2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt trečioji (birželio 26 diena)

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook


Sulaukėme Kremliaus atsako. Putinas pažadėjo, jog artimiausiais mėnesiais Maskva Baltarusiją apginkluos raketų sistemomis „Iskander-M”. Tai Putinas pareiškė vakar susitikimo Piteryje su Lukašenka metu. Taktinės raketų sistemos „Iskander-M” gali naudoti tiek balistines, tiek sparnuotąsias raketas, užtaisytas įprastiniais arba branduoliniais sprogmenimis.

Putinas įsakė Rusijos ir Baltarusijos gynybos ministrams ir štabų viršininkams suderinti visas su šiuo klausimu susijusias detales. „- Aš visiškai sutinku”, – sakė Lukašenka. „- Tai susitarimas”, – užbaigė Putinas.
Tai ir yra, kaip sakė Zacharova, „ne diplomatinis, o praktinis“ Rusijos atsakas į Kaliningrado tranzito ribojimo klausimą.

Šis Kremliaus ėjimas yra žinutė Vakarams, kad tiesioginės konfrontacijos su NATO narėmis misiją deleguoja „išprotėjusiam“ diktatoriui Minske. Lenkija, Baltijos šalys turi į šį žingsnį reaguoti labai rimtai, o Lietuva ir Aljansas suskaičiuoti į priekį visus įmanomus Kremliaus ėjimus. Turime numatyti visas grėsmes, kurios gali kilti iš Baltarusijos pusės. Karinį atgrasymą turime keisti į karinį pasirengimą sulaikyti ir gintis. Juk ne kartą sakėme, kad laikas galvoti apie „Patriot” oro gynybos / priešraketinę sistemą buvo vakar.

Privalome pasiruošti įvairiems galimiems variantams, suvokiant, jog žarijas ekonominio ir karinio pobūdžio eskalacijose baltarusių rankomis žarstys Putinas ir jo lėlininkai. Mūsų įsitikinimu, „migrantų krizė“ Lietuvos ir Lenkijos pasienyje buvo sukurta, be spaudimo ES tam, kad Kremlius pasitikrintų, kaip veikia Lietuvos ir Lenkijos jėgos struktūros, kaip sąveikauja su NATO ir ES, ieškota silpnųjų grandžių.

Ukrainos Prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Ihoris Žovkva pareiškė, kad Ukraina laikinai atsisako narystės NATO. Ukrainos žiniasklaida praneša, jog NATO narės atmetė Ukrainos siekius ir šalis „daugiau nieko nedarys”.

Madride vyksiančiame aukščiausiojo lygio susitikime NATO priims naują Strateginės koncepcijos versiją, kurioje greičiausiai bus patvirtinta Ukrainos partnerystė, išbraukiant nuorodą į strateginę partnerystę su Rusija.

„- Jei Ukraina būtų NATO, esu tikras, kad vis dar vyktų kova už Ukrainos nepriklausomybę. Tačiau viskas būtų buvę kitaip. Manau, kad taip. Nebūtų buvę tiek daug aukų, galėjo kilti nedidelis karinis konfliktas arba provokacijos iš Rusijos, jų nesutarimai ir pan. Tačiau manau, kad būtume išgelbėję daugybę žmonių”, – sakė Zelenskis.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas teigia, kad Ukrainos perspektyva NATO turi būti aptarta pasibaigus Rusijos pradėtam karui. Apklausų duomenimis, ukrainiečių parama narystei NATO sumažėjo. Primename, jog viena iš Kremliaus keliamų sąlygų iki vasario 24-osios invazijos ir buvo Ukrainos atisakymas tapti visateise NATO nare.

Joe Bidenas vakar išvyko į savaitę truksiančius aukščiausiojo lygio susitikimus Europoje. Vizitų metu bus aptarti karinės paramos Ukrainai, maisto ir energetinės krizės klausimai. JAV neramina Ukrainos rytuose didėjantis ordos spaudimas ir taktiniai laimėjimai.

Kad ir kaip žiauriai tai skamba, mes siūlytume Ukrainai mažiau kliautis Vakarų parama, daugiau veikti patiems, pasinaudojant geriausia Čečėnijos karų patirtimi. Neturėdami jokios Vakarų paramos čečėnai laimėjo pirmąjį karą ir privertė Maskvą pasirašyti paliaubas.


Ukrainos gynybos ministerijos generolas majoras Kyrylo Budanovas pareiškė, jog „Ukraina grįš į 1991 m. sienas, <…>, o iki metų pabaigos aktyvių karo veiksmų beveik nebeliks“. Kovos pobūdis Ukrainos rytuose pasikeis, kai į mūšį bus mesta 10 tūkstančių Jungitnėje Karalystėje apmokytų Ukrainos karių.

Vaizdas iš Kyjivo po apšaudymo raketomis

Mes puikiai prisimename garbių Ukrainos politikų ir patarėjų pareiškimus, kad štai štai – ir lūžis kare įvyks, birželį Ukraina pereis į kontrpuolimą, o liepą okupantai bus išvyti iš visų okupuotų teritorijų. Tai, deja, neįvyko ir artimiausiu metu neįvyks. Kare labai svarbu operuoti realiais, o ne įsivaizduojamais skaičiais ir realia padėtimi. O ji rodo, kad Ukrainos rytuose vyksta sunkiųjų ginklų dvikova, kurioje rusai kol kas atrodo geriau.


Šįryt rusiškieji fašistai paleido į Kyjivą 14 raketų, kai kurias numušė oro gynybos sistemos, kitos pataikė į daugiaaukštį gyvenamąjį pastatą ir vaikų darželį. Yra aukų, vyksta gelbėjimo darbai.

SBU (Ukrainos saugumas) atskleidė Rusijos generalinio štabo žvalgybos (GRU) agentų tinklą, kuris turėjo padėti priešui užgrobti Ukrainą. Šio tinklo darbą dalinai koordinavo Ukrainos parlamentaras Andrijus Derkačas, kuris, kaip teigiama tyrime, prižiūrėjo kelių privačių saugos bendrovių kūrimą įvairiuose regionuose tam, kad pasinaudojant šiomis struktūromis galėtų kontroliuoti ir/ar užgrobti priskirtas Ukrainos teritorijas.

Šiaurėje ir šiaurės rytuose okupantai toliau vykdo gynybines operacijas, tęsdami artilerijos apšaudymą. Pataikyta į gyvenamųjų namų kvartalą Charkive. Artilerijos ugnimi apšaudyti Sumų ir Černigovo sričių pasienio rajonai.

Šįryt visuose rytų fronto ruožuose vyksta itin intensyvus artilerijos apšaudymas.

Rytuose rusai sutelkė pastangas visiškai atkirsti Lysičianską, mėginama apsupti besiginančius ukrainiečių dalinius.

Ukrainos karo lėktuvai smogė į priešo junginius įvairiose vietovėse, okupantų nuostoliai tikslinami.

Rusijos gynybos ministras Šoigu galėjo atvykti į laikinai okupuotą Ukrainos teritoriją. Rusijos žiniasklaida pranešė, kad jis „inspektavo Rusijos karių grupę, dalyvaujančią kare Ukrainoje”.

Sveikiname Rūtą Meilutytę su fantastišku pasirodymu ir antruoju aukso medaliu.

̨̌ ̇ ̄

******

Locked N’ Loaded

Donbaso kryptis
Šiaurinis flangas

Charkiv. Padėtis išlieka sudėtinga. Visame ruože nuo Kazacha Lopan iki Staryi Saltiv vyksta lokalios atakos, jų intensyvumas įvairus – jei šiaurėje atakuojama rimčiau, tuomet šiaurės rytuose puolimas kiek aprimsta. Susidaro įspūdis, kad orkai ima naudoti ukrainiečių taktiką lokaliomis atakomis kurti operacinį efektą. Be to, jau kurį laiką Kursk – Briansk apylinkėse telkiamos 3 BTG (1 tankų ir 2 motošaulių BTG). Viena vertus – taip bandoma palaikyti įtampą Sumy sektoriuje, kad ukrainiečiai iš čia nepermetinėtų pajėgų į Donbasą. Tačiau kita vertus, šią grupuotę galima vertinti ir kaip rezervą, kuris pasitaikius progai ar atsiradus poreikiui gali būti mestas pvz. link Charkiv. Tokiomis pajėgomis papildžius esamą orkų grupuotę prie Charkiv užimti miestą nerealu, tačiau pabandyti jį blokuoti iš kelių pusių butų galima.

Izyum. Panašu, orkams atvyko pastiprinimas (galbūt mūsų anksčiau minėti tankų vienetai?), nes jų puolimas suintensyvėjo. Agresorius ieško būdų apeiti Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruožą iš šiaurės vakarų (Dovhenke – Mazinivka), tačiau ukrainiečiai atmušė atakas. Taip pat agresorius vykdė puolamuosius veiksmus Velyka Komyshuvakha – Virnopillia link, tačiau jie labiau priminė žvalgybą mūšiu. Ir čia atakos atmuštos.

Lyman. Be pakitimų – orkų manevriniai vienetai stovi vietoje, vyksta lokalūs susidūrimai Rayhorodok ir Yampil apylinkėse, dirba abiejų pusių artilerija. Geros naujienos – ukrainiečiai sunaikino šaudmenų sandėlį Svatove. Žvelgiant iš logistinės pusės, šis miestas labai svarbus vykdant tiekimą orkų Lyman grupuotei, tad ir ši ukrainiečių sėkmė prisideda, kad orkai nuo Lyman nevykdo aktyvių veiksmų. Tuo pačiu neatmestina, kad Lyman grupuotė naudojama kaip rezervas papildyti orkų Izyum ir Severodonetsk grupuotes, kadangi visi kiti agresoriaus variantai čia ir dabar papildyti karščiausius ruožus išsemti jau anksčiau. Tai paaiškintų tokį Lyman grupuotės pasyvumą.

Severodonetsk
Kaip jau žinoma, didžioji dalis ukrainiečių manevrinių vienetų paliko Severodonetsk miestą ir Borivske – Voronove -Syrotine ruožą. Toks sprendimas karine prasme logiškas ir subrendęs, kadangi ukrainiečiai lieka ištikimi savo karo strategijai – kautis prieš priešą, o ne už teritoriją.

Padarė didžiulių nuostolių priešui ir kai nebėra galimybės taip pat sėkmingai jo naikinti (dėl sugriovimų lengviau identifikuojamų ugnies taškų, stringančios logistikos), gynėjai atsitraukė.

Svarbu paminėti, kad atsitraukimo operacijos sąlytyje su priešu yra itin sudėtingos taktinės operacijos ir jos neturi nieko bendro su bėgimu. Blogas taktinio atsitraukimo pavyzdys – tai orkų bėgimas nuo Kyivo (atakuojamos atsitraukiančios kolonos, nepasiekiami numatyti nauji gynybos ruožai, metama technika, padaliniai patenka į apsupimus). Tai, kad ukrainiečiams pakankamai sklandžiai pavyko atsitraukti nepaisant priešo persvaros ugnimi ir komplikuotos vietovės (Severskyi Donec upė), rodo labai aukštą planavimo, manevrinių vienetų taktikos ir tarpusavio sąveikos lygį.

Neatmestina, kad Severodonetsk veikia ukrainiečių žvalgybos ir SOP grupės, kurios vykdo pasalas, renka informaciją apie priešą, kviečia artileriją į priešą (target of opportunity). Tačiau ir jų veikimo laikas tikėtina bus ribotas, tad jie arba atsitrauks už upės pas savus vienetus, arba judės dar labiau gilyn į užnugarį ir ten ieškos aukštos vertės taikinių artilerijai (tame tarpe vakarietiškai).

Ukrainiečiai atmušė orkų puolimą Lysychansk pietuose bei Vovchoyarivka link, tačiau padėtis darosi vis sudėtingesnė. Kaip rašėme ketvirtadienį, užėmęs Loskutivka – Ray-Oleksandrivka jis stipriai komplikavo Mykolaivka gynėjų padėtį (puola iš pietų nuo Nyrkove – Vrubivka, bei iš šiaurės rytų nuo Loskutivka – Ray-Oleksandrivka). To išdavoje vakar Mykolaivka krito. Agresorius Mykolaivka – Myrna Dolyna kaupia resursus, ir rengiasi pulti šiaurėn Vovchoyarivka – Verkhnokamyanka link su tikslu blokuoti Lysychansk iš vakarų.

Įdomu, kokius sprendimus priims ukrainiečiai:

a) ginsis esamose pozicijose,

b) paliks Severodonetsk ir Lysychansk ir taktiškai atsitraukinės į naują gynybos ruožą,

c) viename ruože sutelks ugnies priemones ir manevrinių vienetų kumštį ir pabandys kontratakuoti (greičiausią efektą duotų smūgis Berestove – Mykolaivka ruože, tačiau orkams po nosimi sukaupti tokią grupuotę bus labai sudėtinga.)

Bakhmut
Komplikuojantis padėčiai Mykolaivka – Myrna Dolyna ruože, ukrainiečiai sugebėjo sėkmingai atitraukti pajėgas iš Zolote „kišenės“. Tai dar viena sėkminga atsitraukimo operacija. Neatmestina, kad kažkurie padaliniai, grupės ar atskiri kariai, dengę atsitraukimą, pateko į nelaisvę, tačiau situacija tikrai ne tokia, kokią pristato orkų propaganda.

Bakhmut – Lysychansk kelyje tęsiasi sunkūs mūšiai.
Svitlodarsk ruože agresorius vėl intensyvina puolimą, tačiau didelių rezultatų pasiekti nepavyko. Didžiausia sėkmė – dešiniajame flange prie Roty pavyko pasistūmėti apie kilometrą.

Centras. Agresorius pabandė apeiti Avdiivka įtvirtintą ruožą iš šiaurės, tačiau didelių rezultatų nėra.

Zaporizhia. Ukrainiečių puolimas Yehorivka link sustojo, jie persigrupuoja. Orkai vykdo kontratakas ir intensyvina aviacijos bei artilerijos ugnį, tačiau ukrainiečiai tvirtai laiko placdarmą.

Pietų kryptis. Sustiprinę savo flangus Kyselyvka ruože, ukrainiečiai įvairiuose ruožuose vėl tikrina orkų gynybą. Agresorius toliau raketomis ir artilerija atakuoja ukrainiečių užnugarį bei civilius objektus Mykolaive ir Odesoje. Ukrainiečių garso ir šviesų šou Zmeyinij saloje nesibaigia, ten jau kelias dienas tęsiasi ukrainiečių operacija.

******

Lietuvai paskelbus blokadą ES sankcionuotoms prekėms, Kaliningrado krovinių stotyje ant geležinkelio bėgių stovi krovininiai vagonai, kertantys Lietuvos teritoriją iš Baltarusijos į Kaliningradą.

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook

Rytoj Vokietijoje, Bavarijoje prasidės G7 lyderių susitikimas, ko gero pats svarbiausias per pastaruosius dešimtmečius. Prieš metus galingiausių pasaulio valstybių vadovai kūrė planus, kaip atgaivinti „popandemines“ ekonomikas, tačiau dabar jų laukia kur kas daugiau iššūkių: tai klimato kaita, maisto krizė, ekonomikos lėtėjimas, agresyvėjanti Kinija ir, žinoma, Rusijos invazija į Ukrainą.

Ukraina tiekia 40 % pasaulio kviečių; 40 % pasaulio saulėgrąžų aliejaus ir daugiau nei 15 % kukurūzų. 98 % produktų, kurie eksportuojami į skurdžiausias Azijos ir Afrikos šalis, šiuo metu blokuojami Rusijos. Dėl to jau šiais metais iki pusės skurdžiausiai gyvenančių pasaulio gyventojų gali ištikti badas.

Vakarų partneres purto energetikos, ypač degalų kainos. G7 laukia uždavinys įtikinti Norvegiją, Saudo Arabiją ir kitus partnerius padidinti naftos gavybą, atsiribojant nuo Rusijos.

Joe Bidenas, reaguodamas į naftos krizę, siūlo įšaldyti mokesčius degalams. Borisas Johnsonas, šaltinių teigimu, jau mąsto apie iškastinio kuro gavybą JK.

Tai rodo, jog Vakarų valstybių vadovai peržengia per pagrindinius principus, kurių buvo laikomasi, siekiant stabdyti klimato atšilimą.

Gal EK teismas atšauks siūlymą, pagal kurį nuo pernai metų rugsėjo Lenkija turėjo kasdien mokėti pusės milijono eurų baudą dėl Turow anglies kasyklos eksploatavimo?

Tačiau dar vienas, labai svarbus dalykas, kuris gali paskutinį ketvirtį purtyti visą Europą – masinė nepasitenkinimo banga, kuri nuvilnys per dauguma Europos valstybių. Braškančias ekonomikas purtys infliacija, didėjantis migrantų skaičius sunkins ekonomikos naštą ir kels gyventojų pasipiktinimą. Augančios kainos, įsuktos energetinės krizės palies visus sektorius, ir mes galime išvysti riaušes ir neramumus, panašius ar didesnius nei buvo „geltonųjų liemenių“ sukilimų metu.

Tad visiškai logiškas G7 lyderių tikslas pristabdyti arba sušvelninti geopolitines ir ekonomines turbulencijas, panaudojant valdžios svertus, stabdant beįsisukančią mokesčių ir kainų karuselę.

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas pareiškė, kad karą „Rusija jau pralaimėjo“, nes rusų karių moralė žema, amunicija sena, labai daug aukų. Vakar J. Blinkenas paskelbė, kad G7 šalys susitikime aptars Rusijos karą prieš Ukrainą ir karinės agresijos padarinius.

Taip, Rusija vargsta, tačiau šios šalies ištekliai milžiniški. Neoficialiais duomenimis Rusijoje iš viso yra apie 5 mln. uniformuotų pareigūnų, įskaitant nacionalinę gvardiją ir policiją, kurioje tarnauja apie 800 000 asmenų. Nuolatinis kartojimas apie Rusijos pralaimėjimą jos pralaimėjimo nepriartins. Tą gali padaryti tik sunkus, kaustytas kario batas.

Europos Sąjungos šalys nusprendė Ukrainai skirti 9 mlrd. eurų paramą.

Ukrainos Generalinis štabas informuoja, jog Baltarusija ties siena su Ukraina ir ES kuria gynybos pozicijas, inžinerines ir kitas įtvirtinimo sistemas. Lietuvos atstovams gal derėtų sureaguoti į tokius kaimyninės šalies militaristinius žingsnius.

Pranešama, jog amerikietiškieji HIMARS jau „dirba“ fronto linijoje.

Ukrainiečiams atsitraukus, Rusija pagaliau užėmė Severodonecko miestą. Tai ne tik svarbus momentas propagandine prasme, bet ir dalies „specialiosios karinės operacijos” įgyvendinimas. Luhanskas ir Doneckas Kremliaus ordoms svarbūs ir dėl išteklių – tai dideli pramoniniai centrai, su čia esančiomis (kiek nesubombardavo) gamyklomis ir anglių kasyklomis.

Ukrainos karo žvalgyba praneša, kad Rusijos diversantų grupės planuoja susprogdinti gyvenamuosius pastatus Baltarusijos Mozyriaus mieste ir tokiu būdu įtraukti Baltarusiją į karą.

Vyriausiasis Ukrainos kariuomenės vadas generolas Valerii Zaluzhnyj telefonu informavo JAV generolą Mark Milley, kad norint stabilizuoti sudėtingą padėtį Luhansko regione, Kyjivui reikia ginklų, kurie išlygintų jėgų pusiausvyrą fronte.

Šiaurės vakaruose, Voluinės ir Polesės srityse kyla grėsmė, kad Baltarusija gali panaudoti raketas iš savo šalies teritorijos.

Šiaurėje okupantai ir toliau taškosi artilerijos sviediniais, griaudami Charkivo civilinę infrastruktūrą.

Ukrainiečių sraigtasparniai smogė rusams, lendantiems į Javirske kaimą netoli Charkivo ir privertė juos trauktis.

Rytuose, Slovjansko kryptimi rusai telkiasi ir ruošiasi puolimui Dovhenke ir Dolyna gyvenviečių kryptimi.

Okupantų aviacija bombarduoja ir griauna tiltus, vedančius į Lysičianską.

Ukrainos kariai sustabdė priešo pėstininkų puolimą Bachmuto kryptimi.

Rytuose ir pietuose okupantai tvirtina pozicijas, siekdami išsilaikyti esamuose ruožuose. Rusų atakos Chersono ir Krivyj Rih srityse – nesėkmingos.

Ukrainiečių kariai jau vykdo kovinę žvalgybą Chersono priemiesčiuose.

Laikinai okupuotose teritorijose stiprėja partizaninis judėjimas. Chersone susprogdintas miesto Jaunimo politikos valdybos direktorius, kolaborantas Dmitry Savluchenko.

̨̌ ̇ ̄

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook

 

Europos Sąjunga patvirtino Ukrainą šalimi kandidate, kuri papildys 27-ių Europos valstybių bloką. Tai pirmas kartas Europos istorijoje, kai nuožmų karą kariaujančiai šaliai suteikiamas toks statusas.  Į tai (o gal dėl alkoholio sukelto delyro) reaguodamas Rusijos užsienio reikalų ir melagienų ministras Lavrovas pranešė, kad ES ir NATO buria koaliciją karui su Rusija.

Ukrainos kariuomenės generalinis štabas teigia, jog nuo vasario 24-osios Rusija kare prarado daugiau nei 34 000 karių. Net jei šie skaičiai mažesni, tai yra dvigubai daugiau nei 10 metų trukęs ir Sovietams, tame tarpe – okupuotai Lietuvai, kainavęs apie 15 000 gyvybių Afganistano karas.

Kremlius pareiškė esąs pasirengęs deryboms ir karo nutraukimui. Tačiau yra viena sąlyga, kurią esą Ukrainos pusė gerai žino. Anksčiau Peskovas yra informavęs, kad Kremlius tikisi, jog Ukraina sutiks su Rusijos reikalavimais ir „de facto“ priims esamą padėtį, tai yra sutiks su esamų teritorijų okupacija.

Kadangi „Rusijos sienos nesibaigia niekur“, Putinas, matyt, nori, kad kapituliuotų visa Europa ir tūkstančiai driskių užplūstų Vieną, Berlyną, Paryžių, Briuselį, Romą ir kitas Vakarų sostines. Pasvajok driskių mesijau! – nors antra vertus, Europai būtų sveika iš arti pamatyti tikrąjį dvidešimt pirmojo amžiaus barbarų veidą. Žinoma, surakintą ir laukiantį nuosprendžio Hagoje.

JAV žvalgyba praneša apie planuotus ir surengtus Rusijos išpuolius prieš Ukrainos grūdų terminalus, įskaitant Nikka-Terra grūdų terminalą Mykolajive birželio pradžioje. Reikalaujama, jog Rusija atsakytų už savo veiksmus.

Nieko iš Rusijos reikalauti nereikia, reikia suvokti, jog Kremlius tai daro sąmoningai: 250 mln. badaujančių Azijoje ir Afrikoje, šimtai tūkstančių mirčių, milijonai pabėgėlių, plūstantys į Europą – yra būtent tai, ko Kremlius ir siekia šiame, pabrėžiame, kare su Vakarų civilizacija.

Į Ukrainą iš JAV atgabentos (pagaliau) salvinės raketų paleidimo sistemos HIMARS. Primename, kad JAV sukurta HIMARS – itin mobili ir tiksli toliašaudė raketinės artilerijos sistema, sukurta dešimtojo dešimtmečio pabaigoje.

Ką gi, laukime geresnių naujienų Rytų fronte.

Rusija tęsia energetinį karą prieš Vakarus. Dar nespėjus ES pritaikyti sankcijų Maskvai, Rusija 75 % sumažino dujų srautus į Europą. Manoma, jog Rusija gali visiškai sustabdyti dujų tiekimą.

Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas pareiškė, kad šalis turi ruoštis „avariniam“ planui, o įmonės ir namų ūkiai turi sumažinti vartojimą. Vokietijos vyriausybė numato ilgalaikę tiekimo trūkumo riziką. Nurodoma, jog reikia ruoštis šaltuoju metų laiku gresiančiai krizei. ES stengiasi maksimaliai išnaudoti gamtinių dujų saugyklas, kurios vis dar užpildytos tik maždaug iki pusės.

Norvegija ir Europos Komisija „stiprina bendradarbiavimą, kad užtikrintų papildomą dujų tiekimą iš Norvegijos”. ES iš Norvegijos importuoja maždaug penktadalį savo dujų, palyginti su 40 proc. dujų, kurias ji gaudavo iš Rusijos iki Maskvos bei Minsko invazijos į Ukrainą.

JAV analitikai teigia, kad Rusijos pajėgos mokosi iš klaidų, padarytų pirmosios karo fazės metu. Pagerėjo logistika, atakų koordinavimas, tiekimo linijos. JAV nesitiki, kad Ukrainos pajėgoms perduotos ginklų sistemos, įskaitant salvinę raketų paleidimo sistemą HIMARS, iš karto pakeis padėtį mūšio lauke, nes tai ginkluotė, veikianti ribotu nuotoliu, su ribotu raketų skaičiumi. Be to, Rusijos pajėgoms pavyko sunaikinti kai kuriuos naujus Vakarų tiekiamus ginklus, įskaitant haubicas M777, tikslinių atakų metu.

JAV vertinimu, karo veiksmai Donbase pasiekė lūžio tašką: abi pusės patiria didžiulius gyvosios jėgos ir technikos nuostolius, tačiau Rusija planuoja tęsti intensyvius puolimus, kuriems būdingi artilerijos ir raketų smūgiai. Tuo siekiama pakirsti Ukrainos ryžtą priešintis ir Vakarų planus remti Ukrainą.

Ukrainos kariai traukiasi iš Severodonecko. Teigiama, jog Ukrainos kariuomenei leista atsitraukti ir iš Lysičiansko, kad būtų išvengta rusų apsupties.

Prieš maždaug savaitę sakėme, kad tai – tik laiko klausimas. Mūsų manymu, tai logiškas ėjimas, taupantis žmogiškuosius ir kitus ukrainiečių resursus, kurie būtini norint artimoje ateityje stabdyti ordos puolimą vakarų ir pietvakarių kryptimis.

Šiaurėje ir šiaurės rytuose rusofašistai tęsia puolimą siekdami visiškos Donecko ir Luhansko sričių kontrolės, taip pat norėdami išlaikyti sausumos koridorių tarp minėtų teritorijų ir laikinai okupuoto Krymo.

Rusų artilerija apšaudo gyvenvietes Charkivo srityje, per parą du žmonės žuvo, dešimt sužeista. Ukrainos specialiosios tarnybos likvidavo kelias šiame regione veikusias diversines grupes.

Slovjansko ir Bachmuto apylinkėse priešas iš artilerijos apšaudė civilinę infrastruktūrą.

Rytuose, Luhansko srityje, okupantai užėmė Hirske ir Mykolajivką. Ukrainos kariuomenė, patyrusi nuostolių, pristabdė Rusijos okupantų puolimą pietiniame Lysičiansko pakraštyje ir privertė okupantą persigrupuoti.

Nesuveikė rusų oro gynybos sistema Luhansko srityje, Alchevske – vos pakilusi raketa tėškėsi į žemę ir sprogo.

Šiuo metu Ukrainos ginkluotosios pajėgos Donbase vykdo manevrinę taktiką, dėl ženklaus priešo ugnies pranašumo. Daroma viskas, kad Rusijos pajėgos neapsuptų Ukrainos karių.

Pietuose rusai siekia visais būdais blokuoti Ukrainos laivybą Juodosios jūros šiaurės vakarinėje dalyje, taip pat deda maksimalias pastangas išlaikyti užimtas Chersono ir dalies Zaporižės sričių teritorijas. Manome, kad dabar situacija kiek pasikeitė ir okupantas, sulaikęs ukrainiečių jungtinių pajėgų po truputį išsikvėpiantį kontr-puolimą, bandys sudaryti palankias sąlygas iš naujo perimti ukrainiečių atsikovotas teritorijas Mykolajivo srityje.

Mes suprantame, kad jūs norite gerų naujienų, o mes labai norėtume jums pranešti, kad karas baigėsi. Bet mes su jumis susitarėme – sakome tiesą ir tai, kas yra, ne tai, ką jūs arba mes norėtume girdėti.

̨̌ ̇ ̄, 447300010172065624

*******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Pranešama, kad ES šalių vadovai greičiausiai pritars, jog Ukrainai ir Moldovai būtų suteiktas ES kandidatės statusas. Ukrainos tapimas visateise ES nare bus ilgas ir sunkus.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, jog taikos su Rusija sąlygos – Ukrainos rankose: „- Ukraina ir tik Ukraina sprendžia, kas jai tinka. Nieko apie Ukrainą be Ukrainos! Mums toli iki derybų, nes Putinas tiki diktuojama taika. Dar svarbiau, kad tvirtai laikytumėmės šio kurso”.

Jis taip pat sakė, kad Ukrainai reikia didžiulės finansinės pagalbos atkurti Rusijos invazijos sugriautą šalį ir tai bus „užduotis ištisoms kartoms”. Planas turėtų būti panašus į JAV iniciatyvą po Antrojo pasaulinio karo.

Scholzas pakvietė Zelenskį dalyvauti šį sekmadienį vyksiančiame G7 aukščiausiojo lygio susitikime ir susitarti, kaip atrodytų toks „Maršalo planas Ukrainai”.

O kiek Vakarų šalys donorės sutaupytų milijardų pour les croissants au café, jei sustabdytų Ukrainos miestų griovimą ir žmonių žudynes šiandien!

Kremliaus teigimu, nepaisant sankcijų, prekyba su Kinija, Indija, Brazilija ir Pietų Afrika per pirmuosius tris šių metų mėnesius išaugo 38 proc. ir per tą laiką siekė 45 mlrd. $. Viena iš šių BRIKS šalių – Indija – nuo invazijos pradžios nupirko daugiau kaip 40 mln. barelių rusiškos naftos, o tai yra daugiau nei per visus 2021 metus.

Nepriklausomi šaltiniai teigia, kad Indija siekia sudaryti ilgalaikį naftos tiekimo sandorį už maždaug 70-ties JAV dolerių už barelį kainą – tokia, hm, karo išparduotuvė su 35 % nuolaida.

Čekija skelbia, kad iki 2023 metų galo Rusijos ir Baltarusijos piliečiams neišduos vizų. Šaunuoliai. Vakarai privalo žengti žingsnį toliau – ir neįsileisti naujų, ir grąžinti į savo šalis abiejų agresorių valstybių piliečius, kol nebus nutraukti karo veiksmai ir visos okupuotos teritorijos grąžintos Ukrainai.

Vokietija gegužę pasirašė sutartis dėl keturių suskystintų dujų terminalų (SGD) nuomos ir skyrė 3 mlrd. $ tokių terminalų įsigijimui ateityje. Tuo tarpu tarptautinė energetikos agentūra praneša, kad Rusija gali visiškai nutraukti dujų tiekimą Europai, siekdama sustiprinti savo politinę įtaką dėl karo Ukrainoje.

Nutrauks. Net neabejokime.

Šiuo metu visiems būtų labai naudinga prasikrapštyti akis ir susivokti, jog planuotos staigios Rusijos ekonomikos recesijos nebus. Ar galime pripažinti, kad Kremliaus, kaip priešo, deramai neįvertinom?

Nepamatėm, kaip jis pasiklojo ne vieną finansinę „pagalvę“, parengė planus, kaip ir kur nukreipti žaliavų eksporto srautus ir dabar juos įgyvendina. Kol Rusija ruošėsi plataus masto karui, telkdama gelžgalius ir driskių būrius, diversifikuodama ekonomiką, numatydama informacines priemones ir pirkdama arba šantažuodama Vakarų politikus bei kraštutinius marginalus, mes patogiai diskutavome apie visų nuomonių įvairovę ir toleranciją melui, o ypač – savo pačių apgaulei tikėdamiesi, kad negandos mūsų stiklinį taikos pasaulėlį aplenks, Kinija išliks taikia pigių prekių gamykla, o Rusija pasitenkins okupuotomis Suomijos, Japonijos, Moldovos, Sakartvelo ir Ukrainos teritorijomis.

Šią savaitę netoli Japonijos esančiose jūrose pastebėti aštuoni Rusijos ir Kinijos kariniai laivai. Prie tokio spaudimo Tokijui dėl pozicijos Ukrainos ir Taivano atžvilgiu, galvos skausmą Japonijos vyriausybei didina ir 24 metų žemumas vakar pasiekusi jena.

Nors Didžiosios Britanijos žvalgyba praneša, kad Rusijos pajėgos Donecko regione patyrė didžiulių nuostolių ir vien tik Donecko milicija neteko 55 % savo pradinių pajėgų, tačiau orda juda vakarų kryptimi.

Rusai lėtai, bet stumiasi į priekį, siekdami galutinai užimti Severodonecką ir grasina atkirsti ukrainiečių dalinius prie Voronovės ir Borivskės. Tai siauras, nepridengtas katilas, panašus į karčią Debalcevės patirtį. Mūsų manymu reiktų nedelsiant iš ten nešdintis į saugesnes pozicijas, tačiau Ukrainos generalinis štabas situaciją mato geriau, ir galbūt tai yra didelių priešo pajėgų sulaikymo planas.

Tuo tarpu ukrainiečiai artėja prie Chersono, kurio apylinkėse, atrodo, netrukus gali užvirti rimti mūšiai.

Nerimą kelia Rusijos pajėgų telkimas Rusijos Briansko ir Kursko srityse. Teigiama, jog šios grupuotės ruošiamos naujam Kyjivo šturmui. Ukrainos kariuomenės duomenimis Vakarų karinėje apygardoje formuojamas iki 15,5 tūkst. karių turintis 3-iasis armijos korpusas, sudarant palankias sąlygas puolimui šiaurės vakarų zonoje. Apytikslis terminas, iki kurio turi būti atlikta užduotis – š. m. rugpjūčio 15 d.

Šiaurėje rusų pajėgos apšaudė Charkivo srities Čuhijivo rajono Pečenego gyvenvietę: sugriauta įmonė, privatūs namai, sužeisti 7 civiliai, tarp jų 2 vaikai.

Gomelio srityje, prie valstybinės sienos su Ukraina, bus tęsiami Baltarusijos Respublikos ginkluotųjų pajėgų mobilizaciniai mokymai. Pratybose dalyvauja Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų instruktoriai, daugiausiai dėmesio skiriant žvalgybai ir sabotažui.

Šiaurės rytuose pagrindinės priešo pastangos sutelktos į tai, kad gynybos pajėgos negalėtų patekti į Slovjansko apylinkėse veikiančios okupacinių pajėgų grupės užnugarį. Priešas vykdė oro žvalgybą Bairako ir Rubižnės vietovėse.

Rytuose okupantai stebimi Lysičiansko prieigose, beatodairiška artilerijos ugnis ir nesiskaitymas su ordos gyvosios jėgos nuostoliais verčia ukrainiečius trauktis iš gynybos pozicijų. Pranešama, kad ties šiuo Severodencko miesto broliu dvyniu priešas sukaupė virš 100 raketinės artilerijos sistemų.

Pagrindinės rusų pajėgos mestos siekiant visiškos Severodonecko kontrolės ir tam, kad apsuptų ukrainiečių karius ties Lysičiansku bei blokuotų pagrindinius susisiekimo kelius. Rusai giriasi visiškai apsupę miestą.

Severskio rajone rusai ir toliau tęsia dalinių grupavimą ir rezervo kaupimą Briansko ir Kursko sričių pasienio rajonuose.

Pietuose, Chersono, Mikolajivo srityse, rusofašistai paskubomis rausia apkasus, įrenginėja inžinerinius įtvirtinimus, siekdami sustabdyti ukrainiečių kontrpuolimą. Nuo Mykolajivo judančioms ukrainiečių jungtinėms pajėgoms atremti rusai formuoja naujus artilerijos dalinius.

Foto: Lysičianskas dabar (šaltinis aa.com.tr )

*****

Locked N’ Loaded

Donbaso kryptis
Šiaurinis flangas

Charkiv. Agresoriaus puolimas šiaurės rytiniame sektoriuje dėl kietos ukrainiečių gynybos įklimpo. Panašu, kad orkai įvedė anksčiau minėtus rezervus iš Belgorodo srities ir vis aktyviau atakuoja šiauriniame ruože (Prudyanka – Pytomnyk). Ukrainiečių retorikoje šie veiksmai vis dar siejami su orkų bandymu neleisti ukrainiečiams atakuoti aprūpinimo kelio Vovchansk – Kupiansk. Tačiau realybė yra ta, kad bent penketą dienų ukrainiečiai tiesiogiai šiam tiekimo keliui grasinti nebeturi galimybių, jie priversti gintis.

Izyum. Situacija ir toliau išlieka sąlyginai vangi. Tęsiasi orkų atakos Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruože, ukrainiečiai ginasi. Pranešama, jog Izyum sektorių pasiekė du orkų tankų vienetai. Sprendžiant pagal dabartinių mūšių dinamiką ir pajėgų išsekimą, galimai tai ne daugiau nei dvi kuopos, t.y. bendrai iki 20 tankų (vertinant realistiškai 10-15). Taip pat pasirodė informacija, kad sektorių gali pasiekti trumpo nuotolio MRLS (tikėtina „TOS-1 Buratino“ arba „TOS-1A Soncepiok“), kurios turi galimybę naudoti termobarines raketas. Klausimas kuriam tikslui visa tai gali būti panaudota?

1) sustiprinti puolimą Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruože, ar

2) reaguoti į galimą ukrainiečių judėjimą vakariniame Izyum grupuotės flange su tikslu sugrįžti prie Velyka Komyshuvakha.

Lyman. Toliau be pakitimų.

Severodonetsk
Agresorius toliau koncentruoja pastangas atskirti Borivske – Voronove ruožą nuo Severodonetsk gynybos sistemos, stipriai atakuojama Syrotyne. Tuo pačiu pasirodė informacija, kad orkai ruošiasi forsuoti Severskyi Donec upę. Šiame etape tai nebūtų pats protingiausias veiksmas (Lysychansk gynėjų manevriniai bei artilerijos vienetai to tik ir laukia), bet orkai sugeba nustebinti.

Ruože į pietus nuo Lysychansk pildosi blogiausias scenarijus. Orkai pasirinko sudėtingesnį veiksmų eigos variantą ir vietoje siekio nuo Pidlisne – Myrna Dolyna atakuoti į šiaurę link Lysychansk, šiame ruože vysto puolimą į vakarus ir jau užėmė Loskutivka ir Rai-Oleksandrivka. Lysychansk gynybai tai didelė grėsmė, kadangi dabar orkai gali bandyti:

Iš flango ugnimi ir manevru atakuoti iki tol orkams neprieinamą Mykolajivką ir sudaryti sąlygas ją užimti. Tai leistų agresoriui pulti Verkhnokamyanka iš pietų (nuo Mykolajivka) ir atakuoti Vovchoyarivka iš pietryčių (čia nuo Rai-Oleksandrivka – Loskutivka, atakos jau prasidėjo). Tokiais veiksmai artimoje perspektyvoje Lysychansk būtų blokuotas iš vakarų.

Nuo Pidlisne – Myrna Dolyna – Toshkivka – Ustinivka blokuoti ir atakuoti Lysychansk iš pietų.

Tikėtina, kad viską įgyvendinti vienu metu orkai neturės pajėgumo, tačiau jie jau turi meniu, iš kurio gali rinktis.

Bakhmut
Bakhmut – Lysychansk kelyje be pakitimų.

Orkams užėmus Loskutivka ir Rai-Oleksandrivka, Zolote „kišenėje“ ukrainiečių padėtis ženkliai komplikuojasi. Lieka vienintelis aprūpinimo kelias per Mykolajivka, kurio kontrolė taip pat labai trapi. Priešas šią vietą dengia artilerijos, minosvaidžių, o atskiruose taškuose ir tankų ugnimi. Ukrainiečiams nepavyks pakeisti situacijos Loskutivka ir Rai-Oleksandrivka, Zolote „kišenė“ toliau kausis apsupime, jei ukrainiečių vadovybė nepriims sprendimo juos atitraukti (kas gali būti itin sudėtinga). Situacija primena Debaltseve 2015 m.

Centras. Be esminių pakitimų.

Zaporizhia. Nepatvirtintais duomenimis ukrainiečiai įsitvirtino Pavlivka gyvenvietėje (Donecko sritis), netoli Vuhledar ir sėkmingai šturmuoja į pietus Yehorivka link. Agresorius bando kontratakuoti, tačiau šiame ruože ukrainiečiai turi susikūrę pranašumą ugnimi (artilerija, minosvaidžiai). Keep going!

Pietų kryptis. Sunkūs mūšiai prie Kyselivka (Chersono sritis) tęsiasi. Stengdamiesi ištampyti ukrainiečių pajėgas, orkai atakuoja vakariau, nuo Oleksandrivka link Lupareve ruože. Galimai, tuo pačiu agresorius norėtu pasiekti Pietinio Bugo upės žiotis ir iš pietų vėl priartėti prie Mykolaiv miesto.

Vertinant bendrai, padėtis Severodonetsk prašosi, kad gynėjų pajėgos būtų atitrauktos į naują gynybos liniją, pvz.: už linijos Bilohorivka – Verkhnokamyanka – Berestove – Soledar – Bakhmut. Iš šios keblios padėties Severodonetsk ir Bakhmut sektoriuose esančios pajėgos savo jėgomis atsitraukti jau neturi galimybių. Padėtį galėtų pataisyti:

Sėkmingas ukrainiečių puolimas Pavlivka – Yehorivka. Jei pavyktų išplėsti placdarmą ir vystyti puolimą Volnovachos link, orkams pradėtų drebėti žiedinis raumuo dėl Mariupolio, tad tokiu atveju agresorius būtų priverstas permetinėti vienetus atgal į šį sektorių.

Ukrainiečių aktyvūs veiksmai vakariniame Izyum flange, galėtų grasinti visam šiaurinio Donbaso flango tiekimui, tad tokie veiksmai priverstų orkus skubiai reaguoti, o tai nuimtų dalį naštos nuo Severodonetsk – Bakhmut sektorių.

Sėkmingas ukrainiečių puolimas Cherson link galėtų turėti įtakos, tačiau Pietų kryptis turi savo atskirą tiekimo ir pajėgų rotacijos kelią bei ritmą per Krymą. Tad lyginant su dviem pirmais punktais, Severodonetsk sektorius taip gerai nepajustų ukrainiečių sėkmės aplink Cherson

****

Iš Slovėnijos pajudėjo šarvuočiai BMP link Ukrainos

Europos Komisija į Rusijos kaltinimus dėl Kaliningrado tranzito ribojimo sureagavo žaibiškai. EK vyriausiasis įgaliotinis Josepas Borrellis pareiškė, kad sausumos tranzitas tarp Kaliningrado ir kitų Rusijos dalių nėra uždraustas. J. Borrellis patikino, kad Lietuva nesiėmė jokių vienašališkų apribojimų ir pritaikė būtent Europos Sąjungos sankcijas. „- Kaltinimas, kad Lietuva įgyvendina lietuviškas sankcijas, yra melagingas. Visiška propaganda”, – akcentavo Borrellis.

Lankydamasis Kaliningrade Rusijos saugumo šefas A. Patruševas pareiškė, kad Lietuvos blokadą išprovokavo Vakarai, „pažeisdami… tarptautinę teisę”. Rusijos saugumo tarybos sekretorius įspėjo, kad „artimiausiu metu” bus imtasi „atitinkamų priemonių. <…> Jų pasekmės turės rimtą neigiamą poveikį Lietuvos gyventojams”, – grasina vienas skerdynių Ukrainoje iniciatorių.

Maskvos pareiškimai, kad „Rusija pasilieka teisę imtis veiksmų savo nacionaliniams interesams ginti” kol kas yra lojimas bėgant šalia didelio traukinio. Nieko maskoliai šįkart nepeš. Taip, kad mielieji mūsų skaitytojai, šiandien miegokite ramiai. Šitą partiją Kremlius prapylė, Maskva patyrė šachą tiek tarptautinėje, tiek ES arenoje, tiek savo darže. ES/EK ir JAV, pakartodamos, kad NATO gins kiekvieną savo šalių narių teritorijos centimetrą, sureagavo nedelsiant ir pademonstravo, jog esame ne vieni, o galingos sistemos dalis.

Na, o tuos, kurie ir toliau skaldo malkas, sėdami nepasitenkinimą dėl tranzito apribojimų, norime sudrausminti ir paklausti, ar tikrai užsimanėte stoti į rusofašistų rėmėjų gretas?

Tuo šį klausimą uždarome ir daugiau nekomentuosime.

Estija atkreipė Baltijos šalių dėmesį paskelbdama, jog Rusija pradėjo karines pratybas, kurių metu imituojamos raketų atakos prieš Estiją. Be to, rusų kariniai sraigtasparniai pažeidė Estijos, taigi – NATO, oro erdvę. Ar matome didėjančią įtampą tarp Maskvos ir NATO? Galbūt. Mūsų vertinimu, neabejotinai argumentuotai Baltijos šalys siekia, kad mūsų regionas gautų didžiausią NATO paramą nuo Šaltojo karo pabaigos. Dėl to reikia skubiai susitarti birželio 28-30 d. Madride vyksiančiame aukščiausiojo lygio susitikime.

Deja, panašu, kad tai gali neįvykti. Šaltiniai teigia, jog Baltijos šalių prašymai ir siūlymai gali būti atmesti, nes teikiami kaip tik tuo metu, kai Aljansas susiduria su dešimtmečiais nematytais globaliais iššūkiais: Rusijos (ir Baltarusijos) invazija, Kinijos dominavimas, Arkties problemos, islamo sukilėliai, pabėgėliai, sausros ir klimato kaita, ir net nauji iššūkiai kosmose.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė Stambulo konvencijos ratifikavimo įstatymą. Pyst – ir konvencija ratifikuota per savaitę, kai tuo tarpu mes dėl šios konvencijos ėdamės ne pirmus metus. Mums gerai – mes galime nesutarti, diskutuojant apie vyrų ir moterų teises bei santykius, kai tuo tarpu ukrainietei, pabudusiai iš komos po Mariupolio bombardavimo ir pamačius namo griuvėsiuose vyrą be galvos ir žuvusius vaikus – tokie klausimai nekyla.

Ukrainos rytų fronte atsirado vokiečių „Panzerhaubitze 2000” su apmokytomis įgulomis. Gynybos ministras J. Reznikovas padėkojo Vokietijos partneriams už paramą. Vokietijos vyriausybė paskelbė karinės paramos, kurią rengiamasi perduoti Ukrainai, sąrašą. Tai 30 savaeigių artilerijos sistemų „Gepard”, oro gynybos sistemos IRIS-T SLM ir šarvuočiai M113, 10 prieštankinių patrankų, 10 šarvuočių, 80 „Toyota” pikapų, 22 sunkieji sunkvežimiai, prieštankinė kovos sistema COBRA ir trys daugkartinių raketų paleidimo sistemos MARS, 10 000 artilerijos sviedinių, 53 000 priešlėktuvinių sviedinių, 5,8 mln. šovinių, 5 000 apsauginių šalmų, aštuonios mobilios radijo ryšio sistemos ir termovizorinės kameros bei aštuoni žvalgybiniai dronai.

Khm… štai jums rezultatas, kai atkakliai minama ant nuospaudos. Nepakanka pastuksenti į duris. Į jas reikia smarkiai belsti, norint, kad kas atidarytų. Atkakliai.

Kitą savaitę Stambule gali įvykti Rusijos, Ukrainos, Turkijos ir JT atstovų derybos dėl grūdų eksporto iš Ukrainos. Mums tokie pareiškimai kelia šypseną: jei Kremlius ir toliau tyčiosis iš Ukrainos siųsdamas derybų grupei vadovauti Putlerio patarėją kultūros klausimais, Zelenskis drąsiai gali deleguoti atstovauti šalį Kyjivo zoologijos sodo direktorių (nenorim tik jo įžeist, čia ne toks palyginimo tikslas).

Šiandien Rusijai didi diena, ypač žinant Putlerio obsesiją datoms. Turime galvoje, kad 1941 m. birželio 22 d. nacių Vokietija įsiveržė į diktatoriaus Sralino valdomą Sovietiją. Atrodo, kad režimas spaudžia šią dieną švęsti pergalę pilnai užimant Severodonecką, tačiau ukrainiečiai atkakliai ginasi. Mums nerimą kelia susidariusi kišenė nuo Lysičiansko link Zolotoje gyvenvientės, kurią rusai gali visiškai apsupti. Be to, rusai jau giriasi, kad abu miestai – Severodenckas ir Lysičianskas yra atkirsti nuo ukrainiečių kontroliuojamos teritorijos. Rusai dar intensyviau apšaudo Charkivą ir apylinkes, ruošdamiesi puolimui, kuriam kol kas neturi resursų. Per pastarąją parą vykusį kreivarankių apšaudymą žuvo 15 žmonių ir 16 buvo sužeista.

Ukrainos kariuomenė praneša, kad karinių dalinių veiksmai pietų kryptimi, Chersono link, yra sėkmingi. Pralaužtos antra ir trečia gynybinė linija, tad okupantai naudoja rezervinius gynybos pajėgumus. Ukrainos kariuomenės vadovybė prašo gyventojus elgtis ramiai, neskelbti ir neplatinti jokios informacijos apie vykstantį kontrpuolimą.

Šiaurėje Charkivo apylinkėse rusai vykdo oro žvalgybą, siekdami nustatyti ukrainiečių dislokacijos vietas, intensyvia artilerijos ugnimi apšaudytos ukrainiečių pozicijos netoli Charkivo.

Šiaurės rytuose okupantai minosvaidžiais ir artilerijos sviediniais apšaudė Sumų, Černihiv sritis ir kitas gyvenvietes. Goblinai iš įprastos (statinės) ir reaktyvinės artilerijos toliau pliekia į civilinę infrastruktūrą.

Rytuose Slovjansko kryptimi okupantai tęsia sistemingą apšaudymą, siekdami pasirengti šio miesto šturmui.

Rusams ir toliau nesiseka išstumti ukrainiečių iš Severodonecko, kovos mieste tęsiasi.

Pietryčiuose ir pietuose Kramatorsko, Avdijivkos, Novopavlovsko ir Zaporižės apylinkėse rusai apšaudo ukrainiečių pozicijas, siekdami sulaikyti puolimą.

Rusijos karo laivynas ir toliau blokuoja civilinę laivybą. Juodojoje jūroje dreifuoja jau šeši laivai, ginkluoti sparnuotosiomis raketomis „Kalibr” .
Pranešama apie Ukrainos aviacijos smūgius į rusų pozicijas. Sunaikinta 10 šarvuotų kovos mašinų, daug gyvosios jėgos ir keli amunicijos sandėliai.

Mariupolyje, Azovstalio teritorijoje, „išsiminavo“ du okupantai ir nurūko tiesiai į pragarą.

*****

Locked N’ Loaded

Donbaso kryptis
1) Šiaurinis flangas

• Charkiv. Padėtis išlieka sudėtinga. Šiandien agresoriaus manevriniai vienetai daugiausiai dėmesio skyrė Staryi Saltiv, nors mūšiai vyksta ir kituose taškuose. Ukrainiečiai ginasi, tačiau iniciatyva – orkų pusėje. Žvelgiant į orkų artilerijos smūgių vietas be kontaktinės linijos ir Charkiv miesto vis dažnėja pietrytinių miesto apylinkių apšaudymai (ypač Chuhuiv). Tai sufleruotų, jog mūsų versija apie orkų tikslą čia sugrįžti turi pagrindo.

• Izyum.
a) Puolimas nuo Izyum Slaviansk link sustojęs. Buvo bandymų atakuoti Dolyna, tačiau jie nesėkmingi. Susidaro įspūdis, kad orkai tokiomis atakomis bando sudaryti sąlygas savo pajėgoms sklandžiau pereiti į gynybą.

b) Ukrainiečiai toliau kruta prie Balakliya. Veiksmai ir toliau atsargūs, pirmiausia todėl, kad čia vietovė puolimo operacijoms nėra dėkinga. Miestelį iš šiaurės ir vakarų juosia upė Seredna Balakliya, o iš pietų – Severskyi Donec. Ukrainiečių pajėgos nuo miesto rytuose ir pietuose. Orkų propagandistai pikdžiugiškai sako, kad ukrainiečiai bus priversti forsuoti Severskyi Donets, suprask, kad „dabar mes jums atsikeršysim už Bilohorivka“. Tačiau Balakliya ruože Sverskyi Donetsk susijungia su jau minėta Seredna Balakliya, ir pietinė ruožo pusė yra itin pelkėta, t.y. nepatogi manevriniams vienetams. Labiau tikėtina, kad šiame ruože veiktų lengvieji pėstininkai (pvz. TerOborona) ir SOP, remiami artilerijos. Jie galėtų atakuoti kelią Balakliya – Savynsti – Vesele ir taip trikdyti tiekimą ir atitraukti dalį orkų pajėgų. Kas liečia manevrinius vienetus (mechanizuoti ir tankų padaliniai), neatmestina, kad ukrainiečiai atakuos nuo Verbivka, t.y. apie 5 km į šiaurės vakarus nuo Balakliya.

• Lyman. Toliau be pakitimų.
• Severodonetsk.

a) Agresorius įsitvirtino Metolkine, atakuoja į ukrainiečių gynybos gilumą (Syrotine) bei siekia mūšiu sukaustyti Borivske – Voronove ruožą. Tokiais veiksmais agresorius siekia perskelti visą Borivske – Voronove – Metolkine ruožą į dvi dalis.

b) Orkai siekia įsitvirtinti vakar užimtose pozicijose Pidlisne – Myrna Dolyna – Toshkivka – Ustinivka bei atakuoja Bila Hora. Orkai, sutraukę pasitiprinimus iš kitų sektorių vis įvedinėja šviežias pajėgas, o ukrainiečių rezervai menki. Todėl neatrodo, kad ukrainiečiai turi pajėgų kontratakomis išmušti agresorių iš užimtų pozicijų.

Padėtis labai rimta. Atrodo, kad agresorius iš vakarų (Bila Hora) ir rytų (Syrotine) bando pasiekti upę. Jei jam pavyks, gali nutikti taip, kad ukrainiečių Severodonetsk grupuotė ne tik neturės kaip papildyti resursų, bet ir kaip atsitraukti.

• Bakhmut.
a) Tęsiasi mūšiai aplink Bakhmut – Lysychansk kelią. Ties Berestove orkai buvo beveik jį kirtę, tačiau gerai atidirbo ukrainiečių artilerija ir priešas šiek tiek atsitraukė. Intensyvėja mūšiai Soledar link. Orkai ieško naujų vietų, kur galėtų kirsti kelią ir susikurti placdarmą vakarinėje jo pusėje.

b) Zolote „kišenėje“ tęsiasi mūšiai, tačiau orkams įsitvirtinus Pidlisne – Myrna Dolyna – Toshkivka – Ustinivka, „kišenės“ apsupimas (arba bent jau aprūpinimo kelių dengimas ugnimi) daugiau nei realus.

c) Tęsiasi mūšiai Svitlodarks ruože. Panašu orkai turi problemų išeiti iš vandens kliūtimis apriboto ruožo. Nors priešo dešinys flangas prieš kurį laiką pasiekė taktinių laimėjimų (prasiveržė 5 – 7 km Bakhmut link), tačiau kol kas nieko daugiau nuveikti nepavyko.

2) Centras. Be pakitimų.

3) Zaporizhia. Pasirodo, kad prieš gerą savaitę ukrainiečių žvalgyba mūšiu ties Pavlivka (šalia Vuhledar) nevyko šiaip sau. Jie šiame ruože forsavo Kashlahach upę, išlaisvino šią gyvenvietę ir siekia išvystyti sėkmę puldami Yehorivka link. Neatmestina, kad ukrainiečių tikslas – įsitvirtinti ir plėsti placdarmą taip išvalant kelią Velyka Novisylka – Vuhledar- Blahodatne.

2. Pietų kryptis. Ukrainiečiai dar šiek tiek pasistūmėjo Cherson link. Aršiausi mūšiai vyksta Kyselyvka. Ukrainiečiai įsirėžė į orkų gynybą palei kelią Mykolaiv – Cherson. Neatmestina, kad dabar ukrainiečiai bandys išlyginti savo flangus, taip užkertant tradicinį orkų bandymą smūgiuoti įsiveržusiam pleištui į flangus ir taip apsupti ukrainiečių grupuotę.
Kova tęsiasi.

*****

Gradais išvaduota Avdijivkos mokykla

 

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimtoji (sausio 8) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Šią naktį ukrainiečiai surengė intensyvius dronų smūgius agresoriaus teritorijoje. Rusai skelbia numušę 105 dronus virš...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt devintoji (sausio 7) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius naktį Ukrainos teritoriją atakavo 38-iais Shahed dronais. Ukrainiečiai 28 numušė, o 10 dėl EW...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt aštuntoji (sausio 6) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius Ukrainos teritoriją atakavo dviem raketomis Kh59 ir 128 dronais Shahed ir dronais –...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt septintoji (sausio 5) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukraina surengė smūgius agresoriaus teritorijoje. Vėl atakuotas Milerovo karinis oro uostas (Rostov prie Dono sritis)....