Pirmą kartą istorijoje tauta į Baltuosius rūmus išrinko nuteistą nusikaltėlį?
Buvęs prezidentas Donaldas Trumpas, remiantis AP ir CNN prognozėmis, buvo paskelbtas 2024 m. rinkimų nugalėtoju po to, kai laimėjo Viskonsino valstijoje – valstijoje, kuri jam pergalę padovanojo ir prieš aštuonerius metus – ir dėl to viceprezidentė Kamala Harris negalėjo laimėti 270 Rinkikų kolegijos balsų, reikalingų prezidento postui užimti.
„Tai iš tiesų bus auksinis Amerikos amžius“, – sakė D. Trumpas pergalę skelbiančioje kalboje.
Buvęs prezidentas Donaldas Trumpas balandžio 23 d. pasirodo Manhatano baudžiamajame teisme. Teisės ekspertai „Newsweek“ papasakojo, kas nutiks su keturiomis D. Trumpo baudžiamosiomis bylomis po 2024 m. rinkimų.
Valstijų ir federaliniai prokurorai tikėjosi savo atitinkamas bylas prieš D. Trumpą perduoti teismui iki rinkimų dienos, tačiau dėl jo teisininkų komandos taikytos vilkinimo taktikos – ir birželio mėnesį priimto Aukščiausiojo Teismo sprendimo – Manhatane įvyko tik vienas baudžiamasis procesas.
Gegužės mėn. prisiekusiesiems pripažinus D. Trumpą kaltu dėl verslo dokumentų klastojimo byloje dėl „nutylėtų pinigų“, jis buvo nuteistas dėl 34 nusikalstamų veikų. D. Trumpas šį nuosprendį apskundė.
Dėl D. Trumpo nuteisimo Niujorke dar gali tekti aiškintis teismuose, tačiau dėl kitų trijų jo bylų D. Trumpas greičiausiai bus išteisintas, sakė „Newsweek“ ekspertai.
„Jei Trumpas laimės, jo kriminalinės problemos išnyks“, – prieš prasidedant lenktynėms „Newsweek“ sakė buvusi federalinė prokurorė Neama Rahmani.
Štai kokia yra kiekvienos Trumpo bylos padėtis ir kas bus toliau:
Federalinė rinkimų trukdymo byla
KAS: Specialusis patarėjas Jackas Smithas, teisėja Tanya Chutkan
KUR: Apygardos teismas
Likus mažiau nei dviem savaitėms iki rinkimų dienos, D. Trumpo advokatai ėmėsi naujų pastangų, kad federalinė byla dėl kišimosi į rinkimus būtų nutraukta, argumentuodami, kad D. Smith buvo paskirta neteisėtai. Tačiau, turėdama už nugaros pergalę, D. Trumpo komanda tikriausiai net neturės įgyvendinti savo naujausio žingsnio, nes byla greičiausiai bus atmesta anksčiau, nei iki to bus prieita.
„Gerai žinoma, kad pareigas einantis prezidentas negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, todėl rinkimų klastojimo byla Kalifornijos apygardos teisme bus nutraukta“, – sakė Rahmani.
Buvęs federalinis prokuroras ir išrinktas valstijos prokuroras Michaelas McAuliffe’as sutiko, kad dėl D. Trumpo pergalės Teisingumo departamentas „beveik neabejotinai“ nutrauks baudžiamąjį persekiojimą. Tiesą sakant, M. McAuliffe’as „Newsweek“ sakė, kad, atsižvelgiant į rinkimų rezultatus, M. Chutkanas gali netgi žengti precedento neturintį žingsnį.
„Vienas įdomus klausimas – ar pirmininkaujantis teisėjas arba teismas refleksyviai patenkins prašymą dėl leidimo nutraukti bylą, ar teismas turi tam tikrų įgaliojimų pakeisti Teisingumo departamentą teismo paskirtu specialiuoju prokuroru“, – sakė McAuliffe’as.
„Toks teismo žingsnis gali būti beveik beprecedentis, tačiau naujai išrinktas prezidentas, kuriam jau pateikti federaliniai baudžiamieji kaltinimai, taip pat yra beprecedentis.“
Ir net jei ji to nepadarys, D. Trumpas jau yra sakęs, kad tapęs prezidentu atleistų Smitą „per dvi sekundes“. Jis taip pat yra iškėlęs idėją deportuoti specialųjį patarėją, kuris yra Amerikos pilietis. Neaišku, kokie teisiniai keliai leidžia imtis tokių veiksmų.
„Jūs turite ištraukti žudikus, žudikus ir psichiškai nesveikus žmones, turite juos ištraukti“, – praėjusį mėnesį D. Trumpas sakė WABC radijui. „Kartu su jais turėtume išmesti ir Jacką Smithą, psichiškai nesveikus žmones. Džekas Smitas turėtų būti laikomas psichiškai nesveiku ir turėtų būti ištremtas iš šalies“.
Tačiau jei baudžiamasis persekiojimas bus tęsiamas, vėl b us kvestionuojamas prezidento imunitetas, „Newsweek“ sakė buvęs JAV prokuroro padėjėjas ir teisės analitikas Glennas Kirschneris, aršus D. Trumpo kritikas.
„Dėl to toliau bylinėsis teisėja Chutkan, ir ji priims sprendimą“, – pridūrė jis. „Vašingtono apygardos apeliacinis teismas tikriausiai vėl patvirtins jos sprendimą, nes ji yra labai stipri teisėja, o tada Aukščiausiasis Teismas padarys tai, ką, po velnių, ketina padaryti Aukščiausiasis Teismas.“
Įslaptintų dokumentų byla: Kas nutiks Aileen Cannon?
KAS: Specialusis patarėjas Jackas Smithas, teisėja Aileen Cannon
KUR: Florida
Smitas gali būti nelabai patenkintas Trumpo pergale, tačiau Aileen Cannon, kita vertus, greičiausiai švenčia.
Prieštaringai vertinama teisėja, kurią į federalinių teisėjų suolą paskyrė D. Trumpas, buvo kaltinama, kad per visą Floridos bylą priėmė sprendimą D. Trumpo naudai. Pirmą kartą ji sulaukė dėmesio po to, kai patenkino buvusio prezidento prašymą paskirti specialųjį meistrą, kuris peržiūrėtų medžiagą, konfiskuotą iš „Mar-a-Lago“ per 2022 m. rugpjūčio mėn. reidą D. Trumpo nuosavybėje Palm Byče. Šį sprendimą panaikino ir apkaltino 11-asis apygardos apeliacinis teismas.
Kanonas liepą visiškai nutraukė bylą prieš D. Trumpą, nustatęs, kad Smitho paskyrimas prieštarauja Konstitucijai, ir tai sukėlė teisės ekspertų pasipiktinimą. Sprendimas yra apskųstas, tačiau teisėja greičiausiai išeis į naudą, nes netrukus gali tapti Teisingumo departamento vadove .
Prieš rinkimų dieną D. Trumpo rinkimų kampanijoje išplatintame sąraše teigiama, kad išrinktasis prezidentas svarsto galimybę paskirti S. Cannon savo naująja generaline prokurore. Kirschner sakė, kad jei Cannon galiausiai vis dėlto vadovaus Departamentui, ji būtų „pasirengusi, norinti ir galinti“ atleisti Smithą iš specialiojo patarėjo pareigų ir tam pagrįsti pasitelktų savo pačios sprendimą.
„Įdomiausia tai, kad ji galėtų pasislėpti už savo neteisėto nutarimo, kad specialusis patarėjas prieštarauja Konstitucijai, ir atleisti jį ne tik dėl to, kad Donaldo Trumpo advokatas, bet ir dėl to, kad ji galėtų pasakyti: „Na, aš jau priėmiau nutarimą, kad specialusis patarėjas nėra teisėtas“, – sakė Kirschner ir pridūrė, kad jei ji taptų generaline prokurore, Cannon tikriausiai numarintų tiek Floridos, tiek Vašingtono bylą prieš Trumpą.
Rahmani taip pat sakė „Newsweek“: „Jei dėl kokių nors priežasčių Smith atsisakys nutraukti bylas, Trumpas gali nurodyti savo generaliniam prokurorui atleisti Smith“.
Džordžijos kišimosi į rinkimus byla:
KAS: Fultono apygardos prokuroras Fani Willis, teisėjas Scottas McAfee
KUR: Fultono apygarda, Džordžija
Anot McAuliffe’o, panašus likimas Trumpo laukia ir Džordžijoje.
„Remiantis ta pačia logika, turėtų būti nutraukta ir Fultono apygardos, Džordžijos valstijoje, rinkimų klastojimo byla, nors tai yra valstybinis kaltinimas“, – sakė jis.
Byla Fultono apygardoje įstrigo nuo birželio mėnesio, kai Džordžijos apeliacinis teismas sustabdė visą ikiteisminį bylos nagrinėjimą, kol spręs, ar Fultono apygardos prokurorė Fani Vilisas turėtų būti nušalinta.
Pastangos nušalinti F. Willis prasidėjo po ilgo bylos nagrinėjimo šių metų pradžioje dėl jos romantiškų santykių su Nathanu Wade’u, kurį ji paskyrė specialiuoju patarėju šioje byloje. Teisėjas Scottas McAfee nusprendė, kad Willis gali likti tol, kol Wade’as atsistatydins, ką jis ir padarė po teismo sprendimo, tačiau Trumpas ir jo bendrakaltinamieji apskundė šį sprendimą.
Kiršneris sakė, kad Trampas gali žengti dar vieną žingsnį ir imtis veiksmų prieš Džordžijos bylai vadovaujantį prokurorą.
„Dabar jis trigubai ir keturgubai padidino kariuomenės panaudojimo mastą, kad galėtų persekioti valstybės priešus, įskaitant jo respublikonų ir jo demokratų priešus“, – sakė jis apie D. Trumpą. „Jis įvardijo [buvusią Atstovų Rūmų pirmininkę Nancy] Pelosi ir [Kalifornijos atstovą Adamą] Schiffą kaip valstybės priešus, kuriems persekioti jis panaudotų kariuomenę.“
D. Trumpas yra užsimojęs prieš savo politinius priešininkus, ne kartą žadėjęs persekioti aukščiausio rango demokratus ir net siųsti kariuomenę susidoroti su tuo, ką jis vadina „priešu iš vidaus“.
„Manau, kad didesnė problema yra žmonės iš vidaus. Turime labai blogų žmonių. Turime keletą ligotų žmonių. Radikalių kairiųjų pamišėlių“, – sakė jis praėjusį mėnesį „Fox News“ Marijai Bartiromo (Maria Bartiromo). „Manau, kad su tuo labai lengvai turėtų susidoroti, jei reikia, Nacionalinė gvardija arba, jei tikrai reikia, kariuomenė, nes jie negali leisti, kad taip atsitiktų.“
Kiršneris sakė „Newsweek“: „Norite pasakyti, kad jis nepriskirtų Fani Viliso ir Alvino Braggo valstybės priešų kategorijai? Esu įsitikinęs, kad jis prieš juos panaudotų kariuomenę“.
„Hush Money“ byla: Kas bus su Trumpo nuteisimu Niujorke?
KAS: Manheteno apygardos prokuroras Alvinas Braggas, teisėjas Juanas Merchanas
KUR: Niujorkas, Niujorkas
Dabar, kai D. Trumpas grįžta į Baltuosius rūmus, didžiausi klausimai kyla dėl anksčiau šiais metais jam paskelbto apkaltinamojo nuosprendžio ir dėl to, ar jam bus nurodyta atlikti bausmę už grotų.
Ilgai lauktas D. Trumpo nuteisimo posėdis, kuris iš pradžių buvo numatytas liepos mėnesį, rugsėjį vėl buvo atidėtas, kai teisėjas Juanas Merchanas sutiko jį atidėti iki lapkričio 28 d. Sprendimo priėmimo metu nuosprendis D. Trumpui turėjo būti paskelbtas rugsėjo 18 d.
„Vienintelis tikras klausimas – kas nutiks, kai jam bus paskelbtas nuosprendis Niujorko slaptų pinigų byloje?“
Rahmanis sakė: „Tai, ką jis padarė, yra labai svarbu. „Labai abejoju, kad Chuanas Merchanas nuteis D. Trumpą kalėti nepriklausomai nuo rinkimų rezultatų, tačiau D. Trumpo pergalė daro tai logiškai neįmanoma ir tikra, kad jis negaus jokios bausmės.“
Neaišku, ar vėliau šį mėnesį numatytas teismo posėdis vyks, kaip numatyta.
Ar D. Trumpas galėtų pats save maloninti?
Būdamas prezidentu, D. Trumpas turės teisę „teikti malonę ir malonę“ pagal Konstitucijos II straipsnio 2 skirsnį.
Kiršner sakė, kad Aukščiausiasis Teismas niekada nėra priėmęs sprendimo dėl to, ar prezidento savęs atleidimas nuo bausmės yra konstitucinis, todėl neaišku, ar D. Trumpas galėtų tai padaryti.
Tačiau Rahmani atkreipė dėmesį, kad birželio mėn. teismo sprendimas dėl imuniteto „suteikia prezidentams itin plačius leidimus tam, ką dauguma amerikiečių laikytų korumpuotu ar kitaip neteisėtu elgesiu“.
„Verta prisiminti, kad kiekvienas prezidentas iki šiol dirbo šį darbą manydamas, kad jam gali grėsti baudžiamoji atsakomybė už tam tikrą tyčinį korupcinį ir nesąžiningą elgesį“, – sakė Rahmani.
„Respublika puikiai išgyveno esant tokiai galimybei. Tačiau šalis susiduria su galbūt stipriausiomis vykdomosios valdžios galiomis per visą mūsų šalies istoriją.“
Krišneris sakė, kad nėra precedento, kuris trukdytų D. Trumpui suteikti malonę sau pačiam, tačiau pridūrė, kad savęs atleidimas nuo bausmės neveiks valstijos teisme, pavyzdžiui, Fultono apygardoje ar Manhatane.
„Taigi, jis negalėtų tuo pasinaudoti, net jei tai būtų laikoma konstituciniu veiksmu“, – sakė jis. „Jis negalėtų to panaudoti Džordžijoje ar Niujorke.
Ką jis galėtų panaudoti, tai kažką, kas, mano nuomone, yra tiesmukas teisinis argumentas, nepriklausomai nuo to, ar subjektyviai su juo sutinku, ar ne, t. y. kad valstybinio teismo baudžiamosios bylos turi būti keliamos tuo metu, kai prezidentas, kurį persekioja [valstija], eina savo pareigas.“
Civilinis ieškinys: 354 mln. JAV dolerių bauda?
Nors 2024 m. rinkimų rezultatai pakoregavo D. Trumpo baudžiamąją bylą, tai neturės jokio teisinio poveikio jo civilinei sukčiavimo bylai ar didžiuliam teismo sprendimui, kuris buvusiam prezidentui buvo paskelbtas vasario mėn. Sprendimas buvo priimtas Niujorko generalinei prokurorei Letitijai Džeims (Letitia James) pateikus ieškinį D. Trumpui, trims vyriausiems jo vaikams ir „Trump Organization“, kuriame teigiama, kad jie vykdė finansinį sukčiavimą išpūsdami nekilnojamojo turto vertę, kad užsitikrintų palankias paskolų ir draudimo sąlygas.
„Prezidentai gali būti teisiami už savo veiksmus ne savo pareigų metu, pradedant Billu Klintonu ir Paulos Džouns seksualinio priekabiavimo byla. Praktiškai žiūrint, obligacijų bendrovės gali dvejoti dėl obligacijų išieškojimo iš pareigas einančio prezidento, tačiau įstatymuose nėra nieko, kas joms neleistų to daryti“, – sakė Rahmani.
Nors D. Trumpo pergalė 2024 m. teisiniu požiūriu nieko nepakeis, M. McAuliffe’as sakė, kad išrinktasis prezidentas vis tiek turės politinės naudos „iš beveik neįveikiamo apsaugos barjero“.
„Vietoj to, kad kiekvienu atveju vyktų teisinis procesas iki nutarimų, prezidentavimas suteiks saugų uostą, iš kurio jis galės nebaudžiamai sakyti ar daryti beveik viską“, – sakė jis.
newsweek.com
Rimtai. nuo kada NS i komunistu puse persimete? Toki mesla paprastai spausdina Delfi ir 15min. Konservai Sinica i frakcija Seime pazadejo priimti?
Nelabai supratau, straipsnio esmės…apie ką čia? Apie tai koks Trump’as baisus nusikaltėlis, kokie „baisūs” kaltinimai jam iškelti…Ir arkliui aišku, kad visi kaltinimai iš piršto laužti, pradedant Kapitolijaus šturmo organizavimu ir baigiant kitomis ne mažiau neadekvačiomis nesąmonėmis…Tuo pačiu metu Biden’as manau turėtų būti paskelbtas šventuoju…ir iš kinų komunistų pinigų negavo ir sūnus Hanteris pavyzdingas pilietis….O labiausiai man nepatiko tai, kad straipsnis parašytas tendencingai, su išankstiniu nusistatymu ir viltimi kažkokiu mistiniu būdu turbūt kvestionuoti rinkimų rezultatus, kaip suprantu? Deja skęstantiems šiaudas nepadės…
Sprendžiant pagal didžiulį bylų kiekį Trumpui, kuriose jis kaltiamas nuo seksualinio išnaudojimo iki klastojimo ir kišimosi į rinkimus ir kuriose iš jo reikalaujamos milijoninės baudos, tai arba Trumpas yra pats blogiausiais Amerikos žmogus, arba bylos buvo klastojamos valdant Bidenui ir demokratams. Sakyčiau antrasis variantas yra teisingas.
Susijungusių anoniminių redakcijų pastangų vaisius, „Newsweek” straipsnio vertimas. Ko tikitės, jungtine anonimine redakcija? Ar nepatinka, kad Trampas šunsnukis? Teks keletą metelių pakentėti, jis už grotų nesės, gal nuveiks ką bus galima prisiminti kaip gerą darbą, matysim. Tiems, kurie už jį balsavo, nusispjauti į „Newsweek” straipsnį, yra didesnių rūpesčių.