2025-02-13, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Trys šimtai penkiasdešimt trečioji (Vasario 11 diena)

dailymail.co.uk.

Ukraina pasirengusi panaudoti britų ilgojo nuotolio raketas, kad smogtų aneksuotam Krymui, nes Vakarų įsitraukimas į kovą su Putinu didėja, o Kremlius ruošia 1 800 tankų ir 400 naikintuvų „naujai milžiniškai dešimties dienų invazijai”.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ragina Vakarus tiekti naikintuvus ir ilgesnio nuotolio raketas, perspėdamas, kad be jų karas gali „įstrigti”.

Rišas Sunakas į jo prašymą atsakė pripažindamas, kad „niekas nėra atmestina”, kai kalbama apie Jungtinės Karalystės teikiamą karinę pagalbą kovai su Rusijos invazija.

Manoma, kad vyko diskusijos ir dėl galimo „Harpoon” prieštankinių raketų tiekimo, kurių veikimo nuotolis siekia 150 mylių ir kurios kainuoja apie 1,2 mln. svarų sterlingų. Taip pat kalbama apie „Storm Shadow” sparnuotąsias raketas „žemė-oras”, kurių veikimo nuotolis yra apie 250 mylių, o kaina – 2,2 mln. svarų sterlingų, praneša „The Times”.

Ukrainos gynybos šaltiniai laikraščiui sakė, kad Kijevas pasirengęs smogti raketomis Krymui – 2014 m. Rusijos aneksuotame pusiasalyje.

Manoma, kad vyksta derybos dėl to, kiek tolimojo nuotolio raketų Jungtinė Karalystė potencialiai galėtų duoti, nepaisant nuogąstavimų, kad smūgiai tarp valstybių gali paskatinti konflikto eskalaciją.

Maskva pagrasino „atsaku”, jei vyriausybė vis dėlto tieks lėktuvus.
Tai pareikšta po V. Zelenskio perspėjimo, jog raketos leistų Ukrainai smogti Rusijos pajėgoms „okupuotų teritorijų gilumoje”. Jis teigė: „Jūs ką tik klausėte, kas nutiktų, jei negautume šių naikintuvų ar ilgesnio nuotolio raketų arba neturėtume pakankamai amunicijos, kuri susijusi su technine priežiūra. Suprantame, kaip yra svarbu ve ginklų, dėl kurių dabar diskutuojame ir dėl kurių tarėmės su Riši, kaip Didžioji Britanija gali mums padėti, suprantame. Tai būtų sąstingis kare, kuris nieko gero neduotų.

Praėjusią savaitę JAV prezidentas Jo Bidenas suteikė mums antžemines paleidžiamas mažo skersmens bombas – jų veikimo nuotolis siekia 93 mylias.

Tačiau V. Zelenskis apkaltino Vokietiją, kad ši delsia teikti pažangius ginklus, kurie padėtų atremti invaziją. Reikšdamas nusivylimą, jis sakė, jog „tenka nuolat įrodinėti” kancleriui Olafui Šolcui, kodėl reikia padėti mums išvyti Rusiją iš Ukrainos.

V.Zelenskio komentarai labai skiriasi nuo trečiadienį išsakytų pagyrų Didžiajai Britanijai, kuri, anot jo, „nuo pat pirmos dienos, nuo pat pirmųjų karo sekundžių ir minučių”, buvo šalia Kijevo. Vokietijos naujienų svetainei „Spiegel” jis sakė: „Turiu daryti spaudimą Vokietijai, kad ši padėtų Ukrainai, ir nuolat įtikinėti, kad ši pagalba yra skirta ne mums, o europiečiams. Mūsų santykiai su Vokietija yra banguojantys – jie tai pakyla, tai nusileidžia”.

Ukrainos kariuomenės pareigūnas paskaičiavo, kad Rusija jau turi 1 800 tankų, 3 950 šarvuočių, 810 sovietinių laikų daugkartinių raketų paleidimo sistemų ir 400 naikintuvų, artimiausiomis dienomis pasirengusių „naujai atakai”.

Kalbėdamas su „Foreign Policy”, pareigūnas paskaičiavo, kad Rusija yra parengusi 300 sraigtasparnių ir 2 700 artilerijos sistemų. Per artimiausias 10 dienų laukiame naujos didžiulės invazijos, – sakė pareigūnas, saugodamas anonimiškumą.

Ukraina ruošiasi Rusijos puolimui Donbase.
Rusija rytuose sutelkė šimtus tūkstančių karių, naudodama brutalios jėgos taktiką ir žmonių lavinas, kad pralaužtų Ukrainos gynybą. Pastaruoju metu suintensyvėjus kovoms, kelių karinių analitikų nuomone, Rusijos puolimas jau prasidėjo, ir mano, kad artėjant pirmosioms invazijos metinėms vasario 24 d. jis sustiprės.

Estijos užsienio reikalų ministerijos generalinis sekretorius Jonatanas Vseviovas (Jonatan Vseviov) leidiniui „Foreign Policy” sakė: jog „Rytuose kažkas verda. Į frontą atvyksta vis daugiau rusų karių”.

Ukrainos pareigūnų vertinimu, po rugsėjį prasidėjusios mobilizacijos, Rusijos pajėgos Ukrainoje jau viršijo 300 000 karių. Kariniai analitikai teigia, kad šis skaičius gali būti šiek tiek mažesnis, bet vis tiek didesnis už tą, kuris buvo į praėjusių metų vasarį įsiveržimo į Ukrainą metu. Vakarų pareigūnų skaičiavimu, kelios dienos iki vasario 24 d. Rusija prie Ukrainos sienos buvo sutelkusi apie 150 000 karių.

Šį kartą jų koncentracija būtų didelė Rytų Ukrainoje.

Savaitgalį Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas sakė, jog tikisi, kad invazijos metinių proga Rusija padidins savo operacijų skaičių.

Nors Rusijos pajėgos patyrė didelius nuostolius, nepaisant stichiško verbavimo pobūdžio ir nepakankamo naujokų apmokymo, panašu, jog mobilizacijos pastangos leido sutelkti pakankamai karių Ukrainos puolimui sustabdyti.

Vakarų pareigūnų duomenimis, beveik 200 000 Rusijos karių žuvo arba buvo sužeisti mūšiuose, -rašė praėjusią savaitę „New York Times”.

V. Zelenskis kalbėdamas sekmadienį sakė: „Yra daug pranešimų, kad okupantai siekia vasario mėnesį atlikti kažką simboliško. Pamėginti atkeršyti už praėjusių metų pralaimėjimus. Mes matome padidėjusį spaudimą įvairiose fronto zonose, taip pat spaudimą informacinėje srityje.

Donecko srityje labai sunku, vyksta įnirtingi mūšiai. Bet kad ir kaip būtų sunku ir kad ir koks didelis būtų spaudimas, turime jį atlaikyti. Turime išnaudoti – ir išnaudojame – kiekvieną dieną ir kiekvieną savaitę, kad sustiprintume savo gynybą fronte, sustiprintume savo tarptautines pozicijas, padidintume spaudimą Rusijai ir suteiktume savo žmonėms naujas galimybes atsilaikyti šiuo sunkiu laikotarpiu. Mes neturime kitos alternatyvos, kaip tik gintis ir laimėti.

Šiandien V. Zelenskis teigė, kad „Ukraina, kuri laimi” savo karą su Rusija, turėtų būti Europos Sąjungos narė, sakydamas, kad blokas be jos nebūtų visavertis. Siekdamas gauti daugiau ginklų iš Vakarų savo raginimą V. Zelenskis emocingai išsakė ES būstinėje Briuselyje, baigęs retą dviejų dienų trukmės kelionę už Ukrainos ribų. Kai jis kalbėjo tuo metu Rytų Ukrainoje vyko naujas Rusijos antpuolis.

Ukrainos kariuomenė pranešė, kad per pastarąją parą Rusijos pajėgos tęsė puolimo veiksmus Kupjansko, Lymano, Bachmuto, Avdijivkos, Novopavlivkos ir Vuhledarės regionuose. Ukrainos Luhansko srities gubernatorius Serhijus Haidajus apibūdino naują didelį Rusijos puolimą daugiausia Kreminnos apylinkėse, šiauriniame rytinio fronto ruože.

Trečiadienį Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje apsilankęs V. Zelenskis sulaukė audringų Europos Parlamento ir 27 ES vadovų aukščiausiojo lygio susitikimo dalyvių plojimų ir šūksnių, savo kalboje primygtinai teigdamas, kad kova su Rusija yra kova už visos Europos laisvę. „Europa visada bus ir liks Europa, kol mes… rūpinsimės europietišku gyvenimo būdu”, – sakė jis.

Jis pridūrė, kad derybos dėl narystės turėtų prasidėti šiais metais. Bet ES Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen perspėjo, kad „jokio griežto grafiko nėra”.

Blokas ir jo valstybės narės jau suteikė Kijevui maždaug 50 mlrd. eurų (44 mlrd. svarų sterlingų) paramą, suteikė karinę techniką ir priėmė devynis sankcijų paketus, skirtus Kremliui. Artėjant karo metinėms ES derina naują sankcijų paketą, kurio vertė siekia apie 10 mlrd. eurų (9 mlrd. svarų sterlingų).

ES vadovai V.Zelesnkio prašymą dėl naikintuvų vertino atsargiai. Nyderlandų premjeras Markas Rutte sakė, kad NATO vadovai pirmiausia turėtų pasverti riziką, nes kovinių lėktuvų teikimas Ukrainai gali dar labiau įtraukti Europą į konfliktą. „Tokius sprendimus reikia priimti už uždarų durų. Reikia aptarti daug jautrių klausimų, sudėti visus pliusus ir minusus, – sakė jis. „Turime būti visiškai tikri, kad neįsitrauksime į 5 straipsnyje numatytą tiesioginę NATO ir Rusijos konfrontaciją”.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis, vienas iš ištikimiausių Ukrainos sąjungininkų, sakė: „Mūsų pozicija yra aiški, galime veikti tik viso NATO sudėties ribose. Nebūsime pirmieji, kurie perduos naikintuvus, bet reaguosime teigiamai, jeigu tie, kurie turi daugiausia šių naikintuvų, galės juos perduoti Ukrainai.

Gynybos sekretorius Benas Wallace’as užsiminė apie įtampą vyriausybėje šiuo klausimu, nes atmetė galimybę suteikti naikintuvus artimiausiu metu, sakydamas, jog bet koks susitarimas bus pasiektas „veikiausiai po konflikto”.

B. Wallace’as įspėjo, kad lėktuvų tiekimas gali užsitęsti mėnesius ar net metus. Kalbėdamas Italijoje vykusioje konferencijoje, jis sakė, jog Boriso Džonsono siūlymas duoti daugiau kaip 100 naikintuvų „Typhoon”, yra nerealus. „Tai nėra atvejis, kai prie valstybės sienos reikia atitempti lėktuvą”, – sakė jis BBC. Didžioji Britanija žino, ko reikia Ukrainai, ir labai džiaugiasi galėdama padėti jai įvairiais būdais siekdama didžiausio efektyvumo. Tą patį galima pasiekti, bet galbūt kitu būdu – tai neužtruktų kelis mėnesius, kaip kad užtruktų dovanojant naikintuvus. Vėliau jis teigė, jog perėjimas nuo prieštankinių raketų tiekimo prie naikintuvų tolygus perėjimui „nuo dviračio prie  „Formulė-1” komandos.

Bet Rišis Sunakas teigė, jog šį pavasarį sudaryta sutartis dėl Ukrainos pilotų mokymų yra „pirmasis žingsnis” lėktuvų tiekimo link. Tai bus padaryta „greitai, kiek tai yra įmanoma”.

 

******

Nuotr. dailymail.co.uk

Locked N’ Loaded

Agresorius surengė masinį smūgį UAV ir raketomis. Be atakų prieš civilinę infrastruktūrą, atakuota Ukrainos geležinkelių sistema. Taip rusai tikisi sulėtinti ukrainiečių logistiką ir pajėgų rotacijas.

Agresorius į Ukrainą paleido 71 raketą (Kh-101/Kh-555 ir Kalibr), 35 S300 ir 7 dronus savižudžius. Kaip ir spėta, rusai masinių smūgių metu vis dažniau naudoja netikslias ir sąlyginai netoli skriejančias oro gynybos raketas (120 km) antžeminių taikinių atakavimui, taip tikėdamiesi Ukrainos oro gynybos dėmesį atitraukti nuo sparnuotųjų raketų. Jei tikrai toks planas buvo, jis neišdegė – ukrainiečiai numušė 61 raketą ir 5 dronus.

1. Luhansko kryptis.

Svatove. Agresorius toliau spaudžia ukrainiečių grupuotės flangus. Jei prie Stelmahivka pasistūmėti nepavyksta, tai šiauriniame flange pavyko pasistūmėti kelis šimtus metrų ir įsitvirtinti Dvorichne. Esmingai tai situacijos nekeičia – 1) gerokai svarbesnis Dvorichna ukrainiečių rankose (jame eina tiltas per Oskil upę), 2) šioje gyvenvietėje esantis tiltas per Oskil upę ir toliau mažai naudojamas, agresoriaus pasistūmėjimas to niekaip nepakeitė. Taip pat pasirodė informacija apie taktinę rusų sėkmę link Sinkivka, tačiau šie duomenys yra nepatvirtinti. Bet kokiu atveju situacija esmingai nepakitusi.

· Kremina.

a) Ploshchanka – Chervonopopivka ruože kiek ramiau. Tikėtina, abi pusės po sunkių kautynių persigrupuoja.

b) Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse prieigose agresorius toliau atakuoja Dibrova, bando stumtis miškingoje vietovėje. Ukrainiečiai sėkmingai apsigynė.

· Lysychansk.

Sektoriuje taip pat ramiau. Tikėtina, agresoriaus pajėgos yra išsekintos didelių puolamųjų operacijų tempo. Čia jau ilgą laiką veikia buvę „separų“ vienetai (7 -oji brigada, 14 – tas atskirasis batalionas) bei 3 – iojo „savanorių“ korpuso daliniai. Buvusių „separų“ (formaliai jie yra rusijos ginkluotųjų pajėgų dalis) santykiai su rusijos reguliarių vienetų kariškiais yra ne kokie. Tai fiksuojame dar nuo mūšių Izyum ir Kupjansk laikų. Vieni kitus kaltina neprofesionalumu, motyvaciojos stoka, „separai“ griežia dantį dėl prasto aprūpinimo. Jau fiksuojami atvejai, kaip „separų“ vienetai iš rusijos atsiųstus mobikus naudoja kaip patrankų mėsą. Ryšium su esama situacija neatmestina, kad sektoriuje ilgai kovoję „separų“ vienetai bus pakeisti reguliariais vienetais, taip tikintis, kad agresoriui pagaliau pavyks pasistūmėti.

2. Donecko kryptis.

· Bakhmut.

a) Krasna Hora – Rozdolivka ruože:

· agresoriui ir toliau nepavyksta pasistūmėti link Syversk, ukrainiečiai tvirtai ginasi įtvirtiname rajone Vasiukivka – Fiodorivka – Rozdolivka – Vesele. Čia rusams labai pagelbėtų sėkminga jų ataka į šio įtvirtinto rajono rytinį flangą nuo Spirne- Berestove, ką agresorius jau eilę savaičių bando daryti. Tačiau dėl Lysychansk sektoriuje esančių problemų, rusams surengti rezultatyvių atakų nepavyksta.

· Krasna Hora padėtis ir toliau neaiški, todėl lieka žiūrėti į kontaktinės linijos judėjimą ir spėlioti. Nors jau atrodė, kad ten pasipriešinimas užgniaužtas, tačiau 1) nematome apsuptų ukrainiečių belaisvių ir 2) agresorius ir toliau skelbia apie sunkias kautynes Krasna Hora. Panašus mūšis dar tęsiasi, tačiau žinant kad gynėjams iš esmės atkirsti atsitraukimo keliai, agresoriaus placdarmas šiaurinėse Bakhmut prieigose plečiasi, tai gali būti pagrindinių pajėgų atsitraukimą dengiantys ukrainiečiai. Šlovė didvyriams.

b) Bakhmut rytinėse, pietrytinėse ir pietinėse prieigose situacija nepakitusi. Agresoriui ir toliau nepavyksta pasistūmėti.

c) Kelyje Kostyantinivka – Chasiv Yar – Bakhmut situacija sudėtinga. Daugiau duomenų apie ukrainiečių kontratakas neturime, kontaktinėje linijoje jų rezultatai neatsispindi. Tikėtina, šiomis kontratakomis ukrainiečiai siekė numušti agresoriaus puolimo tempą. Susidaro įspūdis, kad jiems pavyko tai padaryti, kadangi jau keletą dienų kontaktinė linija nejuda. Tiesa, matydamas, kad jam greitai nepavyksta pralaužti ukrainiečių gynybos prie Ivanivske, agresoius ieško kitų atakos vietų į vakarus nuo Chasiv Yar.

· Avdiivka – Mariinka. Agresorius vėl atakuoja Avdiivka įtvirtintą rajoną, tačiau visi jo bandymai baigėsi nesėkme. Ukrainiečiai išlaiko pozicijas ir kituose ruožuose.

· Vuhledar. Kai prieš kelias dienas rusų puolimas pietrytinėse prieigose buvo sutriuškintas, agresorius ėmė vadovautis principu „seną gėdą gali nuplauti tik dar didesnė nauja gėda“ ir atakuoja kituose ruožuose. Puolama Pavlivka vakariniame flange (Prechystivka) bei Novomykhailivka- Paraskoviyivka ruožas. Ukrainiečiai apsigynė.

3.Zaporizhia ir Pietų kryptyje be pakitimų.

*******

Ukrainos dronų kamikadzių smūgiai sunaikino pasislėpusius rusų karius

defence-blog.com

Atvirojo kodo žvalgybos (OSINT) grupė „Ukraine_Defence” vasario 9 d. paskelbė trumpą vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip Ukrainos dronų smūgiai sunaikina pasislėpusius rusų karius.

Grupė teigė, kad Ukrainos kariai panaudojo „Switchblade 300” bepilotę amuniciją, kurią iš pradžių sukūrė Kalifornijoje įsikūręs gamintojas „AeroVironment”.

Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip dronas kamikadzė skrenda į nieko neįtariančią rusų karių grupę Ukrainoje.

Įspūdinga „Switchblade” dronų filmuota medžiaga pasirodė pasirodžius vis daugiau įrašų, kuriuose užfiksuota, kaip Ukrainos mūšio lauke naikinami rusų kariai ir kariniai komplektai.

Atvirų šaltinių duomenimis, daugiau kaip 700 bepiločių orlaivių „Switchblade 300” Jungtinės Valstijos nusiuntė Ukrainai kaip dalį 800 mln. dolerių vertės pagalbos paketo, kuris buvo pradėtas teikti kovo mėnesį.

Switchblade 300 yra pakankamai mažas, kad karys galėtų kelis nešiotis kuprinėje, per kelias minutes sumontuoti jo paleidimo vamzdį ir paleisti jį, o sulankstyti sparneliai išsiskleidžia kaip jo pavadinimo (Switchblade) peilis.

5,5 kg sveriančio drono skrydžio nuotolis yra apie 6 mylios, o jo akumuliatorius užtikrina 10 minučių skrydžio laiką, teigiama bendrovės informaciniame lape. „Switchblade 300” idealiai tinka lengvesnėms transporto priemonėms ir personalui naikinti.

______________________

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis.

Agresorius kurį laiką tik tok specnazDon stiliumi reklamavo sektoriuje veikusias kelias tankų paramos šarvuotas transporto priemones „Terminator“. Plito vaizdeliai kaip jie pliekia kažkur į miško gilumą, ten sunku pasakyti ar ką kliudė. Ir štai, prisireklamavo: https://t.me/ButusovPlus/2157

Svatove. Kontaktinėje linijoje toliau vyksta lokalūs susidūrimai, mūšių tempas atrodo sumenkęs. Neatmestina, kad persigrupavęs agresorius atnaujins savo atakas.

Kremina:

Ploshchanka – Chervonopopivka ruože sunkios pozicinės kautynės tęsiasi. Agresoriaus artilerijos smūgiai Chervonopopivka prieigose rodo, kad nustumti ukrainiečių nuo kelio Svatove – Kremina nepavyko.

Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse prieigose rusai bando įsitvirtinti Dibrova – Kuzmine ruože, tačiau kol kas jiems nelabai sekasi. Ukrainos gynėjai atmušinėja agresoriaus atakas į pietvakarius nuo Kremina, patys pereidinėdami į kontratakas. Nors rusų aktyvumas nemažėja, tačiau jų telegram kanalai pritilę, bravūros gerokai mažiau.

Lysychansk.

Rusai įnirtingai atakuoja šiaurės rytines Bilohorivka prieigas, tačiau ir toliau ukrainiečiai sėkmingai sugeba apsiginti. Kaip ir minėjome anksčiau, agresoriaus operacijų Lysychansk sėkmė tampriai susijusi su jų veiksmais Kremina sektoriuje ir vice versa.

Donecko kryptis

Bakhmut:

Krasna Hora – Rozdolivka ruože situacija toliau negerėja. Situacija Krasna Hora nėra aiški, galimai čia buvę Ukrainos pajėgų vienetai jau atitraukti. Kontaktinė linija ima nusistovėti palei kelio Slovyansk – Bakhmut atkarpą, kas greičiausiai reiškia, jog agresorius stiprina savo placdarmą šiaurinėse miesto prieigose. Gerai bent tiek, kad ukrainiečiai Vasiukivka – Fiodorivka – Rozdolivka – Vesele ruože ir toliau sėkmingai poliruoja atakuojančius rusus.

Bakhmut rytinėse, pietrytinėse ir pietinėse prieigose toliau vyksta tikrai sunkūs mūšiai, tačiau ukrainiečiams ir vėl pavyko atsilaikyti.

Kelyje Kostyantinivka – Chasiv Yar – Bakhmut agresorius intensyviai spaudžia Ivanivske prieigose besiginančius Ukrainos gynėjus. Nežiūrint į tai, pasirodė informacija, kad ukrainiečiai čia sėkmingai kontratakavo. Šio mūšio rezultatai nežinomi, tačiau jei taip, tai būtų jau antra sėkminga ukrainiečių lokali kontrataka pastarosiomis dienomis. Stebėsime situaciją toliau.

Avdiivka – Mariinka.

Rusai bando spausti Avdiivka įtvirtintą ukrainiečių rajoną. Agresoriui nežymiai pavyko pasistūmėti Pervomaiske – Vodiany – Opytne ruože, tačiau net agresoriaus karo propagandistai soc. tinkluose tuo ne itin džiaugiasi. Tikėtina, jų pusėje nuostoliai yra didžiuliai. Tuo pačiu, sunkūs mūšiai tęsiasi Mariinka, ukrainiečiai čia agresoriui yra užkūrę rimtą pirtį. Rusai aiškina, kad jau kelintas mėnuo negali užimti įtvirtinto rajono, nes „fašistai rotuoja vienetus ir turi gerus aprūpinimo kelius“. Šiaip vykdant puolimo operacijas, vienas iš pirmų dalykų yra eliminuoti ar bent jau apriboti besiginančiųjų aprūpinimo galimybes. Akivaizdu, kai tai padaryti rusams nepavyko, belieka daužyti galvą į sieną bei graužti betoną dantimis.

Vuhledar.

Vis daugėja nuotraukų ir vaizdo įrašų įrodančių prieš kelias dienas įvykusį agresoriaus puolimo sutriuškinimą prie Vuhledar: https://t.me/DeepStateUA/15513. Fiksuotas net 31 šarvuotos technikos vieneto (tankai, PKM, šarvuočiai) sunaikinimas. Tokiu būdu bent vienas agresoriaus batalionas šios atakos metu buvo sumaltas į miltus. Rusams panašu maža, į mūšį meta naujus rezervus (tik priminsime, kad operacijos rajone veikia dviejų jūrų pėstininkų brigadų ir vienos mechanizuotosios brigados vienetai). Jie toliau atakuoja, ieško silpnų ukrainiečių gynybos vietų vakariniame Pavlivka flange, bando apeidinėti Vuhledar ruožą iš rytų. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vienetai kol kas atakas atmušė, bet kova tęsiasi toliau.

Zaporizhia kryptyje vėl kabūm. Prieš keletą dienų sprogimai buvo fiksuoti Mariupol jūrų uoste, šiandien 4 sprogimai Berdiansk centre. Tikėtina, atakuota geležinkelio linija ir/ar šalia jos esantys kariniai taikiniai. Taigi, Ukrainos gynėjai tęsia agresoriaus logistinės sistemos naikinimą bei trikdymą.

Pietų kryptyje be pakitimų.

*******

Locked N’ Loaded

Daug kalbama apie būsimą/vykstantį didelio masto agresoriaus puolimą. Puolimas rengiamas išspręsti kažkokią konkrečią problemą. Šiuo atveju mūsų galva rusams didžiausi du galvos skausmai:

Izyum, kaip logistinis ir komunikacinis ukrainiečių branduolys operacijų Luhansk ir Doneck kryptyse.

Ukrainos artilerija ir raketos, gebančios atakuoti rusų logistinę sistemą Zaporizhia ir Pietų kryptyse.

Sėdint prie žemėlapio kur nors Sibiro bunkeryje gali pasirodyti, kad receptas paprastas – užimt viską iki linijos Zaporizhia – Pavlograd – Izyum. Tačiau realybė ta, kad rusija tam pajėgumų neturi. Tiesą sakant jiems nėra realistiška pilnavertiškai išspręsti bent vieną galvos skausmų iki galo. Manytume, pagal turimas pajėgas rusai gali planuoti tokius veiksmų eigos variantus:

Svatove, Kremina, Lysychansk ir Bakhmut sektoriuose esantiems agresoriaus vienetams pasiekti liniją Kostyantinivka – Slovyansk – Borova – Kupyansk, prisidengiant Oskil upe joje įsitvirtinti, Izyum ir ukrainiečių logistinę sistemą Charkiv srityje atakuojant artilerija, MLRS, raketomis ir aviacija. Persigrupavus, pasirengus naujam puolimui bandyti atakuoti Izyum.

Avdiivka-Mariinka, Vuhledar sektorių, Zaporizhia ir Pietų kryptyse esantiems agresoriaus vienetams pasiekti liniją Zaporizhia – Pokrovkse – Pokrovsk – Kostyantinivka, joje įsitvirtinti ir taip apsaugoti savo logistinę sistemą Zaporizhia ir Pietų kryptyse, kaupti resursus ir taip ruošti būsimoms operacijoms link Pavlohrad ar dešiniajame Dniepro krante.

Vienam iš VEV‘ų esant pagrindiniam, antras VEV remia kito veiksmus ir stengtųsi maksimaliai pasistūmėti priekin.
Tokios fantazijos nuo sofos.

Luhansko kryptis

Svatove. Susidaro įspūdis, kad pastarosiomis dienomis padidėjo ukrainiečių aktyvumas Pershotravneve – Yahidne – Novoselivske. Tikėtina, kad rusams aktyviau atakuojant flanguose ir prie Novoselivske, ukrainiečiai nenori būti tik pasyvūs stebėtojai ir atsimušinėti nuo atakų.

Kremina:

Ploshchanka – Chervonopopivka ruože snukiadaužis kiek aprimo. Panašu, kad ukrainiečiai bent laikinai nukapojo agresoriaus ištįsusius čiuptuvus ir jis nebepasiekia Makiivka ar Nevske. Mūšiai tęsiasi no man land į vakarus nuo Chervonopopivka.

Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse rusų atakos Yampolivka link sustojo. Ar juos užbetonavo ukrainiečiai, ar agresorius tiesiog persigrupuoja pamatysime artimiausiomis dienomis. Nepaisant nuolatinių rusų pastangų susigrąžinti Dibrova ir pastumti ukrainiečius miškuose į pietvakrius nuo Kremina, gynėjai išlaiko pozicijas. Situacija dinamiška.

Lysychansk. Agresorius ir toliau bando susigrąžinti prarastas pozicijas į šiaurės rytus nuo Bilohorivka. Rusų pastangos nebuvo vaisingos, tačiau mūšis tęsiasi. Agresorius taip pat atakuoja Spirne.

Donecko kryptis

Bakhmut:

Krasna Hora – Rozdolivka ruože problemų daugėja. Agresorius įsitvirtina Krasna Hora užnugaryje esančioje šiaurės rytinėje 2 – 3 km pločio kelio Slavyansk – Bakhmut atkarpoje ir stengiasi kirsti kelią. Atakuojamos Orikhovo-Vasylivka ir Dubovo-Vasylivka gyvenvietės. Agresorius kontroliuoja dominuojančias aukštumas, kas dar labiau apsunkina šio ruožo gynybą. Gerai, kad Vasiukivka – Fedorivka – Rozdolivka – Vesle įtvirtinatme rajone agresoriui nepavyksta pasistūmėti.

Bakhmut prieigose sunkūs mūšiai. Šiaurės rytuose esančiose prieigose ukrainiečiams pavyko kontratakuoti ir nežymiai atstumti agresorių atgal. Tačiau rusai vis dar kontroliuoja operacine prasme svarbią kalvą, tad situacija esmingai nepasikeitė. Neatmestina, kad ukrainiečiai jau pradėjo atsitraukimą į vakarinį Bakhmutovka upės krantą.

Kelyje Kostyantinivka – Chasiv Yar – Bakhmut rusai ėmė atakuoti ne tik Ivanivske, bet ir Chasiv Yar. Neatmestina, kad tai ukrainiečių pajėgas kaustančios atakos, kadangi pagridninės rusų pastangos ir toliau nukreiptos į Ivanivske. Ukrainiečiai vis dar sugeba sulaikyti rusų puolimą.

Avdiivka – Mariinka. Agresorius vėl bando atakuoti Avdiivka įtvirtiną rajoną iš rytų (Kamyanka) ir iš pietvakarių (Vodiany – Opytne). Atakos atmuštos, tačiau mūšių intensyvumas auga. Panaši situacija ir Mariinka ruože. Čia ukrainiečiai didvyriškai ginasi nuo rusų atakų iš pietų ir rytų.

Vuhledar. Pasirodė vaizdai iš užvakar sudaužytų rusų puolimo grupių pietrytinėse Vuhledar prieigose

https://twitter.com/Tatarigami_UA/status/1623229842371104769

Mūšis tęsiasi, agresorius toliau bando atakuoti. Tuo pačiu Ukrainos Generalinis štabas praneša, kad agresorius atakavo Bohoyavlenka. Ši už daugiau nei 9 km į šiaurę nuo Vuhledar esanti gyvenvietė yra kelių sankirtoje, vienas kelias veda link Vuhledar. Neatmestina, kad čia veikė rusų žvalgybinė – diversinė grupė ar grupės, kurios trikdo ukrainiečių tiekimą į Vuhledar ir siekia užvesti artileriją/aviaciją ant ukrainiečių gynybos gilumoje esančių taikinių (vadovavimo punktai, susitelkimo rajonai, logistiniai centrai ir pan.).

Tokiu atveju jų patekimas į kontaktą (mūšis šalia Bohoyavlenka) yra pozityvus ženklas. Tokios grupės yra efektyvios tada, kai veikia tyliai. Vos tik jos pastebimos, kita pusė imasi priemonių (ieško tokių grupių, sustiprina objektų apsaugą, susitprina maskuotę, keičia dislokacijos vietas etc.)) ir diversantams veikti tampa ypač sudėtinga.

Zaporizhia ir Pietų kryptyje be pakitimų.

******

Locked N’ Loaded

Vakar agresoriaus nuostoliai pasiekė naujas aukštumas. Sunaikinta 1030 karių ir 42 šarvuotos technikos vienetai. Žinoma, agresorius nuostolius patyrė įvairiose fronto sektoriuose, tačiau teoriškai šių nuostolių suma yra pulko dydžio vienetas.

Luhansko kryptis

Svatove. Agresorius tęsia ką pradėjęs – atakuoja šiaurinį ir pietinį ukrainiečių grupuotės flangus. Tuo pačiu atnaujino atakas Novoselivske. Visi šie bandymai baigėsi nesėkme. Savo ruožtu ukrainiečiai vykdo lokalias atakas netoli Yahidne, aktyviai dirba jų artilerija.

Kremina:

Ploshchanka – Chervonopopivka ruože abi pusės vykdo lokalias atakas, vyksta kova už iniciatyvą. Agresorius soc. tinkluose praneša apie intensyvias ukrainiečių atakas. Nepaisant bravūriškų pasisakymų apie užtikrintas pergales, rusai intensyvina artilerijos ugnį. Tuo pačiu rusai atakuoja Makiivka.

Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse prieigose rusai atakuoja, tačiau pasistūmėti nepavyksta.

Lysychansk. Agresoriaus atakos kontaktinėje linijoje baigiasi nesėkme. Savo ruožtu ukrainiečiai ne tik apsigina, bet ir kontratakuoja. Jiems pavyko nežymiai pasistūmėti Bilohorivka šiaurės rytuose. Šis judėjimas kelia grėsme ne tik rusų bandymui valyti pietinį Severskyi Donets upės krantą, bet ir tolimesnio ukrainiečių judėjimo atveju neleidžia rusams tikėtis sėkmės Kremina pietvakariuose.

Donecko kryptis

Bakhmut. Vertinant bendrai – situacija pamažu, bet blogėja. Mūsų galva trys galimi veiksmų eigos variantai:

VEV #1 – ukrainiečiai siekia išlaikyti dabartines pozicijas ir neleis rusams pajėgomis perkirsti operacine prasme svarbių kelių, su perspektyva ateityje kontratakuoti ir nustumti agresorių nuo šių kelių per efektyvų artilerijos ugnį (10 – 15 km).

VEV #2 – ukrainiečiai atitraukia pajėgas į vakarinį Bakhmutovka upės krantą, lygina kontaktinę liniją, stiprina savo flangų (Orichovo – Vasilivka ir Chasiv Yar) gynybą ir tęsia miesto gynybą.

VEV #3 – ukrainiečiai palieka Bakhmut, atsitraukia į liniją Chasiv Yar – Privilya – Syversk ir prioritetą teikia pasirengimui kontrpuolimui vakarietiška technika vasaros pradžioje.

Mūsų galva šiame etape realistiškiausias yra VEV#2, tačiau kaip bus matysime.

Tuo tarpu sektoriuje:

Krasna Hora – Rozdolivka ruože agresorius toliau išklibusiais dantimis graužia aptrupėjusią ukrainiečių gynybą. Vasiukivka – Rozdolivka – Vesele rusų puolimas link Syversk įstrigęs. Panašu, kad agresorius persigrupuoja. Prie Krasna Hora rusams didžiulių nuostolių dėka pavyko pasiekti mikroskopinių laimėjimų, t.y. pasistūmėta kelis šimtus metrų. Tačiau Krasna Hora gynėjų padėtis prastėja, kadangi 1) kaip spėjome rusai veržiasi į rytus link Orichovo – Vasilivka (šį kartą nesėkmingai) ir 2) plečia savo placdarmą Bakhmut šiauriame pakraštyje. Norime tikėti, kad pasirodę gandai, kad Krasna Hora ir Paraskoviivka gynėjai atvedami į naują gynybos ruožą pasitvirtins.

Bakhmut rytinėse, pietrytinėse ir pietinėse prieigose agresoriui pasistūmėti nepavyksta.

Kelyje Kostyantinivka – Chasiv Yar – Bakhmut ukrainiečiai laiko pozicijas. Rusų veiksmai blogąja prasme stebėtinai nuoseklūs. Jie ugnimi bando sukaustyti aukštumose esančio Chasiv Yar gynėjus, atakuoja žemumoje esantį Ivanivske su tikslu čia įsitvirtinti ir jį išnaudoti placdarmą tolimesnėms operacijoms. Taip veikiant išvengiama šturmuoti kalvose įsitvirtinusius ukrainiečius, tačiau eilinį kartą bandoma užimti žemumoje esančią ir ukrainiečių ginklų sistemų prišaudytą gyvenvietę. Kuom tai baigiasi, galėtų papasakoti rusų 155 – os jūrų pėstininkų brigados kariai, šturmavę Pavlivka. Bet agresoriui savi kariai nerūpėjo niekad.

Avdiivka – Mariinka. Ukrainiečiai toliau griauna rusų pastangas atakuoti nuo Vodiany – Opytne ruožo link Avdiivka vakarinių prieigų. Sunkūs mūšiai tęsiasi.

Vuhledar. Agresoriaus gynybos ministras S. Shoigu šiandien paskelbė, kad rusai Vuhledar sektoriuje vysto sėkmingą puolimą. Pasirodė informacija, kad per vakar vykusias agresoriaus atakas jis neteko apie 30 technikos vienetų. Svarbu priminti, kad per vakar dieną rusai visame fronte nuo Svatove iki Cherson neteko 42 šarvuotos ir 3 nešarvuotos technikos vienetų. Tad sėkmė labiau nei akivaizdi, turbūt tai turėjo omenyje. Tiesa ta, kad rusams pasistūmėti nepavyksta nepaisant to, kad jis kaip ir spėta įveda papildomus rezervus.

Zaporizhia kryptyje dideli kabūm Mariupol jūrų uoste. Nepatvirtintais duomenimis įvyko 5 sprogimai, sunaikinta agresoriaus technika, šaudmenys ir įranga. Sutrikus agresoriaus tiekimui per geležinkelio atkarpą prie Volnovakha ir Kerch tiltą, tikėtina agresorius jūrą naudoja kaip papildomą logistinį kelią pasiekti Mariupol ir Berdiansk ir iš čia bandyti užtikrinti Zaporizhia ir Pietų krypčių logistiką. Sprogimai Mariupol jūrų uoste rodo, kad ir šis kelias agresoriui nėra saugus.

Pietų kryptyje abi pusės apsikeičia artilerijos smūgiais, pakitimų nėra.

*******

GeneralStaff.ua

Pateikiame vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip pagal šių metų pradžioje paskelbtą 2,85 mlrd. dolerių vertės JAV karinės pagalbos sutartį JAV Transporto vadavietė organizuoja daugiau kaip 60 šarvuotų transporterių „Bradley” pristatymą Ukrainai.

Stebėkite, kaip JAV kariuomenės kariai uoste pakrauna laivą. JAV transporto vadavietė (USTRANSCOM) pristato Ukrainai daugiau nei 60 „Bradleys” pagal JAV 2,85 mlrd. dolerių vertės karinės pagalbos susitarimą, apie kurį buvo paskelbta anksčiau šiais metais. Stebėkite, kaip JAV kariuomenės kariai ir rangovai pakrauna amerikietišką ro-ro vežimėlį ARC.

„JAV transporto vadavietė pristato pirmąją „Bradley” kovos mašinų siuntą į Ukrainą pagal anksčiau šiais metais paskelbtą 2,85 mlrd. dolerių vertės JAV karinės pagalbos susitarimą.

Daugiau nei 60 „Bradley” siunta suteiks Ukrainos pajėgoms papildomų puolamųjų ir gynybinių pajėgumų apsaugoti savo sienas nuo neteisėtos Rusijos invazijos.

„Padėtis Ukrainoje iš tikrųjų išryškino logistikos svarbą ir pajėgumų kūrimo bei palaikymo sudėtingumą. Mūsų parama Ukrainai nebūtų įmanoma be tvirtų santykių su sąjungininkais ir partneriais, kurie suteikė prieigą, bazes ir skrydžius, kad palengvintų pagalbos teikimą”, – interviu žurnalui „Joint Force Quarterly”,- sakė JAV oro pajėgų generolė Jacqueline Van Oost, JAV Transporto vadavietės vadė.

„Bradley” – tai šarvuota kovos mašina, kuri kovos zonoje gabena pėstininkus ir užtikrina ugnies palaikymą.

Prižiūrėti įrangos pakrovimą padeda 841-ojo transporto bataliono vadė pulkininkė leitenantė Rebecca D’Angelo, kuri pažymi, kad „Bradleys” bus labai svarbūs Ukrainai tęsiant karą.

„Bradley” yra labai galinga priemonė, kurią mes suteikiame ukrainiečiams”, – sakė ji. „Tikiuosi, tai padidins jų pajėgumus ir užtikrins, kad ukrainiečiai galės judėti į priekį mūšio lauke ir susigrąžinti prarastas teritorijas, turėdami įrangą, kuri prilygsta rusų turimai arba ją pranoksta.”

JAV prezidento Josepho Bideno administracija paskelbė apie papildomą 2,5 mlrd. dolerių paramą saugumui užtikrinti, įskaitant papildomas kovos mašinas, šaudmenis, raketas ir šarvuočius „Stryker”. Iš viso nuo 2022 m. vasario mėn., kai prasidėjo Rusijos invazija, JAV prie šių pastangų prisidėjo 27,1 mlrd. dolerių.

„Sausio viduryje JAV gynybos departamentas paskelbė ne tik apie didelį saugumo pagalbos paketą, į kurį įtraukta didelė papildoma priešlėktuvinė gynyba ir ginkluotė Ukrainai, bet ir daug šalių paskelbė apie panašią reikšmingą paramą, įskaitant Vokietijos ir Nyderlandų paramą priešlėktuvinės gynybos sistemomis „Patriot”, Kanados įsigytus NASAM, Jungtinės Karalystės dovanotus tankus „Challenger 2″… ir tai tik kelios iš jų”, – sakė aukšto rango gynybos pareigūnas per brifingą.

Nors šis sąrašas yra neišsamus, Ukrainai padedančių šalių ir įrangos sąrašas nėra baigtinis, tačiau materialinių išteklių tiekimas yra labai svarbus.

„Ukrainoje svarbu turėti nedelsiant, per kelias valandas nuo pranešimo lanksčias mobiliąsias pajėgas, kurios kartu su strateginiu oro transporto laivynu, ir jūrų laivynu, gali pristatyti daug daugiau pagrindinių pajėgų aprūpinimui ir palaikymui reikalingų medžiagų”, – sakė JAV Transporto vadavietės vadas oro pajėgų generolas Jacqueline Van Oost.

„Dirbti struktūrizuotai, kad būtų galima atgabenti įrangą iš įvairių pasaulio vietų, pervežti ją į Europą ir perduoti mūsų partneriams, kurie ją pristato tiesiai į mūšio lauką, yra puikus pasiekimas ir įrodo mūsų partnerystės vertę”, – sakė JAV Transporto vadavietės vadas oro pajėgų generolas Jacqueline Van Oost.

JAV Transporto vadavietė – tai karinė kovinė vadavietė, skirta karinei galiai projektuoti ir palaikyti  pasirinktu laiku ir vietoje. Dirbdama su patiktimais vyrais ir moterimis, USTRANSCOM užtikrina jungtinių pajėgų smogiamąjį poveikį, padeda įgyvendinti Amerikos interesus visame pasaulyje ir suteikia mūsų šalies vadovams strateginį lankstumą rinktis iš daugybės galimybių, kuris kelia daugybę dilemų mūsų priešininkams.”

___________________________

Egidijus Papečkys

Fronte tokia pati diena, kaip ir vakar, užvakar, ir dar šiek tiek anksčiau. Sunkūs mūšiai prie Bachmuto, taip pat Vuhledaro ir Kreminos rajonuose. Nereikėtų apsigauti žiūrint tuos daugybę video įrašų, kuriuose tiek ukrainiečiai, tiek rusai pasakoja kad Bachmutas jau prarastas.

Ta grupelė atsitraukiančių Ukrainos karių mato tik tiek, kiek įžiūri per savo šautuvo taikiklį. Tuo tarpu kituose rajonuose padėtis kita. Ji sunki, bet ukrainiečiai ginasi kietai, tą pripažįsta ir rusofašistai savo įrašuose. Kaip bebūtų keista, kol kas tiksliausią informaciją pateikia „vagneriai“. O jie kiekvieną vakarą patikslina – Bachmutas dar neužimtas.

Prie Kreminos rusai telkia pajėgas. Visi šaltiniai vienas po kito kartoja, kad didesnio rusų puolimo sulauksime po vasario 15 d.

Logiška. Bus tinkamas pulti oras, ir, bet kokiu atveju, bus galima raportuoti apie pasisekimus fronte, pažymint tiek armijos dieną (dabar Rusijoje ji vadinama Tėvynės gynėjo diena) vasario 23, tiek karo metų žymą vasario 24 d.

Nesvarbu, ar bus tų pasisekimų, ar ne, griaudžiant pabūklams apie išgalvotas pergales Kremliaus propagandai pasakoti bus lengviau.

Jau antra diena aneksuotų separatistinių „darinių“ vadukai bando išjudinti temą, neva Ukrainos pajėgos naudoja cheminį ginklą. Kol kas Kremlius apie tai nekalba, bet, prireikus, būtinai eskaluos šią temą.

Žemės drebėjimas Rusijai davė galimybę pabandyti sugrįžti į tarptautinę areną, prisidengiant pagalbą nukentėjusiems nuo žemės drebėjimo. Savo Ypatingų situacijų ministerijos padalinį į Turkiją siunčia ir Baltarusija. Tiesa, kol kas neaišku, ar baltarusius su jų pagalba priims turkai.

Ir čia turėtume klausimą užduoti ir mes patys sau – o kokią pagalbą Turkijai pasiūlė Lietuva? Ar pasitenkinome užuojauta ir pažadu palapinių, antklodžių ir medicinos paslaugų? Ar to užtenka?

Kremliaus propaganda toliau rutulioja taikos susitarimų su Ukraina temą – neva su Izraelio pagalba aptartus variantus į šiukšlių dėžę išmetė Vakarai. Ukraina tą neigia.

Kol kas neaiški padėtis su Ukrainos gynybos ministerijos ir saugumo tarnybų vadovų padėtimi. Apie tai visi kalba, bet sprendimų kol kas nėra. Ukrainiečiai nekomentuoja, todėl tiesiog reikia ramiai palaukti, kuo kalbos baigsis.

Baltarusijoje ir toliau gana ramu. Taip, čia lieka dalis lėktuvų ir sraigtasparnių. Gali būti, kad jie bus perduoti Baltarusijos ginkluotosioms pajėgoms. Bus atsiųsta ir oro gynybos sistemų Tor. Ne nemokamai, netgi atvirkščiai, baltarusiai už tai brangiai sumokės. Taigi, stiprinama oro gynyba, o sausumos pajėgos ir toliau lieka ginkluotos senais ginklais ir technika.

Lukašenka įkurs komisiją, kuri rūpinsis norinčiais grįžti iš emigracijos baltarusiais. Nors labai abejoju, kad tokių atsiras, o vienas kitas sugrįžęs bus išsunktas režimo propagandos ir numestas į pakampę, kaip panaudota citrina.

Ukraina užnugaryje rengia dideles rezervines pajėgas. Tačiau rusai turi dar vieną kozirį, apie kurį visi žinome, bet tarsi pamirštame – šauktinius.

Priminsiu, kad neseniai tarnybą baigę šauktiniai bet kurią minutę gali tapti mobilizuotais rezervistais. Jų įgūdžiai dar švieži, jų atnaujinti nereikia. Gerai, kad Kremlius neturi kuo apginkluoti savo gausios masės patrankų mėsos.

Ką darom? Stebim padėtį ir remiam ukrainiečius.

******

Locked N’ Loaded

Savaitės (sausio 29 d. — vasario 4 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

1. Agresorius toliau gyvena savo paraleliniame pasaulyje ir tiki, kad jo „gero ir blogo policininko“ žaidimas Vakaruose dar kažkam rūpi. Antai, putka Stalingrado mūšio minėjime Vakarams grasino rimtesniais ginklais nei tankai. Savo ruožtu užsienio reikalų ministras S. Lavrovas čiulbėjo, kad rusija neatsisako derėtis su Ukraina, tik neva Vakarai eskaluoja konfliktą. Kremliaus manymu branduolinio vėzdo ir taikaus čiulbėjimo derinys turėtų suaktyvinti anti-amerikietiškomis nuotaikomis besivadovaujančius politikus Vakaruose ir kituose pasaulio regionuose.

2. Tikėtina, vienas iš tokių taikinių — su agresoriumi flirtuojanti Turkija. Antai šią savaitę rusijos iniciatyva į Turkijos — Sirijos — rusijos formatą įtrauktas Iranas. Netikėtai turkai tokį sprendimą sveikino. Gal būt įtakos dalybos Sirijoje yra tai, kam Erdoganui reikalinga rusija?

3. Tuo tarpu Vakarai išlieka principingi ir remia Ukrainą. Tai matosi ne tik tiekiant ginkluotę (kalbos apie F16 ar kitų vakarietiškų naikintuvų perdavimą Ukrainai intensyvėja). Europos Komisijos vadovės Ursulos von der Leyen ir eilės eurokomisarų vizito į Kyiv metu, kalbėta ne tik apie finansinę paramą Ukrainai ir Kyivo galimybes pradėti narystės ES procesą. Komisijos pirmininkė paskelbė, kad greitu metu darbą pradės specialus teisininkų centras, tirsiantis karo Ukrainoje nusikaltimus. Tai karo nesustabdys, bet siunčia dar vieną aiškią politinę žinutę agresoriui, kad atgal kelio nebus.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

Svatove. Savaitės viduryje agresorius sumažino intensyvumą Novoselivske, ir pagrindines pastangas nukreipė link sektoriaus flangų. Ukrainiečiai apsigynė, tačiau agresoriaus aktyvumas sukaustė gynėjų veiksmus.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Kremina. Agresoriaus vienetai pradėjo intensyvesnes lokalias atakas, kurios savaitės pabaigoje virto intensyviais puolamaisiais veiksmais. Ukrainiečiai buvo priversti palikti eilę pozicijų. Okupantai pasistūmėjo 2–4 km ir įsitvirtino. Taip jis gerokai sumažino grėsmę keliams Svatove — Kremina ir Kremina — Rubizhne, ukrainiečių puolimas tokiomis sąlygomis mažai tikėtinas, kadangi agresorius toliau puola. Neatmestina, kad užsiėmę savo pasiruošimais pulti, ukrainiečiai tinkamai neįvertino agresoriaus pajėgumo perimti iniciatyvą.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

Lysychansk. Tikėtina, siekdamas prikaustyti ukrainiečių pajėgas kontaktinėje linijoje ir neleisti joms paremti Ukrainos pajėgų vienetų esančių Kremina sektoriuje, agresorius rengė lokalias atakas. Matant situaciją Kremina, panašu, kad visgi šį tikslą rusams pavyko įgyvendinti.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

Bakhmut. Agresoriaus puolimas šiaurės rytiniame ruože (Krasna Hora — Rozdolivka ruože) sulėtėjo. Tačiau savaitės pabaigoje rusams nežymiai pasistūmėjus prie Krasna Hora, ukrainiečių padėtis nebeatrodo tokia tvirta. Gerokai blogesnė padėtis pietvakariniame ruože. Kelias Kostyantininvka — Bakhmut ties Chasiv Yar ir Ivanivske virto kontaktine linija. Padėtis blogėja kasdien, daugėja sąlygų ir galimybių Bakhmut blokavimui.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

Avdiivka — Mariinka. Ukrainiečiai sėkmingai gynėsi nuo intensyvių, tačiau lokalių agresoriaus atakų. Savaitės pabaigoje ruože Vodiany — Opytne rusai pabandė pulti link Avdiivka, pasistūmėjo kelis šimtus metrų, tačiau ukrainiečiai ir čia juos sustabdė. Savo ruoštu, Mariinka sunkios kautynės toliau tęsiasi.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Vuhledar. Ukrainiečiai sustabdė agresoriaus puolimą ir primetė savo mūšio ritmą. Rusai dar bando kartas nuo karto atakuoti, tačiau tik tam, kad ukrainiečiai neimtų visiškai dominuoti ir nesiryžtu bandyti sugrąžinti rusus į pradines jų pozicijas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Mūšiai kontaktinėje linijoje nurimo. Tikėtina, ukrainiečių artileristai daugiausia energijos ir resursų skyrė praeitą savaitę, įsidrąsinusių agresoriaus manevrinių vienetų apšaudymams kontaktinėje linijoje ir artimoje jų gynybos gilumoje.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Pietų kryptis

Ukrainiečiai vykdo nedidelius SOP grupių reidus per Dniepro upę ir tikėtina taip siekia prikaustyti kairiajame upės krante esančius rusų manevrinius vienetus tam, kad jie nebūtų permetami į Zaporizhia kryptį. Abi pusės viena kitos atžvilgiu išlaiko didelį artilerijos apšaudymų intensyvumą.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

1. Praeitą savaitę surengęs masinį smūgį raketomis ir UAV, šią savaitę agresorius taupė savo atsargas ir masinių smūgių nevykdė.

2. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai ženkliai sumenko (59 vs 37). Tai sietume su agresoriaus artilerijos vienetų vietų (šaudymo pozicijų, artilerijos rajonų) dažnesniu keitimu ir geresne maskuote, kadangi Ukrainos artilerijos aktyvumą rodo kiti parametrai. Antai rusų MLRS nuostoliai išliko panašiame lygmenyje (8 vs 6), o agresoriaus oro gynybos priemonių sunaikinta rekordiškai daug (1 vs 6).

Rusų gyvosios jėgos nuostoliai išliko panašiai tikrai aukštame lygyje (5400 vs 5130), tačiau rusų šarvuotos technikos netektys gerokai sumenko (150 vs 62). Tik priminsime, kad agresorius kontaktinėje linijoje buvo aktyvus ir atskiruose ruožuose pasiekė taktinių laimėjimų. Dėl to galima daryti prielaidą, kad rusai puolamuosius veiksmus vykdė pagrinde pėstininkų pagalba, o šarvuota technika daugiau naudota kaip paramos ugnimi priemonės remti šturmus. Apie šią taktiką rašėme čia.

Praeitą savaitę patyręs rekordinius aviacijos nuostolius, šią savaitę agresorius ją naudojo gerokai atsargiau. Todėl jo nuostoliai šioje srityje gerokai sumažėjo (13 vs 1).

Prognozės

1. Tikėtina, kad ateinančią savaitę agresorius surengs masinį smūgį raketomis ir UAV prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą ir karinius taikinius. Neatmestina, kad siekiant varginti Ukrainos visuomenę vėl bus atakuoti gyvenamieji namai su civiliais.

2. Galimai, įkvėptas taktinės sėkmės Kremina sektoriuje, agresorius intensyvins puolimą Svatove sektoriuje. Ypatingai spausdamas šiaurinį ir pietinį ukrainiečių grupuotės flangus. Tokioje situacijoje ukrainiečių aktyvesnis puolimas mažai tikėtinas.

3. Tikėtina, kad Kremina sektoriuje agresorius sieks vystyti taktinę sėkmę ir į gynybinius mūšius įvelti ukrainiečių rezervus, tokiu būdu užkertant kelią galimam Ukrainos ginkluotųjų pajėgų puolimui. Panašu, kad ukrainiečiai šiame etape pirmiausia gali siekti numušti agresoriaus puolimo tempą ir potencialą, susigrąžinti iniciatyvą į savo rankas, o tada galimai atakuoti. Mažai tikėtina, kad visa tai Ukrainos gynėjams pavyks padaryti per ateinančią savaitę.

4. Labai tikėtina, kad agresorius bandys išnaudoti savo sėkmę ir kirsti kelią Kostyantinivka — Bakhmut prie Chasiv Yar — Ivanivkse, bei užimti Krasna Hora, taip sudarant sąlygas tolimesniam judėjimui link kelio Slaviansk — Bakhmut. Dėl to neatmestinas ukrainiečių siekis išlyginti kontaktinę liniją. Pavyzdžiui, atsitraukiant iš rytinės Bakhmut miesto dalies už upės Bakhmutovka ar net pradedant pajėgų išvedimą iš pačio miesto. Tuo pačiu tikėtina rusai tęs puolimą Rozdolivka — Vesele ruože bei atakas Lysychansk sektoriuje, su tikslu judėti Syversk link, taip komplikuojant ukrainiečių pastangas Kremina sektoriuje.

5. Tikėtina, ukrainiečiai kontratakomis bandys išstumti agresorių iš Vuhledar pietrytinių prieigų. Neatmestina, kad rusai į mūšį įvedinės rezervus, tokiu būdu siekiant susigrąžinti iniciatyvą į savo rankas.

***********

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis

Svatove. Šį kartą kontaktinėje linijoje ramiau. Agresorius vykdė lokalias atakas Novoselivkse ir Stelmahivka, ukrainiečiai tuose rajonuose atsakė tuo pačiu. Daug darbo abiejų pusių artileristams.

Kremina. Sektoriuje įtampa kaista, agresorius deda dideles pastangas perimti iniciatyvą.

Ploshchanka – Chervonopopivka ruože abiejų pusių manevriniai vienetai veržiasi giliai į no man land iki pat kontaktinės linijos. Šalia agresoriaus atakų Nevske link, atsinaujino rusų puolimas Makiivka link. Ukrainiečiai apsigynė, bei išlaikė savo veiksmų intensyvumą prie Chervonopopivka.

Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse prieigose agresorius didina apsukas, į mūšį įvedinėja naujus 144 -os mechanizuotos divizijos vienetus.

Labai karšta prie Yampolivka. Rusams čia pavyko nežymiai pavyko pasistūmėti, ukrainiečiai kontratakuoja, kontaktinė linija juda kaip gyvatėlė.

Kad rusams nepavyksta čia daugiau pasistūmėti prisideda ir nesėkmės prie Dibrova. Jo apylinkėse rusai spaudžia, tačiau nepanašu, kad jiems čia pavyko įsitvirtinti (toliau jų artilerija daužo šią gyvenvietę).

Iš pietvakarinių Kremina preigų žinios prasčiausios. Čia rusams pavyko pastumti ukrainiečius apie 3-3,5 km ir bent kuriam laikui apsaugoti kelią Kremina – Rubizhne. Pažymėtina, kad čia mūšiai vyksta labai miškingoje vietovėje, kurioje sunku vien kliautis tik buka persvara ugnimi. Tad tokia taktinė agresoriaus sėkmė rodo, kad čia veikia taktine prasme gerai parengti vienetai. Buvo pasirodžiusi informacija, kad čia veikia vasarą ne kartą minėto 3 – iojo korpuso („savanorių“ dalinys , formuotas dar iki mobilizacijos) ir 76 – osios desanto-šturmo divizijos vienetai.

Lysychansk. Agresorius toliau spaudžia Bilohorivka – Verkhnokamenske ruože. Atakos ir toliau nesėkmingos. Tą patį galima pasakyti apie rusų puolimą prie Spirne. Ukrainiečiai sėkmingai ginasi.

Donecko kryptis

Bakhmut:

Soledar – Krasna Hora ruože ukrainiečiai įnirtingai gina Vasiukivka – Rozdolivka – Vesele liniją, agresoriaus pastangos prasiveržti baigėsi nesėkme. Tas pasakytina apie sitiaciją Krasna Hora. Didvyriškomis pastangomis ukrainiečiai neleidžia rusams lyginti kontaktinės linijos ir artėti link kelio Slavyansk – Bakhmut. Agresoriaus karo propagandistai soc.tinkluose vis daugiau kalba apie puolimą Syversk link.

Bakhmut rytinėse, pietrytinėse ir pietinėse prieigose ukrainiečiai išlaiko pozicijas, agresorius daužosi it vanduo uolas. Visgi sitaucija labai sudėtinga.

agresorius plečią savo placdarmą į šiaurės vakarus – šiaurę nuo Klishiivka, pritraukė rezervus ir toliau intesyviai atakuoja Ivanivske, ukrainiečiai ir toliau neprileidžia agresoriaus prie kelio Kostyantinivka – Chasiv Yar – Bakhmut. Sunki kova tęsiasi.

Avdiivka – Mariinka. Lokalūs susidūrimai tęsiasi, kontaktinė linija nejuda.

Vuhledar. Mūšių intensyvumas gerokai sumenkęs, ukrainiečiai rengia lokalias kontratakas. Neatmestina, kad ukrainiečiai kurį laiką viską atiduos į karo dievo – artilerijos – rankas ir pietrytinėse Vuhledar prieigose poliruos iniciatyvos netekusius rusus.

Zaporizhia kryptyje lokalūs susidūrimai gana reti. Abi pusės intensyviai naudoja artileriją.

Pietų kryptyje ir toliau tęsiasi artileristų dienos.

********

Nuotr. dailymail.co.uk

Locked N’ Loaded

Vakarų analitikų vertinimu (ISW) artimiausiu metu prasidėsiantis agresoriaus puolimas nebus sėkmingas, išsikvėps balandžio mėnesį ir sudarys tinkamas sąlygas Ukrainos puolimui vasaros pradžioje. Tokios analizės labiau primena kalbas apie Kauno „Žalgirį“ Eurolygos finalo ketverte – gal ir taip, gal ir ne, bet dar labai daug laiko ir yra aibės „jeigu“. Mūsų galva, racionaliau yra analizuoti ir vertinti tai, ką galime apčiuopti. Tokios ilgalaikės ir niekuo neparemtos išvados kelia nereikalingas iliuzijas.

Luhansko kryptis. Agresorius ėmė riboti mobilų internetą okupuotose Luhansko srities teritorijose. Galima sutikti su nuomone, kad tai sietina su rusų siekiu apsaugoti savo karinių vienetų judėjimą ir pasirengimą operacijoms. Daugiausia kalbama, kad šie veiksmai nutaikyti į okupuotose teritorijose esančius Ukrainos piliečius, kurie savo šalies žvalgybą informuoja apie rusų vienetų judėjimą. Tačiau pačių agresoriaus karių Tik Tok‘inis gyvenimas yra nemažesnis šaltinis Ukrainos žvalgybai, nei už priešo linijos veikiantys žvalgai, partizanai ar pilietiški vietos gyventojai. Agresorius su tuo bando kovoti atimdamas mobilias ryšio priemones, tačiau kareivos vis prisigalvoja būdų kaip nuslėpti telefonus arba turėti du ir vieną atiduoti, o kitą pasilikti.

Svatove. Vakarykštės agresoriaus atakos prie Novoselivske jam baigėsi nesėkme, tačiau rusai bando atakuoti toliau. Realybė tokia, kad gyvenvietė virtusi griuvėsiais, o ukrainiečiai čia įsirengę geras pozicijas, taip pat atradę progą kontratakuoja. Tad gali būti rusai čia tiesiog palaiko kontaktinėje linijoje įtampą, kad ukrainiečiai negalėtų atakuoti link Kuzemivka. Greičiausiai todėl, agresorius atnaujino savo atakas sektoriuje veikiančios ukrainiečių grupuotės flanguose. Pietiniame flange vėl yra atakuojama Stelmahivka link, o šiauriniame (prie Dvorichna) ukrainiečiai tikisi rusų diversijų ir artilerijos smūgių su tikslu trikdyti aprūpinimą per Oskil upę. Gali būti, kad čia rusai mato didesnes perspektyvas priversti ukrainiečius keisti savo sumanymą.

Kremina. Kalbant bendrai agresorius praneša apie pastarosiomis dienomis kelis kartus išaugusį ukrainiečių artilerinės ugnies intensyvumą. Tikėtina, ukrainiečiai siekia apšaudyti agresoriaus manevrinius vienetus jų mūšio rikiuotės formavimo vietose (t.y. paskutinėje fazėje prieš puolimą), naikina rusų logistiką, intensyvina artilerijos dvikovas.

Ploshchanka – Chervonopopivka ruože tęsiasi agresoriaus atakos Nevske link, kol kas jos nebuvo sėkmingos. Tai, kad agresorius neprimetė savo mūšio ritmo ir prie kelio Svatove – Kremina jam nėra saugu, rodo rusų artilerijos smūgiai Chervonopopivka apylinkėse. Panašu, rusų atakas keičia ukrainiečių atakos, situacija dinamiška.
Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse prieigose agresorius giriasi įsitvirtinęs Dibrova, tačiau tuo pačiu šią gyvenvietę daužo jų pačių artilerija. Į pietvakarius nuo Kremina esančiuose miškuose tęsiasi dinamiškos kautynės.

Lysychansk. Agresorius ir toliau nesėkmingai puola Spirne ir Bilohorivka. Nepanašu, kad šiame sektoriuje vystomas rusų puolimas kaip nors ženkliai paremia rusų operacijas Kremina ir Syversk link.

Donecko kryptis
Bakhmut:

Soledar – Krasna Hora ruože agresoriui pavyko pasistūmėti link Rozdolivka, ukrainiečiai rusus sustabdė šios gyvenvietės prieigose. Teoriškai čia patogios gynybai pozicijos – nedidelė gyvenvietė, rytiniame flange ir užnugaryje upė bei aukštumos. Tikėtina, kad Vesele – Rozdolivka – Fedorivka – Pereizne – Vasyukivka yra vienas didelis ukrainiečių įtvirtintas rajonas (gynybos sistema). Bent jau vietovės analizė sufleruoja, kad būtų patogu jį įrengti.

Bakhmut rytinėse, pietrytinėse ir pietinėse prieigose mūšiai tęsiasi. Agresoriui pavyko pasistūmėti Opytne, tačiau ukrainiečiai čia išlaiko dominuojančių aukštumų kontrolę.

Kelyje Horlivka – Bakhmut ukrainiečiai atmušinėja agresoriaus atakas link Ivanivske. Didėja ne tik agresoriaus manevrinių vienetų spaudimas, bet ir intensyvėja artilerijos apšaudymai. Tikėtina, šiame ruože agresorius ruošiasi pralaužti ukrainiečių gynybą.

Avdiivka – Mariinka. Be didelių pakitimų. Kontaktinėje linijoje pozicinės kautynės, dirba netiesioginės ugnies priemonės iš abiejų pusių.

Vuhledar. Šiaurės rytinėse Vuhledar prieigose vis dar liekantys rusų vienetai iniciatyvą perleido ukrainiečiams ir net nebando kažkaip aktyviau dėl jos pakovoti. Dominuoja lokalūs susidūrimai. Tikėtinos intensyvesnės ukrainiečių kontratakos. Neatmestina, kad aktyvių veiksmų ukrainiečiai gali imtis ir kituose sektoriaus ruožuose, pavyzdžiui nuo Prechistivka, link Yehorivka gyvenvietės, t.y. į Pavlivka užnugarį.

Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų.

***********

defence-blog.com

Ukraina iš Ispanijos gaus 20 šarvuočių M113

Ukrainos ginkluotosios pajėgos netrukus gaus M113 šarvuočių partiją iš Ispanijos, pranešė šalies gynybos ministrė Margarita Robles.

Ispanijos žiniasklaida pranešė, kad personalo transporterių pristatymas yra antrasis šių transporto priemonių pristatymas Ukrainos kariuomenei iš Ispanijos per pastaruosius šešis mėnesius. Rugsėjo pradžioje Madridas taip pat perdavė Kijevui 20 šarvuočių M113.

M113 yra vienas populiariausių šarvuotų transporterių pasaulyje, pradėtas kurti 1956 m., siekiant sukurti JAV kariuomenės pėstininkų daliniams lengvą vikšrinę šarvuotąją transporto priemonę .

M113 buvo pirmoji masiškai pradėta gaminti aliuminio korpuso kovinė mašina, joje buvo įdiegti nauji aliuminio šarvai, dėl kurių transporto priemonė tapo daug lengvesnė už ankstesnes; jie buvo pakankamai stori, kad apsaugotų įgulą ir keleivius nuo šaulių ginklų ugnies, bet pakankamai lengvi, kad transporto priemonę būtų galima gabenti oru ir ji būtų vidutiniškai amfibinė.

 

„Thales” pasirašė sutartį dėl GM200 radarų Ukrainai

Viena didžiausių gynybos rangovių Europoje „Thales Group” paskelbė gavusi užsakymą  pristatyti Ukrainai visą trumpojo nuotolio oro gynybos sistemą, įskaitant radarus „Ground Master 200”.

„Trečiadienį, 2023 m. vasario 1 d., Prancūzijos gynybos ministras Sébastienas Lecornu ir jo kolega iš Ukrainos Oleksijus Reznikovas susitiko Europos oro gynybos kompetencijos centre, „Thales” gamykloje Limūre, esančioje į pietus nuo Paryžiaus, kad pasirašytų sutartį dėl visos trumpojo nuotolio oro gynybos sistemos, įskaitant radarą „Ground Master 200″, tiekimo Ukrainai apsaugoti”, – sakoma pranešime spaudai.

Kaip pažymi bendrovė, Ukrainos gynybos ministerijos, Prancūzijos gynybos ministerijos ir „Thales” pasirašyta sutartis apima visos trumpojo nuotolio oro gynybos sistemos, įskaitant radarą GM200, valdymo ir kontrolės centrą, radijo ryšio sistemą ir oro taikinių žymeklius, tiekimą.

GM200 ir kiti „Ground Master” šeimos antžeminiai radarai yra veiksmingas atsakas į Ukrainos patiriamas grėsmes, tarp kurių yra bepiločiai orlaiviai ir tolimojo nuotolio grėsmės, pavyzdžiui, sparnuotosios raketos, sraigtasparniai ir koviniai orlaiviai.

Prancūzijos žiniasklaidos duomenimis, Ukraina gaus 2 vidutinio nuotolio radarus GM200 kartu su sunkvežimių taktine priešraketine sistema SAMP/T, skirta kovai su sparnuotosiomis raketomis, pilotuojamais ir nepilotuojamais orlaiviais ir taktinėmis balistinėmis raketomis.

Ukrainos kariuomenė gauna naują bepiločių orlaivių „Bayraktar TB2” partiją

Ukrainos ginkluotosios pajėgos neseniai gavo naują dviejų Turkijoje pagamintų ginkluotų bepiločių orlaivių „Bayraktar TB2” partiją, pranešė šalies Gynybos žvalgybos direktoratas (GUR).

„Šiandien gavome dar 2 „Bayraktar TB2” dronus iš mūsų puikių Ukrainos draugų ir partnerių – bendrovės „Baykar”, – sakoma GUR pranešime socialiniame tinkle „Facebook”.

Kaip teigiama GUR pranešime, „Baykar” perdavė „Bayraktar TB2” kovinius dronus nemokamai, kad padėtų Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms ir apsaugotų jos taikius gyventojus.

Esame be galo dėkingi už bekompromisę ir nuolatinę „Baykar” paramą sunkiausiais mūsų šaliai laikais”, – priduriama pranešime.

Bendrovės „Baykar” teigimu, bepilotis orlaivis „Bayraktar” yra vidutinio aukščio ir ilgo ištvermingumo klasės sistema, sukurta taktinėms žvalgybos ir stebėjimo misijoms.

Bepilotis kovinis orlaivis „Bayraktar TB2″ gali gabenti maksimalų daugiau kaip 55 kg naudingąjį krovinį. Bayraktar” gali pakilti iki 22 500 pėdų aukščio ir skraidyti ilgiau nei 24 valandas.

________________________

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis.

Svatove. Agresorius atnaujino atakas Novoselivske. Atakos nebuvo sėkmingos, bet tikėtina rusai prikaupė pajėgų ir resursų, todėl labai tikėtina, kad spaudimą šiame ruože kurį laiką palaikys. Savo ruožtu ukrainiečiai vykdo pajėgų rotaciją, čiupinėja agresoriaus gynybos liniją Pershotravneve – Yahydne ruože.

Kremina:

Ploshchanka – Chervonopopivka ruože agresorius taip pat perėjo į kontratakas. Atakos vystomos nuo minėtų gyvenviečių link Nevske. Nors agresorius skelbia apie savo veiksmų sėkmę, tačiau ukrainiečių pėstininkai ir artileristai yra kitos nuomonės. Sunkūs mūšiai tęsiasi.

Agresoriaus karo propagandistai turbūt patys susimaišė dėl situacijos Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse prieigose. Jie skelbia jog sėkmingai puola ir tuo pačiu praneša, kad beveik tuose pat ruožuose atmušinėja ukrainiečių atakas. Tikroji situacija ruože yra įtempta, per pastarąsias kelias dienas rusai tikrai suintensyvino savo veiksmus, tačiau anksti teigti, jog jie jau perėmė iniciatyvą.

Lysychansk. Ukrainiečiai atmušė agresoriaus atakas prie Spirne, tačiau mūšių intensyvumas sumenkęs.

Donecko kryptis

Bakhmut. Agresorius jau kelinta diena MLRS ir kitų raketų pagalba apšaudo Bakhmut gynybos gilumoje esantį Kramatorsk, atakuojama ir civilė infrastruktūra. Būtent iš šio miesto link Bakmhut veda mažesni ir šiuo metu kiek saugesni keliai. Tikėtina, rusai intensyviai atakuodami Kramatorsk siekia trikdyti vieną iš nedaugelio sąlyginai saugių ne tik ukrainiečių aprūpinimo, bet ir pajėgų rotacijos linijų. Agresoriaus karo propagandistai ne kartą yra minėję, kad esminis rusų tikslas – ne tiek užimti Bakhmut, bet ukrainiečiams padaryti maksimalius nuostolius ir neleisti atsitraukti. Šie netiesioginės ugnies smūgiai Kramatorsk gali būti vertinami kaip šio sumanymo dalis.

Soledar – Krasna Hora ruože agresoriui vis dar nepavyksta nulaužti ukrainiečių gynybos Krasna Hora apylinkėse, todėl rusų veiksmai link Vasyukivka nėra sėkmingi. Tuo pačiu rusai pabandė atakuoti Rozdolivka – Vesele ruože, savo ruožtu ukrainiečiai čia kol kas sėkmingai apsigynė. Panašu, agresorius dar iki galo nėra apsisprendęs: 1) ar pilna apimtimi, tuo pat metu vystyti puolimą į vakarus link kelio Slavyansk – Bakhmut ir tuo pačiu į šiaurę, link Syversk; 2) ar pasirinkti kažkurią vieną kryptį ir mesti daugumą vienetų ten.

Bakhmut rytinėse, pietrytinėse ir pietinėse prieigose vyksta sunkūs mūšiai. Agresoriui pavyko pasistūmėti P. Lumumbos gatve, taip pat rusų vienetai užėmė keletą namų Opytne. Norint geriau suprasti situaciją, būtina paminėti, kad šie taktinio lygmens pajudėjimai ant žemės, rusams pavyko didžiulių nuostolių dėka per labai ilgą laiką, tad vertinimas dėl šio ruožo nepakitęs – ukrainiečiai sugeba sėkmingai sulaikyti agresorių.

Kelyje Horlivka – Bakhmut agresorius atakuoja kelią Kostyantinivka – Bakhmut ties Ivanivka. Manytume, kad atakos dar nepasiekė apogėjaus, kadangi tikėtina agresorius dar vis ieško ukrainiečių gynybos silpnųjų vietų, telkia pajėgas bei resursus.

Avdiivka – Mariinka. Mūšiai įprastiniuose ruožuose tęsiasi, bet intensyvumas gerokai sumenkęs.

Vuhledar. Ukrainiečiai toliau išlaiko iniciatyvą savo rankose ir neleidžia nedideliame placdarme įstrigusiems rusams pajudėti. Rusų soc. tinkluose Vuhledar puolimo operacijos pradžioje sklandžiusią euforiją „mes beveik užėmėm Vuhledar“ ir „fašistai bėga metę ginklus“, keičia pasakojimai apie „didvyriškas jūrų pėstininkų pastangas atmušant fašistų ordų atakas“.

Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų.

*******

Smūgis vidaus priešams

Šiandien vykdant atviras procedūras skirtinguose Ukrainos regionuose atliekamos dešimtys kratų ir bylose kaltinamiesiems perduodami įtarimai. Apie jų rezultatus Ukrainos saugumo tarnyba (UST) žada papildomai informuoti.

UST vadovas Vasilijus Maliukas pakomentavo apie didelio masto operatyvines ir tyrimo priemones, kurių šiandien buvo imtasi.

Anot jo, buvo „apdorojami asmenys, kurie savo veiksmais kenkia valstybės saugumui įvairiose srityse: Ukrainos išdavikai ir Rusijos specialiųjų tarnybų agentai; organizuoto nusikalstamumo atstovai; pareigūnai, biurokratai ir korumpuoti pareigūnai, kurie pakenkti šalies ekonomikai ir stabiliam karinio-pramoninio komplekso funkcionavimui“.

Jis pabrėžė, kad šiandien, vykstant atviram procesui skirtinguose Ukrainos regionuose, atliekama dešimtys kratų ir bylose kaltinamiesiems pateikiami įtarimai.

„Mes vykdome Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio iškeltą užduotį ir tuo pat metu smūgiuojame  vidaus priešui. Masinės kratos,  pareiškimai įtarimų ir įvairaus tipo piktadarių sulaikymai yra aiškūs to įrodymai”, – sakė M.Maliukas.

Jis pridūrė, kad tai tik pirmasis sudėtingo ir sistemingo darbo etapas, kurį U.. Malyukas pažymėjo, kad UST informuoja visuomenę apie šios dienos įvykių rezultatus ir, nepaisant didelio medžiagos kiekio, tai darys ir artimiausiomis dienomis.

Masinės paieškos

Vasario 1 d. „Liaudies tarnai” frakcijos vadovas Davidas Arakhamia patvirtino tyrimo veiksmus, atliktus daugelyje vyriausybinių agentūrų ir tam tikrų žinomų asmenų atžvilgiu.

Tapo žinoma apie kratas Ukrainos verslininko Igorio Kolomoiskio namuose. Teisėsaugos šaltiniai UNIAN teigė, kad UST ir Ekonominio saugumo biuras atlieka kratą verslininko namuose, tyrimas susijęs su bendrovėmis „Ukrtatnafta“ ir „Ukrnafta“, kurių akcininkas yra Kolomoiskis.

UST taip pat atliko kratą Vadimo Stolaro, uždraustos opozicijos platformos visam gyvenimui kūrėjo ir liaudies deputato, nuosavybėje. Tyrimo veiksmus prieš Stolarą ir daugybę kitų aukščiausių politikų patvirtino Aukščiausiosios Rados Tautos tarno frakcijos vadovas Davidas Arakhamija.

Be to, UST pranešė apie naują įtarimą buvusiam „Motor Sich“ prezidentui Viačeslavui Boguslavui dėl bendradarbiavimo su Rusijos teroristais.

Buvęs energetikos ministras Igoris Nasalyk taip pat buvo informuotas apie įtarimus dėl tarnybinio aplaidumo ir 1,5 mlrd. UAH nuostolių valstybės biudžetui padarymo.

Muitinėje UST atskleidė nusikaltimus, padariusius beveik 400 milijonų grivinų žalą valstybei. Taip pat atskleidė Kijevo mokesčių tarnybos vadovo apie kelių milijonų dolerių neteisėto praturtėjimo schemas. Per kratą  pas l.e.p. mokesčių tarnybos Kijeve vadovą Oksana Datiy rado prašymų sąrašą, jame – milijonas dolerių, sabalo paltas ir elitinis Breguet laikrodis.


zsu.gov.ua

Per praėjusią parą okupantai įvykdė 5 oro ir 6 raketų smūgius. Jie surengė iš raketų salvinių sistemų daugiau nei 65 atakas.  Nukentėjo civilinė Sumų, Charkovo, Mykolaivo ir Chersono regionų gyvenviečių infrastruktūra.

Rusijos oro ir raketų smūgių pavojus visoje Ukrainoje išlieka didelis.

Priešas nestabdo puolimo veiksmų Lymanskio ir Bakhmutskio kryptimis. Jis patiria didelius nuostolius. Vykdo nesėkmingas puolimo atakas Avdiyiv ir Novopavliv srityse.

Praėjusią dieną Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atmušė okupantų puolimus Donecko srities Jampolivkos, Spirnės, Rozdolivkos, Blagodatnės, Krasna Goros, Bachmuto, Kliščivkos ir Paraskoviivkos gyvenviečių srityse.

Voluinės, Poliskės, Siversko ir Slobožansko kryptyse – be didelių pokyčių, puolamųjų priešo grupių neaptikta. Iš minosvaidžių ir artilerijos buvo apšaudytos Rožkovičių, Basivkos, Oleksandrivkos ir Grabovskės gyvenviečių vietovės Sumų srityje bei Veterinarne, Strelecha, Hlyboke, Zelene, Neskuchne, Ohirceve, Vovchansk, Staritsa ir Budarka gyvenvietės Charkovo srityje.

Kupjansko kryptimi priešas apšaudė mūsų kariuomenės pozicijas Charkovo srities Ivanivkos, Kupjansko, Kislivkos ir Kotlyarivkos rajonuose bei Luhansko srities Novoselivkos ir Kovalivkos rajonuose.

Lymanskio kryptimi gaisro metu nukentėjo Novoyehorivka, Nevske, Chervonopivka, Kreminna ir Dibrova Luhansko srityje.

Bakhmuto kryptyje Donecko srities Verchnokamianske, Spirne, Berestovas, Belogorivka, Bakhmutas, Ivanovske, Predtechine, Klishchiivka, Kurdyumivka, Družba ir Mayorskas pateko į priešo ugnį.

Berdychi, Tonenka, Severna, Avdiivka, Vodyane, Georgiivka, Maryinka ir Pobyeda buvo apšaudytos Avdiivkos kryptimi.

Novopavlivskyi kryptyje gaisro metu nukentėjo Donecko srities Velyka Novosilka, Neskuchne, Novoukrayinka, Bogoyavlenka, Vugledar ir Mykilski Dachi gyvenviečių rajonai.

Zaporožės regione nuo gaisro nukentėjo 20 gyvenviečių, įskaitant Vremivką ir Novopilį Donecko srityje bei Malinivką, Gulyaipolę, Charivnę, Orihivą ir Novodanilivką Zaporožėje.

Chersono kryptimi 21 gyvenvietės teritorijos buvo apšaudytos raketų paleidimo įrenginiais, statine artilerija ir minosvaidžiais. Apšaudyti Zolota Balka, Mykolaivka, Tyaginka, Ponyativka, Antonivka, Berehove, Yantarne ir Chersonas. Tarp civilių gyventojų yra aukų.

Priešas ir toliau patiria nuostolius. Taip Luhansko srities Novoivanyvkos rajone buvo įkurta dar viena karo ligoninė. Apie 100 Rusijos karių gydomi. Traumos, nesunkūs sužeidimai dažniausiai neįvertinami ir neįrašomi į medicininius įrašus. Suteikus minimalią pagalbą, jie siunčiami į fronto liniją.

Per praėjusią parą Gynybos pajėgų karinės oro pajėgos 9 kartus smūgiavo į priešo koncentracijos zonas ir 2 smūgius į priešlėktuvinių raketų sistemų pozicijas.

Raketos ir šauliai pataikė į 13 priešo darbo jėgos koncentracijos zonų, 1 vadavietę ir 1 amunicijos sandėlį.


Locked N’ Loaded

JAV patvirtino anksčiau paskelbtą informaciją, kad Ukrainą pasieks iš HIMARS leidžiamos itin tikslios GLSDB raketos (tiksliau – bombos), galinčios pasiekti taikinius iki 150 km nuotoliu. Ta proga, galima perduoti karštus linkėjimus agresoriaus komunikaciniams mazgams, aprūpinimo ir susitelkimo rajonams bei vadavietėms. Neatmestina, kad būtent dėl šios žinios baltarusija paskelbė, kad jos ginkluotosios pajėgos iš rusijos gavo raketinius kompleksus „Iskander – M“. Vakaruose tokiais blėniais jau nieko nebeišgąsdinsi, ką jau kalbėti apie Ukrainą, tad tikėtina ši informacija pirmiausia skirta vidinei abiejų valstybių agresorių auditorijai. O dabar prie krypčių.

Luhansko kryptis.

Svatove. Be didesnių pokyčių, kontaktinėje linijoje lokalūs susidūrimai.
Kremina:

Ploshchanka – Chervonopopivka ruože tęsiasi pozicinės kautynės, kontaktinėje linijoje pasikeitimų nėra.

rusai savo veiksmus toliau koncentruoja Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse prieigose, čia sutelkta daugiausia jų pajėgų. Agresorius nuo šiaurinių Dibrova prieigų puolė Yampolivka link, tačiau jo ataka atmušta. Patys rusai soc. tinkluose mušasi į krūtinę ir giriasi atmušę begales ukrainiečių atakų. Tuo pačiu pripažįsta, kad nepaisant šių „globalių pergalių“, ukrainiečiai ir toliau palaiko spaudimą pietvakarinėse Kremina prieigose.

Lysychansk. Agresoriaus atakos Bilohorivka sumenko, užtat rusai suintensyvino atakas Spirne, tačiau be rezultatų.

Donecko kryptis:

Bakhmut. Vertinant situaciją bendrai, jei ukrainiečiai turi planų kontratakuoti ir pakeisti mūšio eigą savo naudai (ar bent stabilizuoti esamą situaciją), manytume, kad dabar yra geriausias metas tai daryti. Wagnerio samdinius keičiant reguliarams, pastarieji nors ir šviežesni, tačiau ne taip gerai susipažinę su šio operacijų rajono specifika, o tai galima būtų išnaudoti. Tuo labiau, kad RIP/TOA (angl. relief in place and transfer of authority) metu vienetai yra užsiėmę pozicijų, inžinerinių kliūčių, vietovės, V2 perdavimu ir mažiau koncentruojasi į pačią kontaktinę liniją. Tačiau, visa tai tik teoriniai pasvarstymai nuo sofos. Neabejojame, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadovybė tai puikiai supranta, tačiau esmė yra, ar jie šiuo metu, šiame ruože turi galimybes vykdyti didesnio masto kontratakas.

Soledar – Krasna Hora ruože pasinaudodami gamtinėmis kliūtimis (upės, kalvos), ukrainiečiai neleidžia rusams plėsti savo užimtos teritorijos vakarinėje Bakhmutovka upės pusėje. Be to, ukrainiečių gynyba Krasna Hora yra tarsi ašaka agresoriaus gerklėje. Ji neleidžia rusams išlyginti kontaktinės linijos ir pilna apimtimi rengti puolimo link Privillia gyvenvietės. Taigi, dabar rusai gali bandyti pulti į vakarus, linijoje Blahodatne – Vasyukivka. Tačiau tokiu atveju, jie iškarto atsiremtu į vandens kliūtis, o jų flangai taptų labiau pažeidžiami. Tikėtina, dabar rusai yra priversti ieškoti veiksmų eigos variantų, o ukrainiečiai šį laiką išnaudoja gynybos stiprinimui.

Bakhmut rytinėse, pietrytinėse ir pietinėse prieigose agresoriui nepavyksta pragraužti ukrainiečių gynybos. Sunkūs mūšiai tęsiasi.

Kelyje Horlivka – Bakhmut agresorius stiprina savo placdarmą į šiaurės vakarus nuo Klishiivka bei vykdo puolamuosius veiksmus kelio Kostyantinivka – Chasiv Yar – Bakhmut link. Jo atakos nebuvo sėkmingos, tačiau spaudimas nuolatinis ir stiprus.

Avdiivka – Mariinka. Agresorius susigrąžino prieš kurį laiką prastas pozicijas prie Novobakhmutivka, tačiau tai viskas, ką jam pavyko nuveikti. Pagrindinių pastangų kryptyje, t.y. Avdiivka, Pervomaiske ir Mariinka ruožuose ukrainiečiai laiko pozicijas bei organizuoja kontratakas.

Vuhledar. Ukrainiečiai taktiniame lygmenyje perima iniciatyvą į savo rankas. Apie tai labai smagu skaityti rusų karo propagandistų postus soc. tinkluose. Anot jų, priežastis, kodėl rusų puolimas sustojo yra blogas oras. Tikrai ne ukrainiečių gerai įrengta gynyba, kontratakos, taikli artilerijos ugnis, bet lietus, sniegas bei vėjas. Tik priminsime, kad šis blogas oras toje pat vietovėje Ukrainos pajėgų vienetams netrukdo vykdyti kontratakų.

Zaporizhia ir Pietų kryptyse, jau standartiškai daugiausia darbo žvalgams ir artileristams. Kontaktinėje linijoje sąlyginai ramu.

Karo tema yra ne itin mėgstama Facebook’ui, todėl daliai žmonių mūsų post’ai net nerodomi. Šitą galima pakeisti prie mūsų puslapio „follow” nustatymų pakeičiant „feed’e” vietoj „default” į „favourites” . Ir turėtų viską rodyti.

Mes kartu su Šarūnu Jasiukevičiumi, dar žinomu Praeities žvalgo vardu, skelbiam naują pilietinę paramos akciją #VaniaSužydėk. Šia akcija siekiam surinkti finansines lėšas, reikalingas karinės įrangos pirkimui, kuri bus perduota su okupacine Rusijos kariuomene kovojantiems Ukrainos karinių pajėgų vienetams.

Esame gavę prašymą pagelbėti trims labai rimties ukrainiečių vienetams. Ivan Bohun specialiosios paskirties brigada aktyviai dalyvavo Balaklya išvadavimo operacijoje. Specialiosios paskirties vienetas „Karlson“ pasižymėjo Pietų kryptyje, o spec. paskirties batalionas „Dyke pole“ turėjo ir turi darbo Luhansko srityje. Visi pagalbos paprašę ukrainiečių daliniai nuo pat 2022 m. vasario 24 d. dalyvauja karščiausiuose fronto taškuose ir kaunasi su rusų „reguliarais“, samdiniais ir „separais“.

Reikia visko nemažai, tačiau įranga ne tik gelbėja jų gyvybes, bet leidžia laimėti mūšius, todėl gyvybiškai svarbu prisidėti pagal galimybes. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vienetams reikalinga įvairi karinė įranga – palydovinio interneto ryšio sistemos (Starlink), termovizoriai ir kita stebėjimo įranga, radijo stočių retransliatoriai, dronai (kopteriai), generatoriai ir kt. Bendra suma reikalingai įrangai įsigyti siekia apie 50-60 tūkst. eurų, todėl reikalinga tiek verslo, tiek neabejingų piliečių parama.

*********

unian.net

Ukrainos karinės pajėgos pirmuoju ginkluotės tiekimo etapu gaus apie 140 vakarietiškų tankų.

Apie tai užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pranešė per internetinį brifingą.

„Pirmame paramos etape Ukraina gaus nuo 120 iki 140 modernių vakarietiškų modelių tankų – tai „Leopard 2”, „Challenger 2”, „M1 Abrams”. Mes labai tikimės ir „Leclerco”, – pabrėžė jis.

A. Kuleba pažymėjo, kad tarptautinės „Tankų koalicijos” suformavimas yra didelė Ukrainos ir Ukrainos diplomatijos pergalė.

Jis pridūrė, kad „Tankų koalicija” šiuo metu vienija 12 narių, bet dar per anksti įvardyti visas koalicijos šalis ir jų praktinį indėlį, nes kai kurios iš jų dar turi priimti oficialius sprendimus pagal savo vidaus procedūras.

„Ukraina siekia išplėsti „Tankų koalicijos” sudėtį ir padidinti jau deklaruotų dalyvių indėlį”, – sakė ministras.

Sausio 25 d. Vokietijos vyriausybė oficialiai patvirtino 14 tankų „Leopard 2” perdavimą Ukrainai ir leido juos reeksportuoti į kitas šalis. Tą pačią dieną JAV prezidentas Joe Bidenas paskelbė, kad Jungtinės Valstijos Ukrainai perduos 31 tanką „Abrams”. Jis taip pat pritarė Vokietijos sprendimui tiekti Ukrainai tankus „Leopard 2”.

Sausio 27 d. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas citavo Kanados nacionalinės gynybos ministrės Anitos Anand žodžius, kad Kanada suteiks Ukrainai keturis pagrindinius kovinius tankus „Leopard 2” ir instruktorius, kurie apmokys Ukrainos kariškius šias kovos transporto priemones valdyti.

____________________

Egidijus Papečkys

Rytoj pradeda tiksėti vasario dienos, artinančios prie karo metinių. Džiaugiuosi, kad jums vis dar užtenka skaityti kasdienius pranešimus. Ypač tokiomis dienomis, kai fronte – nieko naujo.

Taigi, fronte nieko naujo. Sunkūs, sekinantys mūšiai, kuriuose rusai stengiasi užimti dar kelis metrus Ukrainos žemės Donecko ir Zaporižės srityse, o ukrainiečiai stengiasi jiems to neleisti padaryti.

Tačiau Ukrainos pajėgos irgi aktyvios, tai keliasi per Dniprą, tai surengia nedidelius išpuolius, o ukrainiečių bepiločiai suka ratus virš Belgorodo ir kitų Rusijos bei okupuotų sričių teritorijų, erzindami rusų oro gynybą.

Putinas išklausė Rusijos generalinio prokuroro pranešimą. Ne apie nusikaltimus. Pasirodo (man tai buvo netikėta naujiena) šalmų, šarvinių liemenių pirkimą armijai kontroliuoja … Generalinė prokuratūra. Taip pat prižiūri ir jų sandėlius. Rusijos valdžia nemėgsta konkurentų, ji nori vogti viena. Visus smulkesnius vagišius prie valdiško turto turi neprileisti prokurorai.

Tėviškai rūpestingi prokurorai namo grąžino daugiau kaip 9 tūkst. neteisėtai mobilizuotų rezervistų. Vienus draudė mobilizuoti įstatymas, kiti negalėjo būti „paimti“ dėl sveikatos būklės. Pasirūpino ir jų pinigais. Kadangi buvo daug nepatenkintų išmokų dydžiu, prokurorai kaip buhalteriai atsisėdo, ir viską perskaičiavo, visiems grąžinti neišmokėti pinigai. Jūs tuo tikite? Aš tai ne.

Kitas darbas buvo svarbesnis nei karas – mokinių skaičiaus mokyklų klasėse. Pasirodo yra klasių, kuriuose mokosi net 45 pradinukai. Tai grubus pažeidimas. 44 – prašau, o 45 jokiu būdu negalima. Gerbiami Lietuvos mokytojai, ar jums negėda? Streikavote, reikalavote mažiau. Dirbti reikia našiai ir naujoviškai, didelėse, draugiškose klasėse, kur kiekvienam iš 44 moksleivių mokytojas per pamoką randa pakankamai laiko.

Viskas dėmesys Generalinio prokuroro pranešime buvo skirtas armijai ir švietimui, dviem stulpams, ant kurių laikosi Rusijos gerovė. Žodis „korupcija“ pranešime nebuvo paminėtas nė karto. Kaip ir „organizuotas nusikalstamumas“. Sovietų Sąjungoje nebuvo sekso ir mafijos, Rusijoje nėra tik mafijos.

Baltarusijoje ramu, didesnio Rusijos pajėgų judėjimo nematyti.

Pabaigai – kas vakarinė istorija iš kolchozo pirmininko gyvenimo. Smagiai laiką karo metu leidžia tik Lukašenka. Šiandien Zimbabvėje jis dalyvavo baltarusiškos žemės ūkio technikos perdavimo ceremonijoje ir įteikė simbolinius raktelius nuo traktoriaus vietiniam prezidentui. Saulė, daug šypsenų, ir jeigu ne labai įsitempę asmens sargybiniai, tai galėtum pagalvoti kad čia rojus žemėje.

Pasak Lukašenkos, Vakarų sankcijos padėjo Baltarusijai atrasti šią rinką. Viso vietiniams agrarijams apginkluoti perduota 1000 traktorių. Nuotraukose galite įvertinti jų kokybę. Pasirodo, Zimbabvės prezidentas Lukašenkos labai prašė išgelbėti nuo bado, padėti pakelti žemės ūkį. Truputį keista, kad neatvežė kokio maišo kito gerų baltarusiškų bulvių.

Zimbabvės prezidentas pasakė, kad Baltarusija padėjo visiems laikams užtikrinti šalies saugumą apsirūpinimo maisto produktais srityje. Neabejoju, kad jo šeimai nuo šio sandorio liks nemažas pyrago gabalas.

Tuo tarpu į Ukrainą jau plaukia amerikietiški Bradley, rieda kita šarvuota technika. Prancūzija pradeda konkrečias kalbas apie galimą naikintuvų perdavimą ukrainiečiams. Gal tikrai sprendimo dėl jų sulauksime jau vasarį?

______________________________

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis.
Svatove. Iš esmės be pakitimų. Tęsiasi lokalūs susidūrimai, kontaktinė linija nejuda.

Kremina:

Ploshchanka – Chervonopopivka ruože agresorius įsitvirtino no man land apie 2 km į vakarus nuo Chervonopopivka esančiose kalvose. Esmingai tai situacijos nekeičia, tačiau tai leis rusams ne tik sėkmingiau vykdyti gynybą, bet ir rengti operacijas Nevske link.

Kremina pietvakarinėse prieigose ukrainiečių vienetai toliau turi iniciatyvą, neatsisako sumanymo po truputį artėti link kelio Kremina – Rubizhne. Rusai tapo aktyvesni Dibrova.

Lysychansk. Tęsiasi rusų atakos Bilohorivka, bet be dalies ukrainiečių pajėgų sukaustymo didesnių rezultatų agresoriui pasiekti nepavyksta. Šiame etape ir tai yra nemažas laimėjimas, kadangi nuo Lysychansk atsilaisvinusios ukrainiečių pajėgos gana greitai nulemtų ukrainiečių sėkmę prie Kremina.

Donecko kryptis

Bakhmut:

Soledar – Krasna Hora ruože situacija išlieka sudėtinga. Vasiukivka prieigose ukrainiečiams nepavyksta išmušti agresoriaus į rytinį Bakhmutovka krantą. Čia situaciją blogina tai, kad agresorius įsitvirtino Blahotdane kaime. Kituose ruožo vietose sunkios kautynės, tačiau ukrainiečiai ginasi ir neleidžia rusams pasistūmėti.

Bakhmut prieigose rusai jau 5 dienas negali pasistūmėti. Taip, kartas nuo karto jiems pavyksta prasimušti pro ukrainiečių gynybą, tačiau naujose pozicijose agresoriui įsitvirtinti nepavyksta. Ir toliau sėkmingai dirba ukrainiečių artileristai, pėstininkai pereidinėja į kontratakas.

Kelyje Horlivka – Bakhmut agresoriui pasistūmėti nepavyko, tačiau jo manevriniai virnetai jau atakuoja kelią Kostyantinivka – Chasiv Yar- Bakhmut. Kol kas ukrainiečiai apsigina, bet padėtis sudėtinga.

Avdiivka – Mariinka. Sunkios lokalios kautynės tęsiasi. Panašu, agresoriaus sumanymas blokuoti Avdiivka iš šiaurės, rytų, pietų ir tuo pat metu atkirsti įtvirtintą rajoną iš vakarų neišdegė.

Vuhledar. Agresoriaus 155 – ajai jūrų pėstininkų brigadai turbūt flashbackai iš prieš kelis mėnesius vykusių mūšių prie Pavlika, nes situacija iš esmės panaši. Ukrainiečiai juos tiesiog poliruoja pietrytinėse Vuhledar prieigose. Pasirodė informacija, kad visa šios brigados žvalgybos kuopa yra sunaikinta. Tai nereiškia, kad ukrainiečiams šiame sektoriuje yra lengvas pasivaikščiojimas – mūšiai labai sunkūs.

Zaporizhia kryptis. Vakar ukrainiečiai smogė geležinkelio tiltui Svitlodolybske. Taikinys pasirinktas labai sumaniai. Čia geležinkelio atšaka iš Tokmak eina į pietus link Melitopol ir į šiaurės vakarus link Vasilivka. Geležinkelio linija yra sutrikdyta, ja aprūpinimas ir pajėgos kurį laiką negalės vykti. Neatmestina, kad tokie smūgiai kartosis ir kitose vietose, taip siekiant visiškai paralyžiuoti agresoriaus tiekimą geležinkeliais Zaporizhia ir Pietų kryptyse. Kažką panašaus savo laiku matėme prie Cherson.

Pietų kryptyje be pakitimų.

******

Locked N’ Loaded

Geopolitinis kontekstas

Vakaruose tęsiasi „tankų“ Ramstein‘o afterparty. Vis daugiau šalių jungiasi prie „Leopardų koalicijos“, belieka viltis kad tie gražūs žodžiai vis greitais darbais. Bet kad lūžis įvyko rodo ir tas faktas, kad Šveicarija ima svarstyti leisti perduoti Ukrainai savo šalyje pagamintą karinę įrangą. Kalba pirmiausia eina apie šaudmenis „Gepard“ oro gynybos sistemai. Iki tol šveicarai draudė jų šalyje pagamintą amuniciją vežti į Ukrainą, o dabar situacija panašu keičiasi. Neatmestina, kad viešoje erdvėje prasidėjusios kalbos apie vakarietiškų modernių kovos orlaivių perdavimą yra informacinės erdvės masažavimas prieš tolimesnius Vakarų žingsnius.

Jei Vakaruose afterparty, tai rusijoje — rimtos ir liūdnos pagirios. Agresoriaus informacinė erdvė ūžia nuo „karybos ekspertų“ bravūriškų kalbų neva vakarietiški tankai nieko nepakeis iki desperatiškų raginimų kardinaliai peržiūrėti karinės pramonės darbą ir masiškai gaminti moderniausius rusų tankus. Bukiausiems vatagalviams rusų propagandistai aiškina, kad „daužė fašistų Tigrus, dabar daužys Leopardus“, rodo jau daugiau nei 80 metų „net analogov“ tankus T34 ir grasina juos siųsti į frontą.

Viešoje erdvėje netyla kalbos apie antrą mobilizacijos bangą. Agresorius šią idėją visuomenės akyse testuoja per karo propagandistus. Tuo pačiu konfliktai tarp karo rėmėjų gretose netyla. Visą savaitę tęsiasi Y. Prigozhyn ir I. Strelkov — Girkin žodžių karas. Savaitės pabaigoje pasirodė rusijos kario įžeidimai Y. Prigozhyn adresu, kuriuose Wagner savininkas sumaišomas su žemėmis pagal visas „zonos paniatkes“. Priminsime, kad prieš kurį laiką Wagner samdiniai triaukščiais keiksmažodžiais viešai keikė generalinio štabo viršininką armijos generolą V. Gerasimov.

Savaitės pabaigoje tikėtina Izraelio surengti smūgiai prieš Irano karinę infrastruktūrą (tame tarpe ir dronų gamyklą) tikėtina yra įtampų Artimuose rytuose išdava (išvakarėse Izraelyje įvykdytas teroro aktas, Izraelio spec. pajėgos surengė reidą ir pa.), ir tiesiogiai su Ukraina nėra susiję. Kita vertus, tai gali turėti įtakos Teherano sprendimas ir pajėgumams tiekti dronus — savižudžius/balistines raketas rusijai.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

Svatove. Ukrainiečiai vykdė lokalias atakas prie Novoselivske ir nepaisant rusų kontratakų sugebėjo šioje gyvenvietėje įsitvirtinti. Fikusojamas ukrainiečių aktyvumas visame ruože Pershotravneve — Yahidne — Novoselivske. Agresoriaus atakas ukrainiečių flanguose sumenko, matomas rusų perėjimas į gynybą.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Kremina. Visą savaitę tęsėsi lokalūs susidūrimai kontaktinėje linijoje. Agresoriui nepavyko atstumti ukrainiečių nuo kelio Svatove — Kremina bei iš pietvakarinių Kremina prieigų. Tačiau ir ukrainiečiams nepavyko esmingai pasistūmėti. Pagal nepriklausomų ir rusiškų šaltinių pranešimus susidaro įspūdis, kad ukrainiečių pasirengimas puolamiesiems veiksmams pereina į baigiamąjį etapą.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Lysychansk. Siekdamas užkirsti kelią ukrainiečių puolimui Kremina ir norėdamas paremti savo vienetų judėjimą nuo Soledar link Syversk, agresorius vykdė lokalias atakas visoje kontaktinėje linijoje. Ukrainiečiai sugebėjo išlaikyti pozicijas Lysychansk sektoriuje, išsaugoti puolamąjį potencialą Kremina sektoriuje ir apsiginti nuo agresoriaus puolimo Syversk link.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

Bakhmut. Agresorius nedideliais žingsneliais ir patirdamas didžiulius nuostolius stūmėsi šiaurės rytuose ir pietvakariuose. Rusai artėja prie gynėjų esminių komunikacinių linijų perkirtimo. Tai jau dabar kelia logistinius iššūkius ukrainiečiams, tačiau mūsų vertinimu galvoti apie atsitraukimą iš Bakhmut dar anksti.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

Avdiivka — Mariinka. Tikėtina, siekdamas padidinti spaudimą ukrainiečių pajėgoms prie Bakhmut, agresorius suintensyvino atakas Avdiivka ruože, tačiau jo atakos nebuvo sėkmingos. Kituose ruožuose mūšių intensyvumas sumenkęs.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Vuhledar. Tikėtina, siekdamas 1) primesti ukrainiečiams savo mūšio ritmą ir priversti juos keisti savo puolimo planus Zaporizhia kryptyje, 2) atstumti ukrainiečių artileriją nuo geležinkelio linijos Volnovakha — Polohy — Tokmak, 3) esant galimybei prasiveržti į ukrainiečių grupuotės Avdiivka — Mariinka pietinį flangą ir užnugarį, agresorius pradėjo puolimą Vuhledar link. Ukrainiečiai sustabdė agresorių pietrytinėse gyvenvietėse prieigose, pereidinėja į kontratakas, tačiau iniciatyvos dar neperėmė.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

Zaporizhia kryptis

Tikėtina, siekdamas tokių pat tikslų kaip Vuhledar sektoriuje, agresorius vykdė atakas Kamenka, Orihiv ir Huliajpole ruožuose, tačiau savaitės antroje pusėje jų atakos išsikvėpė.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietų kryptis

Ukrainiečių SOP surengė sėkmingą reidą prie Nova Kahovka, tačiau tai tapo išimtimi kontaktinėje linijoje. Daugiau aktyvių susidūrimų nefiksuota, daugiausia darbo artileristams. Taip pat ukrainiečiai dronais aktyviai testavo agresoriaus oro gynybą Kryme.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

1. Po dviejų savaičių pertraukos agresorius surengė didelio masto ataką raketomis. Ketvirtadienį rusai smogė beveik 6 dešimtimis raketų, ukrainiečiams pavyko numušti 47 iš jų. Kaip jau įprasta prieš šią ataką rusai šaudė dronais — savižudžiais, taip siekdami identifikuoti Ukrainos oro gynybos sistemas. Viso per savaitę ukrainiečiams pavyko numušti 55 iranietiškus dronus — savižudžius. Praeitą savaitę agresorius naudojo gerokai mažių šių dronų, tad jų ir numušta buvo mažiau (20).

2. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai išliko panašiame lygyje (58 vs 59). Tą patį galima pasakyti ir apie MLRS nuostolius (8vs8). Ukrainos artilerijos efektyvumą rodo ir didėjantys agresoriaus gynybos gilumoje veikiančios nešarvuotos technikos nuostoliai (86 vs 105).

Panaši tendencija ir kalbant apie agresoriaus manevrinių vienetų nuostolius. Agresoriaus gyvosios jėgos nuostoliai išliko panašiai aukštame lygyje (5470 vs 5400), o rusų šarvuotos technikos netektys išaugo (124 vs 150). Tai sietume su efektyvia ukrainiečių žvalgų, artileristų ir manevrinių vienetų sąveika.

Aukščiau minėtus nuostolius rusai bandė kompensuoti intensyvesniu aviacijos naudojimu. To pasekėjo jie prarado rekordiškai didelį skaičių orlaivių (1 vs 13). Tai didelės netektys, tačiau panašu aktyvesnis aviacijos naudojimas ir galėjo ženkliai prisidėti prie to, kad nepaisant didžiulių manevrinių vienetų ir artilerijos nuostolių, agresoriui Bakhmut sektoriuje pavyko stumtis į priekį.

Prognozės

Prognozė dėl Svatove sektoriaus lieka nepakitusi. Tikėtina, kad ukrainiečiai bandys vystyti taktinę sėkmę prie Novoselivske, galimai sieks atverti dar vieną ar du karštus taškus kontaktinėje linijoje (Pershotravneve, Yahidne), kad agresoriui būtų sunku koncentruoti pastangas ir taip jį išvarginti. Savo ruožtu tikėtina, kad agresorius atnaujins atakas šiauriniame ir pietiniame sektoriaus flange su tikslu priversti ukrainiečius keisti savo sumanymą.

Tikėtina, kad Kremina sektoriuje ukrainiečių pasirengimas puolimui pereina į finalinę stadiją, tad agresorius bandys visomis išgalėmis jam sutrukdyti. Tikėtina, kad rusai atnaujins intesyvias atakas visoje kontaktinėje linijoje, stiprins puolimą Lysychansk sektoriuje. Taip pat neatmestina, kad agresorius ims intensyviau aviacija, raketomis ir artilerija atakuoti ukrainiečių gynybos gilumą (Lyman, Syversk,) su tikslu sujauti puolimui besirengiančios ukrainiečių grupuotės logistiką. Kas liečia ukrainiečių galimą veiksmų eigos variantą, tai prognozė išlieka ta pati: lengvųjų pėstininkų ir SOP vienetai sudėtinga vietove (pietinės Kremina prieigos) apeina rusų pozicijas, atakuoja komunikacijas, o tada į puolimą veržiasi mechanizuoti vienetai (Ploshchanka — Chervonopopivka — Zhitlivka).

Prognozės dėl Bakhmut nesikeičia — labai tikėtina, kad agresorius bandys išnaudoti savo sėkmę ir nepaisydamas nuostolių masiniu puolimu prasiveržti link Chasiv Yar ir kelio Slaviansk — Bakhmut taip atkertant ukrainiečių tiekimo ir pajėgų rotacijos kelius. Tuo pačiu tikėtina rusai tęs puolimą Rozdolivka — Vesele ruože bei atakas Lysychansk sektoriuje su tikslu judėti Syversk link, taip komplikuojant ukrainiečių pastangas Kremina sektoriuje.

Tikėtina, agresorius bandys ir toliau atakuoti Zaporizhia kryptyje ir Vuhledar sektoriuje. Tikėtina, jie bandys susilpninti agresoriaus puolimo potencialą Zaporizhia, o dėl silpno agresoriaus placdarmo ir didelių nuostolių Vuhledar sektoriuje neatmestinos ukrainiečių didesnio masto kontratakos.

******

uninan.net

Irano dronų gamykla nesunaikinta

Gamykloje nėra matyti jokių pažeidimų.

Visi kritiniai ir svarbūs gamybos įrenginiai Irane yra po žeme / ekrano nuotrauka

Irano Isfahano mieste esanti „Shahedin” gamykla nebuvo užpulta.

Kaip praneša „Defense Express”, remdamasi palydoviniais vaizdais, gamykloje nėra jokių matomų pažeidimų.

Remiantis anksčiau skelbta medžiaga, būtent ši įmonė buvo užpulta sausio 28 d. apie 23.30 val. vietos laiku. Palydovinės nuotraukos padarytos po išpuolio, sausio 29 d. 10.10 val. vietos laiku.

Visi Irano svarbiausi ir svarbūs gamybos įrenginiai yra po žeme. Kalbame apie požeminius kompleksus. Jiems naikinti reikia naudoti specialius galingus priešbetoninius šaudmenis.

GeneralStaff.ua

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo atstovas spaudai Oleksandras Stupunas

Šlovė Ukrainai! Tęsiasi tris šimtus keturiasdešimtoji plataus masto Rusijos invazijos diena.

Per pastarąją dieną priešas iš daugkartinių raketų sistemų šaudė 24 kartus, taip pat ir į gyvenvietes, esančias netoli kontaktinės linijos. Tarp civilių gyventojų yra sužeistų ir žuvusių.

Oro ir raketų smūgių grėsmė visoje Ukrainoje išlieka didelė.

Priešas tęsia puolamuosius veiksmus Limano, Bachmuto, Avdijivkos ir Novopavlivkos kryptimis. Kitose srityse ji gina anksčiau užimtas pozicijas.

Padėtis Voluinės, Polisijos, Siversko ir Slobožansko kryptimis išliko nepakitusi. Baltarusijos Respublikos poligonuose tęsiami priešo dalinių mokymai. Priešų puolamųjų grupių neaptikta.

Tuo pat metu priešas nenutraukia minosvaidžių ir artilerijos apšaudymų prie Chrinivkos ir Krasnyj Chutor gyvenviečių Černigovo srityje, Volfinės gyvenvietės Sumų srityje ir Odnorobivkos, Krasnos Zorjos, Vetarčnės, Strilečos, Hlybokės, Zelenojės, Neskučnės, Ternovos, Staricos, Verchnios Pysarivkos, Ogircevės ir Vovčansko gyvenviečių Charkovo srityje.

Kupiansko sektoriuje priešas iš tankų, minosvaidžių, patrankų ir raketinės artilerijos apšaudė Dvoričnos, Vilšanos, Piščanės, Krochmalnės, Berestovės, Zelenio Hai ir Vyšnevės rajonus Charkovo srityje ir Novoselivsko bei Stelmachivkos rajonus Luhansko srityje.

Limano sektoriuje priešas apšaudė Makiivkos, Nevskės, Kreminnos ir Dibrovos vietoves Luhansko srityje ir Terny ir Jampolivkos vietoves Donecko srityje.

Donecko srities Bachmuto sektoriuje buvo apšaudyti Spirnės, Berestovkos, Bilohorivkos, Razdolivkos, Bachmuto, Družbos ir Niujorko miestai.

Avdijivkos sektoriuje Vodianės, Pervomaiske Krasnohorivkos, Heorhiivkos, Maryinkos ir Novomykhailivkos apylinkės buvo apšaudomos iš priešiškos artilerijos.

Novopavlovsko sektoriuje okupantai apšaudė Vuhledarą, Neskučnę ir Velyką Novosilką Donecko srityje.

Zaporožės sektoriuje nuo priešo artilerijos ugnies nukentėjo 14 vietovių apylinkių. Tai Vremivka ir Novopilas Donecko srityje, Poltavka, Červonė, Guliaipolė, Charivnė, Novodanilivka ir Novoandriivka Zaporožės srityje ir Nikopolis Dniepropetrovsko srityje.

Chersono sektoriuje priešas iš artilerijos apšaudė Chersono priemiesčius ir miestą. Nukentėjo civiliai gyventojai.

Remiantis turima informacija, rusų okupantai visą medicininę įrangą iš Kachovkos ir Naujosios Kachovkos vietinių ligoninių išvežė į Novotroicės miestą Chersono srityje. Okupacinė valdžia, nepaisydama savo ankstesnių pažadų, šiuose miestuose uždaro medicinos įstaigas. Darbuotojams gresia perkėlimas arba atleidimas iš darbo.

Per dieną Ukrainos Gynybos pajėgų aviacija smogė priešo priešlėktuvinei raketų sistemai ir sudavė 2 smūgius vietovėms, kuriose buvo sutelkta darbo jėga, ginkluotė ir karinė įranga.

Tuo pat metu Ukrainos gynybos pajėgų raketinės kariuomenės ir artilerijos daliniai smogė 2 priešo radiolokacinėms stotims ir amunicijos sandėliui.

*******

uninan.net

„Rusija ateina nekviesta“: NATO pasiruošusi tiesioginiam susidūrimui su Putino kariuomene

Tuo tarpu Aljansas netiki branduoliniu karu, nes „Putinas nėra pamišęs“.

NATO supranta, kad Rusijos ambicijos peržengia Ukrainos sienas ir neatmeta tiesioginio karinio susidūrimo su ja. Tačiau branduolinio karo rizika vis dar nedidelė.

Kaip  sakė NATO karinio komiteto pirmininkas admirolas Robas Baueris Portugalijos kanalo RTP eteryje, NATO blokas pasiruošęs karui, tačiau būtina pereiti prie „karinės taikos meto ekonomikos“ ir užsiimti perginklavimu.

Admirolas pastebėjo, kad Aljansas ilgą laiką turėjo iniciatyvą ir gali pats nuspręsti, kada, kur ir kiek karių reikia siųsti konkrečiai problemai išspręsti. Tačiau Rusija atsirado ir, kaip pažymėjo Baueris, ji gali „atvykti be pakvietimo“. Admirolas pabrėžė, kad Rusijos Federacija siekia atkurti SSRS, o jos strateginiai tikslai peržengia Ukrainos ribas.

„Manau, kad Vladimiras Putinas nėra pamišęs, ir tai yra gera žinia. Jis turi idėjų, kurios neatitinka mūsų idėjų. Tačiau jis nėra pamišęs”, – sakė admirolas.

Egidijus Papečkys

Fronte eilinė diena su jau įprastai sunkiais mūšiais. Rusijos pajėgos toliau mėgina užimti Bachmutą. Nors buvo kalbama, kad ukrainiečiai jį ruošiasi palikti, tokių žinių atkeliavo ir iš pačio Bachmuto, tačiau į čia ir toliau permetami pastiprinimai ir rusai negali pasistūmėti pirmyn. Bet mūšiai ypatingai intensyvūs, praktiškai nenutrūkstantys, dideli nuostoliai.

Rusai sako, kad Bachmute pavyko identifikuoti daug savanorių iš užsienio. Pasak jų, tarp žuvusių net 93 lenkai ir 3 estai, lietuvių nemini. Skaičiai nėra patikimi, bet savanorių žuvo daugiau nei įprastai – juos visada meta, kai padėtis kritiška, nes jie yra motyvuoti, gerai parengti, labiau patyrę, geriau aprūpinti ir apginkluoti. Nors ir neturi sunkiosios technikos, artimoje kovoje mieste jie yra kietas riešutėlis.

Rusija toliau trimituoja apie puolimą Zaporižės srityje, tačiau ir toliau čia nematyti jokio didesnio pasistūmėjimo pirmyn. Pagal entuziastingus pranešimus jau turėtų būti nuėję kokius pusantro šimto kilometrų gilyn, bet „ant žemės“ vaikščioti sunkiau, nei apie tai kalbėti.

Dabar jau ima ryškėti Rusijos pasirinkta taktika, neabejoju, kad už kelių dienų apie tai parašys Didžios Britanijos žvalgyba gynybos ministerijos paskyrose. Rusų pajėgos net keliose vietose rengia nuolatinius puolimus prieš ukrainiečius tam, kad neleistų pereiti į puolimą ukrainiečiams. Bachmute, Zaporižėje, netgi vietomis Kreminos rusai puldinėdami priverčia ukrainiečius į čia permesti pastiprinimus, o intensyvia artilerijos ugnimi trukdo sutelkti stambesnes pajėgas galimam puolimui.

Toks sekinimas Rusijos karinei vadovybei leidžia laimėti laiko. Mūšiuose išvarginti ir nuostolių patyrė ukrainiečių daliniai negalės bandyti prasiveržti pasirinktoje vietoje, o rusai į tą laiką patys sutelks mobilizuotų rezervistų pajėgas, perginkluos jas dabar gaminamais ginklais, ir tada pabandys galutinai perimti iniciatyvą. Patys rusofašistai kalba, kad didysis puolimas turėtų įvykti pavasarį, kol fronte nepasirodė naujai apmokyti ir vakarietiškais tankais bei kitais ginklais ir technika aprūpinti ukrainiečių daliniai.

Ukrainiečiai labai norėtų prasiveržti, jų smūgiai prie Kreminos vis stiprėja, vienu metu puola net keliomis kuopų taktinių grupių jėgomis, bet rusų gynyba pakankamai tvirta. Agresorius turi vis daugiau bepiločių, daugiau termovizorių ir kitos technikos, ir ukrainiečiai vietomis jau praranda pranašumą kautis naktį, kurį turėjo karo pradžioje. Prie to prisidėjome ir mes, lietuviai, nes per įvairias paramos organizacijas ir individualiai buvo nupirkta ir pristatyta daug termovizorių.

Ukrainos pajėgos vis dar turi galimybę pamėginti suduoti smūgį ir prasiveržti, labai tikiuosi žinios apie sėkmingą puolimą, bet greičiausiai blaiviai įvertinę visas aplinkybes, nenori rizikuoti patirti didelių nuostolių. Nes jeigu dabar puolimas nepavyktų, grėstų prarasti iniciatyvą iki pat vasaros pabaigos. Tačiau man nuo sofos nematyti, ką ruošia ukrainiečiai, nes jie tą tikrai gerai slepia. Todėl pasikartosiu, kad visgi tikiuosi sėkmingo jų puolimo kiekvieną dieną. To leidžia tikėtis ukrainiečių aktyvumas mažomis grupėmis nuolat bandant rusų gynybos tvirtumą įvairiose vietose, manau tokiu būdu ir kitomis priemonėmis jie pakankamai gerai išstudijavę priešo pajėgas.

Baltarusijoje ir toliau atrodo ramu. Lukašenka toliau keliauja po egzotiškus kraštus, ir jau kelios dienos baltarusiai priversti gyventi be jo neišsenkamos išminties tiradų žiniasklaidoje. Pasinaudodami tokiu Lukašenkos tylėjimu, baltarusiškuose portaluose skuba pasisakyti visokie vietiniai politikai, politologai ir ekspertai – grįžęs jis vėl užgoš visus savo mono-kalbomis. Tuo labiau, kad turės daug ką papasakoti, pasigirti tuo, kaip mokino sodinti bulves Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir kasti melioracijos griovius Zimbabvėje.

Ukrainiečius gerokai erzina Baltarusijoje vykstančios pratybos. Jose pernelyg daug sraigtasparnių su desantininkais skrydžių. Negalima žiūrėti atsainiai, nes pakilę mokomajam desantui, rusų kariai gali pabirti kokiame nors nuošaliame aerodrome jau Ukrainoje. Hostomelis parodė, kad Rusijos karinė vadovybė gali ryžtis net ir labai rizikingoms operacijoms. O kodėl ne, juk už žuvusius desantininkus niekam atsiskaityti nereikės, Kremliaus režimas nuostolių neskaičiuoja, bobos naujų prigimdys.

Tuo tarpu propagandiniame fronte Rusijos propaganda begėdiškai išnaudoja Holokausto ir antrojo pasaulinio karo temas. Beje, eilinį kartą stebina propagandininkų „žinios“, jie rašo daug pavadinimų, mini daug skaičių, tačiau pačios Holokausto tragedijos istorijos gerai nežino. Naujoji propagandistų karta istorijos ir nesimokina. Jiems svarbiausia politechnologiškai sudėlioti grandinę Holokaustas-Vokietija-vokiški tankai Ukrainai.

Įvyko dar vienas Rusijos Saugumo tarybos posėdis (paskutinis vyko lygiai prieš savaitę). Mes šiuos posėdžius sekame įtariai, tikėdamiesi, kad joje bus nuspręsta dėl kokios nors didesnės niekšybės. Įtarumas pagrįstas. Šį kartą ištransliuota aiški žinutė, kad kalbėta apie Arkties vandenyną. Gali būti, kad atsakydamas į tankų tiekimą, Kremliaus režimas mėgins sukelti politinę (nekarinę) įtampą dėl Arkties. Apie tai jau buvo kalbama pačioje karo pradžioje.

Rusijai naudinga išskaidyti Vakarų dėmesį, nukreipti jį nuo Ukrainos, daugiau nieko iš Arkties klausimo rusai „neišspasutų“.
Žinote, kas dabar svarbiausia? Mums, Vakaruose, per savaitgalį neprisišnekėti ko nereikia vieni ant kitų. Nesisvaidyti kaltinimais ir patyčiomis. Visi turim bendrą tikslą – Ukraina first.

********

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis.

Svatove. Be pakitimų

Kremina:

Ploshchanka – Chervonopopivka ruože agresorius suintensyvino atakas ne tik kontaktinėje linijoje, bet ir atakavo gynybos gilumoje esančio Nevske link. Tikrai nesutapimas, kad būtent čia ukrainiečiai sugebėjo nežymiai pasistūmėti. Labai tikėtina, agresoriaus ataka Nevske link buvo nesėkminga ir ukrainiečiai surengė savo kontrataką, jos išdavoje užėmė naujas pozicijas.

Tęsiasi susidūrimai Kremina pietvakarinėse prieigose, kontaktinėje linijoje pasikeitimų nėra.

Lysychansk. Didelių pasikeitimų nėra. Agresorius tęsia lokalias atakas Spirne – Berestove, jam nežymiai pavyko pasistūmėti prie Bilohorivka (ne prie Kremina, o prie Berestove, t.y. sektoriaus pietuose.). Sektoriuje aktyviai vrekia ukrainiečių aviacija.

Donecko kryptis.

Bakhmut:

Soledar – Krasna Hora ruože ukrainiečiai toliau laikosi. Rusams pasistūmėti nepavyksta. Karščiausia Paraskoviyivka ir Blahodatne.

Bakhmut prieigose sunkios kautynės tęsiasi, kontaktinė linija nejuda.

Kelyje Horlivka – Bakhmut agresorius toliau vysto puolimą Klishiivka ir artėja link kelio Kostyantinivka – Chasiv Yar –

Bakhmut. Neatmestina, kad dar šią savaitę agresorius bandys pajėgomis perkirsti minėtą kelią. Siekdamas sudaryti šiems veiksmams sąlygas, agresorius haubicomis ir MLRS atakuoja Chasiv Yar.

Avdiivka – Mariinka. Panašu, atakuodami Avidiivka įtvirtintą rajoną rusai gerokai nusilaužė ragus, tad grįžo prie jiems įprasto daužymo galva į įvirtintą Pervomaiske ruožą. Šios rusų atakos nebuvo sėkmingos. Savo ruožtu tęsiasi susidūrimai Mariinka, ukrainiečiams pavyko surengti sėkmingą taktinio lygmens kontrataką.

Vuhledar. Panašu, kad agresoriaus puolimas bent kuriam įstrigo. Tą pripažįsta rusų karo propagandistai, teigdami kad pramušti ukrainiečių gynybą šiame operacijos etape yra nerealu. Mūšiai ir toliau tęsiasi pietrytinėse prieigose, agresorius bando įsitvirtinti nuosavų namų rajonuose. Ukrainiečiai kontratakuoja. Tiesa, apie situacijos stabilizavimą kalbėti dar anksti.

Zaporizhia kryptyje susidūrimai kiek aprimo, daugiausia darbo artileristams.

Pietų kryptis. Be pakitimų.

******

uniant.net

Rusija pradeda šturmuoti Ugledarą: kodėl miestas toks svarbus okupantams

Rusai sutelkė geriausius savo karius, kad užimtų Ugledarą.

Rusijos kariai pradėjo Ugledarės puolimą. Šis miestas yra strategiškai svarbus Rusijos okupantams, nes jo užėmimas pagerins Rusijos ginkluotųjų pajėgų pozicijas Donbase ir užkirs kelią AFU veržimuisi į Krymo „koridorių”, sakė žurnalistas Jurijus Butusovas.

Kad užimtų Ugledarą, rusai sutelkė geriausių savo karių junginius: jūrų pėstininkų ir oro desantininkų brigadas, amunicijos atsargas, paaiškino Butusovas.

„Sėkminga Ugledarės gynyba mums yra užduotis, kurią atlikdami rusų elitinės brigados patirs maksimalių nuostolių. Prisimename, kaip rusai jau rudenį pirmą kartą bandė užimti Ugledarą ir sustojo netoli miesto esančiame Pavlovkos kaime. Rusijos reguliarioji kariuomenė labai jautriai reaguoja į praradimus, todėl Rusijos žiniasklaidoje tuomet kilo banga, kad rusų jūrų pėstininkai pralaimėjo”, – rašė A. Butusovas.

Jis taip pat pridūrė, kad Ugledaras yra patogi gynybinė linija – miestas yra aukštumoje, priešas veržiasi iš apačios, yra galimybių priešininkui padaryti naujų pralaimėjimų: „Mūšis dėl Ugledaro nulems visą tolesnę karo Pietų Ukrainoje 2023 m. eigą.”

Kova Donbase – kas vyksta

Sausio 25 d. tapo oficialiai žinoma, kad AFU paliko Soledarą, kur Rusijos kariuomenė jau buvo sutriuškinusi ne vieną Ukrainos kariuomenės šarvuočių dalinį.

Išvykę iš miesto Ukrainos kariai yra iš anksto parengtose pozicijose ir užėmė gynybines pozicijas, sakė AFU oro žvalgybos padalinio vadas Magyar. Okupantų puolimas iš šiaurės, kur yra Soledaras, ir iš pietų gali sukelti problemų Bachmutui. Šiuo atžvilgiu dabar vyksta gynyba iš trijų pusių.

Rusijos Federacija mūšyje dėl Solidaro prarado tiek pat karių, kiek per du Čečėnijos karus.

Tuo pat metu Gynybos ministerija pranešė, kad Rusijos kariai daro didesnį spaudimą Bachmuto ir Ugledaro kryptimis. Tuo pat metu Karo tyrimų institutas pranešė, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos ketina pradėti puolimą Luhansko srityje.

Generalinis štabas dalijosi, kad priešą nuvylė pripučiami tankai.

Priešų guminiai tankai nuleisti Zaporožės kryptimi / REUTERS nuotr.

Rusijos okupantai Zaporožės kryptimi naudoja guminius tankus. Užpuolikų guminiai gaminiai pripūsti, ketvirtadienį, sausio 26 d., savo „Facebook” puslapyje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Generalinis štabas taip pat rodė nuleistų priešo tankų nuotraukas.

Generalinis štabas pridūrė, kad Rusijos Federacijos netikri tankai yra pripūsti ir neatlieka savo pagrindinės užduoties.

„Rusijos kariuomenė „išsilakstė” Zaporožės kryptimi. Tuo metu, kai mūsų partneriai derasi dėl tankų tiekimo Ukrainai, okupacinė kariuomenė taip pat didina „tankų dalinių” skaičių… Tačiau, matyt, laisvas Kazokų krašto oras netinka okupantų „guminiams” pripūstiems gaminiams”, – sakoma pranešime.

Sausio 20-21 d. priešas patyrė nuostolių bandydamas pulti prie Maljė Ščerbakio kaimo. Mūšio su Ukrainos kariais metu buvo nukauta 16 priešo karių ir dar kelios dešimtys sužeista.

JAV karo studijų instituto (ISW) analitikai mano, kad priešininkai meluoja apie puolimą Zaporožės srityje, siekdami nuslėpti nesėkmes prie Bachmuto miesto Donecko srityje.

*******

Locked N’ Loaded

Belhorod ir Kryme apsilankė Ukrainos prezidentas V.Zelensky. Tiesa, kol kas virtualiai. Švelniarankiai Ukrainos kiberkariai jo kalbą parodė per agresoriaus televiziją. Neabejojame – auditorija sužavėta.

1. Luhansko kryptis.

· Svatove. Sektoriuje lokalūs susidūrimai, agresoriaus bandymai susigrąžinti Novoselivkse kiek sumenko. Neatmestina, kad rusai bent kurį laiką stiprins savo gynybą.

· Kremina.

a) Ploshchanka – Chervonopopivka ruože agresorius intensyvina artilerijos ugnį tiek kontaktinėje linijoje, tiek gynybos gilumoje, taip tikėdamasis laimėti laiko iki galimo ukrainiečių puolimo. Ir toliau rusai artilerija smūgiuoja Ploshchanka ir Chervonopopivka gyvenvietėse ir jų apylinkėse, kas rodo, jog ukrainiečių manevriniai vienetai čia yra aktyvūs.

b) Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse prieigose rusai suintensyvino savo veiksmus, ko išdavoje nežymiai pastūmė no man land šiauriame Severskyi Donets upės krante (apie 1,5 km), tačiau situacijos tai esmingai nekeičia. Ukrainiečiai sektoriuje toliau turi iniciatyvą.

· Lysychansk. Neatmestina, kad nežymus agresoriaus pasistūmėjimas šiauriniame Severskyi Donets krante susijęs su jau antra diena besitęsiančiu agresoriaus puolimu Bilohorivka ruože.

2. Donecko kryptis.

· Bakhmut.

a) vakar dėl Soledar – Krasna Hora ruožo buvome atsargiai optimistiški, tačiau šiandien to atsargumo kiek daugiau. Panašu, agresoriui pavyko prasimušti tarp Pidhorodne ir Krasna Hora. Šis pleištas ne tik trukdo sąveiką tarp ukrainiečių vienetų. Priešakinės rusų pajėgos kirto Bakhmutovka upę, tęsiasi mūšis vakariame krante esančioje Paraskoviivka gyvenvietėje. Jei čia rusams pavyks įsitvirtinti, Krasna Hora ginantys ukrainiečiai gali būti atkirsti. Tačiau blogiausia, kad tokiu būdu kelias Slavyansk – Bakhmut iš esmės būtų perkirstas, agresoriui atsivertų galimybė užimti Bakhmut šiaurėje esančias aukštumas ir taip blokuoti miestą šiame ruože.

b) Bakhmut prieigose intensyvūs mūšiai visoje kontaktinėje linijoje. Pozicijos eina iš rankų į rankas, rusai nežymiai pasistūmėjo rytiniame pakraštyje, tačiau esmingai situacijos tai nekeičia.

c) Kelyje Horlivka – Bakhmut padėtis šiandien ramesnė. Ukrainiečiai neleido rusams pasistūmėti, tačiau intensyviai dirba agresoriaus artilerija. Ukrainiečiai tikrai nelieka skolingi. Tikėtina, kad vyksta rusų pajėgų pergrupavimas ir artimiausiu metu jie atnaujins puolimą.

· Avdiivka – Mariinka. Agresorius atnaujino Avdiivka įtvirtinto rajono puolimą iš šiaurės rytų, rytų ir pietvakarių, tačiau be rezultatų. Kituose ruožuose dominuoja lokalūs susidūrimai.

· Vuhledar. Atsirado daugiau detalių dėl vakar prasidėjusio rusų puolimo link Vuhledar. Panašu, kad artimiausias šios operacijos tikslas – rusams susikurti placdarmą Mikilske. Šią gyvenvietę rusai yra užėmę senokai. Čia jie šiauriniame Kashluhach upės krante turėjo nedidelį placdarmą, dabar jį dviejų jūrų pėstininkų brigadų pastangomis iš pietų ir pietvakarių bando išlėsti ir judėti link Vuhledar. Agresoriui pavyko pasistūmėti, mūšis tęsiasi Vuhledar prieigose. Situacija sudėtinga, ukrainiečiai į kontaktinę liniją siunčia rezervus.

3. Zaporizhia kryptyje taip pat tęsiasi agresoriaus lokalios atakos Orihiv, Huliajpole ruožuose. Kaip ir rašėme anksčiau, mūsų vertinimu šis rusų suaktyvėjimas Zaporizhia kryptyje ir Vuhledar sektoriuje sietinas su 1) noru primesti ukrainiečiams savo mūšio ritmą ir priversti juos keisti savo puolimo planus, 2) atstumti ukrainiečių artileriją nuo geležinkelio linijos Volnovakha – Polohy – Tokmak, 3) esant galimybei prasiveržti į ukrainiečių grupuotės Avdiivka – Mariinka pietinį flangą ir užnugarį.

4. Pietų kryptis. Vakar pasirodė informacija apie Ukrainos SOP reidą prie Nova Kahovka. Operatoriai valtimis įveikė Dnieprą, sunaikino pakrantėje buvusį priešakinį pajėgų valdymo punktą, 12 rusų karių, vieną šarvuotį BTR82A, vieną agresorių paėmė į nelaisvę ir atsitraukė. Tikėtina, vienas ukrainietis sužeistas. Tiesa, gali kilti klausimas, kodėl šio darbo negalėjo atlikti ukrainiečių artilerija. Neatmestina, kad trūko žvalgybinės informacijos, dėl ko ukrainiečiai nesiryžo naudoti artilerijos (galėjo nukentėti civiliai), todėl buvo nuspręsta surengti reidą.

*********

Rusai mėgino surengti trijų krypčių puolimą: priešo atakos atremtos

Rusai nesiliauja apšaudyti gyvenviečių palei jų sąlyčio liniją.

Rusai bandė veržtis trimis kryptimis: priešo atakos atremtos / nuotrauka facebook.com/GeneralStaff.ua

Ukrainos gynėjai atrėmė priešo puolimą Limano ir Avdejevkos kryptimis.

Pasak Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo vakarinio pranešimo, priešas taip pat tęsia puolimą Bachmuto kryptimi, patirdamas daug nuostolių.

„Priešas toliau vykdo puolimą Bachmuto kryptimi ir patyrė daug nuostolių. Limano ir Avdejevkos kryptimis vyko nesėkmingi puolimai, visos priešo atakos buvo atremtos. Kupiano, Novopavlovsko, Zaporožės ir Chersono kryptimis rusų okupantai yra gynyboje. Voluinės, Polesės, Seversko ir Slobožansko kryptyse situacija iš esmės nepasikeitė, priešo puolamųjų grupių nenustatyta”, – rašoma pranešime.

Taip pat pažymima, kad priešas nesiliauja apšaudyti gyvenviečių, esančių palei sąlyčio liniją. Tankų, minosvaidžių ir artilerijos pabūklai apšaudė daugiau kaip 30 gyvenviečių.

Generalinis štabas informavo, kad Kupjansko kryptimi priešas apšaudė gyvenviečių Dvurečnaja, Hryanikovka, Kislovka, Berestovoje rajonus Charkovo srityje, taip pat Novoselovkoje, Stelmachovkoje Luhansko srityje.

„Limano kryptimi priešas apšaudė Luhansko srities Makiivkos, Ploščankos, Krasnopopovkos, Terno ir Jampolovkos gyvenviečių rajonus. Bachmuto kryptimi daugiau kaip 20 gyvenviečių buvo apšaudomos iš tankų ir visos artilerijos. Avdijivkos kryptimi priešas apšaudė 11 Donecko srities gyvenviečių”, – rašoma pranešime.

Novopavlovsko kryptimi priešas apšaudė tankų, minosvaidžių, pabūklų ir raketinės artilerijos ugnimi Donecko srities Novoukrainkos, Ugledarės, Prečistovkos, Neskučnoje ir Velykos Novoselkos gyvenviečių rajonus.

„Zaporožės kryptimi nuo tankų ir artilerijos ugnies nukentėjo daugiau kaip 20 gyvenviečių. Chersono kryptimi okupantai toliau apšaudo civilius gyventojus. Gavrilovkos, Dudčanų, Kačkarovkos, Zmievkos, Veselojės, Burgunkos, Antonovkos, Dnieprovskės gyvenvietės Chersono srityje ir Chersono miestas buvo apšaudomi iš daugkartinių raketinių paleidimo įrenginių, artilerijos ir minosvaidžių”, – pažymėjo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Šią savaitę JAV gali paskelbti apie Abrams tankų perdavimą Ukrainai – WSJ

Baltieji rūmai nuo komentarų susilaiko.

J. Bideno administracija gali paskelbti apie „Abrams” tankų perdavimą Ukrainai jau šią savaitę, kad įtikintų Vokietiją perduoti Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms tankus „Leopard”.

Kaip rašo „The Wall Street Journal”, remdamasis JAV pareigūnais, šis perdavimas turėtų būti diplomatinių susitarimų su Berlynu dalis, kad VFR perduos nedidelį skaičių tankų „Leopard” ir pritars ES šalims dėl jų perdavimo. Tai išspręstų Vakarų nesutarimus dėl tankų, nes kai kurios šalys mano, kad jų perdavimas gali paskatinti karo veiksmų eskalaciją.

Pasak laikraščio pašnekovų, JAV pozicija pasikeitė po sausio 17 d. vykusio pokalbio telefonu su Olafu Scholzu, kurio metu J. Bidenas sutiko apsvarstyti galimybę skirti Ukrainai”Abrams” tankus nepaisant Pentagono sprendimo. Dėl tankų perdavimo Ukrainai vyko intensyvios JAV ir Vokietijos derybos, pažymėjo WSJ šaltinis Berlyne.

Ukrainos kariai „nutupdė” priešo Su-25

Antradienį, sausio 24 d., Ukrainos kariai „nutupdė” dar vieną Rusijos orlaivį – atakos lėktuvą Su-25.

Smogiamasis lėktuvas buvo numuštas Donecko srityje, tikriausiai netoli Bachmuto.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo duomenimis, kovinis rusų „paukštis” buvo numuštas Donbase.

Nepatikslinama, kur tiksliai” nusileido priešo „Su-25”, tačiau Generalinis štabas pridėjo užrašus apie Bachmuto tvirtovės miestą,kuriame vyksta intensyvūs mūšiai.

Padėtis fronte – ką verta žinoti

Daugelį mėnesių priešas smogė ir bandė veržtis Bachmuto ir Avdejevkos kryptimis, neatsisakydamas vilties užimti visą Donecko sritį. Anksčiau Gynybos ministerijos GUR pranešė, kad Rusijos karinė vadovybė gavo nurodymą iki kovo mėn. užimti Luhansko ir Donecko sritis.

Tačiau šie priešo veiksmai ir toliau baigiasi pralaimėjimais ir greitais gyvosios jėgos nuostoliais. Tuo pat metu okupantai meluoja apie tariamai sėkmingą puolimą Zaporožės regione. JAV karo tyrimų instituto (ISW) analitikai nurodė, kad okupantai taip nusprendė nukreipti dėmesį nuo savo nesėkmių prie Bachmuto.

Taip pat buvo pranešta, kad Vakarų partneriai ragina Ukrainą nukreipti dėmesį nuo kelis mėnesius trukusių žiaurių kovų Bachmute ir teikti pirmenybę galimam puolimui pietuose.

*******

Locked N’ Loaded

Lavrovas pareiškė, kad karas su Vakarais nebėra hibridinis, o vis labiau primena tikrą. Tai vertintina kaip dar vienas bandymas tariama tiesioginės konfrontacijos perspektyva priversti Vakarų valstybes mažinti paramą Ukrainai ir įvelti jas į pokilimines derybas su kremliumi. Tikėtina, kad Vakarai su velniu obuoliauti neis, bet atsipalaiduoti neverta.

Luhansko kryptis

Svatove. Kaip ir tikėtasi, agresorius atnaujino kontratakas Stelmahivka link ir taip bando priversi ukrainiečius pakeisti savo planus Pershotravneve – Yahidne – Novoselivske ruože. Nepanašu, kad tai rusams sekasi. Ukrainiečiai vykdo lokalias atakas, o rusų bandymai susigrąžinti prarastas pozicijas Novoselivkse baigėsi nesėkme.

Kremina:

Ploshchanka – Chervonopopivka – Zhitlivka ruože pozicinės kautynės. Agresoriaus puolimo galimybės sumenkusios, tačiau gintis ir kontratakuoti jie dar gali. Todėl ukrainiečiai čia kantriai ginasi, vykdo žvalgybą, smūgiuoja artilerija ir radę progą kontratakuoja.

Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse prieigose toliau lokalūs susidūrimai. Iniciatyvą išlaiko ukrainiečiai, tačiau kontaktinė linija nejuda.

Lysychansk. Agresorius vėl perkėlė pagrindines pastangas į sektoriaus pietus ir atakuoja Spirne – Berestove ruože. Tikėtina, rytoj čia agresorius ilsėsis, o aktyvesnis puolimas bus Bilohirivka ruože.

Donecko kryptis

Bakhmut. Pasirodė duomenų, kad į sektorių jau atvyko rezervai, tame tarpe legendinės 93-iosios mechanizuotos brigados vienetai. Tai nereiškia, kad automatiškai situacija ims gerėti (tai nepirma rotacija ir papildymas kontaktinėje linijoje), tačiau šiame sektoriuje sėkmingai kovojusių vienetų atvykimas nuteikia optimistiškai.

ukrainiečiai ir toliau daro stebuklus Pidhorodne – Krasna Hora – Blahodatne linijoje ir neleidžia agresoriui stumtis priekin. Tikėtina todėl rusai bent kol kas intensyviau atakuoja Rozdolivka- Vesele tikėdamiesi atverti naują puolimo kryptį link Syversk. Čia rusams pavyko pasistūmėti apie kilometrą. Visgi mažai tikėtina, kad agresorius taip greitai atsisakys operacinio tikslo perkirsti kelią Sliavyansk-Bakhmut ir visas pastangas nukreips į Syversk.

Bakhmut prieigose sunkios kautynės. Ypač sudėtinga situacija miesto pietrytinėje dalyje, pozicijos eina iš rankų į rankas. Panašu, ukrainiečiai pasirengę kautis už kiekviena namą, už kiekvieną sankryžą.

Kelyje Horlivka – Bakhmut agresorius negali užimti nuo Klishiivka į šiaurės vakarus/vakarus esančios kalvos, kuri labai svarbi norint pasiekti Chasiv Yar. Problemą rusai bando spręsti atakuodami šiaurėn su tikslu pasiekti tarpe tarp Chasiv Yar ir Bakhmut esantį Ivanivske ir čia perkirsti kelią Kostyantinivka – Bakhmut. Tuo pačiu į pietvakarius nuo Klishiivka išsikišusių rusų pozicijų agresorius atakuoja Predtechyne. Tai pirmi ženklai, kad tikėtina rusai bandys Chasiv Yar atakuoti iš rytų (Ivanivkse) ir vakarų (Predtechyne) ir taip sieks 1) perkirsti kelią Kostyantinivka – Bakhmut ir taip sukomplikuoti Bakhmut aprūpinimą ir 2) blokuoti Chasiv Yar įtvirtintą rajoną iš rytų ir vakarų sugriaunant sąveiką su Bakhmut ir Kostyantinivka veikiančiais ukrainiečių vienetais.

Avdiivka – Mariinka. Sektoriuje dedasi įdomūs dalykai. Agresoriui pavyko nežymiai pasistūmėti Vodiany – Opytne ruože. Tuo pačiu ukrainiečiai kontratakavo prie Oleksandropil (15 km į šiaurę nuo Avdiivka, 5 km į pietus nuo Niu Jork). Operacija sėkminga – ukrainiečiai pastūmė agresoriaus pozicijas apie 1 km, bei įsitvirtino pačiame Oleksandropil (iki tol gyvenvietė buvo no man land). Turime priminti, kad prieš dvi savaites tarpe tarp Avdiivka ir Niu Jork ukrainiečiai jau buvo surengę eilę sėkmingų kontratakų. Be to, agresorius soc.tinkluose skelbia, kad ir Mariinka nėra ramu – čia ukrainiečiai taip pat kontratakuoja. Tiesa, daryti išvadas dar anksti, tačiau gera pradžia pusė darbo.

Vuhledar. Sektoriuje lokalūs susidūrimai, daug darbo artileristams.

Zaporizhia kryptyje rusų „grandiozinis“ puolimas sustojo. Tą byloja ir patys agresoriaus karo propagandistai. Antai kslbėdami aoid mūšį prie Kamyanka jie teigia „praktiškai” užėmę šį kaimą, tačiau smulkmenėlė – ukrainiečių artilerija taip intensyviai dirba, kad rusai negali užeiti. Tačiau neatmestina, kad siekdami primesti savo mūšio ritmą, rusai ir vėl bandys rengti lokalias atakas.

Pietų kryptyje kabūm Sevastopol. Dar iki galo neaišku kas sprogo, tačiau nepanašu, kad tai rusų oro gynybos darbo išdavoje įvykęs sprogimas. Bent jau okupantai apie tai nepraneša. Neatmestina, kad prieš kurį laiką dronais vykdę žvalgybą mūšiu, ukrainiečiai identifikavo spragą agresoriaus oro gynyboje ir smogė. Tiesa, tai tik spekuliacijos, kadangi patikimų duomenų neturime.

*****

Egidijus Papečkys

Kaip ir tikėjausi, šis savaitgalis fronte yra labiau aktyvus, nei anksčiau. Tačiau vyksta tik taktiniai vietinės reikšmės mūšiai, didesnių puolamųjų veiksmų nėra.

Bachmute padėtis išlieka sunki, bet po Soledaro rusai čia nesugebėjo dar labiau padidinti spaudimo. Rusiški šaltiniai tradiciškai skelbia apie sėkmingą puolimą, bet lengviau pergales skelbti, nei realiai pasiekti.

Kreminos rajone aktyvesni ukrainiečiai, tačiau ir toliau jų veiksmai skirti priešo gynybos sistemos „tikrinimui“, į puolimą nepereinama.

Rusiški socialiniai tinklai plyšte plyšta nuo pranešimų apie puolimą Zaporižės srityje, apie kelis užimtus kaimus ir prasiveržimą. Visgi ir toliau atrodo, kad čia daugiau triukšmo, nei veiksmo, kad buvo užimti, arba tik minimi kaip užimti, keli kaimai „niekieno žemėje“. Kol kas abi šalys čia intensyviai šaudo viena į kitą artilerijos pabūklais, bet kalbos apie rusų puolimą gerokai perdėtos.
Nepanašu, kad ukrainiečius rusų puolimas čia labai neramintų, nes jie neskuba permetinėti pastiprinimų iš kitų fronto ruožų. Kaip jau minėjau, šiame fronto ruože yra silpniau parengti ir apginkluoti teritorinės gynybos pajėgų daliniai. Jie turi ir mažiau artilerijos, bet ne tiek mažai, kad rusai įgautų pavojingą kritinę persvarą.

Taigi padėtis stabili, nei geresnė, nei blogesnė nei įprastai. Iniciatyvą toliau išlaiko ukrainiečiai, kurie turi pajėgų puolimui, bet įvertinę padėtį pulti neskuba. Rusai irgi turi mobilizuotų rezervistų, bet iš jų „suklijuoti“ kumštį puolimui greitu laiku negali. Nors patys ukrainiečiai kalba apie puolimą tik pavasarį, aš jo tikiuosi sulaukti greičiau.

Tradiciškai šeštadieniais nebūna daug rimtesnių žinių. Kažkas kažką rašo, bet iš esmės tik smulki informacija. Labiausiai dabar informacinę erdvę žinutėmis užpila „Vagner“. Grupuotė išaugo, išaugo ir Prigožino asmeninės ambicijos, todėl jis vis labiau braunasi į „telegramm karius“. Turbūt draugiškai susitarė „Tik toką“ palikti kito feodalinio karo vaduko saviraiškai.

Toks lindimas į viešą erdvę duoda žinomumą, populiarumą, padeda prisitraukti savanorių ir rėmėjų, bet kartu kelia grėsmę, kad su juo susidoros kitos svarbios „figūros“. Nors prisipažinkime, net pagalvoti negalėjome, kad Putino režimas bus priverstas pakęsti tokius „karo vadus“ kaip Prigožinas. Tačiau nėra abejonių, kad Kremlius jau kuria planus, kaip nuimti „vagnerių“ galvą, o pačius samdinius perimti į pilną kontrolę.

Pasigirdo daug kalbų, kad Prigožiną pastatyti į vietą turėjo karui Ukrainoje vadovauti paskirtas Generalinio štabo viršininkas, tačiau jis tikrai nėra tas autoritetas, kuris galėtų sutramdyti „vagnerius“. Beje, apie Gerasimovą nieko negirdėti. Spėju, kad jis ir toliau „vadovauja“ iš savo kabineto.

Baltarusijoje toliau ramu, bent jau nieko neraminančio iš tenai negirdėti. Lukašenka pats asmeniškai ledo ritulio arenoje apvežė „garbės ratu“ Donecke sužeistą separatistų karį. Tai yra žinutė baltarusiams ir rusams, turinti parodyti „brolišką Baltarusijos paramą Rusijai“. Sužeistų rusų karių gydymas ir reabilitacija Baltarusijoje yra palankus Lukašenkos įvaizdžiui, ir jis tuo vykusiai pasinaudoja.

Tiek ukrainiečiai ir juos palaikantys dori žmonės, tiek rusofašistai skaičiuoja karinę paramą, kuri buvo pažadėta paskutiniame Ramšteino susitikime. Taip, joje nėra tankų, bet yra nemažai ginkluotės, apie kurią viešai nepranešta. Apie tai savo paskutiniame įraše feisbuko paskyroje užsiminė ir Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas: „Šios dienos susitikimas išsiskyrė tuo, kad dalis karinės paramos paketų buvo įvardinti uždaruose susitikimuose ir nebuvo paskelbti viešai.

Bet praslydo kai kurios užuominos. Daugiausia kalba lenkai. Po to gražiai nuskambėjusio, bet nelabai tinkamo pareiškimo apie tankų „Leopard 2“ perdavimą Ukrainai be Vokietijos žinios, šiandien Lenkijos gynybos ministras Mariusz Blaszcak painformavo, kad perduos ukrainiečiams sovietinius tankus ir T-72 ir pėstininkų kovos mašinas, kurių užteks vienai brigadai apginkluoti.

Kalba gali eiti tik apie tankus T-72, kurių skaičius gali siekti nuo 30 iki 100 vienetų, ir apie sovietines pėstininkų kovos mašinas BWP-1, vėlgi, nuo 30 iki 100, priklausomai nuo to, kokia brigadą – tanką ar mechanizuotą – galvojama apginkluoti.

Taip pat kalbama apie 57 mm senus sovietinius priešlėktuvinius pabūklus. Pastarieji kartu su Lietuvos perduodamomis 40 mm švediškomis patrankomis turėtų palengvinti kovą su iranietiškais dronais. Jas galima sėkmingai panaudoti prieš žemės taikinius. Pabūklai nenauji, jiems labai trūksta šiuolaikinių taikymosi prietaisų, todėl didesnio efektyvumo iš jų tikėtis sunku. Tačiau kartu su modernesnėmis priemonėmis jie ras savo vietą oro gynyboje, ir, esant palankioms sąlygoms gali būti pakankamai pavojingi tiek visų tipų bepiločiams, tiek sraigtasparniams, ir net atakos lėktuvams.

Neabejoju, kad tankų sulauksime greitai. Ukrainos gynybos ministras šiandien pareiškė, kad ukrainiečių tankistai JAU mokinasi naudotis „Leopardais“ vienoje iš NATO šalių. Manau visiems aišku, kurioje. Tankus buvo galima ir reikėjo perduoti seniai. O ta visa nevykusi komunikacija tiesiog neturėjo įvykti, dėl visko susitarti reikėjo už uždarų durų.

Pabaigai – Rusija jau ilgokai nesugeba surengti masinio apšaudymo raketomis. Reiškia, visgi „paduso“ mėgindama išvesti iš rikiuotės Ukrainos energetikos infrastruktūrą. O Lietuva labai prisidėjo, padėdama ukrainiečiams sušilti. Remiam, nesustojam.
******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

NESUTARIMAI, DŽIUGINANTYS KARO NUSIKALTĖLIUS KREMLIUJE

Politinis strateginis lygmuo
Ginčas dėl tankų, skirtų padėti Ukrainai atremti Rusijos invaziją, penktadienį vyko ir viešai, ir privačiai, nes daugiau kaip 50 Vokietijoje susitikusių gynybos vadovų nesugebėjo susitarti, o Berlynas neatšaukė savo veto dėl „leopardų“.

Būtent negebėjimas susitarti, o ne klausimas dėl pačių tankų, rodo tam tikrą ne tik vertybinę, bet ir sąjungininkų gebėjimo ryžtingai veikti krizę, kas, be jokios abejonės, nudžiugino karo nusikaltėlius Kremliuje. Ir nors JAV ir NATO vadovai neigė bet kokius nesutarimus savo gretose ir gyrė Vokietiją už platų ginkluotės ir mokymo indėlį Ukrainai, mažesnė vadovų grupė privačiai susitiko su vokiečiais, kad pabandytų rasti bendrą kalbą. Jiems nepavyko pasiekti sutarimo dėl Vokietijoje pagamintų tankų „Leopard” siuntimo.

Penktadienio susitikimo pabaigoje paklaustas, ar Vokietija „daro pakankamai”, JAV gynybos sekretorius Lloydas Ostinas atsakė: „Taip, bet mes visi galime padaryti daugiau.” „Jie yra patikimi sąjungininkai ir tokie buvo labai, labai ilgai”, – sakė jis. „Ir aš nuoširdžiai tikiu, kad jie ir toliau bus patikimi sąjungininkai.”

Naujasis Vokietijos gynybos ministras teigė nurodęs ministerijai patikrinti Vokietijos tankų atsargas, kad būtų pasirengta galimam žalios šviesos uždegimui ir būtų galima „veikti nedelsiant”. Borisas Pistorius pridūrė, kad Vokietija, prieš priimdama tokius sprendimus, „pasvers visus „už” ir „prieš”. … Esu labai tikras, kad artimiausiu metu bus priimtas sprendimas, bet … nežinau, kaip tas sprendimas atrodys”.

Visi šitie „nežinau“, „kažkaip“, „galbūt“, „kaip nors“, „remsim, kiek reikės“ skambantys iš galingiausių pasaulio šalių lyderių lūpų mus vis labiau gąsdina. Jei invazijos pradžioje tai dar buvo galima suprasti ir pateisinti vakarietišku išlepimu, inerciniu vyno ir steiko prioritetizavimu, tai dabar, artėjant plataus masto Rusijos invazijos metinėms, tokie pasisakymai rodo, kad sąjungininkai neturi nei plano, nei supratimo, kaip atremti Rusijos agresiją.

Ne Vokietijos gynybos ministerijai, o fiureriui Putinui yra uždegta žalia šviesa ir Žirinovskis su Kobzonu smaginasi traukdami „sojuz nerušymyj“. Numirėlis dvaro klounas buvo visiškai teisus – vakarai yra bailūs, juos reikia „imti ant stracho“, nes pagrindinė, svarbiausia galingųjų silpnybė – nesugebėjimas susitarti. O pavieniui juos labai lengva „umočit v sortyre“.

Gana keisto pasiteisinimo dėl tokių veiksmų Vokietijoje korta yra ta, kad neva Vokietija negali, neturi moralinės teisės būti aktyvios sunkiosios karinės paramos, taigi, ir karinio sprendimo Ukrainoje koalicijos lyderė, nes būtent ji, Vokietija, yra kalta dėl nacizmo, karų, žydų genocido ir kitų praeito amžiaus negandų Europoje.

Bet tai kaip yra su šio amžiaus genocidu Ukrainoje? Ar turime moralinę teisę stovėti nuošalyje ir guostis mintimi, kad ne mes esame jo tiesioginiai vykdytojai?

Nežiūrint šių trypčiojimų vietoje, Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas pranešė apie nuoširdų pokalbį su Vokietijos gynybos ministru Borisu Pistoriumi dėl tankų „Leopard 2”.

„Pasveikinau Borisą Pistorių su paskyrimu į naujas pareigas. Nuoširdžiai kalbėjomės apie „Leopard 2”. Bus tęsinys. Taip pat padėkojau Vokietijos vyriausybei ir Vokietijos žmonėms už jų karinę pagalbą Ukrainai ir svetingumą Ramšteine-8″, – savo paskyroje „Twitter“ vakare rašė Reznikovas.

Tuo tarpu NATO generalinis sekretorius pareiškė, kad Rusija rengiasi naujoms puolamosioms operacijoms, todėl būtina skubiai padidinti paramą Ukrainai. Jensas Stoltenbergas teigia, kad Ukrainos gynybos kontaktinės grupės susitikime buvo paskelbta apie svarbų naują „kovinių pajėgumų” paketą Ukrainai.

„Palankiai vertinu Ramšteine paskelbtą svarbų naują kovinių pajėgumų paketą, skirtą Ukrainos savigynai. Rusija ruošiasi naujoms puolamosioms operacijoms, todėl būtina skubiai padidinti paramą, kad Ukraina turėtų galimybę laimėti ir atgauti užimtą teritoriją”, – J. Stoltenbergas rašė „Twitter”.

„Tai, kad dabar Ukrainai bus suteikta šimtai naujų pėstininkų kovos mašinų, šarvuočių ir tankų, bus labai svarbu šaliai… Ši parama ne tik leis ukrainiečiams apsiginti nuo naujų Rusijos puolimų, bet ir leis jiems patiems pradėti puolimus siekiant susigrąžinti teritoriją”, – sakė J. Stoltenbergas.

Šimtai tankų, pėstininkų kovos mašinų… Kas rašė kalbą NATO gensekui? O gal tiksliau, reiktų klausti, kur?

Įdomybės Europos Sąjungos fronte. Kroatijos prezidentas penktadienį pareiškė, kad Europos Sąjungos pastangos laikytis demokratijos standartų šalyse narėse kelia grėsmę bloko skilimui, ir pasmerkė ES pastangas finansiškai nubausti Vengriją už tariamus teisinės valstybės standartų pažeidimus.

Prezidentas Zoranas Milanovičius šiuos pareiškimus padarė per spaudos konferenciją Vengrijos sostinėje Budapešte po derybų su savo Vengrijos kolege Katalin Novák. Z. Milanovićius pakartojo dažną Vengrijos kritiką ES atžvilgiu, sakydamas, kad blokas per daug viršija savo galias valstybių narių atžvilgiu ir kad ši pernelyg didelė kontrolė pagreitino „Brexit” ir išstūmė Jungtinę Karalystę.

Pasak jo, ES neturėtų tapti „Jungtinėmis Europos Valstijomis” ir pridūrė, kad ES procedūros prieš Vengriją, dėl kurių įšaldytas milijardų eurų finansavimas Budapeštui dėl korupcijos ir teisinės valstybės principų pažeidimų, kelia grėsmę, kad 27 narių blokas bus sunaikintas.

„Toks požiūris (tarp ES ir Vengrijos) labai erzina”, – sakė jis ir perspėjo, kad „šiandien tai Vengrija, o rytoj tai bus kokia nors didesnė šalis, kuriai reikės „duoti pamoką”.

Stiprėjančios ekstremistinės nuotaikos rodo, kad narystė ES abiems šalims reikalinga tik kaip svetima piniginė, iš kurios galima semti, ir nesirūpinti dėl grąžinimo atgal. Radikalios kalbos ir melas apie Brexit taip pat rodo, kad Kremliaus agentūrinis tinklas dirba nepriekaištingai.

JAV ambasadorius prie ESBO pavadino diskusiją dėl modernesnių ginklų perdavimo Ukrainai teisinga ir tikisi plačios paramos galimam Nyderlandų sprendimui perduoti Ukrainai naikintuvus F-16. Paklaustas, ar Baltieji rūmai pasirengę leisti Nyderlandams pristatyti Ukrainai naikintuvus F-16, ambasadorius atsakė: „Jau seniai laikomės nuomonės, kad tai, ką tiekia mūsų sąjungininkai, yra jų reikalas. Taip pat remiame nesuskaičiuojamą mūsų sąjungininkų indėlį (į gynybą) Ukrainoje.”

Carpenteris pavadino diskusijas dėl modernesnės ginkluotės perdavimo Ukrainai teisingomis, palyginti su praėjusiais metais, kai Kyjivui buvo perduota daugiausia sovietinės gamybos ginkluotės.

Ramšteino-8 susitikimo išvakarėse Nyderlandų valdžios institucijos pareiškė esančios pasirengusios apsvarstyti Ukrainos prašymą dėl naikintuvų F-16. Iš karto po to Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino Vakarus skirti Ukrainos pilotams modernių karinių lėktuvų.

Operacinis lygmuo
Nežiūrint nesutarimų dėl „Leopard-2“ tankų, Ukrainos gynybos ministras O. Reznikovas pareiškė, kad Ukrainos kariai Lenkijoje mokysis valdyti „Leopard-2”. Reznikovas kalbėjo ukrainiečių kalba transliuojamam „Voice of America” po dalyvavimo susitikime Ramšteino oro pajėgų bazėje Vokietijoje, kur Ukrainos partneriai nepriėmė sprendimo dėl tankų perdavimo. Ministras pratybų plėtrą apibūdino kaip proveržį, sėkmę už jį priskirdamas Lenkijos pastangoms.

Rusijos okupacinės pajėgos didina spaudimą šalia Bachmuto, ir mums regisi, kad šio miesto griuvėsius karinė rusų vadovybė gali laikyti operaciniu tikslu artimiausioje ateityje. Iš vienos pusės, Bachmuto užėmimas būtų simbolinė pergalė, motyvuojanti marodierius, iš kitos, tai leistų okupantams trikdyti Ukrainos tiekimo linijas rytuose ir kelti grėsmę kitiems Ukrainos kontroliuojamiems miestams aplinkiniame Donecko regione.

Tačiau nepatvirtintais duomenimis, JAV pareigūnai neformaliai ragina ukrainiečius nukreipti dėmesį nuo Bachmuto ir susitelkti į pasirengimą puolimui pietuose. Tam reikalingos pajėgos šiuo metu yra įsitraukusios į Bachmuto gynybą.

Karti realybė vis labiau ryškėja ir pasiekia sąjungininkų vakaruose protus. Po susitikimo su Ukrainos kariuomenės vadu generolu V. Zalužnu, kuriame aptarti karinės pagalbos Kyjivui klausimai, JAV kariuomenės vadas generolas M. Milley sakė, kad būtų „labai sunku” išstumti Rusijos pajėgas iš Ukrainos šiais metais.

Rusija gi tam tikrai ruošiasi. Ir nors vakar pasirodė „ekspertų“ šaipymaisi iš Maskvoje pastebėtų ant namų stogų dislokuotų oro gynybos sistemų, neva rodančių, kad Kremlius bijo dronų atakų ir netrukus prasidėsiančio ukrainiečių plataus masto puolimo Maskvos link, mūsų nei juokas, nei noras šaipytis neima.

Oro gynybos sistemos Maskvoje rodo du dalykus: orda ruošiasi rimtiems veiksmams Ukrainoje, į kuriuos galimai planuoja gauti atsaką, juolab, kad viešai minimos Ukrainą pasieksiančios tolimo nuotolio raketos. Labai gali būti, kad Rusijos GRU turi ir kitos informacijos, apie kurią niekas nekalba viešai. Antra priežastis, dėl ko Maskvoje rusams demonstruojama ginkluotė, yra pasirengimas paskelbti apie Rusijos užpuolimą, organizuojant provokaciją arba ir be jos, taip sukuriant „apsiaustos tvirtovės“ regimybę ir dar didesnį visų rusų pasiryžimą mirti Ukrainos žemėje.

Taktinis lygmuo
Jungtinės Valstijos Rusijos samdinių grupę „Wagner” pripažino „tarptautine nusikalstama organizacija”, taip didindamos spaudimą privačiai kariuomenei, kuri į kovą Ukrainoje įdarbino dešimtis tūkstančių rusų kalinių. Penktadienį Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo atstovas spaudai Džonas Kirbis sakė, kad „Wagner“ „yra nusikalstama organizacija, vykdanti plačiai paplitusius žiaurumus ir žmogaus teisių pažeidimus. Mes nenuilstamai dirbsime, kad nustatytume, sužlugdytume, atskleistume ir nukreiptume dėmesį į tuos, kurie padeda „Wagner”.

Rusai Sankt Peterburge ir Maskvoje dėjo gėles prie improvizuotų paminklų, skirtų Rusijos raketų atakos į devynių aukštų gyvenamąjį namą Ukrainos Dnipro mieste aukoms atminti, pranešė „Reuters“. Penktadienio vakarą aplink paminklo ukrainiečių nacionaliniam poetui Tarasui Ševčenkai pagrindą Sankt Peterburgo centre buvo išdėliota dešimtys gėlių puokščių ir keli pliušiniai žaislai. Ant vieno kaspino buvo užrašyta „Atleisk”. Liudininkų teigimu, gėlės ir žaislai režimo buvo nurenkami kelis kartus per dieną.

Šią savaitę Ukrainoje žuvo buvęs JAV karinio jūrų laivyno SEAL karys, pranešė amerikiečių pareigūnai. Danielis W. Swiftas buvo sužeistas Dnipro mieste ir mirė nuo žaizdų. Atsargos karys Ukrainoje kariavo kaip savanoris.

Okupacinės pajėgos tęsia puolimą nuo Kurdiumivkos Časiv Jaro link, kurį trumpam buvo pristabdę ukrainiečių gynėjai. Driskiai nekreipdami dėmesio į didžiulius nuostolius užėmė Kliščijivką į šiaurę nuo Kurdiumivkos ir dabar ne tik yra atkirtę remiančias ukrainiečių pajėgas pietvakariuose, bet ir puslankiu apsupo Bachmutą. Mūšiai vėl vyksta miesto centre ir ties geležinkelio pervaža rytuose, taip pat ties Jahidne šiaurėje ir Ivanivske pietuose. Rusų tikslas į pietus nuo Bachmuto yra kelio H-32 kontrolė. Ją praradus, ukrainiečiai turėtų gintis Časiv Jare ir ginti greitkelio M-3 atkarpą šiaurinėje Bachmuto dalyje ties Jahidne.

Ginkluoti valkatos sujudo ir pietuose. Zaporižės srityje pliekiama iš visų rūšių ginklų. Chersono srityje iš artilerijos ir raketų sistemų apšaudžius Antonivkos ir Chersono miestus nukentėjo civiliai gyventojai.

Medicininei pagalbai teikti rusų okupacinės pajėgos naudojasi ne tik jau perpildytomis laikinai okupuotų Chersono srities gyvenviečių medicinos įstaigomis, bet ir įrengia vaikų darželius kaip lauko ligonines. Be to, visi gydytojai centrinėje Nyžnij Sirohozy ligoninėje buvo pakeisti ir dabar joje gydomas tik rusų okupacinių pajėgų personalas.

Panaši situacija susiklostė ir Kalančake, kur buvo atleisti vietiniai gydytojai, o vietoj jų buvo atvežti medicinos darbuotojai iš laikinai okupuotos Krymo autonominės respublikos. Vietos gyventojams neleidžiama lankytis ligoninėje.

Per sausio 20 d. dieną Ukrainos karinės oro pajėgos 18 kartų sudavė į priešo susitelkimo vietas ir 4 kartus į jo priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijas.

Ukrainos gynybos pajėgos taip pat numušė 2 žvalgybinius bepiločius orlaivius „Orlan-10” ir „Merlin-VR”.

Ukrainos gynybos pajėgų raketiniai ir artilerijos daliniai pataikė į okupantų vadavietę, 2 susitelkimo vietas ir šaudmenų sandėlį.

**********

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

D. MEDVEDEVO NURODYMAI ALJANSUI

Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos prezidentas Volodomyras Zelenskis vakar sakė, kad jo vyriausybė tikisi „tvirtų sprendimų” iš NATO ir kitų šalių gynybos vadovų, kurie penktadienį susitiks aptarti, kaip padidinti Ukrainos gebėjimą pasipriešinti Rusijos pajėgoms naudojant modernius tankus.

Ramšteino oro pajėgų bazėje Vokietijoje vykstantis susitikimas yra vienas iš daugelio susitikimų nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios. Tikimasi, kad jame bus aptartas būsimas ginklų, ypač Vokietijos tankų „Leopard 2”, kuriuos naudoja daugelio Europos šalių kariuomenės, tiekimas. Tačiau Berlynas turi veto teisę dėl bet kokio sprendimo eksportuoti tankus, o kanclerio Olafo Scholzo vyriausybė iki šiol nenori duoti tam leidimo, neva bijodama išprovokuoti Rusiją.

Ukraina ir Rusija kare daugiausia naudoja sovietinių laikų tankus T-72, o bet kokių modernių tankų pasirodymas mūšio lauke galėtų paspartinti okupacinių Rusijos pajėgų atsitraukimą iš Ukrainos teritorijos. Pažangiausi pasaulyje tankai – JAV „Abrams“ ir Vokietijos „Leopard“ sukurti būtent taip, kad efektyviai naikintų sovietinį metalo laužą.

„Iš tikrųjų, dabar laukiame vienos Europos sostinės sprendimo, kuris suaktyvins parengtas bendradarbiavimo grandines dėl tankų”, – ketvirtadienio vakarą vaizdo kreipimesi sakė V. Zelenskis. „Mes ruošiamės rytoj vyksiančiam susitikimui Ramšteine. Tikimės ryžtingų sprendimų. Tikimės galingo karinės pagalbos paketo iš Jungtinių Valstijų”, – sakė jis.

Tankai ir kita ginkluotė labai reikalinga Ukrainai, kuri stabdo Rusijos ordų veržimąsi į Europą. Tačiau visame pastarojo meto erzelyje, kilusiame dėl tankų, norime pastebėti, kad patys savaime tankai neperlauš karo eigos, kaip to nepadarė moderni, toliašaudė vakarų šalių artilerija. Visą modernią ginkluotę reikia išmokti valdyti, remontuoti, tiekti atsargines dalines, užtikrinti nuolatinį šaudmenų ir kuro srautą, išmaniai sąveikoje su visais kitais turimais pajėgumais panaudoti taip ir ten, kur būtų padaroma esminė, kritinė žąla priešui, išvengiant didelių nuostolių ir pasiekiant reikalingų operacinių tikslų. Už viso to stovi žmonės, kariai – pervargę, psichologiškai išderinti dėl nuolatinių nuostolių ir vakaruose labai ilgai nepriimamų sprendimų, nerimaujantys dėl savo šeimų, artimųjų ir vis labiau abejojantys džiugia ir taikia ateitimi.

Tuo tarpu Naujasis Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius prieš penktadienį įvyksiantį susitikimą pareiškė, kad nežino apie jokį reikalavimą, kad Ukraina vienu metu gautų JAV ir Vokietijos tankus.

„Nežinau apie jokią tokią sąlygą”, – sakė Pistorius televizijai ARD, paklaustas, ar tai reiškia, kad „Abrams” ir „Leopard” turi būti pristatyti tuo pačiu metu, o tokia pozicija palieka atvirą galimybę susitarti penktadienį.

ARD atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad vokiečių nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė: 46 proc. pasisakė už, o 43 proc. prieš tankų siuntimą. Apklausoje jaunesni žmonės taip pat labiau nepritarė tankų siuntimui nei vyresnio amžiaus respondentai.

Jungtinės Valstijos vakar pranešė, kad pagal 2,5 mlrd. dolerių vertės karinės pagalbos paketą Ukrainai atsiųs šimtus šarvuotų transporto priemonių, raketų ir artilerijos sviedinių. Į paketą įeina 59 pėstininkų kovos mašinos „Bradley”, 90 šarvuotų transporterių „Stryker”, 53 minoms atsparios transporto priemonės su apsauga nuo pasalų ir 350 didelio mobilumo daugiafunkcinių ratinių transporto priemonių, sakoma JAV gynybos departamento pranešime.

Į naujausią paramą taip pat įeina aštuonios oro gynybos sistemos „Avenger”, dešimtys tūkstančių artilerijos sviedinių ir apie 2 000 prieštankinių raketų, pranešė Gynybos departamentas.

Prieš penktadienį Vokietijoje įvyksiantį svarbų susitikimą, 11 NATO šalių, įskaitant Lietuvą, Didžiąją Britaniją ir Lenkiją ketvirtadienį pažadėjo suteikti naują karinę pagalbą Ukrainos gynybai nuo teroristinės Rusijos paremti. „Vakarai turi išlikti vieningi ir toliau remti Ukrainą karine pagalba”, – sakė Estijos gynybos ministras Hanno Pevkuras spaudos konferencijoje savo šalyje, surengtoje kartu su kolegomis. „Ukrainai labiausiai reikia sunkiosios ginkluotės … Sunkiausi mūšiai dar laukia ateityje”, – sakė H. Pevkuras.

Susirinkę karinėje bazėje pareigūnai pažadėjo prieštankinių raketų, trumpojo nuotolio oro gynybos sistemų „Stinger”, priešlėktuvinių pabūklų, kulkosvaidžių, mokymų ir kitos įrangos bei paslaugų. Didžioji Britanija, kuri jau paskelbė apie planus siųsti tankus į Ukrainą, taip pat atsiųs 600 raketų „Brimstone”, sakė gynybos sekretorius Benas Wallace’as, išdėstęs detales.

Praėjus kelioms valandoms po susitikimo Danijos vyriausybė paskelbė, kad padovanos Ukrainai 19 Prancūzijoje pagamintų haubicų „Cezar”, taip išpildydama Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pageidavimą, tačiau stabdydama Šiaurės šalies kariuomenės stiprinimą.

Geras Danijos pavyzdys turėtų būti užkrečiamas Lietuvai.

Matydama Vakarų šalių nusiteikimą, Maskva ir vėl ėmėsi bauginimo taktikos, veikiančios tik draugus Berlyne. Rusija pareiškė, kad įspėja apie „itin pavojingą” eskalaciją, jei NATO dislokuos Ukrainoje sunkiąją ginkluotę, pavyzdžiui, tankus ir tolimojo nuotolio raketų sistemas.

Putinui burna dirbantis Dmitrijus Peskovas stenėjo, kad planuojama Vakarų parama tankais yra „potencialiai labai pavojinga.“

„Tai reikštų, kad konfliktas pereis į visiškai naują lygį, o tai, žinoma, nieko gero nežada pasaulinio ir visos Europos saugumo požiūriu”, – gąsdino teroristinės valstybės atstovas, įgarsindamas Maskvos režimo baimes dėl artėjančio jo kracho, prasidėsiančio ordos triuškinimu okupuotose Ukrainos dalyse.

Prabilo ir girtuoklis Dmitrijus Medvedevas, perspėjęs NATO, kad Maskvos pralaimėjimas Ukrainoje gali sukelti branduolinį karą. „Branduolinės galios pralaimėjimas įprastiniame kare gali išprovokuoti branduolinį karą”, – savo „Telegram“ kanale purtomas alkoholinės karštinės rašė Putino tualetinio popieriaus lapelis.

„Branduolinės valstybės niekada nepralaimėjo didelių konfliktų, nuo kurių priklauso jų likimas”, – užbaigė D. Medvedevas, nurodęs Aljansui ir kitiems Vakarų šalių gynybos vadovams apsvarstyti savo politikos riziką.

Nieko naujo po sena saule. Alkoholis sukelia kepenų cirozę, smegenų minkštėjimą ir ankstyvą mirtį.

Trečiadienį agentūros vadovas Rafaelis Grossi pareiškė, kad Tarptautinė atominės energijos agentūra į visas keturias Ukrainos atomines elektrines siunčia ekspertų grupes, kad sumažintų sunkių avarijų riziką, nes Rusijos karas prieš šalį tęsiasi.

Nuolatinis TATENA buvimas visuose Ukrainos branduoliniuose objektuose, kuriuose iš viso dirba mažiausiai 11 šios agentūros darbuotojų, reiškia precedento neturinčią agentūros plėtrą. TATENA technikai taip pat dirbs Černobylyje, dabar jau uždarytoje atominėje elektrinėje, kurioje 1986 m. įvyko mirtina branduolinė avarija, paskleidusi radioaktyviąsias dulkes po didžiąją Europos dalį.

11 atominės energetikos inžinierių, žinoma, labai gerai. Už juos geriau, kuklia mūsų nuomone, galėtų būti 11 batalionų, užtikrinančių visų branduolinių jėgainių 30 km skersmens apsaugos zoną, kurioje nevyktų jokie kariniai veiksmai.

Vengrija užblokavo 500 mln. eurų ES karinę paramą Ukrainai, todėl sausio 23 d. įvyksiančiame ES užsienio reikalų ministrų susitikime Budapeštas bus spaudžiamas atšaukti savo veto teisę. Budapešto veto erzina ES diplomatus, nes jis neturi jokio pateisinimo, išskyrus tai, kad „žaidžia” su Kremliumi, sakė vienas neįvardintas Lenkijos pareigūnas.

Anksčiau Vengrija per balsavimus pasirinkdavo susilaikymo variantą ir neblokuodavo pagalbos Ukrainai, tačiau dabar vis dažniau naudojasi veto teise. Kartu Budapeštas visiškai neteikia karinės paramos Kyjivui.

Skirtingai nuo Vengrijos, NATO ir ES narės, Nyderlandai nori sumokėti už tankus „Leopard”, kurie bus siunčiami į Ukrainą kaip Europos sąjungininkų ir NATO koalicijos dalis.

Nyderlandų gynybos ministrė Kajsa Ollongren priminė, kad šalis anksčiau tokiu būdu mokėjo už sovietinius tankus T-72, kurie buvo siunčiami iš Čekijos, ir tai galėtų būti taikoma „Leopard”.

„Mes norime tai padaryti”, – sakė ji.

Džiuginantis pareiškimas. „Kiekvienas, kas prašo, gauna, kas ieško, randa, ir beldžiančiajam atidaroma.“

Operacinis lygmuo
CŽA direktorius Williamas Burnsas neseniai slapta nuvyko į Ukrainos sostinę susitikti su prezidentu Volodymyru Zelenskiu. „Direktorius Burnsas nuvyko į Kyjivą, kur susitiko su Ukrainos žvalgybos atstovais ir prezidentu Zelenskiu bei patvirtino mūsų nuolatinę paramą Ukrainai ir jos gynybai nuo Rusijos agresijos”, – sakė JAV pareigūnas, kuris nenorėjo būti įvardytas.

Pareigūnas atsisakė nurodyti, kada įvyko vizitas. Laikraštis „The Washington Post”, kuris pirmasis pranešė apie vizitą, teigė, kad jis įvyko praėjusios savaitės pabaigoje. Burnsas informavo Zelenskį apie savo lūkesčius, susijusius su būsimais Rusijos kariniais planais, teigė laikraštis, pridurdamas, kad jis taip pat pripažino, jog tam tikru metu JAV pagalbą gauti bus sunkiau.

V. Zelenskis ir jo vadovaujami žvalgybos pareigūnai aptarė, kiek ilgai Ukraina gali tikėtis, kad JAV ir Vakarų šalių pagalba bus tęsiama po to, kai respublikonai per kadencijos vidurio rinkimus laimėjo nedidelę daugumą JAV Atstovų Rūmuose, pranešė „Washington Post”, remdamasis šaltiniais.

Bla bla bla. Tokio rango pareigūnai neskraido susitikti akis į akį tam, kad praneštų visiems žinomus dalykus. Padėtis gerokai rimtesnė, ir Burnsas, greičiausiai, atvyko ne su pranešimu, o dėl to, kad savo akimis pamatytų ir ausimis išgirstų informaciją iš pirmų lūpų.

Ir, mūsų žiniomis, ši informacija nėra džiuginanti.

Ukrainos vidaus reikalų ministras Denisas Monastyrskis, jo pirmasis pavaduotojas Jevhenas Jeninas bei valstybės sekretorius Jurijus Lubkovičius, kurie žuvo per avariją netoli Brovarų, skrido tuo pačiu sraigtasparniu, nes stengėsi kuo greičiau pasiekti kelionės tikslą. Taip kelionę viename orlaivyje paaiškino Ukrainos Nacionalinės policijos atstovė spaudai Maryana Reva.

Kitaip sakant, eilinė nepamatuota rizika, kurios tikrai per daug šiame kare.

Didžiosios Britanijos žvalgybos duomenimis, šiuo metu Ukrainos fronte yra apie 50 000 „Wagner” kovotojų, kurie iš dalies finansuojami iš korupcijos, susijusios su valstybinėmis sutartimis, kurias gauna J. Prigožino verslo struktūros, praneša geltonoji spauda.

Atsakome „žvalgybai“, kad „Wagner“ marodierių Ukrainos teritorijoje yra nuo 20 iki 25 tūkstančių ir skaičiai kasdien mažėja.

Taktinis lygmuo

Rusijos okupantai iš Mačiuliškių į Luninecą, esantį arčiau Baltarusijos ir Ukrainos sienos, perkėlė 11 kovinių sraigtasparnių, praneša „Belaruski Hayun”.

Per pastarąją parą Zaporižės regione buvo užfiksuotas „rekordinis” rusų okupantų išpuolių skaičius. Zaporižės regiono karinės administracijos vadovas Oleksandras Staruchas sakė, kad priešas per vieną dieną Zaporižės regioną apšaudė 224 kartus. Užregistruoti dar 34 civilinių objektų sunaikinimo atvejai.

Sudėtinga situacija rytuose. Ukrainiečių jungtinės pajėgos atsitraukė nuo Soledaro vakarų kryptimi už geležinkelio ir susikoncentravo Blahodatnės gynybai bei kelio 05-13 kontrolei. Ties Kremina vyksta mūšiai, nei viena pusė neturi pranašumo. Ties Kurdiumivka prasibrovę rusų marodieriai pusiaukelėje link Časiv Jaro buvo sustabdyti, tačiau pleištas įkaltas, ukrainiečių pajėgų parama iš pietų ir pietvakarių atkirsta, ir taip sudaryta galimybė okupantams pridengti puolančias Bachmutą pajėgas iš pietų ir pietryčių.

Kituose fronto ruožuose padėtis sąlyginai rami.

Rusija ruošiasi vykdyti slaptą mobilizaciją laikinai okupuotame Kryme. Ypač daug šaukimų į verbavimo centrus (karinius komisariatus) pradėjo gauti Sevastopolyje gyvenantys IT, finansų ir kiti civiliai specialistai.

Priešas ir toliau naudojasi laikinai okupuotoje teritorijoje esančių civilinių sveikatos priežiūros įstaigų tinklu sužeistiems kariams gydyti. Pavyzdžiui, Novopskove, Starobilsko rajone, Luhansko srityje, vietos gimdymo namų patalpose okupantai atidarė „lauko ligoninę”, kurioje gydoma daugiau kaip 300 privačios karinės bendrovės „Wagner” samdinių.

Per praėjusią parą Ukrainos karinės oro pajėgos sudavė 21 oro smūgį į priešo karių ir kovinės technikos telkinius ir 7 kartus smogė į rusų priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijas. Numušti 3 bepiločiai orlaiviai „Lancet-3”.

Ukrainos raketinės ir artilerijos pajėgos atakavo 6 rusų vadavietes, 8 priešo karių koncentracijos vietas ir 1 amunicijos sandėlį.

Foto: „Stryker” šarvuotis, šaltinis: Michael Probst, AP.

*********

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

KODĖL STRINGA TANKŲ TIEKIMAS UKRAINAI?

Politinis strateginis lygmuo
Vakar karinio komiteto posėdyje NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Mircea Geoana pareiškė, kad nėra jokių požymių, kad Putino režimas ketina nutraukti karą prieš Ukrainą. Todėl NATO, kuri turi būti pasirengusi ilgai remti Ukrainą, 2023–ieji bus nelengvi metai.

„Putinas ruošiasi ilgalaikiam karui. Jis jau sutelkė daugiau kaip 200 000 papildomų karių, iš kurių daugelis šiuo metu dalyvauja mokymuose. Jis padidino karinę gamybą ir stengiasi gauti daugiau ginklų iš kitų autoritarinių režimų, įskaitant Iraną. Tačiau svarbiausia, kad nėra jokių požymių, kad V. Putinas pakeitė savo tikslus. Taigi turime būti pasirengę ilgai konfrontacijai. 2023–ieji bus sunkūs metai. Turime remti Ukrainą tiek, kiek reikės”, – sakė jis.

Todėl NATO bus pasirengusi reaguoti į grėsmes iš visų pusių, didins kovinį pajėgumą rytinio flango šalyse iki brigadų lygio, kurs aukštos parengties pajėgas, stiprins karinius pajėgumus ir tobulins valdymo sistemą. Pirmas prioritetas – išlaidų gynybai didinimas, nustatant minimalią 2 proc. ribą. Antras – gynybos pramonės pajėgumų stiprinimas, kuris būtinas NATO šalių arsenalams papildyti bei padėti Ukrainai ir užtikrinti atgrasymo ir gynybos politikos veiksmingumą.

„Mokomės šio karo pamokas. Taip pat turime būti pasirengę galimiems karams ateityje, tęsti NATO transformaciją skaitmeniniame amžiuje. Mūsų Aljansas turi išlaikyti karinius pajėgumus ir galimybes, kad apsaugotų sąjungininkus nuo visų šiandien kylančių ir rytoj galinčių kilti iššūkių, įskaitant operacijas daugelyje operacinių erdvių. Svarbu būti pasirengusiems naujoms technologijoms, įskaitant dirbtinį intelektą ir didžiuosius duomenis”, – pabrėžė NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Mircea Geoana.

Ką gi… po dviejų pasaulinių karų vis dar mokomės. Mokomės ir iš šio karo, kas rodo, kad nebuvome pasimokę iš praėjusiųjų, o pastarajam visiškai nepasiruošę. Labai gerai, kad išgaravo iliuzija, kad štai jau visai tuoj Putinas numirs, jį nuvers, kažkas jam atsitiks (kažkas!) ir vėl bus taika. Viltis išgaravo kaip kamparas, ir Vakarų sąjungininkai pagaliau ėmė suprasti, kad ukrainiečiams greičiausiai teks kovoti ne vienerius metus. Su pusės, pusantro ar penkių milijonų orda.

Nutilo kalbos apie kovą iki “Ukrainos pergalės”, nes tikriausiai jau visiems aišku, kad tikros pergalės, Rusijos kapituliacijos, nebus. Galima tikėtis santykinės pergalės, kai visi driskiai bus išvyti iš visų Ukrainos okupuotų teritorijų. Tačiau ir čia būsim labai tiesmuki: ar marodierių armijos išstūmimas už Ukrainos sienos, įsivaizduojant, kad visi rusai tada pakels rankas aukštyn, susivynios S–300, S–400 ir kitus “kalibrus”, apsisuks ir pasileis bėgti, o ukrainiečiai rusus vysis iki Rostovo ir užims Maskvą, yra tikėtinas?

Invazijos metinių proga ateina prablaivėjimas, kad tai, ko gero, neįmanoma, o Putino Rusija nepasiduos ir nesudės ginklų bet kokiu atveju. Net ir nustūmus rusų armiją iki sienos, kariniai veiksmai tęsis ne mažiau intensyviai, miestai bus griaunami ir civiliai žudomi lygiai taip pat.

Laukiame, kada sprendimų priėmėjams nušvis protai, kad pergalė prieš teroristinę Rusiją įmanoma tik esant tiesioginiam Vakarų įsikišimui. Kariai ant žemės ir/arba Ukrainos priėmimas į NATO be jokių sąlygų dabar, – toks yra vienintelis greitas kelias.
Bet koks specialusis tribunolas, kuris spręstų Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje, turi turėti pakankamą tarptautinę paramą, kad būtų galima patraukti baudžiamojon atsakomybėn Rusijos politinius ir karinius lyderius.

„Kalbant apie atsakomybę už agresijos nusikaltimą, šiuo metu Rusijos vadovai negali būti patraukti atsakomybėn… jokioje tarptautinėje jurisdikcijoje”, – teigia už teisingumą atsakingas Europos Komisijos narys Didier Reyndersas. Hagoje įsikūręs Tarptautinis baudžiamasis teismas turi įgaliojimus patraukti baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus, nusikaltimus žmoniškumui ir genocidą, tačiau D. Reyndersas teigia, kad jis negali skirti bausmių Rusijos pareigūnams.

„Tribunolas, įsteigtas siekiant patraukti asmenis baudžiamojon atsakomybėn už agresijos nusikaltimus, turėtų būti pakankamai tarptautinio pobūdžio, kad galėtų teisėtai atimti imunitetus ir veikti tarptautinės bendruomenės vardu”, – sakė pareigūnas.

Na štai… Vakarai metus laiko Kremliui grūmoja Hagos tribunolu, kuris, pasirodo neveiksnus Rusijos karo nusikaltėlių atžvilgiu. Trūksta tarptautiškumo ar dar kažko. Klampios direktyvos, sudėtingos procedūros, ilgi, biurokratiški ES ir atskirų didelių šalių veikimo mechanizmai šiandien didelis pasipriešinimo Kremliui stabdis, ir be abejo, paskata driskiams veikti dar agresyviau.

Kremliaus diktatorius Putleris pareiškė, kad Rusija „stengiasi užbaigti šį karą” su Ukraina. Susitikęs su Antrojo pasaulinio karo veteranais, Putleris jiems paaiškino, kad „operacijos” tikslas – „apsaugoti mūsų žmones, gyvenančius tose teritorijose“. „Tai mūsų istorinės teritorijos, kaip sakiau, po Sovietų Sąjungos žlugimo. Nesiruošiu dabar teisti, tam ne laikas ir ne vieta. Tačiau bet kokiu atveju, Rusija susitaikė su šiuo įvykiu. Vis dėlto negalėjome nereaguoti į tai, kas prasidėjo po „valstybinio perversmo”.

Putinas neaplenkė ir Antrojo pasaulinio karo temos. Mitomanija sergantis teroristas tvirtino, kad Leningrado fronte nusikaltimus įvykdė daugelio Europos šalių atstovai, tačiau „anksčiau Rusija apie tai esą tylėjo, kad nesugadintų santykių su kitomis valstybėmis“.

Palata Nr. 5. Aptvert spygliuota viela be galimybės patekti į išorę.

Kalbėdamas Sankt Peterburge esančios gamyklos, gaminančios oro gynybos sistemas, darbuotojams, Putinas pasakojo anekdotus teigdamas, kad bendra karinės įrangos gamyba didėja, o jos paklausa dėl operacijos Ukrainoje auga. „Kalbant apie galutinį rezultatą ir pergalę, kuri yra neišvengiama, yra keli dalykai. … Tai Rusijos ir daugianacionalinės Rusijos žmonių vienybė ir susitelkimas, mūsų kovotojų drąsa ir didvyriškumas … ir, žinoma, karinio–pramoninio komplekso ir tokių gamyklų, kaip jūsų, bei tokių žmonių, kaip jūs, darbas. Pergalė užtikrinta. Tuo neabejoju”, – pokštavo nevykėlis.

Mordoro užsienio teroro ministras Lavrovas pareiškė, kad Maskva bus priversta imtis neįvardytų priemonių savo pasienyje, jei Suomija įstos į NATO karinį aljansą. Lavrovas sakė, kad Suomija ir Rusija ilgą laiką palaikė draugiškus santykius, tačiau tai pasikeitė, todėl Rusija turės imtis „atitinkamų priemonių prie mūsų sienų”, jei Suomija, su kuria ją sieja 1 300 km siena, taps NATO nare.

Laukiame nesulaukiame, kol Rusija panaudos jėgą prieš kurią nors NATO šalį.

Kalbėdamas spaudos konferencijoje Maskvoje, Lavrovas dar kartą paragino NATO iškelti savo „karinę infrastruktūrą” iš Ukrainos ir kitų šalių, esančių netoli Rusijos sienų. Lavrovo teigimu, JAV subūrė Europos šalių koaliciją „Rusijos klausimui” išspręsti, pasitelkdamos Ukrainą kaip tarpininką, panašiai kaip Adolfas Hitleris siekė „galutinio sprendimo”, kad išnaikintų Europos žydus.
Lavrovas kliedesius pratęsė pareikšdamas, kad dėl konflikto Ukrainoje kalta JAV, nes pradėjo „hibridinį karą” prieš Maskvą. Esą Jungtinės Valstijos parengė dirvą konfliktui Ukrainoje.

Pasigedome jo teiginių apie tai, kad JAV ruošėsi išnaikinti Rusijos rusus, atakuodamos juos milijonais nepagydomos trydos virusais užkrėstų ančių. Paukščiai buvo užprogramuoti viduriuoti išskirtinai ant rusų tautybės piliečių.

Operacinis lygmuo
Tęsiasi resursų kova.

Buvęs NATO vadas Europoje Wesley Clarkas teigia, kad po kruvino teroristinio išpuolio Dnipro mieste JAV turėtų ženkliai padidinti karinę pagalbą. Clarkas ragina Ukrainos partnerius padidinti karinę pagalbą ir suteikti daugiau tankų bei rimčiau spręsti karinės pagalbos Kyjivui, ir toliau prarandančiam savo žmones, klausimą. Karininko teigimu, Ukrainai šiuo metu reikia ne dešimčių kovos mašinų Rusijos agresijai atremti, o šimtų tankų.

„Puiku, kad jiems perduosime dešimt tankų iš Jungtinės Karalystės. Dešimt tankų? Ukrainai reikia 300 ar 500 tankų. Puiku, kad stengiamės jiems atsiųsti dar keletą haubicų. To nepakanka. Turime į tai žiūrėti rimtai”, – sakė Clarke’as.

Jis paragino Ukrainos partnerius padidinti karinę pagalbą ir perduoti daugiau tankų bei artilerijos, nes nerimą kelia žinios, fiureris Putinas ketina paskelbti dar vieną mobilizacijos bangą.

Buvęs NATO pareigūnas teisus. Dešimtys tankų – simbolinė parama ir greičiau moralinio pliuso užsidėjimas, nei reali pagalba. Deja, esant tokiai paramai, efektyvi gynyba sudėtinga, o apie puolimą kalbėti anksti.

Visgi, parama po truputį juda.

Kanados gynybos ministrė Anita Anand paskelbė, kad Ukrainai bus perduota dar 200 šarvuočių „Senator”. Ši pagalba vertinama daugiau kaip 90 mln. dolerių ir yra dalis papildomos 500 mln. dolerių karinės pagalbos Ukrainai, apie kurią 2022 m. lapkričio mėn. paskelbė ministras pirmininkas Justinas Trudeau.

JAV perduos Ukrainai 300 000 Izraelyje saugomų artilerijos sviedinių, praneša The New York Times. Pasak laikraščio šaltinių, pusė sviedinių jau išsiųsta į Europą ir turėtų būti pristatyti Ukrainai per Lenkiją. Pažymėtina, kad Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms skirti sviediniai buvo saugomi dviejuose JAV sandėliuose, įkurtuose Izraelyje po 1973 m. arabų ir Izraelio karo, skirtuose JAV kariuomenei naudoti Artimųjų Rytų konfliktuose.

Bet kodėl gi Vakarai taip stabdo tankų tiekimą?

Nors kai kuriose vakarų šalyse dėl savo pažeidžiamumo tankai buvo laikomi atgyvena, visgi, šiandien – tai viena pagrindinių puolamųjų priemonių. Rusiški tankai T–72 ir T–80 pasirodė visiškai bejėgiai prieš didelio tikslumo nešiojamus vakarietiškus prieštankinius ginklus, tokių kaip „Javelin”.

Tuo tarpu vakarietiški tankai buvo kuriami atsižvelgiant būtent į tai, kad būtų galima nugalėti rusiškus tankus. Su reaktyviniais šarvais, galingomis pagrindinėmis patrankomis, manevringi ir greiti, jie sukurti taip, kad išliktų kovoje ir užtikrintų įgulų saugumą. Ukrainai jų reikia šimtų, jei šalies kariuomenė nori pradėti puolimą, kad atgautų iš pradžių pietus, o po to ir likusią šalies dalį.

Naujausios kartos tankai yra gyvybiškai svarbūs Ukrainai, jei ji nori pramušti skyles Rusijos gynybinėse linijose ir susigrąžinti okupuotas teritorijas. Pietų Ukraina yra lygi ir ideali tankų veiksmams. Čia Rusija jau įrengė eilę įtvirtinimų tam, kad sustabdytų Ukrainos puolimą.

Tačiau tankas ar daug tankų mūšyje – dar ne viskas. Būtina sąveika su kitomis kariuomenės pajėgų rūšimis – artilerija, aviacija, oro gynyba. Tankų ir pėstininkų kovos mašinų, skirtų kariams gabenti į karštus mūšio taškus sąveika, derinant veiksmus su artilerija ir parama iš oro, ypač bepiločių orlaivių – labai efektyvus kumštis.

Būtent todėl Jungtinės Amerikos Valstijos rengia aukšto rango Ukrainos karininkus jungtinių puolamųjų operacijų veiksmams, panaudojant turimus ginklus bei siekiant, kad jie papildytų vienas kitą ir užtikrintų pergalę.

Tuo pat metu būtina užtikrinti remonto ir aprūpinimo sistemos diegimą ir veikimą Ukrainoje, nes technikai reikia atsarginių dalių ir remonto brigadų. Sugedęs šarvuotis – brangus gelžgalis. Jo remontui reikia atsarginių dalių, patalpų, specialistų.

Taigi, modernios sunkiosios Vakarų ginkluotės tiekimas yra viena iš karinės pagalbos Ukrainai dalių. Ji neveiks be visų aukščiau išvardintų segmentų.

Sėkmingam puolimui Ukrainai reikia ne tik mokytis, gauti techniką ir įrangą, sugebėti užtikrinti jų efektyvią sąveiką. Didelį kiekį artilerijos, tankų, šarvuočių, degalų, šaudmenų bei kitos karinės įrangos bei amunicijos ir, svarbiausia, karių reikia sukaupti ir parengti smūgiui taip, kad jie nebūtų aptikti. O prasidėjus lemiamai kovai, greitai rotuojami, taisomi ir keičiami.

Taktinis lygmuo
Praėjusią parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė okupantų puolimus visose kryptyse. Rusų teroristai surengė 25 oro smūgius ir atliko daugiau kaip 85 apšaudymus iš salvinių raketų sistemų.

Pranešama, kad tęsiasi mūšiai Soledaro prieigose.

Konstantino Kalinausko vardu pavadinto Baltarusijos savanorių pulko kariai vakar stojo į mūšį su rusų okupantais prie Bachmuto ir užėmė jų pozicijas. Baltarusijos savanorių teigimu, atkovotose pozicijose aptikti anksčiau žuvusių ukrainiečių karių kūnai. Kariams nuauti batai, nuvilkti drabužiai.

Per praėjusią parą ukrainiečių aviacija sudavė 13 smūgių į priešo židinius ir smogė į 3 okupanto priešraketinių kompleksų pozicijas.

Numuštas priešo sraigtasparnis Ka–52 ir bepilotis orlaivis „Merlin–VR”.

Ukrainos gynybos pajėgų raketiniai ir artilerijos daliniai smogė 3 okupantų kontrolės punktams, 5 gyvosios jėgos židiniams, 1 šaudmenų sandėliui ir 2 kitiems svarbiems priešo objektams.

**********

Ukrainiečių karius moko JAV kolegos.

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vakariniame vaizdo kreipimesi sakė, kad Ukraina garantuotai gaus tris „Patriot” oro gynybos sistemas. „Šiandien iš Nyderlandų ministro pirmininko Marko Rutte’s gavome labai svarbių naujienų. Ši naujiena iš tikrųjų yra mūsų neseniai vykusių pokalbių su juo tęsinys. Ukrainai bus suteikta dar viena „Patriot” baterija”, – džiaugėsi V. Zelenskis.

Jis taip pat pažymėjo, kad su Vokietijos prezidentu Franku-Walteriu Steinmeieriu aptarė bendradarbiavimą gynybos srityje. „Aktyviai ruošiamės naujam susitikimui Ramšteino formatu. Taip pat rengiame naujus svarbius diplomatinius žingsnius – šiandien juos taip pat aptarėme”, – pridūrė Ukrainos vadovas.

Tuo tarpu Ukrainos kariai jau atvyko į JAV mokytis naudotis priešraketinės gynybos sistemomis „Patriot”. Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas sakė, kad JAV partneriai įsipareigojo apmokyti juos per 10 savaičių, o ne per 10 mėnesių.

Viena papildoma „Patriot“ baterija už vieną rusų fašistų raketa sugriautą daugiabutį ir pusšimtį civilių, tame tarpe ir vaikų, lavonų.

Aukščiausias JAV kariuomenės karininkas, armijos generolas Markas Milley, antradienį atvyko į vietovę netoli Ukrainos ir Lenkijos sienos ir pirmą kartą akis į akį pasikalbėjo su savo kolega iš Ukrainos kariuomenės vadu generolu Valerijumi Zalužnu. Nors į Ukrainą vyko keli JAV civiliai vadovai, J. Bideno administracija aiškiai nurodė, kad į Ukrainą nevyks jokie uniformuoti kariškiai, išskyrus tuos, kurie yra susiję su ambasada Kyjive. M. Milley atstovas spaudai sakė, kad į susitikimą automobiliu vyko tik nedidelė grupė – Milley ir šeši jo vyresnieji darbuotojai.

Milley ir Zalužno susitikimu pradedamas aukštų kariuomenės ir gynybos vadovų susitikimų ciklas šią savaitę. Trečiadienį ir ketvirtadienį Milley ir kiti gynybos vadovai susitiks Briuselyje, o ketvirtadienį ir penktadienį Ramšteino oro pajėgų bazėje Vokietijoje susirinks vadinamoji Ukrainos kontaktinė grupė. Šią grupę sudaro apie 50 aukščiausių gynybos pareigūnų, įskaitant gynybos sekretorių Lloydą Austiną, kurie dirba koordinuodami karinį indėlį Ukrainai.

Šie svarbūs susitikimai vyksta pasirodžius Vakarų žvalgybų spėjimams, kad Kremlius ruošiasi ilgai trunkančiam karui, o Rusijos karinė vadovybė ruošiasi didesnei mobilizacijai.

99 metų buvęs JAV valstybės sekretorius Henry Kissingeris kalbėdamas Pasaulio ekonomikos forume Davose (Šveicarija) sakė, kad Ukrainos narystė NATO būtų „tinkamas rezultatas”. Kartu jis teigė, kad Rusijos invazija rodo, kad nebėra prasmės neleisti Ukrainai įstoti į NATO. Šiam Kyjivo tikslui senolis anksčiau priešinosi, nuolat kartodamas apie būtinas paliaubas Ukrainos kare, kurios iš esmės leistų Rusijai pripažinti tam tikrus karinius laimėjimus.

„Prieš šį karą buvau prieš Ukrainos narystę NATO, nes baiminausi, kad prasidės būtent toks procesas, kokį matome dabar”, – sakė Kisindžeris. „Dabar, kai šis procesas pasiekė tokį lygį, neutralios Ukrainos idėja tokiomis sąlygomis nebetenka prasmės”, – padarė išvadą buvęs politikos ir diplomatijos grandas.

Tankus, „patriotus“ ir „himarsus“ Ukrainai reikėjo siųsti po Krymo okupacijos, taip pat suteikiant NATO kandidatės statusą. O Rusiją izoliuoti. Bet mūsų visų, ir lyderių, ir žemę knisančių artojų proteliai veikia vienodai. Mes priimame ne racionaliausius, logiškus sprendimus, o intuityvius, paremtus kognityviniu šališkumu, įtakotus prieš tai buvusių sprendimų, neturinčių jokio sąryšio su dabartimi.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen Davose forumo atidarymo dieną eilinį kartą pakartojo, kad Ukrainai reikia „visos karinės įrangos”, įskaitant pažangias sistemas, o Vakarų sąjungininkai turi „padidinti” Ukrainai siunčiamos karinės paramos ir įrangos lygį.

Europos Komisijos vadovė patvirtino, kad rengiamas dešimtasis sankcijų Rusijai paketas. Pasak jos, dešimtajame dokumentų rinkinyje „daugiausia dėmesio bus skiriama spragoms pašalinti, užkirsti kelią apėjimui ir sukelti rimtų pasekmių tiems, kurie apeina ES sankcijas”.

Spragoms pašalinti. Kažkaip va taip. Kažką kažkaip reikia įrašyti, parašyti ar pasakyti.

Lenkijos, Lietuvos ir Jungtinės Karalystės diplomatinių veiksmų spaudžiamas Vokietijos kancleris Olafas Scholzas interviu „Bloomberg“ sakė, kad dabar Vokietija su sąjungininkais aptaria galimą sunkiųjų tankų „Leopard” tiekimą Ukrainai. „Prieš paskelbiant apie karinę pagalbą, šis klausimas turėtų būti suderintas su kitomis šalimis“, – kalbėjo kancleris.

„Visada galvoju apie situaciją… Visada veikiame kartu su savo sąjungininkais ir draugais – niekada nieko nedarome vieni”, – pabrėžė Scholzas. Vokietija rems Ukrainą „tol, kol bus būtina, ir visomis priemonėmis”, tačiau, pasak F. Scholzo, dabar vienas iš pagrindinių tikslų yra užkirsti kelią Rusijos ir NATO karui.

Oj ne. Ne ne ne. Rusija nenori karo su NATO. Rusija bijo karo su NATO. Ir todėl kelias užkertamas ir raudonos linijos braižomos ir perbraižomos tik mūsų pačių galvose. Rusija čia niekuo dėta. Ji tik agresorius ir teroristas, žudantis Ukrainą.

Būtent apie tai ima kalbėti ir galingiausios pasaulio valstybės diplomatijos galva. JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas pavadino nepriimtinais Rusijos reikalavimus Ukrainai dėl „naujų teritorinių realijų”. Per bendrą brifingą su Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretoriumi Jamesu Cleverly Blinkenas sakė, kad šie reikalavimai kenkia taikos derybų procesui.

„Rusijos reikalavimai Ukrainai pripažinti naujas teritorines realijas yra nepriimtini ir neleidžia pradėti derybų proceso”, – sakė J. Blinkenas. Valstybės sekretorius pridūrė, kad greičiausias būdas pasiekti tvarią šio karo pabaigą, pereiti prie diplomatijos, pradėti derybas – sustiprinti Ukrainą mūšio lauke. „Būtent tai mes ir darome”, – sakė jis.

2022 m. Rusija tapo trečia pagal dydį naftos tiekėja Indijai, parduodanti apie 15 proc. viso poreikio. Indijos, trečios pagal dydį pasaulyje naftos vartotojos ir importuotojos, naftos perdirbimo įmonės dideliais kiekiais perka pigią rusišką naftą, kurios atsisakė daugelis Vakarų valstybių, išskyrus Vengriją. Praėjusį mėnesį Indijos naftos importas iš Rusijos šoktelėjo iki rekordinio lygio – 1,25 mln. barelių per dieną, t. y. maždaug ketvirtadalio viso 4,9 mln. barelių poreikio dienai.

Indija naudojasi tuo, kad Europos Sąjunga bei Didžiojo septyneto šalys nustatė rusiškos naftos kainos ribą, taip siekdamos sumažinti Maskvos pajamas iš naftos.

Ar mes galime sakyti, kad Indijos rankos irgi suteptos ukrainiečių krauju? Ne, juk nieko asmeniško, tik grynas verslas.

Operacinis lygmuo

Be esminių pakitimų.
Rusijos karo nusikaltimų ir teroro ministras Sergejus Šoigu paskelbė apie dviejų naujų karinių apygardų – Maskvos ir Leningrado – sukūrimą. Taip teroristinė Rusijos Federacija stiprina savo vakarų frontą, kurdama ne tik dvi naujas karines apygardas, bet ir planuodama Karelijoje suformuoti naują armijos korpusą.

Šoigu taip pat sakė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė padidinti Rusijos ginkluotąsias pajėgas iki 1,5 mln., kad būtų „užtikrintas valstybės saugumas ir apsaugoti „nauji subjektai” bei svarbiausi Rusijos Federacijos objektai”.

Maskvos ir Leningrado karinių apygardų sukūrimas yra dar vienas žingsnis link karo gilinimo, kartu ruošiantis užkirsti kelią bet kokiam galimam paprastų, karu nepatenkintų žmonių maištui Rusijoje.

Mūsų anksčiau apžvalgose ne kartą minėtas Kinburno pusiasalis, kuris yra labai svarbus planuojant visą Chersono srities išlaisvinimą, vis dar yra Rusijos okupantų rankose.

Kinburno nerijos deokupacija vyks išlaisvinant visą Chersono sritį, vakar sakė Ukrainos gynybos pajėgų Jungtinio spaudos centro vadovas pulkininkas Jevhenas Jerinas. Išlaisvinti Kynburno neriją kaip atskirą teritoriją ne visai tikslinga, aiškino Jerinas. „Kodėl? Nes turi būti sausumos koridorius į ją. Ir tik tokiu atveju tai bus tikslinga”, – pažymėjo jis.

Iš to darome išvadą, kad Chersono srities išlaisvinimo, deja, teks palaukti.

Rusija Viduržemio, Juodojoje ir Azovo jūrose į kovinę parengtį išvedė laivus, galinčius smogti sparnuotomis raketomis „Kalibr“. Juodojoje jūroje kovinėje parengtyje yra 16 priešo laivų, įskaitant 6 sparnuotųjų raketų nešėjus, Azovo jūroje – 2 laivai, o Viduržemio jūroje yra 9 priešo laivai, iš kurių 5 – sparnuotųjų raketų nešėjai. Viena salve Rusijos teroristai dabar gali paleisti 72 „Kalibr“ raketas.

Taktinis lygmuo

Per sausio 17 d. dieną priešas surengė 6 raketų atakas, 3 iš jų buvo atakuoti civiliniai objektai Kupjanske ir Kramatorske, ir 14 kartų smogė iš oro. Okupantų pajėgos taip pat surengė 95 salvinių ugnies sistemų atakas.

Priešas daugiausia pastangų skiria puolamosioms operacijoms Bachmuto ašyje. Okupantų pajėgų puolimas Avdijivkos ašyje nesėkmingas.

Dėl mažo kolaborantų skaičiaus okupantai priversti atsivežti klerkų iš Rusijos Federacijos, kad jie laikinai okupuotose teritorijose vykdytų okupacinio režimo administracines funkcijas. Be to, trūksta įvairių sričių darbininkų, nes vietos gyventojai nenori bendradarbiauti su okupantais. Todėl rusai bando atsivežti darbininkų iš Rusijos ir laikinai okupuoto Krymo.

Per sausio 17 d. dieną Ukrainos karinės oro pajėgos 12 kartų sudavė į priešo susitelkimo vietas, taip pat 4 kartus sudavė oro smūgius į jo priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijas. Be to, priešlėktuvinės ginkluotės naikintuvai sunaikino okupantų lėktuvą Su-25 netoli Soledaro.

Ukrainos gynybos pajėgų raketinių pajėgų daliniai ir artilerija pataikė į 2 vadavietes, taip pat į 5 okupantų susitelkimo vietas, šaudmenų sandėlį, elektroninės kovos stotį ir radiolokacinę stotį.

Antradienį buvo uždrausta į „Australian Open” lauko teniso turnyro teritoriją įnešti Rusijos ir Baltarusijos vėliavas. Paprastai Melburno parke per rungtynes vėliavas galima demonstruoti. Tačiau „Tennis Australia” pakeitė šią politiką dėl dviejų šalių, dalyvaujančių beveik prieš metus prasidėjusioje invazijoje į Ukrainą.

Brovaruose, šalia Kyjivo, manytina, dėl piloto klaidos, nukrito ukrainiečių gelbėjimo tarnybos sraigtasparnis. Pasak Ukrainos nacionalinės policijos vadovo Ihorio Klymenkos, tarp žuvusiųjų buvo vidaus reikalų ministras Denisas Monastyrskis, aukščiausias Ukrainos pareigūnas, žuvęs nuo karo su Rusija pradžios prieš beveik 11 mėnesių. Iš viso žuvo 18 žmonių, tarp jų ir trys vaikai.

Foto: ukrainiečių karius moko JAV kolegos. Šaltinis: AP.

*********

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Politinis strateginis lygmuo
Rusijos fiureris Putinas ir jo kolega Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas telefonu kalbėjosi apie pasikeitimą Ukrainoje sužeistais karo belaisviais, dujų mazgo Turkijoje sukūrimą ir grūdų eksportą per Juodąją jūrą, pirmadienį pranešė Kremlius.
„Vladimiras Putinas atkreipė dėmesį į destruktyvią Kyjivo režimo liniją, kuri remiasi karinių veiksmų intensyvinimu remiant Vakarų rėmėjams, didinant perduodamos ginkluotės ir karinės technikos apimtis. Tarp prioritetų yra bendradarbiavimas energetikos sektoriuje, įskaitant rusiškų gamtinių dujų tiekimą ir regioninio dujų mazgo Turkijoje sukūrimą”, – teigė Kremlius.
Ką gi, teroristinė Rusija ieško draugų, ir kai Putkai neskambina Makronas ar Šolcas, tinka ir Erdoganas. Svarbiausias klausimas čia, žinoma, dujos. Kremlius jaučia didelį pinigų stygių, dujų pardavimams sumažėjus maždaug dvigubai, ir Turkijos kuriamas dujų mazgas, kuriame rusiškos dujos gali tapti turkiškomis ir taip vėliau keliauti į Europą, yra sankcijų apėjimo sprendimo būdas. Maskva tikisi, kad net ir žinodama dujų kilmę, Europa dėl pragmatizmo užmerks į tai akis. Ir, tiesą pasakius, mes manome, kad taip ir gali įvykti.
Turkijos diktatoriaus atstovai spaudai apie pokalbio detales kol kas nepaskelbė.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino Europos Saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją (ESBO) imtis aktyvesnių veiksmų dėl ukrainiečių, kurie buvo prievarta deportuoti į Rusiją. Pirmadienį Kyjive lankėsi Šiaurės Makedonijos užsienio reikalų ministras ir 2023 m. ESBO pirmininkas Bujaras Osmani, o V. Zelenskis sakė, kad jiedu kalbėjosi apie tai, kaip „padaryti ESBO veiksmingą”.
JAV valstybės departamentas pernai apskaičiavo, kad į Rusijos teritoriją prievarta deportuota nuo 900 000 iki 1,6 mln. ukrainiečių piliečių, įskaitant 260 000 vaikų. Rusija neigia deportacijas ir sako, kad atvykstantys asmenys yra karo pabėgėliai. Lapkritį šalies teroristės Nepaprastųjų situacijų ministerija pranešė, kad nuo vasario mėn. į Rusiją atvyko apie 4,8 mln. ukrainiečių, įskaitant 712 000 vaikų.
„Kol kas nė viena tarptautinė organizacija nerado jėgų patekti į mūsų kalinių kalinimo vietas Rusijoje. Tai turi būti ištaisyta”, – taip pat sakė Zelenskis.
XXI a. barbarų orda prievartauja ukrainiečių moteris ir grobia vaikus, o už saugumą atsakingos bejėgės pasaulio organizacijos tą stebi. Rusija turėtų būti pašalinta iš visų tarptautinių organizacijų ir visiškai izoliuota, o visi jos piliečiai, gyvenantys užsienyje, deportuoti į russkij mir rojų.
Latvijos prezidentas Egils Levits paragino Vakarų šalis padidinti karinę paramą Ukrainai, kad karo draskoma šalis būtų pasirengusi atsakyti į Rusijos puolimą vasario mėnesį.
„Turėtume suteikti visą reikiamą paramą Ukrainai, ypač dėl to, kad Rusija vasario ir kovo mėnesiais ruošiasi puolimui Ukrainoje, o Ukraina turėtų turėti visą reikiamą ginkluotę ir paramą, kad galėtų pasipriešinti šiam puolimui”, – sakė prezidentas Egils Levitsas Pasaulio ekonomikos forumo metu. „Todėl visi tankai, kai tik įmanoma, turėtų būti perduoti Ukrainai”, – sakė jis.
Penktadienį vyks Vakarų šalių gynybos pareigūnų susitikimas, kurio metu, vadinamoji Ukrainos gynybos kontaktinė grupė Jungtinių Valstijų Ramšteino oro pajėgų bazėje Vokietijoje vėl aptars Ukrainos ir su ja susijusius saugumo klausimus.
Sekmadienį NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad tikisi, jog Vakarų šalys padidins sunkiosios ginkluotės tiekimą Ukrainai, o tai gali reikšti platesnį Europos sąjungininkių, kurios iki šiol priešinosi tiesiogiai tiekti Ukrainai kai kurių rūšių sunkiąją ginkluotę nuo vasario mėn. prasidėjusios Rusijos invazijos, pasikeitimą.
Rusijos užsienio terorizmo reikalų ministerijos atstovė spaudai, Lavrovo nagų karpytoja Marija Zacharova pareiškė, kad Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Jamesas Cleverly, kuriam Maskva dėl Ukrainos skyrė sankcijas, dar turės atsakyti už savo paramą Kyjivui.
Pirmadienį J. Cleverly pareiškė, kad Rusijos vyriausybė jam pritaikė sankcijas, ir pridūrė, kad jei tai yra kaina už paramą Ukrainai – jis džiaugiasi, kad jam buvo pritaikytos sankcijos.
„Brangus Džeimsai, tu nesupranti”, – parašė Zacharova „Telegram” paskyroje. „Tai už antirusišką kursą ir asmenines sankcijas. Bet tu vis tiek turėsi atsakyti už paramą Kyjivo režimui ir neonacizmui”.
Kremlius „paramą neonacizmui“ vadina Didžiosios Britanijos ketinimą perduoti Ukrainai 14 tankų „Challenger 2”, kurie gali būti pirmoji Vakarų šalių pagamintų tankų siunta į Ukrainą.
Rusija siunta. Ir visai nesvarbu, kad šis įsiūtis greičiausiai yra apsimestinis. Atsakymas turėtų būti aiškus, tiesus, ultimatyvus, kaip smūgis, sunaikinantis Rusijos Juodosios jūros laivyną.
Vokietijos užsienio reikalų ministerija siūlo konkrečius specialiojo tribunolo mechanizmus, neapsiribodama bendro pobūdžio pareiškimais. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir kiti šalies vadovai turėtų stoti prieš tarptautinį tribunolą dėl agresyvaus karo prieš Ukrainą. Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Berbock tai pasakė lankydamasi Tarptautiniame baudžiamajame teisme (TBT) Hagoje.
Vokietijos diplomatė teigė, kad TBT nebus įmanoma patraukti atsakomybėn Rusijos vadovybės, nes Rusija nepripažįsta šio teismo jurisdikcijos, o JT Saugumo Taryba negalės suteikti TBT tokių įgaliojimų, nes Rusija pati blokuos šią rezoliuciją savo veto teise.
Siekdama apeiti šią kliūtį, A. Berbok siūlo šalims partnerėms bendradarbiauti ir įsteigti „specialųjį tribunolą”, kuris nagrinėtų būtent Rusijos agresijos prieš Ukrainą nusikaltimą ir galėtų teisti Rusijos vadovybę. Tribunolo prokurorai ir teisėjai turėtų atstovauti skirtingoms šalims, o pats tribunolas turėtų būti įsikūręs ne Ukrainoje. Taip būtų išvengta „šališkumo įspūdžio”.
Taip, žinoma, kad taip. Primename, kad jau siūlėme, kur turėtų būti įsikūręs specialusis tribunolas – Vilniuje.
Austrijos užsienio reikalų ministras Alexanderis Schallenbergas ragina Rusijos atžvilgiu elgtis „santūriai“. Tai jis pareiškė Prancūzijos Sciences Po universiteto konferencijoje Paryžiuje, praneša „Kronen Zeitung”. Jis sakė, kad neturime „nueiti per toli” atsisakydami išduoti vizas 144 mln. rusų, nes Rusija išliks Europos istorijos ir kultūros dalimi.
Ministras teigė neabejojantis visapusiškai paramai Ukrainai jos kovoje už suverenitetą ir teritorinį vientisumą. „Rusijos pradėtas brutalus agresijos karas yra beprotybė. Kartu turime galvoti apie tai, kas bus rytoj, po savaitės ir po kelių mėnesių”, – sakė J. Schallenbergas.
Nemaišykime kultūros ir politikos – veidmainiškumo pagimdytas šūkis, kuriuo prisidengiant naciai dujų kamerose žudė žydus prieš beveik aštuoniasdešimt metų. Karta, mačiusi fašizmo siaubus, išmirė. Vėl į paviršių lenda ponai, kurie genocidą nori laikyti Europos kultūros dalimi.
Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Benas Wallace’as pareiškė, kad Londonas rengia „Challenger 2” tankų eskadroną Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. „Šiandienos paketas yra svarbus Ukrainos pajėgumų padidinimas. Tai reiškia, kad jie gali pereiti nuo egzistavimo prie Rusijos karių išstūmimo iš Ukrainos teritorijos”, – britų gynybos vadovo žodžius citavo „The Guardian”. Naująjį Londono karinės pagalbos paketą sudarys: „Challenger 2” tankų eskadronas kartu su šarvuotomis gelbėjimo ir remonto transporto priemonėmis, 100 000 artilerijos sviedinių, 100 pažangių raketų, 100 šarvuotų transporto priemonių, įskaitant šarvuočius „Bulldog” ir kita technika bei įranga.
Pasak Wallace’o, Londonas mano, kad Maskva vėl pereis į puolimą Ukrainoje, todėl sąjungininkai turi paspartinti bendras pastangas.
Didžiausi Ukrainos rėmėjai ir sąjungininkai – Lietuva, Lenkija ir Didžioji Britanija – galėtų paspartinti Rusijos kapituliaciją siųsdami į Chersoną išminuotojus, karo medikus į Bchmutą ir / arba taikdarius į Zaporižės AE jau šiandien.
Operacinis lygmuo
Vašingtonas pareiškė, kad reikia apsvarstyti galimybę perduoti Ukrainai ilgo nuotolio raketas. „Dėl tolimojo nuotolio raketų: nuolat girdime įdomių komentarų apie jas. Manau, kad neakcentuoti konkretaus modelio yra naudinga. Reikia pasiekti toliau už fronto linijos ir, nesileisdama į detales, pasakyčiau, kad dabartiniame etape pripažįstame šį poreikį ir turėtume apsvarstyti, kaip padėti Ukrainai įveikti šį iššūkį, tačiau iš anksto nesiimsiu spręsti, kokia tai galėtų būti sistema”, – sakė JAV Pentagono vadovo pavaduotoja politikai Colin Kahl.
Ukrainos kariai atvyko į JAV ginkluotųjų pajėgų bazę Oklahomoje, kur mokysis naudotis priešraketinės gynybos sistema „Patriot”. „Fox News” žurnalisto Westfieldo Austino „Twitter” žinutėje teigiama, kad lėktuvas su 100 ukrainiečių kariškių jau nusileido Fort Sillo oro uoste. Karių mokymo kursas truks kelis mėnesius ir apims teorinius užsiėmimus bei praktinių įgūdžių lavinimą treniruokliais ir pačiomis „Patriot” sistemas.
Rusija ir toliau prašo Irano ir Šiaurės Korėjos paramos raketomis bei bepiločiais orlaiviais. Tai pokalbyje su žurnalistais pareiškė JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Wendy Sherman ir gynybos sekretoriaus pavaduotoja politikai Colin Kahl. „Rusija vis dažniau tikėsis kitų valstybių pagalbos, kad gautų ginklų, kurių jai trūksta”, – sakė C. Kahl ir pavadino tokius prašymus desperacijos ženklu.
Tą desperacijos ženklą, deja, stebime jau dešimtą mėnesį.
Rusijos fiureris Putinas nurodė naujajam Rusijos ginkluotųjų pajėgų Ukrainoje vadui Valerijui Gerasimovui iki kovo mėn. užimti Donecko ir Luhansko sritis. Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos spaudos tarnybos atstovas Andrijus Jusovas sakė, kad Putinas nekreipia dėmesio į tai, kas iš tikrųjų vyksta fronte. Rusijos prezidentas siekia sunaikinti ukrainiečius kaip atskirą tautą ir sunaikinti Ukrainą kaip nepriklausomą valstybę.
Ukrainos gynybos pajėgos Juodojoje jūroje aptiko šešis rusų laivus – raketų nešėjus, kurių didžiausia galima salvė – 44 -ios sparnuotosios raketos „Kalibr”. Spaudos atstovė Natalija Gumeniuk sakė, kad didžiausias Rusijos raketų skaičius Juodojoje jūroje, kurį žvalgyba fiksavo per visą invaziją, buvo 48. Tai reiškia, kad dabar šis skaičius yra arti rekordo.
Manome, kad tai taip pat reiškia, kad Rusija ruošiasi dar vienam masiniam smūgiui, greičiausiai derindama dronų ir raketų ataką su veiksmais ant žemės. Tą patvirtina ir Ukrainos generalinis štabas, kuris praneša, kad šiuo metu priešo tikslas yra užimti visą Donecko sritį. Tęsiamas puolimą Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.
Be to, stebimas atnaujintas priešo karinės technikos judėjimas link Berdiansko pietryčiuose. Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka sakė, kad per dieną pravažiavo 20 tankų ir apie 30 sunkvežimių su koviniais šaudmenimis. Spausdami rytuose, rusų okupantai gali bandyti surengti puolimą ir pietuose, siekdami praplėsti savo kontroliuojamą teritoriją Zaporižės srityje, kurios dabar okupuota apie 60 %.
Taktinis lygmuo
Vakar Berdianske sunaikintas pagrindinis miesto kolaborantas Oleksijus Kičiginas, kuris 2014 m. perbėgo į Rusijos okupantų pusę. 2022 m. okupantams užėmus miestą, jis iš karto grįžo ir po mirties pakeitė ankstesnį komendantą Artemą Bardiną.
Per pastarąją parą Zaporižės regione apšaudymų skaičius išaugo iki 130. Gauta pranešimų apie 64 civilinės infrastruktūros objektų sunaikinimą. Naktį okupantai apšaudė privatų sektorių. Laimei, žmonės nenukentėjo. Daugiausia pliekta iš 120 mm minosvaidžių.
Rytuose ties Lysičiansku ir Kremina vyksta intensyvūs mūšiai. Okupantai apsupo Bilohirivką ir puola dviem kryptymis iš Šypylivkos pietvakarių ir Zolotarivkos šiaurės vakarų.
Sudėtinga situacija ties Bachmutu, kur ukrainiečių jungtinės pajėgos pristabdė driskių veržimąsi nuo Kurdiumivkos šiaurės vakarų kryptimi siekiant atkirsti remiančias ukrainiečių pajėgas nuo Bachmuto.
Soledaro apylinkėse verda mūšiai į vakarus nuo geležinkelio sankasos, netoli Blahodatnės ir šiaurinėje Mokra Plotvos upelio pusėje.
Pietvakariuose, šiaurėje ir šiaurės rytuose buvo sąlyginai ramu.
Laikinai okupuotose teritorijose, Zavodivkos, Gornostaivkos ir Kairo gyvenvietėse Chersono srityje okupantai nutraukė visų ukrainietiškų televizijos kanalų transliavimą; šiuo metu galima žiūrėti tik rusišką televiziją.
Ukrainos raketinės ir artilerijos pajėgos per dieną atakavo priešo vadavietę, 11 rusų karių susitelkimo vietų, degalų ir tepalų sandėlį ir priešo amunicijos sandėlį.
Artėja audra.
*****
Locked N’ Loaded
Luhansko kryptis
Svatove. Sektoriuje sąlyginė ramybė. Agresorius bent laikinai sustabdė atakas link Stelmahivka, kontaktinėje linijoje poziciniai susidūrimai.
Kremina:
Agresorius toliau įnirtingai ir pergalingai soc. tinkluose „šturmuoja“ ukrainiečių pozicijas Ploshchanka – Chervonopopivka ruože, tačiau realybėje mūšių intensyvumas čia taip pat gerokai sumenkęs. Ukrainiečiai toliau čiupinėja agresoriaus gynybą ir telkia pajėgas.
Kremina vakarinėse ir pietvakarinėse prieigose pozicinės kautynės. Tuo pačiu ukrainiečių žvalgybos ir SOP grupės ir toliau vykdo operacijas pietvakarinėse ir pietinėse Kremina prieigose, taip tikėtina ruošdami dirvą kelio Kremina – Rubizhne perkirtimui.
Lysychansk. Šiame sektoriuje agresoriaus veiksmai gerokai suintensyvėjo. Jis atakuoja ne tik Bilohorivka ir Spirne, bet taip pat suintensyvino puolimą Zolotarivka. Praaitą savaitę rusai čia turėjo taktinę sėkmę, kurią ukrainiečiai kontratakomis sumenkino iki minimumo. Dabar agresorius vėl bando čia veržti. Tikėtinas jo tikslas kelti grėsmę ukrainiečių grupuotės Bilohorivka pietiniam flangui ir užnugariui ir taip įtakoti galimas ukrainiečių operacijas Kremina link.
Donecko kryptis
Bakhmut:
Soledar – Krasna Hora ruože mūšiai jau vyksta Blahodatne. vietom nuo kontaktinės linijos iki Bakhmutovka upės keli šimtai metrų, tad tikėtina, čia ukrainiečių pagrindinės pajėgos jau yra atsitraukusios į kitą upės pusę. Naudodamiesi tuo rusai atnaujino puolimą Rozadolivka – Vesele ruožo link su tikslu stumtis link Syversk. Krasna Hora dar yra no man land, čia tikėtina dar aktyviai veikia ukrainiečių vienetai. Mūšių dinamika patvirtina mūsų spėjimą, kad ukrainiečių operacijos nukreiptos pirmiausia į siekį ugnimi ir manevru pridengti į naują, taktine prasme patogesnį gynybos ruožą atsitraukiančius savo manevrinius vienetus.
Bakhmut prieigose tęsiasi sunkūs mūšiai. Rusams pavyko nežymiai pasistūmėti šiaurės rytinėse ir pietrytinėse prieigose. Šiaurės rytuose esanti ir rusų kontroliuojama didelė kalva teikia agresoriui nemenką pranašumą randant taikinius, juos naikinant ir užtikrinant vadovavimą.
Kelyje Horlivka – Bakhmut ukrainiečiai toliau įnirtingai gina Klishiivka, rusams ji kritiškai svarbi norint trumpiausiu keliu perkirsti kelią Kostyantinivka – Bakhmut. Tuo pačiu agresorius siekia plėsti savo kontroliuojamą teritoriją prie Kurdiumivka bei atakuoa Pivnichne link.
Avdiivka – Mariinka. Agresoius atnaujino atakas Vodiany- Opytne ruože, jam čia pavyko nežymiai pasistūmėti. Neatmestina, kad rusai sumažins spaudimą Pervomaiske ir didesnes pastangas koncentruos siekdami nuo Vodiany- Opytne pulti šiaurėn ir taip blokuoti Avdiivka iš vakarų.
Vuhledar. Be tradicinių atakų Novomykhailivka link, agresorius pakartojo savo puolimą vakariniame Pavlivka flange ir pabandė prasimušti iki Prechistivka. Kaip minėjome anksčiau, čia esanti ukrainiečių grupuotė grasina rusų kontroliuojamos Pavlivka vakariniam flangui ir užnugariui. Ukrainiečiai ataką atmušė.
Zaporizhia kryptyje agresorius vėl aktyvus Velyka Novosylka ruože. Kol kas tai lokalūs veiksmai. Teoriškai rusai gali bandyti nuo Velyka Novosylka smūgiuoti šiaurėn su tikslu atkirsti ukrainiečių grupuotę Avdiivka-Mariinka sektoriuje. Apie šią grėsmę esame minėję anksčiau. Kaip viskas vystysis – stebėsime situaciją.
Pietų kryptyje artilerinė rutina, kurią praskaidrina ukrainiečių dronai. Šį kartą jie vėl pasirodė virš vakarinėje Krymo pakrantė, ypač aktyviai prie Sevastopolio. Ukrainiečiai šį kartą atakavo keliomis dronų grupėmis dronų grupėmis. Dalis numušti (daugiausia virš katinių objektų), o dalis grįžo į bazę (tikėtina – žvalgybiniai dronai).
Neatmestina, kad ukrainiečiai sąmoningai pakišinėja dalį savo dronų ant rusų ugnies ir taip testuoja jų gynybos sistemą (savotiška žvalgyba mūšiu).
********

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis septyniasdešimt devintoji (vasario 6) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainą pasiekė pirmieji Mirage 2000, taip pranešama apie Nyderlandų perduotų F16 atvykimą į Ukrainą. Tikėtina,...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis aštuoniasdešimtoji (vasario 7) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos žiniasklaida cituoja šaltinius Ukrainos oro gynybos pajėgose, kurie teigia, kad ukrainiečiams Zaporizhia kryptyje pavyko...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis aštuoniasdešimt ketvirtoji (vasario 11) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Beveik visą mėnesį svečiai iš Ukrainos nelankė Saratov. Ir štai pagaliau vėl su karštais linkėjimais...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis aštuoniasdešimt pirmoji (vasario 8) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius Ukrainos teritoriją atakavo 139 dronais Shahed ir dronais-masalais. Ukrainiečiams pavyko numušti 67 dronus, 71...