Locked N’ Loaded
Donbaso kryptis.
1. Šiaurinis Donbaso flangas:
• Charkiv. Be pakitimų.
• Izyum. Agresorius priminė apie save atakuodamas Bohorodychne. Tradiciškai puolimas baigėsi nesėkme. Susidaro įspūdis, kad agresoriui prireikė keleto dienų suformuoti bent kažką panašaus į puolimo veiksmams tinkančią grupę (tikėtina veikė ne daugiau nei KTG). Ją gynėjams utilizavus, pagal tendencijas, tikėtina orkams vėl gali prireikti porą dienų kovingumo atstatymui ir puolimo veiksmus galinčio vykdyti vieneto lipdymu.
• Syversk. Ukrainiečiai ir toliau sėkmingai gina ruožą Hryhorivka – Verkhnokamyanske – Ivano-Darivka – Spirne – Berestove. Rusijos pajėgų sumanymas sukaustyti gynėjų vienetus prie Verkhnokamyanske ir bandyti pralaužti gynybą prie Ivano-Darivka – Spirne ruožo, su tikslu išeiti į ukrainiečių gynybos užnugarį, kol kas nesiseka. Pasirodė pirmi puolimo sumanymo keitimo ženklai: šiandien toliau atakuota Verkhnokamyanske iš rytų, bet tuo pačiu smogiant šiai gyvenvietei nuo Bilohorivka (Luhansko sritis), t.y. iš šiaurės rytų. Tokiu būdu siekiama bandyti dalinai izoliuoti (blokuoti) arba apsupti ukrainiečių pajėgas esančias Verkhnokamyanske bei šioje vietoje galimai vystyti sėkmę link Syversk. Kitaip sakant, veiksmai paprastėja, bandoma bukai pralaužti gynybą viename taške. Ar tai tik puolimo variantų ieškojimas, ar jau arčiau tendencijos? Stebėsime situaciją.
• Bakhmut.
a) Svitlodarsk ruože agresorius toliau turi ambicijų sukurti „katilą“ – atakuota Semyhirya (šiaurinis kontaktinės linijos kraštas) ir Novoluhanske (pietvakarinis kraštas). Sunkūs mūšiai tęsiasi.
b) Soledar ruože vyksta intensyvesni mūšiai prie Stryapivka (4 km į rytus nuo Soledar), ukrainiečiai sėkmingai ginasi.
2. Centro ir Zaporizhia sektoriuose toliau be didelių pakitimų. Tik vertėtu paminėti, kad artilerijos pagalba sėkmingai atakuoti RF ginkluotųjų pajėgų kariniai taikiniai Horlivka apylinkėse. Čia esančios tiekimo linijos (aprūpinimo keliai) svarbios ne tik rusų pajėgoms Centro sektoriuje, bet ir puolimui Svitlodarsk ruože.
II. Pietų kryptis. Ukrainiečių smauglys toliau lėtai, bet užtikrintai smaugia orkų paršelį. Agresorius jau nebežino kurias savo tiekimo linijas atstatinėti, nes kasdien gauna vis naujus smūgius. Maža to, kad nefunkcionuojant Antonovo tiltui agresoriaus aprūpinimo grandinės ilgėja beveik dvigubai (nuo 60 km iki 120 km). Tai dar ir šio, ilgesnio, tiekimo kelio pagrindinės dvi arterijos (bottleneck‘ai) – Darivka tiltas per Inhulec upę ir Nova Kachovka tiltas per Dniepr upę jau antra diena talžomi ukrainiečių artilerijos ugnies. Jei taip ir toliau – agresorius bus priverstas savo aprūpinimą užtikrinti laviruojant tarp bandymų vandens kliūtis kirsti pontoninių perkėlų pagalba ir logistikos užtikrinimo oru.
Su pastarąja opcija taip pat ne kažką. Aplink Chersoną ne tik gana drąsiai veikia ukrainiečių aviacija, bet ir kaip saulėgrąžos gliaudomos orkų oro gynybos sistemos. Pavyzdžiui, šiandien prie Zelenotropynske sunaikinta Rusijos pajėgų S-300 baterija. Kontaktinėje linijoje agresorius įvairiose vietose bandė atakuoti, siekdamas neleisti ukrainiečiams gerinti savo pozicijų, tačiau buvo utilizuotas. Rusai toliau apšaudo civilinius ir karinius taikinius Mykolaiv ir Odesa.
******
Egidijus Repečkys
Karas tebevyksta, kaip ir anksčiau, abi pusės pliekia viena kitą artilerija, tačiau tikriausiai galima sakyti, kad diena kiek ramesnė.
Visų dėmesys sutelktas į Chersono sritį, kur prie Vysokopoljės ukrainiečiai sudarė nemažų taktinių nemalonumų trims rusų bataliono taktinėms grupėms. Tikimasi šios grupės sutriuškinimo, nors jau kai kas jau antra diena tvirtina, kad rusai čia pilnai apsupti.
Prie Chersono Ukrainos pajėgų aktyvumas vis didėja, jau kelios dienos kalbama apie čia prasidėjusį jų puolimą, bet kol kas drįsčiau kalbėti tik apie pasiruošimą jam.
Rusai čia taiso ukrainiečių ugnimi apgadintus tiltus, tačiau ukrainiečiai juos ir toliau neskubėdami ir taikliai apšaudys, neleisdami jiems veikti pilnu pajėgumu. Kol galų gale padarys tokius pažeidimus, kad kurį laiką negalės veikti iš viso. Arba, tikėkimės, netikėtai juos užims.
Pagaliau pasirodė žinia apie panaudojimą kare biologinio ginklo, sukurto amerikiečių biolaboratorijose Ukrainoje. Tikriausiai suprantate, kad tai ironija.
Pasak rusų propagandos, viena kaimo moteris prie Sumų upėje rado trijų kiaulių lavonus, užkrėstus afrikiniu kiaulių maru. Aišku, kad tai biologinis ginklas, panaudotas ukrainiečių, ir dabar maras išplis po visą Ukrainą, bei dalį Rusijos. Spėju, kad budri bobutė ten pat vietoje patikrino kiaules dėl užkrato, nes kišenėje visada nešiojasi visus reikalingus reagentus – maža ką tie klastingi banderovcai sugalvos.
Teoriškai galėtų išplisti ir Baltarusijoje, bet propaganda rusų, tai baltarusių nemini. Nors rūpintis dėl Baltarusijos nereikėtų. Išmintingasis Lukašenka priims kokį nors paprastą, bet genialų sprendimą, ir ukrainiečių-amerikiečių biologinė ataka prieš baltarusiškas kiaules baigsis vos prasidėjusi. Tuo labiau, kad neišrinktasis prezidentas nelabai ką šiomis dienomis turi veikti – tai telefonu su Putinu pakalba, tai kokiam supermarkete apsilanko (neaišku į ką labiau, į prekes, ar į padavėjas pažiūrėti).
Kurį laiką neigę, kad Odesą raketomis apšaudė jie, rusai pagaliau ėmė ir prisipažino. Bet sako, kad šaudė į karinį objektą, į sandėlį su amerikietiškomis priešlaivinėmis „Harpoon“ raketomis. Tarsi ukrainiečiai nežinotų, ką su jomis daryti, ir laikytų užrakinę sandėliuke uosto rajone. Šiaip gerai, kad prisipažino, o tai jau visi ėmė įtarinėti tai vietnamiečius, tai šiaurės korėjiečius.
******
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook
Ukraina, Turkija, Rusija ir Jungtinės Tautos pasirašė Stambulo susitarimą dėl grūdų išvežimo iš Ukrainos uostų. JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas suskubo šią informaciją paskelbti „Twitter”. Plodamas katučių Turkijos prezidentas, diktatorius ir Putlerio draugas iš reikalo Erdoganas pareiškė, kad pasirašytas susitarimas dėl grūdų „sumažins bado pavojų” milijardams žmonių. Ir dar pažadėjo, jog Turkija, jei reikės, išminuos visą Juodąją jūrą.
Pasaulio žiniasklaidoje sumirgo foto, kuriose greta minėtų valstybių ir organizacijų vadovų staiposi teroristas Nr.2, Sergėjus Šoigu, dėl kurio kaltės nužudyta šimtai vaikų ir tūkstančiai taikių civilių. Džiugus susitarimas su banditais paskelbtas kaip didžiulė civilizacijos pergalė, nes grūdai dabar neva pažirs į badaujančių milijonų saujas, o laivus su maistu lydės JT palyda. Visi šypsosis ir dėkos Putinui už šimtų milijonų išgelbėjimą nuo bado ir mirties.
Karo nusikaltėlio vadovaujama valstybė iki birželio 7 d. jau buvo pavogusi 500 000 tonų ukrainietiškų kviečių. Dauguma šio krovinio buvo atgabenta sunkvežimiais į okupuoto Krymo uostus, o vėliau gabenama laivais, įskaitant tuos, kuriems taikomos Vakarų sankcijos.
Rusija, nežiūrint to, kad pati sukėlė pasaulinę maisto krizę, kartu su JT ir NATO valstybe Turkija „sprendžia problemą.“ Argi ne graudu? Ne JT sprendžia galimo bado klausimą ir kaip bausti Rusiją, o pati Rusija sprendžia, ar jai sutikti su JT pasiūlymais, ar pasiųsti visus velniop. Šioje kruvinoje šachmatų partijoje Kremlius gudriai spendžia spąstus ir kerta figūras vieną po kitos.
Lenkija kaltina Vokietiją melu ir apgavystėmis. „Vokietijos pažadai dėl tankų mainų pasirodė esą apgaulingi manevrai”, – teigia Lenkijos užsienio reikalų viceministras Szymon Szinkowski. Po to, kai Varšuva perdavė Kyjivui 200 tankų T-72, Vokietija pažadėjo kompensuoti šarvuotos technikos stygių, tačiau siūlomi vokiški tankai pasirodė senesni ir prastesni, nei tie, kurie iškeliavo iš Lenkijos į Ukrainą. Ačiū dėdei Semui, Lenkija jau gauna tankų iš JAV ir Jungtinės Karalystės, tačiau nepasitikėjimas NATO nare, Vokietija, auga.
Mūsų giliu įsitikinimu, Vokietija ir yra viena priežasčių, dėl kurios karą prieš Ukrainą (Vakarus), pradėjo Rusija. Kremlius, be jokios abejonės, Berlyną priskiria prie tyliųjų sąjungininkų, kurių dėka stringa viskas, kas gali kenkti Kremliui, kas kare traktuojama, kaip tiesioginė ir reikšminga parama. Jei tokių sąjungininkių Maskva Europoje turėtų daugiau, driskių gelžgaliai jau dardėtų mūsų miestų gatvėmis.
Daugiau nei 1000 driskių apsupti Chersono srityje prašo „žaliojo koridoriaus”. Teigiama, jog trys Rusijos bataliono taktinės grupės pateko į ukrainiečių apsuptį ir negali iš jos ištrūkti.
Bideno administracijai liko 6 milijardai dolerių, skirtų karinei Ukrainos paramai. Pinigai turi būti panaudoti iki JAV fiskalinių metų pabaigos rugsėjo mėnesį. JAV nesuteiks Ukrainai ATACMS raketų, kurių nuotolis yra 300 km. Baltieji rūmai baiminasi, kad tai gali sukelti Trečiąjį pasaulinį karą, nors jis, mūsų galva, jau vyksta.
JAV paskelbė naują, 270 mln. dolerių vertės, saugumo priemonių paketą Ukrainai, į kurį įeina dar 4 HIMARS, 36 tūkst. artilerijos užtaisų, kai kurios priešlėktuvinės sistemos ir 580 dronų „PhoenixGhost”.
JAV gynybos pareigūnų teigimu, Rusija karui Ukrainoje panaudojo beveik 85 proc. savo kariuomenės. Mes tai priskiriame žurnalistų fantazijoms, nes tokios naujienos – „perkamos“.
Ukrainos karo analitikai prašo (tame tarpe ir mūsų) nustoti raginti pulti okupantą ir suprasti, jog artimiausiu metu, grandiozinio ukrainiečių kontrpuolimo nebus. Nebus staigaus išvadavimo, kurio metu priešas visu frontu atakuojamas lėktuvų, artilerijos ir tankų ugnimi, traukiasi nuo „ura!“ bėgančių į priekį su atkištais durtuvais pėstininkų.
Ukraina kariaudama mokosi ir mokosi vakarietiškų, NATO karybos standartų, kurie kaip diena ir naktis skiriasi nuo rusiškųjų. Rusiškieji standartai yra Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo palikimas, „sovietinės karo mokyklos” pamatas. Tuo tarpu Ukraina pereina į pažangaus kariavimo modelį, paremtą aktyvia gynyba, mobilių taktinių grupių koncepcija ir dominuojančių pajėgų sutelkimu pagrindinio smūgio kryptimis.
Tai kariavimas, paremtas galva ir technologijomis, o ne būdu “užimti bet kokia kaina”. Bet kokia kaina – tai tūkstančiai gyvybių, šimtai ir tūkstančiai vaikų, netekusių savo tėčių ir mamų. Būtent dėl to ukrainiečiai nevykdys masinio kontrpuolimo, siekiant išvaduoti užgrobtas teritorijas “liuboj cienoj”. Matysime pozicinį, “protingą” karą (iš vienos pusės, žinoma).
Ukrainos jungtinės pajėgos pietuose puola iš karto dvejomis kryptimis: Olhyno-Kostyrka ir Potiomkino-Novoznesenskoje. Šiuo metu aktyvūs karo veiksmai vyksta Chersono srities šiaurinėje dalyje.
Okupantai ir toliau vykdo raketų atakas prieš karinius ir civilinius objektus visoje Ukrainos teritorijoje.
Rusijos pajėgos apšaudė Slovjanską kasetiniais šaudmenimis. Sužeisti 3 žmonės.
Ukraina smogė driskių stovyklai ir joje buvusiai karinei įrangai prie Zaporižės AE.
Rusijos kariuomenė raketomis ir artilerija apšaudė 3 Dnipro srities rajonus – Krivij Rihą, Sinelnikovską ir Nikopolį. Į Nikopolį paleista apie 100 sviedinių. Apgadinta 11 privačių namų, užsidegė 2 transporto priemonės ir 3 ūkiniai pastatai, sugadintas geležinkelis, dujų vamzdynai. Sinelnikovskio rajone driskiai apšaudė ir padegė sandėlius, kuriuose buvo laikoma 30 tonų grūdų. Štai jums ir Rusijos pastangos tiekti grūdus pasauliui.
Orda toliau mėgina veržtis Bachmuto kryptimi, tačiau gauna į dantis ir reikšmingesnių postūmių nepasiekia.
Rusai šaudo iš statinių ir raketinės artilerijos sistemų bei tankų palei visą fronto liniją.
Ukrainiečių kariai nusitaikė į Krymo tiltą. Kaip teigia saugumo tyarnybų atstovai, laukiama, kuomet tiltu važiuos sprogstamas krovinys, kurį pakėlus į orą, tiltui būtų padaryta kuo didesnė žala.
Rusijos barbarai sunaikino arba sugadino namus beveik keturiems milijonams ukrainiečių, ir šis skaičius kasdien auga. Šimtai tūkstančių Ukrainos piliečių lieka be pastogės, milijonai gyvena sugadintuose būstuose.
Ekspertų skaičiavimais, Ukrainos būsto fondas patyrė 40 mlrd. nuostolių. Bendras sunaikinimo plotas yra beveik 45 milijonai kvadratinių metrų, sugriauta arba apgadinta 121 tūkst. namų
******
Locked N’ Loaded
Šį kartą dėmesio centre – Pietų kryptis ir „katilas“ prie Vysokopillya. Toliau verda diskusijos ar yra „katilas“ (apsupimas), ar tik orkai turi taktinių problemų, o gal ten išvis nieko neįvyko. Atsakymo neturime, galime tik atsisėdę ant sofos žiūrėti į viešus šaltinius bei daryti prielaidas.
Prieš kurį laiką atsikovoję Potomkyne ukrainiečiai ėmė grasinti nukirsti visą orkų Arkhanhelske placdarmą. Atvykus HIMARS ir suaktyvėjus ukrainiečių artilerijai, orkai pagalvojo, kad ta diena netrukus išauš ir nusprendė kontratakos pagalba perimti iniciatyvą.
Viešai prieinamų žemėlapių duomenys prieštaringi, tačiau tikėtinus variantus galima būtų išskirstyti taip: 1) Vysokopillya kontroliuoja ukrainiečiai arba 2) ten yra „no mans land“, arba 3) orkai kontroliuoja tik pačią gyvenvietę ir siaurą koridorių iki Arkhanhelske. Taigi arba agresorius įsiveržė į Vysokopillya apylinkes (1-2 variantai), o čia ukrainiečių artilerija ir kontrataką juos „užfiksavo“. Kitas variantas (3), orkai „užfiksuoti“ mūšio rikiuotės formavimo vietoje prie Vysokopillya.
Visgi labiau tikėtini 1 arba 2 variantai, kadangi jei Vysokopillya būtų orkų kontroliuojama, flangų apsauga ir aprūpinimas būtų organizuoti geriau. Bet svarbiausias dalykas, labai tikėtina, kaip minėjome visuose variantuose, kad agresorius čia yra „užfiksuotas“.
Reikia suprasti, kad „katilo“ taip kaip jį supranta Antro pasaulinio karo entuziastai nėra. Agresoriaus manevrinių vienetų fiksavimas pirmiausia užtikrinamas toli gražu ne keliais apsupties žiedais ir operaciniais rezervais, galinčiais reaguoti į bandymus išsiveržti iš taip vadinamo „katilo“.
Tam ukrainiečiams reikėtų bent poros pilnaverčių mechanizuotų brigadų, o tokių laisvų pajėgų jie neturi. Agresoriaus fiksavimas yra pirmiausia užtikrinamas artilerijos, gynybinių pozicijų ir lokalių kontratakų pagalba, kur didžiausias krūvis tenka artileristams. T.y. agresoriaus susisiekimas su pagrindinėmis pajėgomis fiziškai ant žemės neperkirstas, gauti tiekimą, rotuoti pajėgas ir atsitraukti orkai dar gali. Rusų placdarmas prie Vysokopillya kryžmine netiesiogine ir toliašaude tiesiogine (pvz.: tankų) ugnimi apšaudomas iš trijų pusių. Tad labiau tinkamas terminas, kuris paplitęs į rytus nuo Lietuvos, būtu „ugnies maišas“ (ru. Огневой мешок).
Kalbama apie 1000 į apsuptį papuolusių rusų karių. Tai sudaro apie 1,5 BTG arba kitaip vieną sustiprintą (+) BTG. Kai kurie analitikai (pvz.: CIT), kritiškai vertindami tokio apsupimo galimybę, kaip argumentą pateikia jog apie 1000 karių Vysokopillya gyvenvietėje nesutalpinsi. Tačiau ne visi jie turi būti gyvenvietėje. Pagal vadovėlį BTG gynyboje gali išsiskleisti iki 5 km frontu ir 2 km į gilį. O miestas, kaip aplinka, gali vienetus dar labiau sutankinti. Šiuo atveju Pietų kryptyje tiek ukrainiečių, tiek agresoriaus vienetų atsakomybės rajonai yra didesni dėl manevrinių vienetų trūkumo. Tuo labiau, čia esantis karių skaičius yra didesnis nei viena BTG, tad atsakomybės rajonas turėtų didėti.
Viešų šaltinių duomenimis Arkhanhelske – Vysokopillya ruože veikia Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų 11-osios gvardijos oro desanto šturmo brigados BTG. The Insider straipsnyje minima, kad apsupime yra 3 BTG likučiai, tarp kurių yra specnaziorų ir tankų kuopos (KTG), vėlgi tikėtina ne pilnos sudėties. Iš viso to kyla keli elementarūs klausimai:
Iš kur pas desantininkus tankų vienetai, mūsų skaitytojams klausimų kilti neturėtų, kadangi jie žino, kad jau „Zapad“ pratybose VDV vienetai veikė kartu su tankai, o kai kurie desantininkų daliniai savo struktūrose turi tankų batalionus. Ar ši konkreti BTG turėjo tankų kuopą ir koks jos kovinis pajėgumas (sudeginta, sulūžusi) klausimas kitas?
Iš kur 3 BTG likučiai, jei ruože veikė tik 1 BTG? Čia klausimas įdomesnis. Viešų šaltinių duomenimis, gynyboje esančios 11-osios oro desanto šturmo brigados BTG kaimyninis vienetas iš dešinės (rytų) yra 205-osios atskirosios motošaulių brigados BTG, o dar ryčiau gynyboje stovi rusų 10-osios GU (anksčiau – GRU) spec. paskirties brigados BTG.
Ar galima įsivaizduoti, kad orkai nuėmę visas tris BTG, metė jas į siaurą ruoželį prie Vysokopillya (net nukraujavusias 3 BTG čia tikrai nesutalpinsi niekaip), tokiais veiksmais apnuogindami visą ruožą nuo Arkhanhelske iki Dniepro upės?
Vargu. Labiau tikėtina, kad prie desantininkų BTG buvo priskirta tankų kuopa iš 205-osios brigados ir specnaziorų kuopa iš 10-osios brigados.
Kaip visa desantininkų BTG su priskirtomis kuopomis galėjo atsidurti priešakinėse pozicijose? Jei ši, 11-osios desanto brigados BTG skirta tam, kad atakuodama suardytu ukrainiečių planus pulti, tada kas gina jos atsakomybės rajoną?
Gal Vysokopillya veikė tik dalis minimos BTG su tam tikrais priskirtais vienetais ir būtent jie pateko į apsupimą? O galbūt iš 11-osios desanto brigados BTG gynybos ruožą perėmė gylyje esanti 34-osios atskirosios motošaulių brigados BTG? Abu variantai galimi.
Taigi kol kas šį fronto vieta yra neaiškiausia, bet tuo pačiu ir pati įdomiausia. Toliau stebėsime ir analizuosime šią ir kitas situacijas. Vizualizacijai viršuje pridedams žemėlapį iš Twitter paskyros „Def Mon“.
******
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook
Vokietijos vicekancleris, ekonomikos ir klimato apsaugos ministras Robertas Habekas pareiškė, kad pradėti naudoti Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2” yra „kategoriškai neįmanoma”, nes tai reikštų didėjančią priklausomybę nuo Rusijos dujų, o Europa negali sau to leisti. ” – Tai būtų baltos vėliavos iškėlimas”, – sakė Habekas. Kalbėdamas apie dujų krizės sprendimą, vicekancleris ir ministras Habekas pažymėjo, kad Vokietija kol kas gana gerai išgyvena (energetinę) krizę.
Baltos vėliavos iškėlimas, tai jau tikrai taip. Bet mus domina kitas šio pasisakymo kampas – o tai kaip čia, škia, gaunas? Kažkas Vokietijos politiniuose sluoksniuose jau brandina šią idėją, kad ponas Habekas mato reikalą apie tai pareikšti?
Vadinamoji Padniestrės Moldovos respublika ketina siekti nepriklausomybės ir prisijungimo prie Rusijos. Tai pareiškė Padniestrės „užsienio reikalų ministras” Vitalijus Ignatjevas. ” – Padniestrės vektorius per visus jos gyvavimo metus nesikeičia, ir tai atspindi 2006 m. rugsėjo 17 d. referendumo rezultatai, kuriuose aiškiai teigiama: nepriklausomybė ir laisvas prisijungimas prie Rusijos Federacijos. Šalies nepriklausomybė yra besąlygiškas prioritetas”, – sakė jis.
Referendumus jau matėm, čia nieko nauja. Tik kaip tą nepriklausomybę ir prisijungimą prie teroristų valstybės vienu metu suderint?
Oro gynybos sistema IRIS-T vis dar gaminama Vokietijoje ir vasaros pabaigoje bus paruošta išsiuntimui į Ukrainą, pažadėjo Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Berbock. „ – Mūsų, kaip ir daugelio Europos valstybių, problema yra ta, kad neturime visko, ko reikia Ukrainai. Todėl Ukrainai siųsime, pavyzdžiui, IRIS-T, vieną moderniausių oro gynybos sistemų, kuri šiuo metu dar tik gaminama ir, tikimės, bus parengta vasaros pabaigoje. Todėl visada tikriname, ką dar galime padaryti, kad dar labiau paremtume Ukrainą”, – sakė ji.
Nu. Metų gale. Tai nieko tokio, mes bokserių – pėstininkų kovos mašinų – jau kokie septinti metai laukiam. Skirtumas tik tas, kad Lietuvos atveju, mokesčių mokėtojai moka šimtus milijonų eurų, jei ne virš milijardo.
Vengrijos užsienio reikalų ministras P. Szijjarto Maskvoje dalyvauja derybose dėl dujų tiekimo. ” – Atvykome į Maskvą. Mūsų laukia dvi užduotys: užtikrinti, kad Vengrijos žmonėms būtų tiekiamos gamtinės dujos, ir pabrėžti, kad norime kuo greičiau pasiekti taiką”, – ketvirtadienį savo „Facebook” puslapyje paskelbė P. Szijjarto. Pagal praėjusiais metais pasirašytą 15 metų trukmės sutartį su Rusijos energetikos milžine „Gazprom” Vengrija per metus gauna 3,5 mlrd. kubinių metrų dujų per Bulgariją ir Serbiją, o dar 1 mlrd. kubinių metrų – vamzdynu iš Austrijos.
Kaip suprantam, „Globus“ žirnelių ir vengriškų semkių Rusijos parduotuvėse tikrai netrūks. Tokia va štai NATO ir ES valstybė, siekianti, suprantate, taikos. Bet dujų – visų pirma.
Turkija paskelbė, kad šiandien Ukraina, Rusija, Turkija ir JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas pasirašys susitarimą dėl Ukrainos grūdų eksporto per Juodąją jūrą atnaujinimo.
Nerealiai daug haipo, bet mes stebime šį dylą su vis didėjančiu nerimu. Kiek susitarimų, paliaubų, taikos sutarčių, savitarpio pagalbos memorandumų jau buvo pasiekta ir pasirašyta? Ar Rusija bent vieno iš jų iki galo ir taip, kaip sutarta, laikėsi? Kremlius turi paruošęs ne vieną šlykštų siurprizą ir mes greit pamatysim, koks iš jų numatytas šiam atvejui.
Baltarusijos „prezidentas“ Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad Rusija, Ukraina ir Vakarai turi susitarti sustabdyti konfliktą Ukrainoje, kad išvengtų „branduolinio karo bedugnės”, ir primygtinai reikalavo, kad Kyjivas priimtų Maskvos reikalavimus. ” – Turime sustoti, susitarti, užbaigti šią netvarką, operaciją ir karą Ukrainoje”, – amsėjo Putlerio rankinis šunelis.
O kodėl tik Kyjivas turi priimti reikalavimus? O tai kaip dėl sojūzo atstatymo, NATO sienų grąžinimo į 1997-uosius ir JAV nešdinimosi iš Europos? Atmintis nuo bulvių spirito šlubuoja, ar čia toks labai gudrus strateginis ėjimas? Labai gudrus, labai labai.
Driskių orda rytuose suintensyvino puolimą Bachmuto, Siversko, Soledaro ir Vuhlehirsko kryptimi tam, kad vėliau judėtų link Slovjansko ir Kramatorsko.
Tuo tarpu pietuose dėl aktyvių ukrainiečių partizanų veiksmų, rusai verčiasi per galvą Chersone ir apylinkėse darydami kratas ir ieškodami ginklų, sprogmenų, informacinių atsišaukimų ir lapelių, taip bandydami suardyti vis didėjantį rezistencijos tinklą.
Susprogdintas Antonovskio tiltas per Dniprą okupantams kelia didžiulį galvos skausmą. Norint atstatyti logistikos grandinę, reikia veikti skubiai, ko ukrainiečių jungtinės pajėgos tik ir laukia. Ką jau ką, o pontonines perkėlas ukrainiečiai skandinti moka. Kartu su maskoliais ir visa jų technika.
Juodojoje jūroje trys orkų koviniai laivai, saugiu atstumu nuo pakrantės priešlaivinių sistemų Harpoon, ginkluoti sparnuotomis raketomis „Kalibr“, dreifuoja laukdami įsakymo smogti.
Rytuose tęsiasi mūšiai aplink Pokrovske ir Vuhlehirską, o šiaurės rytuose naktį ir paryčiais driskiai pliekė Černihivo, Sumų ir Charkivo rajonuose iš visko, kas papuola po ranka.
Neturėdami pakankamai šaudmenų ir technikos, rusai naudoja priešlėktuvinių sistemų žemė – oras raketas taikiniams ant žemės pasiekti. Tai reikškia, kad tikslumas yra niekinis, o šalutinė žąla nenuspėjama, bet rusams tai niekada ir nekėlė jokių problemų.
Pietryčiuose rusai visą naktį artilerijos ir aviacijos smūgiais griovė infrastrukūrą Dnipro rajone bei netoli Zaporižės. Apgadintos trys mokyklos.
Chersono apylinkėse ukrainiečiai sunaikino du rusų amunicijos sandėlius ir penkis atraminius punktus.
G. Kasparovas sako, kad Putleris pergalę Ukrainoje paskelbs per savo 70 metų jubiliejų spalio 7 d.
*****
Locked N’ Loaded
Donbaso kryptis.
1) Šiaurinis flangas.
• Charkiv. Agresorius vis bando pralaužti ukrainiečių gynybą prie Pytomnik, tačiau nesėkmingai. Kontaktinė linija nusistovėjusi, ukrainiečiai įsirengė geras gynybines pozicijas. Ant žemės – kovinės lygiosios, tačiau agresorius vis dar turi ženklų netiesioginės ugnies, raketų ir aviacijos pranašumą. Kadangi ukrainiečiams šiame sektoriuje negręsia problemomis (kaip prie Syversk ar Bakhmut), o sėkmę pasiekti taip pat būtų labai sunku (kaip prie Cherson), todėl čia pokytį mūšio lauke darančių ginklų sistemų (HIMARS, Pzh2000, Caesar) bei išmaniosios amunicijos panaudojimo nematome. Ši ginkluotė tiekiama į prioritetinius sektorius. Dėl šios priežasties tikėtina orkų ugnies priemonių viršenybė dar kurį laiką šioje vietoje bus.
• Izyum. Sektoriuje štilis. Savo laiku trečia pagal dydį (po Severodonetsk ir Bakhmut) orkų grupuotė įklimpo ir dūsta ukrainiečių gynyboje. Prie Izyum rotacija vyksta sektoriaus viduje, apsikeitimas manevriniais vienetais organizuojamas su Charkiv sektoriumi. Neatmestina, kad kažkas atjuda iš Lyman, tačiau tokia rotacija ir papildymas šiuo metu neturi perspektyvos atkurti pilnaverčio puolamojo potencialo Izyum sektoriuje.
• Syversk. Ukrainiečiai toliau gina kontaktinę liniją. Agresorius ryte skelbėsi užėmęs Berestove, tačiau jau po pietų gyvenvietę atakavo su artilerija, aviacija ir manevriniais vienetais. Kitaip sakant, vėl apsimelavo, na nebent „savi šaudė į savus“. Bendrai susidaro įspūdis, kad puolimas čia kiek prislopo. Arestovičiaus teigimu, tai sietina su 3 kartus sumažėjusiu agresoriaus artilerijos intensyvumu. Manytume, kad priežastis ne tik tame. Ta tariama „operacinė pauzė“ taip ir neįvyko, Syversk link puola iš esmės tos pačios pajėgos, kurios puolė Severodonetsk ir Lysychansk miestus.
Taip, kai kurie manevriniai vienetai gavo progą pailsėti, buvo papildyti, tačiau operacinio lygmens ešelonų keitimo (rotacijos) nematyti – kai vienoje operacijoje išsekusias pajėgas X naujoje operacijoje arba kitoje operacijos fazėje pakeičia šviežios pajėgos Y).
• Bakhmut. Ukrainiečiai toliau neprileidžia orkų prie Bakhmut, tad agresorius bando susirinkti trupinius. Siekia išlyginti frontą ir atakuoja kairiajame, atsiliekančiame, flange (Novoluhanske, Semyhirja). Sekasi ne kaip, tačiau panašu orkai ir toliau bandys išlikti ištikimi sau, taigi tikėtina, sieks uždaryti šiame ruože esančias gynėjų pajėgas į „katilą“, su tikslu sujungti savo puolimo ašis linijoje Vershyna – Dolomitne arba bandys čia surengti mini apsupimus, kadangi kontaktinė linija yra itin vingiuota.
2) Centras. Agresorius toliau atakuoja Kamyanka, tačiau nesėkmingai. Didelių pakitimų nėra.
3) Zaporizhia. Be pakitimų.
II. Pietų kryptis.
Ukrainiečiai ir toliau sėkmingai atakuoja rusų svarbius taikinius (HVT): sandėlius, vadavietes, ryšio priemones ir pan. Vis daugiau liudijimų, kad ukrainiečiai naudoja išmanią artilerijos amuniciją, ženkliai padidinančią šūvio nuotolį ir tikslumą (pvz.: standartinė M777 amunicija veikia iki 24 km., Excalibur iki 40 km.). Pasirodė pranešimų, kad po smūgių Antonovo tiltas uždarytas kariniam transportui, tačiau kad tuo įsitikinti reikia dar keleto dienų.
Džiugu, kad ukrainiečiai vakar atakavo orkų svarbius taikinius Skadovsk. Ši gyvenvietė yra agresoriaus logistinis centras, kuriame perskirstomi kroviniai ir vienetai atvykstantys iš Krymo. Ji giliame rusų užnugaryje (beje ant HIMARS efektyvaus šūvio nuotolio ribos), tad dabar tai kas išlėkė į orą net nepateko į frontą. Tokiu būdu agresoriui ne tik gręsia užsilenkti kontaktinėje linijoje, bet ir išlėkti į orą savo pajėgų operaciniame užnugaryje.
Dabar jau trikdoma visa agresoriaus tiekimo sistema, kuriamas atgrasymo efektas. Orkų propagandistams žiedinis raumuo virpa rimtai. Jie jau kalba, kad ukrainiečių kontrpuolimas prasidės netrukus. Tikėdamiesi sujaukti ukrainiečių planus skelbia, kad jis prasidės Arkhanhelske. Kažkaip nuojauta kužda, kad ukrainiečiai dėl to nelabai pergyvena.
*****
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook
Putleris Maskvoje vykusiame forume „Stiprios idėjos naujiems laikams” tvirtino, kad Vakarų sankcijos turėtų padėti Rusijai įveikti „technologinę priklausomybę”, o raginimus taupyti vandenį ir elektrą Vakaruose jis pavadino „beprotybe”.
Karo nusikaltėlis teigė, kad neseniai jam buvo parodyta nuotrauka, platinama Europoje, kurioje žmonėms patariama praustis tik keturiose kūno vietose, kad „supykdytų Putiną”. Baigdamas savo pezalus, kaip jau įprasta, „didingos valstybės vladyka“ apkaltino Vakarų šalis „neokolonializmu ir rasizmu” bei užsiminė, kad „artėja naujas pasaulio istorijos etapas”.
Dėl naujo pasaulio etapo neabejojame ir mes – jame rusofašistų valdomai Rusijai vietos nebus. Arba ji pasikeis, pripažins nusikaltimus ir per atgailą taps bent jau pusiau demokratine, tačiau nekeliančia grėsmės kaimynams, arba dar kurį laiką kartu su Šėkorėja bus nenaudojama pasaulio išviete.
JAV Centrinės žvalgybos valdybos vadovo vertinimais, nuo tada, kai Maskva vasario mėnesį kartu su Baltarusija pradėjo plataus masto karinę invaziją į Ukrainą, Rusijos pusėje jau žuvo apie 15 000 karių, o sužeista maždaug tris kartus daugiau, per saugumo konferenciją JAV Aspeno mieste sakė CŽV direktorius Williamas Burnsas. Kremlius oficialiai neatskleidė jokių skaičių apie ordos nuostolius, tuo tarpu Ukrainos generalinis štabas teigia, kad žuvusių rusų karių skaičius artėja prie 40 tūkstančių.
Vokietijos nacionaliniai geležinkeliai „Deutsche Bahn” (DB) planuoja pradėti teikti krovininių traukinių paslaugas, kad galėtų vežti Ukrainos eksportuojamus grūdus į Vokietijos uostus ir pakrauti į laivus, pranešė DB. Grūdai geležinkeliu bus gabenami į Vokietijos uostus, įskaitant Rostoko, Hamburgo ir Brako uostus, teigė DB.
Išsamesnės informacijos apie pajėgumus nepateikta, tačiau planuojama, kad keli traukiniai per savaitę Ukrainos grūdus veš iš Rumunijos. Ukrainos žemės ūkio produktų eksportas birželio mėnesį sudarė apie 2,5 mln. tonų palyginus su 6 mln. tonų grūdų per mėnesį iki Rusijos invazijos vasario 24 d.
Operatorius pranešė, kad po 10 dienų trukusio techninio aptarnavimo sustabdymo pagrindiniu dujotiekiu iš Rusijos į Europą „Nord Stream 1“ pradėjo tekėti gamtinės dujos, jų srautas yra gerokai mažesnis nei turimas pajėgumas. Dujotiekis į Vokietiją buvo uždarytas nuo liepos 11 d. dėl kasmetinių techninės priežiūros darbų. Operatorius „Nord Stream AG” pranešė, kad ketvirtadienio rytą dujos vėl pradėjo tekėti, tačiau prireiks šiek tiek laiko srautui padidinti, tikimasi panašaus dujų kiekio, koks buvo iki techninės priežiūros. Tačiau Rusijos „Gazprom” pranešė, kad ketvirtadienį bus tiekiama tik apie 30 proc. dujotiekio pajėgumų – 10 proc. mažiau nei iki techninio aptarnavimo pradžios.
Atrodo, varlę puode Kremlius nusprendė virti ant mažos ugnies ir labai lėtai. Sakoma, kad tokiu būdu į šaltą vandenį panardinus šaltakraujį gyvūną jis taip ir išverda, nesupratęs, kad jau senai laikas buvo iš puodo iššokti. Suprantama, kad tai mitas, ir varlė realybėje iš tokio puodo iššoka nelaukdama savo paties galo. Apie kai kurias Vakarų valstybes, deja, mes negalime to pasakyti – jų savivokos lygmuo, deja, bet atrodo, žemesnis nei žaliaskūrės kvaksės.
Rusijos terorizmo ir melo reikalų ministras Sergejus Lavrovas paskelbė, kad keičiasi „geografiniai tikslai”, kurių siekiama vykdant plataus masto invaziją į Ukrainą. Dabar, pasak Putlerio šuns, Rusija ketina „išvaduoti” Chersoną, Zaporižę ir kelis kitus regionus. ” – Kai vyko derybininkų susitikimas Stambule, buvo viena geografinė padėtis, ir mūsų noras priimti Ukrainos pasiūlymą buvo pagrįstas šia geografine padėtimi, 2022 m. kovo pabaigos geografine padėtimi. Dabar geografija yra kitokia. Tai ne tik DLR ir LLR, bet ir Chersono sritis, Zaporižės sritis ir daug kitų teritorijų”, – sakė S. Lavrovas. Įžūlus melagis pagrasino, kad jei Vakarai aprūpins Kyjivą tolimojo nuotolio ginklais, „specialiosios operacijos” Ukrainoje geografinės užduotys bus dar labiau nutolintos.
Niekas nepasikeitė – Rusijos ir Putlerio tikslas yra ant kelių parklupdyti, apsiašaroję ir apsiseilėję, su ištiesta ranka, nusižeminę jarlyko maldaujantys Vakarai. Ukraina yra tik pirmas žingsnis siekiant Kremliaus didybės. Blogiausia, kad bunkeriniams nusikaltėliams atrodo, kad Vakarai jau pradeda šniurkščioti ir tuoj paleis dūdas. Atrodo, ar taip yra iš tiesų? Štai kur klausimas.
Be pakitimų. Okupantai daugiausia pastangų deda bandydami žengti Siversko ir Bachmuto kryptimis, taip pat vėl suintensyvėjo puolimas Vuhlehirsko kryptimi. Norima užimti šiluminę elektrinę ir per elektros energijos gamybą kontroliuoti regioną, be to, per šį miestą eina logistine prasme svarbus greitkelis Kyjivas – Luhanskas.
Šįryt masiškai ašaudžius Charkivą, 2 žmonės žuvo ir mažiausiai 19-a buvo sužeista.
Enerhodare rusų okupacinės pajėgos gyventojams dalina Rusijos Federacijos pasus. Melitopolyje rusiškų pasų dalyboms talkina ir Maskvos patriarchato šventikai.
Naktį raketomis ir vėl smogta Mykolajivui. Sunaikinti humanitarinės pagalbos sandėliai.
Rytuose ties Ivano Darjivka vyksta žiaurūs mūšiai, rusai veržiasi į gyvenvietę su tolimesniu tikslu judėti link Siversko iš pietryčių pusės, taip apglėbiant pastarąjį miestuką iš dviejų pusių.
Išilgai fronto linijos pastarąją parą netilo artilerijos apšaudymai.
Ukrainiečių jungtinės pajėgos pietuose, nežiūrint visos orkų propagandos, kuri bando paneigti sėkmingai naudojamų HIMARS sistemų pranašumą prieš sovietinius Smerč, ruošiasi užbaigti sėkmingai pradėtą tilto per Dniprą griovimą ir sudaryti sąlygas galimam kontrpuolimui Chersono link artimiausių savaičių bėgyje.
Lenkija pažadėjo Ukrainai netrukus perduoti tankus PT-91 Twardy, vietoje kurių iš JAV gaus tankus Abrams. Lenkų tankai iš esmės yra niekas kitas kaip gerokai modernizuoti sovietų T-72.
*****
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook
Ukrainos gynėjai išlaisvino daugiau kaip tūkstantį Ukrainos miestų ir kaimų, Atlanto tarybos diskusijoje pareiškė gynybos ministras Oleksijus Reznikovas. Dar daugiau nei 2 500 mažų kaimų ir miestelių bus išvaduota. Reznikovo įsitikinimu, Rusija sės prie derybų stalo tik po triuškinančio smūgio mūšio lauke. Kaip greitai Ukrainos teritorija bus išvaduota nuo rusofašistų priklauso nuo to, kokiu tempu iš Vakarų bus gaunami ginklai ir amunicija.
Panašu, jog Vokietijos kancleris nenori triuškinančio Rusijos pralaimėjimo. Kyjivo teigimu, Olafas Scholzas sumažino karinę pagalbą Ukrainai, nors žadėjo ją padidinti. Federalinė vyriausybė paskelbė atnaujintą Ukrainai skirtų ginklų sąrašą. Teigiama ,kad per pastarąsias tris savaites Ukraina iš Vokietijos gavo dvi siuntas: 42 000 vienetų maisto paketų ir 102 šarvuočius. Paskutinį kartą, tai yra birželio 21 dieną, į Ukrainą atvyko septynios vokiškos savaeigės haubicos, dar 5 000 šalmų, kovos su bepiločiais orlaiviais įranga, atsarginės transporto priemonių dalys. Nuo kovo 30 d. iki birželio vidurio, kada vyko mūšiai dėl Severodonceko ir Lysičiansko, Vokietija Ukrainai atgabeno mažiausiai įrangos.
Vokietijos opozicija kanclerio veiksmus, kai žodžiai skiriasi nuo darbų, vadina gėdingais. Mums šie Vokietijos kanclerio veiksmai atsiduoda Kremliaus kvapeliu.
Ursula Von Der Leyen iš Azerbaidžano grįžo ne tuščiomis. Europos Sąjunga pasirašė naują susitarimą dėl dujų, pagal kurį iki 2027 m. gamtinių dujų importas padvigubės ir sieks 20 mlrd. kubinių metrų per metus.
Putinas atvyko į Iraną. Užsienio žiniasklaida pastebi, kad nuo invazijos pradžios Putinas pirmą kartą lankosi ne Sovietų sąjungos šalių teritorijoje. Putleris susitiko su Irano prezidentu Ebrahimu Raisi, Irano aukščiausiuoju vadovu ajatola Ali Khamenei ir Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu. Diktatoriai derino Sirijos karo, Ukrainos ir grūdų tiekimo reikalus. Rusija ir Iranas sudarė preliminarų susitarimą dėl naftos ir dujų projektų plėtojimo už 40 mlrd. JAV dolerių. Iranui priklauso didžiausios gamtinių dujų atsargos, lenkiančios Rusiją.
Putinas savo draugeliui Erdoganui pareiškė, kad būtina atšaukti Rusijai taikomas sankcijas, kurios trukdo grūdų eksportui. Putleris pasirengęs eksportuoti 30 mln. tonų grūdų ir maisto produktų bei 50 mln. tonų trąšų. Vagis ir teroristas ieško advokatų kruvinų ir juodų darbų tęsimui.
Įdomiausia, kad NATO šalies vadovas su kitais dviem diktatoriais tariasi dėl vogtų grūdų eksporto, net neįtraukdamas Ukrainos, tarsi jos nebūtų. Mes šaipomės iš realpolitik ir tęsiamų sandorių su teroristų valdoma Rusija, bet tuo pat metu apsimetame, kad Turkija su diktatoriumi priešakyje, spaudžiančiu ranką karo nusikaltėliui ir parceliuojančiu Ukrainos turtą, yra mūsų sąjungininkė.
Ar čia pasaulis iškrypo, ar čia mes kažko nebesuprantam ir mus reikia išmesti į moralinių vertybių šiukšlyną, kuriame jau senai pūna teisingumas, tiesa ir savigarba?
Kremlius praneša, kad Rusijos dujotiekio „Nord Stream 1” dujų srautas bus atnaujintas laiku, tačiau sumažinta jo apimtis. “Streamas” jau išbandytas ir bus paleistas ketvirtadienį. Prasidės, tiksliau, tęsis, Europos šantažas kruvina rusiška smarve.
Nepaisant “gerų žinių” Europa ruošiasi visiškam Rusijos dujų srautų nutraukimui, kas tikrai džiugina.
Tuo tarpu ateinančių dvejų metų bėgyje ketinama pradėti tiesti Rusijos ir Kinijos dujotiekį, kurios ilgis sieks 2 600 km. Tikimasi, kad jis bus pradėtas eksploatuoti 2030 m., kas mus – iš dalies – taip pat džiugina.
Prancūzija siunčia daugiau „Cezar” patrankų į Ukrainą: papildomos šešios prancūzų gamybos „Cezar” artilerijos sistemos, kurias prezidentas Emmanuelis Macronas birželį pažadėjo Ukrainai, jau pakeliui į Ukrainą. Dvylika “Cezarių”, garsėjančių savo tikslumu ir mobilumu, jau “darbuojasi” fronto linijoje.
Jungtinės Karalystės žmonės dėl sparčiai augančių maisto ir energijos kainų susiduria su didžiausiu darbo užmokesčio sumažėjimu per daugiau nei du dešimtmečius. Realusis darbo užmokestis, apskaičiuotas atsižvelgiant į infliaciją, nuo kovo iki gegužės mėnesio, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 2,8 %. Gegužės mėnesį kainos Jungtinėje Karalystėje pasiekė aukščiausią lygį per 40 metų.
Dėl to britai gali “dėkoti” Rusijai, po kurios (ir Baltarusijos) invazijos į Ukrainą, įsisuko infliacijos karuselė. Maisto produktų infliacija pasiekė 10 % ir britai maistui bei būtiniausioms prekėms papildomai išleis maždaug 454 svarus, o išaugusios sąskaitos už energiją milijonams namų ūkių nuo spalio mėnesio viršys 3 000 svarų per metus. Tačiau Borisas kaip mat pažadėjo 400 svarų sterlingų subsidijas vienai šeimai, kas padėtų milijonams žmonių apmokėti sąskaitas už energiją.
Neverkit. Mokykitės iš lietuvių, kurie nepergyvena dėl vienos didžiausių infliacijų tarp ES šalių.
Sirija nutraukė diplomatinius ryšius su Ukraina atsakydama į jos ankstesnį tokį pat žingsnį birželio mėnesį dėl to, kad Sirija pripažino kažkokios liaudies Donecke ir Luhanske respublikas.
Baisu, labai labai.
Okupantai daugiausia pastangų deda bandydami žengti Siversko ir Bachmuto kryptimis. Donbaso vakaruose rusai skubiai tvirtina pozicijas, kaip spėjama, laukdami ukrainiečių kontrpuolimo.
JAV įspėja Ukrainą, kad Rusija skuba aneksuoti užgrobtas teritorijas. Tai, mūsų įsitikinimu, daroma tam, kad okupuotų teritorijų vadavimas būtų traktuojamas kaip agresija prieš Rusijos Federaciją.
Ukrainos pajėgos smogė ir smarkiai apgadino Antonovskio tiltą, kuris yra labai svarbus rusofašistams pietų Ukrainoje aprūpinti, pranešė regiono pareigūnas. Maskvos remiamos laikinosios Rusijos kontroliuojamos pietinės Chersono srities administracijos vadovo pavaduotojas Kirilas Stremousovas sakė, kad Ukrainos kariuomenė 11 kartų raketomis smogė į tiltą per Dnipro upę.
Prie Charkivo užfiksuoti 7 sprogimai.
Driskiai iš haubicų ir gradų apšaudė Huliaipolę. Sunaikinta civilinė infrastruktūra, pranešama, jog yra aukų.
Dnipro, Charkive, Zaporižėje, kituose Donecko srities miestuose šįryt gaudžia oro pavojaus sirenos.
Charkivo rajone, pliekdami iš artilerijos, rusai apgadino mažiausiai 11 gyvenviečių.
Ukrainos priešlėktuvinė gynyba virš Chersono srities numušė rusų naikintuvą Su-35.
Avdijivkos, Kramatorsko, Siversko kryptimi nesiliauja artilerijos lietus. Intensyviausia ugnis – Bachmuto kryptimi.
Okupantai vykdo intensyvią žvalgybą bepilotėmis skraidyklėmis Pietų Buho kryptimi.
Juodosios jūros vandenyse dreifuoja trys sparnuotųjų raketų „Kalibr” nešėjai.
Ukrainos kariuomenė praneša, kad Rusijos Federacijos Šiaurės laivyno vadovybė imasi prevencinių priemonių dėl labai žemo karinės drausmės lygio kariniuose daliniuose. Kariai girtuokliauja, atsisako vykdyti vadų įsakymus. Kituose driskių daliniuose suirutė dėl šaudmenų, maisto ir vandens stygiaus.
Rusai giriasi suardę logistikos grandines, kuriomis Vakarai tiekia paramą ginkluote. Rusų žvalgyba esą raportuoja savo karo nusikaltimų vadams, kad ukrainiečiams trūksta amunicijos HIMARS ir kitoms artilerijos sistemoms.
Vakar okupantai skindamiesi kelią beatodairiška ugnimi prasiveržė link Pokrovske kaimo, maždaug 9,5 km į rytus nuo Bachmuto centro.
Naujoji Belgijos užsienio reikalų ministrė Adža Liabib 2021 m. liepą lankėsi okupuotame Kryme. Apie tai, kad Liabib, tuometinė televizijos laidų vedėja ir žurnalistė, buvo okupuoto pusiasalio teritorijoje, liudija jos pačios ir kitų asmenų įrašai socialiniuose tinkluose, taip pat komentarai televizijos laidose.
*****
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas facebook
Karas prieš Ukrainą baigsis po keturių – šešių mėnesių ir virs „įšaldytu konfliktu”, mano buvęs NATO jungtinių pajėgų Europoje vyriausiasis vadas James Stavridis. Admirolas įžvelgia abiejų pusių išsikvėpimą ir okupanto nusilpimą.
Kitas JAV atsargos generolas Ben Hodges teigia, kad Ukraina gali nustumti Rusijos karius iki prieškarinių sienų. Hodges, panašiai kaip Stavridis mano, kad Rusijos pajėgos yra „išsekusios”. Viskas, esą, dabar priklauso nuo Vakarų sankcijų ir tiekiamų ginklų. Generolas pastebi, kad po 20 savaičių trukusio karo Rusija pasiekė mažai teritorinių laimėjimų. Ukrainos pergalės raktas – rusų artilerijos pranašumo panaikinimas.
Rusija šiuo metu yra okupavusi daugiau nei 126 610 kv. km. Tie “maži Rusijos teritoriniai laimėjimai“ yra penktadalis Ukrainos, prilygstantis daugiau nei pusei Didžiosios Britanijos, 42 proc. Italijos, trečdaliui Vokietijos arba beveik dvejoms Lietuvoms.
Mes labai gerai suprantame, kad tiek jūs, tiek milijonai europiečių labai nori sužinoti, kada ir kaip baigsis karas. Tikriausiai, dėl laimingos ir greitos karo pabaigos daug kas paklotų nemenkas sumas. Tačiau tokias ir panašias prognozes vertiname kaip pozityvų šališkumą, paremtą kitomis „autoritetingomis“ subjektyviomis įžvalgomis.
Komercinė žiniasklaida yra visų pirma verslas, ji skelbia tai, ką žmonės nori girdėti, kitaip tariant, parduodama ta informacinė prekė, kuri geriau perkama (skaitoma, žiūrima). Informacija yra parenkama ir pateikiama dažniausiai pagal vyriausiojo redaktoriaus nuomonę, kuri labai glaudžiai susijusi su jam mokama alga, kintančia priklausomai nuo reklamos pardavimų. Vangos pranašystės kare yra puiki psichologinių operacijų medžiaga, tačiau su skaičiais, faktais, kurie yra „ant žemės“, jos turi mažai ką bendro.
Rusijos Saugumo tarybos sekretoriaus pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad Ukrainai užpuolus Krymą, ateis „paskutinė diena”. Buvęs Rusijos prezidentas įsijautė į mesijo Putlerio vyriausiojo apaštalo bei ginklanešio vaidmenį, ir tuoj tuoj paskelbs paskutiniojo teismo dieną. Pasaulio pabaiga, verčiame meškiuko kalbą mes, yra tariamo ligonio rankose.
Pasaulio teroristas Nr. 1 Putinas pareiškė, kad Rusija dėl sankcijų neatsisakys mokslo proveržio ir toliau kurs pažangias technologijas. „Daroma labai daug kliūčių”, todėl Rusija „ieškos naujų sprendimų, kartu veiksmingai naudodamasi savo technologiniais pajėgumais, esančiais šalyje, ir inovatyvių Rusijos įmonių atliekamais moksliniais tyrimais”, postringauja Putinas.
Opapa… na, kad Rusija yra viena didžiausių naftos, dujų, metalo ir kitų žaliavų tiekėjų žinome gerai. Tačiau net ir apie ganėtinai paprastas rusiškas technologijas, tas, kurių nepavogė iš kitų, girdėti neteko. Gal greitu metu pasirodys nuotolinė balalaika, SS (Sovietų sąjungos) himną grojantis kalašas ir iš gazirovkės aparatų pilstoma vodkė? Ai, vodkės pilstymo aparatas jau buvo išrastas draugo Nikitos laikais.
Socialiniuose tinkluose žinomi Lietuvos žmonės platina translyčio JAV admirolo Rachel Levin ir valstybės sekretoriaus padėjėjo pavaduotojo branduolinės energetikos reikalams Sam Brinton nuotrauką. Informuojame, jog pirminis šios informacijos šaltinis – Kremliaus melo ir terorizmo ministerijos atstovės Zacharovos pranešimas, kuriame ji ragina „kovoti už savuosius“.
ES Taryba, kurioje dirba 27 šalių užsienio reikalų ministrai sutarė dėl naujo sankcijų Rusijai paketo. Į ES sankcijų sąrašą bus įtraukti dar keturiasdešimt aštuoni asmenys ir devynios organizacijos, įskaitant Rusijos ministro pirmininko pavaduotoją, keletą politikų ir banką „Sberbank”. Nuspręsta iš Europos taikos programos lėšų skirti papildomus 500 mln. eurų ginklų tiekimui Ukrainai finansuoti. Europos Sąjungos parama ginklams Ukrainai sieks 2,5 mlrd. eurų.
” – Rusija bando sunaikinti Ukrainą ir ukrainiečių tautą, o kartu sukelia pasaulinę maisto ir energijos krizę. Ministrai vienbalsiai sutarė, kad reikia ir toliau tvirtai stovėti Ukrainos pusėje ir visokeriopai remti Ukrainą jos kovoje už laisvę ir nepriklausomybę. Ukrainai reikia daugiau ginklų. Mes juos suteiksime. Karas tęsis. Mes ir toliau teiksime paramą”, – pareiškė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas ir ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio ir saugumo politikai Joseph Borrelli.
JAV politinio pasitikėjimo pareigūnai platina informaciją apie siurprizą rusams mūšio lauke – 300 km atstumu galinčius pasiekti reaktyvinius toliašaudės HIMARS artilerijos užtaisus (raketas). Ukrainiečių gynėjams, operacine prasme, tai būtų itin rimtas pastiprinimas.
Rusų pajėgos nemažina ugnies išilgai fronto linijos, pagrindine puolimo kryptimi išlieka Slovjanskas ir Kramatorskas, neatsisakoma planų ir dėl Zaporižės. Nors Ukrainos gynėjai numuša vis daugiau rusų paleistų raketų, tačiau sėkmingos priešraketinės gynybos tikimybė mažėja, jei jų paleidžiamos kelios dešimtys vienu metu.
Ukrainos pareigūnai teigia, kad juda Rusijos karinės technikos srautas iš Mariupolio į vakarus. Tuo būdu siekiama atremti ukrainiečių vykdomą puolimą Chersono kryptimi. Ukrainos gynybos štabo atstovai tvirtina, kad ilgesnio nuotolio artilerijos sistemos, tokios, kaip JAV HIMARS, po truputį padeda keisti padėtį kare.
Zelenskio teigimu, „Rusijos kariuomenei vis sunkiau išlaikyti pozicijas užimtose teritorijose”. Visgi, kol kas tokie pareiškimai, mums regisi, yra skirti daugiau psichologiniam karių ir visuomenės palaikymui nei faktinių aplinkybių konstatavimui.
Rusijos teroristų raketoms pataikius į Odesą sužeisti mažiausiai šeši žmonės, įskaitant vaiką. Iš Juodosios jūros paleistos sparnuotosios raketos „Kalibr”, deja, pavyko numušti tik vieną. Sugriauti penki pastatai.
Voluinės rajone tęsiasi Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų dalinių, dalyvaujančių Baltarusijos ir Ukrainos sienos ruožo apsaugoje, rotacija. Pasienio ruožuose vykdoma oro žvalgyba.
Charkivo, Slovjansko, Kramatorsko apylinkėse padėtis nepakitusi – pliekiama iš įvairaus kalibro ir paskirties ugnies sistemų, Siversko link iššauta virš 150 minų.
Ukrainiečiams pavyko atremti dar vieną Uhlehorsko puolimą bei pristatybdyti orkus ties Avdijivka.
Donecko vakarinės sritys apšaudytos gradais ir uraganais, rusai kaip visada taikosi į civilius objektus.
Nikopoliui, apie 50 km pietvakarius nuo Zaporižės, smogta įvairiais reaktyviniais užtaisais, apšaudytos Kryvyj Riho apylinkės, sugriauti pramoninės paskirties pastatai.
Ukrainos kariuomenės vadovybė įspėja dėl aukštos raketinių smūgių grėsmės visoje Ukrainos teritorijoje ir kviečia žmones neignoruoti oro pavojaus signalų.
Okupuotose Donecko ir Luhansko sričių teritorijose tęsiama priverstinė mobilizacija. Rusijos armijos gretose pastebima vis daugiau ne slavų tautybės karių, kurie metami į pavojingiausias mūšių vietas.
******
Locked N’ Loaded
Donbaso kryptis
Šiaurinis flangas
Charkiv. Be pakitimų.
Izyum. Kova parteryje Krasnopyllia – Dolyna – Bohorodychne ruože tęsiasi. Orkai pagalvojo, kad jei jie valosi kruvinus snarglius ir intensyviai nepuola, tai ir ukrainiečiai atleis raumenį. Ta proga remiant aviacijai sumanė atakuoti Husarivka (tikėtina nuo Balaklya). Ši gyvenvietė – Izyum grupuotės užnugaryje (apie 40 km į šiaurės vakarus nuo Izyum, netoli Balaklya), ji kritiškai svarbi ukrainiečiams kontroliuojant Sverskyi Donec upės vingį, iš šios teritorijos gynėjai grasina orkų tiekimo keliui Kupiansk – Izyum (turi galimybę atakuoti minosvaidžiais, artilerija, PKM ir tankų ugnimi). Praradus Husarivka, ukrainiečių pajėgos upės vingyje būtų atkirstos, tad toks netikėtas agresoriaus manevras yra logiškas. Tiesa, kaip visada su išpildymu problemytės – ukrainiečiai buvo budrūs ir atmušė tokią ataką.
Syversk. Tęsiasi trečia diena intensyvaus rusų puolimo miesto link, tačiau jokios sėkmės jie nepasiekė. Visame ruože Hrihorivka – Verkhnokamenske – Ivano-Darivka – Spirne – Berestove ukrainiečiai sėkmingai ginasi. Tiesa, panašu, kad iš Bilohorivka ukrainiečiai pasitraukė. Kai intensyviai puolama Hrihorivka, laikyti pozicijas Bilohorivka nebuvo taktinės prasmės, ten buvusios pajėgos galėjo būti atkirstos, tad tikėtina ukrainiečiai atsitraukė į Hrihorivka.
Bakhmut. Padėtis be pakitimų. Agresoriaus puolimas Soledar link galutinai išsikvėpė. Tiesa, kiek piečiau prie Pakrovske jiems pavyko šiek tiek pasistūmėti į priekį, tačiau gyvenvietę juosia dengia nedidelės aukštumos ir vandens kliūtys, tad ukrainiečių gynybinės pozicijos neblogos. Svitlodarsk ruože kairiajame flange tęsiasi lokalūs susidūrimai.
Centras. Agresorius toliau nesėkmingai bando atakuoti Kamyanka ir apeiti Avdiivka įtvirtintą rajoną iš šiaurės. Panašu, kad puolimas vykdomas nepaisant gyvosios jėgos trūkumo ir silpnos motyvacijos. Karo nusikaltėlis I.Girkinas skelbia turintis inside informacijos, jog puolime dalyvaujantys kariai iš anksto įsitikinę, kad patirs nesėkmę.
Zaporizhia. Be pakitimų.
Pietų kryptis. Smauglys toliau smaugia paršelį. Ukrainiečiai laiko iniciatyvą savo rankose, atsargiai renkasi atakų vietą ir laiką. Ir toliau ukrainiečių artilerija ir aviacija daužo rusų karinę infrastruktūrą.
Šiandien pirmą kartą atakuotas Antonovo tiltas, didelių pažeidimų nėra, tačiau tai dar vienas pavojaus skambutis orkams. Prieš tai daužyta Nova Kachovka, kurioje ne tik vienas iš agresoriaus logistinių centrų, bet ir vienas iš trijų tiltų per Dnieprą Cherson link. Ši tiekimo šaka sutrikdyta, dabar pradedama dirbti ties antra tiekimo šaka – Antonovo tiltu. Jei tai bus daroma sistemingai ir priedo nesustos aktyvumas kontaktinėje linijoje (t.y. bus eikvojami šaudmenys ir degalai), po savaitės orkai gali pradėti jausti resursų trūkumą. Agresorius taip pat atsako artilerijos, aviacijos ir raketų ugnimi. Atakuojama kontaktinė linija, Mykolaiv ir Odesa miestų karinė ir civilinė infrastruktūra.
****
Tai kokias taisykles Amerika nustatė šiam karui? Amerika duos Ukrainai ginklų, bet ne tokių, kad galėtų laimėti karo prieš Rusiją? Ukrainą galima užimti, bet Rusiją negalima? Apie kokia durnystę jie čia išgalvojo? Ar čia paprasta išdavystė? Arbo jei rusai tiek pasirįžę tai kariaukime iš peties.