vidaus vandenų laivyba, elektros energijos gamyba, nukentėjo kai kurių kultūrų derlius. Europos Komisijos Europos sausrų stebėjimo tarnybos (EDO) ataskaitoje teigiama, kad 47 % Europos teritorijos trūksta dirvožemio drėgmės, o 17 % – nukentėjo augmenija. Nukentėjo vasariniai pasėliai: grūdinių kukurūzų derlius prognozuojamas 16 % mažesnis, o sojų pupelių ir saulėgrąžų – atitinkamai 15 % ir 12 %.
Dėl apšaudymų ir gaisrų pirmą kartą Zaporižės atominė elektrinė neilgam laikui buvo visiškai atjungta nuo elektros tinklo. Dėl šių priežasčių Chersone, Naujojoje Kachovkoje ir okupuotose Zaporižės regiono dalyse įvyko vadinamasis “blackout”. Pranešama apie elektros energijos tiekimo nutraukimą ir Enerhodaro mieste.
Kremlius prisiminė savo kurtą biologinio ginklo pasaką. Pats Rusijos teroro ir karo ministras Šoigu pareiškė, kad JAV iš Ukrainos pradėjo gabenti „pavojingų mikroorganizmų atmainas”.
Kaip Kremlius kovos su mirtinu virusu užkrėstais balandžiais, Šoigu neatsakė.
Nepaisant sankcijų, Rusija, prekiaudama su JAV, per mėnesį uždirba daugiau nei 1 mlrd. dolerių. JAV iš Rusijos įvežta daugiau kaip 3 600 medienos, metalų, gumos ir kitų prekių siuntų. Kaip paaiškino neįvardintas JAV pareigūnas, visiškai užblokuoti prekybos su Rusija neįmanoma, nes tai galėtų turėti neigiamą poveikį pasaulinei prekybai.
Ukrainai trūks plyš reikia mušti bolševikų ir mongolų išperas, kol jie kaip reikiant neįsitvirtino. Kremlius ruošiasi ilgam karui, ir tai rodo driskių armijos didinimas 137 000 mėsos vienetų.
Panašu, jog Kremlius būtent taip nusprendė toliau kovoti su Ukraina. Raketos baigsis, tankai išlėks į orą, sunkvežimiai jau ant ribos. Kas belieka? Ogi neišsemiami gyvosios jėgos aruodai – 140 milijonų gyventojų. Primityvus, bukas, šimtmečio senumo sprendimas, tačiau, Maskva, greičiausiai, neturi kito pasirinkimo.
Ukraina šiuo atžvilgiu kur kas geresnėje pozicijoje. Šalis nuolat gaus ginklų ir šaudmenų, kurių tiekimas nesiliaus. Šio „realpolitic“ bėda ta, kad visos Vakarų, tame tarpe ir mūsų, saugumo problemos bus sprendžiamos ukrainiečių krauju.
Rusija, matyt, tikisi šią žiemą ant kelių parklupdyti Europą. Tačiau driskiai nesuvokia vieno, esminio dalyko: net jei Europa, kentėdama dėl energetinės ir maisto (imigracija) krizės susilpnins paramą Ukrainai, driskius toliau plieks ir naikins aukščiausių technologijų JAV ginklai.
Ukrainos kariuomenė per naktį sunaikino 20 okupantų, driskių ryšių mazgą ir amunicijos sandėlį šalies pietuose.
Ukrainos raketų ir artilerijos daliniai smogė į orkų koncentracijos vietas Snihurivkoje, Novovoskresenskoje ir Čkalove.
Driskiai toliau veržėsi Charkivo, Slovjansko, Kramatorsko, Bachmuto ir Južno-Bugo kryptimis, tačiau gavo į dantis ir tam kartui apsiramino.
Okupantai apšaudė kelis Dnipro srities rajonus.
Apšaudytas Mykolajivas, mieste buvo girdimi sprogimai.
Melitopolio rajone Priazovskojės kaime susprogdinta okupantų būstinė, kurioje turėjo vykti „pseudoreferendumas“. Šiame štabe driskiai rengėsi dalinti rusiškus pasus.
Rugpjūčio 27 d. Baltarusijoje vyks rezervistų ir šauktinių karinės pratybos, praneša Ukrainos Gynybos ministerija.
Pasirodė informacija, kad Pentagonas įvardins „operaciją” Ukrainoje ir paskirs jai vadovaujantį generolą.
Popiežius Pranciškus melsdamasis už taiką Ukrainos žmonėms, karą pavadino „beprotybe” ir užjautė tiek rusų, tiek ukrainiečių našlaičius. Pontifikas paragino prisiminti karo aukas Sirijoje, Jemene ir Mianmare. Pranciškus dar kartą pakvietė visus melsti viešpaties taikos „mylimai Ukrainos tautai, kuri jau šešis mėnesius kenčia nuo karo baisumų”.
Popiežius paminėjo ir netoli Maskvos per automobilio sprogimą žuvusią jauną moterį: „galvoju apie tą vargšę mergaitę, kurią Maskvoje susprogdino po automobilio sėdyne (padėta) bomba. Nekalti moka už karą, nekalti! Pagalvokime apie šią tikrovę ir pasakykime vieni kitiems: karas yra beprotybė”.
Pirmas dalykas: Popiežius savo kalboje neminėjo jokios Dugino pavardės, ką iškart po Pranciškaus interviu “pasigavo” Kremliaus šaltiniai, kurie paskelbė, kad Popiežius gailisi Duginos. Tačiau keli pasaulio bulvariniai ir “rimti” mūsų portalai paskelbė, kad Popiežius užjaučia patį Duginą. Primityvi Kremliaus psichologinė operacija pavyko.
Antra, Popiežius, kalbėdamas apie sprogimą prie Maskvos, neturėjo galvoje konkretaus asmens, jis nežinojo, nežino, nesigilina ir nesigilins į tai, kas yra Duginas ar Dugina. Romos Popiežius nėra pasaulietis, kuris trokšta karo, keršto ir mirties nusikaltėliams. Jis skelbia krikščioniško tikėjimo postulatus, kurie įpareigoja mylėti priešą ir atleisti nuodėmes.
*****
Locked N’ Loaded
Šiaurinis Donbaso flangas:
Charkiv. Be pakitimų.
Izyum. Šiandien agresorius vėl artilerijos ugnį koncentravo pietiniame ruože. Tuo pačiu bandė atakuoti pietrytiniame ruože (Dolyna), tačiau ukrainiečiai ataką atmušė.
Syversk. Tęsiasi poziciniai lokalūs mūšiai, agresorius atakuoti nebando. Dirba abiejų pusių artilerija.
Bakhmut. Agresoriaus artilerija ir aviacija smūgiuoja ten kur anksčiau buvo vykdomos įnirtingos atakos. Orkų manevriniai vienetai aktyvūs dviejuose ruožuose. Iš pietų atakuojama Kodema, siekiant apeiti vandens kliūtimis iš rytų ir šiaurės rytų pridengtą ukrainiečių įvirtintą rajoną Kodema – Zaitseve (prie Vershyna). Ukrainiečiai ataką atmušė. Tuo pačiu tęsiasi mūšiai prie Soledar. Agresorius nesėkmingai puola pietrytinėse miesto prieigose. Taip pat bando laimę prie Yakovlivka. Čia po eilės savaičių daužymo galva į sieną agresoriaus propagandistai informuoja apie nesėkmės priežastis – „ukrainiečiai čia yra įsirengę galingas gynybines pozicijas.“ Na jo, „netikėta“, po pirmų trijų bandymų atakuoti jiems tai buvo sunku suprasti, prireikė laiko.
Centras. Agresorius savo išsikvėpusį puolimą bando kompensuoti stipriu artileriniu apšaudymu ir aviacijos smūgiais visame sektoriuje nuo Marinka iki Avdiivka. Prisidengdami netiesiogine ugnimi pabandė pulti Pervomaiske, tačiau patyrė eilinę nesėkmę.
Zaporizhia. Be pakitimų.
Pietūs.
Agresoriaus kontroliuojamoje teritorijoje dingo elektra (black outas). Ar ilgam ir kaip tai paveiks padėtį fronte – sunku pasakyti. Galima tik atkreipti dėmesį, kad dingus elektrai okupacinės pajėgos savo reikmėms bus priverstos naudoti generatorius, kuom dar labiau pablogins savo logistinę padėtį, dėl senkančių energetinių resursų gali imti trūkinėti sąveika tarp vienetų. Tokioje situacijoje gali ir vėl kas nors Kryme teleportuotis į mėnulį, ar dar kokie smagūs dalykai nutikti.
Kontaktinėje linijoje aktyvumas į vakarus nuo Snihurivka atsinaujino, agresorius mažomis grupėmis (būrys) vėl bando judėti į priekį. Tiesa, jam to daryti nesiseka. Tuo metu ukrainiečių artileristai sunaikino bent du agresoriaus valdymo punktus ir du šaudmenų sandėlius.
Agresorius Ukrainą visgi “pasveikino” su Nepriklausomybės diena. Apšaudžius Chapline geležinkelio stotį 25 civiliai žuvo (tarp jų du vaikai), 31 gyventojas sužeistas.
Skelbiama, kad rusijos ginkluotosios pajėgos nuo 2023 m. sausio 1 d. turės padidėti nuo 1,9 mln. iki 2,039 mln. Tokį ukazą šiandien pasirašė putinas.
Pagal šiandieninį putino ukazą iš 2,039 mln. ginkluotųjų pajėgų etatų, tik daugiau kaip pusė šio skaičiaus (1,15 mln.) sudarys kariškiai. Visa kita turbūt biurokratija ir aptarnaujantis personalas.
Jei pažiūrėsime į „Global fire power ranking“, tai nurodoma, kad rusija 2022 m. turėjo 850 000 kariškių (active personel). Tad jei remsimės tais skaičiais, nuo kitų metų kariškių rusijoje turėtų daugėti 350 000.
Kita vertus, jei prie 2022 m. skaičiaus pridėsime 250 000 „paramilitary“ (kas tikėtina yra samdiniai), tai gaunasi, kad nuo kitų metų orkų kariuomenė turėtų augti 50 000 karių. Bet kokiu atveju agresorius bando padidinti savo ginkluotąsias pajėgas, kas reiškia jog ramybės nebus.
Tiesa, reikia suprasti, kad norėti ir padaryti (ypač rusijoje) yra du skirtingi dalykai. Ir idealiu variantu toks padidėjimas nebus sausio 1 d. Tai būtų ilgas verbavimo procesas. Kaip agresoriui tai sekasi daryti – matome „3 – iojo korpuso pavyzdžiu“.
Neatmestina, kad dalis Vagner samdinių bus „legalizuota“ ir jie pavieniui ar visais vienetais įsilies į reguliarių pajėgų gretas. Gal būt tai žingsnis rengiantis prie rusijos prisijungti okupuotas Ukrainos teritorijas. Tokiu būdu „separų“ vienetai taptų rusijos ginkluotųjų pajėgų dalimi, tai ir išpūstų ginkluotųjų pajėgų skaičių. Bet kaip ir rašėme vakar – viskas tik prasideda.
*****
uninian.net
Johnsonas apie Rusiją: Jūs negalite derėtis su lokiu, kuris graužia jūsų koją
Didžiosios Britanijos premjeras pabrėžė, kad dar ne laikas derėtis su rusais, užėmusiais dalį Ukrainos teritorijos.
Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas metaforiškai pabrėžia, kad negalima derėtis su meška, ėdančia koją.
Pasak UNIAN korespondento, Johnsonas tai pasakė per bendrą spaudos konferenciją Kijive su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.
„Dabar ne laikas puoselėti kažkokius menkus planus derėtis su tais, kuriems tai tiesiog neįdomu. Negalite derėtis su meška, kai ji graužia koją, ir negalite derėtis su gatvės vagimi, kuris prispaudė jus prie žemės “, – sakė Johnsonas.
Be to, Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas nepritaria tam tikrų užsienio lyderių mėginimamas „išsaugoti Putino veidą”.
„Beje, neturime jaudintis dėl Putino „žeminimo“. Mums nebereikia jaudintis, kad pažeminsime lokį ar gatvės vagį. Svarbu tik atstatyti ir išsaugoti Ukrainos suvereniteto vientisumą“, – sakė Johnsonas.
Jis įsitikinęs, kad Ukraina laimės karą.
„Istorija mus moko, kad šalis, turinti kalbą ir tapatybę, jaučianti pasididžiavimą ir meilę savo tradicijoms, o patriotiniai jausmai auga kiekvieną mėnesiu ir metais, tai jeigu tokia šalis dėl savo egzistavimo yra įtraukta į karą, aš jums pasakysiu, mano bičiuliai, yra tik vienas būdas, kaip šis karas gali baigtis: Ukraina laimės“, – sakė Johnsonas.
Jis pridūrė, kad Didžioji Britanija bus Ukrainos pusėje.
Anksčiau, lankydamasis Kijeve, Borisas Johnsonas sakė, kad taikos derybos tarp Ukrainos ir Rusijos Federacijos dabar būtų katastrofa visam pasauliui.
Primename, kad anksti vasario 24 d. rytą Rusijos Federacija nepaskelbusi karo įsiveržė į Ukrainą. Ukrainą rėmė Vakarų šalys – įvedė naujas sankcijas Rusijai, aprūpino Kijevą ginkluote.
*****
Locked N’ Loaded
Kaip galima buvo tikėtis, Nepriklausomybės dienos proga agresorius intensyviai apšaudo Ukrainos miestus raketomis, dirba ukrainiečių priešraketinė gynyba. Tiesa, mūšių intensyvumas yra sumenkęs visuose sektoriuose.
Šiaurinis Donbaso flangas:
Charkiv. Be pakitimų.
Izyum. Sektoriuje tęsiasi pauzė. Dirba abiejų pusių žvalgai ir artileristai. Agresorius savo artilerijos ugnį nuo pietų ruožo perkėlė į pietryinį ruožą (Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne). Fiksuojamas nedidelis priešo suaktyvėjimas prie Bohorodychne. Orkai pabandė atlikti žvalgybą, po kontakto atsitraukė. Taip ukrainiečiai atmušė rusų ataką prie Nova Dmytrivka.
Syversk. Ir šiame sektoriuje sąlyginė ramybė. Dirba abiejų pusių žvalgai ir artileristai.
Bakhmut. Praeitą savaitę šis sektorius buvo antras pagal mūšių intensyvumą (po Centro) ir pirmas pagal aktyvios kontaktinės linijos ilgį. Šiandien ir čia ukrainiečiai gali šiek tiek atsikvėpti. Tiesa, orkai pabandė atakuoti Bakhmutske. Tikslas – forsuoti nedidelį upelį, perimti kelio, vedančio į Bakhmut kontrolę, perskelti Bakhmutske gynėjus į dvi dalis ir sutrikdyti jų tiekimą. Nepavyko nesuskaičiuojamą kartų iki tol, nepavyko ir šį kartą. Be to, agresorius vėl nesėkmingai puolė Kodema link. Taigi, iš minimum dešimties ilgas savaites atakuotų atakos objektų, dabar agresorius turi pajėgumą atakuoti tik du.
Centras. Sektoriuje ir toliau sunkūs mūšiai bet gana siaurame ruože. Ukrainiečiai vėl sugebėjo atremti orkų pastangas praplėsti placdarmą puolimui link Pervomaiske. Svarbu pastebėti, kad ukrainiečių oficialiuose pranešimuose vėl minimi mūšiai Pisky, tad tikėtina bent dalis šio kaimelio vis dar yra no mans land.
Zaporizhia. Ukrainiečiai tradiciškai atmušė agresoriaus atakas Velyka Novosylka, Vuhledar ir Novomyklailivka ruožuose. Kad rusai neliūdėtų, ukrainiečiai ir vėl juos pralinksmino – Tokmak buvo daug garso ir šviesos. Į orą išlėkė šaudmenų sandėlis.
Pietūs. Kontaktinėje linijoje lokalūs susidūrimai, ukrainiečiai iki pietų sunaikino bent vieną agresoriaus šaudmenų sandėlį. Vėl atakuotas tiltas prie Nova Kachovka, tilto remontas nuėjo per niek. Po pietų fiksuoti sprogimai netoli nedidelio Kachovka oro uosto teritorijos. Nuo Nova Kachovkos dambos ši gyvenvietė ir oro uostas nutolęs apie 8 km. Netoli jo eina geležinkelis, kuriuo agresoriaus pajėgos, ginkluotė, šaudmenys, degalai ir kita logistika iš Tokmak ir Melitopol keliaudavo į Nova Kachovka. Visa tai laikę pačioje Nova Kachovka, rusai kelis kartus paragavo ukrainiečių artilerijos. Tad neatmestina, kad pagaliau jiems daėjo, kad negalima laikyti pajėgų ir logistikos prie pat tilto ir visa tai išskirsto apylinkėse. Ačiū dievui, kaip matome ir tai nebepadeda.
https://soar.earth/maps/13127…
O dabar – žadėtas lyrinis nukrypimas.
Šie šeši mėnesiai daug ko mus mokė, bet ar išmokome? Labai džiugu, kad ir toliau remiame Ukrainą. Daroma nenusakomai daug – nuo NATO summito Madride iki paprasto piliečio 5 eur aukojančio kovojančiai Ukrainai. Tai beprecedentis lūžis, bet ar Ukrainos pergalės pakanka, kad Vakarų pasaulio žmonės (tame tarpe ir ukrainiečiai) butų saugūs?
Norėtume tik priminti nuo ko visa tai prasidėjo – nuo rusijos reikalavimo, kad NATO grįžtų į 1997 m. sienas. Ukraina kremliaus debiloidų galvose tėra tik tarpinė stotelė. Tad jei kas dar nesuprato – viskas tik prasideda.
Negi jūs manote, kad galutinai sutriuškinus orkų kariuomenę, išvijus ją iš Ukrainos, susigrąžinus Krymą ir Donbasą, viskas bus baigta?
Jei žiurkei bus leista grįžti į savo urvą ir išsilaižyti žaizdas, atsakymas vienareikšmis – ne. Pusė metų karo, didžiuliai nuostoliai, pralaimėjimai prie Kyiv ir Charkiv, gręsiantis pralaimėjimas dešiniajame Dniepro krante nei kremliaus, nei rusijos gyventojų nieko neišmokė. Jie ir toliau šventai tiki savo „misija“ arba nedrįsta ja suabejoti. Ir nepanašu, kad kas nors iš esmės keisis. Ilgus dešimtmečius pudrinęs smegenis savo piliečiams, kremlius rusijos gyventojams „parduos“ viską, nes jie nori tuo tikėti. Ir todėl gavę į snukį Ukrainoje, jie grįš labiau pasiruošę ir dar labiau nužmogėję. Taip jau buvo prieš 80 metų.
Žinoma, jei bus leista grįžti. O kad tai neįvyktų, reikalinga nauja Rusija. Tai turi būti esminis Vakarų tikslas, o visa kita – Ukrainos pergalė, Vakarų karinės pramonės perorientavimas, sankcijos, NATO ir nacionalinių pajėgų stiprinimas ir t.t. – tik šio tikslo link vedantys kritiškai svarbūs uždaviniai. Net ne režimo pakeitimas, o būtent nauja Rusija.
Juk išrovus putiną išdygs naujas putinas, nes tokioje dirvoje negali niekas kitas išdygti. Ar tai įmanoma be tiesioginio karinio Vakarų ir Rusijos susidūrimo?
Norėtume tikėti, kad taip. Užgniaužus ekonomiškai ir technologiškai, net ir sėdėdama ant rūdijančio branduolinio arsenalo rusija nebus pajėgi mesti iššūkio Vakarams. Ar tai privers rusus ieškoti naujos savo valstybės strateginės krypties? Ar tai nėra utopija?
Tikėkimės, kad ne. Tačiau turime padaryti viską, kad jei nekinetinės priemonės neduotų norimo efekto, būtume pasiruošę kautis čia ir dabar.
*****
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Lenkijos prezidentas Andrzej Duda šiandien lankosi Kyjive prezidento Volodymyro Zelenskio kvietimu. Vizito metu šalių lyderiai ir delegacijos surengs dvišalius pokalbius dėl padėties Ukrainoje, paramos kariniu, ekonominiu ir humanitariniu aspektais, taip pat dėl dvišalio bendradarbiavimo. Pažymėtina, kad tai jau trečiasis A. Dudos vizitas į Ukrainą po vasario 24 d. Lenkijos prezidentas anksčiau lankėsi Kyjive balandžio 13 d. ir gegužės 21-22 d.
Greičiausiai, Lenkijos prezidentas savo vizitu nori suteikti svorio antrajam Krymo platformos aukščiausiojo lygio susitikimui. Tai tarptautinė diskusijų ir derybų platforma, skirta Rusijos okupuoto pusiasalio išlaisvinimui. Praėjusių metų rugpjūtį, daugiau kaip 40-ties šalių ir tarptautinių organizacijų delegacijų vadovai Kyjive sukūrė tarptautinę Krymo platformą, kurios tikslas – taikiai užbaigti Rusijos okupaciją pusiasalyje.
Rusijos FSB pirmadienį apkaltino Ukrainos slaptąsias tarnybas nužudžius ultranacionalisto A. Dugino dukterį Darją Duginą. Bomba susprogdino jos vairuojamą automobilį „Toyota Land Cruiser”, patvirtino Rusijos tyrėjai, o Putleris šį išpuolį pavadino „blogiu”.
Būtent to ir reikėjo tikėtis – pačios FSB ar kitos Rusijos spec. tarnybos ar jų užsakymu įvykdytas „teroro aktas“ yra skirtas parodyti Vakarų auditorijai neva nevaldomą ukrainiečių siautėjimą, siekiant sumažinti Vakarų šalių visuomenių paramą nuo agresoriaus besiginančiai šaliai. Iš kitos pusės, mūsų manymu, režimas ruošia savo visuomenę naujiems, galbūt dar didesniems suvaržymams, būtiniems norint mobilizuoti valstybę karo veiksmų tęsimui Ukrainoje. Papildomai, matyt, siekiama iššaukti didesnį rusų visuomenės pyktį ir pateisinimą ateityje karo nusikaltėlių numatytiems dar brutalesniems veiksmams „denacifikuojant“ Ukrainą.
Ukrainos sostinėje Kyjive uždrausta viešai švęsti Nepriklausomybės nuo Sovietų Sąjungos dieną, motyvuojant padidėjusia Rusijos puolimo grėsme. Ukrainos sostinėje draudžiami bet kokie masiniai susibūrimai, o miesto karinis administratorius įsakė saugumo pajėgoms būti pasirengusioms reaguoti į bet kokius incidentus, pavyzdžiui, raketų atakas ir sprogdinimus.
Draudimas buvo paskelbtas po to, kai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėjo, kad Maskva gali pabandyti „ką nors ypač bjauraus” prieš trečiadienį minimas 31-ąsias nepriklausomybės metines. Rytoj taip pat sukanka pusė metų nuo Rusijos (ir Baltarusijos) invazijos pradžios.
Tuo tarpu Jungtinės Valstijos pareiškė turinčios žvalgybinės informacijos, kad Rusija netrukus planuoja surengti naujas atakas prieš Ukrainos civilinius ir vyriausybinius objektus.
Deja, bet Rusijos teroro išpuolių prieš civilius tikimybė yra tikrai didelė, turint galvoje ir paruošiamąsias informacines operacijas Rusijos visuomenei, kurių, tikėtina, daugės: Dugino dukra yra tik pradžia. Sprogimai metro ar daugiabučiuose, lokaliai panaudotas cheminis ar biologinis ginklas – režimui Kremliuje nėra jokių stabdžių, o žmonių, tame tarpe ir Rusijos piliečių, gyvybės jam yra mažiau vertos nei tarakonų.
Nuo Rusijos (ir Baltarusijos) invazijos į Ukrainą pradžios beveik prieš šešis mėnesius jau žuvo apie 9 000 ukrainiečių karių, pirmadienį sakė Ukrainos kariuomenės vadas generolas Valerijus Zalužnyj, retai pripažįstantis karo aukų skaičių. Palyginimui, Rusija neteko nuo 70 000 iki 80 000 karių, tiek žuvusių, tiek sužeistų per mūšius.
Jungtinės Tautos teigia, kad per Rusijos invaziją į Ukrainą žuvo 5 587 civiliai gyventojai, o 7 890 buvo sužeisti, nors šie skaičiavimai greičiausiai yra labai konservatyvūs.
Serbijos vidaus reikalų ministras Maskvoje susitiko su Rusijos užsienio terorizmo reikalų ministru Sergėjumi Lavrovu – tai buvo retas Europos valstybės pareigūno vizitas, kurio metu buvo pabrėžta, kad Belgradas atsisako prisijungti prie Vakarų sankcijų Rusijai dėl jos karo Ukrainoje. Vidaus reikalų ministras Aleksandaras Vulinas, garsėjantis savo prorusiška ir antivakarietiška pozicija, per jų susitikimą pirmadienį S. Lavrovui pasakė, jog „Serbija yra vienintelė valstybė Europoje, kuri neįvedė sankcijų ir nedalyvavo antirusiškoje isterijoje”.
Serbija yra pūliuojanti vertybinė žaizda Europos viduryje.
Rusija ruošiasi kažkokiai šlykštynei. Ar tai bus masinis civilių apšaudymas, ar provokacija Zaporižės AE, pamatysime. Iš kitos pusės, ukrainiečių gynėjai yra tam pasiruošę.
Driskiai stiprina savo pajėgumus pietuose, ruošdamiesi ne tik atremti ukrainiečių spaudimą, bet ir galvodami apie judėjimą link Mykolajivo. Atrodo, kad sėkmingi jungtinių ukrainiečių pajėgų pietuose ir partizanų veiksmai Kryme įsiutino Kremlių, kuris nori įtvirtinti užgrobtas teritorijas „referendumais“. Orda skubiai renčia pontonines perėjas per Dniprą, tačiau kiek tai tikslinga, yra kitas klausimas.
Manome, ir be mūsų patarimo, bet kuriam ukrainiečių kariui nuo eilinio iki generolo yra aišku, kad per jas smogti geriausia tada, kai jomis juda rusų technika.
Rytą rusai iš ko papuola po ranka apšaudė Charkivo apylinkes. Į privatų namą Charkive pataikė sprogmuo, aukų išvengta.
Luhansko rajone per pastarąją parą buvo atremti rusų puolimai iš keturių krypčių – visur priešas buvo priverstas trauktis su dideliais nuostoliais.
Naktį savaime užsidegė dar vienas okupantų amunicijos sandėlis Kalmuškėje, Donecko srityje.
Mykolajivo apylinkėse apšaudyti Poljanos, Krasnaja Dolinos ir Širokojės kaimai. Nukentėjusiųjų nebuvo.
Rašistai, taikydami neva į HIMARS amunicijos sandėlį, iš Juodosios jūros „Kalibr“ raketomis apšaudė žemės ūkio sandėlį Odesos apylinkėse.
*****
Locked N’ Loaded
Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv. Agresorius bandė plėsti mūšių kontaktinėje linijoje geografiją: atakavo šiaurės vakariniame, pietrytiniame sektoriuose, bei tęsė lokalias atakas šiauriniame ir šiaurės rytiniame sektoriuje. Taip pat orkai suintensyvino artilerijos, aviacijos ir raketų smūgius civilinei ir karinei infrastruktūrai, bei visos kontaktinės linijos apšaudymą. Tikėtina, kad tokiais veiksmais rusai siekė ne tik keršyti už nuostolius patirtus Kryme, bet sutrikdyti ukrainiečių vienetų rotaciją bei koncentraciją rytiniame, pietrytiniame sektoriuose, agresoriaus tiekimo kelių Vovchansk – Izyum link.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Izyum. Ukrainiečių nežymus judėjimas pietiniame ruože sustabdytas, agresorius perėjo į kontratakas. Tiesa, susigrąžinti prarastų okupuotų teritorijų rusams nepavyksta. Maža to, bandydami stabdyti ukrainiečių pajudėjimą pietuose nuo Izyum, orkai negali nevykdyti aktyvių veiksmų pietrytiniame sektoriuje (link Slaviansk), kadangi priešingu atveju ir čia ukrainiečiai gali pradėti periminėti iniciatyvą. Todėl vietoj to, kad koncentruotų ir taip išsekusias pajėgas viename ruože, dabar rusai blaškosi puldinėdami tai pietuose, tai pietryčiuose. Tokia situacija dar labiau sekina jų pajėgas.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Syversk. Agresoriaus bandymas atakuoti visoje kontaktinėje linijoje išsisėmė. Rusai koncentruoja negausias pajėgas ir atakuoja iš esmės tik pietiniame ruože (Ivano-Darivka), kiti ruožai apšaudomi netiesiogine ugnimi. Tikėtina, kad pagrindinis agresoriaus tikslas aktyvuoti puolimą šiame ruože buvo neleisti ukrainiečiams iš čia permetinėti pajėgų į Bakhmut ir Izyum sektorius. Gana greitai išsikvėpęs puolimas parodo, kad operacinio tikslo agresorius kol kas nepasiekė.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Bakhmut. Nepaisant vertinimų, kad šią savaitę galėjo prasidėti mūšiai Bakhmut mieste, ukrainiečiai ir toliau sugebėjo apsiginti. Agresoriui nepavyksta suformuoti tvaraus placdarmo miesto puolimui bei tinkamai izoliuoti (blokuoti) miestą kaip objektą. Aktyvumas nuo Horlivka taip pat nebuvo vaisingas. Taip pat orkams nesiseka įžengti į Soledar arba atskirti Bakhmut ir Syversk gynėjų grupuotes (atakuojant nuo Yakovlivka). Atrodo, kad dėl didelių nuostolių agresorius buvo priverstas mažinti atakų krypčių skaičių ir mažinti artilerijos smūgių intensyvumą koncentruojant šiuos veiksmus siauresniame ruože. Tai leido jam išlaikyti aukštesnį mūšio tempą.
Vertinimas: iniciatyva agresoriaus pusėje.
Centras. Ukrainiečiai pritraukė daugiau galingesnių artilerinių sistemų bei ėmė atakuoti orkų paramos ugnimi vienetus, šaudmenų/degalų sandėlius ir komunikacinius mazgus. Tai labai greitai turėjo efektą. Ir taip pirmoje ukrainiečių gynybos linijoje įstrigusios rusų atakos dar labiau sumenko. Agresorius buvo priverstas koncentruoti manevrinius ir artilerijos vienetus siauresniame ruože (Pervomaiske – Pisky – Opytne). Dėka per 8-erius metus nusistovėjusios logistinės ir paramos ugnimi sistemos, agresoriui pavyksta palaikyti mūšių tempą.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia. Abi pusės išlieka aktyvios rytiniame sektoriaus flange. Prie Vuhledar agresoriui ir toliau nepavyksta susigrąžinti prieš kurį laiką ukrainiečių išlaisvintų teritorijų. Ukrainiečiai atsako lokaliomis kontratakomis. Nors ir pasiekė nedidelę taktinę sėkmę prie Novomykhailivka, tačiau to išvystyti nesugebėjo. Kituose sektoriaus ruožuose vyrauja lokalūs susidūrimai ir artilerijos dvikovos.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Pietūs:
Ukrainiečiai išvystė savo operacinę sėkmę Kryme – atakuojama daugiau taikinių, jie įvairesni. Tai sukelia ne tik operacines (rusų karinių orlaivių atitraukimas į Rusiją), bet ir strategines pasekmes (per propagandistų reiškiamą nepasitenkinimą esama padėtimi ir pasikėsinimą į Kremliaus ideologą A. Dugin, galima įžvelgti konfliktų tarp Kremliaus klanų aštrėjimą).
Dešiniajame Dniepro krante esančios agresoriaus grupuotės logistinė situacija negerėja (tiltai per upę sunaikinti). Rusijos pajėgos situaciją bando taisyti vykdydamos puolamąsias operacijas kontaktinėje linijoje (kelias Cherson – Mykolaiv, Snihurivka bei į pietus nuo Davidiv Brid), tačiau dėl nepakankamų resursų ir tvirtos ukrainiečių gynybos nieko nepešė. Maža to, ukrainiečiai vis dažniau vykdo lokalias atakas. Agresoriui telieka artilerijos ugnimi ir raketomis terorizuoti gyventojus. Tuo pačiu rusai sustiprino oro gynybą ir represijas prieš okupuotų teritorijų gyventojus.
Vertinimas: iniciatyva ukrainiečių pusėje.
❗️First video of Antonovsky bridge over Dnipro river after Ukrainian strikes! #Kherson #Ukraine pic.twitter.com/3YDKK2hK14
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) July 27, 2022
Mūšių dinamika
Ir vėl daugiausia agresoriaus nuostolių fiksuota Centro sektoriuje.
Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus nuostoliai išaugo:
gyvosios jėgos 9 proc. (1510 vs. 1650),
šarvuotos technikos 23 proc. (116 vs. 146),
artilerijos sistemų net 2,3 karto (23 vs. 53),
transporto priemonių 1,9 karto (54 vs. 104).
Kaip ir minėta anksčiau, šių kategorijų nuostolių išaugimą sąlygojo ukrainiečių netiesioginės ugnies sistemų pajėgumo sustiprinimas Centro sektoriuje.
Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus nuostoliai sumažėjo:
oro gynybos priemonių 1,8 karto (9 vs. 5),
UAV (bepiločių orlaivių) 61 proc. (36 vs. 22),
orlaivių (lėktuvų, sraigtasparnių) 3 kartus (12 vs. 4).
Pastebėtina, kad šių kategorijų nuostolių dinamikos mažėjimas sietinas pirmiausia su tuo, kad minėtos sistemos – tai agresoriaus į kontaktinę liniją pristatomi sunkiai kompensuojami papildymai (visų pirma dėl aukštos kainos). Tuo pačiu, agresoriaus karo aviacijai traukiantis iš Krymo, ukrainiečių oro gynybininkai turėjo mažiau galimybių mūšiuose ją sunaikinti.
Prognozės
Kitą savaitę didelę įtaką padėčiai fronte turės ar/jei ir kokia apimtimi į mūšius įsijungs antrasis agresoriaus ešelonas (reguliarios pajėgos) bei „3-iojo korpuso“ („savanorių“ batalionai) vienetai. Neatmestina, jei šios pajėgos jungsis į mūšius, tai jos bus koncentruojamos ir metamos į sektorius, kur agresorius tikisi pasiekti operacinę sėkmę (Bakhmut ir Centras).
Jei nebus agresoriaus pajėgų papildymo šviežiais manevriniais ir ugnies paramos vienetais bei logistika, Syverks ir Izyum sektoriuose galimas iniciatyvos perėjimas į ukrainiečių rankas, Bakhmut ir Centro sektoriuose gali padėtis tapti apylygė. Neatmestinos dažnesnės ukrainiečių kontratakos.
Tikėtina, kad dėl nesėkmių Pietų sektoriuje agresorius bandys karštligiškai perimti iniciatyvą, todėl aktyvių rusų puolamųjų veiksmų Zaporizhia sektoriuje (ypač vakariniame jo flange) tikimybė didėja. Dėl tos pačios priežasties didėja įvairių provokacijų tikimybė, kuriomis Vakarų spaudžiama Ukraina būtų priversta sustabdyti savo sėkmingus veiksmus Pietų sektoriuje. Pavyzdžiui, problemos su grūdų išvežimu, daugiau provokacijų Zaporizhia AE, „false flag“ operacijos diskredituojant Ukrainos pajėgas. Neatmestini ir bandymai Vakarams kelti paramos Ukrainai naštą (energetinio šantažo suaktyvėjimas, teroristiniai išpuoliai ir pan.).
Neatmestina, kad dėl aktyvesnės oro gynybos ir suaktyvėjusio represinio aparato, Ukrainos operacijų rezultatyvumas Kryme gali sumažėti. Prielaida, kad ukrainiečiai gali daugiau laiko skirti priešo silpnų vietų identifikavimui, analizei. Nežiūrint į šią tikimybę, kas liečia Krymą, tai operacijos nesustos, nes jos turi didelį politinį – psichologinį efektą. Tikėtinas ir susidūrimų kontaktinėje linijoje dažnėjimas, galimai rusų puolimui išsikvėpus, ukrainiečiai vis dažniau bandys pereiti į kontratakas.
******
****
Šiaurinis Donbaso flangas
Charkiv. Toliau kova parteryje. Agresorius nebekartoja vakarykščių nesėkmingų atakų prie Lebyazhe ir Baziliivka, tačiau artilerijos sistemų pagalba nuotoliniu būdu minuoja šį ruožą. Galima daryti prielaidą, kad pirmiausia agresorius vakarykščiu puolimu sprendė savo komunikacijų apsaugos užduotis (kelias Vovchiansk – Kupyansk – Izyum). Kitaip sakant, baiminasi ukrainiečių aktyvių veiksmų, todėl minuoja vietovę per nuotolį.
Izyum. Be pakitimų.
Syversk. Vis dažniau agresorius pagrindines pastangas nukreipia į pietinį sektoriaus ruožą. Maža to, pralaužti gynybos Ivano-Darivka – Spirne nepavyksta, tad orkai vėl bando apeiti ukrainiečių atramos taškus. Šį kartą vėl bandyta apeiti Spirne iš pietų ir atakuoti Vyimka link. Kaip ir minėjome anksčiau, ukrainiečiai jau pasimokė iš prieš kelias dienas rusų atakų antroje gynybos linijoje, todėl agresorių greitai utilizuoja.
Bakhmut:
Mūšiai Bakhmut – Soledar ruože suintensyvėjo. Persigrupavęs agresorius nesugalvojo nieko geresnio kaip lipti ant to pačio grėblio – bandyti pulti visomis įmanomomis kryptimis, vietoj to, kad koncentruoti pajėgas viena ar dviem kryptimis. Galimai juos spaudžia terminai. Kaip ir minėjome, samdiniai turėjo pralaužti gynybą, kad antrame ešelone susitelkę reguliarai galėtų išvystyti sėkmę. Kol kas tai akivaizdžiai nesiseka, reguliarai pajudėjo, tad galimai dabar chaotiškai stengiamasi iki jiems pasiekiant kontaktinę liniją kuo greičiau užtvirtinti bent kažkokį proveržį. Kitaip bus dar sunkiau parduoti „elitinių“ karių įvaizdį, kurį Prigožinas & Co nori sukurti aplink samdinius.
Agresorius kiek pakeitė atakos kryptį Zaitseve apylinkėse (prie Vershyna). Dabar atakuojama nuo Semihirya, t.y. ne iš rytų, bet iš pietryčių. Tai sufleruotų, kad agresorius šiame ruože bandys nebe apsupti piečiau esančias ukrainiečių pajėgas, o sėkmės prie Zaitseve atveju, iš pietų pulti tiesiai link Bakhmut. Smulkmenėlė – sėkmės nėra, tik orkais patrešta Ukrainos žemė.
Stebimas tolimesnis orkų aktyvumas į šiaurę nuo Horlivka. Vėl atakuota čia esanti gyvenvietė Zaitseve. Ukrainiečiai apsigynė.
Centras.
Tęsiasi sunkūs mūšiai visoje kontaktinėje linijoje (išskyrus šiaurinį Avdiivka ruožą, kur sąlyginai ramiau dėl rusų manevrinių vienetų atitraukimo ir permetimo operacijoms į šiaurę nuo Horlivka). Miesto Pisky toliau tęsiasi, tačiau tikėtina, kad ukrainiečiai pozicijas laiko palei kelią M30, „no mans land“ rytiniame kaimelio pakraštyje. Tuo pačiu, tęsiasi agresoriaus manevrinių vienetų atakos Pervomaiske ir Opytne link. Tikėtina, rusų tikslas išeiti į vakarus nuo Avdiivka ir atkirsti čia esančią ukrainiečių grupuotę. Ypatingai svarbus ruožas yra tarp Opytne ir Avdiivka, kur vandens kliūčių nėra, todėl agresorius galėtų apeiti Avdiivka iš vakarų.
Tačiau jau ankstesni Rusijos pajėgų bandymai pulti čia buvo nesėkmingi. Todėl tikėtina sukdamiesi iš padėties, orkai stengiasi atakuoti iš rytų į vakarus lygiagrečiai Pisky ir Opytne kertančioms vandens kliūtims, kad nereiktų šių, gynybai patogių ruožų, šturmuoti frontaliai (t.y. iš pietryčių). Kol kas jiems sekasi ne kaip, agresoriaus atakos vyksta iš Lozove link Pervomaiske (t.y. iš pietryčių) ne iš gero gyvenimo – taip agresorius bando sukaustyti ukrainiečių pajėgas ir palengvinti puolimą iš rytų į vakarus.
O dabar prie smagesnių žinių. Ponios ir ponai, karo dievas Centro sektoriuje teikėsi nusišypsoti ukrainiečiams. Turbūt perskaitė mūsų savaitinę apžvalgą, ne kitaip (joke). Pirmiausia, ukrainiečiai ėmėsi, orkams logistine prasme, svarbiausio geležinkelio Rostovas prie Dono – Krynychna. Stipriai apgadintas geležinkelis prie Krynychna (sunku tiksliai nustatyti ar artileristų, ar SOP/partizanų darbas, bet kokiu atveju, malonu). Toliau, didelis kabūm Amvrosiivka, tai apie 70-80 km nuo kontaktinės linijos. Į orą išlėkė agresoriaus šaudmenų sandėlis. Surprise surprise – Amvrosiivka yra tame pat geležinkelio kelyje Rostovas prie Dono – Krynychna. Prie Ilovaisk, to paties geležinkelio pusiaukelėje tarp Amvrosiivka ir Krynychna (beje, taip pat komunikacinis mazgas) kilo dideli gaisrai. Sutapimas? Vargu bau. Pirmieji ženklai, kad (kaip ir Kryme) atakuojama visa agresoriaus logistinė sistema, kur geležinkelis Rostovas prie Dono – Krynychna yra esminis faktorius. Ir vyšnaitė ant torto – pasiektas agresoriaus sunaikintų artilerinių sistemų rekordas. Sunaikinta 19 vienetų per dieną, didžioji jų dalis – Centro sektoriuje. Priminsime, kad praeitos savaitės vidurkis visame fronte buvo 3,2 sunaikintos artilerinės sistemos vnt. per dieną. Panašu, kad visgi sektorių pasiekė rimtesni vamzdžiai. Sunku pasakyti, kuris sektorius susilpnėjo, bet kas nerizikuoja, tas negeria šampano.
Zaporizhia. Ukrainiečiai atmušė visas agresoriaus atakas prie Vuhledar ir Novomykhailivka.
Pietūs
Kontaktinėje linijoje tęsiasi lokalūs susidūrimai. Agresorius aktyviai visomis priemonėmis žvalgo Andriivka – Lozove – Bilohirka ruožą, reguliariai atakuoja su artilerija ir aviacija. Vertinimas nesikeičia – čia agresoriaus aktyvesni puolamojo pobūdžio veiksmai labiausiai tikėtini.
Ukrainiečių artileristai toliau atakuoja orkų pajėgų susitelkimo rajonus, atramos taškus, logistinę sistemą. Sunaikinti keli šaudmenų sandėliai. Soc. tinkluose pasirodė informacija apie dar vieną gaisrą/sprogimą Kryme (Mizhvodne), tačiau detalių
******
Egidijus Repečkys
Donbase padėtis tebeišlieka įtempta, rusai toliau puola. Tiesiog neįtikėtina, kad tokiame kare svorio centru tampa eilinė gamykla prie Soledaro. Šį kartą su „nacistiniu“ pavadinimu Knauf, bet iš esmės tiesiog gamykla, mažas taškas žemėlapyje. Kaip ir anksčiau, rusai nepajėgūs suplanuoti ir įvykdyti jokių puolamųjų operacijų. Kurios leistų prasiveržti į 100, 200 ar net 300 km gylį, suskaldyti dalimis ukrainiečių gynybą, keliose vietose pasiekti Dniprą ir užimti visą Rytų Ukrainą.
O štai Ukrainos pajėgos tokias operacijas įvykdyti galėtų, bet jiems dar trūksta pajėgų. Ore taip ir jaučiamas ukrainiečių noras pereiti į puolimą, bet jie racionaliai tvardosi – rizika, kad tokio puolimo metu jie išseks, yra nemaža. Todėl Ukrainos valdžia vėl sustiprino prašymus perduoti ginklų daugiau ir greičiau. Nes greitai gali ateiti tas momentas, kada reikia pulti, kada priešas išsikvėpė ir prarado iniciatyvą. Šį momentą praleis – ir agresorius vėl atsikvėps, atsistatys ir neduos įsibėgėti.
O iš rusų veiksmų panašu, kad jie pasiekė savo galimybių ribą ir turės stabtelėti. Galbūt ir ilgam.
Chersone išlieka agresoriui nepalanki padėtis. Bet išmušti iš čia Rusijos pajėgas lengva nebūtų, todėl ukrainiečiai mėgina ir toliau blokuoti tiekimą, įgauti ugnies persvarą, gerai apdaužyti okupantus ir tik tada atsiimti miestą, kuris į rankas įkristų kaip nunokęs obuolys.
Rusofašistai ėmė nerimauti, kad Ukrainos karinėms oro pajėgoms (KOP) gali būti perduota ir daugiau Afganistano aviacijos lėktuvų ir sraigtasparnių, talibams perėmus valdžią perskridusių į Uzbekiją ir Tadžikiją. Dauguma jų – lengvi žvalgybiniai lėktuvai civilinių bazėje, universalūs sraigtasparniai. Tačiau yra ir tikrų perlų, lengvi atakos lėktuvai A-29 / EMB 314 Super Tucano.
Šis nedidelis brazilų sukonstruotas lėktuvas yra lengvas, mažas, nelabai greitas, tačiau gali pernešti šiuolaikinę valdomą ginkluotę ir turi įrangą, apie kuriuos Rusijoje gali tik pasvajoti. Tokius lėktuvus perka mažos neturtingos šalys, nes jie itin tinkami kovoti su visokiais silpnai ginkluotais separatistais ir partizanais.
Ne taip seniai A-29 Super Tucano svarstė įsigyti Ukraina, bet taip ir nesiryžo. O galbūt užtruko derėdamiesi dėl pirkimo ir dėl galimo surinkimo/gamybos vietoje. Ką ten Ukraina, buvo labai rimtų kalbų apie jų pirkimą Lietuvos KOP. Nes paukštelis mažas, o kumštis – kietas.
Tada aš tokiai idėjai nepritariau. Kodėl? Nes, kaip minėjau, jis skirtas kovoti prieš partizanus, arba kai turima visiška oro persvara ir priešininko oro gynybos sistema palaužta. Karo prieš Rusiją atveju Super Tucan‘ai turėtų įveikinėti daugiasluoksnę rusų oro gynybą mūšio lauke, o priešui vyraujant ore lakūnams išlikti būtų labai maža galimybė. Iš kitos pusės, agresijos atveju, dar tik iškilus pirmiems grėsmės ženklams, pas mus atsirastų NATO aviacijos pajėgos, turinčios lėktuvus ir ginkluotę, su kuriais A-29 negali lygiuotis.
Tačiau prasidėjus karui Ukrainoje paaiškėjo, kad Rusijos aviacija yra ne tokia efektyvi, kokios buvo tikėtasi. Aš ir anksčiau rašydamas apie rusų veiksmus Sirijoje (dažniausiai tą dariau žurnale „Verslo klasė“) atkreipiau dėmesį į propagandiniu melu pridengtas aviacijos problemas ir mažą efektyvumą, bet tokio neįgalumo irgi nesitikėjau.
Taip, Sirijoje rusai įgavo patirties, ypač jų sraigtasparnių pilotai, čia įvaldė ir neblogų taktinių veiksmų, kurie dabar labai padeda rusų lakūnams Ukrainoje. Bet esmė yra visuma, ne atskiros detalės. O esmė tokia – Rusijos Oro ir kosmoso pajėgos nesugeba suplanuoti ir įvykdyti efektyvių oro puolimo kampanijų, kurias puikiai įvaldę ir ištobulinę NATO pajėgos. Antra, dėl lėktuvų trūkumo ir technologinio atsilikimo rusai nepajėgia uždaryti dangų Ukrainos aviacijai, todėl ši skraido ir toliau sėkmingai atakuoja agresoriaus pajėgas žemėje.
Toks Rusijos aviacijos neįgalumas mane privertė nebe taip kategoriškai prieštarauti eventualiam A-29 Super Tucan įsigijimui Lietuvos karinėms oro pajėgoms. Aš ir toliau manau, kad tai nebūtų pats geriausias įsigijimas, nes mums reikia kitokio pajėgumo. Bet jeigu A-29 nukeliaus į Ukrainą, turėsime progą dar kartą viską įvertinti remdamiesi konkrečiomis patirtimis. Nes panašu, kad šie „paukšteliai“ išsitęsusiame Ukrainos fronte galėtų veikti pakankamai efektyviai.
Žinoma, jeigu A-29 turėtų veikti prieš NATO aviaciją, šiems mažyliams kiekvienas skrydis būtų savižudiškas. Ne tik jiems, Rusijos aviacijai hipotetiniame kare su NATO irgi būtų savižudiška misija. Juos tiesiog šaudytų kaip taikinius tire, o išlikusius priverstų slėptis užnugaryje, prisidengiant visų S-400, S-350, Tor, Pancyr ir visų kitų oro gynybos sistemų šešėlyje.
Karas Ukrainoje vadinamas artilerijos karu, bet jeigu ukrainiečiai turėtų gausesnę aviaciją (kurios iki karo nepajėgė išvystyti), o rusai – efektyvesnę, tai karinių oro pajėgų vaidmuo būtų ženkliai svaresnis ir matomesnis.
Tuo tarpu Kremlius toliau mėgina lipdyti įvairius savanorių dalinius. Dabar jau buriasi visokio plauko kazokų organizacijos, mėginama formuoti ir Rusijoje dirbančių gastarbaiterių iš Azijos dalinius. Tačiau šių šalių valstybės jau perspėjo savo piliečius, kad už dalyvavimą kare Ukrainoje patrauks atsakomybėn kaip karo samdinius (beje, mūsų Baudžiamajame kodekse tokio straipsnio nėra). Nors ir be grasinimų baudžiamosiomis bylomis atvykę mūryti ir dažyti uzbekai į karą nesiveržia.
Viena iš karo Ukrainoje pasekmių bus ir tai, kad Rusija praras įtaką aplinkinėse sovietų okupuotose Azijos valstybėse. Jeigu šiose šalyse pavyktų pažaboti korupciją ir nepotizmą, nebeveiktų ir pilkosios rusiško biznio schemos, leidžiančios kontroliuoti vietinius oligarchus, politikus ir verslo elitą.
Kaip ten bebūtų, Rusiją palaiko kai kurie užsienio partneriai. Tai – abiem kojom šluba Venesuela, alkana Kuba ir tokios okupuotos pseudo suverenios teritorijos kaip Pietų Osetija ir Abchazija.
Šoigu sako, kad dar ir Burundis su Gvinėja, bet aš kažkaip abejoju. Jam tiesiog neteisingai išvertė žodį „batumba“. Kas žino šitą seną sovietinį anekdotą, tas supras. Kas nežino, tai kalba apie daiktą, kurio link buvo pasiųstas rusų karo laivas.
*****
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Šiandien ryte Kryme vėl nugriaudėjo sprogimai. Vienoje pusiasalio dalyje matyti tankūs juodi dūmai. Pasak liudininkų, sprogimai nugriaudėjo prie elektros pastotės Džankojaus rajone. Parlamento narys Oleksijus Gončarenka pareiškė, kad Azovskojės gyvenvietėje sprogo okupantų amunicijos sandėlis. Ar tai Ukrainos karių, partizanų darbas sužinosime netrukus, tačiau be jokios abejonės, rūkymas ne tik sukelia vėžį, jis ne pirmą kartą skaudžiai ir netikėtai kerta ordai į užnugarį.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad siekiant uždrausti turistines vizas Rusijos piliečiams, svarbu galvoti apie disidentus ir neapsunkinti gyvenimo tiems, kurie bėga nuo Putino režimo. „Mums svarbu suprasti, kad daug žmonių bėga iš Rusijos, nes nesutinka su Rusijos režimu. Visi mūsų sprendimai neturėtų apsunkinti išvykimo iš šalies, atsiribojimo nuo vadovybės ir diktatūros Rusijoje”, – sakė Maskvos advokatas Scholzas.
Pasirodo, po Europos kurortus besiblaškantys, degtinei ir vynui pinigus taškantys rusų turistai yra nepaprastai iškilūs kovotojai su Putino režimu. Disidentai. Solženycino mokiniai. Keletą tokių, išlipusių iš automobilio su rusiškais numeriais, vos pastovinčių ant kojų, garsiai besikeikiančių, deja, teko stebėti sekmadienį priešpiet Inturkės miestelio parduotuvėje.
Scholzas iš esmės, tik švelnesniais žodžiais kartoja tą patį, ką transliuoja Kremliaus ruporai Peskovas ir Zacharova. Tai rodo, kad šis Vokietijos lyderis yra galimai „pakabintas“ Kremliaus tarnybų.
Čekija rugpjūčio mėnesio pabaigoje derėsis dėl ES sprendimo uždrausti išduoti rusams turistines vizas. Vokietija nepritaria tokiam sprendimui. Ukraina Vokietijos poziciją aštriai kritikuoja.
Rusija sumokėjo už dujų tranzitą per Ukrainą. Praėjusią savaitę Rusijos „Gazprom” pervedė savo reguliarų mėnesinį mokėjimą Ukrainos „Naftogaz” ir jis buvo patvirtintas.
Teigiama, kad prognozės apie recesiją JAV nepasitvirtino. Vien liepos mėnesį sukurta daugiau kaip pusė milijono naujų darbo vietų. Nedarbo lygis sumažėjo iki 3,5 % ir yra žemiausias nuo 1969 m. Degalų kainos pirmą kartą nuo kovo mėnesio nukrito žemiau 4 JAV dolerių už galoną. Vartotojų nuotaikos tapo gerokai linksmesnės. Akcijų rinka užfiksavo didžiausią augimą nuo lapkričio mėnesio, o „Moody’s analytics” teigimu, JAV ekonomika atsigauna.
Praėjusią savaitę Rusijos naftos eksportas į Aziją sumažėjo iki žemiausio lygio nuo invazijos į Ukrainą pradžios, o tai Kremliui yra įspėjamasis ženklas, kad rusiškos naftos paklausa gali mažėti. Praėjusios savaitės laivybos duomenimis, kasdienis srautas buvo mažesnis nei du milijonai barelių per dieną, o Rusijos naftos eksportas į šį regioną tapo mažiausias nuo kovo mėnesio. Tačiau nepaisant sankcijų, Rusija per mėnesį iš žalios naftos eksporto gauna maždaug 30 mln. dolerių daugiau nei prieš invaziją. Plečiamos rinkos, siunčiant tanklaivius į Šri Lanką ir Egiptą.
Ukrainos gynybos ministerija praneša, kad iš Latvijos atvyko dar šešios M109 haubicos, kurios jau „dirba“ mūšio lauke.
Orkams vis sunkiau įvykdyti išpurtasnukių generolų pavedimus – užimti Kramatorską, Slovjanską, Bachmutą. Driskiams nesugeba užimti net nedidelio Piskų kaimelio, apie kurio pergalingą išvalymą nuo „nacių“ pranešta jau prieš savaitę ir pakartojama kas dvi dienas.
Šiaip ne taip rusams pavyko mobilizuoti vadinamosios LNR karius, tačiau šie atsisakė vykti kovoti už vadinamąją DNR. LNR „kariai“ nori kovoti tik už LNR, o Luhansko sritis jau „išvaduota“.
Ukrainiečiai intensyviai dirba pietuose. Tą ir anksčiau esame sakę, kad galvodant apie Chersono išvadavimą, visų pirma, jį reikia atkirsti nuo likusios ordos paramos. Paskutinėmis dienomis šioje fronto dalyje matome būtent tai – driskių pajėgos Chersone tiksliais gynėjų smūgiais į tiltus ir susisiekimo kelius yra atribotos, ir jei ukrainiečių jungtinėms pajėgoms pietuose pavyks pakelti partizanų bangą, derinant ją su reguliarios kariuomenės veiksmais, okupantui bus riesta.
Atrodo, kad Rusija ruošiasi smogti Ukrainai iš Baltarusijos teritorijos. Į Baltarusijos Ziabrovkos aerodromą atgabenta 14 S-400 zenitinių sistemų, apie 60 raketų bei kitų sunkiųjų ginklų.
Šią naktį Rusijos teroristai itin stipriai apšaudė Charkivą. Smūgiai kliuvo penkiems iš devynių miesto rajonų. Tokio plataus raketų atakų spindulio mieste jau seniai nebuvo.
Pajuodę ir nuplyšę ordos legionai mėgina veržtis į Bachmutą ir Avdijivką, ten tebevyksta mūšiai. Tęsiamas puolimas Staromichailovkos-Nevelskojės kryptimi.
Driskiai iš tankų ir raketinės artilerijos pliekia į Soledarą, Šumy ir kitas aplinkines vietoves.
Iš visų tipų artilerijos apšaudyta ir Kramatorsko sritis.
Okupantai eilinį sykį nesėkmingai bandė veržtis link Piskų ir Pervomaiskajos.
Slovjansko kryptimi okupantai apšaudė ukrainiečių pozicijas netoli Grušuvachos ir Vernopolio. Rusai čia mėgina persigrupuoti, sulaukti logistinės paramos.
Juodojoje jūroje liko budėti tik du Rusijos lavai – sparnuotųjų raketų nešėjai.
Remiantis naujausia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo informacija, Juodosios ir Azovo jūrų operacinėse zonose priešo laivų grupuotės daugiausia dėmesio skiria žvalgybai, civilinės laivybos blokavimui Juodosios jūros šiaurės vakarinėje dalyje ir smūgių sudavimui kariniams objektams bei infrastruktūros elementams Ukrainos teritorijos gilumoje sparnuotomis raketomis.
Ukrainiečiai susprogdino logistiškai svarbų geležinkelio tiltą tarp Tokmako ir Melitopolio.
Ukrainos aviacija smogė į dvi vietoves Novopetrivkos ir Maksimivkos rajonuose, kuriose buvo sutelkta okupantų ginkluotė ir karinė įranga.
Fašistinės Rusijos diktatorius Putinas forume „Armija-2022” gyrėsi Rusijos ginkluotę vadindamas „žymiai pranašesne” ir mažiausiai dešimt kartų geresne nei konkurentų. „Mūsų tauta didžiuojasi savo kariuomene ir laivynu, jų gynėjų profesionalumu ir drąsa. Ir šiandien, specialios karinės operacijos metu, mūsų kariai kartu su Donbaso kovotojais garbingai atlieka savo pareigą, kovoja už Rusiją, už taikų gyvenimą Donecko ir Luhansko liaudies respublikose, aiškiai vykdo visas pavestas užduotis – žingsnis po žingsnio išlaisvina Donbaso žemę”, – bandė Hitleriui demagogija prilygti Putinas. Jis susirinkusiuosius į forumą bandė įtikinti, kad didelio tikslumo rusiški ginklai, robotika, naujais fizikos dėsniais (!!!) grįstos kovos sistemos, lyginant su analogais užsienyje, „yra dešimtmečiais priekyje“.
Kai kurios solidžios žiniasklaidos priemonės šiuos Putino kliedesius išplatino beveik pažodžiui, taip talkindamos nevykėliui mėginant iškišti rusišką ginkluotę atsilikusioms pasaulio šalims. Mat į forumą „Armija-2022” atvyko tik Šėkorėjos ir kelių kitų neturtingų Afrikos šalių atstovų delegacijos.
„Dešimtmečiais konkurentus lenkianti armija“ nesugeba mėnesį užimti nedidelio Piski kaimelio.
Maskolijos barbarams vienas kelias – bendrystė su atsilikusiomis pasaulio gentimis už geležinės uždangos.
Šimtmečiams.
*****
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Putleris parašė laišką Šėkorėjos diktatoriui Kim Jong Unui, kuriame pranešė, kad abi šalys „bendromis pastangomis plėtos visapusiškus ir konstruktyvius dvišalius santykius”, rašo Pchenjano valstybinė žiniasklaida. Šėkorėjos išlaisvinimo dienos proga Kimui adresuotame laiške V. Putinas sakė, kad glaudesni ryšiai atitiktų abiejų šalių interesus ir padėtų stiprinti Korėjos pusiasalio ir Šiaurės Rytų Azijos regiono saugumą ir stabilumą.
Kimas taip pat nusiuntė Putleriui laišką, kuriame teigė, kad Rusijos ir Šėkorėjos draugystė užsimezgė Antrajame pasauliniame kare, kai buvo pasiekta pergalė prieš Korėjos pusiasalį okupavusią Japoniją. Nuo to laiko abiejų šalių „strateginis ir taktinis bendradarbiavimas, parama ir solidarumas” pasiekė naują lygį, joms bendrai stengiantis sužlugdyti „priešiškų jėgų” grasinimus ir provokacijas, laiške teigė Kimas.
Gražu, net ašarą išspaudė. Du didžiausi pasaulio teroristai negali vienas kitu atigėrėti. Matyt, jaučia, kad ne ilgai jau liko.
Naujoji Zelandija siunčia 120 karių į Jungtinę Karalystę, kad jie padėtų mokyti ukrainiečius kovoti fronte, pranešė jos vyriausybė. Dvi pėstininkų mokymo grupės suteiks maždaug 800 Ukrainos karių pagrindinius įgūdžius, kad jie galėtų efektyviai kovoti, įskaitant ginklų valdymo, pirmosios pagalbos suteikimo ir kitus įgūdžius. Ministrė pirmininkė Jacinda Ardern per spaudos konferenciją, kurioje buvo paskelbta apie dislokavimą, pabrėžė, kad Naujosios Zelandijos kariai nedalyvavo ir nedalyvaus koviniuose veiksmuose Ukrainoje.
Artimiausiomis dienomis JT frachtuotas laivas „Brave Commander” išplauks iš Ukrainos į Etiopiją, kai Pivdennyj mieste baigs krauti daugiau kaip 23 000 tonų kviečių, pranešė JT pareigūnas. Tai bus pirmasis humanitarinės pagalbos maistu krovinys, gabenamas į Afriką pagal JT sudarytą susitarimą dėl grūdų tiekimo.
Rusija intensyvina veiksmus rytuose bei šiaurės rytuose, taip pat kaupia karius ir techniką pietuose. Keturiomis kryptimis iš šešių ukrainiečiai sėkmingai stabdo puolimą Charkivo, Slovjansko, Bachmuto, Kramatorsko apylinkėse. Pietuose rusai be artilerijos ir tankų sėkmingai naudoja aviaciją kaustydami jungtinių ukrainiečių pajėgų pietuose veiksmus ir šis nebaudžiamumas ore mums kelia nerimą.
Nežiūrint ukrainiečių sėkmingai suardytų logistinių grandinių pietuose, orkai stiprino savo pozicijas Zaporižės – Chersono linijoje. Rusai ir toliau sunkiai tvarkosi su partizanais, kurie aktyviai veikia Melitopolyje, Berdianske, Chersono apylinkėse ir net Kryme. Mes ir dar kartą pabrėžiame, kad partizaninis tinklas ir jų veiksmai pietuose yra vienas svarbiausių ukrainiečių sėkmę galinčių užtikrinti veiksnių dabar ir ateityje.
Driskiai veržiasi į Charkivo apylinkes. Mūšiai vyksta šalia Udy į šiaurę nuo Charkivo, netoli Ukrainos – Rusijos sienos. Rusų karo nusikaltimų štabas vakar tvirtino jau esą pilnai „denacifikavęs” Udy. Kaip visada, Kremliaus pranešimai su realybe mažai ką turi bendra.
Nežiūrint rusų tvirtinimų, kad jie užėmė Piskų gyvenvietę netoli Donecko, vakar vis dar vyko ir dabar ten vyksta intensyvūs mūšiai.
Šalia Donecko ukrainiečių gynėjai per dvi paras sunaikino tris „nepažeidžiamus” rusų Ka-52 atakos straigtasparnius. Nuo invazijos pradžios Ukraina iš viso teigia numušusi 195 okupantų sraigtasparnius.
Popasnoje tiksliu smūgiu ukrainiečių kariai sunaikino „Wagner” (dabar kai kur vadinama „Liga”) samdinių vadavietę. Neutralizuotų priešų skaičius nežinomas.
Dnipro rajone rusai pliekė iš ko papuola. Dėl priešo apšaudymo nukentėjo Pokrovskos savivaldybės energetikos infrastruktūros objektas, apie 20 Grad raketų griovė Marganeco civilius pastatus. Sinelnikovo apylinkės apšaudytos keturiomis raketomis iš oro gynybos sistemos S-300.
Naktį iš kelių raketų paleidimo įrenginių Rusijos okupantai apšaudė Nikopolio miestą.
Vienas geriausių Ukrainos karo lakūnų Antonas Listopadas žuvo kovoje su Rusijos okupantais.
Rusijos okupantai pradėjo išvežti savo šeimas iš užimto Melitopolio. Tai pranešė miesto meras Ivanas Fiodorovas televizijos „Apostrof TV” eteryje. Pasak jo, praėjusi savaitė Melitopolyje okupantams buvo „nepatogi”. Fiodorovo nuomone, užpuolikai supranta, kad netrukus turės palikti miestą.
*****
Locked N’ Loaded
Šiaurinis Donbaso flangas:
Charkiv. Kontaktinė linija gana stabili. Abi pusės ieškoti silpnų vietų priešininko gynyboje, tačiau turimos pajėgos ir rezervai yra per menki, kad pradėti aktyvesnius veiksmus. Savaitės pabaigoje agresorius rodė didesnį aktyvumą šiauriniame ruože (Pytomnik), tačiau nei taktinės, nei operacinės sėkmės neturi. Ukrainiečių artilerijos grupuotės sustiprinimas salvinėmis raketinėmis sistemomis „Burevyi“ laukto rezultato nedavė – situacija į padėtį prie Cherson kol kas nepanaši, agresoriaus logistika palaikoma be didelių trikdžių. Vertinimas: kovinės lygiosios.
Izyum. Panašu, kad ukrainiečiai bando atkartoti mūšių prie Charkiv scenarijų ir nedidelėmis atakomis pietiniame Izyum ruože po truputį stumia agresorių (Velyka Komyshuvakha) iš jo pozicijų. Praeitą savaitę pramiegoję šį pasikeitimą, orkai ėmėsi veiksmų. Suintensyvėjo atakos Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruože, pietiniame ruože (Brazhkivka) bei šiaurės vakariniame ruože (Husarivka). Kita vertus tai nenutraukė ukrainiečių kontratakų. Vertinimas: kovinės lygiosios.
Syversk. Tikėtina, reaguodamas į situaciją prie Izyum ir itin mažą progresą Bakhmut – Soledar sektoriuje, agresorius sukaupė pajėgas ir atnaujino atakas. Jokių taktinių ar operacinių pasiekimų mūšio lauke agresorius nepasiekė, tačiau sukaustė ukrainiečių pajėgas, kurių dalis galėjo būti panaudotos kituose sektoriuose (Izyum ar Bakhmut – Soledar). Vertinimas: kovinės lygiosios.
Bakhmut. Agresorius pasiekė Bakhmut prieigas, tačiau nesugeba čia sukurti tvaraus placdarmo, todėl bandė apeiti įtvirtintą Vershyna -Zaitseve (mažoji) – Kodema ruožą– puolė nuo Horlivka link Zaitseve (didžioji), pasiekė taktinę sėkmę. Tačiau dėl pajėgų trūkumo šios taktinės sėkmės negebėjo išvystyti į operacinį laimėjimą. Tikėtina, kad čia puolę vienetai taip pat veikia ir į šiaurę nuo Avdiivka (Centras), tad dviejuose ruožuose veikiančių orkų pajėgų rotacija komplikuota. Ukrainiečiai vis dažniau pereina į lokalias kontratakas. Kol kas tai tik leidžia prilaikyti puolantį priešą, tačiau nepriverčia jo palikti pozicijų, kuriose jis buvo įsitvirtinęs. Vertinimas: iniciatyva agresoriaus pusėje.
Centras. Ukrainiečiams toliau sekasi apginti pirmąją jų gynybos liniją. Čia lyginant su visu frontu ukrainiečiai orkams padarė didžiausius gyvosios jėgos, kovinės technikos ir aviacijos nuostolius. Tiesa, agresorius pasiekė pietinius Avdiivka priemiesčius, Pisky virto no mans land, tačiau operacinių tikslų vis tiek nepasiekia. Nors fiksuota eilė sėkmingų smūgių agresoriaus karinei infrastruktūrai, tai puolimo tempo nesumažino. Vertinimas: iniciatyva agresoriaus pusėje.
Zaporizhia. Nors ir toliau agresorius bando atakuoti Vuhledar ir Velyka Novosylka ruožuose, tačiau ukrainiečiai sėkmingai apsigina ir tęsia lokalias kontratakas. Kontaktinė linija gana stabili, didžiausias krūvis abiejų pusių žvalgams ir artileristams. Vertinimas: kovinės lygiosios.
Pietūs. Smūgiais agresoriaus karinei infrastruktūrai Kryme, Krymo „bottle neck“ ir kairiajame Dniepro krante ukrainiečiai ne tik galutinai perėmė iniciatyvą į savo rankas, bet ir buvusį tikėtinu agresoriaus puolimą dešiniajame krante pavertė nepadoriais pirstelėjimais. Rusų puolimas Andriivka – Lozove – Bilohirka ir nuo Snihurivka aktyvus, tačiau perspektyvos pasiekti operacinių tikslų turi ne daug. Ką jau kalbėti apie bandymą judėti link Mykolaiv ar Kryvyi Rih.
Mūšių dinamika
Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus nuostoliai išaugo:
- gyvosios jėgos 10 proc (1370 vs 1510);
- šarvuotos technikos 20 proc. (93 vs 116);
- UAV net 2,4 karto (15 vs 36). Neatmestina, kad mūšio lauką pasiekė iranietiški UAV. Liko nebedaug.;
- Orlaivių net 12 kartų (1 vs 12). Čia didžiausią indėlį padarė duomenys už 08.09 – 9 orlaiviai. Ar čia priskaičiuota Novofedorivka, ar čia pasidarbavo ukrainiečių oro gynybininkai – sunku pasakyti.
Šių kategorijų nuostolių išaugimą sąlygojo aktyvesnės kautynės Centre, taip pat Bakhmut, ukrainiečių suaktyvėjimas Izyum, agresoriaus suaktyvėjimas Syversk ir Pietuose. Įvertinus, kad didžioji dalis agresoriaus nuostolių patirta Centre, klausimas kada puolimas ten galutinai išsikvėps yra pakibęs ore.
Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus nuostoliai sumažėjo:
- Artilerija 46 proc. (43 vs 23);
- Automobiliai 28 proc. (76 vs 54);
- Oro gynybos priemonės 40 proc. (15 vs 9).
Šių kategorijų nuostolių sumažėjimą lėmė nepakankamas ukrainiečių artilerijos sistemų ir šaudmenų kiekis Centro sektoriuje, kur ir vyko didžiausi mūšiai. Didžiausia problema su salvinėmis artilerijos sistemomis, kurios gali smogti giliame priešo užnugaryje, t.y. atakuoti ne tik priešo artilerines sistemas, bet ir oro gynybos priemones, logistiką (tai iš dalies paaiškina sumenkusį automobilių sunaikinimą).
Bendras vertinimas: intensyviausiems mūšiams persikėlus į Centrą ir praeitos savaitės antroje pusėje ukrainiečiams čia pritraukus rezervus (tame tarpe haubicas), gynėjai kontaktinėje linijoje agresoriaus manevriniams vienetams padaro ženklių nuostolių ir sėkmingai stabdo jo puolimą, tačiau esant nepakankamai MLRS, neturi galimybių sutrikdyti per 8 – erius metus gerai išvystytos agresoriaus paramos ugnimi ir logistinės sistemos.
Prognozės
Šiaurinis Donbaso flangas. Tikėtina, kad agresorius sieks iš pietų ir vakarų blokuoti Bakhmut miestą. Šiems jo veiksmams kliudytų sėkminga ukrainiečių gynyba Bakhmut – Soledar sektoriuje, o aktyvumas Izyum ruože gali net priversti keisti planus. Sutrikdžius logistines linijas per Izyum būtų apribotos viso šiaurinio Donbaso flango kovinės galimybės. Būtent todėl labai tikėtina, kad agresorius, nepaisydamas savo manevrinių vienetų žemos motyvacijos, pasirengimo ir nepakankamo skaičius, vykdys ukrainiečių pajėgas kaustančias atakas Izyum, Syversk ir Charkiv.
Centras. Atsižvelgiant į agresoriaus manevrinių vienetų nuostolius, rusai arba sustabdys puolimą arba ims nuiminėti pajėgas nuo kitų sektorių (pvz. Zaporizhia), kad palaikytų tą patį puolimo tempą. Orkų puolamosios operacijos griūtį pagreitintų papildomų ukrainiečių artilerinių sistemų (pirmiausia MLRS) permetimas. Kita vertus tai mažai tikėtina, kadangi tai ir būtų orkų siekiamo tikslo išpildymas – susilpninti kitus ukrainiečių sektorius, kur agresorius turi pajėgumo pradėti plataus masto puolimą (Zaporizhia ir Pietūs).
Zaporizhia. Tikėtina, kad agresorius periodiškai atakuos Vuhledar ir Velyka Novosylka ruožuose, tačiau mažai tikėtina, kad jis pasieks taktinius ir operacinius tikslus. Neatmestina, kad jei didelio puolimo nebus Pietų kryptyje, tai jis prasidės Zaporizhia vakariniame flange, kur agresorius yra sukaupęs panašią grupuotę kaip ir dešiniajame Dniepro krante ( 25 – 30 BTG), bet pajėgų aprūpinimo ir rotacijos problemos mažesnės.
Pietūs. Po game changing smūgių agresoriaus kontroliuojamos teritorijos gilumoje ir nesėkmingų rusų bandymų atakuoti kontaktinėje linijoje, dar labiau tikėtina, kad jei ir bus aktyvūs agresoriaus puolamieji veiksmai, tai jie apsiribos siekiu atsiimti placdarmą piečiau Davidiv Brid, išspręsti problemas prie Vysokopillya. Neatmestina, kad ukrainiečiai bandys išnaudoti savo pranašumą ir pabandys kontratakomis pasigerinti savo padėtį piečiau Davidiv Brid ir Snihurivka.
*****
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Politinis strateginis lygmuo
Rusijos eksprezidentas ir kišeninis Putlerio žaisliukas Dmitrijus Medvedevas pagrasino Ukrainą remiančioms Vakarų sąjungininkėms, kaltinančioms Rusiją dėl Zaporižės AE keliamo branduolinės katastrofos pavojaus. „Jie sako, kad tai nutinka grynai atsitiktinai, kaip kad „mes nenorėjome. <…> Nepamirškime, kad Europos Sąjunga taip pat turi atominių elektrinių. Ir ten taip pat gali įvykti nelaimingų atsitikimų”, – pridūrė Medvedevas.
Vieni sako, kad Medvedevui negerai su galva kiti, jog tokie nusišnekėjimai – alkoholio pasekmės, tačiau mes manome, kad jo lūpomis Kremliaus siunčia aiškią žinutę Vakarams: jei jūs remsite Ukrainą – į orą gali lėkti ne tik Zaporižės, bet ir jūsų šalyse esančios atominės elektrinės. Taigi, tai niekas kitas kaip atviras grasinimas teroristinėmis diversijomis.
Tarptautinės atominės energijos agentūros generalinis direktorius Rafaelis Grossi ragina nedelsiant leisti branduolinės energetikos ekspertams įvertinti žalą bei saugumą branduoliniame komplekse, kuriame padėtis „labai sparčiai blogėja”.
Apšaudymai ir sprogimai Zaporižėje privertė išjungti elektros transformatorių bei du atsarginius transformatorius, dėl kurių buvo priverstinai sustojo vienas branduolinis reaktorius. JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas ragina demilitarizuoti teritoriją, o G7 paragino Rusiją grąžinti AE Ukrainai.
Kyjivas kviečia JT ir Tarptautinį Raudonojo Kryžiaus komitetą patikrinti Rusijos karo belaisvių stovyklas ir siųsti atstovus į vietas, kuriose Rusija laiko ukrainiečių karo belaisvius. Vakarų tyrimai skelbia, kad Maskva meluoja, teigdama, jog Olenivkos įkalinimo įstaiga apšaudyta HIMARS. Rusams, greičiausiai, panaudojus termobarinį užtaisą, buvo nužudyta daugiau kaip 50 ten laikytų Ukrainos karių. Karo nusikaltėliai gi, pasitelkė į pagalbą seną Kremliaus draugelį, kino aktorių Steveną Seagalą, kuris, pamaklinėjęs po kalėjimo griuvėsius, nustatė, jog tai HIMARS darbas ir dabar savo „išvadas“ vapa Maskvos valdomų TV kanalų propagandinėse laidose.
Sprogimai karinėje bazėje aneksuotame Kryme smarkiai pablogino Rusijos kariuomenės padėtį, skelbia Jungtinė Karalystė. Po sprogimų, kurių metu į orą išlėkė amunicijos sandėliai ir mažiausiai 8 lėktuvai, o poilsiautojai masiškai ėmė bėgti iš Krymo, Maskva patyrė „didelę gėdą“.
Jungtinės Karalystės gynybos ministerija pranešė, kad pirminė sprogimų priežastis neaiški, tačiau vaizdo įrašuose matomi dideli grybų debesys – amunicijos sandėlių sprogimai. Sprogimų metu sunaikinti mažiausiai penki naikintuvai Su-24 ir trys daugiafunkciniai lėktuvai Su-30. Smarkiai apgadintas pakilimo takas ir nuo jo nutolę pastatai.
JK specialistų teigimu, matomi krateriai leidžia daryti prielaidas apie Ukrainos specialiųjų pajėgų arba partizanų ataką, arba Ukrainos modifikuotų balistinių sparnuotųjų raketų panaudojimą.
Saki aerodromo ataka buvo labai veiksminga, sudavė didžiulį psichologinį smūgį Rusijos armijos ir okupantų gyventojų moralei. Saki – pagrindinė bazė, kuria iš oro dengiamas Rusijos karinis laivynas Juodojoje jūroje, tad dabar Rusijos karo laivams iškilo nauji pavojai.
Ukrainos generolas majoras Dmytro Marčenko pareiškė, kad vienintelio, į Krymą vedančio Kerčės tilto susprogdinimas „būtina priemonė, siekiant atimti iš jų (Rusijos kariuomenės) galimybę apsirūpinti rezervais ir sustiprinti savo karius iš Rusijos teritorijos”.
Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas sako, kad vienintelis kompromiso su Rusija būdas – grįžimas į 1991 m. sienas. „Nuosekliai išlaisvinsime visas savo teritorijas, įskaitant Krymą“,- teigia Reznikovas.
JAV po 80 metų pertraukos vėl siunčia oro desanto diviziją ir 2 400 JAV karių į rytines NATO šalis. Tas daroma siekiant apsaugoti rytinį NATO flangą, nuraminti sąjungininkus ir atgrasyti Rusiją.
Seniai metas „atgrasymo“politiką keisti į pasirengimą tiesioginei gynybai.
Antradienį Rusijos valstybės kontroliuojama vamzdynų transportavimo bendrovė „Transneft” pranešė, kad tiekimas naftotiekiu į Čekiją, Vengriją ir Slovakiją atnaujintas. Naftos srautai buvo sustabdyti dėl įšaldytų atsiskaitymų su Rusija, taikant ES sankcijas. Tačiau vienas Europos bankas sutiko tvarkyti Čekijos mokėjimus už rusiškos naftos tranzitą per Ukrainą ir nuo vakar nafta vėl teka „Družba“ kaip tekėjusi.
Srautai į Vengriją ir Slovakiją atnaujinti po to, kai Vengrijos naftos perdirbimo bendrovė MOL ir jos Slovakijos padalinys „Slovnaft” sumokėjo mokestį bendrovei „Ukrtransnafta”.
Čia toks neva gudrus, tačiau primityvus tarpininkavimas, kai pinigus paduodi ne tiesiai į rankas vaiką išžaginusiam ir nužudžiusiam iškrypėliui, o per kostiumuotą tarpininką. ES biurokratinis griozdiškumas ir institucinis bejėgiškumas bado akis.
Čekijos užsienio reikalų ministro Jano Lipavskio teigimu, Rusijos vizų sustabdymas visose ES valstybėse narėse būtų dar viena labai veiksminga sankcija Rusijai. „Rusijos agresijos, kurią Kremlius ir toliau eskaluoja, metu apie bendrą Rusijos piliečių turizmą negali būti nė kalbos”, – teigia Lipavskis.
Viena ranka slaptai perkame iš žudiko naftą, tačiau viešais smerkiame nusikaltėlį ir jo į savo namus neįsileidžiame – tokia dabar Europos realpolitic. Moralė su dvigubu dugnu. Vertybių saulėlydis.
Antrąjį ketvirtį Rusijos ekonomika susitraukė 4 proc.
78 metų Gerhardas Schroederis pateikė ieškinį Berlyno administraciniam teismui, reikalaudamas grąžinti jam parlamentines pareigas. Gegužės mėnesį Vokietijos parlamento biudžeto komitetas nusprendė, kad Schroederis dėl ryšių su Rusija turi atsisakyti teisės į biurą Bundestage, nors ir toliau gaus pensiją bei apsaugą.
Ateis laikas, kuomet Schroederis bus teisiamas už kolaboravimą su rusiškaisiais fašistais.
Operacinis lygmuo
Kremliaus grasinimai Vakarams atominių elektrinių sprogimais rodo, kad šių šalių teikiama parama Ukrainai yra veiksminga, o okupanto pagrindinis uždavinys kažkokiu būdu ją sustabdyti. Maskva pati sau netikėtai rimtai įklimpo Ukrainoje ir po truputį ima prarasti iniciatyvą. „Antrajai armijai pasaulyje” iniciatyvos prararidimas tolygus pralaimėjimui.
Medvedevas anksčiau grasino branduoliniu smūgiu, jei bus atakuotas Krymas.
Taktinis lygmuo
Šią naktį okupantai smogė Nikopolio ir Kryvij Riho rajonams.
Į Nikopolį barbarai paleido 30 raketų „Grad”. Gyvenamieji rajonai buvo apšaudyti granatsvaidžiais. Nikopolyje apgadinta 11 daugiaaukščių ir 13 privačių namų, sugriautas vaikų darželis, nutrauktas dujotiekis ir elektros perdavimo linija. Trys žmonės sužeisti, du iš jų gydomi ligoninėje. Tarp paguldytųjų į ligoninę – 12 metų berniukas.
Krivyj Riho apylinkėms smogta „Uraganais”.
Rusų okupantai bando veržtis Ivano-Darijivkos ir Mykolajivkos-Vymkos kryptimis.
Kramatorsko kryptimi rusai apšaudė aplinkinius rajonus iš statinės ir raketinės artilerijos. Pranešama, kad į Kramatorsko rajoną pataikė 11 raketų.
Charkivo kryptimi priešas iš tankų ir artilerijos toliau apšaudo rajono gyvenvietes. Vykdomi oro antskrydžiai netoli Staryi Saltiv ir Mospanovo.
Fiksuoti apšaudymai Slovjansko kryptimi.
Rusija turi begalines įprastų šaudmenų atsargas, tačiau turi didelių problemų su raketomis. Pranešama, kad raketų „Kalibr“ gamyba nuo vakar praktiškai sustabdyta.
Video: britų 105mm haubica L119 siunčia linkėjimus rusų okupantui.
*****
Politinis strateginis lygmuo
Latvijos parlamentas priėmė rezoliuciją, paskelbdamas Rusiją „valstybe terorizmo rėmėja”. Pareiškime teigiama, jog Rusijos veiksmai Ukrainoje yra „kryptingas genocidas prieš ukrainiečių tautą”, pažymima, jog Rusija „naudoja kankinimus ir bauginimus kaip priemonę demoralizuoti Ukrainos žmones ir ginkluotąsias pajėgas bei paralyžiuoti valstybės veikimą, kad galėtų okupuoti Ukrainą”.
Latvijos Parlamentas taip pat paragino Europos Sąjungą nutraukti turistinių vizų išdavimą Rusijos ir Baltarusijos piliečiams ir apskritai sumažinti įvažiavimo vizų skaičių.
Rusija, tiksliau, Rusijos užsienio teroro ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad už sprendimo turinio nėra nieko daugiau, „išskyrus gyvulišką ksenofobiją“, o įstatymo autorius pavadino „neonacistais”.
Estija planuoja neįsileisti į šalį Rusijos piliečių, turinčių Šengeno vizas. Estijos užsienio reikalų ministro Urmaso Reinsalu teigimu, po savaitės Estijos Respublikoje išduotoms Šengeno vizoms bus taikomos sankcijos. Tai reikš, kad vizos galioja, tačiau kitur, tik ne Estijoje. Rusijos piliečiams bus uždrausta atvykti į Estiją, išskyrus atstovybių darbuotojus, piliečius, užsiimančius krovinių gabenimu bei kitus asmenis, kuriems Estijos sienos kirtimas būtinas.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas paragino nedelsiant nutraukti karinius veiksmus prie didžiausios Europoje Zaporižės atominės elektrinės Ukrainoje. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusija gali išprovokuoti didžiausią Europos istorijoje radiacinę avariją. „Jei sovietų valdžia bandė nuslėpti Černobylio katastrofą ir visas jos pasekmes, tai Rusijos (dabartinė) valdžia yra daug ciniškesnė ir pavojingesnė: ji pati daro viską, kad branduolinės katastrofos rizika būtų kuo didesnė. Ir jie meluoja visam pasauliui, kad dėl to kaltas kažkas kitas”. Zaporižės AE – didžiausia Europoje ir trečia pagal dydį žemyne. Elektrinėje – šeši energijos blokai.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino Vakarų valstybes skirti daugiau pinigų, kad padėtų šalies kariuomenei tęsti kovą su Rusija. „Kuo greičiau sustabdysime Rusiją, tuo greičiau galėsime jaustis saugūs”, – teigia Zelenskis.
Tačiau po truputį, Europai Ukrainos finansavimas tampa galvosopiu. Reikia lėšų energetinei krizei, didėjančiai infliacijai pažaboti, tačiau jei barbarai užplūs Europą, nebebus ką, kuo ir kaip stabilizuoti.
Rusija atmeta Šveicarijos pasiūlymą atstovauti Ukrainos interesams Rusijoje ir Maskvos interesams Ukrainoje, todėl Kremlius nebelaiko Šveicarijos neutralia šalimi.
Na, jeigu jau Šveicariją Rusija „užkniso“, priversdama atsisakyti neutralios valstybės statuso, driskiai, žinokit savo vietą. Ji – tikrai ne Vakarų Europoje, ne Rytų Europoje, ir ne Europoje iš viso.
Danija teigia, kad padidins finansinę pagalbą Ukrainai 113,6 mln. dolerių, pareiškė ministrė pirmininkė Mette Frederiksen tarptautinėje donorų konferencijoje Kopenhagoje.
Preliminariais duomenimis, iki 13 000 Baltarusijos specialiųjų operacijų pajėgų aktyvių ir buvusių karių, taip pat OMON pareigūnų pasirašė susitarimą dalyvauti kare prieš Ukrainą. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios operatyvinės valdybos viršininko pavaduotojas Aleksejus Gromovas pranešė, jog šeši Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų batalionai dislokuoti palei valstybinę sieną su Ukraina ir jau vykdo užduotis.
Pranešama, jog tarp Rusijoje kalinčių „Azovstalio“ gynėjų – 131 moteris. Ukraina atkreipia tarptautinės bendruomenės dėmesį į netinkamus Rusijos veiksmus elgiantis su karo belaisviais, organizuojant parodomąjį teismą Mariupolyje Ukrainos nepriklausomybės dieną.
Gegužės 16-20 d. „Azovstalį“ paliko 2439 Mariupolio gynėjai. Juos, kaip karo belaisvius užregistravo Tarptautinio Raudonojo kryžiaus atstovai, pažadėdami dėti pastangas visus išlaisvinti. Rugpjūčio 4 d. TRK padarė cinišką pareiškimą dėl „Azovstal” gynėjų likimo, teigdamas, jog negarantuoja iš gamyklos išvykusių ukrainiečių karo belaisvių saugumo.
Kam tada TRK iš viso reikėjo dalyvaut toje „išvadavimo“ operacijoje?
Operacinis lygmuo
Lygiosios. Tiek ukrainiečiai nepasistūmėjo į priekį Chersono srityje, nes driskiai ten suvilko visus geležis ir balvonus iš Krymo pusiasalio, tiek rusų kariai nebesugeba pasiekti jokių, net ir nedidelių laimėjimų nei viename regione.
Tokia situacija tęsis kurį laiką.
Toks patas fronte neįeina į Maskvos planus, nes pagal planą minimum jau turėjo būti „išvaduotos“ ir prijungtos Luhansko ir Donecko sritys. Tad greičiausiai matysime nepaliaujamus driskių mėginimus veržtis link Slovjansko, Kramatorsko, Bachmuto.
Tuo tarpu Ukrainos kariuomenė plieks iš esamos ir atkeliaujančios artilerijos į okupantų logistikos mazgus, karines bazes, sandėlius, armijos dalinių dislokacijos vietas.
Taktinis lygmuo
Okupantų aviacijos grupė, remdama antžeminių grupių veiksmus, aktyviai „dirbo“ Donecko srityje.
Rusų kariuomenės vadovybė ėmėsi Rusijos sienos Briansko srityje saugumui stiprinti.
Okupantai ir toliau iš statinės ir reaktyvinės artilerijos talžė gyvenvietes Charkivo, Slovjansko, Kramatorsko kryptimis.
Bachmuto kryptimi okupantai atakuoja tankais, artilerija ir aviacija. Prie Horlivkos-Zaicevo Rusijos kariai pasiekė dalinę sėkmę.
Driskiai mėgino užimti Spartako ir Marjinkos gyvenvietes, tačiau gavo į skudurus ir pasitraukė. Tęsiasi mūšiai prie Pisky kaimo.
Ukrainos kariškiai sunaikino priešo įrangą ir šaudmenų sandėlį Ukrainos pietuose, likvidavo 19 okupantų.
Komentaras
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas pažymėjo, Rusijos izoliavimas ir grąžinimas į SSRS šaltojo karo laikų užribį yra civilizuotų Vakarų tikslas.
Būtent tokią kietą poziciją riekia rodyti ir Kremliui, ir visiems Rusijos piliečiams.
Jei kai kam nepatinka Putino režimas, kai ką slegia, kai ką persekioja, tai reikia ne jūtūbės filmukuose verkšlent, o grįžti ir kovoti už savo ir savo šalies laisvę. Bijoma, kad susidoros specialiosios tarnybos, kad nužudys, kaip Nemcovą, Politkovskają ir kitus? Gali būti. Už laisvę reikia kovoti, kaip tą darė mūsų aitvarai, miško broliai, kaip ukrainiečiai dabar ir Maidano aikštėje, kurių lemiamą naktį buvo likę gal keliolika tūkstančių, tačiau būtent jie išplėšė šaliai laisvę tada ir ją uždegė kitų širdyse.
Kokia prasmė sėdėt Ispanijoje ir gerti raudoną vyną bijant, kad nužudys režimas, jei režimas Rusijos piliečius tiesiogiai žudo Ukrainoje ir, netiesiogiai, pačioje Rusijoje? Kiekvienas padorus Rusijos pilietis dabar privalo visomis išgalėmis kovoti su režimu. Baimė nukentėti, prarasti turtą, prarasti gyvybę yra suprantama, bet ji ginuždo ir naikina tautą, o su ja – ir valstybę.
Argi nepasakyta, kad „kas stengsis išsaugoti savo gyvybę, tas ją pražudys, o kas ją pražudys, tas ją atgaivins“?
Rusų piliečiai turi rinktis – gyventi ir mirti, kaip vergams ar būti pasirengus žūti laisviems. „Žūsime, kad gyventume“, – toks užrašas, berods, buvo ant Sausio 13-osios barikadų, ir suvokimas, atvedęs mus į laisvę. Paradoksas, tačiau tik mąstymas, kolektyvinis mąstymas ir niekas kitas gali greitai pakeisti Rusiją taikiu būdu. Kolektyvinis pasiryžimas nuversti Putiną sustabdytų karą Ukrainoje labai greitai.
Yra net paskaičiuota, kiek žmonių Maskvoje turėtų išeiti į gatves (čia jo sąmoningai nepateikiame), kad skaičių faktas reikštų Putino režimo pabaigą. Kritinis žmonių skaičius parodytų, kad žmonių sąmonėje įvyko lūžis, kad mąstanti ir valstybe besirūpinanti visuomenės dalis, įskaitant kariškių, policininkų, saugumo tarnybų ir kitų režimo sargų šeimos narius, artimuosius, draugus nebenori esamos tvarkos ir siekia permainų.
Milijonų Rusijos piliečių bėgimas iš šalies rodo, kad kovoti kol kas Rusijos žmonės, deja, nenusiteikę.
Kur gi tie 1990 – ųjų Lužnikai ir Cojaus „Mi ždiom peremen? / mes laukiam permainų?”, kai KGB išjungus elektrą, „Kino” ir minia neišsiskirstė ir nepabūgo režimo?
****
Locked N’ Loaded
Pasirodė informacija apie gaisrą Rusijos karinėje bazėje, kuri yra Baltarusijos teritorijoje. Sunku pasakyti, kas ten įvyko. Tačiau mūsų manymu, mažai tikėtina, kad čia Ukrainos „rūkalių“ darbas. Baltarusijos provokavimas tiesiogiai įsijungti į karą tikrai ne Ukrainos interesas. Neatmestina, kad tai pačių kremlinų darbas, bet tai tik spekuliacijos nuo sofos. Dabar per kryptis.
1. Šiaurinis Donbaso flangas.
• Charkiv. Be didelių pakitimų.
• Izyum. Agresorius artilerijos ugnį koncentruoja į pietvakarinį sektoriaus ruožą (Velyka Komyshuvakha – Virnopillya – Brazhkivka). Tikėtina, kad vakar prie Velyka Komyshuvakha gavę snukin, jie bijo ukrainiečių kontratakų. Orkų nevilioja perspektyva būti priremtiems prie šiauriau tekančios Severskyi Donec upės. O be reikalo, patirtis plaukte trauktis į kitą upės krantą apšaudant ukrainiečių artilerijai būtų visai vertinga. Ją orkai galėtų panaudoti ruošiantis parodyti „gerą valią“ prie Dniepro.
• Syversk. Sektoriuje fiksuojamas agresoriaus suaktyvėjimas. Šiandien atakuoti beveik visi kontaktinės linijos svarbiausi taškai: Hryhorivka, Verkhnokamyanske, Ivano-Darivka, Spirne. Neatmestina, kad čia veikiančius agresoriaus vienetus papildė negausios, tačiau šviežios pajėgos iš Rusijos (gal vienas kitas „savanorių“ batalionas). Tuo pačiu, orkai galėjo atakuoti nepapildytais, tačiau savaitę sąlyginės ramybės turėjusiais, reorganizaciją įvykdžiusiais vienetais. Tikėtinas suintensyvėjimo tikslas – neleisti ukrainiečiams nuo Syversk permesti papildomus vienetus link Soledar – Bakhmut (gynybai) arba link Izyum (puolimui).
• Bakhmut. Toliau tęsiasi kautynės Soledar ir Bakhmut rytinėse prieigose. Zaitseve (gyvenvietė 2 km į vakarus nuo Vershyna) laikosi, tad agresoriui ir toliau nesiseka atverti pietinio kelio link Bakhmut. Tuo pačiu rusai neatsisako savo planų perkirsti Syversk ir Bakhmut sektorius, bei smūgiuoja į Yakovlivka. Suaktyvėjo agresoriaus grupuotė Svitlodarsk ruožo pietuose, atakuojama kito, gerokai didesnio Zaitseve miesto link (kuris yra į šiaurę nuo Horlivka). Mūšiai tęsiasi.
2. Centras. „Denacifikuotojų“ utilizacija vyksta nesustodama. Ir toliau jie siunčiami į mūšį, tačiau taip ir gula pirmoje ukrainiečių gynybos linijoje. Didžiausia problema gynėjams čia yra orkų artilerija. Nepaisant pastarųjų dienų ukrainiečių smūgių, rusų šaudmenų tiekimas į kontaktinę liniją nėra sutrikdytas. Agresorius aprūpinimo kelius čia vystė 8 metus, greičiausiai todėl jam geriau sekasi apsaugoti savo užnugarį šiame sektoriuje nei kituose. Be to, dėl ukrainiečių artilerijos sistemų trūkumo šiame ruože, orkų artilerijos sistemos nėra daužomos tokia apimtimi, kuri leistų tikėtis priešiškos netiesioginės ugnies intensyvumo sumažėjimo. Maža to, orkai čia pradėjo naudoti ir termobarinių raketų sistemą TOS – 1A „Solntsepiok“. Gal tai ir desperatiškas agresoriaus žingsnis, nes jam niekaip nepavyksta pralaužti gynybos tradicinėmis priemonėmis ir artilerinės ugnies masiškumu, tačiau nuo to Ukrainos gynėjams nėra lengviau. Kova tęsiasi.
3. Zaporizhia. Ukrainiečiai atmušė orkų bandymą atakuoti Vuhledar ruože (Pavlivka), sektoriuje dominuoja artileristų dvikovos.
4. Pietūs.
• Pasirodė palydovinės nuotraukos iš Novofedorivka karinio oro uosto, kur užvakar šiek tiek pokštelėjo. CIT vertinimu, šalia kitų versijų, yra reali smūgio dronais – savižudžiais versija. Susiejus tai su Washington post duomenimis, kad šią operaciją įvykdė Ukrainos SOP, ši versija turi gana tvirtą pagrindą. Nesame detonavimo ar raketų smūgių analitikai, tačiau žvelgiant į nuotraukas iš tiesų nesimato akivaizdžių, didelių kraterių, kurias turėtų palikti ilgo nuotolio raketos. Tačiau yra ir dėl ko su CIT vertinimu nesutinkame.
Venas iš jų argumentų, kad tai ne raketų smūgiai – neva šalia oro uosto buvo orkų oro gynybos priemonės, kurios net neiššovė. Neiššovė, tai suprask nebuvo į ką šauti. Na, bet jei ukrainiečiai iš pradžių panaudojo prieš radarines raketas HARM, tai rusai ir nematė į ką šauti (beje, jei neklystame tie patys CIT pradžioje apie tai irgi kalbėjo). Bet kokiu atveju, tikslas buvo pasiektas.
• Šiandien ukrainiečiai aktyvesni Lozove – Andriivka – Bilohirka ruože, tačiau mūšių rezultatai kol kas neaiškūs.
• Pasivijo duomenys iš vakar dienos. Ukrainiečių aviacija agresoriaus pajėgoms smogė 9 smūgius (sandėliai, vienetų susitelkimo rajonai). Taip pat gerai padirbėjo artileristai: netiesiogine ugnimi sunaikino 3 Msta-B haubicas, 7 šarvuotos ir nešarvuotos technikos vienetus, o svarbiausia apšaudė bent 3 orkų vadavietes. Viena iš jų, 49-osios armijos, t.y. vadavietė, kuri užtikrina bendrą vadovavimą ir valdymą visų dešiniajame Dniepro krante esančių agresoriaus pajėgų. Kita vertus, dažnai net BTG turi mažiausiai po 2-3 valdymo punktus (vadavietes), todėl neabejojame, kad tai tik viena iš šios armijos vadaviečių.
• Agresoriaus aviacija stengiasi nelikti skolinga. Taip pat atakuojamos ukrainiečių pozicijos, aprūpinimo rajonai ir tiekimo keliai. Liūdna tradicija, kad ir toliau kenčia civiliai – smogta Mykolaiv ir Nikopol miestams.
*****