2025-01-06, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Šimtas dvyliktoji (birželio 15 diena)

 

Vokietijos, Prancūzijos ir Italijos vadovai traukiniu atvyko į Kyjivą. ” – Norime parodyti ne tik solidarumą, bet ir užtikrinti, kad mūsų organizuojama pagalba – finansinė, humanitarinė ir ginklų – bus tęsiama <…> tol, kol ji bus reikalinga Ukrainos kovai”, – sakė O. Sholzas. Kancleris pridūrė, kad Rusijai taikomos ES sankcijos „prisideda prie galimybės Rusijai atsisakyti savo plano ir išvesti savo karius – nes toks yra tikslas”.

Prieš tai pasirodė informacija, kad salvinės ugnies raketų sistemos, kurias Vokietija įsipareigojo duoti Kyjivui, numatomos pristatyti liepos arba rugpjūčio mėn., kai Ukrainos kariai bus apmokyti naudotis šiais ginklais. ” – Mokymas naudotis šiais raketų paleidimo įrenginiais gali prasidėti birželio pabaigoje, o tai reiškia, kad jie gali būti pristatyti liepos pabaigoje arba rugpjūčio pradžioje”, – sakė Christine Lambrecht, Vokietijos gynybos ministrė, atvykusi į derybas su NATO kolegomis Briuselyje.

Gražu. Turime galvoje komunikaciją, nes trys numatomos pristatyti sistemos neatrodo rimtai žiūrint į Europos ekonomikos variklio pajėgumą.

Atrodo, kad Ukraina rado galimybę, nors ir nedideliais kiekiais, eksportuoti grūdus per Rumunijos Juodosios jūros uostą Konstancos mieste. Karo nualinta šalis skuba laiku eksportuoti apie 20 mln. tonų grūdų, įstrigusių jos elevatoriuose, kad atlaisvintų vietą naujam derliui kitą mėnesį. Grūdai iš Ukrainos į Konstancą transportuojami sausuma arba baržomis Dunojaus upe iš mažų Ukrainos Ismailo ir Reni uostų.

Trečiadienį paskelbtame 1 mlrd. dolerių vertės JAV karinės pagalbos Ukrainai pakete numatyta 18 haubicų ir 36 000 šaudmenų, taip pat 18 taktinių transporto priemonių haubicoms gabenti. Kartu JAV atsiųs šaudmenų anksčiau paskelbtoms didelio mobilumo artilerijos raketų sistemoms (HIMARS), keturias taktines transporto priemones technikai iš mūšio lauko išvilkti, atsargines dalis ir kitą įrangą, dvi pakrančių gynybos sistemas ir tūkstančius radijo stočių, naktinio matymo prietaisų, termovizorių bei kitų optinių prietaisų.

Dėkojame JAV ir kartu su Ukrainos gynėjais prašome siųsti viską kuo greičiau.

Rusijos Jamalo-Nencų autonominėje apygardoje Urengojaus dujų telkinyje užsidegė dujotiekis. „Gazprom Dobycha Urengoy” gamykloje tarp 7-8 dujų telkinių sprogo 1,4 m skersmens vamzdis, praneša šaltiniai Rusijoje.

Oho, na ir užmojai – rūkyti šalia dujų telkinio! Beje, nors tai tik sutapimas, bet dėl dujotiekio Nord Stream „remonto”, Gazprom 40-čia procentų sumažino dujų tiekimą Vokietijai.

Štai ką, Herr Kanzler, pridarėt savo pasivažinėjimu į Kyjivą.

Rusija kitą mėnesį planuoja didinti naftos gavybą, nes eksporto srautai nukreipiami siekiant išvengti Vakarų sankcijų į Kiniją ir Indiją. Maskoliai prognozuoja, kad naftos gavyba šalyje šiais metais nesikeis arba šiek tiek sumažės. ” – Iš tikrųjų esame arti vasario mėnesio lygio, kai (naftos gavyba) siekė 10,2 mln. barelių per dieną, planuojame ją toliau didinti liepos mėnesį, priklausomai nuo bendrovių planų”, – žurnalistams sakė ministro pirmininko pavaduotojas Aleksandras Novakas.

Istorijos vadovėliuose rašoma, kad Antrojo pasaulinio karo metu jūrose dažnai skęsdavo tiek nacių, tiek sąjungininkų aprūpinimo laivai. Žinant liguistą driskių potraukį neatsargiai rūkyti, ką gali žinot, kas ten su tais rusų tanklaiviais gali nutikt.

Be didesnių pakitimų.
Nežiūrint visų pastangų, rusai nekontroliuoja Bachmuto – Lysičiansko greitkelio ir visiškai neužėmė Severodonecko. Atrodo, kad ir vėl atsiliekama nuo Kremliaus grafiko, nes pasirengimas pulti Slovjansko kryptimi lyg ir baigtas, tačiau nepasiekus paminėtų dviejų taktinių pergalių, jo pradėti, nenorint nusižudyt, kol kas orkai negali.

Ukrainos derybų grupės vadovas, Rados narys D. Arachamija pranešė, kad kovose dėl Donbaso per dieną žūsta iki 500 gynėjų, dar iki tūkstančio yra sužeidžiami. Mhm, mums tai labiau panašu į psichologinę operaciją, kuria bandoma spausti Vakarus greičiau tiekti taip laukiamą ginkluotę nei į faktinius skaičius.

Šiaurėje ir šiaurės rytuose rusai vykdė puolamąsias operacijas 9 kryptimis. Rusai, atrodo, rengiasi šturmui Slobožansko krytimi.

Šiaurės rytuose naktį Rusijos iš oro paleista raketa pataikė į Sumų miesto priemiestį, žuvo keturi žmonės ir šeši buvo sužeisti, pranešė regiono gubernatorius. Jis sakė, kad ketvirtadienį 5 val. ryto dar vienas raketų smūgis teko Dobropilijos rajonui, esančiam šalia Rusijos sienos, o po to iš kitos sienos pusės buvo paleisti 26 minosvaidžio sviediniai.

Rytuose tęsėsi mūšiai aplink ir pačiame Severodonecke. Rusų pajėgos telkiamos puolimui Slovjansko kryptimi.

Pietuose rusai suaktyvino diversinių grupių veikimą bei inžinerinių gynybinių įtvirtinimų rengimą tarp Nikopolio ir Mykolajivo. Ukrainiečių jungtinės pajėgos sunaikino keletą diversantų, tačiau atrodo, kad rusai ruošiasi smogti keliomis kryptimis. Labiausiai tikėtinas atnaujintas bandymas veržtis Mykolajivo link, siekiant vėl užimti ukrainiečių pastarosiomis savaitėmis atsikovotas teritorijas.

Melitopolyje ūkininkai okupantus vaišina užnuodytomis trešnėmis. Okupantai žino, kad nieko negalima imti iš vietinių, todėl bando prisivogti uogų nuo trešnių medžių. Apdairūs ūkininkai jau nupurškė juos didžiulės koncentracijos chemikalais, skirtais ėdriam maskoliui numarinti skausmingu, sunkiai stabdomo kraujavimo iš skrandžio būdu.

*****

Locked N’ Loaded

Charkiv. Orkai toliau bando pulti Rubizhne ir Staryi Saltiv apylinkėse. Ukrainiečiai ginasi, tačiau bent jau šiame ruože agresorius iniciatyvą laiko savo rankose. Kol kas tai taktiniai orkų laimėjimai, kurie neleidžia ukrainiečiams išnaudoti bendros iniciatyvos Charkiv sektoriuje, t.y. grasinti agresoriaus tiekimo keliui Vovchansk – Kupiansk – Izyum. Receptas aiškus – rezervų, pritraukimas, persvaros ugnimi susikūrimas svarbiausiuose ruožuose ir kontratakos. Jei to nebus, yra grėsmė prarasti iniciatyvą visame Charkiv sektoriuje ir orkai grįš į šiaurines miesto prieigas.

Izyum
Ukrainiečiai toliau gina Bohorodychne – Dolyna – Krasnopillya ruožą, sunkūs mūšiai tęsiasi. Orkų propagandistai vakar ir užvakar labai užtikrintai stengėsi patys save įtikinti, jog neva Bohorodychne užimtas ir orkai puola Slaviansk link. Šiandien tokio optimizmo mažiau, kalbama apie „mūšius aplink Bohorodychne“.

Vakar dalis jūsų klausė dėl pranešimo apie ukrainiečių kontrataką į vakarus nuo Izyum ir apie išlaisvintą Pridonetske kaimą (kaip Zavody ir Spivakivka išlaisvinimo rezultatą). Dėl šios naujienos tylėjome pora dienų, nes pirmas įspūdis buvo, kad tai fake, nebuvo aišku nei kas įvyko (ir ar įvyko apskritai), laukėme oficialių ukrainiečių pranešimų. Jų ir toliau nėra, bet daugėja patvirtinimų iš kitų šaltinių. Tiesa, visi jie remiasi tuo pačiu šaltiniu – twitter paskyra „Ukraine Battle map“. Labai norime tikėti, jog tai yra tiesa, tik vis dar sunku suprasti, kodėl tyli oficialūs Ukrainos šaltiniai. Juk jei iš tiesų įvykdyta ši sėkminga operacija: ukrainiečiai atbloškė orkų pajėgas nuo Velyka Komyshuvakha ir iš esmės eliminavo grėsmę Barvinkove, ne tik išlaisvino 3 gyvenvietes, bet ir forsavo Severskyi Donets ir užėjo Izyum grupuotei į vakarinį flangą, grasina užnugariui, iki Izyum, esminės orkų bazės puolant Slaviansk, liko 10 km, t.y. ne tik darbinis atstumas artilerijai, bet ir teoriškai per dieną įveikiamas atstumas puolantiems manevriniams vienetams.

Kitais žodžiais tariant, tai keistų operacinę situaciją dvejuose sektoriuose – Izyum ir Slaviansk. Tokia situacija būtų nemažiau svarbi nei ukrainiečių sėkmė prie Cherson, apie kurią girdime visais kanalais. Tačiau apie kontratakas prie Izyum oficialūs ukrainiečių šaltiniai nekalba. Kodėl? Arba tai visgi fake, arba situacija labai trapi ir ukrainiečiai nenori eskaluoti šios temos. Stebėsime situaciją.

Lyman
sektoriuje orkų pajėgos Slaviansk link nepajudėjo, siekia įsitvirtinti ir susikurti tvarų placdarmą prie Staryi Karavan.

Prie Yampil veikiančios orkų pajėgos vykdo žvalgybą Siversk link (ne tik iš oro, bet ir žvalgybos grupėmis), toliau ieško vietų, kur galima forsuoti Severskyi Donets.

Severodonetsk. Mūšiai mieste ir pietiniame ruože toliau tęsiasi. Didėja spaudimas Lysychansk. Pasirodė pranešimų, kad agresorius atakavo miestą iš šiaurės, t.y. nuo Rubizhne. Neatmestina, kad tai dviejų orkų BTG padaliniai, apie kuriuos pranešėme prieš keletą dienų. Maža to, didėja spaudimas ukrainiečių pajėgoms ginančioms Toshkivka ir Ustynivka. Neatmestina, kad orkai Severodonetsk klausimą gali bandyti spręsti eliminuodami Lysychansk, t.y. eliminuoti taktinį pranašumą (miestas yra ant aukštumos), gynėjų artileriją, aprūpinimą ir galimybę rotuoti pajėgas. Tokią versiją patvirtintų tai, kad orkų aviacija bene pirmą kartą smūgiavo Lysychansk. Ukrainiečiai visas atakas atmušė.

Bakhmut
Kelias Bakhmut – Lysychansk toliau lieka no-mans-land. Orkai jo neperkirto, tačiau apšaudo, tad ukrainiečiai negali juo naudotis pilna apimtimi.

Zolote „kišenė“ ir toliau laikosi, nepaisant įnirtingo puolimo iš rytų ir vakarų. Sudėtinga situacija Vrubivka ir Komyshuvakha.
Kituose sektoriuose be didelių pakitimų.

Ir pabaigai – vis dažniau skaitome jūsų komentarus „jau viskas“, „nebesiseka“, „ukrainiečiai pasiduoda“. Chebra, nustokite krūpčioti. Net ir krepšinyje apsiginti nuo kiekvienos atakos neįmanoma, o čia karas. Tai dinamiškas, varginantis ir mirtinas procesas, kuriame abi pusės ieško savų sprendimų ir juos taiko. Prisiminkite Antrą pasaulinį – kiek kartų per tuos 6 metus buvo ups and downs? Taigi, kantrybės. Kova tęsiasi.

*****

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas atsisakė komentuoti savo ir kolegų iš Italijos bei Prancūzijos Draghio ir Macrono planus vykti į Ukrainą.

Kaži, gal kancleris galėtų pakomentuoti žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie pažadėtą Lietuvai Vokietijos brigadą dislokuoti… jos nuolatinėje buvimo vietoje, Vokietijoje? Tikime, kad tai Kremliaus propaganda ir 3,5 tūkstančio Vokietijos karių rotaciniu principu visgi nuolatos bus Lietuvoje ir taip sustiprins NATO rytinį flangą. Juk ir pėstininkų kovos mašinas „Boxer“ („Vilkas“) vis dar perkame už daugiau nei milijardą eurų (abu pirkimus sudėjus), a?

Rusijos okupuoto rytų Ukrainos regiono teismo paskelbtas mirties nuosprendis Maroko piliečiui sukėlė jo gimtinėje aršią visuomenės reakciją, tuo tarpu oficialiai Maroko vyriausybė nereagavo. Brahimas Saadounas, kuriam 2020 m. buvo suteikta Ukrainos pilietybė, praėjusią savaitę buvo nuteistas mirties bausme kartu su dviem britais kažkokios liaudies Donecko respublikoje (DLR). Nors suprantame marokiečių ir kitų susirūpinusių žmonių nerimą dėl tylos Rabate, tačiau pažiūrėkime iš kitos pusės – iš esmės teroristinio darinio, kurį suformavo Rusija, užgrobusi Ukrainos teritoriją, nepripažįsta nei viena valstybė pasaulyje, išskyrus pačią teroristinę Rusiją. Tai su kuo ten oficialiai kalbėtis?

Jungtinių Tautų Pasaulio maisto programa (WFP) sustabdė dalį pagalbos maistu Pietų Sudane dėl lėšų stygiaus, todėl 1,7 mln. žmonių kyla bado pavojus. Pagalbos sustabdymas paveiks beveik trečdalį iš 6,2 mln. žmonių Pietų Sudane, kuriems Pasaulio maisto programa planavo padėti šiais metais. Liūdna, bet tai pirmoji kregždė, pasekmė, kylanti dėl Rusijos invazijos. Neabejojame, kad Kremliaus analitikai tai buvo numatę, kaip ir spartų pasaulinį maisto kainų augimą. Kartu su klimato atšilimo sukeltais karščiais bei gėlo vandens trūkumu išprovokuota didžiulė žmonių banga jau pradeda kilti ir tuoj ims belstis į Europos duris. Ar esame tam pasiruošę?

Dešimtys šalių išreiškė susirūpinimą dėl įtariamų piktnaudžiavimų Kinijos toli vakaruose esančiame Sindziango regione ir pareikalavo, kad Jungtinių Tautų teisių apsaugos vadovas paskelbtų ilgai atidėliotą ataskaitą apie padėtį šiame regione. Kalbėdamas bendrame pareiškime 47 šalių vardu JT Žmogaus teisių tarybai, Nyderlandų ambasadorius prie JT Ženevoje Paulas Bekkersas atkreipė dėmesį į daugybę „patikimų pranešimų”, rodančių, kad daugiau kaip milijonas uigūrų ir kitų musulmonų mažumų buvo savavališkai sulaikyti. Pekinas pripažino, kad yra stovyklų, tačiau teigė, kad jos yra „profesinių įgūdžių mokymo centrai” ir reikalingos kovai su „ekstremizmu”.

Mums regis, susirūpinimas dėl uigūrų gerokai pavėluotas. Nenorime būti juodomis varnomis, bet situacija prie Taivano krantų kaista, ir susirūpinimą artimiausiu metu gali tekti reikšti dėl Kinijos Komunistų partijos veiksmų „susigrąžinant teisėtai priklausančią salą“. Kaip visada, susirūpiname alkoholikais tėvais tik po to, kai jų vaikai nuskęsta šulinyje.

Maskva uždraudė dešimtims britų žurnalistų, žiniasklaidos atstovų ir gynybos veikėjų atvykti į šalį, pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerija. Maskvos teigimu, tai buvo atsakas į Vakarų sankcijas ir „melagingos informacijos apie Rusiją skleidimą”. 29 žurnalistams ir britų žiniasklaidos organizacijų nariams asmeniškai uždrausta atvykti į šalį, sakoma antradienį paskelbtame ministerijos pranešime.

Na, tiesiog, labai baisu. Labai.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, apsilankęs Prancūzijos ir sąjungininkų karių NATO bazėje Rumunijoje, išreiškė griežtesnę poziciją Rusijos atžvilgiu, siekdamas nuraminti Ukrainoje ir tarp kai kurių Europos sąjungininkių kilusį susirūpinimą dėl savo ankstesnės pozicijos Maskvos atžvilgiu. ” – Padarysime viską, kad sustabdytume Rusijos karines pajėgas, padėtume ukrainiečiams ir jų kariuomenei bei toliau derėtumesi”, – sakė jis Prancūzijos ir NATO kariams karinėje bazėje Rumunijoje.

Ehm, mums regis, senokai beplepėjote telefonu su karo nusikaltėliu ir teroristų vadeiva, ponas Macronai.

Be didesnių pakitimų.

Rusijos pajėgos toliau ruošiasi puolamosioms operacijoms į pietryčius nuo Iziumo ir į vakarus nuo Limano link Slovjansko. Aktyviai veikia žvalgybinės ir diversinės grupės į šiaurės rytus nuo Bachmuto, abipus Bachmuto – Lysičiansko greitkelio, greičiausiai norint apsunkinti ukrainiečių logistiką į Severodonecką.

Ukrainiečiai teigia, kad iki šiol sulaukė tik 10 procentų Vakarų žadėtos ginkluotės. Nuolatinis ginkluotės, šaudmenų, technikos ir įrangos tiekimas bei jos remontas ir palaikymas iš Vakarų valstybių yra būtina sąlyga norint galvoti jau ne apie kontr-puolimą, o driskių ordų sulaikymą rytuose ir šiaurės rytuose. Iš kitos pusės, būtina aktyvinti partizanų veiksmus, o tam sunkiosios ginkluotės tikrai nereikia.

Dėl Vakarų sankcijų Rusija susiduria su rimta kartono gamybos problema. Rusijos įmonės neturi į ką pakuoti savo produktų. Mes pridurtume, kad ne tik neturi į ką pakuoti, bet neturi ir ko pakuoti. Tai, ką turi, galima suversti į lovį.

Šiaurėje, Baltarusijos pusėje, ties Baltarusijos ir Ukrainos siena, toliau stebimas maždaug 7 bataliono taktinių grupių pasirengimas galimiems įsiveržimo veiksmams. Tokia veiksmų eiga mažai tikėtina, Lukašenka žais su Putleriu tol, kol jį nuims Kremliaus režimas. Arba savi.

Šiaurės rytuose agresorius suintensyvino veiksmus prie Charkivo ir Iziumo, naudodamas artileriją ir aviaciją smogė gynybinėms ukrainiečių pozicijoms.

Rytuose orda griovė Severodonecką ir vykdė paruošiamuosius bei ardomuosius veiksmus Slovjansko ir Kramatorsko kryptimi.

Pietuose rusai toliau įrenginėjo gynybines inžinerines užtvaras, įskaitant minavimą Snihurivkos – Davydiv Brid atkarpoje bei įsitvirtindami palei visą Chersono fronto liniją. Jungtinių ukrainiečių pajėgų veiksmus kaustė artilerija Smerch bei aviacija.

Ukrainos kovotojai likvidavo Rusijos karo propagandistą pulkininką Sergejų Postnovą. Nuo pat invazijos pradžios jis filmavo ir kūrė propagandinį turinį. Būdamas V grupės dalimi, jis prasiveržė į Hostomelį, vėliau dalyvavo užimant kelis Charkovo ir Luhansko sričių miestus ir miestelius.

Ukrainos teritorija ir toliau apšaudoma sparnuotomis raketomis.

Foto: Vokietijos kancleris žarsto pažadus Lietuvoje (reuters.com nuotrauka); neginkluoti partizanai Mariupolyje pažymi butus, kuriuose okupantai nužudė civilius gyventojus; Rusijos karo propagandistas plk. Postov, kai dar teršė Ukrainos žemę savo buvimu.

******

Foto: 57-osios atskirosios motorizuotosios pėstininkų brigados, pavadintos Kostios Gordijonkos vardu, nariai Olegas ir Oleksandras numušė du priešo sraigtus Mi-28 ir vieną naikintuvą SU-25.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vakar kreipėsi į Amerikos žydų komiteto forumo narius ragindamas taikyti griežtesnes sankcijas Rusijai ir spartinti ginklų tiekimą Ukrainai. Jis pabrėžė, kad žydai turi istorinę galimybę apginti bendrą laisvę, bendrą saugumą, bendrą kultūrinę įvairovę nuo didžiausios neapykantos bangos, kuri pastaraisiais dešimtmečiais siaubia pasaulį.

Atrodytų, kas jau kas, bet Holokaustą išgyvenusi tauta, turėtų kaip ir mes, lietuviai, kurių ketvirtis nukentėjo nuo sovietų genocido, suprasti, kad jokių nuolaidų Mordorui būti negali.

Vakar Zelenskis taip pat sakė, kad Lenkija ir Slovakija nuo pat pirmųjų karo dienų padėjo kariuomenei ir ukrainiečiams, kurie buvo priversti išvykti į užsienį. Jis dėkojo Andžėjui Dudai ir Zuzanai Čaputovai už šią svarbią paramą ir veiksmingą Ukrainos europinės integracijos siekio propagavimą ES valstybėse narėse.

Kremliaus burna D. Peskovas pranešė apie „itin svarbią” V. Putino kalbą birželio 15-18 d. vyksiančiame Sankt Peterburgo tarptautiniame ekonomikos forume. Tarptautinis, čia toks, kuriame dalyvauja Venesuela ir Š. Korėja? Ir ką gi tokio svarbaus nori pranešti Putleris? Kad išveda visas savo ordas iš Ukrainos? Ar kad Chersonas, Luhanskas ir Doneckas, kaip Krymas, tapo Rusijos Federacijos dalimi? Kartu su Baltarusija, žinoma.

Šiandien ryte paviešintame praėjusį mėnesį vykusio pokalbio su jėzuitų žiniasklaidos redaktoriais tekste, popiežius Pranciškus išsakė naujus priekaištus Rusijai dėl jos veiksmų Ukrainoje, sakydamas, kad jos kariuomenė buvo brutali, žiauri ir žvėriška, ir kartu pagyrė „drąsius” ukrainiečius už kovą dėl išlikimo. Tačiau jis taip pat sakė, kad „smerkdami Rusijos karių žiaurumą, neturime pamiršti tikrųjų problemų, jei norime, kad jos būtų išspręstos”. Be to, jis teigė, kad „mes nematome visos dramos, vykstančios už šio karo, kuris galbūt buvo kažkokiu būdu arba išprovokuotas, arba jam nebuvo užkirstas kelias”. Pats savęs retoriškai paklausęs, ar jis tapo „proputiniškas”, jis atsakė: „- Ne, nesu. Būtų supaprastinta ir neteisinga taip sakyti”.

Neabejotina, kad popiežius nuoširdžiai pergyvena dėl visų netekčių, mirčių, prievartos ir agresijos mūsų žemelėje. Bet jau nuolatiniu tampantis naratyvas apie išprovokuotus agresoriaus veiksmus pagrįstai ima kelti klausimą, ar tik koks skeltanagis su pjautuvo ir kūjo formos liežuviu neįsisuko Vatikano širdyje? Regis, laikas griebtis egzorcizmo, cituojant šiesaus atminimo lietuvių rašytoją Jurgą Ivanauskaitę.

Be pakitimų. Rusai bando aktyvinti veiksmus visame fronte, tačiau sulaukia sėkmingai besiginančių ukrainiečių atkirčio. Severodoneckas vis dar nėra kontroliuojamas agresoriaus, o gynėjai, priešingai, nei teigia rusų propaganda, nėra apsupti ir neketina pasiduoti.

Ukrainiečiai visais lygiais ir kiekvieną dieną prašo Vakarų ir kitų demokratinių šalių paramos toliašaude artilerija ir kita sunkiąja ginkluote, tačiau vis labiau ryškėjantis susikaldymas ir jau nebe dviejų, o, atrodo, trijų greičių Europa, regisi, džiugina Kremliaus gyventojus.

Mūsų kuklia nuomone, be reguliariųjų pajėgų veiksmų, planuojant išlaisvinti okupuotas teritorijas ir neleidžiant rusams galvoti apie tolesnį puolimą, būtina imtis asimetrinio karo veiksmų užnugaryje. Tam reikia išmanaus vadovavimo, o valios priešintis tikrai pakanka.

Šiaurės rytuose ties Charkivu rusai telkė pajėgas gynybai siekdami užkirsti kelią ukrainiečių pajėgų judėjimui link Rusijos sienos. Per naktį buvo apšaudytos Rubižnės, Ruskos Lozovos, Bairako ir Dementijevkos gyvenviečių apylinkės artilerijos ugnimi.

Nepatvirtintais duomenimis, vis gi rusams pavyko kirsti Seversko Doneco upę ir įsitvirtinti jos dešiniame krante maždaug už 30 km nuo Charkivo netoli Staryj Saltiv.

Severodonecke rusai vykdė puolamąsias operacijas siekdami galutinai išstumti ukrainiečius iš miesto apylinkių. Orkai iš dalies kontroliuoja miesto centrą, ir yra duomenų, kad ukrainiečiai turi nemažų nuostolių.

Slovjansko kryptimi okupantas rengėsi puolimui ir artilerijos smūgiais griovė gynybinius įtvirtinimus prie Dibrivnės, Karnauchivkos, Naujosios Dmytrivkos ir Vernopilio gyvenviečių.

Bachmuto rajone rusai veržė Vidrodžennia – Veršyna kryptimi, bet iš dalies buvo sulaikyti.

Okupuotose teritorijose aktyviai veikia partizanų grupės. Antrą naktį iš eilės Donecko mieste kažkokie niekšai (šypt šypt) ne tik susprogdino amunicijos sandėlį, bet taip pat į amžiną poilsį atgulti padėjo pasiklydusiam gatvėje goblinų patruliui.

Pietuose rusai neskaičiuodami savo ordos praradimų, naudodami artileriją, taip pat ir dėl kreivų rankų ar tikslingai, ne tik apšaudydami ukrainiečių, bet ir savas pozicijas, iš gynybos bando pereiti į puolimą. Gatvės mūšiai vyksta Chersono srities Stanislavo, Tomyna Balka ir Doslidnės gyvenviečių rajonuose.

Kryvyj Riho kryptimi priešas įsiveržė ir užminavo Inhuleco upės pakrantę nuo Davydiv Brid ik Kalynivsko (Snihurivkos kryptimi).

Priešas ir toliau patiria kovinės technikos ir įrangos nuostolių. Belgorodo, Voronežo ir Rostovo srityse, taip pat laikinai okupuotose Krymo teritorijoje veikia apie 30 mobiliųjų remonto brigadų.

Ukrainos Generalinis štabas praneša, kad per praėjusią parą galėjo būti sunaikinta daugiau kaip 200 okupanto karių – tai būtų, greičiausiai, didžiausi rusų nuostoliai per parą nuo vasario 24 d.

*****

Locked N’ Loaded

Šį kartą trys dalys: pirmoje apžvelgsime karo istoriko „analizus“, antroje – peržvelgsime įvykius fronte, trečiojoje – apžvelgsime kremliniškai unikalią mobilizacijos agitaciją.

I. „O aš tai kitaip kariavęs būčiau“.

Nemanėme, kad kada nors teks taip pradėti postą, bet visgi. Gerbiame karo istoriką M. Soloniną už jo mokslinį indėlį bei pilietinę poziciją, tačiau ponas Markas šį kartą nusišnekėjo totaliai. Keletas jo citatų:

• „Neegzistuoja tokie ginklai, kurie galėtų pakeisti karo eigą ir nulemti jo baigtį“ ir „M. Solininas savo įsitikinimą iliustruoja karo Vietname pavyzdžiais, kai prieš technologiškai pažangią ir modernią ginkluotę turėjusią JAV kariuomenę vietos partizanai naudojo itin primityvias priemones. Pavyzdžiui, stokodami minų jie kasė vilkduobes su nusmailintais kuolais viduje“. Nu taip… Gal.. Galima aišku ir karšta derva ir virintu vandeniu orkus plikyti, akmenis ant galvų mėtyti, tik vargu ar tai padės Ukrainai. Jos gamtinės sąlygos ir nuostolių tolerancija šiek tiek skiriasi nuo praeito amžiaus 8-ojo dešimtmečio komunistinio Vietnamo.

• Siūlo suformuoti apie 35 tūkst. karių grupę, ją tinkamai apginkluoti ir smogti rusų pajėgoms. „Smogiant su 30-35 tūkst. karių grupe bet kuria kryptimi galima pasiekti kiekybinę persvarą ir įvykdyti užduotį, už tai sumokant krauju.“ Nu genialu. Nu bet rimtai. Tereikia suformuoti 35 tūkst. karių grupę, ją tinkamai apginkluoti ir smogti rusų pajėgoms. Nieko nėra parasčiau. Ir žinoma, tikrai nežiūrėkime į tai, kad maksimalus vienetas kovojantis šiame kare – batalionas arba BTG, t.y. tik apie 40 kartų mažesnis vienetas negu 35 tūkst. O čia dabar greitai suformuojam 35 tūkst. kovotojų grupę, per porą dienų išmokom veikti kartu, apginkluojam ir atakuojam. Na, taip pat paprastai galima suformuoti 335 tūkstančių grupę ir smogti Sachalino kryptimi.

• „Suomiai neturėjo tankų, aviacinės pajėgos, kaip ir artilerija, buvo labai menkos. Tačiau jie turėjo slides ir jomis gerai čiuožti mokančius slidininkus, pažįstančius vietovę ir gebančius išgyventi prie itin didelių šalčių. Dar jie turėjo ginkluotėje pistoletus – kulkosvaidžius „Soumi“. O jei Ukraina turi ir tankus, ir aviaciją, ir artileriją – ką daryti su šia nelaime? Viską į Dnieprą suversti, stoti ant slidžių ir pirmyn į puolimą?
Kosmosas, Karlai.

II. „Žiūrim ką turim“
1. Donbaso kryptis.
1) Šiaurinis flangas
• Charkiv. Agresorius toliau bando sumažinti grėsmę prie Vovchansk. Toliau vykdo lokalias atakas Ternove ir Rubizhne ruožuose, taip pat pasirodė informacija apie orkų aktyvius veiksmus prie Staryi Saltiv. Agresorius skelbia, jog ukrainiečiai rengiasi pulti Balakliya link. Labai gerai, kad orkai vėl priversti rūpintis savo Izyum grupuotės užnugariu. Jei ukrainiečiai pradėtų kontratakas šiame ruože, keliu iš Kupiansk į šiuo metu itin aktyvią Izyum grupuotę judantis aprūpinimas galimai būtų sėkmingai trikdomas.

• Izyum. Mūšiai aplink Bohorodychne tęsiasi, nepaisant orkų propagandistų amsėjimų, gyvenvietė vis dar ukrainiečių rankose. Taip pat orkams nesiseka pramušti ukrainiečių gynybos Dolyna – Krasnopillya. Susidaro įspūdis, kad veržliai pradėję, orkai klimpsta gynėjų spąstuose. Dabar labai padėtų prieš tai minėtos ukrainiečių atakos Balakliya – Vesele – Kupiansk ruože. Jos ne tik trikdytų agresoriaus tiekimą, bet orkai būtų priversti permetinėti dalį Izyum grupuotės pajėgų į užnugarį. Visa tai dar labiau numuštų agresoriaus puolimo tempą.

• Lyman. Agresorius ir toliau rengiasi Slaviansk (nuo Rayhorodok ruožo) ir Siversk (nuo Yampil ruožo) puolimui. Neatmestina, kad jei Izyum grupuotei nepavyks sudaryti palankių sąlygų pulti Slaviansk, Lyman grupuotė kelių dienų bėgyje vis tiek įsijungs į šią operaciją. Puolimas Siversk link taip pat labai tikėtinas. Stebėsime.

• Severodonetsk. Padėtis mieste yra sudėtinga. Agresorius itin aktyviai atakuoja gynėjus vakarinėje miesto dalyje, ukrainiečiai čia sėkmingai ginasi. Panašu, kad neklydome prieš kurį laiką atkreipdami dėmesį į orkų galimybę atnaujinti puolimą iš šiaurės. Į Kreminna – Rubizhne ruožą agresorius permetė dar dvi BTG, o tai šioje mūšių fazėje yra nemenkas veiksnys. Kreminna – Rubizhne veikusios orkų pajėgos Severodonetsk šturme dalyvavo sąlyginai mažai, kadangi buvo išsekusios po prieš tai vykusių mūšių. Iš rytų miestą puolusi orkų grupuotė pasiekė taktinę sėkmę, tačiau patyrė milžiniškų nuostolių. Tad neatmestina, kad rytinė orkų grupuotė pereis į aktyvią gynybą (gynybą kartu naudojant pasalas ir lokalias kontratakas), o pagrindinės agresoriaus pastangos bus nukreiptos iš šiaurės, pavyzdžiui su tikslu ne tiek išvalyti vakarinę miesto dalį, bet pirmiausia ją atkirsti nuo upės ir Lysychansk, o jau tada apsupti ir pakartoti Mariupol scenarijų.

• Bakhmut.

a) Tęsiasi sunkūs mūšiai aplink kelią Bakhmut – Lysychansk. Orkai vis aktyviau siekia perskirsti kelią Bilohorivka – Berestove ruože. Nors ukrainiečiai atmušė atakas, padėtis sudėtinga.

b) Agresoriaus pastangos siekiant sunaikinti Zolote „kišenę“ toliau yra nesėkmingos.

c) Svitlodarsk ruože agresorius mažais žingsneliais stengiasi išeiti iš nepalankios vietovės. Orkai nuo Roty vakarų kryptimi puolė Vershyna link su tikslu perkirsti kelią Svitlodarsk – Bakhmut, tačiau ataka atmušta, o priešas blokuotas Vidrodzhennia – Roty. Nepaisant to, įvykiai šiame ruože ukrainiečiams klostosi ne taip sėkmingai, kaip norėtųsi. Nepaisant palankios gynybai vietovės, ukrainiečiai nesugebėjo išlaikyti orkų Svitlodarsk tvenkinių bottleneck‘uose, agresorius diktuoja mūšio tempą ir artėja link Bakhmut.

2) Centras. Toliau tęsiasi lokalūs pasistumdymai aplink Avdiivka ir Niu-York. Daug darbo artileristams, agresorius aktyviai naudoja aviaciją.

3) Zaporizhia. Agresorius jau porą savaičių nelabai turi pajėgumo kažką rimtesnio nuveikti, jų prieš tris savaites „beveik“ užimtame Vuhledar.  Ukrainiečiai sukaupė jėgų ir vykdė kontrataką Pavlivka link, orkai bando juos atmušti. Ar tai tik lokalus paraganėjimas, ar bandymas kitoje Kashlahach upės pusėje susikurti placdarmą, su tikslu pradėti valyti kelią Velyka Novosylka – Blahodatne? Matysime.

2. Pietų kryptis. Ukrainiečiai toliau nestabdo ir dar pasistūmėjo keletą kilometrų Tomyna Balka ruože, nuo čia iki Chersono lieka apie 20 km. Agresorius kontratakuoja, tačiau ukrainiečiai nesivelia į aklą snukiadaužį ir užimtuose ruožuose pereina į greitą gynybą. Taip ukrainiečiai mažais, bet užtikrintais žingsneliais juda Cherson link.

III. „Kremlinų mobilizacinė motyvacija“
Pabaigai, atkreipsime jūsų dėmesį į itin suaktyvėjusią tradicinę kremlinų taktiką – apšaudyti patys save ir tuo kaltinti kitus. Iš orkų kontroliuojamos teritorijos Donbase jau kelinta diena artilerija apšaudo jų pačių kontroliuojamą teritoriją – gyvenami rajonai, turgavietės, net ligoninės. Žinoma, orkai viskuo kaltina ukrainiečius, tačiau jie net ir norėdami tokių veiksmų negalėtų atlikti. Donbaso kryptyje artilerijos sviedinių pertekliaus švelniai tariant ukrainiečiai nejaučia ir tikrai turi į ką šaudyti. Švaistyti amuniciją, kad atakuoti civilius objektus? Kam?

O štai orkų motyvas aiškus – sukelti Donbaso gyventojų neapykantą ir paskatinti juos aktyviau jungtis prie „šventos kovos už šviesų rytojų.“ Kaip anksčiau esame sakę – būtent gyvosios jėgos trūkumas yra didžioji agresoriaus bėda mūšio lauke, tad orkai jį bando užpildyti tik jiems būdingu būdu.

*****

Naujų tyrimų duomenimis, per pirmąsias 100 invazijos Ukrainoje dienų, Rusija iš iškastinio kuro eksporto uždirbo 98 mlrd. JAV dolerių, o didžiausia importuotoja buvo Europos Sąjunga. Pirmadienį paskelbtoje nepriklausomo Suomijoje įsikūrusio Energetikos ir švaraus oro tyrimų centro (angl. CREA) ataskaitoje teigiama, kad per nurodytą laikotarpį Europos Sąjunga importavo 61 proc. Rusijos iškastinio kuro eksporto, kurio vertė siekė apie 60 mlrd. JAV dolerių. Didžiausiais importuotojais (vertė JAV doleriais) buvo Kinija – 13,2 mlrd., Vokietija – 12,7 mlrd., Italija – 8,2 mlrd., Nyderlandai – 8,4 mlrd., Turkija – 7 mlrd., Lenkija – 4,6 mlrd., Prancūzija – 4,5 mlrd. ir Indija – 3,6 mlrd.

Tik primenam, kad metinis Maskolijos gynybos biudžetas 2021 metais buvo apie 66 mlrd. JAV dolerių. Nėra ką daugiau ir pasakyt – viskas skambės kaip vartymasis iš gaidžio. Deja.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi ketvirtadienį, birželio 16 d. lankysis Ukrainoje. Bendras trijų ES vadovų vizitas įvyks prieš G7 ir NATO aukščiausiojo lygio susitikimus. Žiniasklaidos teigimu, tokiu būdu ketinama parodyti trijų didžiausių ES šalių paramą Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui.

Na na. Nei vienas iš minėtų trijų ponų nebuvo atvykęs į Kyjivą nuo tada, kai Rusija ir Baltarusija vasario 24 d. pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą. Europą ginančioje šalyje jau spėjo apsilankyti keli pasaulio lyderiai, įskaitant JAV, JK ir Kanados vadovus. Suprantam, Macronui nebuvo laiko – jį visą suėdė skambučiai Vovai. O ką kiti du?

Iki 2022 m. birželio 13 d. ryto Ukrainoje dėl Rusijos Federacijos vykdomos plataus masto ginkluotos agresijos nukentėjo daugiau kaip 815 vaikų, 288 vaikai žuvo ir mažiausiai 527 buvo sužeisti, praneša Ukrainos Generalinė prokuratūra. Pažymima, kad šie skaičiai nėra galutiniai, nes vyksta tyrimai laikinai okupuotose ir jau išlaisvintose teritorijose, o brutalūs karo veiksmai tęsiami neatsižvelgiant į civilių žūtis.

ES gali plėstis, o Ukraina turi europietišką kultūrą. Tokį požiūrį išdėstė ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis. Tikimasi, kad birželio 23-24 d. Europos Vadovų Taryba priims sprendimą suteikti Ukrainai kandidatės į ES statusą. Godspeed!

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sekmadienį lankydamasis Suomijoje pareiškė, kad Turkija, prieštaraudama Suomijos ir Švedijos prašymams tapti NATO narėmis, pagrįstai kelia susirūpinimą dėl saugumo. „- Tai teisėtas susirūpinimas. Kalbama apie terorizmą, apie ginklų eksportą”, – sakė J. Stoltenbergas bendroje spaudos konferencijoje su Suomijos prezidentu Sauli Niinisto, viešėdamas pas jį jo vasaros rezidencijoje Naantalyje, Suomijoje.
Terorizmas, ginklų eksportas, suprantama. Tai turi kurdai, kaip ir šimtai kitų tautų apsisprendimo laisvę, ar ne?

Pirmą kartą nuo Šaltojo karo laikų per ateinančius metus pasaulio branduolinis arsenalas turėtų padidėti, o rizika, kad toks ginklas bus panaudotas, yra didžiausia per pastaruosius dešimtmečius, pirmadienį pareiškė vienas iš svarbiausių konfliktų ir ginkluotės tyrimų centrų SIPRI. Rusijos įsiveržimas (leidžiame sau pataisyti – vasario 24 d. pradėta plataus masto invazija) į Ukrainą ir Vakarų parama Kyjivui padidino įtampą tarp devynių pasaulio branduolinių valstybių, teigiama Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto analitinio centro naujame tyrime.

Gaila, kad žmonija sąmoningumo lygmenyje taip niekur ir nepažengė: medines kuokas pakeitė branduolinės galvutės, o daugumos galvose švilpauja prievartos vėjai.

Severodoneckas išlieka pagrindiniu rusų taikiniu ruošiantis tolimesniam Slovjansko šturmui. Ukrainos kariuomenės vado teigimu, okupantai šio miesto užėmimui sutelkė 7 bataliono taktines grupes. Be to, Rusijos okupacinės pajėgos atnaujino Charkivo gyvenamųjų rajonų apšaudymą, artilerijos ir minosvaidžių ugnimi sukaustė gynėjų dalinius Černihivo ir Sumų srityse. Visa fronto linija yra 2450 km, aktyvūs veiksmai vyksta 1105 km ruože.

Rusai vėl pradėjo spaudimą artilerijos ugnimi Charkivo apylinkėse.

Per praėjusią parą Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino apie 150 okupantų.
Okupantas, remiamas artilerijos, iš dalies sėkmingai šturmavo Severodonecko miestą ir išstūmė gynėjus iš miesto centro, tačiau nuožmios kovos tęsiasi.

Priešas artilerijos ugnimi apšaudė ukrainiečių pozicijas Lysičiansko, Severodonecko ir Toškivkos rajonuose.

Sunki naktis Krivij Riho rajone. Vakar vėlai vakare Zelenodolskas vėl buvo apšaudytas salvinėmis ugnies sistemomis “Uragan”. Okupantų ugnis buvo nukreipta į gyvenamųjų daugiabučių namų kvartalus. Per apšaudymą žuvo viena moteris. Yra sužeistųjų, tarp jų trys moterys ir du vyrai.

Mykolaive rašistai sunaikino grūdų sandėlį, o ryte suintensyvėjo visų rūšių sunkiųjų ginklų ugnis.

Video: atrodo, kažkas vėl neatsargiai parūkė. Šįkart visai netoli Maskvos užsidegė Zagorskio optikos ir mechanikos gamyklos – legendinės Rusijos optikos pramonės įmonės sandėliai. Vasara, sausa.

******

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt šeštoji (sausio 4) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Jūsų dėmesiui – gruodžio mėnesio apžvalga. Tarptautinis frontas Visą mėnesį toliau vyravo strateginė nežinomybė dėl tolimesnės karo...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt penktoji (sausio 3) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius Ukrainos teritoriją atakavo 93 dronais Shahed ir dronais – masalais. Ukrainiečiai numušė 60...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt ketvirtoji (sausio 2) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Prieš pradedant: foto matote atakos droną ant šviesolaidžio. Tokiu būdu valdomas dronas beveik nepažeidžiamas EW...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt trečioji (sausio 1) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Kaip tikėtasi, rusai naujametinę naktį ir dieną rengia intensyvius smūgius: Agresorius Ukrainos teritoriją atakavo 111 dronų,...