Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook


Karas gali baigtis per vieną dieną, pareiškė Putino melo fabriko vadovas Peskovas. „Ukrainos pusė gali viską užbaigti iki šios paros pabaigos, mums reikia įsakymo nacionalistiniams daliniams sudėti ginklus, įsakymo Ukrainos kariuomenei sudėti ginklus ir turi (Ukrainos pusė) įvykdyti Rusijos Federacijos sąlygas. Viskas gali baigtis iki dienos pabaigos. Visa kita – Ukrainos valstybės vadovo mintys”.

Kurgi ne. Putino gauja nori, kad Kyjivas kapituliuotų, o Ukrainą užplūstų kraugerių driskių legionai. Mūsų giliu įsitikinimu, net jei šiandien pasikeistų politinė valdžia Kyjive, šimtai tūkstančių ukrainiečių ir toliau priešintųsi iki mirties.

Buvęs NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas vyks į Ukrainą spręsti saugumo garantijos klausimų. Tam tikslui prezidento V. Zelenskio nutarimu kuriama patariamoji grupė, kuri darbą pradės artimiausiu metu. Siekiant pagerinti Ukrainos kariuomenės aprūpinimo koordinavimą, bus sudaryta dar viena – strateginė grupė, kurią sudarys Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo, Ukrainos gynybos ministerijos atstovai, JAV, Jungtinės Karalystės ir kitų šalių partnerių atstovai. Ukrainos pusė nori, kad Kinija ir Indija taip pat taptų šalies saugumo garantais.

„Kadangi Rusija vykdo nepagrįstą, neišprovokuotą ir neteisėtą karą prieš Ukrainą, raginame Kiniją spausti Rusiją nedelsiant įvykdyti teisiškai privalomą 2022 m. kovo 16 d. Tarptautinio Teisingumo Teismo nutartį, laikytis atitinkamų JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijų ir nutraukti karinę agresiją – nedelsiant ir besąlygiškai išvesti savo karius iš Ukrainos”, – pareiškė G7 vadovai.

Nereikia nieko nei spausti, nei pareikšti. Reikia spirti žudikui į snukį. Pareiškimus bus galima daryti vėliau, žudikui laukiant eilės prie ešafoto.

Niekines pareigas Rusijos saugumo taryboje užimantis, klouno – grasintojo pareigas iš Žirinovsko perėmęs Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad bandymai grąžinti okupuotą Krymo pusiasalį bus vertinami kaip karo Rusijai paskelbimas.

Taip, kaip ir kiti bandymai grąžinti kitas okupuotas teritorijas. Paprasta, iki kraujo žinoma ir labai gerai Kremliuje išmokta A. Selivanovo pamoka, dėstyta dar 2008-aisiais: ant mažytės ugnies lėtai verdama varlė, įdėta į šaltą vandenį, taip ir išvirs, nesupratusi, kas nutiko. Kitaip sakant, užgrobti po truputį, aneskuoti dalimis.

Ukrainos gynybos tarybos sekretorius Aleksejus Danilovas jam atsakė, jog Krymas bus susigrąžintas „be jokių bandymų, akimirksniu“. Medvedevas yra grasinęs, jog bandymai atimti iš Rusijos Krymą virs Trečiuoju pasauliniu karu.

JAV prezidentas Joe Bidenas rengiasi liepos viduryje vykti į Saudo Arabiją, kur tarsis dėl papildomų naftos barelių gavybos. Tuo siekiama kontroliuoti infliaciją ne tik Europoje, bet ir Jungtinėse Valstijose. „- Pasaulis baigia išnaudoti visų lygių energijos pajėgumus”, – neseniai pareiškė Saudo Arabijos energetikos ministras princas Abdulazizas bin Salmanas. Tuo tarpu ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pranešė, kad jo komanda tarpininkaus galimose būsimose netiesioginėse JAV ir Irano derybose.

Ups… kas galėjo pagalvot apie JAV derybas su Iranu dėl naftos, einant, taip sakant, į svečius su įtupstu. Tačiau esant ekstremaliai situacijai iš kelių priešų renkiesi mažiausią.

Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas, kaip ir anksčiau nuspėjome, „leido“ Švedijai ir Suomijai stoti į NATO. Pasirašytas memorandumas, kuriame pabrėžiamas Suomijos, Švedijos ir Turkijos įsipareigojimas „visokeriopai remti kovą su grėsmėmis viena kitos saugumui”.

Ukrainos kariuomenės generalinis štabas perspėja, jog Baltarusija paskelbė apie karines mokymo stovyklas prie sienos, kurių metu galimos provokacijos. Birželio 28 – liepos 16 d. Gomelio srityje planuojamos karinės pratybos su šauktiniais, o Bresto srities pasienio rajonuose Voluinės ir Polesės kryptimis tęsiamas gynybinių pozicijų inžinerinės įrangos statymas.

Rusija grasina smūgiais Madridui, Vašingtonui, Londonui, Paryžiui, Berlynui ir Briuseliui. Prieš NATO aukščiausiojo lygio susitikimą Madride „Roskosmos” paskelbė palydovines nuotraukas, kuriose užfiksuota susitikimo vieta ir Ukrainą remiantys „sprendimų priėmimo centrai”: Baltieji rūmai, Pentagonas, NATO vadavietė ir kt. Valstybinė driskių korporacija pareiškė, kad šiame aukščiausiojo lygio susitikime „Vakarų šalys paskelbs Rusiją savo didžiausiu priešu”, ir pasižymėjo tikslias šių objektų koordinates „jei kartais prireiktų”.


Sprendžiant iš Rusijos veiksmų ant žemės, galima sudėlioti tokius artimiausius operacinius okupanto tikslus: Slovjansko ir Kramatorsko užėmimas, leidžiantis galutinai užimti visą Donbasą (Luhansko ir Donecko administracines sritis), toliau persigrupavimas ir pajėgų sutelkimas ruošiantis pulti Mykolajivo/Zaporižės kryptimis, išlaikant gynybines pozicijas šiaurės rytuose. Mykolajivo, Zaporižės puolimas, neatsisakant plano užimti Kryvij Rihą, yra būtinas siekiant vėliau pulti Odesą ir užimti miestą, atkertant Ukrainą nuo jūros. Galiausiai, paskutinis etapas, matyt, jau rudenį – Kyjivo puolimas keliomis kryptimis.

Šiuos planus teks perdėlioti, nes ukrainiečiai nesiruošia pasiduoti. Nieko tokio, rusams tai – ne pirmas kartas.


Rašistai raketomis smogė techninio aptarnavimo stočiai Dniepropetrovsko mieste: darbuotojai po griuvėsiais, gelbėtojai gesina gaisrą. Tai buvo geriausias dyzelinių automobilių servisas visame mieste. Okupantai taip pat pataikė ir į miesto degalinę.

Šįryt 2 žmonės žuvo, 3 sužeisti po to, kai Rusijos raketa pataikė į gyvenamųjų namų kvartalą Mykolajive.
Rusija taip pat surengė atakas gradais ir sraigtasparniais Sumų regione. Yra žuvusių ir sužeistų civilių, aukų skaičius tikslinamas.

Slovjansko kryptimi rusai mėgina sudaryti sąlygas puolimui.

Pagrindinės ordos pajėgos sutelktos atakoms Lysičiansko ir Bachmuto kryptimis, siekiant apsupti Lysičiansko miestą. Iš Avdijivkos ir Bachmuto į Novopavlovsko kryptį okupantai perkėlė dvi taktines batalionų grupes.

Ukrainos lėktuvai ir sraigtasparniai toliau smogia priešo gyvosios jėgos ir karinės technikos telkiniams pietuose. Pranešama apie sprogimus karinės rusų amunicijos sandėliuose.

******

Locked N’ Loaded

Vietoj apžvalgos šiandien keletas minčių apie mus, t.y. NATO:

1. Žodžiais ir darbais turi būti aiškiai parodoma, jog agresorius, užpuolęs NATO narę neturės prabangos „vykdyti spec. operaciją“ kažkur ten toli. Karas ateis pas jį į namus ne tik mažėjančiomis santaupomis ar tuščiomis lentynomis, bet ir NATO raketomis, tankais ir pėstininkais. Tada jokių kalbų apie jokius „Suwalki gap“ nebus.

Sąjungininkų vienetai, bus pasiryžę smogti agresoriaus kariniams taikiniams ne tik užpultose šalyse narėse, bet ir priešo teritorijoje. Karo prieš NATO scenarijaus atveju, agresoriaus A2/AD sistemos, valdymo ir vadovavimo, logistinių punktų neutralizavimas yra kritiškai svarbus. Tačiau kalba turi būti ne tik apie oro antskrydžius ar raketas, bet ir manevrinius vienetus, kurie įžengtų į priešo teritoriją, vystytų sėkmę ir taip artintų pergalę. Kitais žodžiais tariant – agresijos aktas automatiškai reiškia operaciją Kaliningrade (kaip minimum).

Ar tie daugiau nei 300 000 greito reagavimo pajėgų apie kurių galimą įkūrimą kalba NATO generalinis sekretorius bent iš dalies yra apie tai?

Sunku spręsti, kadangi visiškai neaišku nei kas šias pajėgas sudarys, nei kur jos bus dislokuotos, nei koks jų reagavimo laikas. Šiai dienai yra 40 000 NRF (NATO Response Force) pajėgų, kurių dalis po 2014 m. tapo VJTF (Very High Joint Readiness Task Force), nuo sausio 1 d. Prancūzų vadovaujamos pajėgos yra sudarytos pagrinde iš Prancūzų – Vokiečių bendros brigados bei kitų NATO narių generuojamų vienetų.

Taigi naujosios NRF bus lygiai taip pat formuojamos iš įvairių, savo nuolatinėse išsidėstymo vietose esančių NATO valstybių vienetų. Jie nebus dislokuoti vienoje vietoje. Pagal eskalacijos etapus skirsis ir jų reakcijos laikas.

Neatmestina, kad prie jau esamos Prancūzų – Vokiečių NRF brigados prisijungs Lenkijoje prie Suwalki gap esanti JAV brigada ir taip pat taps dalimi šių priešakinių greito reagavimo pajėgų. Labai tikėtina, kad NRF išaugs, bet ar visos valstybės pritars 300 000? Pamatysim.

2. Daug iečių sulaužyta dėl eFP bataliono kovinės grupės virtimo brigada. Tai, kad eFP bataliono kovinės grupės bus didinamos iki brigados lygmens vieneto jau beveik nuspręstas faktas, tačiau esminis klausimas – kur ir kaip jie funkcionuos.

Tas „vokiškas“ variantas, kai eFP batalionas aplimpa brigados lygmens štabu, atskirais padaliniais, o didžioji dalis jų veikia „iš namų“ mūsų galva yra ne variantas. Karo atveju batalionas – brigada bus darbinis/taktinis lygmuo, kuris kariaus ant žemės, tad skaidyti jį per pusę kontinento nėra karinės logikos. Kaip tik atvirkščiai – Lietuvoje eFP brigados kovinė grupė (pilna) turėtų labai aiškią ir rutininę sąveiką su NATO oro gynybos misija Šiauliuose (viliamės, kad ji pakeis oro policijos misiją), ką jau kalbėti apie labai gilią integraciją su Lietuvos kariuomene.

Paklausite, kur apgyvendinti tą brigadą? Iškėlus tam tikrus vienetus iš Ruklos, Mokomojo pulko teritorija (su kareivinėmis, kurios kažkada talpino 3 mokomuosius batalionus) tam puikiai tiktu, tuo labiau, kad dalis šios brigados vienetu vienareikšmiškai pastoviai būtu Lietuvos poligonuose.

3. Lietuva jau seniai suprato, kad nebegali būti free rider‘e ir jau beveik dešimtmetį intensyviai investuoja į savo nacionalinį saugumą, taigi kartu ir į bendrą NATO gynybą. Padaryta labai daug, tačiau sąjungininkams žengiant žingsnį į priekį mes taip pat neturime teisės atsilikti. Galime tik pakartoti namų darbų sąrašą kurį mūsų galva reikėtų įgyvendinti:

• priimančios šalies parama (kad atvykstantys sąjungininkai turėtų kur įsikurti ir treniruotis);
• tankų vienetas „Geležinio Vilko“ brigadoje;
• „Žemaitijos“ brigados mechanizacija;
• antras pilnavertis artilerijos batalionas;
• antras oro gynybos batalionas;
• KASP mobilumo ir ugnies galios didinimas;
• elektroninė kovos galimybių augimas;
• antras inžinerijos batalionas.

Viskas iš karto nepasidarys, bet kad ir ką bedarytume svarbu neužsižaisti su „atgrasymu“ (taip kaip mes jį supratome iki 2014 m.). Jei į savo gynybą žiūrėsime rimtai, tai ir sąjungininkams bus gėda nesiginti petys petin.

*****

Locked N’ Loaded

Donbaso kryptis
Šiaurinis Donbaso flangas

Charkiv. Agresorius daugiau dėmesio skyrė puolimo operacijoms šiauriniame ruože (Dementiyivka – Pytomnyk), tačiau ukrainiečiai apsigynė. Orkai intensyviai artilerija ir raketomis atakuoja ukrainiečių pozicijas, karinius ir civilinius objektus, turi persvarą ugnimi.

Izyum
atakos Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ir Dovhenke – Mazanivka tęsiasi, šį kartą intensyviausiai pulta Dolyna. Agresorius pamatė, jog jo bandymai smogti į flangus šiaurės rytuose (Bohorodychne) ir šiaurės vakaruose (Mazanivka) rezultatų neduoda, tad daro kas lieka – nesėkmingai daužo galvą į sieną atakomis Dolyna link.

Ukrainiečių puolimas vakariame Izyum flange ir užnugaryje neprasidėjo. Ties Balakllya, Protopopivka, Zavody vyksta lokalūs susidūrimai, kurie nevirsta ukrainiečių taktine sėkme. Prie to prisideda ir tai, jog orkai čia pritraukė papildomų pajėgų (ne tik mūsų anksčiau minėtas 2 tankų kuopas) ir papildė ne tik puolimą Slaviansk link vykdančias pajėgas, bet ir užnugario saugumą užtikrinančius vienetus. To rezultatas – šiandieninis orkų bandymas pulti Dovhalivka – Zalyman, apie 15 km į rytus nuo Balakllya. Čia Severskyi Donets vingiu pridengtas ukrainiečių placdarmas, grasinantis Izyum grupuotės užnugariui. Orkų ataka atmušta, tačiau tendencija nėra gera. Neatmestina, kad ukrainiečiams galimybė smūgiu į orkų Izyum grupuotės vakarinį flangą ir užnugarį perimti iniciatyvą sektoriuje prarasta.

Lyman. Be pakitimų.

Lysychansk
Kaip ir buvo galima tikėtis agresorius siekia išvystyti esamą sėkmę ir atkirsti sektoriuje esančias ukrainiečių pajėgas nuo tiekimo, o Lysychansk puolimas iš pietų atidėtas į antrą planą. Šiandien itin intensyviai atakuotos jau mūsų ne kartą minėtas ypatingai svarbus Verkhnokamyanka – Vovchoyarivka ruožas. Ukrainiečiai čia turi gerai įrengtas pozicijas, orkams padarė didelių nuostolių, tačiau visgi agresorius šiek tiek sugebėjo pasistūmėti.

Pasirodė nepatvirtintų duomenų, kad ukrainiečiai atsiėmė Mykolaivka. Daug viena kitai prieštaraujančios informacijos, tad galima atsargiai konstatuoti, kad ukrainiečiai kontratakuoja Mykolaivka link siekdami 1) sumažinti grėsmę Verkhnokamyanka ir taip apsaugoti kelią Siversk-Lysychansk bei 2) atakuoti Loskutivka ir Rai-Oleksandrivka vakarinį flangą, ir taip trikdyti orkų puolimą Vovchoyarivka ir Lysychansk link. Laikom kumščius.

Ši savaitė bus kritiškai svarbi ukrainiečiams priimti sprendimus likti ginti šį sektorių ar atsitraukinėti į Siversk

Bakhmut. Ukrainiečiai šiandien atmušė atakas kelyje Bakhmut – Lysychansk (karščiausias taškas – Berestove) ir Vershyna link (į pietus nuo Bakhmut). Tuo pačiu agresorius vėl čiupinėja Soledar apylinkes (žvalgybos grupės, manevrinių vienetų žvalgyba mūšiu). Panašu, kad orkai bandys blokuoti Bakhmut miestą, prie Soledar kirsti kelią Bakhmut – Lysychansk ir judėti šiaurėn Syversk link. Tikėtina, kad Berestove – Mykolaivka – Vrubivka esančios orkų pajėgos tikėtina nuo Syversk perorientuojamos Verkhnokamyanka – Vovchoyarivka link.

Centras. Orkai bando krutėti, vykdo lokalias atakas, tačiau jomis labiau siekiama užimti ukrainiečius, nei pasiekti kažkokių tikslų. Tai, kad ukrainiečiai čia ne kontratakuoja, kalba apie tai jog ne tik orkai į Bakhmut – Lysychansk sektorius nuo Centro permetė manevrinius vienetus, bet ir bent dalis ukrainiečių pajėgų iš čia atitraukta į pavojingiausius sektorius.

Zaporizhia. Ukrainiečiai atmušė orkų atakas prie Mariinka. Tikėtina, orkai tokiais veiksmais siekė atgrasyti ukrainiečius toliau plėsti placdarmą Pavlivka – Yehorivka. Neatgrasė, kadangi ukrainiečiai išplėtė placdarmą, išlaisvindami Novomaiorske ir Shevchenko.

Pietų kryptis
Ukrainiečiai toliau siekia apsaugoti pralaužą orkų pozicijose prie Kysylivka. Orkai kontratakuoja, galimai pavyko pasiekti taktinių sėkmių. Tuo pačiu ukrainiečiai ne tik ginasi, bet ir valosi savo flangus. Šį kartą išlaisvintos Zelenyi Hai ir Barvinok gyvenvietės. Manevriniams vienetams ir artileristams darbą palengvina vis drąsiau ir sėkmingiau veikiančios ukrainiečių oro pajėgos. „Pirmosiomis spec.operacijos dienomis sunaikintos fašistų oro pajėgos“ penktą eskalacijos mėnesį atakuoja orkų susitelkimo vietas ir logistiką.

Tuo pačiu tęsiasi operacija Zmeynyi saloje. Šį kartą smogta 10 smūgių, sunaikinta orkų infrastruktūra ir oro gynybos sistema „Pancyr“. Panašu, kad ukrainiečiai labai argumentuotai orkams demonstruoja, kad į šią salą daugiau niekada nebeverta grįžti.

Bendra tendencija – vėl ima stigti artilerijos šaudmenų. Jei Zaporizhia ir Pietų kryptyje tai ne taip aktualu, tačiau šiauriniame Donbaso flange problemų daugėja. Didelis mūšių intensyvumas greitai šluoja 152 mm šaudmenis, vakarietiškos 155 mm sistemos vamzdžių kiekiais ir šaudmenimis negali atstoti plačiausiai ukrainiečių naudojamo 152 mm kalibro.

Rezultatas toks, kad ukrainiečiai šaudo taikliau, bet rečiau, o orkai masiškiau. Kadangi kontaktinė linija karščiausiuose taškuose (Izyum, Lysychansk, Bakhmut) sąlyginai nėra ilga, agresorius koncentruoja ne tokią taiklią, bet gausesnę ugnį ir susikuria pranašumą. Problemą buvo sunku spręsti, kol ukrainiečiai neturėjo „ilgų rankų“, t.y. HIMARS. Taip, jų dar nedaug, bet efektą jau matome. Jau antra diena vis intensyviau į orą lekia orkų vadavietės ir šaudmenų sandėliai 30 – 50 km atstumu nuo kontaktinės linijos, tad gali būti, kad situacija ims keistis ukrainiečių naudai.

O dabar Rusijos „default”

„default”, arba nemokumas, valstybės mastu atsiranda tuomet, kada pastaroji negeba grąžinti anksčiau pasiskolintu (dalies) lėšų ar sumokėti priskaičiuotų palūkanų. Yra įprasta, kad tarptautinės finansų rinkos „duoda” 30 dienų „langą” vėlavimui. Rusija šiuo atveju išnaudojo abi datas – tiek sutartinį terminą įvykdyti įsipareigojimus, tiek rinkų suteiktą „malonę”.

Rusijos atvejis nėra tipinis „sovereign default”. Pati Rusija sakosi, kad turi lėšų grąžinti skolą (t.y. ji yra moki), tačiau dėl taikomų sankcijų šio įsipareigojimo negali įvykdyti, nes tarpininkai atsisako vykdyti jos pavedimus (t.y. ji yra nelikvidi). kalbant paprastai – Rusija turi pinigų (kad ir tos pačios išaldytos užsienio atsargos), tačiau dėl vieningų Vakarų sprendimų šie Rusijos pinigai yra „toksiški” ir niekas nenori jų priimti

Rusijai (carinei, sovietų, šių laikų) tai nėra pirmas skolos negrąžinimo atvejis: nuo 1800 m. iki 2008 m. Rusija negebėjo gražinti išorės valstybės skolos (kuomet išleistų skolos vertybinių popierių pirkėjai yra nerezidentai) 5 kartus (1839, 1885, 1918, 1991 ir 1998 m.). Per visą šį laikotarpį Rusija „defaulte” praleido 39% šio laikotarpio (tik Graikija, bankrutavusi tiek pat kartų, „defaulte” praleido ilgiau).

Kokias istorijos pamokas galime papasakoti Rusijai del jos valdžios skolos įsipareigojimu nevykdymo?

Rinkos turi atmintį – tinkamai neatsiskaičius su skolininkais tai visam laikui paliks antspaudą šalies kreditingumo vertinime ir rinkos to nepamiršta metų metus. Kada bolševikai atsisakė mokėti caro skolą 1918 m. ir bankrutavo, į valdžios skolinimo rinką jie grįžo po 69 m.

Šis default padidins ateities skolinimo kainą (jei apskritai kas nors skolins Rusijai), nes dabartinis „default” matematiškai didina tikimybę skolininkui susidurti su laiku negrąžintais paskolintais pinigais. Taigi palūkanų išorės skolos palūkanų normos bus nepalyginamai didesnės negu iki invazijos, ką iš esmės jau rodo anksčiau visų pasaulio kredito reitingų agentūrų suteikti „default” kredito reitingai. Pasekmė: grįžus į rinkas po daug metų pasiskolinti, palūkanos už skolą bus didelės su visa neigiama įtaka viešiesiems Rusijos finansams.

Normaliomis sąlygomis valstybei, susidūrusiai su nemokumo grėsme, į pagalba ateina tarptautinės instuticijos, tokios kaip Tarptautinis valiutos fondas, iš dalies – Pasaulio bankas (nors jis sprendžia visai kitas problemas). Tačiau agresoriaus veiksmus labai greitai įvertino pasaulio organizacijos ir visapusiškai nuo jos atsiribojo.

Tarptautinė finansų rinka yra stipriai integruota ir šalys tarpusavyje yra glaudžiai susijusios. Tų šalių, kurių finansų sistemos buvo daug investavusios į Rusijos vyriausybės skolos vertybinius popierius laukia nemenki iššūkiai: jei jos yra gerai finansiškai pasiruošusios, viskas bus gerai, tačiau jei turi sunkumu ir prisidės Rusijos nemokumas, gali tekti skelbti ir savo bankrotą.

Ko laukti ateityje? Panašu, kad šis nemokumo atvejis gali būti ne paskutinis, tačiau rinkos gan gerai žino, kas tuos popierius turi, kada bus vykdomi mokėjimai (na, turėtų būti vykdomi), ir koks yra VEV, jei vėl nesumokės…

Maža paralelė (nors teisinės vingrybės čia labai praverstų) – užsisakius picą iš picerijos (RU), tu jos laukti atvykstant, ir jei joks pavežėjas nesiima jos tau (investuotojui) iki namų atvežti, kieno čia problema: gamintojo (Rusijos, kuri išleido popierių), ar pavežėjo (atsiskaitymų kompanijos)?

Jums, kaip užsakovui, iš esmės nelabai įdomu, kokios priežastys lėmė pinigų į sąskaitą neįkritimo – esmė, kad jie neįkrito sutartomis sąlygomis (valiuta, ne rubliais) ir terminais.

Tačiau kuo tai liečia karybą? Jei nebėra lėšų finansuoti karą (ar jos dalis) vidiniais resursais, finansų pasaulyje įprasta eiti į išorę. Kadangi rinka greičiausiai nebeskolins, tai ir nebus už ką nusipirkti, pavyzdžiui, „saliarkos” ar kitų dalykų. Ir ne tik karui, bet ir visoms kitoms reikmėms. Skola yra pajamų alternatyva, jos Rusija nebeturės ir gana ilgam.

Daugiau apie default’ą galite perskaityte „This Time Is Different: Eight Centuries of Financial Folly” knygoje.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook

Maskva teigia atmetanti teiginius, kad ji pirmą kartą nuo 1918 metų neįvykdė savo užsienio skolos įsipareigojimų. Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, kalbėdamas su žurnalistais, sakė, kad Rusija gegužės mėnesį turėjo atlikti obligacijų mokėjimus, tačiau tai, kad „Euroclear” juos užblokavo dėl Vakarų sankcijų Rusijai, „nėra mūsų problema”.

Pirmosios sankcijų poveikio kregždės, nežiūrint Kremliaus nerišlių veblenimų.

Į G7 susitikimą susirinkę Vakarų šalių lyderiai tariasi dėl ekonominių karo Ukrainoje pasekmių sušvelninimo, rusiškos naftos kainų reguliavimo. Tikslas – atimti iš Maskvos pagrindinį pajamų šaltinį, „priversti Rusiją badauti“, amortizuojant Rusiškos naftos įtaką degalinėms.

Nepaisant ekonominių sankcijų, Rusijos pajamos iš naftos produktų šiemet padidėjo. Mūsų vertinimu, Maskoliją galima sustabdyti tik tada, jei vidutinės vieno piliečio pajamos per dieną neviršys 3 USD.

Jungtinė Karalystė, JAV, Kanada ir Japonija sutarė, jog uždraus rusiško aukso importą, siekdamos „smogti į Putino karo mašinos širdį”. Aukso eksportas 2021 m. Rusijai atnešė 12,6 mlrd. svarų sterlingų (15,4 mlrd. JAV dolerių). JK teigimu, aukso svarba šiuo metu dar labiau išaugo, nes vengdami galimo turto nusavinimo, rusų oligarchai skuba įsigyti aukso luitų ir juos saugiai laikyti Šveicarijoje.

G7 užsibrėžti tikslai geri ir teisingi, klausimas tik vienas – kaip Rusijai už naftą mokėti mažiau, kai ji nori kuo daugiau. Galima iš stalčių ištraukti ir nupūtus dulkes bandyti vėl įgyvendinti seną Sovietų Sąjungos sugriovimo planą, kuomet iš anksto sutartas ir paruoštas naftos kainų dempingas milžinišką šalį pavertė ubage, o maskviečiai neturėjo ką valgyti.

Tačiau panašu, kad modernaus, veikiančio šiandien tokio plano Vakarai neturi ir kaip tik dabar mėgina jį kurti. Mus lengva besti pirštu į gerokai pavėluotus ėjimus ir priminti, ką sakėme apie tokius planus, turėjusius gulėti ant politikų stalų dar 2014-aisiais. Šiuo metu jau būtinos išvystytos strategijos kaip diversifikuoti pažangiausias pasaulio ekonomikas, stabdant Rusijos agresiją Europoje bei Vakarų plano Rusijai po Putino mažiausiai iki 2040-ųjų.

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas teigia, kad leidžiant Putinui tęsti karą Ukrainoje kaina bus žymiai didesnė už tą, kurią mokame dabar.

Visiškai teisingai. Tik dabartinę vykstančio karo kainą sužinosime rudenį, kai atsiskleis visos maisto ir energetikos krizių pasekmės. Planuot ir skaičiuot reikia į ateitį, o veikti mūšio lauke – dabar.

Valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jau nepasiekė savo „strateginių tikslų”: Putino strateginis tikslas buvo panaikinti Ukrainos suverenitetą ir ištrinti šalį iš pasaulio žemėlapio.

Ukrainos pusė praneša, kad rusai planuoja didinti aviacijos padalinių skaičių Baltarusijos teritorijoje. Ketinama vykdyti bendrą oro erdvės kontrolę, bendrai mokyti aviacijos ir priešlėktuvinės gynybos padalinius. Šiuo tikslu į Baranovičių aerodromą planuojama perkelti 10 orlaivių.

Antra HIMARS partiją Ukrainą pasieks liepos viduryje. Į mūšius įsijungs keturios raketų paleidimo sistemos. Ukrainiečių kariai sako, jog jiems reikia mažiausiai 500 sistemų. Taip, bet pradžioje reikia išmokti naudotis esamomis.

Aiškėja naujas Rusijos vykdomo karo modelis: artilerijos smūgiais sudaužoma ukrainiečių gynyba, įsiveržiama į teritoriją, vykdomas puolimas spinduliu į visas puses, tuomet įsitvirtinama. Po to prasideda tokių užgrobtų teritorijų sujungimas, spaudžiant Ukrainos pajėgas iš šonų.

Manome, kad taip artimiausiu metu ir bus stumiamasi į priekį. Pagrindinis rusų puolimas bus koncentruotas į Slovjanską ir Kramatorską.

Putinas seka Hitlerio datų pėdomis. Nacistinės Vokietijos operacija „Barbarosa“ prasidėjo birželio 22 dieną – Putinas lemiamo Severodonecko šturmo ėmėsi irgi birželio 22-ąją.

Bombardavimas naikinant civilinę ir karinę infrastruktūrą, siekiant palaužti priešininką – taip pat pasiskolintas iš Trečiojo reicho: nuo 1940 m. rugsėjo 7-sios „Luftwaffe” sistemingai bombardavo Jungtinę Karalystę ir Londoną 56-ias naktis. Bombardavimų metu buvo sugriauta 2 milijonai namų, žuvo 40 000 civilių gyventojų, buvo sugriauta apie 60 proc. pastatų Londone.

Rusiškieji fašistai, panaudodami strateginius bombonešius Tu-22M, raketomis smogė Odesos regionui. Sugriauti gyvenamieji pastatai, buitinės patalpos. Sužeisti 6 žmonės, tarp kurių – vienas vaikas. Dega dujuotiekis.

Šiaurėje ir šiaurės rytuose, Charkivo apylinkėse rusai pliekia iš tankų, minosvaidžių, statinės ir reaktyvinės artilerijos.

Rytuose vyksta kovos dėl Lysičiansko, kuris įtvirtintas ne taip gerai, kaip Severodoneckas. Šiandien ryte kariai ant žemės patvirtino, kad rusų pagyros apie apsuptą Lysičianską tėra propaganda, orda iš pietų bando jį blokuoti, bet kol kas nesėkmingai.

Slovjansko rajone okupantas kaupia gyvąją jėgą, sunkiąją bei šarvuotą techniką ir artileriją, ruošiamasi miesto šturmui.

Tarp Avdijivkos ir Zaporižės okupantai iš statinės ir reaktyvinės artilerijos apšaudė ukrainiečių pozicijas išilgai visos fronto linijos

Ukrainos karo aviacija sudavė kelis sėkmingus oro smūgius į priešo pozicijas. Puikiai dirba, šaunuoliai.

Juodojoje jūroje okupantai laiko paruoštus didelio tikslumo raketinę ginkluotę nešančius laivus.

Kremliaus agentūros praneša, kad anksčiau Ukrainos kariuomenei smogus į Juodojoje jūroje esančias „Černomorneftegaz” gręžimo platformas „niekas nenukentėjo”. Tai kas, kad septyni žmonės dingo. Argi tai nuostolis?

*******

Locked N’ Loaded

Charkiv. Be didelių pakitimų.

Izyum. Agresorius Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruože pristabdė atakas, daugiau pastangų pulti rodo siekdamas apeiti šį ruožą iš šiaurės vakarų (Dovhenke – Mazanivka), tačiau lygiai taip pat nesėkmingai. Visi turbūt girdėjome ir matėme Izyum sektoriuje sunaikintas bent dvi orkų vadavietes. Spėjama, kad taip šiame kare sveikinasi HIMARS‘ai. Ir tai tik pradžia – bus daugiau ir tiksliau.

Tiesa, buvo vertinimų, kad neva šis smūgis sustabdė orkų puolimą link Slaviansk, tačiau dėl to nebūtume tokie tikri. Orkų pastiprinimas jau atvykęs prieš kurį laiką, tačiau nepaisant to puolimas šiame sektoriuje stringa jau kelinta diena. Tad kol kas didelio agresoriaus puolimo nebuvimas gali būti ne tik sietinas su sėkmingu HIMARS‘ų prisirašymu, bet labiau su iki tol vykdytais nuosekliais ukrainiečių veiksmais šiame sektoriuje.

Lyman. Grupuotė toliau nejuda. Neatmestina, kad ir nejudės, o bus išnaudojama kaip sąlyginai saugus artilerijos vienetų pozicijų rajonas, iš kurio netiesiogine ugnimi galima remti manevrinių vienetų puolimą tiek Slaviansk, tiek Siversk. Grupuotėje esantys manevriniai vienetai, galimai kaip operacinis rezervas, papildys orkų Izyum ir Severodonetsk grupuotes.

Severodonetsk.
Ukrainiečių pajėgos (tikėtina – SOP vienetai) toliau sudėtingomis sąlygomis vykdo ribotas, vadinamąsias „stay-behind“ operacijas Severodonetsk mieste bei Borivske – Voronove – Syrotyne (pasalos, žvalgyba, taikinių aptikimas ir artilerijos iškvietimas), siekdamos trikdyti orkų įsitvirtinimą mieste ir taip laimėti laiko į Lysychansk atsitraukusiems ukrainiečių vienetams persigrupuoti bei užimti naujas gynybines pozicijas.

Svarbu pasakyti, kad mūšių išvargintoms pajėgoms po atsitraukimo užimti naują gynybos ruožą nėra lengva užduotis. Nors tikėtina, gynybai gilumoje buvo ruoštasi, vis vien daug atsitraukusių vienetų gavo naujus uždavinius, dėl to reikalinga jų bei naujos vietovės analizė, logistinis papildymas, padalinių pergrupavimas, reorganizacija, galiausiai poilsis. Tad tai, ką daro tie vyrai priešo okupuotoje teritorijoje ne tik didvyriška, bet ir kritiškai svarbu tolimesnei Lysychansk gynybai.

Mykolajivka – Myrna Dolyna ruože toliau tęsiasi mūšiai, orkų bandymai pasiekti Lysychansk pietinius pakraščius ir čia įsitvirtinti vėl baigėsi nesėkme. Ukrainiečiai ne tik ginasi. Sprendžiant iš to, kad mūšiai tęsiasi orkų naujai užimtose vietovėse, galimai gynėjai sugeba kontratakuoti.

Bakhmut. Mūšiai aplink kelią Bakhmut – Lysychansk bei Svitlodarsk ruože tęsiasi, tačiau susidaro įspūdis, kad dalis kovingiausių vienetų veikia labiau Mykolajivka – Myrna Dolyna link.

Pabaigai dar keli žodžiai apie Severodonetsk – Lysychansk sektorių. Ukrainiečiai įsitvirtina naujame gynybos ruože, panašu, kad trauktis niekur nesiruošia. Kelias Siversk – Lysychansk jau dabar pasiekiamas orkų artilerijai tiek iš pietų (nuo Mykolajivka), tiek nuo šiaurinio Severskyi Donec upės kranto.

Nuo Mykolajivka iki kritiškai svarbios Verkhnokamyanka yra apie 8 km, o iki kraštinio ukrainiečių taško šiaurėje, Bilohorivka – apie 20 km. Pritraukus rezervus tokie atstumai orkų manevriniams vienetams nėra neįveikiami. Orkai jau Bakhmut sektoriuje parodė gebėjimą gana plačiu frontu (28 km) sukaustyti ukrainiečių pajėgas, priversti gynėjus išskaidyti rezervus ir stumtis į priekį.

Kita vertus, ukrainiečiai taip pat parodė, kad ne tik moka gintis, bet ir geba sėkmingai atsitraukti. Tačiau yra keli niuansai: 1) sąlyginai nedidelis (apie 30 km) ir priešo apšaudomas atsitraukimo koridorius, 2) gerokai gausesnės, t.y. sudėtingiau valdomos nei Zolote ar Severodonetsk ukrainiečių pajėgos, 3) naujos gynybos linijos stiprinimas (uždarymai perėjų per minų laukus, nauji ugnies planai, fortifikacijos tobulinimas ir pan.), 4) ankstesnių ukrainiečių atsitraukimo operacijų pamokas išmokę orkai galimai elgtųsi kitaip, todėl jei vėl tektų trauktis, jau taip paprasta nebūtų.

Tai perskaitę paklausite – tai negi ukrainiečių generolai ir štabai akli?

Tikrai ne akli. Jie situaciją žino gerokai geriau nei bet kuris iš mūsų sėdintis ant sofos, analizuoja visas grėsmes ir ieško joms priešnuodžių. Vieno iš tokių priešnuodžių veikimą matėme Izyum sektoriuje. Į mūšio lauką atvykus HIMARS‘ams, sinchronizavus jų veikimą su jau naudojama artilerija ir sudarius vientisą ugnies sistemą, ukrainiečiai įgauna pajėgumą metodiškai riboti (mažinti) atskirų ruožų priešo puolimo potencialą bei po truputi periminėti iniciatyvą.

Tikėtina, kad būtent tai ir yra viena iš priežasčių, kodėl ukrainiečiai tiek ilgai nesitraukė iš beveik prarasto Severodonetsk.

Nesitraukia ir dabar, iš ne itin dėkingų gynybai pozicijų. Laimėti laiko, sulaukti mūšio lauke žaidimo taisykles keičiančių netiesioginės ugnies sistemų ir tada pradėti metodiškai lupti priešą, štai kokie gali būti gynėjų tikslai. Ar esame teisūs ir jei taip, ar tokia strategija pasiteisins – matysime. Kova tęsiasi.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook

Sulaukėme Kremliaus atsako. Putinas pažadėjo, jog artimiausiais mėnesiais Maskva Baltarusiją apginkluos raketų sistemomis „Iskander-M”. Tai Putinas pareiškė vakar susitikimo Piteryje su Lukašenka metu. Taktinės raketų sistemos „Iskander-M” gali naudoti tiek balistines, tiek sparnuotąsias raketas, užtaisytas įprastiniais arba branduoliniais sprogmenimis.

Putinas įsakė Rusijos ir Baltarusijos gynybos ministrams ir štabų viršininkams suderinti visas su šiuo klausimu susijusias detales. „- Aš visiškai sutinku”, – sakė Lukašenka. „- Tai susitarimas”, – užbaigė Putinas.
Tai ir yra, kaip sakė Zacharova, „ne diplomatinis, o praktinis“ Rusijos atsakas į Kaliningrado tranzito ribojimo klausimą.

Šis Kremliaus ėjimas yra žinutė Vakarams, kad tiesioginės konfrontacijos su NATO narėmis misiją deleguoja „išprotėjusiam“ diktatoriui Minske. Lenkija, Baltijos šalys turi į šį žingsnį reaguoti labai rimtai, o Lietuva ir Aljansas suskaičiuoti į priekį visus įmanomus Kremliaus ėjimus. Turime numatyti visas grėsmes, kurios gali kilti iš Baltarusijos pusės. Karinį atgrasymą turime keisti į karinį pasirengimą sulaikyti ir gintis. Juk ne kartą sakėme, kad laikas galvoti apie „Patriot” oro gynybos / priešraketinę sistemą buvo vakar.

Privalome pasiruošti įvairiems galimiems variantams, suvokiant, jog žarijas ekonominio ir karinio pobūdžio eskalacijose baltarusių rankomis žarstys Putinas ir jo lėlininkai. Mūsų įsitikinimu, „migrantų krizė“ Lietuvos ir Lenkijos pasienyje buvo sukurta, be spaudimo ES tam, kad Kremlius pasitikrintų, kaip veikia Lietuvos ir Lenkijos jėgos struktūros, kaip sąveikauja su NATO ir ES, ieškota silpnųjų grandžių.

Ukrainos Prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Ihoris Žovkva pareiškė, kad Ukraina laikinai atsisako narystės NATO. Ukrainos žiniasklaida praneša, jog NATO narės atmetė Ukrainos siekius ir šalis „daugiau nieko nedarys”.

Madride vyksiančiame aukščiausiojo lygio susitikime NATO priims naują Strateginės koncepcijos versiją, kurioje greičiausiai bus patvirtinta Ukrainos partnerystė, išbraukiant nuorodą į strateginę partnerystę su Rusija.

„- Jei Ukraina būtų NATO, esu tikras, kad vis dar vyktų kova už Ukrainos nepriklausomybę. Tačiau viskas būtų buvę kitaip. Manau, kad taip. Nebūtų buvę tiek daug aukų, galėjo kilti nedidelis karinis konfliktas arba provokacijos iš Rusijos, jų nesutarimai ir pan. Tačiau manau, kad būtume išgelbėję daugybę žmonių”, – sakė Zelenskis.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas teigia, kad Ukrainos perspektyva NATO turi būti aptarta pasibaigus Rusijos pradėtam karui. Apklausų duomenimis, ukrainiečių parama narystei NATO sumažėjo. Primename, jog viena iš Kremliaus keliamų sąlygų iki vasario 24-osios invazijos ir buvo Ukrainos atisakymas tapti visateise NATO nare.

Joe Bidenas vakar išvyko į savaitę truksiančius aukščiausiojo lygio susitikimus Europoje. Vizitų metu bus aptarti karinės paramos Ukrainai, maisto ir energetinės krizės klausimai. JAV neramina Ukrainos rytuose didėjantis ordos spaudimas ir taktiniai laimėjimai.

Kad ir kaip žiauriai tai skamba, mes siūlytume Ukrainai mažiau kliautis Vakarų parama, daugiau veikti patiems, pasinaudojant geriausia Čečėnijos karų patirtimi. Neturėdami jokios Vakarų paramos čečėnai laimėjo pirmąjį karą ir privertė Maskvą pasirašyti paliaubas.

Ukrainos gynybos ministerijos generolas majoras Kyrylo Budanovas pareiškė, jog „Ukraina grįš į 1991 m. sienas, <…>, o iki metų pabaigos aktyvių karo veiksmų beveik nebeliks“. Kovos pobūdis Ukrainos rytuose pasikeis, kai į mūšį bus mesta 10 tūkstančių Jungitnėje Karalystėje apmokytų Ukrainos karių.

Vaizdas iš Kyjivo po apšaudymo raketomis

Mes puikiai prisimename garbių Ukrainos politikų ir patarėjų pareiškimus, kad štai štai – ir lūžis kare įvyks, birželį Ukraina pereis į kontrpuolimą, o liepą okupantai bus išvyti iš visų okupuotų teritorijų. Tai, deja, neįvyko ir artimiausiu metu neįvyks. Kare labai svarbu operuoti realiais, o ne įsivaizduojamais skaičiais ir realia padėtimi. O ji rodo, kad Ukrainos rytuose vyksta sunkiųjų ginklų dvikova, kurioje rusai kol kas atrodo geriau.

Šįryt rusiškieji fašistai paleido į Kyjivą 14 raketų, kai kurias numušė oro gynybos sistemos, kitos pataikė į daugiaaukštį gyvenamąjį pastatą ir vaikų darželį. Yra aukų, vyksta gelbėjimo darbai.

SBU (Ukrainos saugumas) atskleidė Rusijos generalinio štabo žvalgybos (GRU) agentų tinklą, kuris turėjo padėti priešui užgrobti Ukrainą. Šio tinklo darbą dalinai koordinavo Ukrainos parlamentaras Andrijus Derkačas, kuris, kaip teigiama tyrime, prižiūrėjo kelių privačių saugos bendrovių kūrimą įvairiuose regionuose tam, kad pasinaudojant šiomis struktūromis galėtų kontroliuoti ir/ar užgrobti priskirtas Ukrainos teritorijas.

Šiaurėje ir šiaurės rytuose okupantai toliau vykdo gynybines operacijas, tęsdami artilerijos apšaudymą. Pataikyta į gyvenamųjų namų kvartalą Charkive. Artilerijos ugnimi apšaudyti Sumų ir Černigovo sričių pasienio rajonai.

Šįryt visuose rytų fronto ruožuose vyksta itin intensyvus artilerijos apšaudymas.

Rytuose rusai sutelkė pastangas visiškai atkirsti Lysičianską, mėginama apsupti besiginančius ukrainiečių dalinius.

Ukrainos karo lėktuvai smogė į priešo junginius įvairiose vietovėse, okupantų nuostoliai tikslinami.

Rusijos gynybos ministras Šoigu galėjo atvykti į laikinai okupuotą Ukrainos teritoriją. Rusijos žiniasklaida pranešė, kad jis „inspektavo Rusijos karių grupę, dalyvaujančią kare Ukrainoje”.

Sveikiname Rūtą Meilutytę su fantastišku pasirodymu ir antruoju aukso medaliu.

̨̌ ̇ ̄

******

Locked N’ Loaded

Donbaso kryptis
Šiaurinis flangas

Charkiv. Padėtis išlieka sudėtinga. Visame ruože nuo Kazacha Lopan iki Staryi Saltiv vyksta lokalios atakos, jų intensyvumas įvairus – jei šiaurėje atakuojama rimčiau, tuomet šiaurės rytuose puolimas kiek aprimsta. Susidaro įspūdis, kad orkai ima naudoti ukrainiečių taktiką lokaliomis atakomis kurti operacinį efektą. Be to, jau kurį laiką Kursk – Briansk apylinkėse telkiamos 3 BTG (1 tankų ir 2 motošaulių BTG). Viena vertus – taip bandoma palaikyti įtampą Sumy sektoriuje, kad ukrainiečiai iš čia nepermetinėtų pajėgų į Donbasą. Tačiau kita vertus, šią grupuotę galima vertinti ir kaip rezervą, kuris pasitaikius progai ar atsiradus poreikiui gali būti mestas pvz. link Charkiv. Tokiomis pajėgomis papildžius esamą orkų grupuotę prie Charkiv užimti miestą nerealu, tačiau pabandyti jį blokuoti iš kelių pusių butų galima.

Izyum. Panašu, orkams atvyko pastiprinimas (galbūt mūsų anksčiau minėti tankų vienetai?), nes jų puolimas suintensyvėjo. Agresorius ieško būdų apeiti Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruožą iš šiaurės vakarų (Dovhenke – Mazinivka), tačiau ukrainiečiai atmušė atakas. Taip pat agresorius vykdė puolamuosius veiksmus Velyka Komyshuvakha – Virnopillia link, tačiau jie labiau priminė žvalgybą mūšiu. Ir čia atakos atmuštos.

Lyman. Be pakitimų – orkų manevriniai vienetai stovi vietoje, vyksta lokalūs susidūrimai Rayhorodok ir Yampil apylinkėse, dirba abiejų pusių artilerija. Geros naujienos – ukrainiečiai sunaikino šaudmenų sandėlį Svatove. Žvelgiant iš logistinės pusės, šis miestas labai svarbus vykdant tiekimą orkų Lyman grupuotei, tad ir ši ukrainiečių sėkmė prisideda, kad orkai nuo Lyman nevykdo aktyvių veiksmų. Tuo pačiu neatmestina, kad Lyman grupuotė naudojama kaip rezervas papildyti orkų Izyum ir Severodonetsk grupuotes, kadangi visi kiti agresoriaus variantai čia ir dabar papildyti karščiausius ruožus išsemti jau anksčiau. Tai paaiškintų tokį Lyman grupuotės pasyvumą.

Severodonetsk
Kaip jau žinoma, didžioji dalis ukrainiečių manevrinių vienetų paliko Severodonetsk miestą ir Borivske – Voronove -Syrotine ruožą. Toks sprendimas karine prasme logiškas ir subrendęs, kadangi ukrainiečiai lieka ištikimi savo karo strategijai – kautis prieš priešą, o ne už teritoriją.

Padarė didžiulių nuostolių priešui ir kai nebėra galimybės taip pat sėkmingai jo naikinti (dėl sugriovimų lengviau identifikuojamų ugnies taškų, stringančios logistikos), gynėjai atsitraukė.

Svarbu paminėti, kad atsitraukimo operacijos sąlytyje su priešu yra itin sudėtingos taktinės operacijos ir jos neturi nieko bendro su bėgimu. Blogas taktinio atsitraukimo pavyzdys – tai orkų bėgimas nuo Kyivo (atakuojamos atsitraukiančios kolonos, nepasiekiami numatyti nauji gynybos ruožai, metama technika, padaliniai patenka į apsupimus). Tai, kad ukrainiečiams pakankamai sklandžiai pavyko atsitraukti nepaisant priešo persvaros ugnimi ir komplikuotos vietovės (Severskyi Donec upė), rodo labai aukštą planavimo, manevrinių vienetų taktikos ir tarpusavio sąveikos lygį.

Neatmestina, kad Severodonetsk veikia ukrainiečių žvalgybos ir SOP grupės, kurios vykdo pasalas, renka informaciją apie priešą, kviečia artileriją į priešą (target of opportunity). Tačiau ir jų veikimo laikas tikėtina bus ribotas, tad jie arba atsitrauks už upės pas savus vienetus, arba judės dar labiau gilyn į užnugarį ir ten ieškos aukštos vertės taikinių artilerijai (tame tarpe vakarietiškai).

Ukrainiečiai atmušė orkų puolimą Lysychansk pietuose bei Vovchoyarivka link, tačiau padėtis darosi vis sudėtingesnė. Kaip rašėme ketvirtadienį, užėmęs Loskutivka – Ray-Oleksandrivka jis stipriai komplikavo Mykolaivka gynėjų padėtį (puola iš pietų nuo Nyrkove – Vrubivka, bei iš šiaurės rytų nuo Loskutivka – Ray-Oleksandrivka). To išdavoje vakar Mykolaivka krito. Agresorius Mykolaivka – Myrna Dolyna kaupia resursus, ir rengiasi pulti šiaurėn Vovchoyarivka – Verkhnokamyanka link su tikslu blokuoti Lysychansk iš vakarų.

Įdomu, kokius sprendimus priims ukrainiečiai:

a) ginsis esamose pozicijose,

b) paliks Severodonetsk ir Lysychansk ir taktiškai atsitraukinės į naują gynybos ruožą,

c) viename ruože sutelks ugnies priemones ir manevrinių vienetų kumštį ir pabandys kontratakuoti (greičiausią efektą duotų smūgis Berestove – Mykolaivka ruože, tačiau orkams po nosimi sukaupti tokią grupuotę bus labai sudėtinga.)

Bakhmut
Komplikuojantis padėčiai Mykolaivka – Myrna Dolyna ruože, ukrainiečiai sugebėjo sėkmingai atitraukti pajėgas iš Zolote „kišenės“. Tai dar viena sėkminga atsitraukimo operacija. Neatmestina, kad kažkurie padaliniai, grupės ar atskiri kariai, dengę atsitraukimą, pateko į nelaisvę, tačiau situacija tikrai ne tokia, kokią pristato orkų propaganda.

Bakhmut – Lysychansk kelyje tęsiasi sunkūs mūšiai.
Svitlodarsk ruože agresorius vėl intensyvina puolimą, tačiau didelių rezultatų pasiekti nepavyko. Didžiausia sėkmė – dešiniajame flange prie Roty pavyko pasistūmėti apie kilometrą.

Centras. Agresorius pabandė apeiti Avdiivka įtvirtintą ruožą iš šiaurės, tačiau didelių rezultatų nėra.

Zaporizhia. Ukrainiečių puolimas Yehorivka link sustojo, jie persigrupuoja. Orkai vykdo kontratakas ir intensyvina aviacijos bei artilerijos ugnį, tačiau ukrainiečiai tvirtai laiko placdarmą.

Pietų kryptis. Sustiprinę savo flangus Kyselyvka ruože, ukrainiečiai įvairiuose ruožuose vėl tikrina orkų gynybą. Agresorius toliau raketomis ir artilerija atakuoja ukrainiečių užnugarį bei civilius objektus Mykolaive ir Odesoje. Ukrainiečių garso ir šviesų šou Zmeyinij saloje nesibaigia, ten jau kelias dienas tęsiasi ukrainiečių operacija.

******

Lietuvai paskelbus blokadą ES sankcionuotoms prekėms, Kaliningrado krovinių stotyje ant geležinkelio bėgių stovi krovininiai vagonai, kertantys Lietuvos teritoriją iš Baltarusijos į Kaliningradą.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Devyni šimtai penkiasdešimt antroji (spalio 2) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Karo dievas šypsosi Ukrainai. Ukrainos karo pramonė per mėnesį pagamina apie dvidešimt 155 mm haubicų...

Vanharos tyrimas Nr. 2. Supintas voratinklis?

Dominykas Vanhara Atsimenate, gerbiamieji, mano kelių mėnesių senumo facebook įrašą, kuriuo viešai atsikirtinėjau į save „žurnaliste“ vadinančios Ritos Miliūtės...

Patriotai už Europą padavė ES Parlamentą į teismą dėl nedemokratiško „Sanitarinio kordono”

Nacionalinė konservatyvi Patriotai už Europą (PfE) frakcija, trečia pagal dydį Briuselio partijų šeima, turinti 84 europarlamentarus, oficialiai pateikė...

Valdas Sutkus. D. Trumpo ir K. Harris viceprezidentai: keistas ir keistesnis

Veidaknygė Šiandien vyks kandidatų į prezidentus D. Trumpo ir K. Harris pasirinktų viceprezidentų J. D. Vance ir T. Walz...