Nors Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo kadencija kaip teisėjo jau senokai baigėsi, jis toliau lyg niekur nieko vadovauja KT. Nors Konstitucinio Teismo įstatymo 14 straipsnyje juodu ant balto parašyta, kad nutrūkus KT pirmininko įgaliojimams, „KT pirmininko pareigas laikinai eina KT pirmininko paskirtas KT teisėjas, kai nėra KT pirmininko ar jo paskirto eiti šias pareigas teisėjo, KT pirmininko pareigas laikinai eina vyriausias pagal amžių KT teisėjas“.
D.Žalimas savaip interpretuoja teisės normas, aiškindamas, esą jo įgaliojimai nenutrūko, nors kadencija ir baigėsi.
Įdomiausia, kad interpretacijas sau leidžia žmogus, kuris teisėje turi būti tiksliausias. Mat vadovauja teismui, aiškinančiam teisės aktų atitiktį Konstitucijai.
Bet šiek tiek permodeliuokime situaciją. Tarkime, D.Žalimo vietoje atsiduria Seimas – neįvyksta naujo Seimo rinkimai. Deja, net ir tokiu atveju kadenciją baigusio Seimo veikla būtų neteisėta.
„Eiliniai Seimo rinkimai rengiami Seimo narių įgaliojimų pabaigos metais spalio mėnesio antrą sekmadienį“, – bylojama Lietuvos Konstitucijoje.
Kaip „Vakaro žinioms“ sakė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė, būtent dėl to spalį Seimo rinkimai vyks bet kokiu atveju – kamuos dar Lietuvą virusas ar nebe. Nes kitaip būtų pažeista Konstitucija.
Kaip kad savą Konstituciją pažeidė Lenkija, prezidento rinkimus (jų data taip pat nurodyta svarbiausiame šios šalies įstatyme) dėl koronaviruso iš gegužės perkėlusi į birželį. Lietuvoje atsirado daugybė politikų, demonstravusių pasipiktinimą šiuo Lenkijos poelgiu.
Tačiau kažkodėl nesibaigiančiu D.Žalimo vadovavimu pasipiktinimas gerokai mažesnis. Keista: jam leidžiama tęsti veiklą, o naują Seimą laiku išrinkti bus būtina, net jei dėl to kils pavojus, kad COVID-19 užsikrės daugybė žmonių.
Vis dėlto Seimo rinkimų atveju teisė bus svarbesnė už pavojų visuomenės sveikatai.
Apie kokį pavojų užsikrėsti čia peza? Afera nėra užkrečiama liga.