Neseniai įvykusiame Trišalės Tarybos posėdyje užvirė diskusija ,,Dėl psichologų veiklos reguliavimo“ Vilniaus universiteto profesorius dr. Tomas Davulis pristatydamas klausima pabrėžė, kad per eilę metų nepriimtas Psichologų praktinės veiklos įstatymas, kuris padėtų atriboti profesionalias paslaugas nuo įvairiausių pseudo moksliškų prieigų.
Optimizuotų psichologinių paslaugų teikimą krizių atvejais, bent minimalai reglamentuotų privačia praktika užsiimančių psichologų veiklą. Projekto autoriai siūlo įtvirtinti prievolę ir atsakomybę darbdaviui, kad ekstremaliomis aplinkybėmis dirbantiems darbuotojams iš darbdavio pusės, turi būti užtikrinta galimybė konfidencialiomis sąlygomis pasinaudoti konsultacijomis su profesionaliai psichologinę pagalbą teikiančiu asmeniu ar įstaiga, finansuojant paslaugą darbdavio lėšomis. Pranešėjas mano, kad įgyvendinus įstatymą sumažėtų savižudybių, alkoholizmo, depresijos susirgimų skaičius.
Ypač jautriai į šį klausimą reagavo Trišalės Tarybos nariais esantys darbdavių atstovai. Pristatytas klausimas iš tikrųjų kontraversiškas. Ar tuoj pat reikia psichologus įtvirtinti Kolektyvinėse sutartyse, ar leisti poįstatyminius aktus, klausimas lieka atviras.
Kai kuriose įstaigose, organizacijose ir šiuo metu dirba profesionalūs psichologai,tačiau ar šių organizacijų darbuotojai mažiau naudoja alkoholį, mažiau stresuoja ir serga depresija, tokių duomenų kol kas nėra. Ko siekė pranešėjas T. Davulis pabrėždamas Trišalės Tarybos nariams, kad įstatymus Lietuvoje priima ne Trišalė taryba, o LR Seimas – nuspėti nesunku. Todėl LPS ,,Sandrauga“ ateityje dės pastangas, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje būtų įsteigtas Trišalės Tarybos sekretoriatas ir sustiprinta Trišalės Tarybos reikšmė.
Priminsime, kad prof. Dr. T. Davulis yra vienas iš atkakliausiųjų, stambiojo kapitalo atstovas ,,prastūmęs‘‘ liberalųjį darbo Kodeksą ( įsigaliojo nuo 2017 liepos 1 d.). Darbo Kodeksas seime buvo priimtas Valstiečių partijos daugumos balsais. Lietuvos profesinė sąjunga ,,Sandrauga“ vienintelė iš visų derybose dalyvavusių nacionalinių profsąjungų, darbo kodekso projekto suderinimui – nepasirašė. Manome, kad politikai, žurnalistai, viešosios komunikacijos specialistai apie tai turėtų žinoti.
Ieva Dambrauskaitė
Tikrai ne nuo to galo .Kazkokie morazmainiai nutarimai, kurie tikrosiso padeties neistaisys.
Savizudybes sumazetu jeigu zmones galetu gyventi is savo atlyginimu!.Antra sveikatos prevencija , o ne paslaugos.Trecia progresyviniai mokesciai, kas uzdirba daugiau tas ir moka daugiau , taip turetu buti kuriama ir islaikoma valstybe. Tinginiams nemoketi pasalpu. Darbas aukleja zmogu, o pasalpos turi buti skirtos ligoniams , vaikus auginantiems , nes kas jei ne jie ateis dirbti ir slovinti Lietuvos varda.
Biski nesigaudai, komunistele
1 Savizudybes nesumazetu. Statistika pažiūrėk kas žudosi.
2. Kokia dar prevencija per prievarta? I GULAG visus sukišti ir veganais padaryti per prievarta?
3. Progresyviniai mokesčiai JAU yra. Problema, ne progresyvume, o regresyvume – kai kas praktiškai mokesčių nemoka ir joks progresyvumas čia nepades.
4. O kaip tu nustatyti kas tinginys yra? Su naganu vaikščiosi po butus ir kaimynus klausinėti apie kontrrevoliucinius elementus?