Kastytis Braziulis. Kodėl tūkstančio žmonių (vaikų, moterų, senelių, karių) žudymai nėra žmonijos vertybė?

Besikeičianti padėtis Ukrainoje, Vakarų Europos šalių požiūrio į karą Ukrainoje poslinkiai iššaukė man norą giliau panagrinėti vertybes. Kokias vertybes gina šalys? Kodėl šalių požiūriai į Rusiją skiriasi? Kodėl kai kurios Vakarų šalys nenori, kad Ukraina laimėtų? Kodėl tūkstančio žmonių (vaikų, moterų, senelių, karių) žudymai nėra žmonijos vertybė?

Kas yra vertybė ir kokios jos yra?

Saugumo vertybė. Mes norime gyventi saugiai. Nenorime, kad mus užpultų kitos valstybės. Nenorime, kad mus, kaip atskirus asmenis, šeimas, užpultų banditai, nusikaltėliai ar neteisėtai persekiotų valstybės institucijos. Saugumo vertybę garantuoja įstatymai, efektyvi kariuomenė, teisėsaugos struktūros, teismai.

„Turtingumo“ vertybė. Pavadinau ją taip, gal terminas nėra tinkamas, tačiau tuoj pat paaiškinu ką turiu omeny. Turtingumas yra pasiturintis gyvenimas. Kai aš gaunu pakankamas pajamas, turiu namus, automobilį, galiu pramogauti, keliauti, užsiimti savo mylima veikla. Mano materialinė padėtis tenkina mane ir padeda man jaustis laimingu.

Stabilumo vertybė. Turiu omeny tai, kad mes gyvename saugiai, turtingai, laimingai ir nebijome ateities. Nėra jokių grėsmių mūsų ateičiai. Mes esame ramūs dėl jos ir net nesukame dėl to galvos. Stabilumą mums garantuoja Konstitucija, šalies įstatymai, kurie yra aiškūs, suprantami ir sunkiai keičiami. Stabilumą mus taip pat garantuoja tarptautinės sutartys ir garantijos. Jei jos yra, jei visi duotų įsipareigojimų laikomės, jei turime garantijas, tai esame ramūs. Stabilumą mums taip pat garantuoja valstybės institucijų bei politikų efektyvus ir veiksmingas darbas visuomenės interesų labui. Siekis, kad kiekvienas šalies gyventojas gyventų saugiai, turtingai ir stabiliai yra taip pat vertybė.

Negali būti taip, kad šalyje maža dalis piliečių gyvena pagal šias vertybes, o kita ne. Tai turėtų garantuoti įstatymai, kurie sudarytų vienodas sąlygas kiekvienam siektų savų tikslų. Jei nori, sieki karjeros, pinigų, didelių namų. Jei nori, gyveni miško trobelėje, valgai miško, ežerų gėrybes ir esi be galo laimingas. Tik nuo tavęs priklauso, bet ne nuo ko nors kito.

Kaip šias vertybes gina atskiros šalys Ukrainos karo kontekste?

Ukraina gina visas vertybes, nes visos jos yra pažeistos. Ji nori gyventi pagal jas ir dėl jų kovoja.

JAV ir Didžioji Britanija gina saugumo vertybę. Joms yra labai svarbu, kad pasaulinio lygio politikoje neliktų stipraus žaidėjo Rusijos, kuri kenkia savo veiksmais ir trukdo joms siekti savų ekonominių tikslų. Rusija yra konkurentas ir jis turi būti neutralizuotas.

JAV ir Britanija jaučiasi nestabiliai ir nerimauja dėl ateities ir dėl to, kad Rusija turi branduolinį ginklą ir yra neprognozuojama. Jei panaudos jį, bus didelių nuostolių, bus pažeistos visos vertybės. To negalima leisti įvykti. Dėl šių priežasčių JAV ir Didžioji Britanija padeda Ukrainai kovoti su Rusija ir padės tol, kol nepamatys, kad Rusija ant tiek nusilpo, kad tapo eiline vidutine valstybe, kuri yra nepajėgi būti konkurentu JAV tarptautinėje arenoje.

Vakarų Europos šalių saugumo vertybė nėra pažeista. Jie gyvena saugiai ir negalvoja, kad Rusai juos užpuls ir bombarduos. Turtingumo vertybė pažeista. Didelius finansus jie turi skirti Ukrainai. Jie turi atsisakyti pelningo bendradarbiavimo su Rusija ir jos energetinių išteklių. Blogai, tai kirs per turtingumo vertybę kiekvienam ūkiui. Stabilumo vertybė stipriai pažeista dėl dviejų dalykų. Jie bijosi branduolinio karo. O kas bus jei Ukraina pradės pergalingai žengti ir žemins Rusiją ir spaus pasiduoti? Juk ji gali panaudoti branduolinį ginklą. Visiems bus blogai.

Jie bijosi, kad nutrūkus ekonominiams ryšiams su Rusija pablogės žmonių gyvenimas. Infliacija, bedarbystė, mažos pajamos, skurdas šie žodžiai kelia jiems nerimą. Dėl šių priežasčių Vakarų Europa sieks kuo greičiau užbaigti karą Ukrainoje ir ji mato vienintelį kelią – derybų kelią, kurių metu Ukraina turi, privalo nusileisti Rusijai ir paaukoti jai dalį teritorijos, suvereniteto ir savęs. Vakarų Europa spaus Ukrainą diplomatiniais keliais, vilkins ginklų perdavimą.

Rytų Europos šalių saugumo vertybė nėra pažeista. Jos gyvena saugiai. Turtingumo vertybė pažeista, nes valstybės biudžetas praranda pinigus dėl karo Ukrainoje, dėl sankcijų Rusijai ir Baltarusijai. Stabilumo vertybė, baimė dėl rytdienos vertybė itin stipriai pažeista. Jie bijosi ateities dėl kaimynės Rusijos, kuri naikina valstybę po valstybės. Buvo Čečėnija, Gruzija, Moldavija, Ukraina, ateis kitų eilė. Jei Rusija nebus sustabdyta, tai karas tavo valstybėje yra neišvengiamas. Stabilumo vertybė yra itin pažeista ir dėl to būtina ją apsaugoti visomis priemonėmis. Jei nieko nedarysi, tai ateitį bus pažeistos visos vertybės ir ilgiems laikams. Dėl šių priežasčių Rytų Europos valstybės privalo remti Ukrainą visomis priemonėmis, padėti jai kovoti prieš Rusiją ir ją nugalėti. Padėti Ukrainai pakeisti Rusiją į demokratinę šalį arba suskaldyti ją į atskiras dešimtis nepriklausomų ir laisvų šalių. Žodžių, padaryti taip, kad ji būtų ne priešė, o partnerė.

Mūsų politikai privalo ne Jemeną ar Eritrėją nuo bado gelbėti, o daryti viską, kad apsaugotų mūsų vertybes.

1 KOMENTARAS

  1. Mano supratimu straipsnio autorius suplakė į vieną kokteilį materialines ir dvasinės vertybes.
    Aš matau, kad Ukrainos piliečiai kaunasi už dvasines vertybes: laisvę būti Žmogumi, o ne melo sistemos sraigteliu. Kiekvienas iš mūsų turime pasirinkimo laisvę, kokias vertybes puoselėti ir už ką kovoti. Dvasines vertybes mes kiekvienas turime susikurti savyje patys. Dar daugiau, jas palaikyti ir puoselėti per gimtąją kalbą, tradicijas. Tautos, kurios praranda dvasines bendražmogiškas vertybes, labai greitai praranda ir materialines. Tautos, kurios puoselėja dvasines vertybes gali išgyventi okupacijos sąlygomis ir net klaidžiodamos tremtyje. Istorija mums liudija valstybių kūrimąsi ir imperijų žlugimą…
    Aš matau, kad Ukrainoje atsiveriančio žiauraus blogio fone, yra labai daug didvyrių, žmonių turinčių tikrų dvasinių vertybių. Tie įkvepiančio gėrio pavyzdžiai yra kaip deimantai, kurie žėri ir didžiausiame purve. Yra į ką lygiuotis ir kuo sekti.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Trūkumų olimpiados čempionai (II)

Edvardas Čiuldė Iš tos krikščioniško doktrinos, kad blogis yra gėrio trūkumas (dar anksčiau Platonas įrodinėjo, kad didžiausias blogis yra...

Planas kaip demotyvuoti mūsų jaunimą

Linas Karpavičius | Veidaknygė Kur dugnas? Ar beprotybė turi ribas? Beprotybė susidėjusiu su blogiu pavirsta į lėtinę ligą, kuri...

Valstybės kontrolė pradeda VĮ Turto bankas veiklos auditą

Almantas Stankūnas Valstybės kontrolė pradeda VĮ Turto bankas veiklos auditą. Valstybės kontrolė šio audito metu vertins, ar VĮ Turto bankas...

Alvydas Medalinskas. Kas laukia Ukrainos po Baideno: Haris, Trampas ir geopolitinės dėlionės

Prezidento Baideno atsisveikinimo dovana Ukrainai, Viceprezidentė Haris, Trampo taikos planas ir kuo čia dėta Kursko karinė operacija. Paskutinėmis dienomis,...