Sausio 10 dieną Vilniuje, LGGRTC Tuskulėnų memorialo Konferencijų salėje vyko Leonardo Surgailos fotografijų parodos „Niekieno žemė” atidarymas.
L. Surgaila Karaliaučiaus kraštą fotografavo ir filmavo penkerius metus – 1988–1992 m. Padaryta apie 500 nuotraukų ir 16 valandų vaizdo įrašų.
Parodos pristatyme dalyvavo: JAV gyvenantis poetas, liuteronų kunigas Valdas Aušra, Rimantas Dichavičius – dailininkas, fotomenininkas, leidėjas, dr. Algirdas Matulevičius – istorikas, enciklopedininkas, Mažosios Lietuvos istorijos ir lietuvių tautinio atgimimo spaudos tyrinėtojas, Leonas Narbutis – visuomenininkas, parodos iniciatorius Vilniuje, Vytautas Povilas Šilas – Mažosios Lietuvos tyrėjas, žurnalistas, inžinierius, esperantininkas, doc. dr. Aurimas Švedas – kultūros istorikas, dėstytojas, rašytojas, radijo ir televizijos laidų vedėjas.
Per nuotolį iš JAV prisijungė ir pats parodos autorius, kuris pastebėjo, kad Karaliaučiaus kraštas – tai griuvėsių poezija, Niekieno žemė, kuriai analogų nėra visoje Europoje.
Renginį vedė LGGRTC darbuotojas Gaudentas Aukštikalnis.
Šiandien Karaliaučiaus krašte gyvena jau visai kiti žmonės, nieko bendro neturintys su ta kultūra, kurios įspūdingi griuvėsiai vis dar tebestovi ir mena šimtmečių istorijas bei senuosius šių vietovių gyventojus. Po Antrojo pasaulinio karo kraštą užėmę sovietai vos per kelerius metus sugebėjo sunaikinti tai, ko per kelis šimtmečius nepadarė vokiečiai ir lietuvininkai. Dabar, stebėdami karą Ukrainoje, galime dar kartą įsitikinti, kas lieka po to, kai į miestą, šalį ar kultūrą ateina svetimšaliai okupantai su savo tvarka ir vertybėmis.
Norėtųsi truputį pataisyti. Pirma, ne sovietai okupavo Lietuvą 1940 m., o Rusija, Rusijos imperija, kuri šiandien žudo ir okupuoja Ukrainą. Sovietai nėra nei tauta, nei valstybė. Tai tam tikros santvarkos išraiška. Gal kai kam yra labai naudinga, kad mes viską, blogus darbus sumetame ant sovietų, o ne ant Rusijos galvos. O būtent Rusija ir rusai yra atsakingi už visas padarytas niekšybes. Antra, Karaliaučiaus krašto nei vokiečiai, nei juolab lietuvininkai nenaikino. Jie šį kraštą statė, kūrė. Na, kultūrine prasme kalbant, vokiečiai naikino lietuvybę šiame krašte, bet ne fiziškai, kaip tai padarė maskoliai. Turėtume kalbėti tiksliau, kad nebūtų galima interpretuoti tai, kas yra pasakyta arba klastoti istoriją.