Naujausios „Economist“ ir „YouGov“ apklausos duomenimis, 20 proc. registruotų rinkėjų mano, kad „šiuo metu padėtis šalyje yra kontroliuojama“, o 66 proc. mano, kad padėtis „nekontroliuojama“. Apklausoje nenagrinėjamos šios nuotaikos priežastys, bet aš turiu tokią nuojautą.
Šeimos infliaciją vertina kaip savo finansinės ateities kontrolės praradimą. Didėjantis nusikalstamumas kelia nesaugumo jausmą ir skatina įsitikinimą, kad valstybės vadovai prarado svarbiausios valdžios pareigos kontrolę. Pasak „Gallup“, 28 proc. namų ūkių pranešė, kad nukentėjo nuo nusikaltimų, o 2020 m. tokių namų ūkių buvo 20 proc., net 63 proc. amerikiečių nusikalstamumo problemą apibūdina kaip „labai“ rimtą – tai didžiausias kada nors „Gallup“ užfiksuotas rodiklis, o 56 proc. teigia, kad jų vietovėje nusikaltimų yra daugiau nei prieš metus – tai taip pat rekordinis rodiklis.
Situacija prie mūsų pietinės sienos taip pat prisideda prie jausmo, kad situacija tapo nekontroliuojama. Kadaise su šia padėtimi tiesiogiai susidūrė tik pasienio valstijos, tačiau rekordiniam migrantų skaičiui pasklidus po visą šalį, didieji miestai patiria fizinį ir finansinį antplūdį.
Kitas veiksnys – nelegalių ir vis pavojingesnių narkotikų, ypač fentanilio, plitimas. Mirties atvejų dėl narkotikų perdozavimo padaugėjo nuo 52 404 2015 m. iki 106 699 2021 m., ir nėra beveik jokių įrodymų, kad ši epidemija sumažėjo. Pastangos sustabdyti cheminių medžiagų pirmtakų, naudojamų fentanilio gamybai, srautą iš Kinijos buvo tik ribotai sėkmingos.
Nestabilumas užsienyje taip pat prisideda prie šio kontrolės praradimo jausmo. Istoriškai šis jausmas skatino visuomenę reikalauti stiprios rankos, kuri būtų pasirengusi padaryti viską, ko reikia, kad padėtis vėl būtų kontroliuojama.
Prezidento J. Bideno nelaimei, tik 38 proc. rinkėjų laiko jį stipriu vadovu, palyginti su 55 proc. manančių, kad toks yra buvęs prezidentas Donaldas Trumpas. Nesunku įsivaizduoti D. Trumpo visuotinių rinkimų kampaniją, kurioje daugiausia dėmesio skiriama kontrolės susigrąžinimui pasitelkiant tvirtą lyderystę. 2024 m. rinkimų rezultatus gali nulemti tai, kiek amerikiečių jaustųsi ramūs dėl perspektyvos, kad D. Trumpas vėl naudosis prezidento galiomis, palyginti su tuo, kiek amerikiečių ši perspektyva kelia siaubą.
Šaltinis wsj.com