2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Šimtas keturiasdešimt šeštoji (liepos 19 diena)

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook


Karas prieš Ukrainą baigsis po keturių – šešių mėnesių ir virs „įšaldytu konfliktu”, mano buvęs NATO jungtinių pajėgų Europoje vyriausiasis vadas James Stavridis. Admirolas įžvelgia abiejų pusių išsikvėpimą ir okupanto nusilpimą.

Kitas JAV atsargos generolas Ben Hodges teigia, kad Ukraina gali nustumti Rusijos karius iki prieškarinių sienų. Hodges, panašiai kaip Stavridis mano, kad Rusijos pajėgos yra „išsekusios”. Viskas, esą, dabar priklauso nuo Vakarų sankcijų ir tiekiamų ginklų. Generolas pastebi, kad po 20 savaičių trukusio karo Rusija pasiekė mažai teritorinių laimėjimų. Ukrainos pergalės raktas – rusų artilerijos pranašumo panaikinimas.

Rusija šiuo metu yra okupavusi daugiau nei 126 610 kv. km. Tie “maži Rusijos teritoriniai laimėjimai“ yra penktadalis Ukrainos, prilygstantis daugiau nei pusei Didžiosios Britanijos, 42 proc. Italijos, trečdaliui Vokietijos arba beveik dvejoms Lietuvoms.

Mes labai gerai suprantame, kad tiek jūs, tiek milijonai europiečių labai nori sužinoti, kada ir kaip baigsis karas. Tikriausiai, dėl laimingos ir greitos karo pabaigos daug kas paklotų nemenkas sumas. Tačiau tokias ir panašias prognozes vertiname kaip pozityvų šališkumą, paremtą kitomis „autoritetingomis“ subjektyviomis įžvalgomis.

Komercinė žiniasklaida yra visų pirma verslas, ji skelbia tai, ką žmonės nori girdėti, kitaip tariant, parduodama ta informacinė prekė, kuri geriau perkama (skaitoma, žiūrima). Informacija yra parenkama ir pateikiama dažniausiai pagal vyriausiojo redaktoriaus nuomonę, kuri labai glaudžiai susijusi su jam mokama alga, kintančia priklausomai nuo reklamos pardavimų. Vangos pranašystės kare yra puiki psichologinių operacijų medžiaga, tačiau su skaičiais, faktais, kurie yra „ant žemės“, jos turi mažai ką bendro.

Rusijos Saugumo tarybos sekretoriaus pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad Ukrainai užpuolus Krymą, ateis „paskutinė diena”. Buvęs Rusijos prezidentas įsijautė į mesijo Putlerio vyriausiojo apaštalo bei ginklanešio vaidmenį, ir tuoj tuoj paskelbs paskutiniojo teismo dieną. Pasaulio pabaiga, verčiame meškiuko kalbą mes, yra tariamo ligonio rankose.

Pasaulio teroristas Nr. 1 Putinas pareiškė, kad Rusija dėl sankcijų neatsisakys mokslo proveržio ir toliau kurs pažangias technologijas. „Daroma labai daug kliūčių”, todėl Rusija „ieškos naujų sprendimų, kartu veiksmingai naudodamasi savo technologiniais pajėgumais, esančiais šalyje, ir inovatyvių Rusijos įmonių atliekamais moksliniais tyrimais”, postringauja Putinas.

Opapa… na, kad Rusija yra viena didžiausių naftos, dujų, metalo ir kitų žaliavų tiekėjų žinome gerai. Tačiau net ir apie ganėtinai paprastas rusiškas technologijas, tas, kurių nepavogė iš kitų, girdėti neteko. Gal greitu metu pasirodys nuotolinė balalaika, SS (Sovietų sąjungos) himną grojantis kalašas ir iš gazirovkės aparatų pilstoma vodkė? Ai, vodkės pilstymo aparatas jau buvo išrastas draugo Nikitos laikais.

Socialiniuose tinkluose žinomi Lietuvos žmonės platina translyčio JAV admirolo Rachel Levin ir valstybės sekretoriaus padėjėjo pavaduotojo branduolinės energetikos reikalams Sam Brinton nuotrauką. Informuojame, jog pirminis šios informacijos šaltinis – Kremliaus melo ir terorizmo ministerijos atstovės Zacharovos pranešimas, kuriame ji ragina „kovoti už savuosius“.

ES Taryba, kurioje dirba 27 šalių užsienio reikalų ministrai sutarė dėl naujo sankcijų Rusijai paketo. Į ES sankcijų sąrašą bus įtraukti dar keturiasdešimt aštuoni asmenys ir devynios organizacijos, įskaitant Rusijos ministro pirmininko pavaduotoją, keletą politikų ir banką „Sberbank”. Nuspręsta iš Europos taikos programos lėšų skirti papildomus 500 mln. eurų ginklų tiekimui Ukrainai finansuoti. Europos Sąjungos parama ginklams Ukrainai sieks 2,5 mlrd. eurų.

” – Rusija bando sunaikinti Ukrainą ir ukrainiečių tautą, o kartu sukelia pasaulinę maisto ir energijos krizę. Ministrai vienbalsiai sutarė, kad reikia ir toliau tvirtai stovėti Ukrainos pusėje ir visokeriopai remti Ukrainą jos kovoje už laisvę ir nepriklausomybę. Ukrainai reikia daugiau ginklų. Mes juos suteiksime. Karas tęsis. Mes ir toliau teiksime paramą”, – pareiškė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas ir ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio ir saugumo politikai Joseph Borrelli.


JAV politinio pasitikėjimo pareigūnai platina informaciją apie siurprizą rusams mūšio lauke – 300 km atstumu galinčius pasiekti reaktyvinius toliašaudės HIMARS artilerijos užtaisus (raketas). Ukrainiečių gynėjams, operacine prasme, tai būtų itin rimtas pastiprinimas.

Rusų pajėgos nemažina ugnies išilgai fronto linijos, pagrindine puolimo kryptimi išlieka Slovjanskas ir Kramatorskas, neatsisakoma planų ir dėl Zaporižės. Nors Ukrainos gynėjai numuša vis daugiau rusų paleistų raketų, tačiau sėkmingos priešraketinės gynybos tikimybė mažėja, jei jų paleidžiamos kelios dešimtys vienu metu.

Ukrainos pareigūnai teigia, kad juda Rusijos karinės technikos srautas iš Mariupolio į vakarus. Tuo būdu siekiama atremti ukrainiečių vykdomą puolimą Chersono kryptimi. Ukrainos gynybos štabo atstovai tvirtina, kad ilgesnio nuotolio artilerijos sistemos, tokios, kaip JAV HIMARS, po truputį padeda keisti padėtį kare.

Zelenskio teigimu, „Rusijos kariuomenei vis sunkiau išlaikyti pozicijas užimtose teritorijose”. Visgi, kol kas tokie pareiškimai, mums regisi, yra skirti daugiau psichologiniam karių ir visuomenės palaikymui nei faktinių aplinkybių konstatavimui.


Rusijos teroristų raketoms pataikius į Odesą sužeisti mažiausiai šeši žmonės, įskaitant vaiką. Iš Juodosios jūros paleistos sparnuotosios raketos „Kalibr”, deja, pavyko numušti tik vieną. Sugriauti penki pastatai.

Voluinės rajone tęsiasi Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų dalinių, dalyvaujančių Baltarusijos ir Ukrainos sienos ruožo apsaugoje, rotacija. Pasienio ruožuose vykdoma oro žvalgyba.

Charkivo, Slovjansko, Kramatorsko apylinkėse padėtis nepakitusi – pliekiama iš įvairaus kalibro ir paskirties ugnies sistemų, Siversko link iššauta virš 150 minų.

Ukrainiečiams pavyko atremti dar vieną Uhlehorsko puolimą bei pristatybdyti orkus ties Avdijivka.

Donecko vakarinės sritys apšaudytos gradais ir uraganais, rusai kaip visada taikosi į civilius objektus.

Nikopoliui, apie 50 km pietvakarius nuo Zaporižės, smogta įvairiais reaktyviniais užtaisais, apšaudytos Kryvyj Riho apylinkės, sugriauti pramoninės paskirties pastatai.

Ukrainos kariuomenės vadovybė įspėja dėl aukštos raketinių smūgių grėsmės visoje Ukrainos teritorijoje ir kviečia žmones neignoruoti oro pavojaus signalų.

Okupuotose Donecko ir Luhansko sričių teritorijose tęsiama priverstinė mobilizacija. Rusijos armijos gretose pastebima vis daugiau ne slavų tautybės karių, kurie metami į pavojingiausias mūšių vietas.
******

Locked N’ Loaded

Donbaso kryptis
Šiaurinis flangas

Charkiv. Be pakitimų.

Izyum. Kova parteryje Krasnopyllia – Dolyna – Bohorodychne ruože tęsiasi. Orkai pagalvojo, kad jei jie valosi kruvinus snarglius ir intensyviai nepuola, tai ir ukrainiečiai atleis raumenį. Ta proga remiant aviacijai sumanė atakuoti Husarivka (tikėtina nuo Balaklya). Ši gyvenvietė – Izyum grupuotės užnugaryje (apie 40 km į šiaurės vakarus nuo Izyum, netoli Balaklya), ji kritiškai svarbi ukrainiečiams kontroliuojant Sverskyi Donec upės vingį, iš šios teritorijos gynėjai grasina orkų tiekimo keliui Kupiansk – Izyum (turi galimybę atakuoti minosvaidžiais, artilerija, PKM ir tankų ugnimi). Praradus Husarivka, ukrainiečių pajėgos upės vingyje būtų atkirstos, tad toks netikėtas agresoriaus manevras yra logiškas. Tiesa, kaip visada su išpildymu problemytės – ukrainiečiai buvo budrūs ir atmušė tokią ataką.

Syversk. Tęsiasi trečia diena intensyvaus rusų puolimo miesto link, tačiau jokios sėkmės jie nepasiekė. Visame ruože Hrihorivka – Verkhnokamenske – Ivano-Darivka – Spirne – Berestove ukrainiečiai sėkmingai ginasi. Tiesa, panašu, kad iš Bilohorivka ukrainiečiai pasitraukė. Kai intensyviai puolama Hrihorivka, laikyti pozicijas Bilohorivka nebuvo taktinės prasmės, ten buvusios pajėgos galėjo būti atkirstos, tad tikėtina ukrainiečiai atsitraukė į Hrihorivka.

Bakhmut. Padėtis be pakitimų. Agresoriaus puolimas Soledar link galutinai išsikvėpė. Tiesa, kiek piečiau prie Pakrovske jiems pavyko šiek tiek pasistūmėti į priekį, tačiau gyvenvietę juosia dengia nedidelės aukštumos ir vandens kliūtys, tad ukrainiečių gynybinės pozicijos neblogos. Svitlodarsk ruože kairiajame flange tęsiasi lokalūs susidūrimai.

Centras. Agresorius toliau nesėkmingai bando atakuoti Kamyanka ir apeiti Avdiivka įtvirtintą rajoną iš šiaurės. Panašu, kad puolimas vykdomas nepaisant gyvosios jėgos trūkumo ir silpnos motyvacijos. Karo nusikaltėlis I.Girkinas skelbia turintis inside informacijos, jog puolime dalyvaujantys kariai iš anksto įsitikinę, kad patirs nesėkmę.

Zaporizhia. Be pakitimų.

Pietų kryptis. Smauglys toliau smaugia paršelį. Ukrainiečiai laiko iniciatyvą savo rankose, atsargiai renkasi atakų vietą ir laiką. Ir toliau ukrainiečių artilerija ir aviacija daužo rusų karinę infrastruktūrą.

Šiandien pirmą kartą atakuotas Antonovo tiltas, didelių pažeidimų nėra, tačiau tai dar vienas pavojaus skambutis orkams. Prieš tai daužyta Nova Kachovka, kurioje ne tik vienas iš agresoriaus logistinių centrų, bet ir vienas iš trijų tiltų per Dnieprą Cherson link. Ši tiekimo šaka sutrikdyta, dabar pradedama dirbti ties antra tiekimo šaka – Antonovo tiltu. Jei tai bus daroma sistemingai ir priedo nesustos aktyvumas kontaktinėje linijoje (t.y. bus eikvojami šaudmenys ir degalai), po savaitės orkai gali pradėti jausti resursų trūkumą. Agresorius taip pat atsako artilerijos, aviacijos ir raketų ugnimi. Atakuojama kontaktinė linija, Mykolaiv ir Odesa miestų karinė ir civilinė infrastruktūra.

****

19-metis Ukrainos nacionalinės gvardijos karys numušė šešis Rusijos bombonešius, naudodamas nešiojamąjį raketų paleidimo įrenginį

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook

Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) darbuotojai sulaikė buvusį Ukrainos saugumo tarnybos vyriausiosios valdybos vadovą Oleh Kulinič, įtariamą kolaboravimu su okupantais Rusijos okupuotame Kryme. Žiniasklaida skelbia, kad vakar Zelenskis išleido įsakus, kuriais atleido Ukrainos generalinę prokurorę Iriną Venediktovą ir dabartinį įtakingos SBU vadovą Ivaną Bakanovą dėl to, kad jų pavaldiniai bendradarbiavo su Rusija. Žinoma mažiausiai 60 atvejų, kuomet Ukrainos pareigūnai sutiko bendradarbiauti su rusų okupantais.

Fašistinės Rusijos kolaborantai – viena pagrindinių Kremliaus atramų. Jie turėjo ir turi užtikrinti sėkmingą ir sklandžią karinę invaziją. Maskvos agentų dėka, kaip spėjama, įvyko sėkminga pietų Ukrainos okupacija, kai Rusijos driskių kolonos be trukdžių įvažiavo į Chersono sritį.

JAV prezidento Džo Bideno vizitas Saudo Arabijoje baigėsi konfliktu su šalies vadovu, princu Mohammedu bin Salmanu. Princas pareiškė, kad JAV skleidė melą, esą 2018-aisiais, JAV gyvenusio žurnalisto ir disidento Jamalo Khashoggi nužudymas įvyko su Mohammedo žinia.

Pagrindiniai žinių kanalai šiuo metu aptarinėja, ką Biden‘as pasakė princui, ko nepasakė, kodėl Mohammedas įsižeidė, tačiau mums rūpi visai kitas dalykas – nafta. Juk būtent dėl naftos gavybos ir saugumo Artimuosiuose Rytuose Mieguistas Džo ir vyko į Izraelį bei Saudo Arabiją.

Gerai, kad visgi pasiektas susitarimas ir karalystė pažadėjo didinti naftos gavybą nuo 11 mln. iki 13 mln. barelių per dieną. Vašingtonas teigia, kad svarbiausias vizito tikslas buvo patikinti sąjungininkus, kad dėdė Semas nenusigręžė nuo regiono ir nepaliks galios vakuumo Rusijai, Kinijai ar Iranui.

Nuo 2022 m. pradžios euro kursas JAV dolerio atžvilgiu sumažėjo beveik 12 % ir pasiekė paritetą, o analitikai didžiąją dalį šio sumažėjimo sieja su Rusijos (ir Baltarusijos) invazija Ukrainoje bei vėlesniais Kremliaus veiksmais energetikos rinkoje. Be abejo, įtakos turėjo ir turi „sutrikęs“ rusiškų dujų tiekimas į Europą.

Šiandien Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen vyksta į Baku, kur sieks gauti daugiau gamtinių dujų iš Azerbaidžano, siekiant sumažinti priklausomybę nuo Rusijos angliavandenilių.

Putinas pagrasino „katastrofiškomis” pasekmėmis, jei Vakarų sankcijos Rusijai bus ir toliau taikomos. Energetikos pramonės atstovai įspėja, jog Rusija atkeršys už Europos sankcijas.

Maskva jau keršija – nutraukė dujų tiekimą į Vokietiją neva dėl kasmetinės dujotiekio „Nord Stream 1” techninės priežiūros, prieš tai sumažinusi tiekimą 60 proc.

Australija įsipareigojo siekti teisingumo dėl Malaizijos avialinijų lėktuvo MH17 katastrofos. Šalies užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Kanbera tebėra pasiryžusi reikalauti atsakomybės dėl numušto oro bendrovės „Malaysia Airlines” reiso MH17 lėktuvo aukų, tarp kurių – 38 australai.

Nuo 2018 m. Australija tvirtina, kad pagal tarptautinę teisę už MH17 reiso lėktuvo numušimą atsakinga Rusijos Federacija.

Gražu ir teisinga yra “pareikšti”, “pasmerkti”, “sunerimti” ir “pasipiktinti”. Tačiau šiuo atveju su rusiškuoju teroristu turėjo būti elgiamasi visiškai kitaip. Iškart po katastrofos, užpultųjų šalių vyriausybės, galbūt, kartu su NATO, privalėjo išsilaipinti Ukrainos teritorijoje, sunaikinti teroristus, jei jie būtų kėlę grėsmę, garbingai pargabenti namo žuvusiųjų kūnus ir atlikti objektyvų tyrimą. Dabar gi, sudužęs lėktuvas ir aukos buvo paliktos plėšti ir niekinti marodieriams. Tik jėga ir niekas kitas galėjo Kremlių sustabdyti anuomet, tik jėga ir niekas kitas gali sustabdyti Kremlių dabar.

Jungtinės Karalystės Gynybos štabo ir karinių jūrų pajėgų vadas admirolas Tony Radakin mano, kad Rusijai nepavyksta įvykdyti užsibrėžtų tikslų Ukrainoje, tačiau Maskva Vakarams bus grėsme dar ilgą laiką. Admirolas Rusijos kariuomenės veiksmus pavadino teroristiniais, nes pagrindiniai jos taikiniai – ne kariniai. Pasak Radakin, Rusijos primestas karas nėra įprastinis, o teroro aktai skirti žmones bauginti ir veikti psichologiškai. Admirolo teigimu, Rusiją valdo stabilus režimas, kuris sugebėjo užgniaužti opoziciją. Putino režimo pabaigos ar jo pašalinimo bei nužudymo ženklų nematyti.

Ai ai, sere admirole. Nusikalstamas Kremliaus veikimas – tai ne vieno „išprotėjusio“ diktatoriaus šokis su branduolinėmis galvutėmis. Rusijoje ir už jos ribų labai gerai, sistemingai ir organizuotai veikia dešimčių tūkstančių žmonių palaikomas ir sukamas karo ir specialiųjų tarnybų mechanizmas. Šio režimo nusikaltimus suversti vienam Putinui yra mažų mažiausiai nedovanotina klaida, o šiaip tai, pasakysim tiesiai, aklumas ir bukumas.

Be esminių pakitimų. Rusijos taktika artimiausiems mėnesiams iki šių metų pabaigos beveik visiškai aiški.

Rusija griaus Ukrainos miestus, alins šios šalies žmones, naikins infrastruktūrą be jokių „taktinių ar operacinių pauzių“. Kiek mes besidžiaugsime atremtomis atakomis, jų kaina bus ir toliau žūvantys ukrainiečiai, su žeme lyginami jų miestai, namai, gamyklos, ūkiai, mokyklos, universitetai ir vaikų darželiai.
Vakarai su visomis aksomu tviskančiomis institucijomis, įskaitant neįgalią Jungtinių Tautų Saugumo tarybą, privalančią stabdyti šiuos nusikaltimus, demonstruoja visišką bejėgystę.

Charkivo kryptimi įsitvirtinusi orda stengiasi sutrukdyti ukrainiečių kariuomenei judėti link valstybės sienos. Po Charkivo srities apšaudymo Pečionių kaime vienas žuvo, keletas sužeista.

Slovjansko kryptimi priešas iš artilerijos apšaudė aplinkinių gyvenviečių rajonus.

Orda apšaudė Kramatorską, mažiausiai 4 smūgiai suduoti miesto pramoninei zonai.

Donecko, Bachmuto kryptimi okupantas apšaudė civilinę ir karinę infrastruktūrą.

Avdijivkos ir Zaporižės kryptimis okupantai pliekė į ukrainiečių karių pozicijas iš minosvaidžių, pabūklų ir raketinės artilerijos.

Po Rusijos apšaudymo Toretske žuvo 6 žmonės.

Naktį, netoli Alčevsko, sudužo Rusijos naikintuvas, kurį, kaip spėjama, per klaidą numušė pačių rusų priešlėktuvinė gynyba. Tak deržat / Taip ir toliau.

Pranešama apie 10 sprogimų Mykolajive.
Luhansko gubernatorius Serhijus Haidajus ginčija Mordoro teiginius, kad regionas užimtas ir teigia, kad Ukraina tebekontroliuoja du kaimus.

Ukrainiečiai ir toliau naikina rusų amunicijos sandėlius, raketų smūgiais sunaikinti du objektai Chersono srityje.

Barbarų karinio jūrų laivyno grupė toliau blokuoja civilinę laivybą Juodosios jūros šiaurės vakarinėje dalyje.

Orda giriasi sunaikinusi kelias HIMARS ir šiai toliašaudei artilerijai skirtą amuniciją.

Mhm. O kur gi Teroristų valstybės Rusijos – Ukrainos – JT – Turkijos derybos dėl grūdų išgabenimo? Eteryje – kapų tyla. Ir auganti bado grėsmė.

Per parą į Lietuvą neįleistas 81 migrantas. Tokių skaičių nematėm seniai. Turime duomenų, kad visi ar beveik visi jie į Baltarusiją pateko per Rusiją.

*****

Video: dar vienas fejerverkas Nova Kachovka. Rusų šaudmenų sandėlys ore.

Locked N’ Loaded

I. Donbaso kryptis.
1) Šiaurinis flangas.

• Charkiv. Operacine prasme be pakitimų, tačiau yra džiugių žinių. Dementiivka, netoli kontaktinės linijos, ukrainiečių kontroliuojamoje pusėje, agresorius buvo įrengęs savo sustiprinto būrio dydžio žvalgybinės (diversinės) grupės susitelkimo rajoną. Grupės tikslas – ieškoti taikinių artilerijai, aviacijai, raketoms, vykdyti pasalas ir pan. Ukrainos SOP kartu su teritorinės gynybos vienetais įvykdė specialiąją operaciją, kurios metu ši diversantų grupė buvo sunaikinta. 36 orkai KIA (sunaikinti) arba WIA (sužeisti) arba kaip dar šiame kare sakoma: 200-iniai ir 300-iniai. Vieneto vadas sužeistas ir paimtas į nelaisvę.

• Izyum. Vangūs mūšiai Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruože tęsiasi, daugiausia darbo artilerijai. Kol kas nefiksuojamas didelis orkų šviežių pajėgų judėjimas į šį sektorių, tad tikėtina, bent kurį laiką čia prasidėjusi operacinė pauzė tęsis. Tiesa, agresorius suaktyvėjo pietvakariniame flange – atakuota Brazhkivka ir Dmytrivka, tačiau jo puolimas atmuštas.

• Syversk. Ukrainiečiai toliau gina priešakinį Syversk ruožą. Intensyviai pultas pietinis flangas (Spirne – Ivano-Darivka). Kadangi Berestove šiandien pagrinde daužoma su artilerija ir raketomis, tad ginti Spirne – Ivano-Darivka sąlyginai lengviau. Taip pat pulta Verkhnokamyanske ir Hryhorivka. Tuo pačiu pasirodė informacija, kad atakuota Serebrianka. Tai yra gyvenvietė prie Severskyi Donec upės, Bilohorivka – Hryhorivka – Serebrianka ruože, esanti arčiausiai prie Syversk. Panašu, kad agresorius atakavo šią gyvenvietę nuo Zolotarivka, t.y. neužėmęs Hryhorivka ir pilnai neperėmęs Bolihorivka kontrolės, jis neužsitikrino savo užnugario saugumo, tačiau veržėsi dar toliau į šiaurės vakarus ir puolė Serebrianka iš pietryčių. Čia kaip trimis pirštais į snukį duoti – logikos nedaug, nebent esi koks Kung Fu Panda. Tokias rizikingas atakas orkai vykdė prie Izyum (pamenate legendinį „pirštą“?) ir už tai galiausiai brangiai sumokėjo. Stebėsime, kaip seksis dabar. Be to, neatmestina, kad netrukus turėtų suaktyvėti ir rusų Lyman grupuotė.

• Bakhmut.

a) Svitlodarsk ruože agresorius ir toliau bando gerinti savo taktinę situaciją kairiajame atsiliekančiame flange (Novoluhanske, Semyhirja). Ukrainiečiai sėkmingai apsigynė.

b) Panašu, kad Soledar ruože ukrainiečiams pavyko sustabdyti orkų puolimą, tačiau padėtis išlieka rimta.

2) Centras. Agresorius desperatiškai ir kaip visada nesėkmingai bando apeiti Avdiivka įtvirtintą gynybos rajoną iš šiaurės, atakuota Kamyanka. Toliau sėkmingai dirba ukrainiečių HIMARS. Orkams tiek iš baimės šlapimas į galvą davė, kad kovodami su HIMARS giliame užnugaryje (Alchevsk) patys numušė savo SU34. Priešo „blue on blue“ arba tiksliau, „red on red“ visada sukelia papildomo džiaugsmo.

 3) Zaporizhia. Ukrainiečiai atmušė agresoriaus bandymus atsikovoti prarastas pozicijas prie Vuhledar (atakuota iš pietų ir pietryčių). Rusai taip pat atakavo prie Novomykhailivka, turbūt tikėdamiesi sėkmės atveju vystyti puolimą Vuhledar link iš šiaurės rytų. Ukrainiečiai apsigynė.

II. Pietų kryptis. Ką galima būtų naujo pasakyti apie smauglį, kuris smaugia didelį ir riebų paršą? Ogi nieko – po truputį smaugia ir tiek. Tas pats galioja ir padėčiai šioje kryptyje. Ukrainiečiai ir toliau neskubėdami, po žingsnelį gerina savo taktinę situaciją, užima patogesnes pozicijas ateities operacijoms bei nesivaržydami, su pasimėgavimu talžo agresoriaus vadavietes, šaudmenų ir degalų sandėlius (tikrai taip, orkai toliau demonstruoja išminties perlus – šaudmenis ir degalus neretai laiko vienoje vietoje).

Ir pabaigai, kviečiame paskaityti ISW tyrimą apie Rusijos savanorių batalionus:
https://www.understandingwar.org/…/russian-volunteer…

Tik akcentuosime, kad šiems savanoriams nebūtinas karinis parengimas (skirtingai nei samdiniams). Pasiruošimą mūšiams šaunieji caro kareivėliai įgis per 30 dienų bazinį kursą ir marš į frontą.

Karinė logika diktuotų, kad šie kariai tiek fronte, tiek užnugaryje turėtų nuimti krūvį nuo labiau patyrusių vienetų bei vykdyti pavyzdžiui tokias užduotis kaip okupuotų teritorijų kontrolė, objektų apsauga, logistikos užtikrinimas ir pan.

O bet tačiau, jei iš tiesų, eilinio alga prasidės nuo 3000 dolerių kaip yra sakoma, tai pagalvokite kaip į tokias užnugario žiurkes žiūrės fronte besikaunantieji?

Be to, Kremlius padarys viską, kad tokie savanoriai, pilna apimtimi atidirbtų visus pinigėlius (pvz.: mobilizuotųjų vienetus integruos į Ordlo), o tada žiū, gal padvės „banderovco“ kulkos pakirstas ir mokėti niekam nieko nereikės.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook

Indonezijoje vykusiose ministrų derybose daugelis 20 didžiausios ekonomikos šalių pasmerkė Rusijos invaziją į Ukrainą ir paragino ją nutraukti karą, sakoma priimančiosios šalies baigiamajame pareiškime. „Daugelis narių sutiko, kad pasaulio ekonomikos atsigavimas sulėtėjo ir susiduria su didelėmis kliūtimis dėl Rusijos karo prieš Ukrainą, kuris buvo griežtai pasmerktas, ir paragino nutraukti karą”, – sakoma Indonezijos pareiškime ankstyvą sekmadienio rytą.

Ekonomikos atsigavimas, matote, sulėtėjo. Žinoma, tai svarbiausia – ką ten apie tuos skerdžiamus vaikus ir prievartaujamas jų mamas ar 10 mln. ukrainiečių, priverstų palikti savo namus.

Europa stengiasi atsisakyti priklausomybės nuo Rusijos energijos ir ieško kitų šaltinių. JAV į Europą jau atsiuntė trigubai daugiau suskystintų gamtinių dujų nei 2021 metais, o šiemet Europa taip pat aplenkė Aziją kaip pagrindinė šių dujų iš JAV importuotoja.

JAV ir Izraelis pasirašė bendrą prieš Iraną nukreiptą branduolinę deklaraciją, o Iranas įtraukė Jungtinių Valstijų pareigūnus į juodąjį sąrašą dėl jų paramos „Mojahedin-e Khalq” (MEK) grupuotei, kuri atvirai ragina nuversti dabartinę Irano valdžią.

Rusija iš Sevastopolio perkėlė daug laivų į Novorosijską ir toliau kontroliuoja jūrų susisiekimą Azovo jūroje tam, kad galėtų neteisėtai eksportuoti Donecko ir Zaporižės regionuose užgrobtus produktus, tame tarpe ir grūdus. Per dieną Kerčės-Jenikalskio sąsiauriu praplaukė 24 laivai į Azovo jūrą, iš kurių 7 plaukė iš Bosforo sąsiaurio; 33 laivai į Juodąją jūrą, iš kurių 6 toliau plaukė Bosforo sąsiaurio kryptimi. Visi jie priklauso Rusijai. Pažymima, kad Rusija ir toliau pažeidinėja 1974 m. Tarptautinę konvenciją dėl žmogaus gyvybės apsaugos jūroje (SOLAS), išjungdama Azovo jūroje esančių civilinių laivų automatines identifikavimo sistemas.

Per pastarąją parą iš Ukrainos į Rusiją buvo „evakuota” beveik 30 000 žmonių, įskaitant daugiau kaip 5000 vaikų, nedalyvaujant Ukrainos valdžios institucijoms, pranešė Rusijos nacionalinio gynybos kontrolės centro vadovas.

Ką gi. Teroristai giriasi apie paimtus tūkstančius civilių, tame tarpe ir vaikų, įkaitais, o Vakarai kruopščiai pasižymi šiuos faktus savo užrašų knygutėse. Ryt – darbo diena, pirmadienis, bus galima išreikšti gilų susirūpinimą.

Be esminių pakitimų.
Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu įsakė Rusijos kariniams daliniams sustiprinti puolamąsias operacijas tam, kad būtų užkirstas kelias ukrainiečių smūgiams Rusijos kontroliuojamose teritorijose.

Vieni “ekspertai” neva “sužinojo”, kad Putinas įsakė užimti Charkivą ir okupuoti visą sritį ir apie tai praneša kai kurie rimti žiniasklaidos kanalai.

Na tai taip, tas įsakymas buvo duotas dar prieš pusmetį. Ir ne tik Charkivą – visą Ukrainą.

Kiti „ekspertai”, atvirkščiai, teigia, jog Rusijos puolamosios operacijos yra mažesnės apimties ir mažesnio masto.

Galbūt taip ir atrodo permetus akimis kai kuriuos vedančiuosius portalus, kuriuose žinių apie karą Ukrainoje beveik neliko, tačiau ukrainiečių kovotojai tikrai taip nemano.

Šiaurėje Rusijos raketos krito į gyvenvietes netoli Charkivo.

Rusijos raketų atakos prieš Dnipro miestą metu žuvo trys žmonės, 15 sužeista. Tolimojo nuotolio sparnuotosios raketos pataikė į kosminių raketų gamyklą ir netoliese esančią gatvę.

Dnipro „Južmaš” gamykloje gaminami ir palydovai, Ukrainos teigimu, vieną jų į kosmosą paleido Elono Musko bendrovė „SpaceX”.

Du žmonės žuvo, kai į Nikopolį, esantį į pietus nuo Dnipro, buvo paleista dešimtys rusiškų raketų.

Vakar rusiškieji okupantai iš Kaspijos jūros teritorijos į Ukrainą paleido šešias raketas. Zaporižėje, Dnipro srityje, keturias raketas sunaikino oro gynybos sistemos „Vostok”.

Tęsiamas sistemingas Ukrainos karių pozicijų apšaudymas išilgai fronto linijos ties Avdijivka, Novopavlovsku, Zaporiže. Vėl apšaudytas Mykolajivo miestas.

Ukrainos kariuomenės generalinis štabas praneša, kad dėl didelių nuostolių daugumos okupacinių pajėgų padalinių karių moralė ir psichologinė būklė yra labai žema, jie ieško galimybių išvengti tolesnio dalyvavimo kare.

Alčevske, Ukrainos ginkluotosios pajėgos smogė Rusijos kariuomenės bazei, įsikūrusiai šalia troleibusų depo. Ugnimi pavaišinta ryte, kai girti okupantai suvirto miegoti.

Savo ruožtu, rusų aviacija surengė antskrydį ir bombardavo Gyvačių salą.

Dėl techninei priežiūrai sustabdyto „Nord Stream 1” jau sumažėjo dujų tiekimo apimtys Europai. Remontuojama turbina „Siemens” išgabenta į Kanadą per Vokietiją.

O kaipgi sankcijos? Ogi sankcijos išimties tvarka turbinai laikinai atšauktos. Su tuo, žinoma, nesutinka Ukraina, bet jos niekas neklausia.

Kitą savaitę, liepos 21 dieną, baigiasi turbinos taisymo terminas, tačiau Maskva aiškina, kad dar nematė dokumentų, leidžiančių agregatą pargabenti atgal. Tą išgirdusi, ES skystai pavarė į kelnaites – Vokietija, o taip pat Austrija, Italija, Olandija ir kitos šalys yra labai priklausomos nuo Rusijos dujų. Būtent todėl jos, priešingai nei anglis ir nafta, nėra įtrauktos nė į vieną iš šešių ES sankcijų paketų.

Europa dreba, nes bijo žiemą sušalti. Gražu ar ne? Maža to, vokiečiai įspėjami, kad dėl dujų stygiaus namų ūkių išlaidos gali patrigubėti ir siekti apie 4500 eurų metams. Tas pats gresia ir pramonės įmonėms, naudojančioms dujas. Jos galvoja apie darbuotojų atleidimus ir grįžimą prie iškastinio kuro, branduolinės energetikos draudimų panaikinimo bei šalto dušo naudojimo gyventojams tiesiogine šio žodžio prasme. Europoje prasideda taupymas.

O kas nutiks Rusijai? Yra manančių, kad užsukę kranelius, rusai patys save nusibaus, ims graužti vamzdį bei galiausiai mirs iš bado arba iškels aukštyn rankas.

Nieko panašaus nebus. Rusija viską skaičiuoja į priekį. Kremliaus ekspertai teigia, jog Rusija turi sukaupusi finansų tiek, kad metus gali gyventi atsipūtusi. Antra vertus, atsisakymas tiekti dujas „Nord Stream 1” atrodo ekonomiškai nelogiškas: pajamos iš naftos ir dujų sudaro maždaug pusę biudžeto pajamų. Užsukusi kranelius Europai, Rusija prarastų apie trečdalį visų įplaukų už dujas.

Tačiau Rusija tam ruošėsi, eksporto srautus perskirstydama kitiems pirkėjams. Dujotiekiu „Power of Siberia” dujos pumpuojamos Kinijai, nors, ne tokiais pajėgumais ir ne už europinę kainą. Be to, „Gazprom” dujų užsukimo pasekmes jau išbandė, sumažindamas eksportą Europai trečdaliu. Nieko neatsitiko, nes keletą kartų šoktelėjusios dujų kainos kompensavo skirtumą.

Manipuliuodamas dujų kainomis, žinodamas, kad Europa neturi, bent jau kol kas, pasirinkimo, Kremlius tokiu būdu šokdina 500 milijonų Europos gyventojų! Būtent dėl to visos vakarų ekonomistų prognozės apie energetikos kainas prilygsta Vangos spėlionėms ir eina šuniui ant uodegos. Pamėgink atrasti sotaus biurgerio logiką Putino, Milerio, Peskovo, Patruševo ir kitų terorostų galvose!

Vienu žodžiu, Rusijai rublių tikrai nepritrūks, greičiau atvirkščiai – biudžeto pajamos gali net didėti, sąmoningai diktuojant dujų ir naftos kainas. Tačiau Kremlius susiduria su kita opia problema – kas gi iš tų rublių, jei jie tampa popiergaliais pasivalyti antram galui. Rusijai reikia prekių ne tik vidaus vartojimui, bet ir pramonės bei žemės ūkio veiklai užtikrinti.

Mus pasiekia informacija, kad Rusijos miestuose baigėsi importiniai maisto produktai, o vietiniai brangūs ir klaikiai nekokybiški. Beveik sustojo automobilių ir kitos technikos gamyba. Sankcijos kreivai, girgždėdamos, bet veikia ir rusai – beveik – būtinų dalių pramonės gamybai iš Vakarų nebegali įsivežti.
Tad ko tokiais žaidimais siekia Kremlius?

Kremlius eina va bank. Maskva siekia ant kelių parklupdyti Vakarus, kad jie panaikintų sankcijas ir padovanotų Ukrainą. O pati Rusija metus dar laikysis. O gal du arba devynis. Rusai prie vargų pripratę. Svarbu, kad būtų bulvių ir degtinės.

Todėl akivaizdu, kad abu dujų “strymai” ir toliau bus naudojami ekonominiam spaudimui ir šantažui. 10 mldr. eurų kainavęs „Nord Stream 2″ tik ir laukia paleidimo. Galbūt Maskva tikisi, kad sušalusi Europa atsuks ne tik „Nord Stream 1”, bet paleis ir „Nord Stream 2″?

Kremlius, žinoma, taip pat aiškiai girdi ir OPEC nuogąstavimus, kad išjungus Rusiją iš naftos tiekėjų rato, drąstiškai šokteltų žaliavos kaina. Rusai Kremliuje greičiausiai galvoja taip: jei vakariečiai atsisakys mūsų žaliavų, žiemą šals, dėl kosminių kuro kainų nebevažinės, o dėl maisto kainų šuolio išeis daužyt langų vyriausybėms. Beliks pasiųsti į Europos sostines kelis šimtus “vasių” ir chaosas garantuotas.

Ar atlaikys šį spaudimą Europa?

Viskas priklauso nuo mūsų. Svarbiausia viskam pasirengti psichologiškai. Jei mes sąmoningai taupysime, vartosime mažiau dujų, naftos, galvosime apie alernatyvius šildymo būdus, nekaltinsime dėl visko valdžios – žinoma, kad atlaikysime. Europos ir jos partnerių ekonomika yra galingiausia pasaulyje, ir suradus naujus energijos tiekimo šaltinius, viskas stos į savo vietas. Tačiau, kad tai įvyktų, mes turime suvokti, jog karo Ukrainoje ir energetinio karo Europoje nelaimėsime nei ryt, nei poryt. Turime ruoštis metams į priekį. Mažiausiai.

******

Locked N’ Loaded

Donbaso krypties šaurinis flangas.
• Charkiv. Be pakitimų.

Izyum.

Mūšiai kontaktinėje linijoje aprimo. Panašu, kad daužymas galva į Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne gynybos ruožą ir desperatiški bandymai sukurti netikėtumo efektą atakuojant Kurulka – Ivanivka ruožą paliko „denacifikuotojus“ be idėjų ir jėgų. Bandymai tęsiasi ir neatmestina, kad vėl suintensyvės, tačiau didelių perspektyvų pasiekti operacinę sėkmę (pralaužti gynybą ir išeiti prie Slaviansk iš šiaurės vakarų ir vakarų) kol kas nesišviečia. Žinoma, kitas klausimas, kiek resursų ir jėgų liko čia besiginantiems ukrainiečiams.

Syversk.
a) Orkai toliau atakuoja Spirne – Ivano-Darivka ruože, mūšiai intensyvėja. Panašu, agresoriaus atakos kryptis pasikeitė. Ilgą laiką atakuota nuo Mykolajivka link Spirne, t.y. iš pietryčių, siekiant apeiti Hryhorivka – Verkhnokamyanske – Spirne ruožą iš pietų, su tikslu judėti link Syversk iš pietryčių – pietų. Dabar jau kelintą kartą matome bandymą atakuoti iš šiaurės rytų nuo Verkhnokamyanka link Spirne ir Ivano-Darivka, su tikslu atkirsti Spirne ir išeiti ukrainiečių įtvirtintam gynybos rajonui Berestove į užnugarį. Jei yra taip, tuomet tai rodo, kad orkai ne tik nesugebėjo pralaužti ukrainiečių gynybos bei judėti toliau link Syversk, bet pačiupinėję naująjį gynybos ruožą nusprendė geriau bandyti po truputį atsikąsti teritorijos ir taip bandyti judėti į priekį. Viena vertus tai rodo tvirtą ir lanksčią ukrainiečių gynybą, kurio laikosi. Tačiau, kita vertus, tai demonstruoja agresoriaus atsargumą ir taktinį tobulėjimą. Taip pat Spirne tampa raktinę vietove, kurią pralaužus gali būti intensyviai puolama tiek Syversk kryptimi, tiek į ukrainiečių gynybos gylį prie Berestove.

b) Prieštaringi duomenys dėl Bilohorivka, tačiau aišku viena – ukrainiečiai ne tik tvirtai stovi gynyboje bei kontratakuoja, bet taip pat sėkmingai vykdo ir sudėtingesnes operacijas. Antai, Ukrainos SOP vienetas „Kraken“, remiamas artilerijos prieš keletą dienų įvykdė sėkmingą reidą priešo užnugaryje prieš 24-osios GRU spec. paskirties brigados, vienos iš kuopų susitelkimo rajoną. Operacija buvo sėkminga – apie 60 priešo specnaziorų ir 5 jų kovinės technikos vienetai minus, ukrainiečiai parsivedė 2 belaisvius. Kitaip sakant, visa orkų specnaziorų kuopa neteko pajėgumo ir negalės vykdyti jokios užduoties. Rusų žvalgybos ir spec. paskirties padaliniai šiame kare veikia ne didesniais kaip kuopos dydžio vienetais, sektoriuje jų gali būti nedaug ir dėl savo pasirengimo jie dažnai būna puolimo operacijų pagrindiniame veiksnyje. Pamenate, esame rašę, kad šie orkų kovotojai ne visada naudojami kaip žvalgai, bet dažnai kaip gerai perengti pėstininkai. Taigi, agresoriui ruošiantis puolimui šį netektis – skausmingas praradimas.

•Bakhmut.

Agresorius intensyviausiai atakavo Svitlodarsk ruože, taip pat vykdė atakas prie Berestove. Ir vėl nesėkmingai.

Intensyvėja Rusijos vykdomos psichologinės operacijos, kuriomis siekiama pakirsti pasitikėjimą politine ir karine vadovybe, taip darant įtaką ukrainiečių valiai priešintis. Vienas iš pavyzdžių, orkų karo propagandistai aktyviai skalambija, neva ukrainiečiai jau palieka Syversk ir netrukus paliks Soledar. Kitaip tariant, neva užima naują gynybos liniją vakariniame Bakhmutovka upės krante. Tai bandoma pateikti kaip karine prasme logišką žingsnį, taip siekiant padidinti žinutės kredibilumo (patikimumo) įspūdį. Tad būkite budrūs.

*****

Ukrainiečių GUR specialiojo padalinio snaiperis miške

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook

Kremlius pareiškė esąs pasirengęs deryboms su Ukraina. Užsienio terorizmo ministerijos pareiškime yra sąlyga, kad taikos susitarime turi būti įtvirtintas neutralumas ir „susiklosčiusios teritorinės realijos”. Be to, Maskva reikalauja Ukrainos neutralumo, neprisijungimo prie Vakarų aljansų ir nebranduolinės šalies statuso.

Mirė britų savanoris Paulas Urey, kurį Šėkorėjos pripažintos kažkokios Donecko liaudies respublikos teroristai laikė pagrobę nelaisvėje. Rusai pranešė, kad Paulas mirė „dėl ligos ir streso”. Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija iškvietė Rusijos ambasadorių ir paragino prisiimti už tai atsakomybę.
Gaila, kad teroristų pagrobtų įkaitų vadavimo operacijos gyvenime nebevyksta ir liko tik kovinių filmų laimingose pabaigose. Kam tada tiek į mus buvo investuota?

Į Ukrainą atvyko pirmosios salvinės raketų paleidimo sistemos MLRS M270. Jos bus geros talkininkės artilerijos sistemoms HIMARS.

Joe Bidenas Artimuosiuose Rytuose. Čia, kaip visada, konfliktų ir problemų raizgalynė, ir svarbiausias ekonominis svertas – nafta. JAV mėgina sudaryti „Artimųjų Rytų” aljansą, kuris siektų regiono saugumo, ginantis nuo galimos Irano agresijos. Saudo Arabija ir Jungtiniai Arabų Emyratai ne visais atvejais sutaria su Izraeliu ir su JAV. Baiminamasi, kad koalicija prieš Iraną sukels regione dar didesnę įtampą. Girdisi raginimai problemas su Iranu spręsti diplomatiniu būdu. Kiek anksčiau, Mieguistas Džo buvo pasišovęs pradėti derybas su Iranu dėl naftos tarpininkaujant Katarui. Dabar, matyt, mano, kad apsieis ir be Irano, pakaks susitart su Saudo Arabija.

Nesigauna. Per ilgai, matyt, dėdė Semas čia nesilankė ir vietiniai „reikalai“ apdulkėjo už spintos.

Kinijos ekonomika pasiekė blogiausius rodiklius antrame ketvirtyje. Pasaulio gamyklos, antrosios pagal dydį ekonomikos, bendrasis vidaus produktas per tris mėnesius iki birželio 30 dienos, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išaugo tik 0,4 %,. Birželio mėnesį jaunimo nedarbas pasiekė naują rekordinį lygį – 19,3 %.

Teigiama, kad ekonominio „stabdžio“ priežastys – Covid‘as bei infliacija, prie kurios prisidėjo didesnės pasaulinės žaliavų, maisto ir energijos kainos.

Tai pirmininke (ar drauge?) Xi, jau laikas dėkoti Putleriui už energetinį, maisto ir žaliavų chaosą pasaulyje. Mes pakartosime, kad pasaulinė maisto ir energetikos krizė smogs bumerangu ir pačiai Rusijai.

Europos Sąjunga priėmė naują standartų rinkinį ruošdamasi „precedento neturinčiam” šeštajam sankcijų Rusijai paketui.

Putinas „pasidžiaugė“, kad „beprecedentis politinis ir sankcijų spaudimas iš vadinamųjų „kolektyvinių Vakarų verčia mus spartinti susijungimo procesus” ir įgyvendinti svajonę sujungti Rusiją su Baltarusija. Vaikų žaidimai dėl akių. O kada Rusija ir Baltarusija buvo atsijungusios?

„Gazprom” užsiminė, kad dėl kažkokių pavojų ir techninių problemų vėluojama atnaujinti dujų tiekimą Vokietijai. Neatnaujins. Jei prižadėta ginkluotė pajudės į Ukrainą – užrauks suvisam.

JAV už 500 mln $ parduos Estijai artilerijos raketų sistemų M142 (HIMARS).

Gyventojai ir poilsiautojai bėga iš Prancūzijos miestų ir kaimų dėl čia siaučiančių gaisrų. Per kelias pastarąsias dienas daugiau kaip 10 000 žmonių buvo pabėgo pietvakarinį Žirondos regioną. Dešimtys gaisrų siaučia Portugalijoje ir Ispanijoje, kur temperatūra viršijo 40 °C. Dėl karščio bangos šiose dvejose šalyse žuvo 281 žmogus. Keli vakarų Ispanijos miestai buvo evakuoti.

Siaučia stichinė nelaimė, kuri – kaip ir rusų karo mašina – buvo sukurta paties išsivysčiusio pasaulio. Išsivysčiusio pasaulio, kuris, pasirodo, prieš šiuos „gamtos reiškinius“ bejėgis.

Be pakitimų. Rusijos artilerija ir toliau šaudo į civilius taikinius, siekdama kuo daugiau aukų.

Kai kurie Vakarų ekspertai teigia, jog Rusijos armija po „operatyvinės pauzės“ vėl pradės puolimą.

Tauzalai. Jokios pauzės nebuvo.

Rusijos raketa pataikė į civilinį objektą Odesoje – gamybos ir prekybos bendrovės sandėlį. 1000 kvadratinių metrų ploto teritorijoje gesinamas gaisras.

Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė 4-rias Kh-101 raketas, kurias Rusijos bombonešiai Tu-95TS paleido iš Kaspijos jūros į Dnipro miestą. Kitos pataikė į miestą.

Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė Rusijos raketą virš Bila Cerkvės rajono.

Šiandien Avdijivkoje smarkiai apšaudyti civiliai pastatai.

Apšaudymo Sumų srities pasienio rajonuose metu žuvo 1 žmogus, 4 sužeisti.

Charkivo kryptimi priešas sutelkė pastangas tam, kad užkirstų kelią Ukrainos karių judėjimui.

Bachmuto kryptimi priešas surengė antskrydžius prie Berestovės ir Niujorko.

Avdijivkos, Zaporižės, Pietų Buho kryptimis okupantas vykdė oro atakas ir oro žvalgybą.

Siekdami išgabenti užgrobtą turtą, rusų okupantai bando atkurti Azovo jūros pakrantėje esančių jūrų uostų veiklą.

Ukrainos Gynybos ministras Oleksejus Reznikovas pareiškė, kad iki šių metų pabaigos įvyks didelių pokyčių fronte. Reznikovo teigimu bus išlaisvintos visos Ukrainos teritorijos, įskaitant Krymą. „ – Krymas yra strateginis Ukrainos taikinys, nes tai yra Ukrainos teritorija. Tačiau mes judėsime žingsnis po žingsnio”, – sakė Reznikovas.

Na, tai jau kaip ir galima uždaryti karo failą, pakelti taurę pergalės linksmybių ir atsipalaiduoti. Visi pavargo, ir tas prakeiktas karas siaubingai atsibodo.

Mums taip pat. Tačiau privalom suvokti vieną svarbų, o gal ir patį svarbiausią dalyką – Rusija to ir siekia. Kad priprastumėm, atbuktumėm. Kad būtume užhipnotizuoti kobros prieš mirtiną įkandimą.

Taip, ir mes, ir jūs visi norime išsidrėbti kas paplūdimy ant gulto, kas prie ežero su knyga, kas kalnuose, kas skrieti ant bangų.. Užmerktos akys, saviapgaulė, haipas. Rusai traukiasi, ukrainiečiai laimi. Ginklai juda, Kremliuje „operatyvinė pauzė”.

Tik pavojus nuolat auga. Grėsmė nesumažės net jei staiga Maskva ir Kyjivas susitars dėl paliaubų ir sustabdys karo veiksmus.

Pavojus nesumažės, net jei bus pašalintas ar nugalabytas Putinas. Grėsmė mūsų visų saugumui išliks tol, kol sukasi Rusijos specialiųjų tarnybų ir karinis pramoninis – diversinis – teroristinis mechanizmas, kol laisvėje vaikšto tūkstančiai žudynes organizuojančių ir vykdančių karo nusikaltėlių. Nusispjaut ant Putino. Panašių putinų Rusijoje – kaip pomidorų šiltnamyje.

Todėl turime sau nuolat priminti neprarasti budrumo, atidžiai sekti įvykius, toliau sakyti jums nepagražintą tiesą. Turime būti bjauriais žadintuvo skambučiais šeštą ryte, turime nutraukti tą mielą sapną, privalom atgręžti jus į realybę. Tokią, kokia ji yra, nes pernelyg ilgai, patogiai ir saugiai miegojome.

Dabar už tai turime susimokėti.

*****

Ugniagesiai gelbėtojai, kariškiai ir policija dirba Rusijos raketos smūgio vietoje Vinicos centre.

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook

Kol pasaulis baisisi teroristine ataka Vinicoje, kur žuvo mažiausiai 23 žmonės, karo nusikaltėliai iš Rusijos šįryt atakavo Mykolajivą ir paleido į miestą 10 raketų. Mieste buvo daug žmonių. Sugriauti du universitetai. Manoma, kad Rusija taikėsi būtent į juos.

Pasak Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojo Kyrylo Tymošenko, ataka Vinicos mieste buvo įvykdyta Rusijos sparnuotosiomis raketomis „Kalibr”. Visos jos buvo paleistos iš Juodojoje jūroje dislokuotų Rusijos povandeninių laivų.

Mariupolio meras Vadymas Boičenko pareiškė, kad per dvejus rusofašistų okupacijos mėnesius nužudyta dvigubai daugiau mariupoliečių nei per du metus prie vokiškųjų nacių. 1941-1943 m. buvo nužudyta daugiau nei 10 000 miestiečių, tuo tarpu iki šiandien aukų skaičius gali skeikti daugiau nei 20 000.

Rusai pavertė pelenais 1356 daugiaaukščius pastatus, kiekviename jų slepėsi po 50 žmonių, Nuo žemės paviršiaus nušluota 40% iš 50 000 privačių pastatų. Žuvusiųjų skaičius, tiesą pasakius, gali būti gerokai didesnis.

Baltieji rūmai paaiškino, kodėl “vėluoja lendlizas”. Šiuo metu Vašingtonas pirmenybę teikia karinei pagalbai, už kurią Ukrainai nereikės mokėti. Tuo tarpu pagal programą pinigai turės būti grąžinti. Šiuo metu Bideno administracija naudoja JAV Kongreso skirtas lėšas, kurios siekia 40 mlrd. dolerių. Šios lėšos turi būti išleistos iki rugsėjo pabaigos. Suma – milžiniška.

Rusija tęsia “ekspansiją” 25 Afrikos šalyse: CAR, Malyje ir Libijoje, taip pat Šiaurės ir Pietų Sudane, Madagaskare, Angoloje, Gvinėjoje, Bisau Gvinėjoje, Mozambike, Zimbabvėje ir Kongo Respublikoje. Ten plečiama ne tik Maskvai palankių politikų įtaka, bet daug kur šeimininkauja Kremliui pavaldžios “privačios” “Wagner” (dabar – „Liga”) karinės grupuotės. Be įtakos kontinente, Kremlių Afrikoje vilioja vietiniai ištekliai.

Į Kubą atplaukė tanklaivis, gabenantis 700 000 barelių rusiškos naftos. Rusija ieško alternatyvių rinkų ne tik Azijoje ir Afrikoje. Brazilija šią savaitę taip pat pareiškė, kad priims Rusijos naftos produktus. Rusija gali tapti viena pagrindinių naftos tiekėjų Lotynų Amerikai.

Teroristinei Rusijai pavaldžių užgrobtų teritorijų “vadovai” nori jungtis prie Rusijos. Pranešama, jog rudenį bus rengiamas referendumas dėl Zaporižės srities prisijungimo prie Rusijos Federacijos. Nesvarbu, kad “išlaisvinta” tik apie 50 % Zaporižės regiono, jungimąsi planuojama spartinti, nes išvaduota liaudis to „labai prašo“.

Japonijos ir JAV naikintuvai praskrido virš Japonijos jūros, Ramiojo vandenyno ir Rytų Kinijos jūros, demonstruodami karinį solidarumą prieš Rusiją ir Kiniją. Praėjusio mėnesio pabaigoje netoli Japonijos maskatavosi aštuoni Kinijos ir Rusijos laivai. Penkių Rusijos laivų flotilė savaitę plaukiojo netoli Japonijos salų.

“Drąsūs” tie rusai. Spjauna į istorijos pamokas. 1905-aisiais kariaudama su Japonija dėl Mandžiūrijos, carinė Rusija karą gėdingai prapylė ir palaidojo beveik visą savo karinį laivyną.

Nors naftos kaina krenta, tačiau išeliminavus Rusiją iš naftos gavybos ir pardavimo schemų, žaliavos gali pratrūkti ir barelis metų gale gali šoktelti iki 150 JAV $. Mhm. Dar prieš savaitę ties patys ekspertai tvirtino, kad metų gale nafta kainuos ne daugiau 55-ių.

Be esminių pakitimų. Rusiškieji okupantai kol kas mėgina išnaudoti savo pranašumą turima artilerijos ugnimi prieš civilius taikinius.

Ukrainiečiai sėkmingai stumiasi Chersono srityje. Per pastarąjį mėnesį ten išvaduotos 44 gyvenvietės.

Ukrainos kariuomenė neatskleidžia daug konkrečių detalių, tačiau Vidaus reikalų ministerija informavo, kad per pastarąsias dvi savaites pavyko sunaikinti maždaug dvi dešimtis sandėlių su ginklais, amunicja ir degalų bei tepalų atsargomis.

Kremlius vėl pakartojo, kad kartas tęsis tol, kol Vakarai tieks ginkluotę Ukrainai.

Primename: Rusija Ukrainoje kariauja ne su Ukraina, o su Vakarais.

Siversko kryptimi okupantai toliau stiprina Ukrainos ir Rusijos sienos ruožo apsaugą. Periodiškai apšaudomos Ukrainos karių pozicijos Černihivo ir Sumų srities pasienio rajonuose.

Charkivo, Slovjansko kryptimi priešas pliekia iš tankų, minosvaidžių, statinės ir reaktyvinės artilerijos.

Kramatorsko kryptimi priešas persigrupuoja, Bachmuto kryptimi tęsiami apšaudymai.

Šiuo metu rusai mėgina stiprinti savo užnugario bazių ir dalinių priešlėktuvinės gynybos sistemas.

Po naktį įvykusio sprogimo Kadijivkoje vis dar maloniai dega Rusijos šaudmenų sandėliai.

Prieš 612 metų, šiandien, gerokai atspardėm subines ir pakedenom kudlas neprašytiems svečiams iš vakarų, kurie atėjo grobti ir prievartauti prisidengę Jėzaus vardu. Istorinė Žalgirio mūšio pergalė yra karinio sumanumo pavyzdys visiems strategams.

Mykolajive gyvena apie 480 000 gyventojų, Vinicoje – 350 000. Taikydamasis į miestų centrus, vietas, kuriose būna itin daug žmonių, Kremlius siekia kuo daugiau civilių aukų. Tai – sąmoningas taikių žmonių žudymas.

Rusofašistai, siekdami pateisinti civilių objektų naikinimą ir žmonių žudynes Ukrainos miestuose atvirai meluoja, kad vaikų darželiuose, ligoninėse, bažnyčiose ir universitetuose buvo dislokuoti Ukrainos kariuomenės daliniai.

Ir kokia kalba šią ir kitą savaitę gali būti apie Juodosios jūros atblokavimą grūdų eksportui, kai pasaulio atmatos iš jūros švaistosi raketomis?

Kaip su karo nusikaltėliais iš Rusijos tarsis Jungtinės Tautos, Turkija, Kyjivas? Sveikinsis su žudiku, kurio rankos nuolat vilgomos vaikų krauju? Kiek dar gali tęstis ši dviveidystė? Kodėl mes ir toliau nuolaidžiaujame? Kodėl vėl net pati JAV ketina skubos tvarka panaikinti sankcijas Rusijos trašoms ir kai kurioms Kremliui pavaldžioms įmonėms? Ar tikrai tam, kad nemirtų žmonės iš bado?

Kremlius juk ir taip kasdien žudo žmones.

Tiek apgailėtina Europos Sąjungos, tiek ir atskirų jos daugumos valstybių retorika bei veiksmai aiškiai rodo, kad Putlerio sėbrai eilinį kartą laimi. Maskva bet kokias nuolaidas supranta kaip Vakarų atsitraukimą. Kremliuje vėl liejasi vodkė, o įsiklausius – girti pagiežos šūksniai “opiatj obosralisj” / „vėl apsišiko” – girdėti iki pat Briuselio.

Ir nerekia Kyjivui ir Vašingtonui girtis, kad sunaikino keletą ar kelioliką amunicijos sandėlių, ar tankų koloną, nes tai Maskvą siutina, o atsakas į HIMARS pasirodymą fronte – dar daugiau sugriautų miestų ir žmonių lavonų.

Nereikia girtis, priešą reikia naikinti.

Pamenate, neseniai buvo tokia pagrindinė Vakarų, o ypač JAV nuostata, kad “su teroristais nesiderama”? Tokiu pat principu šiandien privalu kalbėti su Maskva, net jei ji grasina branduolinėmis galvutėmis. Dabar Kremlius dar – beveik garantuotai – jų nepanaudos. Bet vėliau, apetitui augant ir apsvaigus nuo tikrų ar menamų pergalių, bus vėlu. Raketos kris gerokai toliau į vakarus už Vinicos, ir už Vilniaus.

„Toli” nuo košmaro rytuose, savo menamai saugiose sostinėse, jie mano, kad yra saugūs bei tyliai viliasi, kad jei ir užims Vilnių ar Varšuvą, orda sustos.

******

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimtoji (sausio 8) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Šią naktį ukrainiečiai surengė intensyvius dronų smūgius agresoriaus teritorijoje. Rusai skelbia numušę 105 dronus virš...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt devintoji (sausio 7) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius naktį Ukrainos teritoriją atakavo 38-iais Shahed dronais. Ukrainiečiai 28 numušė, o 10 dėl EW...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt aštuntoji (sausio 6) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius Ukrainos teritoriją atakavo dviem raketomis Kh59 ir 128 dronais Shahed ir dronais –...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt septintoji (sausio 5) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukraina surengė smūgius agresoriaus teritorijoje. Vėl atakuotas Milerovo karinis oro uostas (Rostov prie Dono sritis)....