2025-01-22, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Kodėl Lietuvą ir visą Europą ištiko demografinė žiema?

Kodėl Lietuvą ir visą Europą ištiko demografinė žiema? Ogi todėl, kad šiuolaikinės visuomenės jauni žmonės neteikia prioriteto santuokai, reproduktyvaus amžiaus vyrai ir moterys nebejaučia būtinybės susilaukti vaikų, kartais netgi vengia jų apskritai turėti, o tikrus santykius iškeičia į surogatus virtualioje plotmėje – teigia garsus JAV sociologas prof. Mark Regnerus konferencijoje „Demografinė trilema: kokį kelią renkasi Lietuva?“, kurią jau peržiūrėjo daugiau kaip 67 tūkst. kartų.

Profesorius mano, kad demografinė žiema yra visuomenės atspindys, kuris susiformavo ne per vieną dieną, tam turėjo ir tebeturi įtakos tai, kas yra skatinama ir remiama visuomenės bei valdžios.

Pagrindinės priežastys trukdančios jauniems žmonėms sukurti šeimas ir susilaukti vaikų yra vyraujančios nuomonės bei jų pačių įsitikinimai. Manoma, kad reikia pirmiausia įgyti gerą išsilavinimą, siekti karjeros, užsitikrinti geresnes finansines galimybes, tačiau visa tai kartu veda prie nuolatinės prasmės paieškų, baimės, neužtikrintumo jausmo. Apmaudu, kad egzistuoja, kas palaiko ir netgi skatina tokį mąstymą, pojūčius, įsitikinimus.

Visgi prof. Mark Regnerus nuomone SVARBIAUSIA PRIEŽASTIS, kodėl stiprėja demografinė žiema yra tai, kad vyrai ir moterys tolsta vieni nuo kitų, mums nebereikia vieniems kitų. Šiandien tikra meilė, draugystė, prieraišumas vis dažniau pakeičiami surogatais: internetiniais santykiais, įsivaizduojamomis draugystėmis be įsipareigojimų, seksualinio artumo įvaizdžiais ir prielaidomis per pornografijos žiūrėjimą. Tikri santykiai, turintys savyje potencialą pakeičiami pakaitalais. Tačiau pamirštama, kad surogatai, įsivaizduojami santykiai virtualioje plotmėje Jumis nepasirūpins, nepamaitins, neprižiūrės ligoje, nepasirūpins kai mirsite.

Mūsų seneliai troško tikro santykio, prisilietimo, tikros meilės, nes žinojo, suprato viso to vertę.

M. Regnerus pateikė statistinius duomenis, rodančius, kad būtent SANTUOKOJE, o ne kitose bendro gyvenimo formose, gimsta daugiau vaikų. Valstybė privalo puoselėti tikrus dalykus, o ne surogatus.

Patarimas Lietuvai – skatinti ir stiprinti vyro ir moters santuoką teisinėmis priemonėmis bei jos įvaizdžio pateikimu, privilegijuoti tuos, kurie prisiima santuokinius įsipareigojimus ir prisideda prie bendrojo gėrio.

Įrašą galite pažiūrėti ČIA.

Laisvos visuomenės institutas

15 KOMENTARAI

  1. Bet koks gyvas padaras, dauginasi kada yra:
    a) laisvas
    b) turi pakankamai gyvenamos erdvės
    c) turi savo gūžta kurioje gali auginti palikuonis
    d) turi pakankamai maisto ir kitų išteklių
    e) Turi santykinai stabilų pagrinda gyvenimu.

    Nagi, dabar pažiūrėkite ka turi šiuolaikinis gyvūnas tai yra žmogus. regis visko per akis a ne? Na, pradėkime papunkčiui.

    a) Ar jūs tikrai laisvi spręsti kaip jums gyventi? Tikrai ne, žmogus labai ribojamas visuomenės ir jos normų, kas yra beje gerai, bet tik tol kol ta visuomenė sveika. Ne veltui komunistai, tironai ir stambus kapitalas, daro viska, kad tas sociumas būtu kuo išsigimeliškesnis. Tai daro visuomenes silpnesnes, o tokias visuomenes lengviau valdyti, engti ir plėšti. Todėl nors žmogus ir negali būti visiškai laisvas, dabar jis kur kas mažiau laisvas nei tarkime prieš šimtmetį. Regis teisių pilna, o pagrindinės, esminės, pamintos, pakirptos, sunaikintos, paliktos tik „teisė” birbintis per subine kuri mažai kam įdomi, „teisė” nusigerti, nusirukyti, apsiėsti iki nutukimo netikusiu maisu, pilnu cukraus, užpildų ir tusčiu maistinių medžiagų požiūriu iš šūdcentrio. Jūsų tikros, pamatinės teisės senai pavogtos, atimtos ir pamintos, o vietoje jų, jum numestos surogatinės „teisės”, bevertės ir tusčios, nesprendžiančios jūsų gyvybinių ir prigimtinių klausimų. Neturite teisės sakyti tiesos, bet turit „teise” tusčiai ubauti kokiame koncerte arba apsiskelbt nebinariniu-ufonautu-tosteriu. Tai žinoma niekaip nepakeis fakto, kad jūs įverginti ir senai kažkieno už akių padalinti kaip nuosavybė, bet galėsit pajusti „laisvės skonį”.
    b) Pakankamai gyvenamos erdvės dabartiniuose miestuose katastrofiškai trūksta. Pelių „rojaus” eksperimentas tai patvirtina ir teiginys, apie Londona kokio XIX a, kai buvo grūstis, nešvara ir irgi trūko gyvenamos erdvės, bet visis dauginosi, irgi gana skystokas. Kodėl? Todėl, kad pirmos kartos, atvyke dirbti į miestus bežemiai ir kaimiečiai, sėkmingai dauginasi, net tokioje pragariškoje aplinkoje, nes jie gimė ir formavosi kitoje, santykinai normalioje ir natūralioje aplinkoje, antros irgi, bet čia jau parsideda nukrypimai, o toliau, kuo daugiau miesto kartų, prasideda dar daugiau nukrypimų ir išmirimas. Žinoma miestas atsinaujina, dažniausiai miestelių ir kaimų sąskaita, bet kaimai ir miesteliai jau pamažu baigiasi ir vis daugiau kartų išskrtinai miestietiškos, pasekmės jau matosi. Gyvenimas didmiesčiuose, yra kelias į mirtį. Visada buvo.
    c) Aštrus būsto klausimas, būsto kuris jau mūsų kartai tarsi bėgantis miražas, o ateinančioms išvis iš nedrasių svajonių srities, irgi neskatina dauginimosi. GYVŪNAS PRIVALO TURĖTI SAVO GŪŽTA, KAD DAUGINTUSI.
    d) Dėl išteklių, na gerai, tarkim jūs turit nuomuojama skyle, tai nuomai atiduodat gera gabala pajamų, trankotės viešuoju transportu per visa miesta po valanda ar dvi (stambiuose miestuose), siunčiate mokytis vaikus į bendro lavinimo mokykla, kurioje juos moko… Na dabar moko „modernių” dalykų, priedo klasėse laikomi nevaldomi degeneratai, kurių vieta spec mokymo įstaigose, bet jie paliekami su visais, kad juos temptu į savo „lygį”, tai yra žemyn. O dabar, paimkite labai turtinga dėde, pas kurį savo manai, savo kiemas, savo transportas, įskaitant jachatas ir lėktuvus, geriausi mokytojai. Jeigu ka, čia užuomina apie tai, kad tokie dėdės pridrožia po dešimt vaikučių ir kažkodėl neturi dėl to nekyla jokių problemų, keista a ne? Tikra myslė! Žinoma ir šiti išsigimsta, bet daugelis, tikrai nesiskundžia vaikučių trūkumu.
    Jeigu Jonas gyvena nuomuotoje skylėje, iš kurios jį bet kada gali ištrenkt velniop, dėl pačių įvairiausių ir neretai neprognozuojamų, bei nuo Jono nepriklausančių priežasčių, bilda valanda per visa miesta į darba elektromobiliu su vairuotoju (troleibusas jeigu ka), o mokykloje jo vaiko ‘pažangos” vietoje matematikos, tai Jonas dešimt kart gerai pagalvos ar jam to reikia ir kaip čia geriau, kad geriau gautusi, ir ar išvis jam kažkas gaunasi. Trumpai tariant tai nėra lengvas klausimas Jonui, kurio ištekliai gana riboti ir jam tenka dešimt kart matuot, prieš drožiant. O gyvenimas nėra toks jau lygus kelias, pilnas duobių ir kupstų, todėl kol Jonas matuoja ir bando kažka lipdyt, gyvenimas prabėga ir vaikučius daryt tampa vėloka, Jonas imasi auginti katina ar šunį, vis geriau nei vienam… Nors katinas ar šuo šeimoje su vaikais dar geriau, nes dažnai vaikai išauga normalesniais, kada šeimoje yra gyvūnas ir jie kartu auga.
    Tuo tarpu Petras pas kurį tokių bėdų nėra, nes vartosi pinige (turi pakankamai išteklių gyvenimui), drož vaikučius ir daug galvos nesuks, jis puikiai žino, kad jam ir jo vaikam užteks, todėl bėdų dėl to tikrai nekils. Daugelis man žinomų gerai ant kojų stovinčių žmonių, nesikuklina ir varo iš peties.
    e) Kalba eina apie tai kada gyvūnas pastoviai priverstas keisti gyvenama vieta be galimybių apsistoti tam, kad auginti palikuonis, pastoviai jaučiantis nepriteklių (kai kurie gyvūnai tokiom salygom SUĖDA palikuonis). Todėl pastoviai besikeičiantis ir vis greičiau lekiantis ‘progreso” traukinys, irgi neskatina gimstamumo, nes labai sunku kurti pagrinda, kada atsimokius kelis metus, tu gauni darba, o po penkių metų, jau reikalingi kiti specialistai ir tu vis priverstas persikvalifikuoti. Girdėta dainelė? Tu turi būti lankstus darbo rinkos poreikiams, pastoviai prisitaikyti, buti mobilus (arba mirsi iš bado, gyvendamas dėžėje gatvėje). Kaip manot kiek tai padeda ramiai imtis auginti vaikučius?Juk tai juk ne šiai prisigerei ir padarei benkarta, kuriuo rūpiniesi tik tol kol pašalpas moka ir tai nelabai, kaip gaunasi pas visokius asocialus. ne, vaiko auginimas tai planavimas į ateitį. Nagi, imkite ir suplanuokite ateitį, kada turi būti pasiruošes bet kada lėkt nežinia kur ir pastviai taikytis prie nežinia ko, kas nežinia kada gal atsiras? Akivaizdu, kad esant tokiam mobiliam, lanksčiam ir imlam naujovėms, tau tikrai neužteks laiko tokiam ilgam, sudėtingam ir atsakingam DARBUI kaip auginti vaikus. Čia labai prisidėjo vienos algos principo sunaikinimas.

    Pabaigai. Mano manymu, dauguma dabartinių bėdų, kyla būtent iš to kas išvardinta aukščiau, net ir visokie idiotiški soc tinklai ir nuotoliniai bendravimai. Aš tokios dalykus laikau PASEKME, BET NE PRIEŽASTIMI, bent jau toli gražu ne pagrindine, nes turėdamas laisvo laiko, gyvendamas sveikoje aplinkoje ir visuomenėje, turėdamas tvirta pagrinda po kojomis, žmogus tikrai DAUGINSIS.

    • nu..Daug kam pritariu, bet… Kai žmogus augina vaiką/us, jis pasidaro socialiai atsakingesnis. Kuo mažiau vaikų, tuo mažiau atsakomybės..Juk „kaip nors išsiversim’, „ne mano bėdos”, .. Ir taip atsiranda būtent tai, kad niekas neprisiima atsakomybės…

      N, o tas patosas, kad turintis daug pinigų, turi daug vaikų tai čia jau iš pasakų srities.. Net jei ir turi kelis su keliom moterim, tai nėra galvojimas apie vaikus.. Greičiau „laisvė” drožti…

  2. Tingėjimas! Pirma ir pagrindinė priežastis. Tingima dirbti, tingima galvoti, tingima prisiimti atsakomybę…O dar plius galinga propoganda… Jau seniai plūstanti iš LRT ir visokių inpluenceraičių

    2
    3
    • O kuo čia dėta propaganda? Jos sąvoka ar žinai, ar nelabai? Manai, pačios propaganda geresnė? Gal žinai, kokiais metas ir kas po karo dėl durnių propagandą pakeitė informacija.

  3. „Kodėl Lietuvą ir visą Europą ištiko demografinė žiema? PROFESORIUS?? MANO, kad demografinė žiema yra visuomenės atspindys, kuris susiformavo ne per vieną dieną, tam turėjo ir tebeturi įtakos tai, kas yra skatinama ir remiama visuomenės bei valdžios…”
    Savo laiku 8 klases baigęs kaimo „dialektinis materialistas” iš biologijos vadovėlio ŽINO, kad gyvos gamtos visoms rūšims „DEMOGRAFINĖS ŽIEMOS” prasideda, kai būna nepalankios tai rūšiai gyvenimo sąlygos, nepriklausomai nuo to „koks būna rūšies visuomenės atspindys, visuomenės rėmimai, valdžios skatinimai..”

    • Paaiškinai iš vadovėlio kodėl „žiema” , bet paaiškink, būk geras, kodėl „vasara” Afrikoje, Indijoje, Bangladeše…

      • Žingeidus smalsuoli.., matomai, gyvenime neskaitei vadovėlių…, todėl ir nesupratai, kad komentare „žiema” atsirado iš „profesoriaus” straipsnelyje pateiktų „mokslinių įžvalgų”…

  4. Vis dėlto neviltin varančio žmonių daugėjimo Žemėje fone gera žinoti kad galimas ir gimstamumo mažėjimas. Tegul ne ten kur labiausiai reikia, bet iš principo yra galimas

    • tai kad pastebimai nyksta tik rasė, kurios ir taip tik 14 procentų nuo visos pasaulio populiacijos

  5. …pagalvojus,kad vaikiai susilauks vaiku,imu nevalingai drebeti……zinant,kas laukia,kokie marazmai ne del ju paciu,o aplinkos….oi oi oi….Aciu Dieviui,ir jie patys ju nelabai troksta.O musu aplinka – valstybe….su visokiais armonautu,sabatausku etc.,ismislais.Eina jie na….mo.

    • Ar seniai žinai kas laukia? O gimstamumas Lietuvoje mažėja nuo pokario

      1
      1
      • …tau gerai – tu drasus….iki durnumo.Ne veltui gyvenam drasioj Lietuvoj.Va,net kitajozus mirtinai ibauginom xa xa xa

Komentarai nepriimami.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vitalijus Balkus. Amerikiečius užkniso „modernieji“. Kas toliau?

Antroji kadencija, Ir ne šiaip antroji kadencija, tačiau pergalė nepaisant pačių purviniausių oponentų žaidimų. Dar jam būnant prezidentu buvo...

Vidmantas Valiušaitis. Legendinė asmenybė

1925 m. sausio 21 d. Kadrėnuose, Deltuvos valsčius, Ukmergės apskrityje gimė pasižymėjęs Lietuvos katalikų dvasininkas, monsinjoras, disidentas, politinis...

Edvardas Čiuldė. Ar jau girdėjote, kad keistalyčiams nebus leidžiama kirsti JAV sienos?

Vienu iš pirmųjų savo įsaku ką tik pradėjęs eiti JAV prezidento pareigas Donaldas Trampas panaikino socialinės lyties sampratą...

Pirmoji Trampo diena Ovaliajame kabinete ir žinia pasauliui: „O jūs, vaikai, taip darykit…“

Aidanas Praleika Pamenate vaikišką žaidimą, kai visi sustoja ratu ir turi kartoti centre esančio „Jurgelio – meistrelio“ judesius? Labai...