Olava Strikulienė
Vilniaus miesto savivaldybė gana abejotinai susidėliojo veiklos prioritetus. Svarbiau nei griūvantis, anot specialistų, ateinančios žiemos galimai neatlaikysiantis Gedimino kalnas, pasirodo… sostinės daugiabučių bendrijos! Turinčios vos ne Seimo ar šalies prezidento rinkimų būdu išsirinkti naujus administratorius.
Gedimino kalnas – vienintelis. Pilis ant kalno, kiek jos teliko – taip pat. Tačiau dėl kalno sutvirtinimo vis dar tariamasi. Kalną vis dar apžiūrinėja ekspertai, architektai, Saulius Skvernelis ir t.t. Galutinių sprendimų lauksime liepą. Lauksime ir rugpjūtį. O šit, jei ant kalno stovėtų ne pilis, bet daugiabutis, jau rugpjūtį vilniečiai pradėtų rinkti naują šio daugiabučio bendrijos administratorių. Ne bet kaip, o trimis rinkimų turais. Ta proga Vilniaus savivaldybė jau ruošiasi pasisamdyti 30 asmenų – „vyriausiąją rinkimų komisiją“. Kad išplatintų po 4076 daugiabučius ir 134 839 jų gyventojams rinkimų biuletenius bei rinkimuose dalyvaujančių firmų-daugiabučių administratorių sąrašus. Žmonės dar gaus 13 tūkst. skelbimų, kuriuose savivaldybė nurodys visų pretendenčių pranašumus bei ydas.
Vėlgi prioritetų klausimas. Kas ilgiau gali laukti? Ar Gedimino kalnas? Tuoj kaip maldininkas atsiklaupsiantis prie Katedros. Ar pilis? Tuoj kaip troleibusas įvažiuosianti į Gedimino prospektą ir į Gedimino paminklą. Net nespėjus jam užšokti ant žirgo. O gal istoriškai svarbiau dar ne galutinai susikūrusios daugiabučių bendrijos? Bei bendrijos, nuo 2012 m. turinčios senuosius administratorius? Vilniaus daugiabučiai, apšiurę ar ne, vis vien ne iš XV amžiaus. Į gatves dar neįšliauš. Nebent kai kurie apmėtys praeivius balkonais. Kad ir kaip būtų, dabar prioritetas – ne leisti rinkimų biuletenius, bet gelbėti Gedimino kalną. Būtent šiems darbams praverstų ir 30 laikinai įdarbintųjų. Jei ne patys žmonės, tai bent jų atlyginimams skirti pinigai.
Rugpjūtis – atostogų ir sodų metas. Vasarą visi rinkimai bei referendumai paprastai patiria fiasko. Tačiau būtent rugpjūtį prasidės daugiabučių administratorių rinkimų komedija. Kad pirmam turui nepasisekus, vyktų antrasis turas. O jei ir jis nepasiseks, savivaldybė PATI parinks administratorius. Nedrąsu parinkti iškart, dar firmos supyks, todėl suvaidins demokratinę komediją. O kiek ji kainuos? Skelbimai, skaičiavimai, agitavimai? Ir kam reikia samdyti papildomų žmonių, jei savivaldybėje veikia Būsto administravimo skyrius. Su Pastatų administravimo poskyriu. Visus darbuotojus sudėjus ir atitinkamai motyvavus, kad be jų vilniečiai prapuls, nereikėtų jokių papildomų žmonių.
Tarkime, rinkimų vajus prikurs naujų bendrijų. Po kelių mėnesių išgirsime, kad kažkas neva pasisavino bendrijos pinigus. Kažkas su kažkuo susipyko. Penktoji namo laiptinė labai nepatenkinta. Šeštoji nesisveikina. O jei šiemet visos finansinės, intelektinės, fizinės pajėgos būtų skirtos Gedimino kalnui gelbėti, joks kalno akmuo dėl to nesupyktų. Atvirkščiai. Tai tik konsoliduotų istorijai neabejingus gyventojus. Visus. Nesvarbu, iš kokios namų bendrijos ir iš kokio buto.