Apie tai kalbama trumpame interviu, kurį po rinkimų į Europos Parlamentą Šventojo Sosto žinių tarnybai davė Europos Sąjungos vyskupų konferencijų komisijos (COMECE) vadovas, Liuksemburgo arkivyskupas Jean-Claude Hollerich.
Manau, sakė arkivyskupas, kad galimi du atsakymai. Pirmasis – kad katalikai mano, jog politikai jų neišklauso, nepakankamai jiems atstovauja. Buvo priimta daug įstatymų, kurie žmonėms nebuvo suprantami, kurių žmonės nenorėjo, kuriems katalikai nepritarė.
Jie buvo verčiami jaustis tarsi būtų nešiuolaikiški, atsilikę nuo besikeičiančio pasaulio. Tad ir surinko balsų tos partijos, kurios protestuoja prieš europinės sistemos elitą.
Kita arkivyskupo nurodyta priežastis – pačios katalikybės silpnumas. Kiek dabartinės Europos gyventojų meldžiasi?
Yra tokių, kurie viešumoje išsitraukia rožinį, tik nežinia ar jie meldžiasi… Melstis reiškia atverti širdį Dievui, žinoti, kad Dievas gali pakeisti mano širdį ir leisti Dievui, kad ją pakeistų. Aš žinau, kad jei atversiu širdį Dievui, būsiu laimingesnis. Tačiau tam reikia pastangų, reikia imtis tam tikros rizikos. Popiežius yra pasakęs, kad šventumas ne tinginiams, kad reikia pastangų.
Pasak arkivyskupo Hollericho, kalta ir autentiško Bažnyčios suvokimo stoka. Mums Bažnyčia tai labiau ritualai ir ideologija, negu tikėjimas. Europoje reikalingas ir Bažnyčios atsivertimas, turime girdėti Dievą mums kalbantį dabartinio pasaulio tikrovėje. Dievas tikrai kalba, tik mes jo neklausome, sakė arkivyskupas.
Mes dar nepakankamai gerai suprantame, kad Bažnyčia – tai bendruomenė, o ne vyskupas ar kunigas, kurie kalba, ir žmonės, kurie klauso. Reikia tai keisti. Bažnyčia negali būti klerikalinė, turi būti misionieriška! O misionieriška Bažnyčia bus tuomet, kai kiekvienas krikščionis suvoks savo atsakomybę, supras, kad Dievui vienodai svarbus ir vyskupas, ir kiekvienas kitas žmogus.
Reikia daugiau nuolankumo, reikia priimti kiekvieną žmogų su jo problemomis, reikia su meile ir empatija išklausyti, reikia atviromis širdimis įsiklausyti į žmonių širdis. Kitaip – nesame Kristaus Bažnyčia. Reikia pradėti nuo atsinaujinimo, o ne nuo bandymų atsikovoti tai, ką praradome.
Ačiū už puikias mintis.
Laikas suprasti, kad Bažnyčia esame mes visi pakrikštytieji.